concrete5 - en to da_DK translation catalogue (3998 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
da_DK: 
    
    Kære %s,
    
    Du har anmodet om et nyt kodeord til: %s 
    
    Dit brugernavn er: %s
    
    Du kan ændre din kode på følgende adresse:
    
    %s
    
    Tak!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
da_DK: 
    
    Nogen har forsøgt at sende dig spam via din hjemmeside. Detaljer nedenfor:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
da_DK: 
    
    Du skal klikke på den følgende URL for at aktiverer din konto %s:
    
    %s 
    
    Tak for din interesse i %s

en: 
    %s has posted a new message to the conversation "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s
da_DK: 
    %s har sendt en ny besked til samtalen "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
da_DK: 
    Der har været en indsendelse af formularen %s via din concrete5 hjemmeside.
    
    %s
    
    For at se alle besvarelser for denne formular, besøg: %s

en:  On - email validation
da_DK:  On - e-mail validering

en:  minutes.
da_DK: minutter.

en:  with the comments "%s"
da_DK:  med bemærkningerne "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
da_DK: "%s" er blevet markeret til sletning. Se siden her: %s.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved.
    
    Version Comments: %s
    
    View the page here: %s.
da_DK: "%s" har afventende ændringer og skal godkendes.
    
    Version Kommentarer: %s
    
    Se siden her: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
da_DK: "%s" har ventende ændringer af tilladelser. Se siden her: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
da_DK: "%s" har ventende nedarvning af tilladelser. Se siden her: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
da_DK: "%s" har ventende nedarvende tilladelsesændringer på under-side. Se siden her: %s.

en: "%s" is not a valid asset group handle
da_DK: "%s" er ikke et gyldigt asset gruppe handle

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
da_DK: "%s" afventer en flytning til under "%s". Kilde Side: %s. Mål Side: %s.

en: # Children
da_DK: # Undersider

en: # Logins
da_DK: # logins

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
da_DK[0]: %1$d versioner slettet fra %2$d side (%3$s)
da_DK[1]: %1$d versioner slettet fra %2$d sider (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
da_DK: %1$s af filen gemt (%2$d sider).

en: %1$s of %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en: %d Message | %d Messages
da_DK[0]: %d Besked
da_DK[1]: %d Beskeder

en: %d Vote | %d Votes
da_DK[0]: %d Stemme
da_DK[1]: %d Stemmer

en: %d day | %d days
da_DK[0]: %d dag
da_DK[1]: %d dage

en: %d day ago | %d days ago
da_DK[0]: %d dag siden
da_DK[1]: %d dage siden

en: %d hour | %d hours
da_DK[0]: %d time
da_DK[1]: %d timer

en: %d hour ago | %d hours ago
da_DK[0]: %d time siden
da_DK[1]: %d timer siden

en: %d item | %d items
da_DK[0]: %d emne
da_DK[1]: %d emner

en: %d minute | %d minutes
da_DK[0]: %d minut
da_DK[1]: %d minutter

en: %d minute ago | %d minutes ago
da_DK[0]: %d minut siden
da_DK[1]: %d minutter siden

en: %d month ago | %d months ago
da_DK[0]: %d måned siden
da_DK[1]: %d måneder siden

en: %d page | %d pages
da_DK[0]: %d side
da_DK[1]: %d sider

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
da_DK[0]: %d side slettet.
da_DK[1]: %d sider slettet.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
da_DK[0]: %d side kræver ny indeksering.
da_DK[1]: %d sider kræver ny indeksering.

en: %d review | %d reviews
da_DK[0]: %d anmeldelse
da_DK[1]: %d anmeldelser

en: %d second | %d seconds
da_DK[0]: %d sekund
da_DK[1]: %d sekunder

en: %d second ago | %d seconds ago
da_DK[0]: %d sekund siden
da_DK[1]: %d sekunder siden

en: %d year ago | %d years ago
da_DK[0]: %d år siden
da_DK[1]: %d år siden

en: %s Form Submission
da_DK: %s modtagne formularer

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
da_DK: %s Indsendt af <strong>%s</strong> den %s.

en: %s Theme
da_DK: %s Tema

en: %s can fully clear your website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
da_DK: %s kan helt slette din hjemmesides eksisterende indhold og installere sit egen brugerdefineret indhold i stedet. Hvis du installerer et tema for første gang, ønsker du måske at gøre dette. Vil du rydde hele hjemmesidens indhold?

en: %s file deleted successfully. | %s files deleted successfully.
da_DK[0]: %s fil slettet med succes.
da_DK[1]: %s filer slettet med succes.

en: %s file imported successfully. | %s files imported successfully
da_DK[0]: %s fil importeret succesfuldt.
da_DK[1]: %s filer importeret succesfuldt.

en: %s file rescanned successfully. | %s files rescanned successfully.
da_DK[0]: %s fil skannet igen med succes.
da_DK[1]: %s filer skannet igen med succes.

en: %s file uploaded | %s files uploaded
da_DK[0]: %s fil uploaded
da_DK[1]: %s filer uploaded

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

[ctx: %s is a channel]
en: Clear all in %s
da_DK: Slet alt i %s

en: %s is currently editing this page.
da_DK: %s redigerer i øjeblikket denne side.

en: %s method does not exist for the %s class
da_DK: %s metode findes ikke for %s class

en: %s minutes
da_DK: %s minutter

en: %s more to display. <strong>View all &gt;</strong>
da_DK: %s mere at få vist. <strong>Vis alle &gt;</strong>

en: %s version deleted successfully | %s versions deleted successfully.
da_DK[0]: %s version slettet med succes.
da_DK[1]: %s versioner slettet med succes.

en: %s x %s dimensions
da_DK: %s x %s dimensioner

en: %s: Basic Details
da_DK: %s: Basis Detaljer

en: &larr; Newer
da_DK: &larr; Nyere

en: &lt; Back to %s
da_DK: &lt; Tilbage til %s

en: &lt; Back to Home
da_DK: &lt; Tilbage til hjem

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
da_DK: (<strong>Note</strong>: Du skal først oprette "is_featured" side attribut.)

en: (Deleted Group)
da_DK: (Slettet Gruppe)

en: (Deleted User)
da_DK: (Slettet Bruger)

en: (No Description)
da_DK: (Ingen Beskrivelse)

en: (No Name)
da_DK: (Uden Navn)

en: (No Subject)
da_DK: (Ingen emne)

en: (Optional)
da_DK: (Valgfri)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
da_DK: (Adskil flere emails med et komma)

en: (Unknown author)
da_DK: (Ukendt forfatter)

en: (Unknown)
da_DK: (Ukendt)

en: (Untitled Page)
da_DK: (Side uden titel)

en: (Untitled)
da_DK: (Unavngivet)

en: (User ID: %s)
da_DK: (Bruger ID: %s)

en: * Scroll right to view full results
da_DK: * Rul til højre for at se fuldstændige resultater

en: ** All
da_DK: ** Alle

en: ** Choose a page type
da_DK: ** Vælg en sidetype

en: ** Multiple Settings
da_DK: ** Flere Indstillinger

en: ** New
da_DK: ** Ny

en: ** No Filtering
da_DK: ** Ingen Filtrering

en: ** None
da_DK: ** Ingen

en: ** None Activated
da_DK: ** Ingen Aktiveret

en: ** None Selected
da_DK: ** Ingen Valgt

en: ** None Set
da_DK: ** Ingen Angivet

en: ** Options
da_DK: ** Indstillinger

en: ** Same as website (default)
da_DK: ** Samme som hjemmeside (standard)

en: ** Show All
da_DK: ** Vis Alle

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
da_DK: *** SVAR IKKE PÅ BESKEDEN HERUNDER. ***

en: *** Undetermined country
da_DK: *** Ubestemt land

en: -- None --
da_DK: -- Ingen --

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
da_DK: --- Svar HEROVER. Ret ikke denne linje --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
da_DK: -------------------- Original besked --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
da_DK: /\-\-\- Svar HEROVER\. Ret IKKE denne linje \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 403 Error
da_DK: 403 Fejl

en: 404 Error
da_DK: 404 Fejl

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to obtain your access keys.
da_DK: <a href="%s" target="_blank">Klik her</a> for at få dine adgangsnøgler.

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
da_DK: <a href="%s">%s</a> er blevet markeret til sletning.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
da_DK: <a href="%s">%s</a> har ventende nedarvende tilladelsesændringer på under-side.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
da_DK: <a href="%s">%s</a> afventer en flytning til under <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
da_DK: <a href="%s">%s</a> er indsendt til ændringer af tilladelser.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
da_DK: <a href="%s">%s</a> indsendes til skiftning af nedarvning af tilladelser til %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
da_DK: <a href="%s">Klik her</a> hvis du vil køre scriptet igen.

en: <em>%s</em> Reply | <em>%s</em> Replies
da_DK[0]: <em>%s</em> Svar
da_DK[1]: <em>%s</em> Svar

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
da_DK: <p>Henter information fra Concrete5 Markedspladsen.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
da_DK: <p>Du er nu logget ud fra concrete5 markedspladsen.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
da_DK: <p>Du blev forbundet til concrete5 markedspladsen med succes.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
da_DK: <p>Du skal være logget ind på concrete5 markedspladsen for at installere add-on pakker og temaer.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
da_DK: <p>Din add-on pakke kunne ikke installeres.  En ukendt fejl opstod.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
da_DK: <p>Din add-on pakke vil nu blive hentet og installeret.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
da_DK: <strong>%s Block</strong> i <strong>%s</strong> Området.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
da_DK: <strong>%s</strong>, sendt af %s den %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
da_DK: <strong>Note:</strong> Når aktiveret, kan avancerede tilladelser ikke deaktiveres.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
da_DK: <strong>Anmodning Gemt.</strong> Du skal fuldføre workflowet, før denne ændring er aktiv.

en: <strong>Upload Files</strong> / Click to Choose or Drag &amp; Drop. /
da_DK: <strong>Upload Filer</strong> / Klik for at vælge eller Drag &amp; Drop. /

en: A Beautiful Site Deserves a Beautiful Blog
da_DK: En smuk hjemmeside fortjener en smuk blog

en: A file exists in place of the proxy directory. Please remove the '%s' file to proceed with the proxy class generation.
da_DK: En fil eksisterer i stedet for proxy bibliotek. Fjern venligst '%s' filen for at fortsætte med proxy klasse genereringen.

en: A job set with name "%s" was not found
da_DK: Et job sæt ved navn "%s" blev ikke fundet

en: A job with handle "%s" was not found
da_DK: Et job med handle "%s" blev ikke fundet

en: A location has not yet been chosen.
da_DK: En placering er endnu ikke blevet valgt.

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
da_DK: En besked er sendt til dig fra %s via din profil på %s

en: A multilingual section page at this location already exists.
da_DK: En flersproget sektion side på denne placering findes allerede.

en: A new user has registered on your website.
da_DK: En ny bruger har registreret på din hjemmeside.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
da_DK: En ny bruger har registreret sig på din hjemmeside. Kontoen skal godkendes før den er aktiv, og brugeren kan logge ind.

en: A password can be at most %s characters long.
da_DK: Et kodeord kan ikke være mere end %s karakterer langt.

en: A password must be at least %s characters long.
da_DK: Et kodeord skal minimum være %s karakterer langt.

en: A password must be between %s and %s characters long.
da_DK: Et kodeord skal være mellem %s og %s karakterer langt.

en: A username cannot be more than %s characters long.
da_DK: Et brugernavn kan ikke være mere end %s karakterer langt.

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
da_DK: Et brugernavn må kun indeholde bogstaver tal, punktummer (ikke i begyndelsen/slutningen), understregninger (ikke i begyndelsen/slutningen).

en: A username may only contain letters, numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
da_DK: Et brugernavn må kun indeholde bogstaver tal, punktummer (ikke i begyndelsen/slutningen), understregninger (ikke i begyndelsen/slutningen).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces (not at the beginning/end), dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
da_DK: Et brugernavn må kun indeholde bogstaver, tal, mellemrum (ikke i starten/slutningen), punktummer (ikke i starten/slutningen), understregningstegn (ikke i starten/slutningen).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
da_DK: Et brugernavn må kun indeholde bogstaver, tal, mellemrum, punktummer (ikke i begyndelsen/slutningen), underscore (ikke i begyndelsen/slutningen).

en: A username must be at least %s characters long.
da_DK: Et brugernavn skal minimum være %s tegn langt.

en: A valid handle must contain no punctuation or spaces.
da_DK: En gyldig handle må ikke indeholder nogen punktum eller mellemrumrum.

en: AJAX Error.
da_DK: AJAX fejl.

en: ASP Style Tags Disabled
da_DK: ASP Style Tags Deaktiveret

en: About
da_DK: Om

en: Access
da_DK: Adgang

en: Access Denied
da_DK: Adgang Nægtet

en: Access Denied.
da_DK: Adgang nægtet.

en: Access to block denied
da_DK: Adgang til block nægtet

en: Accessibility
da_DK: Tilgængelighed

en: Account
da_DK: Konto

en: Accounts expire after
da_DK: Bruger konti udløber efter

en: Action
da_DK: Handling

en: Action Handle
da_DK: Handlings Handle

en: Action Name
da_DK: Handlings Navn

en: Action Required
da_DK: Action Påkrævet

en: Action is not available here.
da_DK: Handling er ikke tilgængelig her.

en: Action to take
da_DK: Handling at udføre

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Activate User
da_DK: Aktiver bruger

en: Activate Users
da_DK: Aktiver Brugere

en: Activated Users
da_DK: Aktiverede brugere

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Active Captcha
da_DK: Aktive Captcha

en: Active Conversation Editor
da_DK: Aktiv Samtale Editor

en: Active Library
da_DK: Aktiv Bibliotek

en: Active Users
da_DK: Aktive brugere

en: Active users updated.
da_DK: Aktive brugere opdateret.

en: Activity
da_DK: Aktivitet

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add %s
da_DK: Tilføj %s

en: Add & Change Content
da_DK: Tilføj & Ændre Indhold

en: Add Access Entity
da_DK: Tilføj Adgangs Enhed

en: Add Action
da_DK: Tilføj Handling

en: Add Attribute
da_DK: Tilføj attribut

en: Add Attributes to Set
da_DK: Tilføj Attributter til Sæt

en: Add Block
da_DK: Tilføj Block

en: Add Blocks
da_DK: Tilføj Blocks

en: Add Category
da_DK: Tilføj Kategori

en: Add Column Left
da_DK: Tilføj Kolonne til Venstre

en: Add Column Right
da_DK: Tilføj Kolonne til Højre

en: Add Content
da_DK: Tilføj Indhold

en: Add Content Section
da_DK: Tilføj Indholds Sektion

en: Add Content to The Page
da_DK: Tilføj Indhold til Siden

en: Add Control Set
da_DK: Tilføj Kontrol Sæt

en: Add Entry
da_DK: Tilføj Indtastning

en: Add External Link
da_DK: Tilføj Eksternt Link

en: Add Feed
da_DK: Tilføj Feed

en: Add File Set
da_DK: Tilføj Fil Sæt

en: Add Files
da_DK: Tilføj Filer

en: Add Form Control
da_DK: Tilføj Formular Kontrol

en: Add From Computer
da_DK: Tilføj fra Computer

en: Add From Incoming
da_DK: Tilføj fra Incoming

en: Add Functionality
da_DK: Tilføj funktionalitet

en: Add Group
da_DK: Tilføj Gruppe

en: Add Group Combination
da_DK: Tilføj Gruppe Kombination

en: Add Group Set
da_DK: Tilføj gruppe Sæt

en: Add Groups
da_DK: Tilføj grupper

en: Add Head
da_DK: Tilføj Hoved

en: Add Incoming
da_DK: Tilføj Incoming

en: Add Job Set
da_DK: Tilføj Job Sæt

en: Add Layout
da_DK: Tilføj Layout

en: Add Link
da_DK: Tilføj Link

en: Add Location
da_DK: Tilføj Placeringer

en: Add Message
da_DK: Tilføj Besked

en: Add Message Label
da_DK: Tilføj Label til Meddelelse

en: Add Mode Active
da_DK: Tilføj Tilstand Aktiv

en: Add Option
da_DK: Tilføj Mulighed

en: Add Page
da_DK: Tilføj Side

en: Add Page Template
da_DK: Tilføj Side Template

en: Add Page Type
da_DK: Tilføj sidetype

en: Add Pages and Navigate Your Site
da_DK: Tilføj Sider og Navigere på din Hjemmeside

en: Add Panel
da_DK: Tilføj Panel

en: Add Points
da_DK: Tilføj Point

en: Add Question
da_DK: Tilføj spørgsmål

en: Add Remote Files
da_DK: Tilføj eksterne filer

en: Add Row Above
da_DK: Tilføj Række Over

en: Add Row Below
da_DK: Tilføj Række Under

en: Add Service
da_DK: Tilføj Service

en: Add Set
da_DK: Tilføj Sæt

en: Add Single Page
da_DK: Tilføj Enkeltstående Side

en: Add Source
da_DK: Tilføj Kilde

en: Add Stack
da_DK: Tilføj Stack

en: Add Template
da_DK: Tilføj Template

en: Add To Existing Permissions
da_DK: Føj til Eksisterende Rettigheder

en: Add Topic
da_DK: Tilføj Emne

en: Add Topic Tree
da_DK: Tilføj Emne Træ

en: Add Type
da_DK: Tilføj Type

en: Add URL
da_DK: Tilføj URL

en: Add User
da_DK: Tilføj bruger

en: Add Word
da_DK: Tilføj Ord

en: Add Workflow
da_DK: Tilføj Workflow

en: Add a Locale
da_DK: Tilføj en Lokalitet

en: Add a new page to your site, or quickly jump around your sitemap.
da_DK: Tilføj en ny side på din hjemmeside, eller hoppe hurtigt rundt i sitemap.

en: Add a page
da_DK: Tilføj en side

en: Add a search box to your site.
da_DK: Tilføj et søge felt til din hjemmeside.

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
da_DK: Tilføj og administrere brugerkonti og grupper på din hjemmeside.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
da_DK: Tilføj enhver form for HTML eller Javascript-kode, til brug for analytics sporing til alle sider på din hjemmeside, og vælge, om den skal være i siders sidehovede eller sidefoden. Det er for eksempel her, du ville skrive kode fra Google Analytics.

en: Add from Incoming Directory
da_DK: Tilføj fra Incoming Mappe

en: Add from Remote URL
da_DK: Tilføj fra ekstern URL

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
da_DK: Tilføj individuelle billeder udvalgt fra File Manager, eller vælg et eksisterende fil sæt. Afspilningsindstillinger giver dig mulighed for at vise billeder i rækkefølge eller tilfældigt. Concrete5 vil vise billederne som et animeret diasshow.

en: Add page templates to your site.
da_DK: Tilføj side templates til din hjemmeside

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
da_DK: Tilføj spørgsmål og angive, om uregistrerede brugere vil få tilladelse til at indsende kommentarer. Indtast hvert svar som sin egen option under Tilføj Valgmulighed. Resultaterne kan ses ved at besøge Kontrolpanel > Rapporter > Spørgeskemaer.

en: Add social links <a href="%s">in the dashboard</a>
da_DK: Tilføj sociale links  <a href="%s">i kontrolpanelet</a>

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
da_DK: Tilføj tekst indhold og style det ved hjælp af WYSIWYG editor værktøjslinjen. Opret links til sider, filer og andet side indhold ved hjælp af den øverste Concrete5 værktøjslinjen.

en: Add the users below to Group(s)
da_DK: Tilføj brugerne nedenfor til gruppe(r)

en: Add to Group
da_DK: Tilføj til Gruppe

en: Add uploaded files to a set?
da_DK: Tilføj uploadede filer til et sæt?

en: Add-On Compatibility
da_DK: Add-on Kompatibilitet

en: Add-On Updates
da_DK: Add-On Opdateringer

en: Add-On updates are available!
da_DK: Add-On opdateringer er tilgængelige!

en: Add/Remove Sets
da_DK: Tilføj/Fjern Sæt

en: Added
da_DK: Tilføjet

en: Added Between
da_DK: Tilføjet mellem

en: Added On
da_DK: Tilføjer den

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
da_DK: Tilføjet af <strong>%s</strong> den %s

en: Added to Page
da_DK: Tilføjet til side

en: Adding admin user.
da_DK: Tilføjer admin bruger.

en: Adding block types.
da_DK: Tilføjer block typer.

en: Adding gathering data sources.
da_DK: Tilføjer forsamlings datakilder.

en: Adding image editor functionality.
da_DK: Tilføjer billedredigerings funktionalitet.

en: Adding new posts is disabled for this conversation.
da_DK: Tilføjelse af nye indlæg er deaktiveret for denne samtale.

en: Adding pages and content.
da_DK: Tilføjer sider og indhold.

en: Adding themes.
da_DK: Tilføj temaer.

en: Additional Attributes
da_DK: Ekstra Attributter

en: Address 1
da_DK: Adresse 1

en: Address 2
da_DK: Adresse 2

en: Address Options
da_DK: Adresse Indstillinger

en: Adds a front-end language switcher to your website.
da_DK: Tilføjer en front-end sprog skifter til din hjemmeside.

en: Adds a thin hairline horizontal divider to the page.
da_DK: Tilføjer en tynd vandret skillelinje til siden.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
da_DK: Tilføjer billeder fra biblioteket.

en: Advanced
da_DK: Avanceret

en: Advanced Block Settings
da_DK: Avancerede block indstillinger

en: Advanced Permissions
da_DK: Avancerede Rettigheder

en: Advanced Search
da_DK: Avanceret søgning

en: Advanced block settings saved successfully.
da_DK: Avancerede block indstillinger gemt med succes.

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
da_DK: Avancerede tilladelser er slået fra. Aktiver dem nedenfor.

en: Advanced permissions are turned on.
da_DK: Avancerede tilladelser er slået til.

en: Advanced permissions enabled.
da_DK: Avancerede tilladelser aktiveret.

en: Advanced settings for web developers.
da_DK: Avancerede indstillinger for web-udviklere.

en: After Today
da_DK: Efter Idag

en: Alias deleted.
da_DK: Alias slettet.

en: Align text to the left
da_DK: Juster tekst til venstre

en: Align text to the right
da_DK: Juster tekst til højre

en: Alignment
da_DK: Justrering

en: All
da_DK: Alle

en: All Attributes
da_DK: Alle Attributter

en: All Available Countries
da_DK: Alle tilgængelig lande

en: All Block Types
da_DK: Alle Block Typer

en: All Channels
da_DK: Alle Kanaler

en: All Day
da_DK: Hele Dagen

en: All File Types
da_DK: Alle Fil Typer

en: All Groups
da_DK: Alle Grupper

en: All Items
da_DK: Alle Emner

en: All Levels
da_DK: Alle Niveauer

en: All Page Types
da_DK: Alle Sidetyper

en: All Pages
da_DK: Alle Sider

en: All Themes
da_DK: Alle Temaer

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
da_DK: Alle bloks der i øjeblikket er installeret på din hjemmeside, er vist her. Custom bloks, som du selv har udviklet vises under Afventer Installation, indtil du installerer dem. Klik på en block for at finde information om brug og opdatering af en block's databasetabeller.

en: All documents and images.
da_DK: Alle dokumenter og billeder

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
da_DK: Alle sider er gennemgået, der startes fra begyndelsen ved næste gennemløb.

en: All running jobs have been reset.
da_DK: Alle kørende job er blevet nulstillet.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
da_DK: Alle versioner af filen flyttes til valgte lokation.

en: Allow External Links
da_DK: Tillad Eksterne Links

en: Allow automatic registration
da_DK: Tillad automatisk registrering

en: Allow multiple options to be chosen.
da_DK: Tillad valg af flere muligheder.

en: Allow users to add to this list.
da_DK: Tillad brugere at tilføje til denne liste.

en: Allow visitors to signup as site members?
da_DK: Tillad besøgende at tilmelding sig som hjemmesidens medlemmer?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
da_DK: Tillad dine brugere til at angive deres tidszone. Denne indstilling kan redigeres i brugerprofilen og i kontrolpanelets brugere sektion.

en: Allowed File Extensions (Comma separated, no periods).
da_DK: Tilladte fil Extensions (komma separeret, ingen punktummer).

en: Allowed File Types
da_DK: Tilladte fil typer

en: Allowed Page Templates
da_DK: Tilladte Side Templates

en: Allowed file types saved.
da_DK: Tilladte fil typer gemt.

en: Allows other blocks like the topic list block to pass search criteria to this page list block.
da_DK: Tillader andre blocks, så som emneliste blocken, at videresende søgekriterier til denne sideliste block.

en: Allows users to add social icons to their website
da_DK: Tillader brugere at tilføje sociale ikoner til deres hjemmeside

en: Allows users to share this page with social networks.
da_DK: Tillader brugere at dele denne side med sociale netværk.

en: Alphabetical
da_DK: Alfabetisk

en: Alphabetical order
da_DK: Alfabetisk

en: Already Installed
da_DK: Allerede installeret

en: Already Started.
da_DK: Allerede begyndt.

en: Alt. Text
da_DK: Alt. Tekst

en: Always publish below a certain page.
da_DK: Publicer altid under en bestemt side.

en: An attribute with the handle %s already exists.
da_DK: Der findes allerede en attribut med dette handle. %s.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
da_DK: En email er sendt til din emailadresse. Klik på linket i emailen for at godkende din emailadresse.

en: An error occured while deleting this item:
da_DK: Der opstod en fejl under sletning af dette emne:

en: An error occured while saving.
da_DK: Der opstod en fejl da der blev gemt.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
da_DK: Der skete en fejl under kopiering.

en: An error occurred while attempting to determine file permissions.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøget på at bestemme filtilladelser.

en: An error occurred while downloading the package.
da_DK: Det skete en fejl under hentning af add-on pakken.

en: An error occurred while processing this request.
da_DK: Der opstod en fejl under behandlingen af ​​denne anmodning.

en: An error occurred while trying to create the account.
da_DK: Det skete en fejl under oprettelse af bruger.

en: An error occurred while trying to install the package.
da_DK: Det skete en fejl under installation af add-on pakken.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
da_DK: Det skete en fejl under udpakning af add-on pakken.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
da_DK: Uventet fejl opstod ved forbindelse af din hjemmeside til markedspladsen.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
da_DK: En uventet fejl opstod, under søgning efter den ønskede fil

en: An unexpected error occurred.
da_DK: Der opstod en uforudset fejl.

en: An unknown error occurred while trying to find the thumbnails!
da_DK: En ukendt fejl opstod under forsøg på at finde disse thumbnails!

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
da_DK: Ukendt fejl under upload. Tjek at fil upload er aktiveret, og at din fil ikke overskrider post_max_size eller upload_max_filesize.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s

en: An unspecified error has occurred.
da_DK: Der er opstået en ukendt fejl.

en: An unspecified error occurred.
da_DK: Der opstod en uspecificeret fejl.

en: Anchor
da_DK: Anker

en: And much more!
da_DK: Og meget mere!

en: Anonymous
da_DK: Anonym

en: Another Blog Post
da_DK: Et Andet Blog Indlæg

en: Another Page
da_DK: En Anden Side

en: Answer Options
da_DK: Svarmuligheder

en: Answer Type
da_DK: Svarfelt

en: Anti-spam settings saved.
da_DK: Anti-spam indstillinger gemt.

en: Antispam libraries
da_DK: Antispam biblioteker

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
da_DK: Hvilken som helst HTML kode du indsætter her, vil blive indsat ved enten bunden eller toppen af hver side i din hjemmeside automatisk.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in Composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in Composer.
da_DK: Eventuelle attributter eller block områder, du har aktiveret til at være redigerbare i Composer for denne sidetype er tilgængelige her. Føj blocks til din sidetypes standardindstillinger. Efter at have tilføjet din block, skal du klikke på den og vælge muligheden for at gøre den tilgængeligt i Composer.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
da_DK: Alle e-mail adresser i dette felt vil blive underrettet, når spam er opdaget.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
da_DK: Alle brugere eller grupper valgt her, vil blive fjernet fra rettighederne på de valgte sider.

en: Anyone may view the website.
da_DK: Alle må se hjemmesiden.

en: Anything that isn't specific to this page happens here. Manage users, files, reporting data, and site-wide settings.
da_DK: Alt, hvad der ikke er specifikke for denne side sker her. Administrer brugere, filer, rapportering af data og indstillinger for hele hjemmesiden.

en: Application
da_DK: Program

en: Application specific database entities were refreshed.
da_DK: Application specifikke database enheder var opdateret.

en: Apply Downloaded Update
da_DK: Anvend Hentet Opdatering

en: Apply a sepia tone
da_DK: Anvende en sepia tone

en: Apply this design to just this page, or your entire site?
da_DK: Anvende dette design til kun denne side, eller hele din hjemmeside?

en: Apply this theme to every page on your site?
da_DK: Anvend dette tema på alle sider på din hjemmeside?

en: Approve
da_DK: Godkend

en: Approve Changes
da_DK: Godkend Ændringer

en: Approve Delete
da_DK: Bekræft slet

en: Approve Move
da_DK: Godkend flytning

en: Approve Page
da_DK: Godkend Side

en: Approve Version
da_DK: Godkend version

en: Approve request saved. You must complete the approval workflow before these changes are publicly accessible.
da_DK: Godkend anmodning gemt. Du skal fuldføre workflowet for godkendelse, før disse ændringer er offentligt tilgængelige.

en: Approved
da_DK: Godkendt

en: Approved Version
da_DK: Godkendt version

en: Approved by
da_DK: Godkendt af

en: Approved by %s
da_DK: Godkendt af %s

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Arctic
da_DK: Arktis

en: Are you sure you want to copy the following files?
da_DK: Er du sikker på du vil kopiere følgende filer?

en: Are you sure you want to delete the following files?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette følgende filer?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette følgende sider?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette denne style preset?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
da_DK: Er du sikker du vil slette denne formular og alle dens indsendelser?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
da_DK: Er du sikker på du vil slette denne indsendelse?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
da_DK: Er du sikker på du vil slette denne formulars besvarelser?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
da_DK: Er du sikker du vil slette dette preset for dette layout?

en: Are you sure you want to delete this question?
da_DK: Er du sikker på, du vil slette dette spørgsmål?

en: Are you sure you want to delete this tile?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette denne fil?

en: Are you sure you want to delete this word?
da_DK: Er du sikker på du vil slette dette ord?

en: Are you sure you want to flag this message as spam?
da_DK: Er du sikker på du vil marker denne meddelelse som spam?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
da_DK: Er du sikker på du permanent vil fjerne dette filsæt?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
da_DK: Er du sikker på at du vil fjerne denne gruppe permanent?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
da_DK: Er du sikker på at du vil fjerne denne bruger?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
da_DK: Er du sikker på at du vil fjerne disse brugertilpasset styles?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
da_DK: Er du sikker du vil fjerne denne attribut?

en: Are you sure you want to remove this node? It will not remove any resources from the system but it will remove all subcategories and their catalog resource references.
da_DK: Er du sikker på du vil fjerne denne node? Det vil ikke fjerne nogen ressourcer fra systemet, men det vil fjerne alle underkategorier og deres katalog ressource referencer.

en: Are you sure you want to remove this value?
da_DK: Er du sikker på at du vil fjerne denne værdi?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
da_DK: Er du sikker på du vil fjerne dette workflow?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this conversation? You will no longer receive email updates when new messages are posted.
da_DK: Er du sikker på, du ikke ønsker at modtage denne samtale? Du vil ikke længere modtage e-mail opdateringer, når nye meddelelser er indsendt.

en: Are you sure you wish to delete this page?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette denne side?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
da_DK: Er du sikker på du vil aktivere følgende brugere?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
da_DK: Er du sikker på du vil deaktivere følgende brugere?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
da_DK: Er du sikker på du vil slette følgende brugere?

en: Are you sure?
da_DK: Er du sikker?

en: Are you sure? This action cannot be undone.
da_DK: Er du sikker? Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Are you sure? This will remove all translations from all languages, in the database and in your site PO files. This cannot be undone.
da_DK: Er du sikker? Dette vil fjerne alle oversættelser fra alle sprog, i databasen og i din hjemmesides PO filer. Dette kan ikke fortrydes.

en: Area Layout
da_DK: Område Layout

en: Area Permissions
da_DK: Område Tilladelser

en: Area layout preset saved successfully.
da_DK: Område layout preset gemt med succes.

en: Area layout preset updated successfully.
da_DK: Område layout preset opdateret med succes.

[ctx: AreaName]
en: Main
da_DK: Hovedområde

[ctx: AreaName]
en: Page Footer
da_DK: Side Footer

[ctx: AreaName]
en: Page Header
da_DK: Sidens Header

[ctx: AreaName]
en: Primary
da_DK: Primær

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
da_DK: Sekundær 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
da_DK: Sekundær 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
da_DK: Sekundær 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
da_DK: Sekundær 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
da_DK: Sekundær 5

en: Areas
da_DK: Områder

en: Arrows
da_DK: Pile

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Ask User For
da_DK: Spørg bruger om

en: Assign
da_DK: Tildel

en: Assign Community Points
da_DK: Tildel Fællesskabs Point

en: Assign Permissions
da_DK: Tildel Rettigheder

en: Assign Points
da_DK: Tildel Point

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
da_DK: Tildelt til <strong>%s</strong>.

en: At a loss? Try searching here. You can find anything from pages in your site to settings and how-to documentation.
da_DK: Hvis du føler dig tabt? Prøv at søge her. Du kan finde alt fra sider på hjemmesiden til indstillinger og how-to dokumentation.

en: At least one job must be provided
da_DK: Mindst et job skal angives

en: At the level below
da_DK: På niveauet under

en: Atlantic Ocean
da_DK: Atlanterhavet

en: Attach Files
da_DK: Vedhæft Filer

en: Attach Workflow to this Permission
da_DK: Vedhæft Workflow til denne Tilladelse

en: Attach a %s account
da_DK: Vedhæft en %s konto

en: Attach a community account
da_DK: Vedhæft en community konto

en: Attach a concrete5.org account
da_DK: Vedhæft en concrete5.org konto

en: Attachment Settings
da_DK: indstillinger for vedhæftninger

en: Attachment limit reached
da_DK: Filvedhæftnings grænse nået

en: Attempt to use visitor's locale based on their browser information.
da_DK: Forsøg på at bruge besøgendes lokalitets baseret på deres browser information.

en: Attribute Categories
da_DK: Attribut Kategorier

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
da_DK: Attribut Kategorier bruges til at gruppere forskellige typer af attribut sæt.

en: Attribute Type Associations
da_DK: Sammenhæng mellem atributter

en: Attribute Type Associations saved.
da_DK: Attributtype Associeringerne gemt.

en: Attribute Type added.
da_DK: Attribut Type tilføjet.

en: Attribute categories
da_DK: Attribut kategorier

en: Attribute cleared successfully.
da_DK: Attribut ryddet med succes.

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
da_DK: Handle må kun indeholde bogstaver, tal og understreg "_"

en: Attribute keys
da_DK: Attribut keys

en: Attribute saved successfully.
da_DK: Attribut gemt med succes.

en: Attribute set added.
da_DK: Attribut sæt tilføjet.

en: Attribute set deleted.
da_DK: Attribut sæt slettet.

en: Attribute set updated.
da_DK: Attribut sæt opdateret.

en: Attribute sets
da_DK: Attribut sæt

en: Attribute types
da_DK: Attribut typer

[ctx: AttributeKeyName]
en: Blog Entry Topics
da_DK: Blog Indlægs Emner

[ctx: AttributeKeyName]
en: Client
da_DK: Klient

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
da_DK: Kontrolpanel Ikon

[ctx: AttributeKeyName]
en: Department
da_DK: Afdeling

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
da_DK: Varighed

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
da_DK: Udeluk fra Navigation

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
da_DK: Udeluk fra Side Liste

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
da_DK: Udeluk fra Søgeindeks

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
da_DK: Udeluk fra sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude Sub-Pages From Nav
da_DK: Ekskluder Undersider Fra Nav

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
da_DK: Header Ekstra Indhold

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
da_DK: Højde

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
da_DK: Jeg vil gerne modtage private beskeder.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Featured
da_DK: Er Udvalgt

[ctx: AttributeKeyName]
en: Location
da_DK: Lokalitet

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
da_DK: Meta Beskrivelse

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
da_DK: Meta Nøgleord

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
da_DK: Meta Titel

[ctx: AttributeKeyName]
en: Personal Links
da_DK: Personlige Links

[ctx: AttributeKeyName]
en: Project Topics
da_DK: Projekt Emner

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
da_DK: Send mig e-mail meddelelser, når jeg modtager en privat besked.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Skills
da_DK: Evner

[ctx: AttributeKeyName]
en: Task
da_DK: Opgave

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
da_DK: Bredde

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
da_DK: Navigation og indeksering

[ctx: AttributeSetName]
en: Portfolio
da_DK: Portefølje

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
da_DK: Adresse

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
da_DK: Afkrydsningsfelt

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
da_DK: Dato/Tid

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
da_DK: Billede/Fil

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
da_DK: Nummer

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
da_DK: Bedømmelse

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
da_DK: Vælg

[ctx: AttributeTypeName]
en: Social Links
da_DK: Sociale Links

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
da_DK: Tekst

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
da_DK: Tekst Område

[ctx: AttributeTypeName]
en: Topics
da_DK: Emner

en: Attributes
da_DK: Attributter

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
da_DK: Attributter er tilgængelige for sider (alias Collections), brugere og filer. Hvis du ønsker at tilføje en ny attribut til nogen af ​​disse objekter, skal du starte her.

en: Attributes cleared successfully.
da_DK: Attributter ryddet med succes.

en: Attributes set here will automatically be applied to new pages of that type.
da_DK: Attributter fastsat her, vil automatisk blive anvendt på nye sider af denne type.

en: Attributes to Display in Composer
da_DK: Vis følgende attributter i composer

en: Audio
da_DK: Lyd

en: Authentication Types
da_DK: Godkendelsestyper

en: Authentication type with handle %s already exists!
da_DK: Godkendelsestype med handle %s findes allerede!

en: Author
da_DK: Forfatter

[ctx: Authored]
en: By %s
da_DK: Af %s

[ctx: Authored]
en: by %s
da_DK: af %s

en: Automate this Job
da_DK: Automatisér dette Job

en: Automated Groups aren't assigned by administrators. They are checked against code at certain times that determines whether users should enter them.
da_DK: Automatiserede grupper er ikke tildelt af administratorer. De sammenholdes kode på bestemte tidspunkter, der bestemmer, om brugerne skal indsættes i dem.

en: Automated Jobs
da_DK: Automatiserede Jobs

en: Automatic
da_DK: Automatisk

en: Automatically Banned IP Addresses
da_DK: Automatisk bandlyste IP adresser

en: Automatically add users to groups and assign badges.
da_DK: Automatisk tilføje brugere til grupper og tildele badges ..

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
da_DK: Installer tilføjelser og temaer med et enkelt museklik.

en: Automatically remove users from this group
da_DK: Automatisk fjern bruger fra denne gruppe.

en: Automatically remove users from this group.
da_DK: Fjern automatisk brugere fra denne gruppe.

en: Automation Instructions
da_DK: Automatiserings Instruktioner

en: Available Countries
da_DK: Tilgængelig lande

en: Available Job Sets
da_DK: Tilgængelige Job Sæt

en: Available Jobs
da_DK: Tilgængelige Jobs

en: Available Update for Download
da_DK: Tilgængelig Opdatering til Download

en: Avatar saved successfully.
da_DK: Avatar gemt med succes.

en: Awaiting Installation
da_DK: Afventer Installation

en: Awarded %s
da_DK: Tildelt %s

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Back Color
da_DK: Baggrund Farve

en: Back to Account
da_DK: Tilbage til Konto

en: Back to Add Functionality
da_DK: Tilbage til Tilføj Funktionalitet

en: Back to Block Types
da_DK: Tilbage til Block Typer

en: Back to Global Areas
da_DK: Tilbage til Globale Områder

en: Back to Home
da_DK: Tilbage til hjem

en: Back to List
da_DK: Tilbage til Listen

en: Back to Message
da_DK: Tilbage til Besked

en: Back to Messages
da_DK: Tilbage til Beskeder

en: Back to Page Types
da_DK: Tilbage til sidetyper

en: Back to Profile
da_DK: Tilbage til Profil

en: Back to Sitemap
da_DK: Tilbage til Sitemap

en: Back to Stacks
da_DK: Tilbage til Stacks

en: Background
da_DK: Baggrund

en: Background Color and Image
da_DK: Baggrundsfarve og Billede

en: Background Image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Backup & Restore
da_DK: Backup & genindlæs

en: Backup or restore your website.
da_DK: Backup eller restore din hjemmeside.

en: Bad token
da_DK: Dårlig token

en: Badge Associated
da_DK: Badge Associeret

en: Badge Description
da_DK: Badge Beskrivelse

en: Badges are publicly viewable in user profiles, and display pictures and a custom description. Badges can be automatically assigned or given out by administrators.
da_DK: Badges vises offentligt i brugerprofiler, som viser billeder og en brugerdefineret beskrivelse. Badges kan automatisk tildeles eller gives ud af administratorer.

en: Ban IP For
da_DK: Bandlys IP

en: Banned Words
da_DK: Forbudte Ord

en: Banned word already initialized.
da_DK: Forbudte ord allerede initialiseret.

en: Banned words detected.
da_DK: Forbudte ord opdaget.

en: Base Font Size
da_DK: Basis Skriftstørrelse

en: Basic Details
da_DK: Basis Detaljer

en: Basic Information
da_DK: Basis Information

en: Basic Properties
da_DK: Basis indstillinger

en: Basic Workflow
da_DK: Grundlæggende Workflow

en: Basic information about your website.
da_DK: Grundlæggende oplysninger om din hjemmeside.

en: Basics
da_DK: Grundlæggende

en: Before Today
da_DK: Før Idag

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
da_DK: Undersider skal slettes før du kan slette denne side.

en: Begin Auto Nav
da_DK: Begynd Auto Nav

en: Beginner
da_DK: Begynder

en: Beginning Installation
da_DK: begynder Installation

en: Beneath Another Page
da_DK: Under en anden side

en: Beneath a particular page
da_DK: Under en bestemt side

en: Beneath another page
da_DK: Under en anden side

en: Beneath this Page
da_DK: Under denne side

en: Beneath this page
da_DK: Under denne side

en: Between
da_DK: Imellem

en: Bio/Quote
da_DK: Bio/Citat

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
da_DK: Blacklist: Alle områder, på nær de valgte indekseres.

en: Blank Page
da_DK: Blank Side

en: Bleeding Edge/Developer
da_DK: Bleeding Edge/Udvikler

en: Block & Stack Permissions
da_DK: Block & Stack Tilladelser

en: Block Deleted
da_DK: Block Slettet

en: Block ID or Page ID not sent
da_DK: Block ID eller Side ID ikke sendt

en: Block Name
da_DK: Block Navn

en: Block Permissions
da_DK: Block Tilladelser

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
da_DK: Blok typer genopfrisket. Alle ændringer til databasen er udført.

en: Block Types
da_DK: Block typer

en: Block caching is currently disabled globally. These settings won't take affect until block caching is turned on. You can turn these settings on from the <a href="%s">Cache and Speed Settings</a> page in the Dashboard.
da_DK: Block caching er i øjeblikket deaktiveret globalt. Disse indstillinger vil ikke have nogen påvirkning indtil block caching er tændt. Du kan slå disse indstillinger til fra <a href="%s">Cache og Hastigheds Indstillinger</a> page in the Dashboard.

en: Block type installed successfully.
da_DK: Block type installeret med succes.

en: Block types
da_DK: Block typer

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
da_DK: Bloker brugere fra specifikke IP-adresser fra at logge ind på din hjemmeside. Blokerede brugere kan stadig se sider der er synlige for gæster.

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Basic
da_DK: Grundlæggende

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Forms
da_DK: Formularer

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Multimedia
da_DK: Multimedie

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Social Networking
da_DK: Social Netværksarbejde

en: Blocks arranged successfully.
da_DK: Blocks arrangeret med succes.

en: Blog Entry
da_DK: Blog Indlæg

en: Blur
da_DK: Sløring

en: Body
da_DK: Besked

en: Bold
da_DK: Fed

en: Bookmark Icons
da_DK: Bogmærke ikoner

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
da_DK: Bogmærke ikon og mobile home screen ikon setup.

en: Border
da_DK: Kant

en: Borders
da_DK: Kanter

en: Both Date and Time
da_DK: Både dato og tid

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Broken package (handle %s).
da_DK: Ødelagt package (handle %s).

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
da_DK: Gennemse vores markedsplads for add-ons til at udvide din hjemmeside!

en: Build simple forms and surveys.
da_DK: Byg formularer og spørgeskemaer.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> CMS.
da_DK: Opbygget med <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5" >concrete5</a>

en: Bulk SEO Updater
da_DK: Bulk SEO Opdatering

en: Button Text
da_DK: Knap Tekst

en: By Area of Site (Hierarchy)
da_DK: Efter Områder på Hjemmesiden (Hierarki)

en: By Page Type
da_DK: Efter Sidetype

en: By Parent Page
da_DK: Efter Sidens Overordnet Side

en: By default, site name is displayed in the browser title bar. It is also the default name for your project on concrete5.org
da_DK: Som standard, vises navnet på hjemmesiden i browseren titellinjen. Det er også standard navn til dit projekt på concrete5.org

en: CAPTCHA required
da_DK: CAPTCHA påkrævet.

en: CSS and JavaScript Cache
da_DK: CSS og JavaScript Cache

en: Cache & Speed Settings
da_DK: Cache & Hastigheds Indstillinger

en: Cache block output even for logged in users.
da_DK: Cache block visning selv for brugere der er logget ind.

en: Cache block output on HTTP POST.
da_DK: Cache block visning på HTTP POST.

en: Cache block output.
da_DK: Cache block visning.

en: Cache for how long (in seconds)?
da_DK: Cache hvor længe (i sekunder)?

en: Cache for how long?
da_DK: Cache - hvor længe?

en: Cache settings saved.
da_DK: Cache indstillinger gemt.

en: Cache this page.
da_DK: Cache denne side.

en: Cached files removed.
da_DK: Cached filer fjernet.

en: Caches the output of customized theme stylesheets for faster loading. Turn off if you are editing LESS files in your theme directly.
da_DK: Cacher visning af custom tema stylesheets for hurtigere læsning. Deaktiver dette, hvis du redigerer LESS filer i dit tema direkte.

en: Can't Install!
da_DK: Kan ikke installere!

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Cannot open file %s
da_DK: Kan ikke åbne filen %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
da_DK: Kan ikke hente data fra concrete5 markedsplads.

en: Canonical
da_DK: Kanonisk URL

en: Canonical URL
da_DK: Kanonisk URL

en: Canonical URLs
da_DK: Kanoniske URL'er

en: Captcha Code
da_DK: Captcha kode

en: Captcha Settings
da_DK: Captcha Indstillinger

en: Captcha Setup
da_DK: Captcha Opsætning

en: Captcha libraries
da_DK: Captcha biblioteker

en: Captcha settings saved.
da_DK: Captcha indstillinger gemt.

en: Careers
da_DK: Karrierer

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
da_DK: Kategoriser filattributter i sæt for at give større organisatorisk sammenhæng til redaktører og forbedre brugervenligheden.

en: Category Name
da_DK: Kategori Navn

en: Center
da_DK: Centreret

en: Center text
da_DK: Center tekst

en: Certain add-ons require a secure SSL URL. Enter that URL here.
da_DK: Visse add-ons kræver en sikker SSL URL. Indtast den URL her.

en: Change
da_DK: Ændre

en: Change Font Family
da_DK: Skift Font Familie

en: Change Font Size
da_DK: Ændre Font Størrelse

en: Change Inheritance
da_DK: Ændring af Nedarvning

en: Change Page Order
da_DK: Ændre Side Rækkefølge

en: Change Password
da_DK: Ændre kodeord

en: Change Permissions
da_DK: Ændre Tilladelser

en: Change Settings
da_DK: Skift Indstillinger

en: Change login behaviors and setup public profiles.
da_DK: Skift login adfærd og opsætte offentlige profiler.

en: Change password and sign in
da_DK: Skift adgangskode og log ind

en: Change the general look and options like SEO and permissions. Delete the page or roll versions back from here as well.
da_DK: Ændre det generelle udseende og muligheder som SEO og tilladelser. Slet side eller rulle versioner tilbage herfra også.

en: Change the picture attached to my posts.
da_DK: Ændre fotoet vedhæftet til mine indlæg.

en: Changing page types of existing pages could result in unexpected behavior.
da_DK: Ændring af sidetyper på eksisterende sider kan medføre uventet adfærd.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
da_DK: Ændring af denne indstilling vil påvirke denne side straks. Er du sikker?

en: Channel
da_DK: Kanal

en: Check Automated Groups
da_DK: Tjek Automatiserede Grupper

en: Check For Updates
da_DK: Søg Efter Opdateringer

en: Check Group
da_DK: Tjek Gruppe

en: Check Page Permissions
da_DK: Tjek Side Rettigheder

en: Check out this article on %s:
    
    %s
    %s
da_DK: Tjek denne artikel på %s:
    
    %s
    %s

en: Check the box labeled "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".
da_DK: Marker feltet "Tillad denne applikation til brug for at logge ind med Twitter".

en: Check this checkbox to remove index.php from your URLs. You will be given code to place in a file named .htaccess in your web root. Concrete5 will try and place this code in the file for you.
da_DK: Marker dette afkrydsningsfelt for at fjerne index.php fra dine URL'er. Du vil får noget koden til at placere i en fil med navnet .htaccess i din web rod mappe. Concrete5 vil forsøge at placere denne kode i filen for dig.

en: Checkbox List
da_DK: Checkboks liste

en: Checkbox Options
da_DK: Checkboks Indstillinger

en: Checking for updates.
da_DK: Tjekker for opdateringer.

en: Checking...
da_DK: Tjekker...

en: Child Pages
da_DK: Undersider

en: Choose
da_DK: Vælg

en: Choose Badge Image
da_DK: Vælg Badge Billede

en: Choose Columns
da_DK: Vælg Kolonner

en: Choose Country
da_DK: Vælg land

en: Choose Field
da_DK: Vælg Felt

en: Choose File
da_DK: Vælg fil

en: Choose File Storage Location
da_DK: Vælg Fil Lagrings Placeringer

en: Choose Font
da_DK: Vælg Font

en: Choose Groups to Move
da_DK: Vælg Grupper der skal Flyttes

en: Choose Icon
da_DK: Vælg Ikon

en: Choose Image
da_DK: Vælg billede

en: Choose Image On-State
da_DK: Vælg billede ved aktiv tilstand

en: Choose Language
da_DK: Vælg Sprog

en: Choose Location
da_DK: 3. Vælg Placering

en: Choose New File
da_DK: Vælg Ny Fil

en: Choose New Page Parent
da_DK: Vælge Ny Overordnet Side

en: Choose New Parent Location
da_DK: Vælg Ny Overordnet Placering

en: Choose Page
da_DK: Vælg Side

en: Choose Page:
da_DK: Vælg side:

en: Choose Sharing Service
da_DK: Vælg Service for Deling

en: Choose Social Links to Show
da_DK: Vælg Sociale Links at Vise

en: Choose Source
da_DK: Vælg Kilde

en: Choose State/Province
da_DK: Vælg Landsdel

en: Choose Targets
da_DK: Vælg Mål

en: Choose Type
da_DK: Vælg Type

en: Choose User
da_DK: Vælg bruger

en: Choose Users
da_DK: Vælg Brugere

en: Choose Video File
da_DK: Vælg video fil

en: Choose Video Placeholder Image (Optional)
da_DK: Vælg Video Pladsholder Billede (Valgfri)

en: Choose WebM Video File
da_DK: Vælg WebM video fil

en: Choose a Page
da_DK: Vælg en Side

en: Choose a Parent Page
da_DK: Vælge en overordnet side

en: Choose a Service
da_DK: Vælg en Service

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
da_DK: Vælg en fil fra filhåndteringen og File blocken vil oprette et hyperlink til den ved hjælp af en link tekst, du angiver.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
da_DK: Vælg en ny overordnet side fra sitemap.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
da_DK: Vælg mellem at vises fejlmeddelelser på siden hvor de finder sted (som du måske ønsker at gøre, under udviklingen af din hjemmeside), og skjule dem fra besøgende ved at gemme dem i din log (som du måske ønsker at gøre, hvis din hjemmeside er aktiv).

en: Choose file | Choose files
da_DK[0]: Vælg fil
da_DK[1]: Vælg filer

en: Choose from all pages when publishing.
da_DK: Vælg blandt alle sidetyper ved publicering.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
da_DK: Vælg blandt udvalgte sidetyper ved publicering

en: Choose topics attribute.
da_DK: Vælg emne attribut.

en: Choose which attribute types are available for different items.
da_DK: Vælg hvilke attribut typer der er tilgængelige for forskellige elementer.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
da_DK: Vælg hvilke sider hvor denne block skal være synlig. Tidligere valgte blocks vil blive fjernet ved at bruge dette felt. Klik i toppen for at vælge/fravælge alle sider.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
da_DK: Vælg hvilke bruger og grupper herunder, som må redigere din hjemmeside. Bemærk: Disse indstillinger kan blive overskrevet på specifikke sider.

en: Chronological
da_DK: Kronologisk

en: City
da_DK: By

en: Cleanup and organize your site
da_DK: Oprydning og organisere din hjemmeside

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Clear Cache
da_DK: Tøm Cache

en: Clear Color Selection
da_DK: Slet Farve Valg

en: Clear Global Area
da_DK: Ryd Global Område

en: Clear Log
da_DK: Rens log

en: Clear Query Log on Reload
da_DK: Ryd Query Log ved Genindlæsning

en: Clear Search Index
da_DK: Rens Søgeindeks

en: Clear Styles
da_DK: Slet Styles

en: Clear all
da_DK: Tøm Alle

en: Clear this Site?
da_DK: Ryd denne hjemmeside?

en: Click and drag blocks from the add panel into the page to add them.
da_DK: Klik og træk blocks fra tilføjelses-panelet i siden for at tilføje dem.

en: Click and drag to change column order.
da_DK: Klik og træk for at ændre rækkefølge af kolonne.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
da_DK: Klik og træk for at tilpasse rækkefølge i sættet. Ny filer bliver tilføjet i slutningen.

en: Click for history.
da_DK: Klik for historik.

en: Click here to choose between adding blocks, clipboard items, stacks and stack contents.
da_DK: Klik her for at vælge mellem at tilføje blocks, tilføje fra clipboard, stacks og stack indhold.

en: Click here to load the theme customizer for the page.
da_DK: Klik her for at indlæse tema Customizer for siden.

en: Click here to log in
da_DK: Klik her for at logge ind

en: Click the "Add Content" button to enter edit mode, with the Add Content panel active.
da_DK: Klik på "Tilføj Indhold" knappen for at skifte til redigeringstilstand, med Tilføj panelet Indhold aktiv.

en: Click the Install button next to the package name.
da_DK: Klik på installer knappen ved siden af add-on pakkens navn.

en: Click this button to choose the location of the page in your sitemap. If saved, the page will be moved to this location.
da_DK: Klik på denne knap for at vælge den placering på siden i dit sitemap. Hvis gemt, bliver siden flyttet til denne placering.

en: Clipboard
da_DK: Udklipsholder

en: Clone Category
da_DK: Klon Kategori

en: Clone Topic
da_DK: Klon Emne

en: Close
da_DK: Luk

en: Code
da_DK: Kode

en: Code for your .htaccess file
da_DK: Kode til din .htaccess fil

en: Collapse
da_DK: Kollaps

en: Color
da_DK: Farve

en: Column %s
da_DK: Kolonne %s

en: Column Order
da_DK: Kolonne Rækkefølge

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Columns:
da_DK: Kolonner:

en: Coming Back Soon
da_DK: Kom snart tilbage

en: Coming soon.
da_DK: Kommer snart.

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Commonly Used
da_DK: Almindeligt Brugt

en: Community Authentication Configuration
da_DK: Community Godkendelses Konfiguration

en: Community Point Action Deleted
da_DK: Fællesskabs Point Handling Slettet

en: Community Point Action Saved
da_DK: Fællesskabs Point Handling Gemt

en: Community Points
da_DK: Fællesskabs Points

en: Company
da_DK: Firma

en: Company URL
da_DK: Firma URL

en: Compare
da_DK: Sammenlign

en: Compare Versions
da_DK: Sammenlign Versioner

en: Complete required fields *
da_DK: Udfyld påkrævet felter *

en: Completion
da_DK: Færdiggørelse

en: Compose Form
da_DK: Compose Formular

en: Composer Content Order
da_DK: Composer indholds orden

en: Composer Control
da_DK: Composer Kontrol

en: Composer Publishing Settings
da_DK: Composer indstillinger for udgivelse

en: Composer Settings
da_DK: Composer Indstillinger

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
da_DK: Composer lader dig oprette og udgive sider (såsom blogindlæg) direkte fra dit Kontrolpanel. Mindst én sidetype skal være aktiveret til anvendelse af Composer, og mindst en blok skal indgå i Composer via Sidetype Standarder.

en: Compress LESS Output.
da_DK: Komprimere LESS Visnings Resultat.

en: Concrete5 Extensions
da_DK: Concrete5 Udvidelser

en: Configuration:
da_DK: Konfiguration:

en: Configuring site.
da_DK: Konfiguration af hjemmesiden.

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Confirm Change
da_DK: Bekræft Ændringer

en: Confirm Delete
da_DK: Bekræft Sletning

en: Confirm New Password
da_DK: Bekræft nyt kodeord

en: Confirm Password
da_DK: Bekræft kodeord

en: Confirm Reset
da_DK: Bekræft Nulstil

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
da_DK: Tillykke. concrete5 er blevet installeret. Du er blevet logget ind som <b>%s</ b> med den adgangskode, du valgte. Hvis du ønsker at ændre denne adgangskode, kan du gøre det i bruger området i kontrolpanelet.

en: Connect
da_DK: Tilslut

en: Connect to Community
da_DK: Forbind til concrete5 Community

en: Connect to the Community
da_DK: Forbind til Concrete5 Fællesskabet

en: Connect to the concrete5 community.
da_DK: Tilslut til Concrete5 community.

en: Connection Method
da_DK: Tilslutnings Metode

en: Constrain Image Size
da_DK: Begræns Billede Størrelse

en: Consumer Key (API Key)
da_DK: Forbruger Nøgle (API Key)

en: Consumer Secret (API Secret)
da_DK: Forbruger Hemmelighed (API Secret)

en: Contact
da_DK: Kontakt

en: Content
da_DK: Indhold

en: Content %s (author %s, %s) flagged as spam by user %s
da_DK: Indhold %s (forfatter %s, %s) flagged as spam by user %s

en: Content Sections
da_DK: Indholds Sektioner

en: Content Selector
da_DK: Indholds Vælger

en: Content disabled in edit mode.
da_DK: Indhold deaktiv i redigerings tilstand.

en: Content included in "Keyword Search".
da_DK: Indhold inkluderet i "Nøgleord søgning".

en: Content included in file search index.
da_DK: Indhold inkluderet i  side søgeindeks.

en: Content included in sitewide page search index.
da_DK: Indhold inkluderet i hele hjemmesidens side søgeindeks.

en: Content included in user keyword search.
da_DK: Indhold inkluderet i bruger nøgleords søgning.

en: Context
da_DK: Kontekst

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Continue to Installation
da_DK: Fortsæt til Installation

en: Continue to your site
da_DK: Fortsæt til din hjemmeside

en: Control
da_DK: Kontrol

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
da_DK: Styrer grundlæggende, generelle parametre til visning og redigering af din hjemmeside. Visnings Tilladelser gør siderne på din hjemmeside tilgængelige for alle brugere, kun registrerede brugere eller kun administratorer. Redigering af Adgangsinstillinger kontrollerer hvilke grupper der kan redigere sider, når de er logget ind. For mere detaljeret kontrol, indstil tilladelser individuelt på siderne fra Sideegenskaber, eller aktivere Avancerede Tilladelser for endnu mere detaljeret kontrol.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
da_DK: Kontroller hvordan brugerne arbejder med din hjemmesides File Manager, tillader eller at udelukke handlinger så som søgning, upload, erstatte og andet.

en: Control how your site send and processes mail.
da_DK: Styre, hvordan din hjemmeside sender og behandler e-mail.

en: Control the URLs used to access your page here. Non-canonical URLs will redirect to your page; canonical URLs can be either generated or automatically or overridden. Sub-pages to this page start with canonical URLs by default.
da_DK: Styr de URL'er, der anvendes til at få adgang din side her. Ikke-kanoniske URL'er vil omdirigere til din side; kanoniske URL'er kan enten genereres eller automatisk eller overstyres. Undersider til denne side starter med kanoniske URL'er som standard.

en: Control the options available for Public Registration.
da_DK: Styring af mulighederne for offentlig registrering.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
da_DK: Kontrollere hvilke typer oplysninger, der kan gemmes om hver side på din hjemmeside.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
da_DK: Kontrollere brugernes evne til at udføre bestemte opgaver, såsom installation af pakker, ændre tilladelser mv

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
da_DK: Kontrollere hvilke værktøjssæt redigeringsværktøjslinien omfatter (f.eks Simple, Avanceret, Office), og værktøjslinjens dimensioner.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
da_DK: Kontroller hvem der kan tilføje blocks og stacks på din hjemmeside.

en: Control who sees and edits your site.
da_DK: Styre, hvem der ser og redigerer din hjemmeside.

en: Conversation
da_DK: Samtale

en: Conversation Message
da_DK: Samtale Besked

en: Conversation Permissions
da_DK: Samtale Tilladelser.

[ctx: ConversationEditorName]
en: Plain Text
da_DK: Ren tekst

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Down Vote
da_DK: Ned Stemme

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Up Vote
da_DK: Op Stemme

en: Conversations
da_DK: Samtaler

en: Conversations Settings
da_DK: Samtale Indstillinger

en: Convert image to grayscale
da_DK: Konverter billede til gråtoner

en: Cookies Enabled
da_DK: Cookies Aktiveret

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
da_DK: Cookies skal være aktiveret i din browser for at installere concrete5.

en: Copy
da_DK: Kopier

en: Copy File
da_DK: Kopiér Fil

en: Copy From
da_DK: Kopier Fra

en: Copy Languages
da_DK: Kopier Sprog

en: Copy Locale Tree
da_DK: Kopier Lokalitets Træ

en: Copy Page Type
da_DK: Kopier Sidetype.

en: Copy Progress
da_DK: Status for Kopiering

en: Copy Tree
da_DK: Kopier Træ

en: Copy all pages from a locale to another section. This will only copy pages that have not been associated. It will not replace or remove any pages from the destination section.
da_DK: Kopiér alle sider fra en lokalitet til en anden sektion. Dette vil kun kopiere sider, som ikke er forbundet. Det vil ikke erstatte eller fjerne sider fra destinations sektionen.

en: Copy of Version: %s
da_DK: Kopi af Version: %s

en: Copy page + children.
da_DK: Kopier side + undersider.

en: Copy page.
da_DK: Kopier side.

en: Copy to Clipboard
da_DK: Kopier til Udklipsholder

en: Could not create the proxies directory. Please check the file permissions of the proxy directory: %s.
da_DK: Kunne ikke oprette proxies mappe. Kontroller tilladelserne til proxy mappen: %s.

en: Could not determine the name of the file at %s
da_DK: Kan ikke bestemme navn på filen fra %s

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
da_DK: Kunne ikke åbne med ZipArchive::CREATE

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
da_DK: Kunne ikke overføre til temp biblioteket - filen er ikke fundet.

en: Country
da_DK: Land

en: Create Conversation using Page Type
da_DK: Opret Samtale ved brug af Sidetype

en: Create Page
da_DK: Opret Side

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySQL.
da_DK: Opret en sikkerhedskopi af din hjemmesides database. Denne funktion fungerer bedst på små hjemmesider. For større hjemmesider, anbefaler vi at bruge et database hjælpeprogram så som phpMyAdmin eller udføre et database dump via kommandolinje MySql.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
da_DK: Opret en blok til at give brugerne mulighed for at søge på indholdet af din Concrete5 hjemmeside. Vælg titel, knap tekster, og hvor Concrete5 bør søge. For at indsende formularen til en anden side, skal du vælge en anden side i Sitemap'et. Placer en anden søge block på denne side, og resultaterne vil blive vist her.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
da_DK: Opret en navigations menu, der afspejler strukturen af dit sitemap. Først skal du vælge den rækkefølge, som siderne vises. Visnings Tilladelser kontrollerer brugerens tilladelser, inden der genereres link for hver side. Vis Sider vælger niveauet i Sitemap hvor du gerne vil at menuen begynder. Indstillinger for visning af underordnede sider for hvert element er også tilgængelige.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
da_DK: Opret en ny gruppe til at organisere og klassificere brugere. Vælg en udløbsdato for at fjerne brugere automatisk.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
da_DK: Opret en tag cloud, der viser alle de "Tag" tilpassede attributter, der er fastsat på den aktuelle side eller på alle sider på hele din hjemmeside. Indtast værdierne ind i "tags" feltet for automatisk at tilføje tags til den aktuelle side. Link tags til en bestemt side ved at klikke på fanen Avanceret og brug side vælgeren til at vælge en side.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
da_DK: Opret en alternativ fil-placering (ud over standard filplaceringen), hvor du vil have mulighed for at gemme filer når du har uploadet dem til File Manager.

en: Create new Backup
da_DK: Lav ny Backup

en: Create page template.
da_DK: Opret side template.

en: Create pages using
da_DK: Opret sider ved hjælp af

en: Create the parent page first.
da_DK: Opret den overordnede side først.

en: Created By
da_DK: Oprettet af

en: Created Time
da_DK: Oprettelses Tid

en: Creates a full website with the Elemental theme, including a home page, multiple page types, portfolio, contact forms, blogs and more..
da_DK: Opretter en fuld hjemmeside med Elemental temaet, indkluderet en forside, flere sidetyper, portefølje, kontakt formularer, blogs og meget mere..

en: Creates an empty site using the unstyled Elemental theme.
da_DK: Opretter en tom hjemmeside ved hjælp af ustylet Elemental tema.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
da_DK: Opretter navigations træ og sitemaps.

en: Creating database tables.
da_DK: Opretter database tabeller.

en: Creating home page.
da_DK: Opretter hjemmeside.

en: Creator
da_DK: Ophavsmand

en: Crop Image
da_DK: Beskær Billede

en: Current Canonical URL
da_DK: Nuværende Kanonisk URL

en: Current Date/Time
da_DK: Aktuel dato/tid

en: Current Image
da_DK: Aktuel Billede

en: Current Permission Set
da_DK: Aktuel Tilladelses Sæt

en: Current Status
da_DK: Nuværende Status

en: Current Version
da_DK: Aktuel Version

en: Currently Installed
da_DK: Installeret

en: Currently Running %s
da_DK: Kører i Øjeblikket %s

en: Currently Viewing
da_DK: I Øjeblikket Vises

en: Custom
da_DK: Tilpasset

en: Custom Attribute Types
da_DK: Brugervalgte attributter

en: Custom Attributes
da_DK: Tilpasset attributter

en: Custom CSS
da_DK: Tilpasset CSS

en: Custom CSS Classes, Block Name, Custom Templates and Reset Styles
da_DK: Custom CSS Classes, Block Navn, Custom Templates og Reset Styles

en: Custom Label
da_DK: Tilpasset Label

en: Custom Options saved.
da_DK: Brugerdefinerede Indstillinger gemt.

en: Custom Styles
da_DK: Tilpasset Styles

en: Custom Template
da_DK: Brugerdefineret Template

en: Custom Title
da_DK: Custom Titel

en: Custom Title Text
da_DK: Custom Titel Tekst

en: Custom Topic
da_DK: Brugerdefineret Emne

en: Custom date format
da_DK: Brugerdefineret dato format

en: Custom date/time format
da_DK: Brugerdefineret dato/tid format

en: Custom page
da_DK: Valgte side

en: Custom page class file.
da_DK: Custom side class fil.

en: Customize
da_DK: Tilpas

en: Customize Dashboard Home
da_DK: Tilpas Kontrolpanels Hjemmeside

en: Customize Results
da_DK: Skræddersy Resultat

en: Customize Search
da_DK: Tilpas Søgning

en: Customize Theme
da_DK: Skæddersy tema

en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

en: Dashboard App Status
da_DK: Kontrolpanel App Status

en: Dashboard Featured Add-On
da_DK: Dashboard Udvalgte Add-On

en: Dashboard Featured Theme
da_DK: Kontrolpanel Udvalgt Tema

en: Dashboard File Manager
da_DK: Kontrolpanel filhåndtering

en: Dashboard Full
da_DK: Fuldt Kontrolpanel

en: Dashboard Header + Four Column
da_DK: Kontrolpanel Header + Fire Kolonner

en: Dashboard Home
da_DK: Kontrolpanel Forside

en: Dashboard Newsflow Latest
da_DK: Kontrolpanel Nyeste Newsflow

en: Dashboard Panel
da_DK: Kontrolpanel

en: Dashboard Primary + Five
da_DK: Kontrolpanel Primær + Fem

en: Dashboard Site Activity
da_DK: Kontrolpanel Sidens Aktivitet

en: Dashboard – Change Site-wide Settings
da_DK: Kontrolpanel - Skift Site-Wide Indstillinger

en: Dashed
da_DK: Streger

en: Data Sources
da_DK: Data Kilder

en: Database Entities
da_DK: Database Enheder

en: Database Information
da_DK: Database information

en: Database Name
da_DK: Database navn

en: Database entities configurations saved.
da_DK: Database enheds konfigurationer gemt.

en: Database query log cleared.
da_DK: Database query log ryddet.

en: Date
da_DK: Dato

en: Date / time
da_DK: Dato / Tid

en: Date Added
da_DK: Dato Tilføjet

en: Date Assigned
da_DK: Dato Tildelt

en: Date Created
da_DK: Dato oprettet

en: Date Field
da_DK: Dato Felt

en: Date Format
da_DK: Dato format

en: Date Modified
da_DK: Dato modificeret

en: Date Navigation
da_DK: Dato navigation

en: Date Only
da_DK: Kun dato

en: Date/Time
da_DK: Dato/Tid

en: Date/Time Options
da_DK: Dato/Tids Indstillinger

en: DateTime Field
da_DK: DatoTid Felt

en: Day of Month
da_DK: Dag i Måneden

en: Day of Week
da_DK: Dag i Ugen

en: Days
da_DK: Dage

en: Days in the Future
da_DK: Dage i fremtiden

en: Days in the Past
da_DK: Dage i fortiden

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Deactivate User
da_DK: Deaktiver bruger

en: Deactivate Users
da_DK: Deaktiver Brugere

en: Deactivate the user account
da_DK: Deaktiver denne bruger konto

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
da_DK: Kære %s,
    
    %s
    
    Du kan gennemse, godkende eller afvise alle afventende sager her fra:
    
    %s

en: Dear %s,
    
    You've just won the %s badge!
    
    View your profile here:
    %s
da_DK: Kære %s,
    
    Du har lige vundet %s badge!
    
    Se din profil her:
    %s

en: Debug Settings
da_DK: Debug Indstillinger

en: Debug configuration saved.
da_DK: Fejlsøgnings konfiguration er gemt.

en: Default
da_DK: Standard

en: Default - %s minutes
da_DK: Standard - %s minutter

en: Default Column
da_DK: Standard Kolonner

en: Default Country
da_DK: Standard land

en: Default Language
da_DK: Standard Sprog

en: Default Locale
da_DK: Standard Lokalitet

en: Default PHP Mail Function
da_DK: Standard PHP mail funktion

en: Default Page Template
da_DK: Standard Side Template

en: Default Points
da_DK: Standard Point

en: Default Section settings updated.
da_DK: Standard sektionindstillinger opdateret.

en: Default Setting
da_DK: Standard Indstilling

en: Default Value
da_DK: Standard værdi

[ctx: Default locale]
en: ** Default
da_DK: **Standard

en: Default template.
da_DK: Standard skabelon.

en: Default value. Click to edit.
da_DK: Standard værdi. Klik for at redigere.

en: Defaults and Output
da_DK: Standardværdier og Indholdsvisning

en: Defaults updated.
da_DK: Standarder opdateret.

en: Define where this page lives on your website. View and delegate what other pages are redirecting to this page.
da_DK: Definere, hvor denne side bor på din hjemmeside. Se og uddelegere, hvad andre sider omdirigerer til denne side.

en: Defines whether the Doctrine proxy classes are created on the fly. On the fly generation is active when development mode is enabled.
da_DK: Definerer, om Doctrine proxy klasser oprettes "on the fly". "On the fly" genereringen er aktiv, når udviklings tilstand er aktiveret.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Attachment
da_DK: Slet Vedhæftet Fil

en: Delete Attribute
da_DK: Slet attribut

en: Delete Backup
da_DK: Slet Backup

en: Delete Category
da_DK: Slet Kategori

en: Delete Column
da_DK: Slet Kolonne

en: Delete Control
da_DK: Slet Kontrol

en: Delete Control Set
da_DK: Slet Kontrol Sæt

en: Delete Entry
da_DK: Slet Indtastning

en: Delete Feed
da_DK: Slet Feed

en: Delete Forever
da_DK: Slet Permanent

en: Delete Group Set
da_DK: Slet Gruppe Sæt

en: Delete Head
da_DK: Slet Hoved

en: Delete Item
da_DK: Slet Emne

en: Delete Job Set
da_DK: Slet Job Sæt

en: Delete Layout
da_DK: Slet Layout

en: Delete Link
da_DK: Slet Link

en: Delete Location
da_DK: Slet Placering

en: Delete Message
da_DK: Slet Besked

en: Delete Page
da_DK: Slet side

en: Delete Page Type
da_DK: Slet Sidetype

en: Delete Pages
da_DK: Slet Sider

en: Delete Row
da_DK: Slet Række

en: Delete Set
da_DK: Slet sæt

en: Delete Social Link
da_DK: Slet Social Link

en: Delete Stack
da_DK: Slet Stack

en: Delete Submissions
da_DK: Selt Besvarelser

en: Delete Table
da_DK: Slet Tabel

en: Delete Template
da_DK: Slet Template

en: Delete Tile
da_DK: Slet Tile

en: Delete Topic
da_DK: Slet Emne

en: Delete Topic Tree
da_DK: Slet Emne Træ

en: Delete Type
da_DK: Slet Type

en: Delete Workflow
da_DK: Slet Workflow

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
da_DK: Slette anmodning gemt. Du skal fuldføre slette workflowet, før denne stack kan fjernes.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
da_DK: Slette anmodning gemt. Du skal fuldføre workflowet, før siden er helt fjernet.

en: Delete this control? This cannot be undone.
da_DK: Slet denne kontrol? Dette kan ikke fortrydes.

en: Delete this form layout set? This cannot be undone.
da_DK: Slet dette formular layout sæt? Dette kan ikke fortrydes.

en: Delete this message?
da_DK: Slet denne besked?

en: Delete this page type? This cannot be undone.
da_DK: Slet denne sidetype? Dette kan ikke fortrydes.

en: Delete this storage location? All files using it will have their storage location reset to the default.
da_DK: Slet denne lagrings placering? Alle filer der bruger denne, vil have deres lagrings placering nulstillet til standard.

en: Delete this thumbnail type?
da_DK: Slet denne thumbnail type?

en: Deleted
da_DK: Slettet

en: Deleted User
da_DK: Slet Bruger

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
da_DK: Slettede sider er flyttet til papirkurven i sitemap.

[ctx: Deleted user]
en: Deleted (id: %s)
da_DK: Slettet (id: %s)

en: Deleting a preset will not affect any layouts that have used that preset in the past.
da_DK: Sletning af en preset vil ikke påvirke nogen layouts, der har brugt denne preset i fortiden.

en: Denied by %s
da_DK: Afvist af %s

en: Descending
da_DK: Faldende

en: Description
da_DK: Beskrivelse

[ctx: Description of a set]
en: Set Description
da_DK: Sæt Beskrivelse

en: Design updated.
da_DK: Design opdateret.

[ctx: Destination]
en: To
da_DK: Til

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Determine where users should be redirected to after they login.
da_DK: Afgøre, hvor brugere skal blive omdirigeret til efter at de logger ind.

en: Determines whether compiled LESS stylesheets should output as compressed CSS. Uncompressed stylesheets are slightly larger but easier to read.
da_DK: Bestemmer, om kompileret LESS stylesheets bør vises som komprimeret CSS. Ukomprimerede stylesheets er lidt større, men lettere at læse.

en: Device Visibility
da_DK: Enheds Synlighed

en: Devices
da_DK: Mobile Enheder

en: Direction
da_DK: Retning

en: Directory
da_DK: Bibliotek

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Disable Grid Container
da_DK: Deaktiver Grid Container

en: Disable to show a generic error message
da_DK: Deaktivér visning af en generisk fejlmeddelelse

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Disallow posts that include banned words?
da_DK: Tillad ikke indlæg, der indeholder forbudte ord?

en: Discard Changes
da_DK: Kassér Ændringer

en: Discard Draft
da_DK: Kassér Kladde

en: Discussion
da_DK: Samtale

en: Display
da_DK: Vis

en: Display Errors
da_DK: Vis Fejl

en: Display Featured Only?
da_DK: Vis Kun Udvalgte?

en: Display Mode
da_DK: Visnings Tilstand

en: Display Name
da_DK: Visnings Navn

en: Display Order
da_DK: Visnings orden

en: Display Order Reset.
da_DK: Reset af Visningsorden.

en: Display Ordering Option in Page
da_DK: Visnings Rækkefølge Mulighed på Side

en: Display Page Aliases?
da_DK: Vis Sidens Aliaser?

en: Display Pages Beneath Page
da_DK: Vis sider under side

en: Display Posting Form
da_DK: Vis Formular for Indsendelse af Indlæg

en: Display Thumbnail Image
da_DK: Vis Thumbnail Billede

en: Display Truncated Description
da_DK: Vis afkortet beskrivelse

en: Display a List of Tags From
da_DK: Vis en Liste over Tags Fra

en: Display a custom amount.
da_DK: Vis et brugerdefineret antal.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
da_DK: Vis en liste over sider oprettet i løbet af en bestemt måned, eller måneder. Siderne sorteres efter måned.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
da_DK: Vis en liste over sider, der bruger en bestemt sidetype. Returnere sider der findes i hele din hjemmeside, eller kun under én specifik sektion.

en: Display all.
da_DK: Vis alle.

en: Display breadcrumb trail.
da_DK: Vis brødkrumme sti

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
da_DK: Vis oplysninger om din Concrete5 hjemmesides brugere, på en offentlig side.

en: Display links that may require login.
da_DK: Vis links, som måske kræver login.

en: Display order saved.
da_DK: Visnings rækkefølge gemt.

en: Display page aliases.
da_DK: Vis sidens aliaser.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
da_DK: Vis sidetals brugerflade, hvis flere elementer er tilgængelige, end der vises.

en: Display property with formatting
da_DK: Vis egenskab med formatering

en: Display sub pages to current +1.
da_DK: Vis undersider til nuværende +1.

en: Display sub pages to current.
da_DK: Vis undersider til nuværende.

en: Display your images and captions in an attractive slideshow format.
da_DK: Vis dine billeder og billedtekster i et attraktivt slideshow format.

en: Displayed in Public Profile.
da_DK: Vises i offentlig profil.

en: Displayed on Member List.
da_DK: Vises i medlemsliste.

en: Displays a Page's Title
da_DK: Viser en Sides Titel

en: Displays a list of months to filter a page list by.
da_DK: Viser en liste over måneder til at filtrere en sideliste efter.

en: Displays a list of your site's topics, allowing you to click on them to filter a page list.
da_DK: Viser en liste over din hjemmesides emner, så du kan klikke på dem for at filtrere en side liste.

en: Displays a quote or paragraph next to biographical information and a person's picture.
da_DK: Viser et citat eller tekstafsnit ved siden af ​​biografiske oplysninger og en persons billede.

en: Displays a summary of website activity.
da_DK: Viser en oversigt over websideaktiviteter.

en: Displays an icon, a title, and a short paragraph description.
da_DK: Viser et ikon, en titel og en kort afsnit beskrivelse.

en: Displays conversations on a page.
da_DK: Viser samtaler på en side.

en: Displays pages and data in list or grids.
da_DK: Viser sider og data i liste eller grids.

en: Displays the value of a page attribute for the current page.
da_DK: Viser værdien af en side attribut for den aktuelle side.

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
da_DK: Viser opdateringer og velkommen tilbage oplysninger i kontrolpanelet.

en: Do not cache this page.
da_DK: Brug ikke cache på denne side.

en: Do this:
da_DK: Gør dette:

en: Do you want to delete this block?
da_DK: Vil du slette denne block?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
da_DK: Vil du slette denne block? Dette er originalen. Hvis du sletter denne, vil du slette alle blocks som har et alias til denne.

en: Do you want to delete this layout? This will remove all blocks inside it.
da_DK: Ønsker du at slette dette layout? Dette vil fjerne alle blocks inde i det.

[ctx: Doctrine]
en: Refresh Entities
da_DK: Opdater Enheder

en: Doctrine Development Mode
da_DK: Doctrine Udviklings Tilstand

en: Document
da_DK: Dokument

en: Domain Blacklist regex
da_DK: Domæne Sortliste regex

en: Domain Filtering
da_DK: Domæne Filtrering

en: Domain Whitelist regex
da_DK: Domæne Hvidliste regex

en: Done
da_DK: Udført

en: Dotted
da_DK: Prikket

en: Double
da_DK: Dobbelt

en: Download File
da_DK: Download fil

en: Download Time
da_DK: Download tid

en: Download add-ons from concrete5.org.
da_DK: Download add-ons fra concrete5.org.

en: Download and Install
da_DK: Download og installer

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
da_DK: Download den nyeste version af Concrete5 og opgradere din hjemmeside. (vær opmærksom på at, hvis du henter en ny version af Concrete5 via opgradering, mister du måske nogle sprogoversættelser. Kontakt Concrete5 Danmark for danske sprogfiler).

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
da_DK: Download add-on pakken <a href="%s">her</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
da_DK: Download temaer fra concrete5.org.

en: Downloaded On
da_DK: Downloadet Den

en: Downloading zipped files from the file manager, remote updating and marketplace integration requires the Zip extension.
da_DK: Downloading zip-filer fra filhåndteringen, fjern opdatering og markedsplads integration kræver Zip udvidelse.

en: Drafts
da_DK: Kladder

en: Drop file here
da_DK: Drop fil her

en: Drop file here or
da_DK: Drop fil her eller

en: Drop files here to upload
da_DK: Drop filer her for at uploade

en: Duplicate
da_DK: Dupliker

en: Duplicate Stack
da_DK: Dupliker Stack

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
da_DK: EMAIL ER SLÅET FRA. DENNE EMAIL ER LOGGET MEN IKKE SENDT

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
da_DK: EMAIL ER SLÅET TIL. DENNE EMAIL VAR SENDT TIL mail()

en: Earliest First
da_DK: Tidligste Først

en: Earliest first
da_DK: Ældste først

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

en: Edit %s Authentication Type
da_DK: Rediger %s Godkendelsestype

en: Edit %s Page Type
da_DK: Rediger %s Side Type

en: Edit %s Template
da_DK: Rediger %s Template

en: Edit Access
da_DK: Rediger adgang

en: Edit Area Design
da_DK: Redigér Område Design

en: Edit Block
da_DK: Redigér Block

en: Edit Category
da_DK: Rediger Kategori

en: Edit Container Layout
da_DK: Rediger Container Layout

en: Edit Defaults
da_DK: Rediger Standardværdier

en: Edit Details
da_DK: Rediger Detaljer

en: Edit External Link
da_DK: Rediger Eksternt Link

en: Edit Form
da_DK: Rediger Formular

en: Edit Form Control
da_DK: Rediger Formular Kontrol

en: Edit Gathering Template
da_DK: Rediger Forsamlings Template

en: Edit Group
da_DK: Rediger Gruppe

en: Edit Layout
da_DK: Rediger Layout

en: Edit Layout Design
da_DK: Redigér Layout Design

en: Edit Menu
da_DK: Redigerings Menu

en: Edit Mode
da_DK: Redigerings Tilstand

en: Edit Mode Active
da_DK: Redigeringstilstand Aktiv

en: Edit Page
da_DK: Rediger side

en: Edit Permissions
da_DK: Redigér Tilladelser

en: Edit Profile
da_DK: Rediger profil

en: Edit Properties
da_DK: Redigér Egenskaber

en: Edit Question
da_DK: Redigér spørgsmål

en: Edit Survey
da_DK: Rediger Spørgeskema

en: Edit This Page
da_DK: Rediger Denne Side

en: Edit Thumbnail
da_DK: Ret Thumbnail

en: Edit Thumbnail Images
da_DK: Ret Thumbnail Billeder

en: Edit Topic
da_DK: Rediger Emne

en: Edit anything on this page by clicking the pencil icon.
da_DK: Rediger noget på denne side ved at klikke på ikonet blyant.

en: Edit by
da_DK: Redigeret af

en: Edit in Composer
da_DK: Rediger i Composer

en: Edit link
da_DK: Ret link

en: Edit the Block
da_DK: Rediger Block

en: Edit this Page
da_DK: Rediger denne Side

en: Edit your user profile and change password.
da_DK: Rediger din bruger profil og ændre password.

en: Editable and Required in Profile.
da_DK: Redigerbar og påkrævet i profil.

en: Editable in Profile.
da_DK: Redigerbar i profil.

en: Editing Unavailable.
da_DK: Redigering Ikke Tilgængelig.

en: Elegant, spacious theme with support for blogs, portfolios, layouts and more.
da_DK: Elegant, rummelig tema med understøttelse af blogs, porteføljer, layout og meget mere.

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email Address
da_DK: E-mail adresse

en: Email Address to Route Emails To
da_DK: Videresend email til

en: Email Importers
da_DK: E-mail Importers

en: Email Notification
da_DK: E-mail Notifikation

en: Email Validated
da_DK: Email godkendt

en: Email address
da_DK: E-mail adresse

en: Email marked as valid.
da_DK: Emailen er markeret som gyldig.

en: Email saved successfully.
da_DK: E-mail gemt med succes.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
da_DK: Indlejrer en YouTube video på din webside.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports WebM, Ogg, and Quicktime/MPEG4 formats.
da_DK: Indsætter uploadet video på en webside. WebM, Ogg og Quicktime/MPEG4 formaterne er supporteret.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
da_DK: Tømmer side søgeindeks og reindekser alle sider.

en: Empty %s Area
da_DK: Tom %s Område

en: Empty Auto-Nav Block.
da_DK: Tom Auto-Nav Block.

en: Empty Content Block.
da_DK: Tom Indholds Block

en: Empty File Block.
da_DK: Tom Fil Block.

en: Empty Image Block.
da_DK: Tom Billede Block.

en: Empty Page
da_DK: Tom Side

en: Empty Page List Block.
da_DK: Tom Sideliste Block.

en: Empty Site
da_DK: Tom Hjemmeside

en: Empty Trash
da_DK: Tøm Papirkurv

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable Advanced Permissions
da_DK: Aktiver Avancerede Rettigheder

en: Enable Attachment Overrides
da_DK: Aktiver Vedhæftet fil Tilsidesættelser

en: Enable Attachments
da_DK: Aktiver Vedhæftede filer

en: Enable Cache
da_DK: Aktiver Cache

en: Enable Comment Rating
da_DK: Aktiver Kommentar Bedømmelse

en: Enable Grid Container
da_DK: Aktiver Grid Container

en: Enable Help
da_DK: Aktiver Hjælp

en: Enable New Topics
da_DK: Aktiver Nye Emner

en: Enable Other Blocks to Filter This Page List.
da_DK: Aktiver Andre Blocks til at Filtrere Denne Sideliste.

en: Enable Posting
da_DK: Aktiver Indsendelse af Indlæg

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
da_DK: Aktiver offentlig registrering for at lade besøgende oprette nye brugerkonti.

en: Enable Scroll Wheel
da_DK: Aktiver musens rullehjul

en: Enable Toolbar Titles
da_DK: Aktiver Værktøjslinje Titler

en: Enable custom permissions for this file set.
da_DK: Aktiver brugerdefinerede rettigheder for dette filsæt.

en: Enable file selection from file manager.
da_DK: Aktiver fil markering fra filhåndtering.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
da_DK: Aktiver eller deaktiver vedligeholdelse mode, hvor din hjemmeside kun er synlig for admin brugere. Vedligeholdelse er nyttigt til udvikling, afprøvning eller midlertidigt at deaktivere et hjemmesiden.

en: Enable page selection from sitemap.
da_DK: Aktiver side markering fra sitemap.

en: Enable pretty URLs and tracking codes.
da_DK: Aktiver pretty URL'er og tracking koder.

en: Enable public profiles.
da_DK: Aktiver offentlige profiler.

en: Enable user defined time zones.
da_DK: Aktiver brugerdefinerede tidszoner.

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Encryption
da_DK: Kryptering

[ctx: End date]
en: To
da_DK: Til

en: Ends
da_DK: slutter

en: Ends %s.
da_DK: Slutter %s.

en: Ensure that your site ONLY renders at the canonical URL or the canonical SSL URL.
da_DK: Sørg for, at din hjemmeside kun vises ved den kanoniske URL eller den kanoniske SSL URL.

en: Ensure that your site is viewable at the URL(s) above before you check the checkbox below.
            If not, doing so may render your site unviewable until you can manually undo this change.
da_DK: Sørg for, at din hjemmeside er synlig ved URL(er) ovenfor, før du markere afkrydsningsfeltet nedenfor.
            Hvis ikke, kan det gøre at din hjemmeside ikke kan ses, indtil du manuelt kan fortryde denne ændring.

en: Ensure your software is up to date and stable.
da_DK: Tjek at din software er opdateret og stabil.

en: Enter Edit Mode
da_DK: Skifte til redigeringstilstand

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
da_DK: Skriv IP adresser, en per linje, i nedenstående formular, for manuel bandlysning. For at markere en række, brug et jokerttegn (f.eks. 192.168.15.* vil blokere 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)

en: Enter URL to valid file(s)
da_DK: Angiv URL til gyldig fil(er)

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
da_DK: Indtast en titel til din gæstebog, og justere dato format efter din smag. Vælg, om det er muligt at give kommentarer, moderation og CAPTCHA. Indtast en e-mail-adresse, hvis du gerne vil have besked om hvert nyt indlæg i gæstebogen

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
da_DK: Indtast en titel til dit kort, så adressen på det sted, du gerne vil have vist på kortet. Endelig, skal du angive zoomniveau som kortet skal vise. Google vil forsøge at finde adressen automatisk, når du tilføjer blocken.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
da_DK: Indtast en adresse, og et Google kort over lokaliteten vil blive placeret på din side.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
da_DK: Indtast din e-mailadresse nedenfor. Vi vil så sende dig vejledning om nulstilling din adgangskode.

en: Enter your new password below.
da_DK: Skriv dit nye kodeord herunder.

en: Entire Page
da_DK: Hele Siden

en: Entire Site
da_DK: Hele Hjemmesiden

en: Entities
da_DK: Enheder

en: Environment
da_DK: Miljø

en: Environment Information
da_DK: Miljø Information

en: Equal To
da_DK: Lig med

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error Message
da_DK: Fejlmeddelelse

en: Error Processing Importer Mail
da_DK: Fejl under behandling af Importering af Mail

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
da_DK: Fejl ved sletning af filen %s. Kontroller venligst tilladelserne for mappen %s

en: Error detail
da_DK: Fejl Detaljer

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
da_DK: Kan ikke forbinde til concrete5 community. Tjek at curl og andre nødvendige funktions biblioteker er installeret.

en: Error saving user point record: %s
da_DK: Fejl ved at gemme bruger point rekord: %s

en: Error writing to file %s
da_DK: Fejl ved skrivning til fil %s

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
da_DK: FEJL: Sidens attribut: "%s" findes ikke

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
da_DK: Selv hvis du ændrer din hjemmesides logo, vil hjemmesidens navn bruges i nogle e-mails.

en: Every
da_DK: Hvert

en: Every %s (default setting).
da_DK: Hver %s (standardindstilling).

en: Every Day
da_DK: Hver Dag

en: Every Month
da_DK: Hver Måned

en: Every Week
da_DK: Hver Uge

en: Everything But Selected
da_DK: Alting Undtagen Valgte

en: Everywhere
da_DK: Hvorsomhelst

en: Example
da_DK: Eksempel

en: Example: %s
da_DK: Eksempel: %s

en: Example: %ssome/path
da_DK: Eksempel: %senelleranden/sti

en: Exclude system pages.
da_DK: Ekskluder system sider.

en: Excluded
da_DK: Undtaget

en: Excluded URL Word List
da_DK: Ekskluderet URL Ord Liste

en: Excluded Users/Groups
da_DK: Udelukkede Brugere/Grupper

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
da_DK: Udelukkede Brugere/Grupper med tidsindstillede tilladelser

en: Existing Backups
da_DK: Eksisterende backups

en: Existing page template.
da_DK: Eksisterende side template.

en: Exit Edit Mode
da_DK: Afslut redigering

en: Exit Preview
da_DK: Afslut Eksempel

en: Expand
da_DK: Udvid

en: Expiration Action
da_DK: Udløbs handling

en: Expiration Date
da_DK: Udløbsdato

en: Expire Pages from Cache
da_DK: Udløb af Sider fra Cache

en: Expires In
da_DK: Udløber om

en: Export to CSV
da_DK: Eksporter til CSV

en: Extend concrete5
da_DK: Udvid concrete5

en: Extension
da_DK: Udvidelse

en: External Form
da_DK: Ekstern formular

en: External Link deleted.
da_DK: Ekstern Link slettet.

en: External Link updated.
da_DK: Ekstern Link opdateret.

en: External SMTP Server
da_DK: Ekstern SMTP server

en: External URL
da_DK: Ekstern URL

en: External marketplace support has been disabled for this website.
da_DK: Ekstern markedsplads support er blevet deaktiveret for denne hjemmeside.

en: F d, Y
da_DK: j. F, Y

en: Failed Registration
da_DK: Fejl ved registrering

en: Failed to complete authentication.
da_DK: Det lykkedes ikke at gennemføre godkendelse.

en: Failed to create zip file as "%s": %s
da_DK: Kunne ikke oprette zip-fil, som "%s": %s

en: Failed to render filter view.
da_DK: Fejlede ved rendering  af filter visning.

en: Fall Back To Gravatar
da_DK: Falde Tilbage på Gravatar

en: Favorites
da_DK: Favoritter

en: Feature
da_DK: Udvalgt

en: Featured Add-On
da_DK: Udvalgte Add-Ons

en: Featured Items
da_DK: Udvalgte Emner

en: Featured Theme
da_DK: Udvalgt Tema

en: Featured pages only.
da_DK: Kun medtaget sider

en: Features a theme from concrete5.org.
da_DK: Features et tema fra concrete5.org.

en: Features an add-on from concrete5.org.
da_DK: Features en add-on fra concrete5.org.

en: Feed Added.
da_DK: Feed Tilføjet.

en: Feed Deleted.
da_DK: Feed Slettet.

en: Feed Title
da_DK: Feed overskrift

en: Feed Updated.
da_DK: Feed Opdateret .

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
da_DK: Hent og vis indholdet af et eksternt RSS eller Atom feed.

en: Fewer Than
da_DK: Færre end

en: Field available in "Advanced Search".
da_DK: Felt tilgængeligt i "Avanceret søgning".

en: Field available in Dashboard Page Search.
da_DK: Felt findes i Kontrolpanel Side Søgning.

en: Field available in Dashboard User Search.
da_DK: Felt tilgængeligt i Kontrolpanelets Bruger Søgning.

en: Field available in File Manager Search.
da_DK: Felt findes i Filhånterings Søgning.

en: File
da_DK: Fil

en: File %s could not be found.
da_DK: Filen %s kunne ikke findes.

en: File Attachment Management
da_DK: Administration af Vedhæftet Filer

en: File Attribute Created.
da_DK: Fil Attribut Oprettet.

en: File Attribute Deleted.
da_DK: Fil Attribut Slettet.

en: File Attribute Updated.
da_DK: Fil Attribut Opdateret.

en: File Content
da_DK: Fil Indhold

en: File Manager
da_DK: Filhåndtering

en: File Manager Permissions
da_DK: Filhåndterings Tilladelser

en: File Name
da_DK: Filnavn

en: File Not Found.
da_DK: Fil Ikke Fundet.

en: File Preview
da_DK: Vis fil

en: File Set
da_DK: Filsæt

en: File Set Name
da_DK: Navn på Fil Sæt

en: File Sets
da_DK: Filsæt

en: File Storage Locations
da_DK: Fil Lagrings Placeringer

en: File Upload
da_DK: Upload fil

en: File Uploader
da_DK: Fil Uploader

en: File Version ID
da_DK: Fil version ID

en: File name
da_DK: Filnavn

en: File not found
da_DK: Fil ikke fundet

en: File not found.
da_DK: Fil ikke fundet.

en: File password saved successfully.
da_DK: Fil kodeord gemt med succes.

en: File replaced successfully.
da_DK: Fil erstattet med succes.

en: File search columns saved successfully.
da_DK: Filsøgnings kolonner gemt med succes.

en: File set deleted successfully.
da_DK: Filsæt slettet med succes.

en: File set updated successfully.
da_DK: File sæt opdateret med succes.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
da_DK: Filsæt giver en fleksibel måde at organisere og gruppere din hjemmesides aktiver.

en: File sets updated successfully.
da_DK: File sæt opdateret med succes.

en: File size exceeds limit
da_DK: Filstørrelsen overskrider grænsen

en: File storage location added.
da_DK: Fil lagrings placeringer tilføjet.

en: File storage location removed.
da_DK: Fil lagrings placering fjernet.

en: File storage location saved successfully.
da_DK: Fil lagrings placering gemt med succes.

en: File storage location saved.
da_DK: Fil lagrings placering gemt.

en: File to Include
da_DK: Fil at Inkludere

en: File to include
da_DK: Fil til at inkludere

en: File updated successfully.
da_DK: Fil opdateret med succes.

en: File uploaded successfully.
da_DK: Fil uploadet med succes.

en: Filename
da_DK: Filnavn

en: Files
da_DK: Filer

en: Files in Set
da_DK: Filer i Sæt

en: Files in no sets.
da_DK: Filer uden sæt.

en: Files in the theme were activated successfully.
da_DK: Filerne i temaet er aktiveret.

en: Files updated successfully.
da_DK: Filer opdateret med succes.

en: Filter By
da_DK: Filter Efter

en: Filter By Page Type
da_DK: Filtrer Efter Sidetype

en: Filter By Topic
da_DK: Filtrer Efter Emne.

en: Filter By:
da_DK: Filter Efter:

en: Filter Sets
da_DK: Filter Sæt

en: Filter by Parent Page
da_DK: Filtrer Efter Sidens Overordnet Side

en: Filter by Public Date
da_DK: Filtrer efter Dato for Offentliggørelse

en: Filtering
da_DK: Filtrering

en: Finalize Crop
da_DK: Færdiggør Crop

en: Finally, <a href="%s" target="_blank">the forum</a> is full of helpful community members that make concrete5 so great.
da_DK: Og til sidst, <a href="%s" target="_blank">forummet</a> er fuld af hjælpsomme community-medlemmer, der gør concrete5 så cool.

en: Find jobs by set instead of job handle
da_DK: Find jobs ved sæt i stedet for job handle

en: Finishing.
da_DK: Efterbehandling.

en: First Level
da_DK: Første Niveau

en: First, click the "Edit Page" button. This will enter edit mode for this page.
da_DK: Klik først på "Rediger side" knappen. Dette vil skifte til redigeringstilstand for denne side.

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
da_DK: Først, planlæg denne URL for hvornår du ønsker dette job skal køre:

en: Five Most Recent Downloads
da_DK: Fem Seneste Downloads

en: Flag As Spam
da_DK: Marker Som Spam

en: Flag as Spam
da_DK: Marker som Spam

en: Flag type already initialized.
da_DK: Markerings typen Allerede initialiseret.

en: Flash Embed - Legacy method
da_DK: Flash Embed - Legacy metode

en: Flat
da_DK: Flad

en: Flat View
da_DK: Flad Visning

en: Font Color
da_DK: Font Farve

en: Font Family
da_DK: Font Familie

en: Font Size
da_DK: Font Størrelse

en: Font Weight
da_DK: Font Tykkelse

en: Footer Contact
da_DK: Footer Kontakt

en: Footer Legal
da_DK: Footer Juridisk

en: Footer Site Title
da_DK: Footer Side Titel

en: Footer of the page
da_DK: Footer på siden

en: For adding HTML by hand.
da_DK: For manuel tilføjelse af HTML kode.

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists at %s
da_DK: For custom automatiseret gruppe handlinger, sørg for at en automatiserings gruppe controller eksisterer på %s

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists.
da_DK: For custom automatiseret gruppe handlinger, sørg for at en automatiserings gruppe controller eksisterer.

en: Force file to download
da_DK: Tvinge fil til download

en: Forever
da_DK: forevigt

en: Forgot Password
da_DK: Glemt kodeord

en: Forgot Your Password?
da_DK: Glemt dit kodeord?

en: Form
da_DK: Formular

en: Form Captcha
da_DK: Formular Captcha

en: Form Name
da_DK: Navn på formular

en: Form Results
da_DK: Resultater fra formular

en: Form factors for pages in your site.
da_DK: Formfaktorer for sider på din hjemmeside.

en: Form layout set added.
da_DK: Formular layout sæt tilføjet.

en: Form layout set deleted.
da_DK: Formular layout sæt slettet.

en: Form layout set updated.
da_DK: Formular layout sæt opdateret.

en: Format of Date Properties
da_DK: Format for Dato Egenskaber

en: Formatting
da_DK: Formatering

en: Formatting Style
da_DK: Formaterings Style

en: Found on Page
da_DK: Fundet på siden

en: Frame Options
da_DK: Ramme Indstillinger

en: Free
da_DK: Gratis

en: Frequently Asked Questions
da_DK: Ofte Stillede Spørgsmål

en: Frequently Asked Questions Block
da_DK: Ofte Stillede Spørgsmål Block

en: Frequently Used
da_DK: Ofte Brugt

en: Frequently added page types are always visible in the Pages panel.
da_DK: Ofte tilføjede sidetyper er altid synlige i panelet for Sider.

en: Friday
da_DK: Fredag

en: From
da_DK: Fra

en: From Page Type Defaults
da_DK: Fra Sidetype Standarder

en: From here you can change your page template and customize your page's styles.
da_DK: Herfra kan du ændre din side skabelon og tilpasse din sides sidetyper.

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
da_DK: Fra: %s
    Sendt: %s
    Emne: %s

en: Full Article
da_DK: Fuld Artikel

en: Full Name
da_DK: Fulde Navn

en: Full Page Caching
da_DK: Fuld Side Caching

en: Full Page Index
da_DK: Fuld side indeks

en: Full Record
da_DK: Fuld journal

en: Full Site
da_DK: Hel Hjemmeside

en: Full Sitemap
da_DK: Hele Sitemap

en: Full page caching can dramatically improve page speed for pages that don't need to have absolutely up-to-the-minute content.
da_DK: Fuld side caching kan dramatisk forbedre side hastighed for sider, der ikke behøver at have absolut up-to-the-minute indhold.

en: Full page caching settings saved.
da_DK: Fuld Side Cache indstillinger gemt.

en: GZip Archive
da_DK: GZip arkiv

en: Gathering
da_DK: Forsamling

en: Gathering Display
da_DK:  Forsamlings Visning

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: RSS Feed
da_DK: RSS feed

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Site Page
da_DK: Site Side

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Basic
da_DK: Grundlæggende

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Featured Item
da_DK: Udvalgt Emne

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Byline Description Center
da_DK: Billede Ved Linje Beskrivelse Center

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Conversation
da_DK: Billede Samtale

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Masthead Description Center
da_DK: Billede Masthead Beskrivelse Center

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Overlay Headline
da_DK: Billede Overlay Overskrift

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Sharing Link
da_DK: Billede Deling Link

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Large Image
da_DK: Stor Billede

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Byline Description
da_DK: Masthead Ved Linje Beskrivelse

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Description
da_DK: Masthead Beskrivelse

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Left
da_DK: Masthead Image Ved Linje Venstre

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Right
da_DK: Masthead Image Ved Linje Højre

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Left
da_DK: Masthead Billede Venstre

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Right
da_DK: Masthead Billede Højre

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail & Description Center
da_DK: Thumbnail & Beskrivelses Center

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Date
da_DK: Titel & Dato

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Description
da_DK: Titler & Beskrivelse

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title Date & Description
da_DK: Titel Dato & Beskrivelse

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title, Date & Comments
da_DK: Titel, Dato & Kommentarer

en: General
da_DK: Generelle

en: Generate the sitemap.xml file
da_DK: Generer sitemap.xml fil

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
da_DK: Opret sitemap.xml fil, som søgemaskinerne kan bruge til at indeksere din hjemmeside.

en: Get Content From
da_DK: Hent Indhold Fra

en: Get Help
da_DK: Få Hjælp

en: Get More Add-Ons
da_DK: Hent Flere Add-Ons

en: Get More Blocks
da_DK: Hent Flere Blocks

en: Get More Themes
da_DK: Få Flere Temaer

en: Get data from forms and logs.
da_DK: Få data fra formular og logs

en: Get message URL.
da_DK: Hent meddelelses URL

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
da_DK: Få mere hjælp ved at skrive et indlæg på concrete5 hjælpecenter på concrete5.org

en: Get submission data.
da_DK: Hent indsendte data.

en: Get support from developers.
da_DK: Få support fra udviklere.

en: Global mail settings saved.
da_DK: Globale post indstillinger gemt.

en: Go
da_DK: Udfør

en: Go Back
da_DK: Gå Tilbage

en: Go back
da_DK: Gå tilbage

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
da_DK: Gå til <a href="%s">Tilføj Funktionalitet</a> siden i dit concrete5 Kontrolpanel.

en: Google Map
da_DK: Google Maps kort

en: Google Map disabled in edit mode.
da_DK: Google Map deaktiv i redigerings tilstand.

en: Google allows accounts be created against custom domains like "example.com". These lists allow you to use standard PHP regular expressions to filter against the domain name or email address. For example user@example.com would filter against "example.com".
da_DK: Google tillader oprettelse af konti mod brugerdefinerede domæner som "example.com". Disse lister giver dig mulighed for at bruge standard PHP regulære udtryk til at filtrere mod domænenavn eller e-mailadresse. For eksempel user@example.com ville filtrere mod "example.com".

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
da_DK: Fanger de seneste newsflow data fra concrete5.org.

en: Gravatar Image Set
da_DK: Gravatar Billede Sat

en: Groove
da_DK: Rille

en: Group
da_DK: Gruppe

en: Group Details
da_DK: Gruppe Detaljer

en: Group Set
da_DK: Gruppe Sæt

en: Group Sets
da_DK: Gruppe Sæt

en: Group added successfully
da_DK: Gruppen tilføjet med succes

en: Group attributes into sets for easier organization
da_DK: Gruppér attributter i sæt for lettere organisering

en: Group deleted successfully.
da_DK: Gruppen er slettet.

en: Group set added successfully.
da_DK: Gruppe sættet blev tilføjet.

en: Group set deleted successfully.
da_DK: Gruppe sættet blev slettet.

en: Group set updated successfully.
da_DK: Gruppe sættet blev opdateret.

en: Group sets
da_DK: Gruppe sæt

en: Group to enter on registration
da_DK: Gruppe der tildeles efter registrering

en: Group update successfully
da_DK: Gruppen opdateret med succes

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
da_DK: Denne gruppe repræsenterer uregistreret besøgende på din hjemmeside

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
da_DK: Denne registreret brugergruppe repræsenterer alle din brugerkonti.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
da_DK: Administratorer

[ctx: GroupName]
en: Guest
da_DK: Gæst

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
da_DK: Registrerede brugere

en: Grouped by Set
da_DK: Gruppér efter sæt

en: Groups
da_DK: Grupper

en: Groups moved successfully.
da_DK: Grupperne flyttet med succes

en: Guest
da_DK: Gæst

en: Guide: Add Content
da_DK: Guide: Tilføj Indhold

en: Guide: Change Content
da_DK: Guide: Ændre Indhold

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
da_DK: HTML/WYSIWYG Editor for hjemmeside indhold.

en: Handle required.
da_DK: Handle påkrævet.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
da_DK: Handles må kun indeholde bogstaver, tal og understregningssymbol.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
da_DK: Lad Concrete5 udføre forskellige opgaver for at hjælpe din hjemmeside, med at kører i topform, udføre email forsendelsesopgaver og opdatere søgemaskine indekseringskort. Klik på trekanten ved siden af jobbet for at starte det. En besked vil blive vist, når jobbet er afsluttet.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
da_DK: Problemer? Tjek <a href="%s">forummet</a>, eller <a href="%s">host via Concrete</a>.

en: Header 1
da_DK: Overskrift 1 - h1

en: Header 2
da_DK: Overskrift 2 -  h2

en: Header 3
da_DK: Overskrift 3 - h3

en: Header 4
da_DK: Overskrift 4 - h4

en: Header 5
da_DK: Overskrift 5 - h5

en: Header Search
da_DK: Header Søg

en: Header Site Title
da_DK: Header Side Titel

en: Header of the page
da_DK: Header på siden

en: Height
da_DK: Højde

en: Hello World!
da_DK: Hallo Verden!

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide API secret
da_DK: Skjul API hemmelighed

en: Hide All
da_DK: Skjul Alle

en: Hide secret key
da_DK: Skjul hemmelig nøgle

en: Hide the current content on a particular type of device. Un-check a device below to hide the content.
da_DK: Skjule det aktuelle indhold på en bestemt type enhed. Fjern markeringen fra en enhed nedenfor for at skjule indholdet.

en: Highest Rated
da_DK: Højeste Vurdering

en: Home
da_DK: Forside

en: Homepage
da_DK: Hjemmeside

en: Horizontal Position
da_DK: Vandret Placering

en: Horizontal Rule
da_DK: Vandrette lineal

en: Horizontally
da_DK: Vandret

en: Horizontally & Vertically
da_DK: Vandret & Lodret

en: Hours
da_DK: Timer

en: How Many Levels Below Parent?
da_DK: Hvor Mange Niveauer Nedenfor Overordnede Sider?

en: How long will this permission be valid for?
da_DK: Hvor længe vil denne tilladelse være gyldig?

en: INVALID ACTION
da_DK: UGYLDIG HANDLING

en: IP Address
da_DK: IP adresse

en: IP Blacklist
da_DK: IP Blackliste

en: IP Blacklist settings saved.
da_DK: IP Blacklist indstillinger gemt.

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon removed successfully.
da_DK: Ikon fjernet med succes.

en: Icons updated successfully.
da_DK: Ikoner opdateret med succes.

en: If a badge is assigned to this action, the first time this user performs this action they will be granted the badge.
da_DK: Hvis et badge er tildelt til denne handling, vil når denne bruger udfører denne handling for første gang, blive tildelt denne badge.

en: If checked, this site will only be available at the host, port and SSL combination chosen above.
da_DK: Hvis markeret, vil denne hjemmeside kun være tilgængelige på host, port og SSL kombination valgt ovenfor.

en: If there is an account associated with this email, instructions for resetting your password have been sent.
da_DK: Hvis der er en konto, der er forbundet med denne e-mail, er instruktioner til at nulstille din adgangskode blevet sendt.

en: If used, height can only be an integer, with no units.
da_DK: Hvis anvendt, kan højden kun være et heltal, uden enheder.

en: If used, height must be greater than zero.
da_DK: Hvis den anvendes, skal højden være større end nul.

en: If you are running a site at multiple domains, enter the canonical domain here. This will be used for sitemap generation, any other purposes that require a specific domain. You can usually leave this blank.
da_DK: Hvis du kører en hjemmeside med flere domæner, skal du indtaste det kanoniske domæne her. Dette vil blive brugt til sitemap generering, og andre formål, der kræver et bestemt domæne. Du kan normalt lade dette være tomt.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
da_DK: Hvis din hjemmeside opfører sig mærkeligt eller viser out-of-date indhold, er det en god ide at rydde cachen. Hvis du ønsker at rydde cachen meget, vil du måske bare slå caching fra i Cache & Hastigheds ​​Indstillinger.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
da_DK: Hvis din side viser gamle informationer eller opfører sig mærkeligt, kan det eventuelt hjælpe at tømme cachen.

en: Ignore
da_DK: Ignorér

en: Ignored
da_DK: Ignorerede

en: Illegal variable name '%s' in element args.
da_DK: Illegal variabelnavn '%s' i element args.

en: Image
da_DK: Billede

en: Image Caption
da_DK: Billedtekst

en: Image Hover
da_DK: Billede Hover

en: Image Link
da_DK: Billede Link

en: Image Manipulation Available
da_DK: Billede manipulation tilstede

en: Image Slider
da_DK: Billede Slider

en: Image Slider disabled in edit mode.
da_DK: Billede Slider deaktiveret i redigerings tilstand.

en: Image Web Link
da_DK: Billede Web Link

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Blur
da_DK: Sløring

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Grayscale
da_DK: Gråtoneskala

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: None
da_DK: Ingen

en: Important Information about Backup & Restore
da_DK: Vigtig information omkring backup og genskab

en: Important Notices
da_DK: Vigtige Bemærkninger

en: Importer saved.
da_DK: Importering gemt.

en: Importing files.
da_DK: Import af filer.

en: In Group
da_DK: I Gruppe

en: In One List
da_DK: I En Liste

en: In-Page Sitemap
da_DK: Indlejret i Side Sitemap

en: Inactive Users
da_DK: Inaktive brugere

en: Inbox
da_DK: Indbakke

en: Inbox for site-specific messages.
da_DK: Indbakke for hjemmeside specifikke beskeder.

en: Include All Sub-Pages of Parent?
da_DK: Medtag Alle Underordnede Sider fra Overordnet Side?

en: Include Page Description
da_DK: Inkluder Side Beskrivelse

en: Include Page Name
da_DK: Inkluder Side Navn

en: Include Public Page Date
da_DK: Inkluder Side Dato for Offentligørelse

en: Include Summary
da_DK: Inklusive Sammendrag

en: Include System Pages in Sitemap
da_DK: Inkluder System Sider i Sitemap

en: Include WebM, Ogg, and MP4 file types for best cross-browser results
da_DK: Inkluder WebM, Ogg og MP4 filtyper for bedste cross-browser resultater

en: Include all child pages
da_DK: Medtag alle underordnede sider

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
da_DK: Indsæt en ekstern formular og placer dem på siderne.

en: Included
da_DK: Inkluderet

en: Included Pages
da_DK: Inkluderede Sider

en: Included Users/Groups
da_DK: Inkluderede Brugere/Grupper

en: Included Users/Groups with timed permissions
da_DK: Inkluderede Brugere/Grupper med tidsindstillede tilladelser

en: Included in Composer?
da_DK: Inkluder i composer?

en: Incorrect captcha code
da_DK: Forkert kode

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
da_DK: Forkert validerings kode. Tjek billede og indtast de nødvendige bogstaver og tal.

en: Increase Toolbar Font Size
da_DK: Forøg Værktøjslinje Fontstørrelse

en: Indent
da_DK: Indrykke

en: Index Search Engine - All
da_DK: Indekser Søgemaskinen - Alt

en: Index Search Engine - Updates
da_DK: Indekser Søgemaskinen - Opdateringer

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
da_DK: Index ryddet. Du skal nu genindeksere din hjemmeside fra Automated Jobs siden.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
da_DK: Indeks delvis opdateret. %s indekserede sider (maksimalt antal.) Kør dette job igen, for at forsætte denne proces.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
da_DK: Indekser hjemmesiden for at søgning kommer til at arbejde hurtigt og præcist. Der indkseres kun sider, der er ændret siden sidste indeksering.

en: Index updated.
da_DK: Indeks opdateret.

en: Index updated. %s pages indexed.
da_DK: Indeks opdateret. %s sider indekseret.

en: Indexing Method
da_DK: Indekserings Metode

en: Indexing complete. Index is up to date
da_DK: Indeksering fuldendt. Indeks er opdateret.

en: Indian Ocean
da_DK: indiske Ocean

en: Inherit page type default permissions.
da_DK: Arv sidetypens standard rettigheder.

en: Inherit the permissions of this page.
da_DK: Arv rettigheder fra denne side.

en: Input Format
da_DK: Input format

en: Insert
da_DK: Indsæt

en: Insert Character
da_DK: Indsæt Tegn

en: Insert File
da_DK: Indsæt Fil

en: Insert Horizontal Rule
da_DK: Indsæt Vandret Linje

en: Insert Image
da_DK: Indsæt Billede

en: Insert Link to File
da_DK: Indsæt Link til Fil

en: Insert Table
da_DK: Indsæt Tabel

en: Insert Video
da_DK: Indsæt Video

en: Insert link
da_DK: Indsæt link

en: Inset
da_DK: Nedfældning

en: Inspect
da_DK: Inspicer

en: Install
da_DK: Installer

en: Install %s
da_DK: Installerer %s

en: Install Update
da_DK: Installer Opdatering

en: Install add-ons & themes.
da_DK: Installer add-ons & temaer.

en: Install concrete5
da_DK: Installer Concrete5

en: Installation Notes
da_DK: Installations Notater

en: Installed Block Types
da_DK: Installerede Block Typer

en: Installed Rating Types
da_DK: Installerede Vurderings Typer

en: Installing attributes.
da_DK: Installation af attributter.

en: Installing automated jobs.
da_DK: Installering af automatiske jobs.

en: Installing dashboard.
da_DK: Installation af kontrolpanel.

en: Installing login and registration pages.
da_DK: Installation af login og registrerings sider.

en: Installing permissions & workflow.
da_DK: Installere tilladelser og workflow.

en: Intelligent Search
da_DK: Intelligent Søgning

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
da_DK: Interface-indstillinger gemt. Du skal logge ud og ind igen for at opdatere alle backend-beskeder.

en: Intermediate
da_DK: Øvet

en: Internal
da_DK: Intern

en: Internal Block Types
da_DK: Interne Block Typer

en: Internationalization Support
da_DK: Internationaliserings Support

en: Invalid Attribute Type.
da_DK: Ugyldig Attribut Type.

en: Invalid Authentication Type
da_DK: Ugyldig Godkendelsestype

en: Invalid Authentication Type Handle
da_DK: Ugyldig Godkendelsestype Handle

en: Invalid Authentication Type ID
da_DK: Ugyldig Godkendelsestype ID

en: Invalid Block Object.
da_DK: Ugyldig Block Objekt.

en: Invalid Conversation.
da_DK: Ugyldig Samtale.

en: Invalid Error Code
da_DK: Ugyldig Fejl Kode

en: Invalid File Dimensions
da_DK: Ugyldige Fil Dimensioner

en: Invalid File Extension
da_DK: Ugyldig Fil Endelse

en: Invalid File.
da_DK: Ugyldig fil.

en: Invalid ID
da_DK: Ugyldig ID

en: Invalid Job set.
da_DK: Ugyldig Job sæt.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
da_DK: Ugyldig nøgle. Besøg siden glemt kodeord igen for at få en ny nøgle.

en: Invalid Package.
da_DK: Forkert Add-on pakke.

en: Invalid Page.
da_DK: Ugyldig Side.

en: Invalid Permissions
da_DK: Ugyldige tilladelser

en: Invalid Request, please attempt login again.
da_DK: Ugyldig anmodning, du bedes forsøge login igen.

en: Invalid Request.
da_DK: Ugyldig Anmodning.

en: Invalid SQL in order by
da_DK: Ugyldig SQL i ORDER BY

en: Invalid Section
da_DK: Ugyldig Sektion

en: Invalid Token
da_DK: Ugyldig Token

en: Invalid Token.
da_DK: Ugyldig token.

en: Invalid Username
da_DK: Ugyldigt brugernavn

en: Invalid Workflow Type.
da_DK: Ugyldig Workflow Type.

en: Invalid anti-spam library.
da_DK: Ugyldig anti-spam bibliotek.

en: Invalid attribute ID.
da_DK: Ugyldig attribut ID

en: Invalid attribute set.
da_DK: Ugyldig attribut sæt.

en: Invalid backup file specified.
da_DK: Ugyldig backup fil angivet.

en: Invalid block
da_DK: Ugyldig block

en: Invalid block type handle: %s
da_DK: Ugyldig block type handle: %s

en: Invalid block.
da_DK: Ugyldig block.

en: Invalid captcha library.
da_DK: Ugyldig captcha bibliotek.

en: Invalid characters in group set name.
da_DK: Ugyldige tegn i gruppe sæt navn.

en: Invalid characters in page template name.
da_DK: Ugyldige karakterer i side template navn.

en: Invalid characters in workflow name.
da_DK: Ugyldige tegn i workflow navn.

en: Invalid column definition: %s in table %s
da_DK: Ugyldig kolonne definition: %s i tabel %s

en: Invalid control
da_DK: Ugyldig kontrol

en: Invalid conversation post token.
da_DK: Ugyldig samtale indlægs token.

en: Invalid conversation.
da_DK: Ugyldig samtale.

en: Invalid dimensions.
da_DK: Ugyldige dimensioner.

en: Invalid domain.
da_DK: Ugyldig domæne.

en: Invalid editor handle.
da_DK: Ugyldig editor handle.

en: Invalid email address or password.
da_DK: Forkert e-mail adresse eller kodeord

en: Invalid email address provided.
da_DK: Forkert email adresse.

en: Invalid email address.
da_DK: Ugyldig e-mail adresse.

en: Invalid feed.
da_DK: Ugyldig feed.

en: Invalid file dimensions, please rescan this file.
da_DK: Ugyldige fil dimensioner, venligst scanne denne fil igen.

en: Invalid file extension
da_DK: Ugyldig filtype

en: Invalid file extension.
da_DK: Ugyldig fil endelse.

en: Invalid file storage location object.
da_DK: Ugyldig fil lagrings placeringens objekt.

en: Invalid file version.
da_DK: Ugyldig fil version.

en: Invalid file.
da_DK: Ugyldig fil.

en: Invalid flag type.
da_DK: Ugyldig markerings type.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
da_DK: Ugyldig formular. Genindlæs denne formular og send påny.

en: Invalid group ID.
da_DK: Ugyldig gruppe ID.

en: Invalid group set.
da_DK: Ugyldig gruppe sæt.

en: Invalid group.
da_DK: Ugyldig gruppe.

en: Invalid language identifier
da_DK: Ugyldig sprog identifikator

en: Invalid layout object.
da_DK: Ugyldigt layout objekt.

en: Invalid layout preset object.
da_DK: Ugyldig layout preset objekt.

en: Invalid link.
da_DK: Ugyldig link.

en: Invalid marketplace item ID.
da_DK: Ugyldig markedsplads ID.

en: Invalid marketplace item object.
da_DK: Ugyldig markedsplads element objekt.

en: Invalid message
da_DK: Ugyldig besked

en: Invalid message object.
da_DK: Ugyldig besked objekt.

en: Invalid node.
da_DK: Ugyldig node.

en: Invalid or non-customizable theme.
da_DK: Ugyldig eller ikke-tilpasselig tema.

en: Invalid package.
da_DK: Ugyldig add-on pakke.

en: Invalid page template
da_DK: Ugyldig side template.

en: Invalid page template object.
da_DK: Ugyldigt side template objekt.

en: Invalid page template.
da_DK: Ugyldig side template.

en: Invalid page type object.
da_DK: Ugyldigt sidetype objekt.

en: Invalid page type publish target type.
da_DK: Ugyldig sidetype udgive mål type.

en: Invalid page type target type.
da_DK: Ugyldig sidetype mål type.

en: Invalid page type.
da_DK: Ugyldig sidetype.

en: Invalid parent category
da_DK: Ugyldig overordnet kategori.

en: Invalid parent message.
da_DK: Ugyldig overordnet besked.

en: Invalid parent page.
da_DK: Ugyldig overordnet side.

en: Invalid password.
da_DK: Ugyldig kodeord.

en: Invalid path to file storage location. You may not choose the root directory.
da_DK: Ugyldig sti til fil lagerets placering. Du må ikke vælge rodmappen.

en: Invalid path traversal. Please make this request with a valid HTTP client.
da_DK: Ugyldig sti gennemløb. Vær venlig at lave denne forespørgsel med en gyldig HTTP-klient.

en: Invalid schema version found. Expecting 0.3
da_DK: Ugyldig schema version fundet. Forventede 0,3

en: Invalid section
da_DK: Ugyldig sektion

en: Invalid set
da_DK: Ugyldig Sæt

en: Invalid stack
da_DK: Ugyldig stack.

en: Invalid stack.
da_DK: Ugyldig stack.

en: Invalid target page.
da_DK: Ugyldig target/mål side.

en: Invalid target parent group.
da_DK: Ugyldig mål for overordnet gruppe.

en: Invalid theme.
da_DK: Ugyldigt tema.

en: Invalid thumbnail type object.
da_DK: Ugyldigt thumbnail type objekt.

en: Invalid title for category
da_DK: Ugyldig titel for kategori

en: Invalid title for topic
da_DK: Ugyldig titel for emne

en: Invalid token.
da_DK: Ugyldig token.

en: Invalid tree type.
da_DK: Ugyldig træ type.

en: Invalid type object.
da_DK: Ugyldigt type objekt.

en: Invalid username or password.
da_DK: Ugyldig brugernavn eller kodeord.

en: Invalid version
da_DK: Ugyldig version

en: Invalid workflow ID.
da_DK: Ugyldigt workflow ID.

en: Is this page type frequently added?
da_DK: Er denne sidetype ofte tilføjet?

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
da_DK: Det tager kun et øjeblik, og du behøver ikke engang at forlade din hjemmeside.

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
da_DK: Det er ikke muligt at teste indstillingerne, da mailsystemet er deaktiveret (indstilling %1$s er sat til %2$s i konfigurationen).

en: Italic
da_DK: Kursiv

en: Items Per Page
da_DK: Emner pr Side

en: Items Selected
da_DK: Valgte Emner

en: Items returned by getPresets() must implement the PresetInterface
da_DK: Poster, der returneres af getPresets() skal implementere PresetInterface

en: Items to Show
da_DK: Emner at Vise

en: Itself (Override)
da_DK: Sig selv (Overskrive)

en: JSON Extension Enabled
da_DK: JSON Udvidelse Aktiveret

en: JavaScript Enabled
da_DK: JavaScript aktiveret

en: Job Failed
da_DK: Jobbet Mislykkedes

en: Job Name
da_DK: Job Navn

en: Job Posting
da_DK: Job Annonce Opslag

en: Job Set schedule updated successfully.
da_DK: Job sæt tidsplan opdateret med succes.

en: Job Set updated successfully.
da_DK: Job sæt opdateret med succes.

en: Job Sets
da_DK: Job Sæt

en: Job not found.
da_DK: Job ikke fundet.

en: Job schedule updated successfully.
da_DK: Job tidsplan opdateret med succes.

en: Job set added.
da_DK: Job sæt tilføjet.

en: Job successfully installed.
da_DK: Job succesfuldt installeret.

en: Job successfully uninstalled.
da_DK: Job succesfuldt afinstalleret.

[ctx: JobSetName]
en: Default
da_DK: Standard

en: Jobs to run (separate multiple jobs with a space)
da_DK: Jobs at køre (adskil flere job med et mellemrum)

en: Join the concrete5.org community to setup multiple websites, shop for extensions, and get support.
da_DK: Deltag i concrete5.org community for at opsætte flere hjemmesider, shoppe efter add-ons, og få support.

en: Joined on %s
da_DK: Blev medlem den %s

en: Just roll over any content on the page. Click or tap to get the edit menu for that block.
da_DK: Bare rulle over indholdet på siden. Klik eller tryk for at få redigeringsmenuen for den pågældende block.

en: Justify text
da_DK: Juster tekst med margener

en: Keep your site running well.
da_DK: Sørg for at din hjemmeside kører godt.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
da_DK: Nøgle udløbet. Besøg siden glemt kodeord for at få en ny nøgle.

en: Keywords
da_DK: Søgeord

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language Icon
da_DK: Sprog Ikon

en: Language saved successfully.
da_DK: Sprog gemt med succes.

en: Languages
da_DK: Sprog

en: Languages refreshed.
da_DK: Sprog opdateret.

en: Languages reset.
da_DK: Sprog nulstillet.

en: Last Action
da_DK: Sidste Handling

en: Last IP Address
da_DK: Sidste IP adresse

en: Last Message Posted on %s.
da_DK: Sidste Meddelelse Indsendt den %s.

en: Last Modified
da_DK: Sidst rettet

en: Last Response
da_DK: Sidste svar

en: Last Run
da_DK: Sidst kørt

en: Last Updated
da_DK: Sidst Opdateret

en: Last edit
da_DK: Sidst redigeret

en: Last login
da_DK: Sidste login

en: Latest Message
da_DK: Nyeste beskeder

en: Latitude: %s
da_DK: Breddegrad: %s

en: Launch
da_DK: Start

en: Launch Guide
da_DK: Start Vejledning

en: Launch in Composer?
da_DK: Start i Composer?

en: Learn More
da_DK: Lær mere

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
da_DK: Lær om, hvordan du bruger Concrete5, hvordan man kan udvikle til Concrete5, og få generel hjælp.

en: Learn more and update.
da_DK: Lær mere og opdater

en: Learn the basics.
da_DK: Lær det grundlæggende.

en: Leave 0 to show all future dated pages
da_DK: Sæt til 0 for at vise alle fremtidige daterede sider

en: Leave 0 to show all past dated pages
da_DK: Sæt til 0 for at vise alle tidligere daterede sider

en: Leave blank to keep current password.
da_DK: Lad stå tomt for at holde den nuværende adgangskode.

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
da_DK: Lad dette felt stå tomt, hvis du ønsker, at alle skal have adgang til at downloade denne fil.

en: Left
da_DK: Venstre

en: Let's start editing a page.
da_DK: Lad os begynde at redigere en side.

en: Letter spacing
da_DK: Bogstavsafstand

en: Limit By Page Type
da_DK: Begræns iht. Sidetype

en: Line Height
da_DK: Linje højde

en: Link Color
da_DK: Link Farve

en: Link Deleted.
da_DK: Link Slettet.

en: Link Tag to Search Page
da_DK: Link Tags til Søge Side

en: Link Text
da_DK: Link tekst

en: Link Updated.
da_DK: Link Opdateret.

en: Link to Page
da_DK: Link til Side

en: Link to files stored in the asset library.
da_DK: Link til filer fra biblioteket

en: List available jobs
da_DK: List tilgængelige jobs

en: List pages based on type, area.
da_DK: Vis sider efter type og område.

en: Live Example
da_DK: Live Eksempel

en: Live Version
da_DK: Aktiv Version

en: Load Interface Language from:
da_DK: Indlæs interface sprog fra:

en: Load More
da_DK: Indlæs Flere

en: Load error!
da_DK: Indlæsningsfejl!

en: Loading
da_DK: Henter

en: Loading Components...
da_DK: Henter Komponenter...

en: Loading Control Sets...
da_DK: Henter Kontrol Sæt...

en: Loading Conversation
da_DK: Indlæser Samtale

en: Loading Filters...
da_DK: Henter Filtre...

en: Loading Image...
da_DK: Henter Billeder...

en: Loading...
da_DK: Henter...

en: Loads new items into gatherings.
da_DK: Indlæser nye emner til forsamlinger.

en: Local
da_DK: Lokal

en: Locale
da_DK: Lokalitet

en: Location
da_DK: Lokalitet

en: Location: %s
da_DK: Lokation: %s

en: Lock IP after
da_DK: Lås IP efter

en: Lock Layout
da_DK: Lås Layout

en: Log Application Exceptions
da_DK: Log programmers særtilfælde

en: Log Emails Sent
da_DK: Log emails sendt

en: Log Settings
da_DK: Log Indstillinger

[ctx: Log channel]
en: Application
da_DK: Program

[ctx: Log channel]
en: Exceptions
da_DK: Særtilfælde

[ctx: Log channel]
en: Sent Emails
da_DK: Sendt E-mails

en: Log entries marked as spam.
da_DK: Log poster markeret som spam.

en: Log in
da_DK: Log ind

en: Log in with %s
da_DK: Log ind med %s

en: Log in with concrete5.org
da_DK: Log ind med concrete5.org

[ctx: Log level]
en: Alert
da_DK: Alarm

[ctx: Log level]
en: Critical
da_DK: Kritisk

[ctx: Log level]
en: Emergency
da_DK: Nødsituation

[ctx: Log level]
en: Error
da_DK: Fejl

[ctx: Log level]
en: Notice
da_DK: Meddelelse

[ctx: Log level]
en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Log out
da_DK: Log ud

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
da_DK: Logget poster kan findes i <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Kontrolpanel > Rapporter > Logs </ a>

en: Logged in as <a href="%s">%s</a>
da_DK: Logget ind som <a href="%s">%s</a>

en: Logging Settings
da_DK: Lognings Indstillinger

en: Logging configuration saved.
da_DK: Konfiguration gemt.

en: Login & Registration
da_DK: Login & registrering

en: Login redirection saved.
da_DK: Login omdirigering gemt.

en: Logs
da_DK: Log

en: Longitude: %s
da_DK: Længdegrad: %s

en: Mail Details: %s
da_DK: E-mail Detaljer: %s

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
da_DK: Fejl ved udsendelse af mail:

en: Mail Server
da_DK: Post server

en: Mail importers
da_DK: mail importoerer

en: Mailbox
da_DK: Postkasse

en: Main
da_DK: Hovedområde

en: Maintenance Mode
da_DK: Vedligeholdelse

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
da_DK: Vedligeholdelse deaktiveret. Din hjemmeside er nu offentligt.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
da_DK: Vedligeholdelses tilstand aktivt. Din hjemmeside er nu privat.

en: Make Ban Permanent
da_DK: Gør Bandlysning permanent

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
da_DK: Husk at lave <a href="%s">database backup</a> før opdatering.

en: Manage Presets
da_DK: Administrerer Presets

en: Manage Sets
da_DK: Håndtering af sæt

en: Manage Stack Contents
da_DK: Administrer Stack Indhold

en: Manage sitewide content and administer block types.
da_DK: Administrer sitewide indhold og administrere block typer.

en: Manage the installed block types in your site.
da_DK: Administrer installerede block typer på din hjemmeside.

en: Manage the page attributes. To associate an attribute to the page click it in the left panel.
da_DK: Administrer sideattributterne. For at tilknytte en attribut til siden skal du klikke på det i venstre panel.

en: Manage your conversations settings
da_DK: Administrerer dine samtale indstillinger

en: Manually
da_DK: Manuelt

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
da_DK: Manuelt oprette nye brugerkonti for din Concrete5 hjemmeside.

en: Map Existing Page
da_DK: Tilknyt Eksisterende Side

en: Map Height
da_DK: Højde på Kort

en: Map Title (optional)
da_DK: Titel på Kort (valgfri)

en: Map Width
da_DK: Bredde på Kort

en: Mapped in Other Sections
da_DK: Tilknyttet i andre sektioner

en: Margin
da_DK: Margen

en: Margin and Padding
da_DK: Margin og Padding

en: Mark Email as Valid
da_DK: Marker email som gyldig

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
da_DK: Integration til markedspladsen er deaktiveret i konfigurationsfilen.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
da_DK: Fra markedspladsen er %s hentet med succes.

en: Max Attachment Size for Guest Users. (MB)
da_DK: Maks Størrelse på Vedhæftede Filer for Gæste Brugere. (MB)

en: Max Attachment Size for Registered Users. (MB)
da_DK: Maks Størrelse på Vedhæftede Filer for Registrerede Brugere. (MB)

en: Max Attachments Per Message for Guest Users.
da_DK: Maks Antal Vedhæftede Filer for Gæste Brugere.

en: Max Attachments Per Message for Registered Users
da_DK: Maks Antal Vedhæftede Filer for Registrerede Brugere.

en: Max Height
da_DK: Max. Højde

en: Max Width
da_DK: Max. Bredde

en: Max file size exceeded
da_DK: Max filstørrelse overskredet

en: Maximum Gravatar Rating
da_DK: Maksimal Gravatar Rating

en: May disclose sensitive information, use only for development.
da_DK: Kan videregive følsomme oplysninger, anvend kun til udvikling.

en: Member profile (if enabled)
da_DK: Medlems profil (hvis aktiveret)

en: Members
da_DK: Brugere

en: Memory Requirements
da_DK: Hukommelses Krav

en: Memory limit %sMB.
da_DK: Hukommelse grænse %sMB.

en: Message
da_DK: Besked

en: Message Author
da_DK: Beskedens Forfatter

en: Message List
da_DK: Meddelelses Liste

en: Message Sent.
da_DK: Besked sendt

en: Message approved.
da_DK: Besked godkendt.

en: Message deleted successfully.
da_DK: Besked slettet med succes.

en: Message flagged successfully.
da_DK: Besked markeret som spam med succes.

en: Message has not been approved.
da_DK: Besked er ikke godkendt.

en: Message is approved.
da_DK: Besked er godkendt.

en: Message is deleted.
da_DK: Besked er slettet.

en: Message is flagged as spam.
da_DK: Meddelelse er markeret som spam.

[ctx: Message posted date]
en: Posted on %s
da_DK: Opslået den %s

en: Message restored.
da_DK: Besked genoprettet.

en: Message to Display When No Pages Listed.
da_DK: Besked som Vises, Når Ingen Sider Listes.

en: Message to display when completed
da_DK: Besked som vises ved fuldførsel

en: Message unflagged.
da_DK: Markering som spam fjernet fra besked.

en: Message:
    %s
da_DK: Besked:
    %s

en: Message: %s
da_DK: Besked: %s

en: Messages
da_DK: Beskeder

en: Messages Per Page
da_DK: Meddelelser pr Side

en: Meta Description
da_DK: Meta Beskrivelse

en: Meta Title
da_DK: Meta Titel

en: Minutes
da_DK: Minutter

en: Mobile Preview
da_DK: Mobil Eksempel

en: Mobile Theme
da_DK: Mobil Tema

en: Mobile theme saved.
da_DK: Mobile tema gemt.

en: Mode
da_DK: Tilstand

en: Modified
da_DK: Modificeret

en: Monday
da_DK: Mandag

en: Months
da_DK: Måneder

en: More
da_DK: Mere

en: More Add-ons
da_DK: Flere Add-ons

en: More Details
da_DK: Flere Detaljer

en: More Information
da_DK: Mere information

en: More Options
da_DK: Flere Muligheder

en: More Than
da_DK: Mere end

en: More help.
da_DK: Mere hjælp.

en: Most Popular
da_DK: Mest Populære

en: Most Popular First
da_DK: Mest populære først

en: Most Recent Downloads
da_DK: Seneste Downloads

en: Most Recent First
da_DK: Nyeste Først

en: Most Recent Version
da_DK: Seneste Version

en: Most recent first
da_DK: Nyeste først

en: Move
da_DK: Flyt

en: Move Down
da_DK: Flyt Ned

en: Move Groups
da_DK: Flyt Grupper

en: Move Multiple Groups
da_DK: Flyt Flere Grupper

en: Move Up
da_DK: Flyt Op

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
da_DK: Flyt eller omarrangere sider ved at trække deres ikoner.

en: Move package to trash directory on server?
da_DK: Flyt add-on pakke til skraldespand på server?

en: Move selected groups (left column) beneath selected group (right column)
da_DK: Flyt udvalgte grupper (venstre kolonne) under valgte gruppe (højre kolonne)

en: Move the following group(s) <strong>to the top level of groups</strong>.
da_DK: Flyt følgende gruppe(r) <strong>til det øverste niveau af grupper,</strong>.

en: Move the following group(s) beneath <strong>%s</strong>.
da_DK: Flyt følgende gruppe(r) under <strong>%s</strong>.

en: Move/Copy
da_DK: Flyt/Kopier

en: Multilingual
da_DK: Flersproget

en: Multilingual Settings
da_DK: Flersprogs Indstillinger

en: Multilingual Setup
da_DK: Fleresproget Setup

en: Multilingual content enabled
da_DK: Flersproget indhold aktiveret

en: Multilingual content updated
da_DK: Flersproget indhold opdateret

en: Multilingual tree copied. You might consider rescanning links in the section you copied to.
da_DK: Flersproget træ kopieret. Du kan overveje igen at scanne links i det afsnit, du kopierede til.

en: Multilingual tree links rescanned.
da_DK: Flersproget træ links scannet igen.

en: Multiple Values
da_DK: Flere værdier

en: Multiple values
da_DK: Flere værdier

en: Must be at least %s characters long.
da_DK: Skal minimum være %s karakterer langt.

en: Must be at most %s characters long.
da_DK: Skal være mere end %s karakterer langt.

en: Must be between %s and %s characters long.
da_DK: Skal være mellem %s og %s karakterer langt.

en: My Account
da_DK: Min Konto

en: My Sets
da_DK: Mine sæt

en: My Video
da_DK: Min video

en: MySQL PDO Extension Enabled
da_DK: MySQL PDO Udvidelse Aktiveret

en: MySQL Password
da_DK: MySQL kodeord

en: MySQL Username
da_DK: MySQL brugernavn

en: N/A
da_DK: Ikke Oplyst

en: Name
da_DK: Navn

en: Name (optional)
da_DK: Navn (Valgfri)

en: Name cannot contain the characters: %s
da_DK: Navnet kan ikke indeholde tegnene: %s

[ctx: Name of a set]
en: Set Name
da_DK: Sæt Navn

en: Name required.
da_DK: Navn påkrævet.

en: Navigate this page in other languages
da_DK: Naviger denne side på andre sprog

en: Navigate through sibling pages.
da_DK: Skift mellem sider på samme niveau.

en: Navigation Link Text
da_DK: Navigation Link Tekst

en: Never
da_DK: Aldrig

en: New
da_DK: Ny

en: New Message Approval
da_DK: Ny Godkendelse af Besked

en: New Message on Conversation: %s
da_DK: Ny besked i samtalen: %s

en: New Page
da_DK: Ny Side

en: New Page Created From Version
da_DK: Ny Side Oprettet fra Version

en: New Password
da_DK: Nyt kodeord

en: New Question
da_DK: Nyt Spørgsmål

en: New Topic
da_DK: Nyt Emne

en: New User Registration
da_DK: Registrering af Ny Bruger

en: New Version %s
da_DK: Ny version %s

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
da_DK: Ny version: %s. Opgradering fra: %s.

en: New file set added successfully.
da_DK: Nyt filsæt tilføjet med succes.

en: New template.
da_DK: Nyt tema.

en: Next
da_DK: Næste

en: Next & Previous Nav
da_DK: Næste og Forrige Nav

en: Next Label
da_DK: Etiket for næste

en: Next this:
da_DK: Næste dette:

en: Next →
da_DK: Næste →

en: No
da_DK: Nej

en: No Actions found.
da_DK: Ingen Handlinger Fundet.

en: No Attributes
da_DK: Ingen Attributter

en: No Block Types
da_DK: Ingen Block Typer

en: No Content.
da_DK: Ingen Indhold.

en: No End Date.
da_DK: Ingen Slutdato.

en: No Faq Entries Entered.
da_DK: Ingen Faq Indlæg indtastet.

en: No File Types
da_DK: Ingen Fil Typer

en: No Groups
da_DK: Ingen Grupper

en: No Jobs found.
da_DK: Ingen Jobs fundet.

en: No Meta Description
da_DK: Ingen Meta Beskrivelse

en: No Name
da_DK: Intet Navn

en: No Page Attributes
da_DK: Ingen Side Attributter

en: No Page Types
da_DK: Ingen Sidetyper

en: No Queueing
da_DK: Ingen i Køsætning

en: No Repeat
da_DK: Ingen Gentagelse

en: No Slides Entered.
da_DK: Ingen Slides Indtastet.

en: No Suggestions
da_DK: Ingen Forslag

en: No Themes
da_DK: Ingen Temaer

en: No Video Files Selected.
da_DK: Ingen Video Filer Valgt.

en: No access entities selected.
da_DK: Ingen adgangs betingelser valgt.

en: No add-ons found.
da_DK: Ingen add-ons fundet.

en: No add-ons installed.
da_DK: Ingen add-ons installeret.

en: No attribute categories currently defined.
da_DK: I øjeblikket ingen attribut kategorier defineret.

en: No attribute sets currently defined.
da_DK: I øjeblikket ingen attribut sæt defineret.

en: No attributes defined.
da_DK: Ingen attributter defineret

en: No attributes found.
da_DK: Ingen attributter fundet.

en: No block types available.
da_DK: Ingen block typer tilgængelig.

en: No custom block types are awaiting installation.
da_DK: Ingen brugerdefinerede block typer afventer installation.

en: No data is available yet.
da_DK: Der foreligger ingen data endnu.

en: No default file storage location could be found to store this file.
da_DK: Ingen standard fil lagrings placeringens kunne findes til at gemme denne fil.

en: No entries found.
da_DK: Ingen indlæg fundet.

en: No file sets found.
da_DK: Ingen filsæt fundet.

en: No file specified
da_DK: Ingen fil specificeret

en: No files found in %s for the storage location "%s".
da_DK: Ingen filer fundet i %s fra storage placering "%s".

en: No files have been downloaded.
da_DK: Ingen filer er blevet downloadet.

en: No global areas have been added.
da_DK: Ingen globale områder er blevet tilføjet.

en: No grid framework found. Grid area methods require a valid grid framework defined in a PageTheme class.
da_DK: Intet grid framework fundet. Grid område metoder kræver et gyldigt grid framework defineret i en PageTheme class.

en: No group sets found.
da_DK: Ingen gruppe sæt fundet

en: No groups found.
da_DK: Ingen grupper fundet

en: No information about this add-on available.
da_DK: Ingen oplysninger om denne add-on til rådighed.

en: No job specified.
da_DK: Ingen job angivet.

en: No local user account associated with this user, please log in with a local account and connect your account from your user profile.
da_DK: Ingen lokal brugerkonto tilknyttet denne bruger, du skal du logge ind med en lokal konto og tilslut din konto fra din brugerprofil.

en: No messages found.
da_DK: Ingen beskeder.

en: No messages in this conversation.
da_DK: Ingen beskeder i denne samtale.

en: No one has yet submitted this form.
da_DK: Der er endnu ikke nogen besvarelser på denne formular.

en: No packages have been installed.
da_DK: Ingen add-on pakker er installeret.

en: No page could be found at this address.
da_DK: Der kunne ikke findes nogen side på denne adresse.

en: No page types found.
da_DK: Ingen sidetyper fundet.

en: No pages found.
da_DK: Ingen sider fundet.

en: No results found.
da_DK: Ingen resultater fundet.

en: No results match
da_DK: Ingen resultater matcher

en: No stacks have been added.
da_DK: Ingen stacks er blevet tilføjet.

en: No themes are installed.
da_DK: Ingen temaer er installeret.

en: No themes found.
da_DK: Ingen temaer fundet.

en: No thumbnail found. Usually this is because the source file is smaller than this thumbnail configuration.
da_DK: Ingen thumbnail fundet. Normalt er det fordi kildefilen er mindre end denne thumbnail konfiguration.

en: No timed permission assignments
da_DK: Ingen tidsindstillede tilladelsestildelinger

en: No topic filtering
da_DK: Ingen emne filtrering

en: No topics have been posted.
da_DK: Der er ikke indsendt nogen emne indlæg.

en: No topics.
da_DK: Ingen emner.

en: No updates are ready to be installed.
da_DK: Ingen opdateringer er klar til at blive installeret.

en: No updates for your add-ons are available.
da_DK: Ingen opdateringer til dine add-ons er tilgængelige.

en: No upgrade notices found.
da_DK: Ingen opgraderings bemærkninger fundet .

en: No users found.
da_DK: Ingen bruger fundet.

en: No users or groups added.
da_DK: Ingen brugere eller grupper tilføjet.

en: No users or groups selected.
da_DK: Ingen brugere eller grupper valgt.

en: No users selected.
da_DK: Ingen bruger valgt.

en: No, display all messages.
da_DK: Nej, vise alle meddelelser.

en: No, posting is disabled.
da_DK: Nej, Indsendelse af indlæg er deaktiveret.

en: No, this is not the default storage location.
da_DK: Nej, dette er ikke standard lagrings placering.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
da_DK: Nej. Slet <strong>ikke</ strong> alt indhold eller filer fra denne hjemmeside.

en: Nobody
da_DK: Ingen

en: None
da_DK: Ingen

en: None Created
da_DK: Ingen Oprettet

en: None Selected
da_DK: Ingen Valgt

en: None of the requested files could be found.
da_DK: Ingen af ​​de ønskede filer kunne findes.

en: None selected
da_DK: Ingen valgt

en: None.
da_DK: Ingen.

en: None. Pages do not have canonical URLs until they are published.
da_DK: Ingen. Sider har ikke kanoniske webadresser indtil de er offentliggjort.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
da_DK: Ingen. Denne vil vil automatisk blive brugt af siden <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
da_DK: Ingen. Denne fil vil automatisk blive brugt for sider uden et tema.

en: None. This file will automatically be used.
da_DK: Ingen. Denne fil vil automatisk blive brugt.

en: None. This file will be used by pages with the <strong>%s</strong> template.
da_DK: Ingen. Denne fil vil blive brugt af sider med <strong>%s</strong> template.

en: Normal text
da_DK: Normal tekst

en: Not a member? Register
da_DK: Ikke medlem? Registrer

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
da_DK: Bemærk: Yderligere side stier er ikke versioneret. De vil være tilgængelige med det samme.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
da_DK: Note: Download af en opdatering vil IKKE automatisk installere den.

en: Note: Entering values here will override global conversations file attachment settings for this block if you enable Attachment Overrides for this Conversation.
da_DK: Bemærk: Indtastning af værdier her, vil tilsidesætte vedhæftet fil indstillinger i globale samtaler for denne blok, hvis du aktiverer Vedhæftet fil Tilsidesættelser for denne Samtale.

en: Note: These settings can be overridden in the block edit form for individual conversations.
da_DK: Bemærk: Disse indstillinger kan tilsidesættes i block redigerings formularen for individuelle samtaler.

en: Note: this will override the selected preset with the new preset. It will not update any layouts already in use.
da_DK: Bemærk: dette vil tilsidesætte den valgte forudindstilling med den nye forudindstilling. Det vil ikke opdatere eventuelle layouts allerede i brug.

en: Nothing currently available to install.
da_DK: I øjeblikket intet at installere

en: Notification
da_DK: Underretning

en: Notification - Spam Detected
da_DK: Meddelelse - Spam fundet

en: Notify me by email when people submit this form
da_DK: Giv mig besked pr. email når folk indsender denne formular

en: Number of Pages to Display
da_DK: Antal Sider at Vise

en: Number of Responses
da_DK: Antal svar

en: Number to Display
da_DK: Antal at vise

en: OR Path
da_DK: ELLER Sti

en: Off - Good for active block and site development.
da_DK: Deaktiver - God til aktiv block og site udvikling.

en: Off - Good for active theme development when using LESS files.
da_DK: Deaktiver - God til aktiv tema udvikling, når du bruger LESS filer.

en: Off - Good for debugging generated CSS output.
da_DK: Off - God til debugging genereret CSS visning.

en: Off - Good for development of custom blocks.
da_DK: Off - God under udvikling og custom blocks.

en: Off - Good for development.
da_DK: Off - God under udvikling.

en: Off - Proxy classes need to be manually generated. Helps speed up a live site.
da_DK: Fra - Proxy klasser skal genereres manuelt. Hjælper med hastigheden på en live hjemmeside.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
da_DK: Off - Slå den til manuelt for specifikke sider.

en: Offer choice of language on login.
da_DK: Tilbyd valg af sprog ved login.

en: Older &rarr;
da_DK: Ældre &rarr;

en: On
da_DK: Den

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
da_DK: Den %s, bruger %s godkendte følgende anmodning: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
da_DK: Den %s, bruger %s annullerede følgende anmodning: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
da_DK: Den %s, bruger %s forelagde følgende anmodning: %s

en: On - Helps speed up a live site.
da_DK: On - Hjælper til at få et hurtigere live site.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
da_DK: On - Hvis blocks på den specifikke side tillader det.

en: On - In all cases.
da_DK: On - I alle tilfælde.

en: On - Proxy classes will be generated on the fly. Good for development.
da_DK: Til - Proxy klasser vil blive genereret "on the fly". God til udvikling.

en: On - approve manually
da_DK: On - godkende manuelt

en: On - signup and go
da_DK: On - signup og go!

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
da_DK: Når indekset er renset, skal du genindeksere din hjemmeside fra Automated Jobs siden.

en: One per line
da_DK: En pr linje

en: One per line, to whitelist all %s domains: %s
da_DK: En pr linje, for at hvidliste alle %s domæner: %s

en: Only Missing Pages
da_DK: Kun Manglende Sider

en: Only Registered Users
da_DK: Kun Registrerede Brugere

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
da_DK: Kun filer med følgende endelser vil blive tilladt. Adskil endelserne med kommaer. Punktummer og mellemrum vil blive ignoreret.

en: Only place a value in here if you want this thumbnail to force its dimensions to the width and height.
da_DK: Placer kun en værdi her hvis du ønsker at tvinge dette thumbnail billedes dimensioner til bredden og højden.

en: Only registered users may view the website.
da_DK: Kun registreret brugerer må se hjemesiden

en: Only render at canonical URLs.
da_DK: Kun render side ved kanoniske URL'er.

en: Only the %s user may reset the site's content.
da_DK: Kun %s brugeren kan nulstille hjemmesidens indhold.

en: Only the admin user may reset all languages.
da_DK: Kun admin brugeren kan nulstille alle sprog.

en: Only the admin user may reset all strings.
da_DK: Kun admin brugeren kan nulstille alle strenge.

en: Only the administrative group may view the website.
da_DK: Kun administrator gruppen må se hjemmesiden.

en: Only the super user may copy locale trees.
da_DK: Kun superbrugeren må kopiere lokalitets træer.

en: Only the super user may remove block types.
da_DK: Kun superbruger må fjerne block typer.

en: Only the super user may rescan the links inside a multilingual tree.
da_DK: Kun superbruger kan scanne links inde i et flersproget træ.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
da_DK: Kun brugere, der er medlemmer af ALLE valgte grupper vil være berettiget til denne tilladelse.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
da_DK: Kun når manuelt fjernet eller cachen er slettet.

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
da_DK: Der er noget galt med formularen (den ser ikke ud til at have et spørgsmål-id).

en: Open Link
da_DK: Åben Link

en: Open Link in New Window
da_DK: Åben link i nyt vindue

en: Open Page
da_DK: Åben side

en: Open link in Lightbox
da_DK: Åben link i Lightbox

en: Open link in new tab
da_DK: Åben link i nyt faneblad

en: Open link in same window
da_DK: Åben links i samme vindue

en: Open links in a new window
da_DK: Åben links i et nyt vindue

en: Optimization
da_DK: Optimering

en: Option
da_DK: Valg

en: Option Order
da_DK: Valgmuligheds orden

en: Optional
da_DK: Valgfri

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Options %s Storage Type
da_DK: Options %s Lagrings Type

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
da_DK: Indstillinger deaktiveret, interface-indstillinger er specificeret i config/site.php.

en: Options saved successfully.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Or choose
da_DK: Eller vælg

en: Order &amp; Group
da_DK: Rækkefølge &amp; Gruppe

en: Order Pages
da_DK: Sorter Sider

en: Order Saved.
da_DK: Rækkefølge Gemt.

en: Ordered List
da_DK: Ordnet Liste

en: Ordering
da_DK: Rækkefølge

en: Organize Page Type Order
da_DK: Organiser Sidetype Rækkefølge

en: Original Post
da_DK: Originale Indlæg

en: Original String
da_DK: Original Streng

en: Originally requested by %s.
da_DK: Oprindeligt anmodet af %s.

en: Other
da_DK: Andet

en: Other Attributes
da_DK: Andre Attributter

en: Other Filters
da_DK: Andre Filtre

en: Other countries
da_DK: Andre lande

en: Others
da_DK: Andre

en: Outdent
da_DK: Udrykke

en: Output
da_DK: Vis Sidetype Design

en: Output error information to site users
da_DK: Vis fejloplysninger til hjemmesidens brugere

en: Outset
da_DK: Forhøjning

en: Override Block Type
da_DK: Overskriv Block Type

en: Override Global Settings
da_DK: Overskriv Globale Indstillinger

en: Override Permissions
da_DK: Tilsidesæt Tilladelser

en: Override Timestamp
da_DK: Tilsidesæt Tidsstempel

en: Override block type cache settings.
da_DK: Overskriv block type cache indstillinger.

en: Override page name with custom title?
da_DK: Overskriv side navn med custom titel?

en: Overrides Cache
da_DK: Overskriver Cache

en: Owner
da_DK: Ejer

en: PHP Comments Preserved
da_DK: PHP Kommentarer Bevaret

en: POP Mail Server Authentication Settings
da_DK: POP indstillinger

en: Pacific Ocean
da_DK: Stillehavet

en: Package
da_DK: Add-on pakke

en: Package controller file not found.
da_DK: Package controller fil ikke fundet.

en: Padding
da_DK: Mellemrum

en: Page
da_DK: Side

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
da_DK: Side "%s" med stien "%s" Flyttet til papirkurven

en: Page "%s" at path "%s" deleted
da_DK: Side "%s" med stien "%s" slettet

en: Page (if it exists)
da_DK: Side (hvis den findes)

en: Page Action
da_DK: Side Handling

en: Page Added Successfully.
da_DK: Siden blev tilføjet med succes.

en: Page Added To
da_DK: Side tilføjet til

en: Page Alias.
da_DK: Side Alias.

en: Page Attribute Created.
da_DK: Side attribut oprettet.

en: Page Attribute Deleted.
da_DK: Side attribut slettet.

en: Page Attribute Display
da_DK: Side Attribut Visning

en: Page Attribute Updated.
da_DK: Sidens attributter er opdateret.

en: Page Attributes
da_DK: Side attributter

en: Page Attributes have been saved.
da_DK: Side Attributter er blevet gemt.

en: Page Caching
da_DK: Side Caching

en: Page Date Created
da_DK: Side Oprettelsesdato

en: Page Date Modified
da_DK: Side Ændringsdato

en: Page Date Published
da_DK: Side Publiceringsdato

en: Page Description
da_DK: Side Beskrivelse

en: Page Design
da_DK: Side Design

en: Page Design, Location, Attributes and Settings
da_DK: Side Design, Placering, Attributter og Indstillinger

en: Page Draft.
da_DK: Side Klade.

en: Page Drafts
da_DK: Side Kladder

en: Page Forbidden
da_DK: Side forbudt

en: Page ID: %s
da_DK: Side ID: %s

en: Page Levels
da_DK: Side Niveauer

en: Page List
da_DK: Side Liste

en: Page Name
da_DK: Sidens navn

en: Page Not Found
da_DK: Side ikke fundet

en: Page Order
da_DK: Side Rækkefølge

en: Page Owner
da_DK: Side Ejer

en: Page Permissions
da_DK: Side Rettigheder

en: Page Properties
da_DK: Side indstillinger

en: Page Properties saved.
da_DK: Side Indstillinger gemt.

en: Page Report
da_DK: Side Rapport

en: Page Saved
da_DK: Side Gemt

en: Page Search
da_DK: Søg side

en: Page Settings
da_DK: Side Indstillinger

en: Page Submitted for Permission Changes.
da_DK: Side Indsendt for Ændringer af Tilladelser.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
da_DK: Side Indsendt til Ændring af Nedarvning til %s.

en: Page Successfully Added.
da_DK: Siden blev tilføjet med succes.

en: Page Successfully Refreshed.
da_DK: Siden blev opdateret med succes.

en: Page Template
da_DK: Side Template

en: Page Templates
da_DK: Side Templates

en: Page Templates in Theme
da_DK: Side Templates i Tema

en: Page Title
da_DK: Side Titel

en: Page Type
da_DK: Sidetype

en: Page Type Attributes
da_DK: Sidetype Attributter

en: Page Type Handle
da_DK: Sidetype Handle

en: Page Type Name
da_DK: Sidetype Navn

en: Page Type Permissions
da_DK: Sidetype rettigheder

en: Page Type added successfully.
da_DK: Sidetype blev tilføjet med succes.

en: Page Types
da_DK: Sidetype

en: Page URLs
da_DK: Side URL'er

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
da_DK: Opdatering af siden lykkedes ikke.

en: Page Updated
da_DK: Side Opdateret

en: Page Values
da_DK: Side Værdier

en: Page Version %s Submitted for Approval.
da_DK: Side Version %s Indleveret til Godkendelse.

en: Page Views
da_DK: Sidevisninger

en: Page assigned.
da_DK: Siden tildelt.

en: Page copy operations pending.
da_DK: Side kopierings operationer afventer.

en: Page created.
da_DK: Siden oprettet.

en: Page deleted successfully.
da_DK: Side blev slettet med succes.

en: Page deletion request saved. This action will have to be approved before the page is deleted.
da_DK: Side sletnings anmodning gemt. Denne handling skal godkendes, før siden er slettet.

en: Page ignored.
da_DK: Siden ignoreret.

en: Page is Pending Approval.
da_DK: Denne Side Afventer Godkendelse.

en: Page location information saved successfully.
da_DK: Side placerings information gemt med succes.

en: Page not found.
da_DK: Side ikke fundet.

en: Page permissions have been saved.
da_DK: Siderettigheder er blevet gemt.

en: Page permissions request saved successfully. You must approve this workflow request before the permissions are changed.
da_DK: Siderettigheder anmodning gemt med succes. Du skal godkende denne workflow anmodning før disse tilladelser ændres.

en: Page permissions saved successfully.
da_DK: Siderettigheder gemt med succes.

en: Page permissions updated successfully.
da_DK: Sidens rettigheder gemt med succes.

en: Page saved on %s
da_DK: Side gemt den %s

en: Page search columns saved successfully.
da_DK: Sidesøgnings kolonner gemt med succes.

en: Page template added successfully.
da_DK: Side template blev tilføjet med succes.

en: Page template deleted successfully.
da_DK: Side template blev slettet med succes.

en: Page template updated successfully.
da_DK: Side template blev opdateret med succes.

en: Page themes
da_DK: Side temaer

en: Page type
da_DK: Sidetype

en: Page type basic setup.
da_DK: Sidetype grundlæggende opsætning.

en: Page type copied successfully. Important! You will need to re-add any blocks into output areas that you had set on the original page type.
da_DK: Sidetypen kopieret med succes. Vigtigt! Du bliver nødt til igen at tilføje blocks i indholds områder, som du havde indsat på den oprindelige sidetype.

en: Page type deleted successfully.
da_DK: Sidetype blev slettet med succes.

en: Page type updated successfully.
da_DK: Sidetypen blev opdateret med succes.

en: Page types
da_DK: Sidetyper

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
da_DK: Sidetyper viser en sides blocks på forskellige måder og kan opfattes som "skabeloner" for dit indhold: Venstre Sidebar, Fuld Bredde osv. Sidetyper svarer til bestemte temaer. Concrete5 vil kigge efter den angivne sidetype i dit aktive tema.

en: Page unmapped.
da_DK: Siden ikke peget/mappet.

en: Page updated successfully.
da_DK: Side opdateret med succes.

en: Page – Display a list of topics for the current page.
da_DK: Side - Vis en liste over emner for den aktuelle side.

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Full
da_DK: Fuldt Kontrolpanel

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Header + Four Column
da_DK: Kontrolpanel Header + Fire Kolonner

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Primary + Five
da_DK: Kontrolpanel Primær + Fem

[ctx: PageTemplateName]
en: Full
da_DK: Fuld

[ctx: PageTemplateName]
en: Left Sidebar
da_DK: Venstre sideområde

[ctx: PageTemplateName]
en: Right Sidebar
da_DK: Højre sideområde

[ctx: PageTemplateName]
en: Stack
da_DK: Stacks

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Description
da_DK: Beskrivelse

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Location
da_DK: Sideplacering

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Name
da_DK: Sidens navn

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Template
da_DK: Side Template

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Public Date/Time
da_DK: Offentlig dato/tid

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: URL Slug
da_DK: URL Side Navn

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: User
da_DK: Bruger

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Built-In Property
da_DK: Indbygget Egenskab

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Custom Attribute
da_DK: Tilpasset Attribut

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Body
da_DK: Besked

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Brief Description
da_DK: Kort Beskrivelse

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Date Completed
da_DK: Dato Fuldført

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Entry Name
da_DK: Indtastnings Navn

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Details
da_DK: Job Detaljer

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Name
da_DK: Job Navn

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Name
da_DK: Navn

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Page Name
da_DK: Sidens navn

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Posting Date
da_DK: Indsendelsesdato

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Short Description
da_DK: Kort Beskrivelse

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Topics
da_DK: Emner

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: About This Job
da_DK: Om Dette Job

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Basics
da_DK: Grundlæggende

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Body
da_DK: Besked

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Content
da_DK: Indhold

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Details
da_DK: Detaljer

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Image Slider
da_DK: Billede Slider

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Page
da_DK: Side

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Post Details
da_DK: Detaljer for Indlæg

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Project Data
da_DK: Projekt Data

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Always publish below a certain page
da_DK: Udgive altid under en bestemt side

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from all pages when publishing
da_DK: Vælg fra alle sider ved publicering.

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from pages of a certain type
da_DK: Vælg mellem sider af en bestemt type

en: Pages
da_DK: Sider

en: Pages & Themes
da_DK: Sider & Temaer

en: Pages Created
da_DK: Sider Oprettet

en: Pages Panel
da_DK: Panel for Sider

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
da_DK: Sider vises begge steder, og alle rettelser af originaler vil blive afspejlet i deres alias.

en: Pages deleted successfully.
da_DK: Siderne blev slettet med succes.

en: Pages updated successfully.
da_DK: Sider blev opdateret med succes.

en: Paginate Message List
da_DK: Sideinddel Meddelelses Liste

en: Pagination
da_DK: Paginering

[ctx: Pagination]
en: &larr; Previous
da_DK: &larr; Forrige

[ctx: Pagination]
en: (current)
da_DK: (nuværende)

[ctx: Pagination]
en: Next &rarr;
da_DK: Næste &rarr;

en: Paragraph:
da_DK: Afsnit:

en: Parent Group
da_DK: Overordnet Gruppe

en: Parent Page
da_DK: Sidens Overordnede Side

en: Parent page does not exist. Create the parent page in this tree first.
da_DK: Overordnede- side findes ikke. Opret den overordnede side i dette træ først.

en: Password
da_DK: Kodeord

en: Password incorrect. Please try again.
da_DK: Forkert kodeord. Prøv venligst igen.

en: Password updated successfully.
da_DK: Password opdateret med succes.

en: Paste
da_DK: Indsæt

en: Paste From Clipboard
da_DK: Indsæt fra Udklipsholder

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
da_DK: Indsæt et link til et eksternt RSS feed placeret på en anden hjemmeside, og Concrete5 vil vise det på din side. Vælg dato formatering, feed titel, antallet af emner der vises på en gang og vælge om du vil vise eller skjule artikel sammendrag.

en: Paste a short or long-form YouTube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
da_DK: Indsæt et kort eller lang Youtube link format i YouTube URL-feltet og Concrete5 vil indlejre videoen på din side. iFrame indstilling anbefales for det bedste resultater, især når der skal vises sider på mobile enheder.

en: Paste from Clipboard
da_DK: Indsæt fra Udklipsholder

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
da_DK: Indsæt din HTML-kode ind i dette område, og det vil blive gengivet af din web browser.

en: Path
da_DK: Sti

en: Paths
da_DK: Stier

en: Pending
da_DK: Afventer

en: Pending Approval
da_DK: Afventende Godkendelse

en: Pending Delete
da_DK: Afventer Sletning

en: Pending Move
da_DK: Afventer Flytning

en: Pending Permissions
da_DK: Afventende Tilladelser

en: Per Page
da_DK: Per Side

en: Permanent IP Ban
da_DK: Permanent IP bandlysning

en: Permission Changes
da_DK: Tilladelsesændringer

en: Permission Inheritance Changes
da_DK: Ændringer Nedarvningstilladelser

en: Permission access entity types
da_DK: Tilladelsesadgang entitets typer

en: Permission categories
da_DK: Tilladelses kategorier

en: Permission on
da_DK: Tilladelse på

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
da_DK: Tilladelse indstillingen gemt. Du skal fuldføre workflowet, før denne ændring er aktiv.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
da_DK: Fil Uploader

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
da_DK: Gruppe

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
da_DK: Gruppe Kombination

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
da_DK: Gruppe Sæt

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Message Author
da_DK: Beskedens Forfatter

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
da_DK: Side Ejer

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
da_DK: Bruger

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
da_DK: Mulighed for at ændre alt i Side Egenskabes-menuen.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
da_DK: Mulighed for at ændre caching indstillinger.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page template for this page.
da_DK: Mulighed for kun at ændre side template for denne side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
da_DK: Mulighed for kun at ændre temaet for denne side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
da_DK: Mulighed for at ændre tilladelser for denne side. Advarsel: Ved at gøre dette, kan give en bruger mulighed for at give sig selv mere adgang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
da_DK: Mulighed for at redigere kun noget af indholdet på siden. Du kan låse forskellige block områder og specifikke blocks ved også at klikke på Tilladelser på dem.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
da_DK: Mulighed for at flytte denne side til hjemmesidens papirkurv.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
da_DK: Mulighed for at fjerne gamle versioner af denne side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see and use the website when concrete5 is in maintenance mode.
da_DK: Mulighed for at se og bruge hjemmesiden når Concrete5 er i vedligeholdelsestilstand.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
da_DK: Mulighed for at se, hvordan denne side vil se ud på et bestemt tidspunkt i fremtiden, som en specifik bruger.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
da_DK: Kan få adgang til Filhåndtering

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
da_DK: Kan få adgang til filhåndtering

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
da_DK: Kan tilføje en blok til alle områder på hjemmesiden. Hvis nogen er tilføjet her, kan de tilføje blocks til ethvert område (medmindre dette område har tilladelser, som tilsidesætter disse globale tilladelser.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
da_DK: Kan tilføje en side under den aktuelle side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
da_DK: Kan tilføje en stack eller block fra en stack til ethvert område på hjemmesiden. Hvis nogen er tilføjet her, kan de tilføje stacks til et område (medmindre dette område har tilladelser, som tilsidesætter disse globale tilladelser.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
da_DK: Kan tilføje blocks til dette område. Denne indstilling tilsidesætter den globale Tilføj Block tilladelse for dette område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
da_DK: Kan tilføje filer til et sæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
da_DK: Kan tilføje stacks til dette område. Denne indstilling tilsidesætter den globale Tilføj Stack tilladelse for dette område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
da_DK: Kan kontrollere planlagt gæste adgang til denne side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
da_DK: Kan kopiere fil.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
da_DK: Kan kopiere filer i et filsæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
da_DK: Kan slette filsæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
da_DK: Kan slette fil.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
da_DK: Kan slette filer i et sæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
da_DK: Kan redigere en fil's egenskaber.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
da_DK: Kan redigere adgang til filsæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
da_DK: Kan redigere adgang til fil.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
da_DK: Kan redigere blocks inden for dette område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
da_DK: Kan redigere eller erstatte filer i et sæt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
da_DK: Kan redigere eller erstatte filer.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit the footprint and items in all gatherings.
da_DK: Kan redigere footprint og emner i alle forsamlinger.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
da_DK: Kan flytte eller kopiere denne side til en anden placering.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
da_DK: Kan udgive en ikke-godkendt version af siden.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
da_DK: Kan se en side eksisterer og læse dens indhold.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
da_DK: Kan se og downloade filer på hjemmesiden.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
da_DK: Kan se og downloade filer.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
da_DK: Kan se området og dens indhold.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
da_DK: Kan se side version dialogen og læse tidligere versioner af en side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Change the type of an existing page.
da_DK: Ændre typen af en eksisterende side.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
da_DK: Kontrollerer, om en bruger kan eksportere hjemmesidens brugere eller ej

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
da_DK: Styrer om en bruger kan se en side i sitemap eller intelligent søgning.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see the multilingual settings menu, re-map a page or set a page as ignored in multilingual settings.
da_DK: Kontrollerer, om en bruger kan se menuen flersprogs indstillinger, tilknyt en side eller indstil en side som ignoreres i flersprogede indstillinger.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can view the search user interface.
da_DK: Styrer, om en bruger kan se søge bruger interface.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
da_DK: Styrer om brugere kan få adgang til tilladelserne på et område. Custom Area tilladelser kunne tilsidesætte dem på siden.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
da_DK: Styrer om brugere kan ændre tilladelser for denne block, potentielt give sig selv eller andre øget adgang.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block cache settings for this block instance.
da_DK: Kontrollerer, om brugerne kan ændre block cache indstillinger for denne block instans.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block's name (rarely used.)
da_DK: Styrer, om brugerne kan ændre block navn (sjældent brugt).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
da_DK: Styrerom brugere kan ændre den brugerdefinerede template på denne blok. Dette tilsidesætter alle område eller sidetilladelser.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
da_DK: Styrer om brugere kan slette blocks fra dette område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
da_DK: Styrer om brugere kan slette denne block. Dette tilsidesætter alle område eller sidetilladelser.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
da_DK: Styrer om brugere kan redigere denne block. Dette tilsidesætter alle område eller sidetilladelser.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
da_DK: Styrer om brugere kan planlægge gæste adgangstilladelser på blocks i dette område. Gæste Adgang er en genvej for tildeling af tilladelser kun til Gæste Gruppe.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
da_DK: Styrer om brugere kan planlægge gæste adgangstilladelser på blocks på dette område. Gæste Adgang er en genvej for tildeling tilladelser kun til Gæste Gruppe.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
da_DK: Styrer om brugere kan indstille brugerdefinerede design egenskaber eller CSS på denne block.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
da_DK: Styrer om brugere kan se denne blok på siden.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
da_DK: Styrer om brugerne får mulighed for at tilføje layouts til et bestemt område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
da_DK: Styrer om brugerne ser design værktøjskontrol, og kan ændre et områdes custom CSS.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
da_DK: Tildel mulighed for at godkende workflow.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
da_DK: Informer godkendere, at en ændring er blevet godkendt.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
da_DK: Informer godkendere, at en ændring er blevet nægtet.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
da_DK: Informer godkendere, at en ændring er indberettet til workflow.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
da_DK: Adgang til Gruppe Søgning

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
da_DK: Adgang til Side Type Standarder

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Permissions
da_DK: Adgang til Sidetype Rettigheder

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
da_DK: Adgang til Sitemap

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
da_DK: Adgang til Opgave Tilladelser

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
da_DK: Adgang til Bruger Søgning

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
da_DK: Aktiver/Deaktiver Bruger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
da_DK: Tilføj Block

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
da_DK: Tilføj Block til Område

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Child Group
da_DK: Tilføj Under Gruppe

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
da_DK: Tilføj Fil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
da_DK: Tilføj Layouts til Område

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message Attachments
da_DK: Tilføj Meddelelse Vedhæftning

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message to Conversation
da_DK: Tilføj Besked til Samtale.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Pages of This Type
da_DK: Tilføj Sider af Denne Type

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
da_DK: Tilføj Stack

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
da_DK: Tilføj Stack til Område

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
da_DK: Tilføj Under Side

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Topic Tree
da_DK: Tilføj Emne Træ

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
da_DK: Godkend Ændringer

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Message
da_DK: Godkend Besked

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
da_DK: Godkende eller Afvise

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Group
da_DK: Tildel Gruppe

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
da_DK: Skift Brugerdefineret Template

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Template
da_DK: Skift Side Template

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
da_DK: Skift Tema

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
da_DK: Kopiér Fil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Customize Themes
da_DK: Skæddersy Temaer

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
da_DK: Slet

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
da_DK: Slet Område Indhold

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
da_DK: Slet Block

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
da_DK: Slet Fil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
da_DK: Slet Filsæt

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Message
da_DK: Slet Besked

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Page Type
da_DK: Slet Sidetype

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
da_DK: Slet Bruger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
da_DK: Slet Versioner

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
da_DK: Redigér Område Indhold

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
da_DK: Redigér Område Design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
da_DK: Redigér Område Tilladelser

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
da_DK: Redigér Block

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Cache Settings
da_DK: Rediger Cache Indstillinger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
da_DK: Redigér Indhold

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Conversation Permissions
da_DK: Redigér Samtale Tilladelser

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
da_DK: Redigér Design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
da_DK: Redigér Filadgang

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
da_DK: Redigér Filens Indhold

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
da_DK: Redigér Filegenskaber

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gathering Items
da_DK: Rediger Forsamlings Emner

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gatherings
da_DK: Rediger Forsamlinger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group
da_DK: Rediger gruppe

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group Permissions
da_DK: Redigér Gruppe Tilladelser

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Message
da_DK: Redigér Besked

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Multilingual Settings
da_DK: Rediger Flersprogs Indstillinger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Name
da_DK: Rediger Navn

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type
da_DK: Rediger sidetype

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Drafts
da_DK: Rediger Sidetype Kladder

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Permissions
da_DK: Rediger Sidetype Rettigheder

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
da_DK: Redigér Tilladelser

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
da_DK: Redigér Egenskaber

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
da_DK: Redigér Hastigheds- Indstillinger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
da_DK: Redigér Bruger Detaljer

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
da_DK: Tøm Papirkurv

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
da_DK: Eksport Hjemmesidens Brugere

[ctx: PermissionKeyName]
en: Flag Message
da_DK: Markér Besked

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
da_DK: Installér Pakker

[ctx: PermissionKeyName]
en: Manage Layout Presets
da_DK: Administrerer Layout Forudindstilling

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
da_DK: Kopier eller Flyt Side

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
da_DK: Informer ved Godkend

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
da_DK: Informer ved Afvis

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
da_DK: Informer ved Adgang

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
da_DK: Udfør Backup

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
da_DK: Preview Side Som Bruger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Rate Message
da_DK: Bedøm Besked

[ctx: PermissionKeyName]
en: Remove Topic Tree
da_DK: Slet Emne Træ

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
da_DK: Planlæg Gæste Adgang

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
da_DK: Søg Filer i Filhåndtering

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search User Group
da_DK: Søg Bruger Gruppe

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
da_DK: Log ind som bruger

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
da_DK: Afinstallér Pakker

[ctx: PermissionKeyName]
en: Upgrade concrete5
da_DK: Opgrader Concrete5

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
da_DK: Vis

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
da_DK: Vis Område

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
da_DK: Vis Block

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
da_DK: Vis fil i Filhåndtering

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
da_DK: Vis Filer

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
da_DK: Vis Newsflow

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
da_DK: Vis side i Sitemap

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Site in Maintenance Mode
da_DK: Vis Hjemmeside i Vedligeholdelsestilstand

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Category Tree Node
da_DK: Vis Emne Kategori Træ Node

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Tree Node
da_DK: Vis Emne Træ Node

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
da_DK: Vis Bruger Attributter

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
da_DK: Vis Versioner

en: Permissions
da_DK: Rettigheder

en: Permissions & Access
da_DK: Tilladelser & Adgang

en: Permissions Inheritance
da_DK: Arvning af Rettigheder

en: Permissions Should
da_DK: Rettighederne Bør

en: Permissions for All Pages Created Of This Type
da_DK: Tilladelser for Alle Sider Oprettet af Denne Type

en: Permissions for This Page Type
da_DK: Tilladelser for Denne Sidetype

en: Permissions for this area currently override those of the page.
da_DK: Tilladelser for dette område tilsidesætter i øjeblikket dem på siden.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
da_DK: Rettighederne for denne block er afhængig af området som indeholder denne block.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
da_DK: Rettighederne for denne block tilsidesætter i øjeblikket dem i området og siden.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
da_DK: Rettighederne for denne fil er i øjeblikket afhængig af filsæt og globale filtilladelser.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
da_DK: Tilladelser for denne fil tilsidesætter i øjeblikket tilladelser fra sit sæt og de globale fil tilladelser.

en: Permissions for this node are currently inherited from <strong>%s</strong>.
da_DK: Tilladelser til denne node er i øjeblikket arvet fra <strong>%s</strong>.

en: Permissions for this node currently override its parents' permissions.
da_DK: Tilladelser til denne node tilsidesætter i øjeblikket sine overordnede siders tilladelser.

en: Permissions saved
da_DK: Rettigheder gemt

en: Permissions updated successfully.
da_DK: Tilladelser opdateret.

en: Personalize your site
da_DK: Tilpas din hjemmeside

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Photo Credit:
da_DK: Foto:

en: Picture
da_DK: Billede

en: Place a new block on the page. Copy one using the clipboard, or try a reusable stack.
da_DK: Placer en ny blok på siden. Kopier én ved hjælp af udklipsholderen, eller prøv en genanvendelig stack.

en: Places a conversation message into a page.
da_DK: Placerer en samtale besked på en side.

en: Places a discussion a page.
da_DK: Placerer en samtale på en side.

en: Plain Text
da_DK: Ren tekst

en: Please Enter a Name
da_DK: Skriv et navn

en: Please Login to Vote
da_DK: Log på for at stemme

en: Please add at least one question to your form.
da_DK: Tilføj mindst ét spørgsmål i din formular.

en: Please complete all required fields.
da_DK: Udfyld venligst alle påkrævet felter.

en: Please complete or cancel the current message editing session before editing this message.
da_DK: Venligst færdiggøre eller annullere den aktuelle beskeds redigeringssession før du redigere denne meddelelse.

en: Please correct the following errors:
da_DK: Ret venligst følgende fejl:

en: Please enable JavaScript in your browser.
da_DK: Aktiver JavaScript i din browser.

en: Please enter a valid feed address.
da_DK: Skriv en gyldig feed adresse.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
da_DK: Vælg zoom faktor (0 til 21).

en: Please enter the number of items to display.
da_DK: Skriv antallet af elementer som skal vises.

en: Please fill-in all plural forms
da_DK: Udfyld alle flertalsformer

en: Please give your RSS Feed a name.
da_DK: Navngiv venligst din RSS kilde.

en: Please provide both username and password.
da_DK: Angiv venligst både brugernavn og adgangskode.

en: Please remove all storage locations using this storage type.
da_DK: Fjern alle lagerplaceringer der bruger denne lagrings type.

en: Please specify a valid email address
da_DK: Skriv en gyldig email adresse

en: Please specify your site's name
da_DK: Skriv hjemmesidens navn

en: Please type the letters and numbers shown in the image. Click the image to see another captcha.
da_DK: Indtast de bogstaver og tal, der er vist på billedet. Klik på billedet for at se en anden CAPTCHA.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
da_DK: Brug venligst fallback formularen nedenfor til at uploade dine filer ligesom i gamle dage.

en: Plural Original String
da_DK: Flertal Original Streng

[ctx: PluralCase]
en: Few
da_DK: Nogle få

[ctx: PluralCase]
en: Many
da_DK: Mange

[ctx: PluralCase]
en: One
da_DK: En

[ctx: PluralCase]
en: Other
da_DK: Andet

[ctx: PluralCase]
en: Two
da_DK: To

[ctx: PluralCase]
en: Zero
da_DK: Nul

en: Point Value
da_DK: Point Værdi

en: Points
da_DK: Point

en: Points Required
da_DK: Point Påkrævet

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
da_DK: Adspørg email konto og hent private beskeder som er sendt der.

en: Port (Leave blank for default)
da_DK: Port (Efterlad blank for standard)

en: Portfolio
da_DK: Portefølje

en: Portfolio Project
da_DK: Portefølje Projekt

en: Post
da_DK: Tilføj Indlæg

en: Post Results to a Different Page
da_DK: Send Resultater til en Anden Side

en: Post to Gathering
da_DK: Indsend Indlæg til Forsamlinger

en: Postal Code
da_DK: Post nr.

en: Posted
da_DK: Opslået

en: Posting
da_DK: Indsendelse af Indlæg

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
da_DK: Powered by <a href="%s">concrete5</ a>.

en: Preset
da_DK: Forudinstilling

[ctx: PresetName]
en: Blue Sky
da_DK: Blå Himmel

[ctx: PresetName]
en: Night Road
da_DK: Nattens Vej

[ctx: PresetName]
en: Sunrise
da_DK: Solopgang

en: Pretty URLs
da_DK: Pæne URLs

en: Preview File
da_DK: Vis fil

en: Preview Image
da_DK: Eksempelvisning af Billede

en: Preview Survey
da_DK: Preview Spørgeskema

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Previous Label
da_DK: Etiket for forrige

en: Price
da_DK: Pris

en: Primary Button
da_DK: Primær Knap

en: Print
da_DK: Udskriv

en: Private
da_DK: Privat

en: Private Messages
da_DK: Privat Beskeder

en: Private message from %s
da_DK: Privat besked fra %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
da_DK: Privat besked grænse er overskredet for bruger: %s på %s

en: Process Email Posts
da_DK: Behandle emails

en: Profile Options
da_DK: Profil Indstillinger

en: Profile Picture
da_DK: Profil Billede

en: Profile updated successfully.
da_DK: Profil opdateret med succes.

en: Project Page
da_DK: Projekt Side

en: Project Title
da_DK: Projekt Titel

en: Project Title 2
da_DK: Projekt Titel 2

en: Project Title 3
da_DK: Projekt Titel 3

en: Project Title 4
da_DK: Projekt Titel 4

en: Project Title 5
da_DK: Projekt Titel 5

en: Project Title 6
da_DK: Projekt Titel 6

en: Properties
da_DK: Egenskaber

en: Properties Panel
da_DK: Panel for Egenskaber

en: Properties like name, description and tags are unavailable when uploading multiple files.
da_DK: Egenskaber som navn, beskrivelse og tags er ikke tilgængelige, når du uploader flere filer ad gangen.

en: Property to Display:
da_DK: Egenskaber at Vise:

en: Protect with Password
da_DK: Beskyt med Kodeord

en: Provide RSS Feed
da_DK: Tilbyd RSS feed

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
da_DK: Opret simpelt spørgeskema, med resulter vist i lagkage-diagram.

en: Proxy Password
da_DK: Proxy Kodeord

en: Proxy User
da_DK: Proxy Bruger

en: Proxy block for area layouts.
da_DK: Proxy block for område layouts.

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
da_DK: Proxy block for blocks indsat gennem scrapbog.

en: Proxy block for blocks that need to be output through composer.
da_DK: Proxy block for blocks der skal udgives igennem composer.

en: Proxy block for gathering items added to areas.
da_DK: Proxy block for forsamlings emner tilføjet til områder

en: Proxy block for stacks added through the UI.
da_DK: Proxy block for stakke tilføjet gennem UI.

en: Proxy configuration saved.
da_DK: Proxy konfiguration gemt.

en: Public
da_DK: Offentligt

en: Public Date
da_DK: Offentlig dato

en: Public Date/Time
da_DK: Offentlig dato/tid

en: Public Display
da_DK: Vis offentligt

en: Public Profiles
da_DK: Offentlige Profiler

en: Public Registration
da_DK: Offentlig Registrering

en: Public Set.
da_DK: Offentligt Sæt

en: Public Sets
da_DK: Offentlige Sæt

en: Public profiles have been disabled
da_DK: Offentlige profiler er blevet deaktiveret

en: Public profiles have been enabled
da_DK: Offentlige profiler aktiveret

en: Publish
da_DK: Offentliggør

en: Publish Beneath Page
da_DK: Offentliggør Under Side

en: Publish Beneath Pages of Type
da_DK: Offentliggør Under Side af Typen

en: Publish Changes
da_DK: Offentligør Ændringer

en: Publish Method
da_DK: Udgivelses Metode

en: Publish Page
da_DK: Offentligør Side

en: Pull Content from Area
da_DK: Trække Indhold fra Område

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
da_DK: Hent dagens billede fra concrete5.org (Standard)

en: Purchase
da_DK: Køb

en: Put each answer options on a new line
da_DK: Indtast hver svarmulighed på en ny linje

en: Query Details
da_DK: Query Detaljer

en: Question
da_DK: Spørgsmål

en: Question added. To view it click the preview tab.
da_DK: Spørgsmål tilføjet. Klik på preview fanen for at se det.

en: Queueing
da_DK: I Køsætning

en: Quote
da_DK: Citat

en: RSS Displayer
da_DK: RSS viser

en: RSS Feed
da_DK: RSS feed

en: RSS Feed Description
da_DK: Beskrivelse af RSS feed

en: RSS Feed Title
da_DK: Overskrift på RSS feed

en: RSS Feed can be found here: <a href="%s" target="_blank">%s</a>
da_DK: RSS Feed kan findes her: <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: Radio Buttons
da_DK: Radio knapper

en: Random
da_DK: Tilfældig

en: Rating
da_DK: Bedømmelse

en: Rating types updated.
da_DK: Vurderings typer opdateret.

en: Re-connect to Community
da_DK: Genskabe kontakten til Community

en: Re: %s
da_DK: Sv: %s

en: Read
da_DK: Læs

en: Read More
da_DK: Læs mere

en: Read the <a href="%s" target="_blank">User Documentation</a> to learn editing and site management with concrete5.
da_DK: Læs <a href="%s" target="_blank">Bruger Dokumentation</a> for at lære redigering og hjemmeside administration med concrete5.
    (Dokumentation er på Engelsk).

en: Reason For Ban
da_DK: Begrundelse for bandlysning

en: Recent
da_DK: Seneste

en: Recent Comment
da_DK: Seneste Kommentar

en: Recent First
da_DK: Seneste Først

en: Recent Page Views
da_DK: Seneste Sidevisninger

en: Recent Registrations
da_DK: Seneste Registrerede Brugere

en: Recipient email address
da_DK: Modtagerens e-mail-adresse

en: Redirect administrators to dashboard
da_DK: Videresend administratorer til kontrolpanel

en: Redirect home page to default locale.
da_DK: Redirect hjemmeside til standard lokalitet.

en: Redirect to Different Page on Click
da_DK: Omdirigerer til en Anden Side ved Click

en: Redirect to another page after form submission?
da_DK: Videresend til anden sider efter formularen er sendt?

en: Redirect users to:
da_DK: Omdirigere brugere til:

en: Redo
da_DK: Gendan

en: References
da_DK: Referencer

en: Refresh
da_DK: Opdater

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
da_DK: Genopfrisker siden, genopbygger sidens rettigheder og navn.

en: Register
da_DK: Registrer

en: Register an account for "%s"
da_DK: Registrer en konto for "%s"

en: Registered
da_DK: Registreret

en: Registered Between
da_DK: Registreret mellem

en: Registered Users Language Preferences
da_DK: Sprogindstillinger for Registrerede brugere

en: Registration
da_DK: Registrering

en: Registration - A New User Has Registered
da_DK: Registrering - En Ny Bruger Har Registreret Sig

en: Registration - Approval Required
da_DK: Registrering - Der kræves godkendelse

en: Registration - Validate Email Address
da_DK: Registrering - Godkend email adresse

en: Registration Approval Required
da_DK: Godkendelse af Registrering Påkrævet

en: Registration Approved
da_DK: Registrering Godkendt

en: Registration Data
da_DK: Registreringsdata

en: Registration settings have been saved.
da_DK: Registrerings oplysninger gemt.

en: Related Topic
da_DK: Lignende Emne

en: Relative Path
da_DK: Relativ Sti

en: Release Date: %s
da_DK: Udgivelses dato: %s

en: Release Notes
da_DK: Versionsbemærkninger

en: Relevant sub pages.
da_DK: Relevante undersider

en: Reload Strings
da_DK: Genindlæs Strenge

en: Remember my choice on this computer.
da_DK: Husk mit valg på denne computer.

en: Remote File Importing Available
da_DK: Import af Eksterne Filer Tilgængelig

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
da_DK: Remote URL import kræver iconv udvidelsen aktiveret på din server.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
da_DK: Importering af filer via filhåndteringen kræver iconv PHP extension.

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove Alias
da_DK: Fjern alias

en: Remove Ban
da_DK: Fjern bandlysning

en: Remove Font Family
da_DK: Fjern Font Familie

en: Remove Font Size
da_DK: Fjern Font Størrelse

en: Remove From Group
da_DK: Fjern fra Gruppe

en: Remove Node
da_DK: Slet Node

en: Remove Old Page Versions
da_DK: Fjern Gamle Side Versioner

en: Remove Style
da_DK: Fjern Style

en: Remove all filters
da_DK: Fjern alle filtre

en: Remove files from incoming/ directory.
da_DK: Fjern filer fra mappen incoming/.

en: Remove font
da_DK: Fjern font

en: Remove index.php from URLs
da_DK: Fjern index.php fra URL'er

en: Remove index.php from your URLs with pretty URLs, and ensure canonical URLs if you're running a site at multiple domains.
da_DK: Fjern index.php fra dine webadresser med smukke URL'er, og sikre kanoniske URL'er, hvis du kører en hjemmeside med flere domæner.

en: Remove the user from the group and deactivate the account
da_DK: Fjern bruger fra gruppen og deaktiver konto.

en: Remove the user from this group
da_DK: Fjern bruger fra denne gruppe

en: Remove the users below from Group(s)
da_DK: Fjerne brugere nedenfor fra Gruppe(r)

en: Remove this Job
da_DK: Fjerne dette Job

en: Remove this alias or external link?
da_DK: Fjern dette alias eller eksternt link?

en: Remove this attachment?
da_DK: Fjerne denne vedhæftning?

en: Remove this message? Replies to it will not be removed
da_DK: Fjern denne besked? Eventuelle svar vil ikke blive fjernet.

en: Remove this message? Replies to it will not be removed.
da_DK: Fjern denne besked? Besvarelserne vil ikke blive fjernet.

en: Remove your user avatar
da_DK: Fjern din bruger avatar

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
da_DK: Fjerner alle undtagen de 10 nyeste side versioner for hver side.

en: Rename
da_DK: Omdøb

en: Rename Stack
da_DK: Omdøb Stack

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
da_DK: Omdøbe anmodning gemt. Du skal fuldføre workflow godkendelse før navnet på stacken vil blive opdateret.

en: Repeat By
da_DK: Gentaget Af

en: Repeat every
da_DK: Gentag hver

en: Repeat...
da_DK: Gentag...

en: Repeats
da_DK: Gentagelser

en: Repeats %s.
da_DK: Gentager %s.

en: Replace
da_DK: Erstat

en: Replace Permissions
da_DK: Erstat Rettigheder

en: Replied
da_DK: Svaret

en: Reply
da_DK: Svar

en: Reply Sent.
da_DK: Svar sendt.

en: Reply to this email address
da_DK: Svar til denne e-mail-adresse

en: Reply-To
da_DK: Svar til

en: Reports
da_DK: Rapporter

en: Request timed out.
da_DK: Anmodning fik timeout.

en: Requested Version: %s
da_DK: Anmodet Version: %s

en: Require on Registration Form.
da_DK: Kræves på registrerings formularen.

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Required Attributes
da_DK: Påkrævede Attributter

en: Requires Password to Access
da_DK: Kræver kodeord for adgang

en: Rescan
da_DK: Scan igen

en: Rescan Locale
da_DK: Rescan Lokalitet

en: Rescan Multilingual Tree
da_DK: Rescan Flersproget Træ

en: Reserved words reset.
da_DK: Reserverede ord reset.

en: Reserved words updated.
da_DK: Reserverede ord opdateret.

en: Reset All
da_DK: Nulstil Alle

en: Reset All Jobs
da_DK: Nulstil Alle Jobs

en: Reset Customizations
da_DK: Nulstil Tilpasninger

en: Reset Languages
da_DK: Nulstil Sprog

en: Reset Password
da_DK: Nulstil Kodeord

en: Reset To Default
da_DK: Nulstil til Standard

en: Reset and Email Password
da_DK: Nulstil og e-mail kodeord

en: Reset the theme customizations for just this page, or your entire site?
da_DK: Nulstil tema tilpasninger til kun denne side, eller hele din hjemmeside?

en: Resize Image
da_DK: Ændre Størrelse på Billede

en: Reskin your site.
da_DK: Skift tema på din hjemmeside

en: Responses to %s
da_DK: Besvarelser til %s

en: Restoration Successful
da_DK: Genoprettelse Succesfuld

en: Restore
da_DK: Genskab

en: Restore Page
da_DK: Genopret Side

en: Result(s)
da_DK: Resultat(er)

en: Results
da_DK: Resultater

en: Results Page
da_DK: Side til resultater

en: Results for &#34;%s&#34;
da_DK: Resultater for &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
da_DK: Resultat fra sidste kørsel

en: Resume Copy
da_DK: Genoptag Kopiering

en: Resume Editing
da_DK: Genoptag Redigering

en: Retrieving Release Notes...
da_DK: Henter Versionsbemærkninger...

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
da_DK: Henter add-on data fra concrete5.org markedsplads.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
da_DK: Henter tema data fra concrete5.org markedsplads.

en: Return to Home
da_DK: Returner til hjem

en: Return to Themes
da_DK: Returner til temaer

en: Reverse Chronological
da_DK: Omvendt Kronologisk

en: Reverse Sitemap
da_DK: Omvendt Sitemap Orden

en: Reverse alphabetical order
da_DK: Omvendt alfabetisk

en: Revert to Area Permissions
da_DK: Vend tilbage til område rettigheder

en: Revert to File Set and Global Permissions
da_DK: Vend tilbage til Fil Set og Globale Rettigheder

en: Revert to Page Permissions
da_DK: Vend tilbage til sidens rettigheder

en: Revert to Parent Permisisons
da_DK: Vend Tilbage til den Overordnede Sides Tilladelser

en: Rich Text
da_DK: Rigt formatteret Tekst

en: Rich Text - Default Setting
da_DK: Rich Tekst - Standard Indstilling

en: Rich Text Editor
da_DK: Tekst editor

en: Ridge
da_DK: Ryg

en: Right
da_DK: Højre

en: Root Path
da_DK: Root Sti

en: Rotate
da_DK: Roter

en: Rotation (in degrees)
da_DK: Rotation (i grader)

en: Rows
da_DK: Rækker

en: Run
da_DK: Kør

en: Run Backup
da_DK: Kør backup

en: Run Guide
da_DK: Kør Vejledning

en: Run Job
da_DK: Kør Job

en: Run Tests
da_DK: Kør Test

en: Run a concrete5 job
da_DK: Kør et Concrete5 job

en: Run this Job Every
da_DK: Kør dette Job Hver

en: Run your site in multiple languages.
da_DK: Kør din hjemmesides på flere sprog.

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
da_DK: En backup kørsel vil oprette en database fil og gemme den på din server. Kryptering tilrådes, hvis du har planer om at gemme backup på server. Dette <strong>anbefales ikke</strong>. Efter backup, download filen og tjek at databasen er gemt korrekt. Hvis du fik fejl under backup processen, så skal du <b>ikke</b> forsøge at indlæse backup.

en: Running since %s
da_DK: Har kørt siden %s

en: SEO & Statistics
da_DK: SEO & Statistik

en: SMTP Authentication: none
da_DK: SMTP Godkendelse: ingen

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
da_DK: ingen

en: SMTP Encryption: %s
da_DK: SMTP Kryptering: %s

en: SMTP Method
da_DK: SMTP Metode

[ctx: SMTP Port]
en: default
da_DK: standard

en: SMTP Settings
da_DK: SMTP indstillinger

en: SMTP Username: %s
da_DK: SMTP Brugernavn: %s

en: Sales Associate
da_DK: Salgs Medarbejder

en: Sample Content
da_DK: Demo indhold

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Save
da_DK: Gem

en: Save & Continue
da_DK: Gem & Fortsæt

en: Save All
da_DK: Gem Alt

en: Save Changes
da_DK: Gem Ændringer

en: Save Layout as Preset
da_DK: Gem layout som forudinstilling

en: Save Location
da_DK: Gem lokation

en: Save Ordering
da_DK: Gemme Rækkefølge

en: Save Password
da_DK: Gem kodeord

en: Save Positioning
da_DK: Gem position

en: Save Preset
da_DK: Gem Forudinstilling

en: Save Settings
da_DK: Gem Indstillinger

en: Save and Exit
da_DK: Gem og afslut

en: Save old page path
da_DK: Gem gamle side sti

en: Save to file
da_DK: Gem til fil

en: Saved Presets
da_DK: Gemte Forudindstillinger

en: Scale
da_DK: Skaler

en: Scans all blocks within the selected section. Any links to pages within another multilingual section will be updated to link to the pages within the selected tree. Any blocks within the scanned section that reference pages in another multilingual section will be updated to point to the page within the selected tree.
da_DK: Scanner alle blokke i den valgte sektion. Eventuelle links til sider i en anden flersproget sektion vil blive opdateret til at linke til siderne i det valgte træ. Eventuelle blokke inden for den scannede sektion, der refererer sider i et andet flersproget afsnit vil blive opdateret til at pege på den side, inden for det valgte træet.

en: Schedule Guest Access
da_DK: Planlæg Gæste Adgang

en: Scrapbook Display
da_DK: Scrapbog Visning

en: Search
da_DK: Søg

en: Search All Children?
da_DK: Søg Alle Undersider?

en: Search Blocks
da_DK: Søg Blocks

en: Search Index
da_DK: Søgeindeks

en: Search Index Preferences Updated
da_DK: Søg Indeks Præferencer Opdateret

en: Search Pages
da_DK: Søg Sider

en: Search Results
da_DK: Søge Resultater

en: Search Users
da_DK: Søg blandt brugere

en: Search for Groups to Move
da_DK: Søg efter Grupper der skal Flyttes

en: Search for Pages
da_DK: Søg efter Sider

en: Search for application and package-specific entities, refresh their database schema and generate their proxy classes.
da_DK: Søgning efter applikationer og pakke-specifikke enheder, opdatere deres database skema og generere deres proxy klasser.

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
da_DK: Søg efter sider efter navn og type. Udfør handlinger på flere sider samtidigt ved at markere afkrydsningsfelterne ud for den siden, du vil udføre handlingen på, og derefter vælge den handling, du vil udføre fra drop-down menuen.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
da_DK: Søg efter brugere efter navn, e-mail og gruppe. Udfør handlinger på flere brugere samtidig ved at markere afkrydsningsfelterne ud for den brugere, du vil udføre handlingen på, og derefter vælge den handling, du vil udføre fra drop-down menuen.

en: Search for...
da_DK: Søg efter...

en: Search in contexts
da_DK: Søg i kontekst

en: Search in originals
da_DK: Søg i originaler

en: Search in translations
da_DK: Søg i oversættelser

en: Search – Display a list of all topics for use on a search sidebar.
da_DK: Søg - Vis en liste over alle emner til brug på en søge sidebar.

en: Searchable
da_DK: Søgbar

en: Section removed.
da_DK: Sektion fjernet.

en: SecurImage (Default)
da_DK: SecurImage (Standard)

en: Secure and setup your site.
da_DK: Opsæt og beskyt hjemmeside

en: See the PHP manual
da_DK: Se PHP manualen

en: See the formatting options at %s.
da_DK: Se formateringsindstillinger i %s.

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select All
da_DK: Vælg Alle

en: Select Area
da_DK: Vælg Område

en: Select Box
da_DK: Liste, hvorfra der kan vælges ét svar

en: Select Group(s)
da_DK: Vælg Gruppe(r)

en: Select Menu
da_DK: Vælg Menu

en: Select Options
da_DK: Valg Indstillinger

en: Select Some Options
da_DK: Vælg Nogle Muligheder

en: Select User
da_DK: Vælg bruger

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
da_DK: Vælg en custom-kodet formular der vises som en block på din side.

en: Select a form
da_DK: Vælg formular

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 and FLV formats are supported.
da_DK: Vælg en videofil fra Filhåndteringen og angive en bredde og højde, som den skal vises på din side. AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 og FLV formater understøttes.

en: Select an Option
da_DK: Vælg en Mulighed

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
da_DK: Vælg et billede fra filhåndteringen, og eventuelt vælge et rollover billede. Vælg hvor billedet skal linke til, hvis det ønskes, og indtast alternativ tekst. Brug Ændre Billedets Dimensioner for at ændre billedet der skal vises i en anden størrelse end den originale billedfil.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
da_DK: Vælg hvilke typer atributter der stilles til rådighed for sider, brugere og filer.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Architecture
da_DK: Arkitektur

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Development
da_DK: Udvikling

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Finance
da_DK: Finans

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Human Resources
da_DK: Personale Afdeling

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Management
da_DK: Ledelse

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Marketing and Sales
da_DK: Marketing og Salg

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Multimedia
da_DK: Multimedie

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Production
da_DK: Produktion

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Quality Assurance
da_DK: Kvalitetssikring

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Technical and Operations
da_DK: Teknisk og Operationer

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Writing
da_DK: Skrivning

[ctx: SelectAttributeValue]
en: iOS/Android/App Development
da_DK: iOS/Android/App Udvikling

en: Selected Attributes
da_DK: Valgte Attributter

en: Selected Countries
da_DK: Valgte lande

en: Selected Page Templates
da_DK: Valgte Side Templates

en: Selector Form Factor
da_DK: Selector Formfaktor

en: Send Message
da_DK: Send besked

en: Send To Bottom
da_DK: Send til Bund

en: Send To Top
da_DK: Send til Top

en: Send a Private Message
da_DK: Send en privat besked

en: Send email when a user registers
da_DK: Send e-mail når en bruger registrerer sig

en: Send mail method: %s
da_DK: Send e-mail metode: %s

en: Sent
da_DK: Sendt

en: Sent At
da_DK: Sendt

en: Sent Messages
da_DK: Sendte beskeder

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
da_DK: Adskil reserverede ord med et komma. Disse ord vil automatisk blive fjernet fra URL slugs. For ikke at fjerne ord fra URL'er, skal du slette alle ordene ovenfor.

en: Server Timezone:
da_DK: Server Tidszone:

en: Session Invalidated. Session IP %s did not match provided IP %s.
da_DK: Session ugyldig. Session IP %s matchede ikke den leverede IP %s.

en: Session Invalidated. Session user agent %s did not match provided agent %s
da_DK: Session ugyldig. Session brugeragent %s matchede ikke den leverede agent %s

en: Set
da_DK: Sæt

en: Set Block Styles
da_DK: Tilpas Block Styles

en: Set Name
da_DK: Sæt Navn

en: Set Permissions
da_DK: Sæt Rettigheder

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
da_DK: Indstil Concrete5 til at bruge en ekstern SMTP-server, i stedet for standard PHP mail funktionen til at sende e-mail.

en: Set the "Callback URL" to: %s.
da_DK: Indstil "Callback URL" til: %s.

en: Set the "Callback URL" to:%s.
da_DK: Indstil "Callback URL" til: %s.

en: Sets
da_DK: Sæt

en: Sets the amount of time to store the page output before generating a new version
da_DK: Angiver det tidsrum en sides indhold gemmes før generering af en ny version

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
da_DK: Opsæt en projektside for din hjemmeside på concrete5.org, det er sikkert og privat, og giver dig en masse fordele, såsom:

en: Setting up site permissions.
da_DK: Opsætning af hjemmesidens tilladelser.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings Saved.
da_DK: Indstillinger Gemt.

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
da_DK: Setup attributter for sider, brugere, filer og meget mere.

en: Setup on Child Pages
da_DK: Opsæt på Undersider

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
da_DK: Opdateringer tilgængelig. Vælg opdatering i nedenstående liste.

en: Shadow
da_DK: Skygge

en: Shadow and Rotation (CSS3)
da_DK: Skygge og Rotation (CSS3)

en: Share This Page
da_DK: Del Denne Side

en: Share content across your site.
da_DK: Del indhold på tværs af din hjemmeside.

en: Share message URL on Facebook.
da_DK: Del meddelelses URL på Facebook

en: Share message URL on Twitter.
da_DK: Del meddelelses URL på Twitter

en: Short Description
da_DK: Kort Beskrivelse

en: Short Description of Page
da_DK: Kort Beskrivelse af Side

en: Show API secret
da_DK: Vis API hemmelighed

en: Show All
da_DK: Vis Alle

en: Show approved
da_DK: Vis godkendte

en: Show on Registration Form.
da_DK: Vis på registrerings formularen.

en: Show secret key
da_DK: Vis hemmelig nøgle

en: Show the debug error output
da_DK: Vis debug fejlmeddelelser

en: Show the error message but nothing else
da_DK: Vis fejlmeddelelsen men intet andet

en: Show translated
da_DK: Vis oversatte

en: Show unapproved
da_DK: Vis ikke godkendte

en: Show untranslated
da_DK: Vis ikke oversatte

en: Sign In.
da_DK: Log ind.

en: Sign Out
da_DK: Log ud

en: Sign Out.
da_DK: Log ud.

en: Sign in As User
da_DK: Log ind som Bruger

en: Sign in to %s
da_DK: Log ind på %s

en: Sign in with %s
da_DK: Log ind med %s

en: Sign in with a community account
da_DK: Log ind med en fællesskabs konto

en: Signup Date
da_DK: Dato for Tilmelding

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not duplicate your site tree using this tool. You must manually assign pages using the page report.
da_DK: Siden en af dine flersprogede sektioner er hjemmesiden, kan du ikke kopiere dit hjemmeside træ ved hjælp af dette værktøj. Du skal manuelt tildele sider ved hjælp af side rapporten.

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not rescan the links in your site tree using this tool.
da_DK: Da en af dine flersproget sektioner er startsiden, kan du ikke scanne links i din hjemmeside træ ved hjælp af dette værktøj.

en: Single Page
da_DK: Enkeltstående Side

en: Single Pages
da_DK: Enkeltstående Sider

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
da_DK: Enkeltstående Sider bruges når du ønsker at køre brugerdefineret kode i et Concrete5 miljø. Hver enkelt side er kun tilgængelig på ét sted på dit sitemap, og denne placering skal registreres fra denne Kontrolpanel side. Placeringen svarer til en PHP-fil placeret i dit single_pages / overskrivelses bibliotek. Nedenfor vises en liste over de Enkeltstående Sider der er installeret i øjeblikket.

en: Single pages
da_DK: Enkeltstående Sider

en: Singular Original String
da_DK: Ental Original Streng

en: Site Access
da_DK: Hjemmeside Adgang

en: Site Information
da_DK: Oplysninger om Hjemmesiden

en: Site Name
da_DK: Hjemmesidens Navn

en: Site Registration
da_DK: Opret bruger

en: Site User
da_DK: Hjemmeside Bruger

en: Site interface source locale
da_DK: Hjemmeside interface source lokalitet

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
da_DK: Sitemap flad visning, lader dig bladre gennem en lang liste af sider.

en: Sitemap order
da_DK: Sitemap rækkefølge

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Skill Level
da_DK: Skill Niveau

en: Skip →
da_DK: Spring Over →

en: Social Link Added.
da_DK: Social Link Tilføjet.

en: Social Links
da_DK: Sociale Links

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
da_DK: Kræves en løsning af <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> for at skrive?

en: Someone has already checked out this page for editing.
da_DK: Nogen har allerede tjekket denne side ud til redigering.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
da_DK: Din bruger konto er ændret og du er blevet logget ud. Opdater siden for at forsætte.

en: Something went wrong while deleting this attachment, please refresh and try again.
da_DK: Noget gik galt under sletning af den vedhæftede fil, genindlæs og prøv igen.

en: Something went wrong while deleting this message, please refresh and try again.
da_DK: Noget gik galt under sletning af denne meddelelse, genindlæs og prøv igen.

en: Something went wrong while flagging this message, please refresh and try again.
da_DK: Noget gik galt under markering af denne meddelelse, genindlæs og prøv igen.

en: Sort
da_DK: Sortér

en: Sort By
da_DK: Sorter Efter

en: Sort order saved
da_DK: Sorterings rækkefølge gemt

en: South Pole
da_DK: Sydpolen

en: Spacing:
da_DK: Mellemrum:

en: Spam Control
da_DK: Spam Kontrol

en: Spam Whitelist Group
da_DK: Spam Hvidliste Gruppe

en: Special Characters Palette
da_DK: Specialtegns Palette

en: Specify Custom Image
da_DK: Angive dit eget brugerdefineret billede

en: Specify a handle for your attribute set.
da_DK: Angiv et handle for dit attribut sæt.

en: Specify a name for your Job set.
da_DK: Angiv et navn for dit Job sæt.

en: Specify a name for your attribute set.
da_DK: Angiv et navn for dit attribut sæt.

en: Specify a name for your group set.
da_DK: Angiv et navn til dit gruppe sæt.

en: Specify a new image attached to posts or edits.
da_DK: Angiv et nyt billede tilknyttet indlæg eller redigeringer.

en: Spread
da_DK: Spredning

en: Stack
da_DK: Stacks

en: Stack Category
da_DK: Stack Kategori

en: Stack Display
da_DK: Stack Visning

en: Stack List
da_DK: Stack Liste

en: Stack Name
da_DK: Stack Navn

en: Stack Permissions
da_DK: Stack Rettigheder

en: Stack added successfully.
da_DK: Stack tilføjet med succes.

en: Stack approved successfully
da_DK: Stack godkendt med succes.

en: Stack deleted successfully
da_DK: Stack slettet med succes

en: Stack duplicated successfully
da_DK: Stack duplikeret med succes

en: Stack order updated successfully.
da_DK: Stack rækkefølge opdateret med succes

en: Stack renamed successfully
da_DK: Stack omdøbt med succes

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
da_DK: Stacks er samlinger af blocks, som gøre det nemmere at genbruge indhold på mange sider på din hjemmeside. Stacks bliver redigeret og administreret fra Kontrolpanelet, derefter anbragt på de enkelte sider eller indsat som Sidetype Standarder. Block indhold og visnings rækkefølge kan styres, samt muligheden for at rulle tilbage til tidligere versioner af stacken.

en: Standard Button
da_DK: Standard Knap

en: Standard Properties
da_DK: Standard Indstillinger

[ctx: Start date]
en: From
da_DK: Fra

en: Start typing a location (e.g. Apple Store or 235 W 3rd, New York) then click on the correct entry on the list.
da_DK: Begynd at skrive en placering (fx Apple Store eller 235 W 3rd, New York) og klik derefter på den korrekte placering på listen.

en: Starting installation and creating directories.
da_DK: Starter installationen og opretter mapper.

en: Starts %s.
da_DK: Starter %s.

en: Starts On
da_DK: Starter Den

en: State/Province
da_DK: Landsdel

en: Statistics
da_DK: Statistik

en: Statistics tracking preference saved.
da_DK: Statistik indstillinger gemt.

en: Stay signed in for two weeks
da_DK: Forbliv logget ind i to uger

en: Storage Location
da_DK: Lagrings Placeringer

en: Storage Locations
da_DK: Lagrings Placeringer

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
da_DK: Gem data om dine brugere -- som hjemmesidesindstillinger, fødselsdage, biografi og meget mere. Kontroller, hvilke elementer der er tilgængelige som brugerne kan opdatere selv.

en: Stores the generation of CSS and JavaScript assets
da_DK: Gemmer generering af CSS og JavaScript aktiver

en: Stores the location and existence of source code files
da_DK: Gemmer placeringen og eksistensen af ​​kildekodefiler

en: Stores the output of an entire page
da_DK: Gemmer indholdet af ​​en hel side

en: Stores the output of blocks which support block caching
da_DK: Gemmer visninger fra blocks, som understøtter block caching

en: Strength
da_DK: Styrke

en: Style
da_DK: Stil

[ctx: StyleName]
en: Accent Background
da_DK: Fremhævet Baggrund

[ctx: StyleName]
en: Accent Header Color
da_DK: Fremhævet Header Farve

[ctx: StyleName]
en: Active Navigation
da_DK: Aktive Navigation

[ctx: StyleName]
en: Background
da_DK: Baggrund

[ctx: StyleName]
en: Background Image
da_DK: Baggrundsbillede

[ctx: StyleName]
en: Border Color
da_DK: Border Farve

[ctx: StyleName]
en: Bottom Background Color
da_DK: Bund Baggrunds Farve

[ctx: StyleName]
en: Content Divider Color
da_DK: Indholds Adskilleldelses Farve

[ctx: StyleName]
en: Default Button Border
da_DK: Standard Knap Border

[ctx: StyleName]
en: Heading 1
da_DK: Overskrift 1

[ctx: StyleName]
en: Heading 2
da_DK: Overskrift 2

[ctx: StyleName]
en: Heading 3
da_DK: Overskrift 3

[ctx: StyleName]
en: Heading 4
da_DK: Overskrift 4

[ctx: StyleName]
en: Heading 5
da_DK: Overskrift 5

[ctx: StyleName]
en: Heading 6
da_DK: Overskrift 6

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Icon
da_DK: Startside Feature Ikon

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Title
da_DK: Startside Feature Titel

[ctx: StyleName]
en: Image Caption
da_DK: Billedtekst

[ctx: StyleName]
en: Left Padding
da_DK: Venstre Padding

[ctx: StyleName]
en: Link Color
da_DK: Link Farve

[ctx: StyleName]
en: Link Hover Color
da_DK: Link Hover Farve

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background
da_DK: Navigation Menu Baggrund

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background Hover
da_DK: Navigation Menu Baggrund Hover

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text
da_DK: Navigation Menu Tekst

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text Hover
da_DK: Navigation Menu Tekst Hover

[ctx: StyleName]
en: Page Background
da_DK: Side Baggrund

[ctx: StyleName]
en: Page Titles
da_DK: Side titler

[ctx: StyleName]
en: Paragraph
da_DK: Afsnit

[ctx: StyleName]
en: Search Field Background Color
da_DK: Baggrunds Farve for Søgefelt

[ctx: StyleName]
en: Search Field Border Color
da_DK: Border Farve for Søgefelt

[ctx: StyleName]
en: Search Field Icon Color
da_DK: Ikon Farve for Søgefelt

[ctx: StyleName]
en: Section Divider Color
da_DK: Afsnit Opdeler Farve

[ctx: StyleName]
en: Site Title
da_DK: Hjemmesidens Titel

[ctx: StyleName]
en: Social Icons
da_DK: Sociale Ikoner

[ctx: StyleName]
en: Social Icons Hover
da_DK: Sociale Ikoner Hover

[ctx: StyleName]
en: Text
da_DK: Tekst

[ctx: StyleName]
en: Title
da_DK: Titel

[ctx: StyleName]
en: Title Caps
da_DK: Titel Store Bogstaver

[ctx: StyleName]
en: Title Thin
da_DK: Titel Tynd

[ctx: StyleName]
en: Top Background Color
da_DK: Top Baggrunds Farve

[ctx: StyleSetName]
en: Blockquote
da_DK: Blokcitat

[ctx: StyleSetName]
en: Full Page
da_DK: Fuld Side

[ctx: StyleSetName]
en: Image Slider
da_DK: Billede Slider

[ctx: StyleSetName]
en: Miscellaneous
da_DK: Diverse

en: Sub-Page Inheritance Changes
da_DK: Sub-Side Nedarvningsændringer

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
da_DK: Under-sider afventer ændring af nedarvede tilladelser fra sidetype.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
da_DK: Undersider afventer ændring af nedarvede tilladelser fra overordnede sider.

en: Subject
da_DK: Emne

en: Subject: %s
da_DK: Emne: %s

en: Submissions
da_DK: Indsendelser

en: Submit
da_DK: Send

en: Submit Text
da_DK: Indsend tekst

en: Submit for Approval
da_DK: Send til Godkendelse

en: Submit to Workflow
da_DK: Indsend til Workflow

en: Submitted Date
da_DK: Indsendt Dato

en: Subpage Permissions
da_DK: Underside Rettigheder

en: Subscribe
da_DK: Abonner

en: Subscribe Option
da_DK: Abonnerings Option

en: Subscribe to Conversation
da_DK: Abonner på Samtale

en: Subscribe to receive email updates when new messages are posted.
da_DK: Abonner for at modtage e-mail-opdateringer, når nye meddelelser er indsendt.

en: Success Button
da_DK: Succes Knap

en: Successfully attached.
da_DK: Succesfuld vedhæftet.

en: Successfully changed password
da_DK: Ændrede adgangskode med succes

en: Successfully saved accessibility settings.
da_DK: Gemte indstillinger for tilgængelighed med succes.

en: Suggested countries
da_DK: Foreslåede lande

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Supports concrete5 request URLs
da_DK: Concrete5 request URLs understøttet

en: Survey
da_DK: Spørgeskema

en: Surveys
da_DK: Spørgeskemaer

en: Swap Site Contents
da_DK: Skift Hjemmesidens Indhold

en: Switch Language
da_DK: Skift Sprog

en: System & Settings
da_DK: System & Indstillinger

en: System &amp; Settings
da_DK: System &amp; Indstillinger

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: Page Name
da_DK: Sidens navn

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: User Name
da_DK: Brugernavn

en: TAR Archive
da_DK: TAR arkiv

en: Table
da_DK: Tabel

en: Target Audience
da_DK: Målgrupper

en: Task Permissions
da_DK: Rettigheder for opgaver

en: Telephone
da_DK: Telefon

en: Template Used
da_DK: Tema i brug

en: Template for internal concrete5 page.
da_DK: Skabelon for de interne concrete5 sider.

[ctx: TemplateFileName]
en: Archive
da_DK: Arkiv

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
da_DK: Brødkrumme

[ctx: TemplateFileName]
en: Date Time
da_DK: Dato Tid

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags
da_DK: Flag

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags Set Default
da_DK: Flag Set Standard

[ctx: TemplateFileName]
en: Flat Filter
da_DK: Fladt Filter

[ctx: TemplateFileName]
en: Hover Description
da_DK: Hover Beskrivelse

en: Test Mail Settings
da_DK: Test E-mail Indstillinger

en: Test Settings
da_DK: Test Indstillinger

en: Test message from %s
da_DK: Test-besked fra %s

en: Testing Optional Items
da_DK: Tester ekstra muligheder

en: Testing Required Items
da_DK: Tester påkrævede punkter

en: Testing System...
da_DK: Afprøvning af System ...

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text Area
da_DK: Tekst Område

en: Text Area Height
da_DK: Højde på tekst område

en: Text Area Options
da_DK: Tekstområde Indstillinger

en: Text Area Width
da_DK: Bredde på tekst område

en: Text Color
da_DK: Tekst Farve

en: Text Field
da_DK: Tekstlinje

en: Text Input Field
da_DK: Tekst felt

en: Text Size and Color
da_DK: Tekst Størrelse og Farve

en: Text for Linked File
da_DK: Tekst for Linkede Fil

en: Thanks!
da_DK: Tak!

en: That handle is in use.
da_DK: Dette handle er i brug.

en: That page has already been added.
da_DK: Denne side er allerede tilføjet.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
da_DK: Stien ser ikke ud til at være en gyldig statisk side.

en: That theme has already been installed.
da_DK: Dette tema er allerede installeret.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
da_DK: "%s" jobbet understøtter i køsætning, hvilket betyder at det kan køres på flere forskellige måder:

en: The %s authentication type has been disabled.
da_DK: %s godkendelsestype er blevet deaktiveret.

en: The %s authentication type has been enabled.
da_DK: %s godkendelsestype er blevet aktiveret.

en: The %s authentication type has been saved.
da_DK: %s godkendelsestype er gemt.

en: The %s page type composer form element will output its contents here (Block ID %s)
da_DK: %s sidetype composer formular element vil udgive dens indhold her (Block ID %s)

en: The <a href="%s" target="_blank">Developer Documentation</a> covers theming, building add-ons and custom concrete5 development.
da_DK: <a href="%s" target="_blank">Udvikler Dokumentation</a> dækker temaer, bygning af add-ons og brugerdefineret concrete5 udvikling.
    (Dokumentation er på Engelsk).

en: The Current Page.
da_DK: Den Aktuelle Side.

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
da_DK: Kontrolpanelet giver dig mulighed for at udføre administrative opgaver for din hjemmeside.

en: The Entire Site.
da_DK: Hele Hjemmesiden.

en: The Job was run successfully.
da_DK: Jobbet udført korrekt.

en: The PDO extension is not loaded.
da_DK: PDO udvidelse er ikke indlæst.

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorten Page Description text to a specified number of characters.
da_DK: Denne Side Liste skaber en navigations menu, der viser et bestemt niveau fra Sitemap. Vælg den sitemap placering, som du gerne vil vise og indstille Sorterings Valg for at definere den rækkefølge, som siderne vil blive vist. Afkort Sammendrag vil afkorte Side Beskrivelses tekster til et bestemt antal karakterer.

en: The SEO information has been saved.
da_DK: SEO information er blevet gemt.

en: The SSL canonical URL provided must start with "https://".
da_DK: SSL kanoniske URL skal starte med "https://".

en: The active editor has been updated.
da_DK: Den aktive editor er blevet opdateret.

en: The application specific entities directory is missing. Please create it first at: %s.
da_DK: Den application specifikke enheds mappe mangler. Opret den første på: %s.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
da_DK: Din basis URL passer ikke overens med den tilmeldte udgave af din hjemmeside. Klik herunder for at tilmelde din hjemmeside igen.

en: The block has been added successfully.
da_DK: Denne block blev tilføjet med succes.

en: The block has been added to your clipboard.
da_DK: Denne block er blevet tilføjet til din udklipsholder.

en: The block has been removed successfully.
da_DK: Block blev fjernet med succes.

en: The block has been saved successfully.
da_DK: Denne block blev gemt med succes.

en: The block type has been removed.
da_DK: Block fjernet.

en: The canonical URL provided must start with "http://".
da_DK: Den kanoniske URL skal starte med "http://".

en: The checkbox will be checked by default.
da_DK: Dette felt vil være afkrydset som standard.

en: The core concrete5 authentication cannot be disabled.
da_DK: Den centrale Concrete5 godkendelse kan ikke deaktiveres.

en: The current item has changed.
    If you proceed you will lose your changes.
    
    Do you want to proceed anyway?
da_DK: Det aktuelle element er ændret.
    Hvis du fortsætter, vil du miste dine ændringer.
    
    Do you want to proceed anyway?

en: The dashboard is where you go to manage aspects of your site that have to do with more than the content on just one page. Click the sliders icon.
da_DK: Kontrolpanelet er, hvor du går til for at administrere aspekter af din hjemmeside, der har at gøre med mere end indholdet på kun én side. Klik på slider ikonet.

en: The database query log is empty.
da_DK: Databasens query log er tom.

en: The default country must be in the list of custom countries.
da_DK: Standard land skal være i listen af tilpasset lande.

en: The destination page doesn't appear to be in a valid multilingual section.
da_DK: Destinationssiden synes ikke at være i en gyldig flersproget sektion.

en: The dimensions for this image are either unspecified or invalid. Please rescan this file or manually enter the correct dimensions.
da_DK: Dimensionerne for dette billede er enten uspecificeret eller ugyldig. Venligst scanne denne fil igen eller manuelt indtaste de korrekte dimensioner.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
da_DK: Mappen %s findes allerede. Dette emne er måske allerede installeret.

en: The directory %s does not exist.
da_DK: Mappen %s findes ikke.

en: The directory %s must be writable by the web server.
da_DK: Mappen %s skal være skrivbar af web server.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
da_DK: Email adressen %s er allerede i brug. Vælg venligst en anden.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
da_DK: Emailadressen ·'%s' er allerede i brug. Vælg en anden.

en: The email address '%s' is not valid.
da_DK: E-mail adressen '%s' er ikke gyldigt.

en: The field "%s" is required
da_DK: Feltet "%s" er påkrævet

en: The field %s is required
da_DK: Feltet %s er påkrævet

en: The file %s is not writable
da_DK: Der kan ikke skrives til filen %s

en: The file was only partially uploaded.
da_DK: Filen er kun delvist uploadet.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
da_DK: Den første URL starter processen - den anden sikrer, at den er færdig i batches.

en: The following area permissions are inherited from a parent area.
da_DK: Følgende område tilladelser er nedarvet fra et overordnet område.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
da_DK: Følgende område tilladelser er nedarvet fra et område, der er sat i <strong>%s</strong> standard.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
da_DK: De følgende rettigheder for området er nedarvet fra et område den

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
da_DK: Følgende rettigheder for områder er nedarvet fra sidens rettigheder.

en: The following error was found while trying to send the test email:
da_DK: Følgende fejl blev fundet under forsøget på at sende test e-mail:

en: The given prefix needs to be a string.
da_DK: Den givne præfiks skal være en streng.

en: The highlighted button makes it obvious you're in Add Content mode.
da_DK: Den fremhævede knap gør det indlysende at duer  i Tilføj Indhold tilstand.

en: The highlighted button makes it obvious you're in edit mode.
da_DK: Den fremhævede knap gør det indlysende, atdu er i redigeringstilstand.

en: The last
da_DK: Den sidste

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
da_DK: Den nyeste version af concrete5 er <strong>%s</strong>. Du kører i øjeblikket concrete5 version <strong>%s</strong>.

en: The mail system is disabled.
da_DK: Mailsystemet er deaktiveret.

en: The package could not be installed:
da_DK: Add-on pakken kunne ikke installeres:

en: The package has been installed.
da_DK: Add-on pakken er installeret

en: The package has been uninstalled.
da_DK: Add-on pakken er afinstalleret.

en: The package has been updated successfully.
da_DK: Add-on pakken blev opdateret med succes.

en: The package was successfully installed.
da_DK: Add-on pakken installeret med succes.

en: The packages/, application/config/ and application/files/ directories must be writable by your web server.
da_DK: packages/, application/config/ og application/files/ mapper skal være skrivbare for din webserver.

en: The page has been removed successfully.
da_DK: Siden blev fjernet med succes.

en: The pages is where you go to add a new page to your site, or jump between existing pages. To open the pages panel, click the icon.
da_DK: Siderne er, hvor du går for at tilføje en ny side på din hjemmeside, eller springe mellem eksisterende sider. For at åbne panelet for sider, skal du klikke på ikonet.

en: The properties panel controls data and details about the current page including design customizations. To open the properties panel, click the gear icon.
da_DK: Panelet egenskaber kontrollerer data og detaljer om den aktuelle side herunder design tilpasninger. For at åbne panelet for egenskaber Klik på gear ikonet.

en: The recipient address of the test email has not been specified.
da_DK: Modtageradressen på test e-mail er ikke angivet.

en: The requested file couldn't be found.
da_DK: Den ønskede fil kunne ikke findes.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
da_DK: Resultaterne af de indsendte spørgeskemaer er logget her. Find ud af hvad dine brugere har indsendt.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
da_DK: Et søgeindeks findes ikke. Kør mindst én indeksering i kontrolpanelet.

en: The sitemap lets manage the structure of your website. You can delete pages you don't need, or drag them around the tree to suit your needs.
da_DK: Sitemap lader dig styre strukturen af din hjemmeside. Du kan slette sider, du ikke har brug for, eller trække dem rundt i træet, så den passer til dine behov.

en: The specified root path does not exist.
da_DK: Den angivne root sti findes ikke.

en: The stack contains invalid block types.
da_DK: Stack indeholder ugyldige block typer.

en: The stack has been added successfully
da_DK: Stack blev tilføjet med succes

en: The stack name cannot be empty.
da_DK: Stack navnet kan ikke være tom.

en: The test email has been successfully sent to %s.
da_DK: Test e-mail er succesfuldt sendt til %s.

en: The theme file %1$s does not defines the class %2$s
da_DK: Tema fil %1$s does not defines the class %2$s

en: The theme file %1$s should define a %2$s class that extends the class %3$s
da_DK: Tema fil %1$s bør definere en %2$s class that extends the class %3$s

en: The thumbnail you requested was not included in the available thumbnails, is your source image smaller than the thumbnail?
da_DK: Den thumbnail du har anmodet om, var ikke medtaget i de tilgængelige thumbnails, er dit kilde billedet mindre end thumbnail?

en: The token you provided doesn't appear to be valid, please paste the url exactly as it appears in the email.
da_DK: Det token du angav synes ikke at være gyldig, venligst Indsæt webadressen nøjagtigt som den vises i e-mailen.

en: The translations have been exported to file and will be used by the website.
da_DK: Oversættelserne er blevet eksporteret til fil og vil blive brugt af hjemmesiden.

en: The two passwords provided do not match.
da_DK: De to kodeord var ikke ens.

en: The username %s already exists. Please choose another
da_DK: Brugernavnet %s findes allerede. Vælg venligst et andet

en: The username '%s' already exists. Please choose another
da_DK: Brugernavnet '%s findes allerede. Vælg et andet

en: Theme
da_DK: Tema

en: Theme CSS Cache.
da_DK: Tema CSS Cache.

en: Theme activated. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
da_DK: Tema aktiveret. Du kan automatisk oprette sideskabeloner fra skabelonfiler, der er indeholdt i dit tema ved hjælp af nedenstående formular.

en: Theme and page type updated successfully.
da_DK: Tema og sidetyper gemt med succes.

en: Theme installed. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
da_DK: Tema installeret. Du kan automatisk oprette sideskabeloner fra skabelonfiler, der er indeholdt i dit tema ved hjælp af nedenstående formular.

en: Theme uninstalled.
da_DK: Tema afinstalleret.

en: Themes
da_DK: Temaer

en: Themes Available to Install
da_DK: Temaer klar til installation

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
da_DK: Temaer ændre det overordnede design af siderne på din hjemmeside. Aktivering af et tema, vil anvende det på hver side på din hjemmeside. Smugkik lader dig se, hvordan dit indhold vil se ud, når det nye tema er anvendt. Inspicere viser de sidetyper et tema bruger. Tilpas tillader dig at ændre bestemte egenskaber for dit temaets stilarter, hvis det tillades.

en: Then this:
da_DK: Derefter dette:

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
da_DK: Sørg derefter for ,at denne URL er planlagt til at køre hyppigt, så som hver 3-5 minut:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
da_DK: Der er allerede %s tabeller i denne database. concrete5 skal installeres i en tom database.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
da_DK: Der er i øjeblikket <strong>%s</strong> opdateringer tilgængelige.

en: There are no Community Points Rating Types installed.
da_DK: Der findes ingen Fællesskabs Points Rating Typer installeret.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
da_DK: Ingen attributter afventer installation.

en: There are no available forms in your site.
da_DK: Der er ingen tilgængelige formularer på din hjemmeside.

en: There are no drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
da_DK: Du har ikke oprettet nogen klader. <a href="%s">Besøg Composer &gt;</ a>

en: There are no files in this set.
da_DK: Der er ingen filer i dette sæt.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
da_DK: Der er ingen mail importer. En mail importer henter post fra en mailkonti og udfører en handling på disse beskeder.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
da_DK: Der er ingen sider af denne type tilføjet til din hjemmeside. Hvis der var, ville du være i stand til at vælge, hvilke af disse sider denne block vises på.

en: There are no templates in this file.
da_DK: Der er ingen temaer i denne fil.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
da_DK: Der er problemer med dit installationsmiljø. Venligst ret dem, og klik på knappen nedenfor for at køre før-installation testen igen.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
da_DK: Der er i øjeblikket <strong>1</strong> opdatering tilgængelig.

en: There is nothing currently waiting for you.
da_DK: Der er intet i øjeblikket der venter på dig.

en: There was a database error, try again.
da_DK: Der var en database fejl, prøv igen.

en: There was a problem processing your email.
da_DK: Der opstod et problem under behandling af din e-mail.

en: There was an error downloading %s
da_DK: Der opstod en fejl under download af %s

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
da_DK: Der var en fejl under forsøg på at genoprette databasen. Berørte query: %s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
da_DK: Der var en fejl under forsøg på at genoprette databasen. Denne fil var tom.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
da_DK: Ingen resultater fundet. Prøv et andet ord eller sætning.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
da_DK: Disse fejl skyldes sandsynligt inkompatible udvidelser, opgrader venligst dine udvidelser og kør dette script igen.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
da_DK: Disse scripts kigge efter indgående post til din hjemmeside. Add-ons som Concrete5 debatforummet vil knytte e-mails til indlæg, hvis de matcher, og oprette en ny side, der indeholder meddelelsen som svar tekst.

en: This %s has been marked for deletion.
da_DK: Denne %s er blevet markeret til sletning.

en: This Page
da_DK: Denne Side

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
da_DK: Denne konto er ikke godkendt. Tjek venligst den tilhørende e-mail og følg linket.

en: This account may be managed directly at
da_DK: Denne konto kan styres direkte på

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
da_DK: Din handling <strong> kan ikke</strong> fortrydes. Er du sikker?

en: This area is full!
da_DK: Dette område er fuld!

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
da_DK: Dette attribut sæt er låst. Det kan ikke slettes, og attributtens handle kan ikke ændres.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
da_DK: Dette attribut sæt er låst. Det betyder, at det blev tilføjet af en add-on pakke og kan ikke fjernes manuelt.

en: This authentication type does not require any customization.
da_DK: Denne godkendelsestype kræver ingen tilpasning.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
da_DK: Denne adfærd er typisk en indikation af en person, der spammer din hjemmeside, du bør tage et nærmere kig på denne brugers aktivitet og muligvis deaktivere eller slette denne brugers konto.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
da_DK: Denne blok skaber links til tilstødende sider på samme niveau i Sitemap som den aktuelle side. Definer brugerdefinerede etiket tekster for hvert link, og vælge, om der skal vises pile. Ved valg af Loop option, vises den første side igen, når en bruger når den sidste side i navigationen.

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
da_DK: Denne block er en alias. Hvis du retter den vil den blive sin egen block, hvor rettelserne kun bliver gemt for denne block.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
da_DK: Denne block er indeholdt i et globalt område. Ændring af dens indhold vil ændre det alle steder hvor der refereres til netop dette globale område.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
da_DK: Intern block, kan ikke afinstalleres.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
da_DK: Denne block blev kopieret fra et andet sted. Redigering vil skabe en ny forekomst af den.

en: This can be useful when working with a block programmatically. This is rarely used or needed.
da_DK: Dette kan være nyttigt, når du arbejder med en block programmeringsmæssigt. Dette bruges sjældent eller kræves.

en: This cannot be undone.
da_DK: Dette kan ikke fortrydes.

en: This conversation does not allow file attachments.
da_DK: Denne samtale tillader ikke vedhæftede filer.

en: This email address has been validated! You may now access the features of this site.
da_DK: Denne e-mail-adresse er blevet valideret! Du kan nu få adgang til funktionerne i denne hjemmeside.

en: This file requires a password to download.
da_DK: Den fil kræver et kodeord før den kan downloades.

en: This group is a badge.
da_DK: Denne gruppe er en badge.

en: This group is automatically entered.
da_DK: Denne gruppe bliver automatisk tildelt.

en: This has not been implemented in 5.7
da_DK: Dette er ikke blevet implementeret i 5.7

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
da_DK: Dette er en global område. Indhold tilføjet her vil være synlige på alle sider, der indeholder dette område.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
da_DK: Dette er en global block. Redigering af den her, vil ændre alle forekomster af denne block på hele hjemmesiden.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
da_DK: Følgende liste viser alle filer i biblioteket med eksterne formularer: %s

en: This is a single page. It does not have a page template.
da_DK: Dette er en enkeltstående side. Den har ikke en template side.

en: This is a single page. It does not have a page type.
da_DK: Dette er en enkeltstående side. Den har ikke en sidetype.

en: This is a test message.
da_DK: Dette er en test-besked.

en: This is an internal block type.
da_DK: Dette er en intern block type.

en: This is an un-published draft.
da_DK: Dette er en ikke offentliggjort klade.

en: This is just an example of how a custom form works.
da_DK: Dette er blot et eksempel på, hvordan en ekstern formular virker.

en: This is the Add Content Panel.
da_DK: Dette er Tilføj Indhold Panelet.

en: This is the approved page version.
da_DK: Dette er den godkendte side version.

en: This is usually the date the page is created. It can be changed from the page attributes panel.
da_DK: Dette er normalt det tidspunkt, siden er oprettet. Det kan ændres fra side attribut panelet.

en: This is your list of page types. Click any of them to add a page.
da_DK: Dette er din liste over sidetyper. Klik på en af dem for at tilføje en side.

en: This is your sitemap. Use it to easily navigate your site.
da_DK: Dette er dit sitemap. Brug det til nemt at navigere rundt på din hjemmeside.

en: This job cannot be uninstalled.
da_DK: Dette job kan ikke afinstalleres.

en: This language/region combination already exists.
da_DK: Denne sprog/regions kombination, findes allerede.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
da_DK: Denne Layout sektion kan ikke flyttes yderligere i denne retning.

en: This message has been deleted.
da_DK: Denne meddelelse er blevet slettet.

en: This message has been flagged as spam.
da_DK: Denne meddelelse er blevet markeret som spam.

en: This message is pending approval by a moderator.
da_DK: Denne meddelelse afventer godkendelse af en moderator.

en: This message is queued for approval.
da_DK: Denne meddelelse er sat i kø for godkendelse.

en: This package contains the active site theme, please change the theme before uninstalling.
da_DK: Denne pakke indeholder det aktive site tema, du skal skifte tema, før du afinstallerer.

en: This package is corrupted. Make sure it has a valid controller.php file and that it has been updated for concrete5.7 and later.
da_DK: Denne package er beskadiget. Sørg for, at det har en gyldig controller.php fil, og at den er blevet opdateret for concrete5.7 og nyere.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
da_DK: Denne add-on pakke er i øjeblikket ikke tilgængelig for denne version af concrete5. Kontakt venligst udvikleren af denne add-on pakke for at få hjælp.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
da_DK: Denne add-on pakke kræver Concrete5 version %s eller nyere.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
da_DK: Denne side findes <strong>måske</strong> i side cache.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
da_DK: Denne side eksisterer i øjeblikket i fuld side cache. den udløber %s.

en: This page has been purged from the full page cache.
da_DK: Denne side er blevet fjernet fra fuldside cachen.

en: This page inherits its permissions from:
da_DK: Denne side arver rettigheder fra:

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
da_DK: Denne side er et alias for en side, der rent faktisk findes andetsteds.

en: This page is newer than what appears to visitors on your live site.
da_DK: Denne side er nyere end hvad der vises for de besøgende på din hjemmeside.

en: This page is not currently in the full page cache.
da_DK: Denne side er i øjeblikket ikke i fuld side cache.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
da_DK: Denne side afventer en flytning til under <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page must always be available from at least one URL. This is that URL.
da_DK: Denne side skal altid være tilgængelige fra mindst én webadresse. Det er denne webadresse.

en: This page path is automatically generated from URL slugs. You cannot change this path.
da_DK: Denne side sti genereres automatisk fra URL slugs. Du kan ikke ændre denne sti.

en: This page template is not a valid template for this page type.
da_DK: Denne side template er ikke en gyldig template for denne sidetype.

en: This page type is in use on %d page. | This page type is in use on %d pages.
da_DK[0]: Denne sidetype er i brug på %d side.
da_DK[1]: Denne sidetype er i brug på %d sider.

en: This page will be published beneath "%s."
da_DK: Denne side vil blive offentliggjort under "%s."

en: This page will be published beneath <a href="%s">%s</a>.
da_DK: Denne side vil blive offentliggjort under <a href="%s">%s</a>.

en: This permission key cannot start a workflow.
da_DK: Denne tilladelsesnøgle kan ikke starte et workflow.

en: This request took too long.
da_DK: Denne anmodning tog for lang tid.

en: This site is currently down for maintenance.
da_DK: Hjemmesiden er i øjeblikket lukket på grund af vedligeholdelse.

en: This social link already exists.
da_DK: Dette sociale link findes allerede.

en: This theme is currently active on your site.
da_DK: Dette tema er i øjeblikket aktivt på din hjemmeside.

en: This user hasn't won any badges.
da_DK: Denne bruger har ikke vundet nogen badges.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
da_DK: Bruger er inaktiv. Kontakt os venligst angående denne bruger.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
da_DK: Dette vil rydde din startside, uploadede filer og alle indholdssider fra din hjemmeside helt. Det vil helt nulstille din hjemmeside og alt indhold du har tilføjet vil gå tabt.

en: This will end your current session and sign you in as %s
da_DK: Dette vil afslutte din aktuelle session og logge dig ind som %s

en: This will remove %s child page. | This will remove %s child pages.
da_DK[0]: Dette vil fjerne %s underside.
da_DK[1]: Dette vil fjerne %s undersider.

en: This will remove all elements associated with the %s package. While you can reinstall the package, this may result in data loss.
da_DK: Dette vil fjerne alle elementer tilknyttet til %s pakken. Du kan stadig geninstallere pakken, kan denne sletning resultere i tab af data.

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
da_DK: Dette fjerner alle instanser af block typen %s. Du kan ikke fortryde. Er du sikker?

en: This will remove this draft and it cannot be undone. Are you sure?
da_DK: Dette vil fjerne dette udkast, og det kan ikke fortrydes. Er du sikker?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
da_DK: Dette vil behandle jobbet, som om det var ligesom ethvert anden Concrete5 job. Hele jobbet vil blive kørt på en gang.

en: Thought you'd enjoy this article.
da_DK: Tænkte du ville have glæde af denne artikel.

en: Threaded
da_DK: Trådet

en: Through Cron
da_DK: Via Cron

en: Thumbnail Images
da_DK: Thumbnail Billeder

en: Thumbnail type added.
da_DK: Thumbnail type tilføjet.

en: Thumbnail type removed.
da_DK: Thumbnail type fjernet.

en: Thumbnail type updated.
da_DK: Thumbnail type opdateret.

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Detail Thumbnails
da_DK: Filhåndterings Detalje Thumbnails

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Thumbnails
da_DK: Filhåndterings Thumbnails

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Large Image
da_DK: Stor Billede

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Medium Image
da_DK: Mellemstørrelse Billede

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Small Image
da_DK: Lille Billede

en: Thursday
da_DK: Torsdag

en: Time Settings
da_DK: Tids Indstillinger

en: Time Zone
da_DK: Tidszone

en: Time elapsed since post.
da_DK: Tid forløbet siden indlæg.

en: Time zone saved successfully.
da_DK: Tidszone gemt med succes.

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
da_DK: Tidsbaseret Adgang for Gæste Brugere Opdateret Succesfuldt.

en: Times Run
da_DK: Antal Gange Kørt

en: Timezone
da_DK: Tidszone

en: Title
da_DK: Titel

en: Title Caps
da_DK: Titel Store Bogstaver

en: Title Caps Bold
da_DK: Titel Store Bogstaver Bold

en: Title Text
da_DK: Titel Tekst

en: Title Thin
da_DK: Titel Tynd

en: Title of Page List
da_DK: Titel på Side Liste

en: To
da_DK: Til

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
da_DK: For at oprette en formular, skal du skrive dit spørgsmål tekst i tekstfeltet, vælge den type svar, du har brug for, og hvorvidt et spørgsmål svar er påkrævet ved indsendelse af formularen. Klik på Tilføj, og gentag dette for efterfølgende spørgsmål.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
da_DK: Hvis du ikke ønsker disse beskeder i fremtiden, ret din profil indstillinger på: %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
da_DK: For at installere concrete5, bedes du udfylde nedenstående formular.

en: To install the package manually:
da_DK: At installer add-on pakken manuelt:

en: To proceed with the upgrade, click below.
da_DK: For at forsætte opgraderingen, klik herunder.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
da_DK: For at køre alle job i <a href="%s">%s</a> Job Sæt, planlægge denne URL ved hjælp af cron eller et lignende system:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
da_DK: For at køre alle job i dette Job Sæt, planlægge denne URL ved hjælp af cron eller et lignende system:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
da_DK: For at køre "%s" job, automatiser følgende URL ved hjælp af cron eller et lignende system:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
da_DK: For at bruge et separat tema for mobile browsere, skal du angive det nedenfor.

en: To view this user's profile, visit: %s
da_DK: For at besøge brugerens profil, besøg: %s

en: Today
da_DK: I dag

en: Today at %s
da_DK: I dag kl %s

en: Toggle Dropdown
da_DK: Skift Dropdown

en: Tomorrow
da_DK: Imorgen

en: Tomorrow at %s
da_DK: Imorgen kl. %s

en: Too many files
da_DK: Alt for mange filer

en: Topic
da_DK: Emne

[ctx: Topic]
en: /Activities
da_DK: /Aktiviteter

[ctx: Topic]
en: /Homework
da_DK: /Hjemmearbejde

[ctx: Topic]
en: /Projects
da_DK: /Projekter

en: Topic Archives: %s
da_DK: Emne Arkiver: %s

en: Topic Attribute To Display
da_DK: Emne Attribut Som Skal Vises

en: Topic Default Parent Node
da_DK: Emne Standard Overordnede Node

en: Topic List
da_DK: Emne Liste

en: Topic Posted on %s.
da_DK: Emner indsendt de %s.

en: Topic Tree
da_DK: Emne Træ

[ctx: TopicCategoryName]
en: Reviews
da_DK: Anmeldelser

[ctx: TopicName]
en: Activities
da_DK: Aktiviteter

[ctx: TopicName]
en: Books
da_DK: Bøger

[ctx: TopicName]
en: Crafts
da_DK: Håndværk

[ctx: TopicName]
en: Homework
da_DK: Hjemmearbejde

[ctx: TopicName]
en: Movies
da_DK: Film

[ctx: TopicName]
en: Music
da_DK: Musik

[ctx: TopicName]
en: Projects
da_DK: Projekter

[ctx: TopicName]
en: Sports
da_DK: Sport

[ctx: TopicName]
en: Supplies
da_DK: Leverancer

en: Topics
da_DK: Emner

en: Topics Per Page
da_DK: Emner pr Side

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
da_DK: Total formularer udfyldte: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> i dag). <a href="%s"> Vis Formular Resultater </a>.

en: Total page versions
da_DK: Total side versioner

en: Total pages in edit mode
da_DK: Total sider i redigerings tilstand

en: Track page view statistics.
da_DK: Spor sidevisninger.

en: Tracking Codes
da_DK: Sporingskode

en: Tracking code settings updated successfully.
da_DK: Sporingskode indstillingerne blev opdateret korrekt.

en: Translate
da_DK: Oversæt

en: Translate Site Interface
da_DK: Oversæt Hjemmeside Interface

en: Translation
da_DK: Oversættelse

en: Trash
da_DK: Skrald

en: Tree Name
da_DK: Træ Navn

en: Tree added successfully.
da_DK: Træ tilføjet med succes

en: Tree deleted successfully.
da_DK: Træ slettet med succes

[ctx: TreeName]
en: Blog Entries
da_DK: Blog Indlæg

[ctx: TreeName]
en: Groups Tree
da_DK: Gruppe Træ

[ctx: TreeName]
en: Projects
da_DK: Projekter

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
da_DK: Slår sporing af sidevisninger, fildownloads og bruger registreringer til eller fra. Disse vises på din hjemmesides kontrolpanel> Rapporter> Statistik side. Hvis din hjemmeside oplever problemer med ydeevnen, kan du overveje at deaktivere statistik sporing og undersøge brugen af en alternativ, tredjeparts løsning til sporing site statistik.

en: Twitter Login Configuration
da_DK: Twitter Login Konfiguration

en: Twitter User
da_DK: Twitter Bruger

en: Type required.
da_DK: Type påkrævet.

en: Types
da_DK: Typer

en: URL
da_DK: Adresse

en: URL Redirection
da_DK: URL Omdirigering

en: URL Slug
da_DK: URL Side Navn

en: URL to File
da_DK: URL til fil

en: URLs and Redirection
da_DK: URL'er og Omdirigering

en: URLs to this Page
da_DK: URL'er til denne side

en: Un-Delete Message
da_DK: Gendanne Besked

en: Un-Flag As Spam
da_DK: Fjern Markering som Spam

en: Un-Map
da_DK: Fjern pegning/mapning

en: Un-Subscribe
da_DK: Afmeld

en: Unable to access composer settings.
da_DK: Kan ikke få adgang til indstillinger for composer.

en: Unable to access the file manager.
da_DK: Kan ikke tilgå filhåndtering.

en: Unable to add files.
da_DK: Kan ikke tilføje filer.

en: Unable to attach user.
da_DK: Kan ikke vedhæfte bruger.

en: Unable to backup old package directory to %s
da_DK: Kan ikke lave backup af gamle add-on pakker til %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
da_DK: Kan ikke udfører din handling: din IP adresse er bandlyst. Du er velkommen til at kontakte administrator for mere information.

en: Unable to connect to database.
da_DK: Kan ikke forbinde til databasen.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
da_DK: Kan ikke forbinde til markedspladsen

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
da_DK: Kan ikke oprette forbindelse til din projekt side. Din database indeholder en markedsplads polet, som concrete5.org  ikke kan bekræfte.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
da_DK: Kan ikke kopiere mappen %s til %s. Måske er tilladelserne forkert indstillet, eller mappen du kopierer til eksisterer ikke.

en: Unable to copy file to storage location "%s". Please check the settings for the storage location.
da_DK: Kan ikke kopiere filen til storage placering "%s". Tjek venligst indstillingerne for denne storage placering.

en: Unable to copy one or more files.
da_DK: Kan ikke kopiere en eller flere filer.

en: Unable to create backup file: %s
da_DK: Kan ikke oprette backup fil: %s

en: Unable to delete one or more files.
da_DK: Kan ikke slette en eller flere filer.

en: Unable to delete one or more pages.
da_DK: Kan ikke slette en eller flere sider.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
da_DK: Kan ikke bestemme din nuværende version af concrete5. Opgradering kan ikke fortsætte.

en: Unable to find requested thumbnail
da_DK: Kan ikke finde ønskede thumbnail

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
da_DK: Kan ikke lave en nøgle til markedspladsen. Tjek at url_fopen er tændt, og at cURL er aktiv på din server. Hvis begge er sandt, er det muligt at din IP adresse er blacklistet på vores server. Spørg venligst din webhost hvad din udgående cURL request Ip adresse er, og email det til os på <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to generate a marketplace token. Request timed out.
da_DK: Kunne ikke generere en markedsplads token. Anmodning fik timeout.

en: Unable to get category for permission %s
da_DK: Kan ikke få kategori for tilladelse %s

en: Unable to get contents of incoming/ directory
da_DK: Kunne ikke få fat på filindholdet fra incoming/ mappen

en: Unable to get information about this product.
da_DK: Kan ikke få oplysninger om dette produkt.

en: Unable to get permission key for %s
da_DK: Kan ikke få tilladelsesnøgle for %s

en: Unable to install %s. Please check that this package has been updated for 5.7.
da_DK: Kan ikke installere %s. Kontroller venligst, at denne pakke er blevet opdateret til 5.7.

en: Unable to install database: %s
da_DK: Kan ikke installere database: %s

en: Unable to load block into composer. You must edit this content from within the context of the page.
da_DK: Kan ikke indlæse blocken ind i composer. Du skal redigere dette indhold i områderne på selve siden.

en: Unable to load environment info
da_DK: Kan ikke hente information omkring miljø

en: Unable to load sitemap data.
da_DK: Kan ikke hente sitemap data.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
da_DK: Kan ikke hente sitemap data. Besked modtaget:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
da_DK: Kan ikke loade controller for denne block type. Måske den er flyttet eller fjernet.

en: Unable to locate file %s
da_DK: Kan ikke finde filen %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
da_DK: Kan ikke finde denne add-on på concrete5.org

en: Unable to open config/app.php for writing.
da_DK: Kan ikke åbne config/app.php for skrivning.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
da_DK: Der kan ikke skrives til config/site.php.

en: Unable to parse news response.
da_DK: Kunne ikke videregive nyheds respons.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
da_DK: Ude af stand til at behandle e-mail. Kontroller, at din e-mail indeholder den validerings hash der er til stede i den oprindelige meddelelse.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
da_DK: Kunne ikke behandle privat besked e-mail. Kontroller, at din e-mail indeholder den validerings hash der er til stede i den oprindelige meddelelse. Din besked blev IKKE leveret.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
da_DK: Kunne ikke hente block objekt. Hvis denne block er blevet flyttet skal du genindlæse siden.

en: Unable to retrieve information about this update from concrete5.org. You may upgrade but do so with caution.
da_DK: Kunne ikke hente oplysninger om denne opdatering fra concrete5.org. Du kan opgradere, men gør det med forsigtighed.

en: Unable to retrieve release notes from concrete5.org.
da_DK: Kan ikke hente release notes fra concrete5.org.

en: Unable to retrieve software from update server.
da_DK: Kan ikke modtage software fra server.

en: Unable to retrieve upgrade notices from concrete5.org.
da_DK: Kan ikke hente opgraderings meddelelser fra concrete5.org.

en: Unable to search file sets.
da_DK: Kan ikke søge i filsæt.

en: Unable to validate email
da_DK: Kan ikke validere email

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
da_DK: Kan ikke skrive til config/site.php, som kræves under opgradering.

en: Unapproved
da_DK: Ikke Godkendt

en: Underline
da_DK: Understreget

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Undo/Redo
da_DK: Fortryd/Gendan

en: Unexpected User Error
da_DK: Uventet bruger fejl

en: Uninstall
da_DK: Afinstaller

en: Uninstall Package
da_DK: Afinstaller Add-on pakke

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Unknown Error
da_DK: Ukendt fejl

en: Unknown Job
da_DK: Ukendt Job

en: Unknown Package
da_DK: Ukendt Package

en: Unknown User
da_DK: Ukendt Bruger

en: Unknown error retrieving thumbnails, please rescan this file.
da_DK: Ukendt fejl ved hentning af thumbnails, venligst scanne denne fil igen.

en: Unknown mime-type: %s
da_DK: Ukendt mime-type: %s

en: Unlink
da_DK: Fjern link

en: Unlock Layout
da_DK: Fjern Lås fra Layout

en: Unmapped
da_DK: Pegning/Mapning fjernet

en: Unordered List
da_DK: Uordnet Liste

en: Unread
da_DK: Ulæste

en: Unsubscribe
da_DK: Afmeld

en: Until manually cleared
da_DK: Indtil manuelt tømt

en: Up Label
da_DK: Etiket for op

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update Action
da_DK: Opdater Handling

en: Update Add-On
da_DK: Opdater Add-On

en: Update Add-Ons
da_DK: Opdater udvidelser

en: Update Attributes
da_DK: Opdater Attributter

en: Update Block
da_DK: Opdater Block

en: Update Control Set
da_DK: Opdater Kontrol Sæt

en: Update Gatherings
da_DK: Opdater Forsamlinger

en: Update Group
da_DK: Opdater Gruppe

en: Update Groups
da_DK: Opdater Grupper

en: Update Job Set
da_DK: Opdater Job Sæt

en: Update Jobs
da_DK: Opdater Jobs

en: Update Layout
da_DK: Opdater Layout

en: Update Ready
da_DK: Opdatering Klar

en: Update Schedule
da_DK: Opdater Tidsplan

en: Update Set
da_DK: Opdater Sæt

en: Update Set Details
da_DK: Rediger Detaljer for Sæt

en: Update add-ons.
da_DK: Opdater add-ons.

en: Update concrete5
da_DK: Opdater concrete5

en: Update concrete5.
da_DK: Opdater concrete5.

en: Update your installed packages.
da_DK: Opdater dine installerede add-on pakker.

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Updated Banned Words.
da_DK: Opdaterede Forbudte Ord.

en: Updated conversations settings.
da_DK: Opdaterede samtale indstillinger.

en: Upgrade
da_DK: Opgrader

en: Upgrade Notices
da_DK: Opgraderings Bemærkninger

en: Upgrade concrete5
da_DK: Opgrader concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
da_DK: Opgradering til <b>%s</b> fuldført!

en: Upgrading from <b>%s</b>
da_DK: Opgraderer fra <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
da_DK: Opgraderer til <b>%s</b>

en: Upload Complete
da_DK: Upload Fuldført

en: Upload Complete.
da_DK: Upload Fuldført.

en: Upload Failed
da_DK: Upload Fejlede

en: Upload Files
da_DK: Upload Filer

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
da_DK: Upload et billede, der vises i adresselinjen, når besøgende kommer til din hjemmeside og i bogmærkelisten, hvis de bogmærke det.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
da_DK: Upload og udpak add-on pakken på din webserver. Placer filerne i /packages mappen i roden af din concrete5 installation.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
da_DK: Upload, søge, udskifte og ændre filer, du bruger på din hjemmeside. Ændre egenskaber og udføre grundlæggende billedredigerings opgaver.

en: Uploaded file is too large. The current value of post_max_filesize is %s
da_DK: Den uploadede fil er for stor. værdien for upload_max_filesize er %s.

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
da_DK: Uploaded fil er for stor. Værdien af upload_max_filesize er %s

en: Uppercase
da_DK: Store Bogstaver

en: Usage Count
da_DK: Forbrugstæller

en: Usage Count on Active Pages
da_DK: Antal Anvendt på Aktive Sider

en: Use Different Link than Page Name
da_DK: Brug Anderledes Link end Sides Navn

en: Use Encryption
da_DK: Brug kryptering

en: Use Site Default.
da_DK: Brug Websides Standardværdi.

en: Use emails for login
da_DK: Brug e-mail adresse for login

en: Use global setting - %s
da_DK: Brug globale indstillinger - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
da_DK: Brug billede fra <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> hvis brugeren ikke har uploadet et

en: Use the editing toolbar at the top of the page to put your page in edit mode, add content to the page, change page settings, and navigate your site.
da_DK: Brug værktøjslinjen øverst på siden for at sætte din side i redigeringstilstand, tilføje indhold til siden, ændre indstillinger for, og navigere på din hjemmeside.

en: Use the form below to create your page. You can also preview your page in edit mode at any time.
da_DK: Brug formularen nedenfor til at lave din side. Du kan også se din side i redigeringstilstand til enhver tid.

en: Use the toolbar
da_DK: Brug værktøjslinjen

en: Use this menu to edit a block's contents, change its display, or remove it entirely.
da_DK: Brug denne menu til at redigere en block's indhold, ændre dens visning, eller fjerne den helt.

en: User
da_DK: Bruger

en: User Attribute Created.
da_DK: Bruger attributter oprettet.

en: User Attribute Deleted.
da_DK: Bruger attributter slettet.

en: User Attribute Options
da_DK: Bruger Attribut Indstillinger

en: User Attribute Updated.
da_DK: Bruger attributter opdateret.

en: User Avatar
da_DK: Brugers avatar

en: User Groups
da_DK: Bruger Grupper

en: User Name
da_DK: Brugernavn

en: User Permissions
da_DK: Bruger Rettigheder

en: User Point Entry Deleted
da_DK: Bruger Point Indtastning Slettet

en: User Point Entry Saved
da_DK: Bruger Point Indtastning Gemt

en: User Profile
da_DK: Bruger Profil

en: User Registrations
da_DK: Bruger Registreringer

en: User Required
da_DK: Bruger Påkrævet

en: User Settings saved.
da_DK: Bruger Indstillinger gemt.

en: User Submissions
da_DK: Indsendte brugere

en: User activated successfully.
da_DK: Bruger aktiveret med succes.

en: User created successfully.
da_DK: Bruger oprettet med succes.

en: User deactivated successfully.
da_DK: Bruger deaktiveret med succes.

en: User deleted successfully.
da_DK: Bruger slettet.

en: User is not registered. Check your authentication controller.
da_DK: Brugeren er ikke registreret. Tjek din godkendelses controller.

en: User search columns saved successfully.
da_DK: Brugersøgnings kolonner gemt med succes.

en: User time zones have been disabled.
da_DK: Brugers tidszone deaktiveret

en: User time zones have been enabled
da_DK: Brugers tidszone aktiveret

en: User time zones have been saved.
da_DK: Bruger tidszoner er blevet gemt.

en: User/Group Added
da_DK: Bruger/Gruppe Tilføjet

en: User/Group Removed
da_DK: Bruger/Gruppe Fjernet

en: User: %s (ID %s)
da_DK: Bruger: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
da_DK: Bruger: %s har forsøgt at sende flere end %s private meddelelser inden for %s minutter

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username or Email
da_DK: Brugernavn eller E-mail

en: Username saved successfully.
da_DK: Brugernavn gemt med succes.

en: Users
da_DK: Brugere

en: Users To Receive Conversation Notifications
da_DK: Brugerne der Modtager Samtale Meddelelser

en: Users updated successfully.
da_DK: Brugere opdateret med succes.

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
da_DK: Bruger med adgang til filen gennem filhåndtering vil ikke blive spurgt om kodeord.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
da_DK: Brugere du ikke har tilladelse til at bulk-deaktivere er blevet fjernet fra denne liste.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
da_DK: Brugere du ikke har tilladelse til at bulk-slette er blevet fjernet fra denne liste.

en: Validate Email Address
da_DK: Godkend email adresse

en: Values
da_DK: Værdier

en: Version %s approved successfully
da_DK: Version %s godkendt med succes

en: Version %s copied successfully. New version is %s.
da_DK: Version %s kopieret med succes. Ny version er %s.

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
da_DK: Version %s af Side <a href="%s">%s</a> indleveret til Godkendelse.

en: Version Comments
da_DK: Kommentarer til versionen

en: Version History
da_DK: Versions Historie

en: Versions
da_DK: Versioner

en: Vertical Position
da_DK: Lodret Placering

en: Vertically
da_DK: Lodret

en: Video Embed Code or Youtube/Vimeo Link
da_DK: Video Embed Kode eller Youtube / Vimeo Link

en: Video Files
da_DK: Video Filer

en: Video Placeholder Image
da_DK: Video Pladsholder Billede

en: Video Player
da_DK: Video afspiller

en: View
da_DK: Vis

en: View All
da_DK: Vis Alt

en: View As
da_DK: Vis Som

en: View Conversation
da_DK: Vis Samtale

en: View Full Release Notes
da_DK: Se Versionsbemærkninger i sin fulde længde

en: View Full Results
da_DK: Vis alle resultater

en: View Global Areas
da_DK: Vis Global Områder

en: View Pending Permissions
da_DK: Vis Afventende Tilladelser

en: View Profile
da_DK: Vis Profil

en: View Public Profile
da_DK: Vis Offentlig Profil

en: View Responses
da_DK: Vis besvarelser

en: View Stacks
da_DK: Vis Stacks

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
da_DK: Se en oversigt over fejl din hjemmeside er stødt på, og en log over udgående e-mails sendt af din hjemmeside.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
da_DK: Se en enkelt gren af ​​dit sitemap. Nyttigt for at arbejde med store sites og komplekse træstrukturer.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
da_DK: Se og ændre hvilke filtyper du tillader brugere at uploade til Filhåndteringen.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
da_DK: Se og ændre din hjemmesides struktur. Klik på en side for at se tilgængelige handlinger, fra denne menu kan du kontrollere adgangen til eller slette en side. Klik og træk en side for at flytte den til et andet sted i din hjemmeside.

en: View as User
da_DK: Vis som Bruger

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
da_DK: Vis tilgængelige sprogpakker installeret i Concrete5 Kontrolpanelet og redigerings interfacet.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
da_DK: Vis indhold oprettet ved hjælp Composer, men er endnu ikke offentliggjort.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MySQL errors returned as your site runs.
da_DK: Se e-mails din hjemmeside sender, samt fejlmeddelelser som PHP og MysSQL fejl returneret efterhånden som din hjemmeside kører.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
da_DK: Se grafer, der viser seneste hjemmeside trafik, registrering, side oprettelser og downloadede filer.

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
da_DK: Vis oplysninger om din Concrete5 hjemmesides opsætning, samt detaljer om det hosting miljø, du bruger.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
da_DK: Se svarene på din hjemmesides formulare. Indsendte formular data indsamles her.

en: View your public user profile and the information you are sharing.
da_DK: Vis din offentlige bruger profil og de oplysninger, du deler.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
da_DK: Vis, søg efter, tilføje og redigere grupper. Klik på en gruppe for at redigere den. Grupper er nyttige til at organisere brugere og indstille tilladelser for flere brugere på samme tid.

en: View/Edit %s
da_DK: Vis/Rediger %s

en: View/Edit Original
da_DK: Vis/Rediger original

en: Viewing
da_DK: Viser

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
da_DK: Viser <b>%s</b> til <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)

en: Viewing Permissions
da_DK: Tilladelser for visning

en: Visit
da_DK: Besøg

en: Vote
da_DK: Stem

en: Waiting for Me
da_DK: Ventende på Mig

en: Want more themes?
da_DK: Vil du have flere temaer?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
da_DK: Advarsel! Dette er et system side. At slette den kan potentielt ødelægge din hjemmeside. Fortsæt med forsigtighed.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
da_DK: Advarsel, kan dette ikke fortrydes. Ingen attributter vil blive slettet, men de vil ikke længere være grupperet sammen.

en: Warning, this cannot be undone. No groups will be deleted but they will no longer be grouped together.
da_DK: Advarsel, dette kan ikke fortrydes. Ingen grupper vil blive slettet, men de vil ikke længere blive grupperet sammen.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
da_DK: Advarsel, kan dette ikke fortrydes. Ingen jobs vil blive slettet, men de vil ikke længere være grupperet sammen.

en: Warning:
da_DK: Advarsel:

en: Watch Video
da_DK: Se video

en: We have no record of that email address.
da_DK: E-mail adresse findes ikke.

en: We were able to automatically update .htaccess file.
da_DK: Vi var i stand til automatisk at opdatere .htaccess filen.

en: Web Address
da_DK: Web adresse

en: Web Developer
da_DK: Web Udvikler

en: Web Page
da_DK: Webside

en: Website
da_DK: Hjemmeside

en: Website Registration Notification
da_DK: Besked ved registrering på hjemmesiden

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

en: Weeks
da_DK: Uger

en: Welcome Back
da_DK: Velkommen Tilbage

en: Welcome to
da_DK: Velkommen til

en: Welcome to concrete5
da_DK: Velkommen til concrete5

en: What do you wish to do?
da_DK: Hvad ønsker du at gøre?

en: What would you like to write?
da_DK: Hvad vil du gerne skrive?

en: When a user registers.
da_DK: Når en bruger registrerer.

en: When a user signs in.
da_DK: Når en bruger logger ind

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
da_DK: Når folk browser til siden. (der kører efter hoved rendering anmodning på siden.)

en: When should guests be able to view this block?
da_DK: Hvornår skal gæster være i stand til at se denne block?

en: When the "Check Automated Groups" Job runs.
da_DK: Når "Check Automatiseret Grupper" Job kører.

en: When you're done editing you can Save Changes for other editors to see, or Publish Changes to make your changes live immediately.
da_DK: Når du er færdig med at redigere, kan du Gemme Ændringer for at andre redaktører kan gennemse dine ændringer, eller Udgiv Ændringer for at offentligheden straks kan se dine ændringer.

en: Where does this page live on the site?
da_DK: Hvor leve denne side på hjemmesiden?

en: Where will this page live on the site?
da_DK: Hvor vil denne side leve på hjemmesiden?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
da_DK: Whitelist: Valgte områder indekseres.

en: Who can add what?
da_DK: Hvem kan tilføje hvad?

en: Who can assign what?
da_DK: Hvem kan tildele hvad?

en: Who can edit this page?
da_DK: Hvem kan redigere denne side?

en: Who can edit what?
da_DK: Hvem kan redigere hvad?

en: Who can set what?
da_DK: Hvem kan sætte hvad?

en: Who can view this page?
da_DK: Hvem kan se denne side?

en: Who can view what?
da_DK: Hvem kan se hvad?

en: Who can't add what?
da_DK: Hvem kan ikke tilføje hvad?

en: Who can't assign what?
da_DK: Hvem kan ikke tildele hvad?

en: Who can't edit what?
da_DK: Hvem kan ikke redigere hvad?

en: Who can't set what?
da_DK: Hvem kan ikke sætte hvad?

en: Who can't view what?
da_DK: Hvem kan ikke se hvad?

en: Who gets access to this permission?
da_DK: Hvem får adgang til denne tilladelse?

en: Whole world at a glance.
da_DK: Det store overblik.

en: Width
da_DK: Bredde

en: Width can only be an integer, with no units.
da_DK: Bredden kan kun være et heltal, uden enheder.

en: Width must be greater than zero.
da_DK: Bredde skal være større end nul.

en: Windows 8 icon removed successfully.
da_DK: Windows 8 ikon fjernet med succes.

en: Windows 8 icon updated successfully.
da_DK: Windows 8 ikonet opdateret med succes.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
da_DK: Windows 8 start skærm ikoner skal være 144x144 og være i .png format.

en: With this setting enabled, users may specify their own time zone in their user profile, and content timestamps will be adjusted accordingly. Without this setting enabled, content timestamps appear in server time.
da_DK: Med denne indstilling er aktiveret, kan brugere angive, deres egen tidszone i deres brugerprofil, og tidsstempler for indhold vil blive justeret i overensstemmelse hermed. Hvis denne indstilling ikke er aktiveret, vises indholds tidsstempel i server tid.

en: Won a Badge
da_DK: Vandt et Badge

en: Won the <strong>%s</strong> Badge
da_DK: Vandt <strong>%s</strong> Badge

en: Woops!
da_DK: Uups!

en: Word
da_DK: Ord

en: Workflow Access
da_DK: Workflow Adgang

en: Workflow Basics
da_DK: Grundlæggende Workflow

en: Workflow List
da_DK: Workflow Liste

en: Workflow Notification
da_DK: Workflow Notifikation

en: Workflow Options saved.
da_DK: Workflow Indstillinger gemt.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
da_DK: Workflow oprettet. Du kan nu ændre dets egenskaber.

en: Workflow deleted successfully.
da_DK: Workflow slettet.

en: Workflow progress categories
da_DK: Workflow forløbs kategorier

en: Workflow types
da_DK: Workflow typer

en: Workflow updated.
da_DK: Workflow opdateret.

en: Workflow with that name already exists.
da_DK: Workflow med det navn findes allerede.

en: Wrapper for static pages.
da_DK: Wrapper for statiske sider.

en: Writable Files and Configuration Directories
da_DK: Skrivbare Filer og konfigurations Mapper

en: XML Support
da_DK: XML understøttet

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yes, allow registered users to choose to subscribe to conversations.
da_DK: Ja, tillad at registrerede brugere kan vælge at abonnere på samtaler.

en: Yes, display only a sub-set of messages at a time.
da_DK: Ja, vise kun et sub-sæt af meddelelser ad gangen.

en: Yes, include this page type in Composer.
da_DK: Ja, inkluder denne sidetype i composer.

en: Yes, make this the default storage location for new files.
da_DK: Ja, gør dette til standard lagringssted for nye filer.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
da_DK: Ja, fjern add-on pakkerns bibliotek fra installationsbiblioteket.

en: Yes, require this form element
da_DK: Ja, kræver dette formular element

en: Yes, this conversation accepts messages and replies.
da_DK: Ja, denne samtale accepterer meddelelser og svar.

en: Yes, this conversation is open and new topics can be posted.
da_DK: Ja, denne samtale er åben og nye emneindlæg kan indsendes.

en: Yes, this gathering can be posted to the front-end.
da_DK: Ja, denne forsamling kan blive sendt til front-end.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
da_DK: Ja. Nulstil hjemmesidens indhold med det indhold, der findes i denne add-on pakke

en: Yesterday
da_DK: I går

en: Yesterday at %s
da_DK: I går kl. %s

en: You Won a Badge!
da_DK: Du Vandt et Badge!

en: You are currently logged in as <strong>%s</strong>
da_DK: Du er i øjeblikket logget ind som <strong>%s</strong>

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
da_DK: Du er logget ind som <strong>%s</ strong>. Du er logget ind på <strong>%s</ strong>.

en: You are not allowed to access this page.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at få adgang til denne side.

en: You are not authorized to access this page.
da_DK: Du har ikke adgang til denne side.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
da_DK: Du er registreret, og afventer at en administrator godkender din bruger. Herefter kan du logge ind.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
da_DK: Du er registreret, men du skal validere din emailadresse. Nogen eller alle funktioner vil være begrænset indtil da.

en: You can add saved layouts to other areas in your site. Note: these are different than any layout presets that might be included with your theme.
da_DK: Du kan tilføje gemte layouts til andre områder på din hjemmeside. Bemærk: disse er anderledes end eventuelle layout presets, der kan være inkluderet med dit tema.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
da_DK: Du kan downloade temaer og add-ons fra concrete5 markedsplads.

en: You can easily filter the blocks in the panel by searching here.
da_DK: Du kan nemt filtrere blocks i panelet ved at søge her.

en: You can specify page name, page location and attributes from the <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Page Compose interface</a>.
da_DK: Du kan angive side navn, side placering og attributter fra <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Side Compose-interface</a>.

en: You cannot access conversation permissions.
da_DK: Du kan ikke få adgang til samtale tilladelser.

en: You cannot access task permissions.
da_DK: Du kan ikke få adgang til opgave tilladelser.

en: You cannot access these permissions.
da_DK: Du kan ikke få adgang til disse tilladelser.

en: You cannot assign this page to itself.
da_DK: Du kan ikke tildele denne side til sig selv.

en: You cannot delete a template that is set as the default for any of the page types. Please change the default template for the following page types first: %s.
da_DK: Du kan ikke slette en template, der er sat som standard for en eller flere sidetyper. Venligst ændre standard skabelon til følgende sidetyper først: %s.

en: You cannot delete the default Job set.
da_DK: Du kan ikke slette default Jobsættet.

en: You cannot move or copy the source page(s).
da_DK: Du kan ikke flytte eller kopiere kilde side(r).

en: You cannot view the source page(s).
da_DK: Du kan ikke få vist kilde side(r).

en: You do not have access to add a message to this conversation.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje en besked til denne samtale

en: You do not have access to add any page types beneath the selected page.
da_DK: Du har ikke adgang til at tilføje nogen sidetyper under den valgte side.

en: You do not have access to approve this stack.
da_DK: Du har ikke adgang til at godkende denne stack.

en: You do not have access to delete this page type.
da_DK: Du har ikke adgang til at slette denne sidetype.

en: You do not have access to delete this stack.
da_DK: Du har ikke adgang til at slette denne stack.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at downloade temaer eller udvidelser fra markedspladsen.

en: You do not have access to edit this group.
da_DK: Du har ikke adgang til at redigere denne gruppe.

en: You do not have access to edit this message.
da_DK: Du har ikke adgang til redigering af denne besked.

en: You do not have access to edit this page type permissions.
da_DK: Du har ikke adgang til at redigere denne sidetypes tilladelser.

en: You do not have access to edit this page type.
da_DK: Du har ikke adgang til at redigerer denne sidetype.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
da_DK: Du har ikke adgang til sitemap i kontrolpanel.

en: You do not have access to the file manager.
da_DK: Du har ikke adgang til filhåndtering.

en: You do not have access to the group search.
da_DK: Du har ikke adgang til gruppe søgning.

en: You do not have access to the sitemap.
da_DK: Du har ikke adgang til sitemap.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
da_DK: Du har ikke adgang til at søge efter bruger. Disse rettigheder kan ændres af administrator i kontrolpanelet.

en: You do not have any page types.
da_DK: Du har ikke nogen sidetyper.

en: You do not have group search permissions.
da_DK: Du har ikke gruppe søgnings tilladelser.

en: You do not have permission to add a group beneath %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje en gruppe under %s

en: You do not have permission to add a page of this type.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje en side af denne type.

en: You do not have permission to add attachments.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje vedhæftede filer.

en: You do not have permission to add this page to this section of the tree.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje denne side til denne sektion af træet.

en: You do not have permission to add this tree.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje dette træ.

en: You do not have permission to approve page versions.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at godkende side versioner.

en: You do not have permission to approve this message.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at godkende denne besked.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at ændre rettigheder på nogen af ​​de valgte sider.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at forbinde denne hjemmeside til markedspladsen.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at kopiere valgte filer.

en: You do not have permission to create new pages of this type.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at oprette nye sider af denne type.

en: You do not have permission to create or administer backups.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at oprette eller administrere backups.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at slette valgte filer.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at slette de valgte sider.

en: You do not have permission to delete page versions.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette side versioner.

en: You do not have permission to delete this file set.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette dette fil sæt.

en: You do not have permission to discard this page.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at fjerne denne side.

en: You do not have permission to download add-ons.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at downloade add-ons.

en: You do not have permission to drag this node here.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at trække denne node her.

en: You do not have permission to flag this message.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at markere denne besked som spam.

en: You do not have permission to install add-ons.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at installere add-ons.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at installere brugerdefinerede block typer eller add-ons.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at ændre hastigheds indstillinger på nogen af de valgte sider.

en: You do not have permission to modify this attribute.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at ændre denne attribut.

en: You do not have permission to modify this file.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at ændre denne fil.

en: You do not have permission to perform this action.
da_DK: Du har ikke rettigheder til denne handling.

en: You do not have permission to post this to conversation.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at kommenterer denne samtale

en: You do not have permission to publish a page in this location.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje en side på den valgte placering.

en: You do not have permission to restore this message.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at genoprette denne besked.

en: You do not have permission to uninstall packages.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at afinstallere add-on pakker.

en: You do not have permission to upgrade this installation of concrete5.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at opgradere denne installation af Concrete5.

en: You do not have permission to view this conversation
da_DK: Du har ikke tilladelse til at se denne samtale

en: You do not have permissions to add a page of this type in the selected location.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje en side af denne type på den valgte placering.

en: You do not have permissions to refresh this page.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at opdatere denne side.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
da_DK: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at tilføje denne side eller disse sider til denne destination.

en: You do not have the ability to copy this file.
da_DK: Du har ikke mulighed for at kopiere denne fil.

en: You do not have user search or group search permissions.
da_DK: Du har ikke bruger søgnings eller gruppe søgnings tilladelser.

en: You don't have access to update this attribute.
da_DK: Du har ikke adgang til at opdatere denne attribut.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
da_DK: Du har ikke noget brugerflade sprog installeret. Du skal køre concrete5 på engelsk.

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
da_DK: Du har trukket "%s" ovenpå "%s." Hvad ønsker du at gøre?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
da_DK: Du har hentet en ny version af concrete5, men har ikke opgraderet den endnu.

en: You have no access to groups.
da_DK: Du har ikke adgang til grupper.

en: You have no access to user export.
da_DK: Du har ikke adgang til bruger eksport.

en: You have no access to users.
da_DK: Du har ikke adgang til brugere.

en: You have no anti-spam libraries installed.
da_DK: Du har ingen anti-spam biblioteker installeret.

en: You have no backups available.
da_DK: Ingen backup tilstede.

en: You have no captcha libraries installed.
da_DK: Du har ingen captcha-biblioteker installeret.

en: You have no jobs installed.
da_DK: Du har ikke installeret nogen jobs.

en: You have no presets.
da_DK: Du har ingen presets.

en: You have not added any Job sets.
da_DK: Du har ikke tilføjet nogen Job sæt.

en: You have not added any composer form layout control sets.
da_DK: Du har ikke tilføjet nogen composer formular layout kontrol sæt.

en: You have not added any data sources.
da_DK: Du har ikke tilføjet nogen data kilde.

en: You have not added any feeds.
da_DK: Du har ikke tilføjet nogen feeds.

en: You have not added any group sets.
da_DK: Du har ikke tilføjet nogen gruppe sæt.

en: You have not added any social links.
da_DK: Du har ikke tilføjet nogen sociale links.

en: You have not created a topic tree.
    You must create a topic tree from the <a href="%s">Topics Page</a>
    before you can use this attribute type.
da_DK: Du har ikke oprettet et emne træ.
    Du skal oprette et emne træ på <a href="%s">Emne Siden</a>
    før du kan bruge denne attribut type.

en: You have not created any multilingual content sections yet.
da_DK: Du har ikke oprettet nogen flersprogede indholds sektioner endnu.

en: You have not created any page types yet.
da_DK: Du har ikke oprettet nogen sidetyper endnu.

en: You have not created any surveys.
da_DK: Intet spørgeskema oprettet.

en: You have not defined any multilingual sections for your site yet.
da_DK: Du har ikke defineret nogen flersproget sektioner til dit websted endnu.

en: You have registered on %s. Your account will be approved by the administrator.
da_DK: Du har registreret dig på %s. Din konto vil blive godkendt af administratoren.

en: You have too many attachments.
da_DK: Du har for mange vedhæftede filer.

en: You haven't chosen where to publish this page.
da_DK: Du har ikke valgt hvor du ønsker at offentliggøre denne side.

en: You haven't written a message!
da_DK: Du har ikke skrevet en besked!

en: You may approve or remove this user account here
da_DK: Du kan godkende eller fjerne denne brugerkonto her

en: You may approve or remove this user account here:
da_DK: Du kan godkende eller fjerne denne brugerkonto her:

en: You may not add %s to area %s.
da_DK: Du må ikke tilføje %s til område %s.

en: You may not add a category here.
da_DK: Du må ikke tilføje en kategori her.

en: You may not add a topic here.
da_DK: Du må ikke tilføje et emne her.

en: You may not add topic trees.
da_DK: Du må ikke tilføje emne træer.

en: You may not arrange the contents of area %s.
da_DK: Du må ikke arrangere indholdet i område %s.

en: You may not delete a required thumbnail type.
da_DK: Du må ikke slette en påkrævet thumbnail type.

en: You may not delete the default file storage location.
da_DK: Du må ikke slette standard fil lagrings placering.

en: You may not delete the home page.
da_DK: Du må ikke slette hjemmesiden.

en: You may not edit this node.
da_DK: Du må ikke redigere denne node.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
da_DK: Du må ikke flytte/kopiere/alias den valgte side eller sider til denne lokation.

en: You may not remove the top level node.
da_DK: Du må ikke slette top level node

en: You may not remove this node.
da_DK: Du må ikke slette denne node.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
da_DK: Du må ikke sende flere end %s beskeder indenfor %s minutter

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
da_DK: Du må kun tilføje adgang til disse udvalgte sider, hvis de alle er blevet indstillet til at tilsidesætte overordnede sider eller sidens standard tilladelser.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
da_DK: Du kan kun opgradere med et højere versionsnummer end det du allerede kører.

en: You may only select a single file.
da_DK: Du må kun vælge én fil.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
da_DK: Du kan kun indstille særlige tilladelser for sider, hvis de er indstillet til at tilsidesætte standard fra deres overordnede sider.

en: You must <a href="%s">enable advanced permissions</a> to set permissions for pages created of a certain type.
da_DK: Du skal <a href="%s">aktivere avancerede tilladelser</a> to set permissions for pages created of a certain type.

en: You must <a href="%s">sign in</a> to post to this conversation.
da_DK: Du skal <a href="%s">logge ind</a> for at kommenterer på denne samtale.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
da_DK: Du skal være logget ind som %s for at fjerne grupper.

en: You must be logged in to access this page.
da_DK: Du skal være logget ind for tilgå denne side.

en: You must choose a file.
da_DK: Du skal vælge en fil.

en: You must choose a page template.
da_DK: Du skal vælge en side template.

en: You must choose a page to publish this page beneath.
da_DK: Du skal vælge en side til at offentliggøre denne side under.

en: You must choose a service.
da_DK: Du skal vælge en service.

en: You must choose a valid default page template.
da_DK: Du skal vælge en gyldig default side template.

en: You must choose a valid parent page for pages of this type.
da_DK: Du skal vælge en gyldig overordnet side for sider af denne type.

en: You must choose at least one link.
da_DK: Du skal vælge mindst et link.

en: You must choose at least one service.
da_DK: Du skal vælge mindst en service.

en: You must choose the type of page these page types are published beneath.
da_DK: Du skal vælge den type side disse sidetyper offentliggøres under.

en: You must choose two separate multilingual sections to copy from/to
da_DK: Du skal vælge to separate flersprogede sektioner skal kopieres fra/til

en: You must choose who this permission is for.
da_DK: Du skal vælge, hvem der denne tilladelse er for.

en: You must create an attribute with the 'thumbnail' handle in order to use this option.
da_DK: Du skal oprette en attribut med 'thumbnail' handle for at bruge denne indstilling.

en: You must create the directory %s and make it writable before you may run this tool. Additionally, all files within this directory must be writable.
da_DK: Du skal oprette mappen %s og gøre den skrivbar før du kan køre dette værktøj. Derudover skal alle filer i mappe være skrivbare.

en: You must disable PHP's ASP Style Tags.
da_DK: Du skal deaktivere PHP's ASP Style Tags.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
da_DK: Du skal aktivere <a href="%s">avancerede tilladelser</a> at anvende gruppe sæt.

en: You must enable PHP's JSON support. This should be enabled by default in PHP 5.2 and above.
da_DK: Du skal aktivere PHP JSON understøttelse. Dette bør være aktiveret som standard i PHP 5.2 og derover.

en: You must enable ctype and multibyte string (mbstring) support in PHP.
da_DK: Du skal aktivere ctype og multibyte string (mbstring) support i PHP.

en: You must enter a valid email address to post this message.
da_DK: Du skal angive en gyldig email adresse for at skrive denne besked.

en: You must enter a valid email address.
da_DK: Du skal angive en gyldig email adresse.

en: You must enter your name to post this message.
da_DK: Du skal indtaste dit navn for at skrive denne besked.

en: You must give the workflow a name.
da_DK: Du skal give workflowet et navn.

en: You must give your custom style preset a name.
da_DK: Du skal give dit brugerdefinerede style preset et navn.

en: You must give your file a link.
da_DK: Du skal give din fil et link.

en: You must give your stack a name.
da_DK: Du skal give din stack et navn.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
da_DK: Du skal have adgang til sitemap i kontrolpanelet for at kunne søge efter sider.

en: You must have more than one multilingual section to use this tool.
da_DK: Du skal have mere end én flersproget sektion for at bruge dette værktøj.

en: You must include a root path for this storage location.
da_DK: Du skal inkludere en root sti for denne lagrings placering.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
da_DK: Du skal installere Adobe Flash for at se dette indhold.

en: You must select a file.
da_DK: Du skal vælge en fil.

en: You must select a form.
da_DK: Du skal vælge en formular.

en: You must select a valid location.
da_DK: Du skal vælge en gyldig placering.

en: You must select a valid sample content starting point.
da_DK: Du skal vælge et gyldigt start punkt for demo indhold.

en: You must select an image.
da_DK: Du skal vælge et billede.

en: You must select at least one file.
da_DK: Du skal vælge mindst én fil.

en: You must select at least one group to move
da_DK: Du skal vælge mindst én gruppe at flytte

en: You must sign in order to access this page!
da_DK: Du skal logge på for at tilgå denne side!

en: You must specify a default language tree in your multilingual settings.
da_DK: Du skal angive et standard sprogtræ i dine flersprogede indstillinger.

en: You must specify a description for this badge. It will be displayed publicly.
da_DK: Du skal angive en beskrivelse af denne badge. Det vil blive vist offentligt.

en: You must specify a page for this multilingual content section.
da_DK: Du skal angive en side for dette flersprogede indholds afsnit.

en: You must specify a plugin key and name.
da_DK: Du skal angive en plugin key og navn.

en: You must specify a search string.
da_DK: Du skal angive en søgestreng.

en: You must specify a unique handle for your page type.
da_DK: Du skal angive et unikt handle for din sidetype.

en: You must specify a valid URL.
da_DK: Du skal angive en gyldig URL.

en: You must specify a valid database name
da_DK: Du skal angive et gyldigt database navn

en: You must specify a valid database server
da_DK: Du skal angive en gyldig database server

en: You must specify a valid description.
da_DK: Du skal angive en gyldig beskrivelse.

en: You must specify a valid file for %s
da_DK: Du skal angive en gyldig fil for %s

en: You must specify a valid file.
da_DK: Du skal angive en gyldig fil.

en: You must specify a valid handle for your page type.
da_DK: Du skal angive et gyldigt handle for din sidetype.

en: You must specify a valid image file.
da_DK: Du skal vælge en gyldig billede fil.

en: You must specify a valid name for your page type.
da_DK: Du skal angive et gyldigt navn for din sidetype.

en: You must specify a valid name for your tree.
da_DK: Du skal angive et gyldigt navn for dit træ.

en: You must specify a valid title.
da_DK: Du skal angive en gyldig titel.

en: You must specify a valid topic tree parent node ID and topic tree ID.
da_DK: Du skal angive et gyldigt emne træ overordnet node ID og emne træ ID.

en: You must specify an external form.
da_DK: Du skal angive en ekstern form.

en: You must specify at least one country.
da_DK: Du skal vælge mindst et land.

en: You must specify at least one page template.
da_DK: Du skal angive mindst én side skabelon.

en: You must specify at least one template to create.
da_DK: Du skal angive mindst én skabelon der skal oprettes.

en: You must specify at least one valid URL.
da_DK: Du skal indtaste mindst en gyldig URL.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
da_DK: Du har brug for Adobe Flash installeret i din brower, for at uploade og beskære dit brugerprofil foto.

en: You need to update .htaccess by hand.
da_DK: Du skal opdaterer .htaccess filen manuelt.

en: You will receive a test message from %s
da_DK: Du vil modtage en test-besked fra %s

en: You've already installed that package.
da_DK: Du har allerede installeret denne add-on pakke.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out.
    				We've notified an administrator to check into this.
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
da_DK: Du har sendt flere meddelelser, end vi kan klare lige nu, den sidste kom ikke ud. 
    				Vi har meddelt dette til en administrator som undersøger dette. 
    				Vær venlig at vente et par minutter, før du sender en ny meddelelse.

en: You've voted on this survey.
da_DK: Du har stemt i dette spørgeskema

en: YouTube Video
da_DK: YouTube video

en: YouTube Video disabled in edit mode.
da_DK: YouTube Video deaktiveret i redigerings tilstand.

en: Your Details
da_DK: Dine Detaljer

en: Your MySQL database does not support InnoDB database tables. These are required.
da_DK: Din MySQL-database understøtter ikke InnoDB databasetabeller. Disse er påkrævet.

en: Your RSS feed must have a valid URL, containing only letters, numbers or underscores
da_DK: Dit RSS-feed, skal have en gyldig webadresse, der kun indeholder bogstaver, tal eller underscores

en: Your RSS feed must have a valid description.
da_DK: Dit RSS-feed skal have en gyldig beskrivelse.

en: Your RSS feed must have a valid title.
da_DK: Dit RSS-feed skal have en gyldig titel.

en: Your Site
da_DK: Din Hjemmeside

en: Your account has been created, and you are now logged in.
da_DK: Din konto er oprettet og du er nu logget ind.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
da_DK: Din browser understøtter ikke drag'n'drop fil uploads.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
da_DK: Din concrete5 hjemmeside benytter ikke den simple rettigheds model. Du skal selv ændre rettigheder for hver specifik underside og indholdsområde.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
da_DK: Der er ikke skriveadgang til mappen config/ på webserveren.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
da_DK: Din kopi handling vil kun påvirke den aktuelle sider - ikke nogen undersider.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
da_DK: Din nuværende hjemmeside bruger en version af concrete5 større end denne ene. Du kan ikke opgradere.

en: Your file storage location must have a name.
da_DK: Din fil lagrings placeringen skal have et navn.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
da_DK: Der er ikke skriveadgang til mappen files/ på webserveren

en: Your form must have a name.
da_DK: Din formular skal have et navn.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
da_DK: Dit ikon skal være 16x16 pixels, og skal være i formatet gif eller png med .ico fil extension.

en: Your locale will be computed from your choice of language and country. Your language icon will be chosen based on the country.
da_DK: Din Lokalitet bliver beregnet fra dit valg af sprog og land. Dit sprog ikon vil blive valgt ud fra landet.

en: Your login is the most recent.
da_DK: Dit login er det seneste

en: Your message cannot be empty.
da_DK: Din besked kan ikke være tom.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
da_DK: Din add-on pakke mappe packages/ på webserveren er ikke skrivbar.

en: Your project page URL is:
da_DK: Din projekt side webadresse er:

en: Your question has been saved.
da_DK: Dit spørgsmål er blevet gemt.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
da_DK: Din tilmelding er blevet godkendt. Du kan logge ind på din nye konto her

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
da_DK: Din anmodning om at flytte "%s" under "%s" er blevet gemt. Nogen med rettighed til godkendelse bliver nødt til at aktivere ændringen.

en: Your session has expired. Please sign in again.
da_DK: Din session er udløbet. Log ind igen.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>.
da_DK: Din hjemmeside er allerede opdateret! Den aktuelle version af Concrete5 er <b>%s</b>.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
da_DK: Din hjemmeside er i øjeblikket forbundet til concrete5 community. Din projekt side URL er:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
da_DK: Din hjemmeside er ikke forbundet til concrete5 community. Med tilslutning kan du nemt udvide din hjemmeside med temaer og add-ons.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
da_DK: Din hjemmeside er ikke forbundet til concrete5 community. Med tilslutning kan du nemt udvide din hjemmeside med temaer og add-ons. Tilslutning muliggør også automatiske opdateringer.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
da_DK: Din hjemmeside er nu forbundet til concrete5 community.

en: Your site's name has been saved.
da_DK: Sidens navn er gemt.

en: Your subject cannot be empty.
da_DK: Dit emne kan ikke være tomt.

en: Your thumbnail type handle must only contain lowercase letters and underscores.
da_DK: Din thumbnail type handle må kun indeholde små bogstaver og underscores.

en: Your thumbnail type must have a name.
da_DK: Din thumbnail skal have et navn.

en: Zip Archive
da_DK: Zip arkiv

en: [SHIFT]+[TAB] Backward
da_DK: [SHIFT] + [TAB] Bagud

en: [TAB] Forward
da_DK: [TAB] Fremad

en: accessibility, easy mode
da_DK: tilgængelighed, let tilstand

en: action, community actions
da_DK: handling, fællesskabs handlinger

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
da_DK: tilføj fil, slet fil, kopiere, flytte, alias, ændre størrelse, beskære, omdøbe, billeder, titel, attribut

en: add workflow, remove workflow
da_DK: tilføje workflow, fjerne workflow

en: add-on, addon, add on, package, app, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
da_DK: add-on, addon, add on, pakke, app, ecommerce, diskussioner, fora, temaer, skabeloner, blocks

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
da_DK: add-on, addon, ecommerce, installation, diskussioner, fora, temaer, skabeloner, blocks

en: and all its children were successfully copied beneath
da_DK: og alle undersiderne blev kopieret succesfuldt under

en: antispam, block spam, security
da_DK: antispam, blok spam, sikkerhed

en: at a specific date and time
da_DK: på en specifik dato og tid

en: at the current level
da_DK: på det aktuelle niveau

en: at the level above
da_DK: i fjerde niveau

en: at the second level
da_DK: i andet niveau

en: at the third level
da_DK: i tredie niveau

en: at the top level
da_DK: på det øverste niveau

en: atom, rss, feed, syndication
da_DK: atom, rss, feed, syndikering

en: attribute configuration
da_DK: attribut konfiguration

en: attribute type icon
da_DK: attribut type ikon

en: attributes, sets
da_DK: attributter, sæt

en: attributes, types
da_DK: attributter, typer

en: auth, authentication, types, oauth, facebook, login, registration
da_DK: auth, autentificering, typer,oauth, facebook, login, registrering

en: beneath
da_DK: under

en: block, refresh, custom
da_DK: block, opdatere, custom

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
da_DK: bulk, seo, ændre søgeord, motor, optimering, søg

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
da_DK: købe addon, købe add on, købe add-on, køb af addon, køb af add on, køb af add-on, find addon, ny addon, markedsplads

en: buy theme, new theme, marketplace, template
da_DK: købe tema, nye tema, markedsplads, skabelon

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
da_DK: cache option, ændre cache, overskrive, tænde cache, slukke cache, ingen cache, side cache, caching

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
da_DK: cache option, slukke cache, ingen cache, side cache, caching

en: cache page if all blocks support it.
da_DK: cache siden hvis alle blocks supportere det.

en: characters
da_DK: karakterer

en: community, points, karma
da_DK: fællesskab, point, karma

en: concrete5 Marketplace
da_DK: concrete5 Markedspladsen

en: concrete5 Marketplace - Download
da_DK: concrete5 Markedspladsen - Download

en: concrete5 Marketplace - Purchase & Checkout
da_DK: concrete5 Markedspladsen - Køb & Checkout

en: concrete5 Migrations
da_DK: Concrete5 Migrationer

en: concrete5 Update
da_DK: concrete5 Opdatering

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
da_DK: concrete5 kan ikke parse PATH_INFO eller ORIG_PATH_INFO oplysninger fra din server.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
da_DK: Under redigering understøtter Concrete5 ikke Internet Explorer 6.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
da_DK: concrete5 brugerflade-indstillinger gemt korrekt.

en: concrete5 is already installed.
da_DK: concrete5 er allerede installeret.

en: concrete5 is not compatible with opcode caches that strip PHP comments. Certain configurations of eAccelerator and Zend opcode caching may use this behavior, and it must be disabled.
da_DK: Concrete5 er ikke kompatibel med opcode caches der fjerner PHP kommentarer. Visse konfigurationer af eAccelerator og Zend opcode caching kan anvende denne adfærd, og skal deaktiveres.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 with JPEG, PNG and GIF support. Doublecheck that your installation has support for all these image types.
da_DK: Concrete5 kræver GD library 2.0.1 med JPEG, PNG og GIF support. Dobbelttjek, at din installation understøtter alle disse billedtyper.

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
da_DK: concrete5 kræver PHP XML Parser og SimpleXML udvidelser

en: concrete5 requires at least PHP %s
da_DK: Concrete5 kræver mindst PHP %s

en: concrete5 runs best with at least 64MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. You may experience problems uploading and resizing large images, and may have to install concrete5 without sample content.
da_DK: Concrete5 kører bedst med mindst 64 MB RAM.
                                Din hukommelse grænse er i øjeblikket %sMB. Du kan opleve problemer med at uploade og resizing store billeder, og skal muligvis installere Concrete5 uden prøve indhold.

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
da_DK: concrete5 veteraner kan vælge "Tom Hjemmeside," men ellers vil vi anbefaler at starte med noget demo indhold.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
da_DK: Concrete5 kunne ikke gemme din add-on pakke efter download.

en: concrete5 will not install with less than 24MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. Please increase your memory_limit using ini_set.
da_DK: Concrete5 vil ikke installere med mindre end 24 MB RAM.
                                Din hukommelse grænse er i øjeblikket %sMB. Please increase your memory_limit using ini_set.

en: concrete5.org, my account, marketplace
da_DK: concrete5.org, min konto, markedsplads

en: configure search, site search, search option
da_DK: konfigurere søgning, hjemmeside søgning, søgemulighed

en: conversations
da_DK: samtaler

en: conversations bad words, banned words, banned, bad words, bad, words, list
da_DK: samtaler dårlige ord, forbudte ord, forbudt, dårlige ord, dårlige, ord, liste

en: conversations ratings, ratings, community, community points
da_DK: samtale ratings, ratings, fællesskab, fællesskab point

en: dashboard, configuration
da_DK: kontrolpanel, konfiguration

en: days
da_DK: dage

en: disable full page cache.
da_DK: deaktiver fuld side cache.

en: edit stacks, view stacks, all stacks
da_DK: edit stacks, se stacks, alle stacks

en: editors, hide site, offline, private, public, access
da_DK: redaktører, skjul site, offline, privat, offentlige adgang

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
da_DK: e-mailserver, mail-indstillinger, mail-konfiguration, ekstern, indtern

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
da_DK: e-mailserver, mail-indstillinger, mail-konfiguration, privat besked, besked-system, import, e-mail, besked

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
da_DK: e-mail, logføring, logs, smtp, pop, fejl, mysql, log

en: enable full page cache.
da_DK: aktiver fuld side cache.

en: enable source maps in generated CSS files
da_DK: aktivere source maps i genererede CSS-filer

en: errors, exceptions, develop, support, help
da_DK: fejl, undtagelser, udvikle, support, hjælpe

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
da_DK: eksport, backup, database, SQL, MySQL, kryptering, gendanne

en: failed login attempts
da_DK: forkerte loginforsøg

en: file options, file manager, upload, modify
da_DK: filindstillinger, filhåndtering, uploade, ændre

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
da_DK: fil, filattributter, titel, attribut, beskrivelse, omdøbe

en: files, category, categories
da_DK: filer, kategori, kategorier

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
da_DK: find side, søg side, søg, find, sider, sitemap

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
da_DK: find, søge, mennesker, slet bruger, fjerne bruger, ændre password, password

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
da_DK: formularer, log, fejl, e-mail, mysql, undtagelse, spørgeskema

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
da_DK: formularer, log, fejl, e-mail, mysql, undtagelse, spørgeskema, historie

en: forms, questions, response, data
da_DK: formularer, spørgsmål, respons, data

en: group set
da_DK: gruppe sæt

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha
da_DK: http://da.wikipedia.org/wiki/Captcha

en: iFrame - Works in more devices
da_DK: iFrame - Fungerer i flere enheder

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
da_DK: iPhone forside skærm ikoner skal være 57x57 og være i .png format.

en: iPhone icon removed successfully.
da_DK: iPhone ikon fjernet med succes.

en: iPhone icon updated successfully.
da_DK: iPhone ikon opdateret med succes.

en: images, picture, responsive, retina
da_DK: billeder, billede, responsive, retina

en: in
da_DK: i

en: in alphabetical order.
da_DK: Alfabetisk

en: in reverse alphabetical order.
da_DK: Omvendt alfabetisk

en: in reverse sitemap order.
da_DK: i omvendt sitemap rækkefølge.

en: in their sitemap order.
da_DK: i deres sitemap rækkefølge.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
da_DK: indekssøgning, reindex søgning, bygge sitemap, sitemap.xml, slet gamle versioner, side versioner, fjerne gammel

en: leave blank to hide
da_DK: lad stå tomt for at skjule

en: levels
da_DK: niveauer

en: lock site, under construction, hide, hidden
da_DK: lås site, under konstruktion, skjule, skjult

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
da_DK: logo, favicon, iphone, ikon, bogmærke

en: max
da_DK: maks

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
da_DK: medlemsprofil, medlemsside, fællesskab, fora, sociale, avatar

en: minutes
da_DK: minutter

en: months
da_DK: måneder

en: multilingual, localization, internationalization, i18n
da_DK: flersproget, lokalisering, internationalisering, i18n

en: n/j/Y
da_DK: j. n. Y

en: network, proxy server
da_DK: netværk, proxy-server

en: new file set
da_DK: ny filsæt

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
da_DK: nye tema, tema, aktive tema, ændre tema, skabelon, css

en: new user group, new group, group, create
da_DK: ny brugergruppe, nye gruppe, gruppe, oprette

en: new user, create
da_DK: ny bruger, oprette

en: of
da_DK: af

en: on
da_DK: den

en: once a certain amount of time has passed
da_DK: når en bestemt tid har passeret

en: overrides, system info, debug, support, help
da_DK: overstyring, system info, debug, support, hjælp

en: page
da_DK: side

en: page attributes, custom
da_DK: sideattributter, brugerdefinerede

en: page types
da_DK: sidetype

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
da_DK: sider, tilføje side, slette side, kopiere, flytte, alias

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
da_DK: sider, tilføje side, slet side, kopiere, flytte, alias, bulk

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
da_DK: profil, login, omdirigere, specifik, kontrolpanel, administratorer

en: questions, quiz, response
da_DK: spørgsmål, quiz, respons

en: seconds
da_DK: sekunder

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
da_DK: sikkerhed, handlinger, administrator, admin, pakke, markedsplads, søg

en: security, alternate storage, hide files
da_DK: sikkerhed, alternativ opbevaring, skjule filer

en: security, files, media, extension, manager, upload
da_DK: sikkerhed, filer, medier, filtypenavn, Manager, uploader

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
da_DK: sikkerhed, lås ip, lockout, blokere ip, adresse, begrænse, adgang

en: security, registration
da_DK: sikkerhed, registrering

en: sharing, facebook, twitter
da_DK: deling, facebook, twitter

en: signup, new user, community, public registration, public, registration
da_DK: tilmelding, ny bruger, fællesskab, offentlig registrering, offentligt, registrering

en: single, page, custom, application
da_DK: enkelt, side, custom, application

en: smtp, mail settings
da_DK: smtp, mail-indstillinger

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
da_DK: stacks, genanvendelige indhold, scrapbog, kopiere, indsætte, indsætte block, kopi block, hjemmeside navn, logo

en: step %1$d of %2$d
da_DK: trin %1$d af %2$d

en: success
da_DK: succes

en: survey results
da_DK: undersøgelsens resultater

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
da_DK: %s block navnet <strong>%s</strong> i <strong>%s</strong> Området.

en: timezone, profile, locale
da_DK: tidszone, profil, lokalitet

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
da_DK: tinymce, indholds block, skrifttyper, editor, indhold, overlay

en: to
da_DK: til

[ctx: toolbar]
en: Add Content
da_DK: Tilføj Indhold

[ctx: toolbar]
en: Dashboard
da_DK: Kontrolpanel

[ctx: toolbar]
en: Edit Mode
da_DK: Redigerings tilstand

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Mode
da_DK: Afslut redigering

[ctx: toolbar]
en: Page Settings
da_DK: Side Indstillinger

[ctx: toolbar]
en: Pages
da_DK: Sider

[ctx: toolbar]
en: Return to Website
da_DK: Returner til Hjemmeside

[ctx: toolbar]
en: Sign Out
da_DK: Log ud

en: topics, tags, taxonomy
da_DK: emner, tags, taksonomi

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
da_DK: trafik, statistik, google analytics, quant, sidevisninger, hits

en: translate, translation, internationalization, multilingual
da_DK: oversætte, oversættelse, internationalisering, flersproget

en: update, upgrade
da_DK: opdatere, opgradere

en: upgrade, new version, update
da_DK: opgradering, ny version, opdatering

en: user attributes, user data, gather data, registration data
da_DK: brugerattributter, brugerdata, indsamle data, registreringsdata

en: user, group, people, permissions, expire, badges
da_DK: bruger, gruppe, mennesker, tilladelser, udløber, badges

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
da_DK: brugere, grupper, mennesker, find, slet bruger, fjerne bruger, ændre password, password

en: vanity, pretty url, redirection, hostname, canonical, seo, pageview, view
da_DK: pæne url, omdirigering, navn på host, kanoniske, seo, sidevisning, visning

en: warning
da_DK: advarsel

en: was moved beneath
da_DK: blev flyttet under

en: was successfully aliased beneath
da_DK: blev oprettet succesfuldt med alias under

en: was successfully copied beneath
da_DK: blev succesfuldt kopieret under

en: website name, title
da_DK: hjemmeside navn, titel

en: weeks
da_DK: uger

en: with the earliest first.
da_DK: Ældste først

en: with the most recent first.
da_DK: Nyeste først
