concrete5 - en to fr_FR translation catalogue (4058 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
fr_FR: 
    
    %s,
    
    Vous avez demandé un nouveau mot de passe pour le site %s 
    
    Votre nom d'utilisateur est: %s
    
    Vous pouvez changer votre mot de passe à l'adresse suivante:
    
    %s
    
    Merci de votre visite!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
fr_FR: 
    
    Quelqu'un a essayé de vous envoyer un courriel indésirable depuis votre site. Voir les détails ci-dessous:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
fr_FR: 
    
    Vous devez cliquer sur l'URL suivant pour activer votre compte sur %s: 
    
    %s 
    
    Merci de votre intérêt pour %s

en: 
    %s has posted a new message to the conversation "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s
fr_FR: 
    %s a ajouté un nouveau message dans la conversation "%s":
    
    %s
    
    Vous pouvez voir la conversation ici 
    
    %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
fr_FR: 
    Une soumission du formulaire %s a été effectuée sur votre site web Concrete5.
    
    %s
    
    Pour voir l'intégralité de cet envoi, visitez %s

en:  On - email validation
fr_FR: On - Validation par courriel.

en:  with the comments "%s"
fr_FR: avec les commentaires "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
fr_FR: "%s"  a été marquée pour suppression. Voir la page ici : %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
fr_FR: Les modifications de "%s" sont en attente et doivent êtres approuvés. Voir la page ici : %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
fr_FR: "%s" est en attente d'héritage d'autorisation. Voir la page ici : %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
fr_FR: "%s"  est en attente de modification d'héritage de permissions de sous page. Voir la page ici : %s.

en: "%s" is not a valid asset group handle
fr_FR: "%s" n’est pas un handle d’asset valide

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
fr_FR: "%s" est en attente de déplacement sous "%s". Page source : %s. Page cible : %s.

en: # Children
fr_FR: # Enfant

en: # Logins
fr_FR: Nb de connexions

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
fr_FR[0]: %1$d version supprimée sur %2$d page (%3$s)
fr_FR[1]: %1$d versions supprimées sur %2$d pages (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
fr_FR: %1$s fichier sauvegardé (%2$d pages).

en: %1$s of %2$s
fr_FR: %1$s de %2$s

en: %d Block | %d Blocks
fr_FR[0]: %d Bloc
fr_FR[1]: %d Blocs

en: %d Workflow | %d Workflows
fr_FR[0]: %d flux de travail
fr_FR[1]: %d flux de travail

en: %d day | %d days
fr_FR[0]: %d jour
fr_FR[1]: %d jours

en: %d day ago | %d days ago
fr_FR[0]: Il y a %d jour
fr_FR[1]: Il y a %d jours

en: %d hour | %d hours
fr_FR[0]: %d heure
fr_FR[1]: %d heures

en: %d hour ago | %d hours ago
fr_FR[0]: Il y a %d heure
fr_FR[1]: Il y a %d heures

en: %d item | %d items
fr_FR[0]: %d objet
fr_FR[1]: %d objets

en: %d minute ago | %d minutes ago
fr_FR[0]: Il y a %d minute
fr_FR[1]: Il y a %d minutes

en: %d month ago | %d months ago
fr_FR[0]: Il y a %d mois
fr_FR[1]: Il y a %d mois

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
fr_FR[0]: %d page sélectionnée.
fr_FR[1]: %d pages sélectionnées.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
fr_FR[0]: %d page nécessite une ré-indexation.
fr_FR[1]: %d pages nécessitent une ré-indexation.

en: %d review | %d reviews
fr_FR[0]: %d revue
fr_FR[1]: %d revues

en: %d second | %d seconds
fr_FR[0]: %d seconde
fr_FR[1]: %d secondes

en: %d second ago | %d seconds ago
fr_FR[0]: Il y a %d seconde
fr_FR[1]: Il y a %d secondes

en: %d task | %d tasks
fr_FR[0]: %d tâches
fr_FR[1]: %d tâches

en: %d year ago | %d years ago
fr_FR[0]: Il y a %d an
fr_FR[1]: Il y a %d ans

en: %s (Retina Version)
fr_FR: %s (version Retina)

en: %s Form Submission
fr_FR: Soumission du formulaire %s

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
fr_FR: %s soumis par <strong>%s</strong> le %s

en: %s Theme
fr_FR: %s Thème

en: %s can fully clear your website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
fr_FR: %s peut complètement vider votre site de tout son contenu et installer son propre contenu personnalisé à la place. Si vous installez un thème pour la première fois vous pouvez vouloir faire cela. Supprimer tout le contenu du site ?

en: %s file deleted successfully. | %s files deleted successfully.
fr_FR[0]: %s fichier correctement supprimé.
fr_FR[1]: %s fichiers correctement supprimés.

en: %s file imported successfully. | %s files imported successfully
fr_FR[0]: %s fichier correctement importé.
fr_FR[1]: %s fichiers correctement importés.

en: %s file rescanned successfully. | %s files rescanned successfully.
fr_FR[0]: %s fichier correctement re scanné.
fr_FR[1]: %s fichiers correctement re scannés.

en: %s file uploaded | %s files uploaded
fr_FR[0]: %s fichier téléversé
fr_FR[1]: %s fichiers téléversés.

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
fr_FR: Éditer %s

[ctx: %s is a channel]
en: Clear all in %s
fr_FR: Tout effacer dans %s

en: %s is currently editing this page.
fr_FR: %s édite actuellement cette page.

en: %s method does not exist for the %s class
fr_FR: la méthode %s n'existe pas pour la classe %s

en: %s more to display. <strong>View all &gt;</strong>
fr_FR: %s de plus à afficher. <strong>Tout voir &gt;</strong>

en: %s version deleted successfully | %s versions deleted successfully.
fr_FR[0]: %s version correctement supprimée.
fr_FR[1]: %s versions correctement supprimées.

en: %s x %s dimensions
fr_FR: dimensions %s x %s

en: %s: Basic Details
fr_FR: %s : Détails de base

en: &larr; Newer
fr_FR: &larr; Nouveau

en: &lt; Back to %s
fr_FR: &lt; Retour sur %s

en: &lt; Back to Home
fr_FR: &lt; Retour à l'accueil

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
fr_FR: (<strong>Note</strong>: Vous devez d'abord créer l'attribut de page "is_featured")

en: (Deleted Group)
fr_FR: (Groupe supprimé)

en: (Deleted User)
fr_FR: (Utilisateur supprimé)

en: (No Description)
fr_FR: (Pas de description)

en: (No Name)
fr_FR: (Pas de nom)

en: (No Subject)
fr_FR: (Aucun sujet)

en: (Optional)
fr_FR: (Optionnel)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
fr_FR: (Séparer les différents courriels par une virgule)

en: (Unknown author)
fr_FR: (Auteur inconnu)

en: (Unknown)
fr_FR: (Inconnu)

en: (Untitled Page)
fr_FR: (Page sans titre)

en: (Untitled)
fr_FR: (sans titre)

en: (User ID: %s)
fr_FR: (ID Utilisateur: %s)

en: * Scroll right to view full results
fr_FR: * Défiler vers la droite pour voir les résultats complets

en: ** All
fr_FR: ** Tous

en: ** Choose a page type
fr_FR: ** Choisissez un type de page

en: ** Multiple Settings
fr_FR: ** Paramètres multiples

en: ** New
fr_FR: ** Nouveau

en: ** No Filtering
fr_FR: ** Aucun filtre

en: ** None
fr_FR: ** Aucun

en: ** None Activated
fr_FR: ** Aucun activé

en: ** None Selected
fr_FR: ** Aucune sélection

en: ** None Set
fr_FR: ** Aucune sélection

en: ** Same as website (default)
fr_FR: ** Le même que celui du site (défaut)

en: ** Show All
fr_FR: ** Tout afficher

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
fr_FR: *** NE PAS RÉPONDRE AU MESSAGE CI-DESSOUS. ***

en: *** Undetermined country
fr_FR: *** Pays indéterminé

en: *** Unknown or mixed language
fr_FR: *** Langue inconnue ou mélangées.

en: -- None --
fr_FR: -- Aucun(e) --

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
fr_FR: --- Répondre au-dessus. Ne modifiez pas cette ligne --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
fr_FR: -------------------- Message originel --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
fr_FR: /\-\-\- Répondre au-dessus\. Ne modifiez pas cette ligne \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 403 Error
fr_FR: Erreur 403

en: 404 Error
fr_FR: Erreur 404

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to obtain your access keys.
fr_FR: <a href="%s" target="_blank">Cliquez ici</a> pour obtenir votre clef d'accès.

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
fr_FR: <a href="%s">%s</a>  a été marquée pour suppression.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
fr_FR: <a href="%s">%s</a>  en attente de modification d'héritage de permissions de sous page.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
fr_FR: <a href="%s">%s</a> est en attente de déplacement sous <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
fr_FR: <a href="%s">%s</a> soumise à modification de permissions.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
fr_FR: <a href="%s">%s</a> soumise pour modification d'héritage de permissions pour %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
fr_FR: <a href="%s">Cliquez ici</a> si vous désirez relancer ce script.

en: <em>%s</em> Reply | <em>%s</em> Replies
fr_FR[0]: <em>%s</em> Réponse
fr_FR[1]: <em>%s</em> réponse

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
fr_FR: <p>Récupération des informations depuis le Marketplace de concrete5.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
fr_FR: <p>Vous êtes maintenant déconnecté du Marketplace de Concrete5.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
fr_FR: <p>Vous avez été correctement identifié sur le Marketplace de Concrete5.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
fr_FR: <p>Vous devez être identifié sur le Marketplace de Concrete5 pour installer des extensions et thèmes. Veuillez vous identifier.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
fr_FR: <p>Votre paquet ne peut être installé. Une erreur inconnue est survenue.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
fr_FR: <p>Votre paquet va maintenant être téléchargé et installé.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
fr_FR: <strong>Bloc %s</strong> dans la zone <strong>%s</strong>.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
fr_FR: <strong>%s</strong>, envoyé par %s le %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Une fois activées, les permissions avancées ne peuvent être désactivées.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
fr_FR: <strong>Requête sauvegardée.</strong>: Vous devez compléter le flux de travail avant que le changement soit actif.

en: <strong>Upload Files</strong> / Click to Choose or Drag &amp; Drop. /
fr_FR: <strong>Téleverser des fichiers</strong> / Cliquer pour sélectionner ou Glisser &amp; Déposer

en: A Beautiful Site Deserves a Beautiful Blog
fr_FR: Un joli site mérite un joli blog.

en: A file exists in place of the proxy directory. Please remove the '%s' file to proceed with the proxy class generation.
fr_FR: Un fichier est actuellement présent à la place du répertoire des proxy et empêche la création d’un répertoire du même nom. Veuillez supprimer le fichier '%s' pour permettre la génération des classes proxy.

en: A job set with name "%s" was not found
fr_FR: La collection de jobs "%s" n'a pas été trouvée

en: A job with handle "%s" was not found
fr_FR: Le job d'identifiant "%s" n'a pas été trouvé

en: A location has not yet been chosen.
fr_FR: Aucun emplacement n'a encore été définit.

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
fr_FR: Un message vous a été envoyé par %s depuis votre profil sur %s

en: A multilingual section page at this location already exists.
fr_FR: Une section linguistique existe déjà à cet emplacement.

en: A new user has registered on your website.
fr_FR: Un nouvel utilisateur c'est enregistré sur votre site internet.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
fr_FR: Un nouvel utilisateur s'est enregistré sur votre site. Vous devez approuver ce compte pour l'activer et lui permettre de se connecter.

en: A username cannot be more than %s characters long.
fr_FR: La longueur du nom d'utilisateur ne peut être supérieure à %s caractères.

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
fr_FR: Le nom d'utilisateur ne peut contenir que des lettres, nombres, espaces, point (sauf au début et à la fin) et tirets bas (sauf au début et à la fin)

en: A username may only contain letters, numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
fr_FR: Le nom d'utilisateur peut seulement être composé de lettres, chiffres, points (sauf au début et à la fin) et caractères de soulignement (sauf au début et à la fin).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces (not at the beginning/end), dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
fr_FR: Un nom d'utilisateur peut contenir des lettres et des nombres, ou encore des espaces, points et tirets bas (Ces 3 derniers types jamais au début ni à la fin).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
fr_FR: Les noms d'utilisateurs ne peuvent contenir que des lettres, nombres, espaces, point (sauf au début et à la fin) et tirets bas (sauf au début et à la fin)

en: A username must be at least %s characters long.
fr_FR: Un nom d'utilisateur doit avoir au moins %s caractères.

en: A valid handle must contain no punctuation or spaces.
fr_FR: Un identifiant valide ne doit pas contenir de ponctuation ni d'espaces.

en: AJAX Error.
fr_FR: Erreur AJAX.

en: ASP Style Tags Disabled
fr_FR: Tag type ASP désactivé

en: About
fr_FR: A propos

en: Access
fr_FR: Accès

en: Access Denied
fr_FR: Accès refusé

en: Access Denied.
fr_FR: Accès refusé.

en: Access to block denied
fr_FR: Accès au bloc refusé

en: Accessibility
fr_FR: Accessibilité

en: Account
fr_FR: Compte

en: Accounts expire after
fr_FR: Les comptes expireront après

en: Action Handle
fr_FR: Identifiant de l'action

en: Action Name
fr_FR: Nom de l'action

en: Action Required
fr_FR: Action requise

en: Action is not available here.
fr_FR: Action invalide ici.

en: Action to take
fr_FR: Action à mener

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate User
fr_FR: Activer l'utilisateur

en: Activate Users
fr_FR: Activer les utilisateurs

en: Activated Users
fr_FR: Utilisateurs activés

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Captcha
fr_FR: Activer le Captcha

en: Active Conversation Editor
fr_FR: Activer l'éditeur de conversations

en: Active Library
fr_FR: Bibliothèque active

en: Active Users
fr_FR: Utilisateurs actifs

en: Active users updated.
fr_FR: Utilisateurs actifs mis à jour.

en: Activity
fr_FR: Activité

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add %s
fr_FR: Ajouter %s

en: Add & Change Content
fr_FR: Ajouter & changer le contenu

en: Add Access Entity
fr_FR: Ajouter une entité d'accès

en: Add Action
fr_FR: Ajouter une action

en: Add Attribute
fr_FR: Ajouter un attribut

en: Add Attributes to Set
fr_FR: Ajouter un attribut à la collection

en: Add Block
fr_FR: Ajouter un bloc

en: Add Blocks
fr_FR: Ajouter des blocs

en: Add Category
fr_FR: Ajouter une catégorie

en: Add Column Left
fr_FR: Ajouter une colonne à gauche

en: Add Column Right
fr_FR: Ajouter une colonne à droite

en: Add Content
fr_FR: Ajout Contenu

en: Add Content Section
fr_FR: Ajouter une section de contenu

en: Add Content to The Page
fr_FR: Ajouter du contenu sur la page

en: Add Control Set
fr_FR: Ajouter un paramétrage de contrôle

en: Add Entry
fr_FR: Ajouter une entrée

en: Add External Link
fr_FR: Ajouter un lien externe

en: Add Feed
fr_FR: Ajouter un flux

en: Add File Set
fr_FR: Ajouter une collection de fichiers

en: Add Files
fr_FR: Ajouter

en: Add Form Control
fr_FR: Ajouter un contrôle de formulaire

en: Add From Computer
fr_FR: Ajouter depuis l'ordinateur

en: Add From Incoming
fr_FR: Ajouter depuis la file d’attente

en: Add Functionality
fr_FR: Ajouter des fonctions

en: Add Group
fr_FR: Ajouter un groupe

en: Add Group Combination
fr_FR: Ajouter une combinaison de groupes

en: Add Group Set
fr_FR: Ajouter une collection de groupes

en: Add Groups
fr_FR: Ajouter des groupes

en: Add Head
fr_FR: Ajouter l'entête

en: Add Incoming
fr_FR: Ajouter à la file en attente

en: Add Job Set
fr_FR: Ajouter une collection de tâches

en: Add Layout
fr_FR: Ajouter un agencement

en: Add Link
fr_FR: Ajouter un lien

en: Add Location
fr_FR: Ajouter un emplacement

en: Add Message
fr_FR: Ajouter un message

en: Add Message Label
fr_FR: Ajouter une étiquette au message

en: Add Mode Active
fr_FR: Éjouter le Mode Actif

en: Add Option
fr_FR: Ajouter des options

en: Add Page
fr_FR: Ajouter une page

en: Add Page Template
fr_FR: Ajouter un modèle de page

en: Add Page Type
fr_FR: Ajouter un type de page

en: Add Pages and Navigate Your Site
fr_FR: Ajouter des pages et naviguer sur votre site

en: Add Panel
fr_FR: Ajouter un panneau

en: Add Points
fr_FR: Ajouter des points

en: Add Question
fr_FR: Ajouter une question

en: Add Remote Files
fr_FR: Ajouter des fichiers distants

en: Add Row Above
fr_FR: Ajouter une ligne au dessus

en: Add Row Below
fr_FR: Ajouter une ligne en dessous

en: Add Service
fr_FR: Ajouter un service

en: Add Set
fr_FR: Ajouter une collection

en: Add Single Page
fr_FR: Ajouter une page simple

en: Add Source
fr_FR: Ajouter une source

en: Add Stack
fr_FR: Ajouter une pile

en: Add Template
fr_FR: Ajouter le modèle

en: Add To Existing Permissions
fr_FR: Ajouter aux permissions actuelles

en: Add Topic
fr_FR: Ajouter un sujet

en: Add Topic Tree
fr_FR: Ajouter l'arborescence des sujets

en: Add Type
fr_FR: Ajouter un type

en: Add URL
fr_FR: Ajouter URL

en: Add User
fr_FR: Ajouter un utilisateur

en: Add Word
fr_FR: Ajouter un mot

en: Add Workflow
fr_FR: Ajouter un flux de travail.

en: Add a Locale
fr_FR: Ajouter une locale

en: Add a new page to your site, or quickly jump around your sitemap.
fr_FR: Ajoutez une nouvelle page à votre site, ou passez rapidement d'une page à l'autre en utilisant votre carte du site.

en: Add a page
fr_FR: Ajouter une page

en: Add a search box to your site.
fr_FR: Ajouter une zone de recherche sur votre site.

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
fr_FR: Ajouter et gérer les comptes et groupes utilisateurs sur votre site web.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
fr_FR: Ajouter tout le code HTML ou JavaScript dont vous avez besoin pour le suivi de toutes les pages de votre site, et sélectionner si ce code doit aller dans l'entête ou le pied de page de votre site. C'est ici que vous saisissez le code de suivi fourni par google analytics par exemple.

en: Add from Incoming Directory
fr_FR: Ajouter depuis le répertoire de la file en attente

en: Add from Remote URL
fr_FR: Ajouter depuis l'URL distante

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
fr_FR: Ajouter des images individuelles avec le gestionnaire de fichiers, ou choisir une collection de fichiers. Les options de lecture vous permettent d'afficher les images dans l'ordre ou de façon aléatoire. Concrete5 va afficher les images en diaporama animé.

en: Add page templates to your site.
fr_FR: ajouter des modèles de pages sur votre site.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
fr_FR: Ajouter des questions et spécifier si les visiteurs non enregistrés ont le droit d'y répondre ou non. Entrez chaque réponse comme une option à part entière en cliquant sur ajouter une option. Les résultats sont également visibles sur Tableau de bord > Rapports > Sondages.

en: Add social links <a href="%s">in the dashboard</a>
fr_FR: Ajouter des liens sociaux <a href="%s">dans le tableau de bord</a>

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
fr_FR: Ajoute un contenu texte en utilisant la barre d'outils de l'éditeur WYSIWYG. Crée des liens internes sur vos pages, fichiers et autres objets du site en utilisant la barre d'outils concrete5.

en: Add the users below to Group(s)
fr_FR: Ajouter l'utilisateur ci-dessous dans ce(s) groupe(s)

en: Add to Group
fr_FR: Ajouter au groupe

en: Add uploaded files to a set?
fr_FR: Ajouter les fichiers téléversés dans une collection ?

en: Add-On Compatibility
fr_FR: Compatibilité de l'extension

en: Add-On Updates
fr_FR: Extensions à mettre à jour

en: Add-On updates are available!
fr_FR: Des mises a jour d'extensions sont disponibles !

en: Add-Ons
fr_FR: Extensions

en: Add/Remove Sets
fr_FR: Ajouter/Supprimer à des Collections

en: Added
fr_FR: Ajouté

en: Added Between
fr_FR: Ajouté entre

en: Added On
fr_FR: Ajouté le

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
fr_FR: Ajouté par <strong>%s</strong> le %s

en: Added to Page
fr_FR: Ajouté à la page

en: Adding admin user.
fr_FR: Ajout de l'administrateur.

en: Adding block types.
fr_FR: Ajout des types de blocs.

en: Adding gathering data sources.
fr_FR: Ajout regroupant les sources de données.

en: Adding image editor functionality.
fr_FR: Ajoute les fonctionnalités d'édition d'image.

en: Adding new posts is disabled for this conversation.
fr_FR: L'Ajout de nouveaux messages est désactivé pour cette conversation.

en: Adding pages and content.
fr_FR: Ajout des pages et de leur contenu.

en: Adding themes.
fr_FR: Ajout des thèmes.

en: Additional Attributes
fr_FR: Attributs supplémentaires

en: Address 1
fr_FR: Adresse 1

en: Address 2
fr_FR: Adresse 2

en: Address Options
fr_FR: Options d'adresse

en: Adds a front-end language switcher to your website.
fr_FR: Ajouter un sélecteur de langue sur votre site web.

en: Adds a thin hairline horizontal divider to the page.
fr_FR: Ajoute une fine ligne horizontale de division de page.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
fr_FR: Ajoutes des images, affihe leurs miniature et les agrandit au clic.

en: Administrator Information
fr_FR: Informations administrateur

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Block Settings
fr_FR: Paramètres de blocs avancés

en: Advanced Permissions
fr_FR: Permissions avancées

en: Advanced Search
fr_FR: Recherche avancée

en: Advanced block settings saved successfully.
fr_FR: Paramètres de blocs avancés enregistré avec succès

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
fr_FR: Les permissions avancées sont désactivées. Activer les ci-dessous.

en: Advanced permissions are turned on.
fr_FR: Les autorisations avancées sont activées.

en: Advanced permissions enabled.
fr_FR: Permissions avancées activées.

en: Advanced settings for web developers.
fr_FR: Réglages avancés pour développeurs web.

en: After Today
fr_FR: Après ce jour

en: Alias deleted.
fr_FR: Alias supprimé.

en: Align text to the left
fr_FR: Aligner le texte à gauche

en: Align text to the right
fr_FR: Aligner le texte à droite

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tous

en: All Attributes
fr_FR: Tous les attributs

en: All Available Countries
fr_FR: Tous les pays disponibles

en: All Block Types
fr_FR: Tout type de blocs

en: All Channels
fr_FR: Toutes les chaînes

en: All Day
fr_FR: tous les jours

en: All File Types
fr_FR: Tout type de fichiers

en: All Groups
fr_FR: Tous les groupes

en: All Items
fr_FR: Tous les articles

en: All Levels
fr_FR: Tous les niveaux

en: All Page Types
fr_FR: Tout type de pages

en: All Pages
fr_FR: Toutes les pages

en: All Themes
fr_FR: Tous les thèmes

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
fr_FR: Tous les blocs actuellement installés sur votre site sont listés ici. Les blocs personnels que vous avez développés apparaîtront sous 'En attente d'installation', tant que vous ne les aurez pas installés. Cliquez sur n'importe quel bloc pour obtenir les informations afférentes à son utilisation et rafraîchir les tables du bloc dans la base de données.

en: All documents and images.
fr_FR: Tous les documents et images.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
fr_FR: Toutes les pages ont été traitées, cela reprendra du début à la prochaine exécution.

en: All running jobs have been reset.
fr_FR: Toutes les tâches en cours ont été réinitialisées.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
fr_FR: Toutes les versions de fichiers seront déplacées vers l'emplacement sélectionné.

en: Allow External Links
fr_FR: Autoriser les liens externes

en: Allow automatic registration
fr_FR: Autoriser l'enregistrement automatique

en: Allow multiple options to be chosen.
fr_FR: Autoriser plusieurs options.

en: Allow users to add to this list.
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à effectuer des ajouts à cette liste.

en: Allow visitors to signup as site members?
fr_FR: Autoriser les visiteurs à se connecter en tant que membre ?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
fr_FR: Autoriser vos utilisateurs à spécifier leur fuseau horaire. Ce réglage est éditable dans le profil utilisateur et dans le tableau de bord sur la section des utilisateurs.

en: Allowed File Extensions (Comma separated, no periods).
fr_FR: Extensions de fichiers autorisées (séparées par des virgules, sans tabulations).

en: Allowed File Types
fr_FR: Types de fichiers autorisés

en: Allowed Page Templates
fr_FR: Autoriser les modèles de pages

en: Allowed file types saved.
fr_FR: Types de fichiers autorisés sauvegardés.

en: Allows other blocks like the topic list block to pass search criteria to this page list block.
fr_FR: Autoriser d'autres blocs comme le bloc de liste de messages à passer des critères de recherche dans le bloc de liste de pages.

en: Allows users to add social icons to their website
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à ajouter des icônes sociales sur leur site web

en: Allows users to share this page with social networks.
fr_FR: Autoriser les utilisateurs a partager cette page via les réseaux sociaux.

en: Alphabetical
fr_FR: Alphabétique

en: Alphabetical order
fr_FR: Ordre alphabétique

en: Already Installed
fr_FR: Déjà installée

en: Already Started.
fr_FR: Déjà commencé.

en: Alt. Text
fr_FR: Texte alternatif

en: Always publish below a certain page.
fr_FR: Toujours publier sous cette page.

en: An attribute with the handle %s already exists.
fr_FR: Un attribut avec l'identifiant %s existe déjà.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
fr_FR: Un courriel vous a été envoyé à l'adresse saisie lors de l'enregistrement. Cliquez sur le lien contenu dans celui-ci pour valider votre adresse de courriel.

en: An error occured while deleting this item:
fr_FR: Une erreur est survenue pendant la suppression de cet objet:

en: An error occured while saving.
fr_FR: Une erreur est apparue en sauvegardant.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l'opération de copie.

en: An error occurred while attempting to determine file permissions.
fr_FR: Une erreur est survenue en essayant de déterminer les permissions de fichier.

en: An error occurred while downloading the package.
fr_FR: Une erreur est survenue lors du téléchargement du paquet.

en: An error occurred while processing this request.
fr_FR: Une erreur est survenue lors du traitement de la requête.

en: An error occurred while trying to create the account.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la création du compte.

en: An error occurred while trying to install the package.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l'installation du paquet.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la décompression du paquet.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
fr_FR: Une erreur inattendue est survenue lors de la connexion de votre site au marketplace.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
fr_FR: Une erreur inattendue est survenue pendant la recherche du fichier demandé

en: An unexpected error occurred.
fr_FR: Une erreur inattendue est survenue.

en: An unknown error occurred while trying to find the thumbnails!
fr_FR: Une erreur inconnue s’est produite lors de la recherche des miniatures !

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
fr_FR: Une erreur inconnue est survenue lors du téléversement du fichier. Veuillez vérifier que les téléversements sont activés, et que votre fichier n'excède pas les tailles maximales des variables post_max_size ou upload_max_filesize.
    
    Fichiers téléversés : %s
    Taille max. du fichier de téléversement : %s
    Taille max. d'envoi : %s

en: An unspecified error has occurred.
fr_FR: Une erreur indéterminée est survenue.

en: An unspecified error occurred.
fr_FR: Une erreur indéterminée est survenue.

en: Anchor
fr_FR: Ancre nommée

en: And much more!
fr_FR: Et bien plus !

en: Anonymous
fr_FR: Anonyme

en: Another Blog Post
fr_FR: Un autre billet de blog

en: Another Page
fr_FR: Autre page

en: Answer Options
fr_FR: Options de réponses

en: Answer Type
fr_FR: Type de réponse

en: Anti-spam settings saved.
fr_FR: Paramètres anti-indésirables enregistrés.

en: Antispam libraries
fr_FR: Librairies d'anti-indésirables

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
fr_FR: Tous les codes HTML que vous saisirez ici seront automatiquement inclus à la fin de chaque page de votre site web.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in Composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in Composer.
fr_FR: Tous les attributs ou zones de blocs que vous avez activés en édition dans le compositeur pour cette page sont disponibles ici. Ajouter des blocs par défaut sur vos type de pages. Après l'ajout du bloc, cliquer dessus et sélectionner l'option pour le rendre disponible dans le compositeur.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
fr_FR: Toutes les adresses électroniques de ce cadre seront notifiées lorsqu'un courriel indésirable sera détecté.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
fr_FR: Tout utilisateur ou groupe sélectionné pourra être supprimé des permissions des pages sélectionnées.

en: Anyone may view the website.
fr_FR: Tout le monde peut voir le site.

en: Anything that isn't specific to this page happens here. Manage users, files, reporting data, and site-wide settings.
fr_FR: Tout ce qui est indépendant des pages se passe ici. Gérer les utilisateurs, les fichiers, les rapports et les paramètres globaux.

en: Application specific database entities were refreshed.
fr_FR: Les entités spécifiques de l’application en base de donnée ont été rafraîchies.

en: Apply Downloaded Update
fr_FR: Appliquer la mise à jour téléchargée

en: Apply a sepia tone
fr_FR: Appliquer un ton sépia

en: Apply this design to just this page, or your entire site?
fr_FR: N'appliquer ce design qu'à cette page, ou bien au site complet ?

en: Apply this theme to every page on your site?
fr_FR: Appliquer ce thème à toutes les pages de votre site ?

en: Approve
fr_FR: Approuver

en: Approve Changes
fr_FR: Approuver les changements

en: Approve Delete
fr_FR: Approuver la suppression

en: Approve Move
fr_FR: Approuver le déplacement

en: Approve Page
fr_FR: Approuver la page

en: Approve Version
fr_FR: Approuver la version

en: Approve request saved. You must complete the approval workflow before these changes are publicly accessible.
fr_FR: Requête d'approbation sauvegardée. Vous devez compléter le flux de travail d'approbation avant que les changements soient publiquement accessibles.

en: Approved
fr_FR: Approuvée

en: Approved Version
fr_FR: Version approuvée

en: Approved by
fr_FR: Approuvé par

en: Approved by %s
fr_FR: Approuvé par %s

en: Arctic
fr_FR: Arctique

en: Are you sure you want to copy the following files?
fr_FR: Etes vous certain de vouloir copier les fichiers suivants ?

en: Are you sure you want to delete the following files?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les fichiers suivants ?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les pages suivantes ?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer tous ces styles personnalisés?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce formulaire et ses soumissions ?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette soumission de formulaire ?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ces soumissions de formulaire ?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce préréglage d'agencement?

en: Are you sure you want to delete this question?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette question ?

en: Are you sure you want to delete this tile?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce titre ?

en: Are you sure you want to delete this word?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce mot ?

en: Are you sure you want to flag this message as spam?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir marquer ce fichier comme indésirable?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir définitivement supprimer cette collection de fichiers ?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement ce groupe ?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer définitivement cet utilisateur ?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir retirer tous ces styles personnalisés?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
fr_FR: Voulez-vous vraiment retirer cet attribut ?

en: Are you sure you want to remove this node? It will not remove any resources from the system but it will remove all subcategories and their catalog resource references.
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce nœud ? Cela ne supprimera aucune ressources du système mais supprimera toutes les sous-catégories et leur catalogue de références de ressources.

en: Are you sure you want to remove this value?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette valeur ?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce flux de travail ?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this conversation? You will no longer receive email updates when new messages are posted.
fr_FR: Êtes vous sur de vouloir vous désabonner de cette conversation ? Vous ne recevrez plus de courriel quand de nouveaux messages seront ajoutés.

en: Are you sure you wish to delete this page?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette page ?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir activer les utilisateurs suivants ?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir désactiver les utilisateurs suivants ?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les utilisateurs suivants ?

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous certain ?

en: Are you sure? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous certain ? Cette action est irréversible.

en: Are you sure? This will remove all translations from all languages, in the database and in your site PO files. This cannot be undone.
fr_FR: Êtes vous sûr ? Cela supprimera toutes les traductions de votre langue, en base de donnée ainsi que dans les fichiers PO du site. Ceci ne peut pas être annulé par la suite.

en: Area Layout
fr_FR: Modèle de zone

en: Area Permissions
fr_FR: Permissions de zones

en: Area layout preset saved successfully.
fr_FR: Pré-réglages d'agencement de zone correctement sauvegardés.

en: Area layout preset updated successfully.
fr_FR: Pré réglages d'agencement de zone correctement mis à jour.

[ctx: AreaName]
en: Main
fr_FR: Principal

[ctx: AreaName]
en: Page Footer
fr_FR: Pied de page

[ctx: AreaName]
en: Page Header
fr_FR: En-tête de page

[ctx: AreaName]
en: Primary
fr_FR: Primaire

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
fr_FR: Secondaire 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
fr_FR: Secondaire 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
fr_FR: Secondaire 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
fr_FR: Secondaire 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
fr_FR: Secondaire 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
fr_FR: Colonne

[ctx: AreaName]
en: Sidebar Footer
fr_FR: Pied de la colonne

en: Areas
fr_FR: Zones

en: Arrows
fr_FR: Flèches

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Ask User For
fr_FR: Demander à l'utilisateur pour

en: Assign
fr_FR: Assigner

en: Assign Community Points
fr_FR: Assigner des points communautaires

en: Assign Permissions
fr_FR: Assigner les permissions

en: Assign Points
fr_FR: Assigner des points

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
fr_FR: Assigné à <strong>%s</strong>.

en: At a loss? Try searching here. You can find anything from pages in your site to settings and how-to documentation.
fr_FR: Êtes vous perdu? Essayez de chercher ici. La recherche s’étendra à tout le contenu de votre site, des pages aux paramètres en passant par par les tutoriaux.

en: At least one job must be provided
fr_FR: Au moins un job doit être fourni

en: At the level below
fr_FR: Au niveau inférieur

en: Atlantic Ocean
fr_FR: Océan atlantique

en: Attach Files
fr_FR: Joindre des fichiers

en: Attach Workflow to this Permission
fr_FR: Attacher un flux de travail à cette permission

en: Attach a %s account
fr_FR: Lier un compte %s

en: Attach a community account
fr_FR: Lier avec un compte communautaire

en: Attach a concrete5.org account
fr_FR: Lier un compte concrete5.org

en: Attachment Settings
fr_FR: Paramètres des attachements

en: Attachment limit reached
fr_FR: Limite de fichiers joints atteinte

en: Attempt to use visitor's locale based on their browser information.
fr_FR: Tenter d’utiliser la langue du visiteur en se basant sur les informations de leur navigateur.

en: Attribute Categories
fr_FR: Catégories d'attributs

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
fr_FR: Les catégories d'attributs sont utilisées pour grouper les différents types de collections.

en: Attribute Type Associations
fr_FR: Associations de types d'attributs

en: Attribute Type Associations saved.
fr_FR: Association des types d'attribut sauvegardée.

en: Attribute Type added.
fr_FR: Type d'attribut ajouté.

en: Attribute categories
fr_FR: Catégories d'attributs

en: Attribute cleared successfully.
fr_FR: Attribut correctement effacé.

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
fr_FR: Les identifiants d'attributs ne doivent contenir que des lettres, des chiffres et tirets bas "_"

en: Attribute keys
fr_FR: Clef de l'attribut

en: Attribute saved successfully.
fr_FR: Attribut correctement sauvegardé.

en: Attribute set added.
fr_FR: Collection d'attributs ajoutée.

en: Attribute set deleted.
fr_FR: Collection d'attributs supprimée.

en: Attribute set updated.
fr_FR: Collection d'attributs mis à jour.

en: Attribute sets
fr_FR: Collections d'attributs

en: Attribute types
fr_FR: Types d'attributs

[ctx: AttributeKeyName]
en: Blog Entry Topics
fr_FR: Sujets des billets du blog

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
fr_FR: Icône du tableau de bord

[ctx: AttributeKeyName]
en: Department
fr_FR: Département

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
fr_FR: Durée

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
fr_FR: Exclure de la navigation

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
fr_FR: Exclure de la liste des pages

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
fr_FR: Exclure de l'index de recherche

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
fr_FR: Exclure du sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude Sub-Pages From Nav
fr_FR: Exclure les pages enfants de la navigation

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
fr_FR: Contenu d'entête supplémentaire

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
fr_FR: Hauteur

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
fr_FR: J'aimerais recevoir des messages privés.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Featured
fr_FR: Est mise en avant

[ctx: AttributeKeyName]
en: Location
fr_FR: Emplacement

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
fr_FR: Méta description

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
fr_FR: Méta mots clés

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
fr_FR: Méta titre

[ctx: AttributeKeyName]
en: Personal Links
fr_FR: Liens personnels

[ctx: AttributeKeyName]
en: Project Topics
fr_FR: Sujets des projets

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
fr_FR: M'envoyer une notification par courriel lorsque je reçois un message privé.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Skills
fr_FR: Compétences

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
fr_FR: Mots-clés

[ctx: AttributeKeyName]
en: Task
fr_FR: Tâche

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
fr_FR: Largeur

[ctx: AttributeSetName]
en: Jobs
fr_FR: tâches

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
fr_FR: Navigation et indexation

[ctx: AttributeSetName]
en: Portfolio
fr_FR: Porte folios

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
fr_FR: Adresse

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
fr_FR: Date/Heure

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
fr_FR: Image/Fichier

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
fr_FR: Nombre

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
fr_FR: Évaluation

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
fr_FR: Sélectionner

[ctx: AttributeTypeName]
en: Social Links
fr_FR: Liens sociaux

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
fr_FR: Texte

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
fr_FR: Zone de texte

[ctx: AttributeTypeName]
en: Topics
fr_FR: Sujets

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
fr_FR: Les attributs sont disponibles pour les pages (aka Collections), utilisateurs et fichiers. Si vous désirez ajouter un nouvel attribut sur n'importe lequel de ces objets, ça commence ici.

en: Attributes cleared successfully.
fr_FR: Attributs correctement effacés.

en: Attributes set here will automatically be applied to new pages of that type.
fr_FR: Les attributs renseignés ici seront appliqués aux nouvelles pages créées avec ce type de page.

en: Attributes to Display in Composer
fr_FR: Attributs à afficher dans le compositeur

en: Authentication Types
fr_FR: Types d'authentification

en: Authentication type with handle %s already exists!
fr_FR: Le type d'authentification avec l'identifiant %s existe déjà !

en: Author
fr_FR: Auteur

[ctx: Authored]
en: By %s
fr_FR: Par %s

[ctx: Authored]
en: by %s
fr_FR: par %s

en: Auto-Nav
fr_FR: Auto-nav

en: Automate this Job
fr_FR: Automatiser cette tâche

en: Automated Groups aren't assigned by administrators. They are checked against code at certain times that determines whether users should enter them.
fr_FR: Les groupes automatisés ne sont pas assignés par les administrateurs. Ils sont vérifier a certains moments par le code et déterminent quels utilisateurs doivent y entrer.

en: Automated Jobs
fr_FR: Tâches automatisées

en: Automatic
fr_FR: Autmatique

en: Automatically Banned IP Addresses
fr_FR: Adresses IP bannies automatiquement

en: Automatically add users to groups and assign badges.
fr_FR: Ajouter automatiquemen des utilisateurs au groupe et assigner des badges.

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
fr_FR: Installer automatiquement les extensions et thèmes d'un clic de souris.

en: Automatically remove users from this group
fr_FR: Enlever automatiquement les utilisateurs du groupe

en: Automatically remove users from this group.
fr_FR: Supprimer automatiquement des membres de ce groupe.

en: Automation Instructions
fr_FR: Instructions des automations

en: Available Countries
fr_FR: Pays disponibles

en: Available Job Sets
fr_FR: Collections de jobs disponibles

en: Available Jobs
fr_FR: Jobs disponibles

en: Available Update for Download
fr_FR: Mise à jour disponible au téléchargement

en: Avatar saved successfully.
fr_FR: Avatar correctement sauvegardé.

en: Awaiting Installation
fr_FR: Installation en attente

en: Awarded %s
fr_FR: Décerné %s

en: Back
fr_FR: Retour

en: Back Color
fr_FR: Couleur du fond

en: Back to Account
fr_FR: Revenir sur le compte

en: Back to Add Functionality
fr_FR: Retour à l'ajout de fonctions

en: Back to Block Types
fr_FR: Retour aux types de blocs

en: Back to Global Areas
fr_FR: Revenir aux zones globales

en: Back to Home
fr_FR: Retour à l'accueil

en: Back to List
fr_FR: Retour à la liste

en: Back to Message
fr_FR: Revenir au message

en: Back to Messages
fr_FR: Revenir aux messages

en: Back to Page Types
fr_FR: Revenir aux types de pages

en: Back to Profile
fr_FR: Revenir sur le profil

en: Back to Sitemap
fr_FR: Retour au plan du site

en: Back to Stacks
fr_FR: Revenir aux piles

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Background Color and Image
fr_FR: Image et couleur de l'arrière plan

en: Background Image
fr_FR: Image de fond

en: Backup & Restore
fr_FR: Sauvegarde et restauration

en: Backup Database
fr_FR: Sauvegarder la base de données

en: Backup or restore your website.
fr_FR: Sauvegarde ou restauration de votre site web

en: Bad token
fr_FR: Mauvais jeton

en: Badge Associated
fr_FR: Badge associé

en: Badge Description
fr_FR: Description du badge

en: Badges are publicly viewable in user profiles, and display pictures and a custom description. Badges can be automatically assigned or given out by administrators.
fr_FR: Les badges sont visibles publiquement sur le profiles des utilisateurs, et affichent une image et une description personnalisées. Les badges peuvent êres assignés automatiquement ou donner par les administrateurs.

en: Ban IP For
fr_FR: Bannir l'IP pour

en: Banned Words
fr_FR: Mots bannis

en: Banned word already initialized.
fr_FR: Mot banni déjà initialisé.

en: Banned words detected.
fr_FR: Mots bannis détectés.

en: Base Font Size
fr_FR: Typogrpahie de base du texte

en: Basic Details
fr_FR: Détails de base

en: Basic Information
fr_FR: Informations de base

en: Basic Properties
fr_FR: Propriétés de base

en: Basic Workflow
fr_FR: Flux de travail basique

en: Basic information about your website.
fr_FR: Infos de base de votre site web.

en: Basics
fr_FR: Base

en: Before Today
fr_FR: Avant ce jour

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
fr_FR: Avant de pouvoir supprimer cette page, vous devez supprimer toutes ses pages enfant.

en: Begin Auto Nav
fr_FR: Commencer l'Auto Nav

en: Beginner
fr_FR: Débutant

en: Beginning Installation
fr_FR: Commencer l'installation

en: Beneath Another Page
fr_FR: Sous une autre page

en: Beneath a particular page
fr_FR: Sous une page définie

en: Beneath another page
fr_FR: Cous une autre page

en: Beneath this Page
fr_FR: Sous cette page

en: Beneath this page
fr_FR: Sous cette page

en: Between
fr_FR: Entre

en: Bio/Quote
fr_FR: Bio/Citation

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
fr_FR: Liste noire: Toutes les zones sauf celles sélectionnées sont indexées.

en: Blank
fr_FR: Vide

en: Blank Page
fr_FR: Page vide

en: Bleeding Edge/Developer
fr_FR: Avancé / Développeur

en: Block & Stack Permissions
fr_FR: Permissions des piles & blocs

en: Block Cache
fr_FR: Cache de bloc

en: Block Container Class
fr_FR: Classe du bloc conteneur

en: Block Deleted
fr_FR: Bloc supprimé

en: Block ID or Page ID not sent
fr_FR: Id du block ou de l page non envoyé

en: Block Name
fr_FR: Nom du bloc

en: Block Permissions
fr_FR: Permissions des blocs

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
fr_FR: Type de bloc actualisé. Tous les changements ont été appliqués dans la base de données.

en: Block Types
fr_FR: Types de bloc

en: Block caching is currently disabled globally. These settings won't take affect until block caching is turned on. You can turn these settings on from the <a href="%s">Cache and Speed Settings</a> page in the Dashboard.
fr_FR: Le cache des blocs est désactivé globalement. Ces paramètres ne pourrons être appliqués qu'après l'activation du cache. Vous pouvez activer le cache depuis la page <a href="%s">Paramètres de cache et de rapidité</a> page dans la tableau de bord.

en: Block type installed successfully.
fr_FR: Type de bloc correctement installé.

en: Block types
fr_FR: Types de blocs

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
fr_FR: Empêcher les utilisateurs aux adresses IP spécifiques de se connecter sur votre site. Les utilisateurs bloqués verront quand même les pages visibles par les visiteurs.

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Basic
fr_FR: Basique

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Forms
fr_FR: Formulaires

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Social Networking
fr_FR: Réseaux sociaux

en: Blocks
fr_FR: Blocs

en: Blocks arranged successfully.
fr_FR: Blocs agencés avec succès.

en: Blog Entry
fr_FR: Entrée du blog

en: Blur
fr_FR: Floue

en: Body
fr_FR: Corps

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Bookmark Icons
fr_FR: Icône de marque page

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
fr_FR: Icône du marque page et d'écran d'accueil des configurations mobiles.

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Borders
fr_FR: Bordures

en: Both Date and Time
fr_FR: Date et heure

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Broken package (handle %s).
fr_FR: Paquet cassé (identifiant %s).

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
fr_FR: Parcourir notre marketplace d'extensions pour étendre votre site !

en: Build simple forms and surveys.
fr_FR: Composer des formulaires et sondages simplifiés.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> CMS.
fr_FR: Construit avec le CMS <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a>.

en: Bulk SEO Updater
fr_FR: Mise à jour SEO de masse

en: Bullets
fr_FR: Puces

en: Button Text
fr_FR: Texte du bouton

en: By Area of Site (Hierarchy)
fr_FR: Par zone du site (hiérarchie)

en: By Page Type
fr_FR: Par type de page

en: By Parent Page
fr_FR: Par page parente

en: By default, site name is displayed in the browser title bar. It is also the default name for your project on concrete5.org
fr_FR: Par défaut le nom du site est affiché dans la barre de titre du navigateur. C'est aussi le nom par défaut de votre rojet sur concrete5.org

en: CAPTCHA required
fr_FR: CAPTCHA obligatoire.

en: CSS and JavaScript Cache
fr_FR: Cache du CSS et JavaScript

en: Cache & Speed Settings
fr_FR: Paramètres de cache et de rapidité

en: Cache Status
fr_FR: Statut du cache

en: Cache block output even for logged in users.
fr_FR: Sortie de cache de bloc aussi pour les utilisateurs logués.

en: Cache block output on HTTP POST.
fr_FR: Sortie de cache de bloc avec HTTP POST.

en: Cache block output.
fr_FR: Sortie de cache de block.

en: Cache for how long (in seconds)?
fr_FR: Mettre en cache pour combien de temps (en secondes) ?

en: Cache for how long?
fr_FR: Mettre en cache pour combien de temps ?

en: Cache settings saved.
fr_FR: Paramètres du cache enregistrés.

en: Cache this page.
fr_FR: Mettre cette page dans le cache.

en: Cached files removed.
fr_FR: Le cache a été purgé.

en: Caches the output of customized theme stylesheets for faster loading. Turn off if you are editing LESS files in your theme directly.
fr_FR: Mettre la sortie des feuilles de style personnalisées du thème en cache pour un chargement plus rapide. Désactivé si vous éditer les fichiers LESS ou votre thème directement.

en: Caching
fr_FR: Cache

en: Can't Install!
fr_FR: Impossible d'installer

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cannot open file %s
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
fr_FR: Impossible de retrouver les données depuis le Marketplace de concrete5.org

en: Canonical
fr_FR: URL canonique

en: Canonical URL
fr_FR: URL canonique

en: Canonical URLs
fr_FR: URLs canoniques

en: Captcha Code
fr_FR: Code captcha

en: Captcha Settings
fr_FR: Paramètres du Captcha

en: Captcha Setup
fr_FR: Paramètres du captcha

en: Captcha libraries
fr_FR: Librairies de Captcha

en: Captcha settings saved.
fr_FR: Paramètres du captcha enregistrés.

en: Careers
fr_FR: Professions

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
fr_FR: Catégoriser les attributs de fichiers en collections pour leur donner un contexte plus ordonné et en faciliter l'usage pour les éditeurs.

en: Category Name
fr_FR: Nom de la catégorie

en: Center
fr_FR: Centrer

en: Center text
fr_FR: Centrer le texte

en: Certain add-ons require a secure SSL URL. Enter that URL here.
fr_FR: Certaines extensions nécessite une URL sécurisée SSL. Veuillez entrez cette URL ici.

en: Change
fr_FR: Changer

en: Change Font Family
fr_FR: Changer la police d'écriture

en: Change Font Size
fr_FR: Changer la taille de la police

en: Change Inheritance
fr_FR: Modifier l'héritage

en: Change Page Order
fr_FR: Ordonner les pages

en: Change Password
fr_FR: Changer le mot de passe

en: Change Permissions
fr_FR: Modifier les permissions

en: Change Settings
fr_FR: Modifier les réglages

en: Change login behaviors and setup public profiles.
fr_FR: Changer le comportement des connexions et le paramétrage des profils publics.

en: Change password and sign in
fr_FR: Modifier le mot de passe et se connecter

en: Change the general look and options like SEO and permissions. Delete the page or roll versions back from here as well.
fr_FR: Changez l'aspect général et réglez les options comme SEO et permissions. Effacer cette page ou revenez à ne version précédente comme vous le souhaitez.

en: Change the picture attached to my posts.
fr_FR: Changer l'avatar joint à mes réponses.

en: Changing page types of existing pages could result in unexpected behavior.
fr_FR: Changer le type de pages existantes peut engendrer un comportement inapproprié.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
fr_FR: La modification de ce paramètre affectera immédiatement cette page. Êtes-vous sûr ?

en: Channel
fr_FR: Chaîne

en: Check Automated Groups
fr_FR: Vérifier les groupes automatisés

en: Check For Updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour.

en: Check Group
fr_FR: Vérifier le groupe

en: Check Page Permissions
fr_FR: Vérifier les permissions de pages

en: Check out this article on %s:
    
    %s
    %s
fr_FR: Lire cet article sur %s:
    
    %s
    %s

en: Check the box labeled "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".
fr_FR: Cochez la case "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".

en: Check this checkbox to remove index.php from your URLs. You will be given code to place in a file named .htaccess in your web root. Concrete5 will try and place this code in the file for you.
fr_FR: Activez cette case pour supprimer index.php de vos URLs. Vous obtiendrez un programme source à placer dans un fichier .htaccess dans la racine de votre site web. Concrete5 essayera d’écrire ce contenu directement dans le fichier pour vous.

en: Checkbox List
fr_FR: Liste de cases à cocher

en: Checkbox Options
fr_FR: Options de cases à cocher

en: Checking for updates.
fr_FR: Vérifier les mises à jour.

en: Checking...
fr_FR: En cours de vérification...

en: Child Pages
fr_FR: Pages enfants

en: Choose
fr_FR: Choisir

en: Choose Badge Image
fr_FR: Choisir une image de badge

en: Choose Columns
fr_FR: Choisir les colonnes

en: Choose Country
fr_FR: Choisissez un pays

en: Choose Field
fr_FR: Choisir un champ

en: Choose File
fr_FR: Choisir un fichier

en: Choose File Storage Location
fr_FR: Choisissez un emplacement de stockage du fichier

en: Choose Font
fr_FR: Choisir une typographie

en: Choose Groups to Move
fr_FR: Choisir un groupe à déplacer

en: Choose Icon
fr_FR: Choisir une icône

en: Choose Image
fr_FR: choisir une image

en: Choose Image On-State
fr_FR: Choisir une Image au survol

en: Choose Language
fr_FR: Choisir une langue

en: Choose Location
fr_FR: Choisir un emplacement

en: Choose New File
fr_FR: Choisir un nouveau fichier

en: Choose New Page Parent
fr_FR: Choisir une nouvelle page parente

en: Choose New Parent Location
fr_FR: Choisir un nouvel emplacement parent

en: Choose Page
fr_FR: Choisir une page

en: Choose Page:
fr_FR: Choisir une page :

en: Choose Sharing Service
fr_FR: Choisir un service de partage

en: Choose Social Links to Show
fr_FR: Choisir un lien social à afficher

en: Choose Source
fr_FR: Choisir la source

en: Choose State/Province
fr_FR: Choisissez un État/Province

en: Choose Targets
fr_FR: Choisir la destination

en: Choose Type
fr_FR: choisir un type

en: Choose User
fr_FR: Choisir l'utilisateur

en: Choose Users
fr_FR: Choisir des utilisateurs

en: Choose Video File
fr_FR: Choisir un fichier vidéo

en: Choose Video Placeholder Image (Optional)
fr_FR: Choisir un emplacement réservé à l'image de la vidéo (optionnel)

en: Choose WebM Video File
fr_FR: Choisir un fichier vidéo WebM

en: Choose a Page
fr_FR: Choisir une page

en: Choose a Parent Page
fr_FR: Choisir une page parente

en: Choose a Service
fr_FR: Choisir un service.

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
fr_FR: Choisir un fichier via le gestionnaire de fichiers et le bloc Fichier créera un hyperlien utilisant le lien texte spécifié.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
fr_FR: Choisir une nouvelle page parente sur le plan du site.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
fr_FR: Choisir entre le fait d'avoir les messages d'erreur affichés sur votre site (ce que vous souhaiterez certainement pendant le développement de votre site) ou cacher ces messages aux visiteurs tout en les enregistrant dans votre journal (ce qui est le comportement normal d'un site en production).

en: Choose file | Choose files
fr_FR[0]: Choisir un fichier
fr_FR[1]: Choisir des fichiers

en: Choose from all pages when publishing.
fr_FR: Choisir depuis toutes les pages en publiant.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
fr_FR: Choisir depuis certains types de pages en publiant.

en: Choose topics attribute.
fr_FR: Choisir les attributs de sujets

en: Choose which attribute types are available for different items.
fr_FR: Choisir quels types d'attributs sont disponibles sur quels objets.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
fr_FR: Choisissez sur quelles pages ci-dessous ce bloc devrait apparaître. Tout bloc précédemment sélectionné peut aussi être supprimé en utilisant les cases à cocher. Cochez la case de l'en-tête pour sélectionner/désélectionner toutes les pages.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
fr_FR: Choisir quels utilisateurs et groupes peuvent éditer le site. Note: ces paramètres peuvent être remplacés sur certaines pages spécifiques.

en: Chronological
fr_FR: Chronologique

en: City
fr_FR: Ville

en: Cleanup and organize your site
fr_FR: Nettoyer et organiser le site

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear Cache
fr_FR: Purger le cache

en: Clear Color Selection
fr_FR: Effacer la sélection de couleur

en: Clear Global Area
fr_FR: Effacer la zone globale

en: Clear Log
fr_FR: Effacer les journaux

en: Clear Query Log on Reload
fr_FR: Effacer le journal de requête au rechargement

en: Clear Search Index
fr_FR: Purger l'index de recherche

en: Clear Styles
fr_FR: Effacer les styles

en: Clear all
fr_FR: Tout effacer

en: Clear this Site?
fr_FR: Effacer ce site ?

en: Click and drag to change column order.
fr_FR: Cliquer et déplacer pour changer l'ordre des colonnes.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
fr_FR: Cliquer et déplacer pour réordonner les fichiers de cette collection. Les derniers fichiers ajoutés dans celle-ci apparaissent automatiquement à la fin.

en: Click for history.
fr_FR: Cliquer pour l'historique.

en: Click here to load the theme customizer for the page.
fr_FR: Cliquez ici pour personnaliser  le thème de votre page.

en: Click here to log in
fr_FR: Cliquez ici pour vous connecter

en: Click the Install button next to the package name.
fr_FR: Cliquer le bouton d'installation à côté du nom du paquet.

en: Click this button to choose the location of the page in your sitemap. If saved, the page will be moved to this location.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour choisir la position de la page dans votre carte du site. Si vous enregistrez, la page sera déplacée à cette position.

en: Clipboard
fr_FR: Presse papier

en: Clone Category
fr_FR: Cloner la catégorie

en: Clone Topic
fr_FR: Cloner le sujet

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Code for your .htaccess file
fr_FR: Code pour votre fichier .htaccess

en: Collapse
fr_FR: Contracter

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Column %s
fr_FR: Colonne %s

en: Column Order
fr_FR: Ordre des colonnes

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Columns:
fr_FR: Colonnes:

en: Coming Back Soon
fr_FR: De retour sous peu

en: Coming soon.
fr_FR: Bientôt disponible.

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Commonly Used
fr_FR: Couremment utilisé

en: Community Authentication Configuration
fr_FR: Configuration de l'authentification communautaire

en: Community Point Action Deleted
fr_FR: Point d'action communautaire supprimé.

en: Community Point Action Saved
fr_FR: Point d'action communautaire sauvegardé.

en: Community Points
fr_FR: Points communautaires

en: Company
fr_FR: Société

en: Company URL
fr_FR: URL de la société

en: Compare
fr_FR: Comparer

en: Compare Versions
fr_FR: Comparer les versions

en: Complete required fields *
fr_FR: Renseigner les champs obligatoires *

en: Completion
fr_FR: Progression

en: Compose Form
fr_FR: Composer le formulaire

en: Composer
fr_FR: Compositeur

en: Composer - %s
fr_FR: Compositeur - %s

en: Composer Content Order
fr_FR: Ordre du contenu du compositeur

en: Composer Control
fr_FR: Contrôle du compositeur

en: Composer Publishing Settings
fr_FR: Paramètre de publication du compositeur.

en: Composer Settings
fr_FR: Paramètres du compositeur

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
fr_FR: Le Compositeur vous permet de créer et publier des pages (comme un billet de blog) directement depuis votre Tableau de bord. Au moins un type de page doit être activé, et au moins un bloc doit être inclus par défaut dans ce type de page, en ayant l'option d’édition activée dans le compositeur.

en: Compress LESS Output.
fr_FR: Compresser sortie LESS.

en: Concrete5 Extensions
fr_FR: Greffons Concrete5

en: Configuring site.
fr_FR: Configuration du site

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirm Change
fr_FR: Confirmer la modification

en: Confirm Delete
fr_FR: Confirmer la suppression

en: Confirm New Password
fr_FR: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Confirm Reset
fr_FR: Confirmer la réinitialisation

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
fr_FR: Félicitations, concrete5 a été installé. Vous êtes connecté en tant que <b>%s</b> avec le mot de passe que vous avez choisi. Si vous désirez modifier ce mot de passe, vous pouvez le faire en allant sur le tableau de bord, puis dans la section membres.

en: Connect
fr_FR: Connexion

en: Connect to Community
fr_FR: Connexion à la communauté

en: Connect to the Community
fr_FR: Connexion à la communauté

en: Connect to the concrete5 community.
fr_FR: Connexion à la communauté concrete5

en: Connection Method
fr_FR: Méthode de connexion

en: Constrain Image Size
fr_FR: Contraindre la taille de l'image

en: Consumer Key (API Key)
fr_FR: Clé utilisateur (API Key)

en: Consumer Secret (API Secret)
fr_FR: Clé utilisateur (API Secret)

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content %s (author %s, %s) flagged as spam by user %s
fr_FR: Le contenu %s (auteur %s, %s) à été marqué comme indésirable par l’utilisateur %s

en: Content Sections
fr_FR: Sections de contenu

en: Content Selector
fr_FR: Sélecteur du contenu

en: Content disabled in edit mode.
fr_FR: Contenu désactivé en mode édition.

en: Content included in "Keyword Search".
fr_FR: Contenu inclus dans "Recherche par mot-clé".

en: Content included in file search index.
fr_FR: Contenu inclus dans l'index de recherche de fichiers.

en: Content included in sitewide page search index.
fr_FR: Contenu inclus dans l'index global de recherche du site.

en: Content included in user keyword search.
fr_FR: Contenu inclus dans la recherche par mot-clé de l'utilisateur.

en: Context
fr_FR: Contexte

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Continue to Installation
fr_FR: Continuer l'installation

en: Continue to your site
fr_FR: Continuer sur votre site

en: Control
fr_FR: Contrôler

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
fr_FR: Contrôle les paramètres de base généraux de vue et d'édition de votre site. Les autorisations de visualisation font que les pages de votre site sont accessibles à tous les visiteurs, aux utilisateurs enregistrés uniquement, ou juste aux administrateurs. Éditer les droits d'accès permet de contrôler quels groupes peuvent éditer les pages, lorsqu'ils sont connectés. Pour un contrôle plus granulaire, régler les droits individuellement sur les pages depuis leur propriétés, ou activer les permissions avancées pour encore plus de granularité.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
fr_FR: Contrôler comment les utilisateurs interagissent avec votre gestionnaire de fichiers, autorisant ou interdisant des actions comme la recherche, le téléversement, le remplacement, et plus encore.

en: Control how your site send and processes mail.
fr_FR: Contrôle la façon dont votre site traite et envoie les couriels.

en: Control the URLs used to access your page here. Non-canonical URLs will redirect to your page; canonical URLs can be either generated or automatically or overridden. Sub-pages to this page start with canonical URLs by default.
fr_FR: Contrôlez ici les URLs utilisées pour accéder à vos pages. Les URLs non canoniques seront redirigées sur vos pages; Les URLs canoniques peuvent être soit générées automatiquement ou ré-écrites. Les sous-pages de ces pages auront le début de l'URL canonique par défaut.

en: Control the options available for Public Registration.
fr_FR: Contrôle des options disponibles pour l'enregistrement public.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
fr_FR: Contrôle le type d'informations qui peuvent être sauvegardées à propos de chaque page de votre site.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
fr_FR: Contrôle la capacité d'exécution de tâches spécifiques des utilisateurs, comme installer une extension, modifier les permissions, etc ...

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
fr_FR: Contrôle quelle type de trousse à outils la barre d'outils de l'éditeur de contenu affiche (ex: Simple, Avancée, Office), ainsi que la taille de cette barre d'outils.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
fr_FR: Contrôle qui peut ajouter des blocs et piles sur votre site.

en: Control who sees and edits your site.
fr_FR: Contrôler qui voit et édite votre site.

en: Conversation Message
fr_FR: Message de conversation

en: Conversation Permissions
fr_FR: Permissions des conversations

[ctx: ConversationEditorName]
en: Markdown
fr_FR: Démarque

[ctx: ConversationEditorName]
en: Plain Text
fr_FR: Texte unicode

[ctx: ConversationEditorName]
en: Redactor
fr_FR: Rédacteur

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Down Vote
fr_FR: Enlever un vote

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Up Vote
fr_FR: Ajouter un vote

en: Conversations Settings
fr_FR: Paramètres des conversations

en: Convert image to grayscale
fr_FR: Convertir l'image en nivaeu de gris

en: Cookies Enabled
fr_FR: Cookies activés.

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
fr_FR: Les cookies doivent êtres activés sur votre navigateur pour installer Concrete5.

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy File
fr_FR: Copier des fichiers

en: Copy From
fr_FR: Copier depuis

en: Copy Languages
fr_FR: Copier les langues

en: Copy Locale Tree
fr_FR: Copier l’arborescence de la locale

en: Copy Page Type
fr_FR: Copier le type de page

en: Copy Progress
fr_FR: Progression de la copie

en: Copy Tree
fr_FR: Effectuer la copie de l'arborescence

en: Copy all pages from a locale to another section. This will only copy pages that have not been associated. It will not replace or remove any pages from the destination section.
fr_FR: Copier toutes les pages d’une locale vers une autre section. Cela ne copiera que les pages qui n’ont pas été associées. Cela n’écrasera ou ne supprimera aucune page à la destination.

en: Copy of Version: %s
fr_FR: Copie de version: %s

en: Copy page + children.
fr_FR: Copier cette page + ses enfants.

en: Copy page.
fr_FR: Copier cette page.

en: Copy to Clipboard
fr_FR: Copier dans le carnet

en: Could not create the proxies directory. Please check the file permissions of the proxy directory: %s.
fr_FR: Impossible de créer le répertoire des proxys. Merci de vérifier les autorisations du répertoire des proxy %s.

en: Could not delete a proxy file. Please check the permissions of the proxy directory: %s
fr_FR: Impossible de supprimer un fichier proxy. Veuillez vérifier les autorisations du répertoire contenant les proxys: %s

en: Could not determine the name of the file at %s
fr_FR: Impossible de déterminer le nom du fichier sur %s

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
fr_FR: Ouverture avec ZipArchive::CREATE impossible

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
fr_FR: Impossible de transférer au répertoire temporaire - fichier introuvable.

en: Country
fr_FR: Pays

en: Create Conversation using Page Type
fr_FR: Créer une conversation utilisant une page type

en: Create Page
fr_FR: Créer page

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySQL.
fr_FR: Créer une sauvegarde de votre base de données. Cette fonction fonctionne mieux sur de petits sites. Pour des sites plus gros, nous recommandons d'utiliser un gestionnaire de base de données comme phpMyAdmin ou exporter vore base de données en ligne de commande avec les dump MySQL.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
fr_FR: Créer un bloc permettant aux utilisateurs de rechercher du contenu sur votre site Concrete5. Choisissez un titre, le texte du bouton, et l'emplacement à partir duquel rechercher. Pour soumettre les résultats du formulaire sur une autre page, choisissez celle-ci sur la plan du site. Si vous placez un autre bloc de recherche sur la page cible, les résultats apparaîtront là.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
fr_FR: Crée un menu de navigation reflétant la structure de votre site web. Choisissez tout d'abord l'ordre d'apparition des pages. La vérification des permissions vérifie que l'utilisateur a bien les droits en rapport pour chaque page avant d'en afficher les liens. L'affichage de page sélectionne le niveau du plan du site à partir duquel vous désirez que le menu commence. Des options pour l'affichage des sous-pages de chaque objet sont également disponibles.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
fr_FR: Créer un nouveau groupe pour organiser et classer les utilisateurs. Choisir une date d'expiration pour retirer automatiquement les utilisateurs de ce groupe.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
fr_FR: Créer un nuage de mots clés qui affiche tous les "mots clés" des attributs personnalisés de la page visualisée, ou de toutes les pages de votre site. Saisissez une valeur dans le champs "mots clés" pour automatiquement ajouter des mots clés à la page. Lier les mots clés à une page spécifique en cliquant sur l'onglet avancé et en utilisant le sélecteur de page.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
fr_FR: Créer un emplacement de stockage alternatif (en plus de l'emplacement standard des fichiers) où vous pourrez optionnellement mettre vos fichiers après les avoir envoyés via le gestionnaire de fichiers.

en: Create new Backup
fr_FR: Créer une nouvelle sauvegarde

en: Create page template.
fr_FR: Créer un modèle de page.

en: Create pages using
fr_FR: Créer des pages d'aide

en: Create the parent page first.
fr_FR: Créer une page parente d'abord.

en: Created By
fr_FR: Créé par

en: Created Time
fr_FR: Date de création

en: Creates a full website with the Elemental theme, including a home page, multiple page types, portfolio, contact forms, blogs and more..
fr_FR: Créer un site internet complet avec un thème élémentaire, incluant une page de garde, de multiples types de pages, un porte folio, des formuaires, blogs, et plus encore ...

en: Creates an empty site using the unstyled Elemental theme.
fr_FR: Créer un site vide utilisant des éléments de thème sans style.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
fr_FR: Crée les arbres de navigation et le plan du site.

en: Creating database tables.
fr_FR: Création des tables de la base de données.

en: Creating home page.
fr_FR: Création de la page d'accueil.

en: Creator
fr_FR: Créateur

en: Crop Image
fr_FR: Rogner cette image

en: Current Canonical URL
fr_FR: URL canonique actuelle

en: Current Date/Time
fr_FR: Date/heure actuelle

en: Current Image
fr_FR: Image actuelle

en: Current Permission Set
fr_FR: Paramètre de permission actuel

en: Current Status
fr_FR: statut actuel

en: Current Version
fr_FR: Version actuelle

en: Currently Installed
fr_FR: Actuellement installés

en: Currently Running %s
fr_FR: Exécution de %s en cours

en: Currently Viewing
fr_FR: Locale actuelle

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom Attribute Types
fr_FR: Types d'attributs personnalisés

en: Custom Attributes
fr_FR: Attributs personnalisés

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom CSS Classes, Block Name, Custom Templates and Reset Styles
fr_FR: Classe CSS personnalisées, noms de bloc, thèmes personnalisés et initialisation des styles

en: Custom Class
fr_FR: Classes personnalisées

en: Custom Label
fr_FR: Étiquette personnalisée

en: Custom Options saved.
fr_FR: Options personnalisées sauvegardées.

en: Custom Styles
fr_FR: Styles Personnélisés

en: Custom Template
fr_FR: Modèle personnalisé

en: Custom Title
fr_FR: Titre personnalisé

en: Custom Title Text
fr_FR: Texte du titre personnalisé

en: Custom Topic
fr_FR: Sujet personnalisé

en: Custom date format
fr_FR: Format de date personnalisé

en: Custom date/time format
fr_FR: Format de date/heure personnalisé

en: Custom design reset.
fr_FR: Design personnalisé initialisé.

en: Custom page
fr_FR: Page personnalisée

en: Custom page class file.
fr_FR: Fichier de classe de page personnalisée

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Customize Dashboard Home
fr_FR: Personnaliser l’accueil du tableau de bord

en: Customize Results
fr_FR: Résultats personnalisés

en: Customize Search
fr_FR: Recherche personnalisée

en: Customize Theme
fr_FR: Personnaliser le thème

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashboard App Status
fr_FR: Statut des apps sur le tableau de bord

en: Dashboard Featured Add-On
fr_FR: Extension vedette du tableau de bord

en: Dashboard Featured Theme
fr_FR: Thème vedette du tableau de bord

en: Dashboard File Manager
fr_FR: Gestionnaire de fichier du panneau de contrôle

en: Dashboard Full
fr_FR: Tableau de bord plein

en: Dashboard Header + Four Column
fr_FR: En-tête du tableau de bord + quatre colonnes

en: Dashboard Home
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashboard Newsflow Latest
fr_FR: Tableau de bord des derniers flux de nouvelles

en: Dashboard Panel
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashboard Primary + Five
fr_FR: Tableau de bord primaire + cinq

en: Dashboard Site Activity
fr_FR: Tableau de bord de l'activité du site

en: Dashboard – Change Site-wide Settings
fr_FR: Tableau de bord - Modifier les réglages du site

en: Dashed
fr_FR: Tirets

en: Data Sources
fr_FR: Sources des données

en: Database Entities
fr_FR: Entités de base de donnée

en: Database Information
fr_FR: Infos sur la base de données

en: Database Name
fr_FR: Nom de la base de données

en: Database Query Log
fr_FR: Journal de requête base de donnée.

en: Database entities configurations saved.
fr_FR: Configuration des entités de base de donnée enregistrée.

en: Database query log cleared.
fr_FR: Journal de requête base de donnée effacé.

en: Date / time
fr_FR: Date / Heure

en: Date Added
fr_FR: Date d'ajout

en: Date Assigned
fr_FR: Date assigné

en: Date Created
fr_FR: Date de création

en: Date Field
fr_FR: Champ de date

en: Date Format
fr_FR: Format date

en: Date Modified
fr_FR: Date de modification

en: Date Navigation
fr_FR: Navigation par date

en: Date Only
fr_FR: Date uniquement

en: Date/Time
fr_FR: Date/Heure

en: Date/Time Options
fr_FR: Options de Date/Heure

en: DateTime Field
fr_FR: Champ date / heure

en: Day of Month
fr_FR: Jour du mois

en: Day of Week
fr_FR: Jour de la semaine

en: Days
fr_FR: Jours

en: Days in the Future
fr_FR: Jours à venir

en: Days in the Past
fr_FR: Jours passés

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Deactivate User
fr_FR: Désactiver l'utilisateur

en: Deactivate Users
fr_FR: Désactiver les utilisateurs

en: Deactivate the user account
fr_FR: Désactiver le compte de l'utilisateur

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
fr_FR: Cher(e) %s,
    
    %s
    
    Vous pouvez réviser, approuver ou refuser toutes les actions en attente depuis cette page:
    
    %s

en: Dear %s,
    
    You've just won the %s badge!
    
    View your profile here:
    %s
fr_FR: Chèr(e) %s,
    
    Vous venez de gagner le badge %s
    
    Voir votre profil en cliquant ci-dessous:
    %s

en: Debug Settings
fr_FR: Paramètres de débogage

en: Debug configuration saved.
fr_FR: Configuration de débogage enregistrée.

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default - %s minutes
fr_FR: Par défaut - %s minutes

en: Default Column
fr_FR: Colonne par défaut

en: Default Country
fr_FR: Pays par défaut

en: Default Language
fr_FR: Langue par défaut.

en: Default Locale
fr_FR: Locale par défaut

en: Default PHP Mail Function
fr_FR: Fonction mail() PHP par défaut

en: Default Page Template
fr_FR: Modèle de la page par défaut

en: Default Points
fr_FR: Points par défaut

en: Default Section settings updated.
fr_FR: Paramètres de la section par défaut mis à jour.

en: Default Setting
fr_FR: Paramètre par défaut

en: Default Value
fr_FR: Valeur par défaut

[ctx: Default locale]
en: ** Default
fr_FR: ** Défaut

en: Default template.
fr_FR: Modèle par défaut.

en: Default value. Click to edit.
fr_FR: Valeur par défaut. Cliquez pour éditer.

en: Defaults and Output
fr_FR: Défauts et affichage

en: Defaults updated.
fr_FR: Réglage par défauts mis à jour.

en: Define where this page lives on your website. View and delegate what other pages are redirecting to this page.
fr_FR: Définir où cette page se trouve sur votre site web. Voir et déléguer quelles autres pages redirigent sur celle-ci.

en: Defines whether the Doctrine proxy classes are created on the fly. On the fly generation is active when development mode is enabled.
fr_FR: Défini si les classes proxy Doctrine sont générées à la volées ou pas. La génération à la volée est activée lorsque le mode de développement est utilisé.

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Attachment
fr_FR: Supprimer le fichier joint

en: Delete Attribute
fr_FR: Supprimer l'attribut

en: Delete Backup
fr_FR: Supprimer la sauvegarde

en: Delete Category
fr_FR: Supprimer la catégorie

en: Delete Column
fr_FR: Supprimer la colonne

en: Delete Control
fr_FR: Supprimer le contrôle

en: Delete Control Set
fr_FR: Supprimer la collection de contrôles

en: Delete Entry
fr_FR: Supprimer l'entrée

en: Delete Feed
fr_FR: Supprimer le flux

en: Delete Forever
fr_FR: Supprimer l'utilisateur

en: Delete Group Set
fr_FR: Supprimer la collection de groupes

en: Delete Head
fr_FR: Supprimer l'entête

en: Delete Item
fr_FR: Supprimer l'objet

en: Delete Job Set
fr_FR: Supprimer la collection de tâches

en: Delete Layout
fr_FR: Supprimer l'agencement

en: Delete Link
fr_FR: Supprimer le lien

en: Delete Location
fr_FR: Supprimer l'emplacement

en: Delete Message
fr_FR: Supprimer le message

en: Delete Page
fr_FR: Supprimer la page

en: Delete Page Type
fr_FR: Supprimer le type de page

en: Delete Pages
fr_FR: Supprimer les pages

en: Delete Row
fr_FR: Supprimer la ligne

en: Delete Set
fr_FR: Supprimer la collection

en: Delete Social Link
fr_FR: Supprimer le lien social

en: Delete Stack
fr_FR: Supprimer la pile

en: Delete Submissions
fr_FR: Supprimer les soumissions

en: Delete Table
fr_FR: Supprimer la table

en: Delete Template
fr_FR: Supprimer le modèle

en: Delete Tile
fr_FR: Supprimer le titre

en: Delete Topic
fr_FR: Supprimer le sujet

en: Delete Topic Tree
fr_FR: Supprimer l'arborescence

en: Delete Type
fr_FR: Supprimer le type

en: Delete Workflow
fr_FR: Supprimer le flux de travail

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
fr_FR: Requête de suppression enregistrée. Vous devez compléter le flux de suppression avant que cette pile soit supprimée.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
fr_FR: Requête de suppression enregistrée. Vous devez compléter le flux de travail avant que la page ne soit complètement supprimée.

en: Delete this control? This cannot be undone.
fr_FR: Supprimer ce contrôle ? Ceci est irréversible.

en: Delete this form layout set? This cannot be undone.
fr_FR: Supprimer ce paramétrage d'agencement de formulaire ? Ceci est irréversible.

en: Delete this message?
fr_FR: Supprimer ce message ?

en: Delete this page type? This cannot be undone.
fr_FR: Supprimer ce type de page ? C'est irréversible !

en: Delete this storage location? All files using it will have their storage location reset to the default.
fr_FR: Supprimer cet emplacement de stockage ? Tous les fichiers l'utilisant vont avoir leur répertoire de stockage initialisé vers celui par défaut.

en: Delete this thumbnail type?
fr_FR: Supprimer ce type de miniature ?

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: Deleted User
fr_FR: Supprimer l'utilisateur

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
fr_FR: Les pages supprimées ont étés déplacées dans la corbeille du plan du site.

[ctx: Deleted user]
en: Deleted (id: %s)
fr_FR: Supprimé (id: %s)

en: Deleting a preset will not affect any layouts that have used that preset in the past.
fr_FR: Supprimé un pré-réglage n'affectera pas l'agencement utilisé dans les pré-réglages précédents.

en: Denied by %s
fr_FR: Refusé par %s

en: Descending
fr_FR: Descendant

[ctx: Description of a set]
en: Set Description
fr_FR: Réglage de description

en: Design
fr_FR: Propriétés graphiques

en: Design &amp; Custom Template
fr_FR: Design &amp; Modèle personnalisé

en: Design &amp; Type
fr_FR: Design &amp; type

en: Design updated.
fr_FR: Design mis à jour.

en: Desktop
fr_FR: Bureau

[ctx: Destination]
en: To
fr_FR: Dans

en: Details
fr_FR: Détails

en: Determine where users should be redirected to after they login.
fr_FR: Détermine où les utilisateurs sont redirigés après la connexion.

en: Determines whether compiled LESS stylesheets should output as compressed CSS. Uncompressed stylesheets are slightly larger but easier to read.
fr_FR: Détermine si les feuilles de style compilées avec LESS doivent être envoyées en CSS compressé. Les feuilles de style non compressées sont plus volumineuses mais plus lisibles.

en: Device Visibility
fr_FR: Visibilité de l'appareil

en: Devices
fr_FR: Appareils

en: Direction
fr_FR: Sens

en: Directory
fr_FR: Répertoire

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable Grid Container
fr_FR: Désactiver la grille du conteneur

en: Disable to show a generic error message
fr_FR: Désactiver pour afficher un message d'erreur générique

en: Disabled
fr_FR: Désactiver

en: Disallow posts that include banned words?
fr_FR: Rejeter les messages qui contiennent des mots bannis ?

en: Discard Changes
fr_FR: Annuler les modifications

en: Discard Draft
fr_FR: Supprimer le brouillon

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Display Errors
fr_FR: Afficher les erreurs

en: Display Featured Only?
fr_FR: N'fficher que les pages mises en avant ?

en: Display Mode
fr_FR: Mode d'affichage

en: Display Name
fr_FR: Afficher le nom

en: Display Order
fr_FR: Ordre d'affichage

en: Display Order Reset.
fr_FR: Ordre d'affichage réinitialisé.

en: Display Ordering Option in Page
fr_FR: Afficher les option de trie sur la page

en: Display Page Aliases?
fr_FR: Afficher les alias de pages ?

en: Display Posting Form
fr_FR: Afficher le formulaire d’envoi.

en: Display Thumbnail Image
fr_FR: Afficher l'image miniature

en: Display Truncated Description
fr_FR: Afficher la description tronquée

en: Display a List of Tags From
fr_FR: Afficher la liste de mots clés depuis

en: Display a custom amount.
fr_FR: Afficher une quantité personnalisée

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
fr_FR: Affiche une liste de pages créées durant un ou plusieurs mois. Les pages seront classées par mois.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
fr_FR: Affiche une liste des pages utilisant un certain type de page. Affiche toutes les pages existantes sur votre site ou seulement d'une section spécifique.

en: Display all.
fr_FR: Tout afficher

en: Display breadcrumb trail.
fr_FR: Afficher le fil d’Ariane

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
fr_FR: Afficher les informations à propos des utilisateurs de votre site Concrete5 sur une page publique.

en: Display links that may require login.
fr_FR: Afficher les liens qui peuvent requérir une connexion.

en: Display order saved.
fr_FR: Ordre d'affichage enregistré.

en: Display page aliases.
fr_FR: Afficher les alias de page.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
fr_FR: Afficher l'interface de pagination s'il y a plus d'objets que ceux affichés

en: Display property with formatting
fr_FR: Afficher les propriétées mises en page.

en: Display sub pages to current +1.
fr_FR: Afficher les sous-pages sur l'actuelle +1

en: Display sub pages to current.
fr_FR: Afficher les sous-pages sur l'actuelle

en: Display your images and captions in an attractive slideshow format.
fr_FR: Afficher vos images et titres dans un diaporama attractif.

en: Displayed in Public Profile.
fr_FR: Affiché dans le profil public.

en: Displayed on Member List.
fr_FR: Affiché sur la liste des membres.

en: Displays a Page's Title
fr_FR: Afficher les tuitres de pages

en: Displays a list of months to filter a page list by.
fr_FR: Affiche une liste de mois pour filtrer la liste de pages.

en: Displays a list of your site's topics, allowing you to click on them to filter a page list.
fr_FR: Afficher une liste de messages de votre site, autorisant de cliquer dessus pour filtrer la liste de pages.

en: Displays a quote or paragraph next to biographical information and a person's picture.
fr_FR: Affiche une citation ou un paragraphe à côté des informations biographiques et une image de la personne.

en: Displays a summary of website activity.
fr_FR: Affiche un résumé de l'activité du site.

en: Displays an icon, a title, and a short paragraph description.
fr_FR: Afficher une icône, un titre, et un court paragraphe de description.

en: Displays conversations on a page.
fr_FR: Afficher les conversations sur une page.

en: Displays pages and data in list or grids.
fr_FR: Affiches les pages et données dans un liste ou une grille.

en: Displays the value of a page attribute for the current page.
fr_FR: Afficher la valeur d'un attribut de page dans la page actuelle.

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
fr_FR: Affiche les informations de mise à jour et de bienvenue sur le tableau de bord.

en: Do not cache this page.
fr_FR: Ne pas mettre cette page en cache.

en: Do this:
fr_FR: Faire cela:

en: Do you want to delete this block?
fr_FR: Voulez-vous supprimer ce bloc ?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
fr_FR: Voulez-vous supprimer ce bloc ? Cet élément étant l original, sa suppression entraînera celle de tous les blocs qui le reprennent.

en: Do you want to delete this layout? This will remove all blocks inside it.
fr_FR: Voulez-vous supprimer cet agencement ? Cela va supprimer tous les blocs de celui-ci.

[ctx: Doctrine]
en: Refresh Entities
fr_FR: Actualiser les entités

en: Doctrine Development Mode
fr_FR: Mode Développeur Doctrine

en: Domain Blacklist regex
fr_FR: Expression régulière de la liste noire des domaines

en: Domain Filtering
fr_FR: Filtres de domaine

en: Domain Whitelist regex
fr_FR: Expression régulière de la liste blanche des domaines

en: Done
fr_FR: Effectué

en: Dotted
fr_FR: Pointillés

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download File
fr_FR: Télécharger un fichier

en: Download Time
fr_FR: Durée du téléchargement

en: Download add-ons from concrete5.org.
fr_FR: Télécharger des extensions depuis concrete5.org

en: Download and Install
fr_FR: Télécharger et Installer

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
fr_FR: Télécharger la dernière version de Concrete5 et effectuer la mise à jour de votre site.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
fr_FR: Télécharger le paquet <a href="%s">ici</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
fr_FR: Télécharger des thèmes depuis concrete5.org

en: Downloaded On
fr_FR: Téléchargé le

en: Downloading zipped files from the file manager, remote updating and marketplace integration requires the Zip extension.
fr_FR: Téléchargement de fichiers zippés depuis le gestionnaire de fichiers et mise à jour à distance requière l'extention Zip.

en: Drafts
fr_FR: Brouillons

en: Drop file here
fr_FR: Glisser un fichier ici

en: Drop file here or
fr_FR: Glisser un fichier ici

en: Drop files here to upload
fr_FR: Déposer des fichiers ici pour les téléverser.

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate Stack
fr_FR: Dupliquer la pile

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
fr_FR: LES COURRIELS SONT DÉSACTIVÉS. CE COURRIEL A ÉTÉ ENREGISTRÉ MAIS PAS ENVOYÉ

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
fr_FR: LES COURRIELS SONT ACTIVÉS. CE COURRIEL A ÉTÉ ENVOYÉ À mail()

en: Earliest First
fr_FR: Les premiers d'abord

en: Earliest first
fr_FR: Les nouveaux d'abord

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Edit %s
fr_FR: Éditer %s

en: Edit %s Authentication Type
fr_FR: Éditer le type d'authentification %s

en: Edit %s Page Type
fr_FR: Editer %s le type de page

en: Edit %s Template
fr_FR: Éditer le modèle %s

en: Edit Access
fr_FR: Accès à l'édition

en: Edit Area Design
fr_FR: Éditer le design de la zone

en: Edit Block
fr_FR: Éditer le bloc

en: Edit Category
fr_FR: Éditer la catégorie

en: Edit Container Layout
fr_FR: Modifier l'agencement du conteneur

en: Edit Defaults
fr_FR: Éditer les valeurs par défaut

en: Edit Details
fr_FR: Éditer les détails

en: Edit External Link
fr_FR: Éditer un lien externe

en: Edit Form
fr_FR: Éditer le formulaire

en: Edit Form Control
fr_FR: Éditer les contrôles du formulaire

en: Edit Gathering Template
fr_FR: Modifier le modèle de collecte

en: Edit Group
fr_FR: Éditer un groupe

en: Edit Layout
fr_FR: Éditer l'agencement

en: Edit Layout Design
fr_FR: Modifier la conception de l'Agencement

en: Edit Menu
fr_FR: Éditer le Mnenu

en: Edit Mode
fr_FR: Mode édition

en: Edit Mode Active
fr_FR: Éditer le Mode Actif

en: Edit Page
fr_FR: Éditer la page

en: Edit Permissions
fr_FR: Éditer les permissions

en: Edit Profile
fr_FR: Éditer le profil

en: Edit Properties
fr_FR: Éditer les propriétés

en: Edit Question
fr_FR: Éditer la question

en: Edit Survey
fr_FR: Éditer le sondage

en: Edit This Page
fr_FR: Éditer cette page

en: Edit Thumbnail
fr_FR: Éditer la miniature

en: Edit Thumbnail Images
fr_FR: Éditer les images miniatures

en: Edit Topic
fr_FR: Éditer le sujet

en: Edit anything on this page by clicking the pencil icon.
fr_FR: Éditez n'importe quoi sur cette page en cliquant sur l'icône 'stylo'.

en: Edit by
fr_FR: Édité par

en: Edit in Composer
fr_FR: Éditer dans le compositeur

en: Edit link
fr_FR: Éditer un lien

en: Edit the Block
fr_FR: Éditer le bloc

en: Edit this Page
fr_FR: Éditer cette page

en: Edit your user profile and change password.
fr_FR: Éditer votre profil utilisateur et modifier votre mot de passe.

en: Editable and Required in Profile.
fr_FR: Éditable et obligatoire dans le profil.

en: Editable in Profile.
fr_FR: Éditable dans le profil.

en: Editing Unavailable.
fr_FR: Édition indisponible

en: Editor
fr_FR: Éditeur

en: Editor Plugins
fr_FR: Extensions de l'éditeur

en: Elegant, spacious theme with support for blogs, portfolios, layouts and more.
fr_FR: Thème élégant, spacieux, avec support pour blogs, portfolios, plans et plus.

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Email Address
fr_FR: Adresse électronique

en: Email Address to Route Emails To
fr_FR: Adresse électronique pour acheminer les courriels

en: Email Importers
fr_FR: Importateur de courriels

en: Email Notification
fr_FR: Notification par courriel

en: Email Validated
fr_FR: Courriel validé

en: Email address
fr_FR: Adresse de courriel

en: Email marked as valid.
fr_FR: Courriel marqué comme valide.

en: Email saved successfully.
fr_FR: Courriel correctement sauvegardé.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
fr_FR: Incruste une vidéo YouTube sur votre page.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports WebM, Ogg, and Quicktime/MPEG4 formats.
fr_FR: Insérer la vidéo téléversée dans une page web. Supporte les format WebM, Ogg, et Quicktime/MPEG4

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
fr_FR: Vider l'index de recherche de page et tout ré-indexer.

en: Empty %s Area
fr_FR: Zone %s vide

en: Empty Auto-Nav Block.
fr_FR: Bloc de navigation automatique vide.

en: Empty Content Block.
fr_FR: Bloc de contenu vide.

en: Empty File Block.
fr_FR: Bloc Fichier vide.

en: Empty Image Block.
fr_FR: Bloc image vide.

en: Empty Page
fr_FR: Page vide

en: Empty Page List Block.
fr_FR: Bloc de liste de pages vide.

en: Empty Site
fr_FR: Site vide

en: Empty Trash
fr_FR: Vider la corbeille

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable Advanced Permissions
fr_FR: Activer les autorisations avancées

en: Enable Attachment Overrides
fr_FR: Activer le remplacement de fichiers joints.

en: Enable Attachments
fr_FR: Activer les fichiers joints

en: Enable Cache
fr_FR: Activer le cache

en: Enable Comment Rating
fr_FR: Activer la notation des commentaires

en: Enable Grid Container
fr_FR: Activer la grille du conteneur

en: Enable Help
fr_FR: Activer l'aide

en: Enable New Topics
fr_FR: Activer les nouveaux sujets

en: Enable Other Blocks to Filter This Page List.
fr_FR: Activer d'autres blocs pour filtrer cette liste de page.

en: Enable Posting
fr_FR: Activer l'écriture

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
fr_FR: Activer les inscriptions publiques permettant aux visiteurs de créer de nouveaux comptes utilisateurs.

en: Enable Scroll Wheel
fr_FR: Activer le défilement à la souris

en: Enable Toolbar Titles
fr_FR: Activer les titres de la barre d'outils

en: Enable custom permissions for this file set.
fr_FR: Activer les permissions personnelles pour cette collection de fichiers.

en: Enable file selection from file manager.
fr_FR: Permettre la sélection de fichiers depuis le gestionnaire de fichier.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
fr_FR: Activer ou désactiver le mode de maintenance, mode n'autorisant que les administrateurs à visualiser le site. Le mode de maintenance est utile pour le développement, les phases de tests, ou pour désactiver temporairement le site.

en: Enable page selection from sitemap.
fr_FR: Permettre la sélection de page depuis le plan du site.

en: Enable pretty URLs and tracking codes.
fr_FR: Activer les URLs simplifiées et code de suivis.

en: Enable public profiles.
fr_FR: Activer les profils publics.

en: Enable user defined time zones.
fr_FR: Activer les fuseaux horaires par utilisateur

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Encryption
fr_FR: Cryptage

[ctx: End date]
en: To
fr_FR: Dans

en: Ends
fr_FR: se termine le

en: Ends %s.
fr_FR: fin %s.

en: Ensure that your site ONLY renders at the canonical URL or the canonical SSL URL.
fr_FR: Vérifier que votre site ne soit disponique QUE par l’URL canonique, ou l’URL canonique SSL.

en: Ensure that your site is viewable at the URL(s) above before you check the checkbox below.
            If not, doing so may render your site unviewable until you can manually undo this change.
fr_FR: Merci de vous assurer que votre site est accessible à(aux) l’URL(s) suivantes avant d’activer la case à cocher ci-dessous.
    Si tel n’est pas le cas, vous risquez de rendre votre site inopérant jusqu’à ce que vous puissiez annuler ce changement manuellement.

en: Ensure your software is up to date and stable.
fr_FR: Assurez-vous que votre logiciel est à jour et stable.

en: Enter Edit Mode
fr_FR: Mode Édition

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
fr_FR: Saisissez les adresses IP, une par ligne, dans le formulaire suivant pour bannir des adresses IP manuellement. Pour entrer une plage d'IP, utilisez le caractère de remplacement (ex.: 192.168.15.* bloquera de 192.168.15.1 à 192.168.15.255).

en: Enter URL to valid file(s)
fr_FR: Entrer une URL de fichier(s) valide(s)

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
fr_FR: Saisir un titre pour votre livre d'or, puis ajuster le format de date désiré. Choisissez si vous activez les commentaires ou non, la modération et le CAPTCHA. Saisissez également une adresse électronique sur laquelle, si vous le désirez, vous recevrez les mail de notification pour chaque nouvelle soumission dans votre livre d'or.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
fr_FR: Saisir un titre pour votre carte, ensuite l'adresse du lieu que vous désirez afficher sur la carte. Pour finir, spécifier le niveau de zoom du rendu de la carte. Goggle essayera de localiser l'adresse automatiquement lors de l'ajout du bloc.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
fr_FR: Une carte Google Maps de l'adresse donnée sera placée sur votre page.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
fr_FR: Saisissez votre adresse e-mail ci-dessous. Nous vous enverrons les instructions pour réinitialiser votre mot de passe.

en: Enter your new password below.
fr_FR: Entrez votre nouveau mot de passe ci-dessous.

en: Entire Page
fr_FR: Page entière

en: Entire Site
fr_FR: Site complet

en: Entities
fr_FR: Entités

en: Environment
fr_FR: Environnement

en: Environment Information
fr_FR: Information sur votre environnement

en: Equal To
fr_FR: Egal à

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Message
fr_FR: Message d'erreur

en: Error Processing Importer Mail
fr_FR: Erreur en traitant l'import de mails

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
fr_FR: Erreur en supprimant le fichier %s. Veuillez vérifier les permissions du dossier %s

en: Error detail
fr_FR: Détail de l'erreur

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
fr_FR: Erreur d'établissement de la connexion à la communauté concrete5. Vérifier que cURL et les bibliothèques requises sont activés.

en: Error saving user point record: %s
fr_FR: Erreur en sauvegardant l'enregistrement du point utilisateur: %s

en: Error writing to file %s
fr_FR: Erreur d'écriture dans le fichier %s

en: Error: %s
fr_FR: Erreur: %s

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
fr_FR: Erreur : L'attribut de page avec la référence "%s" n'existe pas

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
fr_FR: Même si vous modifiez le logo du site web, le nom du site est utilisé dans certains e-mails.

en: Every
fr_FR: Tout(e)

en: Every %s (default setting).
fr_FR: Tous les %s (réglage par défaut)

en: Every Day
fr_FR: Chaque jour

en: Every Month
fr_FR: Chaque mois

en: Every Week
fr_FR: Chaque semaine

en: Everything But Selected
fr_FR: Tout sauf sélectionné

en: Everywhere
fr_FR: Partout

en: Example
fr_FR: Exemple

en: Example: %s
fr_FR: Exemple: %s

en: Example: %ssome/path
fr_FR: Exemple: %ssome/path

en: Exclude system pages.
fr_FR: Exclure les pages système.

en: Excluded
fr_FR: Exclus

en: Excluded URL Word List
fr_FR: Liste de mots exclus des URL

en: Excluded Users/Groups
fr_FR: Exclure des utilisateurs/groupes

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
fr_FR: Utilisateurs/groupes exclus avec permissions temporisées.

en: Existing Backups
fr_FR: Sauvegardes existantes

en: Existing page template.
fr_FR: Modèle de page existant.

en: Exit Edit Mode
fr_FR: Sortir du mode édition

en: Exit Preview
fr_FR: Quitter la prévisualisation

en: Expand
fr_FR: Développer

en: Expiration Action
fr_FR: Action d'expiration

en: Expiration Date
fr_FR: Date d'expiration

en: Expire Pages from Cache
fr_FR: Expiration des pages du cache

en: Expires In
fr_FR: Expire dans

en: Export to CSV
fr_FR: Exporter en CSV

en: Extend concrete5
fr_FR: Améliorer concrete5

en: External Form
fr_FR: Formulaire externe

en: External Link deleted.
fr_FR: Lien externe détecté.

en: External Link updated.
fr_FR: Lien externe mis à jour.

en: External SMTP Server
fr_FR: Serveur externe SMTP

en: External URL
fr_FR: URL externe

en: External marketplace support has been disabled for this website.
fr_FR: Le support externe du Marketplace a été désactivé pour se site web.

en: F d, Y
fr_FR: d/m/Y

en: Failed Registration
fr_FR: Enregistrement échoué

en: Failed authentication: %s
fr_FR: Authentification échouée: %s

en: Failed to complete authentication.
fr_FR: Authentification échouée.

en: Failed to create zip file as "%s": %s
fr_FR: Création d'archive zip "%s": %s échouée

en: Failed to render filter view.
fr_FR: Impossible d'afficher la vue des filtres.

en: Fall Back To Gravatar
fr_FR: Revenir à Gravatar

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: Feature
fr_FR: Caractéristique

en: Featured Add-On
fr_FR: Extensions vedettes

en: Featured Items
fr_FR: Articles en vedette

en: Featured Theme
fr_FR: thèmes vedettes

en: Featured pages only.
fr_FR: Pages vedettes uniquement.

en: Features a theme from concrete5.org.
fr_FR: Met en vedette un thème de concrete5.org

en: Features an add-on from concrete5.org.
fr_FR: Met en vedette une extension de concrete5.org

en: Feed Added.
fr_FR: Flux ajouté.

en: Feed Deleted.
fr_FR: Flux supprimé.

en: Feed Title
fr_FR: Titre du flux

en: Feed URL
fr_FR: URL du flux

en: Feed Updated.
fr_FR: Flux mis à jour.

[ctx: FeedDescription]
en: concrete5 Blog
fr_FR: Blog de concrete5

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
fr_FR: Récupérer, analyser et afficher les contenus d'un flux RSS ou Atom.

en: Fewer Than
fr_FR: Moins de

en: Field available in "Advanced Search".
fr_FR: Champ disponible dans "Recherche avancée".

en: Field available in Dashboard Page Search.
fr_FR: Champ disponible dans la recherche de pages du tableau de bord.

en: Field available in Dashboard User Search.
fr_FR: Champ disponible dans la recherche utilisateur du tableau de bord.

en: Field available in File Manager Search.
fr_FR: Champ disponible dans la recherche du gestionnaire de fichiers.

en: File
fr_FR: Fichier

en: File %s could not be found.
fr_FR: Le fichier %s est introuvable.

en: File Attachment Management
fr_FR: Gestion de fichiers joints.

en: File Attribute Created.
fr_FR: Attribut de fichier créé.

en: File Attribute Deleted.
fr_FR: Attribut de fichier supprimé.

en: File Attribute Updated.
fr_FR: Attribut de fichier mis à jour.

en: File Content
fr_FR: Contenu du fichier

en: File Manager
fr_FR: Gestionnaire de fichiers

en: File Manager Permissions
fr_FR: Permissions du gestionnaire de fichiers

en: File Name
fr_FR: Nom du fichier

en: File Not Found.
fr_FR: Fichier introuvable.

en: File Preview
fr_FR: Prévisualisation de fichier

en: File Set
fr_FR: Collections de fichiers

en: File Set Name
fr_FR: Nom de la collection de fichiers

en: File Sets
fr_FR: Collections de fichiers

en: File Storage Locations
fr_FR: Emplacement de stockage des fichiers

en: File Upload
fr_FR: Téléversement de fichier

en: File Uploader
fr_FR: Envoi de fichiers

en: File Version ID
fr_FR: ID de version du fichier

en: File name
fr_FR: Nom du fichier

en: File not found
fr_FR: Fichier introuvable

en: File not found.
fr_FR: Fichier introuvable.

en: File password saved successfully.
fr_FR: Mot de passe du fichier correctement sauvegardé.

en: File replaced successfully.
fr_FR: Fichier correctement remplacé.

en: File search columns saved successfully.
fr_FR: Colonnes de recherches de fichiers correctement sauvegardées.

en: File set deleted successfully.
fr_FR: Collection de fichiers correctement supprimée.

en: File set updated successfully.
fr_FR: Collection de fichiers correctement mise à jour.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
fr_FR: Les collections de fichiers fournissent un moyen flexible d'organiser et grouper les ressources de votre site.

en: File sets updated successfully.
fr_FR: Collection de fichiers correctement mise à jour.

en: File size exceeds limit
fr_FR: La taille du fichier dépasse la limite autorisée

en: File storage location added.
fr_FR: Emplacement de stockage de fichiers ajouté.

en: File storage location removed.
fr_FR: Emplacement de stockage de fichiers supprimé.

en: File storage location saved successfully.
fr_FR: Emplacement de stockage correctement sauvegardé.

en: File storage location saved.
fr_FR: Emplacement de stockage de fichiers sauvegardé.

en: File to Include
fr_FR: Fichier à inclure

en: File to include
fr_FR: Fichier à inclure

en: File updated successfully.
fr_FR: Fichier correctement mis à jour.

en: File uploaded successfully.
fr_FR: Fichier correctement téléversé.

en: Filename
fr_FR: Nom du fichier

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Files in Set
fr_FR: Fichiers de la collection

en: Files in no sets.
fr_FR: Fichiers hors collections.

en: Files in the theme were activated successfully.
fr_FR: Les fichiers du thème ont été activés avec succès.

en: Files updated successfully.
fr_FR: Fichiers correctement mis à jour.

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter By
fr_FR: Filtrer par

en: Filter By Page Type
fr_FR: Flitrer par type de page

en: Filter By Topic
fr_FR: Filtrer par sujet

en: Filter By:
fr_FR: Filtrer par:

en: Filter Sets
fr_FR: Filtrer par collections

en: Filter by Parent Page
fr_FR: Filtrer par page parente

en: Filter by Public Date
fr_FR: Filtrer par date publique

en: Filtering
fr_FR: Filtrage

en: Finalize Crop
fr_FR: Finaliser le rognage

en: Finally, <a href="%s" target="_blank">the forum</a> is full of helpful community members that make concrete5 so great.
fr_FR: Enfin, <a href="%s" target="_blank">le forum</a> est rempli des membres si serviables de la communauté qui font de concrete5 ce qu’il est.

en: Find jobs by set instead of job handle
fr_FR: Chercher des jobs par collection plutôt que par identifiant

en: Finishing.
fr_FR: Finalisation.

en: First Level
fr_FR: Premier niveau

en: First, click the "Edit Page" button. This will enter edit mode for this page.
fr_FR: D'abord, cliquez sur le bouton 'Édition'. Vous allez entrer en mode 'Édition' pour cette page.

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
fr_FR: Premièrement, programmer cette URL pour le moment auquel vous voulez lancer la tâche:

en: Five Most Recent Downloads
fr_FR: 5 plus récents fichiers téléchargés

en: Flag As Spam
fr_FR: Marquer comme indésirable

en: Flag as Spam
fr_FR: Marqué comme indésirable

en: Flag type already initialized.
fr_FR: Type de marquage déjà initialisé.

en: Flash Embed - Legacy method
fr_FR: Intégration Flash - Ancienne méthode

en: Flat
fr_FR: À plat

en: Flat View
fr_FR: Vue à plat

en: Font Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Font Family
fr_FR: Police

en: Font Size
fr_FR: Taille du texte

en: Font Weight
fr_FR: Épaisseur du texte

en: Footer Contact
fr_FR: Contact du pied de page

en: Footer Legal
fr_FR: Mentions légales du pied de page

en: Footer Navigation
fr_FR: Navigation du pied de page

en: Footer Site Title
fr_FR: Titre du site dans le pied de page

en: Footer Social
fr_FR: Social du pied de page

en: Footer of the page
fr_FR: Pied de page

en: For adding HTML by hand.
fr_FR: Pour ajouter du code HTML à la main.

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists at %s
fr_FR: Pour les actions de groupe personnalisées, veuillez vérifier qu’un groupe d’automatisation existe à %s

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists.
fr_FR: Pour les actions de groupe personnalisées, veuillez vérifier qu’un groupe d’automatisation existe.

en: Force file to download
fr_FR: Forcer le téléchargement du fichier

en: Forever
fr_FR: Toujours

en: Forgot Password
fr_FR: Mot de passe oublié

en: Forgot Your Password?
fr_FR: Mot de passe oublié ?

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Captcha
fr_FR: Captcha

en: Form Name
fr_FR: Nom du formulaire

en: Form Results
fr_FR: Résultats de formulaire

en: Form factors for pages in your site.
fr_FR: Facteur de forme pour les pages de votre site

en: Form layout set added.
fr_FR: Formulaire de collection de mise en page ajouté.

en: Form layout set deleted.
fr_FR: Formulaire de collection de mise en page supprimé.

en: Form layout set updated.
fr_FR: Formulaire de collection de mise en page mis à jour.

en: Format of Date Properties
fr_FR: Format de propriétés de dates

en: Formatting
fr_FR: Formatage

en: Formatting Style
fr_FR: Style de formatage

en: Found on Page
fr_FR: Trouvé sur la page

en: Frame Options
fr_FR: Options de frame

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free-Form Layout
fr_FR: Mise en forme d'agencement libre

en: Frequently Asked Questions
fr_FR: Questions Fréquemment Posées

en: Frequently Asked Questions Block
fr_FR: Bloc de FAQ (questions fréquemmentd posées)

en: Frequently Used
fr_FR: Frequemment utilisé

en: Frequently added page types are always visible in the Pages panel.
fr_FR: Les types de pages fréquemment ajoutés sont toujours visibles dans le panneau des pages.

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From
fr_FR: De

en: From Page Type Defaults
fr_FR: Depuis le contenu par défaut du type de page

en: From here you can change your page template and customize your page's styles.
fr_FR: À partir d'ici, vous pouvez changer le template de votre page et personnalisé son style.

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
fr_FR: De: %s
    Date d'envoi: %s
    Sujet: %s

en: Full Article
fr_FR: Article complet

en: Full Name
fr_FR: Nom complet

en: Full Page Caching
fr_FR: Mettre la page entière en cache

en: Full Page Index
fr_FR: Index pleine page

en: Full Record
fr_FR: Enregistrement complet

en: Full Site
fr_FR: Site complet

en: Full Sitemap
fr_FR: Plan complet du site

en: Full page caching can dramatically improve page speed for pages that don't need to have absolutely up-to-the-minute content.
fr_FR: La mise en cache de pages complètes peut incroyablement augmenter la vitesse d'affichage des pages qui n'ont pas besoins d'être modifiées souvent.

en: Full page caching settings saved.
fr_FR: Paramètres de cache de page entière enregistrés.

en: GZip Archive
fr_FR: Archive GZip

en: Gathering
fr_FR: Le groupe

en: Gathering Display
fr_FR: Affichage des rassemblements

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Flickr Feed
fr_FR: Flux de Flickr

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: RSS Feed
fr_FR: Flux RSS

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Site Page
fr_FR: Page du site

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Basic
fr_FR: Basique

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Featured Item
fr_FR: Objet spécial

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Byline Description Center
fr_FR: Image par ligne au centre de mentions légales

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Conversation
fr_FR: Image de la conversation

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Masthead Description Center
fr_FR: Description de mentions légales au centre

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Overlay Headline
fr_FR: Image de superposition du titre

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Sharing Link
fr_FR: Lien de partage d'image

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Large Image
fr_FR: Grande image

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Byline Description
fr_FR: Description de mentions légales

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Description
fr_FR: Description de mentions légales

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Left
fr_FR: Image de mentions légales à gauche par ligne

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Right
fr_FR: Image de mentions légales à droite par ligne

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Left
fr_FR: Image de mentions légales à gauche

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Right
fr_FR: Image de mentions légales à droite

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail & Description Center
fr_FR: Miniature &amp; Description au centre

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Date
fr_FR: Titre &amp; Date

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Description
fr_FR: Titre &amp; Description

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title Date & Description
fr_FR: Titre, date &amp; description

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title, Date & Comments
fr_FR: Taitre, date &amp; commentaires

en: General
fr_FR: Général

en: Generate the sitemap.xml file
fr_FR: Générer le fichier xml du plan du site

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
fr_FR: Générer le fichier sitemap.xml que les moteurs de recherche utilisent pour explorer votre site.

en: Get Content From
fr_FR: Récupération du contenu depuis

en: Get Help
fr_FR: Obtenir de l'aide

en: Get More Add-Ons
fr_FR: Obtenir plus d'extensions

en: Get More Blocks
fr_FR: Obtenir plus de blocs

en: Get More Themes
fr_FR: Obtenir plus de thèmes

en: Get data from forms and logs.
fr_FR: Formulaires et journaux enregistrés

en: Get message URL.
fr_FR: Obtenir l'URL du message.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
fr_FR: Obtenir plus d'infos en posant votre question sur le centre d'aide de concrete5.org

en: Get submission data.
fr_FR: Voir les données soumises.

en: Get support from developers.
fr_FR: Recevez du soutien des développeurs.

en: Global mail settings saved.
fr_FR: Paramètres généraux des courriels enregistrés.

en: Go
fr_FR: Ok

en: Go Back
fr_FR: Retour

en: Go back
fr_FR: Revenir en arrière

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
fr_FR: Aller à la section <a href="%s">Ajout de fonctionnalités</a> du Tableau de bord de Concrete5.

en: Google Map
fr_FR: Google Maps

en: Google Map disabled in edit mode.
fr_FR: Google Map désactivé en mode édition.

en: Google allows accounts be created against custom domains like "example.com". These lists allow you to use standard PHP regular expressions to filter against the domain name or email address. For example user@example.com would filter against "example.com".
fr_FR: Google permet la création de compte en utilisant des domaines personnalisés comme "example.com". Ces listes vous permettent d’utiliser des expression régulières standard pour filtrer sur nom de domaine ou l’adresse. Par exemple user@example.com filtrerait "example.com".

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
fr_FR: Obtenir les derniers flux de nouvelles depuis concrete5.org.

en: Gravatar Image Set
fr_FR: Collection d'image de Gravatar

en: Greenwich Mean Time
fr_FR: Fuseau horaire de Greenwich

en: Grid:
fr_FR: Grille:

en: Grids
fr_FR: Grilles

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group Details
fr_FR: Détails du groupe

en: Group Set
fr_FR: Collection de groupes

en: Group Sets
fr_FR: Ensemble de groupes

en: Group added successfully
fr_FR: Groupe correctement ajouté

en: Group attributes into sets for easier organization
fr_FR: Grouper les attributs en collections pour en simplifier l'organisation

en: Group deleted successfully.
fr_FR: Groupe supprimé avec succès

en: Group set added successfully.
fr_FR: Collection de groupes correctement ajoutée.

en: Group set deleted successfully.
fr_FR: Collection de groupes supprimée avec succès.

en: Group set updated successfully.
fr_FR: Collection de groupes correctement mise à jour.

en: Group sets
fr_FR: Collections de groupes

en: Group to enter on registration
fr_FR: Groupe à rejoindre à l’inscription

en: Group update successfully
fr_FR: Groupe correctement mis à jour

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
fr_FR: Les groupe des invités représente les visiteurs non enregistrés sur votre site.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
fr_FR: Le groupe des membres enregistrés représente tous les comptes utilisateurs.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
fr_FR: Administrateurs

[ctx: GroupName]
en: Guest
fr_FR: Invité

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
fr_FR: Membres enregistrés

en: Grouped by Set
fr_FR: Groupé par collection

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: Groups moved successfully.
fr_FR: Groupe correctement déplacé.

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Guide: Add Content
fr_FR: Guide: Ajouter du contenu

en: Guide: Change Content
fr_FR: Guide: Changer contenu

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
fr_FR: Éditeur de contenu HTML/WYSIWYG.

en: Handle
fr_FR: Identifiant unique

en: Handle required.
fr_FR: Identifiant unique requis.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
fr_FR: L'identifiant unique ne doit contenir que des lettres, nombres ou tirets bas.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
fr_FR: Faire effectuer différentes tâches de maintenance à Concrete5, procéder à l'envoi de courriel en attente, et mettre à jour les cartes d'indexation du moteur de recherche. Cliquer sur l'icône en forme de triangle à gauche de la tâche pour lancer celle-ci. Un message de succès sera affiché une fois que la tâche sera terminée.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
fr_FR: Vous rencontrez un problème ? Parcourez le <a href="%s">forum d'aide à l'installation</a>, ou <a href="%s">laissez-nous le soin d'héberger une copie</a> pour vous.

en: Header 1
fr_FR: Titre 1

en: Header 2
fr_FR: Titre 2

en: Header 3
fr_FR: Titre 3

en: Header 4
fr_FR: Titre 4

en: Header 5
fr_FR: Titre 5

en: Header Navigation
fr_FR: Navigation de l'entête

en: Header Search
fr_FR: Recherche de l'entête

en: Header Site Title
fr_FR: titre du site de l'entête

en: Header of the page
fr_FR: Entête de page

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Hello World!
fr_FR: Bonjour tout le monde !

en: Help
fr_FR: Aide

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide API secret
fr_FR: Cacher API secret

en: Hide All
fr_FR: Tout cacher

en: Hide secret key
fr_FR: Cacher la clef secrète

en: Hide the current content on a particular type of device. Un-check a device below to hide the content.
fr_FR: Masque le contenu courant sur un type d'appareil en particulier. Décochez un appareil pour masquer le contenu sur celui-ci.

en: Highest Rated
fr_FR: Les mieux notés

en: Home
fr_FR: Page d'accueil

en: Homepage
fr_FR: Page d'accueil

en: Horizontal Position
fr_FR: Position horizontale

en: Horizontal Rule
fr_FR: Règle horizontale

en: Horizontally
fr_FR: Horizontalement

en: Horizontally & Vertically
fr_FR: Horizontalement & Verticalement

en: Hours
fr_FR: Heures

en: How Many Levels Below Parent?
fr_FR: Combien de niveaux sous les parents ?

en: How long will this permission be valid for?
fr_FR: combien de temps durera la validité de cette autorisation ?

en: INVALID ACTION
fr_FR: ACTION INVALIDE

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: IP Blacklist
fr_FR: Liste noire des adresses IP

en: IP Blacklist settings saved.
fr_FR: Paramètres de la liste noire des IP sauvegardés.

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon removed successfully.
fr_FR: Icône correctement supprimée.

en: Icons updated successfully.
fr_FR: Icônes correctement mises à jour.

en: If a badge is assigned to this action, the first time this user performs this action they will be granted the badge.
fr_FR: Si un badge est assigné à cette action, la première fois que l'utilisateur va effectuer cette action il gagnera ce badge.

en: If checked, this site will only be available at the host, port and SSL combination chosen above.
fr_FR: Si activé, le site ne sera accessible que suivant la combinaison hôte/port/SSL choisie.

en: If there is an account associated with this email, instructions for resetting your password have been sent.
fr_FR: Si un compte est associé à cet email, les instructions de réinitialisation de mot de passe ont été envoyées.

en: If you are running a site at multiple domains, enter the canonical domain here. This will be used for sitemap generation, any other purposes that require a specific domain. You can usually leave this blank.
fr_FR: Si vous exploitez un site à domaines multiple, entrez le nom de domaine canonique ici. Ce domaine sera utilisé pour la génération du plan de site,  et toute autre besoin nécessitant un nom de domaine spécifique. Vous pouvez laisser ce champs vide la plupart du temps.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
fr_FR: Si votre site se comporte étrangement ou affiche du contenu obsolète, vider le cache est une bonne idée. Si vous devez vider le cache assez souvent, vous voudrez peut-être désactiver celui-ci dans le paramétrage de cache et de rapidité du site.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
fr_FR: Si votre site affiche un contenu obsolète, ou se comporte de façon inattendue, il est conseillé de purger le cache.

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Ignored
fr_FR: Ignoré

en: Illegal variable name '%s' in element args.
fr_FR: Nom de variable '%s' de l'élément args illégal.

en: Image Caption
fr_FR: Légende de l'image

en: Image Hover
fr_FR: Survol d'image

en: Image Link
fr_FR: Lien de l'image

en: Image Manipulation Available
fr_FR: Manipulation d'image disponible

en: Image Slider
fr_FR: Images défilantes

en: Image Slider disabled in edit mode.
fr_FR: Diaporama d'images désactivé en mode édition.

en: Image Web Link
fr_FR: Hyperlien sur l'image

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Filter
fr_FR: Filtre

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Blur
fr_FR: Floue

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Gaussian Blur
fr_FR: Flou gaussien

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Grayscale
fr_FR: Niveaux de gris

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Sepia
fr_FR: Sépia

en: Important Information about Backup & Restore
fr_FR: Information importante à propos des sauvegardes & restaurations

en: Important Notices
fr_FR: Notifications importantes

en: Importer saved.
fr_FR: Importateur enregistré.

en: Importing files.
fr_FR: Imports des fichiers.

en: In Group
fr_FR: Dans le groupe

en: In One List
fr_FR: En une seule liste

en: In-Page Sitemap
fr_FR: Plan du site dans la page

en: Inactive Users
fr_FR: Utilisateurs inactifs

en: Inbox
fr_FR: Boîte de réception

en: Inbox for site-specific messages.
fr_FR: Boîte de réception des messages spécifiques du site.

en: Include All Sub-Pages of Parent?
fr_FR: Inclure toutes les sous pages des parents ?

en: Include Page Description
fr_FR: Inclure la description de page

en: Include Page Name
fr_FR: Inclure le nom de la page

en: Include Public Page Date
fr_FR: Inclure la date publique de la page

en: Include Summary
fr_FR: Inclure le résumé

en: Include System Pages in Sitemap
fr_FR: Inclure les pages du système dans le plan du site

en: Include WebM, Ogg, and MP4 file types for best cross-browser results
fr_FR: Incluer les types WebM, Ogg, et MP4 pour de meilleur résultats inter navigateurs

en: Include all child pages
fr_FR: Inclure toutes les pages enfants.

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
fr_FR: Inclure des formulaires externes dans le système de fichiers et les insérer sur les pages.

en: Included
fr_FR: Inclus

en: Included Pages
fr_FR: Pages inclues

en: Included Users/Groups
fr_FR: Utilisateurs/groupes inclus

en: Included Users/Groups with timed permissions
fr_FR: Utilisateurs/groupes inclus avec permissions temporisées.

en: Included in Composer?
fr_FR: Inclure dans le compositeur ?

en: Incorrect captcha code
fr_FR: Code de confirmation visuelle incorrect

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
fr_FR: Code de confirmation visuelle incorrect. Veuillez vérifier l'image et entrer à nouveau les lettres ou chiffres.

en: Increase Toolbar Font Size
fr_FR: Augmenter la taille du texte de la barre d'outils

en: Indent
fr_FR: Indenter

en: Index Search Engine - All
fr_FR: Indexer le moteur de recherche - Tout

en: Index Search Engine - Updates
fr_FR: Index du moteur de recherche - Mises à jour

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
fr_FR: Index nettoyé. Vous devez maintenant ré-indexer votre site depuis la page des tâches automatisées.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
fr_FR: Index partiellement mis à jour. %s pages indexées (maximum). Relancez la tâche pour continuer le processus.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
fr_FR: Indexer le site pour permettre à la recherche d'être rapide et précise. Ceci ne ré-indexe que les pages qui ont été modifiées depuis la dernière ré-indexation.

en: Index updated.
fr_FR: Index mis à jour.

en: Index updated. %s pages indexed.
fr_FR: Index mis à jour. %s pages indexées.

en: Indexing Method
fr_FR: Méthode d'indexation

en: Indexing complete. Index is up to date
fr_FR: Indexation terminée. L'index est à jour

en: Indian Ocean
fr_FR: Océan indien

en: Inherit page type default permissions.
fr_FR: Hériter des permissions par défaut du type de page.

en: Inherit the permissions of this page.
fr_FR: Hériter des permissions par défaut de cette page.

en: Input Format
fr_FR: Format d'entrée

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert Character
fr_FR: Insérer caractère

en: Insert File
fr_FR: Inérer un fichier

en: Insert Horizontal Rule
fr_FR: Insérer une ligne horizontale

en: Insert Image
fr_FR: Insérer une image

en: Insert Link to File
fr_FR: Insérer un lien au fichier

en: Insert Table
fr_FR: Insérer une table

en: Insert Video
fr_FR: Insérer une vidéo

en: Insert link
fr_FR: Insérer un lien

en: Inset
fr_FR: Incrusté

en: Inspect
fr_FR: Inspecter

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install %s
fr_FR: Installer %s

en: Install Update
fr_FR: Installer la mise à jour

en: Install add-ons & themes.
fr_FR: Installer des extensions & thèmes

en: Install concrete5
fr_FR: Installer Concrete5

en: Installation Notes
fr_FR: Notes d'installation

en: Installed Block Types
fr_FR: Types de Bloc installés

en: Installed Rating Types
fr_FR: Types de notations installés

en: Installing attributes.
fr_FR: Installation des attributs.

en: Installing automated jobs.
fr_FR: Installation des tâches automatisées.

en: Installing dashboard.
fr_FR: Installation du tableau de bord.

en: Installing login and registration pages.
fr_FR: Installation des pages de connexion et d'enregistrement.

en: Installing permissions & workflow.
fr_FR: Installation des permissions et flux de travail.

en: Intelligent Search
fr_FR: Recherche Intelligente

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
fr_FR: Paramètres de l'interface sauvegardés. Veuillez vous déconnecter puis vous reconnecter afin de mettre à jour tous les messages du tableau de bord.

en: Intermediate
fr_FR: Intermédiaire

en: Internal
fr_FR: Interne

en: Internal Block Types
fr_FR: Types de blocs internes

en: Internationalization Support
fr_FR: Support de l'internationalisation

en: Invalid Attribute Type.
fr_FR: Type d'attributs invalide.

en: Invalid Authentication Type
fr_FR: Type d'authentification invalide.

en: Invalid Authentication Type Handle
fr_FR: Identifiant unique du type d'authentification invalide.

en: Invalid Authentication Type ID
fr_FR: ID de type d’authentification invalide

en: Invalid Block Object.
fr_FR: Objet de bloc invalide.

en: Invalid Conversation.
fr_FR: Conversation invalide.

en: Invalid Error Code
fr_FR: Code d'erreur invalide

en: Invalid File Dimensions
fr_FR: Dimensions du fichier invalides

en: Invalid File Extension
fr_FR: Extension de fichier invalide

en: Invalid File.
fr_FR: Fichier invalide.

en: Invalid ID
fr_FR: ID invalide

en: Invalid Job set.
fr_FR: Collection de tâches invalide.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
fr_FR: Clé invalide. Veuillez visiter à nouveau la page de mot de passe oublié pour générer une nouvelle clé.

en: Invalid Package.
fr_FR: Paquet invalide.

en: Invalid Page.
fr_FR: Page invalide.

en: Invalid Permissions
fr_FR: Permissions incorrectes

en: Invalid Request, please attempt login again.
fr_FR: Requête invalide, veuillez tenter de vous connecter à nouveau.

en: Invalid Request.
fr_FR: Requête invalide.

en: Invalid SQL in order by
fr_FR: Requête SQL invalide dans la clause order by

en: Invalid Section
fr_FR: Section invalide

en: Invalid Token
fr_FR: Token invalide

en: Invalid Token.
fr_FR: Jeton invalide.

en: Invalid Username
fr_FR: Nom d'utilisateur invalide

en: Invalid Workflow Type.
fr_FR: Type de flux de travail invalide.

en: Invalid anti-spam library.
fr_FR: Bibliothèque anti-indésirable invalide.

en: Invalid attribute ID.
fr_FR: ID d'attribut invalide.

en: Invalid attribute set.
fr_FR: Collection d'attributs invalide.

en: Invalid backup file specified.
fr_FR: Fichier de sauvegarde spécifié invalide.

en: Invalid block
fr_FR: Block invalide

en: Invalid block type handle: %s
fr_FR: Identifiant de type de block invalide: %s

en: Invalid block.
fr_FR: Bloc invalide.

en: Invalid captcha library.
fr_FR: Bibliothèque de captcha invalide.

en: Invalid characters in group set name.
fr_FR: Caractère invalide dans le nom de la collection de groupes

en: Invalid characters in page template name.
fr_FR: Caractère invalide dans le nom  du thème de la page.

en: Invalid characters in workflow name.
fr_FR: Caractère invalide dans le nom du flux de travail.

en: Invalid column definition: %s in table %s
fr_FR: Définition de la colonne invalide: %s dans la table %s

en: Invalid control
fr_FR: Conrole invalide

en: Invalid conversation post token.
fr_FR: Jeton de conversation posté invalide.

en: Invalid conversation.
fr_FR: Conversation invalide.

en: Invalid dimensions.
fr_FR: Dimensions invalides

en: Invalid domain.
fr_FR: Domaine invalide.

en: Invalid editor handle.
fr_FR: Identifiant d'éditeur invalide.

en: Invalid email address or password.
fr_FR: Adresse de courriel ou mot de passe invalide.

en: Invalid email address provided.
fr_FR: L'adresse de courriel fournie est invalide.

en: Invalid email address.
fr_FR: Adresse de courriel invalide.

en: Invalid feed.
fr_FR: Flux invalide.

en: Invalid file dimensions, please rescan this file.
fr_FR: Dimensions du fichier incorrectes, merci de réanalyser le fichier.

en: Invalid file extension
fr_FR: Extension de fichier invalide

en: Invalid file extension.
fr_FR: Extension de fichier invalide.

en: Invalid file storage location object.
fr_FR: Objet d'emplcement de stockage de fichiers invalide.

en: Invalid file version.
fr_FR: Version de fichier invalide.

en: Invalid file.
fr_FR: Fichier invalide.

en: Invalid flag type.
fr_FR: Type de marqueur invalide.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
fr_FR: Dispositif d'authentification du formulaire invalide. Veuillez recharger ce formulaire et le soumettre à nouveau.

en: Invalid group ID.
fr_FR: ID de groupe invalide

en: Invalid group set.
fr_FR: Collection de groupes invalide.

en: Invalid group.
fr_FR: Groupe invalide.

en: Invalid language identifier
fr_FR: Identifiant de langue invalide.

en: Invalid layout object.
fr_FR: Objet d'agencement invalide.

en: Invalid layout preset object.
fr_FR: Agencement de pré sélection d'objet invalide.

en: Invalid link.
fr_FR: Lien invalide.

en: Invalid marketplace item ID.
fr_FR: ID d'article du marketplace invalide.

en: Invalid marketplace item object.
fr_FR: Objet de l'article de la boutique d'extensions invalide.

en: Invalid message
fr_FR: Message invalide

en: Invalid message object.
fr_FR: Objet du message invalide.

en: Invalid node.
fr_FR: Nœud invalide.

en: Invalid or non-customizable theme.
fr_FR: Thème invalide ou non personnalisable.

en: Invalid package.
fr_FR: Paquet invalide

en: Invalid page template
fr_FR: Thème de page invalide.

en: Invalid page template object.
fr_FR: Objet de thème de page invalide.

en: Invalid page template.
fr_FR: Thème de page invalide.

en: Invalid page type object.
fr_FR: Objet de type de page invalide.

en: Invalid page type publish target type.
fr_FR: Type de page invalide publiant un type de cible.

en: Invalid page type target type.
fr_FR: Type de page de type de cible invalide.

en: Invalid page type.
fr_FR: Type de page invalide.

en: Invalid parameter received: %s
fr_FR: Paramètre invalide: %s

en: Invalid parent category
fr_FR: Catégorie parente invalide.

en: Invalid parent message.
fr_FR: Message parent invalide.

en: Invalid parent page.
fr_FR: Page parente invalide.

en: Invalid password.
fr_FR: Mot de passe invalide.

en: Invalid path to file storage location. You may not choose the root directory.
fr_FR: Chemin invalide pour l’emplacement de stockage de fichiers. Vous ne pouvez pas choisir l’emplacement racine.

en: Invalid schema version found. Expecting 0.3
fr_FR: Schéma de version trouvé invalide. Version 0.3 attendue

en: Invalid section
fr_FR: Section invalide

en: Invalid set
fr_FR: Collection invalide

en: Invalid stack
fr_FR: Pile invalide

en: Invalid stack.
fr_FR: Pile invalide.

en: Invalid target page.
fr_FR: Cible de page invalide.

en: Invalid target parent group.
fr_FR: Groupe parent cible invalide.

en: Invalid theme.
fr_FR: Thème invalide.

en: Invalid thumbnail type object.
fr_FR: Objet de type de miniature invalide

en: Invalid title for category
fr_FR: Titre de catégorie invalide.

en: Invalid title for topic
fr_FR: Titre de sujet invalide.

en: Invalid tree type.
fr_FR: Type d'arbre invalide.

en: Invalid type object.
fr_FR: Type d'objet invalide.

en: Invalid username or password.
fr_FR: Nom d'utilisateur ou mot de passe invalide.

en: Invalid version
fr_FR: Version invalide

en: Invalid workflow ID.
fr_FR: ID de flux de travail invalide.

en: Is this page type frequently added?
fr_FR: Ce type de pages est-il souvent ajouté ?

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
fr_FR: Cela prend peu de temps et vous n'avez même pas besoin de quitter votre site.

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
fr_FR: Il est impossible de tester les réglages tant que le système de courriel est désactivé (le paramètre %1$s est réglé sur %2$s dans la configuration)

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Items Per Page
fr_FR: Objets par page

en: Items Selected
fr_FR: Objets sélectionnés

en: Items returned by getPresets() must implement the PresetInterface
fr_FR: Les éléments retournés par getPresets() doivent implémenter l'interface PresetInterface

en: Items to Show
fr_FR: Objets à afficher

en: Itself (Override)
fr_FR: Lui-même (ignorer)

en: JSON Extension Enabled
fr_FR: Extention JSON activée

en: JavaScript Enabled
fr_FR: JavaScript activé

en: Job Failed
fr_FR: Le job a échoué

en: Job Handle
fr_FR: Identifiant du job

en: Job Name
fr_FR: Nom du job

en: Job Posting
fr_FR: Offre d'emploi

en: Job Set schedule updated successfully.
fr_FR: Collection de tâches correctement mise à jour.

en: Job Set updated successfully.
fr_FR: Collection de tâches mise à jour avec succès.

en: Job Sets
fr_FR: collections de tâches

en: Job not found.
fr_FR: Tâche non trouvée

en: Job schedule updated successfully.
fr_FR: Programmation de tâches correctement mise à jour.

en: Job set added.
fr_FR: Collection de tâches ajoutée.

en: Job successfully installed.
fr_FR: Tâche installée avec succès.

en: Job successfully uninstalled.
fr_FR: Tâche désinstallée avec succès.

[ctx: JobSetName]
en: Default
fr_FR: Défaut

en: Jobs
fr_FR: tâches

en: Jobs to run (separate multiple jobs with a space)
fr_FR: Jobs à lancer (séparés les différents jobs par des espaces)

en: Join the concrete5.org community to setup multiple websites, shop for extensions, and get support.
fr_FR: Rejoignez la communauté concrete5.org pour définir plusieurs sites, acheter des extensions et obtenir de l'aide.

en: Joined on %s
fr_FR: Inscrit le %s

en: Just roll over any content on the page. Click or tap to get the edit menu for that block.
fr_FR: Survolez n'importe quel bloc de votre page. Cliquer (Souris ou doigt) pour l'éditer.

en: Justify text
fr_FR: Justifier le texte

en: KB
fr_FR: Ko

en: Keep your site running well.
fr_FR: Garde votre site en bon état de fonctionnement.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
fr_FR: Clé expirée. Veuillez visiter à nouveau la page de mot de passe oublié pour générer une nouvelle clé.

en: Keywords
fr_FR: Mots-clés

en: Label
fr_FR: Titre

en: Language
fr_FR: Langue

en: Language Icon
fr_FR: Icône de la langue

en: Language saved successfully.
fr_FR: Langue sauvegardée avec succès.

en: Languages
fr_FR: Langues

en: Languages refreshed.
fr_FR: Langues rafraichies.

en: Languages reset.
fr_FR: Langues remises à zéro.

en: Last Action
fr_FR: Dernière action

en: Last IP Address
fr_FR: Dernière adresse IP

en: Last Message Posted on %s.
fr_FR: Dernier message posté le %s.

en: Last Modified
fr_FR: Dernière modification

en: Last Response
fr_FR: Dernière réponse

en: Last Run
fr_FR: Dernière exécution

en: Last Updated
fr_FR: Dernière mise à jour

en: Last edit
fr_FR: Dernière édition

en: Last login
fr_FR: Dernière connexion

en: Latest Message
fr_FR: Derniers messages

en: Latitude: %s
fr_FR: Latitude : %s

en: Launch
fr_FR: Lancer

en: Launch Guide
fr_FR: Voir le Guide

en: Launch in Composer?
fr_FR: Lancer dans le compositeur ?

en: Layout Presets
fr_FR: Pré-réglage d'agencements

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
fr_FR: Apprendre à utiliser concrete5, développer pour concrete5 et recevoir de l'aide.

en: Learn more and update.
fr_FR: En savoir plus et mettre à jour.

en: Learn the basics.
fr_FR: Apprendre les Bases

en: Leave 0 to show all future dated pages
fr_FR: Laissez 0 pour afficher toutes les pages futures

en: Leave 0 to show all past dated pages
fr_FR: Laissez 0 pour afficher toutes les pages passées

en: Leave blank to keep current password.
fr_FR: Laissez vide pur conserver le mot de passe actuel.

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
fr_FR: Laisser le champ vide pour permettre à tout le monde de télécharger le fichier.

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Let's start editing a page.
fr_FR: Commençons à éditer la page.

en: Letter spacing
fr_FR: Espacement des lettres

en: Level
fr_FR: Niveau

en: Limit By Page Type
fr_FR: Liniter par type de page

en: Line Height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Color
fr_FR: couleur des liens

en: Link Deleted.
fr_FR: Lien supprimé

en: Link Tag to Search Page
fr_FR: Lier les mots clés à la page de recherche

en: Link Text
fr_FR: Texte du lien

en: Link Type
fr_FR: Type de lien

en: Link Updated.
fr_FR: Lien mis à jour.

en: Link to Page
fr_FR: Lien vers la page

en: Link to files stored in the asset library.
fr_FR: Lien vers les fichiers stockés dans la bibliothèque.

en: List available jobs
fr_FR: Lister les jobs disponibles

en: List pages based on type, area.
fr_FR: Liste les pages en se basant sur le type, la zone.

en: Live Example
fr_FR: Exemple en ligne

en: Live Version
fr_FR: Version actuelle

en: Load Interface Language from:
fr_FR: Charger la langue de l’interface depuis:

en: Load More
fr_FR: En charger plus

en: Load error!
fr_FR: Erreur de chargement !

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Loading Components...
fr_FR: Chargement des composants ...

en: Loading Control Sets...
fr_FR: Chargement des paramètres de contrôle ....

en: Loading Conversation
fr_FR: Chargement de la conversation

en: Loading Filters...
fr_FR: Chargement des filtres ...

en: Loading Image...
fr_FR: Chargement de l'image ...

en: Loading...
fr_FR: Chargement ...

en: Loads new items into gatherings.
fr_FR: Charger les nouveaux éléments dans les groupements.

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Location: %s
fr_FR: Emplacement : %s

en: Lock IP after
fr_FR: Bloquer l'IP après

en: Lock Layout
fr_FR: Verrouiller agencement

en: Log Application Exceptions
fr_FR: Journaliser les exceptions de l'application

en: Log Database Queries
fr_FR: Journaliser les requêtes base de donnée.

en: Log Emails Sent
fr_FR: Journaliser les envois de courriels

en: Log Settings
fr_FR: Paramètres des journaux

[ctx: Log channel]
en: Sent Emails
fr_FR: Courriels envoyés

en: Log entries marked as spam.
fr_FR: Journaliser les entrées marquées comme indésirable.

en: Log in
fr_FR: Connexion

en: Log in with %s
fr_FR: Connexion avec %s

en: Log in with concrete5.org
fr_FR: Connexion avec concrete5.org

[ctx: Log level]
en: Alert
fr_FR: Alerte

[ctx: Log level]
en: Critical
fr_FR: Critique

[ctx: Log level]
en: Debug
fr_FR: Déboguer

[ctx: Log level]
en: Emergency
fr_FR: Urgence

[ctx: Log level]
en: Error
fr_FR: Erreur

[ctx: Log level]
en: Notice
fr_FR: Notification

[ctx: Log level]
en: Warning
fr_FR: Attention

en: Log out
fr_FR: Deconnexion

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
fr_FR: Journaliser les entrées trouvées dans <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Tableaux de bord > Rapports > Journaux</a>

en: Logged in as <a href="%s">%s</a>
fr_FR: Connecté en tant que <a href="%s">%s</a>

en: Logging Settings
fr_FR: Paramètres de journalisation

en: Logging configuration saved.
fr_FR: Configuration de la journalisation enregistrée.

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Login & Registration
fr_FR: Connexion & enregistrement

en: Login Destination
fr_FR: Destination de connexion

en: Login redirection saved.
fr_FR: Redirection de connexion enregistrée.

en: Logs
fr_FR: Journaux

en: Longitude: %s
fr_FR: Longitude : %s

en: Loop Navigation
fr_FR: Boucler la navigation

en: MP4 Audio
fr_FR: Audio MP4

en: Mail Details: %s
fr_FR: Détails du courriel: %s

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
fr_FR: Une erreur de traitement de courriel est survenue. Impossible d'envoyer le courriel :

en: Mail Server
fr_FR: Serveur de courriels

en: Mail importers
fr_FR: Importateurs de mails

en: Mailbox
fr_FR: Boîte de courriels

en: Main
fr_FR: Principal

en: Maintenance Mode
fr_FR: Mode maintenance

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
fr_FR: Mode maintenance désactivé. Votre site est maintenant public.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
fr_FR: Mode maintenance activé. Votre site est maintenant privé.

en: Make Ban Permanent
fr_FR: Rendre le bannissement permanent

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
fr_FR: Assurez vous d'avoir <a href="%s">sauvegardé votre base de données</a> avant de mettre à jour.

en: Manage Presets
fr_FR: Gérer les pré réglages

en: Manage Sets
fr_FR: Gérer les collections

en: Manage Stack Contents
fr_FR: Contenu supplémentaire à l'entête

en: Manage sitewide content and administer block types.
fr_FR: Gérer le contenu global du site et administrer les types de blocs.

en: Manage the installed block types in your site.
fr_FR: Gérer les types de blocs installés sur votre site.

en: Manage the page attributes. To associate an attribute to the page click it in the left panel.
fr_FR: Gérer les attributs de pages. Pour associer un attribut à la page, cliquez dessus dans la panneau de gauche.

en: Manage your conversations settings
fr_FR: Gérer vos réglages de conversation

en: Manually
fr_FR: Manuellement

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
fr_FR: Créer un compte utilisateur manuellement sur votre site web concrete5.

en: Map
fr_FR: Lier

en: Map Existing Page
fr_FR: Lier à une page existante

en: Map Height
fr_FR: Hauteur de la carte

en: Map Title (optional)
fr_FR: Titre de la carte (optionnel)

en: Map Width
fr_FR: Largeur de la carte

en: Mapped in Other Sections
fr_FR: Lié dans les autres sections

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Margin and Padding
fr_FR: Marges et espacements

en: Mark Email as Valid
fr_FR: Marquer le courriel comme valide

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
fr_FR: Intégration du marketplace désactivée dans le fichier de configuration.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
fr_FR: Article du marketplace %s téléchargé avec succès.

en: Max Attachment Size for Guest Users. (MB)
fr_FR: Taille maximale de fichier joints pour les invités. (MB)

en: Max Attachment Size for Registered Users. (MB)
fr_FR: Taille maximale de fichier joints pour les utilisateurs. (MB)

en: Max Attachments Per Message for Guest Users.
fr_FR: Nombre de fichiers maximum par messages pour les invités.

en: Max Attachments Per Message for Registered Users
fr_FR: Nombre de fichiers maximum par messages pour les utilisateurs.

en: Max Height
fr_FR: Hauteur Max

en: Max Width
fr_FR: Largeur Max

en: Max file size exceeded
fr_FR: La taille du fichier dépasse la limite autorisée

en: Maximum Gravatar Rating
fr_FR: Note maximale de Gravatar

en: May disclose sensitive information, use only for development.
fr_FR: Peu afficher des informations sensibles, a n'utiliser uniquement que pour le développement.

en: Member profile (if enabled)
fr_FR: Profil du membre (si activé)

en: Members
fr_FR: Membres

en: Memory Requirements
fr_FR: Besoins en mémoire

en: Memory limit %sMB.
fr_FR: Limite de mémoire %sMB.

en: Message Author
fr_FR: Auteur du message

en: Message List
fr_FR: Liste de messages

en: Message Sent.
fr_FR: Message envoyé.

en: Message approved.
fr_FR: Message approuvé.

en: Message deleted successfully.
fr_FR: Message supprimé avec succès.

en: Message flagged successfully.
fr_FR: Message marqué avec succès.

en: Message has not been approved.
fr_FR: Message non approuvé.

en: Message is approved.
fr_FR: Message approuvé.

en: Message is deleted.
fr_FR: Message supprimé.

en: Message is flagged as spam.
fr_FR: Message marqué comme indésirable.

[ctx: Message posted date]
en: Posted on %s
fr_FR: Posté le %s

en: Message restored.
fr_FR: Message restauré.

en: Message to Display When No Pages Listed.
fr_FR: Message à afficher lorsqu'aucune page n'est listée.

en: Message to display when completed
fr_FR: Message à afficher une fois complété

en: Message unflagged.
fr_FR: Message non marqué.

en: Message: %s
fr_FR: Message : %s

en: Messages Per Page
fr_FR: Messages par page

en: Meta Description
fr_FR: Méta description

en: Meta Title
fr_FR: Méta titre

en: Mobile Preview
fr_FR: Prévisualiser sur mobile

en: Mobile Theme
fr_FR: Thème pour mobiles

en: Mobile theme saved.
fr_FR: Thème pour mobiles sauvegardé.

en: Modified
fr_FR: Modifié

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Months
fr_FR: Mois

en: Montreal
fr_FR: Montréal

en: More
fr_FR: Plus

en: More Add-ons
fr_FR: Plus d'extensions

en: More Details
fr_FR: Plus de détails

en: More Information
fr_FR: Plus d'infos

en: More Options
fr_FR: Plus d'options

en: More Than
fr_FR: Plus de

en: More help.
fr_FR: Plus d'aide.

en: Most Popular
fr_FR: Les plus populaires

en: Most Popular First
fr_FR: Les plus populaires d'abord

en: Most Recent Downloads
fr_FR: Téléchargements les plus récents

en: Most Recent First
fr_FR: Les plus récents d'abord

en: Most Recent Version
fr_FR: Version la plus récente

en: Most recent first
fr_FR: Les plus recents d'abord

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Move Down
fr_FR: Descendre

en: Move Groups
fr_FR: Déplacer les groupes

en: Move Multiple Groups
fr_FR: Déplacer de multiples groupes

en: Move Up
fr_FR: Monter

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
fr_FR: Déplacer ou réordonner les pages en déplaçant leurs icônes.

en: Move package to trash directory on server?
fr_FR: Déplacer le paquet dans le répertoire trash sur le serveur?

en: Move selected groups (left column) beneath selected group (right column)
fr_FR: Déplacer les groupes sélectionnés (colonne de gauche) sous les groupes sélectionnés (colonnes de droite)

en: Move the following group(s) <strong>to the top level of groups</strong>.
fr_FR: Déplacer le(s) groupe(s) suivant(s) <strong>au plus haut niveau des groupes</strong>.

en: Move the following group(s) beneath <strong>%s</strong>.
fr_FR: Déplacer le(s) groupe(s) suivant(s) sous <strong>%s</strong>.

en: Move/Copy
fr_FR: Déplacer/copier

en: Multilingual
fr_FR: Multilingue

en: Multilingual Settings
fr_FR: Paramètres multilingues

en: Multilingual Setup
fr_FR: Paramétrage multilingue

en: Multilingual content enabled
fr_FR: Contenu multilingue activé

en: Multilingual content updated
fr_FR: Contenu multilingue mis à jour

en: Multilingual tree copied. You might consider rescanning links in the section you copied to.
fr_FR: Arborescence multilingue copiée. Vous devez réanalyser les liens dans la section copiée.

en: Multilingual tree links rescanned.
fr_FR: Liens de l'arborescence multilingue réanalysés.

en: Multiple Values
fr_FR: Valeurs multiples

en: Multiple values
fr_FR: Valeurs multiples

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: My Sets
fr_FR: Mes collections

en: My Video
fr_FR: Ma vidéo

en: MySQL PDO Extension Enabled
fr_FR: Extension MySQL du PDO activée

en: MySQL Password
fr_FR: Mot de passe MySQL

en: MySQL Username
fr_FR: Utilisateur MySQL

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name (optional)
fr_FR: Nom (optionnel)

en: Name cannot contain the characters: %s
fr_FR: Le nom ne peu pas contenir les caractères: %s

[ctx: Name of a set]
en: Set Name
fr_FR: Régler le nom

en: Name required.
fr_FR: Nom obligatoire.

en: Navigate this page in other languages
fr_FR: Parcourir cette page dans d’autres langues.

en: Navigate through sibling pages.
fr_FR: Naviguer à travers les pages parentes.

en: Navigation Link Text
fr_FR: Texte du lien de navigation

en: Never
fr_FR: Jamais

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Message Approval
fr_FR: Nouveau message approuvé.

en: New Message on Conversation: %s
fr_FR: Nouveau message dans la conversation %s

en: New Page
fr_FR: Nouvelle Page

en: New Page Created From Version
fr_FR: Nouvelle page créée depuis la version

en: New Password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New Question
fr_FR: Nouvelle question

en: New Topic
fr_FR: Nouveau sujet

en: New User Registration
fr_FR: Nouvel enregistrement de membre

en: New Version %s
fr_FR: Nouvelle version %s

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
fr_FR: Nouvelle version: %s. Mise à jour depuis: %s.

en: New file set added successfully.
fr_FR: Nouvelle collection de fichiers ajoutée avec succès.

en: New template.
fr_FR: Nouveau modèle.

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next & Previous Nav
fr_FR: Nav suivant & précédent

en: Next Label
fr_FR: Étiquette suivante

en: Next this:
fr_FR: Ensuite, ceci:

en: Next →
fr_FR: Suivant →

en: Nine Sixty Grid System
fr_FR: Système de grille 960

en: No
fr_FR: Non

en: No Actions found.
fr_FR: Aucune action trouvée.

en: No Attributes
fr_FR: Aucun attribut

en: No Block Types
fr_FR: Aucun type de bloc

en: No Content.
fr_FR: Aucun contenu.

en: No End Date.
fr_FR: Pas de date de fin

en: No Faq Entries Entered.
fr_FR: Aucune entrée de FAQ n'a été saisie

en: No File Types
fr_FR: aucun type de fichier

en: No Groups
fr_FR: Aucun groupe

en: No Jobs found.
fr_FR: Aucune tâche trouvée.

en: No Meta Description
fr_FR: Aucune méta description

en: No Name
fr_FR: Aucun nom

en: No Page Attributes
fr_FR: Aucun attribut de pages

en: No Page Types
fr_FR: Aucun type de page

en: No Queueing
fr_FR: Pas de mise en queue

en: No Repeat
fr_FR: Ne pas répéter

en: No Slides Entered.
fr_FR: Aucun slide entré.

en: No Suggestions
fr_FR: Aucune suggestion

en: No Themes
fr_FR: Aucun thème

en: No Video Files Selected.
fr_FR: Aucun fichier vidéo sélectionné.

en: No access entities selected.
fr_FR: Aucun accès à l’entité selectionnée

en: No add-ons found.
fr_FR: Aucune extension trouvée.

en: No add-ons installed.
fr_FR: Pas d'extension installée.

en: No attribute categories currently defined.
fr_FR: Aucune catégorie d'attributs n'est actuellement définie.

en: No attribute sets currently defined.
fr_FR: Aucune collection d'attributs n'est actuellement définie.

en: No attributes defined.
fr_FR: Aucun attribut défini.

en: No attributes found.
fr_FR: Aucun attribut trouvé.

en: No block types available.
fr_FR: Aucun types de blocs disponibles

en: No custom block types are awaiting installation.
fr_FR: Aucun type de bloc n'est en attente d'installation.

en: No data is available yet.
fr_FR: Aucune donnée n'est actuellement disponible.

en: No default file storage location could be found to store this file.
fr_FR: aucun emplacement de stockage de fichiers par défaut n'a été trouvé.

en: No entries found.
fr_FR: Aucune entrée trouvée.

en: No file sets found.
fr_FR: Aucune collection de fichiers trouvé.

en: No file specified
fr_FR: Aucun fichier spécifié

en: No files found in %s for the storage location "%s".
fr_FR: Aucun fichiers trouvés dans %s pour le stockage "%s".

en: No files have been downloaded.
fr_FR: Aucun fichier n'a été téléchargé.

en: No global areas have been added.
fr_FR: Aucune zone globale n'a été ajoutée.

en: No grid framework found. Grid area methods require a valid grid framework defined in a PageTheme class.
fr_FR: Aucune grille de flux de travail trouvée. La méthode de zone à grille requière un flux de travail défini dans la classe PageTheme.

en: No group sets found.
fr_FR: Aucune collection de groupe trouvée.

en: No groups found.
fr_FR: Aucun groupe trouvé.

en: No information about this add-on available.
fr_FR: Aucune information disponible pour cette extension.

en: No job specified.
fr_FR: Aucune tâche spécifiée.

en: No local user account associated with this user, please log in with a local account and connect your account from your user profile.
fr_FR: Aucun utilisateur local est associé à cet utilisateur, authentifiez-vous avec un compte local et connectez vous à votre compte depuis votre profil utilisateur.

en: No messages found.
fr_FR: Aucun message trouvé.

en: No messages in this conversation.
fr_FR: Aucun message dans cette conversation.

en: No one has yet submitted this form.
fr_FR: Personne n'a encore rempli ce formulaire.

en: No packages have been installed.
fr_FR: Aucun paquet n'a été installé.

en: No page could be found at this address.
fr_FR: Page introuvable à cette adresse.

en: No page types found.
fr_FR: Aucun type de page trouvé.

en: No pages found.
fr_FR: Aucune page trouvée.

en: No results found.
fr_FR: Aucun résultat trouvé.

en: No results match
fr_FR: Aucun résultat ne correspond

en: No stacks have been added.
fr_FR: Aucune pile n'a été ajoutée.

en: No themes are installed.
fr_FR: Aucun thème d'installé.

en: No themes found.
fr_FR: Aucun thème trouvé.

en: No thumbnail found. Usually this is because the source file is smaller than this thumbnail configuration.
fr_FR: Aucune miniature trouvée. Habituellement c'est parce que le fichier est plus petit que la taille de miniature configurée.

en: No timed permission assignments
fr_FR: Aucune affectation d'autorisation temporisée

en: No topic filtering
fr_FR: Pas de filtres par sujet

en: No topics have been posted.
fr_FR: Aucun nouveau sujet n'a été posté.

en: No topics.
fr_FR: Aucun sujet.

en: No updates are ready to be installed.
fr_FR: Il n'y a pas de mises à jour prêtes à être installées.

en: No updates for your add-ons are available.
fr_FR: Il n'y a actuellement aucune mise à jour de disponible pour vos extensions.

en: No upgrade notices found.
fr_FR: Pas de notices de mises à jour trouvées

en: No users found.
fr_FR: Aucun utilisateur trouvé.

en: No users or groups added.
fr_FR: Aucun utilisateur ou groupe ajouté.

en: No users or groups selected.
fr_FR: Aucun utilisateur ou groupe sélectionné.

en: No users selected.
fr_FR: Aucun utilisateur sélectionné.

en: No, display all messages.
fr_FR: Non, afficher tous les messages

en: No, posting is disabled.
fr_FR: Non, l'écriture est désactivée.

en: No, this is not the default storage location.
fr_FR: Non, ce n'est pas l’emplacement de stockage par défaut.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
fr_FR: Non. Ne <strong>pas</strong> supprimer tout le contenu et les fichiers de ce site web.

en: Nobody
fr_FR: Personne

en: None
fr_FR: Aucun

en: None Created
fr_FR: Rien n’a été créé

en: None Selected
fr_FR: Aucune sélection

en: None of the requested files could be found.
fr_FR: Aucun des fichiers demandés ne peut être trouvé.

en: None selected
fr_FR: Aucune sélection

en: None.
fr_FR: Aucun.

en: None. Pages do not have canonical URLs until they are published.
fr_FR: aucune. Les pages n'ont pas d'URL canonique tant qu'elle ne sont pas publiées.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
fr_FR: Aucun. Ce fichier sera automatiquement utilisé par les pages <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
fr_FR: Aucun. Ce fichier sera automatiquement utilisé pour les pages sans modèle.

en: None. This file will automatically be used.
fr_FR: Aucun. Ce fichier sera utilisé automatiquement.

en: None. This file will be used by pages with the <strong>%s</strong> template.
fr_FR: Aucun. C fichier sera utilisé par les pages avec le thème <strong>%s</strong>.

en: Normal text
fr_FR: Texte normal

en: Not a member? Register
fr_FR: Pas encore membre? Enregistrez-vous

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
fr_FR: Note : Les chemins de page additionnels ne sont pas versionnés. Ils seront immédiatement disponibles.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
fr_FR: Note: Télécharger une mise à jour ne l'installera pas automatiquement.

en: Note: Entering values here will override global conversations file attachment settings for this block if you enable Attachment Overrides for this Conversation.
fr_FR: Note: Saisir une valeur ici va remplacer le réglage global des fichiers joints sur les conversations pour ce bloc si vous activez le remplacemet de fichiers joints pour cette conversation.

en: Note: These settings can be overridden in the block edit form for individual conversations.
fr_FR: Note: Ces réglage peuvent êtres supplantés individuellement dans le formulaire d'édition du bloc de conversation.

en: Note: this will override the selected preset with the new preset. It will not update any layouts already in use.
fr_FR: Note: Cela va remplacer le pré-réglage sélectionné par le nouveau. Aucun agencement en cours d'utilisation ne sera mis à jour.

en: Nothing currently available to install.
fr_FR: Rien n'est actuellement disponible à l'installation.

en: Notification - Spam Detected
fr_FR: Notification - Couriel indésirable détecté

en: Notify me by email when people submit this form
fr_FR: M'envoyer une notification par courriel lorsqu'un formulaire est envoyé

en: Number of Pages to Display
fr_FR: Nombre de pages à afficher

en: Number of Responses
fr_FR: Nombre de réponses

en: Number to Display
fr_FR: Nombre à afficher

en: OGG Video
fr_FR: OGG Vidéo

en: OR Path
fr_FR: OU Chemin

en: Off - Good for active block and site development.
fr_FR: Off - Bon de développement actif de site ou blocs.

en: Off - Good for active theme development when using LESS files.
fr_FR: Off - Bon pour le développement actif de thème utilisant les fichiers LESS

en: Off - Good for debugging generated CSS output.
fr_FR: Désactivé - Recommandé pour débugger le CSS généré.

en: Off - Good for development of custom blocks.
fr_FR: Off - Recommandé pour le développement de blocs personnalisés.

en: Off - Good for development.
fr_FR: Off - Pour le développement.

en: Off - Proxy classes need to be manually generated. Helps speed up a live site.
fr_FR: Désactivé - Les classes proxy devront être générées manuellement. Permet d’accélérer un site en ligne, recommandé pour la production.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
fr_FR: Off- Activez le manuellement sur des pages spécifiques.

en: Offer choice of language on login.
fr_FR: Proposer le choix de la langue à la connexion.

en: Older &rarr;
fr_FR: Ancien &rarr;

en: On
fr_FR: Le

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
fr_FR: Sur %s, l'utilisateur %s a approuvé la requête suivante : 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
fr_FR: Sur %s, l'utilisateur %s a annulé la requête suivante : 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
fr_FR: Sur %s, l'utilisateur %s a soumis la requête suivante : %s

en: On - Helps speed up a live site.
fr_FR: On - Accélère un site en production.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
fr_FR: On - Si les blocs sur ladite page l'autorisent.

en: On - In all cases.
fr_FR: On - Dans tous les cas.

en: On - Proxy classes will be generated on the fly. Good for development.
fr_FR: Activé - Les classes proxy seront générées à la volée. Recommandé pour le développement.

en: On - approve manually
fr_FR: On - Approuver manuellement

en: On - signup and go
fr_FR: On - S'enregistrer et c'est parti.

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
fr_FR: Une fois que l'index est nettoyé, vous devez ré-indexer votre site depuis la page des tâches automatisées.

en: One per line
fr_FR: Un par ligne

en: One per line, to whitelist all %s domains: %s
fr_FR: Une par ligne, pour accepter tout le domaine %s: %s

en: Only Missing Pages
fr_FR: Seul les pages manquantes

en: Only Registered Users
fr_FR: Utilisateurs enregistrés uniquement

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
fr_FR: Seuls les fichiers avec les extensions suivantes seront autorisés. Séparer les extensions par des virgules. Les tabulations et espaces seront ignorés.

en: Only place a value in here if you want this thumbnail to force its dimensions to the width and height.
fr_FR: Saisissez une valeur ici seulement si vous désirez forcer les dimensions de cette miniature aux hauteur et lageur

en: Only registered users may view the website.
fr_FR: Seuls les membres peuvent voir le site.

en: Only render at canonical URLs.
fr_FR: N’afficher que des URL canoniques.

en: Only the %s user may reset the site's content.
fr_FR: Seul l'utilisateur %s peut réinitialiser le contenu du site.

en: Only the admin user may reset all languages.
fr_FR: Seul l’administrateur peut réinitialiser toutes les langues.

en: Only the admin user may reset all strings.
fr_FR: Seul l'administrateur peut remettre à zéro toutes les chaines.

en: Only the administrative group may view the website.
fr_FR: Seul le groupe des administrateurs peut voir le site.

en: Only the super user may copy locale trees.
fr_FR: Seul le super-utilisateur peut copier une arborescence de locale.

en: Only the super user may remove block types.
fr_FR: Seul le super-utilisateur peut supprimer les types de bloc.

en: Only the super user may rescan the links inside a multilingual tree.
fr_FR: Seul le super-utilisateur peut réanalyser les liens d'une arborescence multilingue.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
fr_FR: Seul les utilisateurs membres de TOUS les groupes sélectionnés sont éligibles pour ces permissions.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
fr_FR: Seulement lors de la suppression manuelle ou quand le cache est vidé.

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
fr_FR: Oups, quelque chose ne va pas avec le formulaire que vous avez envoyé (pas d'ID de question).

en: Open Link
fr_FR: Ovrir le lien

en: Open Link in New Window
fr_FR: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Open Page
fr_FR: Ouvrir la page

en: Open link in Lightbox
fr_FR: Ouvrir le lien dans une Lighbox

en: Open link in new tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Open link in same window
fr_FR: Ouvrir le lien dans la même fenêtre

en: Open links in a new window
fr_FR: Ouvrir les liens dans une nouvelle fenêtre

en: Optimization
fr_FR: Optimisation

en: Option Order
fr_FR: Ordre d'option

en: Optional
fr_FR: Facultatif

en: Options %s Storage Type
fr_FR: Options de type de stockage %s

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
fr_FR: Options désactivées, les réglages de l'interface sont spécifiés dans config/site.php.

en: Options saved successfully.
fr_FR: Options sauvegardées avec succès.

en: Or choose
fr_FR: Ou choisir

en: Order &amp; Group
fr_FR: Ordre &amp; Groupe

en: Order Pages
fr_FR: Ordre des pages

en: Order Saved.
fr_FR: Ordre sauvegardé.

en: Ordered List
fr_FR: Liste ordonnée

en: Ordering
fr_FR: Tri

en: Organize Page Type Order
fr_FR: Organiser l'ordre des types de pages

en: Original Post
fr_FR: Post original

en: Original String
fr_FR: Chaine originale

en: Originally requested by %s.
fr_FR: Initialement demandé par %s.

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other Attributes
fr_FR: Autres attributs

en: Other Filters
fr_FR: Autres filtres

en: Other countries
fr_FR: Autres pays

en: Others
fr_FR: Autres

en: Outdent
fr_FR: désindenter

en: Output
fr_FR: Sortie

en: Output error information to site users
fr_FR: Afficher les informations d’erreurs aux utilisateurs du site.

en: Outset
fr_FR: Relief

en: Override Block Type
fr_FR: Outrepasser le type de bloc

en: Override Global Settings
fr_FR: Surcharger les paramètres globaux

en: Override Permissions
fr_FR: Outrepasser les permissions

en: Override Timestamp
fr_FR: Remplacer la date

en: Override block type cache settings.
fr_FR: Outrepasser les paramètres de cache du type de bloc.

en: Override page name with custom title?
fr_FR: Supplanter le nom de la page par le titre personnalisé ?

en: Overrides Cache
fr_FR: Outrepasser le cache

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: PHP Comments Preserved
fr_FR: Commentaires PHP préservés

en: POP Mail Server Authentication Settings
fr_FR: Paramètres d'authentification du Serveur Mail POP

en: Pacific Ocean
fr_FR: Océan pacifique

en: Package
fr_FR: Paquet

en: Package controller file not found.
fr_FR: Ficher contrôleur du paquet non trouvé.

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
fr_FR: Page "%s" du chemin "%s" déplacée à la corbeille

en: Page "%s" at path "%s" deleted
fr_FR: Page "%s" du chemin "%s" supprimée

en: Page (if it exists)
fr_FR: Page (si existante)

en: Page Action
fr_FR: Action sur la page

en: Page Added Successfully.
fr_FR: Page ajouté avec succès.

en: Page Added To
fr_FR: Page ajoutée à

en: Page Alias.
fr_FR: Alias de page.

en: Page Attribute Created.
fr_FR: Attribut de page créé.

en: Page Attribute Deleted.
fr_FR: Attribut de page supprimé.

en: Page Attribute Display
fr_FR: Affichage d'attribut de pages

en: Page Attribute Updated.
fr_FR: Attribut de page mis à jour.

en: Page Attributes
fr_FR: Attributs de page

en: Page Attributes have been saved.
fr_FR: Les attributs de pages ont été sauvegardés.

en: Page Caching
fr_FR: Cache de pages

en: Page Date Created
fr_FR: Date de création de la page

en: Page Date Modified
fr_FR: Date de modification de la page

en: Page Date Published
fr_FR: Date de publication de la page

en: Page Description
fr_FR: Description de la page

en: Page Design
fr_FR: Design

en: Page Design, Location, Attributes and Settings
fr_FR: Design de page, emplacement, attributs et réglages

en: Page Draft.
fr_FR: Page en brouillon

en: Page Drafts
fr_FR: Pages en brouillons

en: Page Forbidden
fr_FR: Page interdite

en: Page ID: %s
fr_FR: ID de la page : %s

en: Page Levels
fr_FR: Niveaux de pages

en: Page List
fr_FR: Liste de pages

en: Page Name
fr_FR: Nom de page

en: Page Not Found
fr_FR: Page introuvable

en: Page Order
fr_FR: Ordre des pages

en: Page Owner
fr_FR: Propr. Page

en: Page Permissions
fr_FR: Permissions de page

en: Page Properties
fr_FR: Propriétés de la page

en: Page Properties saved.
fr_FR: Propriétés de page enregistrées

en: Page Report
fr_FR: Rapport des pages

en: Page Saved
fr_FR: Page sauvegardée

en: Page Search
fr_FR: Recherche de page

en: Page Settings
fr_FR: Paramètres de pages

en: Page Submitted for Permission Changes.
fr_FR: Page soumise pour modification de permissions

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
fr_FR: Page soumise pour modification d'héritage de permissions pour %s.

en: Page Successfully Added.
fr_FR: Page correctement ajoutée.

en: Page Successfully Refreshed.
fr_FR: Page correctement rafraichie.

en: Page Template
fr_FR: Thème de la page

en: Page Templates
fr_FR: Modèles de pages

en: Page Templates in Theme
fr_FR: Modèle de page dans le thème

en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

en: Page Type
fr_FR: Type de page

en: Page Type Attributes
fr_FR: Attributes des types de pages

en: Page Type Handle
fr_FR: Identifiant unique du type de page

en: Page Type Name
fr_FR: Nom du type de page

en: Page Type Permissions
fr_FR: Permissions des types de pages

en: Page Type added successfully.
fr_FR: Type de page correctement ajouté.

en: Page Types
fr_FR: Types de pages

en: Page URLs
fr_FR: URLs

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
fr_FR: Rafraichissement de la page échoué.

en: Page Updated
fr_FR: Page mise à jour

en: Page Values
fr_FR: Valeurs des pages

en: Page Version %s Submitted for Approval.
fr_FR: Version %s de la page soumise à approbation.

en: Page Views
fr_FR: Pages vues

en: Page assigned.
fr_FR: Page assignée.

en: Page copy operations pending.
fr_FR: Opération de copie de page en attente.

en: Page created.
fr_FR: Page créée

en: Page deleted successfully.
fr_FR: Page correctement supprimée.

en: Page deletion request saved. This action will have to be approved before the page is deleted.
fr_FR: Requête de suppression de page correctement sauvegardée. Cette action devra être approuvée avant que le page soit supprimée.

en: Page ignored.
fr_FR: Page ignorée

en: Page is Pending Approval.
fr_FR: La page est en cours d'approbation.

en: Page location information saved successfully.
fr_FR: Information d'emplacement de la page correctement auvegardeée.

en: Page not found.
fr_FR: Page non trouvée.

en: Page permissions have been saved.
fr_FR: Les permissions de page ont été sauvegardées.

en: Page permissions request saved successfully. You must approve this workflow request before the permissions are changed.
fr_FR: Requête de permission de pages correctement sauvegardée. Vous devez approuver cette requête de flux de travail avant que le permission soit modifiée.

en: Page permissions saved successfully.
fr_FR: Permissions de page correctement sauvegardées.

en: Page permissions updated successfully.
fr_FR: Permissions de page mises à jour avec succès.

en: Page saved on %s
fr_FR: Page sauvegardée sur %s

en: Page search columns saved successfully.
fr_FR: Colonnes de recherche de pages sauvegardé avec succès.

en: Page template added successfully.
fr_FR: Thème de page correctement ajouté.

en: Page template deleted successfully.
fr_FR: Thème de page correctement supprimé.

en: Page template updated successfully.
fr_FR: Thème de page correctement mis à jour.

en: Page themes
fr_FR: Thèmes de la page

en: Page type
fr_FR: Type de page

en: Page type basic setup.
fr_FR: Réglage basique des types de pages.

en: Page type copied successfully. Important! You will need to re-add any blocks into output areas that you had set on the original page type.
fr_FR: Type de page copié avec succès. Important: vous devrez ré-ajouter tous les blocs dans les zones que vous aviez ajouter dans le type de page d’origine.

en: Page type deleted successfully.
fr_FR: Type de page correctement supprimé.

en: Page type updated successfully.
fr_FR: Type de page correctement mis à jour.

en: Page types
fr_FR: Types de pages

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
fr_FR: Les types de page affichent les blocs de différentes façons et font office de modèle de page pour votre contenu: Colonne à gauche, pleine page, etc. Les types de pages correspondent à un thème spécifique. Concrete5 va regarder si la page spécifiée existe dans votre thème actif.

en: Page unmapped.
fr_FR: Page non liée.

en: Page updated successfully.
fr_FR: Page mise à jour avec succès.

en: Page – Display a list of topics for the current page.
fr_FR: Page – Affiche une liste de sujets pour la page actuelle.

[ctx: PageTemplateName]
en: Blank
fr_FR: Vide

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Full
fr_FR: Tableau de bord plein

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Header + Four Column
fr_FR: En-tête du tableau de bord + quatre colonnes

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Primary + Five
fr_FR: Tableau de bord primaire + cinq

[ctx: PageTemplateName]
en: Full
fr_FR: Complet

[ctx: PageTemplateName]
en: Left Sidebar
fr_FR: Colonne Gauche

[ctx: PageTemplateName]
en: Right Sidebar
fr_FR: Colonne Droite

[ctx: PageTemplateName]
en: Stack
fr_FR: Pile

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Location
fr_FR: Emplacement de la page

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Name
fr_FR: Nom de page

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Template
fr_FR: Thème de la page

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Public Date/Time
fr_FR: Date/heure publique

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: URL Slug
fr_FR: URL simplifiée

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: User
fr_FR: Utilisateur

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Block
fr_FR: Bloc

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Built-In Property
fr_FR: Propriétés embarquées

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Custom Attribute
fr_FR: Attributs personnalisés

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Body
fr_FR: Corps

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Brief Description
fr_FR: Description rapide

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Date Completed
fr_FR: Date d'achèvement

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Entry Name
fr_FR: Nom du billet

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Details
fr_FR: Détails du poste

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Name
fr_FR: Nom du poste

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Name
fr_FR: Nom

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Page Name
fr_FR: Nom de page

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Posting Date
fr_FR: Date d'enregistrement

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Short Description
fr_FR: Description courte

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Topics
fr_FR: Sujets

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: About This Job
fr_FR: A propos de cet emploi

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Basics
fr_FR: Base

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Body
fr_FR: Corps

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Content
fr_FR: Contenu

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Details
fr_FR: Détails

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Image Slider
fr_FR: Images défilantes

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Post Details
fr_FR: Détails du billet

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Project Data
fr_FR: Données du projet

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Always publish below a certain page
fr_FR: Toujours publier sous une certaine page

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from all pages when publishing
fr_FR: Choisir parmi toutes les pages en publiant

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from pages of a certain type
fr_FR: Choisir une page d'un certain type

en: Pages & Themes
fr_FR: Pages & thèmes

en: Pages Created
fr_FR: Pages créées

en: Pages Panel
fr_FR: Pages

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
fr_FR: Cette page apparaîtra aux deux endroits; toutes les modifications de l originale seront reflétées sur l alias.

en: Pages deleted successfully.
fr_FR: Pages correctement supprimées.

en: Pages updated successfully.
fr_FR: Pages mises à jour avec succès.

en: Paginate Message List
fr_FR: Paginer la liste des messages

[ctx: Pagination]
en: &larr; Previous
fr_FR: &larr; Précédent

[ctx: Pagination]
en: (current)
fr_FR: (actuel)

[ctx: Pagination]
en: Next &rarr;
fr_FR: Suivant &rarr;

en: Paragraph:
fr_FR: Paragraphe

en: Parent Group
fr_FR: Groupe parent

en: Parent Page
fr_FR: Page parente

en: Parent page does not exist. Create the parent page in this tree first.
fr_FR: La page parente n’existe pas. Veuillez tout d’abord créez la page parente dans l’arborescence.

en: Password
fr_FR: Mot de passe

[ctx: Password]
en: <hidden>
fr_FR: <masqué>

en: Password incorrect. Please try again.
fr_FR: Mot de passe erroné. Veuillez recommencer.

en: Password updated successfully.
fr_FR: Mot de passe correctement sauvegardé.

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Paste From Clipboard
fr_FR: Collé depuis le carnet

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
fr_FR: Coller un lien de flux RSS externe, situé sur un autre site, et Concrete5 va l'afficher sur votre page. Sélectionnez le format de date, le titre du flux, le nombre d'objets à afficher à la fois puis si vous désirez ou non afficher le résumé de l'article.

en: Paste a short or long-form YouTube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
fr_FR: Coller un lien YouTube, sous sa forme courte ou longue, dans le champ URL du bloc YouTube et concrete5 va incruster la vidéo sur votre page. L'option iFrame est recommandée pour de meilleurs résultats, spécialement pour les affichages sur appareils mobiles.

en: Paste from Clipboard
fr_FR: Coller du Carnet

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
fr_FR: Copier votre code HTML dans ce champ, pour afficher son rendu directement dans le navigateur.

en: Path
fr_FR: Chemin

en: Paths
fr_FR: Chemins

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Pending Approval
fr_FR: Approbation en attente.

en: Pending Delete
fr_FR: En attente de suppression

en: Pending Move
fr_FR: En attente de déplacement

en: Pending Permissions
fr_FR: Permissions en attente

en: Per Page
fr_FR: Par page

en: Permanent IP Ban
fr_FR: IP bannies en permanence

en: Permission Changes
fr_FR: Changement de permissions

en: Permission Inheritance Changes
fr_FR: Modification d'héritage de permissions

en: Permission access entity types
fr_FR: Types d'entités d'accès aux permissions

en: Permission categories
fr_FR: Catégories de permissions

en: Permission on
fr_FR: Permissions sur

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
fr_FR: Paramètres de permissions sauvegardés. Vous devez compléter le flux de travail avant d'activer ceux-ci.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
fr_FR: Envoi de fichiers

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
fr_FR: Groupe

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
fr_FR: Combinaison de groupes

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
fr_FR: Collection de groupes

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Message Author
fr_FR: Auteur du message

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
fr_FR: Propr. Page

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
fr_FR: Utilisateur

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
fr_FR: Possibilité de tout modifier dans les propriétés de la page.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
fr_FR: Possibilité de modifier les paramètres du cache.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page template for this page.
fr_FR: Possibilité de modifier juste le thème de cette page

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
fr_FR: Possibilité de ne modifier que le thème pour cette page.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
fr_FR: Possibilité de modifier les permissions de cette page. Attention : en accordant ce droit, l'utilisateur peut s'octroyer lui même plus de droits.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
fr_FR: Possibilité d'éditer au moins une partie du contenu de la page. Vous pouvez aussi verrouiller différentes zones de blocs et différents blocs en cliquant sur leurs permissions.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
fr_FR: Possibilité de déplacer cette page dans la corbeille du site.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
fr_FR: Possibilité de supprimer les anciennes versions de cette page.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see and use the website when concrete5 is in maintenance mode.
fr_FR: Capacité de consulter et utiliser le site lorsque concrete5 est en mode maintenance.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
fr_FR: Possibilité de voir à quoi ressemblera la page pour un utilisateur spécifique à un moment donné dans le futur.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
fr_FR: Peut accéder au gestionnaire de fichiers.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
fr_FR: Peut accéder au gestionnaire de fichiers

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
fr_FR: Peut ajouter un bloc sur n'importe quelle zone du site. Si un utilisateur est ajouté ici, il pourra ajouter des blocs sur toutes les zones, sauf si une permission sur une zone spécifique est paramétrée et outrepasse les réglages globaux.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
fr_FR: Peut ajouter des pages sous la page actuelle

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
fr_FR: Peut ajouter une pile ou un bloc d'une pile sur n'importe quelle zone du site. Si un utilisateur est ajouté ici, il pourra ajouter des piles sur toutes les zones, sauf si une permission sur une zone spécifique est paramétrée et outrepasse les réglages globaux.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
fr_FR: Peut ajouter des blocs dans cette zone. Ce réglage outrepasse les réglages globaux d'ajout de blocs pour cette zone.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
fr_FR: Peut ajouter des fichiers dans une collection.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
fr_FR: Peut ajouter des piles dans cette zone. Ce réglage outrepasse les réglages globaux de piles pour cette zone.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
fr_FR: Peut contrôler l'accès programmé des visiteurs sur cette page.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
fr_FR: Peut copier le fichier.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
fr_FR: Peut copier des fichiers dans la collection.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
fr_FR: Peut supprimer les collections de fichiers.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
fr_FR: Peut supprimer le fichier.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
fr_FR: Peut supprimer des fichiers dans une collection.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
fr_FR: Peut éditer les propriétés d'un fichier.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
fr_FR: Peut éditer les accès aux collections de fichiers.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
fr_FR: Peut accéder au fichier.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
fr_FR: Peut éditer les blocs de cette zone.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
fr_FR: Peut éditer ou remplacer les fichiers dans la collection.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
fr_FR: Peut éditer ou remplacer des fichiers.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit the footprint and items in all gatherings.
fr_FR: Peu éditer les empreintes et objets dans tous les regroupements.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
fr_FR: Peut déplacer ou copier cette page vers un autre emplacement.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
fr_FR: Peut publier une version de page non approuvée.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
fr_FR: Peut voir que la page existe et lire son contenu.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
fr_FR: Peut voir et télécharger les fichiers du site.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
fr_FR: Peut voir et télécharger des fichiers.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
fr_FR: Peut voir la zone et son contenu.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
fr_FR: Peut voir la fenêtre de version de page et les anciennes versions.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Change the type of an existing page.
fr_FR: Changer le type d’une page existante.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
fr_FR: Contrôle si un utilisateur peut exporter les utilisateurs du site.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
fr_FR: Contrôle si un utilisateur peu voir la page sur le plan du site ou via la recherche intelligente.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see the multilingual settings menu, re-map a page or set a page as ignored in multilingual settings.
fr_FR: Contrôle la visibilité des menus de paramètres multilingues, liaison des pages, ou encore sa capacité d’ignorer des pages dans les paramètres linguistiques.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can view the search user interface.
fr_FR: Contrôle si un utilisateur peut afficher l'interface de recherche d'utilisateurs.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs ont accès aux permissions de la zone. Les autorisations personnalisées de zone peuvent outrepasser celles de la page.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs peuvent modifier les permissions sur ce bloc, peut potentiellement permettre l'octroi de plus de droit pour eux-mêmes ou pour les autres.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block cache settings for this block instance.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs peuvent changer les paramètres de cache de bloc pour ce bloc.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block's name (rarely used.)
fr_FR: Contrôle si l'utilisateur peut changer le nom du bloc (rarement utilisé.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs peuvent modifier le modèle personnalisé du bloc. Ceci outrepasse tout réglage préalable des autorisations de la page ou zone.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs peuvent supprimer des blocs de cette zone.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs peuvent supprimer ce bloc. Ceci outrepasse tout réglage préalable des autorisations de la page ou zone.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs peuvent éditer ce bloc. Ceci outrepasse tout réglage préalable des autorisations de la page ou zone.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs peuvent programmer des permissions d'accès  pour les invités sur les blocs de cette zone. L'accès invité est un raccourci pour octroyer les permissions au groupe des invités.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs peuvent programmer des permissions d'accès pour les invités sur ce bloc. L'accès invité est un raccourci pour n'accorder les droits qu'au groupe des invités.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs peuvent paramétrer des règles CSS pour modifier le design de ce bloc.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
fr_FR: Contrôle si l'utilisateur peut voir ce bloc sur la page.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs ont la possibilité d'ajouter des agencements sur une zone particulière.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
fr_FR: Contrôle si les utilisateurs voient le paramétrage du design et peuvent modifier les règles CSS personnalisées de la zone.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
fr_FR: Accorder la possibilité d'approuver le flux de travail.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
fr_FR: Notifier les approbateurs que la modification a été approuvée.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
fr_FR: Notifier les approbateurs que la modification a été refusée.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
fr_FR: Notifier les approbateurs qu'une modification a été effectuée sur le flux de travail.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
fr_FR: Accéder à la recherche de groupes

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
fr_FR: Accès au contenu par défaut des types de pages

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Permissions
fr_FR: Accéder aux permissions de types de pages

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
fr_FR: Accès au plan du site

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
fr_FR: Accès aux tâches

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
fr_FR: Accéder à la recherche d'utilisateurs

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
fr_FR: Activer / désactiver l'utilisateur

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
fr_FR: Ajouter un bloc

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
fr_FR: Ajouter un bloc dans la zone

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Child Group
fr_FR: Ajouter un groupe enfant

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
fr_FR: Ajouter un fichier

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
fr_FR: Ajouter un agencement sur la zone

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message Attachments
fr_FR: Ajouter des pièces jointes aux messages

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message to Conversation
fr_FR: Ajouter un message à la conversation

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Pages of This Type
fr_FR: Ajouter une page de ce type de page

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
fr_FR: Ajouter une pile

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
fr_FR: Ajouter une pile dans la zone

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
fr_FR: Ajouter une sous-page

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Topic Tree
fr_FR: Ajouter une arborescence de sujets

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
fr_FR: Approuver les changements

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Message
fr_FR: Approuver le message

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
fr_FR: Approuver ou refuser

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Group
fr_FR: Assigner un groupe

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
fr_FR: Changer le modèle personnalisé

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Template
fr_FR: Changer le thème de la page

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
fr_FR: Changer le thème

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
fr_FR: Copier des fichiers

[ctx: PermissionKeyName]
en: Customize Themes
fr_FR: Personnaliser les thèmes

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
fr_FR: Supprimer

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
fr_FR: Supprimer le contenu de la zone

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
fr_FR: Supprimer le bloc

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
fr_FR: Supprimer le fichier

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
fr_FR: Supprimer la collection de fichiers

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Message
fr_FR: Supprimer le message

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Page Type
fr_FR: Supprimer le type de page

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
fr_FR: Supprimer l'utilisateur

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
fr_FR: Supprimer les versions

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
fr_FR: Éditer le contenu de la zone

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
fr_FR: Éditer le design de la zone

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
fr_FR: Éditer les permissions de la zone

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
fr_FR: Éditer le bloc

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Cache Settings
fr_FR: Paramètres de cache

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
fr_FR: Éditer les contenus

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Conversation Permissions
fr_FR: Éditer les permissions de conversations

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
fr_FR: Éditer le design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
fr_FR: Permissions d'accès

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
fr_FR: Éditer le contenu des fichiers

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
fr_FR: Éditer les propriétés des fichiers

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gathering Items
fr_FR: Éditer les objet du regroupement

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gatherings
fr_FR: Éditer les regroupements

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group
fr_FR: Éditer un groupe

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group Permissions
fr_FR: Éditer les permissions de groupes

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Message
fr_FR: Éditer le message

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Multilingual Settings
fr_FR: Modifier les paramètres multilingues

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Name
fr_FR: Éditer le nom

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type
fr_FR: Éditer le type de page

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Drafts
fr_FR: Éditer les brouillons de types de pages

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Permissions
fr_FR: Éditer les permission du type de page

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
fr_FR: Éditer les permissions

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
fr_FR: Éditer les propriétés

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
fr_FR: Éditer les paramètres de rapidité

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
fr_FR: Éditer les détails de l'utilisateur

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
fr_FR: Vider la corbeille

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
fr_FR: Exporter les utilisateurs du site

[ctx: PermissionKeyName]
en: Flag Message
fr_FR: Mettreun drapeau sur le message

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
fr_FR: Installer des extensions

[ctx: PermissionKeyName]
en: Manage Layout Presets
fr_FR: Gérer les pré-réglages de modèles

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
fr_FR: Déplacer ou copier les pages

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
fr_FR: Notification des approbations

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
fr_FR: Notification du refus

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
fr_FR: Notification de la saisie

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
fr_FR: Effectuer des sauvegardes

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
fr_FR: Prévisualiser la page en tant qu'utilisateur

[ctx: PermissionKeyName]
en: Rate Message
fr_FR: Noter le message

[ctx: PermissionKeyName]
en: Remove Topic Tree
fr_FR: Supprimer l'arbre de sujets

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
fr_FR: Planifier l'accès des invités

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
fr_FR: Rechercher des fichiers dans le gestionnaire de fichiers

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search User Group
fr_FR: Recherche d'utilisateurs et groupes

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
fr_FR: Se connecter en tant qu'utilisateur

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
fr_FR: Désinstaller des extensions

[ctx: PermissionKeyName]
en: Upgrade concrete5
fr_FR: Mettre concrete5 à jour

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
fr_FR: Voir

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
fr_FR: Voir la zone

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
fr_FR: Voir le bloc

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
fr_FR: Voir les fichiers dans le gestionnaire

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
fr_FR: Voir les fichiers

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
fr_FR: Voir le flux de nouvelles

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
fr_FR: Voir la page sur le plan du site

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Site in Maintenance Mode
fr_FR: Voir le site en mode maintenance

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Category Tree Node
fr_FR: Voir l'arbre des nœuds de catégories

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Tree Node
fr_FR: Voir l'arbre des nœuds de sujets

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
fr_FR: Voir les attributs des utilisateurs

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
fr_FR: Voir les versions

en: Permissions & Access
fr_FR: Permissions et accès

en: Permissions Inheritance
fr_FR: Héritage de permissions

en: Permissions Should
fr_FR: Les permissions doivent

en: Permissions for All Pages Created Of This Type
fr_FR: Permissions pour toutes les pages créées de ce type

en: Permissions for This Page Type
fr_FR: Permissions pour ce type de page

en: Permissions for this area currently override those of the page.
fr_FR: Les permissions de cette zone outrepassent actuellement celles de la page.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
fr_FR: Les permissions de ce bloc découlent de la zone qui le contient.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
fr_FR: Les permissions de ce bloc ont actuellement la priorité sur les permissions de la zone et page parente.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
fr_FR: Les permissions de ce fichier remplacent actuellement celles des paramètres généraux et de ceux de la collection.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
fr_FR: Les permissions pour ce fichier outrepassent actuellement ceux de sa collection ainsi que les permissions globales.

en: Permissions for this node are currently inherited from <strong>%s</strong>.
fr_FR: Les permissions pour ce nœud sont actuellement héritées de <strong>%s</strong>

en: Permissions for this node currently override its parents' permissions.
fr_FR: Les permissions de ce nœud outrepasse actuellement les permissions parentes.

en: Permissions saved
fr_FR: Permissions enregistrées.

en: Permissions updated successfully.
fr_FR: Permissions correctement mises à jour.

en: Personalize your site
fr_FR: Personnaliser votre site

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Photo Credit:
fr_FR: Crédit photo:

en: Picture
fr_FR: Image

en: Place a new block on the page. Copy one using the clipboard, or try a reusable stack.
fr_FR: Placez un nouveau bloc sur la page. Copiez-le en utilisant le presse-papier, ou essayer d'utiliser une pile déjà en place.

en: Places a conversation message into a page.
fr_FR: Place un message de conversation sur la page.

en: Places a discussion a page.
fr_FR: Place une discussion sur la page.

en: Plain Text
fr_FR: Texte unicode

en: Please Enter a Name
fr_FR: Veuillez entrer un nom

en: Please Login to Vote
fr_FR: Veuillez vous identifier pour voter

en: Please add at least one question to your form.
fr_FR: Veuillez ajouter au moins une question à votre formulaire.

en: Please complete all required fields.
fr_FR: Veuillez compléter tous les champs requis.

en: Please complete or cancel the current message editing session before editing this message.
fr_FR: Merci de terminer ou d’annuler la session d’édition des message en cours avant d’éditer ce message.

en: Please correct the following errors:
fr_FR: Veuillez corriger les erreurs suivantes :

en: Please enable JavaScript in your browser.
fr_FR: Veuillez activer JavaScript dans votre navigateur.

en: Please enter a valid feed address.
fr_FR: Veuillez entrer une adresse de flux valide.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
fr_FR: Veuillez saisir une valeur de zoom comprise entre 0 et 21.

en: Please enter the number of items to display.
fr_FR: Veuillez entrer le nombre d'éléments à afficher.

en: Please fill-in all plural forms
fr_FR: Merci de renseigner la forme plurielle

en: Please give your RSS Feed a name.
fr_FR: Veuillez donner un nom à votre flux RSS.

en: Please provide both username and password.
fr_FR: Veuillez saisir un nom d'utilisateur et un mot de passe.

en: Please remove all storage locations using this storage type.
fr_FR: Merci de supprimer tous les emplacements de stockage utilisant ce type de stockage.

en: Please specify a valid email address
fr_FR: Veuillez saisir une adresse de courriel valide

en: Please specify your site's name
fr_FR: Veuillez spécifier le nom de votre site

en: Please type the letters and numbers shown in the image. Click the image to see another captcha.
fr_FR: Merci de taper les lettres et chiffres présentes dans l’image. Cliquer sur l’image pour changer le captcha.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
fr_FR: Merci d’utiliser le formulaire ci-dessous pour téléverser vos fichier comme à l’ancienne.

en: Plural Original String
fr_FR: Chaîne plurielle originale

[ctx: PluralCase]
en: Few
fr_FR: Quelque

[ctx: PluralCase]
en: Many
fr_FR: Plusieurs

[ctx: PluralCase]
en: One
fr_FR: Un

[ctx: PluralCase]
en: Other
fr_FR: Autre

[ctx: PluralCase]
en: Two
fr_FR: Deux

[ctx: PluralCase]
en: Zero
fr_FR: Zéro

en: Point Value
fr_FR: Valeur du point

en: Points Required
fr_FR: Point requis

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
fr_FR: Sonder un courriel et relever les messages privés/postés envoyés à celui-ci..

en: Port (Leave blank for default)
fr_FR: Port (Laisser vide pour le port par défaut)

en: Portfolio
fr_FR: Porte folios

en: Portfolio Project
fr_FR: Projet du porte folios

en: Post
fr_FR: Poster

en: Post Results to a Different Page
fr_FR: Poster les résultats sur une autre page

en: Post to Gathering
fr_FR: Poster dans le groupe

en: Postal Code
fr_FR: Code postal

en: Posted
fr_FR: Posté

en: Posting
fr_FR: En train d'écrire

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
fr_FR: Fonctionne avec <a href="%s">Concrete5</a>.

en: Preset
fr_FR: Pré-réglage

[ctx: PresetName]
en: Blue Sky
fr_FR: Ciel bleu

[ctx: PresetName]
en: Night Road
fr_FR: Route de nuit

[ctx: PresetName]
en: Sunrise
fr_FR: Lever de soleil

en: Presets
fr_FR: Pré-réglages

en: Pretty URLs
fr_FR: URL simplifiées

en: Preview
fr_FR: Prévisualiser

en: Preview File
fr_FR: Prévisualiser le fichier

en: Preview Image
fr_FR: Prévisualiser l'image

en: Preview Survey
fr_FR: Prévisualiser le sondage

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous Label
fr_FR: Étiquette précédente

en: Price
fr_FR: Prix

en: Primary Button
fr_FR: Bouton principal

en: Private
fr_FR: Privé

en: Private Messages
fr_FR: Messages privés

en: Private message from %s
fr_FR: Message privé de %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
fr_FR: Limite de messages privés dépassée pour l'utilisateur: %s sur %s

en: Process Email Posts
fr_FR: Traiter les envois de courriels

en: Profile Options
fr_FR: Options de profil

en: Profile Picture
fr_FR: Image de profil

en: Profile updated successfully.
fr_FR: Profil correctement mis à jour.

en: Project Page
fr_FR: Page de projet

en: Project Title
fr_FR: Titre du projet

en: Project Title 2
fr_FR: Titre du projet 2

en: Project Title 3
fr_FR: Titre du projet 3

en: Project Title 4
fr_FR: Titre du projet 4

en: Project Title 5
fr_FR: Titre du projet 5

en: Project Title 6
fr_FR: Titre du projet 6

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: Properties Panel
fr_FR: Propriétés

en: Properties like name, description and tags are unavailable when uploading multiple files.
fr_FR: Les attributs tels que "nom", "description" ou "tags" ne sont pas disponible lors du téléversement de fichiers multiples.

en: Property to Display:
fr_FR: Propriété à afficher:

en: Protect with Password
fr_FR: Protéger avec un mot de passe

en: Provide RSS Feed
fr_FR: Fournir un flux RSS

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
fr_FR: Fournit un simple sondage avec affichage des résultats sous la forme de camembert.

en: Proxy Host
fr_FR: Hôte du proxy

en: Proxy Password
fr_FR: Mot de passe du proxy

en: Proxy Port
fr_FR: Port du proxy

en: Proxy Server
fr_FR: Serveur proxy

en: Proxy User
fr_FR: Utilisateur du proxy

en: Proxy block for area layouts.
fr_FR: Bloc proxy pour agencement de zones.

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
fr_FR: Bloc proxy pour les blocs collés depuis le carnet.

en: Proxy block for blocks that need to be output through composer.
fr_FR: Bloc proxy pour les blocs ayant besoins d'être affichés via le compositeur.

en: Proxy block for gathering items added to areas.
fr_FR: Bloc proxy pour le groupe d'objet à été ajouté aux zones.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
fr_FR: Bloc proxy pour les piles ajoutées depuis l'interface.

en: Proxy configuration saved.
fr_FR: Configuration du proxy enregistrée.

en: Public Date
fr_FR: Date publique

en: Public Date/Time
fr_FR: Date/heure publique

en: Public Display
fr_FR: Affichage public

en: Public Profiles
fr_FR: Profils publics

en: Public Registration
fr_FR: Enregistrement public

en: Public Set.
fr_FR: Collection publique.

en: Public Sets
fr_FR: Collections publiques

en: Public profiles have been disabled
fr_FR: Les profils publics ont été désactivés

en: Public profiles have been enabled
fr_FR: Les profils publics sont activés

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Publish Beneath Page
fr_FR: Publier sous la page

en: Publish Beneath Pages of Type
fr_FR: Publier sous les pages de type

en: Publish Changes
fr_FR: Publier les modifications

en: Publish Method
fr_FR: Méthode de publication

en: Publish Page
fr_FR: Publier la page

en: Pull Content from Area
fr_FR: Tirez le contenu de la zone

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
fr_FR: Recevoir l'image du jour depuis concrete5.org (Défaut)

en: Purchase
fr_FR: Commander

en: Purge
fr_FR: Purger

en: Put each answer options on a new line
fr_FR: Mettre une option de réponse par ligne

en: Query
fr_FR: Requête

en: Query Details
fr_FR: Détails de la requête

en: Question added. To view it click the preview tab.
fr_FR: Question ajoutée. Pour la voir cliquer sur l'onglet de prévisualisation.

en: Queueing
fr_FR: Mise en queue

en: Quote
fr_FR: Citation

en: RSS Displayer
fr_FR: Agrégateur RSS

en: RSS Feed
fr_FR: Flux RSS

en: RSS Feed Description
fr_FR: Description du flux RSS

en: RSS Feed Location
fr_FR: Emplacement du flux RSS

en: RSS Feed Title
fr_FR: Titre du flux RSS

en: RSS Feed can be found here: <a href="%s" target="_blank">%s</a>
fr_FR: le flux RSS est introuvable ici: <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: RSS Feeds
fr_FR: Flux RSS

en: Radio Buttons
fr_FR: Boutons radio

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: Rating types updated.
fr_FR: Type de notation mis à jour.

en: Re-Map
fr_FR: Re-lier

en: Re-connect to Community
fr_FR: Re-connexion à la communauté

en: Read
fr_FR: Lire

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

en: Read the <a href="%s" target="_blank">User Documentation</a> to learn editing and site management with concrete5.
fr_FR: Lire la <a href="%s" target="_blank">Documentation utilisateur</a> pour apprendre à éditer et gérer un site concrete5.

en: Reason For Ban
fr_FR: Raison du bannissement

en: Recent
fr_FR: Récemment ajoutés

en: Recent Comment
fr_FR: Commentaire récents

en: Recent First
fr_FR: Les plus récents d'abord

en: Recent Page Views
fr_FR: Pages vues récentes

en: Recent Registrations
fr_FR: Enregistrements récents

en: Recipient email address
fr_FR: Adresse électronique du destinataire

en: Redirect administrators to dashboard
fr_FR: Rediriger les administrateurs vers le Tableau de bord

en: Redirect home page to default locale.
fr_FR: Rediriger la page d'accueil sur la page de garde de la section de langue par défaut.

en: Redirect to Different Page on Click
fr_FR: Rediriger sur une page différente au clic

en: Redirect to another page after form submission?
fr_FR: Rediriger vers une autre page après la soumission du formulaire ?

en: Redirect users to:
fr_FR: Rediriger les utilisateurs vers:

en: Redo
fr_FR: Refaire

en: References
fr_FR: Références

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
fr_FR: Actualise la page, redéfinit ses permissions et son nom.

en: Register
fr_FR: Enregistrer

en: Register an account for "%s"
fr_FR: Créer un compte pour "%s"

en: Registered
fr_FR: Enregistré

en: Registered Between
fr_FR: Enregistré entre

en: Registered Users Language Preferences
fr_FR: Préférence de langue des utilisateurs enregistrés

en: Registration
fr_FR: Enregistrement

en: Registration - A New User Has Registered
fr_FR: Enregistrement - Un nouvel utilisateur s'est enregistré

en: Registration - Approval Required
fr_FR: Enregistrement - Approbation requise

en: Registration - Validate Email Address
fr_FR: Enregistrement - Valider l'adresse de courriel

en: Registration Approval Required
fr_FR: Approbation d'enregistrement requise

en: Registration Approved
fr_FR: Enregistrement approuvé

en: Registration Data
fr_FR: Données d'enregistrement

en: Registration settings have been saved.
fr_FR: Les paramètres d'enregistrements ont été sauvegardés.

en: Related Topic
fr_FR: Sujet relatifs

en: Relative Path
fr_FR: Chemin relatif

en: Release Date: %s
fr_FR: Date de Sortie: %s

en: Release Notes
fr_FR: Notes de la version

en: Relevant sub pages.
fr_FR: Sous-pages appropriées

en: Reload Strings
fr_FR: Recharger les paramètres

en: Remember my choice on this computer.
fr_FR: Mémoriser mon choix.

en: Remote File Importing Available
fr_FR: Importation de fichiers distants disponible

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
fr_FR: L'importation par URL distante requiert que l'extension PHP iconv soit activée sur votre serveur.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
fr_FR: L'importation de fichiers distants depuis le gestionnaire de fichiers requiert l'extension PHP iconv.

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove Alias
fr_FR: Supprimer l'alias

en: Remove Ban
fr_FR: Supprimer le bannissement

en: Remove Font Family
fr_FR: Supprimer la police d'écriture

en: Remove Font Size
fr_FR: Supprimer la taille de la police

en: Remove From Group
fr_FR: Supprimer du groupe

en: Remove Node
fr_FR: Supprimer le nœud

en: Remove Old Page Versions
fr_FR: Supprimer les anciennes versions de page

en: Remove Style
fr_FR: Supprimer le style

en: Remove all filters
fr_FR: Supprimer tous les filtres

en: Remove files from incoming/ directory.
fr_FR: Supprimer les fichiers du répertoire de la file en attente.

en: Remove font
fr_FR: Enlever la typographie

en: Remove index.php from URLs
fr_FR: Supprimer index.php des URLs

en: Remove index.php from your URLs with pretty URLs, and ensure canonical URLs if you're running a site at multiple domains.
fr_FR: Supprimer index.php des URLs avec les URL embellies, et s’assurer que les URLs canoniques soient utilisées si vous exploitez un site multi-domaine.

en: Remove the user from the group and deactivate the account
fr_FR: Retirer l'utilisateur du groupe et désactiver le compte

en: Remove the user from this group
fr_FR: Retirer l'utilisateur de ce groupe

en: Remove the users below from Group(s)
fr_FR: Enlever les utilisateurs de ce(s) groupe(s)

en: Remove this Job
fr_FR: Supprimer cette tâche

en: Remove this alias or external link?
fr_FR: Supprimer cet alias ou lien externe ?

en: Remove this attachment?
fr_FR: Supprimer ce fichier joint ?

en: Remove this message? Replies to it will not be removed
fr_FR: Supprimer ce message ? ces réponses ne seront pas supprimées.

en: Remove this message? Replies to it will not be removed.
fr_FR: Supprimer ce message ? ces réponses ne seront pas supprimées.

en: Remove your user avatar
fr_FR: Supprimer votre avatar utilisateur

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
fr_FR: Supprime tout excepté les 10 plus récentes versions de page de chaque page.

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Rename Stack
fr_FR: Renommer la pile

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
fr_FR: Requête de renommage enregistrée. Vous devez compléter le processus d'approbation avant que le nom de votre pile soit mis à jour.

en: Repeat By
fr_FR: Répéter par

en: Repeat every
fr_FR: Répéter chaque

en: Repeat...
fr_FR: Répéter...

en: Repeats
fr_FR: Répète

en: Repeats %s.
fr_FR: Répétition %s.

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Replace Permissions
fr_FR: Remplacer les permissions

en: Replied
fr_FR: Répondu

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Reply Sent.
fr_FR: Réponse envoyée.

en: Reply to this email address
fr_FR: Répondre à cette adresse de courriel.

en: Reply-To
fr_FR: Répondre à

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Request timed out.
fr_FR: Temps de requête dépassé.

en: Requested Version: %s
fr_FR: Version requise: %s

en: Require on Registration Form.
fr_FR: Obligatoire sur le formulaire d'enregistrement.

en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Required Attributes
fr_FR: Attributs obigatoires

en: Requires Password to Access
fr_FR: L'accès requiert un mot de passe

en: Rescan
fr_FR: Re-scanner

en: Rescan Links
fr_FR: Réanalyser les liens

en: Rescan Locale
fr_FR: Re-scanner Locale

en: Rescan Multilingual Tree
fr_FR: Réanalyser l'arborescence multilingue

en: Reserved words reset.
fr_FR: Mots réservés réinitialisés.

en: Reserved words updated.
fr_FR: Mots réservés mis à jour.

en: Reset All
fr_FR: Tout réinitialiser

en: Reset All Jobs
fr_FR: Initialiser toutes les tâches

en: Reset Customizations
fr_FR: Initialiser les personnalisations

en: Reset Languages
fr_FR: Réinitialiser les langues

en: Reset Password
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe

en: Reset To Default
fr_FR: Réinitialisé aux réglages par défaut

en: Reset and Email Password
fr_FR: Réinitialiser et poster le mot de passe

en: Reset the theme customizations for just this page, or your entire site?
fr_FR: Initialiser les personnalisations du thème juste pour cette page, ou pour le site complet ?

en: Resize Image
fr_FR: Redimensionner une image

en: Reskin your site.
fr_FR: Relooker votre site.

en: Responses to %s
fr_FR: Réponses à %s

en: Restoration Successful
fr_FR: Restauration réussie

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Restore Backup
fr_FR: Restaurer la sauvegarde

en: Restore Page
fr_FR: Restaurer la page

en: Result(s)
fr_FR: Résultat(s)

en: Results
fr_FR: Résultats

en: Results Page
fr_FR: Page de résultats

en: Results for &#34;%s&#34;
fr_FR: Résultats pour "%s"

en: Results of Last Run
fr_FR: Résultats

en: Resume Copy
fr_FR: Reprendre la copie

en: Resume Editing
fr_FR: Continuer à éditer

en: Retrieving Release Notes...
fr_FR: En cours de récupération des notes de la version

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
fr_FR: Retrouver les données d'extensions depuis le Marketplace de Concrete5.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
fr_FR: Retrouver les données du thème depuis le Marketplace de concrete5.org

en: Return to Home
fr_FR: Retour à l'accueil

en: Return to Themes
fr_FR: Retour aux thèmes

en: Reverse Chronological
fr_FR: Chronologique inversé

en: Reverse Sitemap
fr_FR: Plan du site inversé

en: Reverse alphabetical order
fr_FR: Ordre alphabétique inversé

en: Revert to Area Permissions
fr_FR: Revenir aux permissions de zones

en: Revert to File Set and Global Permissions
fr_FR: Revenir à la version de la collection de fichiers et aux permissions globales

en: Revert to Page Permissions
fr_FR: Retour aux permissions de la page

en: Revert to Parent Permisisons
fr_FR: Revenir aux permissions parentes

en: Rich Text
fr_FR: Texte RTF

en: Rich Text - Default Setting
fr_FR: Texte Enrichit - Réglages par défaut

en: Rich Text Editor
fr_FR: Éditeur de texte enrichi

en: Right
fr_FR: Droite

en: Root Path
fr_FR: Chemin absolue

en: Rotate
fr_FR: Rotation

en: Rotation (in degrees)
fr_FR: Rotation (en degrés)

en: Rows
fr_FR: Rangées

en: Run
fr_FR: Lancer

en: Run Backup
fr_FR: Effectuer la sauvegarde

en: Run Guide
fr_FR: Lancer le Guide

en: Run Job
fr_FR: Lancer la tâche

en: Run Tests
fr_FR: Lancer les tests

en: Run a concrete5 job
fr_FR: Lancer un job Concrete5

en: Run this Job Every
fr_FR: Lancer cette tâche tous les

en: Run your site in multiple languages.
fr_FR: Exploitez votre site dans plusieurs langues

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
fr_FR: Lancer la sauvegarde va créer un fichier d'export de votre base de données et le stocker sur votre serveur. Le cryptage n'est requis que si vous prévoyez de conserver ce fichier sur votre serveur définitivement. Ce qui est <strong>fortement déconseillé</strong>. Après l'exécution de la sauvegarde, télécharger le fichier et assurez vous que la totalité de la base à été correctement sauvegardée. Si un quelconque message d'erreur apparaît lors de la sauvegarde, n'essayez <b>surtout pas</b> d'effectuer une restauration depuis cette sauvegarde.

en: Running since %s
fr_FR: En cours d’exécution depuis %s

en: SEO & Statistics
fr_FR: SEO & Statistiques

en: SMTP Authentication: none
fr_FR: Authentification SMTP: aucune

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
fr_FR: aucun

en: SMTP Encryption: %s
fr_FR: Cryptage SMTP: %s

en: SMTP Method
fr_FR: Méthode SMTP

en: SMTP Password: %s
fr_FR: Mot de passe SMTP: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
fr_FR: défaut

en: SMTP Port: %s
fr_FR: Port SMTP: %s

en: SMTP Server: %s
fr_FR: Serveur SMTP: %s

en: SMTP Settings
fr_FR: Paramètres SMTP

en: SMTP Username: %s
fr_FR: Nom d'utilistauer SMTP: %s

en: SSL URL
fr_FR: URL SSL

en: Sales Associate
fr_FR: Associé de ventes

en: Sample Content
fr_FR: Exemple de contenu

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save & Continue
fr_FR: Sauvegarder et continuer

en: Save All
fr_FR: Tout sauvegarder

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les changements

en: Save Layout as Preset
fr_FR: Sauvegarder l'agencement comme pré-réglage

en: Save Location
fr_FR: Enregistrer l'emplacement

en: Save Ordering
fr_FR: Sauvegarder l'ordre

en: Save Password
fr_FR: Enregistrer ce mot de passe

en: Save Positioning
fr_FR: Enregistrer le positionnement

en: Save Preset
fr_FR: Sauvegarder le pré-réglage

en: Save Settings
fr_FR: Sauvegarder les réglages

en: Save and Exit
fr_FR: Sauvegarder et sortir

en: Save old page path
fr_FR: Sauvegarder l'ancien chemin de page

en: Save to file
fr_FR: Enregistrer dans le fichier

en: Saved Presets
fr_FR: Pré-réglages enregistrés

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Scans all blocks within the selected section. Any links to pages within another multilingual section will be updated to link to the pages within the selected tree. Any blocks within the scanned section that reference pages in another multilingual section will be updated to point to the page within the selected tree.
fr_FR: Analyse tous les blocs de la section sélectionnée. Tous les liens qui pointent vers une page d'une autre section multilingue seront mis à jour pour pointer vers les pages de la section sélectionnée. Tous les blocs de cette section qui référencent une page d'une autre section multilingue seront mis à jour pour pointer vers les pages de la section sélectionnée.

en: Schedule Guest Access
fr_FR: Planifier l'accès des invités

en: Scrapbook Display
fr_FR: Affichage du carnet

en: Screenshots
fr_FR: Captures d'écrans

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search All Children?
fr_FR: Rechercher tous les enfants ?

en: Search Blocks
fr_FR: Chercher un bloc

en: Search Index
fr_FR: Index de recherche

en: Search Index Preferences Updated
fr_FR: Préférences d'indexation mises à jour.

en: Search Pages
fr_FR: Rechercher les pages

en: Search Results
fr_FR: Résultats de la recherche

en: Search Users
fr_FR: Recherche de membres

en: Search for Groups to Move
fr_FR: Rechercher un groupe à déplacer

en: Search for Pages
fr_FR: Rechercher dans les pages

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
fr_FR: Rechercher des pages par nom ou type. Effectuez des actions sur de multiples pages simultanément en cochant les cases à côté des pages sur lesquelles vous le désirez, puis en sélectionnant l'action que vous voulez lancer dans le menu déroulant.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
fr_FR: Rechercher des utilisateurs par nom, courriel, et groupe. Effectuez des actions sur de multiples pages simultanément en cochant les cases à côté des utilisateurs pour lesquels vous le souhaitez, puis en sélectionnant l'action que vous voulez lancer dans le menu déroulant.

en: Search for...
fr_FR: Chercher...

en: Search in contexts
fr_FR: Chercher dans les contextes

en: Search in originals
fr_FR: Chercher dans les originaux

en: Search in translations
fr_FR: Chercher dans les traductions

en: Search – Display a list of all topics for use on a search sidebar.
fr_FR: Recherche – Affiche la liste de tous les sujets pour l'utiliser sur une recherche en colonne

en: Searchable
fr_FR: Cherchable

en: Section removed.
fr_FR: Section supprimée.

en: SecurImage (Default)
fr_FR: SecurImage (Défaut)

en: Secure and setup your site.
fr_FR: Configurer et sécuriser votre site.

en: See the PHP manual
fr_FR: Voir la documentation PHP

en: See the formatting options at %s.
fr_FR: Voir les options de formatage sur %s.

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select Area
fr_FR: Sélectionner une zone

en: Select Box
fr_FR: Menu déroulant

en: Select Group(s)
fr_FR: Sélection de groupe(s)

en: Select Menu
fr_FR: Sélectionner le Menu

en: Select Options
fr_FR: Sélectionner des options

en: Select Some Options
fr_FR: Sélectionner des options

en: Select User
fr_FR: Sélectionner un utilisateur

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
fr_FR: Sélectionner un formulaire codé sur mesure pour l'afficher en tant que bloc sur votre page.

en: Select a form
fr_FR: Sélectionner un formulaire

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 and FLV formats are supported.
fr_FR: Sélectionner un fichier vidéo dans le gestionnaire de fichiers et spécifier les hauteur et largeur auxquelles afficher celle-ci sur la page. Les formats AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 et FLV sont supportés.

en: Select an Option
fr_FR: Sélectionner une option

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
fr_FR: Sélectionner une image depuis le gestionnaire de fichier, avec en option une deuxième image à afficher lors du survol de la souris. Choisissez sur quelle page lier cette image, et saisissez son texte alternatif. Utilisez les options de contrainte de dimensions d'image pour forcer l'affichage de celle-ci à une taille spécifique.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
fr_FR: Sélectionner quels type d'attributs seront disponibles pour les pages, utilisateurs, et fichiers.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Database
fr_FR: Base de données

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Design
fr_FR: Propriétés graphiques

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Development
fr_FR: Dévelopment

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Human Resources
fr_FR: Ressources humaines

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Marketing and Sales
fr_FR: Vente et Marketing

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Quality Assurance
fr_FR: Assurance qualité

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Ruby
fr_FR: Rubis

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Technical and Operations
fr_FR: Technique et opérationnel

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Writing
fr_FR: Écriture

[ctx: SelectAttributeValue]
en: iOS/Android/App Development
fr_FR: Développement app iOS/Android

en: Selected Attributes
fr_FR: Attributs sélectionnés

en: Selected Countries
fr_FR: Pays sélectionnés

en: Selected Page Templates
fr_FR: Modèles de page sélectionnés

en: Selector Form Factor
fr_FR: Facteur du selecteur du formulaire

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send Message
fr_FR: Envoyer un message

en: Send To Bottom
fr_FR: Envoyer en bas

en: Send To Top
fr_FR: Envoyer en haut

en: Send a Private Message
fr_FR: Envoyer un message privé

en: Send email when a user registers
fr_FR: Envoyer un courriel lors de l'enregistrement des utilisateurs

en: Send mail method: %s
fr_FR: Méthode d'envoie de courriels: %s

en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: Sent At
fr_FR: Envoyé à

en: Sent Messages
fr_FR: Messages envoyés

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
fr_FR: Séparer les mots réservés par des virgules. Ces mots seront automatiquement enlevés des URL simplifiées. Pour ne plus enlever aucun mot des URL simplifiées, effacez tous les mots ci-dessus.

en: Server
fr_FR: Serveur

en: Server Timezone:
fr_FR: Serveur de temps:

en: Set
fr_FR: Définir

en: Set Block Styles
fr_FR: Assigner des styles au bloc

en: Set Name
fr_FR: Nom de la collection

en: Set Permissions
fr_FR: Définir les permissions

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
fr_FR: Paramétrer Concrete5 pour utiliser un serveur SMTP externe, au lieu de la fonction PHP Mail du serveur, pour l'envoi de courriels.

en: Set the "Callback URL" to: %s.
fr_FR: Définir "Url de rappel" à: %s.

en: Set the "Callback URL" to:%s.
fr_FR: Définir "Url de rappel" à: %s.

en: Sets
fr_FR: Collections

en: Sets the amount of time to store the page output before generating a new version
fr_FR: Régler le laps de temps d'enregistrement de page complète avant de générer une nouvelle version

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
fr_FR: Installer une page de projet pour votre site sur concrete5.org, c'est sécurisé, privé et très avantageux :

en: Setting up site permissions.
fr_FR: Paramétrage des permissions du site.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings Saved.
fr_FR: Paramètres sauvegardés.

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
fr_FR: Paramétrages des attributs de pages, utilisateurs, fichiers, etc.

en: Setup on Child Pages
fr_FR: Définir sur les pages enfants

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
fr_FR: Plusieurs mises à jour sont disponibles. Veuillez choisir celle que vous désirez dans la liste ci-dessous.

en: Shadow
fr_FR: Ombre

en: Shadow and Rotation (CSS3)
fr_FR: Ombre et rotation (CSS3)

en: Share This Page
fr_FR: Partager cette page

en: Share content across your site.
fr_FR: Partager le contenu sur votre site

en: Share message URL on Facebook.
fr_FR: Partager l'URL du pesage sur Facebook

en: Share message URL on Twitter.
fr_FR: Partager l'URL du pesage sur Twitter.

en: Short Description
fr_FR: Description courte

en: Short Description of Page
fr_FR: Description courte de la page

en: Show API secret
fr_FR: Afficher API secret

en: Show All
fr_FR: ** Tout afficher

en: Show approved
fr_FR: Afficher les approuvés

en: Show on Registration Form.
fr_FR: Afficher sur le formulaire d'enregistrement.

en: Show secret key
fr_FR: Afficher le clef secrete

en: Show the debug error output
fr_FR: Afficher la sortie des erreurs de débogage

en: Show the error message but nothing else
fr_FR: Afficher les messages d’erreur mais rien d'autre

en: Show translated
fr_FR: Afficher les traduits

en: Show unapproved
fr_FR: Afficher les non approuvés

en: Show untranslated
fr_FR: Afficher les non traduits

en: Sign In.
fr_FR: Se connecter.

en: Sign Out
fr_FR: Déconnexion

en: Sign Out.
fr_FR: Déconnexion.

en: Sign in As User
fr_FR: Se connecter en tant qu'utilisateur

en: Sign in to %s
fr_FR: Se connecter à %s

en: Sign in with %s
fr_FR: Se connecter avec %s

en: Sign in with a community account
fr_FR: Connexion avec un compte communautaire

en: Signup Date
fr_FR: Date d'inscription

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not duplicate your site tree using this tool. You must manually assign pages using the page report.
fr_FR: L'une de vos sections multilingue étant la page d'accueil, vous ne pouvez pas dupliquer l'arborescence du site avec cet outil. Vous devez assigner manuellement les pages en utilisant le rapport des pages.

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not rescan the links in your site tree using this tool.
fr_FR: Comme une de vos sections est la page d'accueil, vous ne pouvez pas réanalyser les liens de l'arborescence de votre site avec cet outil.

en: Single Page
fr_FR: Page simple

en: Single Pages
fr_FR: Pages simples

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
fr_FR: Les pages simples sont utilisées lorsque vous voulez exécuter du code personnel dans l'environnement Concrete5. Chaque page simple est disponible dans un seul emplacement dans votre plan de site, et cet emplacement doit être enregistré depuis cette page du tableau de bord. Cet emplacement correspond à un fichier PHP placé dans votre répertoire single_plage/ à la racine de votre site. Vous avez ci-dessous une liste de pages simples déjà installées.

en: Single pages
fr_FR: Pages simples

en: Singular Original String
fr_FR: Chaîne singulière originale

en: Site Access
fr_FR: Accès du site

en: Site Information
fr_FR: Informations du site

en: Site Name
fr_FR: Nom du site

en: Site Registration
fr_FR: S'enregistrer sur le site

en: Site User
fr_FR: Site de l'utilisateur

en: Site interface source locale
fr_FR: Locale initiale de l’interface

en: Sitemap
fr_FR: Plan du site

en: Sitemap Pop-Up
fr_FR: Plan du site en Pop-Up

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
fr_FR: La vue à plat du plan du site vous permet d'organiser les pages quand il y en a beaucoup.

en: Sitemap order
fr_FR: Ordre du plan du site

en: Sitewide %s
fr_FR: Zone Globale %s

en: Size
fr_FR: Taille

en: Skill Level
fr_FR: Niveau de compétence

en: Skip →
fr_FR: Sauter →

en: Smart IP Banning
fr_FR: Bannissement intelligent d'IP

en: Social Link Added.
fr_FR: Lien social ajouté.

en: Social Links
fr_FR: Liens sociaux

en: Solid
fr_FR: Plein

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
fr_FR: Poster le formulaire avec <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> obligatoire ?

en: Someone has already checked out this page for editing.
fr_FR: Cette page est déjà ouverte en mode édition.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
fr_FR: Quelque chose a changé sur votre compte utilisateur. Vous avez été déconnecté. Veuillez actualiser la page pour continuer.

en: Something went wrong while deleting this attachment, please refresh and try again.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé en supprimant cette pièce jointe, veuillez rafraîchir la page ré-essayer.

en: Something went wrong while deleting this message, please refresh and try again.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé en supprimant ce message, veuillez rafraîchir la page ré-essayer.

en: Something went wrong while flagging this message, please refresh and try again.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé en marquant ce message, veuillez rafraîchir la page ré-essayer.

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Sort By
fr_FR: Trier par

en: Sort order saved
fr_FR: Ordre de tri sauvegardé

en: South Pole
fr_FR: Pôle sud

en: Spacing:
fr_FR: Espace:

en: Spam Control
fr_FR: Contrôle des indésirable

en: Spam Whitelist Group
fr_FR: Groupe de liste blanche des indésirables

en: Special Characters Palette
fr_FR: Palette de caractères spéciaux

en: Specify Custom Image
fr_FR: Spécifier une image personnalisée

en: Specify a handle for your attribute set.
fr_FR: Spécifiez l'identifiant de collection d'attributs.

en: Specify a name for your Job set.
fr_FR: Indiquez un nom pour la collection de tâches.

en: Specify a name for your attribute set.
fr_FR: Nommez votre collection d'attributs.

en: Specify a name for your group set.
fr_FR: Nommez votre collection de groupes .

en: Specify a new image attached to posts or edits.
fr_FR: Spécifier une nouvelle image mise jointe au postes ou éditions.

en: Spread
fr_FR: Écarter

en: Stack
fr_FR: Pile

en: Stack Category
fr_FR: Catégorie de pile

en: Stack Display
fr_FR: Affichage des piles

en: Stack List
fr_FR: Liste de piles

en: Stack Name
fr_FR: Nom de la pile

en: Stack Permissions
fr_FR: Permissions des piles

en: Stack added successfully.
fr_FR: Pile correctement ajoutée.

en: Stack approved successfully
fr_FR: La pile à été approuvée.

en: Stack deleted successfully
fr_FR: Pile correctement supprimée

en: Stack duplicated successfully
fr_FR: Pile correctement dupliquée

en: Stack order updated successfully.
fr_FR: Ordre de la pile correctement mis à jour.

en: Stack renamed successfully
fr_FR: Pile correctement renommée

en: Stacks
fr_FR: Piles

en: Stacks & Blocks
fr_FR: Piles & blocs

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
fr_FR: Les piles sont des groupes de blocs qui facilitent la réutilisation de contenus placés en de multiples endroits de votre site. Les piles sont éditées et administrées depuis le tableau de bord, puis placées sur des pages individuelles ou déployées en tant que contenu par défaut de page type. Le contenu des blocs et l'ordre d'affichage peuvent être contrôlés, et vous pouvez également revenir en arrière grâce à la gestion de version de vos piles.

en: Standard Button
fr_FR: Bouton standard

en: Standard Properties
fr_FR: Propriétés standards

[ctx: Start date]
en: From
fr_FR: De

en: Start typing a location (e.g. Apple Store or 235 W 3rd, New York) then click on the correct entry on the list.
fr_FR: Commencer par saisir l'emplacement (ex: Apple Store or 235 W 3rd, New York) ensuite cliquez sur la valeur correcte de la liste.

en: Starting installation and creating directories.
fr_FR: Début de l'installation et création des répertoires.

en: Starts %s.
fr_FR: Débute %s.

en: Starts On
fr_FR: Débute le

en: State/Province
fr_FR: État/Province

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Statistics tracking preference saved.
fr_FR: Préférences de suivi des statistiques enregistrés.

en: Status
fr_FR: Statut

en: Stay signed in for two weeks
fr_FR: Rester connecter pendant deux semaines

en: Storage Location
fr_FR: Emplacement de stockage

en: Storage Locations
fr_FR: Emplacements de stockage

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
fr_FR: Stocker les données au sujet de vos utilisateurs -- comme les préférences, anniversaires, biographie et plus encore. Contrôler quels éléments peuvent être mis à jour directement par les utilisateurs eux-même.

en: Stores the generation of CSS and JavaScript assets
fr_FR: Enregistre les codes CSS et JavaScripts générés

en: Stores the location and existence of source code files
fr_FR: Enregistre l'emplacement et l'existence de fichiers sources

en: Stores the output of an entire page
fr_FR: Enregistre la sortie de pages complètes

en: Stores the output of blocks which support block caching
fr_FR: Enregistre la sortie du bloc avec le support de mise en cache de celui-ci

en: Strength
fr_FR: Force

[ctx: StyleName]
en: Accent Background
fr_FR: Arrière plan des notes

[ctx: StyleName]
en: Accent Header Color
fr_FR: Couleur d'entête des notes

[ctx: StyleName]
en: Active Navigation
fr_FR: Navigation active

[ctx: StyleName]
en: Background
fr_FR: Arrière-plan

[ctx: StyleName]
en: Background Image
fr_FR: Image de fond

[ctx: StyleName]
en: Border Color
fr_FR: Couleur du bord

[ctx: StyleName]
en: Bottom Background Color
fr_FR: Couleur du fond du pied de page

[ctx: StyleName]
en: Content Divider Color
fr_FR: Couleur du diviseur de contenu

[ctx: StyleName]
en: Default Button Border
fr_FR: Bords du bouton par défaut

[ctx: StyleName]
en: Heading 1
fr_FR: Titre 1

[ctx: StyleName]
en: Heading 2
fr_FR: Titre 2

[ctx: StyleName]
en: Heading 3
fr_FR: Titre 3

[ctx: StyleName]
en: Heading 4
fr_FR: Titre 4

[ctx: StyleName]
en: Heading 5
fr_FR: Titre 5

[ctx: StyleName]
en: Heading 6
fr_FR: Titre 6

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Icon
fr_FR: Icône de la page de garde

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Title
fr_FR: Titre de la page de garde

[ctx: StyleName]
en: Image Caption
fr_FR: Légende de l'image

[ctx: StyleName]
en: Left Padding
fr_FR: Espacement à gauche

[ctx: StyleName]
en: Link
fr_FR: Lien

[ctx: StyleName]
en: Link Color
fr_FR: couleur des liens

[ctx: StyleName]
en: Link Hover
fr_FR: Lien survolé

[ctx: StyleName]
en: Link Hover Color
fr_FR: Couleur des liens survolés

[ctx: StyleName]
en: Navigation Hover
fr_FR: Survol de la navigation

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background
fr_FR: Fond du menu de navigation

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background Hover
fr_FR: Fond du menu de navigation au survol

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Border
fr_FR: Bords du menu de navigation

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text
fr_FR: Texte du menu de navigation

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text Hover
fr_FR: Texte au survol du menu de navigation

[ctx: StyleName]
en: Page Background
fr_FR: Fond de la page

[ctx: StyleName]
en: Page Titles
fr_FR: Titres de la page

[ctx: StyleName]
en: Paragraph
fr_FR: Paragraphe

[ctx: StyleName]
en: Search Field Background Color
fr_FR: Couleur de fond du champ de recherche

[ctx: StyleName]
en: Search Field Border Color
fr_FR: Couleur des bords du chanp de recherche

[ctx: StyleName]
en: Search Field Icon Color
fr_FR: Couleur de l'icône du champ de rechercher

[ctx: StyleName]
en: Section Divider Color
fr_FR: Couleur de la division de sections

[ctx: StyleName]
en: Site Title
fr_FR: Titre du site

[ctx: StyleName]
en: Social Icons
fr_FR: Icônes sociales

[ctx: StyleName]
en: Social Icons Hover
fr_FR: Icônes sociales au survol

[ctx: StyleName]
en: Text
fr_FR: Texte

[ctx: StyleName]
en: Title
fr_FR: Titre

[ctx: StyleName]
en: Title Caps
fr_FR: Première lettre du titre

[ctx: StyleName]
en: Title Thin
fr_FR: Finesse du titre

[ctx: StyleName]
en: Top Background Color
fr_FR: Couleur du fond de l'entête

[ctx: StyleSetName]
en: Blockquote
fr_FR: Bloc de citation

[ctx: StyleSetName]
en: Footer
fr_FR: Pied de page

[ctx: StyleSetName]
en: Full Page
fr_FR: Page entière

[ctx: StyleSetName]
en: Header
fr_FR: En-tête

[ctx: StyleSetName]
en: Headings
fr_FR: Entêtes

[ctx: StyleSetName]
en: Image Slider
fr_FR: Images défilantes

[ctx: StyleSetName]
en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Stylesheet
fr_FR: Feuille de style

en: Sub-Page Inheritance Changes
fr_FR: Modification d'héritage de sous page.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
fr_FR: Sous-pages en attente de modification pour hériter des autorisations du type de page.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
fr_FR: Sous-pages en attente de modification pour hériter des autorisations de la page parente.

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subject: %s
fr_FR: Sujet : %s

en: Submissions
fr_FR: Soumissions

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Submit Text
fr_FR: Texte du bouton d'envoi

en: Submit for Approval
fr_FR: Soumettre pour approbation

en: Submit to Workflow
fr_FR: Soumettre au flux de travail

en: Submitted Date
fr_FR: Date de soumission

en: Subpage Permissions
fr_FR: Permissions de sous-page

en: Subscribe
fr_FR: S'inscrire

en: Subscribe Option
fr_FR: Option de d'inscription

en: Subscribe to Conversation
fr_FR: Suivre la conversation

en: Subscribe to receive email updates when new messages are posted.
fr_FR: S’abonner pour recevoir les mises à jours par email lorsque des messages seront ajoutés.

en: Success Button
fr_FR: Bouton de succès

en: Successfully attached.
fr_FR: Joint avec succès.

en: Successfully changed password
fr_FR: Mot de passe changé avec succès

en: Successfully saved accessibility settings.
fr_FR: Réglages d'accessibilité correctement sauvegardés.

en: Suggested countries
fr_FR: Pays suggérés

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Supports concrete5 request URLs
fr_FR: Support des URLs de requêtes de Concrete5

en: Survey
fr_FR: Sondage

en: Surveys
fr_FR: Sondages

en: Swap Site Contents
fr_FR: Echanger les contenus de sites

en: Switch Language
fr_FR: Changer de langue

en: System & Settings
fr_FR: Système & réglages

en: System &amp; Settings
fr_FR: Système &amp; réglages

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: Page Name
fr_FR: Nom de page

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: User Name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: TAR Archive
fr_FR: Archive TAR

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Tags
fr_FR: Mots-clés

en: Target Audience
fr_FR: Public cible

en: Task Permissions
fr_FR: Permissions de tâches

en: Team
fr_FR: Équipe

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Template Used
fr_FR: Modèle utilisé

en: Template for internal concrete5 page.
fr_FR: Modèle pour pages internes de Concrete5.

[ctx: TemplateFileName]
en: Archive
fr_FR: Archiver

[ctx: TemplateFileName]
en: Boolean
fr_FR: Booléen

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
fr_FR: Fil d'ariane

[ctx: TemplateFileName]
en: Date Time
fr_FR: Date et Heure

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags
fr_FR: Drapeaux

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags Set Default
fr_FR: Collections de label par défaut

[ctx: TemplateFileName]
en: Flat Filter
fr_FR: Filtre plat

[ctx: TemplateFileName]
en: Hover Description
fr_FR: Description au survol

[ctx: TemplateFileName]
en: Parallax
fr_FR: Parallaxe

[ctx: TemplateFileName]
en: Responsive Header Navigation
fr_FR: Navigation d'entête Responsive

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
fr_FR: Nuage de mots clés

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail Grid
fr_FR: Grille de la miniature

en: Test Mail Settings
fr_FR: Réglages du courriel de test

en: Test Settings
fr_FR: Paramètres de test

en: Test message from %s
fr_FR: Messge de test de %s

en: Testimonial
fr_FR: Témoignage

en: Testing Optional Items
fr_FR: Test des éléments facultatifs

en: Testing Required Items
fr_FR: Test des éléments requis

en: Testing System...
fr_FR: Système en cours de test...

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Area
fr_FR: Zone de texte

en: Text Area Height
fr_FR: Hauteur de la zone de texte

en: Text Area Options
fr_FR: Options de zone de texte

en: Text Area Width
fr_FR: Largeur de la zone de texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Field
fr_FR: Champ de texte

en: Text Input Field
fr_FR: Champ de saisie de texte

en: Text Size and Color
fr_FR: Couleur et taille du texte

en: Text for Linked File
fr_FR: Texte pour le lien du fichier

en: Thanks!
fr_FR: Merci !

en: That handle is in use.
fr_FR: Cet identifiant est déjà utilisé.

en: That page has already been added.
fr_FR: Cette page a déjà été ajoutée.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
fr_FR: Le chemin spécifié ne semble pas être celui d'une page statique valide.

en: That theme has already been installed.
fr_FR: Ce thème a déjà été installé.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
fr_FR: La tâche "%s" supporte la mise en queue, cela veut dire qu'elle peut être lancée de différentes façons:

en: The %s authentication type has been disabled.
fr_FR: Le type d'authentification %s à été désactivé.

en: The %s authentication type has been enabled.
fr_FR: Le type d'authentification %s à été activé.

en: The %s authentication type has been saved.
fr_FR: Le type d'authentification %s à été sauvegardé.

en: The %s page type composer form element will output its contents here (Block ID %s)
fr_FR: Le formulaire des éléments du type de page %s va afficher leur contenu ici (Bloc ID %s)

en: The <a href="%s" target="_blank">Developer Documentation</a> covers theming, building add-ons and custom concrete5 development.
fr_FR: La <a href="%s" target="_blank">Documentation Développeur</a> couvre la création de thèmes, d’extensions, et les développements concrete5 à façon.

en: The Current Page.
fr_FR: La page actuelle.

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
fr_FR: Le tableau de bord vous permet d'effectuer les tâches administratives de votre site.

en: The Entire Site.
fr_FR: Le site complet.

en: The Job was run successfully.
fr_FR: La tâche s'est correctement déroulée.

en: The PDO extension is not loaded.
fr_FR: L'extension du PDO n'est pas chatgée.

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorten Page Description text to a specified number of characters.
fr_FR: La liste de page crée un menu de navigation affichant un niveau particulier du plan du site. Sélectionner l'emplacement du plan du site que vous désirez afficher et paramétrer les option de trie définissant l'ordre d'affichage désiré des pages. Tronquer les résumés va écourter le texte affiché des descriptions au nombre de caractères spécifié.

en: The SEO information has been saved.
fr_FR: L'information SEO a été sauvegardée.

en: The SSL canonical URL provided must start with "https://".
fr_FR: L'URL canonique SSL fournie doit débuter par: "https://".

en: The active editor has been updated.
fr_FR: L'éditeur actif à été mis à jour.

en: The application specific entities directory is missing. Please create it first at: %s.
fr_FR: Le répertoire des entités spécifiques à l’application est introuvable. Merci de le créer d’abord: %s

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
fr_FR: L'URL de base de votre site ne correspond pas à une instance enregistrée du site. Veuillez cliquer ci-dessous pour authentifier votre site à nouveau.

en: The block has been added successfully.
fr_FR: Le bloc a été ajouté avec succès.

en: The block has been added to your clipboard.
fr_FR: Le bloc a été ajouté a votre carnet.

en: The block has been removed successfully.
fr_FR: Le bloc a été retiré avec succès.

en: The block has been saved successfully.
fr_FR: Le bloc a été enregistré avec succès.

en: The block type has been removed.
fr_FR: Le type de bloc a été supprimé.

en: The canonical URL provided must start with "http://".
fr_FR: L'URL canonique fournie doit débuter par: "http://".

en: The checkbox will be checked by default.
fr_FR: La case à cocher sera cochée par défaut.

en: The core concrete5 authentication cannot be disabled.
fr_FR: L'authentification du noyau de concrete5 ne peut être désactivée.

en: The current item has changed.
    If you proceed you will lose your changes.
    
    Do you want to proceed anyway?
fr_FR: L’élément en cours à changé.
    Si vous continuez vous allez perdre vos modifications.
    
    Voulez vous continuer quand même ?

en: The dashboard is where you go to manage aspects of your site that have to do with more than the content on just one page. Click the sliders icon.
fr_FR: Le tableau de bord permets de de modifier les aspects généraux du site. Cliquez sur l'icône "slider"

en: The database query log is empty.
fr_FR: Votre journal de requête base de donnée est vide.

en: The default country must be in the list of custom countries.
fr_FR: Le pays par défaut doit être dans la liste des pays personnalisés.

en: The destination page doesn't appear to be in a valid multilingual section.
fr_FR: La page de destination ne semble pas être dans une section multilingue valide.

en: The dimensions for this image are either unspecified or invalid. Please rescan this file or manually enter the correct dimensions.
fr_FR: Les dimensions de cette image ne sont pas spécifiées ou sont invalides. Merci de réanalyser ce fichier ou de saisir manuellement les dimensions correctes.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
fr_FR: Le répertoire %s existe déjà. Il se peut que cet élément soit déjà installé.

en: The directory %s does not exist.
fr_FR: Le répertoire %s n'existe pas.

en: The directory %s must be writable by the web server.
fr_FR: Le répertoire %s doit être accessible en écriture par le serveur web.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
fr_FR: L'adresse de courriel %s est déjà utilisée. Veuillez en choisir une autre.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
fr_FR: L'adresse de courriel '%s' est déjà utilisée. Veuillez en choisir une autre.

en: The email address '%s' is not valid.
fr_FR: L'adresse électronique '%s' est invalide.

en: The field "%s" is required
fr_FR: Le champ "%s" est obligatoire

en: The field %s is required
fr_FR: Le champ "%s" est requis

en: The file %s is not writable
fr_FR: Le fichier %s n'est pas accessible en écriture

en: The file was only partially uploaded.
fr_FR: Ce fichier n'a été que partiellement téléversé.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
fr_FR: La première URL lance les processus - la seconde s'assure qu'ils sont bien terminés en lot.

en: The following area permissions are inherited from a parent area.
fr_FR: Les permissions suivantes pour cette zone sont hérités de la zone parente.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
fr_FR: Les autorisations de la zone suivante sont héritées des réglages par défaut de la collection de zones définie dans <strong>%s</strong>.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
fr_FR: Les permissions de zones suivantes sont héritées d'une zone préréglée

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
fr_FR: Les permissions de zones suivantes sont héritées des permissions de la page.

en: The following error was found while trying to send the test email:
fr_FR: Les erreurs suivantes ont été trouvées en essayant d'envoyer le courriel de test:

en: The given prefix needs to be a string.
fr_FR: Le préfixe donné doit être une chaîne de caractères.

en: The highlighted button makes it obvious you're in edit mode.
fr_FR: Le bouton allumé montre que vous êtes en mode édition.

en: The last
fr_FR: Le dernier

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
fr_FR: La dernière version de concrete5 est la version <strong>%s</strong>, et vous utilisez actuellement la version <strong>%s</strong>.

en: The mail system is disabled.
fr_FR: Le système de courriel est désactivé.

en: The package could not be installed:
fr_FR: Le paquet ne peut être installé:

en: The package has been installed.
fr_FR: Le paquet a été installé.

en: The package has been uninstalled.
fr_FR: Le paquet a été désinstallé.

en: The package has been updated successfully.
fr_FR: Le paquet a été mis à jour avec succès.

en: The package was successfully installed.
fr_FR: Le paquet a été correctement installé.

en: The packages/, application/config/ and application/files/ directories must be writable by your web server.
fr_FR: Les répertoires packages/, application/config/ et application/files/ doiventêtres inscritibles par le serveur web..

en: The page has been removed successfully.
fr_FR: La page a été retirée avec succès.

en: The pages is where you go to add a new page to your site, or jump between existing pages. To open the pages panel, click the icon.
fr_FR: La page dans laquelle vous allez pour ajouter une nouvelle page dans votre site, ou naviguer dans vos pages existantes. Pour ouvrir ce panneau, cliquez sur l’icône.

en: The properties panel controls data and details about the current page including design customizations. To open the properties panel, click the gear icon.
fr_FR: Le panneau de propriétés donne accès aux détails (y compris graphique) de la page en cours. Pour ouvrir le panneau, cliquez sur l'icône d'engrenage.

en: The recipient address of the test email has not been specified.
fr_FR: L'adresse électronique du destinataire du courriel test n'a pas été renseignée.

en: The requested file couldn't be found.
fr_FR: Le fichier demandé ne peut être trouvé.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
fr_FR: Les résultats des blocs sondages qui ont été complétés sont journalisés ici. Vous y trouverez ce que les utilisateurs ont soumis.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
fr_FR: L'index de recherche ne semble pas exister. Ce bloc ne fonctionnera pas tant que la tâche d'indexation n'aura pas été exécutée au moins une fois depuis le tableau de bord.

en: The sitemap lets manage the structure of your website. You can delete pages you don't need, or drag them around the tree to suit your needs.
fr_FR: Le plan du site permet modifier la structure de votre site. Vous pouvez supprimer les pages dont vous n'avez pas besoin, ou modifier leur position selon vos besoins.

en: The specified root path does not exist.
fr_FR: Le chemin absolue spécifié n'existe pas.

en: The stack contains invalid block types.
fr_FR: La pile contient des types de bloc invalides.

en: The stack has been added successfully
fr_FR: La pile a été correctement ajoutée

en: The stack name cannot be empty.
fr_FR: Le nom de la pile ne peut pas être vide.

en: The test email has been successfully sent to %s.
fr_FR: Le courriel de test à bien été envoyé à %s.

en: The theme file %1$s does not defines the class %2$s
fr_FR: Le fichier %1$s du thème ne définit pas la classe %2$s

en: The theme file %1$s should define a %2$s class that extends the class %3$s
fr_FR: Le fichier %1$s du thème devrait définir une classe %2$s qui étend la classe %3$s

en: The thumbnail you requested was not included in the available thumbnails, is your source image smaller than the thumbnail?
fr_FR: La miniature que vous avez demandé n’est pas fournie dans les miniatures disponibles. Votre image d’origine est peut être plus petite que la miniature elle même ?

en: The token you provided doesn't appear to be valid, please paste the url exactly as it appears in the email.
fr_FR: Le jeton fourni ne semble pas être valide, merci de coller l’URL exacte comme elle apparaît dans l’email.

en: The translations have been exported to file and will be used by the website.
fr_FR: Les traductions ont été exportées dans le fichier et seront utilisées par le site.

en: The two passwords provided do not match.
fr_FR: Les deux mots de passe saisis sont différents.

en: The username %s already exists. Please choose another
fr_FR: Ce nom d'utilisateur %s existe déjà. Veuillez en choisir un autre.

en: The username '%s' already exists. Please choose another
fr_FR: Le nom d'utilisateur '%s' existe déjà. Veuillez en choisir un autre

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Theme CSS Cache.
fr_FR: Cache du CSS du thème.

en: Theme activated. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
fr_FR: Thème activé. Vous pouvez automatiquement créer des types de page à partir des fichiers modèles contenus dans votre thème en utilisant le formulaire suivant.

en: Theme and page type updated successfully.
fr_FR: Thème et type de page mis à jour avec succès.

en: Theme installed. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
fr_FR: Thème installé. Vous pouvez automatiquement créer des types de page à partir des fichiers modèles contenus dans votre thème en utilisant le formulaire suivant.

en: Theme uninstalled.
fr_FR: Thème désinstallé.

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: Themes Available to Install
fr_FR: Thèmes disponibles à l'installation

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
fr_FR: Les thèmes modifient l'interface graphique des pages de votre site. L'activation d'un thème va appliquer celui-ci sur toutes les pages de votre site. La prévisualisation vous permet de voir comment le contenu sera affiché avec le thème sélectionné. L'inspecteur liste les types de pages que le thème utilise. La personnalisation vous permet de modifier certaines propriétés de style de votre thème, si celui-ci l'autorise.

en: Then this:
fr_FR: Puis ceci:

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
fr_FR: Ensuite, assurez-vous que cette URL est programmée pour être lancée fréquemment, toutes les 3-5 minutes par exemple:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
fr_FR: Il y a déjà %s tables dans cette base de données. concrete5 doit être installé dans une base de données vide.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
fr_FR: Il y a actuellement <strong>%s</strong> mises à jour disponibles.

en: There are no Community Points Rating Types installed.
fr_FR: Il n'y a aucun système de notation de points communautaires installés.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
fr_FR: Il n'existe aucun type d'attribut disponible en attente d'installation.

en: There are no available forms in your site.
fr_FR: Il n'y a aucun formulaire disponible sur votre site.

en: There are no drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
fr_FR: Il n'y a aucun brouillons. <a href="%s">Visiter le compositeur &gt;</a>

en: There are no files in this set.
fr_FR: Il n'y a aucun fichier dans cette collection.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
fr_FR: Il n'y a aucun importateur de courriels. Les importateurs scrutent les adresses électroniques pour les nouveaux messages et exécutent des actions sur ceux-ci.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
fr_FR: Il n'y a aucune page de ce type ajoutée sur votre site. Sinon vous pourriez choisir sur laquelle de ces pages ce bloc apparaîtrait.

en: There are no templates in this file.
fr_FR: Aucun modèle dans ce fichier.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
fr_FR: Il y a des soucis avec votre environnement d'installation. Veuillez les corriger puis cliquer sur le bouton ci-dessous pour relancer les test de pré-installation.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
fr_FR: Il y a actuellement <strong>1</strong> mise à jour disponible.

en: There is nothing currently waiting for you.
fr_FR: Il n'y a actuellement rien en attente pour vous.

en: There was a database error, try again.
fr_FR: Il y a eu une erreur de base de données, veuillez essayer à nouveau.

en: There was a problem processing your email.
fr_FR: Il y a eu un problème en traitant votre courriel.

en: There was an error downloading %s
fr_FR: Il y eu une erreur en téléchargeant %s

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
fr_FR: Une erreur est survenue en essayant de restaurer la base de données. Requête affectée: %s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
fr_FR: Une erreur est survenue en essayant de restaurer la base de données. Ce fichier était vide.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
fr_FR: Aucun résultat trouvé. Veuillez essayer un autre mot clef ou une autre phrase.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
fr_FR: Ces erreurs sont probablement dues aux extensions incompatibles, veuillez mettre à jour toutes vos extensions et relancer ce script pour une conversion complète de vos données.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
fr_FR: Ces scripts réagissent aux courriels entrants sur le serveur. Des extensions comme Discussion Forums de Concrete5 attacheront des courriels aux réponses qui correspondent, en créant une nouvelle page contenant le message comme texte de réponse.

en: This %s has been marked for deletion.
fr_FR: %s a été marqué(e) pour suppression.

en: This Page
fr_FR: Cette page

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
fr_FR: Ce compte n'a pas encore été validé. Veuillez vérifier l'adresse de courriel saisie lors de l'enregistrement, et suivre le lien fourni dans le courriel de confirmation.

en: This account may be managed directly at
fr_FR: Ce compte peut être géré directement sur

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
fr_FR: Cette action <strong>est irréversible</strong>. Êtes-vous certain?

en: This area is full!
fr_FR: Cette zone est pleine !

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
fr_FR: Cette collection d'attributs est bloquée. Elle ne peut être supprimée, et son identifiant ne peut être changé.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
fr_FR: Cette collection d'attributs est verrouillée. Cela signifie qu'elle à été ajoutée par une extension et ne peut être supprimée manuellement.

en: This authentication type does not require any customization.
fr_FR: Ce type d'authentification ne requiert aucune personnalisation.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
fr_FR: Ce comportement est une indication typique de quelqu'un essayant de spammer votre site, vous devriez examiner attentivement l'activité de cet utilisateur et, le cas échéant, désactiver ou supprimer ce compte.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
fr_FR: Ce bloc crée des liens sur les pages adjacentes du même niveau que la page actuelle sur le plan du site. Définir un texte personnalisé pour étiqueter chaque lien, et choisir si les flèches sont affichées ou non. L'option de boucle va afficher la première page à nouveau lorsque l'utilisateur aura atteint la dernière de la navigation.

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
fr_FR: Ce bloc est un alias de la page par défaut. L'éditer ici va le "déconnecter" pour que les changements sur la page par défaut n'affectent plus ce bloc.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
fr_FR: Ce bloc est contenu dans une zone globale. Changer son contenu modifiera celui-ci partout où cette zone globale est définie.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
fr_FR: Ce type de bloc est interne. Il ne peut être désinstallé.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
fr_FR: Ce bloc fut copié depuis un autre emplacement. L'éditer va créer une nouvelle instance de celui-ci.

en: This can be useful when working with a block programmatically. This is rarely used or needed.
fr_FR: Ceci peut être utile lors de l'utilisation de bloc par programmation. Rarement utilisé ou nécessaire.

en: This cannot be undone.
fr_FR: Ceci ne peut être annulé.

en: This conversation does not allow file attachments.
fr_FR: Cette conversation n'autorise pas les fichiers joints.

en: This email address has been validated! You may now access the features of this site.
fr_FR: Cette adresse email a été validée ! Vous pouvez maintenant accéder aux fonctionnalités du site.

en: This file requires a password to download.
fr_FR: Ce fichier requiert un mot de passe pour être téléchargé.

en: This group is a badge.
fr_FR: Ce groupe est un badge.

en: This group is automatically entered.
fr_FR: Ce groupe est automatiquement entré.

en: This has not been implemented in 5.7
fr_FR: Ceci n'a pas été implémenté dans la version 5.7

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
fr_FR: C'est une zone globale. Le contenu ajouté ici sera visible sur toutes les pages contenant cette zone.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
fr_FR: Ceci est un bloc global. L'éditer ici va modifier toutes ses instances à travers le site.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
fr_FR: Ce qui suit est la liste de tous les fichiers présents dans votre dossier de formulaires externes : %s

en: This is a single page. It does not have a page template.
fr_FR: C'est une page simple. Elle n'a pas de type de page.

en: This is a single page. It does not have a page type.
fr_FR: C'est une page simple. Elle n'a pas de type de page.

en: This is a test message.
fr_FR: Ceci est un message de test.

en: This is an internal block type.
fr_FR: Ceci est un type de bloc interne.

en: This is an un-published draft.
fr_FR: Ceci est un brouillon non-publié.

en: This is just an example of how a custom form works.
fr_FR: Voici un exemple simple du fonctionnement d'un formulaire personnel

en: This is the approved page version.
fr_FR: C'est la version approuvée de la page.

en: This is usually the date the page is created. It can be changed from the page attributes panel.
fr_FR: C'est actuellement la date de création de la page. Ce peut être modifié depuis le panneau d'attributs de pages.

en: This is your list of page types. Click any of them to add a page.
fr_FR: Voici la liste de vos types de pages. Cliquez sur n'importe lequel pour ajouter une page.

en: This is your sitemap. Use it to easily navigate your site.
fr_FR: Voici la carte de votre site. Utilisez-la pour naviguer aisément dans votre site.

en: This job cannot be uninstalled.
fr_FR: Cette tâche ne peut être désinstallée.

en: This language/region combination already exists.
fr_FR: Cette combinaison langue / région existe déjà.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
fr_FR: Cet agencement ne peut plus être déplacé dans cette direction.

en: This message has been deleted.
fr_FR: Ce message à été supprimé.

en: This message has been flagged as spam.
fr_FR: Ce message à été marqué comme indésirable.

en: This message is pending approval by a moderator.
fr_FR: Ce message est en cours d'approbation par un modérateur.

en: This message is queued for approval.
fr_FR: Ce message est en attente d'approbation.

en: This package contains the active site theme, please change the theme before uninstalling.
fr_FR: Ce paquet contient le thème actif... Merci de changer le thème avant de l'installer.

en: This package is corrupted. Make sure it has a valid controller.php file and that it has been updated for concrete5.7 and later.
fr_FR: Ce paquet est corrompu. Assurez vous qu'il a un fichir controller.php valide et qu'il à été mis à jour pour concrete5.7 et plus.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
fr_FR: Ce paquet n'est actuellement pas disponible pour cette version de concrete5. Veuillez contacter l'auteur de l'extension pour obtenir de l'aide.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
fr_FR: Ce paquet nécessite la version %s ou supérieure de concrete5.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
fr_FR: Cette page <strong>peut</strong> exister dans le cache de page.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
fr_FR: Cette page existe actuellement dans le cache de page complète. Elle expire dans %s.

en: This page has been purged from the full page cache.
fr_FR: Cette à été purgée du cache de page complète.

en: This page inherits its permissions from:
fr_FR: Cette page hérite des permissions de :

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
fr_FR: Cette page est un alias d'une autre apparaissant actuellement ailleurs.

en: This page is newer than what appears to visitors on your live site.
fr_FR: Cette page est plus récente que le contenu qui apparaît aux visiteurs de votre site.

en: This page is not currently in the full page cache.
fr_FR: Cette page n'est pas actuellement dans le cache de page complète.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
fr_FR: Cette page est en attente de déplacement sous <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page must always be available from at least one URL. This is that URL.
fr_FR: Cette page doit toujours être disponible depuis au moins une URL. C'est cette URL.

en: This page path is automatically generated from URL slugs. You cannot change this path.
fr_FR: Le chemin de cette page est directement généré à partir de l’URL du slug. Vous ne pouvez pas changer le chemin.

en: This page template is not a valid template for this page type.
fr_FR: Ce thème de page n'est pas un thème valide pour ce type de page ci.

en: This page type is in use on %d page. | This page type is in use on %d pages.
fr_FR[0]: Ce type de page est utilisé sur %d page.
fr_FR[1]: Ce type de page est utilisé sur %d pages.

en: This page will be published beneath "%s."
fr_FR: Cette page sera publiée sous "%s."

en: This page will be published beneath <a href="%s">%s</a>.
fr_FR: Cette page sera publiée sous <a href="%s">%s</a>.

en: This permission key cannot start a workflow.
fr_FR: Cette clé de permission ne peut commencer un flux de travail.

en: This request took too long.
fr_FR: La requête semble trop longue.

en: This site is currently down for maintenance.
fr_FR: Ce site est actuellement hors ligne, nous effectuons une maintenance.

en: This social link already exists.
fr_FR: Ce lien social existe déjà.

en: This theme is currently active on your site.
fr_FR: Ce thème est actuellement actif sur votre site

en: This user hasn't won any badges.
fr_FR: Cet utilisateur n'a gagné aucun badge.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
fr_FR: Cet utilisateur est inactif. Veuillez nous contacter à propos de ce compte.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
fr_FR: Cela va effacer votre page d'accueil, les fichiers téléversés et toutes les pages contenues dans votre site. Cela va donc complètement réinitialiser votre site et tout votre contenu sera perdu.

en: This will end your current session and sign you in as %s
fr_FR: Ceci va mettre un terme à votre session actuelle et vous connecter en tant que %s

en: This will remove %s child page. | This will remove %s child pages.
fr_FR[0]: Cela va supprimer %s page enfant.
fr_FR[1]: Cela va supprimer %s pages enfants.

en: This will remove all elements associated with the %s package. While you can reinstall the package, this may result in data loss.
fr_FR: Ceci supprimera tous les éléments associés avec le paquet %s. Pendant que vous ré-installez ce paquet, il peut en résulter une perte de données.

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
fr_FR: Ceci va supprimer toutes les instances du type de bloc %s. Cette action est irréversible. Êtes-vous certain ?

en: This will remove this draft and it cannot be undone. Are you sure?
fr_FR: Ceci va supprimer ce brouillon et cette action est irréversible. Êtes-vous certain ?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
fr_FR: Cela va traiter la tâche comme n'importe quelle autre tâche de concrete5. Les tâches seront entièrement exécutées, une par une.

en: Thought you'd enjoy this article.
fr_FR: Nous pensons que vous aimerez cet article.

en: Threaded
fr_FR: Fil de discussion

en: Through Cron
fr_FR: Via cron

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Thumbnail Images
fr_FR: Images miniatures

en: Thumbnail type added.
fr_FR: Type de miniature ajouté

en: Thumbnail type removed.
fr_FR: Type de miniature supprimé.

en: Thumbnail type updated.
fr_FR: Type de miniature mis à jour.

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Detail Thumbnails
fr_FR: Détails des miniatures du gestionnaire de fichiers

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Thumbnails
fr_FR: Miniatures du gestionnaire de fichier

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Large Image
fr_FR: Grande image

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Medium Image
fr_FR: Image moyenne

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Small Image
fr_FR: Petite image

en: Thumbnails
fr_FR: Miniatures

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Time Settings
fr_FR: Paramètres de date

en: Time Zone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Time elapsed since post.
fr_FR: Temps passé entre chaque envoie.

en: Time zone saved successfully.
fr_FR: Fuseau horaire correctement sauvegardé.

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
fr_FR: Accès temporisé des visiteurs correctement mis à jour.

en: Times Run
fr_FR: Temps écoulé

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Caps
fr_FR: Première lettre du titre

en: Title Caps Bold
fr_FR: Premiere lettre du titre en gras

en: Title Text
fr_FR: Texte du titre

en: Title Thin
fr_FR: Titre fin

en: Title of Page List
fr_FR: Titre de la liste de pages

en: To
fr_FR: Dans

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
fr_FR: Pour commencer la création d'un formulaire, saisissez votre question dans le champ de texte, puis le type de réponse escomptée, et si cette question a sa réponse obligatoire ou non. Cliquez sur ajouter et répéter l’opération autant de fois que nécessaire.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
fr_FR: Pour désactiver les futurs messages , changer les préférences de votre profil à: %s

en: To disallow everything other than whitelist: %s.
fr_FR: Pour désactiver tout ce qui n'est pas dans la liste blanche: %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
fr_FR: Pour installer Concrete5, veuillez remplir le formulaire ci-dessous.

en: To install the package manually:
fr_FR: Pour installer le paquet manuellement:

en: To proceed with the upgrade, click below.
fr_FR: Pour procéder à la mise à jour, cliquez ci-dessous.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
fr_FR: Pour lancer toutes les tâches de la collection <a href="%s">%s</a>, programmer cette URL en utilisant cron ou un système similaire:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
fr_FR: Pour lancer toutes les tâches de cette collection, programmer cette URL en utilisant cron ou un système similaire:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
fr_FR: Pour lncer la tâche "%s", automatiser l'URL suivante en utilisant cron ou un système similaire:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
fr_FR: Afin de pouvoir utiliser un thème spécifique pour les appareils mobiles, spécifiez celui-ci ci-dessous.

en: To view this user's profile, visit: %s
fr_FR: Pour voir le profil de cet utilisateur, visitez: %s

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Today at %s
fr_FR: Aujourd'hui à %s

en: Toggle Dropdown
fr_FR: Activer la liste déroulante

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Tomorrow at %s
fr_FR: Demain à %s

en: Too many files
fr_FR: Trop de fichiers

en: Top
fr_FR: Haut

en: Topic
fr_FR: Sujet

[ctx: Topic]
en: /Activities
fr_FR: /Activitées

[ctx: Topic]
en: /Homework
fr_FR: /Travail à domicile

[ctx: Topic]
en: /Humor
fr_FR: /Humour

[ctx: Topic]
en: /Projects
fr_FR: /Projets

en: Topic Archives: %s
fr_FR: Archives des sujets: %s

en: Topic Attribute To Display
fr_FR: Attribut de sujet à afficher

en: Topic Default Parent Node
fr_FR: Nœud parent par défaut du sujet

en: Topic List
fr_FR: Liste de sujets

en: Topic Posted on %s.
fr_FR: Sujet posté le %s.

en: Topic Tree
fr_FR: Arbre des sujets

[ctx: TopicCategoryName]
en: Reviews
fr_FR: Avis

[ctx: TopicName]
en: Activities
fr_FR: Activitées

[ctx: TopicName]
en: Books
fr_FR: Livres

[ctx: TopicName]
en: Crafts
fr_FR: Artisanat

[ctx: TopicName]
en: Homework
fr_FR: Travail à domicile

[ctx: TopicName]
en: Humor
fr_FR: Humour

[ctx: TopicName]
en: Movies
fr_FR: Films

[ctx: TopicName]
en: Music
fr_FR: Musique

[ctx: TopicName]
en: Projects
fr_FR: Projets

[ctx: TopicName]
en: Supplies
fr_FR: Approvisionnement

en: Topics
fr_FR: Sujets

en: Topics Per Page
fr_FR: Sujets par page

en: Total Downloads
fr_FR: Total des téléchargements

en: Total Logged: %s
fr_FR: Total journalisé: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
fr_FR: Total des soumissions de formulaires : <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">Voir les résultats des formulaires</a>.

en: Total page versions
fr_FR: Total des versions de page

en: Total pages in edit mode
fr_FR: Total des pages en mode édition

en: Track page view statistics.
fr_FR: Statistiques des pages vues.

en: Tracking Codes
fr_FR: Codes de suivi

en: Tracking code settings updated successfully.
fr_FR: Code(s) de suivi correctement mis à jour.

en: Translate
fr_FR: Traduire

en: Translate Site Interface
fr_FR: Traduire l’interface du site

en: Translation
fr_FR: Traductions

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Tree Name
fr_FR: Nom de l'arborescence

en: Tree added successfully.
fr_FR: Arbre correctement ajouté.

en: Tree deleted successfully.
fr_FR: Arbre correctement supprimé.

[ctx: TreeName]
en: Blog Entries
fr_FR: Billets du blog

[ctx: TreeName]
en: Groups Tree
fr_FR: Arbre des groupes

[ctx: TreeName]
en: Projects
fr_FR: Projets

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
fr_FR: Activer ou désactiver le suivi de pages vues, fichiers téléchargés et enregistrements d'utilisateurs. Ils sont affichés dans le Tableau de bord > Rapports > Statistiques de votre site. Si un fort trafic sur votre site provoque des erreurs, vous devrez peut être désactiver les statistiques et utiliser un système de suivi alternatif d'une tierce partie pour vos statistiques.

en: Twitter Login Configuration
fr_FR: Configuration de la connexion Twitter

en: Twitter User
fr_FR: Utilistauer Twitter

en: Type required.
fr_FR: Type obligatoire.

en: URL Redirection
fr_FR: Redirection URL

en: URL Slug
fr_FR: URL simplifiée

en: URL to File
fr_FR: URL du fichier

en: URL:
fr_FR: URL :

en: URLs and Redirection
fr_FR: Redirections et URLs

en: URLs to this Page
fr_FR: URLs vers cette page

en: Un-Delete Message
fr_FR: Restaurer message

en: Un-Flag As Spam
fr_FR: Enlever le marquage comme indésirable

en: Un-Map
fr_FR: Délier

en: Un-Subscribe
fr_FR: Se désinscrire

en: Unable to access composer settings.
fr_FR: Impossible d'accéder aux réglages du compositeur.

en: Unable to access the file manager.
fr_FR: Impossible d'accéder au gestionnaire de fichiers.

en: Unable to add files.
fr_FR: Impossible d'ajouter des fichiers.

en: Unable to attach user.
fr_FR: impossible de lier l'utilisateur

en: Unable to backup old package directory to %s
fr_FR: Sauvegarde impossible de l'ancien répertoire du paquet vers %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
fr_FR: Impossible d'effectuer cette action : votre adresse IP a été bannie. Veuillez contacter l'administrateur de ce site pour plus d'infos.

en: Unable to connect to database.
fr_FR: Impossible de se connecter à la base de données.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
fr_FR: Connexion impossible au marketplace pour récupérer l'objet

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
fr_FR: Impossible de se connecter à votre page de projet. Votre base de données contient un jeton du marketplace que concrete5.org ne peut vérifier.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
fr_FR: Impossible de copier le répertoire %s vers %s. Peut-être que les permissions ne sont pas réglées correctement, ou que le dossier cible n'existe pas.

en: Unable to copy file to storage location "%s". Please check the settings for the storage location.
fr_FR: Impossible de copier le fichier vers le stockage "%s". Merci de vérifier la configuration du stockage.

en: Unable to copy one or more files.
fr_FR: Impossible de copier un ou plusieurs fichiers.

en: Unable to create backup file: %s
fr_FR: Impossible de créer le fichier de sauvegarde: %s

en: Unable to delete one or more files.
fr_FR: Impossible de supprimer un ou plusieurs fichiers.

en: Unable to delete one or more pages.
fr_FR: Impossible de supprimer une ou plusieurs pages.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
fr_FR: Impossible de déterminer votre version actuelle de concrete5. La mise à jour ne peut pas continuer.

en: Unable to find requested thumbnail
fr_FR: Impossible de trouver la miniature recherchée

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
fr_FR: Impossible de générer un jeton pour le marketplace. Veuillez vous assurer que allow_url_fopen est activé, ou bien que cURL est activé sur votre serveur. Si ces deux options sont actives, il est possible que l'IP de votre serveur soit black-listée pour une quelconque raison sur notre serveur. Veuillez demander à votre hébergeur quelle est l'adresse IP des requêtes externes cURL, et envoyez-la nous par courriel sur <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to generate a marketplace token. Request timed out.
fr_FR: Impossible de générer le token du marketplace. Temps de requête dépassé.

en: Unable to get category for permission %s
fr_FR: Impossible d'obtenir la catégorie de la permission %s

en: Unable to get contents of incoming/ directory
fr_FR: Impossible de récupérer le contenu du répértoire incoming/

en: Unable to get information about this product.
fr_FR: Impossible d'obtenir des informations sur ce produit.

en: Unable to get permission key for %s
fr_FR: Impossible d'obtenir la clef de permissions pour %s

en: Unable to install %s. Please check that this package has been updated for 5.7.
fr_FR: Impossible d'installer %s. Veuillez vérifier que ce paquet à été mis à jour pour 5.7.

en: Unable to install database: %s
fr_FR: Impossible d'installer la base de données %s

en: Unable to load block into composer. You must edit this content from within the context of the page.
fr_FR: Impossible de charger un bloc dans le compositeur. Vous devez éditer ce contenu dans le contexte de la page.

en: Unable to load environment info
fr_FR: Impossible de charger les infos de l'environnement

en: Unable to load sitemap data.
fr_FR: Impossible de charger les données du Plan du site.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
fr_FR: Impossible de charger les données du plan du site. Réponse reçue:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
fr_FR: Impossible de charger le contrôleur de ce type de bloc. Peut-être a-t-il été déplacé ou supprimé.

en: Unable to locate file %s
fr_FR: Impossible de localiser le fichier %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
fr_FR: Impossible de localiser cette extension sur concrete5.org

en: Unable to open config/app.php for writing.
fr_FR: Impossible d'ouvrir config/app.php en écriture.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
fr_FR: Impossible d'ouvrir config/site_user.php en écriture.

en: Unable to parse news response.
fr_FR: Impossible d'analyser la réponse des news.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
fr_FR: Impossible de traiter le courriel. Vérifiez que votre courriel contient le hachage de validation original du message.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
fr_FR: Impossible de traiter le courriel de message privé. Vérifiez que votre courriel contient bien le hachage de validation présent sur le message original. Votre message privé n'a PAS été transmis.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
fr_FR: Impossible de récupérer l'objet bloc. Si ce bloc à été déplacé, veuillez recharger la page.

en: Unable to retrieve information about this update from concrete5.org. You may upgrade but do so with caution.
fr_FR: Impossible de récupérer les informations au sujet de cette mise à jour depuis concrete5.org.
    Vous pouvez tout-de-même procéder à la mise à jour, mais en prenant toutes les précautions possibles.

en: Unable to retrieve release notes from concrete5.org.
fr_FR: Impossible de récupérer les notes de mise à jour depuis le serveur concrete5.org.

en: Unable to retrieve software from update server.
fr_FR: Réception impossible depuis le serveur de mise à jour.

en: Unable to retrieve upgrade notices from concrete5.org.
fr_FR: Impossible de récupérer les notices mises à jour depuis le serveur concrete5.org.

en: Unable to search file sets.
fr_FR: Impossible de rechercher dans la collection de fichiers.

en: Unable to validate email
fr_FR: Impossible de valider l'email

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
fr_FR: Impossible d'écrire dans config/site.php. Veuillez modifier les permissions  afin de pouvoir procéder à la mise à jour.

en: Unapproved
fr_FR: Non approuvée

en: Underline
fr_FR: Souligné

en: Undo
fr_FR: Défaire

en: Undo/Redo
fr_FR: Annuler/Refaire

en: Unexpected User Error
fr_FR: Erreur utilisateur inattendue

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Uninstall Package
fr_FR: Désinstaller le paquet

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown Error
fr_FR: Erreur inconnue

en: Unknown Job
fr_FR: Job inconnu

en: Unknown Package
fr_FR: Paquet inconnu

en: Unknown User
fr_FR: Utilisateur inconnu

en: Unknown error retrieving thumbnails, please rescan this file.
fr_FR: Erreur inconnue lors de la récupération des miniatures, merci de réanalyser ce fichier.

en: Unknown mime-type: %s
fr_FR: Mime-Type inconnu: %s

en: Unlink
fr_FR: Délier

en: Unlock Layout
fr_FR: Déverrouiller agencement

en: Unmapped
fr_FR: Non lié

en: Unordered List
fr_FR: Liste non ordonnée

en: Unread
fr_FR: Non lu

en: Unsubscribe
fr_FR: Se désinscrire

en: Until manually cleared
fr_FR: Jusqu'à ce qu'il soit vidé manuellement

en: Up
fr_FR: Haut

en: Up Label
fr_FR: Étiquette haute

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update Action
fr_FR: Action de mise à jour

en: Update Add-On
fr_FR: Mettre à jour l'extension

en: Update Add-Ons
fr_FR: Mettre à jour les extensions

en: Update Attributes
fr_FR: Mettre à jour les attributs

en: Update Block
fr_FR: Mettre à jour le bloc

en: Update Control Set
fr_FR: Mettre à jour a collection de contrôles

en: Update Gatherings
fr_FR: Mettre les groupements à jour

en: Update Group
fr_FR: Mettre le groupe à jour

en: Update Groups
fr_FR: Mettre les groupes à jour

en: Update Job Set
fr_FR: Mettre à jour la collection de tâches

en: Update Jobs
fr_FR: Mettre les tâches à jour

en: Update Layout
fr_FR: Mettre l'agencement à jour

en: Update Ready
fr_FR: Mise à jour prête

en: Update Schedule
fr_FR: Mettre la programmation à jour

en: Update Set
fr_FR: Mettre à jour la collection

en: Update Set Details
fr_FR: Mettre les détails de collection à jour

en: Update add-ons.
fr_FR: Mettre à jour les extensions

en: Update concrete5
fr_FR: Mettre à jour concrete5

en: Update concrete5.
fr_FR: Mettre à jour concrete5

en: Update your installed packages.
fr_FR: Mettre à jour vos extensions installées.

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Updated Banned Words.
fr_FR: Mots bannis mis à jour.

en: Updated conversations settings.
fr_FR: Paramètres de conversations mis à jour.

en: Upgrade
fr_FR: Mettre à jour

en: Upgrade Notices
fr_FR: Notices de la mise à jour

en: Upgrade concrete5
fr_FR: Mettre à jour Concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
fr_FR: Mise à jour vers <b>%s</b> réussie !

en: Upgrading from <b>%s</b>
fr_FR: Mise à jour depuis la version <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
fr_FR: Mise à jour vers la version <b>%s</b>

en: Upload
fr_FR: Téléverser

en: Upload Complete
fr_FR: Téléversement terminé

en: Upload Complete.
fr_FR: Téléversement terminé.

en: Upload Failed
fr_FR: Téléversement échoué

en: Upload Files
fr_FR: Téléverser des fichiers

en: Upload Progress
fr_FR: Progression du téléversement

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
fr_FR: Téléverser une image qui apparaîtra dans la barre d'adresse des visiteurs de votre site, ainsi que dans la liste de leurs pages marquées ou favoris.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
fr_FR: Téléverser et décompresser le paquet sur votre serveur web. Placer les fichiers décompressés dans le répertoire packages à la racine de votre installation concrete5.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
fr_FR: Ajouter, rechercher, remplacer et modifier les fichiers de votre site web. Vous pouvez également réaliser ici certaines tâches d'édition d'image.

en: Uploaded file is too large. The current value of post_max_filesize is %s
fr_FR: Le fichier téléversé est trop volumineux. La valeur actuelle de upload_max_filesize est %s

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
fr_FR: Le fichier téléversé est trop volumineux. La valeur actuelle de upload_max_filesize est %s

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: Usage Count
fr_FR: Statistiques d'utilisation

en: Usage Count on Active Pages
fr_FR: Comptage de l'activité sur les pages actives

en: Use Different Link than Page Name
fr_FR: Utiliser un lien différent du nom de la page

en: Use Encryption
fr_FR: Utiliser le cryptage

en: Use Site Default.
fr_FR: Utiliser les réglages par défaut du site.

en: Use emails for login
fr_FR: Utiliser les courriels pour se connecter

en: Use global setting - %s
fr_FR: Utiliser les réglages généraux - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
fr_FR: Utiliser les images de <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> si les utilisateurs n'en ont pas téléversé.

en: Use the editing toolbar at the top of the page to put your page in edit mode, add content to the page, change page settings, and navigate your site.
fr_FR: Utilisez la barre d’édition en haut de la page et placez la page en mode édition, ajoutez y du contenu, modifiez ses paramètres, et parcourez votre site.

en: Use the form below to create your page. You can also preview your page in edit mode at any time.
fr_FR: Utilisez le formulaire ci dessous pour créer votre page. Vous pouvez également prévisualiser votre page en mode édition à tout moment.

en: Use the toolbar
fr_FR: Utiliser la barre d'outils

en: Use this menu to edit a block's contents, change its display, or remove it entirely.
fr_FR: Utiliser ce menu pour éditer le contenu d'un bloc, modifiez-le ou retirez-le entièrement.

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User Attribute Created.
fr_FR: Attribut utilisateur créé.

en: User Attribute Deleted.
fr_FR: Attribut utilisateur supprimé.

en: User Attribute Options
fr_FR: Option des attributs utilisateurs

en: User Attribute Updated.
fr_FR: Attribut utilisateur mis à jour.

en: User Avatar
fr_FR: Avatar de l'utilisateur

en: User Groups
fr_FR: Groupes d'utilisateurs

en: User Name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: User Permissions
fr_FR: Permissions utilisateurs

en: User Point Entry Deleted
fr_FR: Point d'entré utilisateur supprimé

en: User Point Entry Saved
fr_FR: Point d'entré utilisateur sauvegardé

en: User Profile
fr_FR: Profil utilisateur

en: User Registrations
fr_FR: Enregistrement de membres

en: User Required
fr_FR: Utilisateur requis

en: User Settings saved.
fr_FR: Réglages utilisateurs enregistrés.

en: User Submissions
fr_FR: Soumissions de l'utilisateur

en: User activated successfully.
fr_FR: Utilisateur correctement activé.

en: User created successfully.
fr_FR: Utilisateur correctement créé.

en: User deactivated successfully.
fr_FR: Utilisateur correctement désactivé.

en: User deleted successfully.
fr_FR: Utilisateur supprimé avec succès.

en: User is not registered. Check your authentication controller.
fr_FR: L'utilisateur n'est pas enregistré. Vérifier votre contrôleur d'authentification.

en: User search columns saved successfully.
fr_FR: Colonnes de recherche utilisateurs correctement sauvegardées.

en: User time zones have been disabled.
fr_FR: Les fuseaux horaires de l'utilisateur ont été désactivés.

en: User time zones have been enabled
fr_FR: Les fuseaux horaires de l'utilisateur ont été activés

en: User time zones have been saved.
fr_FR: Les fuseaux horaires utilisateur ont été sauvegardés.

en: User/Group Added
fr_FR: Utilisateur/groupe ajouté

en: User/Group Removed
fr_FR: Utilisateur/groupe supprimé

en: User: %s (ID %s)
fr_FR: Utilisateur: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
fr_FR: L'utilisateur %s a essayé d'envoyer plus de %s messages privés en %s minutes

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username or Email
fr_FR: Identifiant ou adresse de courriel

en: Username saved successfully.
fr_FR: Nom d'utilisateur correctement sauvegardé.

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Users To Receive Conversation Notifications
fr_FR: Utilisateurs recevant une notification de conversation

en: Users updated successfully.
fr_FR: Utilisateurs mis à jour avec succès.

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
fr_FR: Les utilisateurs qui ont accès aux fichiers via le gestionnaire n'auront pas de mot de passe à saisir.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
fr_FR: Les utilisateurs que vous n'avez pas le droit de désactiver en masse ont été enlevés de cette liste.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
fr_FR: Les utilisateurs que vous n'avez pas le droit de supprimer en masse ont été enlevés de cette liste.

en: Validate Email Address
fr_FR: Valider l'adresse de courriel

en: Values
fr_FR: Valeurs

en: Version %s approved successfully
fr_FR: Version %s correctement approuvée.

en: Version %s copied successfully. New version is %s.
fr_FR: Version %s correctement copiées. La nouvelle version est %s.

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
fr_FR: Version %s de page <a href="%s">%s</a> soumise à approbation.

en: Version Comments
fr_FR: Commentaires sur la version

en: Version History
fr_FR: Historique des versions

en: Vertical Position
fr_FR: Position verticale

en: Vertically
fr_FR: Verticalement

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video Embed Code or Youtube/Vimeo Link
fr_FR: Code d’intégration du lien vidéo Youtube/Vimeo

en: Video Files
fr_FR: Fichiers vidéos

en: Video Placeholder Image
fr_FR: Espace réservé à l'image de la vidéo.

en: Video Player
fr_FR: Lecteur vidéo

en: View
fr_FR: Voir

en: View All
fr_FR: Tout afficher

en: View As
fr_FR: Voir comme

en: View Conversation
fr_FR: Voir la conversation

en: View Full Release Notes
fr_FR: Notes complètes de la version

en: View Full Results
fr_FR: Voir tous les résultats

en: View Global Areas
fr_FR: Voir les zones globales

en: View Pending Permissions
fr_FR: Voir les permissions en attente

en: View Profile
fr_FR: Voir le profil

en: View Public Profile
fr_FR: Voir le profil publique

en: View Responses
fr_FR: Voir les réponses

en: View Stacks
fr_FR: Voir les piles

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
fr_FR: Voir l'enregistrement des erreurs rencontrées sur votre site et le journal des courriels sortants envoyés depuis votre site.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
fr_FR: Voir une seule branche de votre plan de site. Utile si vous travaillez sur un gros site avec une structure d'arborescence complexe.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
fr_FR: Voir et modifier quels types de fichiers vous autorisez vos utilisateurs à téléverser via le gestionnaire de fichiers.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
fr_FR: Voir et modifier la structure de votre site web. Cliquez sur une page pour voir les actions disponibles. Depuis ce menu, vous pouvez contrôler l'accès à une page ou la supprimer. Cliquez sur une icône de page et glissez-la où vous désirez pour la déplacer dans votre arborescence.

en: View as User
fr_FR: Voir en tant qu'utilisateur

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
fr_FR: Voir les packs linguistiques disponibles et installés pour le tableau de bord de concrete5, et l'interface d'édition.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
fr_FR: Voir le contenu créé avec le compositeur, mais pas encore publié.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MySQL errors returned as your site runs.
fr_FR: Voir les courriels que votre site envoie, ainsi que les messages d'erreur PHP et MySQL retournées lors de l’exécution de votre site.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
fr_FR: Voir les graphiques montrant le trafic récent du site, les enregistrements, les créations de pages et fichiers téléchargés.

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
fr_FR: Voir les informations de configuration de votre site Concrete5, ainsi que les détails de votre environnement d'hébergement.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
fr_FR: Voir les réponses à vos formulaires. Les données soumises sont collectées ici.

en: View your public user profile and the information you are sharing.
fr_FR: Voir votre profil utilisateur et public et les information que vous partagez.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
fr_FR: Voir, rechercher, ajouter, et éditer des groupes. Cliquez sur un groupe pour l'éditer. Les groupes sont utilisés pour l'organisation et le contrôle des permissions de multiples utilisateurs simultanément sur votre site.

en: View/Edit %s
fr_FR: Voir/Éditer %s

en: View/Edit Original
fr_FR: Voir/Éditer l'original

en: Viewing
fr_FR: Visualise

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
fr_FR: Visionnage de <b>%s</b> à <b>%s</b> (<b>%s</b> au total)

en: Viewing Permissions
fr_FR: Voir les permissions

en: Visit
fr_FR: Visiter

en: Waiting for Me
fr_FR: En attente

en: Want more themes?
fr_FR: Obtenir plus de thèmes ?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
fr_FR: Attention ! Ceci est une page système. La supprimer peut endommager votre site. Soyez prudent.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
fr_FR: Attention, ce ne peut être annulé. Aucun attribut ne sera effacé, mais ils ne seront plus groupés ensemble.

en: Warning, this cannot be undone. No groups will be deleted but they will no longer be grouped together.
fr_FR: Attention. Ceci ne peut être annulé. Aucun groupe ne sera supprimé, mais ils ne seront plus liés ensemble.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
fr_FR: Attention, ce ne peut être annulé. Aucune tâches ne sera supprimées mais elle ne seront plus groupée ensemble.

en: Warning:
fr_FR: Attention :

en: Watch Video
fr_FR: Regarder la Vidéo

en: We have no record of that email address.
fr_FR: Nous n'avons aucun enregistrement correspondant à cette adresse de courriel.

en: We were able to automatically update .htaccess file.
fr_FR: Nous avons automatiquement mis à jour le fichier .htaccess.

en: Web Address
fr_FR: Adresse web

en: Web Developer
fr_FR: Développer web

en: Web Page
fr_FR: Page Web

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Website Registration Notification
fr_FR: Notification d'enregistrement sur le site web

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Weeks
fr_FR: Semaines

en: Welcome Back
fr_FR: Bienvenue

en: Welcome to
fr_FR: Bienvenue sur

en: Welcome to concrete5
fr_FR: Bienvenue sur concrete5

en: What do you wish to do?
fr_FR: Que désirez-vous faire ?

en: What would you like to write?
fr_FR: Que voulez vous écrire ?

en: When a user registers.
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur s'inscrit.

en: When a user signs in.
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur se connecte.

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
fr_FR: Lorsque les gens naviguent sur la page. (qui est lancée après le rendu principal des requêtes sur la page.)

en: When should guests be able to view this block?
fr_FR: Quand les visiteurs pourront voir ce bloc ?

en: When the "Check Automated Groups" Job runs.
fr_FR: Lorsque que la tâche "Vérifier les groupes automatiques" est lancée.

en: When you're done editing you can Save Changes for other editors to see, or Publish Changes to make your changes live immediately.
fr_FR: Lorsque vous avez terminé l'édition, vous pouvez sauvegarder les modifications pour les autres éditeurs ou publier les modifications directement.

en: Where does this page live on the site?
fr_FR: Où est affiché cette page sur le site ?

en: Where will this page live on the site?
fr_FR: Où sera afficher cette page sur le site ?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
fr_FR: Liste blanche: Les zones sélectionnées sont les seules zones indexées.

en: Who can add what?
fr_FR: Qui peut ajouter quoi ?

en: Who can assign what?
fr_FR: Qui peut assigner quoi ?

en: Who can edit this page?
fr_FR: Qui peut éditer cette page ?

en: Who can edit what?
fr_FR: Qui peut éditer quoi ?

en: Who can set what?
fr_FR: Qui peut régler quoi ?

en: Who can view this page?
fr_FR: Qui peut voir cette page ?

en: Who can view what?
fr_FR: Qui peut voir quoi ?

en: Who can't add what?
fr_FR: Qui ne peut pas ajouter quoi ?

en: Who can't assign what?
fr_FR: Qui ne peut pas attribuer quoi ?

en: Who can't edit what?
fr_FR: Qui ne peut pas éditer quoi ?

en: Who can't set what?
fr_FR: Qui ne peut pas régler quoi ?

en: Who can't view what?
fr_FR: Qui ne peut pas voir quoi ?

en: Who gets access to this permission?
fr_FR: Qui a accès a cette permission ?

en: Whole world at a glance.
fr_FR: Le monde entier en un coup d'œil.

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width can only be an integer, with no units.
fr_FR: La largeur peut seulement être un entier, sans l'unité.

en: Width must be greater than zero.
fr_FR: La largeur doit être supérieure à zéro.

en: Windows 8 Thumbnail
fr_FR: Miniature Windows 8

en: Windows 8 icon removed successfully.
fr_FR: Icône Windows 8 correctement supprimée.

en: Windows 8 icon updated successfully.
fr_FR: Icône Windows 8 correctement téléversée.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
fr_FR: Le cadre de l'écran de démarrage de Windows 8 doit être de 144x144 px et au format .png

en: Windows Audio
fr_FR: Audio Windows

en: Windows Bitmap
fr_FR: Bitmap Windows

en: Windows Video
fr_FR: Vidéo Windows

en: With this setting enabled, users may specify their own time zone in their user profile, and content timestamps will be adjusted accordingly. Without this setting enabled, content timestamps appear in server time.
fr_FR: Avec ce réglage activé, les utilisateurs peuvent spécifier leur propre fuseau horaire dans leur profil, et les dates de contenu seront ajustées en fonction. Sans se réglage activé, les dates apparaitrons selon l'heure du serveur.

en: Won a Badge
fr_FR: Gagne un badge

en: Won the <strong>%s</strong> Badge
fr_FR: Gange le badge <strong>%s</strong>

en: Woops!
fr_FR: Oups!

en: Word
fr_FR: Mot

en: Workflow
fr_FR: Flux de travail

en: Workflow Access
fr_FR: Accès au flux de travail

en: Workflow Basics
fr_FR: Flux de travail de base

en: Workflow List
fr_FR: Liste des flux

en: Workflow Notification
fr_FR: Notifications de flux de travail

en: Workflow Options saved.
fr_FR: Options du flux de travail sauvegardées.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
fr_FR: Flux de travail correctement créé. Vous pouvez maintenant modifier ses propriétés.

en: Workflow deleted successfully.
fr_FR: Flux de travail correctement supprimé.

en: Workflow progress categories
fr_FR: Catégories d'avancement de process

en: Workflow types
fr_FR: Types de flux de travail

en: Workflow updated.
fr_FR: Flux de travail mis à jour.

en: Workflow with that name already exists.
fr_FR: Un flux de travail avec ce nom existe déjà.

en: Wrapper for static pages.
fr_FR: Conteneur pour pages statiques.

en: Writable Files and Configuration Directories
fr_FR: Fichiers accessibles en écriture et configuration des répertoires

en: XML Support
fr_FR: Support XML

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, allow registered users to choose to subscribe to conversations.
fr_FR: Oui, permettre aux utilisateurs connectés de choisir de s’abonner aux conversations.

en: Yes, display only a sub-set of messages at a time.
fr_FR: Oui, afficher seulement une partie des messages à chaque fois.

en: Yes, include this page type in Composer.
fr_FR: Oui, inclure cette page au compositeur.

en: Yes, make this the default storage location for new files.
fr_FR: Oui, en faire l’emplacement de stockage de fichiers par défaut.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
fr_FR: Oui, supprimer le répertoire du paquet du répertoire d'installation.

en: Yes, require this form element
fr_FR: Oui, cet élément de formulaire est obligatoire

en: Yes, this conversation accepts messages and replies.
fr_FR: Oui, cette conversation accepte les messages et les réponses.

en: Yes, this conversation is open and new topics can be posted.
fr_FR: Oui, cette conversation est ouverte et de nouvelles réponses peuvent être postées.

en: Yes, this gathering can be posted to the front-end.
fr_FR: Oui, se rassemblement peut être posté en façade.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
fr_FR: Oui. Remettre mon site à zéro avec le contenu trouvé dans ce paquet

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: Yesterday at %s
fr_FR: Hier à %s

en: You Won a Badge!
fr_FR: Vous avez gagné un badge !

en: You are currently logged in as <strong>%s</strong>
fr_FR: Vous êtes actuellement connecté en tant que <strong>%s</strong>

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
fr_FR: Vous êtes connecté en tant que <b>%s</b>. Vous étiez connecté le <b>%s</b>.

en: You are not allowed to access this page.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page.

en: You are not authorized to access this page.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
fr_FR: Vous êtes maintenant enregistré mais un administrateur du site doit valider votre compte. Vous ne pourrez vous connecter tant que votre compte n'aura pas été approuvé.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
fr_FR: Vous êtes enregistré mais vous devez valider votre adresse de courriel. Tant que vous ne l'aurez pas fait, certaines ou toutes les fonctions du site seront limitées.

en: You can add saved layouts to other areas in your site. Note: these are different than any layout presets that might be included with your theme.
fr_FR: Vous pouvez ajouter les agencements sauvegardés à d'autres zones du site. Note : Ceux-ci sont différents des pré-réglages d'agencement qui pourraient être inclus dans votre thème.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
fr_FR: Vous pouvez télécharger plus de thèmes depuis le Marketplace de concrete5.org

en: You can specify page name, page location and attributes from the <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Page Compose interface</a>.
fr_FR: Vous pouvez spécifier le nom de la page, la position et les attributs depuis <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">l'interface compositeur</a>.

en: You cannot access conversation permissions.
fr_FR: Vous ne pouvez pas accéder aux permissions des conversations.

en: You cannot access task permissions.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à accéder aux permissions.

en: You cannot access these permissions.
fr_FR: Vous ne pouvez pas accéder à ces permissions.

en: You cannot assign this page to itself.
fr_FR: Vous ne pouvez assigner cette page sur elle même.

en: You cannot delete the default Job set.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer la collection de tâches par défaut.

en: You cannot move or copy the source page(s).
fr_FR: Vous ne pouvez pas déplacer ou copier les pages sources.

en: You cannot view the source page(s).
fr_FR: Vous ne pouvez pas voir la source de la page.

en: You do not have access to add a message to this conversation.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à l'ajout de messages dans cette conversation.

en: You do not have access to add any page types beneath the selected page.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à l'ajout de quelque page type que se soit sous la page sélectionnée.

en: You do not have access to approve this stack.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à l'approbation de cette pile.

en: You do not have access to delete this page type.
fr_FR: Vous n'avez pas les droits pour supprimer ce type de page.

en: You do not have access to delete this stack.
fr_FR: Vous n'avez pas les droits pour supprimer cette pile

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
fr_FR: Vous n'avez pas accès aux téléchargements de thèmes ou extensions du marketplace.

en: You do not have access to edit this group.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à l'édition de ce groupe.

en: You do not have access to edit this message.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à l'édition de ce message.

en: You do not have access to edit this page type permissions.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d'éditer ce type de page.

en: You do not have access to edit this page type.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d'éditer ce type de page.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
fr_FR: Vous n'avez pas accès au Plan du site du Tableau de bord.

en: You do not have access to the file manager.
fr_FR: Vous n'avez pas accès au gestionnaire de fichiers.

en: You do not have access to the group search.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à la recherche de groupes.

en: You do not have access to the sitemap.
fr_FR: Vous n'avez pas accès au Plan du site.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à la recherche d'utilisateur. Ce paramètrage peut être modifié dans la section Accès des Paramètres du Tableau de bord.

en: You do not have any page types.
fr_FR: Vous n'avez aucun type de page.

en: You do not have group search permissions.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de rechercher un groupe.

en: You do not have permission to add a group beneath %s
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d’ajouter un groupe sous %s

en: You do not have permission to add a page of this type.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de créer de nouvelles pages de ce type.

en: You do not have permission to add attachments.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'ajouter des pièces jointes.

en: You do not have permission to add this page to this section of the tree.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d'ajouter cette de page dans cette section de l’arborescence.

en: You do not have permission to add this tree.
fr_FR: Vous n'avez pas la permissions d'ajouter cet arbre.

en: You do not have permission to approve page versions.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d’approuver des versions de pages.

en: You do not have permission to approve this message.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'approuver ce message.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
fr_FR: Vous n'avez la permission de modifier les autorisations d'aucune des pages sélectionnées.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation de connecter ce site au marketplace.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
fr_FR: Vous n'avez l'autorisation de copier aucun des fichiers sélectionnés.

en: You do not have permission to create new pages of this type.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de créer de nouvelles pages de ce type.

en: You do not have permission to create or administer backups.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à créer ou administrer les sauvegardes.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer un seul de ces fichiers.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
fr_FR: Vous n'avez la permission de supprimer aucune des pages sélectionnées.

en: You do not have permission to delete page versions.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer cette version de page.

en: You do not have permission to delete this file set.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation de supprimer cette collection de fichiers.

en: You do not have permission to discard this page.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation de jeter cette page.

en: You do not have permission to download add-ons.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de télécharger des extensions.

en: You do not have permission to drag this node here.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de glisser ce nœud ici.

en: You do not have permission to flag this message.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de marquer ce message.

en: You do not have permission to install add-ons.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d'installer des extensions.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'installer des types de blocs personnalisés ni d'extensions.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
fr_FR: Vous n'avez la permission de modifier les paramètres du cache d'aucune des pages sélectionnées.

en: You do not have permission to modify this attribute.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier cet attribut.

en: You do not have permission to modify this file.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier ce fichier.

en: You do not have permission to perform this action.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette action.

en: You do not have permission to post this to conversation.
fr_FR: Vous n’avez pas l’autorisation d’ajouter ce message dans la conversation.

en: You do not have permission to publish a page in this location.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de publier une page à cet emplacement.

en: You do not have permission to restore this message.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de restaurer ce message.

en: You do not have permission to uninstall packages.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de désinstaller les paquets.

en: You do not have permission to upgrade this installation of concrete5.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de mettre à jour cette installation de concrete5.

en: You do not have permission to view this conversation
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de voir cette conversation

en: You do not have permissions to add a page of this type in the selected location.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'ajouter une page de ce type à cet emplacement.

en: You do not have permissions to refresh this page.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation de rafraichir cette page.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
fr_FR: Vous n'avez pas suffisamment de privilèges pour ajouter cette ou ces pages à cet endroit.

en: You do not have the ability to copy this file.
fr_FR: Vous n'êtes pas habilité à copier ce fichier.

en: You do not have user search or group search permissions.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de recherche de groupes ou d'utilisateurs.

en: You don't have access to update this attribute.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à cet attribut.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
fr_FR: Vous n'avez aucune langue d'interface installée. Vous devez faire tourner Concrete5 en anglais.

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
fr_FR: Vous avez glissé "%s" sur "%s". Que désirez-vous faire ?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
fr_FR: Vous avez téléchargé une nouvelle version de concrete5 mais n'avez pas encore effectué la mise à jour.

en: You have no access to groups.
fr_FR: Accès aux groupes non autorisé.

en: You have no access to user export.
fr_FR: Vous n'avez pas accès à l'export des utilisateurs.

en: You have no access to users.
fr_FR: Vous n'avez pas accès aux utilisateurs.

en: You have no anti-spam libraries installed.
fr_FR: Vous n'avez aucune bibliothèque anti-indésirable installée.

en: You have no backups available.
fr_FR: Aucune sauvegarde disponible.

en: You have no captcha libraries installed.
fr_FR: Vous n'avez aucune bibliothèque de Captcha installée.

en: You have no jobs installed.
fr_FR: Vous n'avez aucune tâche d'installée.

en: You have no presets.
fr_FR: Vous n'avez pas de pré-réglages.

en: You have not added any Job sets.
fr_FR: Vous n'avez ajouter aucune collection de tâches

en: You have not added any composer form layout control sets.
fr_FR: Vous n'avez ajouté aucun paramétrage de contrôle de formulaire de compositeur.

en: You have not added any data sources.
fr_FR: Vous n'avez ajouté aucune source.

en: You have not added any feeds.
fr_FR: Vous n'avez ajouté aucun flux.

en: You have not added any group sets.
fr_FR: Vous n'avez ajouté aucune collection de groupes.

en: You have not added any social links.
fr_FR: Vous n'avez ajouter aucun lien social

en: You have not created a topic tree.
    You must create a topic tree from the <a href="%s">Topics Page</a>
    before you can use this attribute type.
fr_FR: Vous n'avez pas créer d'arbre de sujets.
    Vous devez créer un arbre de sujets depuis la <a href="%s">page de sujets</a>
    avant de pouvoir utiliser ce type d'attribut.

en: You have not created any multilingual content sections yet.
fr_FR: Vous n'avez encore créé aucune section de contenu multilingue.

en: You have not created any page types yet.
fr_FR: Vous n'avez créer aucune collection de types de pages.

en: You have not created any surveys.
fr_FR: Vous n'avez créé aucun sondage.

en: You have not defined any multilingual sections for your site yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore défini de section multilingue sur votre site.

en: You have registered on %s. Your account will be approved by the administrator.
fr_FR: Vous êtes enregistré dans %s. Votre compte sera approuvé par l'administrateur.

en: You have too many attachments.
fr_FR: Vous avez trop de fichiers joints.

en: You haven't chosen a valid %s
fr_FR: Choix de %s non valide

en: You haven't chosen where to publish this page.
fr_FR: Vous n'avez pas spécifié où la page doit être publiée

en: You haven't written a message!
fr_FR: Vous n'avez pas écrit de message !

en: You may approve or remove this user account here
fr_FR: Vous devriez approuver ou supprimer ce compte utilisateur ici

en: You may approve or remove this user account here:
fr_FR: Vous devriez approuver ou supprimer ce compte utilisateur ici:

en: You may not add %s to area %s.
fr_FR: Vous ne devriez pas ajouter %s à la zone %s.

en: You may not add a category here.
fr_FR: Vous ne devriez pas ajouter de catégorie ici.

en: You may not add a topic here.
fr_FR: Vous ne devriez pas ajouter de sujet ici.

en: You may not add topic trees.
fr_FR: Vous ne devriez pas ajouter d'arborescence.

en: You may not arrange the contents of area %s.
fr_FR: Vous ne devriez pas organiser les contenus de la zone %s.

en: You may not delete a required thumbnail type.
fr_FR: Vous ne devriez pas supprimer un type de miniature requit.

en: You may not delete the default file storage location.
fr_FR: Vous ne devriez pas supprimer l'emplacement de stockage par défaut.

en: You may not delete the home page.
fr_FR: Vous ne devriez pas supprimer la page d'accueil de votre site.

en: You may not edit this node.
fr_FR: Vous ne devriez pas éditer ce nœud.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
fr_FR: Vous ne devriez pas déplacer/copier/lier la(les) page(s) choisie(s) sur cette destination.

en: You may not remove the top level node.
fr_FR: Vous ne devriez pas supprimer le nœud racine.

en: You may not remove this node.
fr_FR: Vous ne devriez pas enlever ce nœud.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
fr_FR: Vous ne pouvez pas envoyer plus de %s messages en %s minutes

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
fr_FR: Vous ne devez ajouter d'accès à ces pages sélectionnées que si elles ont été réglées pour outrepasser les permissions de leur page parente ou des permissions par défaut.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
fr_FR: Les mises à jours ne sont applicables qu'à une version supérieure à celle que vous utilisez.

en: You may only select a single file.
fr_FR: Vous devez sélectionner une seul fichier.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
fr_FR: Vous ne pouvez définir des autorisations spécifiques sur les pages que si celles-ci sont autorisées à outrepasser les valeurs par défaut de leur page parente.

en: You must <a href="%s">enable advanced permissions</a> to set permissions for pages created of a certain type.
fr_FR: Vous devez <a href="%s">activer les permissions avancées</a> pour gérer les permissions des pages créées avec un certain tye.

en: You must <a href="%s">sign in</a> to post to this conversation.
fr_FR: Vous devez <a href="%s">vous loguer</a> pour poster dans cette conversation.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
fr_FR: Vous devez être connecté comme %s pour supprimer des groupes

en: You must be logged in to access this page.
fr_FR: Vous devez être connecté pur accéder à cette page.

en: You must choose a file.
fr_FR: Vous devez choisir un fichier.

en: You must choose a page template.
fr_FR: Vous devez choisir un thème de age.

en: You must choose a page to publish this page beneath.
fr_FR: Vous devez choisir une page pour y publier celle-ci en dessous.

en: You must choose a service.
fr_FR: Vous devez choisir un service.

en: You must choose a valid default page template.
fr_FR: Vous devez choisir un thème de page par défaut valide.

en: You must choose a valid parent page for pages of this type.
fr_FR: Vous devez spécifier une page parent valide pour des pages de ce type.

en: You must choose at least one link.
fr_FR: Vous devez choisir au moins un lien.

en: You must choose at least one service.
fr_FR: Vous devez choisir au moins un service.

en: You must choose the type of page these page types are published beneath.
fr_FR: Vous devez choisir le type de page pour y publier celle-ci en dessous.

en: You must choose two separate multilingual sections to copy from/to
fr_FR: Vous devez choisir deux sections multilingues pour copier depuis / dans

en: You must choose who this permission is for.
fr_FR: Vous devez choisir pour qui est cette autorisation.

en: You must create an attribute with the 'thumbnail' handle in order to use this option.
fr_FR: Vous devez créer un attribut avec l'identifiant unique 'thumbnail' pour pouvoir utiliser cette option.

en: You must create the directory %s and make it writable before you may run this tool. Additionally, all files within this directory must be writable.
fr_FR: Vous devez créer le répertoire %s et le rendre accessible en écriture avant de pouvoir lancer cet outil. De plus, tous les fichiers dans ce répertoire doivent être accessible en écriture.

en: You must disable PHP's ASP Style Tags.
fr_FR: Vous devez désactiver les tags PHP type ASP.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
fr_FR: Vous devez activer les <a href="%s">permissions avancées</a> pour utiliser les collections de groupes.

en: You must enable PHP's JSON support. This should be enabled by default in PHP 5.2 and above.
fr_FR: Vous devez activer le support PHP de JSON. Ceci doit être activé par défaut depuis PHP 5.2

en: You must enable ctype and multibyte string (mbstring) support in PHP.
fr_FR: Vous devez activer le support ctype et des chaines de caractères multi-octets (mbstring) sur votre copie de PHP.

en: You must enter a valid email address to post this message.
fr_FR: Vous devez entrer une adresse email valide pour poster ce message.

en: You must enter a valid email address.
fr_FR: Vous devez saisir une adresse électronique valide

en: You must enter your name to post this message.
fr_FR: Vous devez entrer vos nom pour poster ce message.

en: You must give the workflow a name.
fr_FR: Vous devez donner un nom à votre flux de travail.

en: You must give your custom style preset a name.
fr_FR: Vous devez nommer votre préréglage de style personnalisé.

en: You must give your file a link.
fr_FR: Vous devez donner un lien à votre fichier.

en: You must give your stack a name.
fr_FR: Vous devez donner un nom à votre pile.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
fr_FR: Vous devez avoir accès au Plan du site du Tableau de bord pour rechercher des pages.

en: You must have more than one multilingual section to use this tool.
fr_FR: Vous devez avoir plus qu'une seule section multilingue pour utiliser cette outil.

en: You must include a root path for this storage location.
fr_FR: Vous devez inclure le chemin absolue pour cet emplacement de stockage.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
fr_FR: Vous devez installer le lecteur Flash d'Adobe pour voir ce contenu.

en: You must select a file.
fr_FR: Vous devez sélectionner un fichier.

en: You must select a form.
fr_FR: Vous devez sélectionner un formulaire.

en: You must select a valid location.
fr_FR: Vous devez sélectionner un emplacement valide.

en: You must select a valid sample content starting point.
fr_FR: Vous devez sélectionner un exemple de contenu valide comme point de départ.

en: You must select an image.
fr_FR: Vous devez sélectionner une image.

en: You must select at least one file.
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins un fichier.

en: You must select at least one group to move
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins un groupe à déplacer

en: You must sign in order to access this page!
fr_FR: Vous devez vous connecter afin d'accéder à cette page !

en: You must specify a default language tree in your multilingual settings.
fr_FR: Vous devez spécifier une langue par défaut dans vos paramètres multilingues.

en: You must specify a description for this badge. It will be displayed publicly.
fr_FR: Vous devez spécifier une description pour ce badge. Il sera affiché publiquement.

en: You must specify a page for this multilingual content section.
fr_FR: Vous devez spécifier une page pour cette section multilingue.

en: You must specify a plugin key and name.
fr_FR: Vous devez spécifier une clé et un nom pour le plugin.

en: You must specify a search string.
fr_FR: Vous devez spécifier une chaîne de recherche.

en: You must specify a unique handle for your page type.
fr_FR: Vous devez spécifier un identifiant unique valide pour votre type de page.

en: You must specify a valid URL.
fr_FR: Vous devez spécifier une URL valide.

en: You must specify a valid database name
fr_FR: Vous devez spécifier un nom de base de données valide

en: You must specify a valid database server
fr_FR: Vous devez saisir un serveur de bases de données valide

en: You must specify a valid description.
fr_FR: Vous devez spécifier une description valide.

en: You must specify a valid file for %s
fr_FR: Vous devez spécifier un fichier valide pour %s

en: You must specify a valid file.
fr_FR: Vous devez renseigner un fichier valide.

en: You must specify a valid handle for your page type.
fr_FR: Vous devez spécifier un identifiant unique valide pour votre type de page.

en: You must specify a valid image file.
fr_FR: Vous devez spécifier une fichier image valide.

en: You must specify a valid name for your page type.
fr_FR: Vous devez spécifier un nom valide pour votre type de page.

en: You must specify a valid name for your tree.
fr_FR: Vous devez spécifier un nom valide pour votre arbre.

en: You must specify a valid title.
fr_FR: Vous devez spécifier un titre valide.

en: You must specify a valid topic tree parent node ID and topic tree ID.
fr_FR: Vous devez spécifier un ID de nœud d'arbre de sujets valide et une ID d'arbre de sujets.

en: You must specify an external form.
fr_FR: Vous devez spécifier un formulaire externe.

en: You must specify at least one country.
fr_FR: Vous devez spécifier au moins un pays.

en: You must specify at least one page template.
fr_FR: Vous devez spécifier au moins un thème de page.

en: You must specify at least one template to create.
fr_FR: Vous devez spécifier au moins un thème a créer.

en: You must specify at least one valid URL.
fr_FR: Vous devez spécifier au moins une URL valide.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
fr_FR: Vous devez avoir le lecteur Flash d'Adobe installé sur votre ordinateur pour téléverser et modifier votre avatar.

en: You need to update .htaccess by hand.
fr_FR: Vous devez mettre à jour le .htaccess manuellement.

en: You will receive a test message from %s
fr_FR: Vous allez recevoir un message test de %s

en: You've already installed that package.
fr_FR: Vous avez déjà installé ce paquet.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out.
    				We've notified an administrator to check into this.
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
fr_FR: Le nombre de messages envoyés dépassant nos capacités, le dernier n'a pas pu partir.
                    L'administrateur en a été informé afin de vérifier cela.
                    Veuillez attendre quelques minutes avant d'envoyer un nouveau message.

en: You've voted on this survey.
fr_FR: Vous avez déjà répondu à ce sondage.

en: YouTube URL
fr_FR: URL Youtube

en: YouTube Video
fr_FR: Vidéo Youtube

en: YouTube Video disabled in edit mode.
fr_FR: Vidéo youtube désactivée en mode édition.

en: Your Details
fr_FR: Vos informations

en: Your MySQL database does not support InnoDB database tables. These are required.
fr_FR: Votre base de donnée MySQL ne supporte pas les tables de type InnoDB.

en: Your RSS feed must have a valid URL, containing only letters, numbers or underscores
fr_FR: Votre flux RSS doit avoir une URL valide, ne contenant que des lettres, chiffres et tirets bas.

en: Your RSS feed must have a valid description.
fr_FR: Votre flux RSS doit avoir une description valide.

en: Your RSS feed must have a valid title.
fr_FR: Votre flux RSS doit avoir un titre valide.

en: Your Site
fr_FR: Votre site

en: Your account has been created, and you are now logged in.
fr_FR: Votre compte a été créé, et vous êtes maintenant connecté.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
fr_FR: Votre navigateur ne permet pas le glissé/déposé pour téléverser des fichiers.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
fr_FR: Votre site Concrete5 n'utilise pas le système de permissions simplifiées. Vous devrez régler des permissions spécifiques pour chaque page et zone de contenu.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
fr_FR: Votre répertoire de configuration <em>config/</em> semble ne pas être accessible en écriture par le serveur web.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
fr_FR: Votre opération de copie ne va affecter que la page actuelle - aucun de ses enfants.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
fr_FR: Votre site actuel utilise une version de concrete5 plus récente que celle-ci. Vous ne pouvez pas effectuer la mise à jour.

en: Your file storage location must have a name.
fr_FR: Votre emplacement de stockage de fichiers doit avoir un nom.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
fr_FR: Le serveur web doit avoir les droits en écriture sur le répertoire files/.

en: Your form must have a name.
fr_FR: Votre formulaire doit avoir un nom.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
fr_FR: Votre image doit être un fichier gif ou png de 16x16 pixels avec comme extension .ico.

en: Your locale will be computed from your choice of language and country. Your language icon will be chosen based on the country.
fr_FR: Votre locale sera calculée à partir du choix de la langue et du pays. L’icône de la langue sera choisie en fonction du pays.

en: Your login is the most recent.
fr_FR: Votre connexion est la plus récente.

en: Your message cannot be empty.
fr_FR: Votre message ne doit pas être vide.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
fr_FR: Le serveur web doit avoir les droits en écriture sur le répertoire /packages.

en: Your project page URL is:
fr_FR: L'URL de votre page projet est:

en: Your question has been saved.
fr_FR: Votre question a été sauvegardée.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
fr_FR: Votre enregistrement a été approuvé. Vous pouvez vous connecter sur votre nouveau compte ici

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
fr_FR: Votre requête pour déplacer "%s" sous "%s" a été enregistrée. Une personne ayant les droits en rapport devra approuver et valider les changements.

en: Your session has expired. Please sign in again.
fr_FR: Votre session a expiré. Veuillez vous connecter à nouveau.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>.
fr_FR: Votre site est déjà à jour ! La version actuelle de concrete5 est <b>%s</b>.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
fr_FR: Votre site est actuellement connecté à la communauté concrete5. L'URL de votre page de projet est:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
fr_FR: Votre site n'est actuellement pas connecté à la communauté Concrete5. Vous connecter vous permet d'étendre simplement et rapidement votre site avec des thèmes et/ou extensions.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
fr_FR: Votre site n'est actuellement pas connecté à la communauté Concrete5. Vous connecter vous permet d'étendre simplement et rapidement votre site avec des thèmes et/ou extensions et vous permet également d'activer la fonction de mise à jour automatique.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
fr_FR: Votre site est maintenant connecté à la communauté concrete5.

en: Your site's name has been saved.
fr_FR: Le nom de votre site a été enregistré.

en: Your subject cannot be empty.
fr_FR: Votre sujet ne doit pas être vide.

en: Your thumbnail type handle must only contain lowercase letters and underscores.
fr_FR: L'identifiant de votre type de miniature ne doit contenir que des lettres en minuscule et tirets bas.

en: Your thumbnail type must have a name.
fr_FR: Votre type de miniature doit avoir un nom.

en: Zip Archive
fr_FR: Archive Zip

en: Zip Support
fr_FR: Support ZIP

en: [SHIFT]+[TAB] Backward
fr_FR: [SHIFT]+[TAB] pour reculer

en: [TAB] Forward
fr_FR: [TAB] pour avancer

en: accessibility, easy mode
fr_FR: accessibilité, mode facile

en: action, community actions
fr_FR: action, communauté, actions

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
fr_FR: ajouter un fichier, supprimer un fichier, copier, déplacer, alias, redimensionner, rogner, renommer, images, titre, attribut

en: add workflow, remove workflow
fr_FR: ajout de flux de travail, suppression de flux de travail

en: add-on, addon, add on, package, app, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
fr_FR: extension, paquet,app, ecommerce, discussions, forums, thèmes, blocs

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
fr_FR: extension, extension, e-commerce, installer, discussions, forums, thèmes, modèles, blocs

en: and all its children were successfully copied beneath
fr_FR: et tous ses enfants ont été correctement copiés sous

en: antispam, block spam, security
fr_FR: anti-indésirable, blocage des indésirables, sécurité

en: at a specific date and time
fr_FR: à une date et heure spécifique

en: at the current level
fr_FR: au niveau actuel

en: at the level above
fr_FR: Au niveau supérieur

en: at the second level
fr_FR: Au second niveau

en: at the third level
fr_FR: Au troisième niveau

en: at the top level
fr_FR: Au premier niveau

en: atom, rss, feed, syndication
fr_FR: atom, rss, flux, syndication

en: attribute configuration
fr_FR: configuration d'attibuts

en: attribute type icon
fr_FR: icône de type d'attribut

en: attributes, sets
fr_FR: attributs, collections

en: attributes, types
fr_FR: attributs, types

en: auth, authentication, types, oauth, facebook, login, registration
fr_FR: authentification, types, oauth, facebook, connexion, enregistremnt

en: beneath
fr_FR: sous

en: block, refresh, custom
fr_FR: bloc, rafraîchir, personnalisé

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
fr_FR: masse, seo, modifier mots-clés, moteur, optimisation, recherche

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
fr_FR: acheter une extension, acheter une extension, acheter une extension, commander une extension, commander une extension, commander une extension, trouver un extension, nouvelle extension, marketplace

en: buy theme, new theme, marketplace, template
fr_FR: acheter un thème, nouveau thème, Marketplace, modèle

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
fr_FR: option de cache, modification de cache, outrepasser, activer le cache, désactiver le cache, pas de cache, cache des pages, mettre en cache

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
fr_FR: option du cache, désactiver le cache, pas de cache, cache de page, mettre en cache

en: cache page if all blocks support it.
fr_FR: Mettre les pages en cache si tous les blocs le supportent.

en: characters
fr_FR: caractères

en: community, points, karma
fr_FR: communauté, points, karma

en: concrete5 Marketplace
fr_FR: Boutique d'extensions de concrete5

en: concrete5 Marketplace - Download
fr_FR: Boutique d'extensions de concrete5 - Téléchargements

en: concrete5 Marketplace - Purchase & Checkout
fr_FR: Boutique d'extensions de concrete5 - Achats & Paiements

en: concrete5 Migrations
fr_FR: Migrations de concrete5

en: concrete5 Update
fr_FR: Mettre à jour concrete5

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
fr_FR: Concrete5 ne peut analyser les informations PATH_INFO ou ORIG_PATH_INFO fournies par votre serveur.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
fr_FR: concrete5 n'est pas compatible avec Internet Explorer 6 en mode édition.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
fr_FR: Paramètres de l'interface de concrete5 correctement sauvegardés.

en: concrete5 is already installed.
fr_FR: concrete5 est déjà installé.

en: concrete5 is not compatible with opcode caches that strip PHP comments. Certain configurations of eAccelerator and Zend opcode caching may use this behavior, and it must be disabled.
fr_FR: concrete5 n'est pas compatible avec les caches d'opcode qui bandent les commentaires PHP. Certaines configurations des caches d'opcodes de eAccelerator et Zend peuvent avoir ce comportement, et doivent êtres désactivés.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 with JPEG, PNG and GIF support. Doublecheck that your installation has support for all these image types.
fr_FR: concrete5 nécessite la librairie GD 2.0.1 incluant le support JPEG, PNG et GIF. Veuillez vérifier que votre installation supporte tous ces types d’images.

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
fr_FR: Concrete5 requiert les extensions PHP XML Parser et SimpleXML.

en: concrete5 requires at least PHP %s
fr_FR: concrete5 requiert au minimum PHP %s

en: concrete5 runs best with at least 64MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. You may experience problems uploading and resizing large images, and may have to install concrete5 without sample content.
fr_FR: concrete5 fonctionne mieux avec au moins 64MB de RAM.
    Votre limite de mémoire est actuellement de %s MB. Vous pourriez avoir des problèmes en téléversant ou redimensionnant de grandes images, et pourriez devoir installer concrete5 sans les contenus d'exemples.

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
fr_FR: Si vous connaissez Concrete5 vous pouvez choisir "Site vide", mais si vous découvrez Concrete5 nous vous recommandons de commencer avec des exemples de contenu.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
fr_FR: concrete5 n'a pas pu sauvegarder le paquet après téléchargement.

en: concrete5 will not install with less than 24MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. Please increase your memory_limit using ini_set.
fr_FR: concrete5 ne s'installera pas avec moins de 24MB de RAM.
    Votre limite de mémoire est actuellement de %s MB. Veuillez augmenter votre paramètre memory_limit en utilisant ini_set.

en: concrete5.org, my account, marketplace
fr_FR: concrete5.org, mon compte, marketplace

en: configure search, site search, search option
fr_FR: configurer la recherche, recherche sur le site, options de recherche

en: conversations bad words, banned words, banned, bad words, bad, words, list
fr_FR: mots bannis des conversations, mots bannis, banni, mauvais mots, mauvais, mots, liste

en: conversations ratings, ratings, community, community points
fr_FR: notation de conversation, notation, communauté, points communautaires

en: dashboard, configuration
fr_FR: tableau de bord, configuration

en: database, entities, doctrine, orm
fr_FR: base de donnée, entités, doctrine, ORM

en: days
fr_FR: jours

en: disable full page cache.
fr_FR: Désactiver la mise en cache des pages complètes.

en: edit stacks, view stacks, all stacks
fr_FR: éditer les piles, voir les piles, toutes les piles

en: editors, hide site, offline, private, public, access
fr_FR: éditeurs, cacher le site, hors ligne, privé, public, accès

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
fr_FR: serveur de courriel, paramétrage des courriels, configuration des courriels, externe, interne

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
fr_FR: serveur de courriel, paramétrage des courriels, configuration des courriels, message privé, système de messagerie, import, courriel, message

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
fr_FR: courriel, connexion, journaux, smtp, pop, erreurs, mysql, log

en: enable full page cache.
fr_FR: Activer la mise en cache des pages complètes.

en: enable source maps in generated CSS files
fr_FR: Activer cartes source dans les fichier CSS générés

en: errors, exceptions, develop, support, help
fr_FR: erreurs, exceptions, développement, support, aide

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
fr_FR: exporter, sauvegarder, base de données, SQL, MySQL, cryptage, restauration

en: failed login attempts
fr_FR: tentatives de connexion échouées

en: file options, file manager, upload, modify
fr_FR: options de fichiers, gestionnaire de fichiers, téléversement, modification

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
fr_FR: fichier, attributs de fichiers, titre, attribut, description, renommer

en: files, category, categories
fr_FR: fichiers, catégorie, catégories

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
fr_FR: trouver une page, chercher une page, rechercher, trouver, pages, plan du site

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
fr_FR: trouver, chercher, personnes, supprimer l'utilisateur, déplacer l'utilisateur, modifier le mot de passe, mot de passe

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
fr_FR: formulaires, journaux, erreur, courriel, mysql, exception, sondage

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
fr_FR: formulaires, journal, erreur, courriel, MySQL, exception, sondage, historique

en: forms, questions, response, data
fr_FR: formulaires, questions, réponse, données

en: group set
fr_FR: collection de groupes

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha
fr_FR: http://fr.wikipedia.org/wiki/CAPTCHA

en: iFrame - Works in more devices
fr_FR: iFrame - Fonctionne avec plus d'appareils

en: iPhone Thumbnail
fr_FR: Miniature iPhone

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
fr_FR: Les icônes iPhone de l'écran d'accueil doivet être de 57x57 et au format .png

en: iPhone icon removed successfully.
fr_FR: Icône iPhone correctement supprimée.

en: iPhone icon updated successfully.
fr_FR: Icône iPhone correctement mise à jour.

en: images, picture, responsive, retina
fr_FR: images, photos, responsive, retina

en: in
fr_FR: dans

en: in alphabetical order.
fr_FR: par ordre alphabétique.

en: in reverse alphabetical order.
fr_FR: par ordre alphabétique inversé.

en: in reverse sitemap order.
fr_FR: par ordre d'apparition inversé du plan du site.

en: in their sitemap order.
fr_FR: dans l'ordre d'apparition du plan du site.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
fr_FR: rechercher dans l'index, ré-indexer la recherche, construire le plan du site, sitemap.xml, purger les anciennes versions, versions de pages, supprimer les anciennes

en: leave blank to hide
fr_FR: laisser vide pour masquer

en: levels
fr_FR: niveaux

en: lock site, under construction, hide, hidden
fr_FR: verrouillage du site, en construction, cacher, invisible

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
fr_FR: logo, icône de marque page, iPhone, icône, marque page

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
fr_FR: profil de membre, page de membre, communauté, forums, social, avatar

en: months
fr_FR: mois

en: multilingual, localization, internationalization, i18n
fr_FR: multilingue, localisation, internationalisation, i18n

en: n/j/Y
fr_FR: j/n/Y

en: network, proxy server
fr_FR: réseau, serveur proxy

en: new file set
fr_FR: nouvelle collection de fichiers

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
fr_FR: nouveau thème, thème, thème actif, modifier le thème, modèle, CSS

en: new user group, new group, group, create
fr_FR: nouveau groupe d'utilisateurs, nouveau groupe, groupe, créer

en: new user, create
fr_FR: nouvel utilisateur, créer

en: of
fr_FR: de

en: on
fr_FR: le

en: once a certain amount of time has passed
fr_FR: une fois un certain temps passé

en: overrides, system info, debug, support, help
fr_FR: remplace, information système, débogage, support, aide

en: page attributes, custom
fr_FR: attributs de pages, personnalisé

en: page types
fr_FR: types de pages

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
fr_FR: pages, ajouter une page, supprimer une page, copier, déplacer, alias

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
fr_FR: pages, ajouter des pages, supprimer des pages, copier, déplacer, alias, en masse

en: pretty, slug
fr_FR: URLs simplifiées

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
fr_FR: profil, connexion, redirection, spécifique, tableau de bord, administrateurs

en: queries, database, mysql
fr_FR: requêtes, base de donnée, mysql

en: questions, quiz, response
fr_FR: questions, quizz, réponse

en: seconds
fr_FR: secondes

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
fr_FR: sécurité, actions, administrateur, admin, paquet, marketplace, recherche

en: security, alternate storage, hide files
fr_FR: sécurité, stockage alternatif, cacher les fichiers

en: security, files, media, extension, manager, upload
fr_FR: sécurité, fichiers, médias, extension, gestionnaire, téléversement

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
fr_FR: sécurité, verrouillage d'ip, déverrouillage, blocage d'ip, restriction, accès

en: security, registration
fr_FR: sécurité, enregistrement

en: sharing, facebook, twitter
fr_FR: partage, facebook, twitter

en: signup, new user, community, public registration, public, registration
fr_FR: connexion, nouvel utilisateur, enregistrement, publique, communauté

en: single, page, custom, application
fr_FR: simple, page, personnalisé, application

en: smtp, mail settings
fr_FR: smtp, paramètre de courriels

en: spam
fr_FR: indésirable

en: stack
fr_FR: pile

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
fr_FR: piles, contenu réutilisable, carnet, copier, coller, coller un bloc, copier un bloc, nom du site, logo

en: step %1$d of %2$d
fr_FR: Étape %1$d de %2$d

en: success
fr_FR: succès

en: survey results
fr_FR: Résultats du sondage

en: test smtp, test mail
fr_FR: tester le smtp, tester les courriels

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
fr_FR: le bloc %s nommé <strong>%s</strong> dans la zone <strong>%s</strong>.

en: timezone, profile, locale
fr_FR: fuseau horaire, profil, environnement linguistique

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
fr_FR: tinymce, bloc de contenu, typographie, éditeur, contenu, superposition

en: to
fr_FR: et

[ctx: toolbar]
en: Add Content
fr_FR: Ajouter du contenu

[ctx: toolbar]
en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

[ctx: toolbar]
en: Edit Mode
fr_FR: Mode édition

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Mode
fr_FR: Sortir du mode édition

[ctx: toolbar]
en: Page Settings
fr_FR: Paramètres de pages

[ctx: toolbar]
en: Return to Website
fr_FR: Revenir sur le site

[ctx: toolbar]
en: Sign Out
fr_FR: Déconnexion

en: topics, tags, taxonomy
fr_FR: sujet, étiquette, tag, taxonomy

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
fr_FR: trafic, statistiques, google analytics, quantification, pages vues, hits

en: translate, translation, internationalization, multilingual
fr_FR: traduire, traduction, internationalisation, multilingue

en: twitter
fr_FR: Twitter

en: update, upgrade
fr_FR: mise à jour, mettre à jour

en: upgrade, new version, update
fr_FR: mettre à jour, nouvelle version, mise à jour

en: user attributes, user data, gather data, registration data
fr_FR: attributs de l'utilisateur, données de l'utilisateur, recueillir des données, données d’enregistrement

en: user, group, people, permissions, expire, badges
fr_FR: utilisateurs, groupes, autorisations, expiration, badges

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
fr_FR: utilisateurs, groupes, personnes, trouver, supprimer l'utilisateur, déplacer l'utilisateur, modifier le mot de passe, mot de passe

en: vanity, pretty url, redirection, hostname, canonical, seo, pageview, view
fr_FR: domaine, url restructurée, redirection, nom de l’hôte, seo, pages vues, vue

en: warning
fr_FR: attention

en: was moved beneath
fr_FR: a été déplacée sous

en: was successfully aliased beneath
fr_FR: a été liée avec succès sous

en: was successfully copied beneath
fr_FR: a été correctement copiée sous

en: website name, title
fr_FR: nom du site, titre

en: weeks
fr_FR: semaines

en: with the earliest first.
fr_FR: des plus anciennes aux plus récentes.

en: with the most recent first.
fr_FR: des plus récentes aux plus anciennes.
