concrete5 - en to it_IT translation catalogue (4135 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
it_IT: 
    
    Gentile %s,
    
    Hai richiesto una nuova password per il sito %s 
    
    Il tuo nome utente è: %s
    
    Puoi cambiare la tua password all’indirizzo internet seguente:
    
    %s
    
    Grazie per aver visitato il sito!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
it_IT: 
    
    Qualcuno ha provato a inviarti spam tramite il tuo sito web. Ecco i dettagli:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
it_IT: 
    
    Per attivare l’account per %s è necessario fare clic sul seguente indirizzo internet:
    
    %s 
    
    Grazie per l’interesse dimostrato per %s

en: 
    %s has posted a new message to the conversation "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s
it_IT: 
    %s ha pubblicato un nuovo messaggio nella conversazione “%s”:
    
    %s
    
    È possibile visualizzare tutta la conversazione all’indirizzo
    
    %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
it_IT: 
    Il modulo %s nel tuo sito concrete5 è stato inviato.
    
    %s
    
    Per vedere tutti gli invii di questo modulo visitare %s

en:  On - email validation
it_IT:  Attivato - validazione email

en:  minutes.
it_IT:  minuti.

en:  with the comments "%s"
it_IT:  con commento “%s”

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
it_IT: “%s” è stata contrassegnata per la rimozione. Vedere questa pagina: %s.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved.
    
    Version Comments: %s
    
    View the page here: %s.
it_IT: “%s” ha modifiche in attesa di approvazione.
    
    Commenti sulla versione: %s
    
    Pagina visualizzabile qui: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
it_IT: “%s” ha modifiche delle autorizzazioni in attesa di approvazione. Vedere questa pagina: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
it_IT: “%s” ha modifiche alle autorizzazioni ereditate in attesa di approvazione. Vedere questa pagina: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
it_IT: “%s” ha modifiche alle autorizzazioni ereditate delle sotto-pagine in attesa di approvazione. Vedere questa pagina: %s.

en: "%s" is not a valid asset group handle
it_IT: “%s” non è un handle di gruppo di risorse valido

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
it_IT: È in attesa di approvazione lo spostamento di “%s” sotto “%s”. Pagina sorgente: %s. Pagina di destinazione: %s.

en: # Children
it_IT: N° figli

en: # Logins
it_IT: N° accessi

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
it_IT[0]: %1$d versioni eliminate da %2$d pagina (%3$s)
it_IT[1]: %1$d versioni eliminate da %2$d pagine (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
it_IT: Il file %1$s è stato salvato (%2$d pagine).

en: %1$s of %2$s
it_IT: %1$s di %2$s

en: %d Block | %d Blocks
it_IT[0]: %d blocco
it_IT[1]: %d blocchi

en: %d Message | %d Messages
it_IT[0]: %d messaggio
it_IT[1]: %d messaggi

en: %d Vote | %d Votes
it_IT[0]: %d voto
it_IT[1]: %d voti

en: %d Workflow | %d Workflows
it_IT[0]: %d flusso di lavoro
it_IT[1]: %d flussi di lavoro

en: %d day | %d days
it_IT[0]: %d giorno
it_IT[1]: %d giorni

en: %d day ago | %d days ago
it_IT[0]: %d giorno fa
it_IT[1]: %d giorni fa

en: %d hour | %d hours
it_IT[0]: %d ora
it_IT[1]: %d ore

en: %d hour ago | %d hours ago
it_IT[0]: %d ora fa
it_IT[1]: %d ore fa

en: %d item | %d items
it_IT[0]: %d elemento
it_IT[1]: %d elementi

en: %d minute | %d minutes
it_IT[0]: %d minuto
it_IT[1]: %d minuti

en: %d minute ago | %d minutes ago
it_IT[0]: %d minuto fa
it_IT[1]: %d minuti fa

en: %d month ago | %d months ago
it_IT[0]: %d mese fa
it_IT[1]: %d mesi fa

en: %d page | %d pages
it_IT[0]: %d pagina
it_IT[1]: %d pagine

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
it_IT[0]: %d pagina eliminata.
it_IT[1]: %d pagine eliminate.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
it_IT[0]: %d pagina ha richiesto la reindicizzazione.
it_IT[1]: %d pagine hanno richiesto la reindicizzazione.

en: %d review | %d reviews
it_IT[0]: %d recensione
it_IT[1]: %d recensioni

en: %d second | %d seconds
it_IT[0]: %d secondo
it_IT[1]: %d secondi

en: %d second ago | %d seconds ago
it_IT[0]: %d secondo fa
it_IT[1]: %d secondi fa

en: %d task | %d tasks
it_IT[0]: %d attività
it_IT[1]: %d attività

en: %d year ago | %d years ago
it_IT[0]: %d anno fa
it_IT[1]: %d anni fa

en: %s (Retina Version)
it_IT: %s (versione Retina)

en: %s Form Submission
it_IT: Invio modulo %s

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
it_IT: %s richiesto da <strong>%s</strong> in data %s.

en: %s Theme
it_IT: Tema %s

en: %s can fully clear your website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
it_IT: %s può azzerare completamente tutti i contenuti del sito e installare il proprio contenuto al loro posto. Se si sta installando un tema per la prima volta si consiglia di farlo. Cancellare tutti i contenuti del sito?

en: %s file deleted successfully. | %s files deleted successfully.
it_IT[0]: %s file è stato eliminato.
it_IT[1]: %s file sono stati eliminati.

en: %s file imported successfully. | %s files imported successfully
it_IT[0]: %s file è stato importato con successo.
it_IT[1]: %s file sono stati importati con successo

en: %s file rescanned successfully. | %s files rescanned successfully.
it_IT[0]: %s file è stato rianalizzato correttamente.
it_IT[1]: %s file sono stati rianalizzati correttamente.

en: %s file uploaded | %s files uploaded
it_IT[0]: %s file caricato
it_IT[1]: %s file caricati

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

[ctx: %s is a channel]
en: Clear all in %s
it_IT: Cancella tutto in %s

en: %s is currently editing this page.
it_IT: %s sta modificando questa pagina.

en: %s method does not exist for the %s class
it_IT: Il metodo %s non esiste per la classe %s

en: %s minutes
it_IT: %s minuti

en: %s more to display. <strong>View all &gt;</strong>
it_IT: %s altri da visualizzare. <strong>Vedi tutti &gt;</strong>

en: %s version deleted successfully | %s versions deleted successfully.
it_IT[0]: %s versione eliminata correttamente
it_IT[1]: %s versioni eliminate correttamente.

en: %s x %s dimensions
it_IT: dimensioni %s x %s

en: %s: Basic Details
it_IT: %s: informazioni di base

en: &larr; Newer
it_IT: &larr; Più recenti

en: &lt; Back to %s
it_IT: &lt; Torna a %s

en: &lt; Back to Home
it_IT: &lt; Torna alla home

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
it_IT: (<strong>Nota</strong>: prima è necessario creare l’attributo delle pagine “is_featured”)

en: (Deleted Group)
it_IT: (gruppo eliminato)

en: (Deleted User)
it_IT: (utente eliminato)

en: (No Description)
it_IT: (senza descrizione)

en: (No Name)
it_IT: (senza nome)

en: (No Subject)
it_IT: (nessun oggetto)

en: (Optional)
it_IT: (opzionale)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
it_IT: (separa più indirizzi email con la virgola)

en: (Unknown author)
it_IT: (Autore sconosciuto)

en: (Unknown)
it_IT: (sconosciuto)

en: (Untitled Page)
it_IT: (pagina senza titolo)

en: (Untitled)
it_IT: (Senza titolo)

en: (User ID: %s)
it_IT: (ID utente: %s)

en: * Scroll right to view full results
it_IT: * Scorrere a destra per vedere i risultati completi

en: ** All
it_IT: ** Tutto

en: ** Choose a page type
it_IT: ** selezionare un tipo di pagina

en: ** Multiple Settings
it_IT: ** Impostazioni multiple

en: ** New
it_IT: ** Nuovo

en: ** No Filtering
it_IT: ** Nessun filtro

en: ** None
it_IT: ** Nessuno

en: ** None Activated
it_IT: ** Nessuna attivata

en: ** None Selected
it_IT: ** Nessuno selezionato

en: ** None Set
it_IT: ** Nessuna selezione

en: ** Options
it_IT: ** Opzioni

en: ** Same as website (default)
it_IT: ** Lo stesso del sito (predefinito)

en: ** Show All
it_IT: *** Mostra tutto

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
it_IT: *** NON RISPONDERE AL MESSAGGIO SEGUENTE. ***

en: *** Undetermined country
it_IT: *** Nazione non specificata

en: *** Unknown or mixed language
it_IT: *** Lingua sconosciuta o mista

en: -- None --
it_IT: -- Nessuno --

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
it_IT: --- Rispondi SOPRA. Non modificare questa riga --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
it_IT: ------------------- Messaggio originale -------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
it_IT: /\-\-\- Rispondi SOPRA\. Non modificare questa riga \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 403 Error
it_IT: Errore 403

en: 404 Error
it_IT: Errore 404

en: 60%
it_IT: 60&

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to obtain your access keys.
it_IT: <a href="%s" target="_blank">Fare clic qui</a> per ottenere le chiavi di accesso.

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
it_IT: <a href="%s">%s</a> è stata contrassegnata per la rimozione.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
it_IT: <a href="%s">%s</a> ha modifiche in attesa di approvazione dell’ereditarietà delle autorizzazioni delle sotto-pagine.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
it_IT: È in attesa di approvazione lo spostamento di <a href="%s">%s</a> sotto <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
it_IT: <a href="%s">%s</a> sottoposta a modifiche delle autorizzazioni.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
it_IT: <a href="%s">%s</a> ha proposto di modificare le autorizzazioni ereditate a %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
it_IT: <a href="%s">Fare clic qui</a> per eseguire nuovamente questo script.

en: <em>%s</em> Reply | <em>%s</em> Replies
it_IT[0]: <em>%s</em> risposta
it_IT[1]: <em>%s</em> risposte

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
it_IT: <p>Recupero delle informazioni dal marketplace di concrete5.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
it_IT: <p>Disconnessione dal marketplace di concrete5 effettuata.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
it_IT: <p>Accesso al marketplace di concrete5 effettuato con successo.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
it_IT: <p>È necessario accedere al marketplace di concrete5 per installare estensioni e temi.  Effettuare l’accesso.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
it_IT: <p>Impossibile installare il pacchetto.  Si è verificato un errore sconosciuto.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
it_IT: <p>Il pacchetto viene scaricato e installato.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
it_IT: <strong>Blocco %s</strong> nell’area <strong>%s</strong>.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
it_IT: <strong>%s</strong>, inviato da %s su %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
it_IT: <strong>Nota:</strong> non sarà possibile disattivare le autorizzazioni avanzate una volta abilitate.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
it_IT: <strong>Richiesta salvata.</strong> È necessario completare il flusso di lavoro perché questa modifica sia attiva.

en: <strong>Upload Files</strong> / Click to Choose or Drag &amp; Drop. /
it_IT: <strong>Carica file</strong> / Fare clic per sfogliare o trascinare qui le icone dei file. /

en: A Beautiful Site Deserves a Beautiful Blog
it_IT: Un bel sito si merita un bel blog

en: A file exists in place of the proxy directory. Please remove the '%s' file to proceed with the proxy class generation.
it_IT: È presente un file nella posizione della cartella proxy. Rimuovere il file “%s” per poter proseguire con la generazione della classe proxy.

en: A job set with name "%s" was not found
it_IT: Non è stato possibile trovare il set di processi automatici con nome “%s”

en: A job with handle "%s" was not found
it_IT: Non è stato possibile trovare il processo automatico con handle “%s”

en: A location has not yet been chosen.
it_IT: Non è stata ancora scelta una posizione.

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
it_IT: Ti è stato inviato un messaggio da %s tramite il tuo profilo su %s

en: A multilingual section page at this location already exists.
it_IT: Una pagina di sezione linguistica esiste già in questa posizione.

en: A new user has registered on your website.
it_IT: Un nuovo utente si è registrato sul tuo sito.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
it_IT: Un nuovo utente si è registrato sul tuo sito web. È necessario approvare questo account per attivarlo e renderlo utilizzabile per accedere al sito.

en: A password can be at most %s characters long.
it_IT: La password deve essere lunga al massimo %s caratteri.

en: A password must be at least %s characters long.
it_IT: La password deve essere lunga almeno %s caratteri.

en: A password must be between %s and %s characters long.
it_IT: La password deve essere lunga tra %s e %s caratteri.

en: A username cannot be more than %s characters long.
it_IT: Il nome utente non può essere più lungo di %s caratteri.

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
it_IT: Il nome utente può contenere solo lettere, numeri, punti (non all’inizio né alla fine), caratteri di sottolineatura (non all’inizio né alla fine).

en: A username may only contain letters, numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
it_IT: Il nome utente può contenere solo lettere, numeri, punti (non all’inizio né alla fine), caratteri di sottolineatura (non all’inizio né alla fine).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces (not at the beginning/end), dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
it_IT: Il nome utente può contenere solo lettere, numeri, spazi (non all’inizio né alla fine), punti (non all’inizio né alla fine), caratteri di sottolineatura (non all’inizio né alla fine).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
it_IT: Il nome utente può contenere solo lettere, numeri, spazi, punti (non all’inizio né alla fine), caratteri di sottolineatura (non all’inizio né alla fine).

en: A username must be at least %s characters long.
it_IT: Il nome utente deve essere lungo almeno %s caratteri.

en: A valid handle must contain no punctuation or spaces.
it_IT: Un handle valido non deve contenere caratteri di punteggiatura o spazi.

en: AJAX Error.
it_IT: Errore AJAX

en: ASP Style Tags Disabled
it_IT: I tag in stile ASP sono disabilitati

en: About
it_IT: Informazioni su

en: Access
it_IT: Accesso

en: Access Denied
it_IT: Accesso negato

en: Access Denied.
it_IT: Accesso negato.

en: Access to block denied
it_IT: Accesso negato al blocco

en: Accessibility
it_IT: Accessibilità

en: Accounts expire after
it_IT: Gli account scadono dopo

en: Action
it_IT: Azione

en: Action Handle
it_IT: Handle dell’azione

en: Action Name
it_IT: Nome dell’azione

en: Action Required
it_IT: Azione richiesta

en: Action is not available here.
it_IT: Azione non disponibile qui.

en: Action to take
it_IT: Azione da intraprendere

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Activate User
it_IT: Attiva utente

en: Activate Users
it_IT: Attiva utenti

en: Activated Users
it_IT: Utenti attivati

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Captcha
it_IT: Captcha attivo

en: Active Conversation Editor
it_IT: Editor attivo delle conversazioni

en: Active Library
it_IT: Libreria attiva

en: Active Users
it_IT: Utenti attivi

en: Active users updated.
it_IT: L’utente attivo è stato aggiornato.

en: Activity
it_IT: Attività

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add %s
it_IT: Aggiungi %s

en: Add & Change Content
it_IT: Aggiungi e modifica contenuto

en: Add Access Entity
it_IT: Aggiungi entità di accesso

en: Add Action
it_IT: Aggiungi azione

en: Add Attribute
it_IT: Aggiungi attributo

en: Add Attributes to Set
it_IT: Aggiungi attributi al set

en: Add Block
it_IT: Aggiungi blocco

en: Add Blocks
it_IT: Aggiungi blocchi

en: Add Category
it_IT: Aggiungi categoria

en: Add Column Left
it_IT: Aggiungi colonna a sinistra

en: Add Column Right
it_IT: Aggiungi colonna a destra

en: Add Content
it_IT: Aggiungi contenuto

en: Add Content Section
it_IT: Aggiungi una sezione di contenuto

en: Add Content to The Page
it_IT: Aggiungi contenuto alla pagina

en: Add Control Set
it_IT: Aggiungi set di controlli

en: Add Entry
it_IT: Aggiungi voce

en: Add External Link
it_IT: Aggiungi collegamento esterno

en: Add Feed
it_IT: Aggiungi feed

en: Add File Set
it_IT: Aggiungi set di file

en: Add Files
it_IT: Aggiungi file

en: Add Form Control
it_IT: Aggiungi controllo al modulo

en: Add From Computer
it_IT: Aggiungi dal computer

en: Add From Incoming
it_IT: Aggiungi da incoming

en: Add Functionality
it_IT: Aggiungi funzionalità

en: Add Group
it_IT: Aggiungi gruppo

en: Add Group Combination
it_IT: Aggiungi combinazione gruppi

en: Add Group Set
it_IT: Aggiungi set di gruppi

en: Add Groups
it_IT: Aggiungi gruppi

en: Add Head
it_IT: Aggiungi intestazione

en: Add Incoming
it_IT: Aggiungi da incoming

en: Add Job Set
it_IT: Aggiungi set di processi

en: Add Layout
it_IT: Aggiungi layout

en: Add Link
it_IT: Aggiungi collegamento

en: Add Location
it_IT: Aggiungi posizione

en: Add Message
it_IT: Aggiungi messaggio

en: Add Message Label
it_IT: Etichetta dove si aggiunge un messaggio

en: Add Mode Active
it_IT: Modalità aggiunta attiva

en: Add Option
it_IT: Inserisci opzione

en: Add Page
it_IT: Aggiungi pagina

en: Add Page Template
it_IT: Aggiungi modello di pagina

en: Add Page Type
it_IT: Aggiungi tipo di pagina

en: Add Pages and Navigate Your Site
it_IT: Aggiungi pagine e naviga nel sito

en: Add Panel
it_IT: Pannello aggiunte

en: Add Points
it_IT: Aggiungi punti

en: Add Question
it_IT: Aggiungi domanda

en: Add Remote Files
it_IT: Aggiungi file remoti

en: Add Row Above
it_IT: Aggiungi riga sopra

en: Add Row Below
it_IT: Aggiungi riga sotto

en: Add Service
it_IT: Aggiungi servizio

en: Add Set
it_IT: Aggiungi set

en: Add Single Page
it_IT: Aggiungi una pagina singola

en: Add Source
it_IT: Aggiungi fonte

en: Add Stack
it_IT: Aggiungi pila

en: Add Template
it_IT: Aggiungi modello

en: Add To Existing Permissions
it_IT: Aggiungi ad autorizzazioni esistenti

en: Add Topic
it_IT: Aggiungi argomento

en: Add Topic Tree
it_IT: Aggiungi albero degli argomenti

en: Add Type
it_IT: Aggiungi tipo

en: Add URL
it_IT: Aggiungi URL

en: Add User
it_IT: Aggiungi utente

en: Add Word
it_IT: Aggiungi parola

en: Add Workflow
it_IT: Aggiungi flusso di lavoro

en: Add a Locale
it_IT: Aggiungi lingua

en: Add a new page to your site, or quickly jump around your sitemap.
it_IT: Aggiungi una nuova pagina al sito, o consulta velocemente la mappa del sito.

en: Add a page
it_IT: Aggiungi una pagina

en: Add a search box to your site.
it_IT: Aggiunge al sito un campo di ricerca.

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
it_IT: Aggiungi e gestisci account e gruppi utente del sito.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
it_IT: Aggiungi il codice HTML e/o JavaScript necessario al monitoraggio di ogni pagina del sito; scegli inoltre se andrà inserito nell’intestazione o nel pié pagina. Questa è la posizione dove, ad esempio, inserire il codice di Google Analytics.

en: Add from Incoming Directory
it_IT: Aggiungi da cartella incoming

en: Add from Remote URL
it_IT: Aggiungi da URL remoto

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
it_IT: Aggiungere singole immagini o un set di immagini tramite il gestore dei file. Le opzioni di riproduzione consentono di visualizzare le immagini in ordine o casualmente. concrete5 renderà le immagini come una presentazione animata.

en: Add page templates to your site.
it_IT: Aggiungi modelli di pagina al sito.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
it_IT: Aggiunge domande e specifica o meno se gli utenti non registrati possono inviare le risposte. Inserisce ogni risposta come opzione sotto opzione Aggiungi opzione. I risultati saranno visibili sotto Pannello di controllo > Rapporti > Sondaggi.

en: Add social links <a href="%s">in the dashboard</a>
it_IT: Aggiungi collegamenti social <a href="%s">dal pannello di controllo</a>

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
it_IT: Aggiunge contenuto di testo formattato utilizzando la barra degli strumenti visuale. Crea collegamenti a pagine, file e altre risorse del sito utilizzando la barra degli strumenti di concrete5 posta in alto.

en: Add the users below to Group(s)
it_IT: Aggiungi i seguenti utenti al gruppo/i

en: Add to Group
it_IT: Aggiungi a gruppo

en: Add uploaded files to a set?
it_IT: Aggiungere i file caricati a un set?

en: Add-On Compatibility
it_IT: Compatibilità estensione

en: Add-On Updates
it_IT: Aggiornamenti estensioni

en: Add-On updates are available!
it_IT: Sono disponibili aggiornamenti per le estensioni!

en: Add-Ons
it_IT: Estensioni

en: Add/Remove Sets
it_IT: Aggiungi/rimuovi set

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: Added Between
it_IT: Aggiunto tra

en: Added On
it_IT: Aggiunto il

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
it_IT: Aggiunto da <strong>%s</strong> il %s

en: Added to Page
it_IT: Aggiunto alla pagina

en: Adding admin user.
it_IT: Aggiunta utente admin.

en: Adding block types.
it_IT: Aggiunta dei tipi di blocco.

en: Adding gathering data sources.
it_IT: Aggiunta delle fonti dei dati per il raccoglitore.

en: Adding image editor functionality.
it_IT: Aggiunta delle funzionalità di modifica delle immagini

en: Adding new posts is disabled for this conversation.
it_IT: L’aggiunta di nuovi post è disabilitata per questa conversazione.

en: Adding pages and content.
it_IT: Aggiunta di pagine e contenuti.

en: Adding themes.
it_IT: Aggiunta dei temi.

en: Additional Attributes
it_IT: Attributi aggiuntivi

en: Address 1
it_IT: Indirizzo 1

en: Address 2
it_IT: Indirizzo 2

en: Address Options
it_IT: Opzioni indirizzo

en: Adds a front-end language switcher to your website.
it_IT: Aggiunge un selettore della lingua al tuo sito web.

en: Adds a thin hairline horizontal divider to the page.
it_IT: Aggiunge alla pagina una sottile linea divisoria orizzontale.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
it_IT: Aggiungi immagini e onstate dalla libreria alle pagine.

en: Administrator Information
it_IT: Informazioni sull’amministratore

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Advanced Block Settings
it_IT: Impostazioni avanzate del blocco

en: Advanced Permissions
it_IT: Autorizzazioni avanzate

en: Advanced Search
it_IT: Ricerca avanzata

en: Advanced block settings saved successfully.
it_IT: Le impostazioni avanzate del blocco sono state salvate.

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
it_IT: Le autorizzazioni avanzate sono disattivate. È possibil abilitarle qui sotto.

en: Advanced permissions are turned on.
it_IT: Le autorizzazioni avanzate sono attive.

en: Advanced permissions enabled.
it_IT: Autorizzazioni avanzate abilitate.

en: Advanced settings for web developers.
it_IT: Impostazioni avanzate per gli sviluppatori web.

en: After Today
it_IT: Dopo di oggi

en: Alias deleted.
it_IT: L’alias è stato eliminato.

en: Align text to the left
it_IT: Allinea a sinistra

en: Align text to the right
it_IT: Allinea a destra

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: All
it_IT: Tutto

en: All Attributes
it_IT: Tutti gli attributi

en: All Available Countries
it_IT: Tutte le nazioni disponibili

en: All Block Types
it_IT: Tutti i tipi di blocco

en: All Channels
it_IT: Tutti i canali

en: All Day
it_IT: Tutto il giorno

en: All File Types
it_IT: Tutti i tipi di file

en: All Groups
it_IT: Tutti i gruppi

en: All Items
it_IT: Tutti gli elementi

en: All Levels
it_IT: Tutti i livelli

en: All Page Types
it_IT: Tutti i tipi di pagina

en: All Pages
it_IT: Tutte le pagine

en: All Themes
it_IT: Tutti i temi

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
it_IT: Di seguito sono elencati tutti i blocchi attualmente installati sul sito. I blocchi personalizzati che hai sviluppato appariranno sotto la voce “In attesa di installazione” finché non verranno installati. Fare clic su qualsiasi blocco per ricavarne informazioni sull’uso e aggiornare le tabelle del database relative al blocco.

en: All documents and images.
it_IT: Tutti i documenti e immagini.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
it_IT: Tutte le pagine sono state elaborate, a partire dall’inizio della esecuzione successiva.

en: All running jobs have been reset.
it_IT: Tutti i processi in esecuzione sono stati reimpostati.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
it_IT: Tutte le versioni del file saranno spostate nella posizione selezionata.

en: Allow External Links
it_IT: Permetti collegamenti esterni

en: Allow automatic registration
it_IT: Permetti registrazione automatica

en: Allow multiple options to be chosen.
it_IT: Permetti la selezione di opzioni multiple.

en: Allow users to add to this list.
it_IT: Permetti agli utenti di aggiungere a questa lista.

en: Allow visitors to signup as site members?
it_IT: Permetti ai visitatori di accedere come membri del sito?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
it_IT: Consenti agli utenti di specificare il proprio fuso orario. Questa impostazione è modificabile nel profilo utente e nella sezione utenti del pannello di controllo.

en: Allowed File Extensions (Comma separated, no periods).
it_IT: Estensioni dei file permesse (separate da virgole, senza punti).

en: Allowed File Types
it_IT: Tipi di file permessi

en: Allowed Page Templates
it_IT: Modelli di pagina abilitati

en: Allowed file types saved.
it_IT: Tipi di file permessi salvati.

en: Allows other blocks like the topic list block to pass search criteria to this page list block.
it_IT: Permetti ad altri blocchi, come il blocco dell’elenco degli argomenti, di fornire criteri di ricerca a questo blocco di elenco delle pagine.

en: Allows users to add social icons to their website
it_IT: Permetti agli utenti di aggiungere icone social al loro sito web

en: Allows users to share this page with social networks.
it_IT: Permette agli utenti di condividere questa pagina sui social network.

en: Alphabetical
it_IT: Alfabetico

en: Alphabetical order
it_IT: In ordine alfabetico

en: Already Installed
it_IT: Già installata

en: Already Started.
it_IT: Già avviato.

en: Alt. Text
it_IT: Testo alt.

en: Always publish below a certain page.
it_IT: Pubblica sempre sotto una certa pagina.

en: An attribute with the handle %s already exists.
it_IT: Esiste già un attributo con handle %s.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
it_IT: È stata inviata un’email al tuo indirizzo di posta elettronica. Fai clic sul collegamento contenuto nel messaggio per confermare l’indirizzo email.

en: An error occured while deleting this item:
it_IT: Si è verificato un errore durante l’eliminazione di questo elemento:

en: An error occured while saving.
it_IT: Si è verificato un errore durante il salvataggio.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
it_IT: Si è verificato un errore durante la copia.

en: An error occurred while attempting to determine file permissions.
it_IT: Si è verificato un errore durante la determinazione delle autorizzazioni del file.

en: An error occurred while downloading the package.
it_IT: Errore durante lo scaricamento del pacchetto.

en: An error occurred while processing this request.
it_IT: Si è verificato un errore durante l’elaborazione di questa richiesta.

en: An error occurred while trying to create the account.
it_IT: Si è verificato un errore durante la creazione dell’account.

en: An error occurred while trying to install the package.
it_IT: Errore durante l’installazione del pacchetto.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
it_IT: Errore durante la decompressione del pacchetto.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
it_IT: Si è verificato un errore non previsto durante l’associazione del sito al marketplace.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
it_IT: Si è verificato un errore inatteso durante la ricerca del file richiesto

en: An unexpected error occurred.
it_IT: Si è verificato un errore imprevisto.

en: An unknown error occurred while trying to find the thumbnails!
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto durante il tentativo di recuperare le miniature!

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto durante l’upload del file. Verificare che l’upload dei file sia abilitato e che le dimensioni del file da caricare non superino i valori delle variabili post_max_size e/o upload_max_filesize.
    
    Upload file: %s
    Max dimensione file in upload: %s
    Max dimensione post: %s

en: An unspecified error has occurred.
it_IT: Si è verificato un errore imprevisto.

en: An unspecified error occurred.
it_IT: Si è verificato un errore non specificato.

en: Anchor
it_IT: Ancora

en: And much more!
it_IT: E molto altro!

en: Anonymous
it_IT: Anonimo

en: Another Blog Post
it_IT: Un altro post del blog

en: Another Page
it_IT: Altra pagina

en: Answer Options
it_IT: Opzioni risposta

en: Answer Type
it_IT: Tipo risposta

en: Anti-spam settings saved.
it_IT: Impostazioni anti-spam salvate.

en: Antispam libraries
it_IT: Liprerie antispam

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
it_IT: Qualsiasi codice HTML incollato qui verrà inserito automaticamente all’inizio o alla fine di tutte le pagine del sito.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in Composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in Composer.
it_IT: Qui vengono mostrati tutti gli attributi o le aree di blocco abilitate per la modifica di questo tipo di pagina nel composer. Aggiungere blocchi ai valori predefiniti del tipo di pagina. Dopo l’aggiunta del blocco, fare clic su esso e scegliere l’opzione di renderlo disponibile nel composer.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
it_IT: Verrà inviata una notifica a tutti gli indirizzi email indicati in questo campo quando viene rilevato spam.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
it_IT: Gli utenti e/o i gruppi selezionati verranno rimossi dalle autorizzazioni per le pagine selezionate.

en: Anyone may view the website.
it_IT: Chiunque può vedere il sito.

en: Anything that isn't specific to this page happens here. Manage users, files, reporting data, and site-wide settings.
it_IT: Tutto ciò che non è specifico di questa pagina si trova qui. Gestisci gli utenti, i file, i rapporti e le impostazioni globali del sito.

en: Application
it_IT: Applicazione

en: Application specific database entities were refreshed.
it_IT: Le entità di database specifiche dell’applicazione sono state aggiornate.

en: Apply Downloaded Update
it_IT: Applica l’aggiornamento scaricato

en: Apply a sepia tone
it_IT: Applica una tinta seppiata

en: Apply this design to just this page, or your entire site?
it_IT: Applicare questo design solo a questa pagina o a tutto il sito?

en: Apply this theme to every page on your site?
it_IT: Applicare questo tema a tutte le pagine del sito?

en: Approve
it_IT: Approva

en: Approve Changes
it_IT: Approva modifiche

en: Approve Delete
it_IT: Approva rimozione

en: Approve Move
it_IT: Approva spostamento

en: Approve Page
it_IT: Approva pagina

en: Approve Version
it_IT: Approva versione

en: Approve request saved. You must complete the approval workflow before these changes are publicly accessible.
it_IT: La richiesta di approvazione è stata salvata. È necessario approvare il flusso di lavoro affinché le modifiche siano pubblicate.

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Approved Version
it_IT: Versione approvata

en: Approved by
it_IT: Approvato da

en: Approved by %s
it_IT: Approvato da %s

en: Archives
it_IT: Archivi

en: Arctic
it_IT: Artide

en: Are you sure you want to copy the following files?
it_IT: Copiare i seguenti file?

en: Are you sure you want to delete the following files?
it_IT: Eliminare i file seguenti?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
it_IT: Eliminare le seguenti pagine?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
it_IT: Eliminare tutte queste combinazioni personalizzate di stile?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
it_IT: Eliminare questo modulo e gli invii associati?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
it_IT: Eliminare questo modulo compilato?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
it_IT: Eliminare questo modulo compilato?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
it_IT: Eliminare questa combinazione di layout?

en: Are you sure you want to delete this question?
it_IT: Eliminare questa domanda?

en: Are you sure you want to delete this tile?
it_IT: Eliminare questa piastrella?

en: Are you sure you want to delete this word?
it_IT: Eliminare questa parola?

en: Are you sure you want to flag this message as spam?
it_IT: Contrassegnare questo messaggio come spam?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
it_IT: Rimuovere permanentemente questo set di file?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
it_IT: Rimuovere permanentemente questo gruppo?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
it_IT: Rimuovere permanentemente questo utente?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
it_IT: Rimuovere tutti questi stili personalizzati?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
it_IT: Eliminare questo attributo?

en: Are you sure you want to remove this node? It will not remove any resources from the system but it will remove all subcategories and their catalog resource references.
it_IT: Rimuovere questo nodo? Non verrà rimossa alcuna risorsa dal sistema, ma verranno rimosse tutte le sotto-categorie e i relativi riferimenti dal catalogo delle risorse.

en: Are you sure you want to remove this value?
it_IT: Rimuovere questo valore?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
it_IT: Rimuovere questo flusso di lavoro?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this conversation? You will no longer receive email updates when new messages are posted.
it_IT: Rimuovere l’iscrizione a questa conversazione? Non si riceveranno più aggiornamenti tramite email quando verranno pubblicati nuovi messaggi.

en: Are you sure you wish to delete this page?
it_IT: Eliminare questa pagina?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
it_IT: Attivare i seguenti utenti?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
it_IT: Disattivare i seguenti utenti?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
it_IT: Eliminare i seguenti utenti?

en: Are you sure?
it_IT: Procedere?

en: Are you sure? This action cannot be undone.
it_IT: Si è certi di voler procedere? L’operazione non potrà essere annullata.

en: Are you sure? This will remove all translations from all languages, in the database and in your site PO files. This cannot be undone.
it_IT: Procedere? Verranno eliminate tutte le traduzioni in tutte le lingue, sia nel database che nei file PO del sito. Non sarà possibile annullare questa operazione.

en: Area Layout
it_IT: Layout dell’area

en: Area Permissions
it_IT: Autorizzazioni dell’area

en: Area layout preset saved successfully.
it_IT: La combinazione del layout dell’area è stata salvata.

en: Area layout preset updated successfully.
it_IT: La combinazione del layout dell’area è stata aggiornata.

[ctx: AreaName]
en: Main
it_IT: Principale

[ctx: AreaName]
en: Page Footer
it_IT: Piè pagina

[ctx: AreaName]
en: Page Header
it_IT: Intestazione pagina

[ctx: AreaName]
en: Primary
it_IT: Primario

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
it_IT: Secondario 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
it_IT: Secondario 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
it_IT: Secondario 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
it_IT: Secondario 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
it_IT: Secondario 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

[ctx: AreaName]
en: Sidebar Footer
it_IT: Piè pagina della barra laterale

en: Areas
it_IT: Aree

en: Arrows
it_IT: Frecce

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Ask User For
it_IT: Chiedi all’utente

en: Assign
it_IT: Assegna

en: Assign Community Points
it_IT: Assegna punti della community

en: Assign Permissions
it_IT: Assegna autorizzazioni

en: Assign Points
it_IT: Assegna punti

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
it_IT: Assegnato a <strong>%s</strong>.

en: At a loss? Try searching here. You can find anything from pages in your site to settings and how-to documentation.
it_IT: TI senti perso? Prova a cercare qui. È possibile trovare qualsiasi cosa: pagine del sito, impostazioni e documentazione.

en: At least one job must be provided
it_IT: È necessario specificare almeno un processo automatico

en: At the level below
it_IT: Al livello inferiore

en: Atlantic Ocean
it_IT: Oceano Atlantico

en: Attach Files
it_IT: Allega file

en: Attach Workflow to this Permission
it_IT: Collegare flusso di lavoro a questa autorizzazione

en: Attach a %s account
it_IT: Collega un account %s

en: Attach a community account
it_IT: Collega un account della community

en: Attach a concrete5.org account
it_IT: Collega a un account di concrete5.org

en: Attachment Settings
it_IT: Impostazioni file allegati

en: Attachment limit reached
it_IT: È stato raggiunto il limite di allegati

en: Attempt to use visitor's locale based on their browser information.
it_IT: Cerca di usare la lingua dei visitatori in base alle informazioni fornite dal loro browser.

en: Attribute Categories
it_IT: Categorie di attributi

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
it_IT: Le categorie di attributi vengono usate per raggruppare vari tipi di set.

en: Attribute Type Associations
it_IT: Associazioni dei tipi di attributo

en: Attribute Type Associations saved.
it_IT: Le associazioni del tipo di attributo sono state salvate.

en: Attribute Type added.
it_IT: Il tipo di attributo è stato aggiunto.

en: Attribute categories
it_IT: Categorie di attributi

en: Attribute cleared successfully.
it_IT: L’attributo è stato azzerato.

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
it_IT: Gli handle di attributo possono contenere solo lettere, numero e il carattere di sottolineatura “_”

en: Attribute keys
it_IT: Chiavi di attributo

en: Attribute saved successfully.
it_IT: Attributo salvato correttamente.

en: Attribute set added.
it_IT: Set di attributi aggiunto.

en: Attribute set deleted.
it_IT: Set di attributi eliminato.

en: Attribute set updated.
it_IT: Set di attributi aggiornato.

en: Attribute sets
it_IT: Set di attributi

en: Attribute types
it_IT: Tipi di attributo

[ctx: AttributeKeyName]
en: Blog Entry Topics
it_IT: Argomenti delle voci del blog

[ctx: AttributeKeyName]
en: Client
it_IT: Cliente

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
it_IT: Icona pannello di controllo

[ctx: AttributeKeyName]
en: Department
it_IT: Reparto

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
it_IT: Durata

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
it_IT: Escludi da navigazione

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
it_IT: Escludi da elenco pagine

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
it_IT: Escludi da indice di ricerca

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
it_IT: Escludi da sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude Sub-Pages From Nav
it_IT: Escludi le sotto-pagine dalla navigazione

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
it_IT: Contenuto intestazioni ulteriori

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
it_IT: Altezza

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
it_IT: Voglio ricevere messaggi privati.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Featured
it_IT: In evidenza

[ctx: AttributeKeyName]
en: Location
it_IT: Posizione

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
it_IT: Descrizione meta

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
it_IT: Parole chiave meta

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
it_IT: Titolo meta

[ctx: AttributeKeyName]
en: Personal Links
it_IT: Collegamenti personali

[ctx: AttributeKeyName]
en: Project Topics
it_IT: Argomenti del progetto

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
it_IT: Inviami notifiche email quando ricevo un messaggio privato.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Skills
it_IT: Competenze

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
it_IT: Tag

[ctx: AttributeKeyName]
en: Task
it_IT: Compito

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
it_IT: Larghezza

[ctx: AttributeSetName]
en: Jobs
it_IT: Processi

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
it_IT: Navigazione e indicizzazione

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
it_IT: Indirizzo

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
it_IT: Casella di controllo

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
it_IT: Data/ora

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
it_IT: Immagine/file

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
it_IT: Numero

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
it_IT: Valutazione

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
it_IT: Menù di selezione

[ctx: AttributeTypeName]
en: Social Links
it_IT: Collegamenti social

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
it_IT: Testo

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
it_IT: Area di testo

[ctx: AttributeTypeName]
en: Topics
it_IT: Argomenti

en: Attributes
it_IT: Attributi

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
it_IT: Sono disponibili attributi per pagine (chiamate anche raccolte), utenti e i file. Iniziare da qui per aggiungere un nuovo attributo a uno di questi oggetti.

en: Attributes cleared successfully.
it_IT: Gli attributi sono stati azzerati.

en: Attributes set here will automatically be applied to new pages of that type.
it_IT: Gli attributi impostati qui verranno assegnati automaticamente alle nuove pagine di questo tipo.

en: Attributes to Display in Composer
it_IT: Attributi da mostrare nel composer

en: Authentication Types
it_IT: Tipi di autenticazione

en: Authentication type with handle %s already exists!
it_IT: Esiste già un tipo di autenticazione con handle %s!

en: Author
it_IT: Autore

[ctx: Authored]
en: By %s
it_IT: Di %s

[ctx: Authored]
en: by %s
it_IT: di %s

en: Automate this Job
it_IT: Automatizza questo processo

en: Automated Groups aren't assigned by administrators. They are checked against code at certain times that determines whether users should enter them.
it_IT: I gruppi automatici non vengono assegnati dagli amministratori: di ciò se ne occupa il codice, che in determinati istanti determinano l’appartenenza degli utenti a tali gruppi.

en: Automated Jobs
it_IT: Processi automatici

en: Automatic
it_IT: Automatico

en: Automatically Banned IP Addresses
it_IT: Indirizzi IP bloccati automaticamente

en: Automatically add users to groups and assign badges.
it_IT: Aggiungi utenti automaticamente ai gruppi e assegna medaglie.

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
it_IT: Installare automaticamente estensioni e temi con un clic del mouse.

en: Automatically remove users from this group
it_IT: Rimuovi automaticamente utenti da questo gruppo

en: Automatically remove users from this group.
it_IT: Rimuovi automaticamente utenti da questo gruppo.

en: Automation
it_IT: Automazione

en: Automation Instructions
it_IT: Istruzioni per l’automatizzazione

en: Available Countries
it_IT: Nazioni disponibili

en: Available Job Sets
it_IT: Set di processi automatici disponibili

en: Available Jobs
it_IT: Processi automatici disponibili

en: Available Update for Download
it_IT: Aggiornamento disponibile per lo scaricamento

en: Avatar saved successfully.
it_IT: L’avatar è stato salvato.

en: Awaiting Installation
it_IT: Pronti per l’installazione

en: Awarded %s
it_IT: Conferito: %s

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Back to Account
it_IT: Torna all’account

en: Back to Add Functionality
it_IT: Torna a aggiungi funzionalità

en: Back to Block Types
it_IT: Torna ai tipi di blocco

en: Back to Global Areas
it_IT: Torna alle aree globali

en: Back to Home
it_IT: Torna alla home

en: Back to List
it_IT: Torna all’elenco

en: Back to Message
it_IT: Torna al messaggio

en: Back to Messages
it_IT: Torna ai messaggi

en: Back to Page Types
it_IT: Torna ai tipi di pagina

en: Back to Profile
it_IT: Torna al profilo

en: Back to Sitemap
it_IT: Torna alla mappa del sito

en: Back to Stacks
it_IT: Torna alle pile

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background Color and Image
it_IT: Colore e immagine di sfondo

en: Background Image
it_IT: Immagine di sfondo

en: Backup & Restore
it_IT: Backup e ripristino

en: Backup Database
it_IT: Backup database

en: Backup or restore your website.
it_IT: Effettua copie di backup o ripristina il sito.

en: Bad token
it_IT: Token non valido

en: Badge | Badges
it_IT[0]: Medaglia
it_IT[1]: Medaglie

en: Badge Associated
it_IT: Medaglia associata

en: Badge Description
it_IT: Descrizione della medaglia

en: Badges
it_IT: Medaglie

en: Badges are publicly viewable in user profiles, and display pictures and a custom description. Badges can be automatically assigned or given out by administrators.
it_IT: Le medaglie sono visibili pubblicamente nei profili degli utenti e sono mostrate come un’immagine e una descrizione personalizzata. Le medaglie possono essere assegnate automaticamente o dagli amministratori.

en: Ban IP For
it_IT: Blocca IP per

en: Banned Words
it_IT: Parole vietate

en: Banned word already initialized.
it_IT: Parole vietate già inizializzate.

en: Banned words detected.
it_IT: Sono state rilevate delle parole vietate.

en: Base Font Size
it_IT: Dimensione di base del testo

en: Basic Details
it_IT: Informazioni di base

en: Basic Information
it_IT: Informazioni di base

en: Basic Properties
it_IT: Proprietà di base

en: Basic Workflow
it_IT: Flusso di lavoro di base

en: Basic information about your website.
it_IT: Informazioni di base sul sito web.

en: Basics
it_IT: Essenziali

en: Before Today
it_IT: Prima di oggi

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
it_IT: Prima di poter eliminare questa pagina è necessario eliminare tutte le sue sotto-pagine.

en: Begin Auto Nav
it_IT: Inizio Auto Nav

en: Beginner
it_IT: Principiante

en: Beginning Installation
it_IT: Inizio installazione

en: Beneath Another Page
it_IT: sotto un’altra pagina

en: Beneath a particular page
it_IT: Sotto una specifica pagina

en: Beneath another page
it_IT: Sotto un’altra pagina

en: Beneath this Page
it_IT: sotto questa pagina

en: Beneath this page
it_IT: Sotto questa pagina

en: Between
it_IT: Tra

en: Bio/Quote
it_IT: Bio/Citazione

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
it_IT: Blacklist: indicizza tutte le aree tranne quelle selezionate.

en: Blank
it_IT: Vuoto

en: Blank Page
it_IT: Pagina vuota

en: Bleeding Edge/Developer
it_IT: Avanzato/sviluppatore

en: Block & Stack Permissions
it_IT: Autorizzazioni blocchi e pile

en: Block Cache
it_IT: Cache dei blocchi

en: Block Container Class
it_IT: Classe contenitore blocco

en: Block Deleted
it_IT: Blocco eliminato

en: Block ID or Page ID not sent
it_IT: L’ID del blocco e/o della pagina non sono stati mandati

en: Block Name
it_IT: Nome blocco

en: Block Permissions
it_IT: Autorizzazioni del blocco

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
it_IT: Tipo di blocco aggiornato. Tutte le modifiche agli schemi del database sono state effettuate.

en: Block Types
it_IT: Tipi di blocco

en: Block caching is currently disabled globally. These settings won't take affect until block caching is turned on. You can turn these settings on from the <a href="%s">Cache and Speed Settings</a> page in the Dashboard.
it_IT: La cache dei blocchi è attualmente disabilitata a livello globale. Finché la cache dei blocchi non viene attivata queste impostazioni non non avranno effetto. È possibile attivare queste nella pagina <a href="%s">Impostazioni cache e velocità</a> del pannello di controllo.

en: Block type installed successfully.
it_IT: Il tipo di blocco è stato installato correttamente.

en: Block types
it_IT: Tipi di blocco

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
it_IT: Impedisci che utenti provenienti da specifici indirizzi IP possano registrarsi sul sito. Gli utenti bloccati possono ancora visualizzare le pagine visibili agli ospitix.

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Basic
it_IT: Fondamentali

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Forms
it_IT: Moduli

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Navigation
it_IT: Navigazione

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Social Networking
it_IT: Reti social

en: Blocks
it_IT: Blocchi

en: Blocks arranged successfully.
it_IT: Blocchi riordinati correttamente.

en: Blog Entry
it_IT: Voce del blog

en: Blur
it_IT: Sfuoca

en: Body
it_IT: Corpo

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Bookmark Icons
it_IT: Icone preferiti

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
it_IT: Impostazione dell’icona dei preferiti e della pagina home dei dispositivi mobile.

en: Border
it_IT: Bordo

en: Borders
it_IT: Bordi

en: Both Date and Time
it_IT: Sia data che ora

en: Bottom
it_IT: Basso

en: Broken package (handle %s).
it_IT: Pacchetto difettoso (handle %s).

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
it_IT: Sfoglia il nostro marketplace delle estensioni per potenziare il sito!

en: Build simple forms and surveys.
it_IT: Costruisci semplici moduli e sondaggi.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> CMS.
it_IT: Costruito con <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a>

en: Bulk SEO Updater
it_IT: Aggiornamento SEO in serie

en: Bullets
it_IT: Punti

en: Button Text
it_IT: Testo del pulsante

en: By Area of Site (Hierarchy)
it_IT: In base all’area del sito (gerarchia)

en: By Page Type
it_IT: Per tipo di pagina

en: By Parent Page
it_IT: Per pagina padre

en: By default, site name is displayed in the browser title bar. It is also the default name for your project on concrete5.org
it_IT: Come valore predefinito, il nome del sito viene visualizzato nella barra del titolo del browser. Viene anche utilizzato come nome per il tuo progetto su concrete5.org

en: CAPTCHA required
it_IT: Richiedi CAPTCHA

en: CSS and JavaScript Cache
it_IT: Cache di CSS e JavaScript

en: Cache & Speed Settings
it_IT: Impostazioni cache e velocità

en: Cache Status
it_IT: Stato della cache

en: Cache block output even for logged in users.
it_IT: Cache dell’output del blocco anche per gli utenti collegati

en: Cache block output on HTTP POST.
it_IT: Cache dell’output del blocco con POST HTTP

en: Cache block output.
it_IT: Cache dell’output del blocco

en: Cache for how long (in seconds)?
it_IT: Durata della cache (in secondi)?

en: Cache for how long?
it_IT: Durata della cache?

en: Cache settings saved.
it_IT: Impostazioni cache salvate.

en: Cache this page.
it_IT: Usa la cache per questa pagina.

en: Cached files removed.
it_IT: I file sono stati rimossi dalla cache.

en: Caches the output of customized theme stylesheets for faster loading. Turn off if you are editing LESS files in your theme directly.
it_IT: Memorizza nella cache l’output dei fogli di stile dei temi personalizzati per un caricamento più veloce. Disattivare questa opzione se si stanno modificando direttamente i file LESS del proprio tema.

en: Caching
it_IT: Cache

en: Can't Install!
it_IT: Installazione impossibile!

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cannot open file %s
it_IT: Impossibile aprire il file %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
it_IT: Impossibile recuperare i dati dal marketplace di concrete5

en: Canonical
it_IT: Canonico

en: Canonical URL
it_IT: URL canonico

en: Canonical URLs
it_IT: URL canonici

en: Captcha Code
it_IT: Codice captcha

en: Captcha Settings
it_IT: Impostazioni captcha

en: Captcha Setup
it_IT: Impostazione captcha

en: Captcha libraries
it_IT: Librerie captcha

en: Captcha settings saved.
it_IT: Impostazioni captcha salvate.

en: Careers
it_IT: Carriere

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
it_IT: Raggruppa gli attributi dei file in set per una migliore organizzatore del lavoro dei redattori e per facilitarne l’uso.

en: Category Name
it_IT: Nome della categoria

en: Center
it_IT: Centra

en: Center text
it_IT: Allinea al centro

en: Certain add-ons require a secure SSL URL. Enter that URL here.
it_IT: Carte estensioni richiedono un URL SSL. Inserire tale URL qui.

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change Font Family
it_IT: Cambia tipo di carattere

en: Change Font Size
it_IT: Cambia dimensione carattere

en: Change Inheritance
it_IT: Cambia ereditarietà

en: Change Page Order
it_IT: Cambia ordine pagina

en: Change Password
it_IT: Cambia password

en: Change Permissions
it_IT: Cambia autorizzazioni

en: Change Settings
it_IT: Modifica impostazioni

en: Change login behaviors and setup public profiles.
it_IT: Modifica i comportamenti per l’accesso e imposta i profili pubblici.

en: Change password and sign in
it_IT: Cambia password e accedi

en: Change the general look and options like SEO and permissions. Delete the page or roll versions back from here as well.
it_IT: Cambia l’aspetto generale e le opzioni, come ad esempio gli aspetti SEO e i permessi. È anche possibile eliminare la pagina o ripristinarne le versioni precedenti.

en: Change the picture attached to my posts.
it_IT: Cambia l’immagine allegata ai miei post.

en: Changing page types of existing pages could result in unexpected behavior.
it_IT: Se si modifica il tipo di pagina di pagine esistenti si potrebbero verificare comportamenti inattesi.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
it_IT: Le modifiche di questa impostazione verranno applicate immediatamente. Procedere comunque?

en: Channel
it_IT: Canale

en: Check Automated Groups
it_IT: Verifica gruppi automatizzati

en: Check For Updates
it_IT: Verifica aggiornamenti

en: Check Group
it_IT: Controlla gruppo

en: Check Page Permissions
it_IT: Verifica autorizzazioni della pagina

en: Check out this article on %s:
    
    %s
    %s
it_IT: Dai un’occhiata a questo articolo su %s:
    
    %s
    %s

en: Check the box labeled "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".
it_IT: Selezionare la casella “Consenti a questa applicazione di essere usata per registrarsi con Twitter”.

en: Check this checkbox to remove index.php from your URLs. You will be given code to place in a file named .htaccess in your web root. Concrete5 will try and place this code in the file for you.
it_IT: Selezionare questa casella di controllo per rimuovere index.php dagli indirizzi web della pagine. Verrà fornito il codice da inserire in un file chiamato .htaccess nella cartella radice del sito web. concrete5 proverà a inserire automaticamente tale codice in quel file.

en: Checkbox List
it_IT: Lista caselle di controllo

en: Checkbox Options
it_IT: Opzioni casella di controllo

en: Checking for updates.
it_IT: Verifica aggiornamenti in corso.

en: Checking...
it_IT: Verifica…

en: Child Pages
it_IT: Pagine figlie

en: Choose
it_IT: Seleziona

en: Choose Badge Image
it_IT: Selezionare immagine della medaglia

en: Choose Columns
it_IT: Seleziona colonne

en: Choose Country
it_IT: Seleziona nazione

en: Choose Field
it_IT: Seleziona campo

en: Choose File
it_IT: Seleziona file

en: Choose File Storage Location
it_IT: Seleziona la posizione di archiviazione dei file

en: Choose Font
it_IT: Seleziona font

en: Choose Groups to Move
it_IT: Seleziona i gruppi da spostare

en: Choose Icon
it_IT: Seleziona icona

en: Choose Image
it_IT: Seleziona immagine

en: Choose Image On-State
it_IT: Seleziona immagine on-state

en: Choose Language
it_IT: Seleziona lingua

en: Choose Location
it_IT: Seleziona posizione

en: Choose New File
it_IT: Seleziona un nuovo file

en: Choose New Page Parent
it_IT: Seleziona nuova pagina padre

en: Choose New Parent Location
it_IT: Seleziona la nuova posizione padre

en: Choose Page
it_IT: Scegli pagina

en: Choose Page:
it_IT: Selezionare pagina:

en: Choose Sharing Service
it_IT: Seleziona servizio di condivisione

en: Choose Social Links to Show
it_IT: Seleziona i collegamenti social da mostrare

en: Choose Source
it_IT: Seleziona origine

en: Choose State/Province
it_IT: Seleziona provincia

en: Choose Targets
it_IT: Seleziona destinazioni

en: Choose Type
it_IT: Seleziona il tipo

en: Choose User
it_IT: Scegli utente

en: Choose Users
it_IT: Seleziona utenti

en: Choose Video File
it_IT: Seleziona file video

en: Choose Video Placeholder Image (Optional)
it_IT: Selezionare l’immagine segnaposto del video (facoltativa)

en: Choose WebM Video File
it_IT: Seleziona il file video WebM

en: Choose a Page
it_IT: Selezionare una pagina

en: Choose a Parent Page
it_IT: Seleziona una pagina padre

en: Choose a Service
it_IT: Selezionare un servizio

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
it_IT: Seleziona un file dal gestore dei file; il blocco File creerà un collegamento ipertestuale ad esso utilizzando un testo del collegamento personalizzato.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
it_IT: Seleziona una nuova pagina padre dalla mappa del sito.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
it_IT: Scegliere se mostrare i messaggi d’errore nelle pagine in cui si verificano (utile durante lo sviluppo di un sito) o se fare in modo che i visitatori non li vedano, salvandoli nel registro (preferibile se il sito è attivo e in produzione).

en: Choose file | Choose files
it_IT[0]: Seleziona file
it_IT[1]: Seleziona file

en: Choose from all pages when publishing.
it_IT: Seleziona tra tutte le pagine quando si pubblica.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
it_IT: Seleziona tra le pagine di un certo tipo quando si pubblica.

en: Choose topics attribute.
it_IT: Seleziona l’attributo dell’argomento.

en: Choose which attribute types are available for different items.
it_IT: Seleziona i tipi di attributo disponibili per i vari elementi.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
it_IT: Selezionare in quali tra le pagine seguenti mostrare questo blocco. È anche possibile rimuovere i blocchi precedentemente selezionati utilizzando la casella di controllo. Fare clic sulla casella di controllo nell’intestazione per selezionare/deselezionare tutte le pagine.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
it_IT: Selezionare quali utenti e gruppi possono modificare il sito. Nota: le eventuali autorizzazioni delle singole pagine hanno la precedenza su queste impostazioni.

en: Chronological
it_IT: Cronologico

en: City
it_IT: Città

en: Cleanup and organize your site
it_IT: Riorganizza il sito

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Clear Cache
it_IT: Cancella la cache

en: Clear Color Selection
it_IT: Annulla selezione colore

en: Clear Global Area
it_IT: Svuota area globale

en: Clear Log
it_IT: Pulisci log

en: Clear Query Log on Reload
it_IT: Svuota il registro delle query durante il ricaricamento

en: Clear Search Index
it_IT: Azzera indice di ricerca

en: Clear Styles
it_IT: Azzera stili

en: Clear all
it_IT: Cancella tutto

en: Clear this Site?
it_IT: Annullare questo sito?

en: Click and drag blocks from the add panel into the page to add them.
it_IT: Fare clic e trascinare i blocchi dal Pannello delle aggiunte alla pagina per aggiungerli.

en: Click and drag to change column order.
it_IT: Fare clic e trascinare per cambiare l’ordine delle colonne.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
it_IT: Fare clic e trascinare per riordinare i file in questo set. I nuovi file aggiunti a questo set saranno automaticamente aggiunti alla fine.

en: Click for history.
it_IT: Fai clic per lo storico.

en: Click here to choose between adding blocks, clipboard items, stacks and stack contents.
it_IT: Fare clic qui per selezionare se aggiungere blocchi, elementi dagli appunti, pile e contenuti delle pile.

en: Click here to load the theme customizer for the page.
it_IT: Fare clic qui per caricare lo strumento di personalizzazione del tema.

en: Click here to log in
it_IT: Fare clic qui per accedere

en: Click the "Add Content" button to enter edit mode, with the Add Content panel active.
it_IT: Fare clic sul pulsante “Aggiungi contenuto” per passare alla modalità di modifica, attivando contemporaneamente il pannello Aggiungi contenuto.

en: Click the Install button next to the package name.
it_IT: Fare clic sul pulsate “Installa” posto accanto al nome del pacchetto.

en: Click this button to choose the location of the page in your sitemap. If saved, the page will be moved to this location.
it_IT: Fare clic su questo pulsante per selezionare la posizione della pagina all’interno della mappa del sito. Se viene salvata, la pagina verrà spostata in questa posizione.

en: Clipboard
it_IT: Appunti

en: Clone Category
it_IT: Duplica categoria

en: Clone Topic
it_IT: Duplica argomento

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Code
it_IT: Codice

en: Code for your .htaccess file
it_IT: Codice per il file .htaccess

en: Collapse
it_IT: Comprimi

en: Color
it_IT: Colore

en: Column %s
it_IT: Colonna %s

en: Column Order
it_IT: Ordine delle colonne

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Columns:
it_IT: Colonne:

en: Coming Back Soon
it_IT: Torneremo presto

en: Coming soon.
it_IT: Disponibile a breve.

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Commonly Used
it_IT: Usati di solito

en: Community Authentication Configuration
it_IT: Configurazione autenticazione della community

en: Community Point Action Deleted
it_IT: Azione punti della community eliminata

en: Community Point Action Saved
it_IT: Azione punti della community salvata

en: Community Points
it_IT: Punti della community

en: Company
it_IT: Azienda

en: Company URL
it_IT: Sito aziendale

en: Compare
it_IT: Confronta

en: Compare Versions
it_IT: Confronta versioni

en: Complete required fields *
it_IT: Completare i campi richiesti *

en: Completion
it_IT: Completamento

en: Compose Form
it_IT: Componi modulo

en: Composer Content Order
it_IT: Ordine contenuto composer

en: Composer Control
it_IT: Controllo del composer

en: Composer Publishing Settings
it_IT: Impostazioni di pubblicazione del composer

en: Composer Settings
it_IT: Impostazioni del composer

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
it_IT: Il composer consente di creare e pubblicare pagine (come dei post sui blog) direttamente dal pannello di controllo. Almeno un tipo di pagina deve essere abilitato per l’uso con il Composer e è necessario includere almeno un blocco nel composer nei valori predefiniti del tipo di pagina.

en: Compress LESS Output.
it_IT: Comprimi l’output di LESS

en: Concrete5 Extensions
it_IT: Estensioni di concrete5

en: Configuration:
it_IT: Configurazione:

en: Configuring site.
it_IT: Configurazione del sito.

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Confirm Change
it_IT: Conferma modifiche

en: Confirm Delete
it_IT: Conferma eliminazione

en: Confirm New Password
it_IT: Conferma la nuova password

en: Confirm Password
it_IT: Conferma la password

en: Confirm Reset
it_IT: Conferma azzeramento

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
it_IT: Complimenti. L’installazione di concrete5 è conclusa. Al momento sei collegato al sito come <b>%s</b> con la password specificata. È possibile cambiare questa password nell’area utenti del pannello di controllo.

en: Connect
it_IT: Connetti

en: Connect to Community
it_IT: Connessione alla community

en: Connect to the Community
it_IT: Connettiti alla community

en: Connect to the concrete5 community.
it_IT: Connettiti alla community di concrete5.

en: Connection Method
it_IT: Metodo di connessione

en: Constrain Image Size
it_IT: Limita dimensioni immagine

en: Consumer Key (API Key)
it_IT: Chiave utente (API Key)

en: Consumer Secret (API Secret)
it_IT: Chiave segreta (API Secret)

en: Contact
it_IT: Contatto

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Content %s (author %s, %s) flagged as spam by user %s
it_IT: Il contenuto %s (autore %s, %s) è stato segnalato come spam dall’utente %s

en: Content Sections
it_IT: Sezioni di contenuto

en: Content Selector
it_IT: Selettore del contenuto

en: Content disabled in edit mode.
it_IT: Contenuto disabilitato in modalità modifica.

en: Content included in "Keyword Search".
it_IT: Contenuto incluso in “Cerca parole chiave”.

en: Content included in file search index.
it_IT: Contenuto incluso nell’indice di ricerca file.

en: Content included in sitewide page search index.
it_IT: Contenuto incluso nell’indice di ricerca generale delle pagine.

en: Content included in user keyword search.
it_IT: Contenuto incluso nella ricerca utenti.

en: Context
it_IT: Contesto

en: Continue
it_IT: Continua

en: Continue to Installation
it_IT: Procedi con l’installazione

en: Continue to your site
it_IT: Vai al sito

en: Control
it_IT: Controllo

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
it_IT: Controlla i parametri di visualizzare e di modifica generali. Le autorizzazioni di consultazione permettono di rendere il sito accessibile a tutti gli utenti, solo agli utenti registrati o solo agli amministratori. Le autorizzazioni relative all’accesso controllano quali gruppi di utenti possono modificare le pagine. Per un controllo più granulare è possibile impostare le autorizzazioni a livello di singola pagina tramite le relative proprietà, oppure attivare le autorizzazioni avanzate per un controllo ancora più mirato.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
it_IT: Controlla l’interazione degli utenti con il gestore dei file del sito, consentendo i inibendo azioni come la ricerca, l’upload, la sostituzione e altro.

en: Control how your site send and processes mail.
it_IT: Controlla come il sito invia e processa le email.

en: Control the URLs used to access your page here. Non-canonical URLs will redirect to your page; canonical URLs can be either generated or automatically or overridden. Sub-pages to this page start with canonical URLs by default.
it_IT: Qui è possibile controllare gli URL (indirizzi internet) usati per accedere alla pagina. Gli URL non canonici verranno reindirizzati alla pagina; gli URL canonici possono essere generati automaticamente o specificati manualmente. Gli URL delle sotto-pagine di questa pagina inizieranno con questo URL canonico come impostazione predefinita.

en: Control the options available for Public Registration.
it_IT: Controlla le opzioni disponibili per le registrazioni pubbliche.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
it_IT: Controlla i tipi di informazioni che possono essere salvati circa ogni pagina del sito.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
it_IT: Controlla la possibilità per gli utenti di svolgere compiti specifici, quali l’installazione di pacchetti, la modifica delle autorizzazioni, ecc…

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
it_IT: Controlla quali strumenti includere nella barra degli strumenti dell’editor di contenuti (ad esempio Semplice, Avanzata, Office) e le dimensioni di tale barra degli strumenti.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
it_IT: Controlla chi può aggiungere blocchi e pile al sito.

en: Control who sees and edits your site.
it_IT: Controlla chi può vedere e modificare il sito.

en: Conversation
it_IT: Conversazione

en: Conversation Message
it_IT: Messaggio della conversazione

en: Conversation Permissions
it_IT: Autorizzazioni delle conversazioni

[ctx: ConversationEditorName]
en: Plain Text
it_IT: Solo testo

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Down Vote
it_IT: Voto negativo

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Up Vote
it_IT: Voto positivo

en: Conversations
it_IT: Conversazioni

en: Conversations Settings
it_IT: Impostazioni delle conversazioni

en: Convert image to grayscale
it_IT: Converti immagine in scala di grigi

en: Cookies Enabled
it_IT: Cookie abilitati

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
it_IT: I cookie devono essere abilitati nel browser per poter installare concrete5.

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy File
it_IT: Copia file

en: Copy From
it_IT: Copia da

en: Copy Languages
it_IT: Copia lingue

en: Copy Locale Tree
it_IT: Copia albero della lingua

en: Copy Page Type
it_IT: Copia tipo di pagina

en: Copy Progress
it_IT: Avanzamento copia

en: Copy Tree
it_IT: Copia albero

en: Copy all pages from a locale to another section. This will only copy pages that have not been associated. It will not replace or remove any pages from the destination section.
it_IT: Copia tutte le pagina da una lingua a un’altra sezione. Verranno copiate solo le pagine non ancora associate. Nessuna pagina verrà sostituita o rimossa dalla sezione di destinazione.

en: Copy of Version: %s
it_IT: Copia della versione %s

en: Copy page + children.
it_IT: Copia pagina e sotto-pagine.

en: Copy page.
it_IT: Copia pagina.

en: Copy to Clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: Could not create the proxies directory. Please check the file permissions of the proxy directory: %s.
it_IT: Non è stato possibile creare la cartella dei proxy. Verificare i permessi della cartella proxy %s

en: Could not delete a proxy file. Please check the permissions of the proxy directory: %s
it_IT: Non è stato possibile eliminare un file proxy. Verificare i permessi della cartella proxy %s

en: Could not determine the name of the file at %s
it_IT: Non è stato possibile determinare il nome del file all’indirizzo %s

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
it_IT: Impossibile aprire con ZipArchive::CREATE

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
it_IT: Impossibile trasferire alla cartella temporanea - file non trovato.

en: Country
it_IT: Nazione

en: Create Conversation using Page Type
it_IT: Crea una conversazione utilizzando il tipo di pagina

en: Create Page
it_IT: Crea pagina

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySQL.
it_IT: Crea una copia backup del database del sito. Questa procedura funziona meglio su siti di piccole dimensioni. Per i siti più grandi si consiglia di utilizzare applicativi appositi, come phpMyAdmin o l’esportazione di MySQL a linea di comando .

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
it_IT: Crea un blocco per consentire agli utenti di ricercare tra i contenuti del sito concrete5. Scegliere il titolo, il testo del pulsante e dove effettuare la ricerca. Per inviare il modulo a un’altra pagina scegliere un’altra pagina dalla mappa del sito. Inserire un secondo blocco di ricerca su questa pagina per mostrarvi i risultati della ricerca.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
it_IT: Crea un menu di navigazione che riflette la struttura del sito. In primo luogo, scegliere l’ordine con visualizzare le pagine. Le autorizzazioni di visualizzazione controllano i permessi degli utenti prima di inserire i collegamenti ad ogni pagina. Mostra pagine specifica il livello della struttura del sito da cui iniziare il menu. Sono disponibili anche opzioni per la mostrare le sotto-pagine di ogni elemento.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
it_IT: Crea un nuovo gruppo per organizzare e classificare gli utenti. Selezionare una data di scadenza per rimuovere automaticamente gli utenti.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
it_IT: Crea un tag cloud che mostra tutti i gli attributi personalizzati “Tag” impostati per la pagina corrente o per tutte le pagine del sito. Immettere valori nel campo “Tag” per aggiungere automaticamente i tag alla pagina corrente. Collegare i tag a una pagina specifica facendo clic sulla scheda Avanzate e utilizzando il selettore di pagina per specificare una pagina.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
it_IT: Crea una posizione alternativa ulteriore dove archiviare i file caricati dal gestore dei file.

en: Create new Backup
it_IT: Crea nuovo backup

en: Create page template.
it_IT: Crea modello di pagina.

en: Create pages using
it_IT: Crea pagine utilizzando

en: Create the parent page first.
it_IT: Prima è necessario creare la pagina padre.

en: Created By
it_IT: Creato da

en: Created Time
it_IT: Data di creazione

en: Creates a full website with the Elemental theme, including a home page, multiple page types, portfolio, contact forms, blogs and more..
it_IT: Crea un sito web completo con il tema Elemental che comprende home page, vari tipi di pagina, portfolio, moduli di contatto, blog e altro…

en: Creates an empty site using the unstyled Elemental theme.
it_IT: Crea un sito vuoto utilizzando il tema senza fronzoli Elemental.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
it_IT: Crea alberi di navigazione e mappe del sito.

en: Creating database tables.
it_IT: Creazione delle tabelle nel database.

en: Creating home page.
it_IT: Creazione homepage.

en: Creator
it_IT: Autore

en: Crop Image
it_IT: Ritaglia immagine

en: Current Canonical URL
it_IT: URL canonico attuale

en: Current Date/Time
it_IT: Data/ora attuale

en: Current Image
it_IT: Immagine attuale

en: Current Permission Set
it_IT: Set di autorizzazioni attuale

en: Current Status
it_IT: Stato attuale

en: Current Version
it_IT: Versione attuale

en: Currently Installed
it_IT: Attualmente installati

en: Currently Running %s
it_IT: Versione attualmente in esecuzione: %s

en: Currently Viewing
it_IT: Si sta visualizzando

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom Attribute Types
it_IT: Tipi di attributo personalizzati

en: Custom Attributes
it_IT: Attributi personalizzati

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Custom CSS Classes, Block Name, Custom Templates and Reset Styles
it_IT: Classi CSS personalizzate, nome del blocco, modelli personalizzati e reimposta stili

en: Custom Class
it_IT: Classe personalizzata

en: Custom Label
it_IT: Etichetta personalizzata

en: Custom Options saved.
it_IT: Opzioni personalizzate salvate.

en: Custom Styles
it_IT: Stili personalizzati

en: Custom Template
it_IT: Modello personalizzato

en: Custom Title
it_IT: Titolo personalizzato

en: Custom Title Text
it_IT: Testo del titolo personalizzato

en: Custom Topic
it_IT: Argomento personalizzato

en: Custom date format
it_IT: Formato data personalizzato

en: Custom date/time format
it_IT: Formato data/ora personalizzato

en: Custom design reset.
it_IT: Il design personalizzato è stato reimpostato.

en: Custom page
it_IT: Pagina personalizzata

en: Custom page class file.
it_IT: File della classe della pagina personalizzata.

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Customize Dashboard Home
it_IT: Personalizza la pagina iniziale del pannello di controllo

en: Customize Results
it_IT: Personalizza risultati

en: Customize Search
it_IT: Personalizza ricerca

en: Customize Theme
it_IT: Personalizza tema

en: Dashboard
it_IT: Pannello di controllo

en: Dashboard App Status
it_IT: Stato app pannello di controllo

en: Dashboard Featured Add-On
it_IT: Estensione in primo piano nel pannello di controllo

en: Dashboard Featured Theme
it_IT: Tema in primo piano nel pannello di controllo

en: Dashboard File Manager
it_IT: Gestione file del pannello di controllo

en: Dashboard Full
it_IT: Pannello di controllo completo

en: Dashboard Header + Four Column
it_IT: Intestazione pannello di controllo + Quattro colonne

en: Dashboard Home
it_IT: Home pannello di controllo

en: Dashboard Newsflow Latest
it_IT: Ultime notizie nel pannello di controllo

en: Dashboard Panel
it_IT: Pannello di controllo

en: Dashboard Primary + Five
it_IT: Pannello di controllo primario + Cinque

en: Dashboard Site Activity
it_IT: Attività sito nel pannello di controllo

en: Dashboard – Change Site-wide Settings
it_IT: Pannello di controllo  Modifica impostazioni globali

en: Dashed
it_IT: A trattini

en: Data Sources
it_IT: Fonti dei dati

en: Database Entities
it_IT: Entità del database

en: Database Information
it_IT: Informazioni sul database

en: Database Name
it_IT: Nome database

en: Database Query Log
it_IT: Registro delle query

en: Database entities configurations saved.
it_IT: Le configurazioni delle entità di database sono state salvate.

en: Database query log cleared.
it_IT: Il registro delle query è stato svuotato.

en: Date
it_IT: Data

en: Date / time
it_IT: Data / ora

en: Date Added
it_IT: Data inserimento

en: Date Assigned
it_IT: Data assegnazione

en: Date Created
it_IT: Data di creazione

en: Date Field
it_IT: Campo data

en: Date Format
it_IT: Formato data

en: Date Modified
it_IT: Data di modifica

en: Date Navigation
it_IT: Navigazione temporale

en: Date Only
it_IT: Solo data

en: Date/Time
it_IT: Data/ora

en: Date/Time Options
it_IT: Opzioni data/ora

en: DateTime Field
it_IT: Campo data e ora

en: Day of Month
it_IT: Giorno del mese

en: Day of Week
it_IT: Giorno della settimana

en: Days
it_IT: Giorni

en: Days in the Future
it_IT: Giorni nel futuro

en: Days in the Past
it_IT: Giorni nel passato

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Deactivate User
it_IT: Disattiva utente

en: Deactivate Users
it_IT: Disattiva utenti

en: Deactivate the user account
it_IT: Disattiva l’account utente

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
it_IT: Gentile %s,
    
    %s
    
    È possibile visualizzare, approvare o rifiutare tutte le azioni in attesa di conferma da
    
    %s

en: Dear %s,
    
    You've just won the %s badge!
    
    View your profile here:
    %s
it_IT: Gentile %s,
    
    Hai appena vinto la medaglia %s!
    
    Vedi il tuo profilo qui:
    %s

en: Debug Settings
it_IT: Impostazioni di debug

en: Debug configuration saved.
it_IT: Informazioni di debug salvate.

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default - %s minutes
it_IT: Predefinita - %s minuti

en: Default Column
it_IT: Colonna predefinita

en: Default Country
it_IT: Nazione predefinita

en: Default Language
it_IT: Lingua predefinita

en: Default Locale
it_IT: Lingua predefinita

en: Default PHP Mail Function
it_IT: Funzione mail predefinita di php

en: Default Page Template
it_IT: Modello di pagina predefinito

en: Default Points
it_IT: Punti predefiniti

en: Default Section settings updated.
it_IT: Le impostazioni predefinite della sezione sono state aggiornate.

en: Default Setting
it_IT: Impostazioni predefinite

en: Default Value
it_IT: Valore predefinito

[ctx: Default locale]
en: ** Default
it_IT: ** Predefinita

en: Default template.
it_IT: Modello predefinito.

en: Default value. Click to edit.
it_IT: Valore predefinito. Fare clic per modificarlo.

en: Defaults and Output
it_IT: Valori predefiniti e output

en: Defaults updated.
it_IT: I valori predefiniti sono stati aggiornati.

en: Define where this page lives on your website. View and delegate what other pages are redirecting to this page.
it_IT: Definisce dove questa pagina risiede all’interno del sito. Vedi e gestisci quali altre pagine vengono reindirizzate a questa pagina.

en: Defines whether the Doctrine proxy classes are created on the fly. On the fly generation is active when development mode is enabled.
it_IT: Definisce se le classi proxy di Doctrine vanno create al volo. La generazione al volo è attiva quando è abilitata la modalità di sviluppo.

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete Attachment
it_IT: Elimina allegato

en: Delete Attribute
it_IT: Elimina attributo

en: Delete Backup
it_IT: Elimina backup

en: Delete Category
it_IT: Elimina categoria

en: Delete Column
it_IT: Elimina colonna

en: Delete Control
it_IT: Elimina controllo

en: Delete Control Set
it_IT: Elimina set di controlli

en: Delete Entry
it_IT: Elimina voce

en: Delete Feed
it_IT: Elimina feed

en: Delete Forever
it_IT: Elimina per sempre

en: Delete Group Set
it_IT: Elimina il set di gruppi

en: Delete Head
it_IT: Rimuovi intestazione

en: Delete Item
it_IT: Elimina elemento

en: Delete Job Set
it_IT: Elimina set di processi

en: Delete Layout
it_IT: Elimina layout

en: Delete Link
it_IT: Elimina collegamento

en: Delete Location
it_IT: Elimina posizione

en: Delete Message
it_IT: Elimina messaggio

en: Delete Page
it_IT: Elimina pagina

en: Delete Page Type
it_IT: Elimina tipo di pagina

en: Delete Pages
it_IT: Elimina pagine

en: Delete Row
it_IT: Elimina riga

en: Delete Set
it_IT: Elimina set

en: Delete Social Link
it_IT: Elimina collegamento social

en: Delete Stack
it_IT: Elimina pila

en: Delete Submissions
it_IT: Elimina compilazioni modulo

en: Delete Table
it_IT: Elimina tabella

en: Delete Template
it_IT: Elimina modello

en: Delete Tile
it_IT: Elimina piastrella

en: Delete Topic
it_IT: Elimina argomento

en: Delete Topic Tree
it_IT: Elimina albero degli argomenti

en: Delete Type
it_IT: Rimuovi tipo

en: Delete Workflow
it_IT: Elimina flusso di lavoro

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
it_IT: Richiesta di rimozione salvata. È necessario completare il flusso di lavoro di rimozione prima di poter eliminare questa pila.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
it_IT: Richiesta di eliminazione salvata. È necessario completare il flusso di lavoro per rimuovere completamente la pagina.

en: Delete this control? This cannot be undone.
it_IT: Eliminare questo controllo? L’operazione non potrà essere annullata.

en: Delete this form layout set? This cannot be undone.
it_IT: Eliminare questo set del layout del modulo? L’operazione non potrà essere annullata?

en: Delete this message?
it_IT: Eliminare questo messaggio?

en: Delete this page type? This cannot be undone.
it_IT: Eliminare questo tipo di pagina? L’operazione non potrà essere annullata.

en: Delete this storage location? All files using it will have their storage location reset to the default.
it_IT: Eliminare questa posizione di archiviazione? La posizione di archiviazione di tutti i file che la usano verrà reimpostata a quella predefinita.

en: Delete this thumbnail type?
it_IT: Rimuovere questo tipo di miniatura?

en: Deleted
it_IT: Eliminato

en: Deleted User
it_IT: Utente eliminato

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
it_IT: Le pagine eliminate vengono spostate nel cestino della mappa del sito.

[ctx: Deleted user]
en: Deleted (id: %s)
it_IT: Eliminato (id: %s)

en: Deleting a preset will not affect any layouts that have used that preset in the past.
it_IT: Se si elimina una combinazione, nessuno dei layout che hanno utilizzato in precedenza tale combinazione verrà influenzato.

en: Denied by %s
it_IT: Rifiutato da %s

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Description
it_IT: Descrizione

[ctx: Description of a set]
en: Set Description
it_IT: Descrizione del set

en: Design &amp; Custom Template
it_IT: Design e modello personalizzato

en: Design &amp; Type
it_IT: Design e tipo

en: Design updated.
it_IT: Il design è stato aggiornato.

[ctx: Destination]
en: To
it_IT: A

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Determine where users should be redirected to after they login.
it_IT: Determina dove reindirizzare gli utenti dopo aver effettuato il login.

en: Determines whether compiled LESS stylesheets should output as compressed CSS. Uncompressed stylesheets are slightly larger but easier to read.
it_IT: Determina se i fogli di stile LESS vengono compilati in CSS in formato compresso. I fogli di stile non compressi sono leggermente più grandi ma sono di più facile lettura.

en: Device Visibility
it_IT: Visibilità dispositivi

en: Devices
it_IT: Dispositivi

en: Direction
it_IT: Direzione

en: Directory
it_IT: Cartella

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Disable Grid Container
it_IT: Disabilita il contenitore a griglia

en: Disable to show a generic error message
it_IT: Disabilitare per mostrare un messaggio d’errore generico

en: Disabled
it_IT: Disabilitata

en: Disallow posts that include banned words?
it_IT: Non permettere post che includono parole vietate?

en: Discard Changes
it_IT: Scarta modifiche

en: Discard Draft
it_IT: Scarta bozza

en: Discussion
it_IT: Discussione

en: Display
it_IT: Mostra

en: Display Errors
it_IT: Mostra errori

en: Display Featured Only?
it_IT: Mostrare solo quelle in evidenza?

en: Display Mode
it_IT: Modalità di visualizzazione

en: Display Name
it_IT: Nome visualizzato

en: Display Order
it_IT: Ordine di visualizzazione

en: Display Order Reset.
it_IT: Reimpostazione ordine di visualizzazione

en: Display Ordering Option in Page
it_IT: Mostra opzioni di ordinamento nella pagina

en: Display Page Aliases?
it_IT: Mostrare le pagine alias?

en: Display Pages Beneath Page
it_IT: Mostra pagine sotto la pagina

en: Display Posting Form
it_IT: Mostra modulo per il post

en: Display Thumbnail Image
it_IT: Mostra miniatura

en: Display Truncated Description
it_IT: Mostra descrizione troncata

en: Display a List of Tags From
it_IT: Mostra un elenco di tag da

en: Display a custom amount.
it_IT: Mostra un numero personalizzato.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
it_IT: Mostra un elenco di pagine create in uno o più mesi specifici. Le pagine verranno ordinate per mese.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
it_IT: Mostra un elenco di pagine di un certo tipo. RItorna le pagine esistenti ovunque nel sito oppure in una specifica sezione.

en: Display all.
it_IT: Mostra tutto.

en: Display breadcrumb trail.
it_IT: Mostra linee di navigazione.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
it_IT: Mostra le informazioni relative agli utenti del sito su una pagina pubblica.

en: Display links that may require login.
it_IT: Mostra i collegamenti che potrebbero richiedere l’accesso.

en: Display order saved.
it_IT: Ordine di visualizzazione salvato.

en: Display page aliases.
it_IT: Mostra gli alias delle pagine.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
it_IT: Mostra interfaccia paginazione se disponibili più elementi di quelli visualizzati.

en: Display property with formatting
it_IT: Mostra proprietà con formattazione

en: Display sub pages to current +1.
it_IT: Mostra le pagine sotto a questa +1.

en: Display sub pages to current.
it_IT: Mostra le pagine sotto a questa.

en: Display your images and captions in an attractive slideshow format.
it_IT: Mostra imamgini e didascalie con una presentazione attraente.

en: Displayed in Public Profile.
it_IT: Mostrato nel profilo pubblico.

en: Displayed on Member List.
it_IT: Mostrato nell’elenco dei membri.

en: Displays a Page's Title
it_IT: Mostra un titolo della pagina

en: Displays a list of months to filter a page list by.
it_IT: Mostra un elenco di mesi in base a cui filtrare un elenco di pagine.

en: Displays a list of your site's topics, allowing you to click on them to filter a page list.
it_IT: Mostra un elenco di argomenti del sito: per filtrare un elenco di pagine è possibile fare clic su di esso.

en: Displays a quote or paragraph next to biographical information and a person's picture.
it_IT: Mostra una citazione o un paragrafo accanto alle informazioni biografiche e alla foto di una persona.

en: Displays a summary of website activity.
it_IT: Mostra un sommario dell’attività del sito web.

en: Displays an icon, a title, and a short paragraph description.
it_IT: Mostra un’icona, un titolo ed un breve paragrafo descrittivo.

en: Displays conversations on a page.
it_IT: Mostra conversazioni in una pagina

en: Displays pages and data in list or grids.
it_IT: Mostra pagine e dati in elenchi o griglie.

en: Displays the value of a page attribute for the current page.
it_IT: Mostra il valore di un attributo della pagina attuale.

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
it_IT: Mostra le informazioni sugli aggiornamenti e dà il bentornato nel pannello di controllo.

en: Do not cache this page.
it_IT: Non usare la cache per questa pagina.

en: Do this:
it_IT: Fai questo:

en: Do you want to delete this block?
it_IT: Eliminare questo blocco?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
it_IT: Eliminare questo blocco? Questo oggetto è un blocco primigenio: se viene eliminato verranno eliminati anche i suoi alias

en: Do you want to delete this layout? This will remove all blocks inside it.
it_IT: Eliminare questo layout? Verranno rimossi tutti i blocchi ivi contenuti.

[ctx: Doctrine]
en: Refresh Entities
it_IT: Aggiorna entità

en: Doctrine Development Mode
it_IT: Modalità di sviluppo di Doctrine

en: Document
it_IT: Documento

en: Domain Blacklist regex
it_IT: Espressione regolare domini bloccati

en: Domain Filtering
it_IT: Filtro dominio

en: Domain Whitelist regex
it_IT: Espressione regolare domini permessi

en: Done
it_IT: Fatto

en: Dotted
it_IT: A punti

en: Double
it_IT: Doppio

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download File
it_IT: Scarica file

en: Download Time
it_IT: Data download

en: Download add-ons from concrete5.org.
it_IT: Scarica estensioni da concrete5.org.

en: Download and Install
it_IT: Scarica e installa

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
it_IT: Scarica l’ultima versione di concrete5 e aggiorna il sito.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
it_IT: Scaricare il pacchetto da <a href="%s">questo indirizzo</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
it_IT: Scarica temi da concrete5.org.

en: Downloaded On
it_IT: Scaricato il

en: Downloading zipped files from the file manager, remote updating and marketplace integration requires the Zip extension.
it_IT: Lo scaricamento di file zip dal gestore dei file, il caricamento remoto e l’integrazione con il marketplace richiede l’estensione Zip.

en: Drafts
it_IT: Bozze

en: Drop file here
it_IT: Trascinare qui il file

en: Drop file here or
it_IT: Trascina i file qui oppure

en: Drop files here to upload
it_IT: Trascinare qui i file da caricare

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duplicate Stack
it_IT: Duplica pila

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
it_IT: LE EMAIL SONO DISABILITATE. QUESTA EMAIL È STATA SALVATA NEL REGISTRO MA NON È STATA INVIATA

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
it_IT: LE EMAIL SONO ATTIVE. QUESTA EMAIL È STATA INVIATA A mail()

en: Earliest First
it_IT: Prima i più vecchi

en: Earliest first
it_IT: Prima le più vecchie

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit %s
it_IT: Modifica %s

en: Edit %s Authentication Type
it_IT: Modifica tipo di autenticazione %s

en: Edit %s Page Type
it_IT: Modifica tipo di pagina %s

en: Edit %s Template
it_IT: Modifica del modello %s

en: Edit Access
it_IT: Accesso in modifica

en: Edit Area Design
it_IT: Modifica design area

en: Edit Block
it_IT: Modifica blocco

en: Edit Category
it_IT: Modifica categoria

en: Edit Container Layout
it_IT: Modifica layout contenitore

en: Edit Defaults
it_IT: Modifica valori predefiniti

en: Edit Details
it_IT: Modifica dettagli

en: Edit External Link
it_IT: Modifica collegamento esterno

en: Edit Form
it_IT: Modifica modulo

en: Edit Form Control
it_IT: Modifica controllo del modulo

en: Edit Gathering Template
it_IT: Modifica modello del raccoglitore

en: Edit Group
it_IT: Modifica gruppo

en: Edit Layout
it_IT: Modifica layout

en: Edit Layout Design
it_IT: Modifica il design del layout

en: Edit Menu
it_IT: Menu di modifica

en: Edit Mode
it_IT: Modalità modifica

en: Edit Mode Active
it_IT: Modalità modifica attiva

en: Edit Page
it_IT: Modifica pagina

en: Edit Permissions
it_IT: Modifica autorizzazioni

en: Edit Profile
it_IT: Modifica profilo

en: Edit Properties
it_IT: Modifica proprietà

en: Edit Question
it_IT: Modifica domanda

en: Edit Survey
it_IT: Modifica sondaggio

en: Edit This Page
it_IT: Modifica questa pagina

en: Edit Thumbnail
it_IT: Modifica miniatura

en: Edit Thumbnail Images
it_IT: Modifica miniature

en: Edit Topic
it_IT: Modifica argomento

en: Edit anything on this page by clicking the pencil icon.
it_IT: Modifica qualsiasi cosa di questa pagina facendo clic sull’icona con la matita.

en: Edit by
it_IT: Modificato da

en: Edit in Composer
it_IT: Modifica nel composer

en: Edit link
it_IT: Modifica collegamento

en: Edit the Block
it_IT: Modifica il blocco

en: Edit this Page
it_IT: Modifica questa pagina

en: Edit your user profile and change password.
it_IT: Modifica il tuo profilo e cambia la password.

en: Editable and Required in Profile.
it_IT: Modificabile e richiesto nel profilo.

en: Editable in Profile.
it_IT: Modificabile nel profilo.

en: Editing Unavailable.
it_IT: Modifica non disponibile.

en: Editor Plugins
it_IT: Estensioni dell’editor

en: Elegant, spacious theme with support for blogs, portfolios, layouts and more.
it_IT: Tema elegante e spazioso con supporto per blog, portfolio, layout e molto altro.

en: Elemental
it_IT: Elementale

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Email Address to Route Emails To
it_IT: Casella di posta elettronica cui inoltrare le email

en: Email Importers
it_IT: Importatori email

en: Email Notification
it_IT: Notifiche email

en: Email Validated
it_IT: Email confermata

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Email marked as valid.
it_IT: Email segnata come valida.

en: Email saved successfully.
it_IT: L’indirizzo email è stato salvato.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
it_IT: Incorpora un video YouTube nella pagina.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports WebM, Ogg, and Quicktime/MPEG4 formats.
it_IT: Incorpora i video caricati in una pagina web. Supporta i formati WebM, Ogg e Quicktime/MPEG4.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
it_IT: Svuota e ricrea l’indice di ricerca di tutte le pagine.

en: Empty %s Area
it_IT: Area %s vuota

en: Empty Auto-Nav Block.
it_IT: Blocco Auto-Nav vuoto.

en: Empty Content Block.
it_IT: Blocco di contenuto vuoto.

en: Empty File Block.
it_IT: Blocco File vuoto

en: Empty Image Block.
it_IT: Blocco immagine vuoto.

en: Empty Page
it_IT: Pagina vuota

en: Empty Page List Block.
it_IT: Blocco elenco pagine vuoto.

en: Empty Site
it_IT: Sito vuoto

en: Empty Trash
it_IT: Svuota cestino

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable Advanced Permissions
it_IT: Abilita autorizzazioni avanzate

en: Enable Attachment Overrides
it_IT: Abilita sovrascrittura opzioni allegati

en: Enable Attachments
it_IT: Abilita allegati

en: Enable Cache
it_IT: Abilita cache

en: Enable Comment Rating
it_IT: Abilita valutazione dei commenti

en: Enable Grid Container
it_IT: Abilita il contenitore a griglia

en: Enable Help
it_IT: Abilita guida

en: Enable New Topics
it_IT: Abilita nuovi argomenti

en: Enable Other Blocks to Filter This Page List.
it_IT: Permetti ad altri blocchi di filtrare l’elenco di questa pagina.

en: Enable Posting
it_IT: Abilita i post

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
it_IT: Abilita la registrazione pubblica per consentire ai visitatori di creare nuovi account utente.

en: Enable Scroll Wheel
it_IT: Abilita rotella del mouse

en: Enable Toolbar Titles
it_IT: Abilita titoli nella barra degli strumenti

en: Enable custom permissions for this file set.
it_IT: Abilita autorizzazioni personalizzate per questo set di file.

en: Enable file selection from file manager.
it_IT: Abilita la selezione di file dal gestore file.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
it_IT: Attiva o disattiva la modalità di manutenzione, nella quale il sito è visibile solo all’utente admin. La modalità di manutenzione è utile per lo sviluppo e la verifica, oppure per disabilitare temporaneamente il sito.

en: Enable page selection from sitemap.
it_IT: Abilita selezione pagina dalla mappa del sito.

en: Enable pretty URLs and tracking codes.
it_IT: Abilita i pretty url e i codici di tracciamento.

en: Enable public profiles.
it_IT: Abilita profili pubblici.

en: Enable user defined time zones.
it_IT: Abilita fusi orari definiti dall’utente.

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Encryption
it_IT: Crittografia

[ctx: End date]
en: To
it_IT: A

en: Ends
it_IT: Finisce

en: Ends %s.
it_IT: Finisce %s.

en: Ensure that your site ONLY renders at the canonical URL or the canonical SSL URL.
it_IT: Assicurarsi che il sito sia accessibile solo tramite l’URL canonico o l’URL canonico SSL.

en: Ensure that your site is viewable at the URL(s) above before you check the checkbox below.
            If not, doing so may render your site unviewable until you can manually undo this change.
it_IT: Assicurarsi che il sito sia visibile all’indirizzo o agli indirizzi specificati qui sopra prima di selezionare la casella sottostante.
    Prestare particolare attenzione a ciò: si rischia di rendere il sito inaccessibile finché non si annulla manualmente questa modifica.

en: Ensure your software is up to date and stable.
it_IT: Assicurarsi che il proprio software sia aggiornato e stabile.

en: Enter Edit Mode
it_IT: Attivazione della modalità di modifica

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
it_IT: Inserisci gli indirizzi IP, uno per riga, nel modulo sottostante per bloccare manualmente degli indirizzi IP. Per indicare un intervallo usa un carattere jolly (es. 192.168.15.* blocca 192.168.15.1, 192.168.15.2, ecc…)

en: Enter URL to valid file(s)
it_IT: Inserire l’URL dei file

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
it_IT: Indicare un titolo per il libro degli ospiti, quindi impostare il formato preferito. Scegliere se abilitare o meno i commenti, impostare la moderazione e il captcha. Inserire un indirizzo email se si desidera ricevere notifiche quando vengono inserite nuove voci nel libro degli ospiti.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
it_IT: Indicare un titolo per la mappa, quindi l’indirizzo della posizione che si desidera visualizzare sulla mappa. Infine specificare il livello di zoom con cui visualizzare la mappa per eseguire il rendering. Google cercherà di individuare l’indirizzo automaticamente quando si aggiunge il blocco.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
it_IT: Inserire un indirizzo: una mappa di Google della località specificata verrà inserita nella pagina.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
it_IT: Inserire qui sotto l’indirizzo email presso cui inviare le istruzioni su come reimpostare la password.

en: Enter your new password below.
it_IT: Inserire la nuova password qui sotto.

en: Entire Page
it_IT: Pagina intera

en: Entire Site
it_IT: Tutto il sito

en: Entities
it_IT: Entità

en: Environment
it_IT: Ambiente

en: Environment Information
it_IT: Informazioni ambiente

en: Equal To
it_IT: Uguale a

en: Error
it_IT: Errore

en: Error Message
it_IT: Messaggio d’errore

en: Error Processing Importer Mail
it_IT: Errore importazione email

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
it_IT: Errore durante l’eliminazione del file %s. Verificare le autorizzazioni della cartella %s

en: Error detail
it_IT: Dettagli dell’errore

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
it_IT: Errore durante la connessione alla community di concrete5. Controllare che curl e le altre librerie richieste siano abilitate.

en: Error saving user point record: %s
it_IT: Errore durante il salvataggio del record dei punti utente: %s

en: Error writing to file %s
it_IT: Errore scrivendo nel file %s

en: Error: %s
it_IT: Errore: %s

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
it_IT: Errore: l’attributo di pagina con handle “%s” richiesto non esiste

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
it_IT: Anche se si modifica il logo del sito web, il nome del sito può essere utilizzato in alcune email.

en: Every
it_IT: Ogni

en: Every %s (default setting).
it_IT: Ogni %s (impostazione predefinita).

en: Every Day
it_IT: Ogni giorno

en: Every Month
it_IT: Ogni mese

en: Every Week
it_IT: Ogni settimana

en: Everything But Selected
it_IT: Tutti tranne quelli selezionati

en: Everywhere
it_IT: Ovunque

en: Example
it_IT: Esempio

en: Example: %s
it_IT: Esempio: %s

en: Example: %ssome/path
it_IT: Esempio: %squalche/persorso

en: Exclude system pages.
it_IT: Escludi pagine di sistema.

en: Excluded
it_IT: Escluso

en: Excluded URL Word List
it_IT: Elenco parole escluse dall’URL

en: Excluded Users/Groups
it_IT: Utenti/gruppi esclusi

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
it_IT: Utenti/gruppi con autorizzazioni temporizzate esclusi

en: Existing Backups
it_IT: Backup esistenti

en: Existing page template.
it_IT: Modello di pagina esistente.

en: Exit Edit Mode
it_IT: Termina modifica

en: Exit Preview
it_IT: Esci dall’anteprima

en: Expand
it_IT: Espandi

en: Expiration Action
it_IT: Azione scadenza

en: Expiration Date
it_IT: Data scadenza

en: Expire Pages from Cache
it_IT: Fai scadere le pagine nella cache

en: Expires In
it_IT: Scade In

en: Export to CSV
it_IT: Esporta in formato CSV

en: Extend concrete5
it_IT: Estendi concrete5

en: Extension
it_IT: Estensione

en: External Form
it_IT: Modulo esterno

en: External Link deleted.
it_IT: Il collegamento esterno è stato eliminato.

en: External Link updated.
it_IT: Il collegamento esterno è stato aggiornato.

en: External SMTP Server
it_IT: Server SMTP esterno

en: External URL
it_IT: Pagina esterna

en: External marketplace support has been disabled for this website.
it_IT: Il supporto al marketplace esterno è stato disabilitato per questo sito.

en: F d, Y
it_IT: d F Y

en: FAQ
it_IT: D&R

en: Failed Registration
it_IT: Registrazione non riuscita

en: Failed authentication: %s
it_IT: Autenticazione fallita: %s

en: Failed to complete authentication.
it_IT: Non è stato possibile completare l’autenticazione.

en: Failed to create zip file as "%s": %s
it_IT: Errore durante la creazione del file zip “%s”: %s

en: Failed to render filter view.
it_IT: Non è stato possibile visualizzare il filtro.

en: Fall Back To Gravatar
it_IT: Ripiega su Gravatar

en: Favorites
it_IT: Preferiti

en: Feature
it_IT: In evidenza

en: Featured Add-On
it_IT: Estensione consigliata

en: Featured Items
it_IT: Elementi in primo piano

en: Featured Theme
it_IT: Tema consigliato

en: Featured pages only.
it_IT: Solo pagine consigliate.

en: Features a theme from concrete5.org.
it_IT: Rappresenta un tema proveniente da concrete5.org.

en: Features an add-on from concrete5.org.
it_IT: Rappresenta un’estensione proveniente da concrete5.org.

en: Feed Added.
it_IT: Il feed è stato aggiunto.

en: Feed Deleted.
it_IT: Il feed è stato eliminato.

en: Feed Title
it_IT: Titolo feed

en: Feed URL
it_IT: URL del feed

en: Feed Updated.
it_IT: Il feed è stato aggiornato.

[ctx: FeedDescription]
en: concrete5 Blog
it_IT: Blog di concrete5

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
it_IT: Recupera, analizza e mostra il contenuto di un feed RSS o Atom.

en: Fewer Than
it_IT: Meno di

en: Field available in "Advanced Search".
it_IT: Campo disponibile in “Ricerca avanzata”.

en: Field available in Dashboard Page Search.
it_IT: Campo disponibile nella pagina di ricerca del pannello di controllo.

en: Field available in Dashboard User Search.
it_IT: Campo disponibile nella ricerca utenti del pannello di controllo.

en: Field available in File Manager Search.
it_IT: Campo disponibile nella ricerca del gestore dei file.

en: File %s could not be found.
it_IT: Nn è stato possibile trovare il file %s.

en: File Attachment Management
it_IT: Gestione dei file allegati

en: File Attribute Created.
it_IT: Attributo file creato.

en: File Attribute Deleted.
it_IT: Attributo file eliminato.

en: File Attribute Updated.
it_IT: Attributo file aggiornato.

en: File Content
it_IT: Contenuto del file

en: File Manager
it_IT: Gestione file

en: File Manager Permissions
it_IT: Autorizzazioni gestore file

en: File Name
it_IT: Nome del file

en: File Not Found.
it_IT: File non trovato.

en: File Preview
it_IT: Anteprima file

en: File Set
it_IT: Set di file

en: File Set Name
it_IT: Nome del set di file

en: File Sets
it_IT: Set di file

en: File Storage Locations
it_IT: Posizioni archiviazioni file

en: File Upload
it_IT: Carica file

en: File Uploader
it_IT: Uploader di file

en: File Version ID
it_IT: ID versione file

en: File name
it_IT: Nome del file

en: File not found
it_IT: File non trovato

en: File not found.
it_IT: File non trovato.

en: File password saved successfully.
it_IT: La password del file è stata salvata.

en: File replaced successfully.
it_IT: Il file è stato sostituito.

en: File search columns saved successfully.
it_IT: Le colonne della ricerca dei file sono state salvate.

en: File set deleted successfully.
it_IT: Set di file cancellato correttamente.

en: File set updated successfully.
it_IT: Set di file aggiornato correttamente.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
it_IT: I set di file offrono un modo flessibile per organizzare e raggruppare le risorse del sito.

en: File sets updated successfully.
it_IT: I set di file sono stati aggiornati correttamente.

en: File size exceeds limit
it_IT: La dimensione del file supera il limite

en: File storage location added.
it_IT: La posizione di archiviazione dei file è stata aggiunta.

en: File storage location removed.
it_IT: La posizione di archiviazione dei file è stata rimossa.

en: File storage location saved successfully.
it_IT: La posizione di archiviazione dei file è stata salvata.

en: File storage location saved.
it_IT: La posizione di archiviazione dei file è stata salvata.

en: File to Include
it_IT: File da includere

en: File to include
it_IT: File da includere

en: File updated successfully.
it_IT: File aggiornato correttamente.

en: File uploaded successfully.
it_IT: Il file è stato caricato correttamente.

en: Filename
it_IT: Nome file

en: Files
it_IT: File

en: Files in Set
it_IT: File nel set

en: Files in no sets.
it_IT: File in nessun set.

en: Files in the theme were activated successfully.
it_IT: I file nel tema sono stati attivati correttamente.

en: Files updated successfully.
it_IT: File aggiornati correttamente.

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Filter By
it_IT: Filtra per

en: Filter By Page Type
it_IT: Filtra per tipo di pagina

en: Filter By Topic
it_IT: Filtra per argomento

en: Filter By:
it_IT: Filtra per:

en: Filter Sets
it_IT: Set di filtri

en: Filter by Parent Page
it_IT: Filtra per pagina padre

en: Filter by Public Date
it_IT: Filtra per data di pubblicazione

en: Filtering
it_IT: Filtraggio

en: Finalize Crop
it_IT: Completa ritaglio

en: Finally, <a href="%s" target="_blank">the forum</a> is full of helpful community members that make concrete5 so great.
it_IT: Nel <a href="%s" target="_blank">forum</a>, infine, ci sono tanti membri della community in grado di dare utili consigli: sono loro che rendono concrete5 così grande.

en: Find jobs by set instead of job handle
it_IT: Cerca i processi automatici per set invece che per handle

en: Finishing.
it_IT: Conclusione operazioni.

en: First Level
it_IT: Primo livello

en: First, click the "Edit Page" button. This will enter edit mode for this page.
it_IT: Innanzitutto fare clic sul pulsante “Modifica pagina”. Si entrerà nella modalità di modifica di questa pagina.

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
it_IT: Come prima cosa, programmare la chiamata a questo URL per eseguire questo processo:

en: Five Most Recent Downloads
it_IT: I 5 download più recenti

en: Flag As Spam
it_IT: Segnala come spam

en: Flag as Spam
it_IT: Segnala come spam

en: Flag type already initialized.
it_IT: Il tipo di segnalazione è già stato inizializzato.

en: Flash Embed - Legacy method
it_IT: Flash incorporato - Modo storico

en: Flat
it_IT: Piana

en: Flat View
it_IT: Vista piana

en: Font Color
it_IT: Colore del testo

en: Font Family
it_IT: Tipo di carattere

en: Font Size
it_IT: Dimensione carattere

en: Font Weight
it_IT: Spessore del font

en: Footer Contact
it_IT: Contatto a piè pagina

en: Footer Legal
it_IT: Info legali a piè pagina

en: Footer Navigation
it_IT: Navigazione a piè pagina

en: Footer Site Title
it_IT: Titolo del sito a piè pagina

en: Footer Social
it_IT: Collegamenti social a piè pagina

en: Footer of the page
it_IT: In fondo alla pagina

en: For adding HTML by hand.
it_IT: Per aggiungere codice HTML a mano.

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists at %s
it_IT: Per azioni automatizzate personalizzate sui gruppi, assicurarsi che esista un controller per l’automatizzazione dei gruppi nella posizione %s

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists.
it_IT: Per azioni automatizzate personalizzate sui gruppi, assicurarsi che esista un controller per l’automatizzazione dei gruppi.

en: Force file to download
it_IT: Forza lo scaricamento del file

en: Forever
it_IT: Per sempre

en: Forgot Password
it_IT: Password dimenticata

en: Forgot Your Password?
it_IT: Password dimenticata?

en: Form
it_IT: Modulo

en: Form Captcha
it_IT: Captcha del modulo

en: Form Name
it_IT: Nome modulo

en: Form Results
it_IT: Risultati modulo

en: Form factors for pages in your site.
it_IT: Fattori di forma delle pagine del sito.

en: Form layout set added.
it_IT: Il set del layout del modulo è stato aggiunto.

en: Form layout set deleted.
it_IT: Il set del layout del modulo è stato eliminato.

en: Form layout set updated.
it_IT: Il set del layout del modulo è stato aggiornato.

en: Format of Date Properties
it_IT: Formato delle proprietà data/ora

en: Format: %s.
it_IT: Formato: %s.

en: Formatting
it_IT: Stile

en: Formatting Style
it_IT: Stile formattazione

en: Found on Page
it_IT: Trovato nella pagina

en: Frame Options
it_IT: Opzioni frame

en: Free
it_IT: Gratis

en: Free-Form Layout
it_IT: Layout libero

en: Frequently Asked Questions
it_IT: Domande frequenti

en: Frequently Asked Questions Block
it_IT: Blocco domande frequenti

en: Frequently Used
it_IT: Usati di frequente

en: Frequently added page types are always visible in the Pages panel.
it_IT: I tipi di pagina aggiunti di frequente sono sempre visibili nel pannello delle pagine.

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: From
it_IT: Da

en: From Page Type Defaults
it_IT: Dai valori predefiniti del tipo di pagina

en: From here you can change your page template and customize your page's styles.
it_IT: Da qui è possibile modificare il modello della pagina e personalizzarne gli stili.

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
it_IT: Da: %s
    Data invio: %s
    Oggetto: %s

en: Full Article
it_IT: Articolo completo

en: Full Name
it_IT: Nome completo

en: Full Page Caching
it_IT: Cache delle pagine intere

en: Full Page Index
it_IT: Indice completo delle pagine

en: Full Record
it_IT: Record completo

en: Full Site
it_IT: Sito completo

en: Full Sitemap
it_IT: Mappa del sito

en: Full page caching can dramatically improve page speed for pages that don't need to have absolutely up-to-the-minute content.
it_IT: La cache delle pagine intere può velocizzare di molto la velocità di caricamento delle pagine che non necessitano un contenuto aggiornato in tempo reale.

en: Full page caching settings saved.
it_IT: Impostazioni della cache delle pagine intere salvate.

en: GZip Archive
it_IT: Archivio GZip

en: Gathering
it_IT: Raccoglitore

en: Gathering Display
it_IT: Visualizza raccoglitore

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Flickr Feed
it_IT: Feed di Flickr

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: RSS Feed
it_IT: Feed RSS

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Site Page
it_IT: Pagina del sito

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Featured Item
it_IT: Elemento in primo piano

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Byline Description Center
it_IT: Immagine centrale descrizione autore

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Conversation
it_IT: Conversazione per immagini

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Masthead Description Center
it_IT: Immagine centrale descrizione testata

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Overlay Headline
it_IT: Immagine sovrapposta titolo di apertura

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Sharing Link
it_IT: Collegamento condivisione immagine

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Large Image
it_IT: Immagine grande

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Byline Description
it_IT: Descrizione autore testata

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Description
it_IT: Descrizione testata

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Left
it_IT: Immagine sinistra autore testata

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Right
it_IT: Immagine destra autore testata

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Left
it_IT: Immagine sinistra della testata

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Right
it_IT: Immagine destra della testata

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail & Description Center
it_IT: Miniatura e descrizione centrale

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Date
it_IT: Titolo e data

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Description
it_IT: Titolo e descrizione

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title Date & Description
it_IT: Titolo data e descrizione

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title, Date & Comments
it_IT: Titolo, data e commenti

en: General
it_IT: Generale

en: Generate the sitemap.xml file
it_IT: Genera il file sitemap.xml

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
it_IT: Genera il file sitemap.xml utilizzato dai motori di ricerca per effettuare la scansione del sito.

en: Get Content From
it_IT: Ottieni il contenuto da

en: Get Help
it_IT: Ottieni aiuto

en: Get More Add-Ons
it_IT: Ottieni altre estensioni

en: Get More Blocks
it_IT: Ottieni altri blocchi

en: Get More Themes
it_IT: Scarica altri temi

en: Get data from forms and logs.
it_IT: Acquisisci dati dai moduli e dai registri.

en: Get message URL.
it_IT: Ottieni l’URL del messaggio.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
it_IT: Per ulteriori informazioni è possibile chiedere nell’help center concrete5 su concrete5.org

en: Get submission data.
it_IT: Ottieni dati invio.

en: Get support from developers.
it_IT: Ricevere supporto dai programmatori.

en: Global mail settings saved.
it_IT: Impostazioni globali email salvate.

en: Go
it_IT: Vai

en: Go Back
it_IT: Torna indietro

en: Go back
it_IT: Indietro

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
it_IT: Vai alla pagina <a href="%s">Aggiungi funzionalità</a> del pannello di controllo.

en: Google Map disabled in edit mode.
it_IT: Mappa disabilitata nella modalità di modifica.

en: Google allows accounts be created against custom domains like "example.com". These lists allow you to use standard PHP regular expressions to filter against the domain name or email address. For example user@example.com would filter against "example.com".
it_IT: Google consente di creare account con domini personalizzati, come “esempio.it”. Questi elenchi consentono di utilizzare le espressioni regolari standard di PHP per filtrare i nomi di dominio o gli indirizzi di posta elettronica. Ad esempio, utente@esempio.it potrebbe essere filtrato con “esempio.it”.

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
it_IT: Recupera le notizie più recente da concrete5.org.

en: Gravatar Image Set
it_IT: Set di immagini di Gravatar

en: Greenwich Mean Time
it_IT: Tempo medio di Greenwich

en: Grid:
it_IT: Griglia:

en: Grids
it_IT: Griglie

en: Groove
it_IT: Inciso

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Group Details
it_IT: Dettagli del gruppo

en: Group Set
it_IT: Set di gruppi

en: Group Sets
it_IT: Set di gruppi

en: Group added successfully
it_IT: Gruppo aggiunto correttamente

en: Group attributes into sets for easier organization
it_IT: Raggruppa attributi in set per una migliore organizzazione

en: Group deleted successfully.
it_IT: Gruppo eliminato correttamente.

en: Group set added successfully.
it_IT: Set di gruppo aggiunto correttamente.

en: Group set deleted successfully.
it_IT: Set di gruppo eliminato correttamente.

en: Group set updated successfully.
it_IT: Set di gruppo aggiornato correttamente.

en: Group sets
it_IT: Set di gruppi

en: Group to enter on registration
it_IT: Gruppo assegnato con la registrazione

en: Group update successfully
it_IT: Gruppo aggiornato correttamente

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
it_IT: Il gruppo ospiti rappresenta gli utenti non registrati del sito.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
it_IT: Il gruppo utenti registrati rappresenta tutti gli account degli utenti.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
it_IT: Amministratori

[ctx: GroupName]
en: Guest
it_IT: Ospite

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
it_IT: Utenti registrati

en: Grouped by Set
it_IT: Raggruppati per set

en: Groups
it_IT: Gruppi

en: Groups moved successfully.
it_IT: Il gruppo è stato spostato.

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Guide: Add Content
it_IT: Guida: aggiungi contenuto

en: Guide: Change Content
it_IT: Guida: cambia contenuto

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
it_IT: Editor di contenuto visuale.

en: Handle required.
it_IT: Handle richiesto.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
it_IT: GLi handle possono contenere solo lettere, numeri o il simbolo di sottolineatura.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
it_IT: Fai in modo che concrete5 esegua vari compiti per far sì che il sito funzioni al meglio, per elaborare i messaggi email e per e aggiornare gli indici utilizzati dai motori di ricerca. Fare clic sull’icona triangolare posta a fianco di ciascuna operazione per avviarla. Al termine dell’esecuzione verrà visualizzato un messaggio di notifica.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
it_IT: Problemi? Consultare i <a href="%s">forum di assistenza per l’installazione</a> o <a href="%s">ospita il sito presso di noi</a>.

en: Header 1
it_IT: Intestazione 1

en: Header 2
it_IT: Intestazione 2

en: Header 3
it_IT: Intestazione 3

en: Header 4
it_IT: Intestazione 4

en: Header 5
it_IT: Intestazione 5

en: Header Navigation
it_IT: Navigazione in intestazione

en: Header Search
it_IT: Ricerca in intestazione

en: Header Site Title
it_IT: Titolo del sito in intestazione

en: Header of the page
it_IT: Intestazione della pagina

en: Height
it_IT: Altezza

en: Hello World!
it_IT: Ciao mondo!

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide API secret
it_IT: Nascondi la chiave API segreta

en: Hide All
it_IT: Nascondi tutto

en: Hide secret key
it_IT: Nascondi chiave segreta

en: Hide the current content on a particular type of device. Un-check a device below to hide the content.
it_IT: Nasconde il contenuto attuale per uno specifico tipo di dispositivo. Deselezionare un dispositivo sottostante per nascondere il contenuto.

en: Highest Rated
it_IT: Più votati

en: Horizontal Position
it_IT: Posizione orizzontale

en: Horizontal Rule
it_IT: Riga orizzontale

en: Horizontally
it_IT: Orizzontalmente

en: Horizontally & Vertically
it_IT: Orizzontalmente e verticalmente

en: Hours
it_IT: Ore

en: How Many Levels Below Parent?
it_IT: Quanti livelli sotto il gentitore?

en: How long will this permission be valid for?
it_IT: Per quanto tempo sarà valida questa autorizzazione?

en: INVALID ACTION
it_IT: AZIONE NON VALIDA

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: IP Blacklist
it_IT: Lista IP bloccati

en: IP Blacklist settings saved.
it_IT: Impostazioni lista IP bloccati salvate.

en: Icon
it_IT: Icona

en: Icon removed successfully.
it_IT: Icona rimossa correttamente.

en: Icons updated successfully.
it_IT: Icone aggiornate correttamente.

en: If a badge is assigned to this action, the first time this user performs this action they will be granted the badge.
it_IT: Se si associa una medaglia a questa azione, la prima volta che un utente compie l’azione gli verrà assegnata la medaglia.

en: If checked, this site will only be available at the host, port and SSL combination chosen above.
it_IT: Se selezionato, questo sito sarà visibile solamente tramite la combinazione di dominio, porta e SSL specificati qui sopra.

en: If there is an account associated with this email, instructions for resetting your password have been sent.
it_IT: Nel caso un account sia associato a questa email, le istruzioni su come reimpostare la password sono state inviate alla tua casella di posta.

en: If used, height can only be an integer, with no units.
it_IT: Se utilizzata, l'altezza può essere solo un numero intero e non deve includere l'unità di misura.

en: If used, height must be greater than zero.
it_IT: Se utilizzata, l'altezza deve essere maggiore di zero.

en: If you are running a site at multiple domains, enter the canonical domain here. This will be used for sitemap generation, any other purposes that require a specific domain. You can usually leave this blank.
it_IT: Se il sito è accessibile tramite più nomi di dominio, inserire il dominio canonico qui. Verrà utilizzato nella generazione della mappa del sito e in tutti gli altri casi che richiedono uno specifico dominio. DI solito si lascia vuota questa impostazione.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
it_IT: Se il sito si comporta in modo strano o se vengono visualizzati contenuti obsoleti, è una buona idea svuotare la cache. Se è necessario svuotare la cache molto spesso potrebbe essere opportuno disattivare la cache nella sezione “Impostazioni cache e velocità”.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
it_IT: Se il sito presenta informazioni obsolete o si comporta in modo anomalo, può essere utile cancellare la cache.

en: Ignore
it_IT: Ignora

en: Ignored
it_IT: Ignorato

en: Illegal variable name '%s' in element args.
it_IT: Nome di variabile “%s” non valido nell’elemento args.

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Caption
it_IT: Didascalia dell’immagine

en: Image Hover
it_IT: Mouse su immagine

en: Image Link
it_IT: Collegamento immagine

en: Image Manipulation Available
it_IT: Manipolazione immagini disponibile

en: Image Slider
it_IT: Presentazione immagini

en: Image Slider disabled in edit mode.
it_IT: La presentazione delle immagini è disabilitata in modalità modifica.

en: Image Web Link
it_IT: URL immagine

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Filter
it_IT: Filtro

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Position
it_IT: Posizione

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Blur
it_IT: Sfuoca

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Gaussian Blur
it_IT: Sfocatura gaussiana

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Grayscale
it_IT: Scala di grigi

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: None
it_IT: Nessuno

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Sepia
it_IT: Seppia

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Vignette
it_IT: Vignetta

en: Important Information about Backup & Restore
it_IT: Informazioni importanti su backup e ripristino

en: Important Notices
it_IT: Avvisi importanti

en: Importer saved.
it_IT: Importatore salvato.

en: Importing files.
it_IT: Importazione dei file.

en: In Group
it_IT: Nel gruppo

en: In One List
it_IT: In un elenco

en: In-Page Sitemap
it_IT: Mappa del sito nella pagina

en: Inactive Users
it_IT: Utenti inattivi

en: Inbox
it_IT: Posta in arrivo

en: Inbox for site-specific messages.
it_IT: Posta in arrivo dei messaggi del sito.

en: Include All Sub-Pages of Parent?
it_IT: Includere tutte le sotto-pagine della pagina padre?

en: Include Page Description
it_IT: Includi descrizione della pagina

en: Include Page Name
it_IT: Includi il nome della pagina

en: Include Public Page Date
it_IT: Includi la data di pubblicazione della pagina

en: Include Summary
it_IT: Includi sommario

en: Include System Pages in Sitemap
it_IT: Includi le pagine di sistema nella mappa del sito

en: Include WebM, Ogg, and MP4 file types for best cross-browser results
it_IT: Includere i file di tipo WebM, Ogg e MP4 per garantire che il maggior numeri di browser visualizzi il video

en: Include all child pages
it_IT: Includi tutte le sotto-pagine

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
it_IT: Includi i moduli esterni presenti nei file del server e inseriscili nelle pagine.

en: Included
it_IT: Incluso

en: Included Pages
it_IT: Pagine incluse

en: Included Users/Groups
it_IT: Utenti/gruppi inclusi

en: Included Users/Groups with timed permissions
it_IT: Utenti/gruppi con autorizzazioni temporizzate inclusi

en: Included in Composer?
it_IT: Incluso nel composer?

en: Incorrect captcha code
it_IT: Codice captcha non corretto

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
it_IT: Codice di validazione immagine non corretto. Controllare l’immagine e inserire nuovamente le lettere e/o i numeri presenti.

en: Increase Toolbar Font Size
it_IT: Aumenta le dimensioni del carattere nella barra degli strumenti

en: Indent
it_IT: Aumenta rientro

en: Index Search Engine - All
it_IT: Indice motore di ricerca - Tutto

en: Index Search Engine - Updates
it_IT: Indice motore di ricerca - Aggiornamenti

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
it_IT: Indice svuotato. È necessario reindicizzare il sito dalla pagina dei processi automatici.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
it_IT: Indice aggiornato parzialmente. %s pagine indicizzate (limite massimo). Eseguire nuovamente questo processo per continuare l’indicizzazione.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
it_IT: Indicizza il sito per permettere una ricerca veloce e accurata. Reindicizza solo le pagine modificate dall’ultima indicizzazione.

en: Index updated.
it_IT: Indice aggiornato.

en: Index updated. %s pages indexed.
it_IT: Indice aggiornato. %s pagine sono state indicizzate.

en: Indexing Method
it_IT: Metodo di indicizzazione

en: Indexing complete. Index is up to date
it_IT: Indicizzazione completata. L’indice è aggiornato

en: Indian Ocean
it_IT: Oceano Indiano

en: Inherit page type default permissions.
it_IT: Eredita le autorizzazioni predefinite del tipo di pagina.

en: Inherit the permissions of this page.
it_IT: Eredita le autorizzazioni di questa pagina.

en: Input Format
it_IT: Formato input

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Insert Character
it_IT: Inserisci carattere

en: Insert File
it_IT: Inserisci file

en: Insert Horizontal Rule
it_IT: Inserisci riga orizzontale

en: Insert Image
it_IT: Inserisci immagine

en: Insert Link to File
it_IT: Inserisci collegamento a file

en: Insert Table
it_IT: Inserisci tabella

en: Insert Video
it_IT: Inserisci video

en: Insert link
it_IT: Inserisci collegamento

en: Inset
it_IT: Incassato

en: Inspect
it_IT: Ispeziona

en: Install
it_IT: Installa

en: Install %s
it_IT: Installa %s

en: Install Update
it_IT: Installa aggiornamento

en: Install add-ons & themes.
it_IT: Installa estensioni e temi.

en: Install concrete5
it_IT: Installa concrete5

[ctx: InstallError]
en: %s.<br><br>Trace:<br>%s
it_IT: %s.<br><br>Elenco chiamate:<br>%s

en: Installation Notes
it_IT: Note di installazione

en: Installed Block Types
it_IT: Tipi di blocco installati

en: Installed Rating Types
it_IT: Tipi di valutazione installati.

en: Installing attributes.
it_IT: Installazione degli attributi.

en: Installing automated jobs.
it_IT: Installazione dei processi automatici.

en: Installing dashboard.
it_IT: Installazione del pannello di controllo.

en: Installing login and registration pages.
it_IT: Installazione delle pagine di login e di registrazione.

en: Installing permissions & workflow.
it_IT: Installazione autorizzazioni e flusso di lavoro.

en: Intelligent Search
it_IT: Ricerca intelligente

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
it_IT: Impostazioni interfaccia salvate. Per aggiornare i messaggi dell’interfaccia è necessario effettuare il logout e quindi accedere nuovamente al sito.

en: Intermediate
it_IT: Intermedio

en: Internal
it_IT: Interno

en: Internal Block Types
it_IT: Tipi di blocco interni

en: Internationalization Support
it_IT: Supporto localizzazione

en: Invalid Attribute Type.
it_IT: Tipo di attributo non valido.

en: Invalid Authentication Type
it_IT: Tipo di autenticazione non valido

en: Invalid Authentication Type Handle
it_IT: Handle del tipo di autenticazione non valido

en: Invalid Authentication Type ID
it_IT: ID del tipo di autenticazione non valido

en: Invalid Block Object.
it_IT: Oggetto del blocco non valido.

en: Invalid Conversation.
it_IT: Conversazione non valida.

en: Invalid Error Code
it_IT: Codice d’errore non valido

en: Invalid File Dimensions
it_IT: Dimensiono del file non valide

en: Invalid File Extension
it_IT: Estensione del file non valida

en: Invalid File.
it_IT: File non valido.

en: Invalid ID
it_IT: Identificativo non valido

en: Invalid Job set.
it_IT: Set di processi non valido.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
it_IT: Chiave non valida. È necessario consultare nuovamente la pagina password dimenticata per generare una nuova chiave.

en: Invalid Package.
it_IT: Pacchetto non valido

en: Invalid Page.
it_IT: Pagina non valida.

en: Invalid Permissions
it_IT: Autorizzazioni non valide

en: Invalid Request, please attempt login again.
it_IT: Richiesta non valida: riprovare ad accedere.

en: Invalid Request.
it_IT: Richiesta non valida.

en: Invalid SQL in order by
it_IT: SQL non valido nel criterio di ordinamento

en: Invalid Section
it_IT: Sezione non valida

en: Invalid Token
it_IT: Token non valido

en: Invalid Token.
it_IT: Token non valido.

en: Invalid Username
it_IT: Nome utente non valido

en: Invalid Workflow Type.
it_IT: Tipo di flusso di lavoro non valido.

en: Invalid anti-spam library.
it_IT: Libreria anti-spam non valida.

en: Invalid attribute ID.
it_IT: Identificativo attributo non valido.

en: Invalid attribute set.
it_IT: Set di attributi non valido.

en: Invalid backup file specified.
it_IT: Il file di backup specificato non è valido.

en: Invalid block
it_IT: Blocco non valido

en: Invalid block type handle: %s
it_IT: L’handle del tipo di blocco %s non è valido

en: Invalid block.
it_IT: Blocco non valido.

en: Invalid captcha library.
it_IT: Libreria captcha non valida.

en: Invalid characters in group set name.
it_IT: Caratteri non validi nel nome del set di gruppi.

en: Invalid characters in page template name.
it_IT: Caratteri non validi nel nome del modello di pagina.

en: Invalid characters in workflow name.
it_IT: Caratteri non validi nel nome del flusso di lavoro.

en: Invalid column definition: %s in table %s
it_IT: Definizione di colonna non valida %s nella tabella %s

en: Invalid control
it_IT: Controllo non valido

en: Invalid conversation post token.
it_IT: Token del post della conversazione non valido.

en: Invalid conversation.
it_IT: Conversazione non valida.

en: Invalid dimensions.
it_IT: Dimensioni non valide.

en: Invalid domain.
it_IT: Dominio non valido.

en: Invalid editor handle.
it_IT: L’handle dell’editor non è valido.

en: Invalid email address or password.
it_IT: L’indirizzo email e/o la password non sono corretti.

en: Invalid email address provided.
it_IT: L’indirizzo email specificato non è corretto.

en: Invalid email address.
it_IT: Indirizzo email non valido.

en: Invalid feed.
it_IT: Feed non valido.

en: Invalid file dimensions, please rescan this file.
it_IT: Dimensioni del file non valide: rianalizzare questo file.

en: Invalid file extension
it_IT: Estensione del file non valida

en: Invalid file extension.
it_IT: Estensione del file non valida.

en: Invalid file storage location object.
it_IT: Oggetto posizione di archiviazione dei file non valido.

en: Invalid file version.
it_IT: Versione del file non corretta.

en: Invalid file.
it_IT: File non valido.

en: Invalid flag type.
it_IT: Tipo di segnalazione non valido.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
it_IT: Token del form non valido. Ricaricare questo modulo e inviarlo nuovamente.

en: Invalid group ID.
it_IT: Identificativo di gruppo non valido.

en: Invalid group set.
it_IT: Set di gruppo non valido.

en: Invalid group.
it_IT: Gruppo non valido.

en: Invalid language identifier
it_IT: Identificativo della lingua non valido

en: Invalid layout object.
it_IT: Oggetto layout non valido.

en: Invalid layout preset object.
it_IT: Oggetto combinazioni di layout non valido.

en: Invalid link.
it_IT: Collegamento non valido.

en: Invalid marketplace item ID.
it_IT: L’identificativo dell’elemento del marketplace non è valido.

en: Invalid marketplace item object.
it_IT: Oggetto del marketplace non valido.

en: Invalid message
it_IT: Messaggio non valido

en: Invalid message object.
it_IT: Oggetto messaggio non valido.

en: Invalid node.
it_IT: Nodo non valido.

en: Invalid or non-customizable theme.
it_IT: Tema non valido o non personalizzabile.

en: Invalid package.
it_IT: Pacchetto non valido.

en: Invalid page template
it_IT: Modello di pagina non valido

en: Invalid page template object.
it_IT: Oggetto modello di pagina non valido.

en: Invalid page template.
it_IT: Modello di pagina non valido.

en: Invalid page type object.
it_IT: Oggetto tipo di pagina non valido.

en: Invalid page type publish target type.
it_IT: Tipo di destinazione della pubblicazione del tipo di pagina non valido.

en: Invalid page type target type.
it_IT: Tipo di destinazione del tipo di pagina non valido.

en: Invalid page type.
it_IT: Tipo di pagina non valido.

en: Invalid parameter received: %s
it_IT: Parametro ricevuto non valido: %s

en: Invalid parent category
it_IT: Categoria padre non valida

en: Invalid parent message.
it_IT: Messaggio padre non valido.

en: Invalid parent page.
it_IT: Pagina padre non valida.

en: Invalid password.
it_IT: Password non valida.

en: Invalid path to file storage location. You may not choose the root directory.
it_IT: Il percorso della posizione di archiviazione non è valido. Non è possibile selezionare la cartella radice.

en: Invalid path traversal. Please make this request with a valid HTTP client.
it_IT: Rilevato percorso non valido. Effettuare questa richiesta con un client HTTP valido.

en: Invalid schema version found. Expecting 0.3
it_IT: La versione trovata dello schema non è corretta. Dovrebbe essere 0.3

en: Invalid section
it_IT: Sezione non valida

en: Invalid set
it_IT: Set non valido

en: Invalid stack
it_IT: Pila non valida

en: Invalid stack.
it_IT: Pila non valida.

en: Invalid target page.
it_IT: Pagina di destinazione non valida.

en: Invalid target parent group.
it_IT: Gruppo padre di destinazione non valido.

en: Invalid theme.
it_IT: Tema non valido.

en: Invalid thumbnail type object.
it_IT: L’oggetto del tipo di miniatura non è valido.

en: Invalid title for category
it_IT: Titolo non valido per la categoria

en: Invalid title for topic
it_IT: Titolo dell’argomento non valido.

en: Invalid token.
it_IT: Token non valido.

en: Invalid tree type.
it_IT: Tipo di albero non valido.

en: Invalid type object.
it_IT: Tipo di oggetto non valido.

en: Invalid username or password.
it_IT: Il nome utente e/o la password non sono corretti.

en: Invalid version
it_IT: Versione non valida

en: Invalid workflow ID.
it_IT: Identificativo flusso di lavoro non valido.

en: Is this page type frequently added?
it_IT: Questo tipo di pagina viene aggiunto di frequente?

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
it_IT: Richiede solo un momento e non è nemmeno necessario uscire dal proprio sito.

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
it_IT: Non è possibile verificare le impostazioni in quanto il sistema di posta elettronica è disattivato (l’impostazione %1$s è impostata a %2$s nella configurazione).

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Items Per Page
it_IT: Elementi per pagina

en: Items Selected
it_IT: Elementi selezionati

en: Items returned by getPresets() must implement the PresetInterface
it_IT: Gli elementi restituiti da getPresets() devono implementare PresetInterface

en: Items to Show
it_IT: Elementi da mostrare

en: Itself (Override)
it_IT: sé stessa (sovrascrive)

en: JSON Extension Enabled
it_IT: Estensione JSON abilitata

en: JavaScript Enabled
it_IT: JavaScript abilitato

en: Job Failed
it_IT: Processo automatico fallito

en: Job Handle
it_IT: Handle del processo automatico

en: Job Name
it_IT: Nome del processo automatico

en: Job Posting
it_IT: Offerta di lavoro

en: Job Set schedule updated successfully.
it_IT: Programmazione del set di processi aggiornata correttamente.

en: Job Set updated successfully.
it_IT: Set di processi aggiornato correttamente.

en: Job Sets
it_IT: Set di processi

en: Job not found.
it_IT: Processo non trovato.

en: Job schedule updated successfully.
it_IT: Pianificazione dei processi aggiornata correttamente.

en: Job set added.
it_IT: Set di processi aggiunto.

en: Job successfully installed.
it_IT: Processo installato correttamente.

en: Job successfully uninstalled.
it_IT: Processo disinstallato correttamente.

[ctx: JobSetName]
en: Default
it_IT: Predefinito

en: Jobs
it_IT: Processi

en: Jobs to run (separate multiple jobs with a space)
it_IT: Processi automatici da eseguire (separa più processi automatici con uno spazio)

en: Join the concrete5.org community to setup multiple websites, shop for extensions, and get support.
it_IT: Unisciti alla community di concrete5 per impostare più siti web, ottenere nuove estensioni e ricevere supporto.

en: Joined on %s
it_IT: Iscritto dal %s

en: Just roll over any content on the page. Click or tap to get the edit menu for that block.
it_IT: Passare sopra un qualsiasi contenuto della pagina. Fare clic o toccare lo schermo per far apparire il menu di modifica di quel blocco.

en: Justify text
it_IT: Giustifica

en: Keep your site running well.
it_IT: Mantieni ottimale il funzionamento del sito.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
it_IT: Chiave scaduta. È necessario consultare nuovamente la pagina password dimenticata per generare una nuova chiave.

en: Keywords
it_IT: Parole chiave

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Language
it_IT: Lingua

en: Language Icon
it_IT: Icona della lingua

en: Language saved successfully.
it_IT: La lingua è stata salvata.

en: Languages
it_IT: Lingue

en: Languages refreshed.
it_IT: Le lingue sono state aggiornate.

en: Languages reset.
it_IT: Le lingue sono state reimpostate.

en: Last Action
it_IT: Ultima azione

en: Last IP Address
it_IT: Ultimo indirizzo IP

en: Last Message Posted on %s.
it_IT: Ultimo messaggio postato il %s.

en: Last Modified
it_IT: Ultima modifica

en: Last Response
it_IT: Ultima risposta

en: Last Run
it_IT: Ultima esecuzione

en: Last Updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Last edit
it_IT: Ultima modifica

en: Last login
it_IT: Ultimo accesso

en: Latest Message
it_IT: Ultimo messaggio

en: Latitude: %s
it_IT: Latitudine: %s

en: Launch
it_IT: Avvia

en: Launch Guide
it_IT: Avvia la guida

en: Launch in Composer?
it_IT: Lanciare nel composer?

en: Layout Presets
it_IT: Combinazioni dei layout

en: Learn More
it_IT: Altre informazioni

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
it_IT: Scopri come utilizzare concrete5, sviluppare per concrete5 e ottenere aiuto.

en: Learn more and update.
it_IT: Maggiori informazioni e aggiornamento.

en: Learn the basics.
it_IT: Impara le basi.

en: Leave 0 to show all future dated pages
it_IT: Indicare 0 per visualizzare tutte le pagine con data nel futuro

en: Leave 0 to show all past dated pages
it_IT: Indicare 0 per visualizzare tutte le pagine con data nel passato

en: Leave blank to keep current password.
it_IT: Lasciare vuoto per mantenere la password attuale.

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
it_IT: Lasciare vuoto il seguente campo per permettere a chiunque di scaricare questo file.

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Let's start editing a page.
it_IT: Iniziamo a modificare la pagina.

en: Letter spacing
it_IT: Spaziatura tra le lettere

en: Level
it_IT: Livello

en: Limit By Page Type
it_IT: Limita per tipo di pagina

en: Line Height
it_IT: Altezza linea

en: Link
it_IT: Collegamento

en: Link Color
it_IT: Colore dei collegamenti

en: Link Deleted.
it_IT: Il collegamento è stato eliminato.

en: Link Tag to Search Page
it_IT: Collega tag alla pagina di ricerca

en: Link Text
it_IT: Testo del collegamento

en: Link Type
it_IT: Tipo di collegamento

en: Link Updated.
it_IT: Il collegamento è stato aggiornato.

en: Link to Page
it_IT: Collega a pagina

en: Link to files stored in the asset library.
it_IT: Collegamento ai file salvato nella libreria delle risorse.

en: List available jobs
it_IT: Elenco dei processi automatici disponibili

en: List pages based on type, area.
it_IT: Elenco pagine basato su tipo, area.

en: Live Example
it_IT: Esempio dal vivo

en: Live Version
it_IT: Versione pubblicata

en: Load Interface Language from:
it_IT: Carica la lingua dell’interfaccia da:

en: Load More
it_IT: Carica altro

en: Load error!
it_IT: Errore durante il caricamento!

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Loading Components...
it_IT: Caricamento dei componenti…

en: Loading Control Sets...
it_IT: Caricamento dei set di controlli…

en: Loading Conversation
it_IT: Caricamento della conversazione

en: Loading Filters...
it_IT: Caricamento dei filtri…

en: Loading Image...
it_IT: Caricamento dell’immagine…

en: Loading...
it_IT: Caricamento in corso...

en: Loads new items into gatherings.
it_IT: Carica nuovi elementi nei raccoglitori

en: Local
it_IT: Locale

en: Locale
it_IT: Lingua

en: Location
it_IT: Posizione

en: Location: %s
it_IT: Luogo: %s

en: Lock IP after
it_IT: Blocca IP dopo

en: Lock Layout
it_IT: Blocca layout

en: Log Application Exceptions
it_IT: Registra problemi applicazione

en: Log Database Queries
it_IT: Registra le query

en: Log Emails Sent
it_IT: Registra email inviate

en: Log Settings
it_IT: Impostazioni dei registri

[ctx: Log channel]
en: Application
it_IT: Applicazione

[ctx: Log channel]
en: Exceptions
it_IT: Eccezioni

[ctx: Log channel]
en: Sent Emails
it_IT: Email inviate

en: Log entries marked as spam.
it_IT: Voci di registro segnalate come spam.

en: Log in
it_IT: Accedi

en: Log in with %s
it_IT: Accedi con %s

en: Log in with concrete5.org
it_IT: Accedi con concrete5.org

[ctx: Log level]
en: Alert
it_IT: Allarme

[ctx: Log level]
en: Critical
it_IT: Critico

[ctx: Log level]
en: Emergency
it_IT: Emergenza

[ctx: Log level]
en: Error
it_IT: Errore

[ctx: Log level]
en: Notice
it_IT: Notifica

[ctx: Log level]
en: Warning
it_IT: Attenzione

en: Log out
it_IT: Esci

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
it_IT: Le voci di registro possono essere trovate sotto <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Pannello di controllo &gt; Rapporti &gt; Registri</a>

en: Logged in as <a href="%s">%s</a>
it_IT: Accesso effettuato come <a href="%s">%s</a>

en: Logging Settings
it_IT: Impostazioni di registro

en: Logging configuration saved.
it_IT: Configurazione registri salvata.

en: Login
it_IT: Accesso

en: Login & Registration
it_IT: Accesso e registrazione

en: Login Destination
it_IT: Destinazione login

en: Login redirection saved.
it_IT: Reindirizzamento login salvato.

en: Logs
it_IT: Registri

en: Longitude: %s
it_IT: Longitudine: %s

en: Loop Navigation
it_IT: Navigazione ciclica

en: MP4 Audio
it_IT: Audio MP4

en: Mail Details: %s
it_IT: Dettagli email: %s

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
it_IT: Si è verificato un errore nel sistema di posta elettronica. Impossibile inviare l’email:

en: Mail Server
it_IT: Server di posta

en: Mail importers
it_IT: Importatori email

en: Mailbox
it_IT: Casella di posta

en: Main
it_IT: Principale

en: Maintenance Mode
it_IT: Modalità manutenzione

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
it_IT: Modalità manutenzione disattivata. Il sito è ora visibile pubblicamente.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
it_IT: Modalità manutenzione attivata. Il sito è ora visibile solo privatamente.

en: Make Ban Permanent
it_IT: Rendi blocco permanente

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
it_IT: Assicurarsi di effettuare un <a href="%s">backup del database</a> prima di applicare l’aggiornamento.

en: Manage Presets
it_IT: Gestisci combinazioni

en: Manage Sets
it_IT: Gestisci set

en: Manage Stack Contents
it_IT: Gescisci contenuto pila

en: Manage sitewide content and administer block types.
it_IT: Gestisci i contenuti globali del sito e i tipi di blocchi.

en: Manage the installed block types in your site.
it_IT: Gestisci i tipi di blocco installati nel sito.

en: Manage the page attributes. To associate an attribute to the page click it in the left panel.
it_IT: Gestisci gli attributi della pagina. Per associare un attributo alla pagina fare clic su di esso nel pannello a sinistra.

en: Manage your conversations settings
it_IT: Gestisci le impostazioni delle conversazioni

en: Manually
it_IT: Manualmente

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
it_IT: Creare manualmente nuovi account utente del sito.

en: Map
it_IT: Mappa

en: Map Existing Page
it_IT: Mappa pagina esistente

en: Map Height
it_IT: Altezza mappa

en: Map Title (optional)
it_IT: Titolo mappa (facoltativo)

en: Map Width
it_IT: Larghezza mappa

en: Mapped in Other Sections
it_IT: Mappata in altre sezioni

en: Margin
it_IT: Margine

en: Margin and Padding
it_IT: Spaziatura esterna e interna

en: Mark Email as Valid
it_IT: Segna email come valida

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
it_IT: L’integrazione con il marketplace è disabilitata dal file di configurazione.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
it_IT: L’elemento %s del marketplace è stato scaricato correttamente.

en: Max Attachment Size for Guest Users. (MB)
it_IT: Dimensione massima allegati per ospiti (MB).

en: Max Attachment Size for Registered Users. (MB)
it_IT: Dimensione massima allegati per utenti registrati (MB).

en: Max Attachments Per Message for Guest Users.
it_IT: Numero massimo di allegati per messaggi per gli ospiti.

en: Max Attachments Per Message for Registered Users
it_IT: Numero massimo di allegati per messaggi per gli utenti registrati.

en: Max Height
it_IT: Altezza massima

en: Max Width
it_IT: Larghezza massima

en: Max file size exceeded
it_IT: È stata raggiunta la dimensione massima dei file

en: Maximum Gravatar Rating
it_IT: Valutazione massima Gravatar

en: May disclose sensitive information, use only for development.
it_IT: Può rivelare informazioni sensibili: usare solo in fase di sviluppo.

en: Member profile (if enabled)
it_IT: Profilo membro (se abilitato)

en: Members
it_IT: Membri

en: Memory Requirements
it_IT: Requisiti di memoria

en: Memory limit %sMB.
it_IT: Limite della memoria di %sMB.

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message Author
it_IT: Autore del messaggio

en: Message List
it_IT: Elenco messaggi

en: Message Sent.
it_IT: Messaggio inviato.

en: Message approved.
it_IT: Il messaggio è stato approvato.

en: Message deleted successfully.
it_IT: Il messaggio è stato eliminato.

en: Message flagged successfully.
it_IT: Il messaggio è stato segnalato.

en: Message has not been approved.
it_IT: Il messaggio non è stato approvato.

en: Message is approved.
it_IT: Il messaggio è approvato.

en: Message is deleted.
it_IT: Il messaggio è eliminato.

en: Message is flagged as spam.
it_IT: Il messaggio è stato segnalato come spam.

[ctx: Message posted date]
en: Posted on %s
it_IT: Postato il %s

en: Message restored.
it_IT: Il messaggio è stato ripristinato.

en: Message to Display When No Pages Listed.
it_IT: Messaggio da visualizzare quando non è elencata alcuna pagina.

en: Message to display when completed
it_IT: Messaggio da visualizzare al completamento

en: Message unflagged.
it_IT: Il messaggio non è più segnalato.

en: Message:
    %s
it_IT: Messaggio:
    %s

en: Message: %s
it_IT: Messaggio: %s

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Messages Per Page
it_IT: Messaggi per pagina

en: Meta Description
it_IT: Descrizione meta

en: Meta Title
it_IT: Titolo meta

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Mobile Preview
it_IT: Anteprima mobile

en: Mobile Theme
it_IT: Tema mobile

en: Mobile theme saved.
it_IT: Tema mobile salvato.

en: Mode
it_IT: Modo

en: Modified
it_IT: Modificato

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Months
it_IT: Mesi

en: Montreal
it_IT: Montréal

en: More
it_IT: Altro

en: More Add-ons
it_IT: Altre estensioni

en: More Details
it_IT: Ulteriori informazioni

en: More Information
it_IT: Ulteriori informazioni

en: More Options
it_IT: Altre opzioni

en: More Than
it_IT: Più di

en: More help.
it_IT: Ulteriore aiuto.

en: Most Popular
it_IT: Più popolari

en: Most Popular First
it_IT: Prima il più popolare

en: Most Recent Downloads
it_IT: Download più recenti

en: Most Recent First
it_IT: Prima i più recenti

en: Most Recent Version
it_IT: Versione più recenti

en: Most recent first
it_IT: Prima le più recenti

en: Move
it_IT: Sposta

en: Move Down
it_IT: Sposta giù

en: Move Groups
it_IT: Sposta gruppi

en: Move Multiple Groups
it_IT: Sposta più gruppi

en: Move Up
it_IT: Sposta su

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
it_IT: Sposta o riordina le pagine trascinando le relative icone.

en: Move package to trash directory on server?
it_IT: Spostare il pacchetto nel cestino sul server?

en: Move selected groups (left column) beneath selected group (right column)
it_IT: Sposta i gruppi selezionati (colonna a sinistra) sotto il gruppo selezionato (colonna a destra)

en: Move the following group(s) <strong>to the top level of groups</strong>.
it_IT: Sposta i seguenti gruppi <strong>al livello principale dei gruppi</strong>.

en: Move the following group(s) beneath <strong>%s</strong>.
it_IT: Sposta i seguenti gruppi sotto <strong>%s</strong>.

en: Move/Copy
it_IT: Sposta/copia

en: Multilingual
it_IT: Multilingua

en: Multilingual Settings
it_IT: Impostazioni multilingua

en: Multilingual Setup
it_IT: Impostazioni multi-lingua

en: Multilingual content enabled
it_IT: Contenuto multilingua abilitato

en: Multilingual content updated
it_IT: Contenuto multilingua aggiornato

en: Multilingual tree copied. You might consider rescanning links in the section you copied to.
it_IT: L’albero multilingua è stato copiato. Considerare l’eventualità di analizzare nuovamente i collegamenti nella sezione di destinazione della copia.

en: Multilingual tree links rescanned.
it_IT: I collegamenti dell’albero multilingua sono stato rianalizzati.

en: Multiple Values
it_IT: Valori multipli

en: Multiple values
it_IT: Valori multipli

en: Must be at least %s characters long.
it_IT: La lunghezza deve essere di almeno %s caratteri.

en: Must be at most %s characters long.
it_IT: La lunghezza deve essere al massimo di %s caratteri.

en: Must be between %s and %s characters long.
it_IT: La lunghezza deve essere compresa tra %s e %s caratteri.

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: My Sets
it_IT: Set personali

en: My Video
it_IT: Mio video

en: MySQL PDO Extension Enabled
it_IT: L’estensione MySQL PDO è abilitata

en: MySQL Password
it_IT: Password MySql

en: MySQL Username
it_IT: Nome utente MySql

en: N/A
it_IT: N/D

en: Name
it_IT: Nome

en: Name (optional)
it_IT: Nome (facoltativo)

en: Name cannot contain the characters: %s
it_IT: Il nome non può contenere questi caratteri: %s

[ctx: Name of a set]
en: Set Name
it_IT: Nome del set

en: Name required.
it_IT: Nome richiesto.

en: Navigate this page in other languages
it_IT: Sfoglia questa pagina in altre lingue

en: Navigate through sibling pages.
it_IT: Naviga tra le pagine dello stesso livello.

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Navigation Link Text
it_IT: Testo collegamento di navigazione

en: Never
it_IT: Mai

en: New
it_IT: Nuovo

en: New Message Approval
it_IT: Approvazione nuovo messaggio

en: New Message on Conversation: %s
it_IT: Nuovo messaggio nella conversazione %s

en: New Page
it_IT: Nuova pagina

en: New Page Created From Version
it_IT: Nuova pagina creata dalla versione

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: New Question
it_IT: Nuova domanda

en: New Topic
it_IT: Nuovo argumento

en: New User Registration
it_IT: Registrazione nuovo utente

en: New Version %s
it_IT: Nuova versione %s

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
it_IT: Nuova versione: %s. Aggiornamento da: %s.

en: New file set added successfully.
it_IT: Nuovo set di file aggiunto correttamente.

en: New template.
it_IT: Nuovo modello.

en: Next
it_IT: Avanti

en: Next & Previous Nav
it_IT: Nav avanti e indietro

en: Next Label
it_IT: Etichetta avanti

en: Next this:
it_IT: Poi questo:

en: Next →
it_IT: Successivo →

en: Nine Sixty Grid System
it_IT: 960 Grid System

en: No Actions found.
it_IT: Nessuna azione trovata.

en: No Attributes
it_IT: Nessun attributo

en: No Block Types
it_IT: Nessun tipo di blocco

en: No Content.
it_IT: Nessun contenuto.

en: No End Date.
it_IT: Nessuna data di termine.

en: No Faq Entries Entered.
it_IT: Non è stata inserita alcuna domanda frequente.

en: No File Types
it_IT: Nessun tipo di file

en: No Groups
it_IT: Nessun gruppo

en: No Jobs found.
it_IT: Nessun processo trovato.

en: No Meta Description
it_IT:  Nessuna descrizione meta

en: No Name
it_IT: Nessun nome

en: No Page Attributes
it_IT: Nessun attributo di pagina?

en: No Page Types
it_IT: Nessun tipo di pagina

en: No Queueing
it_IT: Nessun accodamento

en: No Repeat
it_IT: Non ripetere

en: No Slides Entered.
it_IT: Non è stata inserita nessuna slide.

en: No Suggestions
it_IT: Nessun suggerimento

en: No Themes
it_IT: Nessun tema

en: No Video Files Selected.
it_IT: Non è stato selezionato alcun file video.

en: No access entities selected.
it_IT: Nessuna entità di accesso è stata selezionata.

en: No add-ons found.
it_IT: Nessuna estensione trovata.

en: No add-ons installed.
it_IT: Nessuna estensione installata.

en: No attribute categories currently defined.
it_IT: Al momento non sono state definite categorie di attributi.

en: No attribute sets currently defined.
it_IT: Non è stato definito alcun set di attributi.

en: No attributes defined.
it_IT: Nessun attributo definito.

en: No attributes found.
it_IT: Nessun attributo trovato.

en: No block types available.
it_IT: Non è disponibile alcun tipo di blocco.

en: No custom block types are awaiting installation.
it_IT: Nessun tipo di blocco pronto per l’installazione.

en: No data is available yet.
it_IT: Non è ancora disponibile alcun dato.

en: No default file storage location could be found to store this file.
it_IT: Non è stata trovata alcuna posizione di archiviazione dei file predefinita dove salvare questo file.

en: No entries found.
it_IT: Nessuna voce trovata.

en: No file sets found.
it_IT: Nessun set di file trovato.

en: No file specified
it_IT: Nessun file specificato

en: No files found in %s for the storage location "%s".
it_IT: Non è stato trovato alcun file in %s per la posizione di archiviazione “%s”.

en: No files have been downloaded.
it_IT: Nessun file scaricato.

en: No global areas have been added.
it_IT: Non è stata aggiunta alcuna area globale.

en: No grid framework found. Grid area methods require a valid grid framework defined in a PageTheme class.
it_IT: Non è stato trovato alcun framework per la gestione delle griglie. I metodi delle griglie delle aree richiedono un framework valido definito in una classe PageTheme.

en: No group sets found.
it_IT: Nessun set di gruppi trovato.

en: No groups found.
it_IT: Nessun gruppo trovato.

en: No information about this add-on available.
it_IT: Non è disponibile alcuna informazione su questa estensione.

en: No job specified.
it_IT: Nessun processo specificato.

en: No local user account associated with this user, please log in with a local account and connect your account from your user profile.
it_IT: Non c’è alcun account utente locale associato a questo utente: accedere con un account locale e collegare il proprio account tramite la pagina del proprio profilo.

en: No messages found.
it_IT: Nessun messaggio trovato.

en: No messages in this conversation.
it_IT: Nessun messaggio in questa conversazione.

en: No one has yet submitted this form.
it_IT: Nessuno ha ancora compilato questo modulo.

en: No packages have been installed.
it_IT: Non è stato installato alcun pacchetto.

en: No page could be found at this address.
it_IT: Nessuna pagina disponibile a questo indirizzo.

en: No page types found.
it_IT: Nessun tipo di pagina trovato.

en: No pages found.
it_IT: Nessuna pagina trovata.

en: No results found.
it_IT: Nessun risultato trovato.

en: No results match
it_IT: Nessun risultato per

en: No stacks have been added.
it_IT: Non è stata aggiunta alcuna pila.

en: No themes are installed.
it_IT: Nessun tema installato.

en: No themes found.
it_IT: Nessun tema trovato.

en: No thumbnail found. Usually this is because the source file is smaller than this thumbnail configuration.
it_IT: Non è stata trovata alcuna miniatura. Di solito ciò è dovuto alla dimensione del file di origine inferiore alla dimensione configurata delle miniature.

en: No timed permission assignments
it_IT: Nessuna autorizzazione temporizzata

en: No topic filtering
it_IT: Nessun filtro su argomenti

en: No topics have been posted.
it_IT: Nessun argomento è stato postato.

en: No topics.
it_IT: Nessun argomento

en: No updates are ready to be installed.
it_IT: Non c’è alcun aggiornamento pronto per l’installazione.

en: No updates for your add-ons are available.
it_IT: Non c’è alcun aggiornamento per le estensioni installate.

en: No upgrade notices found.
it_IT: Non è stato trovato alcun avviso sull’aggiornamento.

en: No users found.
it_IT: Nessun utente trovato.

en: No users or groups added.
it_IT: Non è stato aggiunto alcun utente o gruppo.

en: No users or groups selected.
it_IT: Nessun utente o gruppo selezionato.

en: No users selected.
it_IT: Nessun utente selezionato.

en: No, display all messages.
it_IT: No, mostra tutti i messaggi

en: No, posting is disabled.
it_IT: No, il post è disabilitato.

en: No, this is not the default storage location.
it_IT: No, questa non è la posizione di archiviazione predefinita.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
it_IT: No. <strong>Non</strong> rimuovere alcun contenuto o file da questo sito web.

en: Nobody
it_IT: Nessuno

en: None
it_IT: Nessuno

en: None Created
it_IT: Non è stato creato nulal

en: None Selected
it_IT: Nessuno selezionato

en: None of the requested files could be found.
it_IT: Nessuno dei file richiesti è stato trovato.

en: None selected
it_IT: Nessuno selezionato

en: None.
it_IT: Nessuno.

en: None. Pages do not have canonical URLs until they are published.
it_IT: Nessuno. Le pagine non hanno un URL canonico finché non vengono pubblicate.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
it_IT: Nessuna. Questo file verrà automaticamente usato dalla pagina <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
it_IT: Nessuna. Questo file verrà automaticamente usato per le pagine senza un modello.

en: None. This file will automatically be used.
it_IT: Nessuna. Questo file verrà usato automaticamente.

en: None. This file will be used by pages with the <strong>%s</strong> template.
it_IT: Nessuna. Questo file verrà usato dalle pagine con il modello  <strong>%s</strong>.

en: Normal text
it_IT: Testo normale

en: Not a member? Register
it_IT: Non sei un membro? Registrati

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
it_IT: Nota: ulteriori percorsi della pagina non sono revisionati. Saranno disponibili immediatamente.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
it_IT: Nota: gli aggiornamenti scaricati NON verranno installati automaticamente.

en: Note: Entering values here will override global conversations file attachment settings for this block if you enable Attachment Overrides for this Conversation.
it_IT: Nota: i valori specificati qui sovrascriveranno le impostazioni globali per gli allegati delle conversazioni, limitatamente a questo blocco, se per questa conversazione è abilitata l’opzione di sovrascrivere le opzioni degli allegati.

en: Note: These settings can be overridden in the block edit form for individual conversations.
it_IT: Nota: queste impostazioni possono essere sovrascritte durante la modifica del blocco per ciascuna conversazione.

en: Note: this will override the selected preset with the new preset. It will not update any layouts already in use.
it_IT: Nota: la combinazione selezionata verrà sovrascritta dalla nuova combinazione. Nessuna delle combinazioni già in uso verrà aggiornata.

en: Nothing currently available to install.
it_IT: Non c’è nulla da installare.

en: Notification
it_IT: Notifica

en: Notification - Spam Detected
it_IT: Notifica - Rilevato spam

en: Notify me by email when people submit this form
it_IT: Avvisami per email quando una persona invia questo modulo

en: Number of Pages to Display
it_IT: Numero di pagine da mostrare

en: Number of Responses
it_IT: Numero risposte

en: Number to Display
it_IT: Numero da mostrare

en: OGG Video
it_IT: Video OGG

en: OR Path
it_IT: OPPURE percorso

en: Off
it_IT: Disattivato

en: Off - Good for active block and site development.
it_IT: Disattivata - Utile durante lo sviluppo dei blocchi e del sito.

en: Off - Good for active theme development when using LESS files.
it_IT: Disattivata - Utile per lo sviluppo di temi che utilizzano file LESS.

en: Off - Good for debugging generated CSS output.
it_IT: Disattivata - Utile per fare il debug dei file CSS generati.

en: Off - Good for development of custom blocks.
it_IT: Disattivata - Utile per lo sviluppo di blocchi personalizzati.

en: Off - Good for development.
it_IT: Disattivata - Utile durante lo sviluppo.

en: Off - Proxy classes need to be manually generated. Helps speed up a live site.
it_IT: Disattiva - Le classi proxy devono essere generate manualmente. In tal modo si velocizza la velocità del sito.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
it_IT: Disattivata - Attivata manualmente per pagine specifiche.

en: Offer choice of language on login.
it_IT: Permetti di selezionare la lingua all’accesso.

en: Older &rarr;
it_IT: Più vecchi &rarr;

en: On
it_IT: Il

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
it_IT: In data %s l’utente %s ha approvato la seguente richiesta: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
it_IT: In data %s l’utente %s ha annullato la seguente richiesta: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
it_IT: In data %s l’utente %s ha inoltrato la seguente richiesta: %s

en: On - Helps speed up a live site.
it_IT: Attivata - Migliora la velocità del sito.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
it_IT: Attivata - Se i blocchi delle specifiche pagine lo permettono.

en: On - In all cases.
it_IT: Attivata - In tutti i casi.

en: On - Proxy classes will be generated on the fly. Good for development.
it_IT: Attiva - Le classi proxy verranno generate al volo. Utile durante lo sviluppo.

en: On - approve manually
it_IT: Attivato - approvazione manuale

en: On - signup and go
it_IT: Attivato - registrazione subito approvata

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
it_IT: Una volta che l’indice è stato azzerato, è necessario reindicizzare il sito dalla pagina dei processi automatici.

en: One per line
it_IT: Una per linea

en: One per line, to whitelist all %s domains: %s
it_IT: Una per linea. Per accettare tutti i domini %s: %s

en: Only Missing Pages
it_IT: Solo pagine mancanti

en: Only Registered Users
it_IT: Solo utenti registrati

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
it_IT: Sono permessi solo file con le seguenti estensioni. Separare le estensioni con virgole. Punti e spazi verranno ignorati.

en: Only place a value in here if you want this thumbnail to force its dimensions to the width and height.
it_IT: Inserire un valore qui solo se si desidera imporre le dimensioni di larghezza ed altezza di questa miniatura.

en: Only registered users may view the website.
it_IT: Solo gli utenti registrati possono vedere il sito.

en: Only render at canonical URLs.
it_IT: Rendi disponibile solo tramite gli URL canonici.

en: Only the %s user may reset the site's content.
it_IT: Solo l’utente %s può reimpostare il contenuto del sito.

en: Only the admin user may reset all languages.
it_IT: Sono l’utente amministratore può azzerare tutte le lingue.

en: Only the admin user may reset all strings.
it_IT: Solo l’utente amministratore può reimpostare tutte le stringhe.

en: Only the administrative group may view the website.
it_IT: Solo il gruppo degli amministratori può vedere il sito.

en: Only the super user may copy locale trees.
it_IT: Solo l’utente amministratore può copiare gli alberi delle lingue.

en: Only the super user may remove block types.
it_IT: Solo il super utente può rimuovere i tipi di blocco.

en: Only the super user may rescan the links inside a multilingual tree.
it_IT: Solo l’utente amministratore può rianalizzare i collegamenti all’interno di un albero multilingua.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
it_IT: Solo gli utenti membri di TUTTI i gruppi selezionati godranno di questa autorizzazione.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
it_IT: Solo quando rimossa manualmente o quando viene vuotata la cache.

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
it_IT: Ops, qualcosa non ha funzionato con il modulo inserito (non ha un identificativo del set di domande).

en: Open Link
it_IT: Apri collegamento

en: Open Link in New Window
it_IT: Apri collegamento in una nuova finestra

en: Open Page
it_IT: Apri pagina

en: Open link in Lightbox
it_IT: Apri collegamento in Lightbox

en: Open link in new tab
it_IT: Apri collegamento in nuova scheda

en: Open link in same window
it_IT: Apri collegamento nella stessa finestra

en: Open links in a new window
it_IT: Apri collegamenti in una nuova finestra

en: Optimization
it_IT: Ottimizzazione

en: Option
it_IT: Opzione

en: Option Order
it_IT: Ordine opzioni

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Options %s Storage Type
it_IT: Opzioni per il tipo di archiviazione %s

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
it_IT: Opzioni disabilitate: le impostazioni dell’interfaccia sono specificate nel file config.php.

en: Options saved successfully.
it_IT: Le opzioni sono state salvate correttamente.

en: Or choose
it_IT: o seleziona

en: Order &amp; Group
it_IT: Ordine e gruppo

en: Order Pages
it_IT: Ordina pagine

en: Order Saved.
it_IT: L’ordine è stato salvato.

en: Ordered List
it_IT: Elenco numerato

en: Ordering
it_IT: Ordinamento

en: Organize Page Type Order
it_IT: Riordina i tipi di pagina

en: Original Post
it_IT: Post originale

en: Original String
it_IT: Stringa originaria

en: Originally requested by %s.
it_IT: Richiesto inizialmente da %s.

en: Other
it_IT: Altro

en: Other Attributes
it_IT: Altri attributi

en: Other Filters
it_IT: Altri filtri

en: Other countries
it_IT: Altre nazioni

en: Others
it_IT: Altro

en: Outdent
it_IT: Riduci rientro

en: Output error information to site users
it_IT: Mostra informazioni sugli errori agli utenti del sito

en: Outset
it_IT: In rilievo

en: Override Block Type
it_IT: Sovrascrivi tipo di blocco

en: Override Global Settings
it_IT: Sovrascrivi impostazioni globali

en: Override Permissions
it_IT: Sovrascrivi autorizzazioni

en: Override Timestamp
it_IT: Sovrascrivi marca temporale.

en: Override block type cache settings.
it_IT: Sovrascrivi impostazioni della cache per il tipo di blocco

en: Override page name with custom title?
it_IT: Usare il titolo personalizzato invece del nome della pagina?

en: Overrides Cache
it_IT: Precedenza sulla cache

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: PHP Comments Preserved
it_IT: Commenti PHP preservati

en: POP Mail Server Authentication Settings
it_IT: Impostazioni autenticazione server di posta POP

en: Pacific Ocean
it_IT: Oceano Pacifico

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: Package controller file not found.
it_IT: Il file del controller del pacchetto non è stato trovato.

en: Padding
it_IT: Spazio interno

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
it_IT: La pagina “%s” con percorso “%s” è stata spostata nel cestino

en: Page "%s" at path "%s" deleted
it_IT: La pagina “%s” con percorso “%s” è stata eliminata

en: Page (if it exists)
it_IT: Pagina (se esiste)

en: Page Action
it_IT: Azione pagina

en: Page Added Successfully.
it_IT: Pagina aggiunta correttamente.

en: Page Added To
it_IT: Pagina aggiunta a

en: Page Alias.
it_IT: Alias della pagina.

en: Page Attribute Created.
it_IT: Attributo pagina creato.

en: Page Attribute Deleted.
it_IT: Attributo pagina eliminato.

en: Page Attribute Display
it_IT: Mostra attributo pagina

en: Page Attribute Updated.
it_IT: Attributo pagina aggiornato.

en: Page Attributes
it_IT: Attributi della pagina

en: Page Attributes have been saved.
it_IT: Gli attributi della pagina sono stati salvati.

en: Page Caching
it_IT: Cache della pagina

en: Page Date Created
it_IT: Data di creazione della pagina

en: Page Date Modified
it_IT: Data di modifica della pagina

en: Page Date Published
it_IT: Data di pubblicazione della pagina

en: Page Description
it_IT: Descrizione della pagina

en: Page Design
it_IT: Design della pagina

en: Page Design, Location, Attributes and Settings
it_IT: Design della pagina, posizione, attributi e impostazioni

en: Page Draft.
it_IT: Bozza di pagina.

en: Page Drafts
it_IT: Bozze delle pagine

en: Page Forbidden
it_IT: Pagina non consentita

en: Page ID: %s
it_IT: ID pagina: %s

en: Page Levels
it_IT: Livelli di pagina

en: Page List
it_IT: Elenco pagine

en: Page Name
it_IT: Nome della pagina

en: Page Not Found
it_IT: Pagina non trovata

en: Page Order
it_IT: Ordine pagine

en: Page Owner
it_IT: Proprietario della pagina

en: Page Permissions
it_IT: Autorizzazioni pagina

en: Page Properties
it_IT: Proprietà pagina

en: Page Properties saved.
it_IT: Proprietà della pagina salvate.

en: Page Report
it_IT: Rapporto sulle pagine

en: Page Saved
it_IT: Pagina salvata

en: Page Search
it_IT: Ricerca pagina

en: Page Settings
it_IT: Impostazioni pagina

en: Page Submitted for Permission Changes.
it_IT: Pagina sottoposta a modifiche delle autorizzazioni.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
it_IT: Pagina sottoposta a modifiche delle autorizzazioni ereditate a %s.

en: Page Successfully Added.
it_IT: Pagina aggiunta correttamente.

en: Page Successfully Refreshed.
it_IT: Pagina aggiornata correttamente.

en: Page Template
it_IT: Modello di pagina

en: Page Templates
it_IT: Modelli di pagina

en: Page Templates in Theme
it_IT: Modelli di pagina nel tema

en: Page Title
it_IT: Titolo della pagina

en: Page Type
it_IT: Tipo di pagina

en: Page Type Attributes
it_IT: Attributi del tipo di pagina

en: Page Type Handle
it_IT: Handle del tipo di pagina

en: Page Type Name
it_IT: Nome del tipo di pagina

en: Page Type Permissions
it_IT: Autorizzazioni del tipo di pagina

en: Page Type added successfully.
it_IT: Il tipo di pagina è stato aggiunto.

en: Page Types
it_IT: Tipi di pagina

en: Page URLs
it_IT: URL della pagina

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
it_IT: Non è stato possibile aggiornare la pagina.

en: Page Updated
it_IT: Pagina aggiornata

en: Page Values
it_IT: Valori della pagina

en: Page Version %s Submitted for Approval.
it_IT: Versione della pagina %s inviata per l’approvazione.

en: Page Views
it_IT: Visualizzazioni pagine

en: Page assigned.
it_IT: Pagina assegnata.

en: Page copy operations pending.
it_IT: Operazioni di copia pagine in sospeso.

en: Page created.
it_IT: Pagina creata.

en: Page deleted successfully.
it_IT: La pagina è stata eliminata correttamente.

en: Page deletion request saved. This action will have to be approved before the page is deleted.
it_IT: La richiesta di eliminazione della pagina è stata salvata. Questa azione dovrà essere approvata prima di eliminare la pagina.

en: Page ignored.
it_IT: Pagina ignorata.

en: Page is Pending Approval.
it_IT: La pagina è in attesa di approvazione.

en: Page location information saved successfully.
it_IT: Le informazioni sulla posizione della pagina sono state salvate.

en: Page not found.
it_IT: Pagina non trovata.

en: Page permissions have been saved.
it_IT: Le autorizzazioni della pagina sono state salvate.

en: Page permissions request saved successfully. You must approve this workflow request before the permissions are changed.
it_IT: La richiesta di modifica delle autorizzazioni della pagina è stata salvata. È necessario approvare il flusso di lavoro di questa richiesta prima di cambiare le autorizzazioni.

en: Page permissions saved successfully.
it_IT: Le autorizzazioni della pagina sono state salvate.

en: Page permissions updated successfully.
it_IT: Autorizzazioni pagina salvate correttamente.

en: Page saved on %s
it_IT: Pagina salvata il %s

en: Page search columns saved successfully.
it_IT: Le colonne della ricerca delle pagine sono state salvate.

en: Page template added successfully.
it_IT: Modello di pagina è stato aggiunto.

en: Page template deleted successfully.
it_IT: Modello di pagina è stato eliminato.

en: Page template updated successfully.
it_IT: Modello di pagina è stato aggiornato.

en: Page themes
it_IT: Temi delle pagine

en: Page type
it_IT: Tipo di pagina

en: Page type basic setup.
it_IT: Impostazioni di base del tipo di pagina

en: Page type copied successfully. Important! You will need to re-add any blocks into output areas that you had set on the original page type.
it_IT: Il tipo di pagina è stato copiato correttamente. Importante! È necessario aggiungere nuovamente alle aree i blocchi impostati nel tipo di pagina originale.

en: Page type deleted successfully.
it_IT: Il tipo di pagina è stato eliminato.

en: Page type updated successfully.
it_IT: Tipo di pagina aggiornato correttamente.

en: Page types
it_IT: Tipi di pagina

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
it_IT: I tipi di pagina visualizzano i blocchi di una pagina in modi diversi e può essere visti come “modelli” di contenuto: i tipi di pagina Barra laterale sinistra, Vista completa, Completa, …, ecc corrispondono a temi specifici. concrete5 cercherà il tipo di pagina specificato nel tema attivo.

en: Page unmapped.
it_IT: La mappatura della pagina è stata rimossa.

en: Page updated successfully.
it_IT: La pagina è stata aggiornata correttamente.

en: Page – Display a list of topics for the current page.
it_IT: Pagina – Mostra un elenco di argomenti associati alla pagina attuale.

[ctx: PageTemplateName]
en: Blank
it_IT: Vuoto

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Full
it_IT: Pannello di controllo completo

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Header + Four Column
it_IT: Intestazione pannello di controllo + Quattro colonne

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Primary + Five
it_IT: Pannello di controllo primario + Cinque

[ctx: PageTemplateName]
en: Full
it_IT: Completo

[ctx: PageTemplateName]
en: Left Sidebar
it_IT: Barra a sinistra

[ctx: PageTemplateName]
en: Right Sidebar
it_IT: Barra a destra

[ctx: PageTemplateName]
en: Stack
it_IT: Pila

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Description
it_IT: Descrizione

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Location
it_IT: Posizione della pagina

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Name
it_IT: Nome della pagina

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Template
it_IT: Modello di pagina

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Public Date/Time
it_IT: Data/ora pubblicazione

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: URL Slug
it_IT: Nome nell’URL

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: User
it_IT: Utente

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Block
it_IT: Blocco

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Built-In Property
it_IT: Proprietà incorporata

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Custom Attribute
it_IT: Attributo personalizzato

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Body
it_IT: Corpo

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Brief Description
it_IT: Breve descrizione

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Date Completed
it_IT: Data completamento

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Entry Name
it_IT: Nome della voce

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Details
it_IT: Dettagli sul lavoro

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Name
it_IT: Nome della posizione lavorativa

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Name
it_IT: Nome

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Page Name
it_IT: Nome della pagina

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Posting Date
it_IT: Data offerta

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Short Description
it_IT: Descrizione breve

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Topics
it_IT: Argomenti

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: About This Job
it_IT: Informazioni su questo lavoro

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Basics
it_IT: Essenziali

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Body
it_IT: Corpo

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Content
it_IT: Contenuto

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Details
it_IT: Dettagli

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Image Slider
it_IT: Presentazione immagini

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Page
it_IT: Pagina

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Post Details
it_IT: Dettagli del post

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Project Data
it_IT: Dati del progetto

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Always publish below a certain page
it_IT: Pubblica sempre sotto una certa pagina

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from all pages when publishing
it_IT: Seleziona tra tutte le pagine quando si pubblica

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from pages of a certain type
it_IT: Seleziona tra pagine di un certo tipo

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Pages & Themes
it_IT: Pagine e temi

en: Pages Created
it_IT: Pagine create

en: Pages Panel
it_IT: Pannello delle pagine

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
it_IT: Le pagine sono presenti in entrambe le posizioni; tutte le modifiche agli originali si rifletteranno sui relativi alias.

en: Pages deleted successfully.
it_IT: Le pagine sono state eliminate correttamente.

en: Pages updated successfully.
it_IT: Pagine aggiornate correttamente.

en: Paginate Message List
it_IT: Paginazione elenco dei messaggi

en: Pagination
it_IT: Paginazione

[ctx: Pagination]
en: &larr; Previous
it_IT: &larr; Indietro

[ctx: Pagination]
en: (current)
it_IT: (attuale)

[ctx: Pagination]
en: Next &rarr;
it_IT: Avanti &rarr;

en: Paragraph:
it_IT: Paragrafo:

en: Parent Group
it_IT: Gruppo padre

en: Parent Page
it_IT: Pagina padre

en: Parent page does not exist. Create the parent page in this tree first.
it_IT: La pagina padre non esiste. Prima è necessario creare la pagina padre in questo albero.

[ctx: Password]
en: <hidden>
it_IT: <nascosta>

en: Password incorrect. Please try again.
it_IT: Password non corretta. Riprovare.

en: Password updated successfully.
it_IT: La password è stata aggiornata.

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Paste From Clipboard
it_IT: Incolla dagli appunti

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
it_IT: Incolla un collegamento a un feed RSS esterno presente su un altro sito: concrete5 lo renderà sulla pagina. Specificare il formato data, il titolo del feed, il numero di elementi da mostrare per volta e scegliere se mostrare o nascondere i sommari degli articoli.

en: Paste a short or long-form YouTube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
it_IT: Incollare l’indirizzo (breve o esteso) a un video di YouTube nel campo URL di YouTube: concrete5 incorporerà il video nella pagina. Per i migliori risultati si consiglia di selezionare l’opzione iFrame, in particolare quando le pagine vengono visualizzate su dispositivi mobili.

en: Paste from Clipboard
it_IT: Incolla dagli appunti

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
it_IT: Incollare il codice HTML in questo campo: verrà visualizzato dal browser.

en: Path
it_IT: Percorso

en: Paths
it_IT: Percorsi

en: Pending
it_IT: In sospeso

en: Pending Approval
it_IT: In attesa di approvazione

en: Pending Delete
it_IT: Rimozione in attesa di approvazione

en: Pending Move
it_IT: Spostamento da approvare

en: Pending Permissions
it_IT: Autorizzazioni in attesa

en: Per Page
it_IT: Per pagina

en: Permanent IP Ban
it_IT: Blocco permanente IP

en: Permission Changes
it_IT: Modifiche delle autorizzazioni

en: Permission Inheritance Changes
it_IT: Modificare autorizzazioni ereditate

en: Permission access entity types
it_IT: Tipi di entità di autorizzazioni di accesso

en: Permission categories
it_IT: Categorie di autorizzazioni

en: Permission on
it_IT: Autorizzazione per

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
it_IT: Impostazione autorizzazioni salvata. È necessario completare il flusso di lavoro per attivare questa modifica.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
it_IT: Uploader di file

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
it_IT: Gruppo

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
it_IT: Combinazione gruppi

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
it_IT: Set di gruppi

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Message Author
it_IT: Autore del messaggio

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
it_IT: Proprietario della pagina

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
it_IT: Utente

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
it_IT: Possibilità di modificare qualsiasi cosa nel menu Proprietà pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
it_IT: Possibilità di modificare le impostazioni della cache.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page template for this page.
it_IT: Possibilità di modificare solo il modello di pagina per questa pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
it_IT: Possibilità di cambiare solo il tema di questa pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
it_IT: Possibilità di modificare le autorizzazioni per questa pagina. Attenzione: con la concessione di questa autorizzazione un utente potrebbe darsi ulteriori autorizzazioni.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
it_IT: Possibilità di apportare modifiche per almeno alcuni dei contenuti della pagina. È inoltre possibile bloccare varie aree blocchi e specifici blocchi facendo clic sulle relative autorizzazioni.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
it_IT: Possibilità di spostare questa pagina nel cestino del sito.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
it_IT: Possibilità di rimuovere le versioni precedenti di questa pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see and use the website when concrete5 is in maintenance mode.
it_IT: Permette di visitare e usare il sito quando concrete5 è in modalità manutenzione.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
it_IT: Possibilità di vedere come uno specifico utente vedrà questa pagina in un momento specifico nel futuro.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
it_IT: Può accedere al gestore file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
it_IT: Può accedere al gestore file

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
it_IT: Può aggiungere un blocco a qualsiasi area del sito. Gli utenti presenti qui possono aggiungere blocchi a qualsiasi area (tranne per le aree che dispongono di autorizzazioni che sovrascrivono queste autorizzazioni globali).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
it_IT: Può aggiungere una pagina al di sotto della pagina attuale.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
it_IT: Può aggiungere una pila o un blocco da una pila a qualsiasi area del sito. Gli utenti presenti qui possono aggiungere pile a qualsiasi area (tranne per le aree che dispongono di autorizzazioni che sovrascrivono queste autorizzazioni globali).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
it_IT: Può aggiungere blocchi a questa area. Questa impostazione sovrascrive le autorizzazioni globali di aggiunta blocchi, limitatamente a quest’area.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
it_IT: Può aggiungere file al set.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
it_IT: Può aggiungere pile a questa area. Questa impostazione sovrascrive le autorizzazioni globali di aggiunta pile, limitatamente a quest’area.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
it_IT: Può controllare l’accesso pianificato degli ospiti a questa pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
it_IT: Può copiare i file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
it_IT: Può copiare file nei set di file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
it_IT: Può eliminare i set di file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
it_IT: Può eliminare i file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
it_IT: Può eliminare i file nel set.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
it_IT: Può modificare le proprietà di un file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
it_IT: Può modificare le autorizzazioni di accesso ai set di file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
it_IT: Può modificare le autorizzazioni d’accesso ai file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
it_IT: Può modificare i blocchi all’interno di questa area.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
it_IT: Può modificare o sostituire i file nei set.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
it_IT: Può modificare o sostituire i file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit the footprint and items in all gatherings.
it_IT: Può modificare la struttira e gli elementi di tutti i raccoglitori.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
it_IT: Può spostare o copiare questa pagina in un’altra posizione.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
it_IT: Può pubblicare e disapprovare le versioni della pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
it_IT: Può vedere pagine esistenti e leggerne il contenuto.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
it_IT: Può visualizzare e scaricare i file del sito.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
it_IT: Può visualizzare e scaricare i file.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
it_IT: Può visualizzare l’area e il suo contenuto.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
it_IT: Può vedere la finestra di dialogo delle versioni e leggere le versioni precedenti di una pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Change the type of an existing page.
it_IT: Cambia il tipo di una pagina esistente.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
it_IT: Controlla se un utente può esportare o meno gli utenti del sito

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
it_IT: Controlla se un utente può vedere una pagina nella mappa del sito o nella ricerca intelligente.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see the multilingual settings menu, re-map a page or set a page as ignored in multilingual settings.
it_IT: Controlla se un utente può vedere il menu delle impostazioni multilingua, se può rimappare una pagina o impostare una pagina come da ignorare nelle impostazioni multilingua.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can view the search user interface.
it_IT: Controlla se un utente può vedere l’interfaccia di ricerca degli utenti.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
it_IT: Controlla se gli utenti possono accedere alle autorizzazioni di un’area. Le autorizzazioni personalizzate dell’area sovrascrivono quelle della pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
it_IT: Controlla se gli utenti possono cambiare le autorizzazioni relative a questo blocco, assegnando potenzialmente a se stessi o ad altri ulteriori autorizzazioni.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block cache settings for this block instance.
it_IT: Controlla se gli utenti possono modificare le impostazioni della cache per questa istanza del blocco.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block's name (rarely used.)
it_IT: Controlla se gli utenti possono modificare il nome del blocco (usato raramente).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
it_IT: Controlla se gli utenti possono cambiare il modello personalizzato di questo blocco. Questa impostazione sovrascrive qualsiasi autorizzazione a livello di area o di pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
it_IT: Controlla se gli utenti possono eliminare i blocchi da quest’area.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
it_IT: Controlla se gli utenti possono eliminare questo blocco. Questa impostazione sovrascrive qualsiasi autorizzazione a livello di area o di pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
it_IT: Controlla se gli utenti possono modificare questo blocco. Questa impostazione sovrascrive qualsiasi autorizzazione a livello di area o di pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
it_IT: Controlla se gli utenti possono pianificare autorizzazioni d’accesso ospite ai blocchi di quest’area. L’accesso come ospite è un collegamento per permettere autorizzazioni solo al gruppo ospiti.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
it_IT: Controlla se gli utenti possono pianificare autorizzazioni d’accesso ospite a questo blocco. L’accesso come ospite è un collegamento per permettere autorizzazioni solo al gruppo ospiti.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
it_IT: Controlla se gli utenti possono impostare proprietà personalizzate del design o stili CSS per questo blocco.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
it_IT: Controlla se gli utenti possono visualizzare questo blocco nella pagina.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
it_IT: Controlla se gli utenti possono aggiungere layout a una specifica area.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
it_IT: Controlla se gli utenti possono controllare e modificare lo stile personalizzato di un’area.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
it_IT: Concedi la possibilità di approvare il flusso di lavoro.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
it_IT: Notifica chi può approvare che una modifica è stata accettata.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
it_IT: Notifica chi può approvare che una modifica è stata rifiutata.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
it_IT: Notifica chi può approvare che una modifica è stata inserita nel flusso di lavoro.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
it_IT: Accesso ricerca gruppi

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
it_IT: Accesso valori predefiniti tipi di pagine

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Permissions
it_IT: Accesso autorizzazioni del tipo di pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
it_IT: Accesso mappa del sito

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
it_IT: Autorizzazioni accesso operazioni

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
it_IT: Accesso ricerca utenti

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
it_IT: Attiva/disattiva utente

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
it_IT: Aggiungi blocco

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
it_IT: Aggiungi blocco all’area

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Child Group
it_IT: Aggiungi gruppo figlio

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
it_IT: Aggiungi file

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
it_IT: Aggiungi layout all’area

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message Attachments
it_IT: Aggiungi allegati al messaggio

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message to Conversation
it_IT: Aggiungi un messaggio alla conversazione

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Pages of This Type
it_IT: Aggiungi pagine di questo tipo

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
it_IT: Aggiungi pila

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
it_IT: Aggiungi pila all’area

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
it_IT: Aggiungi sotto-pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Topic Tree
it_IT: Aggiungi albero degli argomenti

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
it_IT: Approva modifiche

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Message
it_IT: Approva messaggio

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
it_IT: Approva o rifiuta

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Group
it_IT: Assegna gruppo

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
it_IT: Cambia modello personalizzato

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Template
it_IT: Cambia modello di pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
it_IT: Cambia tema

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
it_IT: Copia file

[ctx: PermissionKeyName]
en: Customize Themes
it_IT: Personalizza temi

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
it_IT: Elimina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
it_IT: Elimina contenuto area

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
it_IT: Elimina blocco

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
it_IT: Elimina file

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
it_IT: Elimina set di file

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Message
it_IT: Elimina messaggio

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Page Type
it_IT: Elimina tipo di pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
it_IT: Elimina utente

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
it_IT: Elimina versioni

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
it_IT: Modifica contenuto area

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
it_IT: Modifica design area

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
it_IT: Modifica autorizzazioni area

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
it_IT: Modifica blocco

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Cache Settings
it_IT: Modifica impostazioni della cache

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
it_IT: Modifica contenuti

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Conversation Permissions
it_IT: Modifica le autorizzazioni della conversazione

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
it_IT: Modifica design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
it_IT: Modifica accesso file

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
it_IT: Modifica contenuto file

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
it_IT: Modifica proprietà file

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gathering Items
it_IT: Modifica elementi del raccoglitore

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gatherings
it_IT: Modifica raccoglitori

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group
it_IT: Modifica gruppo

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group Permissions
it_IT: Modifica autorizzazioni dei gruppi

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Message
it_IT: Modifica messaggio

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Multilingual Settings
it_IT: Modifica le impostazioni multilingua

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Name
it_IT: Modifica nome

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type
it_IT: Modifica tipo di pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Drafts
it_IT: Modifica bozze del tipo di pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Permissions
it_IT: Modifica autorizzazioni del tipo di pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
it_IT: Modifica autorizzazioni

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
it_IT: Modifica proprietà

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
it_IT: Modifica impostazioni velocità

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
it_IT: Modifica dettagli utente

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
it_IT: Svuota cestino

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
it_IT: Esporta utenti del sito

[ctx: PermissionKeyName]
en: Flag Message
it_IT: Segnala messaggio

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
it_IT: Installa pacchetti

[ctx: PermissionKeyName]
en: Manage Layout Presets
it_IT: Gestione combinazioni dei layout

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
it_IT: Sposta o copia pagina

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
it_IT: Notifica approvazioni

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
it_IT: Notifica rifiuti

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
it_IT: Notifica inserimenti

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
it_IT: Effettua backup

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
it_IT: Anteprima immagine come utente

[ctx: PermissionKeyName]
en: Rate Message
it_IT: Valuta il messaggio

[ctx: PermissionKeyName]
en: Remove Topic Tree
it_IT: Rimuovi albero dei contenuti

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
it_IT: Pianifica accesso ospite

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
it_IT: Cerca file nel gestore file

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search User Group
it_IT: Cerca gruppo di utenti

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
it_IT: Accedi come utente

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
it_IT: Disinstalla pacchetti

[ctx: PermissionKeyName]
en: Upgrade concrete5
it_IT: Aggiorna concrete5

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
it_IT: Visualizza

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
it_IT: Vedi area

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
it_IT: Vedi blocco

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
it_IT: Vedi file nel gestore file

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
it_IT: Vedi file

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
it_IT: Vedi notizie

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
it_IT: Vedi pagina nella mappa del sito

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Site in Maintenance Mode
it_IT: Vedi il sito in modalità manutenzione

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Category Tree Node
it_IT: Vedi nodo albero delle categorie di argomenti

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Tree Node
it_IT: Vedi nodo albero degli argomenti

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
it_IT: Vedi attributi utente

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
it_IT: Vedi versioni

en: Permissions
it_IT: Autorizzazioni

en: Permissions & Access
it_IT: Autorizzazioni e accesso

en: Permissions Inheritance
it_IT: Ereditarietà autorizzazioni

en: Permissions Should
it_IT: Comportamento autorizzazioni

en: Permissions for All Pages Created Of This Type
it_IT: Autorizzazioni per tutte le pagine create con questo tipo

en: Permissions for This Page Type
it_IT: Autorizzazioni per questo tipo di pagina

en: Permissions for this area currently override those of the page.
it_IT: Le autorizzazioni per questa area sovrascrivono quelle della pagina.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
it_IT: Le autorizzazioni per questo blocco dipendono attualmente dall’area che lo contiene.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
it_IT: Le autorizzazioni per questo blocco sovrascrivono attualmente quelle dell’area e della pagina.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
it_IT: Le autorizzazioni di questo file dipendono attualmente dal set di file e dalle autorizzazioni globali dei file.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
it_IT: Le autorizzazioni di questo file attualmente sovrascrivono quelle dei set in cui è presente e le autorizzazioni globali dei file.

en: Permissions for this node are currently inherited from <strong>%s</strong>.
it_IT: Le autorizzazioni di questo nodo sono attualmente ereditate da <strong>%s</strong>.

en: Permissions for this node currently override its parents' permissions.
it_IT: Le autorizzazioni di questo nodo sovrascrivono quelle dei suoi genitori.

en: Permissions saved
it_IT: Autorizzazioni salvate

en: Permissions updated successfully.
it_IT: Le autorizzazioni sono state aggiornate correttamente.

en: Personalize your site
it_IT: Personalizza il sito

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Photo Credit:
it_IT: Autore della foto:

en: Picture
it_IT: Immagine

en: Place a new block on the page. Copy one using the clipboard, or try a reusable stack.
it_IT: Aggiunge un nuovo blocco alla pagina. Copia un blocco esistente negli appunti, o prova una pila riutilizzabile.

en: Places a conversation message into a page.
it_IT: Inserisce il messaggio di una conversazione in una pagina.

en: Places a discussion a page.
it_IT: Inserisce una discussione in una pagina.

en: Plain Text
it_IT: Solo testo

en: Please Enter a Name
it_IT: Specificare un nome

en: Please Login to Vote
it_IT: Effettuare l’accesso per votare

en: Please add at least one question to your form.
it_IT: Aggiungere al modulo almeno una domanda.

en: Please complete all required fields.
it_IT: Completare tutti i campi richiesti.

en: Please complete or cancel the current message editing session before editing this message.
it_IT: Completare o annullare la sessione di modifica del messaggio corrente prima di modificare questo messaggio.

en: Please correct the following errors:
it_IT: Correggere i seguenti errori:

en: Please enable JavaScript in your browser.
it_IT: Abilitare JavaScript sul proprio browser.

en: Please enter a valid feed address.
it_IT: Inserire un indirizzo valido del feed.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
it_IT: Inserire un livello di zoom compreso tra 0 e 21.

en: Please enter the number of items to display.
it_IT: Specificare il numero di elementi da mostrare.

en: Please fill-in all plural forms
it_IT: Compilare tutte le forme plurali

en: Please give your RSS Feed a name.
it_IT: Assegnare un nome al feed RSS.

en: Please provide both username and password.
it_IT: Specificare sia il nome utente che la password.

en: Please remove all storage locations using this storage type.
it_IT: Rimuovere tutte le posizioni di archiviazione che utilizzano questo tipo di archiviazione.

en: Please specify a valid email address
it_IT: Specificare un indirizzo email valido

en: Please specify your site's name
it_IT: Specificare il nome del sito

en: Please type the letters and numbers shown in the image. Click the image to see another captcha.
it_IT: Trascrivere le lettere e i numeri mostrati nell’immagine. Fare clic sull’immagine per vedere un altro captcha.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
it_IT: Utilizzare il modulo sottostante per caricare i file in modo tradizionale.

en: Plural Original String
it_IT: Stringa originaria al plurale

[ctx: PluralCase]
en: Few
it_IT: Pochi

[ctx: PluralCase]
en: Many
it_IT: Molti

[ctx: PluralCase]
en: One
it_IT: Uno

[ctx: PluralCase]
en: Other
it_IT: Altro

[ctx: PluralCase]
en: Two
it_IT: Due

en: Point Value
it_IT: Valore del punto

en: Points
it_IT: Punti

en: Points Required
it_IT: Punti richiesti

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
it_IT: Controlla un account email e scarica i messaggi privati/pubblicati che gli sono stati inviati..

en: Port (Leave blank for default)
it_IT: Porta (lasciare vuoto per predefinita)

en: Portfolio Project
it_IT: Progetto portfolio

en: Position
it_IT: Posizione

en: Post Results to a Different Page
it_IT: posta i risultati in un’altra pagina

en: Post to Gathering
it_IT: Invia al raccoglitore

en: Postal Code
it_IT: Codice postale

en: Posted
it_IT: Postato

en: Posting
it_IT: Post

en: Preset
it_IT: Combinazione

[ctx: PresetName]
en: Blue Sky
it_IT: Cielo blu

[ctx: PresetName]
en: Night Road
it_IT: Strada notturna

[ctx: PresetName]
en: Royal
it_IT: Regale

[ctx: PresetName]
en: Sunrise
it_IT: Alba

en: Presets
it_IT: Combinazioni

en: Pretty URLs
it_IT: Pretty URL

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview File
it_IT: Anteprima file

en: Preview Image
it_IT: Immagine d’anteprima

en: Preview Survey
it_IT: Anteprima sondaggio

en: Previous
it_IT: Indietro

en: Previous Label
it_IT: Etichetta indietro

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Primary Button
it_IT: Pulsate principale

en: Print
it_IT: Stampa

en: Private
it_IT: Privato

en: Private Messages
it_IT: Messaggi privati

en: Private message from %s
it_IT: Messaggio privato da %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
it_IT: Limite messaggi privati superato per l’utente %s il %s

en: Process Email Posts
it_IT: Elabora invii email

en: Profile Options
it_IT: Opzioni profilo

en: Profile Picture
it_IT: Immagine del profilo

en: Profile updated successfully.
it_IT: Il profilo è stato aggiornato.

en: Project Page
it_IT: Pagina del progetto

en: Project Title
it_IT: Titolo del progetto

en: Project Title 2
it_IT: Titolo 2 progetto

en: Project Title 3
it_IT: Titolo 3 progetto

en: Project Title 4
it_IT: Titolo 4 progetto

en: Project Title 5
it_IT: Titolo 5 progetto

en: Project Title 6
it_IT: Titolo 6 progetto

en: Properties
it_IT: Proprietà

en: Properties Panel
it_IT: Pannello delle proprietà

en: Properties like name, description and tags are unavailable when uploading multiple files.
it_IT: Proprietà come il nome, la descrizione e i tag non sono disponibili quando si caricano più file.

en: Property to Display:
it_IT: Proprietà da mostrare:

en: Protect with Password
it_IT: Proteggi con password

en: Provide RSS Feed
it_IT: Metti a disposizione feed RSS

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
it_IT: Mette a disposizione un semplice sondaggio, con risultati visualizzati tramite un diagramma a torta.

en: Proxy Host
it_IT: Host proxy

en: Proxy Password
it_IT: Password proxy

en: Proxy Port
it_IT: Porta proxy

en: Proxy Server
it_IT: Server proxy

en: Proxy User
it_IT: Utente proxy

en: Proxy block for area layouts.
it_IT: Blocco proxy per i layout delle aree.

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
it_IT: Blocco proxy per i blocchi incollati dall’album ritagli.

en: Proxy block for blocks that need to be output through composer.
it_IT: Blocco proxy per i blocchi che necessitano di rendere l’output tramite il composer.

en: Proxy block for gathering items added to areas.
it_IT: Blocco proxy per gli elementi dei raccoglitori aggiunti alle aree.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
it_IT: Blocco proxy per le pile aggiunte dall’interfaccia utente.

en: Proxy configuration saved.
it_IT: Configurazione proxy salvata.

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Public Date
it_IT: Data pubblicazione

en: Public Date/Time
it_IT: Data/ora pubblicazione

en: Public Display
it_IT: Visibilità pubblica

en: Public Profiles
it_IT: Profili pubblici

en: Public Registration
it_IT: Registrazione pubblica

en: Public Set.
it_IT: Set pubblico.

en: Public Sets
it_IT: Set pubblici

en: Public profiles have been disabled
it_IT: I profili pubblici sono stati disabilitati

en: Public profiles have been enabled
it_IT: I profili pubblici sono stati abilitati

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Publish Beneath Page
it_IT: Pubblica sotto pagina

en: Publish Beneath Pages of Type
it_IT: Pubblica sotto pagine di tipo

en: Publish Changes
it_IT: Pubblica modifiche

en: Publish Method
it_IT: Modalità di pubblicazione

en: Publish Page
it_IT: Pubblica pagina

en: Pull Content from Area
it_IT: Estrai il contenuto dall’area

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
it_IT: Scarica un’immagine del giorno da concrete5.org (predefinito)

en: Purchase
it_IT: Acquista

en: Purge
it_IT: Svuota

en: Put each answer options on a new line
it_IT: Una riga per ciascuna risposta

en: Query Details
it_IT: Dettagli query

en: Question
it_IT: Domanda

en: Question added. To view it click the preview tab.
it_IT: Domanda aggiunta. Per vederla fare clic sulla scheda dell`anteprima.

en: Queueing
it_IT: Accodamento

en: Quote
it_IT: Citazione

en: RSS Displayer
it_IT: Visualizzatore RSS

en: RSS Feed
it_IT: Feed RSS

en: RSS Feed Description
it_IT: Descrizione feed RSS

en: RSS Feed Location
it_IT: Posizione del feed RSS

en: RSS Feed Title
it_IT: Titolo feed RSS:

en: RSS Feed can be found here: <a href="%s" target="_blank">%s</a>
it_IT: Il feed RSS è disponibile qui: <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: RSS Feeds
it_IT: Feed RSS

en: Radio Buttons
it_IT: Risposte mutuamente esclusive

en: Radius
it_IT: Raggio

en: Random
it_IT: Casuale

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Rating types updated.
it_IT: I tipi di valutazione sono stati aggiornati.

en: Re-Map
it_IT: Ri-mappa

en: Re-connect to Community
it_IT: Ri-connessione alla community

en: Re: %s
it_IT: R: %s

en: Read
it_IT: Letto

en: Read More
it_IT: Approfondisci

en: Read the <a href="%s" target="_blank">User Documentation</a> to learn editing and site management with concrete5.
it_IT: Leggere la <a href="%s" target="_blank">documentazione per gli utenti</a> per imparare a modificare i contenuti del sito e a gestirlo con concrete5.

en: Reason For Ban
it_IT: Motivo del blocco

en: Recent
it_IT: Recente

en: Recent Comment
it_IT: Commento recente

en: Recent First
it_IT: Prima i più recenti

en: Recent Page Views
it_IT: Visualizzazioni recenti pagine

en: Recent Registrations
it_IT: Registrazioni recenti

en: Recipient email address
it_IT: Indirizzo email di destinazione

en: Redirect administrators to dashboard
it_IT: Reindirizza gli amministratori al pannello di controllo

en: Redirect home page to default locale.
it_IT: Reindirizza la home page alla lingua predefinita.

en: Redirect to Different Page on Click
it_IT: Reindirizza a una pagina differente su clic

en: Redirect to another page after form submission?
it_IT: Passare a un’altra pagina dopo la compilazione del modulo?

en: Redirect users to:
it_IT: Reindirizza gli utenti a:

en: Redo
it_IT: Ripristina

en: References
it_IT: Riferimenti

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
it_IT: Aggiorna la pagina, ricreandone autorizzazioni e nome.

en: Regex
it_IT: Espressione regolare

en: Register
it_IT: Registrati

en: Register an account for "%s"
it_IT: Registra un account per “%s”

en: Registered
it_IT: Registrato

en: Registered Between
it_IT: Registrato tra

en: Registered Users Language Preferences
it_IT: Preferenze della lingua degli utenti registrati

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Registration - A New User Has Registered
it_IT: Registrazione - Nuovo utente registrato

en: Registration - Approval Required
it_IT: Registrazione - Approvazione richiesta

en: Registration - Validate Email Address
it_IT: Registrazione - Conferma indirizzo email

en: Registration Approval Required
it_IT: Richiesta approvazione registrazione

en: Registration Approved
it_IT: Registrazione approvata

en: Registration Data
it_IT: Dati registrazione

en: Registration settings have been saved.
it_IT: Le impostazioni di registrazione sono state salvate.

en: Related Topic
it_IT: Argomento associato

en: Relative Path
it_IT: Percorso relativo

en: Release Date: %s
it_IT: Data rilascio: %s

en: Release Notes
it_IT: Note di rilascio

en: Relevant sub pages.
it_IT: Sotto-pagine relative.

en: Reload Strings
it_IT: Ricarica stringhe

en: Remember my choice on this computer.
it_IT: Ricorda la mia scelta su questo computer.

en: Remote File Importing Available
it_IT: Importazione file remoti disponibile

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
it_IT: L’importazione da URL remoti richiede che sul server sia abilitata l’estensione iconv.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
it_IT: L’importazione di file remoti tramite il gestore dei file richiede l’estensione iconv di php.

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove Alias
it_IT: Rimuovi alias

en: Remove Ban
it_IT: Rimuovi blocco

en: Remove Font Family
it_IT: Rimuovi tipo di carattere

en: Remove Font Size
it_IT: Rimuovi dimensione carattere

en: Remove From Group
it_IT: Rimuovi dal gruppo

en: Remove Node
it_IT: Rimuovi nodo

en: Remove Old Page Versions
it_IT: Rimuovi vecchie versioni delle pagine

en: Remove Style
it_IT: Rimuovi stile

en: Remove all filters
it_IT: Rimuovi tutti i filtri

en: Remove files from incoming/ directory.
it_IT: Rimuovi i file dalla cartella incoming/.

en: Remove font
it_IT: Rimuovi carattere

en: Remove index.php from URLs
it_IT: Rimuovi index.php dagli URL

en: Remove index.php from your URLs with pretty URLs, and ensure canonical URLs if you're running a site at multiple domains.
it_IT: Rimuovi index.php dall’URL con i Pretty URL, e assicurati che venga usato un URL canonico se è possibile accedere al sito tramite più domini.

en: Remove the user from the group and deactivate the account
it_IT: Rimuovi l’utente dal gruppo e disattiva l’account

en: Remove the user from this group
it_IT: Rimuovi l’utente da questo gruppo

en: Remove the users below from Group(s)
it_IT: Rimovi i seguenti utenti dal gruppo/i

en: Remove this Job
it_IT: Rimuovi questo processo

en: Remove this alias or external link?
it_IT: Rimuovere questo alias/collegamento esterno?

en: Remove this attachment?
it_IT: Rimuovere questo allegato?

en: Remove this message? Replies to it will not be removed
it_IT: Rimuovere questo messaggio? Le relative risposte non verranno rimosse

en: Remove this message? Replies to it will not be removed.
it_IT: Rimuovere questo messaggio? Le risposte ad esso non verranno rimosse.

en: Remove your user avatar
it_IT: Rimuovi l’avatar del tuo utente

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
it_IT: Mantiene le 10 versioni più recenti di ciascuna pagina e rimuove quelle più vecchie.

en: Rename
it_IT: Rinomina

en: Rename Stack
it_IT: Rinomina pila

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
it_IT: La richiesta di rinominare la pila è stata salvata. È necessario approvare il flusso di lavoro affinché la pila venga aggiornata.

en: Repeat By
it_IT: Ripeti per

en: Repeat every
it_IT: Ripeti ogni

en: Repeat...
it_IT: Ripeti…

en: Repeats
it_IT: Ripeti

en: Repeats %s.
it_IT: Ripeti %s.

en: Replace
it_IT: Sostituisci

en: Replace Permissions
it_IT: Sostituisci autorizzazioni

en: Replied
it_IT: Risposte

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Reply Sent.
it_IT: Risposta inviata.

en: Reply to this email address
it_IT: Rispondi a questo indirizzo email

en: Reply-To
it_IT: Rispondi a

en: Reports
it_IT: Rapporti

en: Request timed out.
it_IT: La richiesta è scaduta.

en: Requested Version: %s
it_IT: Versione richiesta: %s

en: Require on Registration Form.
it_IT: Richiedi nel modulo di registrazione.

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Required Attributes
it_IT: Attributi richiesti

en: Requires Password to Access
it_IT: Richiedi password per l’accesso

en: Rescan
it_IT: Rianalizza

en: Rescan Links
it_IT: Rianalizza collegamenti

en: Rescan Locale
it_IT: Rianalizza lingua

en: Rescan Multilingual Tree
it_IT: Rianalizza albero multilingua

en: Reserved words reset.
it_IT: Parole riservate reimpostate.

en: Reserved words updated.
it_IT: Parole riservate aggiornate.

en: Reset All
it_IT: Azzera tutto

en: Reset All Jobs
it_IT: Reimposta tutti i processi

en: Reset Customizations
it_IT: Reimposta personalizzazioni

en: Reset Languages
it_IT: Azzera lingue

en: Reset Password
it_IT: Reimposta password

en: Reset To Default
it_IT: Reimposta predefiniti

en: Reset and Email Password
it_IT: Reimposta e invia password

en: Reset the theme customizations for just this page, or your entire site?
it_IT: Reimpostare le personalizzazioni del tema solo per questa pagina o per tutto il sito?

en: Resize Image
it_IT: Ridimensiona immagine

en: Reskin your site.
it_IT: Ridisegna il tuo sito.

en: Responses to %s
it_IT: Risposte a %s

en: Restoration Successful
it_IT: Il backup è stato ripristinato

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Restore Backup
it_IT: Ripristina backup

en: Restore Page
it_IT: Ripristina pagina

en: Result(s)
it_IT: Risultati

en: Results
it_IT: Risultati

en: Results Page
it_IT: Pagina dei risultati

en: Results for &#34;%s&#34;
it_IT: Risultati per &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
it_IT: Risultati dell’ultima esecuzione

en: Resume Copy
it_IT: Riprendi copia

en: Resume Editing
it_IT: Riprendi modifica

en: Retrieving Release Notes...
it_IT: Recupero delle note di rilascio…

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
it_IT: Recupero estensione dal marketplace di concrete5.org.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
it_IT: Recupero tema dal marketplace di concrete5.org.

en: Return to Home
it_IT: Torna alla home

en: Return to Themes
it_IT: Ritorna ai temi

en: Reverse Chronological
it_IT: Ordine cronologico invertito

en: Reverse Sitemap
it_IT: Mappa del sito invertito

en: Reverse alphabetical order
it_IT: In ordine alfabetico inverso

en: Revert to Area Permissions
it_IT: Ripristina le autorizzazioni dell’area

en: Revert to File Set and Global Permissions
it_IT: Ripristina le autorizzazioni dei set di file e globali

en: Revert to Page Permissions
it_IT: Ripristina le autorizzazioni della pagina

en: Revert to Parent Permisisons
it_IT: Ripristina le autorizzazioni del padre

en: Rich Text
it_IT: Testo formattato

en: Rich Text - Default Setting
it_IT: Testo formattato - Impostazioni predefinite

en: Rich Text Editor
it_IT: Editor testo formattato

en: Ridge
it_IT: Cresta

en: Right
it_IT: Destra

en: Root Path
it_IT: Percorso radice

en: Rotate
it_IT: Ruota

en: Rotation (in degrees)
it_IT: Rotazione (in gradi)

en: Rows
it_IT: Righe

en: Run
it_IT: Esegui

en: Run Backup
it_IT: Avvia backup

en: Run Guide
it_IT: Avvia la guida

en: Run Job
it_IT: Esegui processo

en: Run Tests
it_IT: Esegui verifiche

en: Run a concrete5 job
it_IT: Esegui un processo automatico di concrete5

en: Run this Job Every
it_IT: Esegui il processo ogni

en: Run your site in multiple languages.
it_IT: Esegui il sito in più lingue.

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
it_IT: Un backup esporta su un file salvato sul server il contenuto del database. È consigliabile crittografarne il contenuto se solo se si prevede di memorizzare il backup sul server per un tempo indefinito. Si racomanda di <strong>non</strong> farlo: dopo aver eseguito un backup è meglio scaricare il file ed assicurasi che tutto il database sia stato salvato correttamente. Se vengono mostrati errori durante il processo di backup <b>non</b> tentare di ripristinare tale backup.

en: Running since %s
it_IT: In esecuzione dal %s

en: SEO & Statistics
it_IT: SEO e statistiche

en: SMTP Authentication: none
it_IT: Autenticazione SMTP: nessuna

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
it_IT: nessuno

en: SMTP Encryption: %s
it_IT: Cifratura SMTP: %s

en: SMTP Method
it_IT: Metodo SMTP

en: SMTP Password: %s
it_IT: Password SMTP: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
it_IT: predefinita

en: SMTP Port: %s
it_IT: Porta SMTP: %s

en: SMTP Server: %s
it_IT: Server SMTP: %s

en: SMTP Settings
it_IT: Impostazioni SMTP

en: SMTP Username: %s
it_IT: Nome utente SMTP: %s

en: SSL URL
it_IT: URL SSL

en: Sales Associate
it_IT: Addetto alla vendita

en: Sample Content
it_IT: Contenuto di esempio

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save & Continue
it_IT: Salva e continua

en: Save All
it_IT: Salva tutto

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save Layout as Preset
it_IT: Salva layout come combinazione

en: Save Location
it_IT: Salva posizione

en: Save Ordering
it_IT: Salva ordinamento

en: Save Password
it_IT: Salva password

en: Save Positioning
it_IT: Salva posizioni

en: Save Preset
it_IT: Salva combinazione

en: Save Settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Save and Exit
it_IT: Salva ed esci

en: Save old page path
it_IT: Salva il vecchio percorso della pagina

en: Save to file
it_IT: Salva su file

en: Saved Presets
it_IT: Combinazioni salvate

en: Scale
it_IT: Scala

en: Scans all blocks within the selected section. Any links to pages within another multilingual section will be updated to link to the pages within the selected tree. Any blocks within the scanned section that reference pages in another multilingual section will be updated to point to the page within the selected tree.
it_IT: Analizza tutti i blocchi all’interno della sezione selezionata. Tutti i collegamenti verso pagine all’interno di un’altra sezione multilingua saranno aggiornati, in modo che puntino alle pagine all’interno dell’albero selezionato. I blocchi all’interno della sezione analizzata che fanno riferimento a pagine di un’altra sezione multilingua saranno aggiornati per puntare alla pagine all’interno dell’albero selezionato.

en: Schedule Guest Access
it_IT: Pianifica accesso ospite

en: Score
it_IT: Punteggio

en: Scrapbook Display
it_IT: Visualizza appunti

en: Screenshots
it_IT: Schermate

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search All Children?
it_IT: Cercare tutti i figli?

en: Search Blocks
it_IT: Ricerca blocchi

en: Search Index
it_IT: Indice di ricerca

en: Search Index Preferences Updated
it_IT: Opzioni indice di ricerca salvate

en: Search Pages
it_IT: Cerca pagine

en: Search Results
it_IT: Risultati della ricerca

en: Search Users
it_IT: Cerca utenti

en: Search for Groups to Move
it_IT: Cerca i gruppi da spostare

en: Search for Pages
it_IT: Cerca pagine

en: Search for application and package-specific entities, refresh their database schema and generate their proxy classes.
it_IT: Ricerca entità specifiche dell’applicazione e dei pacchetti, ne aggiorna lo schema del database e ne genera le classi proxy.

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
it_IT: Ricerca pagine in base a nome o tipo. Per esegue azioni su più pagine contemporaneamente selezionare le caselle accanto alle pagine su cui si desidera eseguire l’azione, quindi selezionare l’azione che si desidera eseguire dal menu a discesa.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
it_IT: Ricerca utenti per nome, email o gruppo. Per esegue un’azione su più utenti contemporaneamente selezionare le caselle accanto alle utenti su cui si desidera eseguire l’azione, quindi selezionare l’azione da eseguire dal menu a discesa.

en: Search for...
it_IT: Cerca…

en: Search in contexts
it_IT: Cerca nei contesti

en: Search in originals
it_IT: Cerca nelle stringhe originarie

en: Search in translations
it_IT: Cerca nelle traduzioni

en: Search – Display a list of all topics for use on a search sidebar.
it_IT: Cerca – Mostra un elenco di tutti gli argomenti da usare in una barra laterale di ricerca.

en: Searchable
it_IT: Ricercabile

en: Section removed.
it_IT: La sezione è stata rimossa.

en: SecurImage (Default)
it_IT: SecurImage (predefinito)

en: Secure and setup your site.
it_IT: Sicurezza e configurazione del sito.

en: See the PHP manual
it_IT: Vedi il manuale del PHP

en: See the formatting options at %s.
it_IT: Vedere le opzioni di formattazione a %s.

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select Area
it_IT: Seleziona area

en: Select Box
it_IT: Menu di selezione

en: Select Group(s)
it_IT: Seleziona gruppo/i

en: Select Menu
it_IT: Menù di selezione

en: Select Options
it_IT: Opzioni menu a discesa

en: Select Some Options
it_IT: Selezionare qualche opzione

en: Select User
it_IT: Seleziona utente

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
it_IT: Seleziona un modulo personalizzato da mostrare come blocco nella pagina.

en: Select a form
it_IT: Seleziona un modulo

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 and FLV formats are supported.
it_IT: Selezionare un file video dal gestore file e specificare la larghezza e l’altezza con cui mostrarlo nella pagina. Sono supportati i formati AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 e FLV.

en: Select an Option
it_IT: Selezionare un’opzione

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
it_IT: Selezionare un’immagine nel gestore dei file e facoltativamente selezionare un’immagine di rollover. Scegliere il collegamento cui punta l’immagine, se lo si desidera, e immettere il testo alternativo. Utilizzare l’opzione mantieni proporzioni per far sì che l’immagine venga mostrata con dimensioni differenti da quelle effettive del file.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
it_IT: Seleziona quali tipi di attributi rendere disponibili per pagine, utenti e file.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Architecture
it_IT: Architettura

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Development
it_IT: Sviluppo

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Finance
it_IT: Contabilità

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Human Resources
it_IT: Risorse umane

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Management
it_IT: Direzione

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Marketing and Sales
it_IT: Marketing e vendite

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Production
it_IT: Produzione

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Quality Assurance
it_IT: Garanzia di qualità

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Technical and Operations
it_IT: Ufficio tecnico e operativo

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Writing
it_IT: Scrittura

[ctx: SelectAttributeValue]
en: iOS/Android/App Development
it_IT: iOS/Android/Sviluppo app

en: Selected Attributes
it_IT: Attributi selezionati

en: Selected Countries
it_IT: Nazioni selezionate

en: Selected Page Templates
it_IT: Modelli di pagina selezionati

en: Selector Form Factor
it_IT: Modalità di selezione

en: Send
it_IT: Invia

en: Send Message
it_IT: Invia messaggio

en: Send To Bottom
it_IT: Sposta in fondo

en: Send To Top
it_IT: Sposta in cima

en: Send a Private Message
it_IT: Invia un messaggio privato

en: Send email when a user registers
it_IT: Invia email quando un utente si registra

en: Send mail method: %s
it_IT: Metodo di invio dell’email: %s

en: Sent
it_IT: Inviato

en: Sent At
it_IT: Inviato alle

en: Sent Messages
it_IT: Messaggi inviati

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
it_IT: Separare le parole riservate con una virgola. Queste parole verranno automaticamente rimosse dagli URL delle pagine. Per non rimuovere alcuna parola dagli URL eliminare tutte le parole qui sopra.

en: Server Timezone:
it_IT: Fuso orario del server:

en: Service
it_IT: Servizio

en: Services
it_IT: Servizi

en: Session Invalidated. Session IP %s did not match provided IP %s.
it_IT: Sessione invalidata. L’IP %s della sessione non corrisponde all’IP %s fornito.

en: Session Invalidated. Session user agent %s did not match provided agent %s
it_IT: Sessione invalidata. Lo user agent %s della sessione non corrisponde allo user agent %s fornito.

en: Set Block Styles
it_IT: Imposta stili blocco

en: Set Name
it_IT: Nome del set

en: Set Permissions
it_IT: Imposta autorizzazioni

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
it_IT: Configura concrete5 per utilizzare, per l’invio di email, un server SMTP esterno anziché la funzione predefinita Mail di php.

en: Set the "Callback URL" to: %s.
it_IT: Imposta l’“URL di callback” a: %s.

en: Set the "Callback URL" to:%s.
it_IT: Imposta l’“URL di callback” a:%s.

en: Sets
it_IT: Set

en: Sets the amount of time to store the page output before generating a new version
it_IT: Imposta la durata della cache dell’output di una pagina prima di generare una nuova versione

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
it_IT: Impostare una pagina di progetto del proprio sito su concrete5.org è sicuro e riservato e fornisce vari benefici, tra cui la possibilità di:

en: Setting up site permissions.
it_IT: Impostazione delle autorizzazioni del sito.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings Saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
it_IT: Imposta gli attributi di pagine, utenti, file e altro.

en: Setup on Child Pages
it_IT: Imposta nelle sottopagine

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
it_IT: È disponibile più di un aggiornamento. Selezionare quello desiderato dalla lista seguente.

en: Shadow
it_IT: Ombra

en: Shadow and Rotation (CSS3)
it_IT: Ombra e rotazione (CSS3)

en: Share This Page
it_IT: Condividi questa pagina

en: Share content across your site.
it_IT: Condividi contenuto nel sito.

en: Share message URL on Facebook.
it_IT: Condividi l’URL del messaggio su Facebook.

en: Share message URL on Twitter.
it_IT: Condividi l’URL del messaggio su Twitter.

en: Short Description
it_IT: Descrizione breve

en: Short Description of Page
it_IT: Breve descrizione della pagina

en: Show API secret
it_IT: Mostra la chiave API segreta

en: Show All
it_IT: Mostra tutto

en: Show approved
it_IT: Mostra approvate

en: Show on Registration Form.
it_IT: Mostra nel modulo di registrazione.

en: Show secret key
it_IT: Mostra chiave segreta

en: Show the debug error output
it_IT: Mostra le informazioni di debug

en: Show the error message but nothing else
it_IT: Mostra solo il messaggio d’errore

en: Show translated
it_IT: Mostra tradotte

en: Show unapproved
it_IT: Mostra non approvate

en: Show untranslated
it_IT: Mostra non tradotte

en: Sign In.
it_IT: Accedi.

en: Sign Out
it_IT: Esci

en: Sign Out.
it_IT: Esci.

en: Sign in As User
it_IT: Accedi come utente

en: Sign in to %s
it_IT: Accedi a %s

en: Sign in with %s
it_IT: Registrati con %s

en: Sign in with a community account
it_IT: Registrati con un account della community

en: Signup Date
it_IT: Data registrazione

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not duplicate your site tree using this tool. You must manually assign pages using the page report.
it_IT: Poiché una delle sezioni multilingue è la home page, non si può duplicare l’albero del sito utilizzando questo strumento. È necessario assegnare manualmente le pagine usando il rapporto pagine.

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not rescan the links in your site tree using this tool.
it_IT: Poiché una delle sezioni multilingua è la pagina home, non è possibile rianalizzare i collegamenti nell’albero del sito utilizzando questo strumento.

en: Single Page
it_IT: Pagina singola

en: Single Pages
it_IT: Pagine singole

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
it_IT: Le pagine singole sono utilizzate quando si desidera eseguire codice personalizzato nell’ambiente di concrete5. Ogni pagina singola è disponibile in un solo percorso nella struttura del sito; questa posizione dovrà essere registrata da questa pagina del pannello di controllo. Questa posizione corrisponde a un file php posizionato nella cartella single_pages/. Qui sotto è riportato l’elenco delle pagine singole attualmente installate.

en: Single pages
it_IT: Pagine singole

en: Singular Original String
it_IT: Stringa originaria al singolare

en: Site Access
it_IT: Accesso al sito

en: Site Information
it_IT: Informazioni sul sito

en: Site Name
it_IT: Nome sito

en: Site Registration
it_IT: Registrazione sito

en: Site User
it_IT: Utente del sito

en: Site interface source locale
it_IT: Lingua di origine dell’interfaccia del sito

en: Sitemap
it_IT: Mappa del sito

en: Sitemap Pop-Up
it_IT: Mappa del sito a popup

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
it_IT: La vista piana della mappa del sito permette di scorrere liste di pagine particolarmente lunghe.

en: Sitemap order
it_IT: Ordine della mappa del sito

en: Sitewide %s
it_IT: %s globale

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Skill Level
it_IT: Livello di competenza

en: Skip →
it_IT: Salta →

en: Slug
it_IT: Nome nell’URL

en: Smart IP Banning
it_IT: Blocco intelligente IP

en: Social Link Added.
it_IT: Il collegamento social è stato aggiunto.

en: Social Links
it_IT: Collegamenti social

en: Solid
it_IT: Tinta unita

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
it_IT: È necessario rispondere a un <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> per inviare il form?

en: Someone has already checked out this page for editing.
it_IT: Qualcuno sta già modificando questa pagina.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
it_IT: È cambiato qualcosa riguardo al proprio account utente. La sessione è terminata. Aggiornare questa pagina per proseguire.

en: Something went wrong while deleting this attachment, please refresh and try again.
it_IT: Si è verificato un problema durante l’eliminazione di questo allegato: aggiornare e riprovare nuovamente.

en: Something went wrong while deleting this message, please refresh and try again.
it_IT: Si è verificato un problema durante l’eliminazione di questo messaggio: aggiornare e riprovare nuovamente.

en: Something went wrong while flagging this message, please refresh and try again.
it_IT: Si è verificato un problema contrassegnando questo messaggio: aggiornare e riprovare nuovamente.

en: Sort
it_IT: Ordina

en: Sort By
it_IT: Ordina per

en: Sort order saved
it_IT: Ordinamento salvato

en: South Pole
it_IT: Polo Sud

en: Spacing:
it_IT: Spaziatura:

en: Spam Control
it_IT: Controllo spam

en: Spam Whitelist Group
it_IT: Gruppo whitelist per lo spam

en: Special Characters Palette
it_IT: Tabella caratteri speciali

en: Specify Custom Image
it_IT: Specifica immagine personalizzata

en: Specify a handle for your attribute set.
it_IT: Specificare un handle per il set di attributi.

en: Specify a name for your Job set.
it_IT: Specificare il nome del set di processi.

en: Specify a name for your attribute set.
it_IT: Indicare un nome per il set di attributi.

en: Specify a name for your group set.
it_IT: Indicare un nome per il set di gruppo.

en: Specify a new image attached to posts or edits.
it_IT: Specifica una nuova immagine associata ai post o alle modifiche.

en: Spread
it_IT: Diffusione

en: Stack
it_IT: Pila

en: Stack Category
it_IT: Categoria della pila

en: Stack Display
it_IT: Visualizza pila

en: Stack List
it_IT: Elenco pile

en: Stack Name
it_IT: Nome della pila

en: Stack Permissions
it_IT: Autorizzazioni pile

en: Stack added successfully.
it_IT: La pila è stata aggiunta.

en: Stack approved successfully
it_IT: La pila è stata aggiornata.

en: Stack deleted successfully
it_IT: Pila eliminata correttamente

en: Stack duplicated successfully
it_IT: La pila è stata duplicata correttamente

en: Stack order updated successfully.
it_IT: L’ordine della pila è stato aggiornato correttamente.

en: Stack renamed successfully
it_IT: La pila è stata rinominata correttamente

en: Stacks
it_IT: Pile

en: Stacks & Blocks
it_IT: Pile e blocchi

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
it_IT: Le pile sono gruppi di blocchi che permettono di semplificare il riutilizzo di contenuti in più pagine del sito. Le pile vengono modificate e gestite dal pannello di controllo, quindi posizionate sulle varie pagine o distribuite come impostazioni predefinite dei tipi di pagina. È possibile controllare il contenuto dei blocchi e il loro ordine di visualizzazione; è altresì possibile tornare a versioni precedenti della pila.

en: Standard Button
it_IT: Pulsate predefinito

en: Standard Properties
it_IT: Proprietà predefinite

[ctx: Start date]
en: From
it_IT: Da

en: Start typing a location (e.g. Apple Store or 235 W 3rd, New York) then click on the correct entry on the list.
it_IT: Iniziare a scrivere una posizione (per esempio Apple Store oppure Via Montenapoleone 123, Milano), quindi fare clic sulla voce corretta dell’elenco.

en: Starting installation and creating directories.
it_IT: Avvio dell’installazione e creazione delle cartelle.

en: Starts %s.
it_IT: Inizio %s.

en: Starts On
it_IT: Inizia il

en: State/Province
it_IT: Provincia

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Statistics tracking preference saved.
it_IT: Preferenze raccolta statistiche salvate.

en: Status
it_IT: Stato

en: Stay signed in for two weeks
it_IT: Rimani connesso per due settimane

en: Storage Location
it_IT: Posizione di archiviazione

en: Storage Locations
it_IT: Posizioni di archiviazione

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
it_IT: Archivia i dati degli utenti, come ad esempio le preferenze, le date di nascita, le informazioni biografiche o altro. Controlla quali elementi possono essere aggiornati dagli utenti stessi.

en: Stores the generation of CSS and JavaScript assets
it_IT: Salva la generazione delle risorse CSS e JavaScript

en: Stores the location and existence of source code files
it_IT: Salva la posizione e l’esistenza dei file con il codice sorgente

en: Stores the output of an entire page
it_IT: Salva l’output di una pagina intera

en: Stores the output of blocks which support block caching
it_IT: Salva l’output dei blocchi che supportano la cache dei blocchi.

en: Strength
it_IT: Intensità

en: Style
it_IT: Stile

[ctx: StyleName]
en: Accent Background
it_IT: Sfondo Accento

[ctx: StyleName]
en: Accent Header Color
it_IT: Colore intestazione Accento

[ctx: StyleName]
en: Active Navigation
it_IT: Navigazione attiva

[ctx: StyleName]
en: Background
it_IT: Sfondo

[ctx: StyleName]
en: Background Image
it_IT: Immagine di sfondo

[ctx: StyleName]
en: Border Color
it_IT: Colore del bordo

[ctx: StyleName]
en: Bottom Background Color
it_IT: Colore di sfondo inferiore

[ctx: StyleName]
en: Content Divider Color
it_IT: Colore separatore dei contenuti

[ctx: StyleName]
en: Default Button Border
it_IT: Bordo pulsante predefinito

[ctx: StyleName]
en: Heading 1
it_IT: Intestazione 1

[ctx: StyleName]
en: Heading 2
it_IT: Intestazione 2

[ctx: StyleName]
en: Heading 3
it_IT: Intestazione 3

[ctx: StyleName]
en: Heading 4
it_IT: Intestazione 4

[ctx: StyleName]
en: Heading 5
it_IT: Intestazione 5

[ctx: StyleName]
en: Heading 6
it_IT: Intestazione 6

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Icon
it_IT: Icona home in evidenza

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Title
it_IT: Titolo home in evidenza

[ctx: StyleName]
en: Image Caption
it_IT: Didascalia dell’immagine

[ctx: StyleName]
en: Left Padding
it_IT: Spazio interno a sinistra

[ctx: StyleName]
en: Link
it_IT: Collegamenti

[ctx: StyleName]
en: Link Color
it_IT: Colore collegamento

[ctx: StyleName]
en: Link Hover
it_IT: Mouse su collegamenti

[ctx: StyleName]
en: Link Hover Color
it_IT: Colore collegamenti sotto il puntatore

[ctx: StyleName]
en: Navigation
it_IT: Navigazione

[ctx: StyleName]
en: Navigation Hover
it_IT: Mouse su navigazione

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background
it_IT: Sfondo menu di navigazione

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background Hover
it_IT: Mouse su sfondo menu di navigazione

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Border
it_IT: Bordo menu di navigazione

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text
it_IT: Testo menu di navigazione

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text Hover
it_IT: Mouse su testo menu di navigazione

[ctx: StyleName]
en: Page Background
it_IT: Sfondo della pagina

[ctx: StyleName]
en: Page Titles
it_IT: Titoli delle pagine

[ctx: StyleName]
en: Paragraph
it_IT: Paragrafo

[ctx: StyleName]
en: Search Field Background Color
it_IT: Colore sfondo campo di ricerca

[ctx: StyleName]
en: Search Field Border Color
it_IT: Colore bordo campo di ricerca

[ctx: StyleName]
en: Search Field Icon Color
it_IT: Colore icona campo di ricerca

[ctx: StyleName]
en: Section Divider Color
it_IT: Colore separatore di sezione

[ctx: StyleName]
en: Site Title
it_IT: Titolo del sito

[ctx: StyleName]
en: Social Icons
it_IT: Icone social

[ctx: StyleName]
en: Social Icons Hover
it_IT: Mouse su icone social

[ctx: StyleName]
en: Text
it_IT: Testo

[ctx: StyleName]
en: Title
it_IT: Titolo

[ctx: StyleName]
en: Title Caps
it_IT: Titolo maiuscolo

[ctx: StyleName]
en: Title Thin
it_IT: Titolo sottile

[ctx: StyleName]
en: Top Background Color
it_IT: Colore di sfondo superiore

[ctx: StyleSetName]
en: Blockquote
it_IT: Blocco di testo citazione

[ctx: StyleSetName]
en: Footer
it_IT: Piè pagina

[ctx: StyleSetName]
en: Full Page
it_IT: Pagina intera

[ctx: StyleSetName]
en: Header
it_IT: Intestazione

[ctx: StyleSetName]
en: Headings
it_IT: Intestazioni

[ctx: StyleSetName]
en: Image Slider
it_IT: Presentazione immagini

[ctx: StyleSetName]
en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: Stylesheet
it_IT: Foglio di stile

en: Sub-Page Inheritance Changes
it_IT: Cambia ereditarietà sotto-pagine

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
it_IT: Modifica in attesa di approvazione delle sotto-pagine per ereditare le autorizzazioni da questo tipo di pagina.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
it_IT: Modifica in attesa di approvazione delle sotto-pagine per ereditare le autorizzazioni dalla pagina padre.

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Subject: %s
it_IT: Oggetto: %s

en: Submissions
it_IT: Invii

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submit Text
it_IT: Testo invio

en: Submit for Approval
it_IT: Richiedi approvazione

en: Submit to Workflow
it_IT: Invia al flusso di lavoro

en: Submitted Date
it_IT: Data di invio

en: Subpage Permissions
it_IT: Autorizzazioni sotto-pagina

en: Subscribe
it_IT: Iscriviti

en: Subscribe Option
it_IT: Opzioni iscrizione

en: Subscribe to Conversation
it_IT: Iscriviti alla conversazione

en: Subscribe to receive email updates when new messages are posted.
it_IT: Iscriviti per ricevere aggiornamenti via email quando vengono pubblicati nuovi messaggi.

en: Success Button
it_IT: Pulsante successo

en: Successfully attached.
it_IT: Associazione effettuata correttamente.

en: Successfully changed password
it_IT: La password è stata modificata con successo

en: Successfully saved accessibility settings.
it_IT: Le impostazioni sull’accessibilità sono state salvate.

en: Suggested countries
it_IT: Nazioni suggerite

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Supports concrete5 request URLs
it_IT: Supporto delle richieste URL di concrete5

en: Survey
it_IT: Sondaggio

en: Surveys
it_IT: Sondaggi

en: Swap Site Contents
it_IT: Scambia il contenuto del sito

en: Switch Language
it_IT: Passa alla lingua

en: System & Settings
it_IT: Sistema e impostazioni

en: System &amp; Settings
it_IT: Sistema e impostazioni

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: Page Name
it_IT: Nome della pagina

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: User Name
it_IT: Nome utente

en: TAR Archive
it_IT: Archivio TAR

en: Table
it_IT: Tabella

en: Tags
it_IT: Tag

en: Target Audience
it_IT: Destinatari

en: Task Permissions
it_IT: Autorizzazioni operazioni

en: Telephone
it_IT: Telefono

en: Template Used
it_IT: Modello usato

en: Template for internal concrete5 page.
it_IT: Modello per pagine interne di concrete5.

[ctx: TemplateFileName]
en: Archive
it_IT: Archivio

[ctx: TemplateFileName]
en: Boolean
it_IT: Sì/no

[ctx: TemplateFileName]
en: Byline
it_IT: Linea autore

[ctx: TemplateFileName]
en: Date Time
it_IT: Data/ora

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags
it_IT: Bandiere

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags Set Default
it_IT: Bandiere Imposta predefinito

[ctx: TemplateFileName]
en: Flat Filter
it_IT: Filtro piano

[ctx: TemplateFileName]
en: Hover Description
it_IT: Descrizione con mouse su

[ctx: TemplateFileName]
en: Parallax
it_IT: Parallasse

[ctx: TemplateFileName]
en: Responsive Header Navigation
it_IT: Intestazione navigazione responsive

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
it_IT: Tag cloud

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail Grid
it_IT: Griglia delle anteprime

en: Test
it_IT: Prova

en: Test Mail Settings
it_IT: Prova le impostazioni dell’email

en: Test Settings
it_IT: Prova impostazioni

en: Test message from %s
it_IT: Messaggio di prova da %s

en: Testing Optional Items
it_IT: Verifica elementi facoltativi

en: Testing Required Items
it_IT: Verifica prerequisiti

en: Testing System...
it_IT: Verifica del sistema…

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Area
it_IT: Area di testo

en: Text Area Height
it_IT: Altezza area di testo

en: Text Area Options
it_IT: Opzioni area di testo

en: Text Area Width
it_IT: Larghezza area di testo

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Text Field
it_IT: Campo di testo

en: Text Input Field
it_IT: Campo di testo

en: Text Size and Color
it_IT: Dimensione e colore del testo

en: Text for Linked File
it_IT: Testo per il file collegato

en: Thanks!
it_IT: Grazie!

en: That handle is in use.
it_IT: L’handle specificato è in uso.

en: That page has already been added.
it_IT: Questa pagina è già stata aggiunta.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
it_IT: Pare che il percorso specificato non sia una pagina statica valida.

en: That theme has already been installed.
it_IT: Questo tema è già installato.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
it_IT: Il processo “%s” supporta l’accodamento, cioè può essere eseguito in vari modi:

en: The %s authentication type has been disabled.
it_IT: Il tipo di autenticazione %s è stato disabilitato.

en: The %s authentication type has been enabled.
it_IT: Il tipo di autenticazione %s è stato abilitato.

en: The %s authentication type has been saved.
it_IT: Il tipo di autenticazione %s è stato salvato.

en: The %s page type composer form element will output its contents here (Block ID %s)
it_IT: L’elemento %s del modulo del tipo di pagina del composer inserirà qui il suo output (id blocco: %s)

en: The <a href="%s" target="_blank">Developer Documentation</a> covers theming, building add-ons and custom concrete5 development.
it_IT: La <a href="%s" target="_blank">documentazione per gli sviluppatori</a> spiega come create temi ed estensioni, nonché come sviluppare contenuti personalizzati per concrete5.

en: The Current Page.
it_IT: La pagina corrente.

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
it_IT: Il pannello di controllo consente di eseguire attività amministrative relative al sito.

en: The Entire Site.
it_IT: Sito completo.

en: The Job was run successfully.
it_IT: Il processo è terminato correttamente.

en: The PDO extension is not loaded.
it_IT: L¹estensione PDO non è stata caricata.

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorten Page Description text to a specified number of characters.
it_IT: Elenco pagine crea un menu di navigazione che mostra un particolare livello della mappa del sito. Selezionare la posizione nella mappa del sito che si desidera mostrare e impostare le opzioni di ordinamento per definire l’ordine di presentazione pagine. Mostra descrizione troncata permette di limitare la lunghezza del testo descrittivo delle pagine a uno specifico numeri di caratteri.

en: The SEO information has been saved.
it_IT: Le informazioni SEO sono state salvate.

en: The SSL canonical URL provided must start with "https://".
it_IT: L’URL canonico SSL specificato deve iniziare con “https://”.

en: The active editor has been updated.
it_IT: L’editor attivo è stato aggiornato.

en: The application specific entities directory is missing. Please create it first at: %s.
it_IT: Manca la cartella delle entità specifiche dell’applicazione. È necessario crearla nella posizione %s

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
it_IT: L’URL di base del sito non corrisponde all’istanza registrata del sito. Fare clic qui sotto per autenticare nuovamente il sito.

en: The block has been added successfully.
it_IT: Questo blocco è stato aggiunto correttamente.

en: The block has been added to your clipboard.
it_IT: Questo blocco è stato aggiunto agli appunti.

en: The block has been removed successfully.
it_IT: Il blocco è stato rimosso correttamente.

en: The block has been saved successfully.
it_IT: Questo blocco è stato salvato correttamente.

en: The block type has been removed.
it_IT: Il tipo di blocco è stato rimosso.

en: The canonical URL provided must start with "http://".
it_IT: L’URL canonico specificato deve iniziare con “http://”.

en: The checkbox will be checked by default.
it_IT: La casella di controllo sarà inizialmente spuntata.

en: The core concrete5 authentication cannot be disabled.
it_IT: L’autenticazione di concrete5 non può essere disabilitata.

en: The current item has changed.
    If you proceed you will lose your changes.
    
    Do you want to proceed anyway?
it_IT: L’elemento corrente è stato modificato.
    Se si procede le modifiche andranno perse.
    
    Procedere comunque?

en: The dashboard is where you go to manage aspects of your site that have to do with more than the content on just one page. Click the sliders icon.
it_IT: Nel pannello di controllo è possibile gestire gli aspetti del sito non strettamente pertinenti al contenuto di una singola pagina. Fare clic sull’icona con le manette.

en: The database query log is empty.
it_IT: Il registro delle query è vuoto.

en: The default country must be in the list of custom countries.
it_IT: La nazione predefinita deve essere presente nella lista delle nazioni personalizzate.

en: The destination page doesn't appear to be in a valid multilingual section.
it_IT: La pagina di destinazione non sembra essere in una sezione multilingua valida.

en: The dimensions for this image are either unspecified or invalid. Please rescan this file or manually enter the correct dimensions.
it_IT: Le dimensioni di questa immagine non sono specificate oppure non sono valide. Rianalizzare questo file o inserire manualmente le dimensioni corrette.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
it_IT: La cartella %s esiste già. Probabilmente questo elemento è già stato installato.

en: The directory %s does not exist.
it_IT: La cartella %s non esiste.

en: The directory %s must be writable by the web server.
it_IT: Il server web deve avere accesso in scrittura alla cartella %s.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
it_IT: L’indirizzo email %s è già stato utilizzato. Indicarne un altro.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
it_IT: L’indirizzo email “%s” è già in uso. Specificarne un altro.

en: The email address '%s' is not valid.
it_IT: L’indirizzo email “%s” non è valido.

en: The field "%s" is required
it_IT: È necessario specificare il campo “%s”

en: The field %s is required
it_IT: È necessario compilare il campo %s

en: The file %s is not writable
it_IT: Il file %s non è scrivibile

en: The file was only partially uploaded.
it_IT: Il file è stato caricato solo in parte.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
it_IT: La chiamata al primo URL avvia il processo, il secondo assicura che venga completato.

en: The following area permissions are inherited from a parent area.
it_IT: Le seguenti autorizzazioni di area sono ereditate da un’area padre.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
it_IT: Le autorizzazioni seguenti delle aree sono ereditate dai valori predefiniti di un set di aree in <strong>%s</strong>.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
it_IT: Le seguenti autorizzazioni area sono ereditate da un’area impostata in

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
it_IT: Le seguenti autorizzazioni a livello di area sono ereditate dalle autorizzazioni a livello di pagina.

en: The following error was found while trying to send the test email:
it_IT: Si è verificato il seguente errore durante il tentativo di inviare l’email di prova:

en: The given prefix needs to be a string.
it_IT: Il prefisso fornito deve essere una stringa.

en: The highlighted button makes it obvious you're in Add Content mode.
it_IT: Il pulsante evidenziato rende chiaro che la modalità Aggiungi contenuto è attiva.

en: The highlighted button makes it obvious you're in edit mode.
it_IT: Il pulsante evidenziato notifica in modo semplice che si è in modalità di modifica.

en: The last
it_IT: L’ultimo

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
it_IT: L’ultima versione di concrete5 è <strong>%s</strong>. La versione che si sta attualmente usando è la <strong>%s</strong>.

en: The mail system is disabled.
it_IT: Il sistema delle email è disabilitato.

en: The package could not be installed:
it_IT: Non è stato possibile installare il pacchetto:

en: The package has been installed.
it_IT: Il pacchetto è stato installato.

en: The package has been uninstalled.
it_IT: Il pacchetto è stato disinstallato.

en: The package has been updated successfully.
it_IT: Il pacchetto è stato aggiornato correttamente.

en: The package was successfully installed.
it_IT: Il pacchetto è stato installato correttamente.

en: The packages/, application/config/ and application/files/ directories must be writable by your web server.
it_IT: Il server web deve poter scrivere nelle cartelle packages/, application/config/ e application/files/.

en: The page has been removed successfully.
it_IT: La pagina è stata rimossa correttamente.

en: The pages is where you go to add a new page to your site, or jump between existing pages. To open the pages panel, click the icon.
it_IT: Per aggiungere una nuova pagina o per navigare tra le pagine del sito usare “Pagine”. Per aprire il pannello delle pagine fare clic sull’icona.

en: The properties panel controls data and details about the current page including design customizations. To open the properties panel, click the gear icon.
it_IT: Il pannello delle proprietà controlla i dati e i dettagli della pagina attuale, incluse le personalizzazioni del design. Per aprire il pannello delle proprietà, fare clic sull’icona con l’ingranaggio.

en: The recipient address of the test email has not been specified.
it_IT: Il destinatario dell’email di prova non è stato specificato.

en: The requested file couldn't be found.
it_IT: Il file richiesto non è stato trovato.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
it_IT: I risultati dei blocchi dei sondaggio completati vengono registrati qui. Scopri ciò che gli utenti hanno inviato.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
it_IT: Sembra che l’indice di ricerca non esista. Questo blocco non funzionerà finché il processo di reindicizzazione non verrà eseguita almeno una volta dal pannello di controllo.

en: The sitemap lets manage the structure of your website. You can delete pages you don't need, or drag them around the tree to suit your needs.
it_IT: La mappa del sito consente di gestire la struttura del sito web. È possibile eliminare le pagine di cui non si ha più bisogno, oppure spostarle in altri punti dell’albero in base alle proprie esigenze.

en: The specified root path does not exist.
it_IT: Il percorso radice specificato non esiste.

en: The stack contains invalid block types.
it_IT: La pila contiene tipi di blocco non validi.

en: The stack has been added successfully
it_IT: La pila è stata aggiunta correttamente

en: The stack name cannot be empty.
it_IT: Il nome della pila non può essere vuoto.

en: The test email has been successfully sent to %s.
it_IT: L’email di prova è stata spedita correttamente a %s.

en: The theme file %1$s does not defines the class %2$s
it_IT: Il file del tema %1$s non definisce la classe %2$s

en: The theme file %1$s should define a %2$s class that extends the class %3$s
it_IT: Il file del tema %1$s dovrebbe definire una classe %2$s che estende la classe %3$s

en: The thumbnail you requested was not included in the available thumbnails, is your source image smaller than the thumbnail?
it_IT: La miniatura richiesta non era inclusa nelle miniature disponibili: l’immagine originale è più piccola della miniatura?

en: The token you provided doesn't appear to be valid, please paste the url exactly as it appears in the email.
it_IT: Sembra che il token fornito non sia valido: incollare l’URL esattamente come appare nell’email.

en: The translations have been exported to file and will be used by the website.
it_IT: Le traduzioni sono state salvate su file e verranno usate dal sito web.

en: The two passwords provided do not match.
it_IT: Le due password inserite non coincidono.

en: The username %s already exists. Please choose another
it_IT: Il nome utente %s esiste già. Sceglierne un altro

en: The username '%s' already exists. Please choose another
it_IT: Il nome utente “%s” esiste già esistente. Sceglierne un altro

en: Theme
it_IT: Tema

en: Theme CSS Cache.
it_IT: Cache dei CSS dei temi.

en: Theme activated. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
it_IT: Tema attivato. È possibile creare automaticamente modelli di pagina a partire dai file dei modelli contenuti nel tema utilizzando il modulo seguente.

en: Theme and page type updated successfully.
it_IT: Tema e tipo di pagina aggiornati correttamente.

en: Theme installed. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
it_IT: Tema installato. È possibile creare automaticamente modelli di pagina a partire dai file dei modelli contenuti nel tema utilizzando il modulo seguente.

en: Theme uninstalled.
it_IT: Tema disinstallato.

en: Themes
it_IT: Temi

en: Themes Available to Install
it_IT: Temi pronti per l’installazione

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
it_IT: I temi modificano l’aspetto complessivo delle pagine del sito. L’attivazione di un tema ne comporta l’applicazione a tutte le pagine del sito. L’anteprima permette di vedere come sarà il contenuto se il tema viene applicato. Elenca i tipi di pagina utilizzati da un tema. Se supportato dal tema, la personalizzazione consente di modificarne alcuni stili.

en: Then this:
it_IT: Quindi questo:

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
it_IT: Fatto ciò, assicurarsi di chiamare questo URL frequentemente, ad esempio ogni 3-5 minuti:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
it_IT: In questo database sono già presenti %s tabelle. concrete5 deve essere installato in un database vuoto.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
it_IT: Attualmente ci sono <strong>%s</strong> aggiornamenti disponibili.

en: There are no Community Points Rating Types installed.
it_IT: Non ci sono tipi di valutazione dei punti della community installati.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
it_IT: Nessun tipo di attributo disponibile per l’installazione.

en: There are no available forms in your site.
it_IT: Nessuna modulo disponibile nel sito.

en: There are no drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
it_IT: Non ci sono bozze. <a href="%s">Vai al Composer &gt;</a>

en: There are no files in this set.
it_IT: Non ci sono file in questo set.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
it_IT: Non ci sono importatori di posta elettronica. Gli importatori di posta elettronica scarucano nuovi messaggi indirizzati agli account ed eseguono azioni sui tali messaggi.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
it_IT: Non ci sono pagine di questo tipo aggiunte al sito web. Se ci fossero state si potrebbe selezionare in quali di quelle pagine mostrare questo blocco.

en: There are no templates in this file.
it_IT: Non ci sono modelli in questo file.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
it_IT: Sono stati rilevati problemi con l’ambiente di installazione. Correggerli e fare clic sul pulsante sottostante per eseguire nuovamente le verifiche pre-installazione.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
it_IT: Attualmente c’è <strong>1</strong> aggiornamento disponibile.

en: There is nothing currently waiting for you.
it_IT: Non c’è nulla che richiede la tua attenzione.

en: There was a database error, try again.
it_IT: Si è verificato un errore col database: riprovare.

en: There was a problem processing your email.
it_IT: Si è verificato un problema durante l’analisi della tua email.

en: There was an error downloading %s
it_IT: Si è verificato un errore durante lo scaricamento di %s

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di ripristinare il database. Query interessata: %s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di ripristinare il database: il file è vuoto.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
it_IT: Non ci sono risultati. Riprovare con un’altra parola o frase.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
it_IT: Questi errori sono spesso causati da estensioni non compatibili: aggiornare tutte le estensioni ed eseguire nuovamente questo script per completare la conversione dei propri dati.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
it_IT: Questi script controllano la posta in arrivo verso il sito. Componenti aggiuntivi, come il “Discussion Forum” di concrete5, potranno associare le email ai post corrispondenti, creando una nuova pagina contenente il messaggio come testo di risposta.

en: This %s has been marked for deletion.
it_IT: Questo %s è stato segnato per la rimozione.

en: This Page
it_IT: Questa pagina

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
it_IT: Questo account non è stato ancora confermato. Controllare la casella di posta elettronica associata a questo account e seguire il collegamento comunicato.

en: This account may be managed directly at
it_IT: Questo account può essere gestito direttamente su

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
it_IT: Questa azione <strong>non può essere annullata</strong>. Procedere?

en: This area is full!
it_IT: Questa area è piena!

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
it_IT: Questo set di attributi è bloccato. Non può essere eliminato e il suo handle non può essere cambiato.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
it_IT: Questo set di attributi è bloccato: significa che è stato aggiunto da un pacchetto e che non può essere rimosso manualmente.

en: This authentication type does not require any customization.
it_IT: Questo tipo di autenticazione non richiede alcuna personalizzazione.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
it_IT: Questo comportamento è un tipico segnale di qualcuno che sta facendo spam, si dovrebbe verificare attentamente l’attività di questo account utente e tendenzialmente disabilitarlo o eliminarlo.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
it_IT: Questo blocco consente di creare collegamenti a pagine adiacenti presenti allo stello livello della pagina corrente nella struttura del sito. Definire il testo personalizzato per ciascun collegamento e scegliere se mostrare le frecce. L’opzione loop permette di mostrare nuovamente la prima pagina quando l’utente raggiunge l’ultima pagina nel nav.

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
it_IT: Questo blocco è un alias dei valori predefiniti della pagina. Se lo si modifica esso verrà “disconnesso” in modo che i valori predefiniti della pagina non influenzeranno più questo blocco.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
it_IT: Questo blocco è contenuto in un’area globale. Le modifiche apportate al suo contenuto saranno visibili ovunque venga utilizzata quest’area.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
it_IT: Questo è un tipo di blocco interno. Non è possibile disinstallarlo.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
it_IT: Questo blocco è stato copiato da un’altra posizione. Modificandolo ne viene creata una nuova istanza.

en: This can be useful when working with a block programmatically. This is rarely used or needed.
it_IT: Questa opzione può essere utile quando si lavora con un blocco a livello di programmazione. Altrimenti è raro il caso in cui sia usata o risulti necessaria.

en: This cannot be undone.
it_IT: Non è possibile annullare questa operazione.

en: This conversation does not allow file attachments.
it_IT: Non è possibile allegare file a questa conversazione.

en: This email address has been validated! You may now access the features of this site.
it_IT: Questo indirizzo email è stato verificato! È ora possibile accedere alle funzionalità di questo sito.

en: This file requires a password to download.
it_IT: È necessario fornire una password per scaricare questo file.

en: This group is a badge.
it_IT: Questo gruppo è una medaglia.

en: This group is automatically entered.
it_IT: Si entra automaticamente in questo gruppo.

en: This has not been implemented in 5.7
it_IT: Non implementato nella versione 5.7

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
it_IT: Questa è un’area globale. Il contenuto aggiunto qui sarà visibile in tutte le pagine che contengono quest’area.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
it_IT: Questo è un blocco globale.  Le modifiche apportate al suo contenuto saranno visibili ovunque venga utilizzato questo blocco.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
it_IT: Questo è un elenco di tutti i file trovati nella cartella dei moduli esterni: %s

en: This is a single page. It does not have a page template.
it_IT: Questa è una pagina singola. Non ha associato un modello di pagina.

en: This is a single page. It does not have a page type.
it_IT: Questa è una pagina singola. Non ha un tipo di pagina.

en: This is a test message.
it_IT: Questo è un messaggio di prova.

en: This is an internal block type.
it_IT: Questo è un tipo di blocco interno.

en: This is an un-published draft.
it_IT: Questa è una bozza non pubblicata.

en: This is just an example of how a custom form works.
it_IT: Questo è solo un esempio di come funziona un modulo personalizzato.

en: This is the Add Content Panel.
it_IT: Questo è il pannello delle aggiunte

en: This is the approved page version.
it_IT: Questa è la versione approvata della pagina.

en: This is usually the date the page is created. It can be changed from the page attributes panel.
it_IT: Di solito questa è la data di creazione della pagina. Può essere modificata nel pannello degli attributi della pagina.

en: This is your list of page types. Click any of them to add a page.
it_IT: Questo è l’elenco dei tipi di pagina. Fare clic su uno qualsiasi di essi per aggiungere una pagina.

en: This is your sitemap. Use it to easily navigate your site.
it_IT: Questa è la mappa del sito: utile per navigare il sito.

en: This job cannot be uninstalled.
it_IT: Questo processo non può essere disinstallato.

en: This language/region combination already exists.
it_IT: La combinazione lingua/nazione esiste già.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
it_IT: Questa sezione di layout non può essere spostata ulteriormente in questa direzione.

en: This message has been deleted.
it_IT: Questo messaggio è stato eliminato.

en: This message has been flagged as spam.
it_IT: Questo messaggio è stato segnalato come spam.

en: This message is pending approval by a moderator.
it_IT: Questo messaggio è in attesa di approvazione da parte di un moderatore.

en: This message is queued for approval.
it_IT: Questo messaggio è in coda per l’approvazione.

en: This package contains the active site theme, please change the theme before uninstalling.
it_IT: Questo pacchetto contiene il tema attivo del sito: cambiare il tema prima di disinstallarlo.

en: This package is corrupted. Make sure it has a valid controller.php file and that it has been updated for concrete5.7 and later.
it_IT: Questo pacchetto è danneggiato. Assicurarsi che contenga un file controller.php valido e che sia stato aggiornato per la versione 5.7 o successive di concrete5.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
it_IT: Questo pacchetto non è al momento disponibile per questa versione di concrete5. Contattare il manutentore di questo pacchetto per ricevere assistenza.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
it_IT: Questo pacchetto richiede la versione %s o successiva di concrete5.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
it_IT: Questa pagina <strong>potrebbe</strong> essere presente nella cache della pagine.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
it_IT: Questa pagina è già presente nella cache delle pagine intere. Scadrà %s.

en: This page has been purged from the full page cache.
it_IT: Questa pagina è stata rimossa dalla cache delle pagine intere.

en: This page inherits its permissions from:
it_IT: Questa pagina eredita le autorizzazioni da:

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
it_IT: Questa pagina è un alias di un’altra pagina.

en: This page is newer than what appears to visitors on your live site.
it_IT: Questa pagina è più recente rispetto a quella mostrata ai visitatori del sito.

en: This page is not currently in the full page cache.
it_IT: Questa pagina non è attualmente presente nella cache delle pagine intere.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
it_IT: È in attesa di approvazione lo spostamento di questa pagina sotto <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page must always be available from at least one URL. This is that URL.
it_IT: Questa pagine deve essere sempre raggiungibile tramite almeno un URL. Questo è tale URL.

en: This page path is automatically generated from URL slugs. You cannot change this path.
it_IT: Questo percorso della pagina è generato automaticamente: non è possibile modificarlo.

en: This page template is not a valid template for this page type.
it_IT: Questo modello di pagina non è un modello valido per questo tipo di pagina.

en: This page type is in use on %d page. | This page type is in use on %d pages.
it_IT[0]: Questo tipo di pagina è usato da %d pagina.
it_IT[1]: Questo tipo di pagina è usato da %d pagine.

en: This page will be published beneath "%s."
it_IT: Questa pagina verrà pubblicata sotto “%s”.

en: This page will be published beneath <a href="%s">%s</a>.
it_IT: Questa pagina verrà pubblicata sotto <a href="%s">%s</a>.

en: This permission key cannot start a workflow.
it_IT: Questa chiave di autorizzazione non può avviare un flusso di lavoro.

en: This request took too long.
it_IT: La richiesta ha richiesto troppo tempo.

en: This site is currently down for maintenance.
it_IT: Il sito è attualmente in manutenzione.

en: This social link already exists.
it_IT: Questo collegamento social esiste già.

en: This theme is currently active on your site.
it_IT: Questo tema è attualmente attivo nel sito.

en: This user hasn't won any badges.
it_IT: Questo utente non ha vinto alcuna medaglia.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
it_IT: Questo utente non è attivo. Contattaci per informazioni su questo account.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
it_IT: Verranno svuotate completamente la homepage, i file caricati e qualsiasi pagina di contenuto. Il sito verrà reimpostato completamente e tutti i contenuti aggiunti andranno persi.

en: This will end your current session and sign you in as %s
it_IT: La sessione corrente sarà terminata e si accederà come %s

en: This will remove %s child page. | This will remove %s child pages.
it_IT[0]: Verrà rimossa %s pagina figlia.
it_IT[1]: Verranno rimosse %s pagine figlie.

en: This will remove all elements associated with the %s package. While you can reinstall the package, this may result in data loss.
it_IT: Verranno rimossi tutti gli elementi associati al pacchetto %s. Sebbene sia possibile reinstallare il pacchetto, ciò potrebbe comportare una perdita di dati.

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
it_IT: Verranno rimosse tutte le istanze del tipo di blocco %s. Non sarà possibile annullare l’operazione. Procedere comunque?

en: This will remove this draft and it cannot be undone. Are you sure?
it_IT: Questa bozza verrà rimossa definitivamente e non potrà essere ripristinata. Procedere?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
it_IT: Il processo viene trattato come gli altri processi di concrete5. Il processo verrà eseguito in una volta sola.

en: Thought you'd enjoy this article.
it_IT: Penso che questo articolo ti potrebbe interessare.

en: Threaded
it_IT: Per argomento

en: Through Cron
it_IT: mediante Cron

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Thumbnail Images
it_IT: Miniature

en: Thumbnail type added.
it_IT: Il tipo di miniatura è stato aggiunto.

en: Thumbnail type removed.
it_IT: Il tipo di miniatura è stato rimosso.

en: Thumbnail type updated.
it_IT: Il tipo di miniatura è stato aggiornato.

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Detail Thumbnails
it_IT: Miniature dei dettagli del gestore dei file

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Thumbnails
it_IT: Miniature del gestore dei file

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Large Image
it_IT: Immagine grande

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Medium Image
it_IT: Immagine media

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Small Image
it_IT: Immagine piccola

en: Thumbnails
it_IT: Miniature

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Time Settings
it_IT: Impostazioni temporali

en: Time Zone
it_IT: Fuso orario

en: Time elapsed since post.
it_IT: Tempo passato dal post.

en: Time zone saved successfully.
it_IT: Il fuso orario è stato salvato.

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
it_IT: Accesso temporizzato per utenti ospiti aggiornato correttamente.

en: Times Run
it_IT: Numero esecuzioni

en: Timezone
it_IT: Fuso orario

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title Caps
it_IT: Titolo maiuscolo

en: Title Caps Bold
it_IT: Titolo maiuscolo grassetto

en: Title Text
it_IT: Testo del titolo

en: Title Thin
it_IT: Titolo sottile

en: Title of Page List
it_IT: Titolo dell’elenco delle pagine

en: To
it_IT: A

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
it_IT: Per iniziare a creare un modulo, inserire il testo della domanda nel campo di testo, selezionare il tipo di risposta richiesta e indicare se è necessario rispondere alla domanda per poter inviare il modulo. Fare clic su Aggiungi e ripetere per le successive domande.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
it_IT: Per disabilitare qualsiasi messaggio futuro, cambia le tue preferenze del profilo su %s

en: To disallow everything other than whitelist: %s.
it_IT: Per bloccare tutto ciò che non è permesso: %s.

en: To install concrete5, please fill out the form below.
it_IT: Compilare il modulo sottostante per installare concrete5.

en: To install the package manually:
it_IT: Per installare il pacchetto manualmente:

en: To proceed with the upgrade, click below.
it_IT: Fare clic qui sotto per procedere con l’aggiornamento.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
it_IT: Per eseguire tutti i processi nel set di processi <a href="%s">%s</a>, programmare la chiamata a questo URL con cron o un sistema simile:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
it_IT: Per eseguire tutti i processi di questo set, programmare la chiamata a questo URL con cron o un sistema simile:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
it_IT: Per eseguire il processo “%s”, programmare la chiamata a questo URL con cron o un sistema simile:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
it_IT: Per usare un tema differente per i browser dei dispositivi mobile, specificarlo qui sotto.

en: To view this user's profile, visit: %s
it_IT: Per vedere il profilo di questo utente visitare %s

en: Today
it_IT: Oggi

en: Today at %s
it_IT: Oggi alle %s

en: Toggle Dropdown
it_IT: Mostra/nascondi menu

en: Tomorrow
it_IT: Domani

en: Tomorrow at %s
it_IT: Domani alle %s

en: Too many files
it_IT: Troppi file

en: Top
it_IT: Alto

en: Topic
it_IT: Argomento

[ctx: Topic]
en: /Activities
it_IT: /Attività

[ctx: Topic]
en: /Homework
it_IT: /Compiti

[ctx: Topic]
en: /Projects
it_IT: /Progetti

en: Topic Archives: %s
it_IT: Archivi dell’argomento: %s

en: Topic Attribute To Display
it_IT: Attributo dell’argomento da mostrare

en: Topic Default Parent Node
it_IT: Nodo padre predefinito degli argomenti

en: Topic List
it_IT: Elenco argomenti

en: Topic Posted on %s.
it_IT: Argomento postato il %s.

en: Topic Tree
it_IT: Albero argomenti

[ctx: TopicCategoryName]
en: Reviews
it_IT: Recensioni

[ctx: TopicName]
en: Activities
it_IT: Attività

[ctx: TopicName]
en: Books
it_IT: Libri

[ctx: TopicName]
en: Crafts
it_IT: Artigianato

[ctx: TopicName]
en: Gadgets
it_IT: Gadget

[ctx: TopicName]
en: Homework
it_IT: Compiti

[ctx: TopicName]
en: Movies
it_IT: Film

[ctx: TopicName]
en: Music
it_IT: Musica

[ctx: TopicName]
en: Projects
it_IT: Progetti

[ctx: TopicName]
en: Sports
it_IT: Sport

[ctx: TopicName]
en: Supplies
it_IT: Approvvigionamenti

en: Topics
it_IT: Argomenti

en: Topics Per Page
it_IT: Argomenti per pagina

en: Total Downloads
it_IT: Download totali

en: Total Logged: %s
it_IT: Totale registrati: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
it_IT: Totale moduli compilati: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> oggi). <a href="%s">Vedi risultati form</a>.

en: Total page versions
it_IT: Totale versioni pagina

en: Total pages in edit mode
it_IT: Totale pagine in modalità modifica

en: Track page view statistics.
it_IT: Traccia statistiche viste pagine.

en: Tracking Codes
it_IT: Codici di tracciamento

en: Tracking code settings updated successfully.
it_IT: Impostazioni codice di tracciamento aggiornate correttamente.

en: Translate
it_IT: Traduci

en: Translate Site Interface
it_IT: Traduci l’interfaccia del sito

en: Translation
it_IT: Traduzione

en: Trash
it_IT: Cestino

en: Tree Name
it_IT: Nome albero

en: Tree added successfully.
it_IT: L’albero è stato aggiunto

en: Tree deleted successfully.
it_IT: L’albero è stato eliminato.

[ctx: TreeName]
en: Blog Entries
it_IT: Voci del blog

[ctx: TreeName]
en: Groups Tree
it_IT: Albero dei gruppi

[ctx: TreeName]
en: Projects
it_IT: Progetti

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
it_IT: Attiva o disattiva il tracciamento delle visualizzazioni delle pagine, dei download dei file e delle registrazioni degli utenti. Questi dati vengono visualizzati nella pagina Pannello di controllo > Rapporti > Statistiche. Se il sito è ad alto traffico e se si riscontrano problemi di prestazioni, si potrebbe considerare di disattivare le statistiche di tracciamento e valutare soluzioni alternative, anche di terze parti.

en: Twitter Bootstrap
it_IT: Bootstrap di Twitter

en: Twitter Login Configuration
it_IT: Configurazione accesso con Twitter

en: Twitter User
it_IT: Utente di Twitter

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type required.
it_IT: Tipo richiesto.

en: Type: %s
it_IT: Tipo: %s

en: Types
it_IT: Tipi

en: URL Redirection
it_IT: Reindirizzamento URL

en: URL Slug
it_IT: Nome nell’URL

en: URL to File
it_IT: URL del file

en: URLs and Redirection
it_IT: URL e reindirizzamenti

en: URLs to this Page
it_IT: URL di questa pagina

en: Un-Delete Message
it_IT: Ripristina il messaggio

en: Un-Flag As Spam
it_IT: Non è spam

en: Un-Map
it_IT: Rimuovi mappatura

en: Un-Subscribe
it_IT: Rimuovi iscrizione

en: Unable to access composer settings.
it_IT: Impossibile accedere alle impostazioni del composer.

en: Unable to access the file manager.
it_IT: Impossibile accedere al gestore dei file.

en: Unable to add files.
it_IT: Impossibile aggiungere file.

en: Unable to attach user.
it_IT: Non è stato possibile collegare l’utente.

en: Unable to backup old package directory to %s
it_IT: Impossibile effettuare il backup in %s della vecchia cartella del pacchetto

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
it_IT: Impossibile completare l’operazione: il tuo indirizzo IP è stato bloccato. Contattare l’amministratore del sito per informazioni.

en: Unable to connect to database.
it_IT: Impossibile connettersi al database.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
it_IT: Impossibile connettersi al marketplace per recuperare l’elemento

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
it_IT: Impossibile connettersi alla pagina del progetto. Il database contiene un token del marketplace che concrete5.org non ha verificato.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
it_IT: Impossibile copiare la cartella %s in %s. Probabilmente i permessi non sono impostati correttamente o la cartella di destinazione non esiste.

en: Unable to copy file to storage location "%s". Please check the settings for the storage location.
it_IT: Non è stato possibile copiare i file nella posizione di archiviazione “%s”. Verificare le impostazioni per la posizione di archiviazione.

en: Unable to copy one or more files.
it_IT: Impossibile copiare uno o più file.

en: Unable to create backup file: %s
it_IT: Impossibile creare il file di backup: %s

en: Unable to delete one or more files.
it_IT: Impossibile eliminare uno o più file.

en: Unable to delete one or more pages.
it_IT: Impossibile eliminare una o più pagine.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
it_IT: Impossibile determinare la versione di concrete5 attualmente installata: non è possibile effettuare l’aggiornamento.

en: Unable to find requested thumbnail
it_IT: Impossibile trovare la miniatura richiesta

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
it_IT: Impossibile generare un token per il marketplace. Assicurarsi che allow_url_fopen sia disponibile e che cURL sia abilitato sul server. Se entrambi sono abilitati è possibile che l’indirizzo IP del sito sia presente per qualche motivo nella lista degli indirizzi IP bloccati dal nostro server. Chiedere al proprietario dello spazio web dove è ospitato il sito web qual’è l’indirizzo IP delle richiesta cURL in uscita e comunicatecelo all’indirizzo email <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to generate a marketplace token. Request timed out.
it_IT: Non è stato possibile generare un token per il marketplace. La richiesta è scaduta.

en: Unable to get category for permission %s
it_IT: Impossibile ricavare la categoria dell’autorizzazione %s

en: Unable to get contents of incoming/ directory
it_IT: Non è stato possibile ricavare il contenuto della cartella incoming/

en: Unable to get information about this product.
it_IT: Impossibile recuperare informazioni su questo prodotto.

en: Unable to get permission key for %s
it_IT: Impossibile ottenere la chiave di autorizzazione per %s

en: Unable to install %s. Please check that this package has been updated for 5.7.
it_IT: Non è possibile installare %s. Verificare che questo pacchetto sia stato creato per la versione 5.7 o successive di concrete5.

en: Unable to install database: %s
it_IT: Impossibile installare il database: %s

en: Unable to load block into composer. You must edit this content from within the context of the page.
it_IT: Non è stato possibile caricare il blocco nel composer. È necessario modificare questo contenuto nel contesto della pagina.

en: Unable to load environment info
it_IT: Impossible caricare le informazioni sull’ambiente

en: Unable to load sitemap data.
it_IT: Impossibile caricare i dati della mappa del sito.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
it_IT: Impossibile caricare i dati della mappa del sito. Risposta ricevuta:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
it_IT: Impossibile caricare il controller di questo tipo blocco. Probabilmente è stato spostato o rimosso.

en: Unable to locate file %s
it_IT: Impossibile trovare il file %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
it_IT: Impossibile individuare questa estensione su concrete5.org

en: Unable to open config/app.php for writing.
it_IT: Impossibile aprire il file config/app.php in scrittura.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
it_IT: Impossibile aprire il file config/site_user.php in scrittura.

en: Unable to parse news response.
it_IT: Impossibile analizzare la risposta delle notizie.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
it_IT: Impossibile elaborare l’email. Verificare che il messaggio contenga il codice di validazione presente nel messaggio originario.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
it_IT: Impossibile analizzare il messaggio email privato. Verificare che l’email contenga il codice di validazione presente nel messaggio originario. Il tuo messaggio privato NON è stato spedito.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
it_IT: Impossibile recuperare l’oggetto del blocco. Se questo blocco è stato spostato ricaricare la pagina.

en: Unable to retrieve information about this update from concrete5.org. You may upgrade but do so with caution.
it_IT: Non è stato possibile recuperare le informazioni su questo aggiornamento da concrete5.org. È possibile effettuare l’aggiornamento, prestando tuttavia attenzione.

en: Unable to retrieve release notes from concrete5.org.
it_IT: Non è stato possibile recuperare le note di rilascio da concrete5.org.

en: Unable to retrieve software from update server.
it_IT: Impossibile ricevere software dal server degli aggiornamenti.

en: Unable to retrieve upgrade notices from concrete5.org.
it_IT: Non è stato possibile recuperare gli avvisi sull’aggiornamento da concrete5.org.

en: Unable to search file sets.
it_IT: Impossibile cercare i file set.

en: Unable to validate email
it_IT: Impossibile verificare l’email

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
it_IT: Impossibile scrivere nel file config/site.php. È necessario abilitare la scrittura al file config/site.php per poter effettuare l’aggiornamento.

en: Unapproved
it_IT: Non approvato

en: Underline
it_IT: Sottolineato

en: Undo
it_IT: Annulla

en: Undo/Redo
it_IT: Annulla/ripristina

en: Unexpected User Error
it_IT: Errore utente non previsto

en: Uninstall
it_IT: Disinstalla

en: Uninstall Package
it_IT: Disinstalla pacchetto

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown Error
it_IT: Errore sconosciuto

en: Unknown Job
it_IT: Processo sconosciuto

en: Unknown Package
it_IT: Pacchetto sconosciuto

en: Unknown User
it_IT: Utente sconosciuto

en: Unknown error retrieving thumbnails, please rescan this file.
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto durante il caricamento delle miniature: rianalizzare questo file.

en: Unknown mime-type: %s
it_IT: Tipo mime sconosciuto: %s

en: Unlink
it_IT: Rimuovi collegamento

en: Unlock Layout
it_IT: Sblocca layout

en: Unmapped
it_IT: Non mappata

en: Unordered List
it_IT: Elenco puntato

en: Unread
it_IT: Non letto

en: Unsubscribe
it_IT: Rimuovi iscrizione

en: Until manually cleared
it_IT: Finché svuotata a mano

en: Up
it_IT: Su

en: Up Label
it_IT: Etichetta su

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Action
it_IT: Aggiorna azione

en: Update Add-On
it_IT: Aggiorna estensione

en: Update Add-Ons
it_IT: Aggiorna estensioni

en: Update Attributes
it_IT: Aggiorna attributi

en: Update Block
it_IT: Aggiorna blocco

en: Update Control Set
it_IT: Aggiorna set di controlli

en: Update Gatherings
it_IT: Aggiornamento raccoglitori

en: Update Group
it_IT: Aggiorna gruppo

en: Update Groups
it_IT: Aggiorna gruppi

en: Update Job Set
it_IT: Aggiorna set di progessi

en: Update Jobs
it_IT: Aggiorna processi

en: Update Layout
it_IT: Aggiorna layout

en: Update Ready
it_IT: Aggiornamento pronto

en: Update Schedule
it_IT: Aggiorna programmazione

en: Update Set
it_IT: Aggiorna set

en: Update Set Details
it_IT: Aggiorna dettagli set

en: Update add-ons.
it_IT: Aggiorna estensioni.

en: Update concrete5
it_IT: Aggiorna concrete5

en: Update concrete5.
it_IT: Aggiorna concrete5.

en: Update your installed packages.
it_IT: Aggiorna i pacchetti installati.

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Updated Banned Words.
it_IT: Le parole vietate sono state aggiornate.

en: Updated conversations settings.
it_IT: Le impostazioni delle conversazioni sono state aggiornate.

en: Upgrade
it_IT: Aggiornamento

en: Upgrade Notices
it_IT: Avvisi sull’aggiornamento

en: Upgrade concrete5
it_IT: Aggiorna concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
it_IT: Aggiornamento a <b>%s</b> completato!

en: Upgrading from <b>%s</b>
it_IT: Aggiornamento da <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
it_IT: Aggiornamento a <b>%s</b>

en: Upload
it_IT: Carica

en: Upload Complete
it_IT: Upload completato

en: Upload Complete.
it_IT: Caricamento completato.

en: Upload Failed
it_IT: Caricamento fallito

en: Upload Files
it_IT: Carica file

en: Upload Progress
it_IT: Avanzamento del caricamento

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
it_IT: Carica un’immagine che apparirà nella barra dell’indirizzo quando i visitatori consultano il sito, questa immagine verrò utilizzata anche nell’elenco dei preferiti (se i visitatori aggiungono il sito ai loro preferiti).

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
it_IT: Caricare e decomprimere il pacchetto sul tuo server web. Mettere i file decompressi nella cartella packages presente nella cartella radice dell’installazione di concrete5.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
it_IT: Carica, cerca, sostituisce e modifica i file utilizzati dal sito. Modifica le proprietà ed esegue semplici operazioni di modifica delle immagini.

en: Uploaded file is too large. The current value of post_max_filesize is %s
it_IT: Il file caricato è troppo grande. Il valore attuale di post_max_filesize è %s

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
it_IT: Il file caricato è troppo grande. Il valore corrente di upload_max_filesize è %s

en: Uppercase
it_IT: Maiuscolo

en: Usage Count
it_IT: Conteggio utilizzo

en: Usage Count on Active Pages
it_IT: Conteggio utilizzo nelle pagine attive

en: Use Different Link than Page Name
it_IT: Usa un collegamento differente dal nome della pagina

en: Use Encryption
it_IT: Usa crittografia

en: Use Site Default.
it_IT: Usa il valore predefinito del sito

en: Use emails for login
it_IT: Utilizza le email per il login

en: Use global setting - %s
it_IT: Usa impostazione globale - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
it_IT: Usa un’immagine da <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> se l’utente non ne ha caricata una

en: Use the editing toolbar at the top of the page to put your page in edit mode, add content to the page, change page settings, and navigate your site.
it_IT: Usare la barra di modifica in alto alla pagina per passare alla modalità di modifica della pagina, per aggiungere contenuti alla pagina, per cambiare le impostazioni della pagina e per navigare nel sito.

en: Use the form below to create your page. You can also preview your page in edit mode at any time.
it_IT: Utilizzare il modulo sottostante per creare la pagina. In qualsiasi istante è possibile visualizzare un’anteprima della pagina nella modalità di modifica.

en: Use the toolbar
it_IT: Usa la barra degli strumenti

en: Use this menu to edit a block's contents, change its display, or remove it entirely.
it_IT: Usare questo menu per modificare il contenuto di un blocco, per cambiarne la visualizzazione o per rimuoverlo completamente.

en: User
it_IT: Utente

en: User Attribute Created.
it_IT: Attributo utente creato.

en: User Attribute Deleted.
it_IT: Attributo utente eliminato.

en: User Attribute Options
it_IT: Opzioni attributi utente

en: User Attribute Updated.
it_IT: Attributo utente aggiornato.

en: User Avatar
it_IT: Avatar utente

en: User Groups
it_IT: Gruppi di utenti

en: User Name
it_IT: Nome utente

en: User Permissions
it_IT: Autorizzazioni utente

en: User Point Entry Deleted
it_IT: Voce dei punti utente eliminata

en: User Point Entry Saved
it_IT: Voce dei punti utente salvata

en: User Profile
it_IT: Profilo utente

en: User Registrations
it_IT: Registrazioni utente

en: User Required
it_IT: Utente richiesto

en: User Settings saved.
it_IT: Impostazioni utente salvate.

en: User Submissions
it_IT: Invii utente

en: User activated successfully.
it_IT: L’utente è stato attivato.

en: User created successfully.
it_IT: L’utente è stato creato.

en: User deactivated successfully.
it_IT: L’utente è stato disattivato.

en: User deleted successfully.
it_IT: Utente eliminato correttamente.

en: User is not registered. Check your authentication controller.
it_IT: L’utente non è registrato. Verificare il proprio controller dell’autenticazione.

en: User search columns saved successfully.
it_IT: Le colonne della ricerca degli utenti sono state salvate.

en: User time zones have been disabled.
it_IT: I fusi orari personalizzati sono stati disabilitati.

en: User time zones have been enabled
it_IT: I fusi orari personalizzati sono stati abilitati

en: User time zones have been saved.
it_IT: I fusi orari personalizzati sono stati salvati.

en: User/Group Added
it_IT: Utente/gruppo aggiunto

en: User/Group Removed
it_IT: Utente/gruppo rimosso

en: User: %s (ID %s)
it_IT: Utente: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
it_IT: L’utente %s ha provato a inviare più di %s messaggi privati in %s minuti

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username or Email
it_IT: Nome utente o email

en: Username saved successfully.
it_IT: Il nome utente è stato salvato.

en: Users
it_IT: Utenti

en: Users To Receive Conversation Notifications
it_IT: Utenti che ricevono notifiche delle conversazioni

en: Users updated successfully.
it_IT: Gli utenti sono stati aggiornati.

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
it_IT: Non verrà richiesta alcuna password agli utenti che accedono ai file tramite il gestore dei file.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
it_IT: Gli utenti per i quali non si ha l’autorizzazione di disattivarli sono stati rimossi da questo elenco.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
it_IT: Gli utenti per i quali non si ha l’autorizzazione di eliminarli sono stati rimossi da questo elenco.

en: Validate Email Address
it_IT: Conferma indirizzo email

en: Values
it_IT: Valori

en: Version
it_IT: Versione

en: Version %d
it_IT: Versione %d

en: Version %s
it_IT: Versione %s

en: Version %s approved successfully
it_IT: Versione %s approvata con successo

en: Version %s copied successfully. New version is %s.
it_IT: La versione %s è stata copiata. La nuova versione è %s.

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
it_IT: Versione %s della pagina <a href="%s">%s</a> inviata per l’approvazione.

en: Version Comments
it_IT: Commenti versione

en: Version History
it_IT: Storico versioni

en: Version: %s
it_IT: Versione: %s

en: Versions
it_IT: Versioni

en: Vertical Position
it_IT: Posizione verticale

en: Vertically
it_IT: Verticalmente

en: Video Embed Code or Youtube/Vimeo Link
it_IT: Codice di inclusione del video o collegamento a YouTube/Vimeo

en: Video Files
it_IT: File video

en: Video Placeholder Image
it_IT: Immagine segnaposto del video

en: Video Player
it_IT: Visualizzatore video

en: View
it_IT: Vedi

en: View All
it_IT: Vedi tutto

en: View As
it_IT: Vedi come

en: View Conversation
it_IT: Vedi conversazione

en: View Full Release Notes
it_IT: Vedi le note di rilascio complete

en: View Full Results
it_IT: Vedi risultati completi

en: View Global Areas
it_IT: Vedi aree globali

en: View Pending Permissions
it_IT: Vedi autorizzazioni in attesa

en: View Profile
it_IT: Vedi profilo

en: View Public Profile
it_IT: Vedi il profilo pubblico

en: View Responses
it_IT: Visualizza i risultati

en: View Stacks
it_IT: Vedi pile

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
it_IT: Visualizza gli eventuali errori riscontrati dal sito e il registro di messaggi di posta elettronica inviati tramite il sito.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
it_IT: Mostra di un singolo ramo della tua struttura del sito. Utile per lavorare con siti di grandi dimensioni e strutture ad albero complesse.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
it_IT: Vedi e modificare i tipi di file che gli utenti possono di caricare nel gestore dei file.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
it_IT: Mostra e modificare la struttura del sito. Fare clic su una pagina per visualizzare le azioni disponibili; da questo menu è possibile controllare l’accesso o eliminare una pagina. Fare clic e trascinare la pagina per spostarla in un’altra posizione del sito.

en: View as User
it_IT: Vedi come utente

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
it_IT: Vedi le lingue installate e disponibili per il pannello di controllo e per l’interfaccia di modifica di concrete5.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
it_IT: Mostra i contenuti creati tramite il composer che non sono ancora stati pubblicati.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MySQL errors returned as your site runs.
it_IT: Vedi le email che vengono inviate dal sito, oltre ai messaggi di errore di PHP e MySQL rilevati durante il funzionamento del sito.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
it_IT: Vedi grafici che mostrano il traffico recente del sito, le registrazioni, la creazione di pagine e i file scaricati.

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
it_IT: Mostra informazioni sulla configurazione del sito, oltre ai dettagli sull’ambiente in cui è ospitato.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
it_IT: Consulta le risposte ai moduli del sito. I dati dei moduli compilati vengono raccolti qui.

en: View your public user profile and the information you are sharing.
it_IT: Vedi il profilo pubblico del tuo utente e le informazione che stai condividendo.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
it_IT: Vedi, cerca, aggiungi e modifica i gruppi. Fare clic su un gruppo per modificarlo. I gruppi sono utili per organizzare gli utenti e per impostazione autorizzazioni su più utenti contemporaneamente.

en: View/Edit %s
it_IT: Vedi/modifica %s

en: View/Edit Original
it_IT: Visualizza/modifica originale

en: Viewing
it_IT: Visualizzazione

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
it_IT: Visualizzazione da <b>%s</b> a <b>%s</b> (<b>%s</b> totali)

en: Viewing Permissions
it_IT: Autorizzazioni di visualizzazione

en: Visit
it_IT: Visita

en: Vote
it_IT: Vota

en: Waiting for Me
it_IT: In attesa di me

en: Want more themes?
it_IT: Desideri altri temi?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
it_IT: Attenzione! Questa è una pagina di sistema. Se viene eliminata il sito potrebbe smettere di funzionare. Procedere con cautela.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
it_IT: Attenzione: questa operazione non potrà essere annullata. Nessun attributo verrà eliminato, ma si perderà il raggruppamento.

en: Warning, this cannot be undone. No groups will be deleted but they will no longer be grouped together.
it_IT: Attenzione: l’operazione non potrà essere annullata. Nessun gruppo verrà eliminato, ma i gruppi non saranno più raggruppati.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
it_IT: Attenzione: l’operazione non potrà essere annullata. Nessun processo verrà eliminato, ma i processi non saranno più raggruppati.

en: Warning:
it_IT: Attenzione:

en: Watch Video
it_IT: Guarda il video

en: We have no record of that email address.
it_IT: Non abbiamo alcuna traccia di questo indirizzo email.

en: We were able to automatically update .htaccess file.
it_IT: È stato possibile aggiornare il file .htaccess automaticamente.

en: Web Address
it_IT: Indirizzo web

en: Web Developer
it_IT: Sviluppatore web

en: Web Page
it_IT: Pagina web

en: Website
it_IT: Sito web

en: Website Registration Notification
it_IT: Notifica registrazione sito web

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Weeks
it_IT: Settimane

en: Welcome Back
it_IT: Bentornato

en: Welcome to
it_IT: Benvenuto in

en: Welcome to concrete5
it_IT: Benvenuto in concrete5

en: What do you wish to do?
it_IT: Cosa si desidera fare?

en: What would you like to write?
it_IT: Cosa vorresti scrivere?

en: When a user registers.
it_IT: Quando un utente si registra.

en: When a user signs in.
it_IT: Quando un utente accede al sito.

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
it_IT: Quando le persone visitano la pagina (eseguito dopo la generazione della pagina richiesta).

en: When should guests be able to view this block?
it_IT: Quando gli ospiti possono vedere questo blocco?

en: When the "Check Automated Groups" Job runs.
it_IT: Quando viene eseguito il processo automatico “Verifica gruppi automatici”.

en: When you're done editing you can Save Changes for other editors to see, or Publish Changes to make your changes live immediately.
it_IT: Al termine della sessione di modifica è possibile “Salvare le modifiche” per mostrare gli aggiornamenti agli altri redattori, oppure “Pubblicare le modifiche” per pubblicare immediatamente le modifiche.

en: Where does this page live on the site?
it_IT: Dove è collocata questa pagina nel sito?

en: Where will this page live on the site?
it_IT: Dove andrà collocata questa pagina nel sito?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
it_IT: Whitelist: indicizza solo le le aree selezionate.

en: Who can add what?
it_IT: Chi può aggiungere cosa?

en: Who can assign what?
it_IT: Chi può assegnare cosa?

en: Who can edit this page?
it_IT: Chi può modificare questa pagina?

en: Who can edit what?
it_IT: Chi può modificare cosa?

en: Who can set what?
it_IT: Chi può impostare cosa?

en: Who can view this page?
it_IT: Chi può vedere questa pagina?

en: Who can view what?
it_IT: Chi può vedere cosa?

en: Who can't add what?
it_IT: Chi non può aggiungere cosa?

en: Who can't assign what?
it_IT: Chi non può assegnare cosa?

en: Who can't edit what?
it_IT: Chi non può modificare cosa?

en: Who can't set what?
it_IT: Chi non può impostare cosa?

en: Who can't view what?
it_IT: Chi non può vedere cosa?

en: Who gets access to this permission?
it_IT: Chi riceve l’accesso a questa autorizzazione?

en: Whole world at a glance.
it_IT: Tutto il mondo in un attimo.

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Width can only be an integer, with no units.
it_IT: La larghezza può essere solo un numero intero e non deve includere l'unità di misura.

en: Width must be greater than zero.
it_IT: La larghezza deve essere maggiore di zero.

en: Windows 8 Thumbnail
it_IT: Miniatura per Windows 8

en: Windows 8 icon removed successfully.
it_IT: L’icona di Windows 8 è stata rimossa correttamente.

en: Windows 8 icon updated successfully.
it_IT: L’icona di Windows 8 è stata aggiornata correttamente.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
it_IT: Le icone per la schermata Start di Windows 8 devono essere in formato .png con dimensioni di 144x144 pixel.

en: Windows Audio
it_IT: Audio Windows

en: Windows Bitmap
it_IT: Bitmap Windows

en: Windows Video
it_IT: Video Windows

en: With this setting enabled, users may specify their own time zone in their user profile, and content timestamps will be adjusted accordingly. Without this setting enabled, content timestamps appear in server time.
it_IT: Se questa opzione è attiva gli utenti possono specificare il fuso orario associato al proprio profilo: gli orari dei contenuti verranno adeguati di conseguenza. Se questa opzione non è attiva, verranno mostrati gli orari in base al fuso orario del server.

en: Won a Badge
it_IT: Vinta una medaglia

en: Won the <strong>%s</strong> Badge
it_IT: Vinta la medaglia <strong>%s</strong>

en: Woops!
it_IT: Ops!

en: Word
it_IT: Parola

en: Workflow
it_IT: Flusso di lavoro

en: Workflow Access
it_IT: Accesso flusso di lavoro

en: Workflow Basics
it_IT: Flusso di lavoro di base

en: Workflow List
it_IT: Elenco flussi di lavoro

en: Workflow Notification
it_IT: Notifiche flusso di lavoro

en: Workflow Options saved.
it_IT: Opzioni flusso di lavoro salvate.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
it_IT: Flusso di lavoro creato correttamente. Ora è possibile modificarne le proprietà.

en: Workflow deleted successfully.
it_IT: Flusso di lavoro eliminato correttamente.

en: Workflow progress categories
it_IT: Categorie avanzamento flusso di lavoro

en: Workflow types
it_IT: Tipi di flussi di lavoro

en: Workflow updated.
it_IT: Flusso di lavoro aggiornato.

en: Workflow with that name already exists.
it_IT: Esiste già un flusso di lavoro con questo nome.

en: Wrapper for static pages.
it_IT: Contenitore per pagine statiche.

en: Writable Files and Configuration Directories
it_IT: Scrivibilità dei file e delle cartelle di configurazione

en: XML Support
it_IT: Supporto XML

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes, allow registered users to choose to subscribe to conversations.
it_IT: Sì, permetti agli utenti registrati di iscriversi alle conversazioni.

en: Yes, display only a sub-set of messages at a time.
it_IT: Sì, mostra solo un sotto-insieme dei messaggi per volta.

en: Yes, include this page type in Composer.
it_IT: Sì. includi questo tipo di pagina nel composer.

en: Yes, make this the default storage location for new files.
it_IT: Sì, questa è la posizione predefinita dove salvare i nuovi file.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
it_IT: Sì, rimuovi la cartella del pacchetto dalla cartella di installazione.

en: Yes, require this form element
it_IT: Sì, richiedi questo elemento del modulo

en: Yes, this conversation accepts messages and replies.
it_IT: Sì, la conversazione accetta messaggi e risposte.

en: Yes, this conversation is open and new topics can be posted.
it_IT: Sì, la conversazione è aperta ed è possibile postare nuovi argomenti.

en: Yes, this gathering can be posted to the front-end.
it_IT: Sì, questo raccoglitore può essere postato nell’area pubblica.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
it_IT: Sì. Azzera il contenuto del sito e usa quello trovato in questo pacchetto

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: Yesterday at %s
it_IT: Ieri alle %s

en: You Won a Badge!
it_IT: Hai vinto una medaglia!

en: You are currently logged in as <strong>%s</strong>
it_IT: Accesso effettuato attualmente come <strong>%s</strong>

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
it_IT: Collegato come <strong>%s</strong>. Accesso effettuato il <strong>%s</strong>.

en: You are not allowed to access this page.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione ad accedere a questa pagina.

en: You are not authorized to access this page.
it_IT: Non si è autorizzati ad accedere a questa pagina.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
it_IT: Sei registrato ma un amministratore del sito deve verificare il tuo account: non potrai accedere al sito finché il tuo account non verrà approvato.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
it_IT: Sei registrato ma devi confermare il tuo indirizzo email. Finché non lo farai, potresti non avere accesso ad alcune o a tutte le funzionalità del sito.

en: You can add saved layouts to other areas in your site. Note: these are different than any layout presets that might be included with your theme.
it_IT: È possibile aggiungere layout salvati ad altre aree del sito. Nota: questi layout sono diversi dalle combinazioni di layout che potrebbero essere inclusi nel tema.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
it_IT: È possibile scaricare temi ed estensioni dal marketplace di concrete5.

en: You can easily filter the blocks in the panel by searching here.
it_IT: È possibile filtrare semplicemente i blocchi nel pannello inserendo qui i criteri di ricerca.

en: You can specify page name, page location and attributes from the <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Page Compose interface</a>.
it_IT: È possibile specificare il nome della pagina, la sua posizione e gli attributi nell’<a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">interfaccia Componi pagina</a>.

en: You cannot access conversation permissions.
it_IT: Non si possiede l’autorizzazione di accedere ai permessi delle conversazioni.

en: You cannot access task permissions.
it_IT: Non si ha il permesso di accedere alle autorizzazioni delle operazioni.

en: You cannot access these permissions.
it_IT: Non si ha accesso a queste autorizzazioni.

en: You cannot assign this page to itself.
it_IT: Non è possibile assegnare questa pagina a se stessa.

en: You cannot delete a template that is set as the default for any of the page types. Please change the default template for the following page types first: %s.
it_IT: Non è possibile rimuovere un modello se è quello predefinito per qualche tipo di pagina. Prima è necessario modificare il modello predefinito per questi tipi di pagina: %s.

en: You cannot delete the default Job set.
it_IT: Non è possibile eliminare il set di processi predefinito.

en: You cannot move or copy the source page(s).
it_IT: Non puoi spostare o copiare le pagine sorgenti.

en: You cannot view the source page(s).
it_IT: Non puoi vedere le pagine sorgenti.

en: You do not have access to add a message to this conversation.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di aggiungere un messaggio a questa conversazione.

en: You do not have access to add any page types beneath the selected page.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di aggiungere alcun tipo di pagina sotto la pagina selezionata.

en: You do not have access to approve this stack.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per approvare questa pila.

en: You do not have access to delete this page type.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di eliminare questo tipo di pagina.

en: You do not have access to delete this stack.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per eliminare questa pila.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di scaricare temi o estensioni dal marketplace.

en: You do not have access to edit this group.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di modificare questo gruppo.

en: You do not have access to edit this message.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di modificare questo messaggio.

en: You do not have access to edit this page type permissions.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di modificare le autorizzazioni di questo tipo di pagina.

en: You do not have access to edit this page type.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di modificare questo tipo di pagina.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di accedere alla mappa del sito del pannello di controllo.

en: You do not have access to the file manager.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione ad accedere al gestore dei file.

en: You do not have access to the group search.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di accedere alla ricerca dei gruppi.

en: You do not have access to the sitemap.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di accedere alla mappa del sito.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione ad accedere alla ricerca utenti. Questa impostazione può essere modificata nella sezione delle autorizzazioni del pannello di controllo.

en: You do not have any page types.
it_IT: Non c’è alcun tipo di pagina.

en: You do not have group search permissions.
it_IT: Non si ha accesso alla ricerca dei gruppi.

en: You do not have permission to add a group beneath %s
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di aggiungere un gruppo sotto %s

en: You do not have permission to add a page of this type.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per aggiungere una pagina di questo tipo.

en: You do not have permission to add attachments.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di aggiungere allegati.

en: You do not have permission to add this page to this section of the tree.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di aggiungere questa pagina a questa sezione dell’albero.

en: You do not have permission to add this tree.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di aggiungere questo albero.

en: You do not have permission to approve page versions.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di approvare le versioni delle pagine.

en: You do not have permission to approve this message.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per approvare questo messaggio.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
it_IT: Non si ha il permesso di modificare le autorizzazioni di nessuna delle pagine selezionate.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di collegare il sito al marketplace.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di copiare nessuno dei file selezionati.

en: You do not have permission to create new pages of this type.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per creare nuove pagine di questo tipo.

en: You do not have permission to create or administer backups.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di creare o amministrare i backup.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di eliminare nessuno dei file selezionati.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di eliminare nessuna delle pagine selezionate.

en: You do not have permission to delete page versions.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di eliminare le versioni delle pagine.

en: You do not have permission to delete this file set.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per eliminare questo set di file.

en: You do not have permission to discard this page.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di scartare questa pagina.

en: You do not have permission to download add-ons.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di scaricare estensioni.

en: You do not have permission to drag this node here.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di trascinare questo nodo qui.

en: You do not have permission to flag this message.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per segnalare questo messaggio.

en: You do not have permission to install add-ons.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per installare le estensioni.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di installare tipi di blocco personalizzati o estensioni.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di modificare le impostazioni di velocità di nessuna delle pagine selezionate.

en: You do not have permission to modify this attribute.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per modificare questo attributo.

en: You do not have permission to modify this file.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di modificare questo file.

en: You do not have permission to perform this action.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per effettuare questa operazione.

en: You do not have permission to post this to conversation.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di aggiungere un post a questa conversazione.

en: You do not have permission to publish a page in this location.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per pubblicare pagine in questa posizione.

en: You do not have permission to restore this message.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per ripristinare questo messaggio.

en: You do not have permission to uninstall packages.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di disinstallare i pacchetti.

en: You do not have permission to upgrade this installation of concrete5.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per aggiornare questa installazione di concrete5.

en: You do not have permission to view this conversation
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di vedere questa conversazione

en: You do not have permissions to add a page of this type in the selected location.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di aggiungere una pagina di questo tipo nella posizione selezionata.

en: You do not have permissions to refresh this page.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per aggiornare questa pagina.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
it_IT: Non si possiedono autorizzazioni sufficienti per aggiungere questa o queste pagine alla destinazione.

en: You do not have the ability to copy this file.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione di copiare questo file.

en: You do not have user search or group search permissions.
it_IT: Non si ha accesso alla ricerca degli utenti o dei gruppi.

en: You don't have access to update this attribute.
it_IT: Non si ha l’autorizzazione per aggiornare questo attributo.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
it_IT: Non è installata alcuna lingua aggiuntiva per l’interfaccia: concrete5 viene eseguito in inglese.

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
it_IT: “%s” è stata trascinata su “%s”. Cosa si desidera fare?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
it_IT: È stata scaricata una nuova versione di concrete5 ma non è stato ancora fatto l’aggiornamento.

en: You have no access to groups.
it_IT: Non si è autorizzati ad accedere ai gruppi.

en: You have no access to user export.
it_IT: Non si è autorizzati ad esportare gli utenti.

en: You have no access to users.
it_IT: Non si è autorizzati ad accedere agli utenti.

en: You have no anti-spam libraries installed.
it_IT: Nessuna libreria anti-spam installata.

en: You have no backups available.
it_IT: Nessun backup disponibile.

en: You have no captcha libraries installed.
it_IT: Nessuna libreria captcha installata.

en: You have no jobs installed.
it_IT: Nessun processo installato.

en: You have no presets.
it_IT: Nessuna combinazione definita.

en: You have not added any Job sets.
it_IT: Nessun set di processi è stato aggiunto.

en: You have not added any composer form layout control sets.
it_IT: Non è stato aggiunto alcun set di controlli del layout del modulo del composer.

en: You have not added any data sources.
it_IT: Non è stata aggiunta alcuna fonte di dati.

en: You have not added any feeds.
it_IT: Nessun feed è stato aggiunto.

en: You have not added any group sets.
it_IT: Non è stato aggiunto alcun set di gruppi.

en: You have not added any social links.
it_IT: Non è stato aggiunto alcun collegamento social.

en: You have not created a topic tree.
    You must create a topic tree from the <a href="%s">Topics Page</a>
    before you can use this attribute type.
it_IT: Non è stato creato un albero degli argomenti.
    È necessario creare un albero degli argomenti nella <a href="%s">Pagina degli argomenti</a>
    prima di poter utilizzare questo tipo di attributo.

en: You have not created any multilingual content sections yet.
it_IT: Non è stata ancora creata alcuna sezione di contenuto multilingua.

en: You have not created any page types yet.
it_IT: Non è stato ancora creato alcun tipo di pagina.

en: You have not created any surveys.
it_IT: Nessun sondaggio creato.

en: You have not defined any multilingual sections for your site yet.
it_IT: Non è stata ancora definita alcuna sezione multilingua per il sito.

en: You have registered on %s. Your account will be approved by the administrator.
it_IT: Ti sei registrato su %s. Il tuo account verrà approvato dall’amministratore.

en: You have too many attachments.
it_IT: Ci sono troppi allegati.

en: You haven't chosen a valid %s
it_IT: Non è stato selezionato un valore valido per il campo %s

en: You haven't chosen where to publish this page.
it_IT: Non è stato indicato dove pubblicare questa pagina.

en: You haven't written a message!
it_IT: Il corpo del messaggio non è stato indicato!

en: You may approve or remove this user account here
it_IT: È possibile approvare o eliminare questo account utente qui

en: You may approve or remove this user account here:
it_IT: È possibile approvare o eliminare questo account utente qui:

en: You may not add %s to area %s.
it_IT: Non è possibile aggiungere %s all’area %s.

en: You may not add a category here.
it_IT: Non è possibile aggiungere qui una categoria.

en: You may not add a topic here.
it_IT: Non ti è possibile aggiungere un argomento qui.

en: You may not add topic trees.
it_IT: Non puoi aggiungere alberi degli argomenti.

en: You may not arrange the contents of area %s.
it_IT: Non si ha accesso alla riorganizzazione del contenuto dell’area %s.

en: You may not delete a required thumbnail type.
it_IT: Non è possibile rimuovere un tipo di miniatura indispensabile.

en: You may not delete the default file storage location.
it_IT: Non è possibile eliminare la posizione di archiviazione dei file predefinita.

en: You may not delete the home page.
it_IT: Non è possibile eliminare la homepage.

en: You may not edit this node.
it_IT: Non ti è possibile modificare questo nodo.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
it_IT: Non puoi spostare/copiare/creare alias per le pagine selezionate in quella posizione.

en: You may not remove the top level node.
it_IT: Non è possibile rimuovere il nodo al livello principale.

en: You may not remove this node.
it_IT: Non ti è possibile rimuovere questo nodo.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
it_IT: Non è possibile inviare più di %s messaggi in %s minuti

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
it_IT: È possibile aggiungere l’accesso a queste pagine selezionate se sono state tutte impostate per sovrascrivere le autorizzazioni delle pagine padre o delle autorizzazioni predefinite delle pagine.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
it_IT: È possibile applicare solo aggiornamenti con versione superiore alla versione attualmente installata.

en: You may only select a single file.
it_IT: È possibile selezionare un solo file.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
it_IT: È possibile impostare autorizzazioni delle pagine solo se sono impostate per sovrascrivere i valori predefiniti o i valori delle loro pagine padre.

en: You must <a href="%s">enable advanced permissions</a> to set permissions for pages created of a certain type.
it_IT: È necessario <a href="%s">abilitare le autorizzazioni avanzate</a> per impostare le autorizzazioni delle pagine create con un certo tipo.

en: You must <a href="%s">sign in</a> to post to this conversation.
it_IT: È necessario <a href="%s">accedere</a> per aggiungere un post a questa conversazione.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
it_IT: È necessario accedere al sito come %s per poter eliminare i gruppi.

en: You must be logged in to access this page.
it_IT: È necessario accedere al sito per consultare questa pagina.

en: You must choose a file.
it_IT: È necessario selezionare un file.

en: You must choose a page template.
it_IT: È necessario selezionare un modello di pagina.

en: You must choose a page to publish this page beneath.
it_IT: È necessario indicare la pagina sotto cui pubblicare questa pagina.

en: You must choose a service.
it_IT: È necessario selezionare un servizio.

en: You must choose a valid default page template.
it_IT: È necessario selezionare un modello predefinito di pagina valido.

en: You must choose a valid parent page for pages of this type.
it_IT: È necessario selezionare una pagina padre valida per le pagine di questo tipo.

en: You must choose at least one link.
it_IT: È necessario selezionare almeno un collegamento.

en: You must choose at least one service.
it_IT: È necessario selezionare almeno un servizio.

en: You must choose the type of page these page types are published beneath.
it_IT: È necessario selezionare il tipo della pagina sotto cui pubblicare questi tipi di pagina.

en: You must choose two separate multilingual sections to copy from/to
it_IT: È necessario selezionare due sezioni multilingua separate per la copia

en: You must choose who this permission is for.
it_IT: Indicare per chi è questa autorizzazione.

en: You must create an attribute with the 'thumbnail' handle in order to use this option.
it_IT: È necessario creare un attributo con handle “thumbnail” per poter utilizzare questa opzione.

en: You must create the directory %s and make it writable before you may run this tool. Additionally, all files within this directory must be writable.
it_IT: È necessario creare la cartella %s e renderla scrivibile prima di poter eseguire questo strumento. Inoltre tutti i file contenuti in questa cartella devono essere scrivibili.

en: You must disable PHP's ASP Style Tags.
it_IT: È necessario disabilitare i tag PHP in stile ASP.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
it_IT: È necessario attivare le <a href="%s">autorizzazioni avanzate</a> per utilizzare i set di gruppi.

en: You must enable PHP's JSON support. This should be enabled by default in PHP 5.2 and above.
it_IT: È necessario abilitare il supporto di JSON in PHP. Dovrebbe essere abilitato di default a partire dalla versione 5.2 di PHP.

en: You must enable ctype and multibyte string (mbstring) support in PHP.
it_IT: È necessario abilitare il supporto PHP per ctype e le stringhe multibyte (mbstring).

en: You must enter a valid email address to post this message.
it_IT: È necessario inserire un indirizzo email valido per inviare questo messaggio.

en: You must enter a valid email address.
it_IT: È necessario inserire un indirizzo email valido.

en: You must enter your name to post this message.
it_IT: È necessario inserire il proprio nome per inviare questo messaggio.

en: You must give the workflow a name.
it_IT: È necessario specificare il nome del flusso di lavoro.

en: You must give your custom style preset a name.
it_IT: È necessario fornire un nome alla combinazione di stili.

en: You must give your file a link.
it_IT: È necessario assegnare un collegamento al file.

en: You must give your stack a name.
it_IT: È necessario assegnare un nome alla pila.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
it_IT: È necessario possedere l’autorizzazione ad accedere alla mappa del sito del pannello di controllo per poter cercare pagine.

en: You must have more than one multilingual section to use this tool.
it_IT: È necessario avere più di una sezione multilingua per utilizzare questo strumento.

en: You must include a root path for this storage location.
it_IT: È necessario includere un percorso radice per questa posizione di archiviazione.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
it_IT: È necessario installare Adobe Flash per vedere questo contenuto.

en: You must select a file.
it_IT: È necessario selezionare un file.

en: You must select a form.
it_IT: È necessario selezionare un modulo.

en: You must select a valid location.
it_IT: È necessario selezionare una posizione valida.

en: You must select a valid sample content starting point.
it_IT: È necessario selezionare un punto iniziale valido per il contenuto d’esempio.

en: You must select an image.
it_IT: È necessario selezionare un’immagine.

en: You must select at least one file.
it_IT: Selezionare almeno un file.

en: You must select at least one group to move
it_IT: È necessario selezionare almeno un gruppo da spostare

en: You must sign in order to access this page!
it_IT: È necessario effettuare l’accesso per consultare a questa pagina!

en: You must specify a default language tree in your multilingual settings.
it_IT: È necessario specificare un albero della lingua predefinito nelle impostazioni multilingua.

en: You must specify a description for this badge. It will be displayed publicly.
it_IT: È necessario specificare una descrizione per questa medaglia. Verrà mostrata pubblicamente.

en: You must specify a page for this multilingual content section.
it_IT: È necessario specificare una pagina per questa sezione multilingua.

en: You must specify a plugin key and name.
it_IT: È necessario indicare la chiave e il nome di un’estensione.

en: You must specify a search string.
it_IT: È necessario specificare una stringa da cercare.

en: You must specify a unique handle for your page type.
it_IT: È necessario specificare un handle univoco per il tipo di pagina.

en: You must specify a valid URL.
it_IT: È necessario specificare un URL valido.

en: You must specify a valid database name
it_IT: Specificare un nome di database valido

en: You must specify a valid database server
it_IT: Specificare un server valido per il database

en: You must specify a valid description.
it_IT: È necessario indicare una descrizione valida.

en: You must specify a valid file for %s
it_IT: È necessario specificare un file valido per %s

en: You must specify a valid file.
it_IT: È necessario specificare un file valido.

en: You must specify a valid handle for your page type.
it_IT: È necessario specificare un handle valido per il tipo di pagina.

en: You must specify a valid image file.
it_IT: È necessario specificare un file d’immagine valido.

en: You must specify a valid name for your page type.
it_IT: È necessario specificare un nome valido per il tipo di pagina.

en: You must specify a valid name for your tree.
it_IT: È necessario indicare un nome valido per l’albero.

en: You must specify a valid title.
it_IT: È necessario indicare un titolo valido.

en: You must specify a valid topic tree parent node ID and topic tree ID.
it_IT: È necessario indicare identificativi validi sia del nodo padre dell’albero degli argomenti che dell’albero degli argomenti.

en: You must specify an external form.
it_IT: È necessario indicare un modulo esterno.

en: You must specify at least one country.
it_IT: È necessario indicare almeno una nazione.

en: You must specify at least one page template.
it_IT: È necessario selezionare almeno un modello di pagina.

en: You must specify at least one template to create.
it_IT: È necessario specificare almeno un modello da creare.

en: You must specify at least one valid URL.
it_IT: Specificare almeno un URL valido.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
it_IT: Il plugin Adobe Flash deve essere installato nel computer per caricare e ritagliare l’immagine del proprio profilo utente.

en: You need to update .htaccess by hand.
it_IT: È necessario aggiornare il file .htaccess manualmente.

en: You will receive a test message from %s
it_IT: Riceverai un messaggio di prova da %s

en: You've already installed that package.
it_IT: Questo pacchetto è già installato.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out.
    				We've notified an administrator to check into this.
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
it_IT: Hai inviato più messaggi di quanti ne possiamo gestire al momento: l’ultimo non è stato inviato.
    				Abbiamo inviato una notifica all’amministratore affinché faccia una verifica.
    				Attendere alcuni minuti prima di inviare un nuovo messaggio.

en: You've voted on this survey.
it_IT: Hai votato a questo sondaggio.

en: YouTube URL
it_IT: URL di YouTube

en: YouTube Video
it_IT: Video YouTube

en: YouTube Video disabled in edit mode.
it_IT: Video YouTube disabilitato in modalità modifica.

en: Your Details
it_IT: Propri dettagli

en: Your MySQL database does not support InnoDB database tables. These are required.
it_IT: Il database MySQL non supporta le tabelle InnoDB. È necessario che le supporti.

en: Your RSS feed must have a valid URL, containing only letters, numbers or underscores
it_IT: Il feed RSS deve avere un URL valido, contenente solo lettere, numeri e il carattere di sottolineatura

en: Your RSS feed must have a valid description.
it_IT: Il feed RSS deve avere una titolo valida.

en: Your RSS feed must have a valid title.
it_IT: Il feed RSS deve avere un titolo valido.

en: Your Site
it_IT: Il tuo sito

en: Your account has been created, and you are now logged in.
it_IT: L’account utente è stato creato e l’accesso al sito è stato effettuato.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
it_IT: Il browser non supporta il caricamento dei file tramite trascinamento.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
it_IT: Il sito non utilizza il modello ad autorizzazioni semplici. È necessario impostare le autorizzazioni per ciascuna pagina e area di contenuto.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
it_IT: Sembra che il server web non abbia accesso in scrittura alla cartella di configurazione config/

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
it_IT: La copia avrà effetto solo sulla pagina corrente, non sulle sotto-pagine.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
it_IT: Il sito web utilizza una versione di concrete5 successiva a questa: non è possibile effettuare l’aggiornamento.

en: Your file storage location must have a name.
it_IT: La posizione di archiviazione dei file deve avere un nome.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
it_IT: Sembra che il server web non abbia accesso in scrittura alla cartella dei file files/

en: Your form must have a name.
it_IT: Il modulo deve avere un nome.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
it_IT: L’immagine dovrebbe essere di 16 x 16 pixel e dovrebbe essere in formato gif o png con estensione .ico.

en: Your locale will be computed from your choice of language and country. Your language icon will be chosen based on the country.
it_IT: La lingua finale verrà identificata dalla selezione della lingua e della nazione. L’icona della lingua verrà selezionata in base alla nazione.

en: Your login is the most recent.
it_IT: Il tuo accesso è il più recente.

en: Your message cannot be empty.
it_IT: Il messaggio non può essere vuoto.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
it_IT: Sembra che il server web non abbia accesso in scrittura alla cartella dei pacchetti packages/

en: Your project page URL is:
it_IT: L’URL della pagina del tuo progetto è:

en: Your question has been saved.
it_IT: La tua domanda è stata salvata.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
it_IT: La registrazione è stata approvata. È possibile accedere con il nuovo account qui

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
it_IT: La richiesta di spostare “%s” sotto “%s” è stata salvata. Gli utenti abilitati a farlo dovranno approvare questa modifica.

en: Your session has expired. Please sign in again.
it_IT: La sessione è scaduta: è necessario accedere nuovamente.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>.
it_IT: Il sito web è già aggiornato! L’attuale versione di concrete5 è la <b>%s</b>.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
it_IT: Il sito è attualmente collegato alla community di concrete5. L’URL della pagina del progetto è:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
it_IT: Il sito non è collegato con la community di concrete5. Se si collega il sito alla community sarà possibile estendere il sito con temi ed estensioni in modo semplice.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
it_IT: Il sito non è collegato alla community di concrete5. Se si collega il sito alla community sarà possibile estendere il sito con temi ed estensioni in modo semplice, oltre ad abilitare gli aggiornamenti automatici.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
it_IT: Il sito è ora collegato alla community di concrete5.

en: Your site's name has been saved.
it_IT: Il nome del sito è stato salvato.

en: Your subject cannot be empty.
it_IT: L`oggetto non può essere vuoto.

en: Your thumbnail type handle must only contain lowercase letters and underscores.
it_IT: L’handle del tipo di miniatura può contenere solo lettere minuscole e il trattino di sottolineatura.

en: Your thumbnail type must have a name.
it_IT: Il tipo di miniatura deve avere un nome.

en: Zip Archive
it_IT: Archivio ZIP

en: Zip Support
it_IT: Supporto zip

en: [SHIFT]+[TAB] Backward
it_IT: [MAIUSC]+[TAB] Indietro

en: [TAB] Forward
it_IT: [TAB] Avanti

en: accessibility, easy mode
it_IT: accessibilità, modalità semplice

en: action, community actions
it_IT: azione, azioni della community

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
it_IT: aggiungi file, elimina file, copia, sposta, alias, ridimensiona, ritaglia, rinomina, immagini, titolo, attributo

en: add workflow, remove workflow
it_IT: aggiungi flusso di lavoro, rimuovi flusso di lavoro

en: add-on, addon, add on, package, app, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
it_IT: estensione, addon, package, pacchetto, app, ecommerce, discussioni, forum, temi, template, modelli, blocchi

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
it_IT: componente aggiuntivo, estensione, ecommerce, installa, discussioni, forum, temi, modelli, blocchi

en: and all its children were successfully copied beneath
it_IT: e tutti i figli sono stati copiati correttamente sotto

en: antispam, block spam, security
it_IT: antispam, blocca spam, sicurezza

en: at a specific date and time
it_IT: in un momento specifico

en: at the current level
it_IT: al livello attuale

en: at the level above
it_IT: al livello superiore

en: at the second level
it_IT: al secondo livello

en: at the third level
it_IT: al terzo livello

en: at the top level
it_IT: al primo livello

en: atom, rss, feed, syndication
it_IT: atom, rss, feed, aggregazione, aggregatore, syndication, notizie

en: attribute configuration
it_IT: configurazione attributo

en: attribute type icon
it_IT: icona tipo attriibuto

en: attributes, sets
it_IT: attributi, set

en: attributes, types
it_IT: attributi, tipi

en: auth, authentication, types, oauth, facebook, login, registration
it_IT: autenticazione, tipi, oauth, facebook, login, accesso, registrazione

en: beneath
it_IT: sotto

en: block, refresh, custom
it_IT: blocco, aggiorna, personalizzato

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
it_IT: in serie, seo, cambia parole chiave, motore, ottimizzazione, ricerca

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
it_IT: compra estensione, compra componente aggiuntivo, acquista estensione, acquista componente aggiuntivo, trova estensione, nuova estensione, marketplace

en: buy theme, new theme, marketplace, template
it_IT: compra tema, nuovo tema, marketplace, modello

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
it_IT: opzione cache, cambia cache, sovrascrivo, attiva cache, disattiva cache, no cache, cache pagina, cache

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
it_IT: opzioni cache, disattiva cache, no cache, cache pagina, cache

en: cache page if all blocks support it.
it_IT: usa cache su pagina se tutti i blocchi la supportano.

en: characters
it_IT: caratteri

en: community, points, karma
it_IT: comunità, community, punti, karma

en: concrete5 Marketplace
it_IT: Marketplace di concrete5

en: concrete5 Marketplace - Download
it_IT: Marketplace di concrete5 - Scarica

en: concrete5 Marketplace - Purchase & Checkout
it_IT: Marketplace di concrete5 - Acquisto e cassa

en: concrete5 Migrations
it_IT: Migrazioni di concrete5

en: concrete5 Update
it_IT: Aggiornamento di concrete5

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
it_IT: concrete5 non può analizzare le informazioni PATH_INFO o ORIG_PATH_INFO fornite dal server web.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
it_IT: concrete5 non supporta Internet Explorer 6 in modalità di modifica.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
it_IT: Impostazioni interfaccia di concrete5 salvate correttamente.

en: concrete5 is already installed.
it_IT: concrete5 è già installato.

en: concrete5 is not compatible with opcode caches that strip PHP comments. Certain configurations of eAccelerator and Zend opcode caching may use this behavior, and it must be disabled.
it_IT: concrete5 non è compatibile con le cache opcode che rimuovono i commenti del PHP. Alcune configurazioni di eAccelerator e la cache opcode di Zend possono adottare questo comportamento e devono essere disabilitate.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 with JPEG, PNG and GIF support. Doublecheck that your installation has support for all these image types.
it_IT: concrete5 richiede la libreria GD 2.0.1 con il supporto di JPEG, PNG e GIF. Verificare attentamente che il sistema supporti questi tipi di immagine.

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
it_IT: concrete5 richiede le estensioni php Parser XML e SimpleXML

en: concrete5 requires at least PHP %s
it_IT: concrete5 richiede PHP %s o superiore

en: concrete5 runs best with at least 64MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. You may experience problems uploading and resizing large images, and may have to install concrete5 without sample content.
it_IT: concrete5 funziona meglio con almeno 64 MB di RAM. 
    Il limite di memoria è attualmente di %sMB. Si potrebbero verificare problemi durante l’upload e il ridimensionamento di immagini di grandi dimensioni, e potrebbe essere necessario installare concrete5 senza il contenuto di esempio.

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
it_IT: I veterani possono selezionare “Sito vuoto”. Consigliamo a tutti gli altri di iniziare con qualche contenuto d’esempio.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
it_IT: concrete5 non è riuscito a salvare il pacchetto scaricato.

en: concrete5 will not install with less than 24MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. Please increase your memory_limit using ini_set.
it_IT: concrete5 non si installa con meno di 24MB di RAM.
    Il limite di memoria è attualmente di %sMB: è necessario aumentare l’impostazione memory_limit utilizzando ini_set.

en: concrete5.org, my account, marketplace
it_IT: concrete5.org, mio account, marketplace

en: configure search, site search, search option
it_IT: configura ricerca, cerca sito, opzioni ricerca

en: conversations
it_IT: conversazioni

en: conversations bad words, banned words, banned, bad words, bad, words, list
it_IT: parole vietate delle conversazioni, parole bloccate, bloccato, vietato, parole, elenco, lista

en: conversations ratings, ratings, community, community points
it_IT: valutazioni delle conversazioni, valutazioni, community, punti della community

en: dashboard, configuration
it_IT: pannello di controllo, configurazione

en: database, entities, doctrine, orm
it_IT: database, entità, doctrine, orm

en: days
it_IT: giorni

en: disable full page cache.
it_IT: disabilita cache delle pagine intere.

en: edit stacks, view stacks, all stacks
it_IT: modifica pile, vedi pile, tutte le pile

en: editors, hide site, offline, private, public, access
it_IT: editor, nascondi sito, offline, privato, pubblico, accesso

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
it_IT: server email, impostazioni email, configurazione email, esterno, interno

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
it_IT: server email, impostazioni email, configurazione email, messaggio privato, sistema messaggi, importa, email, messaggio

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
it_IT: email, registrazione, registri, smtp, pop, errori, mysql, registro

en: enable full page cache.
it_IT: abilita cache delle pagine intere.

en: enable source maps in generated CSS files
it_IT: abilita le source map nei file CSS generati

en: errors, exceptions, develop, support, help
it_IT: errori, eccezioni, sviluppo, supporto, aiuto

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
it_IT: esporta, backup, database, sql, mysql, crittografia, ripristina

en: failed login attempts
it_IT: tentativi di login falliti

en: file options, file manager, upload, modify
it_IT: opzioni file, gestore file, upload, modifica

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
it_IT: file, attributi file, titolo, attributo, descrizione, rinomina

en: files, category, categories
it_IT: file, categoria, categorie

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
it_IT: trova pagina, cerca pagina, cerca, trova, pagine, mappa del sito

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
it_IT: trova, cerca, persone, elimina utente, rimuovi utente, cambia password, password

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
it_IT: form, modulo, registro, errore, email, mysql, eccezione, sondaggio

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
it_IT: form, moduli, registro, errore, email, mysql, eccezione, sondaggio, storia

en: forms, questions, response, data
it_IT: form, moduli, domande, risposte, dati

en: group set
it_IT: set di gruppi

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha
it_IT: http://it.wikipedia.org/wiki/CAPTCHA

en: iFrame - Works in more devices
it_IT: iFrame - Funziona con più dispositivi

en: iPhone Thumbnail
it_IT: Miniatura per iPhone

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
it_IT: Le icone per la schermata home dell’iPhone devono essere in formato .png con dimensioni di 57x57 pixel.

en: iPhone icon removed successfully.
it_IT: Icona per iPhone rimossa correttamente.

en: iPhone icon updated successfully.
it_IT: Icona per iPhone aggiornata correttamente.

en: images, picture, responsive, retina
it_IT: immagini, disegni, responsive, retina

en: in alphabetical order.
it_IT: in ordine alfabetico.

en: in reverse alphabetical order.
it_IT: in ordine alfabetico inverso.

en: in reverse sitemap order.
it_IT: inversamente all’ordine del sito.

en: in their sitemap order.
it_IT: nell’ordine del sito.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
it_IT: indice ricerca, reindicizza ricerca, costruisci mappa del sito, sitemap.xml, cancella vecchie versioni, versioni pagina, rimuovi vecchi

en: leave blank to hide
it_IT: lasciare vuoto per nascondere

en: levels
it_IT: livelli

en: lock site, under construction, hide, hidden
it_IT: blocca sito, in costruzione, nascondi, nascosto

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
it_IT: logo, favicon, iphone, icona, preferito

en: max
it_IT: massimo

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
it_IT: profilo membro, pagina membro, community, forum, social, avatar

en: minutes
it_IT: minuti

en: months
it_IT: mesi

en: multilingual, localization, internationalization, i18n
it_IT: multilingua, localizzazione, lingue, internazionalizzazione, i18n

en: n/j/Y
it_IT: j/n/Y

en: network, proxy server
it_IT: rete, server proxy

en: new file set
it_IT: nuovo set di file

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
it_IT: nuovo tema, tema, tema attivo, cambia tema, modello, css

en: new user group, new group, group, create
it_IT: nuovo gruppo utenti, nuovo gruppo, gruppo, crea

en: new user, create
it_IT: nuovo utente, crea

en: of
it_IT: di

en: on
it_IT: il

en: once a certain amount of time has passed
it_IT: dopo un certo intervallo di tempo

en: overrides, system info, debug, support, help
it_IT: sovrascrivi, info di sistema, debug, supporto, aiuto

en: page
it_IT: pagina

en: page attributes, custom
it_IT: attributi pagina, personalizzato

en: page types
it_IT: tipi di pagina

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
it_IT: pagine, aggiungi pagina, elimina pagina, copia, sposta, alias

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
it_IT: pagine, aggiungi pagina, elimina pagina, copia, sposta, alias, in serie

en: pretty, slug
it_IT: pretty, slug, url, indirizzo

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
it_IT: profilo, login, reindirizza, specifico, pannello di controllo, amministratori

en: queries, database, mysql
it_IT: query, database, mysql

en: questions, quiz, response
it_IT: domande, quiz, risposte

en: seconds
it_IT: secondi

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
it_IT: sicurezza, azioni, amministratore, admin, pacchetto, marketplace, cerca

en: security, alternate storage, hide files
it_IT: sicurezza, salvataggio alternativo, nascondi file

en: security, files, media, extension, manager, upload
it_IT: sicurezza, file, media, estensione, gestore, upload

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
it_IT: sicurezza, blocca ip, blocca, inibisci ip, indirizzo, limita, accesso

en: security, registration
it_IT: sicurezza, registrazione

en: sharing, facebook, twitter
it_IT: condivisione, condividi, share, facebook, twitter

en: signup, new user, community, public registration, public, registration
it_IT: registrazione, nuovo utente, comunità, community, registrazione pubblica

en: single, page, custom, application
it_IT: singola, pagina, personalizzata, applicazione

en: smtp, mail settings
it_IT: smtp, impostazioni email

en: stack
it_IT: pila

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
it_IT: pile, contenuto riutilizzabile, appunti, copia, incolla, incolla blocco, copia blocco, nome sito, logo

en: step %1$d of %2$d
it_IT: passo %1$d di %2$d

en: success
it_IT: successo

en: survey results
it_IT: risultati sondaggio

en: test smtp, test mail
it_IT: prova smtp, test smtp, prova email, test email

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
it_IT: il blocco %s con nome <strong>%s</strong> nell’area <strong>%s</strong>.

en: timezone, profile, locale
it_IT: fuso orario, profilo, lingua

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
it_IT: tinymce, blocco contenuto, contenuto, caratteri, editor, contenuto, sovrimpressione

en: to
it_IT: a

[ctx: toolbar]
en: Add Content
it_IT: Aggiungi contenuto

[ctx: toolbar]
en: Dashboard
it_IT: Pannello di controllo

[ctx: toolbar]
en: Edit Mode
it_IT: Modalità di modifica

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Mode
it_IT: Esci dalla modalità di modifica

[ctx: toolbar]
en: Page Settings
it_IT: Impostazioni pagina

[ctx: toolbar]
en: Pages
it_IT: Pagine

[ctx: toolbar]
en: Return to Website
it_IT: Ritorna al sito web

[ctx: toolbar]
en: Sign Out
it_IT: Esci

en: topics, tags, taxonomy
it_IT: argomenti, tag, etichette, classificazione

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
it_IT: traffico, statistiche, google analytics, quant, viste pagina, visite

en: translate, translation, internationalization, multilingual
it_IT: traduci, traduzione, internazionalizzazione, multilingua

en: update, upgrade
it_IT: aggiorna, aggiornamento

en: upgrade, new version, update
it_IT: aggiorna, nuova versione, aggiornamento

en: user attributes, user data, gather data, registration data
it_IT: attributi utente, dati utente, raccolta dati, registrazione dati

en: user, group, people, permissions, expire, badges
it_IT: utente, gruppo, persone, autorizzazioni, permessi, scadenza, medaglie

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
it_IT: utenti, gruppi, persone, trova, elimina utente, rimuovi utente, cambia password, password

en: vanity, pretty url, redirection, hostname, canonical, seo, pageview, view
it_IT: pretty url, reindirizzamento, redirezione, host, dominio, canonico, seo, vista pagina, vista

en: warning
it_IT: Attenzione

en: was moved beneath
it_IT: è stata spostata sotto

en: was successfully aliased beneath
it_IT: è stata referenziata correttamente sotto

en: was successfully copied beneath
it_IT: è stata copiata correttamente in

en: website name, title
it_IT: nome sito, titolo

en: weeks
it_IT: settimane

en: with the earliest first.
it_IT: con i più vecchi prima.

en: with the most recent first.
it_IT: con i più recenti prima.
