concrete5 - en to ja_JP translation catalogue (4131 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
ja_JP: 
    
    %s さん
    
    サイト %s での新規パスワード発行リクエストを受け付けました。
    
    あなたのユーザーID: %s
    
    以下のURLにアクセスしてパスワードを変更できます:
    
    %s
    
    ご利用ありがとうございます！

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
ja_JP: 
    
    誰かがあなたのウェブサイトを通じてあなたにスパムを送信しようとしました。詳細はこちら:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
ja_JP: 
    
    次のURLにアクセスして、 %s のあなたのアカウントを有効にしてください：
    
    %s
    
    %s

en: 
    %s has posted a new message to the conversation "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s
ja_JP: 
    %s がコメント欄 "%s" に新しいメッセージを投稿しました:
    
    %s
    
    コメント欄全体はこちらで確認できます
    
    %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
ja_JP: 
    あなたの concrete5 サイトのフォーム %s から送信されました。
    
    %s
    
    このフォームからの送信をすべて確認する: %s

en:  On - email validation
ja_JP: 有効 - Eメール確認

en:  minutes.
ja_JP: 分ごと

en:  with the comments "%s"
ja_JP: コメント: "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
ja_JP: "%s" を削除対象として記録しました。ページを表示する: %s

en: "%s" has pending changes and needs to be approved.
    
    Version Comments: %s
    
    View the page here: %s.
ja_JP: "%s" は保留中の変更があり、承認が必要です。
    
    バージョンコメント: %s
    
    ページを確認する: %s

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
ja_JP: "%s" は保留中の権限の変更があります。ページを表示する: %s

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
ja_JP: "%s" は保留中の権限の継承があります。ページを表示する: %s

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
ja_JP: "%s" は保留中のサブページの権限の継承があります。ページを表示する: %s

en: "%s" is not a valid asset group handle
ja_JP: "%s" は不正なアセットグループハンドルです

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
ja_JP: "%s" を %s" に移動する申請が保留中です。ソースページ: %s 移動先: %s

en: # Children
ja_JP: 子ページ数

en: # Logins
ja_JP: ログイン数

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
ja_JP[0]: %2$d ページから %1$d バージョンが削除されました  (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
ja_JP: %1$sのファイルに保存されます。 (%2$d ページ)

en: %1$s of %2$s
ja_JP: %2$s ページ中の %1$s

en: %d Block | %d Blocks
ja_JP[0]: %d ブロック

en: %d Message | %d Messages
ja_JP[0]: %d メッセージ

en: %d Vote | %d Votes
ja_JP[0]: %d 票

en: %d Workflow | %d Workflows
ja_JP[0]: %d ワークフロー

en: %d day | %d days
ja_JP[0]: %d 日

en: %d day ago | %d days ago
ja_JP[0]: %d 日前

en: %d hour | %d hours
ja_JP[0]: %d 時間

en: %d hour ago | %d hours ago
ja_JP[0]: %d 時間前

en: %d item | %d items
ja_JP[0]: %d 個のアイテム

en: %d minute | %d minutes
ja_JP[0]: %d 分

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja_JP[0]: %d 分前

en: %d month ago | %d months ago
ja_JP[0]: %d ヶ月前

en: %d page | %d pages
ja_JP[0]: %d ページ

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
ja_JP[0]: %d ページが削除されました。

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
ja_JP[0]: %d ページの再インデックスが必要です。

en: %d review | %d reviews
ja_JP[0]: %d レビュー

en: %d second | %d seconds
ja_JP[0]: %d 秒

en: %d second ago | %d seconds ago
ja_JP[0]: %d 秒前

en: %d task | %d tasks
ja_JP[0]: %d タスク

en: %d year ago | %d years ago
ja_JP[0]: %d 年前

en: %s (Retina Version)
ja_JP: %s (Retinaバージョン)

en: %s Form Submission
ja_JP: %s 新着フォーム

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
ja_JP: 「%s」申請は %s さんが %s で申請しました。

en: %s Theme
ja_JP: %s テーマ

en: %s byte | %s bytes
ja_JP[0]: %s バイト

en: %s can fully clear your website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
ja_JP: %s は現在のウェブサイトをクリアし、全ての既存のコンテンツをテーマのカスタムコンテンツと置き換えることができます。もしテーマをインストールするのが初めてであれば、用意されているコンテンツと置き換えることで使い方が分かると思います。サイトのコンテンツを全て削除してもよろしいですか？

en: %s file deleted successfully. | %s files deleted successfully.
ja_JP[0]: %s ファイルが正常に削除されました。

en: %s file imported successfully. | %s files imported successfully
ja_JP[0]: %s ファイルが正常にインポートされました

en: %s file rescanned successfully. | %s files rescanned successfully.
ja_JP[0]: %s ファイルが正常に再スキャンされました。

en: %s file uploaded | %s files uploaded
ja_JP[0]: %s 個のファイルがアップロードされました

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
ja_JP: %s を編集

[ctx: %s is a channel]
en: Clear all in %s
ja_JP: %s をすべてクリア

en: %s is currently editing this page.
ja_JP: %s さんがこのページを編集しています

en: %s method does not exist for the %s class
ja_JP: %s メソッドが %s クラスに存在しません

en: %s minutes
ja_JP: %s 分

en: %s more to display. <strong>View all &gt;</strong>
ja_JP: あと %s 件あります。<strong>すべて見る &gt;</strong>

en: %s version deleted successfully | %s versions deleted successfully.
ja_JP[0]: %s バージョンが正常に削除されました。

en: %s x %s dimensions
ja_JP: 大きさ %s x %s

en: %s: Basic Details
ja_JP: %s: 基本情報

en: &larr; Newer
ja_JP: &larr; 新しい

en: &lt; Back to %s
ja_JP: &lt; %sに戻る

en: &lt; Back to Home
ja_JP: &lt; ホームに戻る

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
ja_JP: (<strong>注意</strong>: "is_featured"というページ属性を作成する必要があります。)

en: (Deleted Group)
ja_JP: （削除されたグループ）

en: (Deleted User)
ja_JP: （デフォルトユーザー）

en: (No Description)
ja_JP: (説明なし)

en: (No Name)
ja_JP: (名前なし)

en: (No Subject)
ja_JP: (件名なし)

en: (Optional)
ja_JP: (オプション)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
ja_JP: （複数メールアドレス入力はコンマ【,】で区切って入力してください）

en: (Unknown author)
ja_JP: (不明な投稿者)

en: (Unknown)
ja_JP: （不明）

en: (Untitled Page)
ja_JP: (無題ページ)

en: (Untitled)
ja_JP: (タイトル無し)

en: (User ID: %s)
ja_JP: (ユーザーID: %s)

en: * Scroll right to view full results
ja_JP: * すべての結果を見るには右にスクロール

en: ** All
ja_JP: ** すべて

en: ** Choose a page type
ja_JP: ** ページタイプを選択してください

en: ** Multiple Settings
ja_JP: ** 複数の設定

en: ** New
ja_JP: ** 新規

en: ** No Filtering
ja_JP: ** フィルタなし

en: ** None
ja_JP: ** なし

en: ** None Activated
ja_JP: ** 有効化なし

en: ** None Selected
ja_JP: ** 選択されていません

en: ** None Set
ja_JP: ** 未設定

en: ** Options
ja_JP: ** オプション

en: ** Same as website (default)
ja_JP: ** ウェブサイトと同じ（デフォルト）

en: ** Show All
ja_JP: ** すべてを表示

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
ja_JP: *** 下記のメッセージに直接返信しないでください ***

en: *** Undetermined country
ja_JP: *** 国が未選択

en: *** Unknown or mixed language
ja_JP: *** 不明、または複数の言語

en: -- None --
ja_JP: -- なし --

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
ja_JP: --- 上記を返信. この行を書き換えないでください --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
ja_JP: -------------------- オリジナルメッセージ --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
ja_JP: /\-\-\- 上記を返信\. この行を書き換えないでください \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 403 Error
ja_JP: 403エラー

en: 404 Error
ja_JP: 404エラー

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to obtain your access keys.
ja_JP: アクセスキーの取得は<a href="%s" target="_blank">こちらから</a>。

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
ja_JP: <a href="%s">%s</a> が削除対象として記録されました。

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
ja_JP: <a href="%s">%s</a>はサブページの権限の継承を変更する申請が保留中です。

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
ja_JP: <a href="%s">%s</a> は <strong><a href="%s">%s</a></strong> 配下のページに移動する申請が保留中です。

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
ja_JP: <a href="%s">%s</a> の権限変更を申請しました。

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
ja_JP: <a href="%s">%s</a> の権限の継承設定の %s への変更が申請されました。

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
ja_JP: このプロセスを<a href="%s">再実行</a>。

en: <em>%s</em> Reply | <em>%s</em> Replies
ja_JP[0]: <em>%s</em> 返信

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
ja_JP: <p>concrete5マーケットプレイスから情報を取得しています。</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
ja_JP: <p>concrete5マーケットプレイスから正常にログアウトされました。</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
ja_JP: <p>concrete5マーケットプレイスへのログインに成功しました。</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
ja_JP: <p>アドオンやテーマをインストールするには、concrete5マーケットプレイスにログインする必要があります。ログインしてください。</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
ja_JP: <p>パッケージがインストールできませんでした。不明なエラーが発生しました。</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
ja_JP: <p>パッケージがダウンロードされインストールされました</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
ja_JP: <strong>%s</strong>エリアの中の<strong>%s ブロック</strong>

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
ja_JP: <strong>%s</strong>, 差出人 %s - %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
ja_JP: <strong>注意:</strong> 上級権限モードは、いったん有効にすると、元に戻すことはできません。

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
ja_JP: <strong>申請が保存されました。</strong>変更を有効にするには、ワークフローを完了する必要があります。

en: <strong>Upload Files</strong> / Click to Choose or Drag &amp; Drop. /
ja_JP: <strong>ファイルアップロード</strong> / クリックして選択、もしくはドラッグ＆ドロップ

en: A Beautiful Site Deserves a Beautiful Blog
ja_JP: 美しいサイトは美しいブログを求む

en: A file exists in place of the proxy directory. Please remove the '%s' file to proceed with the proxy class generation.
ja_JP: プロキシディレクトリにファイルが存在します。プロキシクラスの生成のために、 '%s' ファイルを削除してください。

en: A job set with name "%s" was not found
ja_JP: 名前が "%s" のジョブセットが見つかりません

en: A job with handle "%s" was not found
ja_JP: ハンドルが "%s" のジョブが見つかりません

en: A location has not yet been chosen.
ja_JP: 場所がまだ選択されていませんでした。

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
ja_JP: %sさんより、プロフィール ( %s ) を通じてメッセージが届きました。

en: A multilingual section page at this location already exists.
ja_JP: 言語セクションページはこの場所にすでに存在しています。

en: A new user has registered on your website.
ja_JP: 新しいユーザーがサイトに登録されました。

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
ja_JP: 新しいユーザーがウェブサイトに登録されました。このアカウントを有効化しログインできるようにする前に、承認する必要があります。

en: A password can be at most %s characters long.
ja_JP: パスワードは %s 文字以下で設定してください。

en: A password must be at least %s characters long.
ja_JP: パスワードは %s 文字以上で設定してください。

en: A password must be between %s and %s characters long.
ja_JP: パスワードは %s 文字以上 %s 文字以下で設定してください。

en: A username cannot be more than %s characters long.
ja_JP: ユーザーIDは、%s文字以下である必要があります（半角英数文字）。

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ja_JP: ユーザーIDは半角英数字、ドット（最初と最後は不可）、アンダースコア（最初と最後は不可）のみ使用することができます。

en: A username may only contain letters, numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ja_JP: ユーザー名は半角英数字、ドット（最初と最後は不可）、アンダースコア（最初と最後は不可）のみ使用することができます。

en: A username may only contain letters, numbers, spaces (not at the beginning/end), dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ja_JP: ユーザー名は半角英数字、スペース（最初と最後は不可）、ドット（最初と最後は不可）、アンダースコア（最初と最後は不可）のみ使用することができます。

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ja_JP: ユーザーIDは半角英数字、スペース、ドット（最初と最後は不可）、アンダースコア（最初と最後は不可）のみ使用することができます。

en: A username must be at least %s characters long.
ja_JP: ユーザーIDは%s文字以上である必要があります（半角英数字）。

en: A valid handle must contain no punctuation or spaces.
ja_JP: ハンドルは句読点やスペースは入れられません。

en: AJAX Error.
ja_JP: AJAXエラー。

en: ASP Style Tags Disabled
ja_JP: ASP形式のタグが無効

en: About
ja_JP: 概要

en: Access
ja_JP: アクセス

en: Access Denied
ja_JP: アクセス拒否

en: Access Denied.
ja_JP: アクセス拒否

en: Access to block denied
ja_JP: ブロックへのアクセスが拒否されました。

en: Accessibility
ja_JP: アクセシビリティ

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Accounts expire after
ja_JP: アカウントの停止期限

en: Action
ja_JP: アクション

en: Action Handle
ja_JP: アクションハンドル

en: Action Name
ja_JP: アクション名

en: Action Required
ja_JP: アクションは必須です

en: Action is not available here.
ja_JP: アクションはここでは有効ではありません。

en: Action to take
ja_JP: 実行処理

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Activate
ja_JP: 有効

en: Activate User
ja_JP: ユーザーアカウントを有効にする

en: Activate Users
ja_JP: ユーザーアカウントを有効にする

en: Activated Users
ja_JP: 有効なユーザー

en: Active
ja_JP: 有効

en: Active Captcha
ja_JP: 有効なCaptcha

en: Active Conversation Editor
ja_JP: 有効化されているコメント欄エディタ

en: Active Library
ja_JP: 有効なライブラリー

en: Active Users
ja_JP: アクティブユーザー

en: Active users updated.
ja_JP: アクティブユーザーが更新されました。

en: Activity
ja_JP: アクティビティ

en: Add
ja_JP: 新規

en: Add %s
ja_JP: %sを追加

en: Add & Change Content
ja_JP: コンテンツの追加＆変更

en: Add Access Entity
ja_JP: アクセスエンティティを追加

en: Add Action
ja_JP: アクションを追加

en: Add Attribute
ja_JP: 属性を追加

en: Add Attributes to Set
ja_JP: セットに属性を追加

en: Add Block
ja_JP: ブロックを追加

en: Add Blocks
ja_JP: ブロックを追加

en: Add Category
ja_JP: カテゴリを追加

en: Add Column Left
ja_JP: ここの左に列を追加

en: Add Column Right
ja_JP: ここの右に列を追加

en: Add Content
ja_JP: コンテンツを追加

en: Add Content Section
ja_JP: コンテンツセクションを追加

en: Add Content to The Page
ja_JP: ページにコンテンツを追加

en: Add Control Set
ja_JP: コントロールセットを追加

en: Add Entry
ja_JP: エントリーを追加

en: Add External Link
ja_JP: 外部リンクを追加

en: Add Feed
ja_JP: フィードを追加

en: Add File Set
ja_JP: ファイルセットを追加

en: Add Files
ja_JP: ファイル追加

en: Add Form Control
ja_JP: フォームコントロールを追加

en: Add From Computer
ja_JP: コンピューターから追加

en: Add From Incoming
ja_JP: 入稿用ディレクトリから追加

en: Add Functionality
ja_JP: 機能追加

en: Add Group
ja_JP: グループを追加

en: Add Group Combination
ja_JP: グループの組み合わせを追加

en: Add Group Set
ja_JP: グループセットを追加

en: Add Groups
ja_JP: グループを追加

en: Add Head
ja_JP: ヘッダを追加

en: Add Incoming
ja_JP: サーバーから追加

en: Add Job Set
ja_JP: ジョブセットを追加

en: Add Layout
ja_JP: レイアウトを追加

en: Add Link
ja_JP: リンクを追加

en: Add Location
ja_JP: 場所を追加

en: Add Message
ja_JP: メッセージを追加

en: Add Message Label
ja_JP: メッセージを追加ラベル

en: Add Mode Active
ja_JP: 追加モードがアクティブになりました

en: Add Option
ja_JP: オプションを追加

en: Add Page
ja_JP: 新規ページ

en: Add Page Template
ja_JP: ページテンプレートを追加

en: Add Page Type
ja_JP: ページタイプを追加

en: Add Pages and Navigate Your Site
ja_JP: ページの追加と、サイトの案内

en: Add Panel
ja_JP: 追加パネル

en: Add Points
ja_JP: ポイントを追加

en: Add Question
ja_JP: 新規質問

en: Add Remote Files
ja_JP: リモートファイルを追加

en: Add Row Above
ja_JP: ここの上に行を追加

en: Add Row Below
ja_JP: ここの下に行を追加

en: Add Service
ja_JP: サービスを追加

en: Add Set
ja_JP: セットを追加

en: Add Single Page
ja_JP: シングルページを追加

en: Add Source
ja_JP: ソースを追加

en: Add Stack
ja_JP: スタックを追加

en: Add Template
ja_JP: テンプレートを追加

en: Add To Existing Permissions
ja_JP: 既存の権限設定に追加します

en: Add Topic
ja_JP: トピックを追加

en: Add Topic Tree
ja_JP: トピックツリーを追加

en: Add Type
ja_JP: タイプを追加

en: Add URL
ja_JP: URLを追加

en: Add User
ja_JP: ユーザーを追加

en: Add Word
ja_JP: 語句を追加

en: Add Workflow
ja_JP: ワークフローを追加

en: Add a Locale
ja_JP: 地域を追加

en: Add a new page to your site, or quickly jump around your sitemap.
ja_JP: サイトに新しいページを追加したり、サイトマップから素早く他のページに移動します。

en: Add a page
ja_JP: ページを追加する

en: Add a search box to your site.
ja_JP: 検索ブロックを追加します。

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
ja_JP: サイトのユーザーアカウントやグループを追加または管理をする。

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
ja_JP: アクセス解析に必要な HTML または Javascript コードを全ページに追加します。ヘッダーに置くかフッターに置くか選択してください。Google Analytics などのコードをここに挿入してください。

en: Add from Incoming Directory
ja_JP: 入稿用ディレクトリーからの追加

en: Add from Remote URL
ja_JP: URLを指定してファイルを追加

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
ja_JP: ファイルマネージャーから個別の画像を追加するか、すでにあるファイルセットを選択してください。再生オプションでは画像を順番に表示するかランダムに表示するかを選択できます。concrete5はアニメーションのスライドショーとして画像を出力します。

en: Add page templates to your site.
ja_JP: サイトにページテンプレートを追加します。

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
ja_JP: 質問を追加し、ログインしていないユーザーが回答できるかどうかを選択します。選択できる回答は答えを追加の欄に入力します。結果は 管理画面 > レポート > アンケート から確認できます。

en: Add social links <a href="%s">in the dashboard</a>
ja_JP: ソーシャルリンクを<a href="%s">管理画面</a>で追加。

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
ja_JP: WYSIWYG エディター（装飾）付きのテキスト編集ツール。concrete5 ツールバーより他ページや、ファイルへのリンクを追加します。

en: Add the users below to Group(s)
ja_JP: グループにユーザーを加える

en: Add to Group
ja_JP: グループに追加

en: Add uploaded files to a set?
ja_JP: アップロードした画像をセットに追加しますか？

en: Add-On Compatibility
ja_JP: アドオンの互換性

en: Add-On Updates
ja_JP: アドオンのアップデート

en: Add-On updates are available!
ja_JP: アドオンのアップデートが利用可能です！

en: Add-Ons
ja_JP: アドオン

en: Add/Remove Sets
ja_JP: セットに追加/削除

en: Added
ja_JP: 追加

en: Added Between
ja_JP: 追加された期間

en: Added On
ja_JP: 作成日時

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
ja_JP: <strong>%s</strong>が%sに追加

en: Added to Page
ja_JP: 追加されたページ

en: Adding admin user.
ja_JP: 管理者の追加中。

en: Adding block types.
ja_JP: ブロックタイプを追加中。

en: Adding gathering data sources.
ja_JP: ギャザリングデータソースを追加する。

en: Adding image editor functionality.
ja_JP: 画像編集機能を追加する。

en: Adding new posts is disabled for this conversation.
ja_JP: 新しい投稿の追加はこのコメント欄では無効です。

en: Adding pages and content.
ja_JP: ページとコンテンツを追加中。

en: Adding themes.
ja_JP: テーマを追加中。

en: Additional Attributes
ja_JP: 追加属性

[ctx: AddonVersion]
en: v.%s
ja_JP: バージョン %s

en: Address 1
ja_JP: 住所1

en: Address 2
ja_JP: 住所2

en: Address Options
ja_JP: 住所オプション

en: Adds a front-end language switcher to your website.
ja_JP: フロントエンド言語切り替え機能をウェブサイトに追加します。

en: Adds a thin hairline horizontal divider to the page.
ja_JP: ページに細い水平の境界線を追加します。

en: Adds images and onstates from the library to pages.
ja_JP: ライブラリに保存された画像とマウスオーバー画像を表示します。

en: Administrator Information
ja_JP: 管理者情報

en: Advanced
ja_JP: 詳細

en: Advanced Block Settings
ja_JP: 高度なブロック設定

en: Advanced Permissions
ja_JP: 上級権限モード

en: Advanced Search
ja_JP: 詳細検索

en: Advanced block settings saved successfully.
ja_JP: 高度なブロック設定が正常に保存されました。

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
ja_JP: 上級権限モードは無効になっています。以下から有効にできます。

en: Advanced permissions are turned on.
ja_JP: 上級権限がオンになっています。

en: Advanced permissions enabled.
ja_JP: 上級権限モードが有効になりました。

en: Advanced settings for web developers.
ja_JP: Web開発者向けの高度な設定

en: After Today
ja_JP: 今日以降

en: Alias
ja_JP: エイリアス

en: Alias deleted.
ja_JP: エイリアスが削除されました。

en: Align text to the left
ja_JP: テキストを左寄せ

en: Align text to the right
ja_JP: テキストを右寄せ

en: Alignment
ja_JP: 位置合わせ

en: All
ja_JP: すべて

en: All Attributes
ja_JP: すべての属性

en: All Available Countries
ja_JP: 選択可能な国・すべて

en: All Block Types
ja_JP: すべてのブロックタイプ

en: All Channels
ja_JP: すべてのチャンネル

en: All Day
ja_JP: 終日

en: All File Types
ja_JP: すべてのファイルタイプ

en: All Groups
ja_JP: すべてのグループ

en: All Items
ja_JP: すべてのアイテム

en: All Levels
ja_JP: すべての階層

en: All Page Types
ja_JP: すべてのページタイプ

en: All Pages
ja_JP: 全てのページ

en: All Themes
ja_JP: すべてのテーマ

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
ja_JP: 現在サイトにインストール済みの全てのブロックが一覧で表示されます。あなたが開発したカスタムブロックは、インストールするまでインストール待ちの箇所に表示されます。ブロックをクリックすると使い方に関する情報を表示したり、ブロックのデータベース・テーブルを更新したりできます。

en: All documents and images.
ja_JP: すべてのドキュメントと画像

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
ja_JP: すべてのページが処理されました。次回の実行時は最初から開始します。

en: All running jobs have been reset.
ja_JP: すべての実行中のジョブがリセットされました。

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
ja_JP: すべてのバージョンのファイルが指定場所に移動します。

en: Allow External Links
ja_JP: 外部リンクを許可

en: Allow automatic registration
ja_JP: 自動登録を有効化

en: Allow multiple options to be chosen.
ja_JP: 複数のオプションを選択可能にする。

en: Allow users to add to this list.
ja_JP: ユーザーにこのリストへの追加を許可する。

en: Allow visitors to signup as site members?
ja_JP: 来訪者にメンバーとして登録することを許可しますか？

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
ja_JP: ユーザーがタイムゾーンを設定することを許可します。ユーザープロフィール、もしくは管理画面のユーザー・セクションから変更できます。

en: Allowed File Extensions (Comma separated, no periods).
ja_JP: 許可されるファイル拡張子。(カンマで区切る。ピリオドは入れない)

en: Allowed File Types
ja_JP: 許可されたファイル拡張子

en: Allowed Page Templates
ja_JP: 許可されたページテンプレート

en: Allowed file types saved.
ja_JP: 許可ファイル拡張子が保存されました。

en: Allows other blocks like the topic list block to pass search criteria to this page list block.
ja_JP: トピックリストブロックなどの他のブロックにこのページリストブロックに検索条件を渡すことを許可する。

en: Allows users to add social icons to their website
ja_JP: ウェブサイトにソーシャルアイコンを追加できるようにする

en: Allows users to share this page with social networks.
ja_JP: ソーシャル・ネットワークでこのページをシェアできるようにします。

en: Alphabetical
ja_JP: アルファベット順

en: Alphabetical order
ja_JP: アルファベット順

en: Already Installed
ja_JP: インストール済み

en: Already Started.
ja_JP: すでに開始されています。

en: Alt. Text
ja_JP:  ALTテキスト

en: Always publish below a certain page.
ja_JP: 常に特定のページの下に公開する。

en: An attribute with the handle %s already exists.
ja_JP: ハンドルに %s を持つ属性はすでに存在します。

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
ja_JP: メールアドレス確認のメールが送信されました。メールの中にあるURLをクリックして、メールアドレスの確認作業を行ってください。

en: An error occured while deleting this item:
ja_JP: このアイテムを削除する際にエラーが発生しました：

en: An error occured while saving.
ja_JP: 保存中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while attempting the copy operation.
ja_JP: コピー処理の実行中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while attempting to determine file permissions.
ja_JP: ファイルパーミッションの指定中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while downloading the package.
ja_JP: パッケージのダウンロード中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while processing this request.
ja_JP: この要求の処理中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while trying to create the account.
ja_JP: 新規アカウント作成時にエラーが発生しました。

en: An error occurred while trying to install the package.
ja_JP: パッケージのインストール中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while trying to unzip the package.
ja_JP: パッケージのZIPファイルを解凍中にエラーが発生しました。

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
ja_JP: マーケットプレイスへの接続中に予期しないエラーが発生しました。

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
ja_JP: 要求されたファイルの取得時に予期しないエラーが発生しました

en: An unexpected error occurred.
ja_JP: 予期せぬエラーが発生しました。

en: An unknown error occurred while trying to find the thumbnails!
ja_JP: サムネイルの取得時に不明なエラーが発生しました！

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
ja_JP: ファイルのアップロード中に不明なエラーが発生しました。 ファイルのアップロードが許可されているか、またファイルサイズが許可されている値より大きくないか、php.iniの「post_max_size」もしくは「upload_max_filesize」の値を確認してください。
    
    ファイルアップロード: %s
    最大アップロード許可値 (upload_max_filesize): %s
    最大ポスト許可値(post_max_size): %s

en: An unspecified error has occurred.
ja_JP: 予期せぬエラーが発生しました。

en: An unspecified error occurred.
ja_JP: 予期せぬエラーが発生しました。

en: Anchor
ja_JP: アンカー

en: And much more!
ja_JP: などなどたくさん！

en: Anonymous
ja_JP: 匿名の

en: Another Blog Post
ja_JP: 他のブログ投稿

en: Another Page
ja_JP: 他のページ

en: Answer Options
ja_JP: 選択肢

en: Answer Type
ja_JP: 答えのタイプ

en: Anti-spam settings saved.
ja_JP: アンチスパム設定が保存されました。

en: Antispam libraries
ja_JP: スパム拒否ライブラリー

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
ja_JP: ここにペーストしたHTMLは、お使いのウェブサイトのすべてのページの先頭、もしくは末尾に自動的に挿入されます。

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in Composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in Composer.
ja_JP: このページタイプ用にコンポーザーで編集可能にした全ての属性、ブロックエリアが利用可能になります。ページタイプのデフォルトにブロックを追加してください。ブロックを追加したら、コンポーザーで利用できるようにオプションを選択してください。

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
ja_JP: スパムが検出された際は、このボックスに入力したメールアドレスに通知されます。

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
ja_JP: 選択されたユーザーまたはグループの、選択されたページ上の権限が削除されます。

en: Anyone may view the website.
ja_JP: どなたでも、このサイトを閲覧できます。

en: Anything that isn't specific to this page happens here. Manage users, files, reporting data, and site-wide settings.
ja_JP: 個別のページ以外に関することは、ここからスタートします。ユーザーやファイルの管理やログの確認、サイト全体の設定を行ないます。

en: App Secret
ja_JP: App シークレット

en: Application
ja_JP: アプリケーション

en: Application specific database entities were refreshed.
ja_JP: アプリケーション独自のデータベースエンティティがリフレッシュされました。

en: Apply Downloaded Update
ja_JP: ダウンロード済みの更新を適用

en: Apply a sepia tone
ja_JP: セピア調を適用

en: Apply this design to just this page, or your entire site?
ja_JP: デザインをこのページに適用しますか、もしくはサイト全体に適用しますか？

en: Apply this theme to every page on your site?
ja_JP: このテーマをお使いのサイトのすべてのページに適用しますか？

en: Approve
ja_JP: 承認

en: Approve Changes
ja_JP: 変更を承認

en: Approve Delete
ja_JP: 削除を承認

en: Approve Move
ja_JP: 移動を承認

en: Approve Page
ja_JP: ページを承認

en: Approve Version
ja_JP: このバージョンを承認する

en: Approve request saved. You must complete the approval workflow before these changes are publicly accessible.
ja_JP: 承認リクエストが保存されました。これらの変更が公開されるには、ワークフローによる承認を完了する必要があります。

en: Approved
ja_JP: 承認済

en: Approved Version
ja_JP: 承認バージョン

en: Approved by
ja_JP: 承認者

en: Approved by %s
ja_JP:  %sに承認されました

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Arctic
ja_JP: 北極

en: Are you sure you want to copy the following files?
ja_JP: 本当に次のファイルをコピーしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the following files?
ja_JP: 本当に次のファイルを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the following pages?
ja_JP: 本当に次のページを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
ja_JP: 本当にこのカスタムスタイルプリセットを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
ja_JP: 本当にこのフォームと投稿の内容を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this form submission?
ja_JP: 本当にこのフォーム投稿の内容を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
ja_JP: 本当にこのフォームの投稿を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
ja_JP: 本当にこのレイアウトプリセットを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this question?
ja_JP: 本当にこの質問を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this tile?
ja_JP: 本当にこのタイルを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this word?
ja_JP: 本当にこの語句を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to flag this message as spam?
ja_JP: 本当にこのメッセージをスパムと報告してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
ja_JP: 本当にこのファイルセットを完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
ja_JP: 本当にこのグループを完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
ja_JP: 本当にこのユーザーを完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
ja_JP: 本当にこれらすべてのカスタムスタイルを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this attribute?
ja_JP: 本当にこの属性を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this node? It will not remove any resources from the system but it will remove all subcategories and their catalog resource references.
ja_JP: 本当にこのノードを取り除いてもよろしいですか？システムからリソースは削除されませんが、すべてのサブカテゴリーやカタログリソースとの関連が削除されます。

en: Are you sure you want to remove this value?
ja_JP: 本当にこの値を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this workflow?
ja_JP: 本当にこのワークフローを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to unsubscribe from this conversation? You will no longer receive email updates when new messages are posted.
ja_JP: このコメント欄の購読を解除してもよろしいですか？新しいコメントが投稿されても、メール通知を受け取ることはできなくなります。

en: Are you sure you wish to delete this page?
ja_JP: 本当にこのページを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you would like to activate the following users?
ja_JP: 本当に次のユーザーアカウントを有効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
ja_JP: 本当に次のユーザーアカウントを停止してもよろしいですか？

en: Are you sure you would like to delete the following users?
ja_JP: 本当に次のユーザーを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure?
ja_JP: よろしいですか？

en: Are you sure? This action cannot be undone.
ja_JP: 本当に実行しますか？この作業は元に戻せません。

en: Are you sure? This will remove all translations from all languages, in the database and in your site PO files. This cannot be undone.
ja_JP: 本当に実行しますか？この作業は全ての言語の全ての翻訳を、データベースまたはサイトのPOファイルから削除します。この作業は元に戻せません。

en: Area Layout
ja_JP: エリアレイアウト

en: Area Permissions
ja_JP: エリア権限

en: Area layout preset saved successfully.
ja_JP: エリアレイアウトのプリセットが正常に保存されました。

en: Area layout preset updated successfully.
ja_JP: エリアレイアウトのプリセットが正常に更新されました。

[ctx: AreaName]
en: Main
ja_JP: メイン

[ctx: AreaName]
en: Page Footer
ja_JP: ページフッター

[ctx: AreaName]
en: Page Header
ja_JP: ページヘッダー

[ctx: AreaName]
en: Primary
ja_JP: プライマリー

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
ja_JP: セカンダリー1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
ja_JP: セカンダリー2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
ja_JP: セカンダリー3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
ja_JP: セカンダリー 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
ja_JP: セカンダリー 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

[ctx: AreaName]
en: Sidebar Footer
ja_JP: サイドバーフッター

en: Areas
ja_JP: エリア

en: Arrows
ja_JP: 矢印

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Ask User For
ja_JP: ユーザーに:

en: Assign
ja_JP: 付与

en: Assign Community Points
ja_JP: コミュニティポイントを付与する

en: Assign Permissions
ja_JP: 権限を割り当てる

en: Assign Points
ja_JP: ポイントを付与

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
ja_JP: 割り当て: <strong>%s</strong>

en: At a loss? Try searching here. You can find anything from pages in your site to settings and how-to documentation.
ja_JP: ページを見失ったら、ここから検索してください。管理画面内のページやサイト内のページを検索できます。

en: At least one job must be provided
ja_JP: 少なくともひとつのジョブを指定してください

en: At the level below
ja_JP: ひとつ下の階層から

en: Atlantic Ocean
ja_JP: 大西洋

en: Attach Files
ja_JP: 添付ファイル

en: Attach Workflow to this Permission
ja_JP: この権限にワークフローを設定

en: Attach a %s account
ja_JP: %sアカウントを接続

en: Attach a community account
ja_JP: コミュニティアカウントを接続

en: Attach a concrete5.org account
ja_JP: concrete5.orgのアカウントを接続

en: Attachment Settings
ja_JP: ファイル添付設定

en: Attachment limit reached
ja_JP: 添付の制限に達しました

en: Attempt to use visitor's locale based on their browser information.
ja_JP: 来訪者のブラウザの情報から表示地域の判定を行います。

en: Attribute Categories
ja_JP: 属性カテゴリー

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
ja_JP: 属性カテゴリーはセット内の違うタイプのグループで使われています。

en: Attribute Type Associations
ja_JP: 属性タイプの関連付け

en: Attribute Type Associations saved.
ja_JP: 属性タイプの関連付けを保存しました。

en: Attribute Type added.
ja_JP: 属性タイプを追加しました。

en: Attribute categories
ja_JP: 属性カテゴリー

en: Attribute cleared successfully.
ja_JP: 属性が正常にクリアされました。

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
ja_JP: 属性のハンドルは半角英数字と半角下線(_)のみが使用できます

en: Attribute keys
ja_JP: 属性キー

en: Attribute saved successfully.
ja_JP: 属性が正常に保存されました。

en: Attribute set added.
ja_JP: 属性セットが追加されました。

en: Attribute set deleted.
ja_JP: 属性セットが削除されました。

en: Attribute set updated.
ja_JP: 属性セットが更新されました。

en: Attribute sets
ja_JP: 属性セット

en: Attribute types
ja_JP: 属性タイプ

[ctx: AttributeKeyName]
en: Blog Entry Topics
ja_JP: ブログ記事トピック

[ctx: AttributeKeyName]
en: Client
ja_JP: クライアント

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
ja_JP: 管理画面アイコン

[ctx: AttributeKeyName]
en: Department
ja_JP: 部門

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
ja_JP: 間隔

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
ja_JP: ナビから除く

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
ja_JP: ページリストから除く

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
ja_JP: 検索インデックスから除く

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
ja_JP: sitemap.xmlから除く

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude Sub-Pages From Nav
ja_JP: ナビからサブページを除く

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
ja_JP: 追加ヘッダー要素

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
ja_JP: 高さ

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
ja_JP: 他のメンバーからのメッセージを受付ける

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Featured
ja_JP: 特集ページ

[ctx: AttributeKeyName]
en: Location
ja_JP: 場所

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
ja_JP: Metaタグ説明

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
ja_JP: Metaタグキーワード

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
ja_JP: Metaタグタイトル

[ctx: AttributeKeyName]
en: Personal Links
ja_JP: パーソナルリンク

[ctx: AttributeKeyName]
en: Project Topics
ja_JP: プロジェクトトピック

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
ja_JP: プライベートメッセージを受信した際に通知をEメールで受け取る

[ctx: AttributeKeyName]
en: Skills
ja_JP: スキル

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
ja_JP: タグ

[ctx: AttributeKeyName]
en: Task
ja_JP: タスク

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
ja_JP: 幅

[ctx: AttributeSetName]
en: Blog
ja_JP: ブログ

[ctx: AttributeSetName]
en: Jobs
ja_JP: ジョブ

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
ja_JP: ナビとインデックス

[ctx: AttributeSetName]
en: Portfolio
ja_JP: ポートフォリオ

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
ja_JP: 住所

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
ja_JP: チェックボックス

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
ja_JP: 日付／時刻

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
ja_JP: 画像／ファイル

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
ja_JP: 数字

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
ja_JP: 評価

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
ja_JP: 選択

[ctx: AttributeTypeName]
en: Social Links
ja_JP: ソーシャルリンク

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
ja_JP: テキスト

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
ja_JP: テキストエリア（複数行）

[ctx: AttributeTypeName]
en: Topics
ja_JP: トピック

en: Attributes
ja_JP: 属性

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
ja_JP: 属性はページ（コレクションとも言う）、ユーザー、ファイルで利用可能です。これらのオブジェクトで新しい属性を追加したい場合は、こちらから行なってください。

en: Attributes cleared successfully.
ja_JP: 属性が正常にクリアされました。

en: Attributes set here will automatically be applied to new pages of that type.
ja_JP: ここで設定した属性は、このページタイプで作成したページに自動的に適用されます。

en: Attributes to Display in Composer
ja_JP: コンポーザーに表示する属性

en: Audio
ja_JP: オーディオ

en: Authentication Types
ja_JP: 認証タイプ

en: Authentication type with handle %s already exists!
ja_JP: 認証タイプにハンドル %s が既に存在します。

en: Author
ja_JP: 投稿者

[ctx: Authored]
en: By %s
ja_JP: %s から

[ctx: Authored]
en: by %s
ja_JP: %s から

en: Auto-Nav
ja_JP: オートナビ

en: Automate this Job
ja_JP: このジョブを自動化

en: Automated Groups aren't assigned by administrators. They are checked against code at certain times that determines whether users should enter them.
ja_JP: 自動化されたグループは管理者から追加されません。指定された時間にコードを実行し、ユーザーがグループに所属すべきか決定します。

en: Automated Jobs
ja_JP: 自動実行ジョブ

en: Automatic
ja_JP: 自動

en: Automatically Banned IP Addresses
ja_JP: 自動ブロックされたIPアドレスリスト

en: Automatically add users to groups and assign badges.
ja_JP: 自動的にユーザーをグループに追加しバッジを付与します。

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
ja_JP: 拡張パッケージやテーマを数クリックで自動インストール可能

en: Automatically remove users from this group
ja_JP: 自動的にユーザーをグループから外す

en: Automatically remove users from this group.
ja_JP: 自動的にこのグループからユーザーを外す。

en: Automation
ja_JP: 自動化

en: Automation Instructions
ja_JP: 自動化の方法

en: Available Countries
ja_JP: 選択可能な国

en: Available Job Sets
ja_JP: 利用可能なジョブセット

en: Available Jobs
ja_JP: 利用可能なジョブ

en: Available Update for Download
ja_JP: ダウンロード可能な更新

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: Avatar saved successfully.
ja_JP: アバターが正常に保存されました。

en: Awaiting Installation
ja_JP: インストール待ち

en: Awarded %s
ja_JP: %s を獲得

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Back Color
ja_JP: 背景色

en: Back to Account
ja_JP: アカウントに戻る

en: Back to Add Functionality
ja_JP: 「機能追加」に戻る

en: Back to Block Types
ja_JP: ブロックタイプ一覧に戻る

en: Back to Global Areas
ja_JP: グローバルエリア一覧に戻る

en: Back to Home
ja_JP: ホームに戻る

en: Back to List
ja_JP: 一覧に戻る

en: Back to Message
ja_JP: メッセージに戻る

en: Back to Messages
ja_JP: メッセージ一覧に戻る

en: Back to Page Types
ja_JP: ページタイプ一欄に戻る

en: Back to Profile
ja_JP: プロフィールに戻る

en: Back to Sitemap
ja_JP: サイトマップに戻る

en: Back to Stacks
ja_JP: スタック一覧に戻る

en: Background
ja_JP: 背景

en: Background Color and Image
ja_JP: 背景色と画像

en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: Backup & Restore
ja_JP: バックアップとリストア

en: Backup Database
ja_JP: データベースをバックアップ

en: Backup or restore your website.
ja_JP: サイトのバックアップやリストア

en: Bad token
ja_JP: 不正なトークン

en: Badge | Badges
ja_JP[0]: バッジ

en: Badge Associated
ja_JP: 関連付けられたバッジ

en: Badge Description
ja_JP: バッジ説明

en: Badges
ja_JP: バッジ

en: Badges are publicly viewable in user profiles, and display pictures and a custom description. Badges can be automatically assigned or given out by administrators.
ja_JP: バッジはユーザープロフィールに画像と説明文で表示されます。バッジは自動で、または管理者によって手動で与えることができます。

en: Ban IP For
ja_JP: そのIPアドレスをブロック

en: Banned Words
ja_JP: 禁止語句

en: Banned word already initialized.
ja_JP: NGワードはすでに初期化されています。

en: Banned words detected.
ja_JP: 禁止語句を検出しました。

en: Base Font Size
ja_JP: 基本フォントサイズ

en: Basic Details
ja_JP: 基本情報

en: Basic Information
ja_JP: 基本情報

en: Basic Properties
ja_JP: 基本設定

en: Basic Workflow
ja_JP: 基本ワークフロー

en: Basic information about your website.
ja_JP: サイトの基本情報

en: Basics
ja_JP: 基本

en: Before Today
ja_JP: 今日以前

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
ja_JP: このページを削除するためには、すべての子ページを削除する必要があります。

en: Begin Auto Nav
ja_JP: オートナビ開始階層

en: Beginner
ja_JP: 初心者

en: Beginning Installation
ja_JP: インストールの開始

en: Beneath Another Page
ja_JP: 他のページ以下

en: Beneath a particular page
ja_JP: 特定のページ下

en: Beneath another page
ja_JP: 他のページ以下の階層

en: Beneath this Page
ja_JP: ここのページ以下

en: Beneath this page
ja_JP: ここのページ以下の階層

en: Between
ja_JP: 期間

en: Bio/Quote
ja_JP: 自己紹介 / 引用

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
ja_JP: ブラックリスト方式：選択されたエリア以外のすべてのエリアが索引（インデックス）作成されます。

en: Blank
ja_JP: 空白

en: Blank Page
ja_JP: 空白のページ

en: Bleeding Edge/Developer
ja_JP: 上級者／開発者

en: Block & Stack Permissions
ja_JP: ブロックとスタック権限

en: Block Cache
ja_JP: ブロックキャッシュ

en: Block Container Class
ja_JP: ブロックコンテナクラス

en: Block Deleted
ja_JP: ブロック削除

en: Block ID or Page ID not sent
ja_JP: ブロックIDやページIDが送信されていません

en: Block Name
ja_JP: ブロック名

en: Block Permissions
ja_JP: ブロック権限

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
ja_JP: ブロックタイプが更新されました。データベース構造の変更が適用されました。

en: Block Types
ja_JP: ブロックタイプ

en: Block caching is currently disabled globally. These settings won't take affect until block caching is turned on. You can turn these settings on from the <a href="%s">Cache and Speed Settings</a> page in the Dashboard.
ja_JP: ブロックキャッシュは現在サイト全体で無効に設定されています。これらの設定はブロックキャッシュが有効になっている場合でのみ効果があります。これらの設定は管理画面の<a href="%s">キャッシュとスピード設定</a>から有効にすることができます。

en: Block type installed successfully.
ja_JP: ブロックタイプが正常にインストールされました。

en: Block types
ja_JP: ブロックタイプ

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
ja_JP: 指定した IP アドレスのユーザがログインすることを拒否します。拒否されたユーザーは、ゲストが閲覧できるページは見ることができます。

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Basic
ja_JP: 基本

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Forms
ja_JP: フォーム

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Multimedia
ja_JP: マルチメディア

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Social Networking
ja_JP: ソーシャルネットワーキング

en: Blocks
ja_JP: ブロック

en: Blocks arranged successfully.
ja_JP: ブロックが正常にアレンジされました。

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Blog Entry
ja_JP: ブログ記事

en: Blur
ja_JP: ぼかし

en: Body
ja_JP: 本文

en: Bold
ja_JP: 太字

en: Bookmark Icons
ja_JP: ブックマークアイコン

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
ja_JP: ブックマークアイコンと携帯のホーム画面のアイコンの設定。

en: Border
ja_JP: 枠

en: Borders
ja_JP: 枠

en: Both Date and Time
ja_JP: 日付と時刻

en: Bottom
ja_JP: 下

en: Broken package (handle %s).
ja_JP: 壊れたパッケージ (ハンドル %s)。

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
ja_JP: マーケットプレイスで拡張アドオンを探して機能強化！

en: Build simple forms and surveys.
ja_JP: シンプルなフォームやアンケートを作成します。結果はログに保存、メール通知機能も。

en: Bulk SEO Updater
ja_JP: 一括SEOアップデーター

en: Bullets
ja_JP: 箇条書き

en: Button Text
ja_JP: ボタンテキスト

en: By Area of Site (Hierarchy)
ja_JP: 上位階層から継承する

en: By Page Type
ja_JP: ページタイプで

en: By Parent Page
ja_JP: 親ページで

en: By default, site name is displayed in the browser title bar. It is also the default name for your project on concrete5.org
ja_JP: デフォルトでは、サイト名はブラウザのタイトルバーに表示され、concrete5.org のプロジェクト名でも使われます。

en: CAPTCHA required
ja_JP: CAPTCHAが必要です

en: CSS and JavaScript Cache
ja_JP: CSS と Javascript キャッシュ

en: Cache & Speed Settings
ja_JP: キャッシュとスピード設定

en: Cache Status
ja_JP: キャッシュステータス

en: Cache block output even for logged in users.
ja_JP: ログインユーザーにもブロックの出力をキャッシュします。

en: Cache block output on HTTP POST.
ja_JP: HTTPのPOSTデータがあってもブロックの出力をキャッシュします。

en: Cache block output.
ja_JP: ブロックの出力をキャッシュします。

en: Cache for how long (in seconds)?
ja_JP: キャッシュ期間を設定してください (単位は秒)。

en: Cache for how long?
ja_JP: キャッシュ時間は？

en: Cache settings saved.
ja_JP: キャッシュ設定が保存されました。

en: Cache this page.
ja_JP: このページをキャッシュする。

en: Cached files removed.
ja_JP: キャッシュファイルが削除されました。

en: Caches the output of customized theme stylesheets for faster loading. Turn off if you are editing LESS files in your theme directly.
ja_JP: カスタマイズされたテーマのスタイルシートの出力をキャッシュ士読み込み速度を向上します。LESS ファイルを直接編集している場合は無効にしてください。

en: Caching
ja_JP: キャッシュ

en: Can't Install!
ja_JP: インストールできません！

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot open file %s
ja_JP: %s ファイルが開けません

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
ja_JP: concrete5マーケットプレイスからのデータが取得できません。

en: Canonical
ja_JP: カノニカル

en: Canonical URL
ja_JP: カノニカル URL

en: Canonical URLs
ja_JP: カノニカルURL

en: Captcha Code
ja_JP: Captcha認証コード

en: Captcha Settings
ja_JP: Captcha設定

en: Captcha Setup
ja_JP: Captcha設定

en: Captcha libraries
ja_JP: CAPTCHAライブラリー

en: Captcha settings saved.
ja_JP: Captcha設定が保存されました。

en: Careers
ja_JP: 求人

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
ja_JP: 大きな組織での運用や使い勝手の向上のために、ファイル属性をセットでカテゴライズできます。

en: Category Name
ja_JP: カテゴリ名

en: Center
ja_JP: 中央寄せ

en: Center text
ja_JP: テキストを中寄せ

en: Certain add-ons require a secure SSL URL. Enter that URL here.
ja_JP: 一部のアドオンはセキュアなSSL URLを必要とします。こちらに記入してください。

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change Font Family
ja_JP: フォントファミリーを変更

en: Change Font Size
ja_JP: フォントサイズを変更

en: Change Inheritance
ja_JP: 継承を変更

en: Change Page Order
ja_JP: ページ順を変更

en: Change Password
ja_JP: パスワード変更

en: Change Permissions
ja_JP: 権限を変更

en: Change Settings
ja_JP: 設定を変更

en: Change login behaviors and setup public profiles.
ja_JP: ログイン動作や公開プロフィールの設定を変更します。

en: Change password and sign in
ja_JP: パスワードを変更してログイン

en: Change the general look and options like SEO and permissions. Delete the page or roll versions back from here as well.
ja_JP: 見た目やSEO、権限などのオプションの変更、ページの削除、バージョンのロールバックはここから行ないます。

en: Change the picture attached to my posts.
ja_JP: 投稿に添付された画像を変更する

en: Changing page types of existing pages could result in unexpected behavior.
ja_JP: 既存ページのページタイプを変更すると、予期せぬ結果をもたらす場合があります。

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
ja_JP: この設定を変更するとすぐにこのページに影響を与えます。実行しますか？

en: Channel
ja_JP: チャンネル

en: Check Automated Groups
ja_JP: 自動化されたグループの確認

en: Check For Updates
ja_JP: アップデートをチェック

en: Check Group
ja_JP: グループをチェック

en: Check Page Permissions
ja_JP: ページの権限をチェックする

en: Check out this article on %s:
    
    %s
    %s
ja_JP: %sの記事を確認する
    
    %s
    %s

en: Check the box labeled "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".
ja_JP: "Allow this application to be used to Sign in with Twitter" のボックスにチェックを入れてください。

en: Check this checkbox to remove index.php from your URLs. You will be given code to place in a file named .htaccess in your web root. Concrete5 will try and place this code in the file for you.
ja_JP: このチェックボックスをチェックすると、URLから index.php が取り除かれます。ウェブルートに設置する .htaccess ファイルのコードを取得できます。権限があればconcrete5がコードを上書きします。

en: Checkbox List
ja_JP: チェックボックス（複数選択）

en: Checkbox Options
ja_JP: チェックボックス（複数選択）

en: Checking for updates.
ja_JP: アップデートをチェックしています。

en: Checking...
ja_JP: チェック中です…

en: Child Pages
ja_JP: 子ページ

en: Choose
ja_JP: 選択

en: Choose Badge Image
ja_JP: バッジ画像を選択

en: Choose Columns
ja_JP: カラムを選択

en: Choose Country
ja_JP: 国を選択してください

en: Choose Field
ja_JP: フィールドを選択

en: Choose File
ja_JP: ファイルを選択してください

en: Choose File Storage Location
ja_JP: ファイルの保存場所を選択

en: Choose Font
ja_JP: フォント選択

en: Choose Groups to Move
ja_JP: 移動するグループを選択

en: Choose Icon
ja_JP: アイコンを選択

en: Choose Image
ja_JP: 画像を選択

en: Choose Image On-State
ja_JP: マウスオーバー画像を選択

en: Choose Language
ja_JP: 言語を選択

en: Choose Location
ja_JP: 場所を選択

en: Choose New File
ja_JP: 新ファイル選択

en: Choose New Page Parent
ja_JP: 新しい親ページを選択

en: Choose New Parent Location
ja_JP: 新しい親を選択

en: Choose Page
ja_JP: ページを選択

en: Choose Page:
ja_JP: 選択ページ

en: Choose Sharing Service
ja_JP: シェアサービスを選択

en: Choose Social Links to Show
ja_JP: 表示するソーシャルリンクを選択

en: Choose Source
ja_JP: ソースを選択

en: Choose State/Province
ja_JP: 都道府県を選択してください

en: Choose Targets
ja_JP: ターゲットを選択

en: Choose Type
ja_JP: タイプを選択

en: Choose User
ja_JP: ユーザーを選択

en: Choose Users
ja_JP: ユーザーを選択

en: Choose Video File
ja_JP: ムービーファイルを選択してください

en: Choose Video Placeholder Image (Optional)
ja_JP: ビデオのサムネイル画像を選択 (オプション)

en: Choose WebM Video File
ja_JP: WebM ビデオファイルを選択

en: Choose a Page
ja_JP: ページを選択

en: Choose a Parent Page
ja_JP: 親ページを選択

en: Choose a Service
ja_JP: サービスを選択

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
ja_JP: 任意のテキストに、ファイルマネージャーより選択したファイルへのリンクを設定します。

en: Choose a new parent page from the sitemap.
ja_JP: 新しい親ページをサイトマップから選択

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
ja_JP: エラーメッセージが発生した際に、ページ上に表示する（サイトの開発中には必要でしょう）か、サイトへの来訪者からはエラーメッセージを隠し、ログに保存する（サイトを公開している場合はこちらがよいでしょう）かを選択します。

en: Choose file | Choose files
ja_JP[0]: ファイルを選択

en: Choose from all pages when publishing.
ja_JP: 公開時にすべてのページから選択する。

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
ja_JP: 公開時に特定のページタイプの中から選択する。

en: Choose topics attribute.
ja_JP: トピック属性を選択してください。

en: Choose which attribute types are available for different items.
ja_JP: 属性タイプが異なる項目に利用できるものを選択してください。

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
ja_JP: このブロックを表示させたいページを選択してください。すでに選択されているページの選択を外すと、そのページから該当ブロックが削除されてしまう可能性があります。「更新日時」の右側にあるチェックボックスをクリックすると、すべてのページに適用されます。

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
ja_JP: どのユーザーまたはグループがお使いのサイトを編集できるかを選択してください。注意：これらの設定よりページごとの設定が優先されます。

en: Chronological
ja_JP: 時系列順

en: City
ja_JP: 市町村

en: Cleanup and organize your site
ja_JP: サイトの設定を変更する

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear Cache
ja_JP: キャッシュをクリア

en: Clear Color Selection
ja_JP: 色選択をクリア

en: Clear Global Area
ja_JP: グローバルエリアをクリア

en: Clear Log
ja_JP: ログをクリア

en: Clear Query Log on Reload
ja_JP: クエリーログをリロード時に消去

en: Clear Search Index
ja_JP: 検索インデックスを消去

en: Clear Styles
ja_JP: スタイルをクリア

en: Clear all
ja_JP: すべてクリア

en: Clear this Site?
ja_JP: このサイトをクリアしますか？

en: Click and drag blocks from the add panel into the page to add them.
ja_JP: コンテンツ追加パネルのブロックをクリック＆ドラッグしてページに移動することで、ブロックをページに追加することができます。

en: Click and drag to change column order.
ja_JP: 並び順をドラッグして変更

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
ja_JP: ドラッグしてこのセット内のファイル順を変更できます。新しいファイルは常にセットの末尾に追加されます。

en: Click for history.
ja_JP: クリックで履歴を表示します。

en: Click here to choose between adding blocks, clipboard items, stacks and stack contents.
ja_JP: ここを追加すると、ブロック、クリップボードの項目、スタックのどれからコンテンツを追加するかを選択できます。

en: Click here to load the theme customizer for the page.
ja_JP: ここをクリックしてページのテーマカスタマイザーを開きます。

en: Click here to log in
ja_JP: クリックしてログイン

en: Click the "Add Content" button to enter edit mode, with the Add Content panel active.
ja_JP: 「コンテンツを追加」ボタンをクリックして編集モードに入り、コンテンツ追加パネルをアクティブにしてください。

en: Click the Install button next to the package name.
ja_JP: パッケージの名前の隣にあるインストールボタンをクリックしてください。

en: Click this button to choose the location of the page in your sitemap. If saved, the page will be moved to this location.
ja_JP: このボタンをクリックして、サイトマップからページを選択してください。保存した際に、このページが新しい場所に移動します。

en: Clipboard
ja_JP: クリップボード

en: Clone Category
ja_JP: カテゴリを複製

en: Clone Topic
ja_JP: トピックを複製

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Code
ja_JP: コード

en: Code for your .htaccess file
ja_JP: .htaccess ファイル向けのコード

en: Collapse
ja_JP: 閉じる

en: Color
ja_JP: 色

en: Column %s
ja_JP: 列（縦）の %s

en: Column Order
ja_JP: 並び順

en: Columns
ja_JP: 列

en: Columns:
ja_JP: カラム:

en: Coming Back Soon
ja_JP: またのお越しをお待ちしております。

en: Coming soon.
ja_JP: 近日公表

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Commonly Used
ja_JP: よく使われている

en: Community Authentication Configuration
ja_JP: コミュニティ認証設定

en: Community Point Action Deleted
ja_JP: コミュニティーポイントアクションが削除されました

en: Community Point Action Saved
ja_JP: コミュニティーポイントアクションが保存されました

en: Community Points
ja_JP: コミュニティーポイント

en: Company
ja_JP: 会社

en: Company URL
ja_JP: 会社URL

en: Compare
ja_JP: 比べる

en: Compare Versions
ja_JP: バージョンを比べる

en: Complete required fields *
ja_JP: 必須項目を入力してください *

en: Completion
ja_JP: 進捗

en: Compose Form
ja_JP: フォームを編集

en: Composer
ja_JP: コンポーザー

en: Composer - %s
ja_JP: コンポーザー - %s

en: Composer Content Order
ja_JP: コンポーザー表示順

en: Composer Control
ja_JP: コンポーザーコントロール

en: Composer Publishing Settings
ja_JP: コンポーザー公開設定

en: Composer Settings
ja_JP: コンポーザー設定

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
ja_JP: コンポーザーを使って、管理画面から直接ブログ記事のようなページを作成・公開できます。コンポーザーを利用するには、ページタイプのデフォルト設定から少なくともひとつのページタイプを有効にし、少なくともひとつのブロックがコンポーザーに含まれている必要があります。

en: Compress LESS Output.
ja_JP: LESSの出力を圧縮

en: Concrete5 Extensions
ja_JP: concrete5拡張

en: Configuration:
ja_JP: 設定：

en: Configuring site.
ja_JP: サイトの初期設定中。

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Confirm Change
ja_JP: 変更を確認

en: Confirm Delete
ja_JP: 削除

en: Confirm New Password
ja_JP: 新しいパスワードを確認

en: Confirm Password
ja_JP: パスワード確認

en: Confirm Reset
ja_JP: 確認してリセット

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
ja_JP: おめでとうございます！ concrete5が無事にインストールされました。あなたは入力したパスワードで <b>%s</b> としてログイン中です。パスワードを変更する場合は、管理画面のユーザー設定から行なってください。

en: Connect
ja_JP: 接続

en: Connect to Community
ja_JP: コミュニティに接続

en: Connect to the Community
ja_JP: コミュニティに接続

en: Connect to the concrete5 community.
ja_JP: concrete5コミュニティに接続します。

en: Connection Method
ja_JP: 接続方法

en: Constrain Image Size
ja_JP: 画像サイズを制限する

en: Contact
ja_JP: 問合せ

en: Content
ja_JP: 記事

en: Content %s (author %s, %s) flagged as spam by user %s
ja_JP: コンテンツ %s (投稿者 %s, %s) はユーザー %s によってスパムと報告されています

en: Content Sections
ja_JP: コンテンツセクション

en: Content Selector
ja_JP: コンテンツを選択

en: Content disabled in edit mode.
ja_JP: このコンテンツは編集モードでは表示されません。

en: Content included in "Keyword Search".
ja_JP: 「キーワード検索」に含む

en: Content included in file search index.
ja_JP: ファイル検索インデックスに含める

en: Content included in sitewide page search index.
ja_JP: サイト内ページ検索インデックスに含める

en: Content included in user keyword search.
ja_JP: ユーザーキーワード検索に含める

en: Context
ja_JP: 文脈

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Continue to Installation
ja_JP: インストールを続ける

en: Continue to your site
ja_JP: サイトを開く

en: Control
ja_JP: コントロール

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
ja_JP: お使いのサイトの閲覧・編集を制御するための基本的かつ全般的なパラメーターです。閲覧権限はサイトのページを全てのユーザーからアクセスできるようにするか、登録済みのユーザーのみか、管理者のみに設定できます。編集権限はどのグループがログイン中にページを編集できるかを設定します。さらに詳細に設定したい場合は、ページごとに権限を設定するか、より詳細に設定するには上級権限モードを有効にしてください。

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
ja_JP: ユーザーがどのようにサイトのファイルマネージャーを利用するか、検索やアップロード、置換などの操作を許可あるいは拒否するかどうかを制御します。

en: Control how your site send and processes mail.
ja_JP: サイトがどのようにメールを送ったり処理するかを管理します。

en: Control the URLs used to access your page here. Non-canonical URLs will redirect to your page; canonical URLs can be either generated or automatically or overridden. Sub-pages to this page start with canonical URLs by default.
ja_JP: このページにアクセスする際のURLをコントロールします。カノニカル以外のURLはカノニカルURLにリダイレクトされます。カノニカルURLは生成されたものかオーバーライドするか選択できます。このページのサブページはデフォルトではカノニカルURLから始まります。

en: Control the options available for Public Registration.
ja_JP: ユーザー登録を一般に許可するかどうかを設定します。

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
ja_JP: サイト内の各ページについて、保存することができる情報のタイプを制御します。

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
ja_JP: ユーザーが、パッケージのインストールや権限の変更など、特定のタスクを行うことができるかどうかを制御します。

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
ja_JP: 記事エディターツールバーに含まれるツールのセット（シンプル、詳細、オフィス）とツールバーのサイズを設定します。

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
ja_JP: 誰がサイトにブロックやスタックを追加できるかを管理します。

en: Control who sees and edits your site.
ja_JP: 誰がサイトを閲覧したり編集したりできるかを管理します。

en: Conversation
ja_JP: コメント欄

en: Conversation Message
ja_JP: コメント欄メッセージ

en: Conversation Permissions
ja_JP: コメント欄権限

[ctx: ConversationEditorName]
en: Markdown
ja_JP: マークダウン

[ctx: ConversationEditorName]
en: Plain Text
ja_JP: テキスト

[ctx: ConversationEditorName]
en: Redactor
ja_JP: リダクター

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Down Vote
ja_JP: 低く評価

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Up Vote
ja_JP: 高く評価

en: Conversations
ja_JP: コメント欄

en: Conversations Settings
ja_JP: コメント欄設定

en: Convert image to grayscale
ja_JP: 画像をグレースケールに変換

en: Cookies Enabled
ja_JP: クッキーが有効

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
ja_JP: concrete5をインストールするには、ブラウザでクッキーを有効にする必要があります。

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy File
ja_JP: ファイルをコピー

en: Copy From
ja_JP: コピー元

en: Copy Languages
ja_JP: 言語をコピー

en: Copy Locale Tree
ja_JP: 地域ツリーを複製

en: Copy Page Type
ja_JP: ページタイプを複製

en: Copy Progress
ja_JP: 複製の進行

en: Copy Tree
ja_JP: ツリーをコピー

en: Copy all pages from a locale to another section. This will only copy pages that have not been associated. It will not replace or remove any pages from the destination section.
ja_JP: 選択した地域の全てのページを別のセクションに複製します。この処理は、まだ関連付けられていないページのみ複製します。複製先のセクションのページを入れ替えたり削除することはありません。

en: Copy of Version: %s
ja_JP: バージョン %s のコピー

en: Copy page + children.
ja_JP: このページと子ページすべてをコピーする。

en: Copy page.
ja_JP: ページをコピーする。

en: Copy to Clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: Could not create the proxies directory. Please check the file permissions of the proxy directory: %s.
ja_JP: プロキシディレクトリを作成できません。プロキシディレクトリのファイルパーミッションを確認してください: %s

en: Could not delete a proxy file. Please check the permissions of the proxy directory: %s
ja_JP: プロキシファイルが削除できません。プロキシディレクトリのパーミッションを確認してください: %s

en: Could not determine the name of the file at %s
ja_JP: %s のファイル名を認識できませんでした

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
ja_JP: ZipArchive::CREATE で開くことができませんでした。

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
ja_JP: テンポラリーフォルダーに移動できませんでした。ファイルが見つかりませんでした。

en: Country
ja_JP: 国

en: Create Conversation using Page Type
ja_JP: ページタイプを使ってコメント欄を作成

en: Create Page
ja_JP: ページ作成

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySQL.
ja_JP: サイトデータベースのバックアップを作成します。この機能は小規模サイト向けです。大規模なサイトでは、phpMyAdminなどのデータベースユーティリティを使うか、コマンドラインMySQLからデータベースのダンプをエクスポートすることを推奨します。

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
ja_JP: お使いのconcrete5サイトのコンテンツをユーザーが検索できるブロックを作成します。タイトル、ボタンのテキスト、concrete5がどこを検索するかを設定します。検索フォームから送信した際に他のページで検索結果を表示したい場合は、サイトマップからそのページを選択してください。検索結果を表示したいページにも検索ブロックを設置してください。その場所に検索結果が表示されます。

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
ja_JP: サイトマップ構造を反映したナビゲーション・メニューを作成します。まず、ページの表示順を選択してください。閲覧制限のチェックはユーザーの権限を全てのページでリンクをレンダリングする前に確認します。表示するページでメニューに表示するサイトマップ内の開始点を選択します。サブページの表示のためのオプションも設定できます。

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
ja_JP: ユーザーを組織し分類するために、新しいグループを作成できます。有効期間を選択することでユーザーを自動でグループから外すことができます。

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
ja_JP: タグクラウドを作成すると、全ての「タグ」属性のセットを表示することができます。表示するタグは現在のページのタグかサイト内の全てのページを集計したタグかを選べます。「タグ」フィールドに入力した値は現在のページのタグとして自動的に追加されます。タグを特定のページにリンクさせるには、詳細タブをクリックしてページを選択してください。

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
ja_JP: アップロードしてからファイルマネージャーに取り込むオプション機能で使用する（標準のファイル格納場所に加えた）別のファイル保存領域を作成します。

en: Create new Backup
ja_JP: 新規DBバックアップを作成

en: Create page template.
ja_JP: ページテンプレートを作成する。

en: Create pages using
ja_JP: 新規ページを作成：

en: Create the parent page first.
ja_JP: 親ページを先に作成してください。

en: Created By
ja_JP: 作成者

en: Created Time
ja_JP: 作成時間

en: Creates a full website with the Elemental theme, including a home page, multiple page types, portfolio, contact forms, blogs and more..
ja_JP: Elemental テーマで、ホームページ、複数のページタイプ、ポートフォリオ、問い合わせフォーム、ブログなどが設定されたウェブサイトを作成します。

en: Creates an empty site using the unstyled Elemental theme.
ja_JP: 未設定の Elemental テーマを使って空白のサイトを作ります。

en: Creates navigation trees and sitemaps.
ja_JP: ナビゲーションツリーやサイトマップを作成します。

en: Creating database tables.
ja_JP: データベーステーブルを作成中。

en: Creating home page.
ja_JP: ホームページを作成中。

en: Creator
ja_JP: 作成者

en: Crop Image
ja_JP: 画像の切り抜き

en: Curabitur sagittis elementum felis at sodales. Nullam fermentum at urna quis accumsan. Nam bibendum leo nisi, lacinia molestie arcu consequat quis. Morbi at suscipit risus. Sed consequat eleifend metus, vitae malesuada eros elementum sed. Fusce risus felis, viverra et dignissim at, lobortis non est. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam sit amet consectetur lacus.
ja_JP: 親譲りの無鉄砲で小供の時から損ばかりしている。小学校に居る時分学校の二階から飛び降りて一週間ほど腰を抜かした事がある。なぜそんな無闇をしたと聞く人があるかも知れぬ。別段深い理由でもない。新築の二階から首を出していたら、同級生の一人が冗談に、いくら威張っても、そこから飛び降りる事は出来まい。弱虫やーい。と囃したからである。小使に負ぶさって帰って来た時、おやじが大きな眼をして二階ぐらいから飛び降りて腰を抜かす奴があるかと云ったから、この次は抜かさずに飛んで見せますと答えた。（青空文庫より）

en: Current Canonical URL
ja_JP: 現在のカノニカルURL

en: Current Date/Time
ja_JP: 現在の日時

en: Current Image
ja_JP: 現在の画像

en: Current Permission Set
ja_JP: 今の権限セット

en: Current Status
ja_JP: 現在の状態

en: Current Version
ja_JP: 現バージョン

en: Currently Installed
ja_JP: インストール済み

en: Currently Running %s
ja_JP: 現在実行中 %s

en: Currently Viewing
ja_JP: 現在閲覧中

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom Attribute Types
ja_JP: カスタム属性タイプ

en: Custom Attributes
ja_JP: カスタム属性

en: Custom CSS
ja_JP: カスタムCSS

en: Custom CSS Classes, Block Name, Custom Templates and Reset Styles
ja_JP: カスタムCSSクラス、ブロック名、カスタムテンプレートやスタイルのリセット

en: Custom Class
ja_JP: カスタムクラス

en: Custom Label
ja_JP: カスタムラベル

en: Custom Options saved.
ja_JP: カスタムオプションが保存されました。

en: Custom Styles
ja_JP: カスタムスタイル

en: Custom Template
ja_JP: カスタムテンプレート

en: Custom Title
ja_JP: カスタムタイトル

en: Custom Title Text
ja_JP: カスタムタイトルテキスト

en: Custom Topic
ja_JP: カスタムトピック

en: Custom date format
ja_JP: カスタム日付フォーマット

en: Custom date/time format
ja_JP: 日付／時刻書式をカスタマイズ

en: Custom design reset.
ja_JP: カスタムデザインをリセットする。

en: Custom page
ja_JP: カスタムページ

en: Custom page class file.
ja_JP: カスタムページクラスファイルです。

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

en: Customize Dashboard Home
ja_JP: カスタマイズ管理画面

en: Customize Results
ja_JP: 検索結果をカスタマイズ

en: Customize Search
ja_JP: 検索をカスタマイズ

en: Customize Theme
ja_JP: テーマのカスタマイズ

en: Dashboard
ja_JP: 管理画面

en: Dashboard App Status
ja_JP: 管理画面アプリケーションステータス

en: Dashboard Featured Add-On
ja_JP: 管理画面　注目アドオン

en: Dashboard Featured Theme
ja_JP: 注目テーマ

en: Dashboard File Manager
ja_JP: 管理画面ファイルマネージャー

en: Dashboard Full
ja_JP: 管理画面全幅

en: Dashboard Header + Four Column
ja_JP: 管理画面 ヘッダー + 4カラム

en: Dashboard Home
ja_JP: 管理画面

en: Dashboard Newsflow Latest
ja_JP: 管理画面　最新ニュースフロー

en: Dashboard Panel
ja_JP: 管理画面パネル

en: Dashboard Primary + Five
ja_JP: 管理画面 プライマリー + 5

en: Dashboard Site Activity
ja_JP: サイトアクティビティー

en: Dashboard – Change Site-wide Settings
ja_JP: 管理画面 - サイト全体の設定を変更

en: Dashed
ja_JP: 破線

en: Data Sources
ja_JP: データソース

en: Database Entities
ja_JP: データベースエンティティ

en: Database Information
ja_JP: データベース情報

en: Database Name
ja_JP: データベース名

en: Database Query Log
ja_JP: データベースクエリーログ

en: Database entities configurations saved.
ja_JP: データベースエンティティ設定が保存されました。

en: Database query log cleared.
ja_JP: データベースクエリログがクリアされました。

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date / time
ja_JP: 日付／時間

en: Date Added
ja_JP: 登録日

en: Date Assigned
ja_JP: 付与された日

en: Date Created
ja_JP: 作成日時

en: Date Field
ja_JP: 日付フィールド

en: Date Format
ja_JP: 日付書式

en: Date Modified
ja_JP: 更新日時

en: Date Navigation
ja_JP: 日付ナビ

en: Date Only
ja_JP: 日付のみ

en: Date/Time
ja_JP: 日付／時刻

en: Date/Time Options
ja_JP: 日付／時刻設定

en: DateTime Field
ja_JP: 日時フィールド

en: Day of Month
ja_JP: 日付

en: Day of Week
ja_JP: 曜日

en: Days
ja_JP: 日間

en: Days in the Future
ja_JP: 未来の日数

en: Days in the Past
ja_JP: 過去の日数

en: Deactivate
ja_JP: 無効化する

en: Deactivate User
ja_JP: ユーザーアカウントを停止する

en: Deactivate Users
ja_JP: ユーザーアカウントを停止する

en: Deactivate the user account
ja_JP: ユーザーアカウントを停止する

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
ja_JP: %s さん
    
    %s
    
    下のリンクから、保留中のアクションをレビューし、承認または却下することができます。
    
    %s

en: Dear %s,
    
    You've just won the %s badge!
    
    View your profile here:
    %s
ja_JP: %s さん、
    
    たった今 %s バッジを獲得しました！
    
    プロフィールを確認する： %s

en: Debug Settings
ja_JP: デバッグ設定

en: Debug configuration saved.
ja_JP: デバッグ設定が保存されました。

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default - %s minutes
ja_JP: 標準 - %s 分

en: Default Column
ja_JP: デフォルトカラム

en: Default Country
ja_JP: デフォルト国

en: Default Language
ja_JP: 既定の言語

en: Default Locale
ja_JP: 規定の地域

en: Default PHP Mail Function
ja_JP: PHP Mail関数

en: Default Page Template
ja_JP: デフォルトページテンプレート

en: Default Points
ja_JP: デフォルトポイント

en: Default Section settings updated.
ja_JP: デフォルトセクション設定が更新されました。

en: Default Setting
ja_JP: デフォルト設定

en: Default Value
ja_JP: デフォルト値

[ctx: Default locale]
en: ** Default
ja_JP: ** デフォルト

en: Default template.
ja_JP: デフォルトテンプレート。

en: Default value. Click to edit.
ja_JP: デフォルト値。編集するにはクリックしてください。

en: Defaults and Output
ja_JP: デフォルトと出力

en: Defaults updated.
ja_JP: デフォルトが更新されました。

en: Define where this page lives on your website. View and delegate what other pages are redirecting to this page.
ja_JP: このページがサイトのどの部分に設置されるかを指定します。また、このページへリダイレクトするURL指定できます。

en: Defines whether the Doctrine proxy classes are created on the fly. On the fly generation is active when development mode is enabled.
ja_JP: Doctrineプロキシクラスが都度生成されるかどうかを設定します。開発モードが有効になっていると、プロキシクラスが都度生成されます。

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Attachment
ja_JP: 添付ファイルを削除する

en: Delete Attribute
ja_JP: 属性を削除

en: Delete Backup
ja_JP: バックアップ削除

en: Delete Category
ja_JP: カテゴリを削除

en: Delete Column
ja_JP: 列を削除

en: Delete Control
ja_JP: コントロールを削除

en: Delete Control Set
ja_JP: コントロールセットを削除

en: Delete Entry
ja_JP: エントリーを削除

en: Delete Feed
ja_JP: フィードを削除

en: Delete Forever
ja_JP: 完全に削除

en: Delete Group Set
ja_JP: グループセットを削除

en: Delete Head
ja_JP: ヘッダを削除

en: Delete Item
ja_JP: アイテムを削除

en: Delete Job Set
ja_JP: ジョブセットを削除

en: Delete Layout
ja_JP: レイアウト削除

en: Delete Link
ja_JP: リンクを削除

en: Delete Location
ja_JP: 場所を削除

en: Delete Message
ja_JP: メッセージを削除する

en: Delete Page
ja_JP: ページ削除

en: Delete Page Type
ja_JP: ページタイプを削除

en: Delete Pages
ja_JP: ページ削除

en: Delete Row
ja_JP: 行を削除

en: Delete Set
ja_JP: セットを削除

en: Delete Social Link
ja_JP: ソーシャルリンクを削除

en: Delete Stack
ja_JP: スタックを削除

en: Delete Submissions
ja_JP: 登録を削除

en: Delete Table
ja_JP: テーブルを削除

en: Delete Template
ja_JP: テンプレートを削除

en: Delete Tile
ja_JP: タイルを削除

en: Delete Topic
ja_JP: トピックを削除

en: Delete Topic Tree
ja_JP: トピックツリーを削除

en: Delete Type
ja_JP: タイプを削除

en: Delete Workflow
ja_JP: ワークフローを削除

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
ja_JP: 削除申請が保存されました。スタックを削除するには、ワークフローを完了させる必要があります。

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
ja_JP: 削除申請が保存されました。ページを完全に削除するにはワークフローを完了する必要があります。

en: Delete this control? This cannot be undone.
ja_JP: コントロールを削除しますか？この作業は元に戻せません。

en: Delete this form layout set? This cannot be undone.
ja_JP: このフォームレイアウトセットを削除しますか？この作業は元に戻せません。

en: Delete this message?
ja_JP: このメッセージを削除しますか？

en: Delete this page type? This cannot be undone.
ja_JP: ページタイプを削除しますか？この作業は元に戻せません。

en: Delete this storage location? All files using it will have their storage location reset to the default.
ja_JP: この保存場所を削除しますか？この保存場所を使用していたすべてのファイルの保存場所はデフォルトにリセットされます。

en: Delete this thumbnail type?
ja_JP: サムネイルタイプを削除しますか？

en: Deleted
ja_JP: 削除されました

en: Deleted User
ja_JP: 削除されたユーザー

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
ja_JP: 削除されたページはサイトマップのゴミ箱に移動されます。

[ctx: Deleted user]
en: Deleted (id: %s)
ja_JP: 削除済 (id: %s)

en: Deleting a preset will not affect any layouts that have used that preset in the past.
ja_JP: プリセットの削除は、過去にこのプリセットを使用しているレイアウトには影響しません。

en: Denied by %s
ja_JP: %sに拒否されました。

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Description
ja_JP: 説明

[ctx: Description of a set]
en: Set Description
ja_JP: 説明文を設定

en: Design
ja_JP: デザイン

en: Design &amp; Custom Template
ja_JP: デザイン＆カスタムテンプレート

en: Design &amp; Type
ja_JP: デザインとタイプ

en: Design updated.
ja_JP: デザインが更新されました。

en: Desktop
ja_JP: デスクトップ

[ctx: Destination]
en: To
ja_JP: コピー先

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Determine where users should be redirected to after they login.
ja_JP: ユーザーがログインした後にリダイレクトされるページを設定します。

en: Determines whether compiled LESS stylesheets should output as compressed CSS. Uncompressed stylesheets are slightly larger but easier to read.
ja_JP: LESS スタイルシートのコンパイル時にCSSを圧縮するかどうか。未圧縮のスタイルシートは容量が大きくなりますが、読みやすくなります。

en: Device Visibility
ja_JP: デバイスごとの表示

en: Devices
ja_JP: デバイス

en: Direction
ja_JP: 方向

en: Directory
ja_JP: ディレクトリー

en: Disable
ja_JP: 無効

en: Disable Grid Container
ja_JP: グリッドコンテナを無効化

en: Disable to show a generic error message
ja_JP: 一般的なエラーメッセージを表示するには無効化する

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disallow posts that include banned words?
ja_JP: 禁止ワードが含まれた投稿を承認しませんか？

en: Discard Changes
ja_JP: 変更を破棄

en: Discard Draft
ja_JP: 下書きを破棄

en: Discussion
ja_JP: 掲示板

en: Display
ja_JP: 表示

en: Display Errors
ja_JP: エラーを表示

en: Display Featured Only?
ja_JP: 特集ページのみを表示しますか？

en: Display Mode
ja_JP: 表示モード

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Display Order
ja_JP: 表示順

en: Display Order Reset.
ja_JP: 表示順をリセット

en: Display Ordering Option in Page
ja_JP: 表示順オプションをページに表示

en: Display Page Aliases?
ja_JP: エイリアスページを表示しますか？

en: Display Posting Form
ja_JP: 投稿フォームを表示

en: Display Thumbnail Image
ja_JP: サムネイル画像を表示

en: Display Truncated Description
ja_JP: 説明文を切り詰めて表示

en: Display a List of Tags From
ja_JP: タグリストの表示元

en: Display a custom amount.
ja_JP: 表示レベルを任意指定

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
ja_JP: 特定の月に作成されたページの一覧を表示します。ページは月でソートします。

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
ja_JP: 特定のページタイプを使用するページの一覧を表示します。サイトの全てのページを返すか、あるいは特定のセクション以下のページを返します。

en: Display all.
ja_JP: すべてを表示

en: Display breadcrumb trail.
ja_JP: パンくずリスト形式で表示

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
ja_JP: 公開ページ上の、お使いのconcrete5サイトのユーザーについての情報を表示します。

en: Display links that may require login.
ja_JP: ログインが必要なページへのリンクを表示する。

en: Display order saved.
ja_JP: 並び順が保存されました。

en: Display page aliases.
ja_JP: 転載（エイリアス）ページを表示

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
ja_JP: 表示数よりもアイテムが多い場合、ページ付けインターフェースを表示します。

en: Display property with formatting
ja_JP: プロパティのフォーマットを表示

en: Display sub pages to current +1.
ja_JP: 開始レベルから現在のレベル+1

en: Display sub pages to current.
ja_JP: 開始レベルから現在のレベル

en: Display your images and captions in an attractive slideshow format.
ja_JP: 魅力的なスライドショーの形式で、画像やキャプションを表示します。

en: Displayed in Public Profile.
ja_JP: 公開プロフィールに表示

en: Displayed on Member List.
ja_JP: メンバー一覧に表示

en: Displays a Page's Title
ja_JP: ページタイトル表示

en: Displays a list of months to filter a page list by.
ja_JP: ページリストを絞り込み表示するための月の一覧を表示します。

en: Displays a list of your site's topics, allowing you to click on them to filter a page list.
ja_JP: サイトのトピックの一覧を表示し、クリックするとページリストの絞り込みができます。

en: Displays a quote or paragraph next to biographical information and a person's picture.
ja_JP: 人物の画像の隣に引用文や紹介文を表示させます。

en: Displays a summary of website activity.
ja_JP: ウェブサイトアクティビティーの要約を表示する。

en: Displays an icon, a title, and a short paragraph description.
ja_JP: アイコン、タイトル、短い説明文を表示します。

en: Displays conversations on a page.
ja_JP: このページのコメント欄を表示。

en: Displays pages and data in list or grids.
ja_JP: ページやデータをリストかグリッドで表示する。

en: Displays the value of a page attribute for the current page.
ja_JP: 現在のページのページ属性の値を表示します。

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
ja_JP: 管理画面でWelcome Backウインドウを表示する。

en: Do not cache this page.
ja_JP: このページはキャッシュしない。

en: Do this:
ja_JP: 実行:

en: Do you want to delete this block?
ja_JP: このブロックを削除してもよろしいですか？

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
ja_JP: このブロックを削除してもよろしいですか？このアイテムはオリジナルです。削除すると他のページに転載されたエイリアスブロックも削除されます。

en: Do you want to delete this layout? This will remove all blocks inside it.
ja_JP: このレイアウトを削除してもよろしいですか？削除するとレイアウト内のブロックも削除されます。

[ctx: Doctrine]
en: Refresh Entities
ja_JP: エンティティをリフレッシュ

en: Doctrine Development Mode
ja_JP: Doctine開発モード

en: Document
ja_JP: ドキュメント

en: Domain Blacklist regex
ja_JP: ドメインブラックリスト正規表現

en: Domain Filtering
ja_JP: ドメインフィルタリング

en: Domain Whitelist regex
ja_JP: ドメインホワイトリスト正規表現

en: Done
ja_JP: 完了

en: Dotted
ja_JP: 点線

en: Double
ja_JP: 二重線

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Download File
ja_JP: ダウンロードファイル

en: Download Time
ja_JP: ダウンロード時間

en: Download add-ons from concrete5.org.
ja_JP: concrete5.orgからアドオンをダウンロードします。

en: Download and Install
ja_JP: ダウンロード・インストール

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
ja_JP: concrete5の最新版をダウンロードし、お使いのサイトをアップグレードします。

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
ja_JP: <a href="%s">こちら</a>からパッケージをダウンロードする。

en: Download themes from concrete5.org.
ja_JP: concrete5.orgからテーマをダウンロードします。

en: Downloaded On
ja_JP: ダウンロード日時

en: Downloading zipped files from the file manager, remote updating and marketplace integration requires the Zip extension.
ja_JP: ファイルマネージャーからZip圧縮したファイルをダウンロードしたり、concrete5本体のアップデートやマーケットプレイスに接続するには、Zip拡張が必要です。

en: Drafts
ja_JP: 下書き

en: Drop file here
ja_JP: ここにファイルをドロップ

en: Drop file here or
ja_JP: ファイルをここにドロップ

en: Drop files here to upload
ja_JP: ここにドロップしてファイルをアップロード

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Duplicate Stack
ja_JP: スタックを複製

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
ja_JP: メール機能は無効。このメールはログに記録されましたが、送信されませんでした

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
ja_JP: メール機能は有効。このメールはmail()もしくはmb_send_mail()に送られました。

en: Earliest First
ja_JP: 古い順

en: Earliest first
ja_JP: 一番古いページを最初に

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit %s
ja_JP: %s を編集

en: Edit %s Authentication Type
ja_JP: %s 認証タイプを編集

en: Edit %s Page Type
ja_JP: %s ページタイプを編集

en: Edit %s Template
ja_JP: %s テンプレートを編集

en: Edit Access
ja_JP: 権限の編集

en: Edit Area Design
ja_JP: エリアのデザインを編集

en: Edit Block
ja_JP: ブロック編集

en: Edit Category
ja_JP: カテゴリを編集

en: Edit Container Layout
ja_JP: コンテナーのレイアウトを編集

en: Edit Defaults
ja_JP: デフォルトを編集

en: Edit Details
ja_JP: 詳細を編集

en: Edit External Link
ja_JP: 外部リンクを編集

en: Edit Form
ja_JP: フォームを編集

en: Edit Form Control
ja_JP: フォームコントロールを編集

en: Edit Gathering Template
ja_JP: ギャザリングテンプレートを編集

en: Edit Group
ja_JP: グループを編集

en: Edit Layout
ja_JP: レイアウトを編集

en: Edit Layout Design
ja_JP: レイアウトデザインを編集

en: Edit Menu
ja_JP: 編集メニュー

en: Edit Mode
ja_JP: 編集モード

en: Edit Mode Active
ja_JP: 編集モードが有効になりました

en: Edit Page
ja_JP: 編集モード

en: Edit Permissions
ja_JP: 権限を編集

en: Edit Profile
ja_JP: プロフィール編集

en: Edit Properties
ja_JP: プロパティーを編集

en: Edit Question
ja_JP: 質問を編集

en: Edit Survey
ja_JP: 質問を編集

en: Edit This Page
ja_JP: このページを編集

en: Edit Thumbnail
ja_JP: サムネイルを編集

en: Edit Thumbnail Images
ja_JP: サムネイル画像を編集

en: Edit Topic
ja_JP: トピックを編集

en: Edit anything on this page by clicking the pencil icon.
ja_JP: このページを編集するには、この鉛筆のアイコンをクリックしてください。

en: Edit by
ja_JP: 編集者

en: Edit in Composer
ja_JP: コンポーザーで編集

en: Edit link
ja_JP: リンクを編集

en: Edit the Block
ja_JP: ブロックを編集する

en: Edit this Page
ja_JP: 編集モード

en: Edit your user profile and change password.
ja_JP: あなたのユーザープロフィールやパスワードを変更します。

en: Editable and Required in Profile.
ja_JP: プロフィールで編集可能＆必須項目

en: Editable in Profile.
ja_JP: プロフィールで編集可能

en: Editing Unavailable.
ja_JP: 編集できません。

en: Editor
ja_JP: エディタ

en: Editor Plugins
ja_JP: エディタープラグイン

en: Elegant, spacious theme with support for blogs, portfolios, layouts and more.
ja_JP: ブログ、ポートフォリオ、レイアウトなどをサポートした、エレガントで広々としたテーマ。

en: Elemental
ja_JP: エレメンタル

en: Email
ja_JP: Eメール

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Email Address to Route Emails To
ja_JP: 受付専用メールアドレス

en: Email Importers
ja_JP: メールインポーター

en: Email Notification
ja_JP: システムに関するお知らせ

en: Email Validated
ja_JP: Email確認済み

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Email marked as valid.
ja_JP: メールアドレスが有効として判定されました。

en: Email saved successfully.
ja_JP: Eメールが正常に保存されました。

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
ja_JP: YouTubeビデオを埋め込みます。

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports WebM, Ogg, and Quicktime/MPEG4 formats.
ja_JP: ウェブページにビデオを埋め込みます。WebM、Ogg、QuickTime/MPEG4 フォーマットに対応しています。

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
ja_JP: ページ検索インデックスを空にし、すべてのページを再インデックスします。

en: Empty %s Area
ja_JP: 空の %s エリア

en: Empty Auto-Nav Block.
ja_JP: 空のオートナビブロックです。

en: Empty Content Block.
ja_JP: 空の記事ブロックです。

en: Empty File Block.
ja_JP: 空のファイルブロックです。

en: Empty Image Block.
ja_JP: 空の画像ブロックです。

en: Empty Page
ja_JP: 空白のページ

en: Empty Page List Block.
ja_JP: 空のページリストブロックです。

en: Empty Site
ja_JP: 空白のサイト

en: Empty Trash
ja_JP: ゴミ箱を空にする

en: Enable
ja_JP: 有効

en: Enable Advanced Permissions
ja_JP: 上級権限モードを有効にする

en: Enable Attachment Overrides
ja_JP: ファイル添付のオーバーライドを有効にする

en: Enable Attachments
ja_JP: ファイル添付を有効にする。

en: Enable Cache
ja_JP: キャッシュを有効

en: Enable Comment Rating
ja_JP: コメント評価機能を有効

en: Enable Grid Container
ja_JP: グリッドコンテナを有効化

en: Enable Help
ja_JP: ヘルプを有効化

en: Enable New Topics
ja_JP: トピック追加を有効

en: Enable Other Blocks to Filter This Page List.
ja_JP: 他のブロックからこのページリストの絞り込みを有効にする。

en: Enable Posting
ja_JP: 投稿を有効化

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
ja_JP: 来訪者が新規ユーザーアカウントを作成できるようにするユーザー登録の公開を有効にします。

en: Enable Scroll Wheel
ja_JP: スクロールホイールを有効にする

en: Enable Toolbar Titles
ja_JP: ツールバータイトルを有効化

en: Enable custom permissions for this file set.
ja_JP: このセットでは権限設定の変更を許可する。

en: Enable file selection from file manager.
ja_JP: ファイルマネージャーからのファイルの選択を有効にします。

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
ja_JP: メンテナンスモードを有効または無効にします。メンテナンスモードでは、管理者のみがサイトを閲覧できます。開発時、テスト時、一時的にサイトを閉じたい時に役立ちます。

en: Enable page selection from sitemap.
ja_JP: サイトマップからのページの選択を有効にします。

en: Enable pretty URLs and tracking codes.
ja_JP: プリティURL、トラッキングコードを有効にする。

en: Enable public profiles.
ja_JP: 公開プロフィールを使用する。

en: Enable user defined time zones.
ja_JP: ユーザー毎のタイムゾーン設定を有効にする。

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Encryption
ja_JP: 暗号

[ctx: End date]
en: To
ja_JP: 終了

en: Ends
ja_JP: 終了

en: Ends %s.
ja_JP: 終了　%s

en: Ensure that your site ONLY renders at the canonical URL or the canonical SSL URL.
ja_JP: サイトをカノニカルURLまたはカノニカルSSL URLでのみアクセス可能にします。

en: Ensure that your site is viewable at the URL(s) above before you check the checkbox below.
            If not, doing so may render your site unviewable until you can manually undo this change.
ja_JP: このチェックボックスをチェックする前に、サイトが上記で指定したURLで閲覧可能かどうかを確認してください。
    指定されたURLで閲覧(アクセス)できない場合、手動でこの変更を元に戻すまで、サイトが閲覧不可能になります。

en: Ensure your software is up to date and stable.
ja_JP: お使いのソフトウェアが最新かつ安定した状態であることを確認してください。

en: Enter Edit Mode
ja_JP: 編集モードに入る

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
ja_JP: ブロックされたいIPアドレスを1行1アドレス毎に入力してください。アドレスの範囲を指定されたい場合は、ワイルドカード(*)を使用してください。（例：「192.168.15.*」と入力すると、192.168.15.1から、192.168.15.255までのアドレスがブロックされます。）

en: Enter URL to valid file(s)
ja_JP: ファイルが保存されているURLを入力してください

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
ja_JP: ゲストブックのタイトルを入力し、お好みの日付書式を指定してください。コメント、承認、CAPTCHAを有効にするかどうかを選択します。ゲストブックに投稿があった際に通知がほしい場合はメールアドレスを指定してください。

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
ja_JP: 地図のタイトルを入力し、地図に表示したい場所の住所を入力してください。最後に、地図のズーム値を設定してください。このブロックを追加すると、Googleが住所から位置を割り出してブロック内に表示します。

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
ja_JP: 住所を入力するとGoogle Mapでその場所の地図が表示されます。

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
ja_JP: ユーザー登録したメールアドレスを入力してください。パスワードリセットの方法をお送りします。

en: Enter your new password below.
ja_JP: 新しいパスワードを入力してください。

en: Entire Page
ja_JP: 全ページ

en: Entire Site
ja_JP: サイト全体

en: Entities
ja_JP: エンティティ

en: Environment
ja_JP: サーバー設定一覧

en: Environment Information
ja_JP: 環境情報

en: Equal To
ja_JP: 〜に等しい

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error Message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Error Processing Importer Mail
ja_JP: メール取り込み処理エラー

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
ja_JP: ファイル %s の削除中にエラーが発生しました。フォルダー %s の権限を確認してください。

en: Error detail
ja_JP: エラー詳細

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
ja_JP: concrete5マーケットプレイスとの接続中にエラーが発生しました。curlと他の必須ライブラリがインストールされているかどうかを確認してください。

en: Error saving user point record: %s
ja_JP: ユーザポイント記録保存エラー: %s

en: Error writing to file %s
ja_JP: ファイル %s の書き込みエラー

en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
ja_JP: エラー: 必須ページ属性 "%s" が存在しません。

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
ja_JP: ウェブサイトのロゴを変更しても、サイト名はメールの文面に含まれていることがあります。

en: Every
ja_JP: 定期

en: Every %s (default setting).
ja_JP: 毎 %s（デフォルト設定）

en: Every Day
ja_JP: 毎日

en: Every Month
ja_JP: 毎月

en: Every Week
ja_JP: 毎週

en: Everything But Selected
ja_JP: 選択されていないものすべて

en: Everywhere
ja_JP: すべて

en: Example
ja_JP: 例

en: Example: %s
ja_JP: 例: %s

en: Example: %ssome/path
ja_JP: 例: %ssome/path

en: Exclude system pages.
ja_JP: システムページを除く

en: Excluded
ja_JP: 除外

en: Excluded URL Word List
ja_JP: URL除外語の一覧

en: Excluded Users/Groups
ja_JP: 除外されたユーザー／グループ

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
ja_JP: 期間指定権限設定に含まれないユーザー／グループ

en: Existing Backups
ja_JP: 存在しているバックアップ

en: Existing page template.
ja_JP: 存在するページテンプレートです。

en: Exit Edit Mode
ja_JP: 編集モード終了

en: Exit Preview
ja_JP: プレビューを抜ける

en: Expand
ja_JP: 開く

en: Expiration Action
ja_JP: 期限切れの操作

en: Expiration Date
ja_JP: 期限日時

en: Expire Pages from Cache
ja_JP: ページのキャッシュ期限

en: Expires In
ja_JP: 期限

en: Export to CSV
ja_JP: CSVに出力

en: Extend concrete5
ja_JP: concrete5を拡張

en: Extension
ja_JP: 拡張子

en: External Form
ja_JP: 外部フォーム

en: External Link deleted.
ja_JP: 外部リンクが削除されました。

en: External Link updated.
ja_JP: 外部リンクを更新しました。

en: External SMTP Server
ja_JP: 外部SMTPサーバー

en: External URL
ja_JP: 外部URL

en: External marketplace support has been disabled for this website.
ja_JP: 外部マーケットプレイスの利用はウェブサイトによって無効になっています。

en: F d, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: Failed Registration
ja_JP: ユーザー登録に失敗

en: Failed authentication: %s
ja_JP: 認証に失敗: %s

en: Failed to complete authentication.
ja_JP: 認証に失敗しました。

en: Failed to create zip file as "%s": %s
ja_JP: ZIPファイル "%s" を作成できませんでした: %s

en: Failed to render filter view.
ja_JP: フィルタービューの生成に失敗しました。

en: Fall Back To Gravatar
ja_JP: Gravatarへフォールバック

en: Favorites
ja_JP: お気に入り

en: Feature
ja_JP: 特色

en: Featured Add-On
ja_JP: 注目アドオン

en: Featured Items
ja_JP: おすすめ

en: Featured Theme
ja_JP: おすすめのテーマ

en: Featured pages only.
ja_JP: 特集ページのみ。

en: Features a theme from concrete5.org.
ja_JP: concrete5.org の注目テーマ。

en: Features an add-on from concrete5.org.
ja_JP: concrete5.org での注目アドオン

en: Feed Added.
ja_JP: フィードが追加されました。

en: Feed Deleted.
ja_JP: フィードが削除されました。

en: Feed Title
ja_JP: フィードタイトル

en: Feed URL
ja_JP: フィードURL

en: Feed Updated.
ja_JP: フィードが更新されました。

[ctx: FeedDescription]
en: concrete5 Blog
ja_JP: concrete5 ブログ

[ctx: FeedTitle]
en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
ja_JP: RSSやATOMフィードを取得し表示します。

en: Fewer Than
ja_JP: 〜より少ない

en: Field available in "Advanced Search".
ja_JP: 「詳細検索」に表示する

en: Field available in Dashboard Page Search.
ja_JP: 管理画面のページ検索で使用する

en: Field available in Dashboard User Search.
ja_JP: 管理画面のユーザー検索で使用する

en: Field available in File Manager Search.
ja_JP: ファイルマネージャー検索で有効にする

en: File
ja_JP: ファイル

en: File %s could not be found.
ja_JP: ファイル %s が見つかりませんでした。

en: File Attachment Management
ja_JP: 添付ファイル管理

en: File Attribute Created.
ja_JP: ファイル属性が作成されました。

en: File Attribute Deleted.
ja_JP: ファイル属性が削除されました。

en: File Attribute Updated.
ja_JP: ファイル属性が更新されました。

en: File Content
ja_JP: ファイルコンテンツ

en: File Manager
ja_JP: ファイルマネージャー

en: File Manager Permissions
ja_JP: ファイルマネージャー権限

en: File Name
ja_JP: ファイル名

en: File Not Found.
ja_JP: ファイルが見つかりません。

en: File Preview
ja_JP: ファイル プレビュー

en: File Set
ja_JP: ファイルセット

en: File Set Name
ja_JP: ファイルセット名

en: File Sets
ja_JP: ファイルセット

en: File Storage Locations
ja_JP: ファイル保存場所

en: File Upload
ja_JP: ファイル添付

en: File Uploader
ja_JP: ファイルアップローダー

en: File Version ID
ja_JP: ファイルバージョンID

en: File name
ja_JP: ファイル名

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりませんでした

en: File not found.
ja_JP: ファイルが見つかりません。

en: File password saved successfully.
ja_JP: ファイルパスワードが正常に保存されました。

en: File replaced successfully.
ja_JP: ファイルが正常に置き換えられました。

en: File search columns saved successfully.
ja_JP: ファイル検索の項目が正常に保存されました。

en: File set deleted successfully.
ja_JP: ファイルセットが正常に削除されました。

en: File set updated successfully.
ja_JP: ファイルセットが正常に更新されました。

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
ja_JP: ファイルセットはサイトのファイルを整理しグループ分けする柔軟な手段を提供します。

en: File sets updated successfully.
ja_JP: ファイルセットが正常に更新されました。

en: File size exceeds limit
ja_JP: ファイルサイズが制限を超えています

en: File storage location added.
ja_JP: ファイル保存場所が追加されました’。

en: File storage location removed.
ja_JP: ファイル保存場所が削除されました。

en: File storage location saved successfully.
ja_JP: ファイル保存場所が正常に保存されました。

en: File storage location saved.
ja_JP: ファイル保存場所が保存されました。

en: File to Include
ja_JP: 読み込むファイル

en: File to include
ja_JP: 読み込むファイル

en: File updated successfully.
ja_JP: ファイルが正常に更新されました。

en: File uploaded successfully.
ja_JP: ファイルが正常にアップロードされました。

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Files in Set
ja_JP: セット内のファイル

en: Files in no sets.
ja_JP: セット定義されていないファイル

en: Files in the theme were activated successfully.
ja_JP: テーマ中のファイルが正常に有効化されました。

en: Files updated successfully.
ja_JP: ファイルが正常に更新されました。

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Filter By
ja_JP: 絞り込み

en: Filter By Page Type
ja_JP: ページタイプで絞り込む

en: Filter By Topic
ja_JP: トピックで絞り込み

en: Filter By:
ja_JP: 絞り込み：

en: Filter Sets
ja_JP: セットを絞り込む

en: Filter by Parent Page
ja_JP: 親ページで絞り込み

en: Filter by Public Date
ja_JP: 日付で絞り込み

en: Filtering
ja_JP: フィルタ

en: Finalize Crop
ja_JP: 切り抜きを確定

en: Finally, <a href="%s" target="_blank">the forum</a> is full of helpful community members that make concrete5 so great.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">フォーラム</a>（英語）で質問することもできます。concrete5日本語サイトにもフォーラムがあります。

en: Find jobs by set instead of job handle
ja_JP: ジョブハンドルの代わりにセットでジョブを探す

en: Finishing.
ja_JP: 完了。

en: First Level
ja_JP: 最初の階層

en: First, click the "Edit Page" button. This will enter edit mode for this page.
ja_JP: まず、「このページを編集」ボタンをクリックし、このページを編集モードに切り替えてください。

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
ja_JP: まず、下のURLがこのジョブを開始したい時間に実行されるようにしてください：

en: Five Most Recent Downloads
ja_JP: 最近ダウンロードされた5件

en: Flag As Spam
ja_JP: スパム報告する

en: Flag as Spam
ja_JP: スパム報告

en: Flag type already initialized.
ja_JP: 報告タイプはすでに初期化されています。

en: Flash Embed - Legacy method
ja_JP: Flash埋め込み - 古い方法

en: Flat
ja_JP: フラット

en: Flat View
ja_JP: フラットビュー

en: Font Color
ja_JP: フォント色

en: Font Family
ja_JP: フォントファミリー

en: Font Size
ja_JP: 文字サイズ

en: Font Weight
ja_JP: フォントウェイト

en: Footer Contact
ja_JP: フッターコンタクト

en: Footer Legal
ja_JP: フッター規約

en: Footer Navigation
ja_JP: フッターナビゲーション

en: Footer Site Title
ja_JP: フッターサイトタイトル

en: Footer Social
ja_JP: フッターソーシャル

en: Footer of the page
ja_JP: ページのフッター

en: For adding HTML by hand.
ja_JP: HTMLのコードを直接追加。

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists at %s
ja_JP: グループ自動化のカスタマイズを行なうには、自動化グループコントローラー %s が必要です。

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists.
ja_JP: グループ自動化のカスタマイズを行なうには、自動化グループコントローラーが必要です。

en: Force file to download
ja_JP: ファイルのダウンロードを強制

en: Forever
ja_JP: 無期限

en: Forgot Password
ja_JP: パスワード再発行

en: Forgot Your Password?
ja_JP: パスワードを忘れた方はこちら

en: Form
ja_JP: フォーム

en: Form Captcha
ja_JP: フォームCaptcha

en: Form Name
ja_JP: フォーム名

en: Form Results
ja_JP: フォーム一覧

en: Form factors for pages in your site.
ja_JP: サイト上のページの構成を決定します。

en: Form layout set added.
ja_JP: フォームレイアウトセットが追加されました。

en: Form layout set deleted.
ja_JP: フォームレイアウトセットが削除されました。

en: Form layout set updated.
ja_JP: フォームレイアウトセットが更新されました。

en: Format of Date Properties
ja_JP: 日付プロパティのフォーマット

en: Format: %s.
ja_JP: フォーマット: %s

en: Formatting
ja_JP: フォーマット

en: Formatting Style
ja_JP: フォーマットスタイル

en: Found on Page
ja_JP: 表示ページ

en: Frame Options
ja_JP: フレームオプション

en: Free
ja_JP: 無料

en: Free-Form Layout
ja_JP: 自由形式のレイアウト

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: FAQ

en: Frequently Asked Questions Block
ja_JP: FAQブロック

en: Frequently Used
ja_JP: よく使う

en: Frequently added page types are always visible in the Pages panel.
ja_JP: よく追加されるページタイプはページパネルに常に表示されます。

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: From Page Type Defaults
ja_JP: ページタイプのデフォルトから

en: From here you can change your page template and customize your page's styles.
ja_JP: ここからページテンプレートの変更と、ページのスタイルのカスタマイズが行なえます。

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
ja_JP: 差出人: %s
    日付: %s
    件名: %s

en: Full Article
ja_JP: 記事全文

en: Full Name
ja_JP: お名前

en: Full Page Caching
ja_JP: フルページキャッシュ

en: Full Page Index
ja_JP: フルページインデックス

en: Full Record
ja_JP: 詳細情報

en: Full Site
ja_JP: フルサイト

en: Full Sitemap
ja_JP: フルサイトマップ

en: Full page caching can dramatically improve page speed for pages that don't need to have absolutely up-to-the-minute content.
ja_JP: 常に最新のコンテンツを表示する必要のないページについては、フルページキャッシュを使うことでページの表示速度を劇的に改善することができます。

en: Full page caching settings saved.
ja_JP: フルページキャッシュ設定を保存しました。

en: GZip Archive
ja_JP: GZip書庫

en: Gathering
ja_JP: ギャザリング

en: Gathering Display
ja_JP: ギャザリング表示

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Flickr Feed
ja_JP: Flickr フィード

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: RSS Feed
ja_JP: RSSフィードタイトル

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Site Page
ja_JP: サイトページ

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Basic
ja_JP: 基本

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Featured Item
ja_JP: 特集アイテム

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Byline Description Center
ja_JP: イメージバイライン説明中寄せ

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Conversation
ja_JP: 画像コメント欄

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Masthead Description Center
ja_JP: イメージマストヘッド説明中寄せ

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Overlay Headline
ja_JP: イメージオーバーレイ見出し

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Sharing Link
ja_JP: イメージ共有リンク

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Large Image
ja_JP: 大きい画像

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Byline Description
ja_JP: マストヘッドバイライン説明

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Description
ja_JP: マストヘッド説明

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Left
ja_JP: マストヘッド画像バイライン左寄せ

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Right
ja_JP: マストヘッド画像バイライン右寄せ

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Left
ja_JP: マストヘッド画像左寄せ

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Right
ja_JP: マストヘッド画像右寄せ

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail & Description Center
ja_JP: サムネイル & 説明センター

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Date
ja_JP: タイトル、日付

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Description
ja_JP: タイトル、説明

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title Date & Description
ja_JP: タイトル、日付、説明

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title, Date & Comments
ja_JP: タイトル、日付、コメント

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Tweet
ja_JP: ツイート

en: General
ja_JP: 一般

en: Generate the sitemap.xml file
ja_JP: sitemap.xmlファイルを生成する

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
ja_JP: 検索エンジンがあなたのサイトをクロールする際に使われるsitemap.xmlファイルを生成します。

en: Get Content From
ja_JP: コンテンツを取得する対象

en: Get Help
ja_JP: サポートを依頼

en: Get More Add-Ons
ja_JP: 他のアドオンを入手

en: Get More Blocks
ja_JP: 他のブロックを入手

en: Get More Themes
ja_JP: 他のテーマを入手

en: Get data from forms and logs.
ja_JP: フォームやログの情報を閲覧

en: Get message URL.
ja_JP: メッセージ URL を取得する。

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
ja_JP: concrete5に関する質問があれば、concrete5-japan.orgのフォーラムに

en: Get submission data.
ja_JP: 送信データを取得します。

en: Get support from developers.
ja_JP: 開発者からサポートを受ける。

en: Global mail settings saved.
ja_JP: グローバルメール設定が保存されました。

en: Go
ja_JP: 実行

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: Go back
ja_JP: 戻る

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
ja_JP: 管理画面の<a href="%s">機能を追加</a>ページに行ってください。

en: Google Map
ja_JP: Googleマップ

en: Google Map disabled in edit mode.
ja_JP: Google Mapは編集モードでは表示されません。

en: Google allows accounts be created against custom domains like "example.com". These lists allow you to use standard PHP regular expressions to filter against the domain name or email address. For example user@example.com would filter against "example.com".
ja_JP: Googleは "example.com" のような特定のドメインに対してアカウントを発行することができます。このリストでは、PHPの正規表現を使ってドメイン名やメールアドレスをフィルタリングすることができます。例えば、user@example.com は "example.com" でフィルタリングできます。

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
ja_JP: concrete5.org の最新ニュースを取得する。

en: Gravatar Image Set
ja_JP: Gravatar画像セット

en: Greenwich Mean Time
ja_JP: グリニッジ標準時

en: Grid:
ja_JP: グリッド:

en: Grids
ja_JP: グリッド

en: Groove
ja_JP: 谷線

en: Group
ja_JP: グループ

en: Group Details
ja_JP: グループ詳細

en: Group Set
ja_JP: グループセット

en: Group Sets
ja_JP: グループセット

en: Group added successfully
ja_JP: グループが正常に追加されました

en: Group attributes into sets for easier organization
ja_JP: グループをセットにまとめて整理しやすく。

en: Group deleted successfully.
ja_JP: グループが正常に削除されました。

en: Group set added successfully.
ja_JP: グループセットが正常に追加されました。

en: Group set deleted successfully.
ja_JP: グループセットが正常に削除されました。

en: Group set updated successfully.
ja_JP: グループセットが正常に更新されました。

en: Group sets
ja_JP: グループセット

en: Group to enter on registration
ja_JP: 登録時に入れるグループ

en: Group update successfully
ja_JP: グループが正常に更新されました

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
ja_JP: ゲストグループとは、サイトに登録していない訪問者を表します。

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
ja_JP: 登録ユーザーとは、すべての登録済みユーザーを表します。

[ctx: GroupName]
en: Administrators
ja_JP: 管理者

[ctx: GroupName]
en: Guest
ja_JP: ゲスト

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
ja_JP: 登録ユーザー

en: Grouped by Set
ja_JP: セットごとに

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Groups moved successfully.
ja_JP: グループが正常に移動されました。

en: Guest
ja_JP: ゲスト

en: Guide: Add Content
ja_JP: ガイド：コンテンツの追加

en: Guide: Change Content
ja_JP: ガイド：コンテンツの変更

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
ja_JP: HTML/WYSIWYGエディター付テキストブロックです。

en: Handle
ja_JP: ハンドル

en: Handle required.
ja_JP: ハンドル（半角英文字）は必須です。

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
ja_JP: ハンドルは文字、数字、アンダースコア記号しか含めることはできません。

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
ja_JP: concrete5はお使いのサイトをトップ・コンディションで運用するために、メール投稿の処理、検索エンジンインデックス用のサイトマップのアップデートなどのタスクを実行します。三角のアイコンをクリックすることでそれぞれのジョブを実行できます。ジョブの実行が完了すると完了メッセージが表示されます。

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
ja_JP: インストールに問題がありますか？<a href="%s">インストールに関するヘルプフォーラム</a>を確認するか、<a href="%s">ホスティングサービス</a>もご用意しています。

en: Header 1
ja_JP: 見出し1

en: Header 2
ja_JP: 見出し2

en: Header 3
ja_JP: 見出し3

en: Header 4
ja_JP: 見出し4

en: Header 5
ja_JP: 見出し5

en: Header Navigation
ja_JP: ヘッダーナビゲーション

en: Header Search
ja_JP: ヘッダー検索

en: Header Site Title
ja_JP: ヘッダーサイトタイトル

en: Header of the page
ja_JP: ページのヘッダー

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hide
ja_JP: 隠す

en: Hide API secret
ja_JP: API秘密キーを非表示

en: Hide All
ja_JP: すべて隠す

en: Hide secret key
ja_JP: 秘密キーを隠す

en: Hide the current content on a particular type of device. Un-check a device below to hide the content.
ja_JP: 現在のコンテンツを特定のデバイスで非表示にできます。下のデバイスの選択を解除してください。

en: Highest Rated
ja_JP: 評価の高い

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Horizontal Position
ja_JP: 水平位置

en: Horizontal Rule
ja_JP: 水平線

en: Horizontally
ja_JP: 水平

en: Horizontally & Vertically
ja_JP: 水平＆垂直

en: Hours
ja_JP: 時間

en: How Many Levels Below Parent?
ja_JP: 親ページの下何階層まで含める？

en: How long will this permission be valid for?
ja_JP: この権限が有効な期間は？

en: INVALID ACTION
ja_JP: 無効な操作

en: IP Address
ja_JP: IPアドレス

en: IP Blacklist
ja_JP: IPブラックリスト

en: IP Blacklist settings saved.
ja_JP: IPブラックリスト設定が保存されました。

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Icon removed successfully.
ja_JP: アイコンが正常に削除されました。

en: Icons updated successfully.
ja_JP: アイコンが正常に更新されました。

en: If a badge is assigned to this action, the first time this user performs this action they will be granted the badge.
ja_JP: このアクションにバッジが関連付けられていると、ユーザーがアクションを実行することによってバッジが付与されます。

en: If checked, this site will only be available at the host, port and SSL combination chosen above.
ja_JP: チェックされていると、このサイトは設定されたホスト、ポート、SSLの組み合わせでのみ閲覧できるようになります。

en: If there is an account associated with this email, instructions for resetting your password have been sent.
ja_JP: このメールアドレスと接続されたアカウントがある場合、パスワードのリセットの案内が送られています。

en: If used, height can only be an integer, with no units.
ja_JP: もし指定する場合は、高さは数値で入力してください。制限はありません。

en: If used, height must be greater than zero.
ja_JP: もし指定する場合は、高さはゼロ以上で入力してください。

en: If you are running a site at multiple domains, enter the canonical domain here. This will be used for sitemap generation, any other purposes that require a specific domain. You can usually leave this blank.
ja_JP: サイトを複数のドメインで運用している場合は、カノニカルドメインをこちらに記入してください。この設定は、sitemap.xmlの生成やその他のドメインが必要になる処理で使われます。通常は空のままで構いません。

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
ja_JP: お使いのサイトが不審な挙動をしたり、古いコンテンツが表示されている場合は、キャッシュをクリアしてみてください。もし頻繁にキャッシュをクリアしなければならないようであれば、キャッシュとスピード設定からキャッシュをオフにしたほうがよいでしょう。

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
ja_JP: このサイトで古い情報が表示されたり、不明な結果を出している場合、サイトキャッシュを削除する事によって解決する場合があります。

en: Ignore
ja_JP: 無視

en: Ignored
ja_JP: 無視

en: Illegal variable name '%s' in element args.
ja_JP: エレメントの引数「%s」は不正な変数名です。

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image Caption
ja_JP: 画像キャプション

en: Image Hover
ja_JP: ホバー画像

en: Image Link
ja_JP: 画像リンク

en: Image Manipulation Available
ja_JP: 画像編集が利用可能

en: Image Slider
ja_JP: 画像スライダー

en: Image Slider disabled in edit mode.
ja_JP: 画像スライダーは編集モードでは表示されません。

en: Image Web Link
ja_JP: 画像Webリンク

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Filter
ja_JP: フィルター

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Position
ja_JP: ポジション

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Blur
ja_JP: ぼかし

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Gaussian Blur
ja_JP: ガウシアンブラー

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Grayscale
ja_JP: グレースケール

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: None
ja_JP: なし

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Sepia
ja_JP: セピア

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Vignette
ja_JP: ビネット

en: Important Information about Backup & Restore
ja_JP: バックアップとリストアについて重要なお知らせ

en: Important Notices
ja_JP: 重要なお知らせ

en: Importer saved.
ja_JP: メールインポーターが保存されました。

en: Importing files.
ja_JP: ファイルの取り込み中。

en: In Group
ja_JP: グループ内

en: In One List
ja_JP: 一覧で

en: In-Page Sitemap
ja_JP: サイトマップ表示

en: Inactive Users
ja_JP: 未認証ユーザー

en: Inbox
ja_JP: 受信箱

en: Inbox for site-specific messages.
ja_JP: 当サイトのメッセージ受信箱です。

en: Include All Sub-Pages of Parent?
ja_JP: 親のサブページをすべて含めますか？

en: Include Page Description
ja_JP: ページの説明を含める

en: Include Page Name
ja_JP: ページ名を含める

en: Include Public Page Date
ja_JP: 日付を含める

en: Include Summary
ja_JP: サマリーを含む

en: Include System Pages in Sitemap
ja_JP: サイトマップにシステムページを含める

en: Include WebM, Ogg, and MP4 file types for best cross-browser results
ja_JP: クロスブラウザ対応のため、WebM、Ogg、MP4 ファイルタイプを含むことを推奨

en: Include all child pages
ja_JP: すべての子ページを含む

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
ja_JP: 外部で作成されたフォームスクリプトをページに埋め込みます。

en: Included
ja_JP: 含む

en: Included Pages
ja_JP: 含まれるページ

en: Included Users/Groups
ja_JP: 含まれるユーザー／グループ

en: Included Users/Groups with timed permissions
ja_JP: 期間指定権限設定に含まれるユーザー／グループ

en: Included in Composer?
ja_JP: コンポーザーで選択可能にしますか？

en: Incorrect captcha code
ja_JP: captchaの入力が間違っていました。

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
ja_JP: 認証画像の文字が違います。画像に表示されている文字を確認し、再度入力してください。

en: Increase Toolbar Font Size
ja_JP: ツールバーフォントサイズを大きくする

en: Indent
ja_JP: インデント

en: Index Search Engine - All
ja_JP: 検索エンジンインデックス（すべて）

en: Index Search Engine - Updates
ja_JP: 検索エンジンインデックス（更新）

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
ja_JP: インデックスがクリアされました。自動実行ジョブのページからサイトを再インデックスする必要があります。

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
ja_JP: インデックスが部分的に更新されました。 %s ページが索引済み (最大値) このジョブを再実行すると残りを索引します。

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
ja_JP: 検索を高速かつ正確に行うため、サイトのインデックス（索引）を作成します。最後にインデックスを生成してから変更のあったページのみ再インデックスを行います。

en: Index updated.
ja_JP: 検索インデックスが更新されました。

en: Index updated. %s pages indexed.
ja_JP: インデックスを更新しました。 %s ページをインデックスしました。

en: Indexing Method
ja_JP: インデックス方式

en: Indexing complete. Index is up to date
ja_JP: インデックスが作成されました。インデックスは最新です

en: Indian Ocean
ja_JP: インド洋

en: Inherit page type default permissions.
ja_JP: ページタイプのデフォルトの権限設定を継承する。

en: Inherit the permissions of this page.
ja_JP: このページの権限を継承する。

en: Input Format
ja_JP: 入力タイプ

en: Insert
ja_JP: 挿入

en: Insert Character
ja_JP: 特殊文字の挿入

en: Insert File
ja_JP: ファイルを挿入

en: Insert Horizontal Rule
ja_JP: 水平線を挿入

en: Insert Image
ja_JP: 画像を追加

en: Insert Link to File
ja_JP: ファイルへのリンクを挿入

en: Insert Table
ja_JP: テーブルを挿入

en: Insert Video
ja_JP: ビデオを追加

en: Insert link
ja_JP: リンクを追加

en: Inset
ja_JP: 内線

en: Inspect
ja_JP: 検査

en: Install
ja_JP: インストール

en: Install %s
ja_JP: インストール %s

en: Install Update
ja_JP: 更新をインストール

en: Install add-ons & themes.
ja_JP: アドオンとテーマをインストール

en: Install concrete5
ja_JP: concrete5をインストール

[ctx: InstallError]
en: %s.<br><br>Trace:<br>%s
ja_JP: %s.<br><br>トレース:<br>%s

en: Installation Notes
ja_JP: インストール時の注意事項

[ctx: InstallationHelpForums]
en: http://www.concrete5.org/community/forums/installation
ja_JP: http://concrete5-japan.org/community/forums/install/

en: Installed Block Types
ja_JP: インストールされたブロックタイプ

en: Installed Rating Types
ja_JP: インストール済み評価タイプ

en: Installing attributes.
ja_JP: 属性をインストール中。

en: Installing automated jobs.
ja_JP: 自動実行ジョブをインストール中。

en: Installing dashboard.
ja_JP: 管理画面をインストール中。

en: Installing login and registration pages.
ja_JP: ログイン・ユーザー登録ページをインストール中。

en: Installing permissions & workflow.
ja_JP: 権限とワークフローをインストール中。

en: Intelligent Search
ja_JP: 検索

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
ja_JP: インターフェース設定が保存されました。一度ログアウトしてからログインして、管理画面のメッセージを更新してください。

en: Intermediate
ja_JP: 中級者

en: Internal
ja_JP: 内部

en: Internal Block Types
ja_JP: 内部ブロックタイプ

en: Internationalization Support
ja_JP: 多言語サポート

en: Invalid Attribute Type.
ja_JP: 無効な属性タイプです。

en: Invalid Authentication Type
ja_JP: 無効な認証タイプ

en: Invalid Authentication Type Handle
ja_JP: 無効な認証タイプハンドルです

en: Invalid Authentication Type ID
ja_JP: 無効な認証タイプIDです

en: Invalid Block Object.
ja_JP: 無効なブロックオブジェクトです。

en: Invalid Conversation.
ja_JP: 無効なコメント欄です。

en: Invalid Error Code
ja_JP: 無効なエラーコード

en: Invalid File Dimensions
ja_JP: 無効なファイルサイズ

en: Invalid File Extension
ja_JP: 無効なファイル拡張子

en: Invalid File.
ja_JP: 無効なファイルです。

en: Invalid ID
ja_JP: 無効なIDです

en: Invalid Job set.
ja_JP: 無効なジョブセットです。

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
ja_JP: 無効な認証キーです。パスワードリセットのページに行き、新しい認証キーを発行してください。

en: Invalid Package.
ja_JP: 無効なパッケージです。

en: Invalid Page.
ja_JP: 無効なページです。

en: Invalid Permissions
ja_JP: 無効な権限です

en: Invalid Request, please attempt login again.
ja_JP: 無効なリクエストです、もう一度ログインしてみてください。

en: Invalid Request.
ja_JP: 無効なリクエストです。

en: Invalid SQL in order by
ja_JP: SQLの order by に不正な語句

en: Invalid Section
ja_JP: 無効なセクション

en: Invalid Token
ja_JP: 無効なトークン

en: Invalid Token.
ja_JP: 不正なトークンです。

en: Invalid Username
ja_JP: 不正なユーザーIDです。

en: Invalid Workflow Type.
ja_JP: 不正なワークフロータイプです。

en: Invalid anti-spam library.
ja_JP: 無効なアンチスパム・ライブラリーです。

en: Invalid attribute ID.
ja_JP: 属性IDが無効です。

en: Invalid attribute set.
ja_JP: 属性セットが無効です。

en: Invalid backup file specified.
ja_JP: 無効なバックアップファイルが指定されました。

en: Invalid block
ja_JP: 無効なブロック

en: Invalid block type handle: %s
ja_JP: 不正なブロックタイプのハンドル : %s

en: Invalid block.
ja_JP: 無効なブロック

en: Invalid captcha library.
ja_JP: 無効なCaptchaライブラリーです。

en: Invalid characters in group set name.
ja_JP: グループセット名として使えない文字が含まれています。

en: Invalid characters in page template name.
ja_JP: ページテンプレート名として使えない文字が含まれています。

en: Invalid characters in workflow name.
ja_JP: ワークフロー名として使えない文字が含まれています。

en: Invalid column definition: %s in table %s
ja_JP: 不正なカラム定義: %s（テーブル %s）

en: Invalid control
ja_JP: 無効なコントロール

en: Invalid conversation post token.
ja_JP: コメント欄の投稿トークンが無効です。

en: Invalid conversation.
ja_JP: 無効なコメント欄です。

en: Invalid dimensions.
ja_JP: 無効なサイズです。

en: Invalid domain.
ja_JP: 無効なドメイン

en: Invalid editor handle.
ja_JP: 無効なエディターハンドルです。

en: Invalid email address or password.
ja_JP: 無効なメールアドレスとパスワードです。

en: Invalid email address provided.
ja_JP: 無効なメールアドレスです。

en: Invalid email address.
ja_JP: 無効なメールアドレスです。

en: Invalid feed.
ja_JP: 無効なフィードです。

en: Invalid file dimensions, please rescan this file.
ja_JP: 不正なサイズです。ファイルを再スキャンしてください。

en: Invalid file extension
ja_JP: 無効なファイル拡張子です

en: Invalid file extension.
ja_JP: 無効なファイル拡張子です。

en: Invalid file storage location object.
ja_JP: ファイル保存場所オブジェクトが無効です。

en: Invalid file version.
ja_JP: 無効なファイルバージョンです。

en: Invalid file.
ja_JP: 無効なファイルです。

en: Invalid flag type.
ja_JP: 不正な報告タイプです。

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
ja_JP: 無効なフォームのトークンです。再読み込みして送信しなおしてください。

en: Invalid group ID.
ja_JP: 無効なグループIDです。

en: Invalid group set.
ja_JP: 無効なグループセット

en: Invalid group.
ja_JP: 無効なグループです。

en: Invalid language identifier
ja_JP: 無効な言語識別子です。

en: Invalid layout object.
ja_JP: 無効なレイアウトオブジェクトです。

en: Invalid layout preset object.
ja_JP: 無効なレイアウトプリセットオブジェクトです。

en: Invalid link.
ja_JP: 無効なリンクです。

en: Invalid marketplace item ID.
ja_JP: マーケットプレイスアイテムIDが無効です。

en: Invalid marketplace item object.
ja_JP: 無効なマーケットプレイスアイテムオブジェクトです。

en: Invalid message
ja_JP: 無効なメッセージ

en: Invalid message object.
ja_JP: 無効なメッセージオブジェクトです。

en: Invalid node.
ja_JP: 無効なノードです。

en: Invalid or non-customizable theme.
ja_JP: カスタマイズできないテーマです。

en: Invalid package.
ja_JP: 無効なパッケージです。

en: Invalid page template
ja_JP: 無効なページテンプレート

en: Invalid page template object.
ja_JP: 無効なページテンプレートオブジェクトです。

en: Invalid page template.
ja_JP: 無効なページテンプレートです。

en: Invalid page type object.
ja_JP: 無効なページタイプオブジェクトです。

en: Invalid page type publish target type.
ja_JP: 公開ターゲットのページタイプが無効です。

en: Invalid page type target type.
ja_JP: ターゲットのページタイプが無効です。

en: Invalid page type.
ja_JP: 無効なページタイプです。

en: Invalid parameter received: %s
ja_JP: 不正なパラメーターを受信しました: %s

en: Invalid parent category
ja_JP: 無効な親カテゴリー

en: Invalid parent message.
ja_JP: 親メッセージが無効です。

en: Invalid parent page.
ja_JP: 親ページが無効です。

en: Invalid password.
ja_JP: 無効なパスワードです。

en: Invalid path to file storage location. You may not choose the root directory.
ja_JP: ファイル保存位置のパスが不正です。ルートディレクトリは選択できません。

en: Invalid path traversal. Please make this request with a valid HTTP client.
ja_JP: 無効なパス走査を検出しました。正規のHTTPクライアントを使ってリクエストを完了してください。

en: Invalid schema version found. Expecting 0.3
ja_JP: スキーマバージョンが無効です。0.3が必要

en: Invalid section
ja_JP: 無効なセクション

en: Invalid set
ja_JP: 無効なセット

en: Invalid stack
ja_JP: 無効なスタックです。

en: Invalid stack.
ja_JP: 不正なスタックです。

en: Invalid target page.
ja_JP: 無効なターゲットページです。

en: Invalid target parent group.
ja_JP: 無効な親グループのターゲットです。

en: Invalid theme.
ja_JP: 無効なテーマです。

en: Invalid thumbnail type object.
ja_JP: 無効なサムネイルタイプのオブジェクトです。

en: Invalid title for category
ja_JP: 無効なカテゴリーのタイトル

en: Invalid title for topic
ja_JP: 無効なトピックのタイトル

en: Invalid token.
ja_JP: 無効なトークンです。

en: Invalid tree type.
ja_JP: 無効なツリータイプです。

en: Invalid type object.
ja_JP: 無効なタイプオブジェクトです。

en: Invalid username or password.
ja_JP: ユーザーIDまたはパスワードが無効です。

en: Invalid version
ja_JP: 無効なバージョンです

en: Invalid workflow ID.
ja_JP: 無効なワークフローID

en: Is this page type frequently added?
ja_JP: このページタイプはよく追加されますか？

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
ja_JP: 自分のサイトを離れることなく手続きが完了します。

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
ja_JP: メールシステムが無効になっている為、設定をテストすることができません (%1$s が %2$s に設定されています)。

en: Italic
ja_JP: 斜体

en: Items Per Page
ja_JP: ページあたりの表示件数

en: Items Selected
ja_JP: 選択項目の操作

en: Items returned by getPresets() must implement the PresetInterface
ja_JP: getPresets() メソッドで返されるアイテムは PresetInterface を継承してください

en: Items to Show
ja_JP: 表示アイテム

en: Itself (Override)
ja_JP: 手動（オーバーライド）

en: JSON Extension Enabled
ja_JP: JSON エクステンション有効

en: JavaScript Enabled
ja_JP: JavaScriptが有効

en: Job Failed
ja_JP: ジョブが失敗しました

en: Job Handle
ja_JP: ジョブハンドル

en: Job Name
ja_JP: ジョブ名

en: Job Posting
ja_JP: 求人の投稿

en: Job Set schedule updated successfully.
ja_JP: ジョブセットのスケジュールが正常に更新されました。

en: Job Set updated successfully.
ja_JP: ジョブセットが正常に更新されました。

en: Job Sets
ja_JP: ジョブセット

en: Job not found.
ja_JP: ジョブが見つかりませんでした。

en: Job schedule updated successfully.
ja_JP: ジョブスケジュールが正常に更新されました。

en: Job set added.
ja_JP: ジョブセットを追加しました。

en: Job successfully installed.
ja_JP: ジョブが正常にインストールされました。

en: Job successfully uninstalled.
ja_JP: ジョブが正常にアンインストールされました。

[ctx: JobSetName]
en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Jobs
ja_JP: ジョブ

en: Jobs to run (separate multiple jobs with a space)
ja_JP: 実行するジョブ (複数のジョブを指定する場合はスペース区切り)

en: Join the concrete5.org community to setup multiple websites, shop for extensions, and get support.
ja_JP: concrete5.orgコミュニティに参加しましょう。複数のウェブサイトをセットアップしたり、拡張機能を購入したり、サポートを依頼できます。

en: Joined on %s
ja_JP: %s に参加

en: Just roll over any content on the page. Click or tap to get the edit menu for that block.
ja_JP: ページ内のコンテンツにロールオーバーしてください。クリックまたはタップすると編集メニューが表示されます。

en: Justify text
ja_JP: テキスト両揃え

en: Keep your site running well.
ja_JP: あなたのサイトがうまく動作しておいてください。

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
ja_JP: 認証キーの期限が切れています。もう一度パスワードリセットのページに行き、リセット作業を行ってください。

en: Keywords
ja_JP: キーワード

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language Icon
ja_JP: 言語アイコン

en: Language saved successfully.
ja_JP: 言語が正常に保存されました。

en: Languages
ja_JP: 言語

en: Languages refreshed.
ja_JP: 言語が更新されました。

en: Languages reset.
ja_JP: 言語をリセットしました。

en: Last Action
ja_JP: 直前の操作

en: Last IP Address
ja_JP: 最後の IP アドレス

en: Last Message Posted on %s.
ja_JP: %s に投稿された最新のメッセージです。

en: Last Modified
ja_JP: 最終更新日時

en: Last Response
ja_JP: 最近の投稿

en: Last Run
ja_JP: 前回実行

en: Last Updated
ja_JP: 最終更新

en: Last edit
ja_JP: 最終更新

en: Last login
ja_JP: 最終ログイン

en: Latest Message
ja_JP: 最新メッセージ

en: Latitude: %s
ja_JP: 緯度： %s

en: Launch
ja_JP: 開く

en: Launch Guide
ja_JP: ガイドを開始する

en: Launch in Composer?
ja_JP: コンポーザーで開きますか？

en: Layout Presets
ja_JP: レイアウトプリセット

en: Learn More
ja_JP: もっと読む

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
ja_JP: concrete5 の使い方、開発方法を学んだり、一般ヘルプを見る

en: Learn more and update.
ja_JP: バックアップ、定期ジョブやアップグレード

en: Learn the basics.
ja_JP: 基本を学びましょう。

en: Leave 0 to show all future dated pages
ja_JP: 0 で全ての未来のページを表示

en: Leave 0 to show all past dated pages
ja_JP: 0 で全ての過去のページを表示

en: Leave blank to keep current password.
ja_JP: パスワードを変更しない場合は空白のままにしてください。

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
ja_JP: このファイルをすべての人がダウンロードできるようにするには、空白にしてください。

en: Left
ja_JP: 左

en: Let's start editing a page.
ja_JP: ページの編集を開始しましょう。

en: Letter spacing
ja_JP: 字間

en: Level
ja_JP: レベル

en: Lightbox
ja_JP: ライトボックス

en: Limit By Page Type
ja_JP: ページタイプによる制限

en: Line Height
ja_JP: 行間

en: Link
ja_JP: リンク

en: Link Color
ja_JP: リンク色

en: Link Deleted.
ja_JP: リンクが削除されました。

en: Link Tag to Search Page
ja_JP: タグから検索ページにリンク

en: Link Text
ja_JP: リンク文字

en: Link Type
ja_JP: リンクタイプ

en: Link Updated.
ja_JP: リンクが更新されました。

en: Link to Page
ja_JP: ページヘリンク

en: Link to files stored in the asset library.
ja_JP: ライブラリに保存されたファイルにリンクします。（ダウンロード用）

en: List available jobs
ja_JP: 利用可能なジョブを表示する

en: List pages based on type, area.
ja_JP: タイプやエリアで指定した範囲のページのリストを表示します。

en: Live Example
ja_JP: 動作デモ

en: Live Version
ja_JP: 現行バージョン

en: Load Interface Language from:
ja_JP: インターフェース言語を次から読み込む：

en: Load More
ja_JP: もっと見る

en: Load error!
ja_JP: 読み込みエラー！

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: Loading Components...
ja_JP: コンポーネントを読み込み中...

en: Loading Control Sets...
ja_JP: コントロールセットを読み込み中...

en: Loading Conversation
ja_JP: コメント欄を読み込み中

en: Loading Filters...
ja_JP: フィルターを読み込み中...

en: Loading Image...
ja_JP: 画像を読み込み中...

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: Loads new items into gatherings.
ja_JP: 新しい項目へギャザリングを読み込む

en: Local
ja_JP: ローカル

en: Locale
ja_JP: 地域

en: Location
ja_JP: 場所

en: Location: %s
ja_JP: 場所： %s

en: Lock IP after
ja_JP: IP自動ロック有効条件：

en: Lock Layout
ja_JP: レイアウトを固定

en: Log Application Exceptions
ja_JP: アプリケーション例外ログ

en: Log Database Queries
ja_JP: データベースクエリを保存

en: Log Emails Sent
ja_JP: メール送信ログ

en: Log Settings
ja_JP: ログ設定

[ctx: Log channel]
en: Application
ja_JP: アプリケーション

[ctx: Log channel]
en: Exceptions
ja_JP: 例外

[ctx: Log channel]
en: Sent Emails
ja_JP: 送信済みメール

en: Log entries marked as spam.
ja_JP: スパムとして検出されたエントリーをログに保存する。

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Log in with %s
ja_JP: %s でログイン

en: Log in with concrete5.org
ja_JP: concrete5.orgでログイン

[ctx: Log level]
en: Alert
ja_JP: 警告

[ctx: Log level]
en: Critical
ja_JP: 深刻

[ctx: Log level]
en: Debug
ja_JP: デバッグ

[ctx: Log level]
en: Emergency
ja_JP: 緊急

[ctx: Log level]
en: Error
ja_JP: エラー

[ctx: Log level]
en: Info
ja_JP: 情報

[ctx: Log level]
en: Notice
ja_JP: 注意

[ctx: Log level]
en: Warning
ja_JP: 警告

en: Log out
ja_JP: ログアウト

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
ja_JP: ログは <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">管理画面 > レポート > ログ</a> で確認できます

en: Logged in as <a href="%s">%s</a>
ja_JP: <a href="%s">%s</a> としてログイン中

en: Logging Settings
ja_JP: ログ設定

en: Logging configuration saved.
ja_JP: ログ保存設定が保存されました。

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Login & Registration
ja_JP: ログインとユーザー登録

en: Login Destination
ja_JP: ログイン後スタートページ

en: Login redirection saved.
ja_JP: ログイン後スタートページの設定を保存しました。

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Longitude: %s
ja_JP: 経度： %s

en: Loop Navigation
ja_JP: ループナビゲーション

en: MP4 Audio
ja_JP: MP4オーディオ

en: MS Excel
ja_JP: MSエクセル

en: MS Powerpoint
ja_JP: MSパワーポイント

en: MS Word
ja_JP: MSワード

en: Mail Details: %s
ja_JP: メール詳細： %s

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
ja_JP: メールの例外が発生しました。メールが送信できません:

en: Mail Server
ja_JP: メールサーバー

en: Mail importers
ja_JP: メールインポーター

en: Mailbox
ja_JP: メールボックス

en: Main
ja_JP: メイン

en: Maintenance Mode
ja_JP: メンテナンスモード

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
ja_JP: メンテナンスモードが解除され、このサイトが公開されました。

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
ja_JP: メンテナンスモードになり、このサイトは非公開になりました。

en: Make Ban Permanent
ja_JP: ブロックを無期限に

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
ja_JP: アップデートする前に、必ず <a href="%s">データベースをバックアップ</a> してください

en: Manage Presets
ja_JP: プリセットを管理

en: Manage Sets
ja_JP: セットを編集

en: Manage Stack Contents
ja_JP: スタックの内容を管理する

en: Manage sitewide content and administer block types.
ja_JP: サイトのコンテンツを管理したり、ブロックタイプを管理します。

en: Manage the installed block types in your site.
ja_JP: サイトにインストールされたブロックタイプを管理する。

en: Manage the page attributes. To associate an attribute to the page click it in the left panel.
ja_JP: ページ属性を管理します。ページに属性を設定するには、左のパネルからクリックしてください。

en: Manage your conversations settings
ja_JP: コメント欄設定を管理

en: Manually
ja_JP: 手動で

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
ja_JP: concrete5サイトに新しいユーザーアカウントを手動で作成します。

en: Map
ja_JP: マッピング

en: Map Existing Page
ja_JP: 既存ページにマッピング

en: Map Height
ja_JP: マップ縦幅

en: Map Title (optional)
ja_JP: マップタイトル (オプション)

en: Map Width
ja_JP: マップ横幅

en: Mapped in Other Sections
ja_JP: 他のセクションにマッピング済み

en: Margin
ja_JP: マージン

en: Margin and Padding
ja_JP: マージンとパディング

en: Mark Email as Valid
ja_JP: メールアドレス確認済みとする

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
ja_JP: マーケットプレイスとの統合は、設定ファイルで無効にできます。

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
ja_JP: マーケットプレイスの %s が正常にダウンロードされました。

en: Max Attachment Size for Guest Users. (MB)
ja_JP: ゲストユーザーに許可する、添付ファイル最大容量値 (MB)

en: Max Attachment Size for Registered Users. (MB)
ja_JP: 登録ユーザーに許可する添付ファイル最大容量 (MB)

en: Max Attachments Per Message for Guest Users.
ja_JP: ゲストユーザーに許可する添付ファイル数

en: Max Attachments Per Message for Registered Users
ja_JP: 登録ユーザーに許可する添付ファイル数

en: Max Height
ja_JP: 最大縦幅

en: Max Width
ja_JP: 最大横幅

en: Max file size exceeded
ja_JP: ファイルサイズが制限を超えています

en: Maximum Gravatar Rating
ja_JP: 許可するGravatarレーティング

en: May disclose sensitive information, use only for development.
ja_JP: 重要で公開すべきでない情報を表示しかねないため、構築時のみに使用してください。

en: Member profile (if enabled)
ja_JP: プロフィールページ（有効時）

en: Members
ja_JP: メンバー

en: Memory Requirements
ja_JP: 必須メモリ

en: Memory limit %sMB.
ja_JP: メモリ制限は %sMB。

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Message Author
ja_JP: メッセージ投稿者

en: Message List
ja_JP: メッセージ一覧

en: Message Sent.
ja_JP: メッセージが送信されました。

en: Message approved.
ja_JP: メッセージが承認されました。

en: Message deleted successfully.
ja_JP: メッセージが正常に削除されました。

en: Message flagged successfully.
ja_JP: メッセージが正常に報告されました。

en: Message has not been approved.
ja_JP: メッセージは未承認です。

en: Message is approved.
ja_JP: メッセージが承認されました。

en: Message is deleted.
ja_JP: メッセージは削除されました。

en: Message is flagged as spam.
ja_JP: メッセージはスパム報告されました。

[ctx: Message posted date]
en: Posted on %s
ja_JP: 投稿日：%s

en: Message restored.
ja_JP: メッセージを復元しました。

en: Message to Display When No Pages Listed.
ja_JP: 表示するページがない場合のメッセージ

en: Message to display when completed
ja_JP: 完了したときに表示するメッセージ

en: Message unflagged.
ja_JP: メッセージの報告を取り消しました。

en: Message:
    %s
ja_JP: 本文: 
    %s

en: Message: %s
ja_JP: 本文: %s

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Messages Per Page
ja_JP: ページあたりのメッセージ数

en: Meta Description
ja_JP: Metaタグ説明

en: Meta Title
ja_JP: Metaタグタイトル

en: Minutes
ja_JP: 分間

en: Mobile Preview
ja_JP: モバイルプレビュー

en: Mobile Theme
ja_JP: モバイルテーマ

en: Mobile theme saved.
ja_JP: モバイルテーマを保存しました。

en: Mode
ja_JP: モード

en: Modified
ja_JP: 修正

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Months
ja_JP: 月

en: Montreal
ja_JP: モントリオール

en: More
ja_JP: もっと

en: More Add-ons
ja_JP: 追加アドオン

en: More Details
ja_JP: 詳細

en: More Information
ja_JP: 詳しい情報

en: More Options
ja_JP: 追加オプション

en: More Than
ja_JP: 〜より多い

en: More help.
ja_JP: その他のヘルプ

en: Most Popular
ja_JP: 最も人気

en: Most Popular First
ja_JP: 最もポピュラーな順

en: Most Recent Downloads
ja_JP: 最も最近のダウンロード

en: Most Recent First
ja_JP: 最新順

en: Most Recent Version
ja_JP: 最新バージョン

en: Most recent first
ja_JP: 新規記事を最初に

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move Down
ja_JP: 下に移動

en: Move Groups
ja_JP: グループを移動

en: Move Multiple Groups
ja_JP: 複数グループを移動

en: Move Up
ja_JP: 上に移動

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
ja_JP: ページを移動・並び替えするには、アイコンをドラッグしてください。

en: Move package to trash directory on server?
ja_JP: サーバのゴミ箱ディレクトリにパッケージを移動しますか？

en: Move selected groups (left column) beneath selected group (right column)
ja_JP: 選択されたグループ (左カラム) を、選択されたグループ (右カラム) 以下に移動

en: Move the following group(s) <strong>to the top level of groups</strong>.
ja_JP: <strong>グループのトップレベル</strong> にグループを移動する。

en: Move the following group(s) beneath <strong>%s</strong>.
ja_JP: <strong>%s</strong>配下にグループを移動する。

en: Move/Copy
ja_JP: 移動／コピー

en: Multilingual
ja_JP: 多言語

en: Multilingual Settings
ja_JP: 言語セクション

en: Multilingual Setup
ja_JP: 多言語サポート設定

en: Multilingual content enabled
ja_JP: 言語コンテンツが有効になりました

en: Multilingual content updated
ja_JP: 言語コンテンツが更新されました

en: Multilingual tree copied. You might consider rescanning links in the section you copied to.
ja_JP: 言語ツリーがコピーされました。コピー後のセクションのリンクの再スキャンを行いましょう。

en: Multilingual tree links rescanned.
ja_JP: 言語ツリーのリンクが再スキャンされました。

en: Multiple Values
ja_JP: 複数値

en: Multiple values
ja_JP: 複数値

en: Must be at least %s characters long.
ja_JP: %s 文字以上で設定してください。

en: Must be at most %s characters long.
ja_JP: %s 文字以下で設定してください。

en: Must be between %s and %s characters long.
ja_JP: %s 文字以上 %s 文字以下で設定してください。

en: My Account
ja_JP: マイアカウント

en: My Sets
ja_JP: マイセット

en: My Video
ja_JP: マイビデオ

en: MySQL PDO Extension Enabled
ja_JP: MySQL PDO エクステンション有効

en: MySQL Password
ja_JP: MySQLパスワード

en: MySQL Username
ja_JP: MySQLユーザー名

en: N/A
ja_JP: なし

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name (optional)
ja_JP: 名前 (オプション)

en: Name cannot contain the characters: %s
ja_JP: 名前には次の文字を含むことができません：%s

[ctx: Name of a set]
en: Set Name
ja_JP: 名前を設定

en: Name required.
ja_JP: 名前を入力してください。

en: Navigate this page in other languages
ja_JP: このページを他の言語で見る

en: Navigate through sibling pages.
ja_JP: 同じ階層ページへのリンク

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: Navigation Link Text
ja_JP: ナビゲーションリンクテキスト

en: Never
ja_JP: なし

en: New
ja_JP: 新着

en: New Message Approval
ja_JP: 新規メッセージの承認

en: New Message on Conversation: %s
ja_JP: コメント欄に新着メッセージがあります: %s

en: New Page
ja_JP: 新しいページ

en: New Page Created From Version
ja_JP: バージョンから新規ページが作成されました。

en: New Password
ja_JP: 新しいパスワード

en: New Question
ja_JP: 新規質問

en: New Topic
ja_JP: 新規トピック

en: New User Registration
ja_JP: 新規ユーザー登録

en: New Version %s
ja_JP: 新バージョン %s

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
ja_JP: 新バージョン %s. %s からのアップグレード

en: New file set added successfully.
ja_JP: 新規ファイルセットが正常に追加されました。

en: New template.
ja_JP: 新規テンプレート

en: Next
ja_JP: 次

en: Next & Previous Nav
ja_JP: 「次へ」「前へ」ナビ

en: Next Label
ja_JP: 「次へ」のラベル

en: Next this:
ja_JP: 次に:

en: Next →
ja_JP: 次へ →

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Actions found.
ja_JP: アクションが見つかりませんでした。

en: No Attributes
ja_JP: 属性が無い

en: No Block Types
ja_JP: ブロックタイプが無い

en: No Content.
ja_JP: 内容がありません。

en: No End Date.
ja_JP: 終了日なし。

en: No Faq Entries Entered.
ja_JP: FAQ のエントリーが入力されていません。

en: No File Types
ja_JP: ファイルタイプが無い

en: No Groups
ja_JP: グループが無い

en: No Jobs found.
ja_JP: ジョブが見つかりませんでした。

en: No Meta Description
ja_JP: メタディスクリプションなし

en: No Name
ja_JP: 名前なし

en: No Page Attributes
ja_JP: ページ属性が無い

en: No Page Types
ja_JP: ページタイプが無い

en: No Queueing
ja_JP: キューなし

en: No Repeat
ja_JP: 繰り返しなし

en: No Slides Entered.
ja_JP: スライドが追加されていません。

en: No Suggestions
ja_JP: ヒントはありません

en: No Themes
ja_JP: テーマが無い

en: No Video Files Selected.
ja_JP: ビデオファイルが選択されていません。

en: No access entities selected.
ja_JP: アクセスエンティティが選択されていません。

en: No add-ons found.
ja_JP: アドオンが見つかりませんでした。

en: No add-ons installed.
ja_JP: アドオンがインストールされていません。

en: No attribute categories currently defined.
ja_JP: 属性カテゴリーはまだ定義されていません。

en: No attribute sets currently defined.
ja_JP: 属性セットはまだ定義されていません。

en: No attributes defined.
ja_JP: 属性が定義されていません。

en: No attributes found.
ja_JP: 属性が見つかりませんでした。

en: No block types available.
ja_JP: 利用可能なブロックタイプがありません。

en: No custom block types are awaiting installation.
ja_JP: インストール待ちのカスタムブロックタイプはありません。

en: No data is available yet.
ja_JP: 利用可能なデータはありません。

en: No default file storage location could be found to store this file.
ja_JP: このファイルを保存するためのデフォルトのファイル保存場所が見つかりませんでした。

en: No entries found.
ja_JP: エントリーが見つかりませんでした。

en: No file sets found.
ja_JP: ファイルセットが見つかりませんでした。

en: No file specified
ja_JP: ファイルが指定されていません

en: No files found in %s for the storage location "%s".
ja_JP: %s にファイルが見つかりません（ファイル保存場所：%s）。

en: No files have been downloaded.
ja_JP: ダウンロードされたファイルはありません。

en: No global areas have been added.
ja_JP: グローバルエリアは追加されていません。

en: No grid framework found. Grid area methods require a valid grid framework defined in a PageTheme class.
ja_JP: グリッドフレームワークが見つかりませんでした。グリッドエリアのメソッドには、PageTheme クラスで定義された有効なグリッドフレームワークが必要です。

en: No group sets found.
ja_JP: グループセットが見つかりませんでした。

en: No groups found.
ja_JP: グループが見つかりませんでした。

en: No information about this add-on available.
ja_JP: このアドオンの互換性に関する情報がありません。

en: No job specified.
ja_JP: 指定されたジョブはありません。

en: No local user account associated with this user, please log in with a local account and connect your account from your user profile.
ja_JP: このユーザーに関連付けられたサイト内のユーザーアカウントがありません。先にサイトにログインしてから、あなたのユーザープロフィールにアクセスし、サイト内のあなたのアカウントとこのユーザーを接続してください。

en: No messages found.
ja_JP: メッセージが見つかりませんでした。

en: No messages in this conversation.
ja_JP: このコメント欄にメッセージはありません。

en: No one has yet submitted this form.
ja_JP: このフォームの回答は、まだありません。

en: No packages have been installed.
ja_JP: パッケージは何もインストールされていません。

en: No page could be found at this address.
ja_JP: そのアドレスのページが存在していません。

en: No page types found.
ja_JP: ページタイプが見つかりませんでした。

en: No pages found.
ja_JP: ページが見つかりませんでした。

en: No results found.
ja_JP: 該当する結果が見つかりませんでした。

en: No results match
ja_JP: 一致する検索結果はありません

en: No stacks have been added.
ja_JP: 追加されたスタックはありません。

en: No themes are installed.
ja_JP: いいえ、テーマが有効化されています

en: No themes found.
ja_JP: テーマが見つかりませんでした。

en: No thumbnail found. Usually this is because the source file is smaller than this thumbnail configuration.
ja_JP: サムネイルが見つかりませんでした。多くの場合、サムネイル設定よりも小さいサイズであることが理由です。

en: No timed permission assignments
ja_JP: 期間指定権限設定はありません。

en: No topic filtering
ja_JP: トピックで絞り込みしない

en: No topics have been posted.
ja_JP: トピックの投稿がありません。

en: No topics.
ja_JP: トピックがありません。

en: No updates are ready to be installed.
ja_JP: インストール可能な更新はありません。

en: No updates for your add-ons are available.
ja_JP: お使いの拡張パッケージはすべて最新です。

en: No upgrade notices found.
ja_JP: 更新通知がありませんでした。

en: No users found.
ja_JP: ユーザーが見つかりませんでした。

en: No users or groups added.
ja_JP: ユーザーやグループが追加されていません。

en: No users or groups selected.
ja_JP: ユーザーまたはグループが選択されていない

en: No users selected.
ja_JP: ユーザーが選択されていません。

en: No, display all messages.
ja_JP: 付けずに、メッセージすべてを表示。

en: No, posting is disabled.
ja_JP: いいえ、投稿を無効にします。

en: No, this is not the default storage location.
ja_JP: いいえ、ここはデフォルト保存場所にしません。

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
ja_JP: いいえ。このウェブサイトのコンテンツやファイルを削除<strong>しません</strong>。

en: Nobody
ja_JP: 無し

en: None
ja_JP: なし

en: None Created
ja_JP: 未作成

en: None Selected
ja_JP: 選択されていません

en: None of the requested files could be found.
ja_JP: 要求されたファイルはいずれも見つかりませんでした。

en: None selected
ja_JP: 何も選択されていません

en: None.
ja_JP: なし。

en: None. Pages do not have canonical URLs until they are published.
ja_JP: なし。ページは公開されるまでカノニカルURLを持ちません。

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
ja_JP: このファイルは、<strong>%s</strong>ページに自動的に適用されます。

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
ja_JP: このファイルは、テンプレートが適用されていないページに使用されます。

en: None. This file will automatically be used.
ja_JP: このファイルは自動的に適用されます。

en: None. This file will be used by pages with the <strong>%s</strong> template.
ja_JP: なし。このファイルは <strong>%s</strong> テンプレートを使ったページで使用されています。

en: Normal text
ja_JP: 通常のテキスト

en: Not a member? Register
ja_JP: 会員ではありませんか？登録

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
ja_JP: 注意: 追加ページパスは履歴管理されません。変更はすぐに反映されます。

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
ja_JP: 注：アップデートをダウンロードしても、自動的にはインストールされません。

en: Note: Entering values here will override global conversations file attachment settings for this block if you enable Attachment Overrides for this Conversation.
ja_JP: 注記：このコメント欄のファイル添付のオーバーライドを有効にした場合、入力した値はこのブロックに対してコメント欄のファイル添付のグローバル設定を上書きします。

en: Note: These settings can be overridden in the block edit form for individual conversations.
ja_JP: 注意：これらの設定は個別のコメント欄ブロックの設定画面で上書きすることが可能です。

en: Note: this will override the selected preset with the new preset. It will not update any layouts already in use.
ja_JP: 注意：新しいプリセットで選択されたプリセットを上書きします。この操作はすでに使われているレイアウトには影響しません。

en: Nothing currently available to install.
ja_JP: インストール可能なものはありません。

en: Notification
ja_JP: 通知

en: Notification - Spam Detected
ja_JP: 通知 - スパムが検出されました

en: Notify me by email when people submit this form
ja_JP: 新着フォームのメール通知を受け取りますか？

en: Number of Pages to Display
ja_JP: 表示するページ数

en: Number of Responses
ja_JP: 投稿数

en: Number to Display
ja_JP: 表示件数

en: OGG Video
ja_JP: OGG ビデオ

en: OR Path
ja_JP: またはパス

en: Off
ja_JP: 無効

en: Off - Good for active block and site development.
ja_JP: 無効 - ブロックやサイトの開発中に適しています。

en: Off - Good for active theme development when using LESS files.
ja_JP: 無効 - LESS ファイルを使ったテーマを開発している場合に適しています。

en: Off - Good for debugging generated CSS output.
ja_JP: 無効 - 出力されたCSSをデバッグするのに適しています。

en: Off - Good for development of custom blocks.
ja_JP: 無効 - カスタムブロックの開発中に適しています。

en: Off - Good for development.
ja_JP: 無効 - サイトの開発中に適しています。

en: Off - Proxy classes need to be manually generated. Helps speed up a live site.
ja_JP: 無効 - プロキシクラスがマニュアルで生成されます。運用中のサイトの高速化に寄与します。

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
ja_JP: 無効 - 各ページで設定しない限り、キャッシュ不許可。

en: Offer choice of language on login.
ja_JP: ログイン時に言語が選択できるようにします。

en: Ok
ja_JP: はい

en: Older &rarr;
ja_JP: 古い &rarr;

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
ja_JP: %s に %s  さんが、以下の申請を許可しました
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
ja_JP: %s に、ユーザー %s は下記の要請をキャンセルしました。 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
ja_JP: %s で %s さんが次のリクエストを申請しました：%s

en: On - Helps speed up a live site.
ja_JP: 有効 - ウェブサイトを高速化するのに役立ちます

en: On - If blocks on the particular page allow it.
ja_JP: 有効 - 該当のページ上のブロックで許可されていれば

en: On - In all cases.
ja_JP: 有効 - すべての場合でキャッシュを利用。

en: On - Proxy classes will be generated on the fly. Good for development.
ja_JP: 有効 - プロキシクラスが都度生成されます。開発中に最適です。

en: On - approve manually
ja_JP: 有効 - 手動で承認

en: On - signup and go
ja_JP: 有効 - 登録してすぐに有効

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
ja_JP: サイトのインデックスをクリアしたら、必ず管理画面中の自動実行ジョブページより再インデックスしてください。

en: One per line
ja_JP: １行にひとつずつ

en: One per line, to whitelist all %s domains: %s
ja_JP: １行にひとつずつ、%s ドメインの全てをホワイトリストに指定するには: %s

en: Only Missing Pages
ja_JP: 未設定ページのみ

en: Only Registered Users
ja_JP: 登録ユーザーのみ

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
ja_JP: 以下の拡張子のファイルしか許可されていません。拡張子をコンマ【,】で区切ってください。ピリオド【.】や空白は無視されます。

en: Only place a value in here if you want this thumbnail to force its dimensions to the width and height.
ja_JP: サムネイルの横幅、縦幅を強制的に設定したい場合にここに値を入力してください。

en: Only registered users may view the website.
ja_JP: 登録したユーザーのみが、このサイトを閲覧できます。

en: Only render at canonical URLs.
ja_JP: カノニカルURLでのみ表示します。

en: Only the %s user may reset the site's content.
ja_JP: サイトのコンテンツをリセットできるのは %s ユーザーのみです。

en: Only the admin user may reset all languages.
ja_JP: adminユーザーのみ全ての言語をリセットできます。

en: Only the admin user may reset all strings.
ja_JP: adminユーザーのみ全ての文字列をリセットできます。

en: Only the administrative group may view the website.
ja_JP: サイト管理者のみが、このサイトを閲覧できます。

en: Only the super user may copy locale trees.
ja_JP: 特権管理者のみ地域ツリーを複製できます。

en: Only the super user may remove block types.
ja_JP: スーパーユーザーのみがブロックタイプを取り除けます。

en: Only the super user may rescan the links inside a multilingual tree.
ja_JP: 言語ツリー内のリンクを再スキャンできるのは特権管理者のみです。

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
ja_JP: 選択されたグループすべてに属しているユーザーのみが、この権限を与えられます。

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
ja_JP: 手動で削除したときまたはキャッシュがクリアされたときのみ

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
ja_JP: 設定されたフォームになにか問題があります（ID番号が設定されていません）

en: Open Link
ja_JP: リンクを開く

en: Open Link in New Window
ja_JP: リンクを新しいウインドウで開く

en: Open Page
ja_JP: ページを開く

en: Open link in Lightbox
ja_JP: ライトボックスでリンクを開く

en: Open link in new tab
ja_JP: リンクを新しいタブで開く

en: Open link in same window
ja_JP: 同じウィンドウでリンクを開く

en: Open links in a new window
ja_JP: リンクを新しいウインドウで開く

en: Optimization
ja_JP: 最適化

en: Option
ja_JP: オプション

en: Option Order
ja_JP: 並び順

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Options
ja_JP: オプション

en: Options %s Storage Type
ja_JP: %s ストレージタイプオプション

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
ja_JP: インターフェイス設定がconfig/site.phpで指定されているため、オプションは非表示になっています。

en: Options saved successfully.
ja_JP: オプションが正常に保存されました。

en: Or choose
ja_JP: もしくは選択

en: Order &amp; Group
ja_JP: 順番＆グループ

en: Order Pages
ja_JP: ページの並び順

en: Order Saved.
ja_JP: 順番が保存されました。

en: Ordered List
ja_JP: 番号付きリスト

en: Ordering
ja_JP: 順序

en: Organize Page Type Order
ja_JP: ページタイプ順を整理

en: Original Post
ja_JP: 最初の投稿

en: Original String
ja_JP: オリジナルの文字列

en: Originally requested by %s.
ja_JP: リクエスト申請者： %s

en: Other
ja_JP: その他

en: Other Attributes
ja_JP: その他の属性

en: Other Filters
ja_JP: その他の絞り込み

en: Other countries
ja_JP: その他の国

en: Others
ja_JP: その他

en: Outdent
ja_JP: インデント解除

en: Output
ja_JP: 出力

en: Output error information to site users
ja_JP: サイトユーザーにエラー情報を表示

en: Outset
ja_JP: 外線

en: Override Block Type
ja_JP: ブロックタイプを上書き

en: Override Global Settings
ja_JP: 共通設定を上書き

en: Override Permissions
ja_JP: 権限を上書き

en: Override Timestamp
ja_JP: タイムスタンプを上書き

en: Override block type cache settings.
ja_JP: ブロックタイプのキャッシュ設定を上書きします。

en: Override page name with custom title?
ja_JP: ページ名を入力したカスタムタイトルで置き換えますか？

en: Overrides Cache
ja_JP: オーバーライドをキャッシュ

en: Owner
ja_JP: 所有者

en: PHP Comments Preserved
ja_JP: PHPコメントの保持

en: POP Mail Server Authentication Settings
ja_JP: POPサーバー認証設定

en: Pacific Ocean
ja_JP: 太平洋

en: Package
ja_JP: パッケージ

en: Package controller file not found.
ja_JP: パッケージコントローラーファイルが見つかりませんでした。

en: Padding
ja_JP: パディング

en: Page
ja_JP: ページ

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
ja_JP: ページ「%s」（パス %s ）をゴミ箱に移動しました

en: Page "%s" at path "%s" deleted
ja_JP: ページ「%s」（パス %s ）を削除しました

en: Page (if it exists)
ja_JP: ページ（定義されていれば）

en: Page Action
ja_JP: ページアクション

en: Page Added Successfully.
ja_JP: ページが正常に追加されました。

en: Page Added To
ja_JP: 使用ページ

en: Page Alias.
ja_JP: ページエイリアス。

en: Page Attribute Created.
ja_JP: ページ属性が作成されました。

en: Page Attribute Deleted.
ja_JP: ページ属性が削除されました。

en: Page Attribute Display
ja_JP: ページ属性表示

en: Page Attribute Updated.
ja_JP: ページ属性が更新されました。

en: Page Attributes
ja_JP: ページ属性

en: Page Attributes have been saved.
ja_JP: ページ属性が保存されました。

en: Page Caching
ja_JP: ページキャッシュ

en: Page Date Created
ja_JP: ページ作成日

en: Page Date Modified
ja_JP: ページ更新日

en: Page Date Published
ja_JP: ページ公開日

en: Page Description
ja_JP: ページ説明

en: Page Design
ja_JP: ページデザイン

en: Page Design, Location, Attributes and Settings
ja_JP: ページデザイン、場所、属性、設定

en: Page Draft.
ja_JP: ページの下書き。

en: Page Drafts
ja_JP: ページ下書き

en: Page Forbidden
ja_JP: Page Forbidden（アクセス禁止）

en: Page ID: %s
ja_JP: ページ ID: %s

en: Page Levels
ja_JP: 階層の深さ

en: Page List
ja_JP: ページリスト

en: Page Name
ja_JP: ページ名

en: Page Not Found
ja_JP: Page Not Found （ページが見つかりません）

en: Page Order
ja_JP: ページ表示順

en: Page Owner
ja_JP: ページ所有者

en: Page Permissions
ja_JP: ページ権限

en: Page Properties
ja_JP: ページ設定

en: Page Properties saved.
ja_JP: ページプロパティが保存されました。

en: Page Report
ja_JP: ページレポート

en: Page Saved
ja_JP: ページが保存されました

en: Page Search
ja_JP: ページ検索

en: Page Settings
ja_JP: ページ設定

en: Page Submitted for Permission Changes.
ja_JP: ページの権限変更を申請しました。

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
ja_JP: ページ権限の継承設定の %s への変更が申請されました。

en: Page Successfully Added.
ja_JP: ページが正常に追加されました。

en: Page Successfully Refreshed.
ja_JP: ページのリフレッシュが正常に完了しました。

en: Page Template
ja_JP: ページテンプレート

en: Page Templates
ja_JP: ページテンプレート

en: Page Templates in Theme
ja_JP: テーマ内のページテンプレート

en: Page Title
ja_JP: ページタイトル

en: Page Type
ja_JP: ページタイプ

en: Page Type Attributes
ja_JP: ページタイプ属性

en: Page Type Handle
ja_JP: ページタイプハンドル

en: Page Type Name
ja_JP: ページタイプ名

en: Page Type Permissions
ja_JP: ページタイプ権限

en: Page Type added successfully.
ja_JP: ページタイプが正常に追加されました。

en: Page Types
ja_JP: ページタイプ

en: Page URLs
ja_JP: ページURL

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
ja_JP: ページのリフレッシュに失敗しました。

en: Page Updated
ja_JP: ページが更新されました

en: Page Values
ja_JP: ページの値

en: Page Version %s Submitted for Approval.
ja_JP: ページバージョン %s の承認が申請されました。

en: Page Views
ja_JP: ページビュー

en: Page assigned.
ja_JP: ページが割り当てられました。

en: Page copy operations pending.
ja_JP: 保留中のページのコピー処理があります。

en: Page created.
ja_JP: ページが作成されました。

en: Page deleted successfully.
ja_JP: ページが正常に削除されました。

en: Page deletion request saved. This action will have to be approved before the page is deleted.
ja_JP: ページ削除リクエストが保存されました。ページが削除される前にこのアクションを承認する必要があります。

en: Page ignored.
ja_JP: ページが無視されました。

en: Page is Pending Approval.
ja_JP: ページは承認待ちです。

en: Page location information saved successfully.
ja_JP: ページの位置が正常に保存されました。

en: Page not found.
ja_JP: ページが見つかりませんでした。

en: Page permissions have been saved.
ja_JP: ページ権限が正常に保存されました。

en: Page permissions request saved successfully. You must approve this workflow request before the permissions are changed.
ja_JP: ページ権限のリクエストが正常に保存されました。権限が変更される前にワークフローリクエストを承認する必要があります。

en: Page permissions saved successfully.
ja_JP: ページ権限が正常に保存されました。

en: Page permissions updated successfully.
ja_JP: ページ権限が正常に更新されました。

en: Page saved on %s
ja_JP: 更新日時: %s

en: Page search columns saved successfully.
ja_JP: ページ検索の項目が正常に保存されました。

en: Page template added successfully.
ja_JP: ページテンプレートが正常に追加されました。

en: Page template deleted successfully.
ja_JP: ページテンプレートが正常に削除されました。

en: Page template updated successfully.
ja_JP: ページテンプレートが正常に更新されました。

en: Page themes
ja_JP: ページテーマ

en: Page type
ja_JP: ページタイプ

en: Page type basic setup.
ja_JP: ページタイプの基本設定。

en: Page type copied successfully. Important! You will need to re-add any blocks into output areas that you had set on the original page type.
ja_JP: ページタイプが正常に複製されました。【重要】オリジナルのページタイプに設置したブロックは再度追加する必要があります。

en: Page type deleted successfully.
ja_JP: ページタイプが正常に削除されました。

en: Page type updated successfully.
ja_JP: ページタイプが正常に更新されました。

en: Page types
ja_JP: ページタイプ

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
ja_JP: それぞれのページタイプはページ内のブロックを異なる方法で表示する「テンプレート」のような概念です（例：左サイドバー、全幅など）。ページタイプはテーマによって指定されています。concrete5は特定のページタイプが有効なテーマ内で指定されているかを確認します。

en: Page unmapped.
ja_JP: ページがマッピングされていません。

en: Page updated successfully.
ja_JP: ページが正常に更新されました。

en: Page – Display a list of topics for the current page.
ja_JP: ページ - 現在のページのトピックの一覧を表示。

[ctx: PageTemplateName]
en: Blank
ja_JP: 空白

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Full
ja_JP: 管理画面全幅

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Header + Four Column
ja_JP: 管理画面 ヘッダー + 4カラム

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Primary + Five
ja_JP: 管理画面 プライマリー + 5

[ctx: PageTemplateName]
en: Full
ja_JP: 全幅

[ctx: PageTemplateName]
en: Left Sidebar
ja_JP: 左サイドバー

[ctx: PageTemplateName]
en: Right Sidebar
ja_JP: 右サイドバー

[ctx: PageTemplateName]
en: Stack
ja_JP: スタック

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Description
ja_JP: 説明

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Location
ja_JP: ページ位置

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Name
ja_JP: ページ名

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Template
ja_JP: ページテンプレート

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Public Date/Time
ja_JP: 表示日時

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: URL Slug
ja_JP: URLスラッグ

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: User
ja_JP: ユーザー

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Block
ja_JP: ブロック

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Built-In Property
ja_JP: 初期プロパティ

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Custom Attribute
ja_JP: カスタム属性

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Body
ja_JP: 本文

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Brief Description
ja_JP: 簡単な説明

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Date Completed
ja_JP: 完了日

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Entry Name
ja_JP: エントリー名

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Details
ja_JP: 求人詳細

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Name
ja_JP: 仕事の名前

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Name
ja_JP: 名前

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Page Name
ja_JP: ページ名

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Posting Date
ja_JP: 投稿日

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Short Description
ja_JP: 短い概要

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Topics
ja_JP: トピック

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: About This Job
ja_JP: この仕事について

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Basics
ja_JP: 基本

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Body
ja_JP: 本文

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Content
ja_JP: 記事

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Details
ja_JP: 詳細

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Image Slider
ja_JP: 画像スライダー

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Page
ja_JP: ページ

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Post Details
ja_JP: 記事詳細

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Project Data
ja_JP: プロジェクトデータ

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Always publish below a certain page
ja_JP: 常に特定のページの下に公開する

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from all pages when publishing
ja_JP: 公開時にすべてのページから選択する

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from pages of a certain type
ja_JP: 特定のページタイプの中から選択する

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pages & Themes
ja_JP: ページとテーマ

en: Pages Created
ja_JP: 作成されたページ

en: Pages Panel
ja_JP: ページパネル

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
ja_JP: このページは、両方の場所に表示されます。変更箇所は、転載されたページのすべてに反映されることになります。

en: Pages deleted successfully.
ja_JP: ページが正常に削除されました。

en: Pages updated successfully.
ja_JP: ページが正常に更新されました。

en: Paginate Message List
ja_JP: メッセージ一覧ページ付け

en: Pagination
ja_JP: ページ付け

[ctx: Pagination]
en: &larr; Previous
ja_JP: &larr; 前へ

[ctx: Pagination]
en: (current)
ja_JP: （このページ）

[ctx: Pagination]
en: Next &rarr;
ja_JP: 次へ &rarr;

en: Paragraph:
ja_JP: 段落:

en: Parent Group
ja_JP: 親グループ

en: Parent Page
ja_JP: 親ページ

en: Parent page does not exist. Create the parent page in this tree first.
ja_JP: 親ページが存在しません。このツリーの親ページを先に作成してください。

en: Password
ja_JP: パスワード

[ctx: Password]
en: <hidden>
ja_JP: <非表示>

en: Password incorrect. Please try again.
ja_JP: パスワードが間違っています。もう一度お試しください。

en: Password updated successfully.
ja_JP: パスワードが正常に更新されました。

en: Paste
ja_JP: ペースト

en: Paste From Clipboard
ja_JP: クリップボードからペースト

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
ja_JP: 外部サイトのRSSフィードのリンクをペーストすると、concrete5のページに表示します。日付のフォーマットを選択し、フィードのタイトル、一度に表示する件数、記事の要約を表示するかどうかを設定します。

en: Paste a short or long-form YouTube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
ja_JP: YouTube リンク（短縮または非短縮）を YouTube URL フィールドに貼り付けると concrete5 がページにビデオを埋め込みます。特にモバイル端末向けに表示する場合は、iFrameオプションを選択することを推奨します。

en: Paste from Clipboard
ja_JP: クリップボードからペースト

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
ja_JP: こちらのフィールドにHTMLコードをペーストすると、ブラウザーに出力されます。

en: Path
ja_JP: パス

en: Paths
ja_JP: パス

en: Pending
ja_JP: 保留中

en: Pending Approval
ja_JP: 承認が保留中

en: Pending Delete
ja_JP: 削除が保留中

en: Pending Move
ja_JP: 移動が保留中

en: Pending Permissions
ja_JP: 権限が保留中

en: Per Page
ja_JP: 表示件数

en: Permanent IP Ban
ja_JP: 無期限IPブロック

en: Permission Changes
ja_JP: 権限変更

en: Permission Inheritance Changes
ja_JP: 継承権限変更

en: Permission access entity types
ja_JP: 権限アクセスエンティティタイプ

en: Permission categories
ja_JP: 権限カテゴリー

en: Permission on
ja_JP: 権限が設定されています:

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
ja_JP: 権限設定が保存されました。この変更を有効にするには、ワークフローを完了する必要があります。

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
ja_JP: ファイルアップローダー

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
ja_JP: グループ

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
ja_JP: グループの組み合わせ

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
ja_JP: グループセット

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Message Author
ja_JP: メッセージ投稿者

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
ja_JP: ページ所有者

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
ja_JP: ユーザー

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
ja_JP: ページのプロパティーメニューで変更を行うことができる権限です。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
ja_JP: キャッシュの設定を変更する権限です。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page template for this page.
ja_JP: このページのページテンプレートを変更できるかどうか。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
ja_JP: このページのテーマを変更できる権限です。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
ja_JP: このページの権限を変更できる権限です。注意: ユーザーにこの権限を付与すると、ユーザーが自分自身にさらに他の権限を付与することができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
ja_JP: ページ内のコンテンツを編集できる権限です。それぞれの権限設定から、特定のエリアやブロックの編集をロックすることもできます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
ja_JP: サイトのゴミ箱にこのページを移動できる権限です。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
ja_JP: このページの古いバージョンを削除できる権限です。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see and use the website when concrete5 is in maintenance mode.
ja_JP: concrete5がメンテナンスモードの際にウェブサイトを利用可能かどうか。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
ja_JP: 特定のユーザーから未来の特定の時間にこのページがどのように見えるかを確認できる権限です。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
ja_JP: ファイルマネージャーにアクセスすることができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
ja_JP: ファイルマネージャーにアクセスできます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
ja_JP: サイト上の任意のエリアにブロックを追加することができるかどうか。ここに追加された人は任意のエリアにブロックを追加することができます（そのエリアにこれらの全体権限を上書きする権限が設定されている場合を除く）。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
ja_JP: このページの下にページを追加することができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
ja_JP: サイト上の任意のエリアにスタックか、スタック内のブロックを追加することができるかどうか。ここに追加された人は任意のエリアにスタックを追加することができます（そのエリアにこれらの全体権限を上書きする権限が設定されている場合を除く）。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
ja_JP: このエリアにブロックを追加できるかどうか。この設定はグローバルブロック追加権限を上書きします。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
ja_JP: ファイルを追加できます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
ja_JP: このエリアにスタックを追加できるかどうか。この設定はグローバルスタック追加権限を上書きします。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
ja_JP: このページに対する期間指定ゲストアクセスの管理ができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
ja_JP: ファイルをコピーできます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
ja_JP: ファイルをコピーすることができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
ja_JP: ファイルセットを削除できます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
ja_JP: ファイル削除可

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
ja_JP: ファイルを削除できます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
ja_JP: ファイル属性を編集できます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
ja_JP: ファイルセットへのアクセス権を編集することができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
ja_JP: ファイルへのアクセス権を編集することができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
ja_JP: このエリアのブロックを編集できます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
ja_JP: ファイルを編集したり、置き換えることができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
ja_JP: ファイルを編集したり置換できます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit the footprint and items in all gatherings.
ja_JP: ギャザリングで、フットプリントやアイテムを変更できます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
ja_JP: 別の場所にこのページを移動またはコピーすることができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
ja_JP: ページの未公開バージョンを公開することができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
ja_JP: ページが存在することがわかり、そのコンテンツを読むことができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
ja_JP: サイトにあるファイルを表示およびダウンロードすることができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
ja_JP: ファイルを閲覧したり、ダウンロードできます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
ja_JP: エリアとそのコンテンツを見ることができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
ja_JP: ページバージョンダイアログを表示し、ページの過去のバージョンを見ることができます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Change the type of an existing page.
ja_JP: 既存ページのタイプを変更する。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
ja_JP: ユーザーがサイトユーザーをエクスポートできるかどうかを制御する

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
ja_JP: ユーザーがサイトマップや検索でページを見ることができるかどうかを設定できます。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see the multilingual settings menu, re-map a page or set a page as ignored in multilingual settings.
ja_JP: ユーザーが多言語設定メニューを閲覧する、または多言語設定からページをマッピングする作業を行なえるかどうかを制御します。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can view the search user interface.
ja_JP: ユーザーがユーザー検索インターフェースを閲覧できるかどうかを制御する。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
ja_JP: ユーザーがエリアの権限設定にアクセスできるかどうかを制御します。エリアの権限設定は、ページの権限設定を上書きします。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
ja_JP: ユーザーがこのブロックの権限を変更できるかを制御します。この権限を持つユーザーは潜在的にそれ以上の権限を持つ可能性があります。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block cache settings for this block instance.
ja_JP: ユーザーがこのブロックインスタンスのブロックキャッシュ設定を変更することができるかどうかを制御します。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block's name (rarely used.)
ja_JP: ユーザーがこのブロックの名前を変更することができるかどうかを制御します (使われるのはまれです)。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
ja_JP: ユーザーがこのブロックのカスタムテンプレートを変更できるかどうかを制御します。エリアまたはページの権限設定を上書きします。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
ja_JP: ユーザーがこのエリアからブロックを削除できるかどうかを制御します。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
ja_JP: ユーザーがこのブロックを削除できるかどうかを制御します。エリアまたはページの権限設定を上書きします。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
ja_JP: ユーザーがこのブロックを編集できるかどうかを制御します。エリアまたはページの権限設定を上書きします。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
ja_JP: ユーザーがこのエリア内のブロックの期間指定ゲストアクセス設定ができるかどうかを制御します。ゲストアクセスはゲストグループに権限を与えるショートカットです。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
ja_JP: ユーザーがこのブロックの期間指定ゲストアクセスの設定ができるかどうかを制御します。ゲストアクセスはゲストグループに権限を与えるショートカットです。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
ja_JP: ユーザーがこのブロックのデザインプロパティやCSSを設定できるかどうかを制御します。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
ja_JP: ユーザーがページ内でこのブロックを表示できるかどうかを制御します。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
ja_JP: ユーザーが特定のエリアに対してレイアウトを追加できるかどうかを制御します。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
ja_JP: ユーザーがデザインの変更画面に入れたり、エリアのカスタムCSSを編集したりできるかどうかを制御します。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
ja_JP: ワークフローを承認する権限を付与する。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
ja_JP: 変更が承認されたことを承認者に通知する。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
ja_JP: 変更が拒否されたことを承認者に通知する。

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
ja_JP: 変更がワークフローに送信されことを承認者に通知する。

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
ja_JP: グループ検索へのアクセス

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
ja_JP: ページタイプのデフォルトへのアクセス

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Permissions
ja_JP: ページタイプの権限にアクセス

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
ja_JP: サイトマップへのアクセス

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
ja_JP: タスク権限へのアクセス

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
ja_JP: ユーザー検索へのアクセス

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
ja_JP: ユーザーを有効/停止

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
ja_JP: ブロックを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
ja_JP: エリアにブロックを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Child Group
ja_JP: 子グループを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
ja_JP: ファイルを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
ja_JP: エリアにレイアウトを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message Attachments
ja_JP: メッセージに添付を追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message to Conversation
ja_JP: コメント欄にメッセージを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Pages of This Type
ja_JP: このタイプのページを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
ja_JP: スタックを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
ja_JP: エリアにスタックを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
ja_JP: サブページを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Topic Tree
ja_JP: トピックツリーを追加

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
ja_JP: 変更を承認

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Message
ja_JP: メッセージを承認

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
ja_JP: 承認か拒否

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Group
ja_JP: グループを割り当て

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
ja_JP: カスタムテンプレート変更

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Template
ja_JP: ページテンプレートを変更

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
ja_JP: テーマを変更

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
ja_JP: ファイルをコピー

[ctx: PermissionKeyName]
en: Customize Themes
ja_JP: テーマをカスタマイズ

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
ja_JP: 削除

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
ja_JP: エリアのコンテンツを削除

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
ja_JP: ブロック削除

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
ja_JP: ファイルを削除

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
ja_JP: ファイルセットを削除

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Message
ja_JP: メッセージを削除

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Page Type
ja_JP: ページタイプを削除

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
ja_JP: ユーザー削除

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
ja_JP: バージョンを削除

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
ja_JP: エリアのコンテンツを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
ja_JP: エリアのデザインを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
ja_JP: エリアの権限を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
ja_JP: ブロック編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Cache Settings
ja_JP: キャッシュ設定を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
ja_JP: コンテンツを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Conversation Permissions
ja_JP: コメント欄権限を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
ja_JP: デザイン編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
ja_JP: ファイルアクセスを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
ja_JP: ファイルの内容を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
ja_JP: ファイルのプロパティーを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gathering Items
ja_JP: ギャザリングアイテムを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gatherings
ja_JP: ギャザリングを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group
ja_JP: グループを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group Permissions
ja_JP: グループの権限を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Message
ja_JP: メッセージを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Multilingual Settings
ja_JP: 多言語設定を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Name
ja_JP: 名前を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type
ja_JP: ページタイプを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Drafts
ja_JP: ページタイプの下書きを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Permissions
ja_JP: ページタイプの権限を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
ja_JP: 権限を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
ja_JP: プロパティーを編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
ja_JP: スピード設定を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
ja_JP: ユーザーの詳細を編集

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
ja_JP: ゴミ箱を空にする

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
ja_JP: サイトユーザーをエクスポート

[ctx: PermissionKeyName]
en: Flag Message
ja_JP: メッセージを報告

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
ja_JP: パッケージをインストール

[ctx: PermissionKeyName]
en: Manage Layout Presets
ja_JP: レイアウトプリセットを管理

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
ja_JP: ページの移動またはコピー

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
ja_JP: 承認を通知

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
ja_JP: 拒否通知

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
ja_JP: エントリーの通知

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
ja_JP: バックアップを実行

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
ja_JP: ユーザーとしてプレビュー

[ctx: PermissionKeyName]
en: Rate Message
ja_JP: メッセージを評価

[ctx: PermissionKeyName]
en: Remove Topic Tree
ja_JP: トピックツリーを取り除く

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
ja_JP: 期間指定ゲストアクセス

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
ja_JP: ファイルマネージャーからファイルを検索

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search User Group
ja_JP: ユーザーグループを検索

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
ja_JP: ユーザーとしてログイン

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
ja_JP: パッケージをアンインストール

[ctx: PermissionKeyName]
en: Upgrade concrete5
ja_JP: concrete5 をアップグレード

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
ja_JP: 表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
ja_JP: エリアを表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
ja_JP: ブロックを表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
ja_JP: ファイルマネージャーでファイルを表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
ja_JP: ファイルを表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
ja_JP: ニュースフローを表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
ja_JP: サイトマップでページを表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Site in Maintenance Mode
ja_JP: メンテナンスモードでサイトを表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Category Tree Node
ja_JP: トピックカテゴリツリーノードを表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Tree Node
ja_JP: トピックツリーノードを表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
ja_JP: ユーザー属性を表示

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
ja_JP: バージョンを表示

en: Permissions
ja_JP: 権限

en: Permissions & Access
ja_JP: 権限とアクセス

en: Permissions Inheritance
ja_JP: 権限の継承

en: Permissions Should
ja_JP: この権限を

en: Permissions for All Pages Created Of This Type
ja_JP: このページタイプで作成されたページの権限

en: Permissions for This Page Type
ja_JP: このページタイプの権限

en: Permissions for this area currently override those of the page.
ja_JP: 現在このエリアの権限は、ページの権限を上書きしてします。

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
ja_JP: 現在このブロックの権限は、このブロックを含むエリアに依存しています。

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
ja_JP: 現在このブロックの権限は、エリアやページの権限を上書きしています。

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
ja_JP: 現在このファイルの権限は、ファイルセットとグローバルファイル権限設定に依存しています。

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
ja_JP: 現在このファイルの権限設定はセットやサイトグローバルファイル権限設定を上書きしています。

en: Permissions for this node are currently inherited from <strong>%s</strong>.
ja_JP: このノードの権限は現在 <strong>%s</strong> から継承されています。

en: Permissions for this node currently override its parents' permissions.
ja_JP: このノードの権限は現在親ノードの権限を上書きしています。

en: Permissions saved
ja_JP: 権限が保存されました。

en: Permissions updated successfully.
ja_JP: 権限が正常に更新されました。

en: Personalize your site
ja_JP: デザインをカスタマイズする

en: Phone
ja_JP: スマホ

en: Photo Credit:
ja_JP: 写真クレジット：

en: Picture
ja_JP: 画像

en: Place a new block on the page. Copy one using the clipboard, or try a reusable stack.
ja_JP: ページへの新しいブロックの配置、クリップボードからのブロックの追加やスタックの追加が行なえます。

en: Places a conversation message into a page.
ja_JP: コメント欄のメッセージをページに設置する。

en: Places a discussion a page.
ja_JP: ページに掲示板を設置します。

en: Plain Text
ja_JP: テキスト

en: Please Enter a Name
ja_JP: 名前を入力してください。

en: Please Login to Vote
ja_JP: 回答にはログインする必要があります

en: Please add at least one question to your form.
ja_JP: 少なくともひとつの質問をフォームに追加してください。

en: Please complete all required fields.
ja_JP: 必須欄にすべて記入してください。

en: Please complete or cancel the current message editing session before editing this message.
ja_JP: このメッセージを編集する前に、編集中のメッセージの編集を完了するかキャンセルしてください。

en: Please correct the following errors:
ja_JP: 以下のエラーを修正してください。

en: Please enable JavaScript in your browser.
ja_JP: お使いのブラウザをJavaScriptが使えるように設定してください。

en: Please enter a valid feed address.
ja_JP: 有効なRSSフィードのアドレスを入力してください。

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
ja_JP: ズーム値（0〜21）を入力してください。

en: Please enter the number of items to display.
ja_JP: RSSフィードの表示件数を入力してください。

en: Please fill-in all plural forms
ja_JP: 複数形をすべて入力してください

en: Please give your RSS Feed a name.
ja_JP: RSSフィードの名前を入力してください。

en: Please provide both username and password.
ja_JP: ユーザーIDとパスワードを入力してください。

en: Please remove all storage locations using this storage type.
ja_JP: このストレージタイプを使用する前に、全てのストレージロケーションを削除してください。

en: Please specify a valid email address
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please specify your site's name
ja_JP: サイト名を入力してください

en: Please type the letters and numbers shown in the image. Click the image to see another captcha.
ja_JP: 画像に表示されている文字や数字を入力してください。画像をクリックすると他のCAPTCHAに切り替わります。

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
ja_JP: 下のフォームからファイルをアップロードしてください。

en: Plural Original String
ja_JP: 複数形のオリジナル文字列

[ctx: PluralCase]
en: Few
ja_JP: いくつかの

[ctx: PluralCase]
en: Many
ja_JP: 多くの

[ctx: PluralCase]
en: One
ja_JP: ひとつの

[ctx: PluralCase]
en: Other
ja_JP: 他の

[ctx: PluralCase]
en: Two
ja_JP: ふたつの

[ctx: PluralCase]
en: Zero
ja_JP: ゼロ

en: Point Value
ja_JP: ポイント値

en: Points
ja_JP: ポイント

en: Points Required
ja_JP: ポイントは必須です

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
ja_JP: メールサーバーにアクセスし、サイト向けメッセージや投稿を取り込みます。

en: Port (Leave blank for default)
ja_JP: ポート番号 (デフォルト値は空白)

en: Portfolio
ja_JP: ポートフォリオ

en: Portfolio Project
ja_JP: ポートフォリオプロジェクト

en: Position
ja_JP: ポジション

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Post Results to a Different Page
ja_JP: 別ページに結果を表示

en: Post to Gathering
ja_JP: ギャザリングへ投稿

en: Postal Code
ja_JP: 郵便番号

en: Posted
ja_JP: 投稿時間

en: Posting
ja_JP: 投稿

en: Preset
ja_JP: プリセット

[ctx: PresetName]
en: Blue Sky
ja_JP: ブルースカイ

[ctx: PresetName]
en: Night Road
ja_JP: ナイトロード

[ctx: PresetName]
en: Royal
ja_JP: ロイヤル

[ctx: PresetName]
en: Sunrise
ja_JP: サンライズ

en: Presets
ja_JP: プリセット

en: Pretty URLs
ja_JP: プリティーURL

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Preview File
ja_JP: ファイルをプレビュー

en: Preview Image
ja_JP: プレビュー画像

en: Preview Survey
ja_JP: 質問をプレビュー

en: Previous
ja_JP: 前

en: Previous Label
ja_JP: 「前へ」のラベル

en: Price
ja_JP: 価格

en: Primary Button
ja_JP: 重要なボタン

en: Print
ja_JP: プリント

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Private Messages
ja_JP: プライベートメッセージ

en: Private message from %s
ja_JP: %sからのメッセージ

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
ja_JP: プライベートメッセージ送信制限数を次のユーザーが超えました：%s (「%s」のサイト上で）

en: Process Email Posts
ja_JP: メール投稿を処理

en: Profile Options
ja_JP: 設定

en: Profile Picture
ja_JP: プロフィール画像

en: Profile updated successfully.
ja_JP: プロフィールが正常に更新されました。

en: Project Page
ja_JP: プロジェクトページ

en: Project Title
ja_JP: プロジェクトタイトル

en: Project Title 2
ja_JP: プロジェクトタイトル2

en: Project Title 3
ja_JP: プロジェクトタイトル3

en: Project Title 4
ja_JP: プロジェクトタイトル4

en: Project Title 5
ja_JP: プロジェクトタイトル5

en: Project Title 6
ja_JP: プロジェクトタイトル6

en: Properties
ja_JP: 設定

en: Properties Panel
ja_JP: プロパティパネル

en: Properties like name, description and tags are unavailable when uploading multiple files.
ja_JP: 名前や説明、タグ等の属性は、複数ファイルをアップロードした際には変更できません。

en: Property to Display:
ja_JP: 表示するプロパティ

en: Protect with Password
ja_JP: パスワード保護

en: Provide RSS Feed
ja_JP: RSSフィードを出力

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
ja_JP: シンプルなアンケート。結果を円グラフで表示します。

en: Proxy Host
ja_JP: プロキシホスト

en: Proxy Password
ja_JP: プロキシパスワード

en: Proxy Port
ja_JP: プロキシポート

en: Proxy Server
ja_JP: プロキシサーバー

en: Proxy User
ja_JP: プロキシユーザー

en: Proxy block for area layouts.
ja_JP: エリアレイアウトを表示するためのブロックです。

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
ja_JP: スクラップブックに追加されたブロックはありません。

en: Proxy block for blocks that need to be output through composer.
ja_JP: コンポーザーを通してブロックを出力するためのブロックです。

en: Proxy block for gathering items added to areas.
ja_JP: エリアにギャザリングのアイテムを集めて表示するブロック。

en: Proxy block for stacks added through the UI.
ja_JP: スタック（ブロックのグループ）を表示させる。

en: Proxy configuration saved.
ja_JP: プロキシの設定を保存しました。

en: Public
ja_JP: 公開

en: Public Date
ja_JP: 表示日時

en: Public Date/Time
ja_JP: 表示日時

en: Public Display
ja_JP: 公開表示

en: Public Profiles
ja_JP: 公開プロフィール

en: Public Registration
ja_JP: ユーザー登録の公開

en: Public Set.
ja_JP: セットを公開します。

en: Public Sets
ja_JP: 公開セット

en: Public profiles have been disabled
ja_JP: 公開プロフィールを無効にしました

en: Public profiles have been enabled
ja_JP: 公開プロフィールを有効にしました。

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Publish Beneath Page
ja_JP: ページの下に公開

en: Publish Beneath Pages of Type
ja_JP: ページタイプ以下に公開

en: Publish Changes
ja_JP: 変更を公開

en: Publish Method
ja_JP: 公開方法

en: Publish Page
ja_JP: ページを公開

en: Pull Content from Area
ja_JP: エリアからコンテンツを取得

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
ja_JP: concrete5.orgから今日の写真を取得（デフォルト）

en: Purchase
ja_JP: 購入

en: Purge
ja_JP: 消去

en: Put each answer options on a new line
ja_JP: 選択肢を各行に1つずつ入力してください

en: Query
ja_JP: クエリー

en: Query Details
ja_JP: クエリー詳細

en: Question
ja_JP: 質問

en: Question added. To view it click the preview tab.
ja_JP: 質問が追加されました。プレビュータブから確認できます。

en: Queueing
ja_JP: キュー

en: Quicktime
ja_JP: QuickTime

en: Quote
ja_JP: 引用

en: RSS Displayer
ja_JP: RSS表示

en: RSS Feed
ja_JP: RSSフィードタイトル

en: RSS Feed Description
ja_JP: RSSフィード説明

en: RSS Feed Location
ja_JP: RSS フィードの場所

en: RSS Feed Title
ja_JP: RSSフィードタイトル

en: RSS Feed can be found here: <a href="%s" target="_blank">%s</a>
ja_JP: RSSフィードはこちら: <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: RSS Feeds
ja_JP: RSSフィード

en: Radio Buttons
ja_JP: ラジオボタン（単一選択）

en: Radius
ja_JP: 半径

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Rating
ja_JP: 評価

en: Rating types updated.
ja_JP: 評価タイプが更新されました。

en: Re-Map
ja_JP: 再マッピング

en: Re-connect to Community
ja_JP: コミュニティに再接続

en: Read
ja_JP: 既読

en: Read More
ja_JP: もっと読む

en: Read the <a href="%s" target="_blank">User Documentation</a> to learn editing and site management with concrete5.
ja_JP: コンテンツ編集やサイト管理の方法は<a href="%s" target="_blank">ユーザードキュメント</a>（英語）で学べます。concrete5日本語サイトにもドキュメントがあります。

en: Reason For Ban
ja_JP: ブロック理由

en: Recent
ja_JP: 最近

en: Recent Comment
ja_JP: 新着コメント

en: Recent First
ja_JP: 新しい順

en: Recent Page Views
ja_JP: 最近のページビュー

en: Recent Registrations
ja_JP: 最近のユーザー登録

en: Recipient email address
ja_JP: 受信メールアドレス

en: Redirect administrators to dashboard
ja_JP: サイト管理者はログイン後管理画面に移動

en: Redirect home page to default locale.
ja_JP: ホームページから規定の地域にリダイレクトします。

en: Redirect to Different Page on Click
ja_JP: クリックで別のページにリダイレクト

en: Redirect to another page after form submission?
ja_JP: フォーム送信の後に特定のページに移動させますか？

en: Redirect users to:
ja_JP: リダイレクト先:

en: Redo
ja_JP: やり直し

en: References
ja_JP: 参照

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
ja_JP: ページの更新と権限と名前の再構築を行います。

en: Regex
ja_JP: 正規表現

en: Register
ja_JP: ユーザー登録

en: Register an account for "%s"
ja_JP: "%s" のアカウントを登録

en: Registered
ja_JP: 登録済み

en: Registered Between
ja_JP: 登録期間

en: Registered Users Language Preferences
ja_JP: 登録ユーザー言語設定

en: Registration
ja_JP: 新規ユーザー登録

en: Registration - A New User Has Registered
ja_JP: ユーザー登録 - 新しいユーザーが登録されました

en: Registration - Approval Required
ja_JP: ユーザー登録 - 認証が必要

en: Registration - Validate Email Address
ja_JP: ユーザー登録 - メールアドレスの確認が必要

en: Registration Approval Required
ja_JP: ユーザー登録の承認が必要です

en: Registration Approved
ja_JP: ユーザー登録が承認されました

en: Registration Data
ja_JP: ユーザー登録情報

en: Registration settings have been saved.
ja_JP: ユーザー登録設定が保存されました。

en: Related Topic
ja_JP: 関連トピック

en: Relative Path
ja_JP: 相対パス

en: Release Date: %s
ja_JP: リリース日時： %s

en: Release Notes
ja_JP: リリースノート

en: Relevant sub pages.
ja_JP: 関連する下層ページのみ

en: Reload Strings
ja_JP: 文字列を再読み込み

en: Remember my choice on this computer.
ja_JP: 選択をコンピューターに保存します。

en: Remote File Importing Available
ja_JP: リモートファイルのインポートが可能

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
ja_JP: リモートURLインポートは、お使いのサーバーでiconvエクステンションが必要です。

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
ja_JP: ファイルマネージャーでリモートファイルをインポートするには、iconv PHP拡張が必要です。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Alias
ja_JP: エイリアスを削除

en: Remove Ban
ja_JP: ブロック解除

en: Remove Font Family
ja_JP: フォントファミリーをクリア

en: Remove Font Size
ja_JP: フォントサイズをクリア

en: Remove From Group
ja_JP: グループから移動

en: Remove Node
ja_JP: ノードを取り除く

en: Remove Old Page Versions
ja_JP: 古いページバージョンを削除

en: Remove Style
ja_JP: スタイルを除く

en: Remove all filters
ja_JP: すべてのフィルターを取り除く

en: Remove files from incoming/ directory.
ja_JP: サーバーの入稿用ディレクトリー上のファイルを削除

en: Remove font
ja_JP: フォントを取り除く

en: Remove index.php from URLs
ja_JP: URLから index.php を除く

en: Remove index.php from your URLs with pretty URLs, and ensure canonical URLs if you're running a site at multiple domains.
ja_JP: プリティURLを用いて index.php をURLから取り除いたり、複数のドメインでサイトを運用している際に、カノニカルURLを指定します。

en: Remove the user from the group and deactivate the account
ja_JP: ユーザーをこのグループから外しアカウントを停止する

en: Remove the user from this group
ja_JP: ユーザーをグループから外す

en: Remove the users below from Group(s)
ja_JP: グループから下記のユーザを削除

en: Remove this Job
ja_JP: このジョブを削除

en: Remove this alias or external link?
ja_JP: このエイリアス、もしくは外部リンクを削除しますか？

en: Remove this attachment?
ja_JP: 添付ファイルを削除しますか？

en: Remove this message? Replies to it will not be removed
ja_JP: このメッセージを削除しますか？このメッセージへの返信は削除されません。

en: Remove this message? Replies to it will not be removed.
ja_JP: このメッセージを削除しますか？このメッセージへの返信は削除されません。

en: Remove your user avatar
ja_JP: ユーザーアバターを削除

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
ja_JP: 各ページの最新の10バージョンを残してすべて削除します。

en: Rename
ja_JP: 名前変更

en: Rename Stack
ja_JP: スタック名を変更

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
ja_JP: 名前の変更の申請が保存されました。スタックの名前の変更を反映するには、ワークフローを完了させる必要があります。

en: Repeat By
ja_JP: 繰り返しの基準

en: Repeat every
ja_JP: 繰り返す間隔

en: Repeat...
ja_JP: 繰り返し...

en: Repeats
ja_JP: 繰り返し

en: Repeats %s.
ja_JP: 繰り返し %s

en: Replace
ja_JP: 置き換え

en: Replace Permissions
ja_JP: 権限を置き換え

en: Replied
ja_JP: 返信済

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Reply Sent.
ja_JP: 返信

en: Reply to this email address
ja_JP: このEmailアドレスへ返信

en: Reports
ja_JP: レポート

en: Request timed out.
ja_JP: リクエストがタイムアウトしました。

en: Requested Version: %s
ja_JP: 要求されたバージョン: %s

en: Require on Registration Form.
ja_JP: ユーザー登録時に必須入力させます。

en: Required
ja_JP: 必須

en: Required Attributes
ja_JP: 必須属性

en: Requires Password to Access
ja_JP: アクセスにパスワードを必要とする

en: Rescan
ja_JP: 再スキャン

en: Rescan Links
ja_JP: リンクを再スキャン

en: Rescan Locale
ja_JP: 言語を再スキャン

en: Rescan Multilingual Tree
ja_JP: 言語ツリーを再スキャン

en: Reserved words reset.
ja_JP: 予約語がリセットされました。

en: Reserved words updated.
ja_JP: 予約後が更新されました。

en: Reset All
ja_JP: 全てをリセット

en: Reset All Jobs
ja_JP: すべてのジョブをリセット

en: Reset Customizations
ja_JP: カスタマイズをリセット

en: Reset Languages
ja_JP: 言語をリセット

en: Reset Password
ja_JP: パスワードリセット

en: Reset To Default
ja_JP: デフォルトへリセット

en: Reset and Email Password
ja_JP: パスワードをリセットしてメールで送信

en: Reset the theme customizations for just this page, or your entire site?
ja_JP: このページのテーマカスタマイズをリセットしますか、もしくはサイト全体をリセットしますか？

en: Resize Image
ja_JP: 画像をリサイズ

en: Reskin your site.
ja_JP: デザイン管理

en: Responses to %s
ja_JP: %sへの回答

en: Restoration Successful
ja_JP: リストア成功

en: Restore
ja_JP: リストア

en: Restore Backup
ja_JP: バックアップ復元

en: Restore Page
ja_JP: ページを復元

en: Result(s)
ja_JP: 結果

en: Results
ja_JP: 結果

en: Results Page
ja_JP: 結果ページ

en: Results for &#34;%s&#34;
ja_JP: 結果: &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
ja_JP: 前回の結果

en: Resume Copy
ja_JP: コピーを再開

en: Resume Editing
ja_JP: 編集を続ける

en: Retrieving Release Notes...
ja_JP: リリースノートを取得中…

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
ja_JP: concrete5.orgのマーケットプレイスからアドオンを検索します。

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
ja_JP: concrete5.orgのマーケットプレイスからテーマを検索します。

en: Return to Home
ja_JP: ホームに戻る

en: Return to Themes
ja_JP: テーマ一覧に戻る

en: Reverse Chronological
ja_JP: 逆時系列順

en: Reverse Sitemap
ja_JP: サイトマップ逆順

en: Reverse alphabetical order
ja_JP: 逆アルファベット順

en: Revert to Area Permissions
ja_JP: エリアの権限に戻す

en: Revert to File Set and Global Permissions
ja_JP: ファイルセットとグローバル権限設定に戻す

en: Revert to Page Permissions
ja_JP: ページの権限設定に戻す

en: Revert to Parent Permisisons
ja_JP: 親の権限に戻す

en: Rich Text
ja_JP: リッチテキスト

en: Rich Text - Default Setting
ja_JP: リッチテキスト - デフォルト設定

en: Rich Text Editor
ja_JP: 記事ブロックエディター設定

en: Ridge
ja_JP: 山線

en: Right
ja_JP: 右

en: Root Path
ja_JP: ルートパス

en: Rotate
ja_JP: 回転

en: Rotation (in degrees)
ja_JP: 回転（角度）

en: Rows
ja_JP: 行

en: Run
ja_JP: 実行

en: Run Backup
ja_JP: DBバックアップを実行

en: Run Guide
ja_JP: ガイドを起動する

en: Run Job
ja_JP: ジョブを実行

en: Run Tests
ja_JP: 再チェック

en: Run a concrete5 job
ja_JP: concrete5ジョブを実行

en: Run this Job Every
ja_JP: このジョブを処理する間隔

en: Run your site in multiple languages.
ja_JP: 他言語サイトを運用する。

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
ja_JP: バックアップは、データベースの内容をファイルとしてエクスポートしサーバー上に保存します。暗号化オプションはサーバー上に長期間保存する際に使用すべきですが、サーバー上の長期間保存は<strong>お勧めできません</strong>。バックアップ後、ファイルをダウンロードし、データベース全体が保存されたかを確かめてください。バックアップ中にエラーが発生した場合、<strong>決して</strong>そのバックアップより復元しようとしないでください。

en: Running since %s
ja_JP: %s から実行中

en: SEO & Statistics
ja_JP: SEOと統計

en: SMTP Authentication: none
ja_JP: SMTP 認証：なし

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
ja_JP: なし

en: SMTP Encryption: %s
ja_JP: SMTP 暗号方式: %s

en: SMTP Method
ja_JP: SMTP メール送信方法

en: SMTP Password: %s
ja_JP: SMTPパスワード：%s

[ctx: SMTP Port]
en: default
ja_JP: デフォルト

en: SMTP Port: %s
ja_JP: SMTPポート番号：%s

en: SMTP Server: %s
ja_JP: SMTPサーバー：%s

en: SMTP Settings
ja_JP: SMTP設定

en: SMTP Username: %s
ja_JP: SMTP ユーザー名：%s

en: Sales Associate
ja_JP: セールスアソシエイト

en: Sample Content
ja_JP: サンプルコンテンツ

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save & Continue
ja_JP: 保存して続ける

en: Save All
ja_JP: すべてを保存

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save Layout as Preset
ja_JP: レイアウトをプリセットとして保存

en: Save Location
ja_JP: 場所を保存

en: Save Ordering
ja_JP: 順番を保存

en: Save Password
ja_JP: パスワードを保存

en: Save Positioning
ja_JP: 場所を保存

en: Save Preset
ja_JP: プリセットを保存

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Save and Exit
ja_JP: 保存して終了

en: Save old page path
ja_JP: 古いページパスを保存する

en: Save to file
ja_JP: ファイルに保存

en: Saved Presets
ja_JP: 保存されたプリセット

en: Scale
ja_JP: 拡大・縮小

en: Scans all blocks within the selected section. Any links to pages within another multilingual section will be updated to link to the pages within the selected tree. Any blocks within the scanned section that reference pages in another multilingual section will be updated to point to the page within the selected tree.
ja_JP: 選択されたセクション内の全てのブロックをスキャンします。選択されたセクション外のページへのリンクは、選択されたツリー内のページへのリンクに更新されます。スキャンされたセクション内の、他の言語セクションを参照する全てのブロックは、選択されたツリー内のページを参照するように更新されます。

en: Schedule Guest Access
ja_JP: 期間指定ゲストアクセス

en: Score
ja_JP: スコア

en: Scrapbook Display
ja_JP: スクラップブック表示

en: Screenshots
ja_JP: スクリーンショット

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search All Children?
ja_JP: 子ページすべてを検索

en: Search Blocks
ja_JP: ブロックを検索

en: Search Index
ja_JP: 検索インデックス

en: Search Index Preferences Updated
ja_JP: 検索インデックスの優先度がアップデートされました

en: Search Pages
ja_JP: ページ検索

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Search Users
ja_JP: ユーザー検索

en: Search for Groups to Move
ja_JP: 移動するグループを検索

en: Search for Pages
ja_JP: ページの検索

en: Search for application and package-specific entities, refresh their database schema and generate their proxy classes.
ja_JP: アプリケーションとパッケージに含まれるエンティティを検索し、データベーススキーマを更新し、プロキシクラスを生成します。

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
ja_JP: ページを名前やタイプで検索できます。操作を行いたいページの隣のボックスにチェックを入れて、ドロップダウン・メニューから操作を選択することで、複数のページに一括で操作を行うことができます。

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
ja_JP: ユーザーを名前やメールアドレス、グループで検索できます。操作を行いたいユーザーの隣のボックスにチェックを入れて、ドロップダウン・メニューから操作を選択することで、複数のユーザーに一括で操作を行うことができます。

en: Search for...
ja_JP: 検索...

en: Search in contexts
ja_JP: 文脈内で検索

en: Search in originals
ja_JP: 原文を検索

en: Search in translations
ja_JP: 訳文を検索

en: Search – Display a list of all topics for use on a search sidebar.
ja_JP: 検索 - 検索サイドバー用にすべてのトピックの一覧を表示する。

en: Searchable
ja_JP: 検索可能

en: Section removed.
ja_JP: セクションが削除されました。

en: SecurImage (Default)
ja_JP: SecurImage（標準）

en: Secure and setup your site.
ja_JP: お使いのサイトの設定を行なう

en: See the PHP manual
ja_JP: PHPマニュアルを見る

en: See the formatting options at %s.
ja_JP: %s のフォーマットオプションを表示します。

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select All
ja_JP: すべてを選択

en: Select Area
ja_JP: エリアを選択

en: Select Box
ja_JP: セレクトボックス（単一選択）

en: Select Group(s)
ja_JP: グループ選択

en: Select Menu
ja_JP: セレクトメニュー

en: Select Options
ja_JP: オプションを選択

en: Select Some Options
ja_JP: オプションを選択

en: Select User
ja_JP: ユーザーを選択

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
ja_JP: ページに表示するカスタムフォームを選択してください。

en: Select a form
ja_JP: フォームを選択してください

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 and FLV formats are supported.
ja_JP: ファイルマネージャーよりビデオファイルを選択し、横縦幅を指定してください。AVI、WMV、QuickTime/MEPG4 や FLV フォーマットに対応しています。

en: Select an Option
ja_JP: オプションを選択

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
ja_JP: ファイルマネージャーから画像を選択し、オプションでロールオーバー画像を選択してください。画像からどこにリンクするかを選択し、必要なら、altテキストを入力してください。実際の画像ファイルとは異なるサイズで表示するために、画像サイズの制約を使います。

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
ja_JP: ページ、ユーザー、ファイルでどのタイプの属性を利用可能にするかを選択します。

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Architecture
ja_JP: 建築

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Database
ja_JP: データベース

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Design
ja_JP: デザイン

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Development
ja_JP: 開発

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Finance
ja_JP: ファイナンス

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Human Resources
ja_JP: 人事

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Management
ja_JP: マネージメント

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Marketing and Sales
ja_JP: マーケティング営業

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Multimedia
ja_JP: マルチメディア

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Production
ja_JP: 生産

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Quality Assurance
ja_JP: 品質管理

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Technical and Operations
ja_JP: 技術・運用

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Writing
ja_JP: ライティング

[ctx: SelectAttributeValue]
en: iOS/Android/App Development
ja_JP: iOS/Android/アプリ開発

en: Selected Attributes
ja_JP: 選択された属性

en: Selected Countries
ja_JP: 選択済みの国

en: Selected Page Templates
ja_JP: 選択されたページテンプレート

en: Selector Form Factor
ja_JP: 選択フォーム要素

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send Message
ja_JP: メッセージを送る

en: Send To Bottom
ja_JP: 一番下に移動

en: Send To Top
ja_JP: 一番上に移動

en: Send a Private Message
ja_JP: メッセージを送る

en: Send email when a user registers
ja_JP: ユーザー新規登録した時にメールを送る

en: Send mail method: %s
ja_JP: メール送信方法：%s

en: Sent
ja_JP: 送信済

en: Sent At
ja_JP: 送信日時

en: Sent Messages
ja_JP: 送信済み

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
ja_JP: コンマで区切られた予約語の一覧です。これらの語はURLスラッグから自動的に除かれます。URLから語を除きたくない場合は、下記からすべての語を削除してください。

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Server Timezone:
ja_JP: サーバータイムゾーン：

en: Service
ja_JP: サービス

en: Services
ja_JP: サービス

en: Session Invalidated. Session IP %s did not match provided IP %s.
ja_JP: 不正なセッションです。セッションIP %s が送信されたIP %s と一致しません。

en: Session Invalidated. Session user agent %s did not match provided agent %s
ja_JP: 不正なセッションです。セッションユーザーエージェント %s が送信されたエージェント %s と一致しません。

en: Set
ja_JP: セット

en: Set Block Styles
ja_JP: ブロックCSSスタイルを設定

en: Set Name
ja_JP: セット名

en: Set Permissions
ja_JP: 権限を設定

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
ja_JP: concrete5 がメールを送信するのに、デフォルトの PHP Mail ではなく、外部 SMTP サーバを使用する設定をします。

en: Set the "Callback URL" to: %s.
ja_JP: "Callback URL" を %s に設定してください。

en: Set the "Callback URL" to:%s.
ja_JP: "Callback URL" を %s に設定してください。

en: Sets
ja_JP: セット

en: Sets the amount of time to store the page output before generating a new version
ja_JP: 新しいバージョンが生成されるまでのページの出力が保存される期間を設定します。

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
ja_JP: concrete5.org上に、このサイト用の、安全でプライバシーが保たれたプロジェクトページを登録すると以下の利点を受けられます：

en: Setting up site permissions.
ja_JP: サイト権限の設定中。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings Saved.
ja_JP: 設定が保存されました。

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
ja_JP: ページ、ユーザー、ファイルなどの属性の設定

en: Setup on Child Pages
ja_JP: 子ページの設定

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
ja_JP: いくつかのアップデートが利用可能です。以下のリストから適用したいアップデートを選択してください。

en: Shadow
ja_JP: シャドウ

en: Shadow and Rotation (CSS3)
ja_JP: シャドウと回転 (CSS3)

en: Share This Page
ja_JP: このページをシェア

en: Share content across your site.
ja_JP: コンテンツをサイトで共有

en: Share message URL on Facebook.
ja_JP: メッセージ URL を Facebook で共有する。

en: Share message URL on Twitter.
ja_JP: メッセージ URL を Twitter で共有する。

en: Shiprock
ja_JP: シッピロック

en: Short Description
ja_JP: 短い概要

en: Short Description of Page
ja_JP: ページの説明文

en: Show API secret
ja_JP: API秘密キーを表示

en: Show All
ja_JP: 全て表示

en: Show approved
ja_JP: 承認済を表示

en: Show on Registration Form.
ja_JP: ユーザー登録フォームに表示します。

en: Show secret key
ja_JP: 秘密キーを表示

en: Show the debug error output
ja_JP: エラーのデバッグ出力を表示

en: Show the error message but nothing else
ja_JP: エラーメッセージのみを表示

en: Show translated
ja_JP: 翻訳済を表示

en: Show unapproved
ja_JP: 未承認を表示

en: Show untranslated
ja_JP: 未翻訳を表示

en: Sign In.
ja_JP: ログイン

en: Sign Out
ja_JP: ログアウト

en: Sign Out.
ja_JP: ログアウトする。

en: Sign in As User
ja_JP: ユーザーとしてログイン

en: Sign in to %s
ja_JP: %sにログイン

en: Sign in with %s
ja_JP: %s でログイン

en: Sign in with a community account
ja_JP: コミュニティアカウントでログイン

en: Signup Date
ja_JP: 登録日

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not duplicate your site tree using this tool. You must manually assign pages using the page report.
ja_JP: ホームページに言語セクションが割り当てられている場合は、サイトツリーをこのツールでコピーすることができません。ページレポートから手動で割り当てる必要があります。

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not rescan the links in your site tree using this tool.
ja_JP: 言語セクションのうちのひとつがホームページを参照しているため、このツールを使ってサイトツリーを再スキャンすることはできません。

en: Single Page
ja_JP: シングルページ

en: Single Pages
ja_JP: シングルページ

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
ja_JP: シングルページはconcrete5環境でカスタムコードを実行させたい場合に使われます。全てのシングルページはサイトマップ中のひとつの位置を持ち、その位置は管理画面ページから登録されている必要があります。この位置は single_pages/ オーバーライド・ディレクトリーに設置されたPHPファイルと対応しています。下記は現在インストール済みのシングルページの一覧です。

en: Single pages
ja_JP: シングルページ

en: Singular Original String
ja_JP: 単数形のオリジナル文字列

en: Site Access
ja_JP: サイトアクセス

en: Site Information
ja_JP: サイト情報

en: Site Name
ja_JP: サイト名

en: Site Registration
ja_JP: 新規ユーザー登録

en: Site User
ja_JP: サイトユーザー

en: Site interface source locale
ja_JP: サイトインターフェースの翻訳元言語

en: Sitemap
ja_JP: サイトマップ

en: Sitemap Pop-Up
ja_JP: サイトマップポップアップ

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
ja_JP: サイトマップ・フラットビューはたくさんのページの中から一部分を表示します。

en: Sitemap order
ja_JP: サイトマップ順

en: Sitewide %s
ja_JP: サイト全体の %s

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Skill Level
ja_JP: スキルレベル

en: Skip →
ja_JP: スキップ →

en: Slot
ja_JP: 選択

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Smart IP Banning
ja_JP: スマートIPブロック

en: Social Link Added.
ja_JP: ソーシャルリンクが追加されました。

en: Social Links
ja_JP: ソーシャルリンク

en: Solid
ja_JP: 直線

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
ja_JP: 迷惑メール対策の<a href="%s" target="_blank">CAPTCHA機能</a>を使用しますか？

en: Someone has already checked out this page for editing.
ja_JP: 違うユーザーが、すでにこのページを編集しています。

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
ja_JP: ユーザー情報が変更され、強制的にログアウトされました。このページをリロードしてください。

en: Something went wrong while deleting this attachment, please refresh and try again.
ja_JP: 添付ファイルを削除する際にエラーが発生しました。再読み込みしてから、もう一度お試しください。

en: Something went wrong while deleting this message, please refresh and try again.
ja_JP: メッセージを削除する際にエラーが発生しました。再読み込みしてから、もう一度お試しください。

en: Something went wrong while flagging this message, please refresh and try again.
ja_JP: メッセージを報告する際にエラーが発生しました。再読み込みしてから、もう一度お試しください。

en: Sort
ja_JP: 並び替え

en: Sort By
ja_JP: 並び替え

en: Sort order saved
ja_JP: 並び順が保存されました

en: South Pole
ja_JP: 南極

en: Spacing:
ja_JP: 空白:

en: Spam Control
ja_JP: スパムコントロール

en: Spam Whitelist Group
ja_JP: スパムホワイトリストグループ

en: Special Characters Palette
ja_JP: 特殊文字パレット

en: Specify Custom Image
ja_JP: 画像を指定してください

en: Specify a handle for your attribute set.
ja_JP: 属性セットのハンドルを指定してください。

en: Specify a name for your Job set.
ja_JP: ジョブセットの名前を指定してください。

en: Specify a name for your attribute set.
ja_JP: 属性セットの名前を指定してください。

en: Specify a name for your group set.
ja_JP: グループセットの名前を指定してください。

en: Specify a new image attached to posts or edits.
ja_JP: 投稿に表示されるプロフィール画像を追加または編集します。

en: Spread
ja_JP: 広がり

en: Stack
ja_JP: スタック

en: Stack Category
ja_JP: スタックカテゴリー

en: Stack Display
ja_JP: スタック表示

en: Stack List
ja_JP: スタックリスト

en: Stack Name
ja_JP: スタック名

en: Stack Permissions
ja_JP: スタック権限

en: Stack added successfully.
ja_JP: スタックが正常に追加されました。

en: Stack approved successfully
ja_JP: スタックが正常に承認されました

en: Stack deleted successfully
ja_JP: スタックが正常に削除されました

en: Stack duplicated successfully
ja_JP: スタックが正常に複製されました

en: Stack order updated successfully.
ja_JP: スタックの並び順が正常に更新されました。

en: Stack renamed successfully
ja_JP: スタックの名前が正常に変更されました

en: Stacks
ja_JP: スタック

en: Stacks & Blocks
ja_JP: スタックとブロック

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
ja_JP: スタックはブロックをグループ化したもので、サイト内のたくさんの場所でコンテンツを再利用することをかんたんにしてくれます。スタックは管理画面から編集・管理し、個別のページやページタイプのデフォルトに配置します。ブロックの内容や順序は変更可能で、スタック内で過去のバージョンに戻すこともできます。

en: Standard Button
ja_JP: 標準ボタン

en: Standard Properties
ja_JP: 基本プロパティー

[ctx: Start date]
en: From
ja_JP: 開始

en: Start typing a location (e.g. Apple Store or 235 W 3rd, New York) then click on the correct entry on the list.
ja_JP: 場所をタイプし (例: カレー屋、三重県四日市市・・・などと)、リストの中から正しい場所をクリックしてください。

en: Starting installation and creating directories.
ja_JP: インストールとディレクトリ作成の開始。

en: Starts %s.
ja_JP: 開始　%s.

en: Starts On
ja_JP: 開始

en: State/Province
ja_JP: 都道府県

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: Statistics tracking preference saved.
ja_JP: 統計のトラッキング設定が保存されました。

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Stay signed in for two weeks
ja_JP: 2週間ログインしたままにする

en: Storage Location
ja_JP: 保存場所

en: Storage Locations
ja_JP: 保存場所

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
ja_JP: ユーザーに関するデータを保存しておくことができます。例えば、サイトに関わる設定や、誕生日、自己紹介など。どの要素がユーザーから変更できるかを制御することができます。

en: Stores the generation of CSS and JavaScript assets
ja_JP: CSS と JavaScript のアセットを保存します。

en: Stores the location and existence of source code files
ja_JP: ソースコードファイルの場所や存在の有無を保存します。

en: Stores the output of an entire page
ja_JP: ページ全体の出力を保存します。

en: Stores the output of blocks which support block caching
ja_JP: ブロックキャシュをサポートするブロックの出力を保存します。

en: Strength
ja_JP: 強さ

en: Style
ja_JP: スタイル

[ctx: StyleName]
en: Accent Background
ja_JP: アクセント背景

[ctx: StyleName]
en: Accent Header Color
ja_JP: アクセントヘッダー色

[ctx: StyleName]
en: Active Navigation
ja_JP: アクティブなナビゲーション

[ctx: StyleName]
en: Background
ja_JP: 背景

[ctx: StyleName]
en: Background Image
ja_JP: 背景画像

[ctx: StyleName]
en: Border Color
ja_JP: 枠線色

[ctx: StyleName]
en: Bottom Background Color
ja_JP: 下部背景色

[ctx: StyleName]
en: Content Divider Color
ja_JP: コンテンツ仕切り色

[ctx: StyleName]
en: Default Button Border
ja_JP: デフォルトボタン枠線

[ctx: StyleName]
en: Heading 1
ja_JP: 見出し1

[ctx: StyleName]
en: Heading 2
ja_JP: 見出し2

[ctx: StyleName]
en: Heading 3
ja_JP: 見出し3

[ctx: StyleName]
en: Heading 4
ja_JP: 見出し4

[ctx: StyleName]
en: Heading 5
ja_JP: 見出し5

[ctx: StyleName]
en: Heading 6
ja_JP: 見出し6

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Icon
ja_JP: ホーム特徴アイコン

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Title
ja_JP: ホーム特徴タイトル

[ctx: StyleName]
en: Image Caption
ja_JP: 画像キャプション

[ctx: StyleName]
en: Left Padding
ja_JP: 左パディング

[ctx: StyleName]
en: Link
ja_JP: リンク

[ctx: StyleName]
en: Link Color
ja_JP: リンク色

[ctx: StyleName]
en: Link Hover
ja_JP: リンクホバー

[ctx: StyleName]
en: Link Hover Color
ja_JP: リンクホバー色

[ctx: StyleName]
en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

[ctx: StyleName]
en: Navigation Hover
ja_JP: ナビゲーションホバー

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background
ja_JP: ナビゲーションメニュー背景

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background Hover
ja_JP: ナビゲーションメニュー背景ホバー

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Border
ja_JP: ナビゲーションメニュー枠線

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text
ja_JP: ナビゲーションメニューテキスト

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text Hover
ja_JP: ナビゲーションメニューテキストホバー

[ctx: StyleName]
en: Page Background
ja_JP: ページ背景

[ctx: StyleName]
en: Page Titles
ja_JP: ページタイトル

[ctx: StyleName]
en: Paragraph
ja_JP: 段落

[ctx: StyleName]
en: Search Field Background Color
ja_JP: 検索フィールド背景色

[ctx: StyleName]
en: Search Field Border Color
ja_JP: 検索フィールド枠線色

[ctx: StyleName]
en: Search Field Icon Color
ja_JP: 検索フィールドアイコン色

[ctx: StyleName]
en: Section Divider Color
ja_JP: セクション仕切り色

[ctx: StyleName]
en: Site Title
ja_JP: サイト名

[ctx: StyleName]
en: Social Icons
ja_JP: ソーシャルアイコン

[ctx: StyleName]
en: Social Icons Hover
ja_JP: ソーシャルアイコンホバー

[ctx: StyleName]
en: Text
ja_JP: テキスト

[ctx: StyleName]
en: Title
ja_JP: タイトル

[ctx: StyleName]
en: Title Caps
ja_JP: 大文字タイトル

[ctx: StyleName]
en: Title Thin
ja_JP: 細いタイトル

[ctx: StyleName]
en: Top Background Color
ja_JP: 上部背景色

[ctx: StyleSetName]
en: Blockquote
ja_JP: 引用

[ctx: StyleSetName]
en: Footer
ja_JP: フッター

[ctx: StyleSetName]
en: Full Page
ja_JP: フルページ

[ctx: StyleSetName]
en: Header
ja_JP: ヘッダー

[ctx: StyleSetName]
en: Headings
ja_JP: 見出し

[ctx: StyleSetName]
en: Image Slider
ja_JP: 画像スライダー

[ctx: StyleSetName]
en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: Stylesheet
ja_JP: スタイルシート

en: Sub-Page Inheritance Changes
ja_JP: サブページの継承の変更

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
ja_JP: サブページの権限をページタイプからの継承に変更する申請が保留中です。

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
ja_JP: サブページの権限を親からの継承に変更する申請が保留中です。

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Subject: %s
ja_JP: 件名: %s

en: Submissions
ja_JP: 登録

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Submit Text
ja_JP: 送信テキスト

en: Submit for Approval
ja_JP: 承認を申請

en: Submit to Workflow
ja_JP: ワークフローに送信

en: Submitted Date
ja_JP: 送信日

en: Subpage Permissions
ja_JP: サブページ権限

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Subscribe Option
ja_JP: 購読オプション

en: Subscribe to Conversation
ja_JP: 新着コメントを購読

en: Subscribe to receive email updates when new messages are posted.
ja_JP: 新しいコメントが投稿された際にメールで通知を受け取ります。

en: Success Button
ja_JP: OKボタン

en: Successfully attached.
ja_JP: 正常に接続されました。

en: Successfully changed password
ja_JP: 正常にパスワードが変更されました

en: Successfully saved accessibility settings.
ja_JP: アクセシビリティ設定が正常に保存されました。

en: Suggested countries
ja_JP: 国の提案

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Supports concrete5 request URLs
ja_JP: concrete5 request URLをサポート

en: Survey
ja_JP: アンケート

en: Surveys
ja_JP: アンケート

en: Swap Site Contents
ja_JP: サイトのコンテンツを入れ替える

en: Switch Language
ja_JP: 言語切り替え

en: System & Settings
ja_JP: システムと設定

en: System &amp; Settings
ja_JP: システムと設定

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: Page Name
ja_JP: ページ名

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: User Name
ja_JP: ユーザー名

en: TAR Archive
ja_JP: TAR書庫

en: Table
ja_JP: テーブル

en: Tablet
ja_JP: タブレット

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Target Audience
ja_JP: アンケート対象者

en: Task Permissions
ja_JP: タスク権限

en: Team
ja_JP: チーム

en: Telephone
ja_JP: 電話番号

en: Template Used
ja_JP: 使用テンプレート

en: Template for internal concrete5 page.
ja_JP: concrete5内部用（シングルページ用）のテンプレート

[ctx: TemplateFileName]
en: Archive
ja_JP: アーカイブ

[ctx: TemplateFileName]
en: Boolean
ja_JP: 真偽値

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
ja_JP: パンくず

[ctx: TemplateFileName]
en: Byline
ja_JP: バイライン

[ctx: TemplateFileName]
en: Date Time
ja_JP: 日付・時刻

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags
ja_JP: 国旗

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags Set Default
ja_JP: 国旗セットデフォルト

[ctx: TemplateFileName]
en: Flat Filter
ja_JP: フラットフィルター

[ctx: TemplateFileName]
en: Hover Description
ja_JP: ホバー説明文

[ctx: TemplateFileName]
en: Parallax
ja_JP: パララックス

[ctx: TemplateFileName]
en: Responsive Header Navigation
ja_JP: レスポンシブヘッダーナビゲーション

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
ja_JP: タグクラウド

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail Grid
ja_JP: サムネイルグリッド

en: Test
ja_JP: テスト

en: Test Mail Settings
ja_JP: メール設定テスト

en: Test Settings
ja_JP: 設定テスト

en: Test message from %s
ja_JP: %s からのテストメッセージ

en: Testimonial
ja_JP: 紹介

en: Testing Optional Items
ja_JP: オプション項目のチェック

en: Testing Required Items
ja_JP: 必須項目をチェック

en: Testing System...
ja_JP: システムをテストしています…

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Text Area
ja_JP: テキストエリア（複数行）

en: Text Area Height
ja_JP: テキストエリアの高さ

en: Text Area Options
ja_JP: テキストエリア（複数行）

en: Text Area Width
ja_JP: テキストエリアの横幅

en: Text Color
ja_JP: 文字色

en: Text Field
ja_JP: テキストフィールド（１行）

en: Text Input Field
ja_JP: テキストフィールド

en: Text Size and Color
ja_JP: テキストサイズと色

en: Text for Linked File
ja_JP: リンクファイルテキスト

en: Thanks!
ja_JP: ありがとうございます

en: That handle is in use.
ja_JP: そのハンドルはすでに使用されています。

en: That page has already been added.
ja_JP: そのページはすでに追加されています。

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
ja_JP: そのリンクは、有効な静的ページではないようです。

en: That theme has already been installed.
ja_JP: このテーマはインストール済みです。

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
ja_JP: ジョブ「%s」はキュー機能をサポートしています。異なる方法で実行することが可能です：

en: The %s authentication type has been disabled.
ja_JP: %s 認証タイプが無効化されました。

en: The %s authentication type has been enabled.
ja_JP: %s 認証タイプが有効化されました。

en: The %s authentication type has been saved.
ja_JP: %s 認証タイプが保存されました。

en: The %s page type composer form element will output its contents here (Block ID %s)
ja_JP: ページタイプのコンポーザーフォーム要素「%s」がここに出力されます (ブロック ID %s)

en: The <a href="%s" target="_blank">Developer Documentation</a> covers theming, building add-ons and custom concrete5 development.
ja_JP: テーマやアドオンの開発などについては<a href="%s" target="_blank">開発者ドキュメント</a>（英語）で学べます。concrete5日本語サイトにもドキュメントがあります。

en: The Current Page.
ja_JP: 現在のページ。

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
ja_JP: 管理画面では、お使いのサイトを管理するための操作を行うことができます。

en: The Entire Site.
ja_JP: すべてのページ。

en: The Job was run successfully.
ja_JP: ジョブが正常に実行されました。

en: The PDO extension is not loaded.
ja_JP: PDOエクステンションが読み込まれていません。

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorten Page Description text to a specified number of characters.
ja_JP: ページリストは1つの特定のレベルのサイトマップを表示するナビゲーションメニューを作成します。どのページが表示されるかを指定するため、サイトマップから表示したい場所を選び、並び順のオプションを選択してください。「説明文の切り詰め」とは、任意の文字数以上のページ説明文テキストを省略することです。

en: The SEO information has been saved.
ja_JP: SEO情報が保存されました。

en: The SSL canonical URL provided must start with "https://".
ja_JP: カノニカルURLは "https://" で始まっている必要があります。

en: The active editor has been updated.
ja_JP: アクティブエディターが更新されました。

en: The application specific entities directory is missing. Please create it first at: %s.
ja_JP: アプリケーション独自のエンティティ用のディレクトリが見つかりません。先に作成してください: %s

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
ja_JP: サイトのベースURLが、マーケットプレイスに登録されているURLと一致していません。以下のリンクをクリックしサイトを再認証してください。

en: The block has been added successfully.
ja_JP: ブロックが正常に追加されました。

en: The block has been added to your clipboard.
ja_JP: ブロックはクリップボードに追加されました。

en: The block has been removed successfully.
ja_JP: ブロックが正常に削除されました。

en: The block has been saved successfully.
ja_JP: ブロックが正常に保存されました。

en: The block type has been removed.
ja_JP: ブロックタイプは削除されています。

en: The canonical URL provided must start with "http://".
ja_JP: カノニカルURLは "http://" で始まっている必要があります。

en: The checkbox will be checked by default.
ja_JP: デフォルトで選択済

en: The core concrete5 authentication cannot be disabled.
ja_JP: コアconcrete5認証は無効にすることはできません。

en: The current item has changed.
    If you proceed you will lose your changes.
    
    Do you want to proceed anyway?
ja_JP: 現在の項目は変更されています。
    続けると、変更が破棄されます。
    
    このまま続けてもよろしいですか？

en: The dashboard is where you go to manage aspects of your site that have to do with more than the content on just one page. Click the sliders icon.
ja_JP: 管理画面では、ページごとではないサイト全体に関わる設定を行ないます。スライダーのアイコンをクリックしてください。

en: The database query log is empty.
ja_JP: データベースクエリーログは空です。

en: The default country must be in the list of custom countries.
ja_JP: デフォルトの国は、リストにある国から選ぶ必要があります。

en: The destination page doesn't appear to be in a valid multilingual section.
ja_JP: コピー先のページは正しい言語セクション内である必要があります。

en: The dimensions for this image are either unspecified or invalid. Please rescan this file or manually enter the correct dimensions.
ja_JP: この画像のサイズが未設定か不正な値です。このファイルを再スキャンするか正しいサイズを手動で入力してください。

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
ja_JP: %s ディレクトリーがすでに存在しています。このアイテムはすでにインストールされているかもしれません。

en: The directory %s does not exist.
ja_JP: ディレクトリ「%s」がサーバー上に存在していません。

en: The directory %s must be writable by the web server.
ja_JP: ディレクトリー「%s」はサーバーが読み書きできるようにしてください。

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
ja_JP: 入力されたメールアドレス %s はすでに使用されています。別のメールアドレスを入力してください。

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
ja_JP: メールアドレス「%s」はすでに使用されています。別のメールアドレスを入力してください。

en: The email address '%s' is not valid.
ja_JP: メールアドレス「%s」は無効な形式です。

en: The field "%s" is required
ja_JP: "%s" は必須項目です。

en: The field %s is required
ja_JP: この %s フィールドは必須です

en: The file %s is not writable
ja_JP: %s ファイルに書き込みできません

en: The file was only partially uploaded.
ja_JP: このファイルは、一部分しかアップロードされませんでした。

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
ja_JP: 最初のURLでプロセスを開始し、次のURLはバッチを完了させるためにあります。

en: The following area permissions are inherited from a parent area.
ja_JP: 次のエリアの権限は親エリアの権限から継承されています。

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
ja_JP: このエリアの権限は<strong>%s</strong>のデフォルトのエリアセットから継承されています。

en: The following area permissions are inherited from an area set on
ja_JP: 次のエリアの権限は、以下のエリアの権限を継承しています。

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
ja_JP: 次のエリアの権限は、ページの権限を継承しています。

en: The following error was found while trying to send the test email:
ja_JP: テストメール送信中に次のエラーが発生しました：

en: The given prefix needs to be a string.
ja_JP: プリフィクスは文字列である必要があります。

en: The highlighted button makes it obvious you're in Add Content mode.
ja_JP: このハイライト表示されたボタンが、あなたがコンテンツ追加モードにいることを示しています。

en: The highlighted button makes it obvious you're in edit mode.
ja_JP: ボタンがハイライト表示され、編集モードになっている状態を示しています。

en: The last
ja_JP: 最終の

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
ja_JP: concrete5の最新バージョンは <strong>%s</strong>です。このサイトはまだバージョン %s を使用中です。

en: The mail system is disabled.
ja_JP: メールシステムが無効です。

en: The package could not be installed:
ja_JP: パッケージがインストールできませんでした。

en: The package has been installed.
ja_JP: 新しいパッケージがインストールされました。

en: The package has been uninstalled.
ja_JP: パッケージがアンインストールされました。

en: The package has been updated successfully.
ja_JP: パッケージが正常にアップデートされました。

en: The package was successfully installed.
ja_JP: パッケージが正常にインストールされました。

en: The packages/, application/config/ and application/files/ directories must be writable by your web server.
ja_JP: packages/, application/config/ と application/files/ ディレクトリはサーバーで書き込みが許可されている必要があります。

en: The page has been removed successfully.
ja_JP: ページが正常に削除されました。

en: The pages is where you go to add a new page to your site, or jump between existing pages. To open the pages panel, click the icon.
ja_JP: ページパネルは、サイトに新規ページを追加したり、既存のページに移動したりする場所です。ページパネルを開くには、このアイコンをクリックします。

en: The properties panel controls data and details about the current page including design customizations. To open the properties panel, click the gear icon.
ja_JP: プロパティパネルでは、現在のページに関連するデータやデザインカスタマイズを行ないます。プロパティパネルを開くには、ギアのアイコンをクリックしてください。

en: The recipient address of the test email has not been specified.
ja_JP: テストメールの受信メールアドレスが設定されていません。

en: The requested file couldn't be found.
ja_JP: 要求されたファイルが見つかりませんでした。

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
ja_JP: アンケートブロックの回答結果がここに保管されます。ユーザーが何を送信したかを調べることができます。

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
ja_JP: 検索インデックスが見つかりません。このブロックは少なくとも1回は管理画面から検索インデックス生成ジョブを実行しないと使えません。

en: The sitemap lets manage the structure of your website. You can delete pages you don't need, or drag them around the tree to suit your needs.
ja_JP: サイトマップでは、ウェブサイトの構造を管理します。不要なページを削除したり、ドラッグしてツリー構造を変更します。

en: The specified root path does not exist.
ja_JP: 指定されたルートバスが存在しません。

en: The stack contains invalid block types.
ja_JP: スタックが無効なブロックタイプを含んでいます。

en: The stack has been added successfully
ja_JP: スタックが正常に追加されました

en: The stack name cannot be empty.
ja_JP: スタックの名前を入力してください。

en: The test email has been successfully sent to %s.
ja_JP:  %s にテストメールを送信しました。

en: The theme file %1$s does not defines the class %2$s
ja_JP: テーマファイル %1$s でクラス %2$s が定義されていません

en: The theme file %1$s should define a %2$s class that extends the class %3$s
ja_JP: テーマファイル %1$s は %3$s クラスを継承した %2$s クラスを定義する必要があります

en: The thumbnail you requested was not included in the available thumbnails, is your source image smaller than the thumbnail?
ja_JP: リクエストされたサムネイルは有効なサムネイルに登録されていないか、元画像がサムネイルより小さい可能性があります。

en: The token you provided doesn't appear to be valid, please paste the url exactly as it appears in the email.
ja_JP: トークンが正しくないようです。URLペーストした際に途切れている可能性があります。もう一度メールに表示されているURLを確認してください。

en: The translations have been exported to file and will be used by the website.
ja_JP: 翻訳がファイルにエクスポートされ、ウェブサイトで利用可能になりました。

en: The two passwords provided do not match.
ja_JP: パスワードと、確認パスワードが一致しませんでした。

en: The username %s already exists. Please choose another
ja_JP: ユーザーID %s はすでに使用されています。別のIDを入力してください。

en: The username '%s' already exists. Please choose another
ja_JP: ユーザーID「%s」はすでに使用されています。別のIDを入力してください。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: Theme CSS Cache.
ja_JP: テーマ CSS キャッシュ

en: Theme activated. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
ja_JP: テーマが有効になりました。次のフォームを使用することで、テーマ内のテンプレートファイルで定義されたページテンプレートが自動的に作成されます。

en: Theme and page type updated successfully.
ja_JP: テーマとページタイプが正常に更新されました。

en: Theme installed. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
ja_JP: テーマがインストールされました。次のフォームを使用することで、テーマ内のテンプレートファイルで定義されたページテンプレートが自動的に作成されます。

en: Theme uninstalled.
ja_JP: テーマがアンインストールされました。

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Themes Available to Install
ja_JP: インストール可能なテーマ

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
ja_JP: テーマはサイト内のページの大枠のデザインを変更します。テーマを有効にすると、サイト内の全てのページに適用されます。プレビューはコンテンツが新しいテーマを適用するとどのように見えるかを確認できます。検査はテーマが使用しているページタイプを調べます。カスタマイズでテーマのスタイルシート内の特定のプロパティーを変更することができます（許可されている場合は）。

en: Then this:
ja_JP: そして:

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
ja_JP: 次に、下のURLが3〜5分くらいの間隔で実行されるようにしてください：

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
ja_JP: このデータベースには%s個のテーブルが存在しています。concrete5は空のデータベースにインストールする必要があります。

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
ja_JP: 現在<strong>%s</strong>個のアップデートが利用可能です。

en: There are no Community Points Rating Types installed.
ja_JP: コミュニティポイント評価タイプがインストールされていません。

en: There are no available attribute types awaiting installation.
ja_JP: 現在、インストール待ち属性タイプはありません。

en: There are no available forms in your site.
ja_JP: お使いのサイトには利用できるフォームがありません。

en: There are no drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
ja_JP: 下書きがありません。<a href="%s>Visit コンポーザ &gt;</a>

en: There are no files in this set.
ja_JP: このセットにはファイルがありません。

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
ja_JP: メールインポーターがありません。メールインポーターはサーバー上のアカウントから新しいメッセージを取り込み、処理を実行します。

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
ja_JP: 現在、このタイプが追加されたページは存在していません。もし存在する場合は、このブロックが追加されたページを選択することができます。

en: There are no templates in this file.
ja_JP: ファイルに有効なテンプレートが入っていません。

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
ja_JP: インストール環境に問題があります。それらを訂正し、再インストールのテストをするには、以下のボタンをクリックしてください。

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
ja_JP: 現在<strong>1</strong>個のアップデートが利用可能です。

en: There is nothing currently waiting for you.
ja_JP: 現在あなた宛ての通知はありません。

en: There was a database error, try again.
ja_JP: データベースエラーが発生しました。もう一度試してください。

en: There was a problem processing your email.
ja_JP: 電子メールの処理に問題がありました。

en: There was an error downloading %s
ja_JP: %s のダウンロード中にエラーが発生しました

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
ja_JP: データベースのリストアの際にエラーが発生しました。影響のあるクエリー：%s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
ja_JP: データベースのリストアの際にエラーが発生しました。ファイルが空のようです。

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
ja_JP: 検索語句に一致するページは見つかりませんでした。他のキーワードを入力してみてください。

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
ja_JP: これらのエラーは、互換性の無いアドオンによって起こっている可能性があります。アドオンをアップグレードし、スクリプトを再実行し、データの移行を終了してください。

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
ja_JP: これらのスクリプトがサーバー上の新着メールを確認します。concrete5ディスカッションフォーラムなどのアドオンは、投稿にメールを添付し、返信文に含まれている場合に新しいページを作成します。

en: This %s has been marked for deletion.
ja_JP: %s は削除対象として記録されました

en: This Page
ja_JP: このページ

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
ja_JP: このアカウントの認証が終わっていません。このアカウントが登録されているメールアドレスをチェックして認証リンクをクリックしてください。

en: This account may be managed directly at
ja_JP: このアカウントはこちらから直接編集できます

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
ja_JP: この作業は<strong>元に戻せません</strong>。本当に実行しますか？

en: This area is full!
ja_JP: このエリアはいっぱいです！

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
ja_JP: この属性セットは保護されています。削除したりハンドルを変更したりすることはできません。

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
ja_JP: この属性セットはロックされています。パッケージによって追加されたため、手動で取り除くことができません。

en: This authentication type does not require any customization.
ja_JP: この認証タイプはカスタマイズの必要はありません。

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
ja_JP: この行動は誰かがサイト上で典型的なスパム行為を働いていることを示唆しています。このユーザーを観察し、アクセスできなくするか、アカウントを削除する必要があるかもしれません。

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
ja_JP: このブロックは現在のページのサイトマップ上の同じレベルの隣接したページへのリンクを作成します。リンクのラベルテキストを設定し、矢印を表示するかどうかを選択します。ループオプションで、ユーザーがナビゲーションの最後のページに到達した際に、最初のページをもう一度表示することができます。

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
ja_JP: このブロックはページのデフォルトのエイリアスです。ここで編集するとページのデフォルトから切り離され、以後ページのデフォルトを編集してもこのブロックは影響を受けません。

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
ja_JP: このブロックは、グローバルエリア内に含まれています。その内容を変更すると、グローバルエリアが参照されているすべての場所で変更されます。

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
ja_JP: このブロックタイプは内部で使用しています。アンインストールすることはできません。

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
ja_JP: このブロックは別の場所からコピーされましたが、編集してもコピー元には影響がありません。

en: This can be useful when working with a block programmatically. This is rarely used or needed.
ja_JP: これはブロックをプログラムから呼び出して使う時などに使えます。通常は設定する必要はありません。

en: This cannot be undone.
ja_JP: この作業は元に戻せません。

en: This conversation does not allow file attachments.
ja_JP: このコメント欄はファイル添付を許可していません。

en: This email address has been validated! You may now access the features of this site.
ja_JP: メールアドレスが確認できました！このサイトへのアクセスが可能になりました。

en: This file requires a password to download.
ja_JP: このファイルは、ダウンロードにパスワードが必要です。

en: This group is a badge.
ja_JP: このグループはバッジです。

en: This group is automatically entered.
ja_JP: 自動的にこのグループに追加する。

en: This has not been implemented in 5.7
ja_JP: 5.7 未対応です

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
ja_JP: これはグローバルエリアです。ここに追加されたコンテンツは、このエリアを含んでいるすべてのページ上で表示されます。

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
ja_JP: これは、グローバルブロックです。このブロックを編集すると、サイトにあるブロックすべてが変更されます。

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
ja_JP: これは以下の外部フォームディレクトリーに存在するすべてのファイルの一覧です: %s

en: This is a single page. It does not have a page template.
ja_JP: これはシングルページです。シングルページはページテンプレートを使いません。

en: This is a single page. It does not have a page type.
ja_JP: これはシングルページです。シングルページにはページタイプがありません。

en: This is a test message.
ja_JP: これはテストメッセージです。

en: This is an internal block type.
ja_JP: これは内部ブロックタイプです。

en: This is an un-published draft.
ja_JP: これは未公開の下書きです。

en: This is just an example of how a custom form works.
ja_JP: これは、カスタムフォームの例です。

en: This is the Add Content Panel.
ja_JP: ここがコンテンツ追加パネルです。

en: This is the approved page version.
ja_JP: これは承認されたページのバージョンです。

en: This is usually the date the page is created. It can be changed from the page attributes panel.
ja_JP: これは通常ページが作成された日です。ページ属性パネルから変更できます。

en: This is your list of page types. Click any of them to add a page.
ja_JP: これがページタイプの一覧です。いずれかをクリックするとページを追加できます。

en: This is your sitemap. Use it to easily navigate your site.
ja_JP: これはサイトマップです。サイト内を移動することができます。

en: This job cannot be uninstalled.
ja_JP: このジョブはアンインストールできません。

en: This language/region combination already exists.
ja_JP: この言語／地域の組み合わせはすでに存在します。

en: This layout section can not be moved further in this direction.
ja_JP: このレイアウト領域は、この方向にこれ以上移動できません。

en: This message has been deleted.
ja_JP: このメッセージは削除されました。

en: This message has been flagged as spam.
ja_JP: このメッセージはスパム報告されました。

en: This message is pending approval by a moderator.
ja_JP: このメッセージは管理者による承認待ちです。

en: This message is queued for approval.
ja_JP: このメッセージは承認待ちです。

en: This package contains the active site theme, please change the theme before uninstalling.
ja_JP: このパッケージは、現在サイトで使われているテーマが含まれています。アンインストールするまえに、テーマを変更してください。

en: This package is corrupted. Make sure it has a valid controller.php file and that it has been updated for concrete5.7 and later.
ja_JP: このパッケージには問題があります。有効な controller.php ファイルが存在し、concrete5.7以上に対応してアップデートされているかどうかを確認してください。

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
ja_JP: このパッケージは今のバージョンのconcrete5では利用することができません。支援のためにパッケージのメンテナに連絡してください。

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
ja_JP: このパッケージはconcrete5のバージョン %s 以上が必要です。

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
ja_JP: このページはページキャッシュに存在する<strong>可能性があります</strong>。

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
ja_JP: このページはフルページキャッシュに存在します。キャッシュは %s まで有効です。

en: This page has been purged from the full page cache.
ja_JP: このページのフルページキャッシュがクリアされました。

en: This page inherits its permissions from:
ja_JP: このページの権限はこちらから継承されています:

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
ja_JP: このページは、他の位置に存在するページのエイリアスです。

en: This page is newer than what appears to visitors on your live site.
ja_JP: このページは訪問者が公開サイトにアクセスした時に表示される状態より新しい内容になっています。

en: This page is not currently in the full page cache.
ja_JP: 現在このページのフルページキャッシュは無効です。

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
ja_JP: このページは <strong><a href="%s">%s</a></strong> 配下に移動する申請が保留中です。

en: This page must always be available from at least one URL. This is that URL.
ja_JP: このページは少なくともひとつのURLでアクセス可能でなければいけません。これがそのURLです。

en: This page path is automatically generated from URL slugs. You cannot change this path.
ja_JP: このページパスは、URLスラッグから自動的に生成されたものです。このパスを変更することはできません。

en: This page template is not a valid template for this page type.
ja_JP: このページテンプレートはこのページタイプでは有効ではありません。

en: This page type is in use on %d page. | This page type is in use on %d pages.
ja_JP[0]: このページタイプは %d ページで使われています。

en: This page will be published beneath "%s."
ja_JP: このページは "%s" 以下に公開されます。

en: This page will be published beneath <a href="%s">%s</a>.
ja_JP: このページは <a href="%s">%s</a> の下の階層に公開されます。

en: This permission key cannot start a workflow.
ja_JP: このパーミッションキーは、ワークフローを起動することができません。

en: This request took too long.
ja_JP: このリクエストの時間がかかりすぎました。

en: This site is currently down for maintenance.
ja_JP: このサイトは現在メンテナンス中です。<br />This site is currenly down for maintenance.

en: This social link already exists.
ja_JP: このソーシャルリンクは既に存在しています。

en: This theme is currently active on your site.
ja_JP: このテーマは現在サイト上で有効化されています。

en: This user hasn't won any badges.
ja_JP: このユーザはまだバッジを獲得していません。

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
ja_JP: このユーザーのアカウントは現在停止されています。サイト管理者にお問い合わせください。

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
ja_JP: これはあなたのホームページ、アップロードされたファイルと完全にあなたのサイトの任意のコンテンツページからクリアされます。あなたのサイトは完全にリセットされ、追加したコンテンツは失われます。

en: This will end your current session and sign you in as %s
ja_JP: このログインセッションを終了し、%sとしてログインします

en: This will remove %s child page. | This will remove %s child pages.
ja_JP[0]: %s 子ページを削除します。

en: This will remove all elements associated with the %s package. While you can reinstall the package, this may result in data loss.
ja_JP: %s パッケージに関連するすべての要素は削除されます。このパッケージを再インストールする際に、データが失われる可能性があります。

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
ja_JP: %s ブロックタイプのすべてのインスタンスを削除します。この作業は元に戻せません。よろしいですか？

en: This will remove this draft and it cannot be undone. Are you sure?
ja_JP: この下書きを削除すると、取り消しできません。本当に実行しますか？

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
ja_JP: ジョブを concrete5 の他のジョブのように取り扱います。ジョブ全体が一度に実行されます。

en: Thought you'd enjoy this article.
ja_JP: この記事はおすすめです。

en: Threaded
ja_JP: スレッド

en: Through Cron
ja_JP: Cronを使用

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Thumbnail Images
ja_JP: サムネイル画像

en: Thumbnail type added.
ja_JP: サムネイルタイプが追加されました。

en: Thumbnail type removed.
ja_JP: サムネイルタイプが取り除かれました。

en: Thumbnail type updated.
ja_JP: サムネイルタイプが更新されました。

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Detail Thumbnails
ja_JP: ファイルマネージャー詳細サムネイル

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Thumbnails
ja_JP: ファイルマネージャーサムネイル

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Large Image
ja_JP: 大画像

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Medium Image
ja_JP: 中画像

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Small Image
ja_JP: 小画像

en: Thumbnails
ja_JP: サムネイル

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Time Settings
ja_JP: 時間設定

en: Time Zone
ja_JP: タイムゾーン

en: Time elapsed since post.
ja_JP: 投稿からの時間。

en: Time zone saved successfully.
ja_JP: タイムゾーンが正常に保存されました。

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
ja_JP: ゲストユーザーへのアクセスの期間指定が正常に更新されました。

en: Times Run
ja_JP: 所要時間

en: Timezone
ja_JP: タイムゾーン

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title Caps
ja_JP: 大文字タイトル

en: Title Caps Bold
ja_JP: タイトル 大文字 太字

en: Title Text
ja_JP: タイトルテキスト

en: Title Thin
ja_JP: 細いタイトル

en: Title of Page List
ja_JP: ページリストのタイトル

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
ja_JP: フォームを作成するには、テキストフィールドに質問を入力し、必要な答えのタイプを選択し、必須項目かどうかを選んでください。新規質問ボタンをクリックし、この手順を繰り返してください。

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
ja_JP: メッセージを受け取りたくない方は、プロフィール編集より設定を更新してください: %s

en: To disallow everything other than whitelist: %s.
ja_JP: ホワイトリスト以外のすべてのものを禁止するには: %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
ja_JP: concrete5をインストールするには、下記のフォームに必要事項を記入してください。

en: To install the package manually:
ja_JP: パッケージを手動インストール：

en: To proceed with the upgrade, click below.
ja_JP: アップグレードを続行するには、以下をクリックしてください

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
ja_JP: <a href="%s">%s</a>ジョブセットの中のジョブをすべて実行するには、cronなどのシステムを使って次のURLに定期的にアクセスするようにしてください：

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
ja_JP: このジョブセットの中のジョブをすべて実行するには、cronなどのシステムを使って次のURLに定期的にアクセスするようにしてください：

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
ja_JP: ジョブ「%s」を実行するためには、次のURLにcronなどのシステムを使って自動的にアクセスさせるようにしてください：

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
ja_JP: モバイルブラウザ用に別のテーマを使用するには、下で指定してください。

en: To view this user's profile, visit: %s
ja_JP: このユーザーのプロフィールを見るには、こちらにアクセス: %s

en: Today
ja_JP: 今日

en: Today at %s
ja_JP: 今日 %s

en: Toggle Dropdown
ja_JP: ドロップダウンを切り替え

en: Tomorrow
ja_JP: 明日

en: Tomorrow at %s
ja_JP: 明日の%s

en: Too many files
ja_JP: ファイルが多すぎます

en: Top
ja_JP: 上

en: Topic
ja_JP: トピック

[ctx: Topic]
en: /Humor
ja_JP: /ユーモア

[ctx: Topic]
en: /Projects
ja_JP: /プロジェクト

en: Topic Archives: %s
ja_JP: トピックアーカイブ: %s

en: Topic Attribute To Display
ja_JP: 表示するトピック属性

en: Topic Default Parent Node
ja_JP: トピックのデフォルト親ノード

en: Topic List
ja_JP: トピックリスト

en: Topic Posted on %s.
ja_JP: %s に投稿されたトピックです。

en: Topic Tree
ja_JP: トピックツリー

[ctx: TopicCategoryName]
en: Reviews
ja_JP: レビュー

[ctx: TopicName]
en: Activities
ja_JP: アクティビティ

[ctx: TopicName]
en: Books
ja_JP: 本

[ctx: TopicName]
en: Crafts
ja_JP: クラフト

[ctx: TopicName]
en: Gadgets
ja_JP: ガジェット

[ctx: TopicName]
en: Homework
ja_JP: ホームワーク

[ctx: TopicName]
en: Humor
ja_JP: ユーモア

[ctx: TopicName]
en: Movies
ja_JP: 映画

[ctx: TopicName]
en: Music
ja_JP: ミュージック

[ctx: TopicName]
en: Projects
ja_JP: プロジェクト

[ctx: TopicName]
en: Sports
ja_JP: スポーツ

[ctx: TopicName]
en: Supplies
ja_JP: サプライ

en: Topics
ja_JP: トピック

en: Topics Per Page
ja_JP: ページあたりのトピック件数

en: Total Downloads
ja_JP: ダウンロード合計

en: Total Logged: %s
ja_JP: ログ数合計：%s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
ja_JP: フォーム投稿総数: <strong>%s</strong> (今日 <strong>%s</strong>). <a href="%s">結果を見る</a>.

en: Total page versions
ja_JP: ページバージョン総数

en: Total pages in edit mode
ja_JP: 編集モードのページ数

en: Track page view statistics.
ja_JP: ページビューの統計を取得する。

en: Tracking Codes
ja_JP: トラッキングコード

en: Tracking code settings updated successfully.
ja_JP: トラッキングコード設定が正常に更新されました。

en: Translate
ja_JP: 翻訳する

en: Translate Site Interface
ja_JP: サイトインターフェースを翻訳

en: Translation
ja_JP: 翻訳

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Tree Name
ja_JP: ツリー名

en: Tree added successfully.
ja_JP: ツリーが正常に追加されました。

en: Tree deleted successfully.
ja_JP: ツリーが正常に削除されました。

[ctx: TreeName]
en: Blog Entries
ja_JP: ブログ記事

[ctx: TreeName]
en: Groups Tree
ja_JP: グループツリー

[ctx: TreeName]
en: Projects
ja_JP: プロジェクト

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
ja_JP: ページビュー、ファイルダウンロード、ユーザー登録のトラッキングのオン・オフを設定します。これらはお使いのサイトの 管理画面 > レポート > 統計 ページに表示されます。もしトラフィックの多いサイトでパフォーマンスに問題がある場合は、アクセス解析のトラッキングを無効にし、外部の別のサイトのトラッキングを行える手段に変更することを検討してもよいでしょう。

en: Twitter Login Configuration
ja_JP: Twitterログイン設定

en: Twitter User
ja_JP: Twitterユーザー

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type required.
ja_JP: タイプが必要です。

en: Types
ja_JP: 種類

en: URL Redirection
ja_JP: URLリダイレクト

en: URL Slug
ja_JP: URLスラッグ

en: URL to File
ja_JP: ファイルのURL

en: URLs and Redirection
ja_JP: URLとリダイレクト

en: URLs to this Page
ja_JP: このページのURL

en: Un-Delete Message
ja_JP: メッセージの削除の取り消し

en: Un-Flag As Spam
ja_JP: スパム報告を取り消し

en: Un-Map
ja_JP: マッピング解除

en: Un-Subscribe
ja_JP: 購読を解除

en: Unable to access composer settings.
ja_JP: コンポーザー設定にアクセスできません。

en: Unable to access the file manager.
ja_JP: ファイルマネージャーにアクセスできません。

en: Unable to add files.
ja_JP: ファイルを追加できません。

en: Unable to attach user.
ja_JP: ユーザーを接続できません。

en: Unable to backup old package directory to %s
ja_JP: 旧パッケージを「%s」ディレクトリーにバックアップできません

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
ja_JP: 処理が完了できません：お使いのIPアドレスがブロックされています。詳しくは、サイト管理者にお問合せください。

en: Unable to connect to database.
ja_JP: データベースに接続できません。

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
ja_JP: マーケットプレイスに接続しアイテムを取得できません

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
ja_JP: サイトのプロジェクトページに接続できません。データベースに保存されているマーケットプレイストークンではconcrete5.orgに認証できません。

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
ja_JP: %s ディレクトリーを %s にコピーできません。おそらく該当ディレクトリのパーミッションの設定が正しくないか、移動先のディレクトリが存在していません。

en: Unable to copy file to storage location "%s". Please check the settings for the storage location.
ja_JP: ファイルをファイル保存場所 "%s" にコピーできません。保存場所の設定を確認してください。

en: Unable to copy one or more files.
ja_JP: ファイルをコピーできません。

en: Unable to create backup file: %s
ja_JP: バックアップファイルを作成できません: %s

en: Unable to delete one or more files.
ja_JP: ファイルを削除できません。

en: Unable to delete one or more pages.
ja_JP: ページを削除できません。

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
ja_JP: concrete5の現在のバージョンを判別できません。アップグレードを続行できません。

en: Unable to find requested thumbnail
ja_JP: リクエストされたサムネイルが見つかりません

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
ja_JP: マーケットプレイストークンを生成できませんでした。お使いのサーバーでPHPの allow_url_fopenオプション、もしくは、 cURL が有効になっていない可能性があります。 両方の設定が有効になっていてもこのエラーが表示されている場合は、マーケットプレイス側でサーバーのIPアドレスがブラックリストに登録されている可能性があります。サーバーから cURL でリクエストを送信する際のIPアドレスをサーバー管理者にお問い合わせいただき、英語で <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a> までご連絡ください。

en: Unable to generate a marketplace token. Request timed out.
ja_JP: マーケットプレイストークンを生成できませんでした。リクエストがタイムアウトしました。

en: Unable to get category for permission %s
ja_JP: 権限 %s のカテゴリーが取得できません

en: Unable to get contents of incoming/ directory
ja_JP: incoming/ ディレクトリのコンテンツを取得できません

en: Unable to get information about this product.
ja_JP: この製品に関する情報が取得できません。

en: Unable to get permission key for %s
ja_JP: %s の権限キーが取得できません

en: Unable to install %s. Please check that this package has been updated for 5.7.
ja_JP: %s をインストールできません。このパッケージが5.7用にアップデートされているか確認してください。

en: Unable to install database: %s
ja_JP: データベースをインストールできません: %s

en: Unable to load block into composer. You must edit this content from within the context of the page.
ja_JP: コンポーザーにブロックを読み込むことができません。お手数ですが編集モードから編集してください。

en: Unable to load environment info
ja_JP: 環境設定を読み込めません

en: Unable to load sitemap data.
ja_JP: サイトマップデータを読み込めません。

en: Unable to load sitemap data. Response received:
ja_JP: サイトマップデータを読み込めません。受信したレスポンス：

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
ja_JP: このブロックタイプのcontrollerを読み込めません。移動したか削除された可能性があります。

en: Unable to locate file %s
ja_JP: 「%s」ファイルが見つかりません

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
ja_JP: concrete5.orgでこのアドオンを見つけることができません。

en: Unable to open config/app.php for writing.
ja_JP: config/app.phpを保存するために開くことができません。

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
ja_JP: config/site_user.phpを保存するために開くことができません。

en: Unable to parse news response.
ja_JP: ニュースの応答を解読できません。

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
ja_JP: Eメールを正常に処理できません。あなたのオリジナルメッセージにバリデーションハッシュがあるかチェックしてください。

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
ja_JP: プライベートメッセージメールを処理できません。オリジナルのメッセージに存在しているバリデーションハッシュがメールの本文に含まれているかどうかをチェックしてください。あなたのプライベートメッセージは配信されていませんので、ご注意ください。

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
ja_JP: ブロックオブジェクトを取得できません。このブロックを移動した場合はページを再読み込みしてください。

en: Unable to retrieve information about this update from concrete5.org. You may upgrade but do so with caution.
ja_JP: concrete5.org からアップデート情報が取得できません。アップグレードする場合は注意して実行してください。

en: Unable to retrieve release notes from concrete5.org.
ja_JP: concrete5.org からリリースノートが取得できません。

en: Unable to retrieve software from update server.
ja_JP: 更新サーバーからソフトウェアをダウンロードできません。

en: Unable to retrieve upgrade notices from concrete5.org.
ja_JP: concrete5.org からアップグレードの注意点が取得できません。

en: Unable to search file sets.
ja_JP: ファイルセットを検索できません。

en: Unable to validate email
ja_JP: メールアドレスを確認できません

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
ja_JP: config/site.php ファイルを書き換えできませんでした。更新するには、config/site.phpを書き換えられなくてはいけません。

en: Unapproved
ja_JP: 未承認

en: Underline
ja_JP: 下線

en: Undo
ja_JP: 取り消す

en: Undo/Redo
ja_JP: 元に戻す/やり直し

en: Unexpected User Error
ja_JP: 予期しないユーザーエラー

en: Uninstall
ja_JP: アンインストール

en: Uninstall Package
ja_JP: パッケージをアンインストール

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unknown Error
ja_JP: なんだかよくわからんがエラー

en: Unknown Job
ja_JP: 不明なジョブ

en: Unknown Package
ja_JP: 不明なパッケージ

en: Unknown User
ja_JP: 不明なユーザー

en: Unknown error retrieving thumbnails, please rescan this file.
ja_JP: サムネイルの取得時にエラーが発生しました。ファイルを再スキャンしてください。

en: Unknown mime-type: %s
ja_JP: 不明な MIME-TYPE: %s

en: Unlink
ja_JP: リンク解除

en: Unlock Layout
ja_JP: レイアウト固定を解除

en: Unmapped
ja_JP: 未マッピング

en: Unordered List
ja_JP: 箇条書きリスト

en: Unread
ja_JP: 未読

en: Unsubscribe
ja_JP: 購読解除

en: Until manually cleared
ja_JP: 手動でクリアされるまで

en: Up
ja_JP: 上へ

en: Up Label
ja_JP: 「上へ」のラベル

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update Action
ja_JP: アクションを更新

en: Update Add-On
ja_JP: アドオンをアップデート

en: Update Add-Ons
ja_JP: アドオンのアップデート

en: Update Attributes
ja_JP: 属性を更新

en: Update Block
ja_JP: ブロックをアップデート

en: Update Control Set
ja_JP: コントロールセットを更新

en: Update Gatherings
ja_JP: ギャザリングを更新

en: Update Group
ja_JP: グループを更新

en: Update Groups
ja_JP: グループをアップデート

en: Update Job Set
ja_JP: ジョブセットを更新

en: Update Jobs
ja_JP: ジョブを更新

en: Update Layout
ja_JP: レイアウトを更新

en: Update Ready
ja_JP: 更新準備完了

en: Update Schedule
ja_JP: スケジュール設定を更新

en: Update Set
ja_JP: セットを更新

en: Update Set Details
ja_JP: セットの詳細を更新

en: Update add-ons.
ja_JP: アドオンをアップデートする。

en: Update concrete5
ja_JP: concrete5をアップグレード

en: Update concrete5.
ja_JP: concrete5をアップグレードする。

en: Update your installed packages.
ja_JP: インストールされたパッケージをアップデートする。

en: Updated
ja_JP: 更新日時

en: Updated Banned Words.
ja_JP: 禁止語句を更新しました。

en: Updated conversations settings.
ja_JP: コメント欄設定を更新しました。

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade Notices
ja_JP: アップグレードの注意

en: Upgrade concrete5
ja_JP: Concrete5アップグレード

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
ja_JP: <b>%s</b>へのアップグレードが完了しました。

en: Upgrading from <b>%s</b>
ja_JP: <b>%s</b>からアップグレード

en: Upgrading to <b>%s</b>
ja_JP: <b>%s</b>にアップグレード

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload Complete
ja_JP: アップロード完了

en: Upload Complete.
ja_JP: アップロード完了。

en: Upload Failed
ja_JP: アップロードに失敗

en: Upload Files
ja_JP: ファイルをアップロード

en: Upload Progress
ja_JP: アップロード進捗

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
ja_JP: サイトの来訪者があなたのサイトに訪れた際にアドレスバーに表示されたり、ブックマークしたときにブックマークの一覧に表示される画像をアップロードします。

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
ja_JP: ウェブサーバー上にパッケージをアップロード・解凍しました。解凍したファイルを、concrete5をインストールしたルート配下の packages ディレクトリーに手動でアップロードしてください。

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
ja_JP: ウェブサイトのファイルを追加、検索、置換、編集できます。画像のプロパティを変更したり基礎的な画像編集が行えます。

en: Uploaded file is too large. The current value of post_max_filesize is %s
ja_JP: アップロードされたファイルが大きすぎます。現在の post_max_filesize の値は %s です

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
ja_JP: アップロードされたファイルが大きすぎます。現在許可されているファイルアップロード値（upload_max_filesize）は %s です

en: Uppercase
ja_JP: 大文字

en: Usage Count
ja_JP: 使用数

en: Usage Count on Active Pages
ja_JP: アクティブページでの使用数

en: Use Different Link than Page Name
ja_JP: ページ名とは違うリンクを使用する

en: Use Encryption
ja_JP: 暗号化する

en: Use Site Default.
ja_JP: サイトデフォルトを使用。

en: Use emails for login
ja_JP: ログインIDにメールアドレスを使用する

en: Use global setting - %s
ja_JP: グローバル設定を適用 - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
ja_JP: ユーザーが画像をアップロードしていない場合、<a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> の画像を使用します。

en: Use the editing toolbar at the top of the page to put your page in edit mode, add content to the page, change page settings, and navigate your site.
ja_JP: ページ上部の編集ツールバーでページを編集モードに切り替えたり、ページにコンテンツを追加したり、ページの設定を変更したり、サイト内を移動したりできます。

en: Use the form below to create your page. You can also preview your page in edit mode at any time.
ja_JP: 下のフォームからページを作成してください。編集モードでいつでもページをプレビューすることができます。

en: Use the toolbar
ja_JP: ツールバーを利用する

en: Use this menu to edit a block's contents, change its display, or remove it entirely.
ja_JP: このメニューから、ブロックを編集したり、表示を変更したり、削除することができます。

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User Attribute Created.
ja_JP: ユーザー属性が追加されました。

en: User Attribute Deleted.
ja_JP: ユーザー項目が削除されました。

en: User Attribute Options
ja_JP: ユーザー属性オプション

en: User Attribute Updated.
ja_JP: ユーザー属性が更新されました。

en: User Avatar
ja_JP: プロフィール画像

en: User Groups
ja_JP: ユーザーグループ

en: User Name
ja_JP: ユーザー名

en: User Permissions
ja_JP: ユーザー権限

en: User Point Entry Deleted
ja_JP: ユーザポイントエントリーが削除されました

en: User Point Entry Saved
ja_JP: ユーザポイントエントリーが保存されました

en: User Profile
ja_JP: ユーザープロフィール

en: User Registrations
ja_JP: ユーザー登録

en: User Required
ja_JP: ユーザは必須です

en: User Settings saved.
ja_JP: ユーザー設定保存

en: User Submissions
ja_JP: ユーザー登録

en: User activated successfully.
ja_JP: ユーザーアカウントが正常に有効化されました。

en: User created successfully.
ja_JP: ユーザが正常に作成されました。

en: User deactivated successfully.
ja_JP: ユーザーアカウントが正常に停止されました。

en: User deleted successfully.
ja_JP: ユーザーが正常に削除されました。

en: User is not registered. Check your authentication controller.
ja_JP: ユーザが登録されていません。認証コントローラーを確認してください。

en: User search columns saved successfully.
ja_JP: ユーザー検索の項目が正常に保存されました。

en: User time zones have been disabled.
ja_JP: ユーザー毎のタイムゾーン設定を無効にしました。

en: User time zones have been enabled
ja_JP: ユーザー毎のタイムゾーン設定を有効にしました

en: User time zones have been saved.
ja_JP: ユーザー毎のタイムゾーン設定が保存されました。

en: User/Group Added
ja_JP: ユーザー／グループの追加

en: User/Group Removed
ja_JP: ユーザー／グループの抹消

en: User: %s (ID %s)
ja_JP: ユーザー: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
ja_JP: %s さんが %s 通以上のプライベートメッセージを %s 分以内に送ろうとしました。

en: Username
ja_JP: ユーザーID

en: Username or Email
ja_JP: ユーザーIDまたはEメール

en: Username saved successfully.
ja_JP: ユーザ名が正常に保存されました。

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Users To Receive Conversation Notifications
ja_JP: コメント欄の通知を受け取るユーザー

en: Users updated successfully.
ja_JP: ユーザーが正常に更新されました。

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
ja_JP: ファイルマネージャーからファイルにアクセスできるユーザーはパスワードが要りません。

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
ja_JP: 一括で停止する権限のないユーザーは、このリストから除外されています。

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
ja_JP: ユーザーはこのリストから削除されています一括で削除する権限がありません。

en: Validate Email Address
ja_JP: メールアドレスを確認

en: Values
ja_JP: 値

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version %d
ja_JP: バージョン %d

en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: Version %s approved successfully
ja_JP: %s バージョンが正常に承認されました

en: Version %s copied successfully. New version is %s.
ja_JP: %s バージョンが正常に複製されました。新バージョンは %s です。

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
ja_JP: バージョン：%s（ページ：<a href="%s">%s</a>）の承認が申請されました。

en: Version Comments
ja_JP: バージョン（編集履歴）コメント

en: Version History
ja_JP: バージョン履歴

en: Version: %s
ja_JP: バージョン： %s

en: Versions
ja_JP: バージョン

en: Vertical Position
ja_JP: 垂直位置

en: Vertically
ja_JP: 垂直

en: Video
ja_JP: ビデオ

en: Video Embed Code or Youtube/Vimeo Link
ja_JP: 動画の埋め込みコード、または YouTube / Vimeo のリンク

en: Video Files
ja_JP: ビデオファイル

en: Video Placeholder Image
ja_JP: ビデオサムネイル画像

en: Video Player
ja_JP: ビデオプレイヤー

en: View
ja_JP: 表示

en: View All
ja_JP: すべて見る

en: View As
ja_JP: 閲覧ユーザー

en: View Conversation
ja_JP: コメントを見る

en: View Full Release Notes
ja_JP: 全てのリリースノートを見る

en: View Full Results
ja_JP: すべての結果を表示

en: View Global Areas
ja_JP: グローバルエリアを表示

en: View Pending Permissions
ja_JP: 保留中の権限を表示

en: View Profile
ja_JP: プロフィールを見る

en: View Public Profile
ja_JP: 公開プロフィールを表示

en: View Responses
ja_JP: 回答を表示

en: View Stacks
ja_JP: スタックを表示

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
ja_JP: サイトで発生したエラーの記録と、送信済みメールメッセージのログを表示します。

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
ja_JP: サイトマップ内のひとつの枝だけを見ることができます。大規模なサイトでツリー構造が複雑化した時に便利です。

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
ja_JP: ファイルマネージャーにユーザーがアップロードできるファイルタイプを表示・変更します。

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
ja_JP: サイト構造を閲覧または変更できます。ページをクリックすると使用できる操作を確認することができます。このメニューから、ページヘのアクセスを管理したり、ページを削除することができます。クリックしてページをドラッグしてサイト内の別の場所に移動することもできます。

en: View as User
ja_JP: ユーザとして表示

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
ja_JP: concrete5の管理画面と編集インターフェイスのためのインストールされた利用可能な言語パックを表示します。

en: View content created using Composer, but have not yet published.
ja_JP: コンポーザーを使用して作成されたコンテンツで、まだ公開されていないものを表示します。

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MySQL errors returned as your site runs.
ja_JP: サイトが送信したメールや、サイトが実行されている際のPHPやMySQLのエラーを確認できます。

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
ja_JP: 最近のサイトのトラフィック、登録、ページの作成、ファイルのダウンロードをグラフで表示します。

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
ja_JP: お使いのconcrete5サイトの設定に関する情報や、お使いのホスティング環境に関する詳細を表示します。

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
ja_JP: サイトのフォームからの回答を閲覧できます。送信されたフォームデータはここに集められます。

en: View your public user profile and the information you are sharing.
ja_JP: 公開ユーザープロフィールやシェアしている情報を閲覧する。

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
ja_JP: グループを閲覧、検索、追加、編集できます。グループをクリックすると編集できます。グループはユーザーを組織し、複数のユーザーに一括で権限設定を行うのに便利です。

en: View/Edit %s
ja_JP: %s を表示/編集

en: View/Edit Original
ja_JP: オリジナルを表示／編集

en: Viewing
ja_JP: 閲覧中

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
ja_JP: <b>%s</b>から<b>%s</b>までを表示 (計<b>%s</b>)

en: Viewing Permissions
ja_JP: 閲覧権限

en: Visit
ja_JP: 訪問

en: Vote
ja_JP: 回答

en: Waiting for Me
ja_JP: 確認待ち

en: Want more themes?
ja_JP: もっとテーマをお探しですか？

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
ja_JP: 警告！これはシステムページです。削除するとサイトを壊す危険性があります。注意して実行してください。

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
ja_JP: 警告、この作業は元に戻せません。属性は削除されませんが、関連づけは解除されます。

en: Warning, this cannot be undone. No groups will be deleted but they will no longer be grouped together.
ja_JP: 警告、この作業は元に戻せません。グループは削除されませんが関連づけは解除されます。

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
ja_JP: 警告、この作業は元に戻せません。ジョブは削除されませんが、関連づけは解除されます。

en: Warning:
ja_JP: 警告：

en: Watch Video
ja_JP: ビデオを見る

en: We have no record of that email address.
ja_JP: そのメールアドレスは、データベースに登録されていません。

en: We were able to automatically update .htaccess file.
ja_JP: .htaccessファイルが自動的に更新されました。

en: Web Address
ja_JP: Webアドレス

en: Web Developer
ja_JP: ウェブデベロッパー

en: Web Page
ja_JP: ウェブページ

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Website Registration Notification
ja_JP: ウェブサイト登録通知

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Weeks
ja_JP: 週

en: Welcome to
ja_JP: 登録完了

en: Welcome to concrete5
ja_JP: concrete5へようこそ

en: What do you wish to do?
ja_JP: 「%s」を「%s」フォルダーにドラッグされました、以下から希望の操作を選んでください。

en: What would you like to write?
ja_JP: 何を書きたいですか？

en: When a user registers.
ja_JP: ユーザーが登録した時

en: When a user signs in.
ja_JP: ユーザーがログインした時

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
ja_JP: ページにアクセスがあった時に処理します。（ページの主なレンダリングリクエストが完了したあとに処理されます。）

en: When should guests be able to view this block?
ja_JP: ゲストがこのブロックを見ることができる時間は？

en: When the "Check Automated Groups" Job runs.
ja_JP: 「自動化されたグループの確認」ジョブが実行された時

en: When you're done editing you can Save Changes for other editors to see, or Publish Changes to make your changes live immediately.
ja_JP: 編集が完了したら、変更を保存して他の編集者にも見えるようにするか、変更を公開してすぐにサイトに反映させるかしてください。

en: Where does this page live on the site?
ja_JP: このページの公開先はどこですか？

en: Where will this page live on the site?
ja_JP: このページの公開先はどこになりますか？

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
ja_JP: ホワイトリスト方式：選択されたエリアだけが索引（インデックス）作成されます。

en: Who can add what?
ja_JP: だれが何を追加できる？

en: Who can assign what?
ja_JP: どれに割り当てられる？

en: Who can edit this page?
ja_JP: 誰がこのページを編集できますか？

en: Who can edit what?
ja_JP: どれを編集できる？

en: Who can set what?
ja_JP: どれに設定できる？

en: Who can view this page?
ja_JP: 誰がこのページを表示できますか？

en: Who can view what?
ja_JP: 誰が何を表示できる？

en: Who can't add what?
ja_JP: どれを追加できない？

en: Who can't assign what?
ja_JP: どれに割り当てられない？

en: Who can't edit what?
ja_JP: どれを編集できない？

en: Who can't set what?
ja_JP: どれに設定できない？

en: Who can't view what?
ja_JP: 誰が何を表示できない？

en: Who gets access to this permission?
ja_JP: この権限でアクセスできるユーザーは？

en: Whole world at a glance.
ja_JP: 一目で全世界。

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width can only be an integer, with no units.
ja_JP: 幅は数値で入力してください。制限はありません。

en: Width must be greater than zero.
ja_JP: 横幅はゼロより大きくなくてはいけません。

en: Windows 8 Thumbnail
ja_JP: Windows 8 サムネイル

en: Windows 8 icon removed successfully.
ja_JP: Windows8アイコンが正常に削除されました。

en: Windows 8 icon updated successfully.
ja_JP: Windows8アイコンが正常に更新されました。

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
ja_JP: Windows 8 スタート画面タイルは144x144のpng形式にする必要があります。

en: Windows Audio
ja_JP: Windowsオーディオ

en: Windows Bitmap
ja_JP: Windowsビットマップ

en: Windows Video
ja_JP: Windowsビデオ

en: With this setting enabled, users may specify their own time zone in their user profile, and content timestamps will be adjusted accordingly. Without this setting enabled, content timestamps appear in server time.
ja_JP: この設定を有効にすると、ユーザーはプロフィールで自分のタイムゾーンを設定でき、コンテンツのタイムスタンプも調整されます。設定が有効でない場合は、サーバーの時間が表示されます。

en: Won a Badge
ja_JP: バッジを獲得しました

en: Won the <strong>%s</strong> Badge
ja_JP: <strong>%s</strong> バッジを獲得しました

en: Woops!
ja_JP: おおっと！

en: Word
ja_JP: ワード

en: Workflow
ja_JP: ワークフロー

en: Workflow Access
ja_JP: ワークフローへのアクセス

en: Workflow Basics
ja_JP: 基本ワークフロー

en: Workflow List
ja_JP: ワークフロー一覧

en: Workflow Notification
ja_JP: Workflow通知

en: Workflow Options saved.
ja_JP: ワークフローオプションが保存されました。

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
ja_JP: ワークフローが正常に作成されました。プロパティを変更することができます。

en: Workflow deleted successfully.
ja_JP: ワークフローが正常に削除されました。

en: Workflow progress categories
ja_JP: ワークフロー進行カテゴリー

en: Workflow types
ja_JP: ワークフロータイプ

en: Workflow updated.
ja_JP: ワークフローが更新されました。

en: Workflow with that name already exists.
ja_JP: その名前のワークフローはすでに存在しています。

en: Wrapper for static pages.
ja_JP: 静的ページ用ラッパー

en: Writable Files and Configuration Directories
ja_JP: アップロードファイルと設定ファイルのディレクトリに書き込み可能

en: XML Support
ja_JP: XMLサポート

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes, allow registered users to choose to subscribe to conversations.
ja_JP: はい、ユーザーにコメント欄の購読を許可します。

en: Yes, display only a sub-set of messages at a time.
ja_JP: 付けて、指定数のメッセージのみを表示する

en: Yes, include this page type in Composer.
ja_JP: はい、このページタイプをコンポーザーで選択可能にします。

en: Yes, make this the default storage location for new files.
ja_JP: はい、ここを新規ファイルのデフォルト保存場所とします。

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
ja_JP: はい、パッケージディレクトリーをインストールディレクトリーから削除します。

en: Yes, require this form element
ja_JP: はい、このフォームエレメントを必須にする

en: Yes, this conversation accepts messages and replies.
ja_JP: はい、このコメント欄はメッセージと返信を受け付けます。

en: Yes, this conversation is open and new topics can be posted.
ja_JP: はい、コメント欄はオープンで、新規トピックを投稿できます。

en: Yes, this gathering can be posted to the front-end.
ja_JP: はい、このギャザリングはフロントエンドに投稿できます。

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
ja_JP: はい。サイトのコンテンツをパッケージの内容でリセットします。

en: Yesterday
ja_JP: 昨日

en: Yesterday at %s
ja_JP: 昨日の%s

en: You Won a Badge!
ja_JP: バッジを獲得しました！

en: You are currently logged in as <strong>%s</strong>
ja_JP: あなたは <strong>%s</strong> としてログイン中です。

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
ja_JP: こんにちは、<strong>%s</strong>さん。<br />ログイン日時：<strong>%s</strong>。

en: You are not allowed to access this page.
ja_JP: このページへのアクセス権がありません。

en: You are not authorized to access this page.
ja_JP: このページへのアクセス権がありません。

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
ja_JP: ユーザー登録が完了しましたが、サイト管理者の承認が必要です。あなたのアカウントが承認されるまでログインできません。

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
ja_JP: ユーザー登録が完了しましたが、メールアドレスの確認が必要です。それまで、サイト内の機能の一部が利用できない場合があります。

en: You can add saved layouts to other areas in your site. Note: these are different than any layout presets that might be included with your theme.
ja_JP: 保存したレイアウトは、サイト内の他のエリアに追加することができます。注意：テーマに含まれていることがあるレイアウトプリセットとはまた別の機能です。

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
ja_JP: concrete5のマーケットプレイスからテーマやアドオンをダウンロードできます。

en: You can easily filter the blocks in the panel by searching here.
ja_JP: ここでパネル内のブロックを検索することで、簡単に絞り込みできます。

en: You can specify page name, page location and attributes from the <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Page Compose interface</a>.
ja_JP: <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">ページコンポーズインターフェース</a>から、ページ名、場所、属性を指定できます。

en: You cannot access conversation permissions.
ja_JP: コメント欄権限へアクセスできません。

en: You cannot access task permissions.
ja_JP: タスク権限にアクセスすることはできません。

en: You cannot access these permissions.
ja_JP: これらの権限にアクセスすることはできません。

en: You cannot assign this page to itself.
ja_JP: このページをそれ自身に割り当てることはできません。

en: You cannot delete a template that is set as the default for any of the page types. Please change the default template for the following page types first: %s.
ja_JP: いずれかのページタイプのデフォルトに設定されているテンプレートは削除することができません。次のページタイプのデフォルトテンプレートを先に変更してください: %s

en: You cannot delete the default Job set.
ja_JP: デフォルトのジョブセットは削除できません。

en: You cannot move or copy the source page(s).
ja_JP: ソースページを移動またはコピーすることはできません。

en: You cannot view the source page(s).
ja_JP: ソースページの閲覧を許可されていません。

en: You do not have access to add a message to this conversation.
ja_JP: このコメント欄にメッセージを追加する権限がありません。

en: You do not have access to add any page types beneath the selected page.
ja_JP: 選択されたページ以下にはどのページタイプも追加できる権限がありません。

en: You do not have access to approve this stack.
ja_JP: このスタックを承認する権限がありません。

en: You do not have access to delete this page type.
ja_JP: このページタイプを削除する権限がありません。

en: You do not have access to delete this stack.
ja_JP: このスタックを削除する権限がありません。

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
ja_JP: このサイトをマーケットプレイスに接続する権限がありません。

en: You do not have access to edit this group.
ja_JP: このグループを編集する権限がありません。

en: You do not have access to edit this message.
ja_JP: このメッセージを編集する権限がありません。

en: You do not have access to edit this page type permissions.
ja_JP: このページタイプ権限を編集する権限がありません。

en: You do not have access to edit this page type.
ja_JP: このページタイプを編集する権限がありません。

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
ja_JP: 管理画面のサイトマップへのアクセス権限がありません。

en: You do not have access to the file manager.
ja_JP: ファイルマネージャーへのアクセス権限がありません。

en: You do not have access to the group search.
ja_JP: グループ検索へのアクセス権限がありません。

en: You do not have access to the sitemap.
ja_JP: サイトマップへのアクセス権限がありません。

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
ja_JP: ユーザー検索にアクセスする権限がありません。この設定の変更は、管理画面内「サイト全体の設定」の、「アクセス権限」の項目で行えるでしょう。

en: You do not have any page types.
ja_JP: ページタイプを何も持っていません。

en: You do not have group search permissions.
ja_JP: グループ検索をする権限がありません。

en: You do not have permission to add a group beneath %s
ja_JP: グループを %s の下に追加する権限がありません。

en: You do not have permission to add a page of this type.
ja_JP: このタイプのページを追加する権限がありません。

en: You do not have permission to add attachments.
ja_JP: 添付ファイルを追加する権限がありません。

en: You do not have permission to add this page to this section of the tree.
ja_JP: ツリーのこのセクションにこのページを追加する権限がありません。

en: You do not have permission to add this tree.
ja_JP: このツリーを追加する権限がありません。

en: You do not have permission to approve page versions.
ja_JP: ページバージョンを承認する権限がありません。

en: You do not have permission to approve this message.
ja_JP: このメッセージを承認する権限がありません。

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
ja_JP: 選択されたページ権限を変更する権限が与えられておりません。

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
ja_JP: このサイトをマーケットプレイスに接続する権限がありません。

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
ja_JP: 選択されたファイルをコピーする権限がありません。

en: You do not have permission to create new pages of this type.
ja_JP: このタイプの新規ページを作成する権限がありません。

en: You do not have permission to create or administer backups.
ja_JP: バックアップを作成したり管理する権限がありません。

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
ja_JP: 選択されたファイルのどれか、もしくはすべてを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
ja_JP: 選択されたページを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to delete page versions.
ja_JP: ページバージョンを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to delete this file set.
ja_JP: このファイルセットを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to discard this page.
ja_JP: このページを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to download add-ons.
ja_JP: アドオンをダウンロードする権限がありません。

en: You do not have permission to drag this node here.
ja_JP: ノードをここにドラッグできる権限がありません。

en: You do not have permission to flag this message.
ja_JP: このメッセージを報告する権限がありません。

en: You do not have permission to install add-ons.
ja_JP: アドオンをインストールする権限がありません。

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
ja_JP: カスタムブロックタイプやアドオンをインストールする権限がありません。

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
ja_JP: あなたが選択したページの速度設定を変更する権限がありません。

en: You do not have permission to modify this attribute.
ja_JP: この属性を変更する権限がありません。

en: You do not have permission to modify this file.
ja_JP: このファイルを変更する権限がありません。

en: You do not have permission to perform this action.
ja_JP: この操作を行う権限がありません。

en: You do not have permission to post this to conversation.
ja_JP: このコメント欄に投稿する権限がありません。

en: You do not have permission to publish a page in this location.
ja_JP: この場所にページを公開する権限がありません。

en: You do not have permission to restore this message.
ja_JP: このメッセージを復元する権限がありません。

en: You do not have permission to uninstall packages.
ja_JP: パッケージをアンインストールする権限がありません。

en: You do not have permission to upgrade this installation of concrete5.
ja_JP: concrete5 をアップグレートする権限がありません。

en: You do not have permission to view this conversation
ja_JP: このコメント欄を表示する権限がありません

en: You do not have permissions to add a page of this type in the selected location.
ja_JP: 選択された場所にこのタイプのページを追加する権限がありません。

en: You do not have permissions to refresh this page.
ja_JP: このページをリフレッシュする権限がありません。

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
ja_JP: 使用中のアカウントは、このページタイプを、この場所に追加する事を許可されていません。

en: You do not have the ability to copy this file.
ja_JP: このファイルをコピーすることはできません。

en: You do not have user search or group search permissions.
ja_JP: ユーザー検索またはグループ検索をする権限がありません。

en: You don't have access to update this attribute.
ja_JP: この属性を更新する権限がありません。

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
ja_JP: インストールされているインターフェース言語がありません。concrete5を英語で動作させる必要があります。

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
ja_JP: 「%s」を「%s」フォルダーにドラッグされました、以下から希望の操作を選んでください。

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
ja_JP: 新しいバージョンの concrete5 がダウンロードされましたが、まだアップグレードされていません。

en: You have no access to groups.
ja_JP: 使用中のアカウントではグループにアクセスできません。

en: You have no access to user export.
ja_JP: ユーザーエクスポート権限がありません。

en: You have no access to users.
ja_JP: 使用中のアカウントではユーザーにアクセスできません。

en: You have no anti-spam libraries installed.
ja_JP: アンチスパムライブラリーがインストールされていません。

en: You have no backups available.
ja_JP: 利用可能なバックアップはありません。

en: You have no captcha libraries installed.
ja_JP: 現在、インストールされているCaptchaはありません。

en: You have no jobs installed.
ja_JP: インストールされているジョブはありません。

en: You have no presets.
ja_JP: プリセットがありません。

en: You have not added any Job sets.
ja_JP: ジョブセットが登録されていません。

en: You have not added any composer form layout control sets.
ja_JP: コンポーザーのフォームレイアウトコントロールセットが追加されていません。

en: You have not added any data sources.
ja_JP: データソースが追加されていません。

en: You have not added any feeds.
ja_JP: 何もフィードが追加されていません。

en: You have not added any group sets.
ja_JP: グループセットが登録されていません。

en: You have not added any social links.
ja_JP: ソーシャルリンクが追加されていません。

en: You have not created a topic tree.
    You must create a topic tree from the <a href="%s">Topics Page</a>
    before you can use this attribute type.
ja_JP: トピックツリーを作成していません。
    この属性タイプを使用するためには、
    <a href="%s">トピックページ</a>より、トピックツリーを作成してください。

en: You have not created any multilingual content sections yet.
ja_JP: サイトに言語セクションが作成されていません。

en: You have not created any page types yet.
ja_JP: ページタイプが何も作成されていません。

en: You have not created any surveys.
ja_JP: アンケートがまだ作成されていません。

en: You have not defined any multilingual sections for your site yet.
ja_JP: サイトに言語セクションが設定されていません。

en: You have registered on %s. Your account will be approved by the administrator.
ja_JP: %s への登録が完了しました。あなたのアカウントは管理者による承認があるまで有効になりません。

en: You have too many attachments.
ja_JP: 添付の数が多すぎます。

en: You haven't chosen a valid %s
ja_JP: 有効な %s を選択していません

en: You haven't chosen where to publish this page.
ja_JP: ページの公開先が選択されていません。

en: You haven't written a message!
ja_JP: メッセージ本文が空白です

en: You may approve or remove this user account here
ja_JP: このユーザーアカウントをここから承認、または削除できます

en: You may approve or remove this user account here:
ja_JP: このユーザーアカウントをここから承認、または削除できます:

en: You may not add %s to area %s.
ja_JP: %s を %s エリアに追加する権限がありません。

en: You may not add a category here.
ja_JP: カテゴリーをここに追加する権限がありません。

en: You may not add a topic here.
ja_JP: トピックをここに追加する権限がありません。

en: You may not add topic trees.
ja_JP: トピックツリーを追加する権限がありません。

en: You may not arrange the contents of area %s.
ja_JP: エリア %s のコンテンツをアレンジする権限がありません。

en: You may not delete a required thumbnail type.
ja_JP: 必須サムネイルタイプを削除することはできません。

en: You may not delete the default file storage location.
ja_JP: デフォルトのファイル保存場所は削除できません。

en: You may not delete the home page.
ja_JP: ホームページは削除できません。

en: You may not edit this node.
ja_JP: このノードを編集する権限がありません。

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
ja_JP: 選択したページをこの場所に移動／コピー／転載する権限がありません。

en: You may not remove the top level node.
ja_JP: トップレベルのノードを削除することはできません。

en: You may not remove this node.
ja_JP: このノードを削除する権限がありません。

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
ja_JP: %s 通以上のメッセージを %s 分以内に送ることはできません

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
ja_JP: これらの選択されたページへのアクセスを追加するには、これらのページが親ページの設定を上書きするか、ページタイプのデフォルトの権限を使用する設定になっている必要があります。

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
ja_JP: 今のconcrete5バージョンが、最新バージョンよりも古い場合のみ、アップグレード可能です。

en: You may only select a single file.
ja_JP: ファイルは１つまで選択できます。

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
ja_JP: デフォルトまたはその親ページを上書きするように設定されている場合にのみ、ページに特定の権限を設定することができます。

en: You must <a href="%s">enable advanced permissions</a> to set permissions for pages created of a certain type.
ja_JP: 特定のタイプで作成されたページの権限を指定するには、<a href="%s">上級権限モード</a>を有効にしてください。

en: You must <a href="%s">sign in</a> to post to this conversation.
ja_JP: このコメント欄に投稿するには<a href="%s">ログイン</a>する必要があります。

en: You must be logged in as %s to remove groups.
ja_JP: グループを削除するには%sとしてログインする必要があります。

en: You must be logged in to access this page.
ja_JP: このページを閲覧するにはログインが必要です。

en: You must choose a file.
ja_JP: ファイルを選択してください。

en: You must choose a page template.
ja_JP: ページテンプレートを選択してください。

en: You must choose a page to publish this page beneath.
ja_JP: このページを公開する親ページを選択してください。

en: You must choose a service.
ja_JP: サービスを選択してください。

en: You must choose a valid default page template.
ja_JP: デフォルトページテンプレートを正しく選択してください。

en: You must choose a valid parent page for pages of this type.
ja_JP: このタイプのページを公開する親ページを選択してください。

en: You must choose at least one link.
ja_JP: 少なくともひとつのリンクを選択してください。

en: You must choose at least one service.
ja_JP: 少なくともひとつのサービスを選択してください。

en: You must choose the type of page these page types are published beneath.
ja_JP: ページを公開する先のページタイプを選択してください。

en: You must choose two separate multilingual sections to copy from/to
ja_JP: コピー元とコピー先には２つの別々の言語セクションを選択する必要があります。

en: You must choose who this permission is for.
ja_JP: 権限を与えるユーザーを選択してください。

en: You must create an attribute with the 'thumbnail' handle in order to use this option.
ja_JP: このオプションを使用するためには、"thumbnail"というハンドルの属性が作成されていることが必要です。

en: You must create the directory %s and make it writable before you may run this tool. Additionally, all files within this directory must be writable.
ja_JP: このツールを実行する前に、%s ディレクトリを作成して書き込み可能に設定する必要があります。また、このディレクトリ内のファイルも書き込み可能である必要があります。

en: You must disable PHP's ASP Style Tags.
ja_JP: PHPのASP形式のタグを無効にする必要があります。

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
ja_JP: グループセットを利用するには<a href="%s">上級権限モード</a>を有効にする必要があります。

en: You must enable PHP's JSON support. This should be enabled by default in PHP 5.2 and above.
ja_JP: PHP の JSON サポートを有効にする必要があります。PHP 5.2 以上であればデフォルトで有効になっています。

en: You must enable ctype and multibyte string (mbstring) support in PHP.
ja_JP: PHPで ctype とマルチバイトサポート（mbstring）を有効にする必要があります。

en: You must enter a valid email address to post this message.
ja_JP: メッセージを送信するには、正しいメールアドレスを入力してください。

en: You must enter a valid email address.
ja_JP: 有効なemailアドレスを入力してください。

en: You must enter your name to post this message.
ja_JP: メッセージを送信するには、お名前を入力してください。

en: You must give the workflow a name.
ja_JP: ワークフローに名前をつけてください。

en: You must give your custom style preset a name.
ja_JP: カスタムスタイルプリセットに名前を付けてください。

en: You must give your file a link.
ja_JP: リンクテキストを入力してください。

en: You must give your stack a name.
ja_JP: スタックには必ず名前をつけてください。

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
ja_JP: ページを検索するには管理画面のサイトマップにアクセスできる必要があります。

en: You must have more than one multilingual section to use this tool.
ja_JP: このツールを使用するにはもうひとつの言語セクションを設定する必要があります。

en: You must include a root path for this storage location.
ja_JP: ファイル保存場所にはルートパスから含める必要があります。

en: You must install Adobe Flash to view this content.
ja_JP: このコンテンツをご覧になるには、Adobe Flash Playerをインストールする必要があります。

en: You must select a file.
ja_JP: ファイルを選択してください。

en: You must select a form.
ja_JP: フォームを選択してください。

en: You must select a valid location.
ja_JP: 正しい場所を選択してください。

en: You must select a valid sample content starting point.
ja_JP: 有効なサンプルコンテンツを選択してください。

en: You must select an image.
ja_JP: 画像を選択してください。

en: You must select at least one file.
ja_JP: 少なくともひとつのファイルを選択してください。

en: You must select at least one group to move
ja_JP: 移動するには少なくともひとつのグループを選択してください。

en: You must sign in order to access this page!
ja_JP: このページにアクセスするにはログインが必要です！

en: You must specify a default language tree in your multilingual settings.
ja_JP: 他言語設定からデフォルト言語ツリーを指定してください。

en: You must specify a description for this badge. It will be displayed publicly.
ja_JP: このバッジの説明を入力してください。これは公開されます。

en: You must specify a page for this multilingual content section.
ja_JP: 言語コンテンツセクションを作成するページを指定してください。

en: You must specify a plugin key and name.
ja_JP: プラグインのキーと名前を指定してください。

en: You must specify a search string.
ja_JP: 検索文字列を入力してください。

en: You must specify a unique handle for your page type.
ja_JP: ページタイプハンドルには一意なハンドル名をつけてください。

en: You must specify a valid URL.
ja_JP: URL を正しく入力してください。

en: You must specify a valid database name
ja_JP: 有効なデータベース名を入力してください

en: You must specify a valid database server
ja_JP: 有効なデータベースサーバーを入力してください

en: You must specify a valid description.
ja_JP: 説明文を正しく入力してください。

en: You must specify a valid file for %s
ja_JP: %s に正しいファイルを指定してください。

en: You must specify a valid file.
ja_JP: 有効なファイルを指定してください。

en: You must specify a valid handle for your page type.
ja_JP: ページタイプのハンドルを正しく入力してください。

en: You must specify a valid image file.
ja_JP: 画像ファイルを正しく選択してください。

en: You must specify a valid name for your page type.
ja_JP: ページタイプの名前を正しく入力してください。

en: You must specify a valid name for your tree.
ja_JP: ツリー名を正しく入力してください。

en: You must specify a valid title.
ja_JP: タイトルを正しく入力してください。

en: You must specify a valid topic tree parent node ID and topic tree ID.
ja_JP: 有効なトピックツリーの親ノード ID とトピックツリー ID を指定してください。

en: You must specify an external form.
ja_JP: 外部フォームを指定してください。

en: You must specify at least one country.
ja_JP: 少なくともひとつの国を選択してください。

en: You must specify at least one page template.
ja_JP: 少なくともひとつのページテンプレートを選択してください。

en: You must specify at least one template to create.
ja_JP: 少なくともひとつのテンプレートを作成してください。

en: You must specify at least one valid URL.
ja_JP: 少なくともひとつの有効なURLを指定してください。

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
ja_JP: プロフィール画像をアップロード・編集するには、お使いのコンピューターにAdobe Flashプラグインがインストールされている必要があります。

en: You need to update .htaccess by hand.
ja_JP: .htaccessを手動で更新する必要があります。

en: You will receive a test message from %s
ja_JP: %s からテストメールが届きます

en: You've already installed that package.
ja_JP: そのパッケージはすでにインストールされています。

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out.
    				We've notified an administrator to check into this.
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
ja_JP: 容量を超える量のメッセージを送ったため、送信できなかったものがあります。
    　　　　管理者に通知を送りました。
    　　　　新しいメッセージを送るには数分待ってください。

en: You've voted on this survey.
ja_JP: すでにこのアンケートに答えています。

en: YouTube Video
ja_JP: YouTubeビデオ

en: YouTube Video disabled in edit mode.
ja_JP: YouTubeビデオは編集モードでは表示されません。

en: Your Details
ja_JP: ユーザー詳細

en: Your MySQL database does not support InnoDB database tables. These are required.
ja_JP: MySQL Database が InnoDB をサポートしていません。これは必須条件です。

en: Your RSS feed must have a valid URL, containing only letters, numbers or underscores
ja_JP: RSSフィードは有効なURLを設定してください。URLには半角英数字と下線のみ使用できます

en: Your RSS feed must have a valid description.
ja_JP: RSS フィードには有効な説明文を設定してください。

en: Your RSS feed must have a valid title.
ja_JP: RSSフィードに有効なタイトルを設定してください。

en: Your Site
ja_JP: サイト名

en: Your account has been created, and you are now logged in.
ja_JP: あなたのアカウントが作成されました。すでにログインしています。

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
ja_JP: お使いのブラウザーはドラッグ＆ドロップのファイルアップロードをサポートしていません。

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
ja_JP: お使いのconcrete5サイトはシンプル権限モードはありませんので、この機能は使用できません。特定のページやエリアごとに権限を設定してください。

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
ja_JP: 「/config」ディレクトリーに書き込みできません。

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
ja_JP: このコピー処理は選択ページのみに反映され、子ページには反映されません。

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
ja_JP: あなたの現在のウェブサイトはこれより新しいconcrete5のバージョンを使用します。アップグレードできません。

en: Your file storage location must have a name.
ja_JP: ファイル保存場所の名前は必須項目です。

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
ja_JP: 「/files」ディレクトリーに書き込みできません。

en: Your form must have a name.
ja_JP: フォームには名前が必要です。

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
ja_JP: 画像は16x16ピクセルで、拡張子を .ico にした gifまたはpngである必要があります。

en: Your locale will be computed from your choice of language and country. Your language icon will be chosen based on the country.
ja_JP: 地域は言語と国の選択によって処理されます。言語アイコンは国の選択によって変化します。

en: Your login is the most recent.
ja_JP: 新たにログインした情報は見つかりません。

en: Your message cannot be empty.
ja_JP: メッセージを入力してください。

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
ja_JP: お使いのサーバーが「/packages」ディレクトリーに書き込む事ができません。

en: Your project page URL is:
ja_JP: あなたのプロジェクトページのURL：

en: Your question has been saved.
ja_JP: 質問が保存されました。

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
ja_JP: ユーザー登録が承認されました。ここから新しいアカウントでログインできます

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
ja_JP: 「%s」を「%s」に移動するリクエストが送信されました。管理人の承認後、移動します。

en: Your session has expired. Please sign in again.
ja_JP: セッションの期限が切れました。再度ログインしてください。

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>.
ja_JP: このサイトは最新版です。現在の concrete5 バージョンは<b>%s</b>です。

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
ja_JP: 現在このサイトはconcrete5コミュニティに接続しています。プロジェクトページのURL:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
ja_JP: 現在、あなたのサイトはconcrete５コミュニティに接続されていません。接続すると簡単にテーマやアドオンでサイトを拡張できます。

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
ja_JP: 現在、あなたのサイトはconcrete５コミュニティに接続されていません。接続すると簡単にテーマやアドオンでサイトを拡張できます。また自動更新が有効になります。

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
ja_JP: このサイトが concrete5 のマーケットプレイスに接続されました。

en: Your site's name has been saved.
ja_JP: サイト名が保存されました。

en: Your subject cannot be empty.
ja_JP: 件名は空白にできません。

en: Your thumbnail type handle must only contain lowercase letters and underscores.
ja_JP: サムネイルタイプのハンドルは、半角英小文字と下線だけしか使えません。

en: Your thumbnail type must have a name.
ja_JP: サムネイルタイプには名前が必要です。

en: Zip Archive
ja_JP: ZIP書庫

en: Zip Support
ja_JP: ZIPサポート

en: Zoom
ja_JP: ズーム

en: [SHIFT]+[TAB] Backward
ja_JP: [SHIFT]+[TAB] 戻る

en: [TAB] Forward
ja_JP: [TAB] 進める

en: accessibility, easy mode
ja_JP: アクセシビリティ, かんたんモード, accessibility, easy mode

en: add-on, addon, add on, package, app, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
ja_JP: アドオン, パッケージ, アプリ, ECサイト, 議論, フォーラム, テーマ, テンプレート, ブロック, add-on, addon, add on, package, app, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks

en: and all its children were successfully copied beneath
ja_JP: とすべての子ページが次の場所にコピーされました

en: antispam, block spam, security
ja_JP: アンチスパム、スパムブロック、セキュリティ

en: at a specific date and time
ja_JP: 日付・時刻を指定

en: at the current level
ja_JP: 現在の階層から

en: at the level above
ja_JP: ひとつ上の階層から

en: at the second level
ja_JP: 第2階層から

en: at the third level
ja_JP: 第3階層から

en: at the top level
ja_JP: トップから

en: attribute configuration
ja_JP: 属性設定

en: attribute type icon
ja_JP: 属性タイプアイコン

en: attributes, sets
ja_JP: 属性, セット

en: attributes, types
ja_JP: 属性, タイプ

en: auth, authentication, types, oauth, facebook, login, registration
ja_JP: 認証, 認証タイプ, タイプ, auth, authentication, types, oauth, facebook, login, registration

en: beneath
ja_JP: ページを次のページの下の階層に

en: block, refresh, custom
ja_JP: ブロック、リフレッシュ、カスタム

en: cache page if all blocks support it.
ja_JP: 使用ブロックがサポートしている場合、有効

en: characters
ja_JP: 文字

en: concrete5 Marketplace
ja_JP: concrete5マーケットプレイス

en: concrete5 Marketplace - Download
ja_JP: concrete5マーケットプレイス - ダウンロード

en: concrete5 Marketplace - Purchase & Checkout
ja_JP: concrete5マーケットプレイス - 購入＆決済

en: concrete5 Migrations
ja_JP: concrete5 移行

en: concrete5 Update
ja_JP: concrete5 アップデート

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
ja_JP: concrete5が必要な情報を取得できませんでした。このサーバーではPATH_INFO、もしくはORIG_PATH_INFOの情報が取得できませんでした。

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
ja_JP: concrete5の編集モードはインターネットエクスプローラ6には対応していません。

en: concrete5 interface settings saved successfully.
ja_JP: concrete5インターフェイス設定が正常に保存されました。

en: concrete5 is already installed.
ja_JP: concrete5はすでにインストール済みです。

en: concrete5 is not compatible with opcode caches that strip PHP comments. Certain configurations of eAccelerator and Zend opcode caching may use this behavior, and it must be disabled.
ja_JP: concrete5はPHPのコメントを除去するopcodeキャッシュとの互換性がありません。eAcceleratorとZend opcodeキャッシュの設定を確認し、この機能が使われていた場合は、無効に設定してください。

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 with JPEG, PNG and GIF support. Doublecheck that your installation has support for all these image types.
ja_JP: concrete5 の利用には JPEG, PNG および GIF をサポートした GD ライブラリ 2.0.1 が必要です。これらの画像タイプがサポートされているか再確認してください。

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
ja_JP: PHP XML ParserとSimpleXMLエクステンションがサーバーにインストールされている必要があります。

en: concrete5 requires at least PHP %s
ja_JP: concrete5はPHP %s 以上が必要です。

en: concrete5 runs best with at least 64MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. You may experience problems uploading and resizing large images, and may have to install concrete5 without sample content.
ja_JP: concrete5 は 64MB 以上のメモリでの動作を推奨します。
    このサーバーの現在の memory limit は  %sMBです。大きな画像のアップロードやリサイズに問題が起こる可能性があり、サンプルコンテンツなしでインストールする必要がある場合があります。

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
ja_JP: concrete5の操作に慣れた方は「空白のサイト」を選べますが、そうでない方はどれかのサンプルコンテンツを選ぶことをお勧めします。

en: concrete5 was not able to save the package after download.
ja_JP: concrete5がダウンロード後のパッケージを保存できませんでした。

en: concrete5 will not install with less than 24MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. Please increase your memory_limit using ini_set.
ja_JP: concrete5 は 24MB 以下のメモリではインストールできません。
    このサーバーの現在の memory limit は  %sMB です。ini_set を使って memory_limit を増やしてください。

en: configure search, site search, search option
ja_JP: 検索、サイト検索、検索オプションを設定する

en: conversations
ja_JP: コメント欄

en: conversations bad words, banned words, banned, bad words, bad, words, list
ja_JP: 悪い言葉, 禁止語句, 禁止, 悪い言葉, 悪い, 言葉, bad word, bad, list, 一覧

en: conversations ratings, ratings, community, community points
ja_JP: コメント評価, 評価, コミュニティ, コミュニティポイント, conversations ratings, ratings, community, community points

en: dashboard, configuration
ja_JP: 管理画面、設定

en: days
ja_JP: 日

en: disable full page cache.
ja_JP: フルページキャッシュを無効

en: editors, hide site, offline, private, public, access
ja_JP: エディター, サイトを隠す, オフライン, 保護, 公開, アクセス

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
ja_JP: メール, ロギング, ログ, SMTP, ポップ, エラー, MySQL, ログ

en: enable full page cache.
ja_JP: フルページキャッシュを有効にする。

en: enable source maps in generated CSS files
ja_JP: 生成されたCSSファイルのソースマップを有効にする

en: facebook
ja_JP: Facebook

en: failed login attempts
ja_JP: 回ログインを失敗時

en: files, category, categories
ja_JP: ファイル、カテゴリー

en: group set
ja_JP: グループセット

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha
ja_JP: http://ja.wikipedia.org/wiki/CAPTCHA

en: iFrame - Works in more devices
ja_JP: iFrame - 様々なデバイスで使用できる

en: iPhone Thumbnail
ja_JP: iPhoneのサムネイル

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
ja_JP: iPhoneのホーム画面のアイコンは57x57のpng形式にする必要があります。

en: iPhone icon removed successfully.
ja_JP: iPhoneアイコンが正常に削除されました。

en: iPhone icon updated successfully.
ja_JP: iPhoneアイコンが正常に更新されました。

en: images, picture, responsive, retina
ja_JP: 画像, 写真, レスポンシブ, images, picture, responsive, retina

en: in alphabetical order.
ja_JP: アルファベット順

en: in reverse alphabetical order.
ja_JP: 逆アルファベット順

en: in reverse sitemap order.
ja_JP: 逆サイトマップ順

en: in their sitemap order.
ja_JP: サイトマップ順

en: leave blank to hide
ja_JP: 空のままで隠れる

en: levels
ja_JP: 階層

en: max
ja_JP: 最大

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
ja_JP: メンバープロフィール, メンバーページ, コミュニティ, フォーラム, ソーシャル, アバター

en: minutes
ja_JP: 分

en: months
ja_JP: 月

en: n/j/Y
ja_JP: Y/m/d

en: network, proxy server
ja_JP: ネットワーク、プロキシサーバー

en: new file set
ja_JP: 新規ファイル作成

en: new user, create
ja_JP: 新しいユーザーをつくる

en: on
ja_JP: 日時

en: once a certain amount of time has passed
ja_JP: 特定の時間経過で

en: overrides, system info, debug, support, help
ja_JP: オーバーライド, システム情報, デバッグ, サポート, ヘルプ

en: page
ja_JP: ページ

en: page attributes, custom
ja_JP: ページ属性、カスタム

en: page types
ja_JP: ページタイプ

en: pretty, slug
ja_JP: URL, スラッグ, slug

en: queries, database, mysql
ja_JP: クエリー、データベース、MySQL

en: seconds
ja_JP: 秒

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
ja_JP: セキュリティ、アクション、管理者、パッケージ、マーケットプレイス、検索

en: security, alternate storage, hide files
ja_JP: セキュリティ、代替ストレージ、非表示ファイル

en: security, files, media, extension, manager, upload
ja_JP: セキュリティ、ファイル、メディア、拡張、管理、アップロード

en: sharing, facebook, twitter
ja_JP: 共有, シェア, sharing, facebook, twitter

en: signup, new user, community, public registration, public, registration
ja_JP: サインアップ, 新規登録, ユーザー登録, 一般登録, signup, new user, community, public registration, public, registration

en: single, page, custom, application
ja_JP: シングル、ページ、カスタム、アプリケーション

en: smtp, mail settings
ja_JP: SMTP、メール設定

en: spam
ja_JP: スパム

en: stack
ja_JP: スタック

en: step %1$d of %2$d
ja_JP: %2$d ステップの %1$d

en: success
ja_JP: 成功

en: survey results
ja_JP: フォーム一覧

en: test smtp, test mail
ja_JP: SMTP テスト, メールテスト

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
ja_JP: %sブロック ブロック名: <strong>%s</strong> 場所: <strong>%s</strong>エリア

en: timezone, profile, locale
ja_JP: タイムゾーン、プロフィール、場所

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
ja_JP: TinyMCE, 記事ブロック, フォント, 編集, 記事, オーバーレイ

en: to
ja_JP: から

[ctx: toolbar]
en: Add Content
ja_JP: コンテンツを追加

[ctx: toolbar]
en: Dashboard
ja_JP: 管理画面

[ctx: toolbar]
en: Edit Mode
ja_JP: 編集モード

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Mode
ja_JP: 編集モード終了

[ctx: toolbar]
en: Page Settings
ja_JP: ページ設定

[ctx: toolbar]
en: Pages
ja_JP: ページ

[ctx: toolbar]
en: Return to Website
ja_JP: ウェブサイトに戻る

[ctx: toolbar]
en: Sign Out
ja_JP: ログアウト

en: translate, translation, internationalization, multilingual
ja_JP: 翻訳, 多言語, マルチリンガル, translate, translation, internationalization, multilingual

en: upgrade, new version, update
ja_JP: アップグレード、新バージョン、アップデート

en: warning
ja_JP: 警告

en: was moved beneath
ja_JP: が、次の場所に移動されました：

en: was successfully aliased beneath
ja_JP: のエイリアスが次の場所に作成されました

en: was successfully copied beneath
ja_JP: が次の場所にコピーされました

en: website name, title
ja_JP: ウェブサイト名、タイトル

en: weeks
ja_JP: 週

en: with the earliest first.
ja_JP: 古い順

en: with the most recent first.
ja_JP: 新しい順
