concrete5 - en to pl_PL translation catalogue (3944 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
pl_PL: 
    Drogi %s,
    
    Wysłałeś prośbę o nowe hasło do strony %s 
    
    Twoja nazwa użytkownika to: %s
    
    Możesz zmienić hasło dla następującego adresu :
    
    %s
    
    Dzięki za oglądanie strony!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
pl_PL: 
    
    Ktoś próbował wysłać spam poprzez twoją stronę. Szczegóły poniżej:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
pl_PL: 
    
    Musisz kliknąć w adres URL aby aktywować swoje konto dla %s:
    
    %s 
    
    Dziekuję za zainteresowanie %s

en: 
    %s has posted a new message to the conversation "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s
pl_PL: 
    %s dodał nowy post w konwersacji "%s":
    
    %s
    
    Możesz przeczytać całą konwersację na:
    
    %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
pl_PL: 
    Ktoś wypełnił formularz %s na twojej stronie.
    
    %s
    
    Aby zobaczyć formularz przejdź tutaj %s

en:  On - email validation
pl_PL: Włącz - potwierdzanie emaila

en:  minutes.
pl_PL: minut.

en:  with the comments "%s"
pl_PL: z komentarzami "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
pl_PL: "%s" został oznaczony jako "do usunięcia". Zobacz stronę tutaj: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
pl_PL: "%s" oczekuje na zmiany uprawnień. Podgląd strony tutaj: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
pl_PL: "%s" oczekuje na odziedziczenie uprawnienia. Obejrzyj stronę tutaj: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
pl_PL: "%s" oczekuje na zmianę w odziedziczeniu uprawnień podstrony. Zobacz stronę tutaj %s.

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
pl_PL: "%s" oczekuje na przeniesienie do "%s". Strona źródłowa: %s. Strona docelowa: %s.

en: # Children
pl_PL: # Podstrony

en: # Logins
pl_PL: # Logowania

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
pl_PL[0]: %1$d wersji usunięto z %2$d strony (%3$s)
pl_PL[1]: %1$d wersji usunięto z %2$d stron (%3$s)
pl_PL[2]: %1$d wersji usunięto z %2$d stron (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
pl_PL: %1$s plików zapisanych (%2$d strony).

en: %1$s of %2$s
pl_PL: %1$s z %2$s

en: %d Block | %d Blocks
pl_PL[0]: %d blok
pl_PL[1]: %d bloki
pl_PL[2]: %d bloków

en: %d Message | %d Messages
pl_PL[0]: %d wiadomość
pl_PL[1]: %d wiadomości
pl_PL[2]: %d wiadomości

en: %d Vote | %d Votes
pl_PL[0]: %d głos
pl_PL[1]: %d głosy
pl_PL[2]: %d głosów

en: %d Workflow | %d Workflows
pl_PL[0]: %d Przepływ pracy
pl_PL[1]: %d Przepływy pracy
pl_PL[2]: %d Przepływów pracy

en: %d day | %d days
pl_PL[0]: %d dzień
pl_PL[1]: %d dni
pl_PL[2]: %d dni

en: %d day ago | %d days ago
pl_PL[0]: %d dzień temu
pl_PL[1]: %d dni temu
pl_PL[2]: %d dni temu

en: %d hour | %d hours
pl_PL[0]: %d godzina
pl_PL[1]: %d godziny
pl_PL[2]: %d godzin

en: %d hour ago | %d hours ago
pl_PL[0]: %d godzinę temu
pl_PL[1]: %d godziny temu
pl_PL[2]: %d godzin temu

en: %d item | %d items
pl_PL[0]: %d element
pl_PL[1]: %d elementy
pl_PL[2]: %d elementów

en: %d minute | %d minutes
pl_PL[0]: %d minuta
pl_PL[1]: %d minuty
pl_PL[2]: %d minut

en: %d minute ago | %d minutes ago
pl_PL[0]: %d minutę temu
pl_PL[1]: %d minuty temu
pl_PL[2]: %d minut temu

en: %d month ago | %d months ago
pl_PL[0]: %d miesiąc temu
pl_PL[1]: %d miesiące temu
pl_PL[2]: %d miesięcy temu

en: %d page | %d pages
pl_PL[0]: %d strona
pl_PL[1]: %d strony
pl_PL[2]: %d stron

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
pl_PL[0]: Skasowano %d stronę.
pl_PL[1]: Skasowano %d strony.
pl_PL[2]: Skasowano %d stron.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
pl_PL[0]: %d strona wymaga ponownego zindeksowania.
pl_PL[1]: %d strony wymagają ponownego zindeksowania.
pl_PL[2]: %d stron wymaga ponownego zindeksowania.

en: %d review | %d reviews
pl_PL[0]: %d recenzja
pl_PL[1]: %d recenzje
pl_PL[2]: %d recenzji

en: %d second | %d seconds
pl_PL[0]: %d sekunda
pl_PL[1]: %d sekundy
pl_PL[2]: %d sekund

en: %d second ago | %d seconds ago
pl_PL[0]: %d sekunda temu
pl_PL[1]: %d sekundy temu
pl_PL[2]: %d sekund temu

en: %d year ago | %d years ago
pl_PL[0]: %d rok temu
pl_PL[1]: %d lata temu
pl_PL[2]: %d lat temu

en: %s (Retina Version)
pl_PL: %s (wersja Retina)

en: %s Form Submission
pl_PL: %s Formularz zgłoszenia

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
pl_PL: %s zgłoszone przez <strong>%s</strong>,%s.

en: %s Theme
pl_PL: Szablon %s

en: %s byte | %s bytes
pl_PL[0]: %s bajt
pl_PL[1]: %s bajty
pl_PL[2]: %s bajtów

en: %s can fully clear your website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
pl_PL: %s może w pełni wyczyścić witrynę ze wszystkich istniejących treści i zainstalować swoje własne treści w ich miejsce. Jeśli instalujesz szablon po raz pierwszy możesz chcieć to zrobić. Usunąć wszystkie treści witryny?

en: %s file deleted successfully. | %s files deleted successfully.
pl_PL[0]: Usunięto %s plik.
pl_PL[1]: Usunięto %s pliki.
pl_PL[2]: Usunięto %s plików.

en: %s file imported successfully. | %s files imported successfully
pl_PL[0]: Zaimportowano %s plik
pl_PL[1]: Zaimportowano %s pliki
pl_PL[2]: Zaimportowano %s plików

en: %s file rescanned successfully. | %s files rescanned successfully.
pl_PL[0]: %s plik został przeskanowany.
pl_PL[1]: %s pliki zostały przeskanowane.
pl_PL[2]: %s plików zostało przeskanowanych.

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
pl_PL: Edycja %s

[ctx: %s is a channel]
en: Clear all in %s
pl_PL: Wyczyść wszystkie w %s

en: %s is currently editing this page.
pl_PL: %s właśnie edytuje tę stronę.

en: %s method does not exist for the %s class
pl_PL: Metoda %s nie istnieje dla klasy %s

en: %s minutes
pl_PL: %s minut

en: %s more to display. <strong>View all &gt;</strong>
pl_PL: %s więcej do wyświetlenia. <strong>Zobacz wszystkie &gt;</strong>

en: %s version deleted successfully | %s versions deleted successfully.
pl_PL[0]: %s wersja została usunięta.
pl_PL[1]: %s wersje zostały usunięte.
pl_PL[2]: %s wersji zostało usuniętych.

en: %s x %s dimensions
pl_PL: wymiary %s x %s

en: %s: Basic Details
pl_PL: %s: Podstawowe dane

en: &larr; Newer
pl_PL: &larr; Nowsze

en: &lt; Back to %s
pl_PL: &lt; Wróć do %s

en: &lt; Back to Home
pl_PL: &lt; Powrót do Strony Głównej

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
pl_PL: (<strong>Uwaga</strong>: Musisz najpierw utworzyć atrybut strony "is_featured".)

en: (Deleted Group)
pl_PL: (Usunięta grupa)

en: (Deleted User)
pl_PL: (Usunięty użytkownik)

en: (No Description)
pl_PL: (Brak opisu)

en: (No Name)
pl_PL: (Bez nazwy)

en: (No Subject)
pl_PL: (Brak tematu)

en: (Optional)
pl_PL: (nieobowiązkowe)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
pl_PL: (Oddziel dodatkowe maile przecinkiem)

en: (Unknown author)
pl_PL: (Autor nieznany)

en: (Unknown)
pl_PL: (Nieznany)

en: (Untitled Page)
pl_PL: (strona bez tytułu)

en: (Untitled)
pl_PL: (Bez tytułu)

en: (User ID: %s)
pl_PL: (ID użytkownika: %s)

en: * Scroll right to view full results
pl_PL: * Przewiń w prawo, aby wyświetlić pełne wyniki

en: ** All
pl_PL: ** Wszystko

en: ** Multiple Settings
pl_PL: ** Powielone ustawienia

en: ** New
pl_PL: ** Nowy

en: ** No Filtering
pl_PL: ** Brak filtrów

en: ** None
pl_PL: ** Żadna

en: ** None Activated
pl_PL: ** Nic nie jest aktywowane

en: ** None Selected
pl_PL: ** Nie wybrano

en: ** None Set
pl_PL: ** Nie ustawiono

en: ** Options
pl_PL: Opcje

en: ** Same as website (default)
pl_PL: ** taki sam jak strony (domyślnie)

en: ** Show All
pl_PL: ** Pokaż wszystkie

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
pl_PL: *** NIE ODPOWIADAJ NA PONIŻSZĄ WIADOMOŚĆ ***

en: *** Undetermined country
pl_PL: *** Nieokreślony kraj

en: *** Unknown or mixed language
pl_PL: *** Nieznany język albo różne języki

en: -- None --
pl_PL: -- Żaden --

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
pl_PL: --- Odpowiedz powyżej. Nie zmieniaj tej lini --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
pl_PL: -------------------- Wiadomość oryginalna --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
pl_PL: /\-\-\- Odpowiedz POWYŻEJ\. Nie zmieniaj tej linii \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 403 Error
pl_PL: Błąd 403

en: 404 Error
pl_PL: Błąd 404

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to obtain your access keys.
pl_PL: <a href="%s" target="_blank">Kliknij tutaj</a> aby otrzymać klucze dostępu.

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
pl_PL: <a href="%s">%s</a> została oznaczona jako "do usunięcia".

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
pl_PL: <a href="%s">%s</a> oczekuje na zmianę odziedziczenia uprawnień dla podstron

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
pl_PL: <a href="%s">%s</a> oczekuje na przeniesienie pod <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
pl_PL: <a href="%s">%s</a> zgłoszona do zmiany uprawnień.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
pl_PL: <a href="%s">%s</a>  zgłoszona do odziedziczenia uprawnień od %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
pl_PL: <a href="%s">Kliknij tutaj</a> jeśli chcesz ponownie uruchomić ten skrypt.

en: <em>%s</em> Reply | <em>%s</em> Replies
pl_PL[0]: <em>%s</em> odpowiedź
pl_PL[1]: <em>%s</em> odpowiedzi
pl_PL[2]: <em>%s</em> odpowiedzi

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
pl_PL: <p>Przetwarzanie informacji ze Sklepu concrete5</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
pl_PL: <p>Zostałeś wylogowany ze sklepu</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
pl_PL: <p>Zostałeś zalogowany do sklepu</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
pl_PL: <p>Musisz być zalogowany do sklepu concrete5 aby zainstalować dodatki i szablony. Proszę zaloguj się.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
pl_PL: <p>Pakiet nie może zostać zainstalowany. Wystąpił nieznany błąd.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
pl_PL: <p>Pakiet zostanie pobrany i zainstalowany.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
pl_PL: <strong>%s blok</strong> w <strong>%s</strong> obszarze.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
pl_PL: <strong>%s</strong>, wysłane przez %s na %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
pl_PL: <strong>Ważne:</strong> Raz aktywowane zaawansowane uprawnienia, NIE MOGĄ ZOSTAĆ WYŁĄCZONE.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
pl_PL: <strong>Żądanie zapisane.</strong> Musisz uzupełnić Przepływ Pracy zanim zmiana będzie widoczna.

en: <strong>Upload Files</strong> / Click to Choose or Drag &amp; Drop. /
pl_PL: <strong>Załaduj pliki</strong> / Kliknij, aby wybrać lub Przeciągnij i upuść. /

en: A Beautiful Site Deserves a Beautiful Blog
pl_PL: Piękna strona zasługuje na piękny Blog

en: A file exists in place of the proxy directory. Please remove the '%s' file to proceed with the proxy class generation.
pl_PL: W miejscu katalogu proxy istnieje plik. Prosze o usuniecie pliku '%s', aby móc kontynuować z utworzeniem klasy proxy.

en: A location has not yet been chosen.
pl_PL: Lokalizacja nie została jeszcze wybrana.

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
pl_PL: Wiadomość została wysłana do Ciebie z %s poprzez twój profil na %s

en: A multilingual section page at this location already exists.
pl_PL: Sekcja więlojęzyczna na tej stronie już istnieje.

en: A new user has registered on your website.
pl_PL: Nowy użytkownik zarejestrował się na Twojej stronie.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
pl_PL: Nowy użytkownik zarejestrował się na Twojej stronie. To konto musi zostać zatwierdzone zanim stanie się aktywne i umozliwi logowanie.

en: A username cannot be more than %s characters long.
pl_PL: Nazwa użytkownika nie może być dłuższa niż %s znaków.

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
pl_PL: Nazwa użytkownika może zawierać tylko litery, cyfry, kropki (nie na początku/końcu), podkreślenia (nie na początku/zakończenia).

en: A username may only contain letters, numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
pl_PL: Nazwa użytkownika może zawierać tylko litery, cyfry, kropki (nie na początku/końcu), podkreślenia (nie na początku/końcu).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces (not at the beginning/end), dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
pl_PL: Nazwa użytkownika może zawierać tylko litery, numery, spacje, kropki (nie na początku/końcu), znaki podkreślenia (nie na początku/końcu).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
pl_PL: Nazwa użytkownika może zawierać tylko litery, numery, spacje, kropki (nie na początku/końcu), znaki podkreślenia (nie na początku/końcu).

en: A username must be at least %s characters long.
pl_PL: Nazwa użytkownika musi składać się co najmniej z %s znaków.

en: A valid handle must contain no punctuation or spaces.
pl_PL: Prawidłowy identyfikator nie może zawierać kropek ani odstępów.

en: AJAX Error.
pl_PL: Błąd AJAX.

en: ASP Style Tags Disabled
pl_PL: Tagi stylów ASP wyłączone

en: About
pl_PL: O nas

en: Access
pl_PL: Dostęp

en: Access Denied
pl_PL: Dostep zabroniony

en: Access Denied.
pl_PL: Odmowa dostępu.

en: Access to block denied
pl_PL: Dostęp do bloku zabroniony.

en: Accessibility
pl_PL: Dostępność

en: Account
pl_PL: Konto

en: Accounts expire after
pl_PL: Konta wygasają po

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Action Handle
pl_PL: Identyfikator akcji

en: Action Name
pl_PL: Nazwa akcji

en: Action Required
pl_PL: Wymagane działanie

en: Action is not available here.
pl_PL: Akcja nie jest tutaj dostępna.

en: Action to take
pl_PL: Działanie do podjęcia

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Activate
pl_PL: Aktywuj

en: Activate User
pl_PL: Aktywuj użytkownika

en: Activate Users
pl_PL: Aktywni użytkownicy

en: Activated Users
pl_PL: Aktywowani użytkownicy

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Active Captcha
pl_PL: Aktywna CAPTCHA

en: Active Conversation Editor
pl_PL: Aktywny editor rozmów

en: Active Library
pl_PL: Aktywna biblioteka

en: Active Users
pl_PL: Aktywni użytkownicy

en: Active users updated.
pl_PL: Aktywni użytkownicy zaktualizowani

en: Activity
pl_PL: Aktywność

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Add %s
pl_PL: Dodaj %s

en: Add Access Entity
pl_PL: Dodaj encję dostępu

en: Add Action
pl_PL: Dodaj akcję

en: Add Attribute
pl_PL: Dodaj atrybuty

en: Add Attributes to Set
pl_PL: Dodaj atrybuty do zestawu

en: Add Block
pl_PL: Dodaj blok

en: Add Category
pl_PL: Dodaj kategorię

en: Add Column Left
pl_PL: Dodaj kolumnę lewą

en: Add Column Right
pl_PL: Dodaj kolumnę prawą

en: Add Content
pl_PL: Dodaj zawartość

en: Add Content Section
pl_PL: Dodaj sekcję treści

en: Add Content to The Page
pl_PL: Dodaj zawartość do strony

en: Add Control Set
pl_PL: Dodaj zestaw kontroli

en: Add Entry
pl_PL: Dodaj wpis

en: Add External Link
pl_PL: Dodaj zewnętrzny link

en: Add Feed
pl_PL: Dodaj kanał

en: Add File Set
pl_PL: Dodaj zestaw plików

en: Add Files
pl_PL: Dodaj pliki

en: Add Form Control
pl_PL: Dodaj kontrolę formularza

en: Add From Computer
pl_PL: Dodaj z komputera

en: Add From Incoming
pl_PL: Dodaj z Przychodzących

en: Add Functionality
pl_PL: Dodaj funkcjonalność

en: Add Group
pl_PL: Dodaj grupę

en: Add Group Combination
pl_PL: Dodaje kombinację grupy

en: Add Group Set
pl_PL: Dodaj zestaw grup

en: Add Groups
pl_PL: Dodaj grupy

en: Add Head
pl_PL: Dodaj nagłówek

en: Add Incoming
pl_PL: Dodaj z katalogu Incoming

en: Add Job Set
pl_PL: Dodaj zestaw zadań

en: Add Layout
pl_PL: Dodaj układ

en: Add Link
pl_PL: Dodaj link

en: Add Location
pl_PL: Dodaj lokalizację

en: Add Message
pl_PL: Dodaj wiadomość

en: Add Message Label
pl_PL: Dodaj etykietę wiadomości

en: Add Option
pl_PL: Dodaj opcję

en: Add Page
pl_PL: Dodaj stronę

en: Add Page Template
pl_PL: Dodaj szablon strony

en: Add Page Type
pl_PL: Dodaj typ strony

en: Add Pages and Navigate Your Site
pl_PL: Dodaj Strony i nawiguj po Twojej stronie

en: Add Points
pl_PL: Dodaj punkty

en: Add Question
pl_PL: Dodaj pytanie

en: Add Remote Files
pl_PL: Dodaj zdalne pliki

en: Add Row Above
pl_PL: Wstaw wiersz powyżej

en: Add Row Below
pl_PL: Wstaw wiersz poniżej

en: Add Service
pl_PL: Dodaj usługę.

en: Add Set
pl_PL: Dodaj zestaw

en: Add Single Page
pl_PL: Dodaj pojedyńczą stronę

en: Add Source
pl_PL: Dodaj Źródło

en: Add Stack
pl_PL: Dodaj stos

en: Add Template
pl_PL: Dodaj szablon

en: Add To Existing Permissions
pl_PL: Dodaj do istniejących uprawnień

en: Add Topic
pl_PL: Dodaj temat

en: Add Topic Tree
pl_PL: Dodaj drzewko tematów

en: Add Type
pl_PL: Dodaj typ

en: Add URL
pl_PL: Dodaj adres

en: Add User
pl_PL: Dodaj użytkownika

en: Add Word
pl_PL: Dodaj słowo

en: Add Workflow
pl_PL: Dodaj Przepływ Pracy

en: Add a Locale
pl_PL: Dodaj lokalny

en: Add a new page to your site, or quickly jump around your sitemap.
pl_PL: Dodaj nową stronę, lub szybko skacz pomiędzy mapą strony.

en: Add a page
pl_PL: Dodaj stronę

en: Add a search box to your site.
pl_PL: Dodaj wyszukiwarkę do swojej strony.

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
pl_PL: Dodawaj i zarządzaj kontami użytkowników i grupami.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
pl_PL: Dodaj kod HTML lub JavaScript potrzebny do śledzenia statystyk każdej strony twojej witryny. Wybierz, czy tekst zostanie umieszczony w nagłówku strony lub stopce. W tym miejscu wpisujesz kod statystyk Google Analytics, albo PIWIK.

en: Add from Incoming Directory
pl_PL: Dodaj z katalogu Incoming

en: Add from Remote URL
pl_PL: Dodaj z adresu URL

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
pl_PL: Dodaj różne obrazy, bądź ich zestaw z menadżera plików. Zostaną one wyświetlane jako animowany pokaz slajdów. Możesz ustalić kolejność wyświetlania obrazów

en: Add page templates to your site.
pl_PL: Dodaj szablony stron do swojej witryny

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
pl_PL: Dodaj pytania i określ, czy niezarejestrowani użytkownicy będą mogli przedstawić odpowiedzi. Wyniki można obejrzeć na stronie Dashboard> Raporty> Ankiety.

en: Add social links <a href="%s">in the dashboard</a>
pl_PL: Dodaj linki społecznościowe <a href="%s">w Zapleczu</a>

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
pl_PL: Dodawaj treść strony za pomocą edytora WYSIWYG. Twórz linki do stron, dodawaj obrazki,

en: Add the users below to Group(s)
pl_PL: Dodaj poniższych użytkowników do grup(y)

en: Add to Group
pl_PL: Dodaj do grupy

en: Add uploaded files to a set?
pl_PL: Dodać przesłane pliki do zestawu?

en: Add-On Compatibility
pl_PL: Zgodność dodatku

en: Add-On Updates
pl_PL: Aktualizacja dodatków

en: Add-On updates are available!
pl_PL: Aktualizacje dodatku są dostępne!

en: Add-Ons
pl_PL: Dodatki

en: Add/Remove Sets
pl_PL: Dodaj/Usuń stos

en: Added
pl_PL: Dodane

en: Added Between
pl_PL: Dodano pomiędzy

en: Added On
pl_PL: Dodano

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
pl_PL: Dodane przez <strong>%s</strong> na %s

en: Added to Page
pl_PL: Dodane do strony

en: Adding admin user.
pl_PL: Dodawanie administratora.

en: Adding block types.
pl_PL: Dodawanie typów bloków.

en: Adding gathering data sources.
pl_PL: Dodawanie źródeł danych do Mozaiki

en: Adding image editor functionality.
pl_PL: Dodaje fonkcjonalność edytora obrazów.

en: Adding new posts is disabled for this conversation.
pl_PL: Dodawanie nowych komentarzy w tych komentarzach zostało wyłączone.

en: Adding pages and content.
pl_PL: Dodawanie stron i treści.

en: Adding themes.
pl_PL: Dodawanie szablonów.

en: Additional Attributes
pl_PL: Dodatkowe atrybuty

[ctx: AddonVersion]
en: v.%s
pl_PL: wersja %s

en: Address 1
pl_PL: Adres 1

en: Address 2
pl_PL: Adres 2

en: Address Options
pl_PL: Opcje adresu

en: Adds a front-end language switcher to your website.
pl_PL: Dodaje przełącznik języków na twojej stronie.

en: Adds a thin hairline horizontal divider to the page.
pl_PL: Dodaje do Twojej strony separator w postaci cienkiej, poziomej linii.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
pl_PL: Dodaj obraz z biblioteki na stronie.

en: Administrator Information
pl_PL: Informacje o Administratorze

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowny

en: Advanced Block Settings
pl_PL: Zaawansowane ustawienia bloku

en: Advanced Permissions
pl_PL: Zaawansowane zezwolenia

en: Advanced Search
pl_PL: Wyszukiwanie zaawansowane

en: Advanced block settings saved successfully.
pl_PL: Zaawansowane ustawienia bloku zostały zapisane.

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
pl_PL: Zaawansowane uprawnienia są wyłączone. Uaktywnij je poniżej

en: Advanced permissions are turned on.
pl_PL: Zaawansowane uprawnienia są włączone

en: Advanced permissions enabled.
pl_PL: Włączono zaawansowane uprawnienia.

en: Advanced settings for web developers.
pl_PL: Zaawansowane ustawienia dla webdeveloperów.

en: Alias
pl_PL: Alias strony

en: Alias deleted.
pl_PL: Alias usunięty.

en: Align text to the left
pl_PL: Wyrównaj tekst do lewej

en: Align text to the right
pl_PL: Wyrównaj tekst do prawej

en: All
pl_PL: Wszystko

en: All Attributes
pl_PL: Wszystkie atrybuty

en: All Available Countries
pl_PL: Wszystkie dostępne kraje

en: All Block Types
pl_PL: Wszystkie typy bloków

en: All Channels
pl_PL: Wszystkie kanały

en: All Day
pl_PL: Cały dzień

en: All File Types
pl_PL: Wszystkie typy plików

en: All Groups
pl_PL: Wszystkie grupy

en: All Items
pl_PL: Wszystkie pozycje

en: All Levels
pl_PL: Wszystkie poziomy

en: All Page Types
pl_PL: Wszystkie typy stron

en: All Pages
pl_PL: Wszystkie strony

en: All Themes
pl_PL: Wszystkie szablony

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
pl_PL: Wszystkie bloki obecnie zainstalowane na twojej stronie są tutaj wymienione. Niestandardowe bloki, które nie zostały jeszcze zainstlowane są wymienione poniżej listy "Oczekujące na instalacje" i oczekują na instalację. Kliknij dowolny blok aby  znaleźć informacje na temat użytkowania bloku.

en: All documents and images.
pl_PL: Wszystkie dokumenty i obrazy

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
pl_PL: Wszystkie strony zostały przetworzone, następnym razem jedziemy od początku.

en: All running jobs have been reset.
pl_PL: Wszystkie aktywne zadania zostały zresetowane.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
pl_PL: Wszystkie wersje pliku będą przeniesione do zaznaczonej lokalizacji.

en: Allow External Links
pl_PL: Zezwól na zewnętrzne linki

en: Allow automatic registration
pl_PL: Zezwól na automatyczną rejestrację

en: Allow multiple options to be chosen.
pl_PL: Umożliwiaj wiele opcji wyboru.

en: Allow users to add to this list.
pl_PL: Zezwól użytkownikom dodać do listy.

en: Allow visitors to signup as site members?
pl_PL: Zezwolić gościom na logowanie jako użytkownicy strony?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
pl_PL: Pozwól użytkownikom na określenie ich strefy czasowej. Te ustawienie jest edytowalne z poziomu profilu użytkownika oraz z poziomu panelu CMS w sekcji "użytkownicy".

en: Allowed File Extensions (Comma separated, no periods).
pl_PL: Dopuszczalne rozszerzenia (oddzielone przecinkiem, bez kropek).

en: Allowed File Types
pl_PL: Dozwolone typy plików

en: Allowed Page Templates
pl_PL: Dozwolone szablony strony

en: Allowed file types saved.
pl_PL: Dozwolone typy plików zapisane.

en: Allows other blocks like the topic list block to pass search criteria to this page list block.
pl_PL: Pozwalainnym blokom, jak np. blok listy tematów przekazać kryteria wyszukiwania do tego bloku Lista stron.

en: Allows users to add social icons to their website
pl_PL: Umożliwia użytkownikom dodawanie ikony społecznościowej na swojej stronie

en: Allows users to share this page with social networks.
pl_PL: Pozwala użytkownikom udostępniać tę stronę w sieciach społecznościowych.

en: Alphabetical
pl_PL: Alfabetycznie

en: Alphabetical order
pl_PL: Kolejność alfabetyczna

en: Already Installed
pl_PL: Już zainstalowany

en: Already Started.
pl_PL: Aktualnie uruchomiony

en: Alt. Text
pl_PL: Tekst alternatywny

en: Always publish below a certain page.
pl_PL: Zawsze publikuj pod określoną stroną.

en: An attribute with the handle %s already exists.
pl_PL: Atrybut o nazwie %s już istnieje.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
pl_PL: Wiadomośc została wysłana na twój email. Kliknij adres URL zawarty w treści wiadomości, aby potwierdzić swój adres email.

en: An error occured while deleting this item:
pl_PL: Wystąpił błąd podczas usuwania tego elementu:

en: An error occured while saving.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas zapisywania.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
pl_PL: Niespodziewany błąd podczas dostepu do operacji kopiowania.

en: An error occurred while attempting to determine file permissions.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas próby określenia uprawnień pliku.

en: An error occurred while downloading the package.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas pobierania pakietu.

en: An error occurred while processing this request.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas przetwarzania twojego żądania.

en: An error occurred while trying to create the account.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas próby utworzenia konta.

en: An error occurred while trying to install the package.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas próby zainstalowania pakietu.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas próby rozpakowania pakietu.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas podłączenia do strony do sklepu.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
pl_PL: Wystąpił nieoczekiwany błąd w czasie poszukiwania żądanego pliku

en: An unexpected error occurred.
pl_PL: Niespodziewany błąd.

en: An unknown error occurred while trying to find the thumbnails!
pl_PL: Wystąpił nieznany błąd podczas próby odnalezienia miniatur!

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
pl_PL: Wystąpiłł nieznany błąd podczas przesyłania pliku. Proszę sprawdzić czy wysyłanie plików jest włączone i że plik nie przekracza maksymalnego rozmiaru posta lub maksymalnego rozmiaru pliku.
    
    Przesyłane pliki: %s
    Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: %s 
    Maksymalny rozmiar posta: %s

en: An unspecified error has occurred.
pl_PL: Wystąpił niespodziewany błąd

en: Anchor
pl_PL: Kotwica

en: And much more!
pl_PL: I wiele więcej!

en: Anonymous
pl_PL: Anonimowy

en: Another Blog Post
pl_PL: Kolejny wpis na blogu

en: Another Page
pl_PL: Innej strony

en: Answer Options
pl_PL: Opcje odpowiedzi

en: Answer Type
pl_PL: Rodzaj odpowiedzi

en: Anti-spam settings saved.
pl_PL: Ustawienia antyspamowe zapisane.

en: Antispam libraries
pl_PL: Biblioteki antyspamowe

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
pl_PL: HTML, który tu wpiszesz, zostanie automatycznie dodany do każdej strony twojej witryny - na samej górze, bądź na dole.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in Composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in Composer.
pl_PL: Wszelkie atrybuty lub obszary bloków, które włączyłeś by były edytowalne w Szkicowniku dla tego typu strony, są dostępne tutaj. Dodaj bloki jako domyślne dla tego typu stron. Po dodaniu bloku, kliknij go i wybierz opcję, aby była dostępna w Szkicowniku.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
pl_PL: Każdy podany adres email zostanie powiadomiony, gdy spam zostanie wykryty.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
pl_PL: Wszyscy wybrani użytkownicy i grupy zostaną usunięci z uprawnień na wybranych stronach.

en: Anyone may view the website.
pl_PL: Każdy może oglądać tą stronę.

en: Application
pl_PL: Aplikacja

en: Application specific database entities were refreshed.
pl_PL: Specyficzne dla aplikacji encje bazy danych zostały odświeżone.

en: Apply Downloaded Update
pl_PL: Potwierdź pobieranie aktualizacji

en: Apply a sepia tone
pl_PL: Zastosuj kolorystykę sepia

en: Apply this design to just this page, or your entire site?
pl_PL: Zastosować ten projekt tylko do tej strony czy do całej witryny?

en: Apply this theme to every page on your site?
pl_PL: Zastosować ten szablon na wszystkich podstronach twojej witryny?

en: Approve
pl_PL: Zatwierdź

en: Approve Changes
pl_PL: Zatwierdź zmiany.

en: Approve Delete
pl_PL: Zatwierdź kasowanie

en: Approve Move
pl_PL: Zatwierdź przeniesienie

en: Approve Page
pl_PL: Zatwierdź stronę.

en: Approve Version
pl_PL: Zatwierdź

en: Approve request saved. You must complete the approval workflow before these changes are publicly accessible.
pl_PL: Żądanie zatwierdzenia zapisane. Musisz wykonać przepływ pracy zatwierdzenia zanim zmiany będą dostępne publicznie.

en: Approved
pl_PL: Zatwierdzone

en: Approved Version
pl_PL: Wersja zatwierdzona

en: Approved by %s
pl_PL: Zatwiedzona prze %s

en: Archives
pl_PL: Archiwum

en: Arctic
pl_PL: Arktyka

en: Are you sure you want to copy the following files?
pl_PL: Czy na pewno chcesz skopiować następujące pliki?

en: Are you sure you want to delete the following files?
pl_PL: Jestes pewien, że chcesz usunąć następujące pliki?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
pl_PL: Czy jesteś pewny, że chcesz usunąć następujące strony?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć standardowy styl?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć ten formularz i odpowiedzi do niego?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć tą odpowiedź?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć to zgłoszenie z formularza?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć ustawienia tego układu?

en: Are you sure you want to delete this question?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć to pytanie?

en: Are you sure you want to delete this tile?
pl_PL: Czy jesteś pewny, że chcesz usunąć ten kafel?

en: Are you sure you want to delete this word?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć to słowo?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
pl_PL: Czy na pewno chcesz trwale usunąć ten zestaw plików?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz trwale usunąć tę grupę?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz całkowicie usunąć użytkownika?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć wszystkie standardowe style?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć ten atrybut?

en: Are you sure you want to remove this node? It will not remove any resources from the system but it will remove all subcategories and their catalog resource references.
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć ten węzeł? To nie usunie żadnych zasobów z systemu, ale usunie wszystkie podkategorie i ich odniesienia katalogu zasobów.

en: Are you sure you want to remove this value?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć tą wartość?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąc ten przepływ pracy?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this conversation? You will no longer receive email updates when new messages are posted.
pl_PL: Jesteś pewien opuszczenia tej konwersacji? Nie będziesz więcej powiadamiany o nowych wiadomościach za pomocą poczty e-mail.

en: Are you sure you wish to delete this page?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz skasować tą stronę?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz aktywować tego użytkownika ?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz dezaktywować następujących użytkowików?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąc następujących użytkowników?

en: Are you sure?
pl_PL: Jesteś pewien?

en: Are you sure? This action cannot be undone.
pl_PL: Czy na pewno? Tej akcji nie można cofnąć.

en: Are you sure? This will remove all translations from all languages, in the database and in your site PO files. This cannot be undone.
pl_PL: Czy na pewno? Spowoduje to usunięcie wszystkich tłumaczeń ze wszystkich języków, w bazie danych i w plikach PO Twojej witryny . Ta operacja nie może być cofnięta.

en: Area Layout
pl_PL: Układ przestrzeni

en: Area Permissions
pl_PL: Uprawnienia obszaru

en: Area layout preset saved successfully.
pl_PL: Ustawienia układu obszaru pomyślnie zapisano.

en: Area layout preset updated successfully.
pl_PL: Ustawienia układu obszaru pomyślnie zaktualizowano.

[ctx: AreaName]
en: Main
pl_PL: Główna

[ctx: AreaName]
en: Page Footer
pl_PL: Stopka strony

[ctx: AreaName]
en: Page Header
pl_PL: Nagłówek strony

[ctx: AreaName]
en: Primary
pl_PL: Pierwsza

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
pl_PL: Druga 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
pl_PL: Druga 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
pl_PL: Druga 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
pl_PL: Druga 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
pl_PL: Druga 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
pl_PL: Pasek boczny

[ctx: AreaName]
en: Sidebar Footer
pl_PL: Stopka paska bocznego

en: Areas
pl_PL: Obszary

en: Arrows
pl_PL: Strzałki

en: Ascending
pl_PL: rosnąco

en: Ask User For
pl_PL: Zapytaj użytkownika o

en: Assign
pl_PL: Przypisz

en: Assign Community Points
pl_PL: Przypisz punkty społecznościowe

en: Assign Permissions
pl_PL: Przydziel uprawnienia

en: Assign Points
pl_PL: Przypisz punkty

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
pl_PL: Przypisano do <strong>%s</strong>.

en: At the level below
pl_PL: Na poziomie poniżej

en: Atlantic Ocean
pl_PL: Ocean Atlantycki

en: Attach Files
pl_PL: Załącz plik

en: Attach Workflow to this Permission
pl_PL: Przypisz przepływ pracy do tego uprawnienia

en: Attach a %s account
pl_PL: Dołącz konto %s

en: Attach a community account
pl_PL: Dołącz konto społecznościowe

en: Attach a concrete5.org account
pl_PL: Dołącz konto z portalu concrete5.org

en: Attachment Settings
pl_PL: Ustawienia załącznika

en: Attachment limit reached
pl_PL: Osiągnięto limit załącznika

en: Attempt to use visitor's locale based on their browser information.
pl_PL: Spróbuj użyć ustawień lokalnych odwiedzającego w oparciu o informacje jego przeglądarki.

en: Attribute Categories
pl_PL: Kategorie atrybutów

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
pl_PL: Kategorie atrybutów są używane do grupowania różnych typów zestawów.

en: Attribute Type Associations
pl_PL: Przynależność atrybutów

en: Attribute Type Associations saved.
pl_PL: Połączenia Typu Atrybutu zapisane.

en: Attribute Type added.
pl_PL: Typ atrybutów dodany.

en: Attribute categories
pl_PL: Kategorie atrybutów

en: Attribute cleared successfully.
pl_PL: Atrybut został wyczyszczony.

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
pl_PL: Styl atrybutu może zawierać tylko litery, liczby i znaki podkreślenia "_"

en: Attribute keys
pl_PL: Klucze atrybutów

en: Attribute saved successfully.
pl_PL: Atrybut zapisany pomyślnie.

en: Attribute set added.
pl_PL: Zestaw atrybutów dodany.

en: Attribute set deleted.
pl_PL: Zestaw atrybutów usunięty.

en: Attribute set updated.
pl_PL: Zestaw atrybutów zaktualizowany.

en: Attribute sets
pl_PL: Zestawy atrybutów

en: Attribute types
pl_PL: Typy atrybutów

[ctx: AttributeKeyName]
en: Blog Entry Topics
pl_PL: Tytuły wpisów bloga

[ctx: AttributeKeyName]
en: Client
pl_PL: Klient

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
pl_PL: Ikonkta zaplecza

[ctx: AttributeKeyName]
en: Department
pl_PL: Departament

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
pl_PL: Czas trwania

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
pl_PL: Wyklucz z nawigacji

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
pl_PL: Wyklucz z listy stron

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
pl_PL: Wyklucz z wyszukiwarki

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
pl_PL: Wyklucz z sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude Sub-Pages From Nav
pl_PL: Wyklucz podstrony z Menu nawigacyjnego

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
pl_PL: Dodatkowa treść nagłówka

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
pl_PL: Wysokość

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
pl_PL: Chcę otrzymywać prywatne wiadomości.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Featured
pl_PL: Wyróżnione

[ctx: AttributeKeyName]
en: Location
pl_PL: Lokalizacja

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
pl_PL: Meta Opis

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
pl_PL: Meta Słowa Kluczowe

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
pl_PL: Meta Tytuł

[ctx: AttributeKeyName]
en: Personal Links
pl_PL: Osobiste Linki

[ctx: AttributeKeyName]
en: Project Topics
pl_PL: Tematy projektów

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
pl_PL: Wyślij do mnie powiadomienie o otrzymaniu prywatnej wiadomości.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Skills
pl_PL: Umiejętności

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
pl_PL: Tagi

[ctx: AttributeKeyName]
en: Task
pl_PL: Zadanie

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
pl_PL: Miniatura

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
pl_PL: Szerokość

[ctx: AttributeSetName]
en: Jobs
pl_PL: Prace

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
pl_PL: Nawigacja i Indeksowanie

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
pl_PL: Adres

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
pl_PL: Data/Czas

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
pl_PL: Obraz/Plik

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
pl_PL: Numer

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
pl_PL: Głosowanie

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
pl_PL: Wybierz

[ctx: AttributeTypeName]
en: Social Links
pl_PL: Linki społecznościowe

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
pl_PL: Tekst

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
pl_PL: Obszar tekstu

[ctx: AttributeTypeName]
en: Topics
pl_PL: Tematy

en: Attributes
pl_PL: Atrybuty

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
pl_PL: Atrybuty są dostępne dla stron (znanych także jako "kolekcje"), użytkowników oraz plików. Jeżeli chcesz dodać nowy atrybut, do jakiegokolwiek z tych obiektów to jesteś w dobrym miejscu.

en: Attributes cleared successfully.
pl_PL: Atrybuty zostały wyczyszczone.

en: Attributes set here will automatically be applied to new pages of that type.
pl_PL: Atrybuty ustawione tutaj będą automatycznie dołączane do wszystkich nowych stron tego Typu

en: Attributes to Display in Composer
pl_PL: Atrybuty do wyświetlenia w Szkicowniku

en: Authentication Types
pl_PL: Typy uwierzytelniania

en: Authentication type with handle %s already exists!
pl_PL: Typ uwierzytelniania z identyfikatorem %s już istnieje!

en: Author
pl_PL: Autor

[ctx: Authored]
en: By %s
pl_PL: Napisany przez %s

[ctx: Authored]
en: by %s
pl_PL: napisany przez %s

en: Auto-Nav
pl_PL: Auto-Nawigacja

en: Automate this Job
pl_PL: Automatyzacja tego zadania

en: Automated Groups aren't assigned by administrators. They are checked against code at certain times that determines whether users should enter them.
pl_PL: Zautomatyzowane Grupy nie są przypisywane przez administratorów. Są one sprawdzane w określonych okresach czasu za pomocą kodu, który decyduje, czy użytkownicy powinni przystąpić do danych grup.

en: Automated Jobs
pl_PL: Automatyczne zadania

en: Automatic
pl_PL: Automatyczne

en: Automatically Banned IP Addresses
pl_PL: Automatycznie banuj adres IP

en: Automatically add users to groups and assign badges.
pl_PL: Automatycznie dodaj użytkowników do grup i przypisz odznaki.

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
pl_PL: Automatycznie zainstaluj dodatki i szablony za jednym kliknięciem myszy.

en: Automatically remove users from this group
pl_PL: Automatycznie usuń użytkowników z tej grupy

en: Automatically remove users from this group.
pl_PL: Automatycznie usuwa użytkowników z tej grupy.

en: Automation
pl_PL: Automatyzacja

en: Automation Instructions
pl_PL: Instrukcje automatyzacji

en: Available Countries
pl_PL: Dostępne kraje

en: Available Update for Download
pl_PL: Aktualizacje są gotowe do pobrania

en: Avatar
pl_PL: Awatar

en: Avatar saved successfully.
pl_PL: Awatar został zapisany.

en: Awaiting Installation
pl_PL: Oczekujące instalacje

en: Awarded %s
pl_PL: Przyznano %s

en: Back
pl_PL: Powrót

en: Back Color
pl_PL: Kolor czarny

en: Back to Account
pl_PL: Wróć do konta

en: Back to Add Functionality
pl_PL: Powrót do Dodaj Funkcjonalność

en: Back to Block Types
pl_PL: Powrót do Typów bloków

en: Back to Global Areas
pl_PL: Wróć do przestrzeni globalnych

en: Back to Home
pl_PL: Powrót do strony głównej

en: Back to List
pl_PL: Powrót do Listy

en: Back to Message
pl_PL: Wróć do wiadomości

en: Back to Messages
pl_PL: Wróć do skrzynki

en: Back to Page Types
pl_PL: Powrót do Typów Stron

en: Back to Profile
pl_PL: Powrót do profilu

en: Back to Sitemap
pl_PL: Powrót do mapy strony

en: Back to Stacks
pl_PL: Powrót do Stosów

en: Background Color and Image
pl_PL: Kolor i obraz tła

en: Background Image
pl_PL: Tło obrazka

en: Backup & Restore
pl_PL: Kopia zapasowa i przywracanie

en: Backup Database
pl_PL: Kopia bezpieczeństwa bazy danych

en: Backup or restore your website.
pl_PL: Utwórz kopię zapasową i przywróć twoją stronę.

en: Bad token
pl_PL: Zły token

en: Badge | Badges
pl_PL[0]: Odznaka
pl_PL[1]: Odznaki
pl_PL[2]: Odznak

en: Badge Associated
pl_PL: Przypisana odznaka

en: Badge Description
pl_PL: Opis odznaki

en: Badges
pl_PL: Odznaki

en: Badges are publicly viewable in user profiles, and display pictures and a custom description. Badges can be automatically assigned or given out by administrators.
pl_PL: Odznaki są publicznie widoczne w profilu użytkownika, pokazują obrazek i swój opis . Odznaki mogą być automatycznie przypisane lub rozdawane przez administratorów.

en: Ban IP For
pl_PL: Ban dla IP

en: Banned Words
pl_PL: Zakazane słowa

en: Banned words detected.
pl_PL: Wykryto zakazane słowa.

en: Base Font Size
pl_PL: Bazowy rozmiar czcionki

en: Basic Details
pl_PL: Podstawowe informacje

en: Basic Information
pl_PL: Podstawowe informacje

en: Basic Properties
pl_PL: Podstawowe właściwości

en: Basic Workflow
pl_PL: Podstawowy przepływ pracy

en: Basic information about your website.
pl_PL: Podstawowe informacje o twojej stronie.

en: Basics
pl_PL: Podstawowe

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
pl_PL: Zanim skasujesz stronę, musisz skasować wszystkie podstrony.

en: Begin Auto Nav
pl_PL: Rozpocznij Menu Nawigacyjne

en: Beginner
pl_PL: Początkujący

en: Beginning Installation
pl_PL: Rozpoczynanie instalacji

en: Beneath Another Page
pl_PL: Pod inną stroną

en: Beneath a particular page
pl_PL: Pod określoną stroną

en: Beneath another page
pl_PL: Pod inną stroną

en: Beneath this Page
pl_PL: Pod tą stroną

en: Beneath this page
pl_PL: Pod tą stroną

en: Bio/Quote
pl_PL: Bio/cytat

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
pl_PL: Czarna lista: Wszystkie obszary, oprócz wybranych są indeksowane.

en: Blank
pl_PL: Pusta

en: Blank Page
pl_PL: Pusta strona

en: Bleeding Edge/Developer
pl_PL: Bardzo zaawansowany/Developer

en: Block & Stack Permissions
pl_PL: Zezwolenia bloków oraz stosów

en: Block Cache
pl_PL: Bufor bloków

en: Block Deleted
pl_PL: Blok usunięty

en: Block ID or Page ID not sent
pl_PL: ID bloku lub ID strony nie zostały wysłane

en: Block Name
pl_PL: Nazwa bloku

en: Block Permissions
pl_PL: Uprawnienia bloku

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
pl_PL: Blok odświeżony. Wszelkie zmiany schematu bazy danych zostały zastowane.

en: Block Types
pl_PL: Rodzaje bloków

en: Block caching is currently disabled globally. These settings won't take affect until block caching is turned on. You can turn these settings on from the <a href="%s">Cache and Speed Settings</a> page in the Dashboard.
pl_PL: Buforowanie bloku jest obecnie wyłączone globalnie. Ustawienia te nie zostaną uwzględnione, dopóki buforowanie bloku jest włączone. Można włączyć te ustawienia ze strony <a href="%s">Buforowanie i Ustawienia Szybkości</a> w Zapleczu.

en: Block type installed successfully.
pl_PL: Typ bloku został zainstalowany.

en: Block types
pl_PL: Typy bloków

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
pl_PL: Blokuje użytkowników o określonym adresie IP. Zablokowaniu użytkownicy, będą mogli przeglądać stronę jako gość.

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Basic
pl_PL: Podstawowe

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Forms
pl_PL: Formularze

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Navigation
pl_PL: Nawigacja

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Social Networking
pl_PL: Sieci społecznościowe

en: Blocks
pl_PL: Bloki

en: Blocks arranged successfully.
pl_PL: Bloki ułożone pomyślnie.

en: Blog Entry
pl_PL: Wpis na blogu

en: Blur
pl_PL: Rozmycie

en: Body
pl_PL: Wiadomość

en: Bold
pl_PL: Pogrubienie

en: Bookmark Icons
pl_PL: Ikony zakładek

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
pl_PL: Ustawienia ikony zakładek i ikony obrazu domowego dla urządzeń mobilnych.

en: Borders
pl_PL: Ramki

en: Both Date and Time
pl_PL: Zarówno data i czas

en: Bottom
pl_PL: Wszystko

en: Broken package (handle %s).
pl_PL: Uszkodzona paczka (identyfikator %s)

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
pl_PL: Przeglądaj nasz sklep z dodatkami by rozszerzyć możliwości swojej strony!

en: Build simple forms and surveys.
pl_PL: Buduj proste formularze i ankiety

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> CMS.
pl_PL: Utworzono za pomocą <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a>.

en: Bulk SEO Updater
pl_PL: Masowy updater SEO

en: Bullets
pl_PL: Symbole wypunktowania

en: Button Text
pl_PL: Tekst przycisku

en: By Area of Site (Hierarchy)
pl_PL: Wg. hierarchii miejsc na stronie

en: By Page Type
pl_PL: Po typach stron

en: By Parent Page
pl_PL: Po stronach nadrzędnych

en: By default, site name is displayed in the browser title bar. It is also the default name for your project on concrete5.org
pl_PL: Domyślnie w pasku tytułowym przeglądarki wyświetlana jest nazwa witryny. Jest to również domyślna nazwę projektu na concrete5.org

en: CAPTCHA required
pl_PL: Wymagana CAPTCHA

en: CSS and JavaScript Cache
pl_PL: Bufor CSS i JavaScript

en: Cache & Speed Settings
pl_PL: Buforowanie i Ustawienia Szybkości

en: Cache Status
pl_PL: Status Buforowania

en: Cache block output even for logged in users.
pl_PL: Buforuj wynik bloku nawet dla zalogowanych użytkowników.

en: Cache block output on HTTP POST.
pl_PL: Buforuj wynik bloku na HTTP POST.

en: Cache block output.
pl_PL: Buforuj wynik bloku.

en: Cache for how long (in seconds)?
pl_PL: Buforować na jak długo (w sekundach)?

en: Cache for how long?
pl_PL: Na jak długo buforować?

en: Cache settings saved.
pl_PL: Ustawienia bufora zapisane.

en: Cache this page.
pl_PL: Buforuj tą stronę.

en: Cached files removed.
pl_PL: Pliki bufora usunięte.

en: Caches the output of customized theme stylesheets for faster loading. Turn off if you are editing LESS files in your theme directly.
pl_PL: Buforuje wyjście dostosowanych arkuszy stylów szablonu dla szybszego ładowania. Wyłącz jeśli edytujesz pliki LESS bezpośrednio w szablonie.

en: Caching
pl_PL: Pamięć podręczna

en: Can't Install!
pl_PL: Nie mogę zainstalować!

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Cannot open file %s
pl_PL: Nie można otworzyć pliku %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
pl_PL: Nie można pobrać danych ze sklepu concrete5.

en: Canonical URL
pl_PL: Adres kanoniczny

en: Canonical URLs
pl_PL: Linki nanoniczne

en: Captcha Code
pl_PL: Kod CAPTCHA

en: Captcha Settings
pl_PL: Ustawienia CAPTCHA

en: Captcha Setup
pl_PL: Ustawienia CAPTCHA

en: Captcha libraries
pl_PL: Biblioteki captcha

en: Captcha settings saved.
pl_PL: Ustawienia CAPTCHA zapisane.

en: Careers
pl_PL: Kariera

en: Categories
pl_PL: Categorie

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
pl_PL: Kategoryzuj atrybuty plików w zestawy.

en: Category Name
pl_PL: Nazwa kategorii

en: Center text
pl_PL: Wyśrodkuj tekst

en: Change
pl_PL: Zmień

en: Change Font Family
pl_PL: Zmień czcionkę

en: Change Font Size
pl_PL: Zmień rozmiar czcionki

en: Change Inheritance
pl_PL: Zmień odziedziczenie.

en: Change Page Order
pl_PL: Zmień kolejność

en: Change Password
pl_PL: Zmień hasło

en: Change Permissions
pl_PL: Zmień uprawnienia

en: Change Settings
pl_PL: Zmień ustawienia

en: Change login behaviors and setup public profiles.
pl_PL: Zmień zachowanie logowania i ustaw profile publiczne.

en: Change password and sign in
pl_PL: Zmień hasło i zaloguj

en: Change the general look and options like SEO and permissions. Delete the page or roll versions back from here as well.
pl_PL: Zmień wygląd i ogólne opcje jak SEO i uprawnienia. Skasuj tę stronę lub wybierz wersję.

en: Change the picture attached to my posts.
pl_PL: Zmień zdjęcie dołączone do moich postów.

en: Changing page types of existing pages could result in unexpected behavior.
pl_PL: Zmiana Typów Stron istniejących stron może spowodować nieoczekiwane zachowanie.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
pl_PL: Zmiana uprawnień nastąpi natychmiastowo. Jesteś pewien ?

en: Channel
pl_PL: Kanał

en: Check Automated Groups
pl_PL: Sprawdź zautomatyzowane grupy

en: Check For Updates
pl_PL: Sprawdź aktualizacje

en: Check Group
pl_PL: Sprawdź grupę

en: Check Page Permissions
pl_PL: Sprawdź uprawnienia strony

en: Check out this article on %s:
    
    %s
    %s
pl_PL: Sprawdź ten artykuł na %s:
    
    %s
    %s

en: Check the box labeled "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".
pl_PL: Zaznacz opcję "Zazwól tej aplikacji na logowanie z Twitterem"

en: Checkbox List
pl_PL: Checkbox

en: Checkbox Options
pl_PL: Opcje checkbox'ów

en: Checking for updates.
pl_PL: Sprawdzam czy są nowe aktualizacje.

en: Checking...
pl_PL: Sprawdzanie...

en: Choose
pl_PL: Wybierz

en: Choose Badge Image
pl_PL: Wybierz obrazek odznaki

en: Choose Columns
pl_PL: Wybierz kolumny

en: Choose Country
pl_PL: Wybierz kraj

en: Choose Field
pl_PL: Wybierz pole

en: Choose File
pl_PL: Wybierz Plik

en: Choose File Storage Location
pl_PL: Wybierz miejsce przechowywania plików

en: Choose Font
pl_PL: Wybierz font

en: Choose Groups to Move
pl_PL: Wybierz grupy do przeniesienia

en: Choose Icon
pl_PL: Wybierz ikonę

en: Choose Image
pl_PL: Wybierz obraz

en: Choose Image On-State
pl_PL: Wybierz obraz zastępczy

en: Choose Language
pl_PL: Wybierz język

en: Choose Location
pl_PL: Wybierz lokalizację

en: Choose New File
pl_PL: Wybierz nowy plik

en: Choose New Page Parent
pl_PL: Wybierz nową stronę nadrzędną

en: Choose New Parent Location
pl_PL: Wybierz nową lokalizację nadrzędną

en: Choose Page
pl_PL: Wybierz stronę

en: Choose Page:
pl_PL: Wybierz stronę:

en: Choose Sharing Service
pl_PL: Wybierz usługi udostępniania

en: Choose Social Links to Show
pl_PL: Wybierz linki społecznościowe do pokazania

en: Choose Source
pl_PL: Wybierz źródło

en: Choose State/Province
pl_PL: Wybierz województwo

en: Choose Targets
pl_PL: Wybierz cele

en: Choose Type
pl_PL: Wybierz typ

en: Choose User
pl_PL: Wybierz Użytkownika

en: Choose Users
pl_PL: Wybierz użytkowników

en: Choose Video File
pl_PL: Wybierz plik wideo

en: Choose Video Placeholder Image (Optional)
pl_PL: Wybierz Wideo obraz zastępczy (opcja)

en: Choose WebM Video File
pl_PL: Wybierz Plik wideo WebM

en: Choose a Page
pl_PL: Wybierz stronę

en: Choose a Parent Page
pl_PL: Wybierz stronę nadrzędną

en: Choose a Service
pl_PL: Wybierz usługę

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
pl_PL: Wybierz plik z menu menadżera plików. Zostanie utworzony link z tekstem, który ty określisz.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
pl_PL: Wybierz nową stronę nadrzędną z mapy strony.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
pl_PL: Wybierz, czy błędy będą się wyświetlać na stronie, czy mają zostać ukryte dla odwiedzających i zapisywać się tylko w logach.

en: Choose from all pages when publishing.
pl_PL: Wybierz ze wszystkich stron podczas publikowania.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
pl_PL: Podczas publikacji wybieraj spośród stron o określonym typie.

en: Choose topics attribute.
pl_PL: Wybierz atrybut tematów.

en: Choose which attribute types are available for different items.
pl_PL: Wybierz, które typy atrybutów są dostępne dla różnych elementów.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
pl_PL: Wybierz na których stronach poniżej ten szczególny blok ma się pojawić. Wszystkie poprzednio zaznaczone bloki mogą być również usunięte poprzez checkbox. Kliknij na checkbox w nagłówku aby zaznaczyć/odznaczyć wszystkie strony

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
pl_PL: Wybierz którzy użytkownicy i grupy mogą edytować twoją stronę. Uwaga: te ustawienia mogą być nadpisane przez ustawienia na konkretnych stronach.

en: Chronological
pl_PL: Chronologicznie

en: City
pl_PL: Miasto

en: Clear
pl_PL: Wyczyść

en: Clear Cache
pl_PL: Wyczyść Bufor pamięci podręcznej

en: Clear Color Selection
pl_PL: Wyczyść wybór koloru

en: Clear Global Area
pl_PL: Wyczyść przestrzeń globalną

en: Clear Log
pl_PL: Wyczyść logi

en: Clear Query Log on Reload
pl_PL: Wyczyść log przy odświeżaniu

en: Clear Search Index
pl_PL: Wyczyść indeks wyszukiwania

en: Clear Styles
pl_PL: Wyczyść style

en: Clear all
pl_PL: Wyczyść wszystkie

en: Clear this Site?
pl_PL: Wyczyścić tę stronę?

en: Click and drag to change column order.
pl_PL: Kliknij i przeciągnij, aby zmienić kolejność kolumn.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
pl_PL: Kliknij i przeciągnij, aby zmienić kolejność plików w tym zestawie. Nowe pliki dodawane do tego zestawu będą automatycznie dołączane na końcu.

en: Click for history.
pl_PL: Kliknij, aby zobaczyć historię.

en: Click here to load the theme customizer for the page.
pl_PL: Kliknij tutaj aby załadować konfigurator szablonu dla tej strony.

en: Click here to log in
pl_PL: Kliknij tu, żeby zalogować

en: Click the Install button next to the package name.
pl_PL: Kliknij przycisk Zainstaluj obok nazwy pakietu.

en: Clipboard
pl_PL: Schowek

en: Clone Category
pl_PL: Klonuj kategorię

en: Clone Topic
pl_PL: Klonuj temat

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Code
pl_PL: Kod

en: Code for your .htaccess file
pl_PL: Kod do twojego pliku .htaccess

en: Collapse
pl_PL: Zwiń

en: Column %s
pl_PL: Kolumna %s

en: Column Order
pl_PL: Kolejność kolumn

en: Columns
pl_PL: Kolumny

en: Columns:
pl_PL: Kolumny:

en: Coming Back Soon
pl_PL: Wracamy wkrótce

en: Coming soon.
pl_PL: Wkrótce.

en: Comments
pl_PL: Komentarz

en: Commonly Used
pl_PL: Powszechnie używane

en: Community Authentication Configuration
pl_PL: Ustawienia społecznościowego potwierdzania tożsamości

en: Community Point Action Deleted
pl_PL: Akcja punktów społecznościowych usunięta

en: Community Point Action Saved
pl_PL: Akcja punktów społecznościowych zapisana

en: Community Points
pl_PL: Puknty społecznościowe

en: Company
pl_PL: Firma

en: Company URL
pl_PL: Adres URL firmy

en: Compare
pl_PL: Porównaj

en: Compare Versions
pl_PL: Porównaj wersje

en: Complete required fields *
pl_PL: Uzupełnił pola oznaczone *

en: Completion
pl_PL: Ukończenie

en: Compose Form
pl_PL: Utwórz formularz

en: Composer
pl_PL: Szkicownik

en: Composer - %s
pl_PL: Szkicownik - %s

en: Composer Content Order
pl_PL: Porządek zawartości Szkicownika

en: Composer Control
pl_PL: Kontrola Szkicownika

en: Composer Publishing Settings
pl_PL: Ustawienia publikowania Szkicownika

en: Composer Settings
pl_PL: Ustawienia Szkicownika

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
pl_PL: Szkicownik  pozwala na tworzenie i publikowanie stron (np. blog) bezpośrednio z zaplecza CMS. Co najmniej jeden typ strony musi być włączony do szkicownika, a co najmniej jeden blok musi zostać dodany z poziomu szkicownika.

en: Compress LESS Output.
pl_PL: Compresja wyniku LESS.

en: Concrete5 Extensions
pl_PL: rozszerzenia concrete5

en: Configuration:
pl_PL: Ustawenia:

en: Configuring site.
pl_PL: Konfigurowanie strony.

en: Confirm
pl_PL: Potwierdź

en: Confirm Change
pl_PL: Potwierdź zmianę

en: Confirm Delete
pl_PL: Potwierdź usunięcie

en: Confirm New Password
pl_PL: Potwierdź nowe hasło

en: Confirm Password
pl_PL: Potwierdź hasło

en: Confirm Reset
pl_PL: Potwierdź reset

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
pl_PL: Gratulacje! concrete5 został zainstalowany. Jesteś zalogowany jako <b>%s</b> z hasłem, które wybrałeś. Jeśli chcesz zmienić hasło, możesz to uczynić z poziomu menu użytkowników na Zapleczu.

en: Connect
pl_PL: Połącz

en: Connect to Community
pl_PL: Podłącz do społeczności

en: Connect to the Community
pl_PL: Podłącz do społeczności

en: Connect to the concrete5 community.
pl_PL: Podłącz do społeczności concrete5.

en: Connection Method
pl_PL: Metoda łączenia

en: Constrain Image Size
pl_PL: Zachowaj rozmiar obrazka

en: Consumer Key (API Key)
pl_PL: Klucz konsumenta (Klucz API)

en: Consumer Secret (API Secret)
pl_PL: Sekret konsumenta (sekret API)

en: Contact
pl_PL: Kontakt

en: Content
pl_PL: Treść

en: Content %s (author %s, %s) flagged as spam by user %s
pl_PL: Zawartość %s (autor %s, %s) została oznaczona jako spam przez użytkownika %s

en: Content Sections
pl_PL: Sekcje treści

en: Content disabled in edit mode.
pl_PL: Treść jest wyłączona w trybie edycji.

en: Content included in "Keyword Search".
pl_PL: Treść zawarta w "Szukanych słowach".

en: Content included in file search index.
pl_PL: Treść dołączona do indeksu wyszukiwania plików.

en: Content included in sitewide page search index.
pl_PL: Treść dodana do globalnego indeksu wyszukiwania.

en: Content included in user keyword search.
pl_PL: Treść dołączona do wyszukiwania słów kluczowych użytkownika.

en: Context
pl_PL: Kontekst

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Continue to Installation
pl_PL: Kontynuuj by instalować

en: Continue to your site
pl_PL: Kontynuuj do twojej strony

en: Control
pl_PL: Kontrola

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
pl_PL: Kontroluje podstawowe, ogólne parametry wyświetlania i edytowania witryny. Uprawnienia wyświetlnia pozwolą Ci wybrać dla kogo będzie dostępna strona: dla wszystkich użytkowników, wyłącznie  dla zarejestrowanych użytkowników lub wyłącznie dla administratorów. "Edycja Dostępu" umożliwi wybranie, które grupy mogą edytować strony po zalogowaniu. Do bardziej zaawansowanej kontroli ustaw uprawnienia indywidualnie na każdej stronie, gdzie chcesz wprowadzić zmiany. Do najbardziej złożonej i precyzyjnej kontroli uprawnień, użyj systemu Zaawansowanych Uprawnień.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
pl_PL: Kontroluje, jak użytkownik może ingerować w Twój menadżer plików, pozwalając mu bądź zabraniając niektórych akcji, takich jak wyszukiwanie, wysyłanie plików, zamiana plików itd.

en: Control how your site send and processes mail.
pl_PL: Kontroluj jak twoja strona wysyła i zarządza pocztą.

en: Control the options available for Public Registration.
pl_PL: Kontroluj opcje dostępne dla rejestracji publicznej.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
pl_PL: Tu ustalisz jakie informacje możesz przypisać do każdej strony w swojej witrynie.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
pl_PL: Kontroluje uprawnienia użytkownika do wykonywania określonych zadań, takich jak instalowanie paczek, ustalanie uprawnień, dodawnie bloków itd.

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
pl_PL: Kontroluje, który zestaw narzędzi wykorzystuje edytor tekstu (np. prosty, zaawansowany, office) oraz jego rozmiar.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
pl_PL: Zarządzaj kto może dodawać bloki oraz stosy na Twojej stronie

en: Control who sees and edits your site.
pl_PL: Kontroluj kto ogląda i edytuje twoją stronę.

en: Conversation
pl_PL: Rozmowa

en: Conversation Message
pl_PL: Wiadomość z rozmowy

en: Conversation Permissions
pl_PL: Uprawnienia rozmowy

[ctx: ConversationEditorName]
en: Plain Text
pl_PL: Czysty tekst

[ctx: ConversationEditorName]
en: Redactor
pl_PL: Redaktor

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Down Vote
pl_PL: Głos w dół

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Up Vote
pl_PL: Głos w górę

en: Conversations
pl_PL: Rozmowy

en: Conversations Settings
pl_PL: Ustawienia rozmowy

en: Convert image to grayscale
pl_PL: Konwertuj obraz do skali szarości

en: Cookies Enabled
pl_PL: Włączone ciasteczka

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
pl_PL: Ciasteczka muszą być włączone aby móć zainstalować Concrete5.

en: Copy
pl_PL: Kopia

en: Copy File
pl_PL: Kopiowanie pliku

en: Copy From
pl_PL: Skopiuj Od

en: Copy Languages
pl_PL: Skopiuj języki

en: Copy Locale Tree
pl_PL: Kopiuj drzewko lokalne

en: Copy Page Type
pl_PL: Kopiuj typ strony

en: Copy Progress
pl_PL: Postęp kopiowania

en: Copy Tree
pl_PL: Skopiuj Drzewo

en: Copy all pages from a locale to another section. This will only copy pages that have not been associated. It will not replace or remove any pages from the destination section.
pl_PL: Skopiuj wszystkie strony z lokalnej do innej sekcji. To skopiuje tylko te strony, które nie były dotychczas przypisane. Nie napisze ani usunie żadnych stron z sekcji docelowej.

en: Copy of Version: %s
pl_PL: Kopia wersji: %s

en: Copy page + children.
pl_PL: Skopiuj stronę i jej podstrony

en: Copy page.
pl_PL: Skopiuj stronę.

en: Copy to Clipboard
pl_PL: Skopiuj do Schowka

en: Could not create the proxies directory. Please check the file permissions of the proxy directory: %s.
pl_PL: Nie można utworzyć katalogu proxy. Sprawdź uprawnienia plików w katalogu proxy: %s.

en: Could not delete a proxy file. Please check the permissions of the proxy directory: %s
pl_PL: Nie można usunąć pliku proxy. Sprawdź uprawnienia katalogu proxy: %s

en: Could not determine the name of the file at %s
pl_PL: Nie udało się określić nazwy pliku zlokalizowanego tu: %s

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
pl_PL: Nie udało się otworzyć za pomocą ZipArchive::CREATE

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
pl_PL: Nie można przenieść do katalogu tymczasowego - plik nie znaleziony.

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Create Conversation using Page Type
pl_PL: Utwórz rozmowę używając Typu strony

en: Create Page
pl_PL: Utwórz stronę

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySQL.
pl_PL: Tworzy kopię zapasową bazy danych Twojej witryny. Ta opcja jest idealna dla małych stron. Dla większych witryn zalecamy używanie w tym celu narzędzi takich jak np. phpMyAdmin albo exportowanie zrzutu bazy danych przez linię komend MySQL.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
pl_PL: Tworzy blok, który pozwala szukać w treści Twojej strony concrete5. Wybierz tytuł, tekst przycisku oraz, gdzie szukać. Możesz także umieścić wyniki wyszukiwana pod inną stroną.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
pl_PL: Tworzy menu, które oddaje strukturę Twojej strony. Możesz wybrać wiele sposobów wyświetlania strony. Strony przechodzą przez filtr uprawnień. Możesz wybrać stronę, bądź poziom stron, z których ma się stworzyć menu, a także wybierać podstorny, które się ukażą.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
pl_PL: Utwórz nową grupę do zorganizowania i klasyfikowania użytkowników. Wybierz czas trwania grupy, aby usunąć użytkowników automatycznie.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
pl_PL: Tworzy chmurę tagów, która wyświetla wszystkie  atrybuty niestandardowe "Tag" ustawione na bieżącej stronie lub na wszystkich stronach w witrynie. Wprowadź wartości w  pole "Tag", aby automatycznie dodawać tagi do bieżącej strony. Łącz znaczniki do konkretnej strony, klikając kartę ' Zaawansowane' i wybierz stronę.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
pl_PL: Tworzy alternatywną lokację plików (jako dodatkową dla standardowej lokacji), którą będziesz mógł wybrać w menadżerze plików po przesłaniu pliku na serwer.

en: Create new Backup
pl_PL: Utwórz kopię bezpieczeństwa

en: Create page template.
pl_PL: Utwórz szablon strony

en: Create pages using
pl_PL: Utwórz stronę używając

en: Create the parent page first.
pl_PL: Najpierw utwórz stronę nadrzędną.

en: Created By
pl_PL: Utworzone przez

en: Created Time
pl_PL: Data utworzenia

en: Creates a full website with the Elemental theme, including a home page, multiple page types, portfolio, contact forms, blogs and more..
pl_PL: Tworzy pełną witrynę z szablonem Elemental, w tym: strona główna, różne typy stron, portfolio, formularz kontaktowy, blog i więcej...

en: Creates an empty site using the unstyled Elemental theme.
pl_PL: Tworzy pustą witrynę używając nieostylowanego szablonu Elemental

en: Creates navigation trees and sitemaps.
pl_PL: Utwórz nawigację i mapę strony.

en: Creating database tables.
pl_PL: Tworzenie tabel bazy danych

en: Creating home page.
pl_PL: Tworzenie strony głównej.

en: Creator
pl_PL: Kreator

en: Crop Image
pl_PL: Kadrowanie obrazu

en: Curabitur sagittis elementum felis at sodales. Nullam fermentum at urna quis accumsan. Nam bibendum leo nisi, lacinia molestie arcu consequat quis. Morbi at suscipit risus. Sed consequat eleifend metus, vitae malesuada eros elementum sed. Fusce risus felis, viverra et dignissim at, lobortis non est. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam sit amet consectetur lacus.
pl_PL: Curabitur sagittis Elementum felis na sodales. Nullam fermentum na urna quis accumsan. Nam bibendum leo nisi, Lacinia molestie arcu consequat quis. Morbi na suscipit Risus. Sed consequat eleifend metus, vitae malesuada eros Elementum sed. Fusce Risus felis, Viverra i dignissim się, lobortis non est. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing Elit. Nullam sit amet consectetur lacus.

en: Current Canonical URL
pl_PL: Aktualny kanoniczny URL

en: Current Date/Time
pl_PL: Aktualna data/czas

en: Current Image
pl_PL: Bieżący obraz

en: Current Permission Set
pl_PL: Aktualny zestaw zezwoleń

en: Current Status
pl_PL: Obecny Status

en: Current Version
pl_PL: Aktualna wersja

en: Currently Installed
pl_PL: Aktualnie zainstalowane

en: Currently Running %s
pl_PL: Obecnie działa %s

en: Currently Viewing
pl_PL: Obecnie przeglądane

en: Custom
pl_PL: Dostosuj

en: Custom Attribute Types
pl_PL: Niestandardowe atrybuty

en: Custom Attributes
pl_PL: Atrybuty niestandardowe

en: Custom CSS
pl_PL: Własny CSS

en: Custom CSS Classes, Block Name, Custom Templates and Reset Styles
pl_PL: Niestandardowe klasy CSS, nazwa bloku, niestandardowe szablony i resetowanie stylów

en: Custom Class
pl_PL: Własna klasa

en: Custom Label
pl_PL: Własna etykieta

en: Custom Options saved.
pl_PL: wybrana opcja zapisana.

en: Custom Styles
pl_PL: Własne style

en: Custom Template
pl_PL: Szablon niestandardowy

en: Custom Title
pl_PL: Własny tytuł

en: Custom Title Text
pl_PL: Własny tytuł

en: Custom date format
pl_PL: Własny format daty

en: Custom date/time format
pl_PL: Własny format daty/czasu

en: Custom design reset.
pl_PL: Reset własnego wyglądu.

en: Custom page
pl_PL: Wybrana strona

en: Custom page class file.
pl_PL: Plik własnej klasy strony.

en: Customize
pl_PL: Dopasuj

en: Customize Dashboard Home
pl_PL: Dostosuj wygląd strony głównej Zaplecza

en: Customize Results
pl_PL: Dostosuj wyniki

en: Customize Search
pl_PL: Dostosuj wyszukiwanie

en: Customize Theme
pl_PL: Edytuj szablon

en: Dashboard
pl_PL: Zaplecze

en: Dashboard App Status
pl_PL: Status aplikacji zaplecza.

en: Dashboard Featured Add-On
pl_PL: Zaplecze Prezentowany dodatek

en: Dashboard Featured Theme
pl_PL: Zaplecze Prezentowany szablon

en: Dashboard File Manager
pl_PL: Panel menadżera plików

en: Dashboard Full
pl_PL: Pełne zaplecze

en: Dashboard Header + Four Column
pl_PL: Zaplecze Nagłówek + 4 kolumny

en: Dashboard Home
pl_PL: Strona główna Zaplecza

en: Dashboard Newsflow Latest
pl_PL: Zaplecze Ostatnie nowości

en: Dashboard Panel
pl_PL: Zaplecze

en: Dashboard Primary + Five
pl_PL: Zaplecze pierwsze + 5

en: Dashboard Site Activity
pl_PL: Zaplecze Aktywność strony

en: Dashboard – Change Site-wide Settings
pl_PL: Zaplecze - Zmień ustawienia Całej Witryny

en: Dashed
pl_PL: Przerywana

en: Data Sources
pl_PL: Źródła danych

en: Database Entities
pl_PL: Encje bazy danych

en: Database Information
pl_PL: Informacje o MySQL

en: Database Name
pl_PL: Nazwa bazy danych

en: Database Query Log
pl_PL: Log zapytań bazy danych

en: Database entities configurations saved.
pl_PL: Ustawienia encji bazy danych zapisane.

en: Database query log cleared.
pl_PL: Log zapytań bazy danych wyczyszczony.

en: Date
pl_PL: Data

en: Date / time
pl_PL: Data /czas

en: Date Added
pl_PL: Data dodania

en: Date Assigned
pl_PL: Przypisana data

en: Date Created
pl_PL: Data utworzenia

en: Date Field
pl_PL: Pole daty

en: Date Format
pl_PL: Format daty

en: Date Modified
pl_PL: Data modyfikacji

en: Date Navigation
pl_PL: Nawigacja dat

en: Date Only
pl_PL: Tylko data

en: Date/Time
pl_PL: Data/Czas

en: Date/Time Options
pl_PL: Opcje daty/czasu

en: DateTime Field
pl_PL: Pole Data/Czas

en: Day of Month
pl_PL: Dzień miesiąca

en: Day of Week
pl_PL: Dzień tygodna

en: Days
pl_PL: Dni

en: Deactivate
pl_PL: Deaktywuj

en: Deactivate User
pl_PL: Deaktywuj użytkownika

en: Deactivate Users
pl_PL: Nieaktywni użytkownicy

en: Deactivate the user account
pl_PL: Deaktywuj konto użytkownika

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
pl_PL: Drogi %s,
    
    %s
    
    Możesz przeglądać, akceptować albo odrzucać wszystkie oczekujące akcje tutaj:
    
    %s

en: Dear %s,
    
    You've just won the %s badge!
    
    View your profile here:
    %s
pl_PL: Droga/i %s,
    
    Właśnie otrzymałaś/eś odznakę %s!
    
    Zobacz swój profil tutaj:
    %s

en: Debug Settings
pl_PL: Ustawienia debugu

en: Debug configuration saved.
pl_PL: Konfiguracja debugowania zapisana.

en: Default - %s minutes
pl_PL: Domyślnie - %s minut

en: Default Column
pl_PL: Domyślna kolumna

en: Default Country
pl_PL: Domyślny kraj

en: Default Language
pl_PL: Podstawowy język

en: Default Locale
pl_PL: Domyślnie lokalny

en: Default PHP Mail Function
pl_PL: Domyślna funkcja Mail PHP

en: Default Page Template
pl_PL: Standardowy szablon strony

en: Default Points
pl_PL: Standardowa ilość punktów

en: Default Section settings updated.
pl_PL: Ustawienia domyślnej sekcji aktualizowane.

en: Default Value
pl_PL: Domyślna wartość

[ctx: Default locale]
en: ** Default
pl_PL: ** Domyślne

en: Default template.
pl_PL: Standardowy szablon.

en: Default value. Click to edit.
pl_PL: Domyślna wartość. Kliknij, aby edytować.

en: Defaults and Output
pl_PL: Standardowe i Wyniki

en: Defaults updated.
pl_PL: Domyślne zostały zaktualizowane

en: Define where this page lives on your website. View and delegate what other pages are redirecting to this page.
pl_PL: Definiuje gdzie strona znajduje się wewnątrz struktury witryny. Przejrzyj i deleguj jakie inne strony przekierowują do tej strony.

en: Defines whether the Doctrine proxy classes are created on the fly. On the fly generation is active when development mode is enabled.
pl_PL: Określa czy klasy proxy Doctrine są tworzone na bieżąco. Tworzenie na bieżąco jest włączone podczas aktywnego trybu tworzenia.

en: Delete
pl_PL: Skasuj

en: Delete Attachment
pl_PL: Usuń załącznik

en: Delete Attribute
pl_PL: Usuń atrybut

en: Delete Backup
pl_PL: Usuń backup

en: Delete Category
pl_PL: Usuń kategorię

en: Delete Column
pl_PL: Usuń kolumnę

en: Delete Control
pl_PL: Usuń kontrolę

en: Delete Control Set
pl_PL: Usuń zestaw kontroli

en: Delete Entry
pl_PL: Usuń wpis

en: Delete Feed
pl_PL: Usuń kanał

en: Delete Forever
pl_PL: Usuń na zawsze

en: Delete Group Set
pl_PL: Usuń grupę zestawów

en: Delete Head
pl_PL: Usuń nagłówek

en: Delete Item
pl_PL: Usuń element

en: Delete Job Set
pl_PL: Usuń zestaw zadań

en: Delete Layout
pl_PL: Usuń układ

en: Delete Link
pl_PL: Usuń Link

en: Delete Location
pl_PL: Usuń lokalizację

en: Delete Message
pl_PL: Usuń wiadomość

en: Delete Page
pl_PL: Usuń stronę

en: Delete Page Type
pl_PL: Usuń typ strony

en: Delete Pages
pl_PL: Usuń strony

en: Delete Row
pl_PL: Usuń wiersz

en: Delete Set
pl_PL: Usuń zestaw

en: Delete Social Link
pl_PL: Usuń link społecznościowy

en: Delete Stack
pl_PL: Usuń stos.

en: Delete Submissions
pl_PL: Usuń zgłoszenia

en: Delete Table
pl_PL: Usuń tabelę

en: Delete Template
pl_PL: Usuń szablon

en: Delete Tile
pl_PL: Usuń kafel

en: Delete Topic
pl_PL: Usuń temat

en: Delete Topic Tree
pl_PL: Usuń drzewko tematów

en: Delete Type
pl_PL: Usuń typ

en: Delete Workflow
pl_PL: Usuń przepływ pracy

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
pl_PL: Żądanie usunięcia zapisane. Musisz wykonać przepływ pracy usunięcias zanim stos zostanie usunięty.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
pl_PL: Prośba o usunięcie zapisana. Zmiana musi zostać potwierdzona w Przepływie Pracy, zanim strona zostanie usunięta do końca.

en: Delete this control? This cannot be undone.
pl_PL: Usunąć tę kontrolę? Tej operacji nie da się cofnąć.

en: Delete this form layout set? This cannot be undone.
pl_PL: Usunąć ten zestaw układ formularza? Tego nie można cofnąć.

en: Delete this message?
pl_PL: Skasować tą wiadomość?

en: Delete this page type? This cannot be undone.
pl_PL: Usunąć ten typ strony? Tego nie można cofnąć.

en: Delete this storage location? All files using it will have their storage location reset to the default.
pl_PL: Usuń to miejsce przechowywania? Wszystkie pliki używające go zresetują lokalizajce do domyślnych.

en: Delete this thumbnail type?
pl_PL: Usunąć ten typ miniatur?

en: Deleted
pl_PL: Usunięty

en: Deleted User
pl_PL: Usunięty użytkownik

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
pl_PL: Usunięte strony są przeniesione do śmietnika w mapie strony.

[ctx: Deleted user]
en: Deleted (id: %s)
pl_PL: Usunięty (id: %s)

en: Deleting a preset will not affect any layouts that have used that preset in the past.
pl_PL: Usunięcie zapisanego ustawienia pozostanie bez wpływu na jakiekolwiek Układy utworzone przy pomocy tego ustawienia w przeszłości.

en: Denied by %s
pl_PL: Odrzucona przez %s

en: Descending
pl_PL: malejąco

en: Description
pl_PL: Opis

[ctx: Description of a set]
en: Set Description
pl_PL: Opis zestawu

en: Design
pl_PL: Wygląd

en: Design &amp; Custom Template
pl_PL: Wygląd &amp; Szablon niestandardowy

en: Design &amp; Type
pl_PL: Wygląd &amp; Typ

en: Design updated.
pl_PL: Wygląd zaktualizowany

[ctx: Destination]
en: To
pl_PL: Do

en: Details
pl_PL: Szczegóły

en: Determine where users should be redirected to after they login.
pl_PL: Ustal, gdzie użytkownicy winni być przekierowani po zalogowaniu.

en: Determines whether compiled LESS stylesheets should output as compressed CSS. Uncompressed stylesheets are slightly larger but easier to read.
pl_PL: Określa, czy skompilowane arkusze stylów LESS powinny dawać wynik  jako skompresowany CSS. Nieskompresowane arkusze stylów są nieco większe, ale łatwiejsze do odczytania.

en: Directory
pl_PL: Katalog

en: Disable
pl_PL: Wyłącz

en: Disable to show a generic error message
pl_PL: Wyłącz by pokazać wiadomość generycznengo błędu.

en: Disabled
pl_PL: Niekatywny

en: Disallow posts that include banned words?
pl_PL: Zakazać postów zawierających zakazane słowa?

en: Discard Changes
pl_PL: Odrzuć zmiany

en: Discard Draft
pl_PL: Porzuć projekt

en: Discussion
pl_PL: Dyskusja

en: Display
pl_PL: Wyświetl

en: Display Errors
pl_PL: Wyświetl błędy

en: Display Featured Only?
pl_PL: Wyświetlić tylko promowane?

en: Display Mode
pl_PL: Sposób wyświetlania

en: Display Name
pl_PL: Wyświetl nazwę

en: Display Order
pl_PL: Kolejność wyświetlania

en: Display Order Reset.
pl_PL: Resetuj sposób wyświetlania.

en: Display Ordering Option in Page
pl_PL: wyświetlaj na stronie opcję zmiany kolejności

en: Display Page Aliases?
pl_PL: Wyświetlić aliasy stron?

en: Display Posting Form
pl_PL: Wyświetl formularz pisania

en: Display Thumbnail Image
pl_PL: Wyświetl miniaturę

en: Display Truncated Description
pl_PL: Wyświetl skrócony opis

en: Display a List of Tags From
pl_PL: Wyświetlanie listę tagów od

en: Display a custom amount.
pl_PL: Wyświetl z własną wartością.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
pl_PL: Wyświetla listę stron, które zostały stworzone w przeciągu określonego miesiąca, bądź ostatnich miesięcy.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
pl_PL: Wyświetla listę stron o określonym typie strony.

en: Display all.
pl_PL: Wyświetl wszystko.

en: Display breadcrumb trail.
pl_PL: Wyświetl ścieżkę nawigacyjną.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
pl_PL: Wyświetla na publicznym profilu informacje o użytkowniku Twojej witryny concrete5.

en: Display links that may require login.
pl_PL: Wyświetl linki, które mogą wymagać logowania.

en: Display order saved.
pl_PL: Kolejność wyświetlania zachowana.

en: Display page aliases.
pl_PL: Wyświetl aliasy stron.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
pl_PL: Wyswietl paginację interfejsu, jeżeli więcej pozycji jest dostępnych niż wyświetlane.

en: Display property with formatting
pl_PL: Wyświetl własciwości z formatowaniem

en: Display sub pages to current +1.
pl_PL: Wyświetl podstrony dla bieżącej +1 dodatkowo.

en: Display sub pages to current.
pl_PL: Wyświetl podstrony dla bieżącej.

en: Display your images and captions in an attractive slideshow format.
pl_PL: Wyświetla zdjęcia i podpisy w atrakcyjnej formie pokazu slajdów.

en: Displayed in Public Profile.
pl_PL: Wyświetlone w profilu publicznym

en: Displayed on Member List.
pl_PL: Wyświetlone na liście użytkowników.

en: Displays a Page's Title
pl_PL: Wyświetla tytuł strony

en: Displays a list of months to filter a page list by.
pl_PL: Wyświetla listę miesięcy do filtrowania Listy stron.

en: Displays a list of your site's topics, allowing you to click on them to filter a page list.
pl_PL: Wyświetla listę tematów z twojej witryny, umożliwiając kliknięcie w nie, żeby filtrować Listę stron.

en: Displays a quote or paragraph next to biographical information and a person's picture.
pl_PL: Wyświetla cytat lub akapit obok informacji biograficznych i zdjęcia osoby.

en: Displays a summary of website activity.
pl_PL: Prezentuje całościową aktywność na stronie.

en: Displays an icon, a title, and a short paragraph description.
pl_PL: Wyświetla ikonę, tytuł i krótki opis.

en: Displays conversations on a page.
pl_PL: Wyświetla rozmowy na stronie.

en: Displays pages and data in list or grids.
pl_PL: Wyświetlanie stron i danych w wykazie lub sieci.

en: Displays the value of a page attribute for the current page.
pl_PL: Wyświetla wartość atrybutu strony na bieżącej stronie.

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
pl_PL: Wyświetla powitanie i informację  o aktualizacjach.

en: Do not cache this page.
pl_PL: Nie buforuj tej strony.

en: Do this:
pl_PL: Zrób to:

en: Do you want to delete this block?
pl_PL: Czy chcesz skasować ten blok?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
pl_PL: Czy chcesz skasować ten blok? Blok jest pierwowzorem. Jeżeli go skasujesz, automatycznie skasujesz wszystkie aliasy bloków.

en: Do you want to delete this layout? This will remove all blocks inside it.
pl_PL: Czy chcesz usunąć ten układ? To usunie wszystkie bloki wewnątrz niego.

[ctx: Doctrine]
en: Refresh Entities
pl_PL: Odśwież encje

en: Doctrine Development Mode
pl_PL: Tryb tworzenia Doctrine

en: Document
pl_PL: Dokument

en: Domain Blacklist regex
pl_PL: Regex - Czarna lista domen

en: Domain Filtering
pl_PL: Filtrowanie domen

en: Domain Whitelist regex
pl_PL: Regex -Biała lista domen

en: Done
pl_PL: Gotowe

en: Donec blandit lectus nec neque ullamcorper rhoncus. Sed adipiscing tempus sem eu molestie. Aenean laoreet pretium ante vitae ultrices. Aenean eu gravida magna, vel aliquet magna. In auctor convallis gravida. Phasellus est erat.
pl_PL: Donec blandit Lectus, gdzie indziej niesklasyfikowana neque ullamcorper rhoncus. Sed adipiscing tempus sem eu molestie. Aenean laoreet pretium ante ultrices vitae. Aenean eu gravida magna, vel aliquet magna. W auctor Convallis gravida. Phasellus est erat.

en: Dotted
pl_PL: Kropkowany

en: Double
pl_PL: Podwójna

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Download File
pl_PL: Pobierz plik

en: Download Time
pl_PL: Czas pobrania

en: Download add-ons from concrete5.org.
pl_PL: Pobierz dodatki z concrete5.org.

en: Download and Install
pl_PL: Pobierz i zainstaluj

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
pl_PL: Pobierz najnowszą wersję concrete5 i uaktualnij swoją stronę.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
pl_PL: Ściągnij paczkę <a href="%s">stąd</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
pl_PL: Pobierz szablony z concrete5.org.

en: Downloaded On
pl_PL: Pobrany

en: Downloading zipped files from the file manager, remote updating and marketplace integration requires the Zip extension.
pl_PL: Pobieranie plików zip z menedżera plików, zdalne uaktualnianie i integracja sklepu concrete5.org wymaga rozszerzenia Zip.

en: Drafts
pl_PL: Szkice

en: Drop file here
pl_PL: Upuść plik tu

en: Drop file here or
pl_PL: Upuść plik tutaj lub

en: Drop files here to upload
pl_PL: Upuść pliki tutaj aby załadować

en: Duplicate
pl_PL: Duplikat

en: Duplicate Stack
pl_PL: Duplikuj stos

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
pl_PL: EMAILE SĄ NIEDOSTĘPNE. TEN EMAIL ZOSTAŁ ZAPISANY, ALE NIE WYSŁANY

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
pl_PL: EMAILE SĄ DOSTĘPNE. TEN EMAIL ZOSTAŁ WYSŁANY DO mail()

en: Earliest First
pl_PL: Najpierw najstarsze

en: Earliest first
pl_PL: Najstarsze najpierw

en: Edit
pl_PL: Edycja

en: Edit %s
pl_PL: Edycja %s

en: Edit %s Authentication Type
pl_PL: Edytuj typ uwierzytelniania %s

en: Edit %s Page Type
pl_PL: Edytuj %s typ strony

en: Edit %s Template
pl_PL: Edytuj szablon %s

en: Edit Access
pl_PL: Edytuj dostęp

en: Edit Area Design
pl_PL: Edytuj style obszaru

en: Edit Block
pl_PL: Edytuj blok

en: Edit Category
pl_PL: Edytuj kategorię

en: Edit Container Layout
pl_PL: Edytuj układ kontenera

en: Edit Defaults
pl_PL: Edytuj ustawienia standardowe

en: Edit Details
pl_PL: Edytuj dane

en: Edit External Link
pl_PL: Edytuj zewnętrzny link

en: Edit Form
pl_PL: Edytuj formularz

en: Edit Form Control
pl_PL: Edytuj kontrolę formularza

en: Edit Gathering Template
pl_PL: Edytuj szablon Mozaiki

en: Edit Group
pl_PL: Edytuj grupę

en: Edit Layout
pl_PL: Edytuj wygląd

en: Edit Menu
pl_PL: Edytuj menu

en: Edit Mode
pl_PL: Tryb edycji

en: Edit Mode Active
pl_PL: Tryb edycji aktywny

en: Edit Page
pl_PL: Edytuj stronę

en: Edit Permissions
pl_PL: Edycja Zezwoleń

en: Edit Profile
pl_PL: Edytuj profil

en: Edit Properties
pl_PL: Edytuj właściwości

en: Edit Question
pl_PL: Edytuj pytanie

en: Edit Survey
pl_PL: Edytuj Ankietę

en: Edit This Page
pl_PL: Edytuj tę stronę

en: Edit Thumbnail
pl_PL: Edytuj miniaturę

en: Edit Thumbnail Images
pl_PL: Edytuj miniatury

en: Edit Topic
pl_PL: Edytuj temat

en: Edit anything on this page by clicking the pencil icon.
pl_PL: Edytuj cokolwiek na stronie klikając w ikonę ołówka.

en: Edit in Composer
pl_PL: Edytuj w Szkicowniku

en: Edit link
pl_PL: Edytuj link

en: Edit the Block
pl_PL: Edytuj blok

en: Edit this Page
pl_PL: Edytuj tę stronę

en: Edit your user profile and change password.
pl_PL: Edytuj swój profil użytkownika i zmień hasło.

en: Editable and Required in Profile.
pl_PL: Edytowane i wymagane w profilu.

en: Editable in Profile.
pl_PL: Edytowalne w profilu.

en: Editing Unavailable.
pl_PL: Edytowanie niedostępne

en: Editor
pl_PL: Edytor

en: Email Address
pl_PL: Adres Email

en: Email Address to Route Emails To
pl_PL: Adres Email

en: Email Importers
pl_PL: Importery email

en: Email Notification
pl_PL: Powiadomienia e-mail

en: Email Validated
pl_PL: Email zatwierdzony

en: Email address
pl_PL: Adres email

en: Email marked as valid.
pl_PL: Email oznaczony jako zatwierdzony.

en: Email saved successfully.
pl_PL: Email poprawnie zapisano.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
pl_PL: Osadza filmy z YouTube na Twojej stronie.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports WebM, Ogg, and Quicktime/MPEG4 formats.
pl_PL: Osadza pliki wideo na stronie internetowej. Obsługuje formaty WebM, Ogg i Quicktime / MPEG4.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
pl_PL: Opróżnia indeks wyszukiwarki I indeksuje ponownie wszystkie strony.

en: Empty %s Area
pl_PL: Wyczyść przestrzeń %s

en: Empty Auto-Nav Block.
pl_PL: Pusty blok Auto-Nawigacji

en: Empty Content Block.
pl_PL: Pusty blok treści

en: Empty Image Block.
pl_PL: Pusty blok obrazka

en: Empty Page
pl_PL: Pusta strona

en: Empty Page List Block.
pl_PL: Pusty blok Lista Stron

en: Empty Site
pl_PL: Pusta strona

en: Empty Trash
pl_PL: Opróżnij Kosz

en: Enable
pl_PL: Włącz

en: Enable Advanced Permissions
pl_PL: Uaktywnij zaawansowane uprawnienia

en: Enable Attachment Overrides
pl_PL: Zezwól na nadpisywanie załączników

en: Enable Attachments
pl_PL: Zezwól na załączniki

en: Enable Cache
pl_PL: Włącz buforowanie

en: Enable Comment Rating
pl_PL: Zezwól na ocenianie komentarzy

en: Enable New Topics
pl_PL: Zezwól na nowe tematy

en: Enable Other Blocks to Filter This Page List.
pl_PL: Zezwól innym blokom na filtrowanie tej Listy Stron

en: Enable Posting
pl_PL: Zezwól na pisanie

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
pl_PL: Włącz publiczną rejestrację dla odwiedzających, w celu stworzenia konta.

en: Enable Scroll Wheel
pl_PL: Włącz przewijanie kółkiem.

en: Enable Toolbar Titles
pl_PL: Wyświetl tytuły w pasku narzędzi

en: Enable custom permissions for this file set.
pl_PL: Włącz dodatkowe uprawnienia dla tego zestawy.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
pl_PL: Włącz lub wyłącz tryb konserwacji na stronie, w którym strona jest widoczna tylko dla administratorów. Jest to przydatny tryb dla zmiany ustawień na stronie, bądź czasowego wyłączenia strony.

en: Enable pretty URLs and tracking codes.
pl_PL: Włącz ładne adresy i kody śledzenia.

en: Enable public profiles.
pl_PL: Włącz profile użytkowników.

en: Enable user defined time zones.
pl_PL: Zezwól użytkownikom na ustawienie własnych stref czasowych.

en: Enabled
pl_PL: Aktywny

en: Encryption
pl_PL: Szyfrowanie

[ctx: End date]
en: To
pl_PL: Do

en: Ends
pl_PL: Kończy się

en: Ends %s.
pl_PL: Kończy %s.

en: Ensure your software is up to date and stable.
pl_PL: Upewnij się, czy oprogramowanie jest aktualne i stabilne.

en: Enter Edit Mode
pl_PL: Otwórz tryb edycji

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
pl_PL: Wprawdź adresy IP w formularzu poniżej, po jednym w wierszu, aby ręcznie nadać ban. Aby wskazać zakres, użyj gwiazdki (np. 192.168.15.* zablokuje 192.168.15.1, 192.168.15.2, itd...)

en: Enter URL to valid file(s)
pl_PL: Wprowadź adresy plików

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
pl_PL: Dodaj tytuł dla swojej listy gości oraz ustaw format daty jaki chcesz. Możesz wybrać, czy będzie dostępne dodawanie komentarzy, moderacja komentarzy oraz kod CAPTCHA. Możesz również podać adres email, na który przyjdą powiadomienia o wpisie w księdze.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
pl_PL: Wpisz tytuł swojej mapy google, następnie lokację, która chcesz pokazać na mapie i na koniec określ poziom przybliżenia mapy. Google automatycznie zlokalizuje adres mapa zostanie oddana jako blok.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
pl_PL: Dodaj adres do Google Map, a mapa zostanie wyświetlona na twojej stronie.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
pl_PL: Wpisz poniżej swój adres email. Automatycznie wyślemy Ci instrukcję jak zresetować hasło.

en: Enter your new password below.
pl_PL: Wpisz nowe hasło poniżej.

en: Entire Page
pl_PL: Cała strona

en: Entire Site
pl_PL: Cała witryna

en: Entities
pl_PL: Encje

en: Environment
pl_PL: Środowisko

en: Environment Information
pl_PL: Informacje o środowisku

en: Equal To
pl_PL: Równy

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Error Message
pl_PL: Wiadomość błędu

en: Error Processing Importer Mail
pl_PL: Błąd przetwarzania podczas importowania poczty

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
pl_PL: Błąd usuwania pliku %s. Sprawdź uprawnienia katalogu %s

en: Error detail
pl_PL: Szczegóły błędu

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
pl_PL: Błąd ustanowienia połączenia do społeczności concrete5. Proszę sprawdzić czy curl i inne wymagane biblioteki są aktywne.

en: Error saving user point record: %s
pl_PL: Błąd podczas zapisywania wpisu punku użytkownika: %s

en: Error writing to file %s
pl_PL: Błąd podczas zapisywania do pliku %s

en: Error: %s
pl_PL: Błąd: %s

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
pl_PL: Błąd: wymagany atrybut strony z identyfikatorem: "%s" nie istnieje

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
pl_PL: Nawet jeśli zmienisz logo twojej strony, to Nazwa Strony nadal będzie używana w niektórych e-mailach.

en: Every
pl_PL: Każde

en: Every %s (default setting).
pl_PL: Co %s (ustawienie domyślne).

en: Every Day
pl_PL: Codziennie

en: Every Month
pl_PL: Co miesiąc

en: Every Week
pl_PL: Co tydzień

en: Everything But Selected
pl_PL: Wszystko oprócz zaznaczonych

en: Everywhere
pl_PL: Wszędzie

en: Example
pl_PL: Przykład

en: Example: %s
pl_PL: Przykład: %s

en: Example: %ssome/path
pl_PL: Przykład: %sjakas/sciezka

en: Exclude system pages.
pl_PL: Wykluczanie stron systemu.

en: Excluded
pl_PL: Nie uprawnieni

en: Excluded URL Word List
pl_PL: Wyłączone URL z listy światowej

en: Excluded Users/Groups
pl_PL: Wykluczeni użytkownicy/grupy

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
pl_PL: Wykluczeni użytkownicy/grupy z uprawnieniami czasowymi

en: Existing Backups
pl_PL: Istniejące kopie bezpieczeństwa

en: Existing page template.
pl_PL: Istniejący typ strony

en: Exit Edit Mode
pl_PL: Wyjdź z trybu edycji

en: Expand
pl_PL: Rozwiń

en: Expiration Action
pl_PL: Data wygaśnięcia

en: Expiration Date
pl_PL: Data wygaśnięcia

en: Expire Pages from Cache
pl_PL: Przeterminuj strony z bufora

en: Expires In
pl_PL: Wygasa w

en: Export to CSV
pl_PL: Eksportuj do CSV

en: Extend concrete5
pl_PL: Rozszerz możliwości concrete5

en: Extension
pl_PL: Dodatki

en: External Form
pl_PL: Zewnętrzne formularze

en: External Link deleted.
pl_PL: Link zewnętrzny usunięty.

en: External Link updated.
pl_PL: Link zewnętrzny zaktualizowany.

en: External SMTP Server
pl_PL: Zewnętrzny serwer SMTP

en: External URL
pl_PL: Link zewnętrzny

en: External marketplace support has been disabled for this website.
pl_PL: Zewnętrzne wsparcie sklepu zostało wyłączone dla tej strony.

en: Failed Registration
pl_PL: Błędna rejestracja

en: Failed authentication: %s
pl_PL: Uwierzytelnianie nie powiodło się: %s

en: Failed to complete authentication.
pl_PL: Nie udało się uwierzytelnić.

en: Failed to create zip file as "%s": %s
pl_PL: Nie można utworzyć pliku zip jako "%s": %s

en: Fall Back To Gravatar
pl_PL: Ustawienia z Grawatar

en: Favicon
pl_PL: Favicona

en: Favorites
pl_PL: Ulubione

en: Feature
pl_PL: Promowany

en: Featured Add-On
pl_PL: Polecany dodatek.

en: Featured Items
pl_PL: Polecane pozycje

en: Featured Theme
pl_PL: Polecany szablon

en: Featured pages only.
pl_PL: Tylko polecane strony

en: Features a theme from concrete5.org.
pl_PL: Prezentuje szablon z concrete5.org.

en: Features an add-on from concrete5.org.
pl_PL: Prezentuje dodatek z concrete5.org.

en: Feed Added.
pl_PL: Dodano kanał.

en: Feed Deleted.
pl_PL: Usunięto kanał.

en: Feed Title
pl_PL: Tytuł kanału

en: Feed URL
pl_PL: Adres kanału

en: Feed Updated.
pl_PL: Zaktualizowano kanał.

[ctx: FeedDescription]
en: concrete5 Blog
pl_PL: Blog concrete5

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
pl_PL: Wyświetl zawartość w RSS albo kanał Atmo.

en: Fewer Than
pl_PL: Mniej niż

en: Field available in "Advanced Search".
pl_PL: Pole dostępne w "Wyszukiwaniu zaawansowanym".

en: Field available in Dashboard Page Search.
pl_PL: Pole dostępne w Wyszukiwaniu Strony na Zapleczu.

en: Field available in Dashboard User Search.
pl_PL: Pole dostępne w wyszukiwarce użytkowników na Zapleczu.

en: Field available in File Manager Search.
pl_PL: Pole dostępne w Wyszukiwarce Menadżera plików.

en: File
pl_PL: Plik

en: File %s could not be found.
pl_PL: Plik %s nie został znaleziony.

en: File Attachment Management
pl_PL: Zarządzanie załączaniem plików

en: File Attribute Created.
pl_PL: Atrybut pliku utworzony.

en: File Attribute Deleted.
pl_PL: Atrybuty plików usunięte.

en: File Attribute Updated.
pl_PL: Atrybut pliku zaktualizowany.

en: File Manager
pl_PL: Manager plików

en: File Manager Permissions
pl_PL: Zezwolenia menadżera plików

en: File Not Found.
pl_PL: Plik nie znaleziony.

en: File Preview
pl_PL: Podgląd pliku

en: File Set
pl_PL: Zestaw plików

en: File Set Name
pl_PL: Nazwa Zestawu plików

en: File Sets
pl_PL: Zestawy plików

en: File Storage Locations
pl_PL: Lokalizacja przechowywania plików

en: File Upload
pl_PL: Wyślij plik

en: File Uploader
pl_PL: Uploader plików

en: File Version ID
pl_PL: ID wersji pliku

en: File name
pl_PL: Nazwa pliku

en: File not found
pl_PL: Plik nie znaleziony

en: File not found.
pl_PL: Nie odnaleziono pliku.

en: File password saved successfully.
pl_PL: Hasło do pliku zapisane pomyślnie.

en: File replaced successfully.
pl_PL: Plik został zamieniony pomyślnie

en: File search columns saved successfully.
pl_PL: Kolumny wyszukiwania plików zapisane pomyślnie.

en: File set deleted successfully.
pl_PL: Zestaw plików został pomyślnie usunięty.

en: File set updated successfully.
pl_PL: Zestaw plików został zaktualizowany

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
pl_PL: Zestawy plików oferują elastyczny sposób organizowania i grupowania aktywów witryny .

en: File sets updated successfully.
pl_PL: Zestaw plików został zaktualizowany.

en: File size exceeds limit
pl_PL: Przekroczono limit rozmiaru pliku

en: File storage location added.
pl_PL: Dodano lokalizację przechowywania plików.

en: File storage location removed.
pl_PL: Usunięto lokalizację przechowywania plików.

en: File storage location saved successfully.
pl_PL: Lokalizacja plików zapisana pomyślnie.

en: File storage location saved.
pl_PL: Zapisano lokalizację przechowywania plików.

en: File to Include
pl_PL: Plik do załączenia

en: File to include
pl_PL: Plik do załączenia

en: File updated successfully.
pl_PL: Plik został zaktualizowany.

en: File uploaded successfully.
pl_PL: Plik został przesłany pomyślnie

en: Filename
pl_PL: Nazwa pliku

en: Files
pl_PL: Plik

en: Files in Set
pl_PL: Pliki w zestawie

en: Files in no sets.
pl_PL: Pliki bez zestawu

en: Files in the theme were activated successfully.
pl_PL: Pliki w szablonie zostały poprawnie aktywowane.

en: Files updated successfully.
pl_PL: Pliki zostały zaktualizowane.

en: Filter
pl_PL: Filtr

en: Filter By
pl_PL: Filtruj według

en: Filter By Page Type
pl_PL: Filtruj po Typie strony

en: Filter By Topic
pl_PL: Filtrowanie według tematu

en: Filter By:
pl_PL: Filtruj wg:

en: Filter Sets
pl_PL: Zestawy filtra

en: Filter by Parent Page
pl_PL: Filtruj po stronach nadrzędnych

en: Filtering
pl_PL: Filtrowanie

en: Finalize Crop
pl_PL: Dopełnij kadrowania

en: Finishing.
pl_PL: Zakańczam.

en: First Level
pl_PL: Pierwszy poziom

en: First, click the "Edit Page" button. This will enter edit mode for this page.
pl_PL: Kliknij przycisk "Edytuj stronę". To pozwoli przejść do trybu edycji dla tej strony.

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
pl_PL: Po pierwsze zaplanować ten adres URL na kiedy chcesz uruchomić to zadanie:

en: Five Most Recent Downloads
pl_PL: Pięć najczęściej pobieranych

en: Flag As Spam
pl_PL: Oznacz jako spam

en: Flag as Spam
pl_PL: Oznacz jako spam

en: Flag type already initialized.
pl_PL: Typ flagi został już zainicjowany

en: Flash Embed - Legacy method
pl_PL: Flash Embed - starsza metoda

en: Flat
pl_PL: Płaski

en: Flat View
pl_PL: Płaski widok

en: Font Color
pl_PL: Kolor czcionki

en: Font Family
pl_PL: Czcionka

en: Font Size
pl_PL: Rozmiar tekstu

en: Font Weight
pl_PL: Grubość tekstu

en: Footer Contact
pl_PL: Kontakt w Stopce

en: Footer Legal
pl_PL: Informacje prawne w Stopce

en: Footer Navigation
pl_PL: Nawigacja w Stopce

en: Footer Site Title
pl_PL: Tytuł strony w Stopce

en: Footer Social
pl_PL: Społecznościowe w Stopce

en: Footer of the page
pl_PL: Stopka strony

en: For adding HTML by hand.
pl_PL: Dodaj ręcznie kod HTML.

en: Forever
pl_PL: Zawsze

en: Forgot Password
pl_PL: Zapomniane hasło

en: Forgot Your Password?
pl_PL: Zapomniałeś hasła?

en: Form
pl_PL: Formularz

en: Form Captcha
pl_PL: Formularz Captcha

en: Form Name
pl_PL: Nazwa formularza

en: Form Results
pl_PL: Zgłoszenia z formularzy

en: Form factors for pages in your site.
pl_PL: Elementy formularza dla stron na Twojej Witrynie

en: Form layout set added.
pl_PL: Zestaw układu formularza dodany.

en: Form layout set deleted.
pl_PL: Zestaw układu formularza usunięty.

en: Form layout set updated.
pl_PL: Zestaw układu formularza zaktualizowany.

en: Format of Date Properties
pl_PL: Właściwości format daty

en: Formatting
pl_PL: Formatowanie

en: Found on Page
pl_PL: Znalezione na stronie

en: Foundation
pl_PL: Fundacja

en: Frame Options
pl_PL: Opcje ramki

en: Free
pl_PL: Bezpłatnie

en: Free-Form Layout
pl_PL: Układ wolnej formy

en: Frequently Asked Questions
pl_PL: Często zadawane pytania

en: Frequently Asked Questions Block
pl_PL: Blok Często zadawane pytania

en: Frequently Used
pl_PL: Często używane

en: Frequently added page types are always visible in the Pages panel.
pl_PL: Najczęściej dodawane typy stron są zawsze widoczne w panelu Stron.

en: Friday
pl_PL: Piątek

en: From
pl_PL: Od

en: From Page Type Defaults
pl_PL: Z domyślnych dla typu strony

en: From here you can change your page template and customize your page's styles.
pl_PL: Tutaj możesz zmienić szablon strony oraz dostosować jej style.

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
pl_PL: Od: %s
    Data: %s
    Temat: %s

en: Full Article
pl_PL: Cały artykuł

en: Full Name
pl_PL: Pełna nazwa

en: Full Page Caching
pl_PL: Pełne buforowanie stron

en: Full Page Index
pl_PL: Indeksowanie całej strony

en: Full Record
pl_PL: Pełny zapis

en: Full Site
pl_PL: Pełna Strona

en: Full Sitemap
pl_PL: Pełna mapa strony

en: Full page caching can dramatically improve page speed for pages that don't need to have absolutely up-to-the-minute content.
pl_PL: Buforowanie całej strony może znacznie poprawić szybkość dla stron, które nie muszą mieć zawartości aktualnej co do minuty.

en: Full page caching settings saved.
pl_PL: Zapisano ustawienia pamięci podręcznej pełnej strony

en: GZip Archive
pl_PL: Archiwum GZip

en: Gathering
pl_PL: Mozaika

en: Gathering Display
pl_PL: Wyświetlanie Mozaiki

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Flickr Feed
pl_PL: Kanał Flickr

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: RSS Feed
pl_PL: Kanał RSS

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Site Page
pl_PL: Strona witryny

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Basic
pl_PL: Podstawowe

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Featured Item
pl_PL: Wyróżniona pozycja

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Byline Description Center
pl_PL: Centralna stopka opisu obrazka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Conversation
pl_PL: Komentarze do zdjęcia

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Masthead Description Center
pl_PL: Centralny nagłowek opisu obrazka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Overlay Headline
pl_PL: Główna linia nakładki obrazka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Sharing Link
pl_PL: Link udostępnienia zdjęcia

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Large Image
pl_PL: Duży obrazek

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Byline Description
pl_PL: Opis stopki nagłówka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Description
pl_PL: Opis nagłówka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Left
pl_PL: Lewy obrazek stopki nagłówka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Right
pl_PL: Prawy obrazek stopki nagłówka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Left
pl_PL: Lewy obrazek nagłówka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Right
pl_PL: Prawy obrazek nagółówka

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail
pl_PL: Miniatura

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail & Description Center
pl_PL: Miniatura I opis wyśrodkowane

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Date
pl_PL: Tytuł i data

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Description
pl_PL: Tytuł i opis

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title Date & Description
pl_PL: Tytuł Data i opis

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title, Date & Comments
pl_PL: Tytuł, Data i Komentarze

en: Generate the sitemap.xml file
pl_PL: Generuj plik sitemap.xml

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
pl_PL: Generuj plik sitemap.xml, aby wyszukiwarki mogły łatwo indeksować twoja stronę.

en: Get Content From
pl_PL: Pobierz treści z

en: Get Help
pl_PL: Uzyskaj pomoc

en: Get More Add-Ons
pl_PL: Pobierz więcej dodatków

en: Get More Blocks
pl_PL: Pobierz więcej bloków

en: Get More Themes
pl_PL: Pobierz więcej szablonów

en: Get data from forms and logs.
pl_PL: Pobierz dane z formularzy i logów.

en: Get message URL.
pl_PL: Adres URL wiadomości

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
pl_PL: Uzyskaj pomoc na twoje pytanie wysyłając wiadomość do pomocy na stronie conrete5.org

en: Get submission data.
pl_PL: Zobacz dane z formularzy.

en: Get support from developers.
pl_PL: Uzyskaj pomoc od deweloperów.

en: Global mail settings saved.
pl_PL: Globalne ustawienia poczty zapisane.

en: Go
pl_PL: Idź

en: Go Back
pl_PL: Wróć

en: Go back
pl_PL: Wróć

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
pl_PL: Idź do strony <a href="%s">Dodaj Funkcjonalność</a> w twoim Zapleczu concrete5.

en: Google Map
pl_PL: Mapa Google

en: Google Map disabled in edit mode.
pl_PL: Mapa Google nie wyświetla się w trybie edycji.

en: Google allows accounts be created against custom domains like "example.com". These lists allow you to use standard PHP regular expressions to filter against the domain name or email address. For example user@example.com would filter against "example.com".
pl_PL: Google umożliwia tworzenie  kont we własnych domenach jak np. "przykladowy.pl". Listy te pozwalają używać standardowych wyrażeń regularnych w PHP do filtrowania do nazwy domeny lub adresu e-mail. Na przykład filtr   czlowiek@przykladowy.pl wykaże "przykladowy.pl".

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
pl_PL: Pobiera informacje o nowościach z concrete5.org.

en: Gravatar Image Set
pl_PL: Zestaw obraków Gravatar

en: Greenwich Mean Time
pl_PL: Czas uniwersalny Greenwich

en: Grid:
pl_PL: Siatka:

en: Grids
pl_PL: Siatki

en: Group
pl_PL: Grupa

en: Group Details
pl_PL: Szczegóły grupy

en: Group Set
pl_PL: Zestaw grupy

en: Group Sets
pl_PL: Zestawy grup

en: Group added successfully
pl_PL: Grupa została dodana.

en: Group attributes into sets for easier organization
pl_PL: Grupuj atrybuty w zestawy, żeby łatwiej nimi zarządzać

en: Group deleted successfully.
pl_PL: Grupa skasowana.

en: Group set added successfully.
pl_PL: Zestaw grup dodany pomyślnie.

en: Group set deleted successfully.
pl_PL: Zestaw grup usunięty pomyślnie

en: Group set updated successfully.
pl_PL: Zestaw grup zaktualizowany pomyślnie

en: Group sets
pl_PL: Zestawy grup

en: Group to enter on registration
pl_PL: Grupa, do której będzie włączony przy rejestracji

en: Group update successfully
pl_PL: Grupa została zaktualizowana

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
pl_PL: Grupa Goście oznacza niezarejestrowanych odwiedzających twoją stronę.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
pl_PL: Grupa Zarejestrowani użytkownicy oznacza wszystkie konta użytkowników.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
pl_PL: Administratorzy

[ctx: GroupName]
en: Guest
pl_PL: Gość

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
pl_PL: Zarejestrowani użytkownicy

en: Grouped by Set
pl_PL: Pogrupowane według zestawów

en: Groups
pl_PL: Grupy

en: Groups moved successfully.
pl_PL: Grupa została przeniesiona.

en: Guest
pl_PL: Gość

en: H1
pl_PL: Nagłowek h1

en: H2
pl_PL: Nagłówek h2

en: H3
pl_PL: Nagłówek h3

en: H4
pl_PL: Nagłówek h4

en: H5
pl_PL: Nagłówek h5

en: H6
pl_PL: Nagłówek h6

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
pl_PL: Edytuj treść za pomocą edytora WYSIWYG

en: Handle
pl_PL: Identyfikator

en: Handle required.
pl_PL: Wymagany identyfikator.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
pl_PL: Identyfikatory muszą zawieraj jedynie litery, cyfry oraz znak "_" (bez "")

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
pl_PL: Decydyuje czy concrete5 ma wykonywać różne zadania, aby pomóc w utrzymaniu poprawego działania witryny, wysyłania emaili oraz uaktualniania indexów dla SEO. Kliknij ikonę trójkąta obok zadania, aby je uruchomić. Powiadomienie o poprawnym wykonaniu zadania zostanie wyświetlone gdy praca zostanie zakończona.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
pl_PL: Masz problem? Sprawdź na forum <a href="%s">pomoc w instalacji</a> lub <a href="%s">zleć nam hosting</a>

en: Header 1
pl_PL: Nagłówek 1

en: Header 2
pl_PL: Nagłówek 2

en: Header 3
pl_PL: Nagłówek 3

en: Header 4
pl_PL: Nagłówek 4

en: Header 5
pl_PL: Nagłówek 5

en: Header Navigation
pl_PL: Nawigacja w Nagłówku

en: Header Search
pl_PL: Wyszukiwarka w Nagłówku

en: Header Site Title
pl_PL: Tytuł Strony w Nagłówku

en: Header of the page
pl_PL: Nagłówek strony

en: Height
pl_PL: Wysokość

en: Hello World!
pl_PL: Witaj świecie!

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Hide
pl_PL: Ukryj

en: Hide API secret
pl_PL: Ukryj sekret API

en: Hide All
pl_PL: Ukryj wszystkie

en: Hide secret key
pl_PL: Ukryj tajny klucz

en: Highest Rated
pl_PL: Najwyżej oceniane

en: Home
pl_PL: Strona główna

en: Homepage
pl_PL: Strona główna

en: Horizontal Position
pl_PL: Pozycja pozioma

en: Horizontal Rule
pl_PL: Wstaw poziomą linię

en: Hours
pl_PL: Godziny

en: How Many Levels Below Parent?
pl_PL: Jak wiele poziomów pod rodzicem?

en: How long will this permission be valid for?
pl_PL: Jak długo będzie aktywne te uprawnienie?

en: INVALID ACTION
pl_PL: Nieprawidłowa akcja

en: IP Address
pl_PL: Adres IP

en: IP Blacklist
pl_PL: Czarna lista IP

en: IP Blacklist settings saved.
pl_PL: Ustawienia Czarnej Listy IP zapisane.

en: Icon removed successfully.
pl_PL: Ikony zostały usunięte.

en: Icons updated successfully.
pl_PL: Ikony zostały zaktualizowane.

en: If a badge is assigned to this action, the first time this user performs this action they will be granted the badge.
pl_PL: Jeśli odznaka jest przypisana tej czynności, użytkownik otrzyma odznakę jak tylko wykona tę czynność po raz pierwszy.

en: If there is an account associated with this email, instructions for resetting your password have been sent.
pl_PL: Jeśli istnieje konto powiązane z tym emailem, to zostały wysłane na ten email instrukcje resetowania hasła.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
pl_PL: Jeśli witryna zacznie zachowywać się dziwnie, bądź pokazuje przestarzałą treść, to dobrze jest wyczyścić buforowanie. Jeśli masz zamiar często oczyszczać bufor, dobrym pomysłem jest wyłączenie go w pod zakładką "Buforowanie i ustawienia szybkości".

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
pl_PL: Jeśli witryna wyświetla przestarzałe informacje lub zachowuje się niespodziewanie, może pomóc wyczyszczenie bufora pamięci podręcznej.

en: Ignore
pl_PL: Ignoruj

en: Ignored
pl_PL: Ignorowane

en: Illegal variable name '%s' in element args.
pl_PL: Niedozwolona nazwa zmiennej '%s' w argumencie element.

en: Image
pl_PL: Obraz

en: Image Caption
pl_PL: Podpis zdjęcia

en: Image Hover
pl_PL: Obraz po najechaniu kursorem

en: Image Link
pl_PL: Link obrazka

en: Image Manipulation Available
pl_PL: Edycja obrazów dostępna

en: Image Slider
pl_PL: Pokaz slajdów

en: Image Slider disabled in edit mode.
pl_PL: Pokaz slajdów jest nieaktywny w trybie edycji.

en: Image Web Link
pl_PL: Link obrazka

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Filter
pl_PL: Filtr

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Position
pl_PL: Umiejscowienie

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Blur
pl_PL: Rozmycie

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Grayscale
pl_PL: Skala szarości

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: None
pl_PL: Brak

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Vignette
pl_PL: Winieta

en: Important Information about Backup & Restore
pl_PL: Ważne informacje dotyczące tworzenia kopii zapasowych i przywracania

en: Important Notices
pl_PL: Ważne informacje

en: Importer saved.
pl_PL: Import zapisany.

en: Importing files.
pl_PL: Importowanie plików.

en: In Group
pl_PL: W grupie

en: In One List
pl_PL: Na jednej liście

en: Inactive Users
pl_PL: Nieaktywni użytkownicy

en: Inbox
pl_PL: Skrzynka odbiorcza

en: Inbox for site-specific messages.
pl_PL: Skrzynka na wiadomości dotyczące witryny.

en: Include All Sub-Pages of Parent?
pl_PL: Dołaczyć wszystkie podstrony strony nadrzędnej?

en: Include Page Description
pl_PL: Dołącz opis strony

en: Include Page Name
pl_PL: Dołącz nazwę strony

en: Include Public Page Date
pl_PL: Dołącz datę publikacji strony

en: Include Summary
pl_PL: Załącz krótki opis

en: Include System Pages in Sitemap
pl_PL: Dołącz Strony SYstemowe do Mapy strony

en: Include WebM, Ogg, and MP4 file types for best cross-browser results
pl_PL: Dołącz WebM, OGG, MP4 i typów plików dla najlepszych wyników w różnych przeglądarkach

en: Include all child pages
pl_PL: Dołącz wszystkie podstrony

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
pl_PL: Umieść zewnętrzne formularze w systemie plików i umieszczaj je na stronach.

en: Included
pl_PL: Uprawnieni

en: Included Pages
pl_PL: Zawiera strony

en: Included Users/Groups
pl_PL: Włączeni użytkownicy/grupy

en: Included Users/Groups with timed permissions
pl_PL: Włączeni użytkownicy/grupy z uprawnieniami czasowymi

en: Included in Composer?
pl_PL: Dołączony do Szkicownika?

en: Incorrect captcha code
pl_PL: Niepoprawny kod captcha

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
pl_PL: Nieprawidłowy kod weryfikacyjny. Proszę sprawdzić obraz i ponownie wprowadzić litery lub cyfry w razie potrzeby.

en: Increase Toolbar Font Size
pl_PL: Zwiększ wielkość liter w pasku narzędzi

en: Indent
pl_PL: Wcięcie wewnętrzne

en: Index Search Engine - All
pl_PL: Indeks wyszukiwarki - wszystko

en: Index Search Engine - Updates
pl_PL: Indeks wyszukiwarki - aktualizacje

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
pl_PL: Index wyczyszczony. Musisz teraz ponownie zaindeksować twoją strone używając do tego Automatycznych Zadań z poziomu Zaplecza.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
pl_PL: Index częściowo zaktualizowany. %s stron jestą zindeksowanych (maksymalna liczba.) Ponownie uruchom to zadanie aby kontynuować ten proces.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
pl_PL: Indeksuj witrynę, aby wyszukiwanie działało szybko i dokładnie. Powtórnie będą indeksowane tylko te strony, które uległy zmianie od czasu ostatniego indeksowania.

en: Index updated.
pl_PL: Indeks zaktualizowany.

en: Index updated. %s pages indexed.
pl_PL: Indeks zaktualizowany. Liczba zindeksowanych stron: %s.

en: Indexing Method
pl_PL: Metoda indeksowania

en: Indexing complete. Index is up to date
pl_PL: Indeksowanie zakończone. Indeks jest na bieżąco

en: Indian Ocean
pl_PL: Ocean Indyjski

en: Inherit page type default permissions.
pl_PL: Odziedzicz domyślnie uprawnienia dla tego typu strony.

en: Inherit the permissions of this page.
pl_PL: Przyjmij uprawnienia od tej strony.

en: Input Format
pl_PL: Format wejściowy

en: Insert
pl_PL: Wstaw

en: Insert Character
pl_PL: Wstaw znak

en: Insert File
pl_PL: Wstaw plik

en: Insert Horizontal Rule
pl_PL: Wstaw poziomą linię

en: Insert Image
pl_PL: Wstaw obraz

en: Insert Link to File
pl_PL: Wstaw link do pliku

en: Insert Table
pl_PL: Wstaw tabelę

en: Insert Video
pl_PL: Wstaw video

en: Insert link
pl_PL: Wstaw link

en: Inspect
pl_PL: Inspekcja

en: Install
pl_PL: Zainstaluj

en: Install %s
pl_PL: Instaluj %s

en: Install Update
pl_PL: Zainstaluj aktualizację

en: Install add-ons & themes.
pl_PL: Instaluj dodatki i szablony.

en: Install concrete5
pl_PL: Zainstaluj concrete5

[ctx: InstallError]
en: %s.<br><br>Trace:<br>%s
pl_PL: %s.<br><br> Ślad:<br>%s

en: Installation Notes
pl_PL: notatki instalacyjne

en: Installed Block Types
pl_PL: Zainstalowane typy bloków

en: Installed Rating Types
pl_PL: Zainstalowane typy ocen

en: Installing attributes.
pl_PL: Instalowanie atrybutów.

en: Installing automated jobs.
pl_PL: Instalowanie automatycznych zadań.

en: Installing dashboard.
pl_PL: Instalowanie Zaplecza.

en: Installing login and registration pages.
pl_PL: Instalowanie stron logowania i rejestracji.

en: Installing permissions & workflow.
pl_PL: Instaluje uprawnienia oraz Przepływa Pracy.

en: Intelligent Search
pl_PL: Inteligentne Wyszukiwanie

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
pl_PL: Ustawienia interfejsu zapisane. Wyloguj się i zaloguj ponownie  aby uaktualnić wiadomości systemowe.

en: Intermediate
pl_PL: Średnio zaawansowany

en: Internal
pl_PL: Wewnętrzny

en: Internal Block Types
pl_PL: Wbudowane typy bloków

en: Internationalization Support
pl_PL: Wsparcie umiędzynarodowienia

en: Invalid Attribute Type.
pl_PL: Niewłaściwy typ atrybutu.

en: Invalid Authentication Type
pl_PL: Nieprawidłowy typ uwierzytelniania

en: Invalid Authentication Type Handle
pl_PL: Nieprawidłowy identyfikator Typu Uwierzytelniania.

en: Invalid Authentication Type ID
pl_PL: Nieprawidłowe ID Typu Uwierzytelniania.

en: Invalid Block Object.
pl_PL: Nieprawidłowy obiekt bloku

en: Invalid Conversation.
pl_PL: Nieprawidłowe Komentarze

en: Invalid Error Code
pl_PL: Nieprawidłowy kod błędu

en: Invalid File Dimensions
pl_PL: Nieprawidłowe wymiary pliku

en: Invalid File Extension
pl_PL: Nieprawidłowe rozszerzenie pliku

en: Invalid File.
pl_PL: Nieprawidłowy plik.

en: Invalid ID
pl_PL: Niepoprawne ID

en: Invalid Job set.
pl_PL: Nieprawidłowy zestaw zadań.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
pl_PL: Błędny klucz. Proszę odwiedzić stronę zapomniałem hasło ponownie, aby wygenerować nowy klucz.

en: Invalid Package.
pl_PL: Nieprawidłowy pakiet.

en: Invalid Page.
pl_PL: Nieprawidłowa strona.

en: Invalid Permissions
pl_PL: Brak uprawnień

en: Invalid Request, please attempt login again.
pl_PL: Nieprawidłowe żądanie, należy ponowić próbę logowania.

en: Invalid Request.
pl_PL: Nieprawidłowe zapytanie.

en: Invalid SQL in order by
pl_PL: Nieprawidłowy SQL w kolejności

en: Invalid Section
pl_PL: Nieprawidłowa sekcja

en: Invalid Token
pl_PL: Nieprawidłowy Token

en: Invalid Token.
pl_PL: Nieprawidłowy Token.

en: Invalid Username
pl_PL: Nieprawidłowa nazwa użytkownika

en: Invalid Workflow Type.
pl_PL: Nieprawidłowy typ Przepływu pracy

en: Invalid anti-spam library.
pl_PL: Nieprawidłowa biblioteka antyspamowa.

en: Invalid attribute ID.
pl_PL: Nieprawidłowy atrybut ID.

en: Invalid attribute set.
pl_PL: Nieprawidłowy zestaw atrybutów.

en: Invalid backup file specified.
pl_PL: Określono niepoprawny plik backup'u.

en: Invalid block
pl_PL: Nieprawidłowy blok

en: Invalid block type handle: %s
pl_PL: Nieprawidłowy identyfikator typu bloku: %s

en: Invalid block.
pl_PL: Niewłaściwy blok.

en: Invalid captcha library.
pl_PL: Nieprawidłowa biblioteka CAPTCHA.

en: Invalid characters in group set name.
pl_PL: Nieprawidłowe znaki w nazwie zestawu grup.

en: Invalid characters in page template name.
pl_PL: Nieprawidłowe znaki w nazwie szablonu strony.

en: Invalid characters in workflow name.
pl_PL: Nieprawidłowe znaki w nazwie przepływu pracy.

en: Invalid column definition: %s in table %s
pl_PL: Niepoprawna definicja kolumny: %s w tabeli %s

en: Invalid control
pl_PL: Nieprawidłowa kontrola

en: Invalid conversation post token.
pl_PL: Nieprawidłowy token posta

en: Invalid conversation.
pl_PL: Nieprawidłowa rozmowa

en: Invalid dimensions.
pl_PL: Nieprawidłowe wymiary

en: Invalid domain.
pl_PL: Nieprawidłowa domena.

en: Invalid editor handle.
pl_PL: Nieprawidłowy identyfikator edytora.

en: Invalid email address or password.
pl_PL: Niepoprawny email lub hasło.

en: Invalid email address provided.
pl_PL: Nieprawidłowy adres email.

en: Invalid email address.
pl_PL: Nieprawidłowy adres email.

en: Invalid feed.
pl_PL: Nieprawidłowy kanał.

en: Invalid file dimensions, please rescan this file.
pl_PL: Nieprawidłowe wymiary pliku, proszę ponownie przeskanować ten plik.

en: Invalid file extension
pl_PL: Nieprawidłowe rozszerzenie pliku

en: Invalid file extension.
pl_PL: Nieprawidłowe rozszerzenie pliku.

en: Invalid file storage location object.
pl_PL: Nieprawidłowy obiekt lokalizacji przechowywania plików.

en: Invalid file version.
pl_PL: Nieprawidłowa wersja pliku.

en: Invalid file.
pl_PL: Nieprawidłowy plik.

en: Invalid flag type.
pl_PL: Nieprawidłowy typ flagi

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
pl_PL: Nieprawidłowa cecha formularza. Proszę odświeżyć formularz i wysłać ponownie.

en: Invalid group ID.
pl_PL: Nieprawidłowy ID grupy.

en: Invalid group set.
pl_PL: Niewłaściwy zestaw grup.

en: Invalid group.
pl_PL: Nieprawidłowa grupa.

en: Invalid language identifier
pl_PL: Nieprawidłowy indentyfikator języka.

en: Invalid layout object.
pl_PL: Nieprawidłowy obiekt układu

en: Invalid layout preset object.
pl_PL: Nieprawidłowy obiekt  ustawień układu.

en: Invalid link.
pl_PL: Nieprawidłowy link.

en: Invalid marketplace item ID.
pl_PL: Błędne ID pozycji w sklepie.

en: Invalid marketplace item object.
pl_PL: Nieprawidłowa pozycja ze sklepu.

en: Invalid message
pl_PL: Nieprawidłowa wiadomość

en: Invalid message object.
pl_PL: Nieprawidłowy obiekt wiadomości.

en: Invalid node.
pl_PL: Nieprawidłowy węzeł.

en: Invalid or non-customizable theme.
pl_PL: Szablon jest nieprawidłowy albo niekonfigurowalny.

en: Invalid package.
pl_PL: Błędny pakiet.

en: Invalid page template
pl_PL: Nieprawidłowy szablon strony.

en: Invalid page template object.
pl_PL: Nieprawidłowy obiekt szablonu strony.

en: Invalid page template.
pl_PL: Nieprawidłowy szablon strony.

en: Invalid page type object.
pl_PL: Nieprawidłowy obiekt typu strony.

en: Invalid page type publish target type.
pl_PL: Nieprawidłowy typ strony docelowego typu publikacji.

en: Invalid page type target type.
pl_PL: Nieprawidłowy typ strony typu docelowego.

en: Invalid page type.
pl_PL: Niepoprawny typ strony.

en: Invalid parameter received: %s
pl_PL: Otrzymano nieprawidłowy parametr: %s

en: Invalid parent category
pl_PL: Nieprawidłowa kategoria nadrzędna

en: Invalid parent message.
pl_PL: Nieprawidłowa wiadomość nadrzędna.

en: Invalid parent page.
pl_PL: Nieprawidłowa strona nadrzędna.

en: Invalid path to file storage location. You may not choose the root directory.
pl_PL: Nieprawidłowa ścieżka lokalizacji przechowywania plików. Nie możesz wybrać wybrać katalogu głównego.

en: Invalid schema version found. Expecting 0.3
pl_PL: Nieprawidłowy schemat wersji. Spodziewany 0.3

en: Invalid section
pl_PL: Nieprawidłowa sekcja

en: Invalid set
pl_PL: Nieprawidłowy zestaw

en: Invalid stack
pl_PL: Nieprawidłowy stos

en: Invalid stack.
pl_PL: Nieprawidłowy stos.

en: Invalid target page.
pl_PL: Nieprawidłowa strona docelowa.

en: Invalid target parent group.
pl_PL: Nieprawidłowa docelowa grupa nadrzędna.

en: Invalid theme.
pl_PL: Nieprawidłowy szablon

en: Invalid thumbnail type object.
pl_PL: Nieprawidłowy object typu miniatury.

en: Invalid title for category
pl_PL: Nieprawidłowy tytuł kategorii

en: Invalid title for topic
pl_PL: Nieprawidłowy tytuł tematu

en: Invalid tree type.
pl_PL: Nieprawidłowy typ drzewa.

en: Invalid type object.
pl_PL: Obiekt nieprawidłowego typu.

en: Invalid username or password.
pl_PL: Niepoprawna nazwa użytkownika lub hasło.

en: Invalid version
pl_PL: Niepoprawna wersja

en: Invalid workflow ID.
pl_PL: Niepoprawny ID Przepływu Pracy

en: Is this page type frequently added?
pl_PL: Czy ten typ strony jest często dodawany?

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
pl_PL: To potrwa tylko chwilę i nie musisz nawet opuszczać witryny.

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
pl_PL: Nie jest możliwe przetestować ustawienia, ponieważ system poczty jest wyłączony (ustawienie %1$s jest ustawiona na %2$s w tej konfiguracji).

en: Italic
pl_PL: Pochylenie

en: Items Per Page
pl_PL: Elementów na stronę

en: Items Selected
pl_PL: Zaznaczone pozycje

en: Items to Show
pl_PL: Elementy do pokazania

en: Itself (Override)
pl_PL: Sam (Zastąp)

en: JSON Extension Enabled
pl_PL: Rozszerzenie JSON włączone

en: JavaScript Enabled
pl_PL: JavaScript włączony

en: Job Posting
pl_PL: Publikowanie Zadań

en: Job Set schedule updated successfully.
pl_PL: Harmonogram zestawu zadań został zaktualizowany.

en: Job Set updated successfully.
pl_PL: Zestaw zadań został zaktualizowany.

en: Job Sets
pl_PL: Zestawy zadań

en: Job not found.
pl_PL: Nie zaleziono zadania.

en: Job schedule updated successfully.
pl_PL: Harmonogram zadania został zaktualizowany.

en: Job set added.
pl_PL: Zestaw zadań dodany

en: Job successfully installed.
pl_PL: Zadanie zostało zainstalowane.

en: Job successfully uninstalled.
pl_PL: Zadanie zostało odinstalowane.

en: Jobs
pl_PL: Zadania

en: Join the concrete5.org community to setup multiple websites, shop for extensions, and get support.
pl_PL: Dołącz do społeczności concrete5.org by zarządzać wieloma stronami, kupować rozszerzenia i uzyskać pomoc.

en: Joined on %s
pl_PL: Dołączył %s

en: Just roll over any content on the page. Click or tap to get the edit menu for that block.
pl_PL: Po prostu przewiń zawartość na stronie. Kliknij lub stuknij aby dostać się do trybu edycji danego bloku.

en: Justify text
pl_PL: Wyjustuj tekst

en: Keep your site running well.
pl_PL: Utrzymaj stronę działającą prawidłowo.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
pl_PL: Klucz wygasł. Proszę odwiedzić stronę zapomniałem hasło ponownie, aby wygenerować nowy klucz.

en: Keywords
pl_PL: Słowa kluczowe

en: Label
pl_PL: Nazwa

en: Language
pl_PL: Język

en: Language Icon
pl_PL: Ikona języka

en: Language saved successfully.
pl_PL: Poprawnie zapisano język.

en: Languages
pl_PL: Języki

en: Languages refreshed.
pl_PL: Języki zostały odświeżone.

en: Languages reset.
pl_PL: Reset języków.

en: Last Action
pl_PL: Ostatnia akcja

en: Last IP Address
pl_PL: Ostatni adres IP

en: Last Message Posted on %s.
pl_PL: Ostatnia wiadomość opublikowana %s.

en: Last Modified
pl_PL: Ostatnio zmienione

en: Last Response
pl_PL: Ostatnie odpowiedzi

en: Last Run
pl_PL: Ostatnie uruchomienie

en: Last Updated
pl_PL: Ostatnia aktualizacja

en: Last edit
pl_PL: Ostatnia edycja

en: Last login
pl_PL: Ostatnie logowanie

en: Latest Message
pl_PL: Ostatnia wiadomość

en: Latitude: %s
pl_PL: Szerokość: %s

en: Launch
pl_PL: Uruchom

en: Launch in Composer?
pl_PL: Włączyć w Szkicowniku?

en: Layout Presets
pl_PL: Ustawienia Układu

en: Learn More
pl_PL: Dowiedz się więcej

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
pl_PL: Dowiedz się jak używać concrete5, jak tworzyć w concrete5 i zdobądź ogólną pomoc.

en: Learn more and update.
pl_PL: Dowiedz się więcej i aktualizuj.

en: Learn the basics.
pl_PL: Przeczytaj podstawy.

en: Leave blank to keep current password.
pl_PL: Pozostaw puste, aby zachować bieżące hasło.

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
pl_PL: Pozostaw puste pole formularza w celu umożliwienia wszystkim pobranie pliku.

en: Let's start editing a page.
pl_PL: Rozpocznijmy edycję strony.

en: Letter spacing
pl_PL: Odstępy między literami

en: Level
pl_PL: Poziom

en: Limit By Page Type
pl_PL: Limit wg typu strony

en: Link Color
pl_PL: Kolor linku

en: Link Deleted.
pl_PL: Usunięto link

en: Link Tag to Search Page
pl_PL: Tag linku do Wyszukiwania strony

en: Link Text
pl_PL: Opis linku

en: Link Type
pl_PL: Typ linku

en: Link Updated.
pl_PL: Zaktualizowano link

en: Link to Page
pl_PL: Link do strony

en: Link to files stored in the asset library.
pl_PL: Dodaj plik na stronę.

en: List pages based on type, area.
pl_PL: Stwórz listę stron

en: Live Example
pl_PL: Przykład na żywo

en: Live Version
pl_PL: Obecna wersja

en: Load Interface Language from:
pl_PL: Załaduj interfejs językowy z:

en: Load More
pl_PL: Załaduj więcej

en: Load error!
pl_PL: Błąd ładowania!

en: Loading
pl_PL: Ładowanie

en: Loading Components...
pl_PL: Ładowanie komponentów

en: Loading Control Sets...
pl_PL: Ładuję zestawy kontrolne...

en: Loading Conversation
pl_PL: Ładowanie Rozmowy

en: Loading Filters...
pl_PL: Ładowanie filtrów...

en: Loading Image...
pl_PL: Ładowanie obrazu...

en: Loading...
pl_PL: Ładowanie...

en: Loads new items into gatherings.
pl_PL: Ładuje nowe element do Mozaiki.

en: Local
pl_PL: Lokalny

en: Locale
pl_PL: Lokalny

en: Location
pl_PL: Lokalizacja

en: Location: %s
pl_PL: Lokalizacja: %s

en: Lock IP after
pl_PL: Blokuj IP po

en: Lock Layout
pl_PL: Zablokowanie układu

en: Log Application Exceptions
pl_PL: Loguj wyjątki aplikacji

en: Log Database Queries
pl_PL: Zapisuj w logu zapytania do bazy danych

en: Log Emails Sent
pl_PL: Zapisuj wysłane emaile.

en: Log Settings
pl_PL: Ustawienia logów

[ctx: Log channel]
en: Application
pl_PL: Aplikacja

[ctx: Log channel]
en: Exceptions
pl_PL: Wyjątki

[ctx: Log channel]
en: Sent Emails
pl_PL: Wysłane emaile

en: Log entries marked as spam.
pl_PL: Loguj elementy oznaczone jako spam.

en: Log in
pl_PL: Zaloguj

en: Log in with %s
pl_PL: Zaloguj się z %s

en: Log in with concrete5.org
pl_PL: Zaloguj z concrete5.org

[ctx: Log level]
en: Alert
pl_PL: Alarm

[ctx: Log level]
en: Critical
pl_PL: Krytyczny

[ctx: Log level]
en: Emergency
pl_PL: Zagrożenie

[ctx: Log level]
en: Error
pl_PL: Błąd

[ctx: Log level]
en: Info
pl_PL: Informacje

[ctx: Log level]
en: Notice
pl_PL: Powiadomienie

[ctx: Log level]
en: Warning
pl_PL: Ostrzeżenie

en: Log out
pl_PL: Wyloguj się.

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
pl_PL: Logi można znaleźć w <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration:underline;">Zaplecze > Raporty > Logi</a>

en: Logged in as <a href="%s">%s</a>
pl_PL: Zalogowany jako <a href="%s">%s</a>

en: Logging Settings
pl_PL: Ustawienia logowania

en: Logging configuration saved.
pl_PL: Konfiguracja logowania zapisana.

en: Login
pl_PL: Zaloguj

en: Login & Registration
pl_PL: Logowanie i rejestracja

en: Login Destination
pl_PL: Cel logowania

en: Login redirection saved.
pl_PL: Przekierowanie logowania zapisane.

en: Logs
pl_PL: Logi

en: Longitude: %s
pl_PL: Długość: %s

en: Loop Navigation
pl_PL: Zapętl nawigację

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam sit amet consectetur lacus. Vestibulum neque lectus, egestas non cursus vitae, aliquam at magna.
pl_PL: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing Elit. Nullam sit amet consectetur lacus. Vestibulum neque Lectus, egestas nie cursus vitae, aliquam w magna.

en: MP4 Audio
pl_PL: format MP4

en: Mail Details: %s
pl_PL: Szczegóły poczty: %s

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
pl_PL: Wystąpił wyjątek. Nie można wysłać wiadomości:

en: Mail Server
pl_PL: serwer pocztowy

en: Mail importers
pl_PL: Importery poczty

en: Mailbox
pl_PL: Skrzynka pocztowa

en: Main
pl_PL: Główna

en: Maintenance Mode
pl_PL: Tryb konserwacji

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
pl_PL: Tryb konserwacji wyłączony. Twoja strona jest opublikowana.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
pl_PL: Tryb konserwacji włączony. Twoja strona jest teraz nieopublikowana.

en: Make Ban Permanent
pl_PL: Dodaj Ban stały

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
pl_PL: Upewnij się, że <a href="%s">zrobiłeś kopię zapasową bazy danych</a> przed aktualizacją.

en: Manage Presets
pl_PL: Zarządzaj gotowymi ustawieniami

en: Manage Sets
pl_PL: Zarządzaj zestawami

en: Manage Stack Contents
pl_PL: Zarządzaj zawartością Stosu

en: Manage sitewide content and administer block types.
pl_PL: Zarządzaj treściami obejmującymi całą witrynę i administruj typami boków.

en: Manage the installed block types in your site.
pl_PL: Zarządzaj zainstalowanymi typami bloków.

en: Manage the page attributes. To associate an attribute to the page click it in the left panel.
pl_PL: Zarządzaj atrybutami strony. Aby przypisać atrybut do strony kliknij go w lewym panelu.

en: Manage your conversations settings
pl_PL: Zarządzanie ustawieniami rozmów

en: Manually
pl_PL: Ręcznie

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
pl_PL: Ręcznie dodawaj konta nowych użytkowników strony

en: Map
pl_PL: Mapa

en: Map Existing Page
pl_PL: Mapuj istniejącą stronę

en: Map Height
pl_PL: Wysokość mapy

en: Map Title (optional)
pl_PL: Tytuł mapy (opcjonalny)

en: Map Width
pl_PL: Szerokość mapy

en: Mapped in Other Sections
pl_PL: Odwzorowane w innych sekcjach

en: Margin and Padding
pl_PL: Marginesy zewnętrzne i wewnętrzne

en: Mark Email as Valid
pl_PL: Zaznacz email jako Poprawny

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
pl_PL: Integracja ze sklepem wyłączona w pliku konfiguracyjnym.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
pl_PL: Element ze sklepu %s pobrany z powodzeniem.

en: Max Attachment Size for Guest Users. (MB)
pl_PL: Maksymalny rozmiar załącznika dla Gości. (MB)

en: Max Attachment Size for Registered Users. (MB)
pl_PL: Maksymalny rozmiar załącznika dla Zarejestrowanych Użytkowników. (MB)

en: Max Attachments Per Message for Guest Users.
pl_PL: Maksymalna ilość załączników na wiadomość dla Gości.

en: Max Attachments Per Message for Registered Users
pl_PL: Maksymalna ilość załączników na wiadomość dla Zarejestrowanych  Uzytkowników.

en: Max Height
pl_PL: Maksymalna wysokość

en: Max Width
pl_PL: Maksymalna szerokość

en: Max file size exceeded
pl_PL: Przekroczono limit rozmiaru pliku

en: Maximum Gravatar Rating
pl_PL: Maksymalny rating na Gravatar

en: May disclose sensitive information, use only for development.
pl_PL: Może zdradzić wrażliwe informacje, używane wyłącznie w tworzeniu.

en: Member profile (if enabled)
pl_PL: Profil użytkownika (jeśli jest włączony)

en: Members
pl_PL: Użytkownicy

en: Memory Requirements
pl_PL: Wymagania pamięciowe

en: Memory limit %sMB.
pl_PL: Limit pamięci %sMB

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Message Author
pl_PL: Autor wiadomości

en: Message List
pl_PL: Lista wiadomości

en: Message Sent.
pl_PL: Wiadomość wysłana.

en: Message approved.
pl_PL: Wiadomość zatwierdzona.

en: Message deleted successfully.
pl_PL: Wiadomość została usunięta.

en: Message flagged successfully.
pl_PL: Wiadomość została oznaczona.

en: Message has not been approved.
pl_PL: Wiadomość nie została zatwierdzona.

en: Message is approved.
pl_PL: Wiadomość została zatwierdzona.

en: Message is deleted.
pl_PL: Wiadomość jest kasowana.

en: Message is flagged as spam.
pl_PL: Wiadomość jest oznaczona jako spam.

[ctx: Message posted date]
en: Posted on %s
pl_PL: Wysłano %s

en: Message restored.
pl_PL: Wiadomość przywrócona.

en: Message to Display When No Pages Listed.
pl_PL: Wiadomość do wyświetlenia gdy żadne strony nie są listowane.

en: Message to display when completed
pl_PL: Komunikat po wysłaniu

en: Message unflagged.
pl_PL: Usunięto zaznaczenie tej wiadomości.

en: Message:
    %s
pl_PL: Wiadomość: 
    %s

en: Message: %s
pl_PL: Wiadomość: %s

en: Messages
pl_PL: Wiadomości

en: Messages Per Page
pl_PL: Wiadomości na stronę

en: Meta Description
pl_PL: Meta Opis

en: Meta Title
pl_PL: Meta Tytuł

en: Minutes
pl_PL: Minuty

en: Mobile Theme
pl_PL: Szablon mobilny

en: Mobile theme saved.
pl_PL: Layout mobliny zapisany.

en: Mode
pl_PL: Tryb

en: Modified
pl_PL: Zmodyfikowana

en: Monday
pl_PL: Poniedziałek

en: Months
pl_PL: Miesiące

en: More
pl_PL: Więcej

en: More Add-ons
pl_PL: Więcej dodatków

en: More Details
pl_PL: Więcej szczegółów

en: More Information
pl_PL: Więcej informacji

en: More Options
pl_PL: Więcej opcji

en: More Than
pl_PL: Więcej niż

en: More help.
pl_PL: Pomoc

en: Most Popular
pl_PL: Najbardziej popularne

en: Most Popular First
pl_PL: Najbardziej popularne jako pierwsze

en: Most Recent Downloads
pl_PL: Ostatnie pobierania

en: Most Recent First
pl_PL: Najpierw najnowsze

en: Most Recent Version
pl_PL: Ostatnia Wersja

en: Most recent first
pl_PL: Najnowsze najpierw

en: Move
pl_PL: Przenieś

en: Move Down
pl_PL: Przesuń na dół

en: Move Groups
pl_PL: Przenieś grupy

en: Move Multiple Groups
pl_PL: Przenoszenie wielu grup

en: Move Up
pl_PL: Przesuń do góry

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
pl_PL: Przesuń lub zmień kolejność stron przeciągając ich ikony.

en: Move package to trash directory on server?
pl_PL: Przesunąć pakiet do kosza na serwerze?

en: Move selected groups (left column) beneath selected group (right column)
pl_PL: Przenieś zaznaczone strony (lewa kolumna) pod wybrane grupy (kolumna prawa)

en: Move the following group(s) <strong>to the top level of groups</strong>.
pl_PL: Przenieś następujące grupy (grupę) <strong>na najwyższy poziom grup.</strong>

en: Move the following group(s) beneath <strong>%s</strong>.
pl_PL: Przenieś następujące grupy (grupę) pod <strong>%s.</strong>

en: Move/Copy
pl_PL: Przesuń/Kopiuj

en: Multilingual
pl_PL: Wielojęzyczność

en: Multilingual Settings
pl_PL: Ustawienia wielojęzyczne

en: Multilingual Setup
pl_PL: Ustawienia języków

en: Multilingual content enabled
pl_PL: Włączono wielojęzyczną treść

en: Multilingual content updated
pl_PL: Wielojęzyczna treść zaktualizowana

en: Multilingual tree copied. You might consider rescanning links in the section you copied to.
pl_PL: Drzewo wielojęzyczne zostało skopiowane. Możesz ponownie sprawdzić łącza w skopiowanej sekcji.

en: Multilingual tree links rescanned.
pl_PL: Drzewo wielojęzyczne zostało ponownie przeskanowane.

en: Multiple Values
pl_PL: Wiele wartości

en: Multiple values
pl_PL: Liczne wartości

en: My Account
pl_PL: Moje konto

en: My Sets
pl_PL: Moje zestawy

en: My Video
pl_PL: Moje video

en: MySQL PDO Extension Enabled
pl_PL: Rozszerzenie MySQL PDO włączone

en: MySQL Password
pl_PL: Hasło do bazy danych

en: MySQL Username
pl_PL: Użytkownik bazy danych

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name (optional)
pl_PL: Imię (opcjonalnie)

en: Name cannot contain the characters: %s
pl_PL: Nazwa nie może zawierać znaków: %s

[ctx: Name of a set]
en: Set Name
pl_PL: Nazwa zestawu

en: Name required.
pl_PL: Nazwa jest wymagana.

en: Navigate this page in other languages
pl_PL: Nawiguj stroną w innych językach

en: Navigate through sibling pages.
pl_PL: Przejdź pomiędzy stronami na tym samym poziomie

en: Navigation
pl_PL: Nawigacja

en: Navigation Link Text
pl_PL: Tekst linku w nawigacji

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: New
pl_PL: Nowy

en: New Message Approval
pl_PL: Nowa wiadomość zatwierdzona

en: New Message on Conversation: %s
pl_PL: Nowa wiadomość w rozmowie: %s

en: New Page
pl_PL: Nowa Strona

en: New Page Created From Version
pl_PL: Nowa strona utworzona z wersji

en: New Password
pl_PL: Nowe hasło

en: New Question
pl_PL: Nowe pytanie

en: New Topic
pl_PL: Nowy temat

en: New User Registration
pl_PL: Rejestracja nowego użytkownika

en: New Version %s
pl_PL: Nowa wersja %s

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
pl_PL: Nowa wersja: %s. Aktualizowana z: %s.

en: New file set added successfully.
pl_PL: Nowy zestaw plików pomyślnie dodany.

en: New template.
pl_PL: Nowy szablon.

en: Next
pl_PL: Dalej

en: Next & Previous Nav
pl_PL: Nawigacja Nastepny i Poprzedni

en: Next Label
pl_PL: Etykieta Nastepny

en: Next this:
pl_PL: Następnie to:

en: Next →
pl_PL: Następny →

en: Nine Sixty Grid System
pl_PL: System siatki 960

en: No
pl_PL: Nie

en: No Actions found.
pl_PL: Nie znaleziono akcji.

en: No Attributes
pl_PL: Brak atrybutów

en: No Block Types
pl_PL: Żadne typy bloków

en: No Content.
pl_PL: Brak zawartości.

en: No End Date.
pl_PL: Bez daty końca.

en: No Faq Entries Entered.
pl_PL: Brak wpisów faq

en: No File Types
pl_PL: Żadne typy plików

en: No Groups
pl_PL: Brak grup

en: No Jobs found.
pl_PL: Nie znaleziono zadań.

en: No Meta Description
pl_PL: Brak Meta opisu

en: No Name
pl_PL: Bez nazwy

en: No Page Attributes
pl_PL: Brak atrybutów strony

en: No Page Types
pl_PL: Brak typów stron

en: No Queueing
pl_PL: Nie ma kolejek

en: No Slides Entered.
pl_PL: Nie wprowadzono slajdów.

en: No Suggestions
pl_PL: Brak propozycji

en: No Themes
pl_PL: Brak szablonów

en: No Video Files Selected.
pl_PL: Brak wybranych plików wideo

en: No add-ons found.
pl_PL: Nie znaleziono dodatków.

en: No add-ons installed.
pl_PL: Brak zainstalowanych dodatków.

en: No attribute categories currently defined.
pl_PL: Kategorie atrybutów nie zostały zdefiniowane.

en: No attribute sets currently defined.
pl_PL: Zestawy atrybutów nie zostały zdefiniowane.

en: No attributes defined.
pl_PL: Brak zdefiniowanych atrybutów.

en: No attributes found.
pl_PL: Atrybuty nie zostały znalezione.

en: No block types available.
pl_PL: Brak dostępnych typy bloków.

en: No custom block types are awaiting installation.
pl_PL: Żadne typy bloków nie oczekują na instalację.

en: No data is available yet.
pl_PL: Jeszcze nie ma żadnych danych.

en: No default file storage location could be found to store this file.
pl_PL: Nie zostało znalezione żadne domyślne miejsce przechowywania plików, żeby  można było zapisać ten plik.

en: No entries found.
pl_PL: Nie znaleziono wpisów.

en: No file sets found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych zestawów plików.

en: No file specified
pl_PL: Nie wybrano pliku

en: No files found in %s for the storage location "%s".
pl_PL: Nie odnaleziono plików w %s dla lokalizacji przechowywania "%s".

en: No files have been downloaded.
pl_PL: Żaden plik nie został pobrany.

en: No global areas have been added.
pl_PL: Nie dodano żadnych przestrzeni globalnych.

en: No grid framework found. Grid area methods require a valid grid framework defined in a PageTheme class.
pl_PL: Nie znaleziono framework siatki. Metody przestrzeni z siatkami wymagają zdefiniowania odpowiedniego framework w klasie SzablonStrony.

en: No group sets found.
pl_PL: Nie znaleziono zestawów grup.

en: No groups found.
pl_PL: Nie znaleziono grupy.

en: No information about this add-on available.
pl_PL: Nie ma żadnych informacji odnośnie tego dodatku.

en: No job specified.
pl_PL: Nie ustalono żadnego zadania.

en: No local user account associated with this user, please log in with a local account and connect your account from your user profile.
pl_PL: Brak lokalnego konta użytkownika związanego z tym użytkownikiem, zaloguj się do konta lokalnego i połącz swoje konto z poziomu profilu użytkownika.

en: No messages found.
pl_PL: Nie znaleziono wiadomości.

en: No messages in this conversation.
pl_PL: Brak wiadomości w tej rozmowie.

en: No one has yet submitted this form.
pl_PL: Nikt jeszcze nie odpowiedział na ten formularz.

en: No packages have been installed.
pl_PL: Żadne paczki nie zostały zainstalowane.

en: No page could be found at this address.
pl_PL: Nie ma strony pod tym adresem.

en: No page types found.
pl_PL: Nie znaleziono takiego typu strony.

en: No pages found.
pl_PL: Strony nie znalezione.

en: No results found.
pl_PL: Nie znaleziono wyników.

en: No results match
pl_PL: Żadne wyniki nie pasują

en: No stacks have been added.
pl_PL: Żadne stosy nie zostały dodane.

en: No themes are installed.
pl_PL: Żaden szablon nie został zainstalowany.

en: No themes found.
pl_PL: Brak szablonów

en: No thumbnail found. Usually this is because the source file is smaller than this thumbnail configuration.
pl_PL: Nie znaleziono miniatury. Przeważnie wynika to z tego, że  obraz źródłowy jest mniejszy niż ustawione wymiary miniatury.

en: No timed permission assignments
pl_PL: Brak zaplanowanych uprawnień czasowych

en: No topics have been posted.
pl_PL: Nie opublikowano żadnych teamatów.

en: No topics.
pl_PL: Brak tematów.

en: No updates are ready to be installed.
pl_PL: Brak aktualizacji gotowych do instalacji.

en: No updates for your add-ons are available.
pl_PL: Żadne aktualizacje do twoich dodatków nie są dostępne.

en: No upgrade notices found.
pl_PL: Nie znaleziono informacji o aktualizacji.

en: No users found.
pl_PL: Nie znaleziono użytkowników.

en: No users or groups added.
pl_PL: Nie dodano użytkowników ani grup

en: No users or groups selected.
pl_PL: Nie wybrano użytkowników ani grupy.

en: No users selected.
pl_PL: Nie wybrano użytkowników.

en: No, display all messages.
pl_PL: Nie, wyświetl wszystkie wiadomości

en: No, posting is disabled.
pl_PL: Nie, wysyłanie jest  wyłączone.

en: No, this is not the default storage location.
pl_PL: Nie, to nie jest domyślne miejsce przechowywania.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
pl_PL: Nie. Nie usuwaj <strong>żadnej</strong> zawartości ani plików z tej strony.

en: Nobody
pl_PL: Nikt

en: None
pl_PL: Brak

en: None Created
pl_PL: Nic nie utworzono

en: None Selected
pl_PL: Nic nie zaznaczono

en: None of the requested files could be found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnego spośród żądanych plików

en: None selected
pl_PL: Niezaznaczono

en: None.
pl_PL: Żaden

en: None. Pages do not have canonical URLs until they are published.
pl_PL: Brak. Strony nie mają kanonicznych adresów URL, dopóki nie zostaną opublikowane.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
pl_PL: Brak. Ten plik będzie automatycznie użyty przez stronę <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
pl_PL: Brak. Ten plik będzie automatycznie użyty do stron bez szablonu.

en: None. This file will automatically be used.
pl_PL: Brak. Ten plik będzie automatycznie użyty.

en: None. This file will be used by pages with the <strong>%s</strong> template.
pl_PL: Brak. Ten plik będzie używany przez strony z szablonu <strong>%s</strong>.

en: Normal text
pl_PL: Normalny tekst

en: Not a member? Register
pl_PL: Nie masz konta? Zarejestruj

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
pl_PL: Ważne: Dodatkowe ścieżki do strony nie są wersjonowane. Zostaną dostępne odrazu.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
pl_PL: Uwaga: Pobrane aktualizacje NIE będą automatycznie zainstalowane.

en: Note: Entering values here will override global conversations file attachment settings for this block if you enable Attachment Overrides for this Conversation.
pl_PL: Uwaga: Wpisanie wartości tutaj zastąpi globalne ustawienia dodawania plików w rozmowach dla tego bloku, jeśli włączysz dla tej rozmowy nadpisywanie załączników.

en: Note: These settings can be overridden in the block edit form for individual conversations.
pl_PL: Uwaga: Te ustawienia mogą być zmienione w formie edycji bloku na pojedyncze rozmowy.

en: Note: this will override the selected preset with the new preset. It will not update any layouts already in use.
pl_PL: Uwaga: to spowoduje zastąpienie wybranego ustawienia nowym. Nie zmienią się natomiast żadne układy, które już są dodane do strony za pomocą tego ustawienia.

en: Nothing currently available to install.
pl_PL: Nic nie jest aktualnie dostępne do instalacji.

en: Notification
pl_PL: Powiadomienia

en: Notification - Spam Detected
pl_PL: Powiadomienie - wykryto spam

en: Notify me by email when people submit this form
pl_PL: Powiadom mnie mailem, kiedy ktoś użyje formularza.

en: Number of Pages to Display
pl_PL: Liczba stron do wyświetlenia

en: Number of Responses
pl_PL: Liczba odpowiedzi

en: Number to Display
pl_PL: Liczba do wyświetlenia

en: OGG Video
pl_PL: Wideo OGG

en: OR Path
pl_PL: albo podaj ścieżkę

en: Off
pl_PL: Wyłącz

en: Off - Good for active block and site development.
pl_PL: Wyłącz - Dobre do aktywnego tworzenia bloków i strony.

en: Off - Good for active theme development when using LESS files.
pl_PL: Wyłącz - Dobre dla aktywnej budowy szablonu  przy użyciu plików LESS.

en: Off - Good for debugging generated CSS output.
pl_PL: Wyłacz - Dobre do debugu wygenerowanego wyniku CSS.

en: Off - Good for development of custom blocks.
pl_PL: Wyłączone - Dobre na czas pracy nad poszczególnymi blokami.

en: Off - Good for development.
pl_PL: Wyłączony - Dobre do tworzenia strony

en: Off - Proxy classes need to be manually generated. Helps speed up a live site.
pl_PL: Wyłącz - klasy proxy należy wygenerować ręcznie. Pomaga przyspieszyć gotową witrynę.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
pl_PL: Wyłączony - włącz ręcznie dla wybranych podstron

en: Offer choice of language on login.
pl_PL: Proponuj wybór języka podczas logowania.

en: Older &rarr;
pl_PL: Starsze &rarr;

en: On
pl_PL: W

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
pl_PL: Dnia %s, użytkownik %s zaakceptował poniższą prośbę: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
pl_PL: Dnia %s, użytkownik %s anulował poniższą prośbę: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
pl_PL: %s, użytkownik %s zgłosił następującą prośbę: %s

en: On - Helps speed up a live site.
pl_PL: Włączony - Pomaga przyspieszyć działanie gotowej strony

en: On - If blocks on the particular page allow it.
pl_PL: Włącz - jeśli bloke na poszczególnych stronach na to zezwalają.

en: On - In all cases.
pl_PL: Włączony - we wszystkich wypadkach

en: On - Proxy classes will be generated on the fly. Good for development.
pl_PL: Włącz - klasy proxy będą generowane na bieżąco. Dobre na czas tworzenia.

en: On - approve manually
pl_PL: Włącz - zatwierdzanie ręczne

en: On - signup and go
pl_PL: Włącz - wystarcza logowanie

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
pl_PL: Jeżeli index został wyczyszczony, musisz reindexować stronę w zapleczu pod zakładką "automatyczne zadania strony".

en: One per line
pl_PL: Jedna na linię

en: One per line, to whitelist all %s domains: %s
pl_PL: Każdy w osobnej linii, by dodać do białej listy wszystkie %s domeny: %s

en: Only Missing Pages
pl_PL: Tylko brakujące strony

en: Only Registered Users
pl_PL: Tylko zarejestrowani użytkownicy

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
pl_PL: Tylko pliki z następującymi rozszerzeniami będą dozwolone. Oddzielaj rozszerzenia przecinkami. Kropki i spacje będą pomijane.

en: Only place a value in here if you want this thumbnail to force its dimensions to the width and height.
pl_PL: Wpisz tu wartość tylko jeśli chcesz, żeby ta miniatura wymuszała swoje wysokość i szerokość.

en: Only registered users may view the website.
pl_PL: Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą  oglądać tą stronę.

en: Only the %s user may reset the site's content.
pl_PL: Tylko użytkownik %s może resetować treść tej strony.

en: Only the admin user may reset all languages.
pl_PL: Tylko admin może resetować wszystkie języki.

en: Only the admin user may reset all strings.
pl_PL: Tylko administrator może zresetować fszystkie frazy.

en: Only the administrative group may view the website.
pl_PL: Tylko grupa administratoró może oglądać stronę.

en: Only the super user may copy locale trees.
pl_PL: Wyłącznie super użytkownik może kopiować drzewka lokalne

en: Only the super user may remove block types.
pl_PL: Tylko super użytkownik może usunąć bloki.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
pl_PL: Tylko użytkownicy, którzy są członkami WSZYSTKICH zaznaczonych grup będą kwalifikować się do tego uprawnienia.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
pl_PL: Tylko przy ręcznym usunięciu oraz czyszczeniu bufora.

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
pl_PL: Upss, coś jest źle z formularzem, który umieściłeś (nie posiada ustawionego pytania)

en: Open Link
pl_PL: Otwórz link

en: Open Link in New Window
pl_PL: Otwórz link w nowym oknie

en: Open Page
pl_PL: Otwórz stronę

en: Open link in Lightbox
pl_PL: Otwórz link w Lightboxie

en: Open link in new tab
pl_PL: Otwórz link w nowej zakładce

en: Open link in same window
pl_PL: Otwórz link w tym samym oknie

en: Open links in a new window
pl_PL: Otwórz link w nowym oknie

en: Optimization
pl_PL: Optymalizacja

en: Option
pl_PL: Opcje

en: Option Order
pl_PL: Opcje sortowania

en: Optional
pl_PL: Opcjonalnie

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Options %s Storage Type
pl_PL: Opcje %s typu przechowywania

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
pl_PL: Opcje wyłączone, ustawienia interfejsu są określone w config/site.php.

en: Options saved successfully.
pl_PL: Zmiany zostały zapisane.

en: Or choose
pl_PL: lub wybierz

en: Order &amp; Group
pl_PL: Porządkuj i grupuj

en: Order Pages
pl_PL: Ustaw kolejność stron

en: Order Saved.
pl_PL: Porządek zapisany.

en: Ordered List
pl_PL: Lista uporządkowana

en: Ordering
pl_PL: Kolejność

en: Organize Page Type Order
pl_PL: Organizuj kolejność typów stron

en: Original Post
pl_PL: Oryginalna wiadomość

en: Original String
pl_PL: Oryginalny ciąg znaków

en: Originally requested by %s.
pl_PL: Pierwotnie zarządany przez %s.

en: Other
pl_PL: Inne

en: Other Attributes
pl_PL: Inne atrybuty

en: Other Filters
pl_PL: Inne filtry

en: Other countries
pl_PL: Inne kraje

en: Others
pl_PL: Inne

en: Outdent
pl_PL: Wcięcie zewnętrzne

en: Output
pl_PL: Wynik

en: Output error information to site users
pl_PL: Pokazuj informacje o błędach użytkownikom strony

en: Override Block Type
pl_PL: Nadpisz typ bloku

en: Override Global Settings
pl_PL: Nadpisz ustawienia globalne

en: Override Permissions
pl_PL: Nadpisz uprawnienia

en: Override Timestamp
pl_PL: Nadpisz kod czasowy

en: Override block type cache settings.
pl_PL: Nadpisz ustawienia buforowania typu bloku.

en: Override page name with custom title?
pl_PL: Zastąpić nazwę strony własnym tytułem?

en: Overrides Cache
pl_PL: Nadpisuj bufor

en: Owner
pl_PL: Właściciel

en: PHP Comments Preserved
pl_PL: Komentarze PHP zachowane

en: POP Mail Server Authentication Settings
pl_PL: Ustawienia uwierzytelniania serwera pocztowego POP

en: Pacific Ocean
pl_PL: Ocean Spokojny

en: Package
pl_PL: Paczka

en: Package controller file not found.
pl_PL: Nie znaleziono pliku controlera paczki.

en: Page
pl_PL: Strona

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
pl_PL: Strona "%s" o ścieżce "%s" została przeniesiona do kosza

en: Page "%s" at path "%s" deleted
pl_PL: Strona "%s" w ścieżce "%s" usunięta

en: Page (if it exists)
pl_PL: Strona (jeśli istnieje)

en: Page Action
pl_PL: Akcja strony

en: Page Added Successfully.
pl_PL: Strona została dodana.

en: Page Added To
pl_PL: Dodany do strony

en: Page Alias.
pl_PL: Alias strony

en: Page Attribute Created.
pl_PL: Atrybut strony utworzony.

en: Page Attribute Deleted.
pl_PL: Atrybut strony usunięty.

en: Page Attribute Display
pl_PL: Wyświetl atrybuty strony

en: Page Attribute Updated.
pl_PL: Atrybut strony zaktualizowany.

en: Page Attributes
pl_PL: Atrybuty strony

en: Page Attributes have been saved.
pl_PL: Atrybuty strony zostały zapisane.

en: Page Caching
pl_PL: Buforowanie strony

en: Page Date Created
pl_PL: Data utworzenia strony

en: Page Date Modified
pl_PL: Data modyfikacji strony

en: Page Date Published
pl_PL: Data publikacji strony

en: Page Description
pl_PL: Opis strony

en: Page Design
pl_PL: Wygląd strony

en: Page Design, Location, Attributes and Settings
pl_PL: Wygląd strony, jej Lokalizacja, Atrybuty I Ustawienia

en: Page Draft.
pl_PL: Projekt strony.

en: Page Drafts
pl_PL: Projekty stron

en: Page Forbidden
pl_PL: Strona niedostępna

en: Page ID: %s
pl_PL: ID strony: %s

en: Page Levels
pl_PL: Poziomy stron

en: Page List
pl_PL: Lista stron

en: Page Name
pl_PL: Nazwa strony

en: Page Not Found
pl_PL: Strona nieznaleziona

en: Page Order
pl_PL: Kolejność stron

en: Page Owner
pl_PL: Właściciel strony

en: Page Permissions
pl_PL: Uprawnienia strony

en: Page Properties
pl_PL: Właściwości strony

en: Page Properties saved.
pl_PL: Właściwości strony zostały zapisane

en: Page Report
pl_PL: Raport strony

en: Page Saved
pl_PL: Strona zapisna

en: Page Search
pl_PL: Szukaj strony

en: Page Settings
pl_PL: Ustawienia strony

en: Page Submitted for Permission Changes.
pl_PL: Strona zgłoszona, aby zmienić jej uprawnienia.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
pl_PL: Strona zgłoszona do odziedziczenia uprawnień od %s.

en: Page Successfully Added.
pl_PL: Strona została dodana

en: Page Successfully Refreshed.
pl_PL: Strona została odświeżona

en: Page Template
pl_PL: Szablon strony

en: Page Templates
pl_PL: Typy strony w szablonie

en: Page Templates in Theme
pl_PL: Templatki stron w Szablonie

en: Page Title
pl_PL: Tytuł strony

en: Page Type
pl_PL: Typ strony

en: Page Type Attributes
pl_PL: Atrybuty typu strony

en: Page Type Handle
pl_PL: Identyfikator typu strony

en: Page Type Name
pl_PL: Nazwa typu strony

en: Page Type Permissions
pl_PL: Zezwolenia typu strony

en: Page Type added successfully.
pl_PL: Typ strony został dodany.

en: Page Types
pl_PL: Typy stron

en: Page URLs
pl_PL: Adresy stron

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
pl_PL: Nie udało się odświeżyć strony.

en: Page Updated
pl_PL: Strona została zaktualizowana

en: Page Values
pl_PL: Wartości strony

en: Page Version %s Submitted for Approval.
pl_PL: Wersja strony %s zgłoszona do zatwierdzenia.

en: Page Views
pl_PL: Wyświetlenia strony

en: Page assigned.
pl_PL: Strona przypisana.

en: Page copy operations pending.
pl_PL: Oczekują operacje kopiowania strony.

en: Page created.
pl_PL: Strona utworzona.

en: Page deleted successfully.
pl_PL: Strona została usunięta.

en: Page deletion request saved. This action will have to be approved before the page is deleted.
pl_PL: Żądanie usunięcia strony zapisane. Działanie to będzie musiało być zatwierdzone zanim strona zostanie usunięta.

en: Page ignored.
pl_PL: Strona zignorowana.

en: Page is Pending Approval.
pl_PL: Strona oczekuje na zatwierdzenie

en: Page location information saved successfully.
pl_PL: Informacje o lokalizacji strony zostały zapisane.

en: Page not found.
pl_PL: Nie znaleziono strony.

en: Page permissions have been saved.
pl_PL: Uprawnienia strony zostały zapisane

en: Page permissions request saved successfully. You must approve this workflow request before the permissions are changed.
pl_PL: Prośba do uprawnień strony  zapisana pomyślnie. Musisz zatwierdzić zgłoszenie przepływu pracy zanim uprawnienia będą zmienione.

en: Page permissions saved successfully.
pl_PL: Uprawnienia strony zostały zapisane.

en: Page permissions updated successfully.
pl_PL: Uprawnienia strony zaktualizowane poprawnie.

en: Page saved on %s
pl_PL: Strona zapisana %s

en: Page search columns saved successfully.
pl_PL: Kolumny wyszukiwania strony zapisane pomyślnie.

en: Page template added successfully.
pl_PL: Szablon strony pomyślnie dodany.

en: Page template deleted successfully.
pl_PL: Szablon strony pomyślnie usunięty.

en: Page template updated successfully.
pl_PL: Szablon strony został zaktualizowany.

en: Page themes
pl_PL: Szablony stron

en: Page type
pl_PL: Typ strony

en: Page type basic setup.
pl_PL: Podstawowe ustawienia typu strony.

en: Page type copied successfully. Important! You will need to re-add any blocks into output areas that you had set on the original page type.
pl_PL: Typ strony został skopiowany. Ważne! Trzeba będzie ponownie dodać wszystkie bloki w przestrzeniach, które ustawiłeś (bloki, nie przestrzenie) w oryginalnym typie strony.

en: Page type deleted successfully.
pl_PL: Typ strony został usunięty.

en: Page type updated successfully.
pl_PL: Typ strony został zaktualizowany.

en: Page types
pl_PL: Typy stron

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
pl_PL: Typy stron wyświetlają bloki umieszczone na stronie na różne sposoby i mogą być trakowane jako "szablony" dla treści. Typy stron odpowiadają konkretnym szablonom. concrete5 będzie szukał wybranego typu strony wewnątrz aktywnego szablonu.

en: Page unmapped.
pl_PL: Strona odznaczona.

en: Page updated successfully.
pl_PL: Strona została zaktualizowna

en: Page – Display a list of topics for the current page.
pl_PL: Strona - Wyświetl listę tematów dla danej strony.

[ctx: PageTemplateName]
en: Blank
pl_PL: Pusta

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Full
pl_PL: Pełne zaplecze

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Header + Four Column
pl_PL: Zaplecze Nagłówek + 4 kolumny

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Primary + Five
pl_PL: Zaplecze pierwsze + 5

[ctx: PageTemplateName]
en: Full
pl_PL: Pełen

[ctx: PageTemplateName]
en: Left Sidebar
pl_PL: Lewy pasek boczny

[ctx: PageTemplateName]
en: Right Sidebar
pl_PL: Prawy pasek boczny

[ctx: PageTemplateName]
en: Stack
pl_PL: Stos

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Description
pl_PL: Opis

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Location
pl_PL: Lokalizacja strony

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Name
pl_PL: Nazwa strony

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Template
pl_PL: Szablon strony

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Public Date/Time
pl_PL: Data i czas publikacji

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: URL Slug
pl_PL: Slug URL

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: User
pl_PL: Użytkownik

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Block
pl_PL: Blok

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Body
pl_PL: Wiadomość

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Brief Description
pl_PL: Krótki opis

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Date Completed
pl_PL: Data ukończenia

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Entry Name
pl_PL: Nazwa wpisu

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Details
pl_PL: Szczegóły zadania

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Name
pl_PL: Nazwa zadania

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Name
pl_PL: Nazwa

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Page Name
pl_PL: Nazwa strony

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Posting Date
pl_PL: Data zamieszczenia

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Short Description
pl_PL: Krótki opis

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Topics
pl_PL: Tematy

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: About This Job
pl_PL: O tym zadaniu

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Basics
pl_PL: Podstawowe

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Body
pl_PL: Wiadomość

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Content
pl_PL: Treść

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Details
pl_PL: Szczegóły

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Image Slider
pl_PL: Pokaz slajdów

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Page
pl_PL: Strona

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Post Details
pl_PL: Szczegóły wpisu

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Project Data
pl_PL: Dane projektu

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Always publish below a certain page
pl_PL: Zawsze publikuj pod określoną stroną

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from all pages when publishing
pl_PL: Wybierz spośród wszystkich stron przy publikacji

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from pages of a certain type
pl_PL: Wybierz spośród stron określonego typu

[ctx: PageWithLocale]
en: %1$s (%2$s, %3$s)
pl_PL: %1$s (%2$s,%3$s)

en: Pages
pl_PL: Strony

en: Pages & Themes
pl_PL: Strony i Szablony

en: Pages Created
pl_PL: Utworzone strony

en: Pages Panel
pl_PL: Panel stron

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
pl_PL: Strona wyświetla się w obu lokalizacjach; wszelkie zmiany w oryginałach będą wyświetlane w ich odpowiednikach.

en: Pages deleted successfully.
pl_PL: Poprawnie usunięto strony.

en: Pages updated successfully.
pl_PL: Strony zostały zaktualizowane.

en: Paginate Message List
pl_PL: Listę wiadomości podziel na strony

en: Pagination
pl_PL: Paginacja

[ctx: Pagination]
en: &larr; Previous
pl_PL: &larr; Poprzedni

[ctx: Pagination]
en: (current)
pl_PL: (aktualna)

[ctx: Pagination]
en: Next &rarr;
pl_PL: Następny &rarr;

en: Paragraph:
pl_PL: Akapit:

en: Parent Group
pl_PL: Nadrzędna Grupa

en: Parent Page
pl_PL: Strona nadrzędna

en: Parent page does not exist. Create the parent page in this tree first.
pl_PL: Strona nadrzędna nie istnieje. Najpierw utwórz stronę nadrzędną w tym drzewku.

en: Password
pl_PL: Hasło

[ctx: Password]
en: <hidden>
pl_PL: <ukryte>

en: Password incorrect. Please try again.
pl_PL: Niepoprawne hasło. Proszę spróbować ponownie.

en: Password updated successfully.
pl_PL: Hasło zostało zaktualizowane.

en: Paste
pl_PL: Wklej

en: Paste From Clipboard
pl_PL: Wklej ze Schowka

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
pl_PL: Wklej link z zewnętrznego źródła RSS a concrete5 pokaże go na twojej stronie. Wybierz formatowanie, tytuł, liczbę wyświetlanych wpisów oraz czy pokazać opisy.

en: Paste a short or long-form YouTube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
pl_PL: Wklej krótki lub długi link YouTube w polu YouTube URL, a concrete5 osadzi wideo na twojej stronie.Dla najlepszych rezultatów zalecamy opcję iFrame, szczególnie podczas wyświetlania stron na urządzeniach mobilnych.

en: Paste from Clipboard
pl_PL: Wklej ze Schowka

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
pl_PL: Wklej swój kod HTML w pole poniżej. Zostanie on przetworzony przez przeglądarkę.

en: Path
pl_PL: Ścieżka

en: Paths
pl_PL: Ścieżki

en: Pellentesque ultricies ligula vel neque dictum, eu mollis tortor adipiscing. Etiam congue, est vel tincidunt vestibulum, nunc nunc porta nulla, at adipiscing neque tellus quis urna. Quisque dignissim neque a ipsum sodales, mattis aliquam ante dictum.
pl_PL: Pellentesque ultricies ligula vel neque dictum, eu mollis tortor adipiscing. Etiam congue, est vel tincidunt Vestibulum, nunc nunc porta nulla, co adipiscing neque tellus quis urna. Quisque dignissim neque ipsum sodales, Mattis aliquam ante dictum.

en: Pending
pl_PL: Wysyłanie

en: Pending Approval
pl_PL: Oczekuje na akceptację.

en: Pending Delete
pl_PL: Zatwierdzam usunięcie

en: Pending Move
pl_PL: Zatwierdzam przeniesienie

en: Pending Permissions
pl_PL: Oczekujące uprawnienia

en: Per Page
pl_PL: Na stronę

en: Permanent IP Ban
pl_PL: Stały Ban IP

en: Permission Changes
pl_PL: Zmiany Uprawnień

en: Permission Inheritance Changes
pl_PL: Odziedziczenie uprawnień zmienione

en: Permission access entity types
pl_PL: Typu encji dostępu do uprawnień

en: Permission categories
pl_PL: Kategorie uprawenień

en: Permission on
pl_PL: Uprawnienie do

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
pl_PL: Ustawienia uprawnień zapisane, Musisz uzupełnić przepływ pracy, zanim zmiana będzie aktywna

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
pl_PL: Uploader plików

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
pl_PL: Grupa

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
pl_PL: Kombinacja grupy

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
pl_PL: Zestaw grupy

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Message Author
pl_PL: Autor wiadomości

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
pl_PL: Właściciel strony

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
pl_PL: Użytkownik

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
pl_PL: Zdolność do zmiany czegokolwiek w menu właściwości strony

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
pl_PL: Zdolność do zmiany ustawień Bufora.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page template for this page.
pl_PL: Możliwość zmiany tylko  szablonu strony dla tej strony.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
pl_PL: Zdolność zmiany layoutu tylko dla danej strony

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
pl_PL: Zdolność do zmiany zezwoleń na tej stronie. Uwaga: pozwalając użytkownikowi na edycję zezwoleń może on sobie nadać większe uprawnienia!

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
pl_PL: Zdolność do edycji conajmiej części strony. Możesz zablokować różne obszary bloków oraz określić ich zezwolenia klikając na nie.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
pl_PL: Zdolność do przeniesienia strony o Kosza

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
pl_PL: Zdolność do usunięcia sterej wersji strony

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see and use the website when concrete5 is in maintenance mode.
pl_PL: Można zobaczyć i korzystać z witryny, kiedy concrete5 jest w trybie konserwacji.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
pl_PL: Zdolność do zobaczenia jak strona wyglądała kiedyś przez danego użytkownika

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
pl_PL: Posiada dostęp do menadżera plików

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
pl_PL: Może skorzytać z menadżera plików

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
pl_PL: Może dodać blok w dowolne miejsce na stronie. Po wybraniu tej opcji osoba będzie mogła dodać bloki gdziekolwiek (chyba, że obszar będzie posiadał inne uprawnienia, które nadpiszą te globalne)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
pl_PL: Może dodać stronę pod aktualną stroną

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
pl_PL: Może dodać stos albo blok ze stosu do innego obszaru ze strony. Po wybraniu tej opcji osoba będzie mogła dodać stosy gdziekolwiek (chyba, że obszar będzie posiadał inne uprawnienia, które nadpiszą te globalne.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
pl_PL: Może dodawać bloki do tego obszaru. Ta opcja nadpisuje zezwolenie globalne do dodawnia bloków we wszystkich obszarach, tylko dla tego obszaru.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
pl_PL: Może dodawać pliki do zestawu

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
pl_PL: Może dodawać stosy do tego obszaru. Ta opcja nadpisuje zezwolenie globalne do dodawnia stosów we wszystkich obszarach, tylko dla tego obszaru.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
pl_PL: Może kontrolować dostęp gości do tej strony

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
pl_PL: Może kopiować pliki.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
pl_PL: Może kopiować pliku w zestawach

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
pl_PL: Może usunąć zestaw plików.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
pl_PL: Może usuwać plik.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
pl_PL: Może usuwać pliki w zestawach.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
pl_PL: Może edytować właściwości pliku

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
pl_PL: Może edytować dostęp do zestawów plików

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
pl_PL: Może edytować dostęp do pliku

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
pl_PL: Może edytować bloki poniżej tego obszaru

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
pl_PL: Może edytować oraz przenosić pliki pomiędzy zestawami

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
pl_PL: Może edytować oraz przemieszczać pliki

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit the footprint and items in all gatherings.
pl_PL: Może edytować ślad i elementy wszystkich mozaik.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
pl_PL: Może przenieść, albo skopiować tę stronę w inne miejsce

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
pl_PL: Może opublikować niezatwierdzoną wersję strony

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
pl_PL: Może zobaczyć stronę oraz czytać jej treść

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
pl_PL: Może oglądać oraz ściągać pliki ze strony.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
pl_PL: Może przeglądać oraz ścigać pliki

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
pl_PL: Może zobaczyć obszar oraz jego zawartość

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
pl_PL: Może widzieć ostatnie wersje strony

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Change the type of an existing page.
pl_PL: Zmiana typu istniejącej strony.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
pl_PL: Określa, czy użytkownik może eksportować użytkowników witryny lub nie

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
pl_PL: Kontroluje czy użytkownik może widzieć stronę w mapie strony lub inteligentnym wyszukiwaniu.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see the multilingual settings menu, re-map a page or set a page as ignored in multilingual settings.
pl_PL: Kontroluje czy użytkownik może  widzieć menu ustawień wielojęzyczności, re-mapować stronę lub ustawić stronę jako ignorowaną w ustawieniach wielojęzyczności

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can view the search user interface.
pl_PL: Określa, czy użytkownik może korzystać z interfejsu wyszukiwania użytkownika.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
pl_PL: Kontroluje

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
pl_PL: Kontroluje, czy użytkownicy mogą zmienic uprawnienia w tym bloku. Potencjalnie mogą nadać większe uprawnienia sobie albo innym!

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block cache settings for this block instance.
pl_PL: Kontroluje czy użytkownik może zmieniać ustawienia bufora bloku dla tego wystąpienia bloku

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block's name (rarely used.)
pl_PL: Kontroluje czy użytkownik może zmienić nazwę bloku (rzadko używane)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
pl_PL: Kontroluje ,czy użytkownicy mogą zmienić szablon niestandardowy dla tego bloku. Nadpisuje każde uprawnienie obszaru albo strony.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
pl_PL: Kontroluje czy użytkownicy mogą usunąć bloki z tego obszaru

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
pl_PL: Kontroluje, czy użytkownicy mogą usunąc ten blok. Nadpisuje każde uprawnienie obszaru albo strony.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
pl_PL: Kontroluje czy użytkownicy mogą edytować ten blok. Nadpisuje każde uprawnienie obszaru albo strony.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
pl_PL: Kontroluje czy użytkownicy mogą nadpisać uprawnienia dla gości w blokach zawarych w tym obszarze. Jest to poprostu nadanie prawnień grupie Gości dla tego obszaru.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
pl_PL: Kontroluje czy użytkownicy mogą nadpisywać uprawnienia dostępu dla gości w tym obszarze. Nadaje uprawnienia dla gości.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
pl_PL: Kontroluje, czy użytkownicy mogą ustawić dowolny wygląd poprzez CSS albo style w tym bloku.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
pl_PL: Kontroluje czy użytkownicy mogą widzieć ten blok na tej stronie

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
pl_PL: Kontroluje, czy użytkownik ma możliwość dodania layoutu do okreśonego obszaru

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
pl_PL: kontroluje, czy użytkownik może widzieć style oraz czy może modyfikować kod CSS dla obszaru.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
pl_PL: Daj możliwość zatwierdzania przepływu pracy.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
pl_PL: Powiadom zatwierdzającego, że zmiana została zatwierdzona

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
pl_PL: Powiadom zatrwierdzająceo, że zmiana została odrzucona

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
pl_PL: Powiadom zatwierdzającego o zmianie, która nastąpiła w Przepływie Pracy

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
pl_PL: Dostęp do wyszukiwania grup

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
pl_PL: Dostęp do domyślnych ustawień typu strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Permissions
pl_PL: Dostęp do uprawnień typu strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
pl_PL: Dostęp do mapy strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
pl_PL: Dostęp do uprawnień zadań

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
pl_PL: Dostęp do wyszukiwania użytkowników

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
pl_PL: Aktywuj/Dezaktywuj użytkownika

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
pl_PL: Dodaj blok

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
pl_PL: Dodaj blok do obszaru

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Child Group
pl_PL: Dodaj podgrupę

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
pl_PL: Dodaj plik

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
pl_PL: Dodaj layout dla obszaru

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message Attachments
pl_PL: Dodaj załącznik wiadomości

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message to Conversation
pl_PL: Dodać wiadomość do rozmowy

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Pages of This Type
pl_PL: Dodawanie stron tego Typu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
pl_PL: Dodaj stos

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
pl_PL: Dodaj stos do obszaru

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
pl_PL: Dodanie Podstrony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Topic Tree
pl_PL: Dodaj drzewko tematów

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
pl_PL: Zatwierdź zmiany.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Message
pl_PL: Zatwierdź wiadomość

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
pl_PL: Akceptacja albo Odmowa

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Group
pl_PL: Przypisz grupę

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
pl_PL: Zmień Szablon niestandardowy

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Template
pl_PL: Zmiana szablonu strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
pl_PL: Zmiana Layoutu strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
pl_PL: Kopiowanie pliku

[ctx: PermissionKeyName]
en: Customize Themes
pl_PL: Dostosuj szablony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
pl_PL: Skasuj

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
pl_PL: Usuń zawartość  Obszaru

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
pl_PL: Usuń Blok

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
pl_PL: Usuń plik

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
pl_PL: Usuwanie zestawu plików

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Message
pl_PL: Usuń wiadomość

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Page Type
pl_PL: Usuwanie Typu Strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
pl_PL: Usuń użytkownika

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
pl_PL: Usunięcie wersji strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
pl_PL: Może zmieniać

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
pl_PL: Edytuj style obszaru

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
pl_PL: Edytuj zezwolenia obszaru

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
pl_PL: Edytuj blok

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Cache Settings
pl_PL: Zmiana ustawień bufora

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
pl_PL: Edytuj zawartość

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Conversation Permissions
pl_PL: Edytuj uprawnienia rozmowy

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
pl_PL: Edytuj Wygląd

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
pl_PL: Edytuj dostęp do plików

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
pl_PL: Edytuj Zawartośc pliku

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
pl_PL: Edytuj właściwości pliku

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gathering Items
pl_PL: Edytuj Element mozaiki

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gatherings
pl_PL: Edytuj Mozaiki

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group
pl_PL: Edytuj grupę

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group Permissions
pl_PL: Edytuj uprawnienia grupy

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Message
pl_PL: Edytuj wiadomość

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Multilingual Settings
pl_PL: Zmiana ustawień wielojęzyczności

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Name
pl_PL: Edycja nazwy

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type
pl_PL: Edytuj typ strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Drafts
pl_PL: Edycja szkiców Typu strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Permissions
pl_PL: Edycja Uprawnień Typu strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
pl_PL: Edycja Zezwoleń

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
pl_PL: Edytuj właściwości

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
pl_PL: Zmiana ustawień szybkości strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
pl_PL: Edytuj dane użytkownika

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
pl_PL: Opróżnij Kosz

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
pl_PL: Eksportuj uzytkowników strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Flag Message
pl_PL: Oznacz wiadomość

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
pl_PL: Instaluj Paczki

[ctx: PermissionKeyName]
en: Manage Layout Presets
pl_PL: Zarządzaj Zapisanymi Układami

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
pl_PL: Przeniesienie, bądź Kopia strony

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
pl_PL: Powiadom o zatwierdzeniu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
pl_PL: Powiadom o Odrzuceniu

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
pl_PL: Powiadom o wpisie

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
pl_PL: Wykonuje backup'y

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
pl_PL: Podgląd strony jako inny użytkownik

[ctx: PermissionKeyName]
en: Rate Message
pl_PL: Oceń wiadomość

[ctx: PermissionKeyName]
en: Remove Topic Tree
pl_PL: Usuń drzewo tematów

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
pl_PL: Określony dostęp dla gości

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
pl_PL: Wyszukaj pliki w menadżerze plików

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search User Group
pl_PL: Szukaj grupy użytkowników

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
pl_PL: Zaloguj jako użytkownik

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
pl_PL: Odinstaluj pakiet

[ctx: PermissionKeyName]
en: Upgrade concrete5
pl_PL: Aktualizuj concrete5

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
pl_PL: Zobacz

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
pl_PL: Pokaż obszar

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
pl_PL: Pokaż Blok

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
pl_PL: Pokaż pliki w menadżerze plików

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
pl_PL: Pokaż pliki

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
pl_PL: Pokaż nowości

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
pl_PL: Widok strony w Mapie stron

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Site in Maintenance Mode
pl_PL: Zobacz stronę w trybie konserwacji

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Category Tree Node
pl_PL: Widok węzła drzewka kategorii tematów

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Tree Node
pl_PL: Widok węzła Drzewka tematów

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
pl_PL: Pokaż atrybuty użytkownika

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
pl_PL: Pokaż wersje

en: Permissions
pl_PL: Uprawnienia

en: Permissions & Access
pl_PL: Zezwolenia i Dostęp

en: Permissions Inheritance
pl_PL: Dziedziczenie Uprawnień

en: Permissions Should
pl_PL: Uprawnienia powinny

en: Permissions for All Pages Created Of This Type
pl_PL: Uprawnienia dla wszystkich stron stworzonych w tym Typie

en: Permissions for This Page Type
pl_PL: Uprawnienia tego Typu strony

en: Permissions for this area currently override those of the page.
pl_PL: Uprawnienia dla tego obszaru nadpisują uprawnienia tej strony.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
pl_PL: Uprawnienia dla tego bloku obecnie polegają na obszarze zawierającym ten blok.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
pl_PL: Uprawnienia dla tego bloku obecnie nadpisują te z obszaru i strony.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
pl_PL: Uprawnienia dla tego pliku są obecnie zależne od zestawu plików oraz globalnych uprawnień plików.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
pl_PL: Uprawnienia dla tego pliku są obecnie nadpisane przez jego zestaw oraz globalne uprawnienia plików.

en: Permissions for this node are currently inherited from <strong>%s</strong>.
pl_PL: Uprawnienia dla tego węzła są aktualnie dziedziczone z <strong>%s.</strong>

en: Permissions for this node currently override its parents' permissions.
pl_PL: Uprawnienia dla tego węzła obecnie nadpisują uprawnienia nadrzędnych.

en: Permissions saved
pl_PL: Zezwolenia zapisane.

en: Permissions updated successfully.
pl_PL: Uprawnienia zaktualizowane pomyślnie.

en: Personalize your site
pl_PL: Personalizuj stronę

en: Photo Credit:
pl_PL: Fot.

en: Picture
pl_PL: Obrazek

en: Places a conversation message into a page.
pl_PL: Umieszcza wiadomość rozmowy na stronie.

en: Places a discussion a page.
pl_PL: Umieszcza stronę dyskusji.

en: Plain Text
pl_PL: Czysty tekst

en: Please Enter a Name
pl_PL: Wpisz nazwę

en: Please Login to Vote
pl_PL: Zaloguj się, aby zagłosować

en: Please add at least one question to your form.
pl_PL: Proszę dodaj przynajmniej jedno pytanie do formularza.

en: Please complete all required fields.
pl_PL: Proszę uzupełnić wszystkie pola.

en: Please correct the following errors:
pl_PL: Proszę popraw następujące błędy:

en: Please enable JavaScript in your browser.
pl_PL: Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce.

en: Please enter a valid feed address.
pl_PL: Proszę podaj prawidłowy adres kanału.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
pl_PL: Proszę podać numer powiększenia od 0 do 21.

en: Please enter the number of items to display.
pl_PL: Prosze podaj liczbę pozycji do wyświetlenia.

en: Please give your RSS Feed a name.
pl_PL: Proszę nadać nazwę dla RSS Feed.

en: Please provide both username and password.
pl_PL: Podaj nazwę użytkownika i hasło

en: Please remove all storage locations using this storage type.
pl_PL: Usuń wszystkie lokalizacje przechowywania używając tego typu przechowywania.

en: Please specify a valid email address
pl_PL: Proszę podać prawidłowy adres email

en: Please specify your site's name
pl_PL: Proszę podać nazwę strony

en: Please type the letters and numbers shown in the image. Click the image to see another captcha.
pl_PL: Proszę przepisać litery i cyfry pokazane na obrazku. Kliknij w obrazek, by otrzymać inny kod do przepisania.

[ctx: PluralCase]
en: Few
pl_PL: Kilka

[ctx: PluralCase]
en: Many
pl_PL: Dużo

[ctx: PluralCase]
en: One
pl_PL: Jeden

[ctx: PluralCase]
en: Other
pl_PL: Inne

[ctx: PluralCase]
en: Two
pl_PL: Dwa

en: Point Value
pl_PL: Wartość punktu

en: Points
pl_PL: Punkty

en: Points Required
pl_PL: Wymagane punkty

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
pl_PL: Ankiety konta email i prywatne wiadomości/posty zostały wysłane..

en: Port (Leave blank for default)
pl_PL: Port (domyślnie pozostaw puste)

en: Portfolio Project
pl_PL: Portfolio

en: Position
pl_PL: Umiejscowienie

en: Post Results to a Different Page
pl_PL: Wyświetl wyniki na innej stronie

en: Post to Gathering
pl_PL: Publikuj do Mozaiki

en: Postal Code
pl_PL: Kod pocztowy

en: Posted
pl_PL: Opublikowano

en: Posting
pl_PL: Wpis

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
pl_PL: Działa dzięki <a href="%s">concrete5</a>.

en: Preset
pl_PL: Ustawienie

[ctx: PresetName]
en: Blue Sky
pl_PL: Błękitne niebo

[ctx: PresetName]
en: Night Road
pl_PL: Nocny Szlak

[ctx: PresetName]
en: Royal
pl_PL: Królewski

[ctx: PresetName]
en: Sunrise
pl_PL: Wschód słońca

en: Presets
pl_PL: Zapisane Ustawienia

en: Pretty URLs
pl_PL: Ładne adresy

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Preview File
pl_PL: Podgląd pliku

en: Preview Image
pl_PL: Podgląd obrazu

en: Preview Survey
pl_PL: Podgląd Ankiety

en: Previous
pl_PL: Wstecz

en: Previous Label
pl_PL: Etykieta Poprzedni

en: Price
pl_PL: Cena

en: Primary Button
pl_PL: Podstawowy przycisk

en: Private
pl_PL: Prywatny

en: Private Messages
pl_PL: Wiadomości prywatne

en: Private message from %s
pl_PL: Prywatna wiadomość od %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
pl_PL: Przekroczono limit prywatnych wiadomości dla użytkownika: %s na %s

en: Process Email Posts
pl_PL: Wysyłanie wiadomości

en: Profile Options
pl_PL: Opcje Profili

en: Profile Picture
pl_PL: Zdjęcie profilowe

en: Profile updated successfully.
pl_PL: Zaktualizowano profil

en: Project Page
pl_PL: Strona projektu

en: Project Title
pl_PL: Tytuł projektu

en: Project Title 2
pl_PL: Tytuł projektu 2

en: Project Title 3
pl_PL: Tytuł projektu 3

en: Project Title 4
pl_PL: Tytuł projektu 4

en: Project Title 5
pl_PL: Tytuł projektu 5

en: Project Title 6
pl_PL: Tytuł projektu 6

en: Properties
pl_PL: Właściwości

en: Properties Panel
pl_PL: Ustawienia

en: Properties like name, description and tags are unavailable when uploading multiple files.
pl_PL: Właściwości takie jak nazwa, opis oraz tagi są niedostępne podczas ładowania kilku plików na raz.

en: Property to Display:
pl_PL: Właściwości do wyświetlenia:

en: Protect with Password
pl_PL: Chroń hasłem

en: Provide RSS Feed
pl_PL: Dostarczaj dane RSS

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
pl_PL: Prosta ankieta, pozwalająca oglądać wyniki w postaci wykresu.

en: Proxy Host
pl_PL: Serwer proxy

en: Proxy Password
pl_PL: Hasło proxy

en: Proxy Port
pl_PL: Port proxy

en: Proxy Server
pl_PL: Serwer proxy

en: Proxy User
pl_PL: Użytkownik proxy

en: Proxy block for area layouts.
pl_PL: Blok proxy dla układów obszaru

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
pl_PL: Blok zastępczy dla bloków wklejonych przez schowek

en: Proxy block for blocks that need to be output through composer.
pl_PL: Blok proxy dla bloków, które muszą być efektem szkicownika.

en: Proxy block for gathering items added to areas.
pl_PL: Blok proxy dla elementów Mozaiki dodanych do obszarów

en: Proxy block for stacks added through the UI.
pl_PL: Blok zastępczy dla stosów dodanych przez interfejs uzytkownika

en: Proxy configuration saved.
pl_PL: Konfiguracja proxy zapisana.

en: Public
pl_PL: Publiczny

en: Public Date
pl_PL: Data publikacji

en: Public Date/Time
pl_PL: Data i czas publikacji

en: Public Profiles
pl_PL: Profile publiczne

en: Public Registration
pl_PL: Rejestracja publiczna

en: Public Set.
pl_PL: Zestaw publiczny

en: Public Sets
pl_PL: Zestawy publiczne

en: Public profiles have been disabled
pl_PL: Profile publiczne zostały wyłączone

en: Public profiles have been enabled
pl_PL: Profil publiczny jest dostępny.

en: Publish
pl_PL: Opublikuj

en: Publish Beneath Page
pl_PL: Opublikuj pod stroną

en: Publish Beneath Pages of Type
pl_PL: Publikuj pod stronami typu

en: Publish Changes
pl_PL: Publikuj Zmiany

en: Publish Method
pl_PL: Metoda publikowania

en: Publish Page
pl_PL: Publikuj Stronę

en: Pull Content from Area
pl_PL: Pobierz treść z obszaru

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
pl_PL: Pobierz obrazek dnia z concrete5.org (Standardowe)

en: Purchase
pl_PL: Kupno

en: Purge
pl_PL: Oczyść

en: Put each answer options on a new line
pl_PL: Dodaj każdą opcję dla odpowiedzi w nowej lini

en: Query
pl_PL: Zapytanie

en: Query Details
pl_PL: Szczegóły Zapytania

en: Question
pl_PL: Pytanie

en: Question added. To view it click the preview tab.
pl_PL: Pytanie dodane. Aby je zobaczyć, kliknij zakładkę podgląd.

en: Queueing
pl_PL: Kolejkowanie

en: Quote
pl_PL: Cytat

en: RSS Displayer
pl_PL: Wyświetlacz RSS

en: RSS Feed
pl_PL: Kanał RSS

en: RSS Feed Description
pl_PL: Opis kanału RSS

en: RSS Feed Location
pl_PL: Lokalizacja kanału RSS

en: RSS Feed Title
pl_PL: Tytuł kanału RSS

en: RSS Feed can be found here: <a href="%s" target="_blank">%s</a>
pl_PL: Kanał RSS można znaleźć tutaj: <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: RSS Feeds
pl_PL: Kanał RSS

en: Radio Buttons
pl_PL: Przycisk Radio

en: Radius
pl_PL: Promień

en: Random
pl_PL: Losowo

en: Rating
pl_PL: Głosowanie

en: Rating types updated.
pl_PL: Typy oceniania zaktualizowane.

en: Re-Map
pl_PL: Ponowne mapowanie

en: Re-connect to Community
pl_PL: Ponownie połącz ze Społecznością

en: Read
pl_PL: Czytaj

en: Read More
pl_PL: Czytaj więcej

en: Read the <a href="%s" target="_blank">User Documentation</a> to learn editing and site management with concrete5.
pl_PL: Czytaj <a href="%s" target="_blank">dokumentację użytkownika</a> aby nauczyć się edytować i zarządzać stroną opartą o concrete5.

en: Reason For Ban
pl_PL: Powód dla zbanowania

en: Recent
pl_PL: Ostatnio

en: Recent Comment
pl_PL: Ostatni komentarz

en: Recent First
pl_PL: Najpierw najnowsze

en: Recent Page Views
pl_PL: Ostatnie wyświetlenia strony

en: Recent Registrations
pl_PL: Ostatnie rejestracje

en: Recipient email address
pl_PL: Adres e-mail odbiorcy

en: Redirect administrators to dashboard
pl_PL: Przekieruj administratora do panelu cms

en: Redirect home page to default locale.
pl_PL: Przekierowywuj ze strony głównej na domyślną stronę lokalną.

en: Redirect to Different Page on Click
pl_PL: Przekieruj do innej strony po kliknięciu

en: Redirect to another page after form submission?
pl_PL: Przekierować do innej strony po wysłaniu formularza?

en: Redirect users to:
pl_PL: Przekieruj użytkowników do:

en: Redo
pl_PL: Popraw

en: References
pl_PL: Referencje

en: Refresh
pl_PL: Odśwież

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
pl_PL: Odświeża stronę, odtwarzając jej uprawnienia i nazwę.

en: Register
pl_PL: Rejestruj

en: Register an account for "%s"
pl_PL: Zarejestruj konto dla "%s"

en: Registered
pl_PL: Zarejestrowano.

en: Registered Between
pl_PL: Zarejestrowany w okresie między

en: Registration
pl_PL: Rejestracja

en: Registration - A New User Has Registered
pl_PL: Rejestracja -nowy użytkownik się zarejestrował!

en: Registration - Approval Required
pl_PL: Rejestracja - zatwierdzenie wymagane

en: Registration - Validate Email Address
pl_PL: Rejestracja - sprawdź adres email

en: Registration Approval Required
pl_PL: Zatwierdzenie rejestracji wymagane

en: Registration Approved
pl_PL: Rejestracja zatwierdzona

en: Registration Data
pl_PL: Data rejestracji

en: Registration settings have been saved.
pl_PL: Ustawienia rejestracji zostały zapisane.

en: Related Topic
pl_PL: Powiązane tematy

en: Relative Path
pl_PL: Ścieżka względna

en: Release Date: %s
pl_PL: Data wersji: %s

en: Release Notes
pl_PL: Informacje o wydaniu

en: Relevant sub pages.
pl_PL: Odpowiednie podstrony

en: Reload Strings
pl_PL: Przeładuj frazy

en: Remember my choice on this computer.
pl_PL: Zapamiętaj mój wybór na tym komputerze.

en: Remote File Importing Available
pl_PL: Zdalne importowanie plików dostępne

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
pl_PL: Zdalny import adresu wymaga włączonego rozszerzenia iconv na twoim serwerze.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
pl_PL: Zdalne importowanie plików przez Menadżer plików wymaga rozszerzenia PHP iconv.

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove Alias
pl_PL: Usuń Alias

en: Remove Ban
pl_PL: Usuń ban

en: Remove Font Family
pl_PL: Usuń czcionkę

en: Remove Font Size
pl_PL: Usuń rozmiar czcionki

en: Remove From Group
pl_PL: Usuń użytkownica z grupy

en: Remove Node
pl_PL: Usuń węzeł

en: Remove Old Page Versions
pl_PL: Usuń stare wersje strony

en: Remove Style
pl_PL: Usuń style

en: Remove all filters
pl_PL: Usuń wszystkie filtry

en: Remove files from incoming/ directory.
pl_PL: Usuń pliki z katalogu incoming/

en: Remove font
pl_PL: Usuń font

en: Remove index.php from URLs
pl_PL: Usuń index.php z linków

en: Remove the user from the group and deactivate the account
pl_PL: Usuń użytkownika z grupy i deaktywuj konto

en: Remove the user from this group
pl_PL: Usuń użytkownika z tej grupy

en: Remove the users below from Group(s)
pl_PL: Usuń użytkowników z poniższych grup

en: Remove this Job
pl_PL: Usuń to zadanie

en: Remove this alias or external link?
pl_PL: Usunąc ten alias/zewnętrzny link ?

en: Remove this attachment?
pl_PL: Usunąć ten załącznik?

en: Remove this message? Replies to it will not be removed.
pl_PL: Usunąć wiadomość? Odpowiedzi do niej nie zostaną usunięte.

en: Remove your user avatar
pl_PL: Usuń Twój awatar

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
pl_PL: Usuwa wszystkie wersje z wyjątkiem 10 ostatnich dla każdej strony.

en: Rename
pl_PL: Zmień nazwę

en: Rename Stack
pl_PL: Zmień nazwę stosu

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
pl_PL: Żądanie zmiany nazwy zapisane. Musisz wykonać przepływ pracy zatwierdzenia zanim nazwa stosu zostanie zmieniona.

en: Repeat By
pl_PL: Powtarzaj co

en: Repeat every
pl_PL: Powtarzaj co

en: Repeat...
pl_PL: Powatarzaj..

en: Repeats
pl_PL: Powtarzaj

en: Repeats %s.
pl_PL: Powatarza %s.

en: Replace
pl_PL: Zamień

en: Replace Permissions
pl_PL: Podmień uprawnienia

en: Replied
pl_PL: Odesłane

en: Reply
pl_PL: Odpowiedź

en: Reply Sent.
pl_PL: Odpowiedzi wysłane.

en: Reply to this email address
pl_PL: Odpowiedz na ten adres email

en: Reports
pl_PL: Raporty

en: Requested Version: %s
pl_PL: Pożądana wersja: %s

en: Require on Registration Form.
pl_PL: Wymagany formularz rejestracyjny.

en: Required
pl_PL: Wymagane

en: Required Attributes
pl_PL: Wymagane atrybuty

en: Requires Password to Access
pl_PL: Wymagane hasło dostępu

en: Rescan
pl_PL: Reskan

en: Rescan Links
pl_PL: Ponowne skanowanie odnośników

en: Reserved words reset.
pl_PL: Resetowanie zarezerwowanych słów.

en: Reserved words updated.
pl_PL: Zarezerwowane słowa zostały zaktualizowane.

en: Reset All
pl_PL: Resetuj wszystkie

en: Reset All Jobs
pl_PL: Resetuj wszystkie zadania

en: Reset Customizations
pl_PL: Resetuj modyfikacje

en: Reset Languages
pl_PL: Resetuj języki

en: Reset Password
pl_PL: Resetuj hasło

en: Reset To Default
pl_PL: Przywróć domyślne

en: Reset and Email Password
pl_PL: Wyślij nowe hasło

en: Reset the theme customizations for just this page, or your entire site?
pl_PL: Zresetować modyfikacje szablonu tylko dla tej strony czy dla całej witryny?

en: Resize Image
pl_PL: Zmień rozmiar obrazka

en: Reskin your site.
pl_PL: Zmień szablon strony.

en: Responses to %s
pl_PL: Odpowiedzi na %s

en: Restoration Successful
pl_PL: Przywracanie odbyło się prawidłowo

en: Restore
pl_PL: Przywróć

en: Restore Backup
pl_PL: Przywróć backup

en: Restore Page
pl_PL: Przwróć stronę

en: Result(s)
pl_PL: Wynik(i)

en: Results
pl_PL: Wyniki

en: Results Page
pl_PL: Strona z wynikami

en: Results for &#34;%s&#34;
pl_PL: Wyniki dla &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
pl_PL: Wynik ostatniego uruchomienia

en: Resume Copy
pl_PL: Wznowienie Kopiuj

en: Resume Editing
pl_PL: Kontynuuj edycję

en: Retrieving Release Notes...
pl_PL: Pobieranie informacji o wydaniu...

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
pl_PL: Przetwarzam dane dodatku ze sklepu concrete5.org.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
pl_PL: Przetwarzam dane szablonu ze sklepu concrete5.org.

en: Return to Home
pl_PL: Powrót do strony głównej

en: Return to Themes
pl_PL: Powrót do szablonów

en: Reverse alphabetical order
pl_PL: Odwrotna kolejność alfabetyczna

en: Revert to Area Permissions
pl_PL: Przywróć do zezwoleń obszaru

en: Revert to File Set and Global Permissions
pl_PL: Przywróć uprawnienia zestawu plików oraz globalne ustawienia

en: Revert to Page Permissions
pl_PL: Powrót do uprawnień strony

en: Revert to Parent Permisisons
pl_PL: Przywróć do uprawnień nadrzędnych

en: Rich Text - Default Setting
pl_PL: Edytor wizualny - standardowe ustawienie

en: Rich Text Editor
pl_PL: Edytor tekstu

en: Root Path
pl_PL: Ścieżka bazowa

en: Rotate
pl_PL: Obróć

en: Rotation (in degrees)
pl_PL: Obrót (w stopniach)

en: Rows
pl_PL: Wiersze

en: Run
pl_PL: Włącz

en: Run Backup
pl_PL: Kopia bezpieczeństwa

en: Run Guide
pl_PL: Uruchom poradnik

en: Run Job
pl_PL: Uruchom zadanie

en: Run Tests
pl_PL: Uruchom testy

en: Run this Job Every
pl_PL: Włączaj to zadanie w każde

en: Run your site in multiple languages.
pl_PL: Uruchom witrynę w wielu językach.

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
pl_PL: Uruchomienie kopii zapasowej utworzy plik eksportu bazy danych i zachowa go na serwerze. Szyfrowanie zalecamy tylko jeśli planujesz przechowywanie kopii zapasowych na serwerze przez czas nieokreślony. <strong>Nie jest to zalecane.</strong> Po uruchomieniu kopii zapasowej, należy pobrać plik i upewnić się, że cała baza danych została zapisana poprawnie. Jeśli podczas tworzenia kopii zapasowej pojawią się jakiekolwiek błędy, <b>nie należy próbować przywrócać bazy z tej kopii zapasowej</b> .

en: Running since %s
pl_PL: Działa od %s

en: SEO & Statistics
pl_PL: Pozycjonowanie i Statystyki

en: SMTP Authentication: none
pl_PL: Uwierzytelnienie SMTP: brak

en: SMTP Encryption: %s
pl_PL: Szyfrowanie SMTP: %s

en: SMTP Method
pl_PL: Metoda SMTP

en: SMTP Password: %s
pl_PL: Hasło SMTP: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
pl_PL: domyślny

en: SMTP Port: %s
pl_PL: Port SMTP: %s

en: SMTP Server: %s
pl_PL: Serwer SMTP: %s

en: SMTP Settings
pl_PL: Ustawienia SMTP

en: SMTP Username: %s
pl_PL: Użytkownik SMTP: %s

en: SSL URL
pl_PL: Adresy SSL

en: Sales Associate
pl_PL: Partner sprzedaży

en: Sample Content
pl_PL: Przykładowa treść

en: Saturday
pl_PL: Sobota

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save & Continue
pl_PL: Zapisz i kontynuuj

en: Save All
pl_PL: Zapisz wszystkie

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Save Layout as Preset
pl_PL: Zapisz Układ jako gotowe ustawienie

en: Save Location
pl_PL: Zapisz lokalizację

en: Save Ordering
pl_PL: Zapisz kolejność

en: Save Password
pl_PL: Zapisz hasło

en: Save Positioning
pl_PL: Zapisz pozycję

en: Save Preset
pl_PL: Zapisz ustawienie

en: Save Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Save and Exit
pl_PL: Zapisz i Zakończ

en: Save old page path
pl_PL: Zapisz starą ścieżkę strony

en: Save to file
pl_PL: Zapisz do pliku

en: Scale
pl_PL: Skala

en: Schedule Guest Access
pl_PL: Określony dostęp dla gości

en: Score
pl_PL: Wynik

en: Scrapbook Display
pl_PL: Widok schowka

en: Screenshots
pl_PL: Zrzuty z ekranu

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search All Children?
pl_PL: Przeszukać wszystkie podstrony?

en: Search Index
pl_PL: Indeksowanie wyszukiwarki

en: Search Index Preferences Updated
pl_PL: Ustawienia Indeksu wyszukiwarki zaktualizowane

en: Search Pages
pl_PL: Szukaj Stron

en: Search Results
pl_PL: Przeszukaj wyniki

en: Search Users
pl_PL: Szukaj użytkowników

en: Search for Groups to Move
pl_PL: Wyszukaj grupy do przeniesienia

en: Search for Pages
pl_PL: Szukaj Stron

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
pl_PL: Szukaj na stronach według nazwy i typu. Wykonywać działania na wielu stronach jednocześnie, zaznaczając pola wyboru obok tych stron, na których chcesz wykonać akcję, a następnie dokonaj zmian wybierając akcję z menu rozwijanego.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
pl_PL: Szukaj użytkowników według nazwy, e-mail i grupy. Wykonuj działania na wielu użytkowników jednocześnie, zaznaczając pola wyboru obok tych użytkowników, na których chcesz wykonać akcję, a następnie wybierając akcję, którą chcesz wykonać z menu rozwijanego.

en: Search in translations
pl_PL: Szukaj w tłumaczeniach

en: Search – Display a list of all topics for use on a search sidebar.
pl_PL: Wyszukiwanie - Wyświetl listę wszystkich tematów do użycia na pasku bocznym wyszukiwarki.

en: Searchable
pl_PL: Wyszukiwania

en: Section removed.
pl_PL: Sekcja usunięta.

en: SecurImage (Default)
pl_PL: BezpiecznyObraz

en: Secure and setup your site.
pl_PL: Zabezpiecz i ustaw swoją stronę.

en: See the PHP manual
pl_PL: Zobacz Podręcznik PHP

en: See the formatting options at %s.
pl_PL: Zobacz opcje formatowania tu: %s.

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Select All
pl_PL: Wybierz wszystko

en: Select Area
pl_PL: Wybierz obszar

en: Select Box
pl_PL: Pole wyboru

en: Select Group(s)
pl_PL: Zaznacz grupy

en: Select Options
pl_PL: Wybierz opcje

en: Select Some Options
pl_PL: Wybierz jakieś opcje

en: Select User
pl_PL: Wybierz użytkownika

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
pl_PL: Wybierz zakodowany już formularz aby wyświetlić go jako blok na twojej stronie

en: Select a form
pl_PL: Wybierz formularz

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 and FLV formats are supported.
pl_PL: Wybierz plik wideo z menedżera plików i określ dla niego szerokość i wysokość w jakich mam wyświetlić go na twojej stronie.  Obsługiwane są formaty AVI, WMV, QuickTime / MPEG4 i FLV.

en: Select an Option
pl_PL: Wybierz jedną opcję

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
pl_PL: Wybierz obrazek z menadżera plików i opcjonalnie wybierz obrazek widoczny po najechaniu. Wybierz dokąd na przekierowywać link, jeżeli chcesz. Możesz wymusić rozmair obrazka albo jego proporcje.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
pl_PL: Wybierz, które typy atrybutów mają być dostępne dla stron, użytkowników oraz plików

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Architecture
pl_PL: Architektura

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Database
pl_PL: Baza danych

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Design
pl_PL: Wygląd

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Development
pl_PL: Rozwój

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Finance
pl_PL: Finanse

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Human Resources
pl_PL: Zasoby ludzkie

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Management
pl_PL: Kierownictwo

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Marketing and Sales
pl_PL: Marketing i sprzedaż

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Production
pl_PL: Produkcja

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Quality Assurance
pl_PL: Gwarancja jakości

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Technical and Operations
pl_PL: Techniczny i operacje

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Writing
pl_PL: Pisanie

[ctx: SelectAttributeValue]
en: iOS/Android/App Development
pl_PL: Rozwój iOS / Android / App

en: Selected Attributes
pl_PL: Wybierz atrybuty

en: Selected Countries
pl_PL: Wybrane kraje

en: Selected Page Templates
pl_PL: Wybrane szablony strony

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: Send Message
pl_PL: Wyślij wiadomość

en: Send To Bottom
pl_PL: Wyślij na dół

en: Send To Top
pl_PL: Wyślij na górę

en: Send a Private Message
pl_PL: Wyślij prywatną wiadomość

en: Send email when a user registers
pl_PL: Wyślij email, gdy zarejestruje się użytkownik

en: Send mail method: %s
pl_PL: Metoda wysyłki poczty: %s

en: Sent
pl_PL: Wysłane

en: Sent At
pl_PL: Wysłana w

en: Sent Messages
pl_PL: Wiadomości wysłane

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
pl_PL: Oddziel słowa zastrzeżone przecinkami. Słowa te zostaną automatycznie usunięte z adresów URL. Aby nie usuwać żadnych słów z adresów URL, usuń wszystkie słowa powyżej.

en: Server
pl_PL: Serwer

en: Server Timezone:
pl_PL: Strefa czasowa serwera:

en: Service
pl_PL: Usługa

en: Services
pl_PL: Usługi

en: Set
pl_PL: Ustaw

en: Set Block Styles
pl_PL: Ustaw style bloków

en: Set Permissions
pl_PL: Ustaw uprawnienia

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
pl_PL: Ustawia CMS'owi concrete5 zewnętrzny serwer SMTP, który zostanie użyty zamiast podstawowej funkcji PHP Mail.

en: Set the "Callback URL" to: %s.
pl_PL: Ustaw "Zwrotny URL" na:%s.

en: Set the "Callback URL" to:%s.
pl_PL: Ustaw "Zwrotny URL" na:%s.

en: Sets
pl_PL: Zestawy

en: Sets the amount of time to store the page output before generating a new version
pl_PL: Ustawia czas przechowywania wyjściowej treści strony przed wygenerowaniem nowej wersji

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
pl_PL: Ustawienie projektu strony na concrete5 jest bezpieczne i daje wiele korzyści, w tym:

en: Setting up site permissions.
pl_PL: Ustawianie zezwoleń strony.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Settings Saved.
pl_PL: Ustawienia zapisane.

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
pl_PL: Ustaw atrybuty dla stron, użytkowników, plików i więcej.

en: Setup on Child Pages
pl_PL: Ustaw dla podstron

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
pl_PL: Dostępnych jest kilka aktualizacji. Proszę wybrać odpowiednią aktualizację z poniższej listy.

en: Shadow
pl_PL: Cień

en: Shadow and Rotation (CSS3)
pl_PL: Cień i Obrót (CSS3)

en: Share This Page
pl_PL: Udostępnij tę stronę

en: Share content across your site.
pl_PL: Publikuj jedną treść w wielu miejscach na całej witrynie

en: Share message URL on Facebook.
pl_PL: Podziel się adresem wiadomości na Facebooku

en: Share message URL on Twitter.
pl_PL: Podziel się adresem wiadomości na Twitterze

en: Short Description
pl_PL: Krótki opis

en: Short Description of Page
pl_PL: Krótki opis strony

en: Show API secret
pl_PL: Pokaż sekret API

en: Show on Registration Form.
pl_PL: Pokaż formularz rejestracyjny.

en: Show secret key
pl_PL: Pokaż tajny klucz

en: Show the debug error output
pl_PL: Pokaż wynik błędu debugu

en: Show the error message but nothing else
pl_PL: Pokaż wiadomość o błędzie, ale nic poza tym

en: Show translated
pl_PL: Pokaż tłumaczenie

en: Show untranslated
pl_PL: Pokaż nieprzetłumaczone

en: Sign In.
pl_PL: Zaloguj.

en: Sign Out
pl_PL: Wyloguj

en: Sign Out.
pl_PL: Wyloguj się.

en: Sign in As User
pl_PL: Zaloguj się jako użytkownik

en: Sign in to %s
pl_PL: Zaloguj się do %s

en: Sign in with %s
pl_PL: Zaloguj się z %s

en: Sign in with a community account
pl_PL: Zaloguj kontem społecznościowym

en: Signup Date
pl_PL: Data dołączenia

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not duplicate your site tree using this tool. You must manually assign pages using the page report.
pl_PL: Ponieważ jedna z wielojęzycznych sekcji jest stroną główna, nie możesz powielać swojego drzewka witryny za pomocą tego narzędzia. Należy ręcznie przydzielić strony za pomocą raportowania strony.

en: Single Page
pl_PL: Pojedyńcza strona

en: Single Pages
pl_PL: Pojedyńcze strony

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
pl_PL: Pojedyncze strony są stosowane, gdy chcesz uruchomić własny kod w środowisku concrete5 . Każda pojedyncza strona jest dostępna tylko w jednej lokalizacji w mapie strony i strona musi być przypisana w zapleczu CMS. Ta lokalizacja odpowiada plikowi PHP umieszczonemu w single_pages/. Poniżej znajduje się lista zainstalowanych pojedynczych stron.

en: Single pages
pl_PL: Pojedyncze strony

en: Site Access
pl_PL: Dostęp do strony

en: Site Information
pl_PL: Informacje o stronie

en: Site Name
pl_PL: Nazwa strony

en: Site Registration
pl_PL: Rejestracja

en: Site User
pl_PL: Użytkownik serwisu

en: Site interface source locale
pl_PL: Lokalne źródło interfejsu strony

en: Sitemap
pl_PL: Mapa strony

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
pl_PL: Płaski widok mapy strony pozwala przemieszczać się po poszczególnych długich listach podstron.

en: Sitemap order
pl_PL: W kolejności Mapy Strony

en: Sitewide %s
pl_PL: Globalny %s

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Skill Level
pl_PL: Poziom umiejętności

en: Skip →
pl_PL: Pomiń →

en: Slot
pl_PL: Miejsce

en: Smart IP Banning
pl_PL: Domyślne banowanie IP

en: Social Link Added.
pl_PL: Dodano link społecznościowy.

en: Social Links
pl_PL: Linki społecznościowe

en: Solid
pl_PL: Ciągła

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
pl_PL: Czy kod <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> ma być wymagany?

en: Someone has already checked out this page for editing.
pl_PL: Ktoś właśnie edytuje tą stronę.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
pl_PL: Coś w twoim koncie zostało zmienione. Zostałeś wylogowany. Proszę odświeżyć tę stronę aby kontynuować.

en: Sort
pl_PL: Sortuj

en: Sort By
pl_PL: Sortuj

en: Sort order saved
pl_PL: Kolejność sortowania zapisana

en: South Pole
pl_PL: Biegun południowy

en: Spacing:
pl_PL: Odstępy:

en: Spam Control
pl_PL: Kontrola Spamu

en: Spam Whitelist Group
pl_PL: Grupa białej listy spamu

en: Special Characters Palette
pl_PL: Paleta znaków specjalnych

en: Specify Custom Image
pl_PL: Zdefiniuj własny obrazek

en: Specify a handle for your attribute set.
pl_PL: Zdefiniuj identyfikator dla zestawu atrybutów.

en: Specify a name for your Job set.
pl_PL: Podaj nazwę zestawu zadań.

en: Specify a name for your attribute set.
pl_PL: Zdefiniuj nazwę dla zestawu atrybutów.

en: Specify a name for your group set.
pl_PL: Określ nazwę dla twojej grupy zestawów.

en: Specify a new image attached to posts or edits.
pl_PL: Określ nowy obrazek dołączany do postów lub zmian.

en: Spread
pl_PL: Rozrzut

en: Stack
pl_PL: Stos

en: Stack Category
pl_PL: Kategoria stosu

en: Stack Display
pl_PL: Wyświetlanie stosu

en: Stack List
pl_PL: Lista Stosów

en: Stack Name
pl_PL: Nazwa stosu

en: Stack Permissions
pl_PL: Zezwolenia Stosów

en: Stack added successfully.
pl_PL: Stos został dodany.

en: Stack approved successfully
pl_PL: Stos został zatwierdzony.

en: Stack deleted successfully
pl_PL: Stos został usunięty

en: Stack duplicated successfully
pl_PL: Stos został zduplikowany

en: Stack order updated successfully.
pl_PL: Kolejność stosu została zmieniona

en: Stack renamed successfully
pl_PL: Nazwa stosu została zmieniona

en: Stacks
pl_PL: Stosy

en: Stacks & Blocks
pl_PL: Stosy i Bloki

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
pl_PL: Stosy są grupami bloków, które ułatwiają dostosowanie treści na stronie. Stosy są edytowane z poziomu zaplecza, a następnie umieszczane na poszczególnych stronach lub wdrażane do domyślnych ustawień typu strony. Tu możesz kontrolować treść bloków i kolejność wyświetlania, jak również możesz przywracać do poprzedniej wersji stosu.

en: Standard Button
pl_PL: Standardowy przycisk

en: Standard Properties
pl_PL: Właściwości podstawowe

[ctx: Start date]
en: From
pl_PL: Od

en: Start typing a location (e.g. Apple Store or 235 W 3rd, New York) then click on the correct entry on the list.
pl_PL: Zacznij wpisywać lokalizację (np. Opera Nova albo ul. Focha 5, Bydgoszcz) i kliknij na odpowiedni element na liście.

en: Starting installation and creating directories.
pl_PL: Rozpoczyna instalację i tworzenie katalogów.

en: Starts %s.
pl_PL: Uruchamia %s

en: Starts On
pl_PL: Zaczyna się

en: State/Province
pl_PL: Województwo

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

en: Statistics tracking preference saved.
pl_PL: Preferencje statystyk śledzenia zapisane.

en: Stay signed in for two weeks
pl_PL: Pozostań zalogowany przez dwa tygodnie

en: Storage Location
pl_PL: Miejsce przechowywania

en: Storage Locations
pl_PL: Lokalizacje przechowywania plików

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
pl_PL: Przechowuje dane na temat Użytkowników strony. Dane takie jak: ustawienia stron, urodziny, życiorys oraz inne (dowolny atrybut ustawiony dla użytkownika). Decyduje, który element jest dostępny dla użytkowników do samodzielnego edytowania (np. pole adresu, numer gg, adres własnej strony itd.)

en: Stores the generation of CSS and JavaScript assets
pl_PL: Przechowuje generacje zasobów CSS i JavaScript.

en: Stores the location and existence of source code files
pl_PL: Przechowuje lokalizację i istnienie plików kodu źródłowego.

en: Stores the output of an entire page
pl_PL: Przechowuje wynik całej strony

en: Stores the output of blocks which support block caching
pl_PL: Przechowuje wynik działania bloków co wspiera buforowanie bloków

en: Strength
pl_PL: Siła

[ctx: StyleName]
en: Accent Background
pl_PL: Akcentowane tło

[ctx: StyleName]
en: Accent Header Color
pl_PL: Akcentowany kolor nagłówka

[ctx: StyleName]
en: Active Navigation
pl_PL: Aktywna nawigacja

[ctx: StyleName]
en: Background Image
pl_PL: Tło obrazka

[ctx: StyleName]
en: Border Color
pl_PL: Kolor obramowania

[ctx: StyleName]
en: Bottom Background Color
pl_PL: Dolny kolor tła

[ctx: StyleName]
en: Content Divider Color
pl_PL: Kolor przegrody treści

[ctx: StyleName]
en: Default Button Border
pl_PL: Domyślne obramowanie przycisku

[ctx: StyleName]
en: Heading 1
pl_PL: Nagłówek 1

[ctx: StyleName]
en: Heading 2
pl_PL: Nagłówek 2

[ctx: StyleName]
en: Heading 3
pl_PL: Nagłówek 3

[ctx: StyleName]
en: Heading 4
pl_PL: Nagłówek 4

[ctx: StyleName]
en: Heading 5
pl_PL: Nagłówek 5

[ctx: StyleName]
en: Heading 6
pl_PL: Nagłówek 6

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Icon
pl_PL: Ikona wyróżniona głównej

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Title
pl_PL: Tytuł wyróżniony głównej

[ctx: StyleName]
en: Image Caption
pl_PL: Podpis zdjęcia

[ctx: StyleName]
en: Left Padding
pl_PL: Lewy margines wewnętrzny

[ctx: StyleName]
en: Link Color
pl_PL: Kolor linku

[ctx: StyleName]
en: Link Hover
pl_PL: Link po najechaniu kursorem

[ctx: StyleName]
en: Link Hover Color
pl_PL: Kolor linków po najechaniu kursorem

[ctx: StyleName]
en: Navigation
pl_PL: Nawigacja

[ctx: StyleName]
en: Navigation Hover
pl_PL: Nawigacja po najechaniu

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background
pl_PL: Tło menu nawigacyjnego

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background Hover
pl_PL: Tło menu nawigacyjnego po najechaniu kursorem

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Border
pl_PL: Obramowanie menu nawigacyjnego

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text
pl_PL: Tekst menu nawigacyjnego

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text Hover
pl_PL: Tekst menu nawigacyjnego po najechaniu kursorem

[ctx: StyleName]
en: Page Background
pl_PL: Tło strony

[ctx: StyleName]
en: Page Titles
pl_PL: Nazwy stron

[ctx: StyleName]
en: Paragraph
pl_PL: Akapit

[ctx: StyleName]
en: Search Field Background Color
pl_PL: Kolor tła okna wyszukiwarki

[ctx: StyleName]
en: Search Field Border Color
pl_PL: Kolor obramowania pola wyszukiwarki

[ctx: StyleName]
en: Search Field Icon Color
pl_PL: Kolor ikony pola wyszukiwarki

[ctx: StyleName]
en: Section Divider Color
pl_PL: Kolor przegrody sekcji

[ctx: StyleName]
en: Site Title
pl_PL: Tytuł strony

[ctx: StyleName]
en: Social Icons
pl_PL: Ikony społecznościowe

[ctx: StyleName]
en: Social Icons Hover
pl_PL: Ikony społecznosciowe po najechaniu kursorem

[ctx: StyleName]
en: Text
pl_PL: Tekst

[ctx: StyleName]
en: Title
pl_PL: Tytuł

[ctx: StyleName]
en: Title Caps
pl_PL: Wielkie litery nagłówka

[ctx: StyleName]
en: Title Thin
pl_PL: Tytuł cienki

[ctx: StyleName]
en: Top Background Color
pl_PL: Górny kolor tła

[ctx: StyleSetName]
en: Blockquote
pl_PL: Cytat

[ctx: StyleSetName]
en: Footer
pl_PL: Stopka

[ctx: StyleSetName]
en: Full Page
pl_PL: Cała strona

[ctx: StyleSetName]
en: Header
pl_PL: Nagłówek

[ctx: StyleSetName]
en: Headings
pl_PL: Nagłówki

[ctx: StyleSetName]
en: Image Slider
pl_PL: Pokaz slajdów

[ctx: StyleSetName]
en: Miscellaneous
pl_PL: Rozmaite

en: Stylesheet
pl_PL: arkusz stylów

en: Sub-Page Inheritance Changes
pl_PL: Zmiany odziedziczania uprawnień podstron

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
pl_PL: Podstrony oczekują na zmianę odziedziczenia uprawnień z typu strony.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
pl_PL: Podstrony oczekują na zmianę dziedziczenia uprawnień od rodzica.

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Subject: %s
pl_PL: Temat: %s

en: Submissions
pl_PL: Wiadomości

en: Submit
pl_PL: Wyślij

en: Submit Text
pl_PL: Tekst przycisku

en: Submit for Approval
pl_PL: Zgłoś do zatwierdzenia

en: Submit to Workflow
pl_PL: Dodaj do Przepływu Pracy

en: Submitted Date
pl_PL: Data dodania

en: Subpage Permissions
pl_PL: Uprawnienia podstrony

en: Subscribe
pl_PL: Subskrybuj

en: Subscribe to Conversation
pl_PL: Dołącz do konwersacji

en: Success Button
pl_PL: Przycisk Sukces

en: Successfully attached.
pl_PL: Prawidłowo załączony.

en: Successfully changed password
pl_PL: Zmiana hasła się powodła.

en: Successfully saved accessibility settings.
pl_PL: Zapisanno ustawienia dostępności

en: Suggested countries
pl_PL: Sugerowane kraje

en: Sunday
pl_PL: Niedziela

en: Supports concrete5 request URLs
pl_PL: Wspiera adresy zapytań concrete5

en: Survey
pl_PL: Ankieta

en: Surveys
pl_PL: Ankiety

en: Swap Site Contents
pl_PL: Zamień treści strony

en: Switch Language
pl_PL: Zmień język

en: System & Settings
pl_PL: System i Ustawienia

en: System &amp; Settings
pl_PL: System i Ustawienia

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: Page Name
pl_PL: Nazwa strony

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: User Name
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: TAR Archive
pl_PL: Archiwum TAR

en: Table
pl_PL: Tabela

en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Target Audience
pl_PL: Grupa docelowa

en: Task Permissions
pl_PL: Uprawnienia zadań

en: Team
pl_PL: Zespół

en: Telephone
pl_PL: Telefon

en: Template Used
pl_PL: Szablon użyty

en: Template for internal concrete5 page.
pl_PL: Szablon dla wewnętrznej strony concrete5.

[ctx: TemplateFileName]
en: Archive
pl_PL: Archiwum

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
pl_PL: Ścieżka nawigacyjna

[ctx: TemplateFileName]
en: Date Time
pl_PL: Data i czas

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags
pl_PL: Flagi

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags Set Default
pl_PL: Domyślny zestaw flag

[ctx: TemplateFileName]
en: Flat Filter
pl_PL: Płaski filtr

[ctx: TemplateFileName]
en: Hover Description
pl_PL: Opis po najechaniu kursorem

[ctx: TemplateFileName]
en: Responsive Header Navigation
pl_PL: Responsywne menu nagłówkowe

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
pl_PL: Chmura tagów

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail Grid
pl_PL: Siatka miniatury

en: Test Mail Settings
pl_PL: Ustawienia poczty testowe

en: Test Settings
pl_PL: Ustawienia testowe

en: Test message from %s
pl_PL: Wiadomość testowa ze strony %s

en: Testimonial
pl_PL: Referencje

en: Testing Optional Items
pl_PL: Wynik testu dodatkowego

en: Testing Required Items
pl_PL: Wynik testu

en: Testing System...
pl_PL: Testowanie systemu...

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Text Area
pl_PL: Obszar tekstu

en: Text Area Height
pl_PL: Wysokośc pola tekstowego

en: Text Area Options
pl_PL: Opcje obszaru tekstowego

en: Text Area Width
pl_PL: Szerokość pola tekstowego

en: Text Color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Text Field
pl_PL: Pole tekstowe

en: Text Input Field
pl_PL: Pole tekstowe

en: Text Size and Color
pl_PL: Rozmiar i kolor tekstu

en: Text for Linked File
pl_PL: Tekst do linkowanego pliku

en: Thanks!
pl_PL: Dziękuję!

en: That handle is in use.
pl_PL: Ten identyfikator jest już używany.

en: That page has already been added.
pl_PL: Strona została już dodana.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
pl_PL: Określona ścieżka nie wydaje się być poprawną stroną statyczną.

en: That theme has already been installed.
pl_PL: Szablon zostal zainstalowany.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
pl_PL: Zadanie "%s" wspiera kolejkowanie, co znaczy, ze może być uruchomione na kilka różnych sposobów:

en: The %s authentication type has been disabled.
pl_PL: Typ uwierzytelniania %s został wyłączony.

en: The %s authentication type has been enabled.
pl_PL: Typ uwierzytelniania %s został włączony.

en: The %s authentication type has been saved.
pl_PL: Typ uwierzytelniania %s został zapisany.

en: The %s page type composer form element will output its contents here (Block ID %s)
pl_PL: Formularz szkicownika będzie, dla typu strony %s, umieszczał zawartość tutaj (ID bloku %s)

en: The Current Page.
pl_PL: Bieżąca strona.

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
pl_PL: Zaplecze pozwala na wykonywanie prac administracyjnych nad twoją stroną.

en: The Entire Site.
pl_PL: Cała witryna

en: The Job was run successfully.
pl_PL: Zadania zostały uruchomione.

en: The PDO extension is not loaded.
pl_PL: Rozszerzenie PDO nie zostało załadowane.

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorten Page Description text to a specified number of characters.
pl_PL: Lista Stron służy do tworzenia menu ukazującego wybrany poziom Mapy Strony. Wybierz pozycję Mapy Strony, którą chcesz wyświetlić I ustaw odpowiednie opcje sortowania, by ustalić kolejność w której strony będą się wyświetlały. Opcja "Skróć Opisy"  służy do określenia ile znaków z Opisu Strony będzie wyświetlane.

en: The SEO information has been saved.
pl_PL: Informacje SEO zostały prawidłowo zapisane.

en: The active editor has been updated.
pl_PL: Aktywny adytor został aktualizowany.

en: The application specific entities directory is missing. Please create it first at: %s.
pl_PL: Brakuje katalogu specyficznych dla aplikacji encji. Utwórz go najpierw w: %s.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
pl_PL: Podstawowy adres URL nie odpowiada zarejestrowanym częściom strony. Kliknij poniżej w celu uwierzytelnienia strony.

en: The block has been added successfully.
pl_PL: Blok został dodany.

en: The block has been added to your clipboard.
pl_PL: Blok został dodany do Schowka.

en: The block has been removed successfully.
pl_PL: Blok został usunięty

en: The block has been saved successfully.
pl_PL: Blok został zapisany.

en: The block type has been removed.
pl_PL: Blok został usunięty.

en: The checkbox will be checked by default.
pl_PL: Pole wyboru zostanie zaznaczone domyślnie

en: The core concrete5 authentication cannot be disabled.
pl_PL: Nie można wyłączyć uwierzytelniania w rdzeniu concrete5.

en: The current item has changed.
    If you proceed you will lose your changes.
    
    Do you want to proceed anyway?
pl_PL: Aktualny element został zmieniony
    Jeśli będziesz kontynuować utracisz zmiany.
    Czy na pewno chcesz kontynuować?

en: The database query log is empty.
pl_PL: Log zapytań bazy danych jest pusty

en: The default country must be in the list of custom countries.
pl_PL: Domyślny kraj musi być na liście zwyczajnych krajów.

en: The destination page doesn't appear to be in a valid multilingual section.
pl_PL: Strona docelowa nie znajduje się poprawnej sekcji wielojęzycznej.

en: The dimensions for this image are either unspecified or invalid. Please rescan this file or manually enter the correct dimensions.
pl_PL: Wymiary tego obrazka są nieokreślone lub błędne. Przeskanuj plik albo wprowadź ręcznie poprawne wymiary.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
pl_PL: Katalog %s już istnieje. Być może ta pozycja została już zainstalowana.

en: The directory %s does not exist.
pl_PL: Katalog %s nie istnieje.

en: The directory %s must be writable by the web server.
pl_PL: Katalog %s musi być zapisywalny przez serwer www.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
pl_PL: Adres email %s jest obecnie w użyciu. Wybierz inny.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
pl_PL: Adres email %s jest obecnie w użyciu. Wybierz inny.

en: The email address '%s' is not valid.
pl_PL: Adres email '%s' jest nieprawidłowy.

en: The field "%s" is required
pl_PL: Pole "%s" jest wymagane

en: The file %s is not writable
pl_PL: Plik %s nie jest zapisywalny

en: The file was only partially uploaded.
pl_PL: Plik został tylko częściowo załadowany.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
pl_PL: Pierwszy adres URL rozpoczyna proces - drugi zapewnia, że zakończy się partiami.

en: The following area permissions are inherited from a parent area.
pl_PL: Uprawnienia tego obszaru są dziedziczone z obszaru nadrzędnego.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
pl_PL: Uprawnienia tego obszaru są dziedziczone z zestawu obszarów w standardowym <strong>%s</strong>.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
pl_PL: Obecne uprawnienia pola są przejęte z pola ustawionego

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
pl_PL: Poniższe uprawnienia obszaru są odziedziczone z uprawnień strony.

en: The following error was found while trying to send the test email:
pl_PL: Podczas próby wysłania emaila testowego pojawił się następujący błąd:

en: The given prefix needs to be a string.
pl_PL: Podany prefiks musi być ciągiem.

en: The highlighted button makes it obvious you're in edit mode.
pl_PL: Podświetlony przycisk informuje, że jesteś w trybie edycji.

en: The last
pl_PL: Ostatni

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
pl_PL: Najnowsza wersja concrete5 to <strong>%s</strong>. Aktualnie używasz wersji <strong>%s</strong>.

en: The mail system is disabled.
pl_PL: System poczty jest wyłączony.

en: The package could not be installed:
pl_PL: Pakiet nie może być zainstalowany:

en: The package has been installed.
pl_PL: Pakiet został zainstalowany.

en: The package has been uninstalled.
pl_PL: Pakiet został odinstalowany.

en: The package has been updated successfully.
pl_PL: Pakiet został zaktualizowany.

en: The package was successfully installed.
pl_PL: Pakiet został zainstalowany.

en: The packages/, application/config/ and application/files/ directories must be writable by your web server.
pl_PL: Twój serwer musi mieć możliwość zapisywać w katalogach packages/, application/config/ oraz application/files/.

en: The page has been removed successfully.
pl_PL: Strona została poprawnie usunięta.

en: The recipient address of the test email has not been specified.
pl_PL: Adres odbiorcy testowego emaila nie został podany.

en: The requested file couldn't be found.
pl_PL: Nie znaleziono żądanego pliku

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
pl_PL: Tutaj zobaczysz wyniki ankiet. Dowiedz się jak odpowiadali odwiedzający Twoją stronę.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
pl_PL: Wygląda na to, że indeks wyszukiwania nie istnieje. Ten blok nie będzie funkcjonował, jeśli nie przeprowadzisz ponownej indeksacji w panelu cms.

en: The specified root path does not exist.
pl_PL: Określona ścieżka katalogu głównego nie istnieje.

en: The stack contains invalid block types.
pl_PL: Stos zawiera nieprawidłowe typy bloków.

en: The stack has been added successfully
pl_PL: Prawidłowo dodano stos

en: The stack name cannot be empty.
pl_PL: Nazwa stosu nie może być pusta.

en: The test email has been successfully sent to %s.
pl_PL: Testowa wiadomość e-mail została wysłana do %s.

en: The theme file %1$s does not defines the class %2$s
pl_PL: Plik szablonu %1$s nie definiuje klasy %2$s

en: The theme file %1$s should define a %2$s class that extends the class %3$s
pl_PL: Plik szablonu %1$s powinien definiować klasę %2$s, która rozszerza klasę %3$s

en: The thumbnail you requested was not included in the available thumbnails, is your source image smaller than the thumbnail?
pl_PL: Miniatura, której zarządałeś nie została znaleziona wśród dostępnych miniature, czy obrazek źródłowy jest mniejszy niż miniatura?

en: The token you provided doesn't appear to be valid, please paste the url exactly as it appears in the email.
pl_PL: Ech, token, który podałeś wygląda na nieprawidłowy, proszę wkleić url dokładnie tak, jak jest podany w e-mailu, zgoda?

en: The translations have been exported to file and will be used by the website.
pl_PL: Tłumaczenie zostało eksportowane do pliku i może być użyte na stronie.

en: The two passwords provided do not match.
pl_PL: Wprowadzone hasła nie pasują do siebie.

en: The username %s already exists. Please choose another
pl_PL: Nazwa użytkownika %s jest zajęta. Wybierz inną

en: The username '%s' already exists. Please choose another
pl_PL: Użytkownik '%s' już istnieje. Proszę wybrać inny

en: Theme
pl_PL: Szablon

en: Theme CSS Cache.
pl_PL: Bufor CSS szablonu.

en: Theme activated. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
pl_PL: Szablon aktywowany. Możesz automatycznie utworzyć szablony stron z plików umieszczonych w twoim motywie, używając poniższego formularza.

en: Theme and page type updated successfully.
pl_PL: Layout i typ strony zaktualizowany poprawnie.

en: Theme installed. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
pl_PL: Szablon zainstalowany. Możesz automatycznie utworzyć szablony stron z plików umieszczonych w twoim motywie, używając poniższego formularza.

en: Theme uninstalled.
pl_PL: Szablon odinstalowany.

en: Themes
pl_PL: Szablony

en: Themes Available to Install
pl_PL: Szablony dostępne do instalacji

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
pl_PL: Szablony zmieniają ogólny wygląd strony. Aktywowanie motywu będzie miało zastosowanie do każdej strony w witrynie. Podgląd pozwala zobaczyć, jak będzie wyglądać strona, gdy nowy motyw zostanie zastosowany. Możesz też tutaj dostosować pewne element strony, jeżeli szablon na to pozwala.

en: Then this:
pl_PL: Wtedy to:

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
pl_PL: Następnie, upewnij się, że adres URL jest zaplanowany do uruchomienia często, jak np. co 3-5 minut:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
pl_PL: Istnieją %s tabele w tej bazie danych. concrete5 musi być zainstalowany w  pustej bazie danych.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
pl_PL: W tej chwili są/jest dostępne/ych <strong>%s</strong> aktualizacje/i.

en: There are no Community Points Rating Types installed.
pl_PL: Nie ma zainstalowanych żadnych społecznościowych punktowych typów oceniania.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
pl_PL: Nie ma dostępnych atrybutów oczekujących na instalację.

en: There are no available forms in your site.
pl_PL: Nie ma dostępnych formularzy na twojej stronie.

en: There are no drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
pl_PL: Nie ma żadnych szkiców. <a href="%s"> Odwiedź Szkicownik &gt;</a>

en: There are no files in this set.
pl_PL: Nie ma plików w tym zestawie.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
pl_PL: Nie ma maili do importowania. Zaimportuj maile z kont użytkowników dla nowych wiadomości i uruchom akcje dla tych wiadomości.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
pl_PL: Nie ma takiego rodzaju stron dodanych do serwisu. Jeżeli byłyby to mógłbyś wybrać na których stronach ten blok ma się pojawić.

en: There are no templates in this file.
pl_PL: W tym pliku nie ma  szablonów.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
pl_PL: Występują problemy ze środowiskiem instalacji. Popraw je i kliknij przycisk poniżej, żeby ponownie uruchomić przedistalacyjne testy.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
pl_PL: W tej chwili dostępna jest <strong>1</strong> aktualizacja.

en: There is nothing currently waiting for you.
pl_PL: Nic obecnie nie oczekuje na Ciebie.

en: There was a database error, try again.
pl_PL: Błąd bazy danych, spróbuj ponownie.

en: There was a problem processing your email.
pl_PL: Wystąpił problem podczas przetwarzania twojej poczty.

en: There was an error downloading %s
pl_PL: Wystąpił błąd podczas ściągania %s

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
pl_PL: Podczas próby przywracania bazy danych wystąpił błąd. Problem dotyczy: %s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
pl_PL: Podczas próby przywracania bazy danych wystąpił błąd. Plik był pusty.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
pl_PL: Wynik nie znaleziony. Proszę spróbować inne słowa kluczowe lub frazę.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
pl_PL: Błędy te są najczęściej związane z niekompatybilnymi dodatkami, należy uaktualnić wszystkie dodatki i ponownie uruchomić ten skrypt aby zakończyć przetwarzanie danych.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
pl_PL: Te skrypty wyłapują maile dochodzące do twojej strony. Dodatki concrete5 takie jak "discussion forum" dołączą te emaile do postów, jeżeli będą pasowały, tworząc nowe strony zawierające wiadomośc jako odpowiedź

en: This %s has been marked for deletion.
pl_PL: Ten %s został oznaczony do usunięcia.

en: This Page
pl_PL: Ta strona

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
pl_PL: To konto nie zostało jeszcze zweryfikowane. Proszę sprawdzić email przypisany do tego konta i podąrzać za linkiem umieszczonym w treści wiadomości.

en: This account may be managed directly at
pl_PL: To konto może być zarządzane bezpośrednio w

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
pl_PL: Tego działania <strong>nie można cofnąć</strong>. Jesteś pewien?

en: This area is full!
pl_PL: Ten obszar jest pełny!

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
pl_PL: Ten zestaw atrybutów jest zablokowany. Nie może zostać usunięty, ani jego identyfikator nie może zostać zmieniony.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
pl_PL: Ten zestaw atrybutów jest zabezpieczony. To oznacza, że został dodany przez paczkę i nie może być usunięty ręcznie.

en: This authentication type does not require any customization.
pl_PL: Ten typ uwierzytelniania nie wymaga żadnej formy dostosowywania.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
pl_PL: Takie zachowanie jest zazwyczaj wskazaniem, że ktoś spamuje witrynę, warto bliżej przyjrzeć się tej aktywności użytkowników i ewentualnie wyłączyć lub usunąć konto użytkownika.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
pl_PL: Ten blok tworzy linki do odpowiednich stron na tym samym poziomie co obecna strona. Możesz ustalić etykietę dla każdego linku oraz wybrać, czy mają się wyświetlać strzałki, czy nie. Pętla wyświetli pierwszą stronę po dotarciu do ostatniej.

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
pl_PL: Ten blok jest aliasem Strony Standardowej. Edycja w tym miejscu odzieli go, tak, że ewentualne późniejsze zmiany Strony Standardowej nie odniosą skutku w tym bloku.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
pl_PL: Ten blok jest umieszczony w obszarze globalnym. Wszelkie zmiany będą widoczne wszędzie, gdzie znajduje się ten obszar.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
pl_PL: Ten typ bloku jest wewnętrznym. Nie może być odinstalowany.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
pl_PL: Ten blok został skopiowany z innego miejsca. Jeśli dokonasz zmian, stanie się niezależnym elementem.

en: This can be useful when working with a block programmatically. This is rarely used or needed.
pl_PL: Może to być przydatne podczas pracy z blokiem podczas programowania. To jest rzadko używane lub potrzebne.

en: This cannot be undone.
pl_PL: Tego nie da się cofnąć.

en: This conversation does not allow file attachments.
pl_PL: Te komentarze nie zezwalają na załączanie plików.

en: This email address has been validated! You may now access the features of this site.
pl_PL: Adres e-mail został potwierdzony! Teraz możesz już korzystać swobodnie z dostępnych funkcji strony.

en: This file requires a password to download.
pl_PL: Do pobrania tego pliku wymagane jest hasło.

en: This group is a badge.
pl_PL: Ta grupa jest odznaką.

en: This group is automatically entered.
pl_PL: Ta grupa jest automatycznie wprowadzana.

en: This has not been implemented in 5.7
pl_PL: To nie zostało włączone do 5.7

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
pl_PL: To jest obszar globalny. Treść, którą tu dodasz będzie widoczna na wszystkich stronach, które posiadają ten obszar.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
pl_PL: To jest globalny schowek. Edytując go zmieniasz treść na wszystkich podstronach, na których się znajduje.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
pl_PL: To jest lista wszystkich plików znalezionych w lokalizacji formularzy zewnętrznych: %s

en: This is a single page. It does not have a page template.
pl_PL: Jest to Strona pojedyncza. Nie posiada szablonu strony.

en: This is a single page. It does not have a page type.
pl_PL: Jest to Strona pojedyncza. Nie posiada typu strony.

en: This is a test message.
pl_PL: To jest wiadomość testowa.

en: This is an internal block type.
pl_PL: To jest blok wewnętrzny.

en: This is an un-published draft.
pl_PL: To jest nieopublikowany project.

en: This is just an example of how a custom form works.
pl_PL: To jest tylko przykład jak działa zewnętrzny formularz.

en: This is the approved page version.
pl_PL: To jest zatwierdzona wersja strony

en: This is usually the date the page is created. It can be changed from the page attributes panel.
pl_PL: To jest przeważnie data utworzenia strony. Może być zmieniona z panelu Atrybutów strony.

en: This is your list of page types. Click any of them to add a page.
pl_PL: To jest lista typów stron. Kliknij na którąkolwiek aby dodać podstronę.

en: This is your sitemap. Use it to easily navigate your site.
pl_PL: To jest Twoja mapa witryny. Użyj jej to łatwiejszej nawigacji po Twojej stronie.

en: This job cannot be uninstalled.
pl_PL: To zadanie nie może zostać odinstalowane.

en: This language/region combination already exists.
pl_PL: To kombinacja języka/regionu już istnieje.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
pl_PL: Ta część układu nie może zostać przeniesiona dalej w tym kierunku.

en: This message has been deleted.
pl_PL: Ta wiadomość została usunięta.

en: This message has been flagged as spam.
pl_PL: Ta wiadomość została oznaczona jako spam.

en: This message is queued for approval.
pl_PL: Ta wiadomość jest w kolejce do zatwierdzenia.

en: This package is corrupted. Make sure it has a valid controller.php file and that it has been updated for concrete5.7 and later.
pl_PL: Ta paczka jest uszkodzona. Upewnij się, ze ma poprawny plik controller.php i że jest dostosowana co concrete5.7 i póżniejszych.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
pl_PL: Ta paczka nie jest dostępna dla tej wersji concrete5. Skontaktuj się z twórcą tej paczki w celu uzyskania więcej informacji.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
pl_PL: Ta paczka wymaga concrete5 w wersji %s lub wyższej.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
pl_PL: Strona ta <strong>może</strong> występować w buforze strony.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
pl_PL: Ta strona istnieje w buforze pełnej strony. Wygasa %s.

en: This page has been purged from the full page cache.
pl_PL: Strona została oczyszczona z buforowania pełnej strony.

en: This page inherits its permissions from:
pl_PL: Ta strona przejęła uprawnienia od:

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
pl_PL: Ta strona jest aliasem strony, która właściwie ukazuje się gdzie indziej.

en: This page is newer than what appears to visitors on your live site.
pl_PL: Ta strona jest nowsza niż to, co widzą zwykli odwiedzający.

en: This page is not currently in the full page cache.
pl_PL: Ta strona nie jest obecnie w buforze pełnej strony.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
pl_PL: Ta strona oczekuje na przeniesienie pod <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page must always be available from at least one URL. This is that URL.
pl_PL: Ta strona musi być zawsze dostępna pod minimum jednym adresem URL. To jest ten adres.

en: This page template is not a valid template for this page type.
pl_PL: Ten szablon strony nie jest poprawny dla tego typu strony.

en: This page will be published beneath "%s."
pl_PL: Ta strona zostanie opublikowana pod "%s."

en: This page will be published beneath <a href="%s">%s</a>.
pl_PL: Ta strona zostanie opublikowana pod <a href="%s">%s</a>.

en: This permission key cannot start a workflow.
pl_PL: Uprawnienia nie pozwalają na stworzenie nowego Przepływu Pracy.

en: This request took too long.
pl_PL: To zapytanie trwało zbyt długo

en: This site is currently down for maintenance.
pl_PL: Ta strona jest wyłączona w celach konserwacji.

en: This social link already exists.
pl_PL: Ten link społecznościowy już istnieje.

en: This theme is currently active on your site.
pl_PL: Ten szablon jest aktualnie aktywny na twojej stronie.

en: This user hasn't won any badges.
pl_PL: Ten użytkownik nie zdobył żadnych odznak.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
pl_PL: Ten użytkownik jest nieaktywny. Proszę skontaktować się z nami.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
pl_PL: To wyczyści całkowicie twoją stronę główną, usunie wszystkie wrzucone pliki i wszystkie podstrony. To całkowicie zresetuje twoją stronę i wszystkie dane zostaną bezpowrotnie utracone.

en: This will end your current session and sign you in as %s
pl_PL: Będzie to koniec bieżącej sesji i zaloguje cię jako %s

en: This will remove %s child page. | This will remove %s child pages.
pl_PL[0]: To usunie %s podstronę.
pl_PL[1]: To usunie %s podstrony.
pl_PL[2]: To usunie %s podstron.

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
pl_PL: To usunie wszystkie składniki bloku %s. Tej operacji nie będzie można cofnąć. Jesteś pewien?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
pl_PL: To będzie traktowało zadanie jakby to było dowolne inne zadanie concrete5. Zadanie zostanie wykonane raz w całości.

en: Thought you'd enjoy this article.
pl_PL: Pomyśleliśmy, że spodoba się tobie ten artykuł.

en: Threaded
pl_PL: Wątki

en: Through Cron
pl_PL: Poprzez Cron

en: Thumbnail
pl_PL: Miniatura

en: Thumbnail Images
pl_PL: Miniaturki

en: Thumbnail type added.
pl_PL: Typ miniatury został dodany.

en: Thumbnail type removed.
pl_PL: Typ miniatury został usunięty.

en: Thumbnail type updated.
pl_PL: Typ miniatury został zaktualizowany.

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Detail Thumbnails
pl_PL: Miniatury szczegółów Menadżera plików

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Thumbnails
pl_PL: Miniatury Menadżera plików

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Large Image
pl_PL: Duży obrazek

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Medium Image
pl_PL: Średni obrazek

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Small Image
pl_PL: Mały obrazek

en: Thumbnails
pl_PL: Miniatury

en: Thursday
pl_PL: Czwartek

en: Time Settings
pl_PL: Ustawienia czasowe

en: Time Zone
pl_PL: Strefa czasowa

en: Time elapsed since post.
pl_PL: Czas, który upłynął od wysłania wiadomości.

en: Time zone saved successfully.
pl_PL: Poprawnie zapisano strefę czasową.

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
pl_PL: Czasowy dostęp dla gości uaktualniony pomyślnie.

en: Times Run
pl_PL: Wykonaj razy

en: Timezone
pl_PL: Strefa czasowa

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Title Caps
pl_PL: Tytuł wielkie litery

en: Title Caps Bold
pl_PL: Tytuł wielkie litery pogrubione

en: Title Text
pl_PL: Tytuł

en: Title Thin
pl_PL: Tytuł Cienki

en: Title of Page List
pl_PL: Tytuł Listy stron

en: To
pl_PL: Do

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
pl_PL: Aby zacząć tworzyć formularz, wpisz pytanie w pole tekstowe oraz wybierz odpowiedzi, które będą dostępne. Możesz wybrać, czy pola są wymagane.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
pl_PL: Aby wyłączyć wiadomości w przyszłości, zmień ustawienia profilu w: %s

en: To disallow everything other than whitelist: %s.
pl_PL: Aby zabronić wszystkiego innego niż na białej liście: % s.

en: To install concrete5, please fill out the form below.
pl_PL: By zainstalować concrete5, proszę wypełnij poniższy formularz.

en: To install the package manually:
pl_PL: Aby zainstalować pakiet ręcznie:

en: To proceed with the upgrade, click below.
pl_PL: Aby kontynuować aktualizację, kliknij poniżej.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
pl_PL: Aby uruchomić wszystkie zadania w zestawie zadań <a href="%s">%s</a>, zaplanuj ten adres URL przy użyciu cron lub podobnego systemu:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
pl_PL: Aby uruchomić wszystkie zadania w tym zestawie zadań, zaplanuj ten adres URL przy użyciu cron lub podobnego systemu:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
pl_PL: Aby uruchomić zadanie "%s", zautomatyzuj następujący URL przy użyciu cron lub podobnego systemu:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
pl_PL: Aby użyć osobnego szablou dla przeglądarek mobilnych, określ go poniżej

en: To view this user's profile, visit: %s
pl_PL: Aby zobaczyć profil użytkownika, wejdź: %s

en: Today
pl_PL: Dzisiaj

en: Today at %s
pl_PL: Dzisiaj o %s

en: Tomorrow
pl_PL: Jutro

en: Tomorrow at %s
pl_PL: Jutro o %s

en: Too many files
pl_PL: Zbyt dużo plików

en: Topic
pl_PL: Temat

[ctx: Topic]
en: /Activities
pl_PL: /Zajęcia

[ctx: Topic]
en: /Homework
pl_PL: /Zadanie domowe

[ctx: Topic]
en: /Projects
pl_PL: /Projekty

en: Topic Archives: %s
pl_PL: Archiwa tematu: %s

en: Topic Attribute To Display
pl_PL: Atrybuty tematu do wyświetlenia

en: Topic Default Parent Node
pl_PL: Standardowy węzeł nadrzędny tematu

en: Topic List
pl_PL: Lista tematów

en: Topic Posted on %s.
pl_PL: Temat opublikowany %s.

en: Topic Tree
pl_PL: Drzewko tematów

[ctx: TopicCategoryName]
en: Reviews
pl_PL: Recenzje

[ctx: TopicName]
en: Activities
pl_PL: Zajęcia

[ctx: TopicName]
en: Books
pl_PL: Książki

[ctx: TopicName]
en: Crafts
pl_PL: Rękodzieła

[ctx: TopicName]
en: Gadgets
pl_PL: Gadżety

[ctx: TopicName]
en: Homework
pl_PL: Praca domowa

[ctx: TopicName]
en: Movies
pl_PL: Filmy

[ctx: TopicName]
en: Music
pl_PL: Muzyka

[ctx: TopicName]
en: Projects
pl_PL: Projekty

[ctx: TopicName]
en: Sports
pl_PL: Sport

[ctx: TopicName]
en: Supplies
pl_PL: Dostawy

en: Topics
pl_PL: Tematy

en: Topics Per Page
pl_PL: Tematów na stronę

en: Total Downloads
pl_PL: Suma pobrań

en: Total Logged: %s
pl_PL: Razem Zalogowani: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
pl_PL: Łącznie wiadomości z formularzy: <strong>%s</strong> (w tym <strong>%s</strong> dzisiaj). <a href="%s">Zobacz zgłoszenia z formularzy</a>.

en: Total page versions
pl_PL: Wszystkie wersje strony

en: Total pages in edit mode
pl_PL: Wszystkich stron w trybie edycji

en: Track page view statistics.
pl_PL: Śledź statystyki odsłon.

en: Tracking Codes
pl_PL: Kody dla zewnętrznych statystyk

en: Tracking code settings updated successfully.
pl_PL: Ustawienia kodów statystyk zewnętrznych zostały zapisane.

en: Translate
pl_PL: Tłumacz

en: Translate Site Interface
pl_PL: Przetłumacz interfejs witryny

en: Translation
pl_PL: Tłumaczenie

en: Trash
pl_PL: Śmietnik

en: Tree Name
pl_PL: Nazwa drzewa

en: Tree added successfully.
pl_PL: Poprawnie dodano drzewko

en: Tree deleted successfully.
pl_PL: Drzewko zostało usunięte

[ctx: TreeName]
en: Blog Entries
pl_PL: Wpisy na blogu

[ctx: TreeName]
en: Groups Tree
pl_PL: Drzewo grup

[ctx: TreeName]
en: Projects
pl_PL: Projekty

en: Tuesday
pl_PL: Wtorek

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
pl_PL: Włącza śledzenie ilości wyświetleń stron, pobierania plików i rejestracji użytkowników. Logi są wyświetlane w zapleczu CMS pod zakładką Raporty > Statystyki. Jeśli strona zacznie pracować wolniej możesz rozważyć wyłączenie statystyk i użycie alternatywnego rozwiązania dla śledzenia ruchu na stronie (np. Google Analytics).

en: Twitter Login Configuration
pl_PL: Ustawienia logowania z Twitterem

en: Twitter User
pl_PL: Użytkownik Twittera

en: Type
pl_PL: Typ

en: Type required.
pl_PL: Typ jest wymagany.

en: Type: %s
pl_PL: Typ: %s

en: Types
pl_PL: Typy

en: URL Redirection
pl_PL: Przekierowanie URL

en: URL Slug
pl_PL: Slug URL

en: URL to File
pl_PL: Adres URL do pliku

en: URLs and Redirection
pl_PL: Adresy i przekierowania

en: URLs to this Page
pl_PL: Linki do tej strony

en: Un-Map
pl_PL: Odznacz

en: Un-Subscribe
pl_PL: Anuluj subskrypcję

en: Unable to access composer settings.
pl_PL: Nie udało się dostać do ustawień Szkicownika

en: Unable to access the file manager.
pl_PL: Nie można uzyskać dostępu do managera plików.

en: Unable to add files.
pl_PL: Nie można dodać plików.

en: Unable to attach user.
pl_PL: Nie mogę dołączyć użytkownika.

en: Unable to backup old package directory to %s
pl_PL: Nie można wykonać kopii zapasowej katalogu package to %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
pl_PL: Nie można zakończyć akcji: twój adres IP został zbanowany. Proszę skontaktować się z administratorem strony w celu wyjaśnienia.

en: Unable to connect to database.
pl_PL: Nie można nawiązać połączenia z bazą danych.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
pl_PL: Nie można połączyć się ze sklepem do pobierania pozycji.

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
pl_PL: Nie można się połączyć z twoją stroną projektu. Baza danych zawiera token, którego concrete5.org nie może zweryfikować.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
pl_PL: Nie udało się skopiować katalogu %s do katalogu %s. Albo zezwolenia są ustawione błędnie, albo docelowa lokalizacja nie istnieje.

en: Unable to copy file to storage location "%s". Please check the settings for the storage location.
pl_PL: Nie można skopiować plików do lokalizacji przechowywania "%s". Proszę sprawdzić ustawienia lokalizacji przechowywania plików.

en: Unable to copy one or more files.
pl_PL: Nie można skopiować jednego lub więcej plików.

en: Unable to create backup file: %s
pl_PL: Nie można utworzyć kopii zapasowej: %s

en: Unable to delete one or more files.
pl_PL: Nie można usunąć jednego lub więcej plików.

en: Unable to delete one or more pages.
pl_PL: Nie mogę skasować jednej lub więcej stron.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
pl_PL: Nie można określic obecnej wersji Concrete5. Aktualizacja nie będzie kontynuowana.

en: Unable to find requested thumbnail
pl_PL: Nieudało się znaleźć żądanej miniatury

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
pl_PL: Nie można wygenerowania tokenu dla sklepu. Upewnij się, że allow_url_fopen jest włączone, lub że cURL jest włączony na serwerze. Jeżeli oba warunki są prawdziwe, to jest możliwe, że z jakiegoś powodu adres IP witryny może być na czarnej liście na naszym serwerze. Prosimy o kontakt wraz z podaniem adresu IP witryny, z  którym wychodzi cURL i przesłanie go pocztą elektroniczną na adres <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to get category for permission %s
pl_PL: Nie można uzyskać kategorii dla uprawnień %s

en: Unable to get contents of incoming/ directory
pl_PL: Nie mogę pobrać treści z katalogu incoming/

en: Unable to get information about this product.
pl_PL: Nie można pobrać informacji o tym produkcie.

en: Unable to get permission key for %s
pl_PL: Nie mogę otrzymać klucza uprawnienia dla %s

en: Unable to install %s. Please check that this package has been updated for 5.7.
pl_PL: Nie mogę zainstalować %s.  Upewnij się, że ta paczka jest zaktualizowana dla 5.7.

en: Unable to install database: %s
pl_PL: Nie można zainstalować bazy danych: %s

en: Unable to load block into composer. You must edit this content from within the context of the page.
pl_PL: Nie można załadować bloku w kompozytorze. Musisz edytować tę treść z poziomu edycji strony.

en: Unable to load environment info
pl_PL: Nie można załadować informacji o środowisku

en: Unable to load sitemap data.
pl_PL: Nie można załadować danych mapy strony.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
pl_PL: Nie można załadować danych do mapy strony. Po otrzymaniu odpowiedzi:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
pl_PL: Nie można załadować sterownika dla tego typu bloku. Być może został on przeniesiony lub usunięty.

en: Unable to locate file %s
pl_PL: Nie można znaleźć pliku %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
pl_PL: Nie mogę zlokalizować tego dodatku na concrete5.org

en: Unable to open config/app.php for writing.
pl_PL: Nie mogę otworzyć do zapisu pliku confab/app.php.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
pl_PL: Nie można otworzyć config/site_user.php aby zapisać.

en: Unable to parse news response.
pl_PL: Nie można zanalizować odpowiedzi nowości.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
pl_PL: Nie udało się przetworzyć e-maila. Sprawdź, czy twój e-mail zawiera skrót walidacji przedstwaiony we wiadomości oryginalnej.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
pl_PL: Nie udało się przetworzyć prywatnej wiadomości. Sprawdź, czy twój e-mail zawiera skrót walidacji przedstwaiony we wiadomości oryginalnej. Twoja prywatna wiadomość nie została dostarczona.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
pl_PL: Nie można pobrać obiektu bloku. Jeśli ten blok został przeniesiony, odśwież stronę.

en: Unable to retrieve software from update server.
pl_PL: Nie można pobrać oprogramowania z serwera aktualizacji.

en: Unable to search file sets.
pl_PL: Niemożliwe było przeszukanie zestawu plików

en: Unable to validate email
pl_PL: Nie dało się zatwierdzić emaila

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
pl_PL: Nie można zapisać do config/site.php. Musisz włączyć zapisywanie w config/site.php w celu aktualizacji w ten sposób.

en: Unapproved
pl_PL: Niezatwierdzone

en: Underline
pl_PL: Podkreślenie

en: Undo
pl_PL: Cofnij

en: Undo/Redo
pl_PL: Cofnij/Przywróć

en: Unexpected User Error
pl_PL: Niespodziewany błąd użytkownika

en: Uninstall
pl_PL: Odinstaluj

en: Uninstall Package
pl_PL: Odinstaluj paczkę

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: Unknown Error
pl_PL: Nieznany błąd

en: Unknown Job
pl_PL: Nieznane zadanie

en: Unknown Package
pl_PL: Nieznana paczka

en: Unknown User
pl_PL: Nieznany użytkownik

en: Unknown error retrieving thumbnails, please rescan this file.
pl_PL: Nieznany błąd przy przetwarzaniu miniatury, należy ponownie przeskanować ten plik.

en: Unknown mime-type: %s
pl_PL: Nieznany typ mime: %s

en: Unlink
pl_PL: Usuń link

en: Unlock Layout
pl_PL: Odblokowanie układu

en: Unmapped
pl_PL: Odznaczony

en: Unordered List
pl_PL: Lista nieuporządkowana

en: Unread
pl_PL: Nieprzeczytane

en: Unsubscribe
pl_PL: Anuluj subskrypcję

en: Until manually cleared
pl_PL: Do czasu ręcznego wyczyszczenia

en: Up
pl_PL: Góra

en: Up Label
pl_PL: Etykieta Góra

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: Update Action
pl_PL: Aktualizuj akcję

en: Update Add-On
pl_PL: Aktualizuj dodatek

en: Update Add-Ons
pl_PL: Aktualizuj dodatki

en: Update Attributes
pl_PL: Aktualizuj atrybuty

en: Update Block
pl_PL: Aktualizacja bloku

en: Update Control Set
pl_PL: Zaktualizuj zestaw kontroli

en: Update Gatherings
pl_PL: Aktualizuj Mozaikę

en: Update Group
pl_PL: Zaktualizuj grupę

en: Update Groups
pl_PL: Uaktualnij grupy

en: Update Job Set
pl_PL: Aktualizuj zestaw zadań

en: Update Jobs
pl_PL: Aktualizuj zadania

en: Update Layout
pl_PL: Zaktualizuj układ

en: Update Ready
pl_PL: Aktualizacja gotowa

en: Update Schedule
pl_PL: Aktualizuj harmonogram

en: Update Set
pl_PL: Aktualizuj zestaw

en: Update Set Details
pl_PL: Aktualizuj szczegóły zestawu

en: Update add-ons.
pl_PL: Aktualizuj dodatki.

en: Update concrete5
pl_PL: Aktualizuj concrete5

en: Update concrete5.
pl_PL: Aktualizuj concrete5.

en: Update your installed packages.
pl_PL: Aktualizuj zainstalowane paczki

en: Updated
pl_PL: Zaktualizowane

en: Updated Banned Words.
pl_PL: Zaktualizowano zakazane słowa.

en: Updated conversations settings.
pl_PL: Ustawiwienia rozmów zaktualizowane.

en: Upgrade
pl_PL: Aktualizuj

en: Upgrade Notices
pl_PL: Zaktualiowano informacje

en: Upgrade concrete5
pl_PL: Uaktualnij concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
pl_PL: Aktualizacja <b>%s</b> zakończona sukcesem!

en: Upgrading from <b>%s</b>
pl_PL: Aktualizacja z <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
pl_PL: Aktualizacja do <b>%s</b>

en: Upload
pl_PL: Dodaj

en: Upload Complete
pl_PL: Wysyłanie zakończone

en: Upload Complete.
pl_PL: Wysyłanie zakończone.

en: Upload Failed
pl_PL: Przesyłanie nie powiodło się

en: Upload Files
pl_PL: Prześlij pliki

en: Upload Progress
pl_PL: Postęp ładowania

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
pl_PL: Ustal obrazek, który będzie pojawiał się w pasku adresu przy nazwie Twojej strony.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
pl_PL: Wyślij i rozpakuj pakiet na swoim serwerze internetowym. Umieść rozpakowane pliki w folderze packages w folderze głównym instalacji concrete5.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
pl_PL: Uploaduj, wyszukaj, przemieść oraz zmień pliki których używasz na swojej stronie. Zmień właściwości i wykonaj podstawowe zadania edycji zdjęć.

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
pl_PL: Załadowany plik jest zbyt duży. Aktualnie maksymalna wielkość pliku to %s

en: Uppercase
pl_PL: Wielka litera

en: Usage Count
pl_PL: Używane:

en: Usage Count on Active Pages
pl_PL: Licznik użycia na aktywnych stronach

en: Use Different Link than Page Name
pl_PL: Użyj innego linku niż Nazwa Strony

en: Use Encryption
pl_PL: Użyj szyfrowania

en: Use Site Default.
pl_PL: Uzyj domyślnych dla strony.

en: Use emails for login
pl_PL: Do logowania używaj e-maili

en: Use global setting - %s
pl_PL: Użyj ustawień globalnych - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
pl_PL: Użyj obrazka z <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a>, jeżeli użytkownik nie uploadował żadnego Avataru.

en: Use the form below to create your page. You can also preview your page in edit mode at any time.
pl_PL: Użyj formularza poniżej, żeby utworzyć stronę. Możesz także w dowolnym momencie wyświetlić podgląd strony w trybie edycji.

en: Use the toolbar
pl_PL: Użyj paska narzędzi

en: Use this menu to edit a block's contents, change its display, or remove it entirely.
pl_PL: Użyj tego menu do edycji bloków, zmiany wyświetlania lub usunięcia.

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: User Attribute Created.
pl_PL: Atrybut użytkownika utworzony.

en: User Attribute Deleted.
pl_PL: Atrybut użytkownika usunięty.

en: User Attribute Options
pl_PL: Opcje atrybutów użytkownika

en: User Attribute Updated.
pl_PL: Atrybut użytkownika zaktualizowany.

en: User Avatar
pl_PL: Avatar użytkownika

en: User Groups
pl_PL: Grupy użytkowników

en: User Name
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: User Permissions
pl_PL: Zezwolenia użytkownika

en: User Point Entry Deleted
pl_PL: Wpis Punktu Uzytkownika został usunięty

en: User Point Entry Saved
pl_PL: Wpis Punktu Użytkownika zapisany

en: User Profile
pl_PL: Profil użytkownika

en: User Registrations
pl_PL: Rejestracje użytkowników

en: User Required
pl_PL: Wymagany użytkownik

en: User Settings saved.
pl_PL: Ustawienia użytkownika zapisane

en: User Submissions
pl_PL: Wnioski użytkownika

en: User activated successfully.
pl_PL: Użytkownik został aktywowany.

en: User created successfully.
pl_PL: Użytkownik został utworzony.

en: User deactivated successfully.
pl_PL: Użytkownik został dezaktywowany.

en: User deleted successfully.
pl_PL: Użytkownik usunięty.

en: User is not registered. Check your authentication controller.
pl_PL: Użytkownik nie jest zarejestrowany. Sprawdź konroler uwierzytelniania.

en: User search columns saved successfully.
pl_PL: Kolumny wyszukiwania użytkownika zapisane pomyślnie.

en: User time zones have been disabled.
pl_PL: Strefa czasowa użytkownika wyłączona.

en: User time zones have been enabled
pl_PL: Strefa czasowa użytkownika włączona.

en: User time zones have been saved.
pl_PL: Strefa czasowa użytkownika została zapisana.

en: User/Group Added
pl_PL: Użytkownik/Grupa dodana.

en: User/Group Removed
pl_PL: Użytkownik/Grupa usunięta.

en: User: %s (ID %s)
pl_PL: Użytkownik: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
pl_PL: Użytkownik: %s próbował wysłać więcej niż %s wiadomości w ciągu %s minut

en: Username
pl_PL: Użytkownik

en: Username or Email
pl_PL: Nazwa użytkownika albo e-mail

en: Username saved successfully.
pl_PL: Nazwa użytkownika została zapisana.

en: Users
pl_PL: Użytkownicy

en: Users updated successfully.
pl_PL: Uzytkownicy zostali zaktualizowani.

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
pl_PL: Użytkownicy mający dostęp do plików za pośrednictwem managera plików nie będą widzieć monitu o hasło.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
pl_PL: Użytkoniwcy, którzy nie podlegają masowemu dezaktywowaniu, zostali usunięci z listy

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
pl_PL: Użytkoniwcy, którzy nie podlegają masowemu usunięciu, zostali usunięci z listy

en: Validate Email Address
pl_PL: Sprawdź adres email

en: Values
pl_PL: Wartości

en: Version
pl_PL: Wersja

en: Version %d
pl_PL: Wersja %d

en: Version %s
pl_PL: Wersja %s

en: Version %s approved successfully
pl_PL: Wersja %s została zatwierdzona

en: Version %s copied successfully. New version is %s.
pl_PL: Wersja %s została skopiowana. Nowa wersja jest %s.

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
pl_PL: Wersja %s strony <a href="%s">%s</a> zgłoszona do zatwierdzenia.

en: Version Comments
pl_PL: Komentarz do wersji

en: Version History
pl_PL: Historia wersji

en: Version: %s
pl_PL: Wersja: %s

en: Versions
pl_PL: Wersje

en: Vertical Position
pl_PL: Pozycja pionowa

en: Video Embed Code or Youtube/Vimeo Link
pl_PL: Osadź kod video z Youtube/Vimeo

en: Video Files
pl_PL: Pliki wideo

en: Video Placeholder Image
pl_PL: Obraz zastępczy wideo

en: Video Player
pl_PL: Odtwarzacz video

en: View
pl_PL: Zobacz

en: View All
pl_PL: Zobacz wszystkie

en: View As
pl_PL: Zobacz jako

en: View Conversation
pl_PL: Zobacz rozmowę

en: View Full Release Notes
pl_PL: Zobacz pełne informacje o wydaniu

en: View Full Results
pl_PL: Wyświetl pełne wyniki

en: View Global Areas
pl_PL: Wyświetl przestrzenie globalne

en: View Pending Permissions
pl_PL: Pokaż oczekujące uprawnienia

en: View Profile
pl_PL: Zobacz profil

en: View Public Profile
pl_PL: Zobacz Profil publiczny

en: View Responses
pl_PL: Pokaż wiadomości

en: View Stacks
pl_PL: Wyświetl stosy

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
pl_PL: Zobacz listę błędów napotkanych przez twoją wtrynę oraz wychodzące maile z Twojej strony.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
pl_PL: Pokazuje pojedynczy fragment witryny. Przydatne do pracy z dużymi witryn i złożonymi strukturami stron.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
pl_PL: Podejrzyj i zmień, które typy plików mogą zostać wysłane przez użytkownika do Twojego menadżera plików

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
pl_PL: Wyświetlanie i zmiana struktury witryny. Kliknij stronę, aby zobaczyć dostępne działania. Można kontrolować dostęp lub usunąć stronę. Kliknij i przeciągnij stronę, aby zmienić jej położenie na mapie strony.

en: View as User
pl_PL: Zobacz jako Użytkownik

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
pl_PL: Zobacz dostępne tłumaczenia dla zaplecza CMS oraz interfejsu strony.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
pl_PL: Pokazuje treść stworzoną za pomocą szkicownika, która nie została jeszcze opublikowana

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MySQL errors returned as your site runs.
pl_PL: Wyświetl wiadomości, które wysyła witryna, jak również błędy PHP i MySQL zwrócone podczas działania witryny.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
pl_PL: Zobacz wykresy, które ukazują aktualne dane na temat tranferu na stronie, rejestracji, utworzenia stron oraz pobranych plików.

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
pl_PL: Zobacz informacje na temat konfiguracji Twojej strony concrete5, zarówno ze specyfikacją hostingu, którego używasz.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
pl_PL: Zobacz odpowiedzi na formularze na twojej stronie. Wysłane dane formularzy są zebrane tutaj.

en: View your public user profile and the information you are sharing.
pl_PL: Zobacz Twój profil publiczny oraz informacje, które udostępniasz.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
pl_PL: Zobacz, wyszukaj, dodaj i edytuj grupy. Kliknij grupę, aby ją edytować. Grupy są przydatne do organizowania użytkowników ich uprawnień.

en: View/Edit %s
pl_PL: Wyświetl/Edytuj %s

en: View/Edit Original
pl_PL: Zobacz/Edytuj oryginał

en: Viewing
pl_PL: Oglądasz

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
pl_PL: Wyświetleń <b>%s</b> do <b>%s</b> (<b>%s</b> Razem)

en: Viewing Permissions
pl_PL: Pokaż uprawnienia

en: Visit
pl_PL: Odwiedź

en: Vote
pl_PL: Głosuj

en: Waiting for Me
pl_PL: Oczekujące na mnie

en: Want more themes?
pl_PL: Chcesz więcej szablonów?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
pl_PL: Uwaga! To jest strona systemowa. Usunięcie jej może potencjalnie uszkodzić całą Twoją stronę. Należy postępować ostrożnie.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
pl_PL: Uwaga! To jest zmiana nieodwracalna. Żadne atrybuty nie zostaną usunięte, ale nie będą już dłużej pogrupowane.

en: Warning, this cannot be undone. No groups will be deleted but they will no longer be grouped together.
pl_PL: Uwaga, to nie można cofnąć. Żadne grupy nie zostaną usunięte, ale nie będą zgrupowane razem.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
pl_PL: Uwaga, tego nie można cofnąć. Zadania nie zostaną usunięte, ale nie będą już one zgrupowane razem.

en: Warning:
pl_PL: Uwaga:

en: Watch Video
pl_PL: Oglądaj video

en: We have no record of that email address.
pl_PL: Nie posiadamy takiego adresu w bazie.

en: We were able to automatically update .htaccess file.
pl_PL: Byliśmy w stanie zaktualizować plik .htaccess.

en: Web Address
pl_PL: Adres internetowy

en: Web Page
pl_PL: Strona

en: Website
pl_PL: Strona

en: Website Registration Notification
pl_PL: Powiadomienie o rejestracja na stronie

en: Wednesday
pl_PL: Środa

en: Weeks
pl_PL: Tygodnie

en: Welcome Back
pl_PL: Witaj ponownie

en: Welcome to
pl_PL: Witamy w

en: Welcome to concrete5
pl_PL: Witamy w concrete5

en: What do you wish to do?
pl_PL: Co chciałbyś zrobić?

en: What would you like to write?
pl_PL: Co chcesz napisać?

en: When a user registers.
pl_PL: Kiedy użytkownik się rejestruje.

en: When a user signs in.
pl_PL: Gdy użytkownik loguje się.

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
pl_PL: Kiedy ludzie przeglądają stronę. (to się uruchamia po głównym renderowania zapytania strony.)

en: When should guests be able to view this block?
pl_PL: Kiedy goście mogą zobaczyć ten blok

en: When the "Check Automated Groups" Job runs.
pl_PL: Gdy zadanie "Sprawdź grupy zautomatyzowane" zostanie włączone.

en: When you're done editing you can Save Changes for other editors to see, or Publish Changes to make your changes live immediately.
pl_PL: Kiedy zakończysz tryb edycji, możesz zapisać zmiany dla innych użytkowników, lub opublikować zmiany w celu ich zatwierdzenia.

en: Where does this page live on the site?
pl_PL: Gdzie ta strona istnieje w witrynie?

en: Where will this page live on the site?
pl_PL: Gdzie ta strona będzie istaniała w witrynie?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
pl_PL: Biała lista: Zaznaczone obszary są jedynymi indeksowanymi obszarami.

en: Who can add what?
pl_PL: Kto może co dodawać?

en: Who can assign what?
pl_PL: Kto może co przydzielić?

en: Who can edit this page?
pl_PL: Kto może edytować stronę?

en: Who can edit what?
pl_PL: Kto może co edytować

en: Who can set what?
pl_PL: Kto może co ustawić ?

en: Who can view this page?
pl_PL: Kto może oglądać stronę?

en: Who can view what?
pl_PL: Kto może co zobaczyć?

en: Who can't add what?
pl_PL: Kto nie może czegoś dodawać?

en: Who can't assign what?
pl_PL: Kto nie może czegoś przydzielić?

en: Who can't edit what?
pl_PL: Kto nie może czego edytować?

en: Who can't set what?
pl_PL: Kto nie może czegoś przypisać?

en: Who can't view what?
pl_PL: Kto nie może czegoś zobaczyć?

en: Who gets access to this permission?
pl_PL: Kto otrzyma dostęp do tego uprawnienia?

en: Whole world at a glance.
pl_PL: Cały świat w pigułce.

en: Width
pl_PL: Szerokość

en: Width must be greater than zero.
pl_PL: Szerokość musi być większa od zera.

en: Windows 8 Thumbnail
pl_PL: Miniatura dla Windows 8

en: Windows 8 icon removed successfully.
pl_PL: Ikona Windows 8 została usunięta.

en: Windows 8 icon updated successfully.
pl_PL: Ikona Windows 8 została zaktualizowana.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
pl_PL: Płytka ekranu startowego Windows 8 powinna mieć rozmiar 144x144 piksele i format .png.

en: With this setting enabled, users may specify their own time zone in their user profile, and content timestamps will be adjusted accordingly. Without this setting enabled, content timestamps appear in server time.
pl_PL: Po włączeniu tego ustawienia, użytkownicy mogą ustalić strefy czasowe  w swoim profile i oznaczenia czasu w treści będą odpowiednio dostosowane. Jeśli tego nie włączysz, oznaczenia czasowe w treści będą się wyświetlały wg strefy czasowej serwera.

en: Won a Badge
pl_PL: Uzyskał odznakę

en: Won the <strong>%s</strong> Badge
pl_PL: Uzyskał odznakę <strong>%s</strong>

en: Woops!
pl_PL: Ups!

en: Word
pl_PL: Słowo

en: Workflow
pl_PL: Przepływ pracy

en: Workflow Access
pl_PL: Dostęp do przepływu pracy

en: Workflow Basics
pl_PL: Podstawowy

en: Workflow List
pl_PL: Lista przepływów prac

en: Workflow Notification
pl_PL: Powiadomienia Przepływu Pracy

en: Workflow Options saved.
pl_PL: Opcje Przepływu Pracy zapisane.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
pl_PL: Przepływ pracy stworzony pomyślnie. Możesz teraz modyfikować jego właściwości.

en: Workflow deleted successfully.
pl_PL: Przepływ Pracy usunięty pomyślnie

en: Workflow types
pl_PL: Typy przepływów pracy

en: Workflow updated.
pl_PL: Przepływ pracy zaktualizowany.

en: Workflow with that name already exists.
pl_PL: Przepływ pracy z taką samą nazwą już istnieje.

en: Wrapper for static pages.
pl_PL: Przestrzeń dla stron statycznych.

en: Writable Files and Configuration Directories
pl_PL: Nadpisywalne pliki oraz konfiguracja folderów

en: XML Support
pl_PL: Wsparcie XML

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Yes, display only a sub-set of messages at a time.
pl_PL: Tak, wyświetl wyłącznie jeden zestaw wiadomości na raz

en: Yes, include this page type in Composer.
pl_PL: Tak, włącz ten typ strony do Szkicownika.

en: Yes, make this the default storage location for new files.
pl_PL: Tak, niech to będzie domyślna lokalizacja przechowywania dla nowych plików.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
pl_PL: Tak, usuń katalog paczki z katalogów instalacyjnych.

en: Yes, require this form element
pl_PL: Tak, wymagaj tego elementu formularza

en: Yes, this conversation accepts messages and replies.
pl_PL: Tak, ta rozmowa zezwala na wiadomości I odpowiedzi.

en: Yes, this conversation is open and new topics can be posted.
pl_PL: Tak, ta rozmowa jest otwarta i nowe tematy mogą być dodawane.

en: Yes, this gathering can be posted to the front-end.
pl_PL: Tak, ta mozaika może być opublikowana na front-end.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
pl_PL: Tak. Podmień zawartość strony zawartością, która jest w tej paczce.

en: Yesterday
pl_PL: Wczoraj

en: Yesterday at %s
pl_PL: Wczoraj o %s

en: You Won a Badge!
pl_PL: Wygrałeś odznakę!

en: You are currently logged in as <strong>%s</strong>
pl_PL: Jesteś aktualnie zalogowany jako <strong>%s</strong>

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
pl_PL: Jesteś zalogowany jako <strong>%s</strong>. Zalogowałeś się <strong>%s</strong>.

en: You are not allowed to access this page.
pl_PL: Nie jesteś uprawniony do odwiedzenia tej strony

en: You are not authorized to access this page.
pl_PL: Nie masz uprawnień żeby dostać się na tą stronę.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
pl_PL: Zostałeś zarejestrowany, ale administrator strony musi sprawdzić twoje konto. Nie będziesz mógł się zalogować dopóki konto nie zostanie zaakceptowane.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
pl_PL: Zostałeś zarejestrowany ale musisz potwierdzić swój adres email. Niektóre lub wszystkie funkcje na tej stronie będą ograniczone, dopóki tego nie wykonasz.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
pl_PL: Możesz ściągnąć szablony i inne dodatki ze sklepu concrete5.

en: You can specify page name, page location and attributes from the <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Page Compose interface</a>.
pl_PL: Możesz określić nazwę strony, położenie strony i atrybuty z <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">interfejsu Szkicownika Strony</a> .

en: You cannot access conversation permissions.
pl_PL: Nie można uzyskać dostępu do uprawnień rozmów

en: You cannot access task permissions.
pl_PL: Nie masz dostępu do uprawnień zadań

en: You cannot access these permissions.
pl_PL: Nie masz do tego odpowiednich uprawnień.

en: You cannot assign this page to itself.
pl_PL: Nie można przypisać tej strony do samej siebie.

en: You cannot delete the default Job set.
pl_PL: Nie można usunąć domyślnego zestawu zadań.

en: You cannot move or copy the source page(s).
pl_PL: Nie możesz przenieść, bądź skopiować stron źródłowych.

en: You cannot view the source page(s).
pl_PL: Nie możesz wyświetlać strony źródłowej (stron źródłowych).

en: You do not have access to add a message to this conversation.
pl_PL: Nie masz dostępu, żeby dodać wiadomość do tej rozmowy.

en: You do not have access to add any page types beneath the selected page.
pl_PL: Nie masz dostępu do dodawania jakichkolwiek typów stron pod wybraną stroną.

en: You do not have access to approve this stack.
pl_PL: Nie masz uprawnień do zatwierdzenia tego stosu.

en: You do not have access to delete this page type.
pl_PL: Nie masz dostępu do usunięcia tego typu strony.

en: You do not have access to delete this stack.
pl_PL: Nie masz dostępu do usunięcia tego stosu

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
pl_PL: Nie masz dostępu do pobierania tematów lub dodatków ze sklepu.

en: You do not have access to edit this group.
pl_PL: Nie masz dostępu do edytowania tej grupy.

en: You do not have access to edit this message.
pl_PL: Nie możesz edytować tej wiadomości.

en: You do not have access to edit this page type permissions.
pl_PL: Nie masz dostępu do edycji uprawnień tego typu strony.

en: You do not have access to edit this page type.
pl_PL: Nie możesz edytować tego Typu Strony.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
pl_PL: Nie masz dostępu do mapy strony w panelu cms.

en: You do not have access to the file manager.
pl_PL: Nie masz dostępu do menadżera plików.

en: You do not have access to the group search.
pl_PL: Nie masz dostępu do wyszukiwarki grup.

en: You do not have access to the sitemap.
pl_PL: Nie masz dostępu do mapy strony.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
pl_PL: Nie masz uprawnień do wyszukiwania użytkowników. Ustawienia można zmienić w sekcji dostęp w ustawieniach strony w panelu cms.

en: You do not have any page types.
pl_PL: Nie masz żadnych typów stron.

en: You do not have group search permissions.
pl_PL: Nie posiadasz uprawnień do przeszukiwania listy grup.

en: You do not have permission to add a group beneath %s
pl_PL: Nie masz uprawnień do dodawania grupy pod %s

en: You do not have permission to add a page of this type.
pl_PL: Nie masz uprawnień do dodawania strony tego typu

en: You do not have permission to add attachments.
pl_PL: Nie masz uprawnień do dodawania załączników.

en: You do not have permission to add this page to this section of the tree.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby dodać stronę do tej części drzewa.

en: You do not have permission to add this tree.
pl_PL: Nie masz uprawnień do dodania tego drzewka.

en: You do not have permission to approve page versions.
pl_PL: Nie masz uprawnień do zatwierdzania wersji strony.

en: You do not have permission to approve this message.
pl_PL: Nie masz uprawnień by zatwierdzić tę wiadomość.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
pl_PL: Nie masz uprawnień do zmiany uprawnień żadnej z wybranych stron

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
pl_PL: Nie masz uprawnień do połączenia tej strony do sklepu.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
pl_PL: Nie masz uprawnień do kopiowania wybranych plików.

en: You do not have permission to create new pages of this type.
pl_PL: Nie masz uprawnień do tworzenia nowych stron tego typu.

en: You do not have permission to create or administer backups.
pl_PL: Nie masz uprawnień do tworzenia lub zarządzania kopiami bezpieczeństwa.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
pl_PL: Nie masz uprawnień do usunięcia zaznaczonych plików.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
pl_PL: Nie masz uprawnień do usunięcia żadnej z wybranych stron.

en: You do not have permission to delete page versions.
pl_PL: Nie masz uprawnień do usuwania wersji stron.

en: You do not have permission to delete this file set.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby usunąc ten zestaw plików

en: You do not have permission to discard this page.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby odrzucić tę stronę.

en: You do not have permission to download add-ons.
pl_PL: Nie masz uprawnień do pobrania dodatków.

en: You do not have permission to drag this node here.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby przeciągnąć ten węzeł tutaj.

en: You do not have permission to flag this message.
pl_PL: Nie masz uprawnień żeby oznaczyć tę wiadomość.

en: You do not have permission to install add-ons.
pl_PL: Nie masz uprawnienia do instalowania dodatków.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
pl_PL: Nie masz uprawnienia do instalowania niestandardowych typów bloku lub dodatków.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
pl_PL: Nie masz uprawnień by edytować ustawienia prędkości żadnej z zaznaczonych stron.

en: You do not have permission to modify this attribute.
pl_PL: Nie maz uprawnień, aby modyfikować ten atrybut.

en: You do not have permission to modify this file.
pl_PL: Nie masz uprawnień do edycji tego pliku.

en: You do not have permission to perform this action.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby wykonać to polecenie.

en: You do not have permission to post this to conversation.
pl_PL: Nie masz uprawnień do pisania w tych komentarzach.

en: You do not have permission to publish a page in this location.
pl_PL: Nie masz uprawnień żeby publikować strony w tym miejscu.

en: You do not have permission to restore this message.
pl_PL: Nie masz uprawnień by przywrócić tę wiadomość.

en: You do not have permission to uninstall packages.
pl_PL: Nie masz uprawnień do deinstalacji pakietów.

en: You do not have permission to upgrade this installation of concrete5.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby uaktualnić tę instalację concrete5.

en: You do not have permission to view this conversation
pl_PL: Nie masz uprawnień do podglądu tej konfersacji.

en: You do not have permissions to add a page of this type in the selected location.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby dodać stronę tego typu w wybranej lokalizacji.

en: You do not have permissions to refresh this page.
pl_PL: Nie masz uprawnień by odświeżyć tę stronę.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień by dodać tę stronę (te strony) do tego miejsca przeznaczenia.

en: You do not have the ability to copy this file.
pl_PL: Nie masz uprawnień, aby skopiować ten plik

en: You do not have user search or group search permissions.
pl_PL: Nie posiadasz uprawnień do przeszukiwania listy użytkowników lub przeszukiwania listy grup.

en: You don't have access to update this attribute.
pl_PL: Nie masz dostępu do aktualizacji tego atrybutu.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
pl_PL: Nie masz zainstalowanych żadnych języków interfejsu. Twój concrete5 musi używać języka angielskiego.

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
pl_PL: Przeciągnąłeś "%s" do "%s" Co masz zamiar zrobić?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
pl_PL: Ściągnąłeś nową wersję concrete5, ale jeszcze jej nie zainstalowałeś.

en: You have no access to groups.
pl_PL: Nie masz dostępu do grupy.

en: You have no access to user export.
pl_PL: Nie masz dostępu do eksportu użytkowników.

en: You have no access to users.
pl_PL: Nie masz dostępu do użytkowników.

en: You have no anti-spam libraries installed.
pl_PL: Nie masz zainstalowanych żadnych bibliotek antyspamowych.

en: You have no backups available.
pl_PL: Nie masz dostępnych kopii bezpieczeństwa.

en: You have no captcha libraries installed.
pl_PL: Nie masz zainstalowanych żadnych bibliotek CAPTCHA

en: You have no jobs installed.
pl_PL: Nie masz zainstalowanych żadnych zadań.

en: You have not added any Job sets.
pl_PL: Nie dodałeś żadnych zestawów zadań.

en: You have not added any composer form layout control sets.
pl_PL: Nie dodano żadnych zestawów kontroli układów formularzy szkicownika

en: You have not added any data sources.
pl_PL: Nie dodano żadnych źródeł danych.

en: You have not added any feeds.
pl_PL: Nie dodano żadnych kanałów.

en: You have not added any group sets.
pl_PL: Nie dodałeś żadnych zestawów grupy

en: You have not added any social links.
pl_PL: Nie dodano żadnych linków spoółecznościowych.

en: You have not created a topic tree.
    You must create a topic tree from the <a href="%s">Topics Page</a>
    before you can use this attribute type.
pl_PL: Nie stworzyłeś drzewka tematów.
    Musisz utworzyć drzewko tematów ze <a href="%s">strony tematów</a>
    zanim będziesz mógł użyć tego typu atrybutów.

en: You have not created any multilingual content sections yet.
pl_PL: Nie utworzono jeszcze żadnych sekcji treści wielojęzycznych.

en: You have not created any page types yet.
pl_PL: Nie utworzono jeszcze żadnych typów stron.

en: You have not created any surveys.
pl_PL: Nie masz żadnych ankiet.

en: You have not defined any multilingual sections for your site yet.
pl_PL: Nie zdefiniowano jeszcze żadnych wielojęzycznych sekcji na Twojej stronie.

en: You have registered on %s. Your account will be approved by the administrator.
pl_PL: Dziękujemy za rejestrację na %s. Twoje konto musi być zatwierdzone przez administratora.

en: You have too many attachments.
pl_PL: Masz za dużo załączników.

en: You haven't chosen where to publish this page.
pl_PL: Nie wybrałeś gdzie opublikować tę stronę.

en: You haven't written a message!
pl_PL: Nie napisałeś wiadomości!

en: You may approve or remove this user account here
pl_PL: Możesz zatwierdzić lub usunąć konto tego użytkownika tutaj

en: You may approve or remove this user account here:
pl_PL: Możesz zatwierdzić lub usunąć konto tego użytkownika tutaj:

en: You may not add %s to area %s.
pl_PL: Nie możesz dodać %s do obszaru % s.

en: You may not add a category here.
pl_PL: Nie możesz dodać kategorii tutaj.

en: You may not add a topic here.
pl_PL: Nie możesz dodać tematu tutaj.

en: You may not add topic trees.
pl_PL: Nie możesz dodać drzewka tematów.

en: You may not arrange the contents of area %s.
pl_PL: Nie możesz zorganizować zawartość obszaru %s.

en: You may not delete a required thumbnail type.
pl_PL: Nie możesz usunąć  wymaganego typu miniatury.

en: You may not delete the default file storage location.
pl_PL: Nie możesz usunąć domyślnej lokalizacji przechowywania plików.

en: You may not delete the home page.
pl_PL: Nie możesz skasować strony głównej.

en: You may not edit this node.
pl_PL: Nie możesz edytować tego węzła.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
pl_PL: Nie możesz przenieść/skopiować/aliasować wybranej strony (wybranych stron) do tej lokalizacji.

en: You may not remove the top level node.
pl_PL: Nie możesz usunąć węzeł najwyższego poziomu.

en: You may not remove this node.
pl_PL: Nie możesz usunąć tego węzła.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
pl_PL: Nie możesz wysłać więcej niż %s wiadomości w %s minut

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
pl_PL: Możesz dodać dostęp do wybranych stron wyłącznie jeśli wszystkie one zostały ustawione na nadpisywanie uprawnień dziedziczonych i standardowych.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
pl_PL: Możesz stosować aktualizacje tylko o wyższym numerze wersji niż ta, której aktualnie używasz.

en: You may only select a single file.
pl_PL: Możesz wybrać tylko jeden plik.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
pl_PL: Możesz tylko ustawić określone uprawnienia dla stron, które zostały przystosowane do nadpisania ich domyślnich ustawień, albo ich rodziców.

en: You must <a href="%s">enable advanced permissions</a> to set permissions for pages created of a certain type.
pl_PL: Należy <a href="%s">włączyć zaawansowane uprawnienia</a> aby ustawić uprawnienia dla stron utworzonych z określonego typu.

en: You must <a href="%s">sign in</a> to post to this conversation.
pl_PL: Musisz się <a href="%s">zalogować</a> żeby móc napisać komentarz.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
pl_PL: Musisz być zalogowany jako %s aby usunąć tą grupę.

en: You must be logged in to access this page.
pl_PL: Musisz być zalogowany, aby uzyskać dostęp do tej strony.

en: You must choose a file.
pl_PL: Musisz wybrać plik.

en: You must choose a page template.
pl_PL: Musisz wybrać szablon strony.

en: You must choose a page to publish this page beneath.
pl_PL: Musisz wybrać stronę, pod którą chcesz opublikować swoją stronę.

en: You must choose a service.
pl_PL: Musisz wybrać usługę.

en: You must choose a valid default page template.
pl_PL: Musisz wybrać poprawny domyślny szablon strony.

en: You must choose at least one link.
pl_PL: Musisz wybrać co najmniej jeden link.

en: You must choose at least one service.
pl_PL: Musisz wybrać co najmniej jedną usługę.

en: You must choose two separate multilingual sections to copy from/to
pl_PL: Musisz wybrać dwie oddzielne sekcje wielojęzyczne żeby skopiować do lub z

en: You must choose who this permission is for.
pl_PL: Musisz wybrać dla kogo jest to uprawnienie.

en: You must create an attribute with the 'thumbnail' handle in order to use this option.
pl_PL: Musisz utworzyć Atrybut  z identyfikatorem 'thumbnail'  żeby użyć tej opcji.

en: You must create the directory %s and make it writable before you may run this tool. Additionally, all files within this directory must be writable.
pl_PL: Musisz utworzyć katalog %s i nadać mu uprawnienia zapisu zanim będziesz mógł użyć tego narzędzia. Dodatkowo wszystkie pliki w tym katalogu muszą być zapisywalne.

en: You must disable PHP's ASP Style Tags.
pl_PL: Musisz wyłączyć tagi stylów ASP w PHP

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
pl_PL: Musisz włączyć <a href="%s">zaawansowane uprawnienia</a>, aby użyć zestawy grup.

en: You must enable PHP's JSON support. This should be enabled by default in PHP 5.2 and above.
pl_PL: Musisz włączyć obsługę PHP JSON. To powinno być domyślnie włączone w PHP 5.2 i wyższych.

en: You must enable ctype and multibyte string (mbstring) support in PHP.
pl_PL: Musisz włączyć wsparcie ctype i multibyte string (mbstring) w PHP.

en: You must enter a valid email address to post this message.
pl_PL: Musisz podać poprawny e-mail żeby wysłać tę wiadomość.

en: You must enter a valid email address.
pl_PL: Musisz podać poprawny adres email.

en: You must enter your name to post this message.
pl_PL: Musisz podać imię, żeby wysłać tę wiadomość.

en: You must give the workflow a name.
pl_PL: Musisz nadać nazwę dla Przepływu Pracy

en: You must give your custom style preset a name.
pl_PL: Muisz nadać twojemu stylowi nazwę.

en: You must give your file a link.
pl_PL: Musisz podać link do pliku.

en: You must give your stack a name.
pl_PL: Musisz nadać stosowi nazwę.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
pl_PL: Musisz mieć dostęp do mapy strony w panelu cms, aby wyszukać strony.

en: You must have more than one multilingual section to use this tool.
pl_PL: Musisz mieć więcej niż jedną wielojęzyczną sekcję aby korzystać z tego narzędzia.

en: You must include a root path for this storage location.
pl_PL: Musisz dołączyć ścieżkę katalogu głównego dla tej lokalizacji przechowywania.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
pl_PL: Musisz zainstalować Adobe Flash Player aby wyświetlić poprawnie zawartość.

en: You must select a file.
pl_PL: Musisz zaznaczyć plik.

en: You must select a form.
pl_PL: Musisz wybrać formularz.

en: You must select a valid location.
pl_PL: Należy wybrać prawidłową lokalizację.

en: You must select a valid sample content starting point.
pl_PL: Musisz wybrać odpowiednią opcję przykładowych danych.

en: You must select an image.
pl_PL: Musisz wybrać obraz.

en: You must select at least one file.
pl_PL: Musisz wybrać co najmniej jeden plik

en: You must select at least one group to move
pl_PL: Musisz wybrać przynajmniej jedną grupę do przeniesienia

en: You must sign in order to access this page!
pl_PL: Musisz być zalogowany, aby mieć dostęp do tej strony!

en: You must specify a description for this badge. It will be displayed publicly.
pl_PL: Musisz podać opis tej odznaki. Będzie on wyświetlany publicznie.

en: You must specify a page for this multilingual content section.
pl_PL: Musisz określić stronę dla tej sekcji wielojęzycznej treści.

en: You must specify a search string.
pl_PL: Musisz podać tekst wyszukiwania.

en: You must specify a unique handle for your page type.
pl_PL: Musisz podać unikatowy identyfikator dla Twojego typu strony.

en: You must specify a valid URL.
pl_PL: Musisz podać prawidłowy adres URL.

en: You must specify a valid database name
pl_PL: Proszę podać prawidłową nazwę bazy danych

en: You must specify a valid database server
pl_PL: Proszę podać prawidłowy serwer bazy danych

en: You must specify a valid description.
pl_PL: Musisz podać prawidłowy opis.

en: You must specify a valid file for %s
pl_PL: Musisz określić prawidłowy plik dla %s

en: You must specify a valid handle for your page type.
pl_PL: Musisz podać prawidłowy identyfikator dla Twojego typu strony.

en: You must specify a valid image file.
pl_PL: Musisz podać poprawny plik obrazu.

en: You must specify a valid name for your page type.
pl_PL: Musisz  podać prawidłową nazwę dla twojego typu strony.

en: You must specify a valid name for your tree.
pl_PL: Musisz podać poprawną nazwę dla drzewka.

en: You must specify a valid title.
pl_PL: Musisz podać prawidłowy tytuł.

en: You must specify a valid topic tree parent node ID and topic tree ID.
pl_PL: Musisz podać odpowiednie ID nadrzędnego węzła drzewka tematów oraz ID drzewka tematów.

en: You must specify an external form.
pl_PL: Musisz podać formularz zewnętrzny.

en: You must specify at least one country.
pl_PL: Musisz określić przynajmniej jeden kraj.

en: You must specify at least one page template.
pl_PL: Musisz określić co najmniej jeden szablon strony.

en: You must specify at least one template to create.
pl_PL: Musisz określić co najmniej jeden szablon do utworzenia.

en: You must specify at least one valid URL.
pl_PL: Musisz określić przynajmniej jeden poprawny adres URL.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
pl_PL: Musisz mieć zainstalowany plugin Adobe Flash, aby dodawać i przycinać obrazki w profilu użytkownika.

en: You need to update .htaccess by hand.
pl_PL: Trzeba zaktualizować plik .htaccess ręcznie.

en: You will receive a test message from %s
pl_PL: Otrzymasz testową wiadomość od %s

en: You've already installed that package.
pl_PL: Ten pakiet jest już zainstalowany.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out.
    				We've notified an administrator to check into this.
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
pl_PL: Wysłałeś wiadomości więcej niż możemy teraz obsłużyć, ostatnia nie została nadana.
    				Powiadomiliśmy administratora żeby to sprawdził.
    				Proszę odczekać kilka minut przed wysłaniem nowej wiadomości.

en: You've voted on this survey.
pl_PL: Dziękuję za oddanie głosu.

en: YouTube URL
pl_PL: Adres filmu z YouTube

en: YouTube Video
pl_PL: Filmy z YouTube

en: YouTube Video disabled in edit mode.
pl_PL: YouTube jest wyłączone w trybie edycji.

en: Your Details
pl_PL: Twoje szczegóły

en: Your MySQL database does not support InnoDB database tables. These are required.
pl_PL: Baza danych MySQL nie obsługuje tabel bazy danych InnoDB. Są one wymagane.

en: Your RSS feed must have a valid URL, containing only letters, numbers or underscores
pl_PL: Kanał RSS musi mieć prawidłowy adres URL, zawierający tylko litery, cyfry lub podkreślenia

en: Your RSS feed must have a valid description.
pl_PL: Kanał RSS musi mieć prawidłowy opis.

en: Your RSS feed must have a valid title.
pl_PL: Kanał RSS musi mieć prawidłowy tytuł.

en: Your Site
pl_PL: Twoja Strona

en: Your account has been created, and you are now logged in.
pl_PL: Twoje konto zostało utworzone i możesz się teraz zalogować.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
pl_PL: Twoja przeglądarka nie wspiera ładowania plików za pomocą "Złap i upuść"

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
pl_PL: Twoja strona concrete5 nie używa prostego modelu uprawnień. Musisz zmienić zezwolenia dla każdej konkretnej strony i obszaru treści.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
pl_PL: Katalog z konfiguracją config/ nie jest zapisywalny, zmień atrybuty katalogu na serwerze.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
pl_PL: Operacja kopiowania zostanie wykonana na obecnej stronie - nie na podstronach.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
pl_PL: Twoja obecna strona używa aktualniejszej wersji niż wybrana. Nie można wykonać aktualizacji.

en: Your file storage location must have a name.
pl_PL: Twoja lokalizacja przechowywania plików musi posiadać nazwę.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
pl_PL: Katalog z plikami files/ nie jest zapisywalny, zmień atrybuty katalogu na serwerze.

en: Your form must have a name.
pl_PL: Twój formularz musi mieć nazwę.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
pl_PL: Obrazek powinien mieć rozmiar 16x16 pikseli i mieć format .gif, lub .png,  z rozszerzeniem pliku .ico.

en: Your locale will be computed from your choice of language and country. Your language icon will be chosen based on the country.
pl_PL: Twoje ustawienia lokalne będą obliczane na podstawie wyboru języka i kraju. Ikona języka zostanie wybrana na podstawie kraju.

en: Your login is the most recent.
pl_PL: Twoje logowanie jest najnowsze.

en: Your message cannot be empty.
pl_PL: Twoja widaomość nie może być pusta.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
pl_PL: Katalog pakietów packages/ nie jest zapisywalny przez serwer.

en: Your project page URL is:
pl_PL: Adres twojej Strony Projektu to:

en: Your question has been saved.
pl_PL: Twoje pytanie zostało zapisane.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
pl_PL: Twoja rejestracja została zatwierdzona. Możesz zalogować się na swoje nowe konto tutaj

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
pl_PL: Twoje żadanie przeniesienia "%s" pod "%s" zostało zapisane. Ktoś z odpowiednimi uprawnieniami zaakceptuje, bądź odrzuci tę zmianę.

en: Your session has expired. Please sign in again.
pl_PL: Twoja sesja wygasła. Zaloguj się ponownie.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>.
pl_PL: Twoja strona jest aktualna! Korzystasz z wersji concrete5 <b>%s.</b>

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
pl_PL: Twoja strona jest aktualnie połączona ze społecznością concrete5.Adres twojej strony projektu to:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
pl_PL: Twoja strona nie jest połączona ze społecznością concrete5. Połączenie umożliwia łatwe rozszerzanie strony o nowe dodatki i szablony. Połączenie umożliwia też automatyczne aktualizacje.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
pl_PL: Twoja strona nie jest połączona ze społecznością concrete5. Połączenie umożliwia łatwe rozszerzanie strony o nowe dodatki i szablony. Połączenie umożliwia też automatyczne aktualizacje.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
pl_PL: Strona jest aktualnie podłączona do społeczności concrete5.

en: Your site's name has been saved.
pl_PL: Nazwa strony została zapisana.

en: Your subject cannot be empty.
pl_PL: Tytuł nie może być pusty.

en: Your thumbnail type handle must only contain lowercase letters and underscores.
pl_PL: Identyfikator twojego typu miniatury może posiadać wyłacznie małe litery I podkreślenia.

en: Your thumbnail type must have a name.
pl_PL: Typ miniatury musi posiadać nazwę.

en: Zip Archive
pl_PL: Archiwum Zip

en: Zip Support
pl_PL: Wsparcie Zip

en: Zoom
pl_PL: Powiększenie

en: accessibility, easy mode
pl_PL: Dostępność

en: action, community actions
pl_PL: działania, działania Wspólnoty

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
pl_PL: dodaj plik, usunąć plik, kopiowanie, przenoszenie, alias, zmiana rozmiaru, kadrowanie, zmiana nazwy, obrazy, tytuł, atrybut

en: add workflow, remove workflow
pl_PL: dodaj przepływ pracy, usuń przepływ pracy

en: add-on, addon, add on, package, app, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
pl_PL: add-on, dodatek, dodać pakiet, na, e-commerce, aplikacji, fora, dyskusje, motywy, szablony, bloki

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
pl_PL: Add-on, addon, ecommerce, instalacja, dyskusje, forum, motywy, szablony, bloki

en: and all its children were successfully copied beneath
pl_PL: i wszystkie podstrony zostały skopiowane pod

en: antispam, block spam, security
pl_PL: antyspam, blokuj spam, ochrona

en: at a specific date and time
pl_PL: w określonym terminie i czasie

en: at the current level
pl_PL: od aktualnego poziomu

en: at the level above
pl_PL: na poziomie powyżej

en: at the second level
pl_PL: na drugim poziomie

en: at the third level
pl_PL: na trzecim poziomie

en: at the top level
pl_PL: na najwyższym poziomie

en: atom, rss, feed, syndication
pl_PL: Atom, rss, RSS, konsorcjum

en: attribute configuration
pl_PL: konfiguracja atrybutów

en: attribute type icon
pl_PL: ikona typu atrybutu

en: attributes, sets
pl_PL: atrybuty, zestawy

en: attributes, types
pl_PL: atrybuty, typy

en: auth, authentication, types, oauth, facebook, login, registration
pl_PL: auth, uwierzytelnianie, typy, OAuth, facebook, logowanie, rejestracja

en: beneath
pl_PL: pod

en: block, refresh, custom
pl_PL: blok, odśwież, dowolny

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
pl_PL: masowy, seo, zmiana słów kluczowych, silnik, optymalizacja, wyszukiwanie

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
pl_PL: kupić addon, kupić dodatek, kupić add-on, zakup addon, zakupić dodatek, zakup add-on, znaleźć, nowy addon addon, Rynek

en: buy theme, new theme, marketplace, template
pl_PL: kupuj szablony, nowe szablony, marketplace, szablon

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
pl_PL: opcja cache, cache zmiana, zastąpić, włącz cache, wyłącz cache, no cache, cache strony, buforowanie, bufor

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
pl_PL: opcja cache, wyłącz cache, no cache, cache strony, buforowanie, bufor

en: cache page if all blocks support it.
pl_PL: buforuj stronę jeśli wszystkie bloki na to zezwalają.

en: characters
pl_PL: znaków

en: community, points, karma
pl_PL: społeczność, punkty, karma

en: concrete5 Marketplace
pl_PL: Sklep concrete5

en: concrete5 Marketplace - Download
pl_PL: Sklep concrete5 - ściągnij

en: concrete5 Marketplace - Purchase & Checkout
pl_PL: Sklep concrete5 - Kup i Zapłać

en: concrete5 Migrations
pl_PL: Migracje concrete5

en: concrete5 Update
pl_PL: Aktualizuj concrete5

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
pl_PL: concrete5 nie może  przetworzyć informacji PATH_INFO albo ORIG_PATH_INFO dostarczanych przez twój serwer.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
pl_PL: concrete5 w trybie edycji nie obsługuje Internet Explorer 6

en: concrete5 interface settings saved successfully.
pl_PL: Ustawienia interfejsu concrete5 zostały zapisane.

en: concrete5 is already installed.
pl_PL: concrete5 już został zainstalowany.

en: concrete5 is not compatible with opcode caches that strip PHP comments. Certain configurations of eAccelerator and Zend opcode caching may use this behavior, and it must be disabled.
pl_PL: concrete5 nie jest kompatybilny z buforami OPCODE, usuwającymi komentarze PHP. Niektóre konfiguracje eAccelerator i bufora Zend opcode  mogą używać tego zachowania, i to musi być wyłączone.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 with JPEG, PNG and GIF support. Doublecheck that your installation has support for all these image types.
pl_PL: concrete5 wymaga bibliotek GD 2.0.1 ze wsparciem JPEG, PNG i GIF. Sprawdź dwa razy czy Twoja instalacja wspiera wszystkie te typy plików.

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
pl_PL: concrete5 wymaga parsera XML dla PHP i rozszerzeń SimpleXML

en: concrete5 requires at least PHP %s
pl_PL: concrete5 wymaga co najmniej PHP %s

en: concrete5 runs best with at least 64MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. You may experience problems uploading and resizing large images, and may have to install concrete5 without sample content.
pl_PL: concrete5 działa najlepiej z co najmniej 64 MB pamięci RAM.
                                Limit pamięci jest aktualnie %sMB. Mogą wystąpić problemy z przesłaniem i zmiana rozmiaru dużych obrazów, a może trzeba instalować concrete5 bez zawartości próbki.

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
pl_PL: Znawcy concrete5 mogą wybrać "Pusta strona", pozostałym zalecamy rozpoczęcie z przykładową treścią.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
pl_PL: concrete5 nie mógł zapisać paczki po ściągnięciu.

en: concrete5 will not install with less than 24MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. Please increase your memory_limit using ini_set.
pl_PL: concrete5 nie zainstaluje się z mniej niż 24 MB pamięci RAM.
                                Limit pamięci wynosi aktualnie %sMB. Proszę zwiększyć memory_limit używając ini_set.

en: concrete5.org, my account, marketplace
pl_PL: concrete5.org, moje konto, rynek (marketplace)

en: configure search, site search, search option
pl_PL: skonfigurować wyszukiwanie, wyszukiwanie strony, opcję wyszukiwania

en: conversations
pl_PL: rozmowy

en: conversations bad words, banned words, banned, bad words, bad, words, list
pl_PL: konwersacji złe słowa, zakazane słowa, zakazane, złe słowa, złe, słowa, lista

en: conversations ratings, ratings, community, community points
pl_PL: konwersacji ocen, oceny, społeczność, punkty społeczności

en: dashboard, configuration
pl_PL: zaplecze, konfiguracja

en: database, entities, doctrine, orm
pl_PL: bazy danych, jednostki, nauka, orm

en: days
pl_PL: dni

en: disable full page cache.
pl_PL: wyłącz pełne buforowanie stron.

en: edit stacks, view stacks, all stacks
pl_PL: edytuj stosy, zobacz stosy, wszystkie stosy

en: editors, hide site, offline, private, public, access
pl_PL: redaktorzy, ukryj strona, nieaktywny, prywatne, publiczne, dostęp

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
pl_PL: serwer poczty, ustawienia poczty, konfiguracja poczty, zewnętrzne, wewnętrzne

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
pl_PL: serwer poczty, ustawienia poczty, konfiguracja poczty, prywatne wiadomości, system wiadomości, import, e-mail, wiadomość

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
pl_PL: e-mail, rejestrowanie, dzienniki, smtp, pop, błędy, mysql, dziennik

en: enable full page cache.
pl_PL: włącz pełne buforowanie stron.

en: errors, exceptions, develop, support, help
pl_PL: błędy, wyjątki, rozwijać, wspierać, pomagać

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
pl_PL: eksport, backup, baza dnych, sql, mysql, enkrypcja, odtworzenie

en: failed login attempts
pl_PL: nieudanych próbach logowania

en: file options, file manager, upload, modify
pl_PL: Opcje plików, menedżer plików, przesyłać, modyfikować

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
pl_PL: plik, atrybuty plików, tytuł, atrybut, opis, zmiana nazwy

en: files, category, categories
pl_PL: pliki, kategoria, kategorie

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
pl_PL: znajdź strony, strony wyszukiwania, wyszukiwanie, znajdź, strony, sitemap

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
pl_PL: znajdź, wyszukiwanie osób, usunąć użytkownika, usunąć użytkownika, zmień hasło, hasło

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
pl_PL: formularze, log, błąd, email, MySQL, wyjątek, sonda

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
pl_PL: formy, log, błędy, e-mail, MySQL, wyjątki, ankiety, historia

en: forms, questions, response, data
pl_PL: formularze, pytania, odpowiedź, dane

en: group set
pl_PL: zestaw grup

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha
pl_PL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Captcha

en: iFrame - Works in more devices
pl_PL: iFrame - działa na większości urządzeń

en: iPhone Thumbnail
pl_PL: Miniatura iPhone

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
pl_PL: Ikony dla iPhone powinny mieć rozmiar 57x57 i format .png

en: iPhone icon removed successfully.
pl_PL: Ikona iPhone została usunięta.

en: iPhone icon updated successfully.
pl_PL: Ikona dla iPhone została dodana.

en: images, picture, responsive, retina
pl_PL: zdjęcia, Zdjęcie, elastyczne, siatkówki

en: in
pl_PL: w

en: in alphabetical order.
pl_PL: w porządku alfabetycznym.

en: in reverse alphabetical order.
pl_PL: w odwrotnym porządku alfabetycznym.

en: in reverse sitemap order.
pl_PL: mapa strony w odwrotnej kolejności.

en: in their sitemap order.
pl_PL: porządek jak w mapie strony.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
pl_PL: Indeks wyszukiwania, wyszukiwanie REINDEX, budować strony sitemap.xml, czyste stare wersje, wersje stron, usunąć starą

en: leave blank to hide
pl_PL: pozostaw puste, aby ukryć

en: levels
pl_PL: Poziomy

en: lock site, under construction, hide, hidden
pl_PL: zablokuj stronę, w trakcie prac, ukryj, ukryy

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
pl_PL: logo, favicon, iphone, ikony, zakładki

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
pl_PL: profil użytkownika, strona członkiem, społeczności, fora, społecznych, awatar

en: minutes
pl_PL: minuty

en: months
pl_PL: miesiące

en: multilingual, localization, internationalization, i18n
pl_PL: wielojęzyczne, lokalizacja, Internacjonalizacja, i18n

en: network, proxy server
pl_PL: sieć, serwer proxy

en: new file set
pl_PL: nowy zestaw plików

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
pl_PL: nowy szablon, szablon, aktywny szablon, zmiana szablonu, szablon, css

en: new user group, new group, group, create
pl_PL: nowa grupa użytkowników, grupa nowy, grupy, tworzyć

en: new user, create
pl_PL: nowy użytkownik, stwórz

en: of
pl_PL: z

en: on
pl_PL: dnia

en: once a certain amount of time has passed
pl_PL: kiedy mija pewien czas

en: overrides, system info, debug, support, help
pl_PL: nadpisania, informacje o systemie, debugowania, wsparcie, pomoc

en: page
pl_PL: strona

en: page attributes, custom
pl_PL: atrybuty strony, dowolny

en: page types
pl_PL: typy stron

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
pl_PL: stron, dodaj stronę, usuwanie strony, kopiowanie, przenoszenie, alias

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
pl_PL: stron, dodaj stronę, usuwanie strony, kopiowanie, przenoszenie, alias, bulk

en: pretty, slug
pl_PL: ładny, ślimak

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
pl_PL: profil, login, przekierowanie, specyficzny, zaplecze, administratorzy

en: queries, database, mysql
pl_PL: zapytań, baza danych, mysql

en: questions, quiz, response
pl_PL: pytania, quiz, odpowiedzi

en: seconds
pl_PL: sekundy

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
pl_PL: bezpieczeństwa, działania, administrator, admin, pakiet, rynek, szukaj

en: security, alternate storage, hide files
pl_PL: bezpieczeństwo, alternatywny schowek, ukryj pliki

en: security, files, media, extension, manager, upload
pl_PL: bezpieczeństwo, plików, multimedialnych, rozbudowa, manager, upload

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
pl_PL: bezpieczeństwa, ip lock, blokada, blokowanie IP, adres, ograniczać dostęp

en: security, registration
pl_PL: bezpieczeństwo, rejestracja

en: sharing, facebook, twitter
pl_PL: udostępnianie, facebook, twitter

en: signup, new user, community, public registration, public, registration
pl_PL: zarejestruj, nowy użytkownik, społeczność, rejestracja publiczne, publiczne, rejestracja

en: single, page, custom, application
pl_PL: pojedyńcza strona, dowolny, aplikacja

en: smtp, mail settings
pl_PL: smtp, opcje emaili

en: stack
pl_PL: stos

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
pl_PL: stosy, treśc do ponownego użycia, schowek, kopiuj, wklej, wklej blok, kopiuj blok, nazwa strony, logo

en: step %1$d of %2$d
pl_PL: krok %1$d z %2$d

en: success
pl_PL: sukces

en: survey results
pl_PL: wyniki ankiety

en: test smtp, test mail
pl_PL: Test smtp, Test elektronicznej

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
pl_PL: %s blok nazwany <strong>%s</strong> w obszarze <strong>%s</strong>.

en: timezone, profile, locale
pl_PL: strefy czasowe, profil, locale

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
pl_PL: TinyMCE, blok tekstu, czcionki, Edytor, treści, nakładki

en: to
pl_PL: do

[ctx: toolbar]
en: Add Content
pl_PL: Dodaj zawartość

[ctx: toolbar]
en: Dashboard
pl_PL: Zaplecze

[ctx: toolbar]
en: Edit Mode
pl_PL: Tryb edycji

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Mode
pl_PL: Wyjdź z trybu edycji

[ctx: toolbar]
en: Page Settings
pl_PL: Ustawienia strony

[ctx: toolbar]
en: Pages
pl_PL: Strony

[ctx: toolbar]
en: Return to Website
pl_PL: Wróć do Strony

[ctx: toolbar]
en: Sign Out
pl_PL: Wyloguj

en: topics, tags, taxonomy
pl_PL: Tematy, tagi, taksonomia

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
pl_PL: ruch, statystyki, google analytics, quant, odwiedziny strony, kliknięcia

en: translate, translation, internationalization, multilingual
pl_PL: tłumaczenie, tłumaczenia, Internacjonalizacja, wielojęzyczne

en: update, upgrade
pl_PL: aktualizacja, ulepszenie

en: upgrade, new version, update
pl_PL: upgrade, nowa wersja, update

en: user attributes, user data, gather data, registration data
pl_PL: atrybuty użytkownika, dane użytkownika, zbierać dane, dane rejestracyjne

en: user, group, people, permissions, expire, badges
pl_PL: użytkownik, grupa, ludzie, zezwolenia, wygasa, odznaki

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
pl_PL: użytkownicy, grupy, osoby, znaleźć, usunąć użytkownika, usuń użytkownika, Zmień hasło, hasło

en: vanity, pretty url, redirection, hostname, canonical, seo, pageview, view
pl_PL: próżność, ładne adresy, przekierowanie, nazwa hosta, linki kanoniczne, seo, widok strony, widok

en: warning
pl_PL: ostrzeżenie

en: was moved beneath
pl_PL: została przeniesiona pod

en: was successfully aliased beneath
pl_PL: alias został stworzony pod

en: was successfully copied beneath
pl_PL: została skopiowana pod

en: website name, title
pl_PL: nazwa strony, tytuł

en: weeks
pl_PL: tygodni

en: with the earliest first.
pl_PL: najnowszy pierwszy.

en: with the most recent first.
pl_PL: najpopularniejszy pierwszy.
