concrete5 - en to ru_RU translation catalogue (4146 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
ru_RU: 
    
    Здравствуйте %s,
    
    Вы запросили новый пароль на сайте %s
    
    Имя пользователя: %s
    
    Для изменения Вашего пароля перейдите по следующему адресу:
    
    %s
    
    Спасибо за посещение сайта.

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
ru_RU: 
    
    Кто-то пытается отправить спам через ваш сайт. Подробности ниже:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
ru_RU: 
    
    Вам необходимо нажать на ссылку для активации учетной записи. %s:
    
    %s 
    
    Спасибо за интерес к сайту %s

en: 
    %s has posted a new message to the conversation "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s
ru_RU: 
    %s отправил новое сообщение в беседе "%s":
    
    %s
    
    Всю беседу вы можете посмотреть на странице: 
    
    %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
ru_RU: 
    С вашего сайта была отправлена форма %s.
    
    %s
    
    Для просмотра данных формы перейдите по адресу: %s

en:  On - email validation
ru_RU: Включено с проверкой по email

en:  minutes.
ru_RU: минут.

en:  with the comments "%s"
ru_RU: с комментариями "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
ru_RU: "%s" была помечена для удаления. Смотри страницу здесь: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
ru_RU: "%s" ожидает изменение прав. Смотри страницу тут: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
ru_RU: "%s" ожидало право наследования. Смотри страницу здесь: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
ru_RU: "%s" ожидание изменения наследуемых прав подстраницы. Просмотр страницы тут: %s.

en: "%s" is not a valid asset group handle
ru_RU: "%s" не является допустимым дескриптором группы.

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
ru_RU: "%s" ожидается переместить ниже "%s". Исходной страницы: %s. целевая страница: %s.

en: # Children
ru_RU: # Дочерний

en: # Logins
ru_RU: Количество входов

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
ru_RU[0]: %1$d версия удалена из %2$d страниц(ы) (задача запускалась %3$s раз(а))
ru_RU[1]: %1$d версии удалено из %2$d страниц(ы) (задача запускалась %3$s раз(а))
ru_RU[2]: %1$d версий удалено из %2$d страниц(ы) (задача запускалась %3$s раз(а))
ru_RU[3]: %1$d версий удалено из %2$d страниц(ы) (задача запускалась %3$s раз(а))

en: %1$s file saved (%2$d pages).
ru_RU: %1$s файл сохранен (страниц: %2$d).

en: %1$s of %2$s
ru_RU: %1$s из %2$s

en: %d Block | %d Blocks
ru_RU[0]: %d блок
ru_RU[1]: %d блока
ru_RU[2]: %d блоков
ru_RU[3]: %d блоков

en: %d Message | %d Messages
ru_RU[0]: %d Сообщение
ru_RU[1]: %d Сообщения
ru_RU[2]: %d Сообщений
ru_RU[3]: %d Сообщений

en: %d Vote | %d Votes
ru_RU[0]: %d Голос
ru_RU[1]: %d Голоса
ru_RU[2]: %d Голосов
ru_RU[3]: %d Голосов

en: %d Workflow | %d Workflows
ru_RU[0]: %d рабочий процесс
ru_RU[1]: %d рабочих процесса
ru_RU[2]: %d рабочих процессов
ru_RU[3]: %d рабочих процессов

en: %d day | %d days
ru_RU[0]: %d день
ru_RU[1]: %d дня
ru_RU[2]: %d дней
ru_RU[3]: %d дней

en: %d day ago | %d days ago
ru_RU[0]: %d день назад
ru_RU[1]: %d дня назад
ru_RU[2]: %d дней назад
ru_RU[3]: %d дней назад

en: %d hour | %d hours
ru_RU[0]: %d час
ru_RU[1]: %d часа
ru_RU[2]: %d часов
ru_RU[3]: %d часов

en: %d hour ago | %d hours ago
ru_RU[0]: %d час назад
ru_RU[1]: %d часа назад
ru_RU[2]: %d часов назад
ru_RU[3]: %d часов назад

en: %d item | %d items
ru_RU[0]: из %d элемента
ru_RU[1]: из %d элементов
ru_RU[2]: из %d элементов
ru_RU[3]: из %d элементов

en: %d minute | %d minutes
ru_RU[0]: %d минута
ru_RU[1]: %d минуты
ru_RU[2]: %d минут
ru_RU[3]: %d минут

en: %d minute ago | %d minutes ago
ru_RU[0]: %d минута назад
ru_RU[1]: %d минуты назад
ru_RU[2]: %d минут назад
ru_RU[3]: %d минут назад

en: %d month ago | %d months ago
ru_RU[0]: %d месяц назад
ru_RU[1]: %d месяца назад
ru_RU[2]: %d месяцев назад
ru_RU[3]: %d месяцев назад

en: %d page | %d pages
ru_RU[0]: %d страница
ru_RU[1]: %d страницы
ru_RU[2]: %d страниц
ru_RU[3]: %d страниц

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
ru_RU[0]: %d страница удалена.
ru_RU[1]: %d страницы удалено.
ru_RU[2]: %d страниц удалено.
ru_RU[3]: %d страниц удалено.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
ru_RU[0]: %d страница требует переиндексации.
ru_RU[1]: %d страницы требуют переиндексации.
ru_RU[2]: %d страниц требуют переиндексации.
ru_RU[3]: %d страниц требуют переиндексации.

en: %d review | %d reviews
ru_RU[0]: %d просмотр
ru_RU[1]: %d просмотра
ru_RU[2]: %d просмотров
ru_RU[3]: %d просмотров

en: %d second | %d seconds
ru_RU[0]: %d секунда
ru_RU[1]: %d секунды
ru_RU[2]: %d секунд
ru_RU[3]: %d секунд

en: %d second ago | %d seconds ago
ru_RU[0]: %d секунда назад
ru_RU[1]: %d секунды назад
ru_RU[2]: %d секунд назад
ru_RU[3]: %d секунд назад

en: %d task | %d tasks
ru_RU[0]:  из %d задачи
ru_RU[1]:  из %d задач
ru_RU[2]:  из %d задач
ru_RU[3]: из %d задач

en: %d year ago | %d years ago
ru_RU[0]: %d год назад
ru_RU[1]: %d года назад
ru_RU[2]: %d лет назад
ru_RU[3]: %d лет назад

en: %s (Retina Version)
ru_RU: %s (для дисплея retina)

en: %s Form Submission
ru_RU: Отправка формы %s

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
ru_RU: %s Устверждено <strong>%s</strong> на %s.

en: %s Theme
ru_RU: Тема %s

en: %s byte | %s bytes
ru_RU[0]: %s байт
ru_RU[1]: %s байта
ru_RU[2]: %s байт
ru_RU[3]: %s байт

en: %s can fully clear your website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
ru_RU: %s может полностью очистить контент вашего сайта, заменив его на свой тестовый контент. Если вы устанавливаете тему впервые на этом сайте, возможно, именно это действие вы и ожидаете. Очистить весь контент на сайте?

en: %s file deleted successfully. | %s files deleted successfully.
ru_RU[0]: %s файл успешно удален.
ru_RU[1]: %s файла успешно удалены.
ru_RU[2]: %s файлов успешно удалены.
ru_RU[3]: %s файлов успешно удалены.

en: %s file imported successfully. | %s files imported successfully
ru_RU[0]: %s файл успешно импортирован.
ru_RU[1]: %s файла успешно импортированы.
ru_RU[2]: %s файлов успешно импортированы.
ru_RU[3]: %s файлов успешно импортированы.

en: %s file rescanned successfully. | %s files rescanned successfully.
ru_RU[0]: %s файл успешно перепроверен.
ru_RU[1]: %s файла успешно перепроверены.
ru_RU[2]: %s файлов успешно перепроверены.
ru_RU[3]: %s файлов успешно перепроверены.

en: %s file uploaded | %s files uploaded
ru_RU[0]: %s файл загружен
ru_RU[1]: %s файла загружено
ru_RU[2]: %s файлов загружено
ru_RU[3]: Файлов загружено: %s

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
ru_RU: Правка: %s

[ctx: %s is a channel]
en: Clear all in %s
ru_RU: Очистить всё с типом: %s

en: %s is currently editing this page.
ru_RU: Пользователь %s редактирует эту страницу в данный момент.

en: %s method does not exist for the %s class
ru_RU: Метода %s не существует для класса %s

en: %s minutes
ru_RU: %s минут

en: %s more to display. <strong>View all &gt;</strong>
ru_RU: Осталось элементов: %s. <strong>Посмотреть всеl &gt;</strong>

en: %s version deleted successfully | %s versions deleted successfully.
ru_RU[0]: %s версия успешно удалена.
ru_RU[1]: %s версии успешно удалены.
ru_RU[2]: %s версий успешно удалены.
ru_RU[3]: %s версий успешно удалены.

en: %s x %s dimensions
ru_RU: размеры: %s x %s

en: %s: Basic Details
ru_RU: %s: Основные подробности

en: &larr; Newer
ru_RU: &larr; Новые

en: &lt; Back to %s
ru_RU: &lt; Вернуться в %s

en: &lt; Back to Home
ru_RU: &lt; На главную страницу

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
ru_RU: (<strong>Примечание</strong>: Необходимо создать атрибут страницы "is_featured".)

en: (Deleted Group)
ru_RU: (Удаленная Группа)

en: (Deleted User)
ru_RU: (Удаленный Пользователь)

en: (No Description)
ru_RU: (Без описания)

en: (No Name)
ru_RU: (Без имени)

en: (No Subject)
ru_RU: (без темы)

en: (Optional)
ru_RU: (необязательно)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
ru_RU: (Разделяйте несколько адресов запятыми)

en: (Unknown author)
ru_RU: (аноним)

en: (Unknown)
ru_RU: (неизвестно)

en: (Untitled Page)
ru_RU: (Не озаглавленная страница)

en: (Untitled)
ru_RU: (Без заголовка)

en: * Scroll right to view full results
ru_RU: * прокрутите вправо, чтобы увидеть результаты полностью

en: ** All
ru_RU: ** Все

en: ** Multiple Settings
ru_RU: ** Множественные настройки

en: ** New
ru_RU: ** Новое

en: ** No Filtering
ru_RU: ** Без фильтрации

en: ** None
ru_RU: ** Нет

en: ** None Activated
ru_RU: ** Ничего не выбрано

en: ** None Selected
ru_RU: ** Не выбрано

en: ** None Set
ru_RU: ** Не установлен

en: ** Options
ru_RU: Опции

en: ** Same as website (default)
ru_RU: ** Использовать тему сайта

en: ** Show All
ru_RU: ** Показать все

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
ru_RU: *** НЕ ОТВЕЧАЙТЕ НА СООБЩЕНИЕ РАСПОЛОЖЕННОЕ НИЖЕ. ***

en: *** Undetermined country
ru_RU: *** Страна не определена

en: *** Unknown or mixed language
ru_RU: *** Неизвестный или смешанный язык

en: -- None --
ru_RU: -- Нет  --

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
ru_RU: --- Пишите ответ ВЫШЕ. Не удаляйте эту строку --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
ru_RU: -------------------- Исходное сообщение --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
ru_RU: /\-\-\- Пишите ответ ВЫШЕ\. Не удаляйте эту строку \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 403 Error
ru_RU: 403 Ошибка

en: 404 Error
ru_RU: Ошибка 404

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to obtain your access keys.
ru_RU: <a href="%s" target="_blank">Кликните</a>, чтобы получить ключи доступа.

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
ru_RU: <a href="%s">%s</a>  была помечена для удаления.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
ru_RU: <a href="%s">%s</a>ожидает изменение наследования прав .

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
ru_RU: <a href="%s">%s</a> ожидает перемещение вниз <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
ru_RU: <a href="%s">%s</a> представленная для изменения прав.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
ru_RU: <a href="%s">%s</a> утверждена для изменения прав наследования %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
ru_RU: <a href="%s">Нажмите</a> чтобы перезапустить этот скрипт.

en: <em>%s</em> Reply | <em>%s</em> Replies
ru_RU[0]: <em>%s</em> ответ
ru_RU[1]: <em>%s</em> ответа
ru_RU[2]: <em>%s</em> ответов
ru_RU[3]: <em>%s</em> ответов

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
ru_RU: <p>Получение информации из магазина дополнений concrete5.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
ru_RU: <p>В данный момент вы завершили сеанс работы с магазином Concrete5.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
ru_RU: <p>Вы успешно авторизовались в магазине Concrete5.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
ru_RU: <p>Необходимо авторизоваться в магазине Сoncrete5 для установки расширений и тем.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
ru_RU: <p>Пакет не может быть установлен из-за неизвестной ошибки.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
ru_RU: <p>Пакет сейчас будет загружен и установлен.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
ru_RU: <strong>Блок %s</strong> в области <strong>%s</strong>.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
ru_RU: <strong>%s</strong>, отправлено %s на %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
ru_RU: <strong>Примечание:</strong> После включения расширенных прав их нельзя будет отключить.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
ru_RU: <strong>Запрос сохранен.</strong> Вы должны заполнить процесс перед активацией изменений

en: <strong>Upload Files</strong> / Click to Choose or Drag &amp; Drop. /
ru_RU: <strong>Загрузка файлов</strong> / Кликните, чтобы выбрать или перетащите файл сюда. /

en: A Beautiful Site Deserves a Beautiful Blog
ru_RU: Красивый сайт и полезный блог, заслуживающий внимание.

en: A file exists in place of the proxy directory. Please remove the '%s' file to proceed with the proxy class generation.
ru_RU: В директории прокси файл уже существует. Удалите файл '%s' для продолжения процесса генерации классов прокси.

en: A job set with name "%s" was not found
ru_RU: Набор задач с названием "%s" не найден

en: A job with handle "%s" was not found
ru_RU: Набор задач с дескриптором "%s" не найден

en: A location has not yet been chosen.
ru_RU: Местонахождение страницы не указано.

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
ru_RU: Пользователь %s отправил Вам сообщение через Ваш профиль на %s

en: A multilingual section page at this location already exists.
ru_RU: Эта страница уже используется в качестве языкового раздела.

en: A new user has registered on your website.
ru_RU: На Вашем сайте зарегистрировался новый пользователь.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
ru_RU: На сайте был зарегистрирован новый пользователь. Учетная запись требует подтверждения активации перед тем, как пользователь сможет войти на сайт.

en: A username cannot be more than %s characters long.
ru_RU: Имя пользователя не может быть длиннее %s символов

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ru_RU: Имя пользователя может содержать только буквы, цифры, точки (если они не в начале и не в конце),  подчеркивание (не в начале и не в конце).

en: A username may only contain letters, numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ru_RU: Имя пользователя может содержать только буквы, цифры, точки (если они не в начале и не в конце), подчеркивания (не в начале и не в конце).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces (not at the beginning/end), dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ru_RU: Имя пользователя может содержать только буквы, цифры, пробелы(если они не в начале и не в конце), точки (если они не в начале и не в конце), подчеркивания (не в начале и не в конце).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
ru_RU: Имя пользователя может содержать только буквы, цифры, пробелы, точки (если они не в начале и не в конце),  подчеркивание (не в начале и не в конце).

en: A username must be at least %s characters long.
ru_RU: Имя пользователя должно быть не короче %s символов

en: A valid handle must contain no punctuation or spaces.
ru_RU: Дескриптор не должен содержать символы пунктуации и пробелы.

en: AJAX Error.
ru_RU: Ошибка AJAX-а.

en: ASP Style Tags Disabled
ru_RU: Теги в стиле ASP отключены

en: About
ru_RU: О проекте

en: Access
ru_RU: Доступ

en: Access Denied
ru_RU: Доступ запрещен

en: Access Denied.
ru_RU: Доступ запрещен.

en: Access to block denied
ru_RU: Доступ к блоку запрещен

en: Accessibility
ru_RU: Специальные возможности

en: Account
ru_RU: Аккаунт

en: Accounts expire after
ru_RU: Срок действия учетной записи закончится после

en: Action
ru_RU: Действие

en: Action Handle
ru_RU: Дескриптор действия

en: Action Name
ru_RU: Действие

en: Action Required
ru_RU: Необходимо выбрать действие

en: Action is not available here.
ru_RU: Невозможно выполнить действие.

en: Action to take
ru_RU: Действие

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Activate
ru_RU: Активировать

en: Activate User
ru_RU: Активировать пользователя

en: Activate Users
ru_RU: Активировать пользователей

en: Activated Users
ru_RU: Активированные пользователи

en: Active
ru_RU: Активирован

en: Active Captcha
ru_RU: Captcha

en: Active Conversation Editor
ru_RU: Редактор диалогов

en: Active Library
ru_RU: Библиотека

en: Active Users
ru_RU: Активированные пользователи

en: Active users updated.
ru_RU: Пользователи обновлены.

en: Activity
ru_RU: Активность

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add %s
ru_RU: Добавить %s

en: Add & Change Content
ru_RU: Добавление и изменение контента

en: Add Access Entity
ru_RU: Добавить доступ к объекту

en: Add Action
ru_RU: Добавить действие

en: Add Attribute
ru_RU: Добавить атрибут

en: Add Attributes to Set
ru_RU: Добавить атрибут в набор

en: Add Block
ru_RU: Добавить блок

en: Add Category
ru_RU: Добавить категорию

en: Add Column Left
ru_RU: Добавить колонку слева

en: Add Column Right
ru_RU: Добавить колонку справа

en: Add Content
ru_RU: Добавить контент

en: Add Content Section
ru_RU: Добавить языковой раздел

en: Add Content to The Page
ru_RU: Добавить контент на страницу

en: Add Control Set
ru_RU: Добавить группу управляющих элементов

en: Add Entry
ru_RU: Добавить элемент

en: Add External Link
ru_RU: Добавить внешнюю ссылку

en: Add Feed
ru_RU: Добавить ленту

en: Add File Set
ru_RU: Добавить набор файлов

en: Add Files
ru_RU: Добавление файлов

en: Add Form Control
ru_RU: Добавить элемент управления

en: Add From Computer
ru_RU: C компьютера

en: Add From Incoming
ru_RU: Из incoming/

en: Add Functionality
ru_RU: Дополнения

en: Add Group
ru_RU: Добавить группу

en: Add Group Combination
ru_RU: Добавить комбинацию групп

en: Add Group Set
ru_RU: Добавить набор групп

en: Add Groups
ru_RU: Добавить группу

en: Add Head
ru_RU: Добавить заголовок

en: Add Incoming
ru_RU: Добавить из /incoming

en: Add Job Set
ru_RU: Добавить набор задач

en: Add Layout
ru_RU: Добавить разметку

en: Add Link
ru_RU: Добавить ссылку

en: Add Location
ru_RU: Добавить местонахождение

en: Add Message
ru_RU: Добавить сообщение

en: Add Message Label
ru_RU: Метка для добавления сообщения

en: Add Option
ru_RU: Добавить вариант ответа

en: Add Page
ru_RU: Добавить страницу

en: Add Page Template
ru_RU: Добавить шаблон страницы

en: Add Page Type
ru_RU: Добавить тип страницы

en: Add Pages and Navigate Your Site
ru_RU: Добавление страниц и навигация по сайту

en: Add Points
ru_RU: Добавить баллы

en: Add Question
ru_RU: Добавить вопрос

en: Add Remote Files
ru_RU: C внешнего URL

en: Add Row Above
ru_RU: Добавить строку выше

en: Add Row Below
ru_RU: Добавить строку выше

en: Add Service
ru_RU: Добавить сервис

en: Add Set
ru_RU: Добавить набор

en: Add Single Page
ru_RU: Добавить одиночную страницу

en: Add Source
ru_RU: Добавить источник

en: Add Stack
ru_RU: Добавить стек

en: Add Template
ru_RU: Добавить шаблон

en: Add To Existing Permissions
ru_RU: Добавить к существующим правам доступа

en: Add Topic
ru_RU: Добавить тему

en: Add Topic Tree
ru_RU: Добавить дерево тем

en: Add Type
ru_RU: Добавить тип

en: Add URL
ru_RU: Добавить путь

en: Add User
ru_RU: Добавить пользователя

en: Add Word
ru_RU: Добавить слово

en: Add Workflow
ru_RU: Добавить процесс

en: Add a Locale
ru_RU: Добавить локализацию

en: Add a new page to your site, or quickly jump around your sitemap.
ru_RU: Здесь вы сможете добавить новые страницы на сайт или быстро перемещаться по страницам карты сайта.

en: Add a page
ru_RU: Добавление страницы

en: Add a search box to your site.
ru_RU: Добавление на страницу поля для ввода поискового запроса

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
ru_RU: Управление учетными записями и группами пользователей на вашем сайте.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
ru_RU: Вы можете добавить любой HTML или Javascript код, который необходим для размещения на каждой странице сайта, а также выберите, где этот код должен быть размещен. Это может быть, например код отслеживания Яндекс.Метрики или Google Analytics.

en: Add from Incoming Directory
ru_RU: Добавить из директории /incoming

en: Add from Remote URL
ru_RU: Добавить из внешнего URL

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
ru_RU: Для создания анимированного слайдшоу, добавьте несколько отдельных изображений из Менеджера файлов или выберите существующую группу файлов. Параметры воспроизведения позволяют отображать изображения в заданном порядке или случайным образом.

en: Add page templates to your site.
ru_RU: Добавление шаблонов страницы на сайт.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
ru_RU: Добавьте вопросы и укажите, могут ли незарегистрированные пользователи голосовать в этом опросе. Также не забудьте определить варианты ответов. Результаты опросов можно посмотреть, посетив страницу Панель управления \ Отчеты \ Опросы.

en: Add social links <a href="%s">in the dashboard</a>
ru_RU: Добавить социальные сети <a href="%s">в панели управления</a>

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
ru_RU: Добавляйте содержимое и стилизуйте его, используя панель инструментов WYSIWYG редактора. Создавайте ссылки на страницы сайта, файлы и прочие объекты сайта, используя верхнюю панель инструментов.

en: Add the users below to Group(s)
ru_RU: Добавить пользователей в группу(ы)

en: Add to Group
ru_RU: Добавить в группу

en: Add uploaded files to a set?
ru_RU: Добавить загруженные изображения в набор?

en: Add-On Compatibility
ru_RU: Совместимость модулей

en: Add-On Updates
ru_RU: Обновления расширений

en: Add-On updates are available!
ru_RU: Доступны обновления расширений.

en: Add-Ons
ru_RU: Расширения

en: Add/Remove Sets
ru_RU: Добавить/удалить наборы

en: Added
ru_RU: Добавлен

en: Added Between
ru_RU: Добавлен между

en: Added On
ru_RU: Добавлено

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
ru_RU: Добавлен <strong>%s</strong> в <strong>%s</strong>

en: Added to Page
ru_RU: Добавлен на страницу

en: Adding admin user.
ru_RU: Добавление учетной записи администратора

en: Adding block types.
ru_RU: Добавление типов блоков.

en: Adding gathering data sources.
ru_RU: Добавление источников сбора данных.

en: Adding image editor functionality.
ru_RU: Установка плагинов для редактирования изображений.

en: Adding new posts is disabled for this conversation.
ru_RU: Добавление новых сообщений отключено для данной беседы.

en: Adding pages and content.
ru_RU: Добавление страниц и их содержимого.

en: Adding themes.
ru_RU: Добавление тем оформления.

en: Additional Attributes
ru_RU: Дополнительно

[ctx: AddonVersion]
en: v.%s
ru_RU: версия %s

en: Address 1
ru_RU: Адрес 1

en: Address 2
ru_RU: Адрес 2

en: Address Options
ru_RU: Адрес

en: Adds a front-end language switcher to your website.
ru_RU: Добавление переключателя языков на страницы сайта.

en: Adds a thin hairline horizontal divider to the page.
ru_RU: Добавляет разделитель страницы в виде горизонтальной линии.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
ru_RU: Добавление изображений на страницу из менеджера файлов.

en: Administrator Information
ru_RU: Администратор

en: Advanced
ru_RU: Дополнительно

en: Advanced Block Settings
ru_RU: Дополнительные настройки блока

en: Advanced Permissions
ru_RU: Расширенные права

en: Advanced Search
ru_RU: Расширенный поиск

en: Advanced block settings saved successfully.
ru_RU: Расширенные настройки блока сохранены успешно.

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
ru_RU: Расширенные права отключены. Включите их ниже.

en: Advanced permissions are turned on.
ru_RU: Расширенные права включены.

en: Advanced permissions enabled.
ru_RU: Расширенные права включены.

en: Advanced settings for web developers.
ru_RU: Дополнительные настройки для web-разработчиков.

en: After Today
ru_RU: Завтрашнее

en: Alias
ru_RU: Псевдоним

en: Alias deleted.
ru_RU: Псевдоним удален.

en: Align text to the left
ru_RU: Выравнивание текста по левому краю

en: Align text to the right
ru_RU: Выравнивание текста по правому краю

en: Alignment
ru_RU: Выравнивание

en: All
ru_RU: Все

en: All Attributes
ru_RU: Все атрибуты

en: All Available Countries
ru_RU: Все доступные страны

en: All Block Types
ru_RU: Все типы блоков

en: All Channels
ru_RU: Все типы

en: All Day
ru_RU: Весь день

en: All File Types
ru_RU: Все типы файлов

en: All Groups
ru_RU: Все группы

en: All Items
ru_RU: Все

en: All Levels
ru_RU: Все уровни

en: All Page Types
ru_RU: Все типы страниц

en: All Pages
ru_RU: Все страницы

en: All Themes
ru_RU: Все темы

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
ru_RU: Все модули, установленные на вашем сайте перечислены здесь. Новые модули, которые вы создали появятся под заголовком "Ожидают установку", пока вы не установите их. Щелкните любой модуль, чтобы найти информацию о его использовании или пересоздании таблицы в базе данных.

en: All documents and images.
ru_RU: Все документы и изображения

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
ru_RU: Все страницы обработаны, процедура будет начата с начала при следующем запуске.

en: All running jobs have been reset.
ru_RU: Все работающие задачи были остановлены.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
ru_RU: Все версии файла будут перемещены в выбранное место.

en: Allow External Links
ru_RU: Разрешить внешние ссылки

en: Allow automatic registration
ru_RU: Разрешить автоматическую регистрацию

en: Allow multiple options to be chosen.
ru_RU: Разрешить несколько вариантов для выбора.

en: Allow users to add to this list.
ru_RU: Разрешить пользователям добавлять в этот список.

en: Allow visitors to signup as site members?
ru_RU: Разрешить посетителям регистрироваться на сайте?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
ru_RU: Позволить пользователям устанавливать свою временную зону. Эта настройка редактируется в профиле пользователя и в панели управления пользователями.

en: Allowed File Extensions (Comma separated, no periods).
ru_RU: Допустимые расширения файлов (разделяйте запятыми, без пробелов).

en: Allowed File Types
ru_RU: Допустимые типы файлов

en: Allowed Page Templates
ru_RU: Разрешенные шаблоны страниц

en: Allowed file types saved.
ru_RU: Допустимые типы файлов сохранены.

en: Allows other blocks like the topic list block to pass search criteria to this page list block.
ru_RU: Опция позволяет другим модулям (таким как "Список тем") влиять на критерии отображения в модуле списка страниц.

en: Allows users to add social icons to their website
ru_RU: Разрешить пользователям добавлять иконки социальных сетей на сайт.

en: Allows users to share this page with social networks.
ru_RU: Позволяет пользователям делиться страницей в социальных сетях.

en: Alphabetical
ru_RU: В алфавитном порядке

en: Alphabetical order
ru_RU: в алфавитном порядке

en: Already Installed
ru_RU: Уже установленные

en: Already Started.
ru_RU: Уже начато

en: Alt. Text
ru_RU: Альтернативный текст

en: Always publish below a certain page.
ru_RU: Всегда публиковать ниже определенной страницы.

en: An attribute with the handle %s already exists.
ru_RU: Атрибут с идентификатором %s уже есть.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
ru_RU: Вам на e-mail было послано сообщение. Для подтверждения нажмите на ссылку в письме.

en: An error occured while deleting this item:
ru_RU: Произошла ошибка при удаления элемента:

en: An error occured while saving.
ru_RU: Произошла ошибка при сохранении.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
ru_RU: Произошла ошибка в процессе копирования.

en: An error occurred while attempting to determine file permissions.
ru_RU: Произошла ошибка при попытке определения прав доступа к файлу.

en: An error occurred while downloading the package.
ru_RU: Произошла ошибка в процессе загрузки пакета.

en: An error occurred while processing this request.
ru_RU: Произошла ошибка во время выполнения запроса

en: An error occurred while trying to create the account.
ru_RU: Произошла ошибка в процессе создания данных пользователя

en: An error occurred while trying to install the package.
ru_RU: Произошла ошибка в процессе установки пакета.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
ru_RU: Произошла ошибка в процессе распаковки пакета.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
ru_RU: Произошла ошибка в процессе соединения сайта с магазином.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
ru_RU: Произошла ошибка при запросе файла.

en: An unexpected error occurred.
ru_RU: Произошла неожиданная ошибка

en: An unknown error occurred while trying to find the thumbnails!
ru_RU: Произошла неизвестная ошибка при попытке найти миниатюры!

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
ru_RU: Произошла неизвестная ошибка при загрузке файла. Пожалуйста, убедитесь, что закачка файла разрешена, и что ваш файл не превышает размер, указанный в переменных post_max_size и upload_max_filesize.
    
    Возможность загрузки файлов: %s
    Максимальный размер загружаемого файла: %s
    Максимальный размер POST запроса: %s

en: An unspecified error has occurred.
ru_RU: Произошла неизвестная ошибка.

en: An unspecified error occurred.
ru_RU: Произошла неизвестная ошибка.

en: Anchor
ru_RU: Текст ссылки

en: And much more!
ru_RU: И многое другое!

en: Anonymous
ru_RU: Анонимный

en: Another Blog Post
ru_RU: Другой пост в блоге

en: Another Page
ru_RU: Другая страница

en: Answer Options
ru_RU: Опции ответа

en: Answer Type
ru_RU: Тип ответа

en: Anti-spam settings saved.
ru_RU: Настройки анти-спама сохранены.

en: Antispam libraries
ru_RU: Библиотека антиспама

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
ru_RU: Любой HTML который вы вставите здесь будет автоматически вставлен сверху или снизу каждой страницы сайта.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in Composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in Composer.
ru_RU: Здесь находятся различные атрибуты или области модулей разрешенные для использования в Публикаторе для этого типа страниц. Добавляйте модули у умолчанию для типа страницы. После добавления модуля, щелкните на него и выберите соответствующую опцию, чтобы сделать модуль доступным для Публикатора.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
ru_RU: На каждый e-mail из этого списка будет отправлено уведомление, когда обнаружен спам.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
ru_RU: Любые пользователи или группы будут удалены из настроек прав доступа выбранных страниц.

en: Anyone may view the website.
ru_RU: Кто угодно может просматривать сайт.

en: Anything that isn't specific to this page happens here. Manage users, files, reporting data, and site-wide settings.
ru_RU: Всё, что не касается страниц, находится здесь. Управление пользователями, файлами, просмотр отчетов и настройка сайта.

en: App Secret
ru_RU: Api Secret

en: Application
ru_RU: Приложение

en: Application specific database entities were refreshed.
ru_RU: Объекты базы данных приложения обновлены.

en: Apply Downloaded Update
ru_RU: Применить загруженное обновление

en: Apply a sepia tone
ru_RU: Применить тон сепия к изображению

en: Apply this design to just this page, or your entire site?
ru_RU: Применить изменение дизайна для этой страницы или для всего сайта?

en: Apply this theme to every page on your site?
ru_RU: Применить эту тему оформления для каждой страницы на вашем сайте?

en: Approve
ru_RU: Утвердить

en: Approve Changes
ru_RU: Утвердить изменения

en: Approve Delete
ru_RU: Подтвердите удаление

en: Approve Move
ru_RU: Подтвердить перемещение

en: Approve Page
ru_RU: Подтверждение страницы

en: Approve Version
ru_RU: Утвердить версию

en: Approve request saved. You must complete the approval workflow before these changes are publicly accessible.
ru_RU: Запрос на утверждение сохранен. Вы должны завершить процесс утверждения перед тем, как изменения станут общедоступны.

en: Approved
ru_RU: Одобренные

en: Approved Version
ru_RU: Одобренная версия

en: Approved by
ru_RU: Утвердил:

en: Approved by %s
ru_RU: Утверждено %s

en: Archives
ru_RU: Архивы

en: Arctic
ru_RU: Арктика

en: Are you sure you want to copy the following files?
ru_RU: Вы уверены, что хотите скопировать следующие файлы?

en: Are you sure you want to delete the following files?
ru_RU: Вы уверенны что хотите удалить следующие файлы?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
ru_RU: Вы уверенны что хотите удалить следующие страницы?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
ru_RU: Вы уверенны, что хотите удалить эту предустановку стилей?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить эту форму и все сообщения, отправленные через нее?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить это сообщение?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить все сообщения, полученные через эту форму?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить эту предустановку разметки?

en: Are you sure you want to delete this question?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить этот вопрос?

en: Are you sure you want to delete this tile?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить этот фрагмент?

en: Are you sure you want to delete this word?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить это слово?

en: Are you sure you want to flag this message as spam?
ru_RU: Вы уверены, что хотите поменить это сообщение как спам?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
ru_RU: Вы уверены, что хотите полностью удалить этот набор файлов?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить эту группу?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить этого пользователя?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить все настроенные стили?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить этот атрибут?

en: Are you sure you want to remove this node? It will not remove any resources from the system but it will remove all subcategories and their catalog resource references.
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить данный узел? Это не приведет к удалению каких-либо материалов с сайта, но к материалам больше не будет привязан данный узел (категория или тема).

en: Are you sure you want to remove this value?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить это значение?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот процесс?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this conversation? You will no longer receive email updates when new messages are posted.
ru_RU: Вы уверены, что хотите отписаться от этого обсуждения? Вы больше не будете получать уведомления на email о новых сообщениях здесь.

en: Are you sure you wish to delete this page?
ru_RU: Вы уверены что хотите удалить эту страницу?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
ru_RU: Вы действительно хотите активировать следующих пользователей?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
ru_RU: Вы действительно хотите деактивировать следующих пользователей?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить следующих пользователей?

en: Are you sure?
ru_RU: Вы уверены?

en: Are you sure? This action cannot be undone.
ru_RU: Вы уверены? Это действие невозможно отменить.

en: Are you sure? This will remove all translations from all languages, in the database and in your site PO files. This cannot be undone.
ru_RU: Вы уверены? Данное действие удалит все переводы для всех языков, в базе данных и в PO файлах вашего сайта. Это действие необратимо.

en: Area Layout
ru_RU: Разметка области

en: Area Permissions
ru_RU: Права области

en: Area layout preset saved successfully.
ru_RU: Предустановка разметки области сохранена успешно.

en: Area layout preset updated successfully.
ru_RU: Предустановка разметки области обновлена успешно.

[ctx: AreaName]
en: Main
ru_RU: Главная

[ctx: AreaName]
en: Page Footer
ru_RU: Футер страницы

[ctx: AreaName]
en: Page Header
ru_RU: Шапка сайта

[ctx: AreaName]
en: Primary
ru_RU: Основной

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
ru_RU: Дополнительный 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
ru_RU: Дополнительный 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
ru_RU: Дополнительный 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
ru_RU: Дополнительный 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
ru_RU: Дополнительный 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
ru_RU: Боковая панель

[ctx: AreaName]
en: Sidebar Footer
ru_RU: Боковая панель в подвале

en: Areas
ru_RU: Области

en: Arrows
ru_RU: Стрелки

en: Ascending
ru_RU: По возрастанию

en: Ask User For
ru_RU: Запрос пользователя

en: Assign
ru_RU: Добавить

en: Assign Community Points
ru_RU: Добавление баллов пользователям

en: Assign Permissions
ru_RU: Назначить права

en: Assign Points
ru_RU: Начисление баллов

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
ru_RU: Назначено <strong>%s</strong>.

en: At a loss? Try searching here. You can find anything from pages in your site to settings and how-to documentation.
ru_RU: Вы в затруднении? Воспользуйтесь поиском. Здесь вы сможете найти нужные страницы сайта для настроек или получить ссылки на документацию.

en: At least one job must be provided
ru_RU: Необходимо указать хотя бы одну задачу.

en: At the level below
ru_RU: на уровень ниже

en: Atlantic Ocean
ru_RU: Атлантический океан

en: Attach Files
ru_RU: Прикрепить файлы

en: Attach Workflow to this Permission
ru_RU: Прикрепить процесс к этим правам

en: Attach a %s account
ru_RU: Привязка аккаунта %s

en: Attach a community account
ru_RU: Привязка аккаунта сообщества

en: Attach a concrete5.org account
ru_RU: Привязать аккаунт из сообщества concrete5.org

en: Attachment Settings
ru_RU: Настройка прикрепляемых файлов

en: Attachment limit reached
ru_RU: Число вложенных файлов достигло максимума

en: Attempt to use visitor's locale based on their browser information.
ru_RU: Выбирать локализацию на основе настроек браузера.

en: Attribute Categories
ru_RU: Категории атрибутов.

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
ru_RU: Категории атрибутов используются для группировки различных типов наборов.

en: Attribute Type Associations
ru_RU: Ассоциации с типами атрибутов

en: Attribute Type Associations saved.
ru_RU: Ассоциации с типами атрибутов сохранены

en: Attribute Type added.
ru_RU: Тип атрибута добавлен.

en: Attribute categories
ru_RU: Категории атрибутов.

en: Attribute cleared successfully.
ru_RU: Атрибут успешно очищен.

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
ru_RU: Идентификатор атрибута может содержать только буквы латинского алфавита, числа и знак подчеркивания.

en: Attribute keys
ru_RU: Ключи атрибутов

en: Attribute saved successfully.
ru_RU: Атрибут сохранен успешно.

en: Attribute set added.
ru_RU: Набор атрибутов добавлен.

en: Attribute set deleted.
ru_RU: Набор атрибутов удален.

en: Attribute set updated.
ru_RU: Набор атрибутов обновлен.

en: Attribute sets
ru_RU: Наборы атрибутов

en: Attribute types
ru_RU: Типы атрибутов

[ctx: AttributeKeyName]
en: Blog Entry Topics
ru_RU: Темы записей блока

[ctx: AttributeKeyName]
en: Client
ru_RU: Клиент

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
ru_RU: Иконка панели управления

[ctx: AttributeKeyName]
en: Department
ru_RU: Отдел

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
ru_RU: Длительность

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
ru_RU: Исключить из навигации

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
ru_RU: Исключить из списка страниц

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
ru_RU: Исключить из поискового индекса

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
ru_RU: Исключить из файла sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude Sub-Pages From Nav
ru_RU: Исключить подстраницы из навигации

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
ru_RU: Дополнительное содержимое для блока HEAD

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
ru_RU: Высота

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
ru_RU: Я хотел бы получать личные сообщения.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Featured
ru_RU: Избранное

[ctx: AttributeKeyName]
en: Location
ru_RU: Требования

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
ru_RU: Meta описание

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
ru_RU: Meta ключевые слова

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
ru_RU: Meta заголовок

[ctx: AttributeKeyName]
en: Personal Links
ru_RU: Личные ссылки

[ctx: AttributeKeyName]
en: Project Topics
ru_RU: Темы проектов

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
ru_RU: Посылать мне уведомления по email когда я получаю личное сообщение.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Skills
ru_RU: Специализация

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
ru_RU: Теги

[ctx: AttributeKeyName]
en: Task
ru_RU: Выполненные задачи

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
ru_RU: Миниатюра

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
ru_RU: Ширина

[ctx: AttributeSetName]
en: Blog
ru_RU: Блог

[ctx: AttributeSetName]
en: Jobs
ru_RU: Задачи

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
ru_RU: Навигация и индексирование

[ctx: AttributeSetName]
en: Portfolio
ru_RU: Портфолио

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
ru_RU: Адрес

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
ru_RU: Флаг

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
ru_RU: Дата/время

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
ru_RU: Изображение/файл

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
ru_RU: Число

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
ru_RU: Рейтинг

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
ru_RU: Выпадающий список

[ctx: AttributeTypeName]
en: Social Links
ru_RU: Ссылка на социальную сеть

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
ru_RU: Текстовая строка

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
ru_RU: Текст

[ctx: AttributeTypeName]
en: Topics
ru_RU: Темы

en: Attributes
ru_RU: Атрибуты

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
ru_RU: Атрибуты доступны для страниц (они же Коллекции), пользователей и файлов. Начните отсюда, если вы хотите добавить новый атрибут для этих объектов.

en: Attributes cleared successfully.
ru_RU: Атрибуты успешно очищены.

en: Attributes set here will automatically be applied to new pages of that type.
ru_RU: Атрибуты заданные здесь будут автоматически применены к новый страницам данного типа.

en: Attributes to Display in Composer
ru_RU: Атрибуты для показа в Публикаторе

en: Audio
ru_RU: Аудио

en: Authentication Types
ru_RU: Типы аутентификации

en: Authentication type with handle %s already exists!
ru_RU: Тип аутентификации с дескриптором "%s " уже существует!

en: Author
ru_RU: Автор

[ctx: Authored]
en: By %s
ru_RU: Автор: %s

[ctx: Authored]
en: by %s
ru_RU: автор: %s

en: Auto-Nav
ru_RU: Навигация

en: Automate this Job
ru_RU: Автоматизировать эту задачу

en: Automated Groups aren't assigned by administrators. They are checked against code at certain times that determines whether users should enter them.
ru_RU: Вступление в автоматизированные группы не производится администраторами. Происходит проверка на уровне кода и определяется должен ли в данный момент времени пользователь являться членом группы.

en: Automated Jobs
ru_RU: Задачи

en: Automatic
ru_RU: Автоматически

en: Automatically Banned IP Addresses
ru_RU: Автоматически заблокированные IP адреса

en: Automatically add users to groups and assign badges.
ru_RU: Автоматическое добавление пользователей в группы и привязка бейджей.

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
ru_RU: Автоматическая установка расширений и тем по клику мыши.

en: Automatically remove users from this group
ru_RU: Автоматически удалить пользователей из группы

en: Automatically remove users from this group.
ru_RU: Автоматически удалить пользователей из группы

en: Automation
ru_RU: Автоматизация

en: Automation Instructions
ru_RU: Инструкции по автоматизации

en: Available Countries
ru_RU: Доступные страны

en: Available Job Sets
ru_RU: Доступные наборы задач

en: Available Jobs
ru_RU: Доступные задачи

en: Available Update for Download
ru_RU: Доступно обновление для загрузки

en: Avatar
ru_RU: Аватара

en: Avatar saved successfully.
ru_RU: Аватара успешно сохранена.

en: Awaiting Installation
ru_RU: Ожидается установка

en: Awarded %s
ru_RU: Награжден %s

en: Back
ru_RU: Назад

en: Back Color
ru_RU: Цвет фона

en: Back to Account
ru_RU: Вернуться в аккаунт

en: Back to Add Functionality
ru_RU: Вернуться

en: Back to Block Types
ru_RU: Вернуться к типам блоков

en: Back to Global Areas
ru_RU: Назад к глобальным областям

en: Back to Home
ru_RU: На домашнюю страницу

en: Back to List
ru_RU: Вернуться к списку

en: Back to Message
ru_RU: Вернуться к сообщению

en: Back to Messages
ru_RU: Вернуться к сообщениям

en: Back to Page Types
ru_RU: Вернуться к типам страниц

en: Back to Profile
ru_RU: Назад к профилю

en: Back to Sitemap
ru_RU: Назад к карте сайта

en: Back to Stacks
ru_RU: Назад к стекам

en: Background
ru_RU: Фон

en: Background Color and Image
ru_RU: Фоновый цвет и изображение

en: Background Image
ru_RU: Фоновое изображение

en: Backup & Restore
ru_RU: Резервное копирование и восстановление

en: Backup Database
ru_RU: Резервное копирование

en: Backup or restore your website.
ru_RU: Резервное копирование или восстановление сайта.

en: Bad token
ru_RU: Недопустимый токен.

en: Badge | Badges
ru_RU[0]: Бейдж
ru_RU[1]: Бейджа
ru_RU[2]: Бейджей
ru_RU[3]: Бейджей

en: Badge Associated
ru_RU: Связанный бейдж

en: Badge Description
ru_RU: Описание бейджа

en: Badges
ru_RU: Бейджи

en: Badges are publicly viewable in user profiles, and display pictures and a custom description. Badges can be automatically assigned or given out by administrators.
ru_RU: Бейджи доступны всем для просмотра на странице пользователя и включают в себя значок и описание. Бейджи могут быть получены автоматически (за определенные действия) или выданы администратором.

en: Ban IP For
ru_RU: Заблокировать IP на

en: Banned Words
ru_RU: Запрещенные слова

en: Banned word already initialized.
ru_RU: Запрещенные слова уже инициализированы.

en: Banned words detected.
ru_RU: Обнаружены запрещенные слова.

en: Base Font Size
ru_RU: Основной размер шрифта

en: Basic Details
ru_RU: Подробности

en: Basic Information
ru_RU: Основная информация

en: Basic Properties
ru_RU: Свойства

en: Basic Workflow
ru_RU: Начальный процесс

en: Basic information about your website.
ru_RU: Основная информация о вашем сайте.

en: Basics
ru_RU: Общее

en: Before Today
ru_RU: Вчерашнее

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
ru_RU: Перед тем как удалить эту страницу, удалите все дочерние.

en: Begin Auto Nav
ru_RU: Показывать страницы

en: Beginner
ru_RU: Новичок

en: Beginning Installation
ru_RU: Начало установки

en: Beneath Another Page
ru_RU: под указанной страницей

en: Beneath a particular page
ru_RU: под указанной страницей.

en: Beneath another page
ru_RU: Ниже указанной страницы

en: Beneath this Page
ru_RU: ниже этой страницы

en: Beneath this page
ru_RU: Ниже этой страницы

en: Between
ru_RU: между

en: Bio/Quote
ru_RU: Биография/Сообщение

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
ru_RU: Черный список: Все области, кроме выделенных будут индексироваться.

en: Blank
ru_RU: Чистая страница

en: Blank Page
ru_RU: Белая страница

en: Bleeding Edge/Developer
ru_RU: Профи/разработчик

en: Block & Stack Permissions
ru_RU: Права доступа к блокам и стекам

en: Block Cache
ru_RU: Кэширование блоков

en: Block Container Class
ru_RU: Класс для контейнера

en: Block Deleted
ru_RU: Блок удален

en: Block ID or Page ID not sent
ru_RU: ID блока или страницы не отправлены

en: Block Name
ru_RU: Имя блока

en: Block Permissions
ru_RU: Доступ к блоку

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
ru_RU: Тип блока обновлен. Все изменения схемы в базе данных применены.

en: Block Types
ru_RU: Типы блоков

en: Block caching is currently disabled globally. These settings won't take affect until block caching is turned on. You can turn these settings on from the <a href="%s">Cache and Speed Settings</a> page in the Dashboard.
ru_RU: Кеширование блоков на данный момент отключено на всем сайте. Данные настройки не приведут ни к какому эффекту до тех пор, пока глобальное кеширование блоков не будет включено. Вы можете включить этот параметр в разделе <a href="%s">Кэш и производительность</a> панели управления сайта.

en: Block type installed successfully.
ru_RU: Блок успешно установлен.

en: Block types
ru_RU: Типы блоков

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
ru_RU: Блокировка посетителей по конкретным IP-адресам, чтобы они не могли войти на сайт как пользователь. Заблокированные пользователи смогут просматривать страницы, которые являются видимыми для гостей.

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Basic
ru_RU: Общее

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Forms
ru_RU: Формы

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Multimedia
ru_RU: Мультимедиа

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Navigation
ru_RU: Навигация

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Social Networking
ru_RU: Социальные инструменты

en: Blocks
ru_RU: Блоки

en: Blocks arranged successfully.
ru_RU: Блоки успешно отсортированы.

en: Blog
ru_RU: Блог

en: Blog Entry
ru_RU: Запись блога

en: Blur
ru_RU: Радиус размытия

en: Body
ru_RU: Содержимое

en: Bold
ru_RU: Жирный

en: Bookmark Icons
ru_RU: Значок сайта

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
ru_RU: Добавить в закладки иконку и мобильный домашний экран значка установки.

en: Border
ru_RU: Граница

en: Borders
ru_RU: Границы

en: Both Date and Time
ru_RU: Дата и время

en: Bottom
ru_RU: Снизу

en: Broken package (handle %s).
ru_RU: Неисправный пакет (идентификатор: %s).

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
ru_RU: Посмотрите наш магазин дополнений для расширения возможностей сайта!

en: Build simple forms and surveys.
ru_RU: Создавайте простые формы и опросы.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> CMS.
ru_RU: Разработано с помощью <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> CMS.

en: Bulk SEO Updater
ru_RU: Пакетное обновление метаданных

en: Bullets
ru_RU: Точки

en: Button Text
ru_RU: Текст на кнопке

en: By Area of Site (Hierarchy)
ru_RU: По областям сайта (Иерархия)

en: By Page Type
ru_RU: По типу страницы

en: By Parent Page
ru_RU: По родительской странице

en: By default, site name is displayed in the browser title bar. It is also the default name for your project on concrete5.org
ru_RU: По умолчанию название сайта отображается в заголовке окна браузера. Так же это название используется для именования проекта на сайте concrete5.org

en: CAPTCHA required
ru_RU: Требуется CAPTCHA

en: CSS and JavaScript Cache
ru_RU: Кэширование JavaScript и CSS файлов

en: Cache & Speed Settings
ru_RU: Кэш и производительность

en: Cache Status
ru_RU: Статус кэширования

en: Cache block output even for logged in users.
ru_RU: Кешировать блок даже для авторизованных пользователей.

en: Cache block output on HTTP POST.
ru_RU: Кешировать блок при HTTP запросах.

en: Cache block output.
ru_RU: Кешировать блок

en: Cache for how long (in seconds)?
ru_RU: Время хранения кеша (в секундах).

en: Cache for how long?
ru_RU: Как долго кэшировать?

en: Cache settings saved.
ru_RU: Настройки кэширования сохранены.

en: Cache this page.
ru_RU: Кэшировать эту страницу

en: Cached files removed.
ru_RU: Кэш очищен.

en: Caches the output of customized theme stylesheets for faster loading. Turn off if you are editing LESS files in your theme directly.
ru_RU: Кеширование настроенных стилей темы для более быстрой загрузки. Отключите опцию, если  редактируете LESS файлы вручную.

en: Caching
ru_RU: Кэш

en: Can't Install!
ru_RU: Установка невозможна!

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Cannot open file %s
ru_RU: Невозможно открыть файл %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
ru_RU: Не получается получить данные из магазина на сайте concrete5.org

en: Canonical
ru_RU: Канонический

en: Canonical URL
ru_RU: Канонические URL

en: Canonical URLs
ru_RU: Канонические URL адреса

en: Captcha Code
ru_RU: Код проверки

en: Captcha Settings
ru_RU: Настройки Captcha

en: Captcha Setup
ru_RU: Настройки Captcha

en: Captcha libraries
ru_RU: Библиотека Captcha

en: Captcha settings saved.
ru_RU: Настройки CAPTCHA сохранены.

en: Careers
ru_RU: Вакансии

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
ru_RU: Классификация атрибутов файлов в наборы для лучшей их организации и повышения простоты использования.

en: Category Name
ru_RU: Название категории

en: Center
ru_RU: По центру

en: Center text
ru_RU: Центрирование текста

en: Certain add-ons require a secure SSL URL. Enter that URL here.
ru_RU: Некоторые модули требуют использования URL, защищенного по протоколу SSL. Введите этот URL здесь.

en: Change
ru_RU: изменить

en: Change Font Family
ru_RU: Изменить семейство шрифтов

en: Change Font Size
ru_RU: Изменить размер шрифта

en: Change Inheritance
ru_RU: Изменить наследование

en: Change Page Order
ru_RU: Изменить порядок страниц

en: Change Password
ru_RU: Сменить пароль

en: Change Permissions
ru_RU: Поменять права

en: Change Settings
ru_RU: Изменить настройки

en: Change login behaviors and setup public profiles.
ru_RU: Изменение поведения при входе и настройка общедоступных профилей.

en: Change password and sign in
ru_RU: Сменить пароль и авторизоваться

en: Change the general look and options like SEO and permissions. Delete the page or roll versions back from here as well.
ru_RU: Изменение общего вида, настроек (SEO, прав доступа и др.), удаление страницы или откат к предыдущим версиям - всё это делается в данном разделе.

en: Change the picture attached to my posts.
ru_RU: Изменить картинку, прикрепляемую к моим сообщениям.

en: Changing page types of existing pages could result in unexpected behavior.
ru_RU: Изменение типа существующей страницы может привести к неожиданному поведению.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
ru_RU: Изменения на этой странице вводятся моментально. Вы уверены?

en: Channel
ru_RU: Тип

en: Check Automated Groups
ru_RU: Проверка автоматизированных групп

en: Check For Updates
ru_RU: Проверить на обновления

en: Check Group
ru_RU: Отметить группы

en: Check Page Permissions
ru_RU: Проверять права доступа

en: Check out this article on %s:
    
    %s
    %s
ru_RU: Рекомендую к прочтению интересную статью на сайте: %s:
    
    %s
    %s

en: Check the box labeled "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".
ru_RU: Отметьте пункт "Разрешить этому приложению авторизовываться через Twitter".

en: Check this checkbox to remove index.php from your URLs. You will be given code to place in a file named .htaccess in your web root. Concrete5 will try and place this code in the file for you.
ru_RU: Отметьте эту галочку, чтобы удалить  'index.php' из URL. Вам будет показан код, который должен быть вставлен в файл .htaccess, расположенный в корне сайта. Cms concrete5 вставит этот код в указанный файл самостоятельно.

en: Checkbox List
ru_RU: Список флагов

en: Checkbox Options
ru_RU: Список флагов

en: Checking for updates.
ru_RU: Проверить обновления.

en: Checking...
ru_RU: Проверка...

en: Child Pages
ru_RU: Дочерние страницы

en: Choose
ru_RU: Выбрать

en: Choose Badge Image
ru_RU: Выберите изображение для бейджа

en: Choose Columns
ru_RU: Выбор колонок

en: Choose Country
ru_RU: Выберите Страну

en: Choose Field
ru_RU: Выбрать поле

en: Choose File
ru_RU: Выбрать файл

en: Choose File Storage Location
ru_RU: Укажите расположение хранилища файлов

en: Choose Font
ru_RU: Выбор шрифта

en: Choose Groups to Move
ru_RU: Выбор групп для перемещения

en: Choose Icon
ru_RU: Выберите значок

en: Choose Image
ru_RU: Выберите изображение

en: Choose Image On-State
ru_RU: Укажите изображение (при наведении курсора)

en: Choose Language
ru_RU: Выбор языка

en: Choose Location
ru_RU: Выбор местонахождения

en: Choose New File
ru_RU: Выбрать новый файл

en: Choose New Page Parent
ru_RU: Выбрать другую родительскую страницу

en: Choose New Parent Location
ru_RU: Новое расположение групп

en: Choose Page
ru_RU: Выбрать страницу

en: Choose Page:
ru_RU: Выбрать страницу:

en: Choose Sharing Service
ru_RU: Выберите сервис/социальную сеть

en: Choose Social Links to Show
ru_RU: Выбрать социальные сети, на которые отображать ссылки

en: Choose Source
ru_RU: Исходный язык

en: Choose State/Province
ru_RU: Выберите Область

en: Choose Targets
ru_RU: Целевые языки

en: Choose Type
ru_RU: Выбрать тип

en: Choose User
ru_RU: Укажите пользователя

en: Choose Users
ru_RU: Выбор пользователей

en: Choose Video File
ru_RU: Укажите видео файл

en: Choose Video Placeholder Image (Optional)
ru_RU: Выберите изображение (необязательно)

en: Choose WebM Video File
ru_RU: Укажите файл видео в формате WebM

en: Choose a Page
ru_RU: Выбрать страницу

en: Choose a Parent Page
ru_RU: Выберите родительскую страницу для языкового раздела

en: Choose a Service
ru_RU: Выберите социальную сеть

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
ru_RU: Выберите файл в файловом менеджере и блок создаст ссылку на него, используя указанный текст.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
ru_RU: Укажите новую родительскую страницу из карты сайта.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
ru_RU: Выберите когда ошибки сайта будут отображаться на странице, где они происходят (полезно в процессе разработки сайта) и когда они будут скрываться от посетителей сайта, сохраняясь в журнале (необходимо процессе эксплуатации сайта).

en: Choose file | Choose files
ru_RU[0]: Выбор файла
ru_RU[1]: Выбор файлов
ru_RU[2]: Выбор файлов
ru_RU[3]: Выбор файлов

en: Choose from all pages when publishing.
ru_RU: Выберите из всех страниц те, которые будут опубликованы.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
ru_RU: Выберите один из типов страниц для публикации.

en: Choose topics attribute.
ru_RU: Выберите дерево тем.

en: Choose which attribute types are available for different items.
ru_RU: Выбрать какие атрибуты для чего доступны.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
ru_RU: Выберите страницы, которые должны появиться ниже этого конкретного модуля. Все ранее выбранные модули могут быть удалены с помощью флажка. Установите флажок в заголовке для выбора/отмены всех страниц.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
ru_RU: Укажите пользователей и группы, которые могут редактировать сайт. Примечание: эти настройки могут быть изменены для определённых страниц.

en: Chronological
ru_RU: В хронологическом порядке

en: City
ru_RU: Город

en: Cleanup and organize your site
ru_RU: Организуйте правильную работу сайта

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Clear Cache
ru_RU: Очистка кэша

en: Clear Color Selection
ru_RU: Очистить выбранный цвет

en: Clear Global Area
ru_RU: Очистить глобальную область

en: Clear Log
ru_RU: Очистить лог

en: Clear Query Log on Reload
ru_RU: Очищать журнал запросов при перезагрузке.

en: Clear Search Index
ru_RU: Очистить поисковый индекс

en: Clear Styles
ru_RU: Сбросить стили

en: Clear all
ru_RU: Очистить все

en: Clear this Site?
ru_RU: Очистить этот сайт?

en: Click and drag to change column order.
ru_RU: Нажмите и перенесите колонку в нужное место списка.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
ru_RU: Нажмите и перетащите, чтобы изменить порядок файлов в этом наборе. Новые файлы, добавляемые в этот набор, будут автоматически появляться в конце списка.

en: Click for history.
ru_RU: Посмотреть историю

en: Click here to load the theme customizer for the page.
ru_RU: Нажмите здесь для загрузки настройщика темы у данной страницы.

en: Click here to log in
ru_RU: Кликните чтобы войти

en: Click the Install button next to the package name.
ru_RU: Нажмите кнопку "Установить" находящуюся рядом с названием пакета.

en: Click this button to choose the location of the page in your sitemap. If saved, the page will be moved to this location.
ru_RU: Нажмите на кнопку, чтобы выбрать расположение страницы в карте сайта. После сохранения страница будет перемещенная в указанное место.

en: Clipboard
ru_RU: Буфер обмена

en: Clone Category
ru_RU: Клонировать категорию

en: Clone Topic
ru_RU: Клонировать тему

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Code
ru_RU: Код

en: Code for your .htaccess file
ru_RU: Код для файла .htaccess в корне сайта

en: Collapse
ru_RU: Свернуть

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Column %s
ru_RU: Колонка %s

en: Column Order
ru_RU: Порядок столбцов

en: Columns
ru_RU: Колонок

en: Columns:
ru_RU: Колонки:

en: Coming Back Soon
ru_RU: Скоро сайт снова будет работать

en: Coming soon.
ru_RU: Скоро

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: Commonly Used
ru_RU: Часто используемые

en: Community Authentication Configuration
ru_RU: Настройки авторизации через сообщество

en: Community Point Action Deleted
ru_RU: Действие для получения баллов удалено

en: Community Point Action Saved
ru_RU: Действие для получения баллов сохранено

en: Community Points
ru_RU: Баллы сообщества

en: Company
ru_RU: Компания

en: Company URL
ru_RU: Сайт компании

en: Compare
ru_RU: Сравнить

en: Compare Versions
ru_RU: Сравнить версии

en: Complete required fields *
ru_RU: Пожалуйста заполните все обязательные поля.

en: Completion
ru_RU: Процент готовности

en: Compose Form
ru_RU: Форма публикации

en: Composer
ru_RU: Публикатор

en: Composer - %s
ru_RU: Публикатор - %s

en: Composer Content Order
ru_RU: Порядок содержимого в Публикаторе

en: Composer Control
ru_RU: Управление публикатором

en: Composer Publishing Settings
ru_RU: Настройки публикации

en: Composer Settings
ru_RU: Параметры публикатора

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
ru_RU: Публикатор позволяет создавать и публиковать страницы (например, записи блога) непосредственно из панели управления. Минимум один тип страниц должен быть включен для использования в публикаторе, и минимум один блок должен быть включен для использования в Публикаторе через настройки типа страниц по умолчанию.

en: Compress LESS Output.
ru_RU: Сжатие less.

en: Concrete5 Extensions
ru_RU: Расширения concrete5

en: Configuration:
ru_RU: Конфигурация:

en: Configuring site.
ru_RU: Настройка параметров сайта.

en: Confirm
ru_RU: Подтверждение

en: Confirm Change
ru_RU: Подтверждаете изменение?

en: Confirm Delete
ru_RU: Подтвердить удаление

en: Confirm New Password
ru_RU: Подтвердите новый пароль

en: Confirm Password
ru_RU: Подтвердите пароль

en: Confirm Reset
ru_RU: Подтвердить сброс

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
ru_RU: Поздравляем! CMS Concrete5 установлена и Вы вошли как <b>%s</b>, с паролем, который вы указали. Если захотите изменить пароль, можете сделать это в панели управления в разделе "Пользователи и группы".

en: Connect
ru_RU: Написать

en: Connect to Community
ru_RU: Присоединиться к сообществу

en: Connect to the Community
ru_RU: Соединение с сообществом

en: Connect to the concrete5 community.
ru_RU: Присоединиться к сообществу concrete5.

en: Connection Method
ru_RU: Метод подключения

en: Constrain Image Size
ru_RU: Ограничить размеры изображения

en: Contact
ru_RU: Контакты

en: Content
ru_RU: Контент

en: Content %s (author %s, %s) flagged as spam by user %s
ru_RU: Контент %s (автор %s, %s) помечен как спам пользователем %s

en: Content Sections
ru_RU: Список языковых разделов на сайте

en: Content disabled in edit mode.
ru_RU: В режиме редактирования cодержимое отключено.

en: Content included in "Keyword Search".
ru_RU: Содержимое включено в "поиск по ключевым словам".

en: Content included in file search index.
ru_RU: Контент включен в поисковый индекс по файлам.

en: Content included in sitewide page search index.
ru_RU: Контент включен в поисковый индекс сайта.

en: Content included in user keyword search.
ru_RU: Контент включен в поиск по ключевым словам.

en: Context
ru_RU: Контекст

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Continue to Installation
ru_RU: Продолжить установку

en: Continue to your site
ru_RU: Перейти на сайт

en: Control
ru_RU: Управляющий элемент

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
ru_RU: Управление параметрами просмотра и редактирования вашего сайта. Раздел "Доступ к сайту" позволяет делать сайт доступным для всех пользователей, зарегистрированных или только для администраторов, а также указать пользователи, входящие в какую группу могут редактировать страницы.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
ru_RU: Управление тем, как пользователи взаимодействуют с Менеджером файлов, разрешение или запрещение некоторых действий, таких как поиск, загрузка, замена файлов и многое другое.

en: Control how your site send and processes mail.
ru_RU: Установите как ваш сайт отправляет и обрабатывает почту.

en: Control the URLs used to access your page here. Non-canonical URLs will redirect to your page; canonical URLs can be either generated or automatically or overridden. Sub-pages to this page start with canonical URLs by default.
ru_RU: Управление URL-адресами для доступа к вашей странице. Не канонические URL будут перенаправляться на вашу страницу; каонические URL могут быть либо сгенерированы автоматически или введены вручную. Подстраницы к текущей будут начинаться с канонического URL-пути по умолчанию.

en: Control the options available for Public Registration.
ru_RU: Опции доступные для регистрации пользователей с фронта сайта

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
ru_RU: Управление типами информации, которая может быть сохранена на той или иной странице вашего сайта.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
ru_RU: Управление пользователями, позволяет разрешить выполнение специальных задач, таких как установка расширений, изменение прав доступа, и т.д.

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
ru_RU: Управление набором инструментов WYSIWYG-редактора, располагающихся на панели инструментов (например, Простой, Расширенный, Офисный) и размеры панели инструментов.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
ru_RU: Укажите, кто может добавлять блоки и стеки на ваш сайт.

en: Control who sees and edits your site.
ru_RU: Установите кто просматривает и редактирует ваш сайт.

en: Conversation
ru_RU: Беседа

en: Conversation Message
ru_RU: Сообщение беседы

en: Conversation Permissions
ru_RU: Права доступа к беседе

[ctx: ConversationEditorName]
en: Markdown
ru_RU: Облегченный редактор текста

[ctx: ConversationEditorName]
en: Plain Text
ru_RU: Простой текст

[ctx: ConversationEditorName]
en: Redactor
ru_RU: Использование WYSIWYG редактора "Redactor"

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Down Vote
ru_RU: Не нравится

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Up Vote
ru_RU: Нравится

en: Conversations
ru_RU: Беседы

en: Conversations Settings
ru_RU: Настройка бесед

en: Convert image to grayscale
ru_RU: Конвертация изображения в оттенки серого

en: Cookies Enabled
ru_RU: Cookie включены

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
ru_RU: Для установки concrete5 необходимо чтобы в вашем браузере были включены cookie.

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy File
ru_RU: Копировать файл

en: Copy From
ru_RU: Копирование из

en: Copy Languages
ru_RU: Копирование языковых разделов

en: Copy Locale Tree
ru_RU: Копирование языкового дерева

en: Copy Page Type
ru_RU: Копирование типа страницы

en: Copy Progress
ru_RU: Прогресс копирования

en: Copy Tree
ru_RU: Копировать дерево

en: Copy all pages from a locale to another section. This will only copy pages that have not been associated. It will not replace or remove any pages from the destination section.
ru_RU: Копирование всех страниц из одного раздела в другой. Эта функция скопирует только те страницы, которым не было назначено соответствие. Страницы не будут перемещены или удалены из исходного раздела.

en: Copy of Version: %s
ru_RU: Копировать версию:%s

en: Copy page + children.
ru_RU: Копировать эту и дочерние страницы.

en: Copy page.
ru_RU: Копировать страницу.

en: Copy to Clipboard
ru_RU: Копировать в буфер обмена

en: Could not create the proxies directory. Please check the file permissions of the proxy directory: %s.
ru_RU: Невозможно создать директорию прокси. Проверьте права доступа к директории: %s

en: Could not delete a proxy file. Please check the permissions of the proxy directory: %s
ru_RU: Невозможно удалить файл прокси. Проверьте права доступа к директории прокси: %s

en: Could not determine the name of the file at %s
ru_RU: Невозможно определить название файла по адресу %s

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
ru_RU: Не удается открыть с ZipArchive::CREATE

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
ru_RU: Невозможно переместить во временную директорию - файл не найден.

en: Country
ru_RU: Страна

en: Create Conversation using Page Type
ru_RU: Создание беседы, используя тип страниц

en: Create Page
ru_RU: Создать страницу

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySQL.
ru_RU: Создание резервной копии базы данных вашего сайта. Эта возможность работает лучше на маленьких сайтах. Для больших сайтов рекомендуется использовать специальные утилиты для работы с БД типа phpMyAdmin или экспортировать БД с помощью инструментов MySQL.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
ru_RU: Создайте блок, позволяющий пользователям искать контент на вашем сайте concrete5. Выберите заголовок, текст кнопки и укажите где concrete5 должен искать. Для отправки формы на другую страницу выберите нужную страницу из карты сайта. Разместите второй блок поиска на данной странице и на ней отобразятся результаты поиска.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
ru_RU: Создайте навигационное меню, которое отражает структуру вашего сайта. Сначала выберите порядок, в котором страницы будут показываться. Параметр "Проверять права доступа" проверяет права пользователя перед построением ссылки на каждую страницу. "Показать страницы" выбирает начальный уровень карты сайта, от которого вы хотите создать меню. Кроме того, доступны опции для отображения дополнительных страниц для каждого элемента.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
ru_RU: Создайте новую группу для группировки и классификации пользователей. Если необходимо, выберите дату истечения срока членства пользователей в этой группе и они будут удалены автоматически по достижении заданного условия.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
ru_RU: Создайте облака тегов, которое отображает все значения атрибута "Tag " заданного пользователем для текущей страницы или для всех страниц на сайте. Введите значения в поле "Tags " и они автоматически будут добавлены к текущей странице. Свяжите теги с конкретной страницей, нажав на вкладку Дополнительно и, используя диалог выбора страницы.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
ru_RU: Создание альтернативного хранилища файлов (в дополнении к стандартному хранилищу), где вы можете размещать файлы после загрузки их через Менеджер файлов.

en: Create new Backup
ru_RU: Создание резервной копии

en: Create page template.
ru_RU: Создать шаблон страницы

en: Create pages using
ru_RU: Создание страниц, используя:

en: Create the parent page first.
ru_RU: Создайте сначала родительскую страницу для языкового раздела.

en: Created By
ru_RU: Создано

en: Created Time
ru_RU: Дата и время создания

en: Creates a full website with the Elemental theme, including a home page, multiple page types, portfolio, contact forms, blogs and more..
ru_RU: Создание заполненного сайта на основе простейшей темы и включает несколько типов страниц: главная, портфолио,  контакты, блог и другое.

en: Creates an empty site using the unstyled Elemental theme.
ru_RU: Создание пустого сайта с использованием простейшей  темы без стилей.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
ru_RU: Создает дерево навигации или карту сайта.

en: Creating database tables.
ru_RU: Создание таблиц базы данных.

en: Creating home page.
ru_RU: Создание главной страницы.

en: Creator
ru_RU: Создатель

en: Crop Image
ru_RU: Обрезка изображения

en: Curabitur sagittis elementum felis at sodales. Nullam fermentum at urna quis accumsan. Nam bibendum leo nisi, lacinia molestie arcu consequat quis. Morbi at suscipit risus. Sed consequat eleifend metus, vitae malesuada eros elementum sed. Fusce risus felis, viverra et dignissim at, lobortis non est. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam sit amet consectetur lacus.
ru_RU: Lorem Ipsum — это текст-«рыба», часто используемый в печати и вэб-дизайне. Lorem Ipsum является стандартной «рыбой» для текстов на латинице с начала XVI века. В то время некий безымянный печатник создал большую коллекцию размеров и форм шрифтов, используя Lorem Ipsum для распечатки образцов. Lorem Ipsum не только успешно пережил без заметных изменений пять веков, но и перешагнул в электронный дизайн. Его популяризации в новое время послужили публикация листов Letraset с образцами Lorem Ipsum в 60-х годах и, в более недавнее время, программы электронной верстки типа Aldus PageMaker, в шаблонах которых используется Lorem Ipsum.

en: Current Canonical URL
ru_RU: Канонический URL

en: Current Date/Time
ru_RU: Текущие дата/время

en: Current Image
ru_RU: Текущее изображение

en: Current Permission Set
ru_RU: Текущие права доступа к странице

en: Current Status
ru_RU: Текущий статус

en: Current Version
ru_RU: Текущая версия

en: Currently Installed
ru_RU: Установленные

en: Currently Running %s
ru_RU: Текущая версия системы: %s

en: Currently Viewing
ru_RU: Текущий просмотр

en: Custom
ru_RU: Настраиваемый

en: Custom Attribute Types
ru_RU: Специальные типы атрибутов

en: Custom Attributes
ru_RU: Настраиваемые атрибуты

en: Custom CSS
ru_RU: Настраиваемый CSS

en: Custom CSS Classes, Block Name, Custom Templates and Reset Styles
ru_RU: Пользовательские css классы, название модулей, пользовательские шаблоны и сброс стилей

en: Custom Class
ru_RU: Пользовательские классы

en: Custom Label
ru_RU: Пользовательское название

en: Custom Options saved.
ru_RU: Настройки пользователя сохранены

en: Custom Styles
ru_RU: Настраиваемые стили

en: Custom Template
ru_RU: Оформление

en: Custom Title
ru_RU: Настраиваемый заголовок

en: Custom Title Text
ru_RU: Текст заголовка

en: Custom Topic
ru_RU: Пользовательские темы

en: Custom date format
ru_RU: Пользовательский формат даты

en: Custom date/time format
ru_RU: Пользовательский формат даты/времени

en: Custom design reset.
ru_RU: Настройки дизайна сброшены.

en: Custom page
ru_RU: Выбранную страницу

en: Custom page class file.
ru_RU: Файл с настраиваемыми классами страницы.

en: Customize
ru_RU: Настроить

en: Customize Dashboard Home
ru_RU: Настроить страницу управления

en: Customize Results
ru_RU: Настроить результаты

en: Customize Search
ru_RU: Настроить поиск

en: Customize Theme
ru_RU: Настройка шаблона

en: Dashboard
ru_RU: Панель управления

en: Dashboard App Status
ru_RU: Статус системы в панели управления

en: Dashboard Featured Add-On
ru_RU: Избранные расширения панели

en: Dashboard Featured Theme
ru_RU: Избранные темы панели управления

en: Dashboard File Manager
ru_RU: Менеджер файлов

en: Dashboard Full
ru_RU: Панель управления

en: Dashboard Header + Four Column
ru_RU: Заголовок + Четыре колонки

en: Dashboard Home
ru_RU: Панель управления

en: Dashboard Newsflow Latest
ru_RU: Панель управления: Модуль новостей

en: Dashboard Panel
ru_RU: Панель управления

en: Dashboard Site Activity
ru_RU: Активность на сайте

en: Dashboard – Change Site-wide Settings
ru_RU: Панель управления - изменение настроек для всего сайта

en: Dashed
ru_RU: Штриховая

en: Data Sources
ru_RU: Источники данных

en: Database Entities
ru_RU: Объекты базы данных

en: Database Information
ru_RU: Информация о базе данных

en: Database Name
ru_RU: Название базы данных

en: Database Query Log
ru_RU: Журнал запросов к базе данных

en: Database entities configurations saved.
ru_RU: Настройки объектов базы данных сохранены.

en: Database query log cleared.
ru_RU: Журнал запросов к базе данных очищен.

en: Date
ru_RU: Дата

en: Date / time
ru_RU: Дата/время

en: Date Added
ru_RU: Дата регистрации

en: Date Assigned
ru_RU: Дата добавления

en: Date Created
ru_RU: Дата создания

en: Date Field
ru_RU: Поле даты

en: Date Format
ru_RU: Формат даты

en: Date Modified
ru_RU: Дата изменения

en: Date Navigation
ru_RU: Навигация по датам

en: Date Only
ru_RU: Только дата

en: Date/Time
ru_RU: Дата/время

en: Date/Time Options
ru_RU: Дата/время

en: DateTime Field
ru_RU: Поле время-даты

en: Day of Month
ru_RU: День месяца

en: Day of Week
ru_RU: День недели

en: Days
ru_RU: Дней

en: Days in the Future
ru_RU: Дней в будущем

en: Days in the Past
ru_RU: Дней назад

en: Deactivate
ru_RU: Деактивировать

en: Deactivate User
ru_RU: Деактивировать пользователя

en: Deactivate Users
ru_RU: Деактивировать пользователей

en: Deactivate the user account
ru_RU: Деактивировать учетную запись пользователя

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
ru_RU: Дорогой %s,
    
    %s
    
    Вы можете  посмотреть, одобрить или отменить все ожидаемые действия здесь:
    
    %s

en: Dear %s,
    
    You've just won the %s badge!
    
    View your profile here:
    %s
ru_RU: Уважаемый пользователь, %s,
    
    Вы были награждены бейджем: %s !
    
    Для получения более подробной информации войдите в свой аккаунт:
    %s

en: Debug Settings
ru_RU: Отладка

en: Debug configuration saved.
ru_RU: Параметры отладки успешно сохранены.

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default - %s minutes
ru_RU: %s минут

en: Default Column
ru_RU: Колонка по умолчанию

en: Default Country
ru_RU: Страна по умолчанию

en: Default Language
ru_RU: Язык по умолчанию

en: Default Locale
ru_RU: Локализация по умолчанию

en: Default PHP Mail Function
ru_RU: PHP функция по умолчанию

en: Default Page Template
ru_RU: Шаблон страницы по умолчанию

en: Default Points
ru_RU: Баллы по умолчанию

en: Default Section settings updated.
ru_RU: Настройки раздела по умолчанию обновлены.

en: Default Setting
ru_RU: По умолчанию

en: Default Value
ru_RU: Значение по умолчанию

[ctx: Default locale]
en: ** Default
ru_RU: ** По умолчанию

en: Default template.
ru_RU: Оформление по умолчанию.

en: Default value. Click to edit.
ru_RU: Значение по умолчанию. Кликните для изменения.

en: Defaults and Output
ru_RU: Умолчания

en: Defaults updated.
ru_RU: Параметры по умолчанию обновлены.

en: Define where this page lives on your website. View and delegate what other pages are redirecting to this page.
ru_RU: Укажите местонахождение страницы в дереве страниц сайта. Добавьте другие страницы, с которых будет происходить перенаправление.

en: Defines whether the Doctrine proxy classes are created on the fly. On the fly generation is active when development mode is enabled.
ru_RU: Настройки, которые определяют должны ли классы прокси Doctrine генерироваться 'на лету'.  Включите генерацию на лету во время разработки сайта.

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Attachment
ru_RU: Удалить

en: Delete Attribute
ru_RU: Удалить атрибут

en: Delete Backup
ru_RU: Удалить резервное копирование

en: Delete Category
ru_RU: Удалить категорию

en: Delete Column
ru_RU: Удалить столбец

en: Delete Control
ru_RU: Удаление управляющих элементов

en: Delete Control Set
ru_RU: Удалить группу управляющих элементов

en: Delete Entry
ru_RU: Удалить элемент

en: Delete Feed
ru_RU: Удалить ленту

en: Delete Forever
ru_RU: Удалить всегда

en: Delete Group Set
ru_RU: Удалить набор групп

en: Delete Head
ru_RU: Удалить заголовок

en: Delete Item
ru_RU: Удаление элемента

en: Delete Job Set
ru_RU: Удалить набор задач

en: Delete Layout
ru_RU: Удалить разметку

en: Delete Link
ru_RU: Удалить ссылку

en: Delete Location
ru_RU: Удалить местонахождение

en: Delete Message
ru_RU: Удалить

en: Delete Page
ru_RU: Удалить страницу

en: Delete Page Type
ru_RU: Удалить тип страницы

en: Delete Pages
ru_RU: Удалить страницы

en: Delete Row
ru_RU: Удалять строку

en: Delete Set
ru_RU: Удалить набор

en: Delete Social Link
ru_RU: Удаление ссылки на соц. сеть

en: Delete Stack
ru_RU: Удаление стека

en: Delete Submissions
ru_RU: Удалить ответы

en: Delete Table
ru_RU: Удалить таблицу

en: Delete Template
ru_RU: Удалить шаблон

en: Delete Tile
ru_RU: Удалить фрагмент

en: Delete Topic
ru_RU: Удалить тему

en: Delete Topic Tree
ru_RU: Удалить дерево тем

en: Delete Type
ru_RU: Удалить тип

en: Delete Workflow
ru_RU: Удалить процесс

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
ru_RU: Запрос на удаление сохранен. Вы должны завершить удаляемые процессы перед тем, как их стек сможет быть удалён.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
ru_RU: Удалить сохраненные запросы. Вы должны заполнить процесс перед тем как страница будут полностью удалена.

en: Delete this control? This cannot be undone.
ru_RU: Удалить управляющий элемент? Это действие невозможно будет отменить.

en: Delete this form layout set? This cannot be undone.
ru_RU: Удалить группу управляющих элементов? Это действие не может быть отменено.

en: Delete this message?
ru_RU: Удалить это сообщение?

en: Delete this page type? This cannot be undone.
ru_RU: Удалить тип страницы? Это действие не может быть отменено.

en: Delete this storage location? All files using it will have their storage location reset to the default.
ru_RU: Удалить это хранилище? Все файлы, относящиеся к нему, будут перенесены в хранилище по умолчанию.

en: Delete this thumbnail type?
ru_RU: Удалить этот тип миниатюры?

en: Deleted
ru_RU: Удалено

en: Deleted User
ru_RU: Пользователь удален

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
ru_RU: Удаленные страницы будут перемещены в корзину.

[ctx: Deleted user]
en: Deleted (id: %s)
ru_RU: Пользователь удален (id: %s)

en: Deleting a preset will not affect any layouts that have used that preset in the past.
ru_RU: Удаление предустановки не повлияет на разметки, которые использовали данную предустановку ранее.

en: Denied by %s
ru_RU: Отменено %s

en: Descending
ru_RU: По убыванию

en: Description
ru_RU: Описание

[ctx: Description of a set]
en: Set Description
ru_RU: Введите описание

en: Design
ru_RU: Дизайн

en: Design &amp; Custom Template
ru_RU: Дизайн и оформление

en: Design &amp; Type
ru_RU: Дизайн и тип

en: Design updated.
ru_RU: Дизайн обновлен.

en: Desktop
ru_RU: Настольный ПК

[ctx: Destination]
en: To
ru_RU: Куда

en: Details
ru_RU: Подробно

en: Determine where users should be redirected to after they login.
ru_RU: Определите, куда пользователи должны быть перенаправлены после авторизации.

en: Determines whether compiled LESS stylesheets should output as compressed CSS. Uncompressed stylesheets are slightly larger but easier to read.
ru_RU: Настройки определяют должны ли компилированные LESS стили выводиться как сжатые стили CSS. Стили без сжатия имеют больший размер, но их легче читать.

en: Device Visibility
ru_RU: Видимость на девайсах

en: Devices
ru_RU: Девайсы

en: Direction
ru_RU: Направление

en: Directory
ru_RU: Список

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Disable Grid Container
ru_RU: Запретить grid для контейнера

en: Disable to show a generic error message
ru_RU: Отключение показа сообщений об ошибках

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Disallow posts that include banned words?
ru_RU: Не публиковать сообщения, содержащие запрещенные слова?

en: Discard Changes
ru_RU: Отменить изменения

en: Discard Draft
ru_RU: Отменить

en: Discussion
ru_RU: Обсуждение

en: Display
ru_RU: Отображать

en: Display Errors
ru_RU: Отображение ошибок

en: Display Featured Only?
ru_RU: Отображать только избранное?

en: Display Mode
ru_RU: Режим отображения

en: Display Name
ru_RU: Название

en: Display Order
ru_RU: Очередность отображения

en: Display Order Reset.
ru_RU: Сброс порядка отображения.

en: Display Ordering Option in Page
ru_RU: Отображать опцию для сортировки на странице

en: Display Page Aliases?
ru_RU: Показывать псевдонимы страниц?

en: Display Posting Form
ru_RU: Отображать форму для публикации

en: Display Thumbnail Image
ru_RU: Отображать миниатюры

en: Display Truncated Description
ru_RU: Обрезать краткое описание до указанного числа символов

en: Display a List of Tags From
ru_RU: Отображать теги

en: Display a custom amount.
ru_RU: показать определенное количество уровней.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
ru_RU: Показывает список страниц, созданных на протяжении определенного месяца или месяцев. Страницы будут отсортированы по месяцам.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
ru_RU: Отображение списка страниц, которые используют определенный тип страницы. Возвращаются все страницы, которые существуют на вашем сайте или только страницы одного конкретного раздела.

en: Display all.
ru_RU: показывать все.

en: Display breadcrumb trail.
ru_RU: в соответствии с иерархией.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
ru_RU: Просмотр информации о пользователях вашего сайта на публичной странице сайта.

en: Display links that may require login.
ru_RU: Показывать страницы, требующие авторизации.

en: Display order saved.
ru_RU: Порядок отображения сохранен.

en: Display page aliases.
ru_RU: Показывать альтернативное название страницы.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
ru_RU: Отображать постраничную навигацию, если имеется большее количество элементов, чем указано.

en: Display property with formatting
ru_RU: Отображать свойство с форматированием

en: Display sub pages to current +1.
ru_RU: показать подстраницы текущей +1.

en: Display sub pages to current.
ru_RU: показать подстраницы текущей

en: Display your images and captions in an attractive slideshow format.
ru_RU: Отобразите ваши изображения и подписи к ним в формате привлекательного слайд-шоу.

en: Displayed in Public Profile.
ru_RU: Показан в общем профиле.

en: Displayed on Member List.
ru_RU: Показан в списке пользователей

en: Displays a Page's Title
ru_RU: Отображает заголовок страницы

en: Displays a list of months to filter a page list by.
ru_RU: Отображение списка месяцев, по которым происходит сортировка.

en: Displays a list of your site's topics, allowing you to click on them to filter a page list.
ru_RU: Отображает список ваших тем на сайте, позволяя кликать по ним для фильтрации списка страниц.

en: Displays a quote or paragraph next to biographical information and a person's picture.
ru_RU: Отображение цитаты или абзаца рядом с биографией и изображением пользователя.

en: Displays a summary of website activity.
ru_RU: Информация о работе сайта.

en: Displays an icon, a title, and a short paragraph description.
ru_RU: Отображает значок, заголовок и короткое описание.

en: Displays conversations on a page.
ru_RU: Выводит беседы на странице.

en: Displays pages and data in list or grids.
ru_RU: Отображение страниц и данных в виде списка или сетки.

en: Displays the value of a page attribute for the current page.
ru_RU: Отображение значений атрибутов текущей страницы.

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
ru_RU: Отображение в панели управления приветствия и информации об обновлениях.

en: Do not cache this page.
ru_RU: Не кэшировть эту страницу.

en: Do this:
ru_RU: Выполните:

en: Do you want to delete this block?
ru_RU: Хотите удалить этот блок?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
ru_RU: Хотите удалить этот блок? Это оригинал, если вы его удалите, будут удалены все его копии.

en: Do you want to delete this layout? This will remove all blocks inside it.
ru_RU: Хотите удалить эту разметку? Это приведет к удалению всех блоков внутри нее?

[ctx: Doctrine]
en: Refresh Entities
ru_RU: Обновить объекты

en: Doctrine Development Mode
ru_RU: Режим разработки Doctrine

en: Document
ru_RU: Документ

en: Domain Blacklist regex
ru_RU: Регулярные выражения для "черного" списка доменов

en: Domain Filtering
ru_RU: Фильтрация по домену

en: Domain Whitelist regex
ru_RU: Регулярные выражения для "белого" списка доменов

en: Done
ru_RU: Готово

en: Dotted
ru_RU: Пунктир

en: Double
ru_RU: Двойная сплошная

en: Download
ru_RU: Скачать

en: Download File
ru_RU: Скачать файл

en: Download Time
ru_RU: Время загрузки

en: Download add-ons from concrete5.org.
ru_RU: Загрузить расширения с concrete5.org

en: Download and Install
ru_RU: Загрузить и установить

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
ru_RU: Загрузите новую версию concrete5 и обновите ваш сайт.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
ru_RU: Загрузите пакет <a href="%s">отсюда</a>.

en: Download themes from concrete5.org.
ru_RU: Загрузить темы с concrete5.org

en: Downloaded On
ru_RU: Дата загрузки

en: Downloading zipped files from the file manager, remote updating and marketplace integration requires the Zip extension.
ru_RU: Скачивание zip-архивов из менеджера файлов, удаленное обновление и интеграция с магазином дополнений требует расширения ZIP.

en: Drafts
ru_RU: Черновики

en: Drop file here
ru_RU: Перетащите файл сюда

en: Drop file here or
ru_RU: Перетащите файл сюда или

en: Drop files here to upload
ru_RU: Для загрузки файлов перетащите их сюда.

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Duplicate Stack
ru_RU: Дублировать стек

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
ru_RU: ПЕРЕСЫЛКА ПОЧТЫ ОТКЛЮЧЕНА. ЭТО СООБЩЕНИЕ БЫЛО СОХРАНЕНО В ЖУРНАЛ, НО НЕ ОТПРАВЛЕНО.

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
ru_RU: ПЕРЕСЫЛКА ПОЧТЫ ВКЛЮЧЕНА. ЭТО СООБЩЕНИЕ БЫЛО ОТПРАВЛЕНО В mail()

en: Earliest First
ru_RU: Самые старые в начале

en: Earliest first
ru_RU: самые старые в начале

en: Edit
ru_RU: Правка

en: Edit %s
ru_RU: Правка: %s

en: Edit %s Authentication Type
ru_RU: Редактировать тип аутентификации "%s"

en: Edit %s Page Type
ru_RU: Редактирование типа страницы: %s

en: Edit %s Template
ru_RU: Редактирование шаблона: %s

en: Edit Access
ru_RU: Права для редактирования сайта

en: Edit Area Design
ru_RU: Редактировать дизайн области

en: Edit Block
ru_RU: Редактировать блок

en: Edit Category
ru_RU: Редактировать категорию

en: Edit Container Layout
ru_RU: Редактировать разметку

en: Edit Defaults
ru_RU: Редактировать умолчания

en: Edit Details
ru_RU: Редактировать детали

en: Edit External Link
ru_RU: Редактировать внешнюю ссылку

en: Edit Form
ru_RU: Редактировать форму

en: Edit Form Control
ru_RU: Редактировать элемент управления

en: Edit Gathering Template
ru_RU: Редактирование шаблона коллектора

en: Edit Group
ru_RU: Редактировать группу

en: Edit Layout
ru_RU: Редактировать разметку

en: Edit Layout Design
ru_RU: Редактировать дизайн разметки

en: Edit Menu
ru_RU: Меню редактирования

en: Edit Mode
ru_RU: Режим редактирования

en: Edit Mode Active
ru_RU: Режим редактирования включен

en: Edit Page
ru_RU: Редактировать страницу

en: Edit Permissions
ru_RU: Редактировать права доступа

en: Edit Profile
ru_RU: Редактировать профиль

en: Edit Properties
ru_RU: Редактировать свойства

en: Edit Question
ru_RU: Редактировать вопрос

en: Edit Survey
ru_RU: Редактировать

en: Edit This Page
ru_RU: Редактировать страницу

en: Edit Thumbnail
ru_RU: Редактировать миниатюру

en: Edit Thumbnail Images
ru_RU: Редактировать изображения миниатюр

en: Edit Topic
ru_RU: Редактировать тему

en: Edit anything on this page by clicking the pencil icon.
ru_RU: Отредактируйте контент на странице, нажав на значок карандаша.

en: Edit by
ru_RU: Отредактировал:

en: Edit in Composer
ru_RU: Изменить в Публикаторе

en: Edit link
ru_RU: Редактировать ссылку

en: Edit the Block
ru_RU: Редактирование блока

en: Edit this Page
ru_RU: Редактировать страницу

en: Edit your user profile and change password.
ru_RU: Редактирование профиля и изменение пароля.

en: Editable and Required in Profile.
ru_RU: Редактируемое и обязательное в профиле.

en: Editable in Profile.
ru_RU: Редактируемый в профиле.

en: Editing Unavailable.
ru_RU: Редактирование невозможно.

en: Editor
ru_RU: Редактор

en: Elegant, spacious theme with support for blogs, portfolios, layouts and more.
ru_RU: Многофункциональный, просторный шаблон с поддержкой блогов, портфолио, слоев и многого другого.

en: Email Address
ru_RU: Email адрес

en: Email Address to Route Emails To
ru_RU: Email адрес для отправки почты

en: Email Importers
ru_RU: Сборщики почты

en: Email Notification
ru_RU: Уведомления

en: Email Validated
ru_RU: E-mail проверен

en: Email address
ru_RU: Email адресс

en: Email marked as valid.
ru_RU: E-mail помечен как проверенный

en: Email saved successfully.
ru_RU: Email успешно сохранен.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
ru_RU: Размещение видео роликов с сайта YouTube на странице.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports WebM, Ogg, and Quicktime/MPEG4 formats.
ru_RU: Вставка загруженных видео на страницу сайта. Поддерживаются форматы WebM, Ogg и  Quicktime/MPEG4.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
ru_RU: Очистить индекс страниц и индексировать все страницы.

en: Empty %s Area
ru_RU: Пустая область %s

en: Empty Auto-Nav Block.
ru_RU: Пустой блок Автоматическая навигация

en: Empty Content Block.
ru_RU: Содержимое отсутствует.

en: Empty File Block.
ru_RU: Блок с файлом пуст

en: Empty Image Block.
ru_RU: Пустой блок Изображение

en: Empty Page
ru_RU: Пустая страница

en: Empty Page List Block.
ru_RU: Пустой блок Список страниц

en: Empty Site
ru_RU: Пустой сайт

en: Empty Trash
ru_RU: Очистить корзину

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Enable Advanced Permissions
ru_RU: Включить расширенные права

en: Enable Attachment Overrides
ru_RU: Переопределить настройки вложений

en: Enable Attachments
ru_RU: Разрешить прикрепление файлов

en: Enable Cache
ru_RU: Включить кэширование

en: Enable Comment Rating
ru_RU: Разрешить рейтинг комментариев

en: Enable Grid Container
ru_RU: Разрешить grid для контейнера

en: Enable Help
ru_RU: Разрешить помощь

en: Enable New Topics
ru_RU: Разрешить новые темы

en: Enable Other Blocks to Filter This Page List.
ru_RU: Разрешить другим блокам фильтровать данный список страниц.

en: Enable Posting
ru_RU: Разрешить публикацию сообщений

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
ru_RU: Разрешить публичную регистрацию, при которой посетители могут создавать новые учетные записи пользователей.

en: Enable Scroll Wheel
ru_RU: Разрешить прокрутку

en: Enable Toolbar Titles
ru_RU: Отображать подсказки в панели инструментов

en: Enable custom permissions for this file set.
ru_RU: Включить управление правами для данного набора файлов.

en: Enable file selection from file manager.
ru_RU: Включить возможность выбора файлов из менеджера файлов.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
ru_RU: Включить или выключить режим обслуживания, в котором сайт виден только пользователям с правами администратора. Режим обслуживания используется в момент разработки, тестирования, масштабных обновлений или просто для временного отключения сайта.

en: Enable page selection from sitemap.
ru_RU: Включить возможность выбора страницы из карты сайта.

en: Enable pretty URLs and tracking codes.
ru_RU: Включение дружественных URL и кода отслеживания.

en: Enable public profiles.
ru_RU: Разрешить общие профили.

en: Enable user defined time zones.
ru_RU: Разрешить часовые пояса, определяемые пользователем.

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Encryption
ru_RU: Шифрование

[ctx: End date]
en: To
ru_RU: в

en: Ends
ru_RU: Оканчивается

en: Ends %s.
ru_RU: Заканчивается %s.

en: Ensure that your site ONLY renders at the canonical URL or the canonical SSL URL.
ru_RU: Убедитесь, что сайт доступен ТОЛЬКО по каноническому URL или по каноническому URL по протоколу SSL.

en: Ensure that your site is viewable at the URL(s) above before you check the checkbox below.
            If not, doing so may render your site unviewable until you can manually undo this change.
ru_RU: Перед тем, как поставить галочку, убедитесь, что сайт доступен по URL, указанному выше.
            В противном случае, сайт может оказаться недоступен.

en: Ensure your software is up to date and stable.
ru_RU: Поддержание вашего ПО в обновленном и стабильном состоянии.

en: Enter Edit Mode
ru_RU: Перейдите в режим редактирования

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
ru_RU: Введите IP адреса в форму ниже, по одному на каждой строчке, чтобы вручную заблокировать IP адрес. Для указания диапазона используйте символ звёздочки (например 192.168.15.* заблокирует 192.168.15.1б 192.168.15.2 и т. д...)

en: Enter URL to valid file(s)
ru_RU: Введите корректный URL к файлу(ам)

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
ru_RU: Введите заголовок гостевой книги, а также настройте формат даты по своему вкусу. Кроме того, вы можете указать, следует ли включить комментарии, модерацию и CAPTCHA, а также указать адрес электронной почты, если вы хотите получать уведомление о каждом новом комментарии.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
ru_RU: Введите заголовок карты, потом адрес места, которое вы хотели бы отобразить на карте. Наконец, укажите масштаб карты для отображения. Google попытается найти адрес автоматически при добавлении блока.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
ru_RU: Введите адрес и карта Google с указанным местоположением будет размещена на вашей странице.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
ru_RU: Введите ваш email адрес ниже. Мы отошлем вам инструкции для восстановления пароля.

en: Enter your new password below.
ru_RU: Ниже введите новый пароль.

en: Entire Page
ru_RU: Вся страница

en: Entire Site
ru_RU: Для сайта

en: Entities
ru_RU: Объекты

en: Environment
ru_RU: Конфигурация

en: Environment Information
ru_RU: Общая информация

en: Equal To
ru_RU: Равным

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error Message
ru_RU: Сообщение об ошибке

en: Error Processing Importer Mail
ru_RU: Ошибка обработки импортируемых сообщений

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
ru_RU: Ошибка удаления файла %s. Пожалуйста, проверьте права на папку %s

en: Error detail
ru_RU: Информация об ошибках

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
ru_RU: Ошибка при установке соединения с сообществом Concrete5. Пожалуйста, убедитесь, что cURL и другие необходимые библиотеки установлены.

en: Error saving user point record: %s
ru_RU: Ошибка при сохранении баллов: %s

en: Error writing to file %s
ru_RU: Ошибка записи в файл %s

en: Error: %s
ru_RU: Ошибка: %s

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
ru_RU: Ошибка: Обязательный атрибут: "%s" не существует

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
ru_RU: Даже если вы измените логотип вашего сайта, название сайта используется в электронных письмах.

en: Every
ru_RU: Каждые

en: Every %s (default setting).
ru_RU: Каждые %s (настройка по умолчанию)

en: Every Day
ru_RU: Каждый день

en: Every Month
ru_RU: Каждый месяц

en: Every Week
ru_RU: Каждую неделю

en: Everything But Selected
ru_RU: Все кроме выбранных

en: Everywhere
ru_RU: Везде

en: Example
ru_RU: Пример

en: Example: %s
ru_RU: Пример: %s

en: Example: %ssome/path
ru_RU: Пример: %ssome/path

en: Exclude system pages.
ru_RU: Исключить системные страницы.

en: Excluded
ru_RU: Исключить

en: Excluded URL Word List
ru_RU: Слова для исключения из адреса

en: Excluded Users/Groups
ru_RU: Исключить из Пользователей/Групп

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
ru_RU: Исключить из Пользователей/Групп с временными правами

en: Existing Backups
ru_RU: Существующие резервные копии

en: Existing page template.
ru_RU: Существующий шаблон страницы.

en: Exit Edit Mode
ru_RU: Выход из режима редактирования

en: Exit Preview
ru_RU: Выйти из предпросмотра

en: Expand
ru_RU: Развернуть

en: Expiration Action
ru_RU: Действие по истечении срока

en: Expiration Date
ru_RU: Дата истечения срока

en: Expire Pages from Cache
ru_RU: Очистка кэшированных страниц

en: Expires In
ru_RU: Истекает через

en: Export to CSV
ru_RU: Экспорт в CSV

en: Extend concrete5
ru_RU: Расширения Concrete5

en: Extension
ru_RU: Расширение

en: External Form
ru_RU: Внешние формы

en: External Link deleted.
ru_RU: Внешняя ссылка удалена.

en: External Link updated.
ru_RU: Внешняя ссылка обновлена.

en: External SMTP Server
ru_RU: Внешний SMTP сервер

en: External URL
ru_RU: Внешний URL

en: External marketplace support has been disabled for this website.
ru_RU: Поддержка магазина расширений и шаблонов отключена для этого сайта.

en: F d, Y
ru_RU: d F Y

en: FAQ
ru_RU: ЧаВо

en: Failed Registration
ru_RU: Неудачная регистрация

en: Failed authentication: %s
ru_RU: Ошибка аутентификации: %s

en: Failed to complete authentication.
ru_RU: Невозможно завершить авторизацию.

en: Failed to create zip file as "%s": %s
ru_RU: Не удалось создать zip файл как "%s":%s

en: Failed to render filter view.
ru_RU: Невозможно применить фильтр.

en: Fall Back To Gravatar
ru_RU: Использовать Gravatar

en: Favicon
ru_RU: Иконка сайта

en: Favorites
ru_RU: Избранное

en: Feature
ru_RU: Избранное

en: Featured Add-On
ru_RU: Избранные расширения

en: Featured Items
ru_RU: Отобранные позиции

en: Featured Theme
ru_RU: Избранные темы

en: Featured pages only.
ru_RU: Помеченные страницы.

en: Features a theme from concrete5.org.
ru_RU: Избранные темы оформления из магазина на сайте concrete5.org

en: Features an add-on from concrete5.org.
ru_RU: Избранные расширения от concrete5.org.

en: Feed Added.
ru_RU: Лента добавлена.

en: Feed Deleted.
ru_RU: Лента удалена.

en: Feed Title
ru_RU: Название RSS ленты

en: Feed URL
ru_RU: Адрес RSS ленты

en: Feed Updated.
ru_RU: Лента обновлена.

[ctx: FeedDescription]
en: concrete5 Blog
ru_RU: concrete5 блог

[ctx: FeedTitle]
en: Blog
ru_RU: Блог

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
ru_RU: Получение, разбор и показ лент RSS или Atom на сайте.

en: Fewer Than
ru_RU: Менее

en: Field available in "Advanced Search".
ru_RU: Включить это поле в "расширенный поиск".

en: Field available in Dashboard Page Search.
ru_RU: Поле доступно на странице поиска в Панели управления.

en: Field available in Dashboard User Search.
ru_RU: Поле доступно в панели управления для поиска пользователей.

en: Field available in File Manager Search.
ru_RU: Поле доступно для поиска в Менеджере файлов.

en: File
ru_RU: Файл

en: File %s could not be found.
ru_RU: Файл %s не найден.

en: File Attachment Management
ru_RU: Управление вложениями

en: File Attribute Created.
ru_RU: Атрибуты файла созданы.

en: File Attribute Deleted.
ru_RU: Атрибут файла удален.

en: File Attribute Updated.
ru_RU: Атрибуты файла обновлены.

en: File Content
ru_RU: Содержимое файла

en: File Manager
ru_RU: Менеджер файлов

en: File Manager Permissions
ru_RU: Доступ к менеджеру файлов

en: File Name
ru_RU: Имя файла

en: File Not Found.
ru_RU: Файл не найден.

en: File Preview
ru_RU: Просмотр файла

en: File Set
ru_RU: Набор файлов

en: File Set Name
ru_RU: Имя набора файлов

en: File Sets
ru_RU: Набор файлов

en: File Storage Locations
ru_RU: Хранилище файлов

en: File Upload
ru_RU: Загрузка файлов

en: File Uploader
ru_RU: Загрузчик файлов

en: File Version ID
ru_RU: ID версии файла

en: File name
ru_RU: Имя файла

en: File not found
ru_RU: Файл не найден

en: File not found.
ru_RU: Файл не найден

en: File password saved successfully.
ru_RU: Пароль на файл успешно сохранен.

en: File replaced successfully.
ru_RU: Файл успешно заменен.

en: File search columns saved successfully.
ru_RU: Колонки в поиске файлов успешно сохранены.

en: File set deleted successfully.
ru_RU: Набор файлов успешно удален.

en: File set updated successfully.
ru_RU: Набор файлов успешно обновлен.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
ru_RU: Наборы файлов представляют собой гибкий путь для организации и группировки ваших фалов.

en: File sets updated successfully.
ru_RU: Наборы файлов обновлены успешно.

en: File size exceeds limit
ru_RU: Размер файла превышает предельно допустимую величину

en: File storage location added.
ru_RU: Хранилище файлов добавлено.

en: File storage location removed.
ru_RU: Хранилище файлов удалено.

en: File storage location saved successfully.
ru_RU: Место для хранения файлов успешно сохранено.

en: File storage location saved.
ru_RU: Хранилище файлов сохранено.

en: File to Include
ru_RU: Файл для включения

en: File to include
ru_RU: Файлы для включения

en: File updated successfully.
ru_RU: Файл успешно обновлен.

en: File uploaded successfully.
ru_RU: Файл успешно загружен.

en: Filename
ru_RU: Имя файла

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Files in Set
ru_RU: Файлы в наборе

en: Files in no sets.
ru_RU: Файлы вне наборов.

en: Files in the theme were activated successfully.
ru_RU: Тема была успешно активирована.

en: Files updated successfully.
ru_RU: Файлы успешно обновлены.

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Filter By
ru_RU: Фильтровать

en: Filter By Page Type
ru_RU: Фильтровать по типу страницы

en: Filter By Topic
ru_RU: Фильтровать по теме

en: Filter By:
ru_RU: Отфильтровать:

en: Filter Sets
ru_RU: Отфильтровать  наборы

en: Filter by Parent Page
ru_RU: Фильтровать по родителю

en: Filter by Public Date
ru_RU: Фильтровать по дате публикации

en: Filtering
ru_RU: Фильтрация

en: Finalize Crop
ru_RU: Обрезать

en: Finally, <a href="%s" target="_blank">the forum</a> is full of helpful community members that make concrete5 so great.
ru_RU: И, наконец, на <a href="%s" target="_blank">форуме</a> присутствуют квалифицированные разработчики, которые без проблем помогут вам в любых вопросах по concrete5.

en: Find jobs by set instead of job handle
ru_RU: Поиск задач по наборам вместо дескрипторов

en: Finishing.
ru_RU: Завершение.

en: First Level
ru_RU: Первый уровень

en: First, click the "Edit Page" button. This will enter edit mode for this page.
ru_RU: Сначала необходимо перейти в режим редактирования. Для этого нажмите сюда.

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
ru_RU: Сначала запланируйте указанный URL, когда вы хотите запустить задачу::

en: Five Most Recent Downloads
ru_RU: Пять последних скачанных файлов

en: Flag As Spam
ru_RU: Отметить как спам

en: Flag as Spam
ru_RU: Пометить как спам

en: Flag type already initialized.
ru_RU: Тип флага уже инициализирован.

en: Flash Embed - Legacy method
ru_RU: Внедренный Flash - Оставлено для совместимости

en: Flat
ru_RU: Плоский

en: Flat View
ru_RU: Плоский вид

en: Font Color
ru_RU: Цвет текста

en: Font Family
ru_RU: Семейства шрифтов

en: Font Size
ru_RU: Размер шрифта

en: Font Weight
ru_RU: Жирность шрифта

en: Footer Contact
ru_RU: Контакты в подвале

en: Footer Legal
ru_RU: Копирайты в подвале

en: Footer Navigation
ru_RU: Навигация в подвале

en: Footer Site Title
ru_RU: Название сайта в подвале

en: Footer Social
ru_RU: Соц. сети в подвале

en: Footer of the page
ru_RU: Подвал страницы

en: For adding HTML by hand.
ru_RU: Добавьте HTML код на страницу.

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists at %s
ru_RU: Для выполнения действий с автоматизированными группами убедитесь, что соответствующий контроллер существует по адресу: %s

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists.
ru_RU: Для выполнения действий с автоматизированными группами убедитесь, что соответствующий контроллер существует.

en: Force file to download
ru_RU: Принудительное скачивание

en: Forever
ru_RU: Навсегда

en: Forgot Password
ru_RU: Забыли пароль

en: Forgot Your Password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: Form
ru_RU: Форма

en: Form Captcha
ru_RU: Капча

en: Form Name
ru_RU: Название формы

en: Form Results
ru_RU: Результаты форм

en: Form factors for pages in your site.
ru_RU: Конструкция страниц вашего сайта.

en: Form layout set added.
ru_RU: Группа управляющих элементов добавлена.

en: Form layout set deleted.
ru_RU: Группа управляющих элементов удалена.

en: Form layout set updated.
ru_RU: Группа управляющих элементов обновлена.

en: Format of Date Properties
ru_RU: Формат отображения даты

en: Format: %s.
ru_RU: Формат: %s.

en: Formatting
ru_RU: Форматирование

en: Formatting Style
ru_RU: Стиль форматирования

en: Found on Page
ru_RU: Найдено на странице

en: Frame Options
ru_RU: Параметры фрейма

en: Free
ru_RU: Бесплатно

en: Free-Form Layout
ru_RU: Свободная разметка

en: Frequently Asked Questions
ru_RU: Часто задаваемые вопросы

en: Frequently Asked Questions Block
ru_RU: Блок часто задаваемых вопросов

en: Frequently Used
ru_RU: Регулярно добавляемые

en: Frequently added page types are always visible in the Pages panel.
ru_RU: Регулярно добавляемый тип страницы всегда отображается в панели страниц.

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: From
ru_RU: От

en: From Page Type Defaults
ru_RU: От страницы по умолчанию

en: From here you can change your page template and customize your page's styles.
ru_RU: В данном разделе вы можете поменять шаблон страницы и настроить её стили.

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
ru_RU: От: %s
    Дата: %s
    Тема: %s

en: Full Article
ru_RU: Подробнее

en: Full Name
ru_RU: Полное имя

en: Full Page Caching
ru_RU: Полностраничное кэширование

en: Full Page Index
ru_RU: Найти в странице

en: Full Record
ru_RU: Полная запись

en: Full Site
ru_RU: Заполненный сайт

en: Full Sitemap
ru_RU: Полная карта сайта

en: Full page caching can dramatically improve page speed for pages that don't need to have absolutely up-to-the-minute content.
ru_RU: Полностраничное кэширование может существенно повысить производительность страниц, которые не содержат ежеминутно изменяемый контент.

en: Full page caching settings saved.
ru_RU: Настройки кэширования страниц сохранены.

en: GZip Archive
ru_RU: Архив GZip

en: Gathering
ru_RU: Коллектор

en: Gathering Display
ru_RU: Отображение фрагментов коллектора

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Flickr Feed
ru_RU: Канал сервиса Flickr

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: RSS Feed
ru_RU: RSS лента

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Site Page
ru_RU: Страница сайта

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Basic
ru_RU: Общее

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Featured Item
ru_RU: Избранное

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Byline Description Center
ru_RU: Изображение, авторство и описание по центру

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Conversation
ru_RU: Изображение беседы

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Masthead Description Center
ru_RU: Верхний баннер и описание по центру

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Overlay Headline
ru_RU: Изображение над заголовком

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Sharing Link
ru_RU: Ссылка-изображение для расшаривания

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Large Image
ru_RU: Большое изображение

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Byline Description
ru_RU: Верхний баннер, авторство и описание

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Description
ru_RU: Верхний баннер и описание

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Left
ru_RU: Верхний баннер и авторство слева

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Right
ru_RU: Верхний баннер и авторство справа

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Left
ru_RU: Верхний баннер слева

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Right
ru_RU: Верхний баннер справа

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail
ru_RU: Миниатюра

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail & Description Center
ru_RU: Миниатюра и описание по центру

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Date
ru_RU: Заголовок и дата

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Description
ru_RU: Заголовок и описание

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title Date & Description
ru_RU: Заголовок, дата и описание

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title, Date & Comments
ru_RU: Заголовок, дата и комментарии

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Tweet
ru_RU: Твит

en: General
ru_RU: Общее

en: Generate the sitemap.xml file
ru_RU: Сгенерировать sitemap.xml файл

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
ru_RU: Генерировать файл sitemap.xml, который используется поисковыми системами для индексации вашего сайта.

en: Get Content From
ru_RU: Брать контент из

en: Get Help
ru_RU: Помощь

en: Get More Add-Ons
ru_RU: Получить больше расширений.

en: Get More Blocks
ru_RU: Другие расширения

en: Get More Themes
ru_RU: Получить больше шаблонов

en: Get data from forms and logs.
ru_RU: Данные из форм и журналов

en: Get message URL.
ru_RU: Получить URL адрес сообщения.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
ru_RU: Получите дополнительную информацию по системе в центре помощи на сайте concrete5.org

en: Get submission data.
ru_RU: Получить отправленные данные.

en: Get support from developers.
ru_RU: Техническая поддержка от разработчиков.

en: Global mail settings saved.
ru_RU: Настройки почты обновлены.

en: Go
ru_RU: Далее

en: Go Back
ru_RU: Назад

en: Go back
ru_RU: Назад

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
ru_RU: Перейдите на страницу <a href="%s">Расширений</a> в панели управления сайтом.

en: Google Map
ru_RU: Карта Google

en: Google Map disabled in edit mode.
ru_RU: Карта Google отключена в режиме редактирования.

en: Google allows accounts be created against custom domains like "example.com". These lists allow you to use standard PHP regular expressions to filter against the domain name or email address. For example user@example.com would filter against "example.com".
ru_RU: Google позволяет создавать аккаунты с использованием произвольных доменов, например "example.com". Эти списки позволяют использовать стандартные регулярные выражения PHP для фильтрации по доменному имени или адресу email. Например, user@example.com будет выведен при фильтрации по "example.com".

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
ru_RU: Получение последних новостей от concrete5.org.

en: Gravatar Image Set
ru_RU: Набор изображений Gravatar

en: Greenwich Mean Time
ru_RU: Время по Гринвичу

en: Grid:
ru_RU: Сетка:

en: Grids
ru_RU: Сетки

en: Groove
ru_RU: Канавочная

en: Group
ru_RU: Группа

en: Group Details
ru_RU: Информация о группе

en: Group Set
ru_RU: Набор групп

en: Group Sets
ru_RU: Набор групп

en: Group added successfully
ru_RU: Группа успешно добавлена

en: Group attributes into sets for easier organization
ru_RU: Сгрупировать атрибуты в набор для более легкой организации

en: Group deleted successfully.
ru_RU: Группа удалена успешно.

en: Group set added successfully.
ru_RU: Набор групп добавлен успешно.

en: Group set deleted successfully.
ru_RU: Набор групп успешно удален.

en: Group set updated successfully.
ru_RU: Набор групп обновлен успешно.

en: Group sets
ru_RU: Наборы групп

en: Group to enter on registration
ru_RU: Группа по умолчанию при регистрации

en: Group update successfully
ru_RU: Группа успешно обновлена

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
ru_RU: Группа Гости представляет незарегистрированных пользователей на вашем сайте.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
ru_RU: Группы зарегистрированных пользователей представляют все учетные записи пользователей.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
ru_RU: Администраторы

[ctx: GroupName]
en: Guest
ru_RU: Гость

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
ru_RU: Зарегистрированные пользователи

en: Grouped by Set
ru_RU: Сгруппировать по наборам

en: Groups
ru_RU: Группы

en: Groups moved successfully.
ru_RU: Группы успешно перемещены.

en: Guest
ru_RU: Гость

en: H1
ru_RU: Заголовок 1

en: H2
ru_RU: Заголовок 2

en: H3
ru_RU: Заголовок 3

en: H4
ru_RU: Заголовок 4

en: H5
ru_RU: Заголовок 5

en: H6
ru_RU: Заголовок 6

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
ru_RU: Блок содержимого с HTML/WYSIWYG редактором.

en: Handle
ru_RU: Идентификатор

en: Handle required.
ru_RU: Необходим идентификатор.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
ru_RU: Наименования идентификаторов должны содержать только буквы, цифры или символ подчеркивания.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
ru_RU: Система concrete5 выполняет различные задачи, чтобы помочь вашему сайту работать устойчиво и быть в хорошем техническом состоянии, осуществляет обработку сообщений электронной почты, поиск и обновление карты сайта и поисковых индексов. Нажмите на треугольный значок около задачи, чтобы запустить его. Сообщение о результатах работы задачи будет отображено, как только работа завершиться.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
ru_RU: Возникли сложности? Обратитесь на <a href="%s">форум</a> или <a href="%s">используйте рекомендуемый  хостинг</a> для Вашей копии системы.

en: Header 1
ru_RU: Заголовок 1

en: Header 2
ru_RU: Заголовок 2

en: Header 3
ru_RU: Заголовок 3

en: Header 4
ru_RU: Заголовок 4

en: Header 5
ru_RU: Заголовок 5

en: Header Navigation
ru_RU: Навигация в шапке

en: Header Search
ru_RU: Поиск в шапке

en: Header Site Title
ru_RU: Название сайта в шапке

en: Header of the page
ru_RU: В шапке страницы

en: Height
ru_RU: Высота

en: Hello World!
ru_RU: Привет, Мир!

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Hide
ru_RU: Закрыть

en: Hide API secret
ru_RU: Скрыть API secret

en: Hide All
ru_RU: Скрыть

en: Hide secret key
ru_RU: Скрыть секретный ключ

en: Hide the current content on a particular type of device. Un-check a device below to hide the content.
ru_RU: Возможность спрятать текущий контент на отдельных девайсах. Снимите выделение для тех девайсов, на которых нужно скрыть контент.

en: Highest Rated
ru_RU: По рейтингу

en: Home
ru_RU: Главная

en: Homepage
ru_RU: Главная страница

en: Horizontal Position
ru_RU: Смещение по горизонтали

en: Horizontal Rule
ru_RU: Горизонтальная линия

en: Horizontally
ru_RU: По-горизонтали

en: Horizontally & Vertically
ru_RU: горизонтально и вертикально

en: Hours
ru_RU: Часов

en: How Many Levels Below Parent?
ru_RU: На сколько уровней ниже родительской страницы?

en: How long will this permission be valid for?
ru_RU: Сколько времени будут эти права действительны?

en: INVALID ACTION
ru_RU: НЕПРАВИЛЬНОЕ ДЕЙСТВИЕ

en: IP Address
ru_RU: IP адрес

en: IP Blacklist
ru_RU: Черный список IP адресов

en: IP Blacklist settings saved.
ru_RU: Настройки блокировки по IP сохранены.

en: Icon
ru_RU: Значок

en: Icon removed successfully.
ru_RU: Значок сайта успешно удален.

en: Icons updated successfully.
ru_RU: Пиктограммы успешно обновлены.

en: If a badge is assigned to this action, the first time this user performs this action they will be granted the badge.
ru_RU: Если бейдж привязан к этому действию, то как только пользователь выполнит указанное действие, тот будет награжден этим бейджем.

en: If checked, this site will only be available at the host, port and SSL combination chosen above.
ru_RU: Если поставить галочку, то сайт станет  доступен только по той комбинации хоста, порта и SSL, которая указана выше.

en: If there is an account associated with this email, instructions for resetting your password have been sent.
ru_RU: На ваш почтовый ящик отправлены инструкции для сброса пароля.

en: If used, height can only be an integer, with no units.
ru_RU: Значение высоты должно содержать только цифры, без указания единиц измерения.

en: If used, height must be greater than zero.
ru_RU: Значение ширины должно быть больше нуля.

en: If you are running a site at multiple domains, enter the canonical domain here. This will be used for sitemap generation, any other purposes that require a specific domain. You can usually leave this blank.
ru_RU: Если сайт работает на множественных доменах, введите в это поле канонический домен. Эти данные используются при генерации карты сайта, а также для других целей, где требуется использовать имя домена. Обычно это поле оставляют пустым.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
ru_RU: Если ваш сайт ведет себя странно или отображает старое содержимое после его обновления, то будет хорошей идей очистить кэш. Если у вам часто приходится очищать кэш, то вы можете просто отключить кэширование в соответствующем пункте настроек.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
ru_RU: Если сайт показывает устаревшую информацию или поведение его нетипично, то можно очистить кэш для исключения его влияния на сайт.

en: Ignore
ru_RU: Игнорировать

en: Ignored
ru_RU: Игнорировано

en: Illegal variable name '%s' in element args.
ru_RU: Недопустимое имя переменной '%s' в аргументах элемента.

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Image Caption
ru_RU: Подпись к изображению

en: Image Hover
ru_RU: Изображение при наведении

en: Image Link
ru_RU: Ссылка с изображения

en: Image Manipulation Available
ru_RU: Доступна обработка изображений

en: Image Slider
ru_RU: Слайдер изображений

en: Image Slider disabled in edit mode.
ru_RU: Слайдер изображений отключен в режиме редактирования.

en: Image Web Link
ru_RU: Ссылка на изображение

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Filter
ru_RU: Фильтр

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Position
ru_RU: Позиция

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Blur
ru_RU: Размытие

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Gaussian Blur
ru_RU: Размытие по Гауссу

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Grayscale
ru_RU: Оттенки серого

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: None
ru_RU: Нет

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Sepia
ru_RU: Сепия

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Vignette
ru_RU: Маска

en: Important Information about Backup & Restore
ru_RU: Важная информация

en: Important Notices
ru_RU: Важние уведомления

en: Importer saved.
ru_RU: Импортрер сохранен.

en: Importing files.
ru_RU: Импортирование файлов

en: In Group
ru_RU: В группе

en: In One List
ru_RU: Плоский список

en: Inactive Users
ru_RU: Деактивированные пользователи

en: Inbox
ru_RU: Входящие

en: Inbox for site-specific messages.
ru_RU: Просмотр личных сообщений.

en: Include All Sub-Pages of Parent?
ru_RU: Включить все подстраницы родителя?

en: Include Page Description
ru_RU: Отображать краткое описание страницы

en: Include Page Name
ru_RU: Включить название страницы

en: Include Public Page Date
ru_RU: Включить дату публикации страницы

en: Include Summary
ru_RU: Включить описание

en: Include System Pages in Sitemap
ru_RU: Отображать системные страницы в карте сайта

en: Include WebM, Ogg, and MP4 file types for best cross-browser results
ru_RU: Добавьте WebM, Ogg и MP4 файлы видео для лучшей совместимости с браузерами.

en: Include all child pages
ru_RU: Включить все вложенные страницы

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
ru_RU: Подключать внешние формы из файлов и разместить их на странице.

en: Included
ru_RU: Включить

en: Included Pages
ru_RU: Отображаемые страницы

en: Included Users/Groups
ru_RU: Включить в Пользователи/Группы

en: Included Users/Groups with timed permissions
ru_RU: Включить в Пользователи/Группы с временными правами

en: Included in Composer?
ru_RU: Входит в Публикатор?

en: Incorrect captcha code
ru_RU: Ошибочный код проверки

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
ru_RU: Введен неправильный код проверки. Пожалуйста, посмотрите на изображение и введите код правильно.

en: Increase Toolbar Font Size
ru_RU: Увеличить шрифт в панели инструментов

en: Indent
ru_RU: Смещение вправо

en: Index Search Engine - All
ru_RU: Поисковый индекс - полный

en: Index Search Engine - Updates
ru_RU: Поисковый индекс - частичный

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
ru_RU: Поисковый индекс очищен. Вы должны переиндексировать сайт с помощью задачи "Индексирование страниц для поиска"

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
ru_RU: Индекс частично обновлен. %s страниц проиндексировано (максимальное количество). Перезапустите эту задачу, чтобы продолжить процесс индексации.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
ru_RU: Индексирование сайта позволит поиску работать быстро и точно. Индексируются только те страницы, которые изменены с момента последнего индексирования.

en: Index updated.
ru_RU: Индекс обновляется.

en: Index updated. %s pages indexed.
ru_RU: Индекс обновлен. %s страниц индексировано.

en: Indexing Method
ru_RU: Метод индексирования

en: Indexing complete. Index is up to date
ru_RU: Индексирование завершено успешно, поисковый индекс актуализирован.

en: Indian Ocean
ru_RU: Индийский океан

en: Inherit page type default permissions.
ru_RU: Наследовать права по умолчанию для типа страницы.

en: Inherit the permissions of this page.
ru_RU: Наследовать права этой страницы.

en: Input Format
ru_RU: Формат ввода

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Insert Character
ru_RU: Вставка символа

en: Insert File
ru_RU: Вставка файла

en: Insert Horizontal Rule
ru_RU: Вставка горизонтальной линии

en: Insert Image
ru_RU: Вставить изображение

en: Insert Link to File
ru_RU: Вставить ссылку на файл

en: Insert Table
ru_RU: Вставка таблицы

en: Insert Video
ru_RU: Вставить видео

en: Insert link
ru_RU: Добавить ссылку

en: Inset
ru_RU: Углубленная

en: Inspect
ru_RU: Проверить

en: Install
ru_RU: Установка

en: Install %s
ru_RU: Установка %s

en: Install Update
ru_RU: Установить обновление

en: Install add-ons & themes.
ru_RU: Устанавливайте расширения и темы.

en: Install concrete5
ru_RU: Установка Concrete5

en: Installation Notes
ru_RU: Примечания по установке

[ctx: InstallationHelpForums]
en: http://www.concrete5.org/community/forums/installation
ru_RU: http://forum.concrete5russia.ru/

en: Installed Block Types
ru_RU: Установленные блоки

en: Installed Rating Types
ru_RU: Установленные типы оценок

en: Installing attributes.
ru_RU: Установка атрибутов.

en: Installing automated jobs.
ru_RU: Установка автоматизированных задач.

en: Installing dashboard.
ru_RU: Установка панели управления.

en: Installing login and registration pages.
ru_RU: Установка страниц авторизации и регистрации.

en: Installing permissions & workflow.
ru_RU: Установка прав и рабочих процессов.

en: Intelligent Search
ru_RU: Поиск по сайту

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
ru_RU: Настройки интерфейса сохранены. Пожалуйста, выйдите и войдите снова, чтобы обновить все сообщения системы.

en: Intermediate
ru_RU: Средний

en: Internal
ru_RU: Внутренний

en: Internal Block Types
ru_RU: Внутренние типы блоков

en: Internationalization Support
ru_RU: Поддержка многоязычности

en: Invalid Attribute Type.
ru_RU: Некорректный тип атрибута.

en: Invalid Authentication Type
ru_RU: Недопустимый тип аутентификации.

en: Invalid Authentication Type Handle
ru_RU: Недопустимый дескриптор для типа аутентификации.

en: Invalid Authentication Type ID
ru_RU: Неверный идентификатор для типа аутентификации.

en: Invalid Block Object.
ru_RU: Некорректный объект блока.

en: Invalid Conversation.
ru_RU: Некорректная беседа.

en: Invalid Error Code
ru_RU: Неверынй код ошибки

en: Invalid File Dimensions
ru_RU: Ошибочные размеры изображения

en: Invalid File Extension
ru_RU: Неверное расширение файла.

en: Invalid File.
ru_RU: Неверный файл.

en: Invalid ID
ru_RU: Неверный ID

en: Invalid Job set.
ru_RU: Неверный набор задач.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
ru_RU: Ошибочный ключ. Пожалуйста, посетите страницу напоминания пароля еще раз для генерации нового персонального ключа.

en: Invalid Package.
ru_RU: Неправильный пакет.

en: Invalid Page.
ru_RU: Недопустимая страница.

en: Invalid Permissions
ru_RU: Неверные права доступа

en: Invalid Request, please attempt login again.
ru_RU: Недопустимый запрос, попробуйте авторизоваться повторно.

en: Invalid Request.
ru_RU: Недопустмый запрос.

en: Invalid SQL in order by
ru_RU: Ошибочный SQL запрос для сортировки

en: Invalid Section
ru_RU: Некорректный раздел

en: Invalid Token
ru_RU: Недопустимый токен

en: Invalid Token.
ru_RU: Недопустимый маркер.

en: Invalid Username
ru_RU: Неверное имя пользователя

en: Invalid Workflow Type.
ru_RU: Недопустимый тип рабочего процесса

en: Invalid anti-spam library.
ru_RU: Некорректная анти-спам библиотека.

en: Invalid attribute ID.
ru_RU: Некорректный идентификатор атрибута.

en: Invalid attribute set.
ru_RU: Некорректный набор атрибутов.

en: Invalid backup file specified.
ru_RU: Неверное указан файл резервного копирования.

en: Invalid block
ru_RU: Недопустимый блок

en: Invalid block type handle: %s
ru_RU: Ошибочный идентификатор типа блока: %s

en: Invalid block.
ru_RU: Некорректный блок.

en: Invalid captcha library.
ru_RU: Некорректная библиотека CAPTCHA.

en: Invalid characters in group set name.
ru_RU: Недопустимые символы в названии набора группы.

en: Invalid characters in page template name.
ru_RU: Недопустимые символы в названии шаблона страницы.

en: Invalid characters in workflow name.
ru_RU: Недопустимые символы в названии рабочего процесса.

en: Invalid column definition: %s in table %s
ru_RU: Недопустимое определение колонки: %s в таблице %s

en: Invalid control
ru_RU: Ошибочный управляющий элемент

en: Invalid conversation post token.
ru_RU: Некорректный токен публикации сообщения.

en: Invalid conversation.
ru_RU: Некорректная беседа.

en: Invalid dimensions.
ru_RU: Ошибочные размеры.

en: Invalid domain.
ru_RU: Некорректный домен.

en: Invalid editor handle.
ru_RU: Недопустимый дескриптор редактора.

en: Invalid email address or password.
ru_RU: Неверный email или пароль

en: Invalid email address provided.
ru_RU: Введен неверный e-mail.

en: Invalid email address.
ru_RU: Неверный e-mail

en: Invalid feed.
ru_RU: Ошибочная лента.

en: Invalid file dimensions, please rescan this file.
ru_RU: Ошибочные размеры изображения, пересканируйте этот файл.

en: Invalid file extension
ru_RU: Недопустимое расширение файла

en: Invalid file extension.
ru_RU: Неверное расширение файла.

en: Invalid file storage location object.
ru_RU: Ошибочный объект хранилища файлов.

en: Invalid file version.
ru_RU: Неверная версия файла.

en: Invalid file.
ru_RU: Недействительный файл.

en: Invalid flag type.
ru_RU: Недопустимый тип флага.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
ru_RU: Недействительный токен формы. Пожалуйста, обновите страницу с формой отправьте ее снова.

en: Invalid group ID.
ru_RU: Неверный ID группы.

en: Invalid group set.
ru_RU: Неверный набор групп.

en: Invalid group.
ru_RU: Недопустимая группа.

en: Invalid language identifier
ru_RU: Недопустимый идентификатор языка

en: Invalid layout object.
ru_RU: Ошибочный объект разметки.

en: Invalid layout preset object.
ru_RU: Ошибочный объект предустановки.

en: Invalid link.
ru_RU: Недопустимая ссылка.

en: Invalid marketplace item ID.
ru_RU: Недействительный ID позиции в магазине.

en: Invalid marketplace item object.
ru_RU: Недействительная позиция в магазине дополнений.

en: Invalid message
ru_RU: Недопустимое сообщение

en: Invalid message object.
ru_RU: Ошибочный объект сообщения.

en: Invalid node.
ru_RU: Ошибочный узел.

en: Invalid or non-customizable theme.
ru_RU: Недопустимая или не имеющая настроек тема.

en: Invalid package.
ru_RU: Недействительный пакет.

en: Invalid page template
ru_RU: Недействительный тип страницы.

en: Invalid page template object.
ru_RU: Недопустимый объект шаблона страницы.

en: Invalid page template.
ru_RU: Недействительный тип страницы.

en: Invalid page type object.
ru_RU: Недопустимый объект типа страницы.

en: Invalid page type publish target type.
ru_RU: Недопустимый тип страницы для публикации.

en: Invalid page type target type.
ru_RU: Недопустимый тип целевой страницы.

en: Invalid page type.
ru_RU: Некорректный тип страницы.

en: Invalid parameter received: %s
ru_RU: Получен недопустимый параметр: %s

en: Invalid parent category
ru_RU: Недопустимая родительская категория.

en: Invalid parent message.
ru_RU: Ошибочное родительское сообщение.

en: Invalid parent page.
ru_RU: Недействительный родительская страница.

en: Invalid path to file storage location. You may not choose the root directory.
ru_RU: Некорректный путь к файловому хранилищу. Нельзя использовать корневую директорию.

en: Invalid schema version found. Expecting 0.3
ru_RU: Обнаружена недопустимая версия схемы базы данных. Требуется версия 0.3

en: Invalid section
ru_RU: Некорректный раздел

en: Invalid set
ru_RU: Недопустимый набор

en: Invalid stack
ru_RU: Неизвестный стек

en: Invalid stack.
ru_RU: Некорректный стек.

en: Invalid target page.
ru_RU: Недопустимая целевая страница.

en: Invalid target parent group.
ru_RU: Не указана целевая группа для перемещения

en: Invalid theme.
ru_RU: Неверная тема.

en: Invalid thumbnail type object.
ru_RU: Ошибочный объект типа миниатюры.

en: Invalid title for category
ru_RU: Недопустимый заголовок для категории.

en: Invalid title for topic
ru_RU: Недопустимый заголовок для темы

en: Invalid token.
ru_RU: Недопустимый ключ.

en: Invalid tree type.
ru_RU: Недопустимый тип дерева.

en: Invalid type object.
ru_RU: Неверный тип объекта.

en: Invalid username or password.
ru_RU: Неверное имя пользователя или пароль

en: Invalid version
ru_RU: Недействительная версия

en: Invalid workflow ID.
ru_RU: Неправильный ID процесса

en: Is this page type frequently added?
ru_RU: Это часто используемый тип страницы?

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
ru_RU: Один момент и вам не захочется покидать ваш сайт.

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
ru_RU: Невозможно проверить настройки, так как система отправки сообщений отключена (параметру "%1$s" установлено значение "%2$s" в конфигурации).

en: Italic
ru_RU: Курсив

en: Items Per Page
ru_RU: Элементов на странице

en: Items Selected
ru_RU: Действие с выбранными

en: Items returned by getPresets() must implement the PresetInterface
ru_RU: Элементы, возвращаемые через getPresets(), обязательно должны принадлежать PresetInterface

en: Items to Show
ru_RU: Элементов для отображения

en: Itself (Override)
ru_RU: Индивидуальные (Переопределены)

en: JSON Extension Enabled
ru_RU: Расширение JSON включено

en: JavaScript Enabled
ru_RU: JavaScript включен

en: Job Failed
ru_RU: Ошибка выполнения задачи

en: Job Handle
ru_RU: Дескриптор задачи

en: Job Name
ru_RU: Название задачи

en: Job Posting
ru_RU: Вакансия

en: Job Set schedule updated successfully.
ru_RU: Расписание набора задач успешно обновлено.

en: Job Set updated successfully.
ru_RU: Набор задач успешно обновлен.

en: Job Sets
ru_RU: Наборы задач

en: Job not found.
ru_RU: Задача не найдена.

en: Job schedule updated successfully.
ru_RU: Расписание задачи успешно обновлено.

en: Job set added.
ru_RU: Набор задач добавлен.

en: Job successfully installed.
ru_RU: Задача успешно установлена.

en: Job successfully uninstalled.
ru_RU: Задача успешно удалена.

[ctx: JobSetName]
en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Jobs
ru_RU: Задачи

en: Jobs to run (separate multiple jobs with a space)
ru_RU: Задачи для запуска (разделяйте отдельные задачи пробелами)

en: Join the concrete5.org community to setup multiple websites, shop for extensions, and get support.
ru_RU: Присоединяйтесь к сообществу concrete5.org и подключайте свои сайты для совершения покупок в магазине дополнений и получения технической поддержки.

en: Joined on %s
ru_RU: Зарегистрирован %s

en: Just roll over any content on the page. Click or tap to get the edit menu for that block.
ru_RU: Наведите курсор на любой контент страницы. Кликните по контенту, чтобы отобразить меню редактирования для данного блока.

en: Justify text
ru_RU: Выравнивание текста по ширине

en: Keep your site running well.
ru_RU: Сохранять сайт работающим

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
ru_RU: Ключ устарел. Пожалуйста, посетите страницу напоминания пароля еще раз для генерации нового персонального ключа.

en: Keywords
ru_RU: Поиск

en: Label
ru_RU: Заголовок

en: Language
ru_RU: Язык

en: Language Icon
ru_RU: Иконка для языка

en: Language saved successfully.
ru_RU: Язык успешно сохранен.

en: Languages
ru_RU: Языковые настройки

en: Languages refreshed.
ru_RU: Языки обновлены.

en: Languages reset.
ru_RU: Языковые настройки сброшены.

en: Last Action
ru_RU: Последнее действие

en: Last IP Address
ru_RU: Последний IP адрес

en: Last Message Posted on %s.
ru_RU: Последнее сообщение: %s

en: Last Modified
ru_RU: Дата изменения

en: Last Response
ru_RU: Последний ответ

en: Last Run
ru_RU: Последний запуск

en: Last Updated
ru_RU: Обновлено

en: Last edit
ru_RU: Последнее редактирование

en: Last login
ru_RU: Последний вход

en: Latest Message
ru_RU: Последнее сообщение

en: Latitude: %s
ru_RU: Широта: %s

en: Launch
ru_RU: Показать

en: Launch Guide
ru_RU: Показать руководство

en: Launch in Composer?
ru_RU: Включить в публикатор?

en: Layout Presets
ru_RU: Предустановки разметки

en: Learn More
ru_RU: Узнать больше

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
ru_RU: Узнать как использовать concrete5, как разрабатывать под concrete5, и как получить помощь.

en: Learn more and update.
ru_RU: Узнать больше и обновить.

en: Learn the basics.
ru_RU: Начало работы

en: Leave 0 to show all future dated pages
ru_RU: Вставьте 0, чтобы показать страницы с будущей датой

en: Leave 0 to show all past dated pages
ru_RU: Вставьте 0, чтобы показать все страницы с поздней датой

en: Leave blank to keep current password.
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы не менять пароль.

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
ru_RU: Оставьте следующее поле формы пустым, чтобы разрешить всем загружать этот файл.

en: Left
ru_RU: Слева

en: Let's start editing a page.
ru_RU: Начните редактировать страницу.

en: Letter spacing
ru_RU: Межбуквенное расстояние

en: Level
ru_RU: Уровень данных

en: Limit By Page Type
ru_RU: Ограничить по типу страниц

en: Line Height
ru_RU: Высота строки

en: Link
ru_RU: Ссылка

en: Link Color
ru_RU: Цвет ссылок

en: Link Deleted.
ru_RU: Ссылка удалена.

en: Link Tag to Search Page
ru_RU: Теги ссылаются на страницу

en: Link Text
ru_RU: Текст ссылки

en: Link Type
ru_RU: Тип ссылки

en: Link Updated.
ru_RU: Ссылка обновлена.

en: Link to Page
ru_RU: Ссылка на страницу

en: Link to files stored in the asset library.
ru_RU: Ссылка на файл в хранилище файлов на сайте.

en: List available jobs
ru_RU: Список доступных задач

en: List pages based on type, area.
ru_RU: Список страниц в зависимости от типа и/или области.

en: Live Example
ru_RU: Демонстрация работы

en: Live Version
ru_RU: Живая версия

en: Load Interface Language from:
ru_RU: Загружать язык интерфейса из:

en: Load More
ru_RU: Еще

en: Load error!
ru_RU: Ошибка загрузки!

en: Loading
ru_RU: Загрузка

en: Loading Components...
ru_RU: Загрузка компонентов...

en: Loading Control Sets...
ru_RU: Загрузка управляющих элементов...

en: Loading Conversation
ru_RU: Загрузка беседы

en: Loading Filters...
ru_RU: Загрузка фильтров...

en: Loading Image...
ru_RU: Загрузка изображения...

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: Loads new items into gatherings.
ru_RU: Загрузка новых фрагментов в коллектор.

en: Local
ru_RU: Локальный

en: Locale
ru_RU: Язык

en: Location
ru_RU: Местонахождение

en: Location: %s
ru_RU: Местоположение: %s

en: Lock IP after
ru_RU: Заблокировать IP после

en: Lock Layout
ru_RU: Закрепить разметку

en: Log Application Exceptions
ru_RU: Вести историю ошибок приложений

en: Log Database Queries
ru_RU: Вести историю запросов к базе данных

en: Log Emails Sent
ru_RU: Вести историю отправленных писем

en: Log Settings
ru_RU: Настройки журнала

[ctx: Log channel]
en: Application
ru_RU: Приложение

[ctx: Log channel]
en: Exceptions
ru_RU: Исключения

[ctx: Log channel]
en: Sent Emails
ru_RU: Отправленные email сообщения

en: Log entries marked as spam.
ru_RU: Записи журнала помечаются как спам.

en: Log in
ru_RU: Войти

en: Log in with %s
ru_RU: Войти с помощью %s

en: Log in with concrete5.org
ru_RU: Войти через concrete5.org

[ctx: Log level]
en: Alert
ru_RU: Тревога

[ctx: Log level]
en: Critical
ru_RU: Критические ошибки

[ctx: Log level]
en: Debug
ru_RU: Неполадка

[ctx: Log level]
en: Emergency
ru_RU: Авария

[ctx: Log level]
en: Error
ru_RU: Ошибка

[ctx: Log level]
en: Info
ru_RU: Информация

[ctx: Log level]
en: Notice
ru_RU: Уведомление

[ctx: Log level]
en: Warning
ru_RU: Предупреждение:

en: Log out
ru_RU: Выйти

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
ru_RU: Записи журнала могут быть просмотрены <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Управление > Отчеты > Журналы</a>

en: Logged in as <a href="%s">%s</a>
ru_RU: Вы вошли как <a href="%s">%s</a>

en: Logging Settings
ru_RU: Настройки журналов

en: Logging configuration saved.
ru_RU: Настройки истории действий сохранены.

en: Login
ru_RU: Авторизация

en: Login & Registration
ru_RU: Регистрация на сайте

en: Login Destination
ru_RU: Переход после регистрации

en: Login redirection saved.
ru_RU: Перенаправление после входа на сайт сохранено.

en: Logs
ru_RU: Журналы

en: Longitude: %s
ru_RU: Долгота: %s

en: Loop Navigation
ru_RU: Циклическая навигация

en: MP4 Audio
ru_RU: Аудио формата MP4

en: Mail Details: %s
ru_RU: Содержимое письма: %s

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
ru_RU: Обнаружена ошибка. Невозможно отправить сообщение:

en: Mail Server
ru_RU: Почтовый сервер

en: Mail importers
ru_RU: Сборщики почты

en: Mailbox
ru_RU: Почтовый ящик

en: Main
ru_RU: Главная

en: Maintenance Mode
ru_RU: Режим обслуживания

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
ru_RU: Режим обслуживания отключен. Сайт доступен для посетителей.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
ru_RU: Включен режим обслуживания. Сайт временно недоступен.

en: Make Ban Permanent
ru_RU: Сделать бан постоянным

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
ru_RU: Обязательно сделайте <a href="%s">резервную копию базы данных сайта</a> перед обновлением.

en: Manage Presets
ru_RU: Управление предустановками

en: Manage Sets
ru_RU: Управление наборами

en: Manage Stack Contents
ru_RU: Управление содержимым стеков

en: Manage sitewide content and administer block types.
ru_RU: Управление содержимым сайта и администрирование типов блоков.

en: Manage the installed block types in your site.
ru_RU: Управляйте установленными типами блоков на вашем сайте.

en: Manage the page attributes. To associate an attribute to the page click it in the left panel.
ru_RU: Управление атрибутами страницы. Чтобы связать атрибут с этой страницей кликните по ним в левой панели.

en: Manage your conversations settings
ru_RU: Управляйте вашими настройками бесед

en: Manually
ru_RU: Вручную

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
ru_RU: Ручное создание новых учетных записей на вашем сайте.

en: Map
ru_RU: Определить соответствие

en: Map Existing Page
ru_RU: Указать страницу

en: Map Height
ru_RU: Высота карты

en: Map Title (optional)
ru_RU: Название карты (необязательно)

en: Map Width
ru_RU: Ширина карты

en: Mapped in Other Sections
ru_RU: Соответствие в других языковых разделах

en: Margin
ru_RU: Отступы

en: Margin and Padding
ru_RU: Внешние и внутренние отступы

en: Mark Email as Valid
ru_RU: Пометить e-mail как подтвержденный

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
ru_RU: Интеграция с магазином дополнений запрещена в конфигурационном файле.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
ru_RU: Позиция %s была успешно загружена из магазина.

en: Max Attachment Size for Guest Users. (MB)
ru_RU: Максимальный размер загружаемого файла для гостей. (MB)

en: Max Attachment Size for Registered Users. (MB)
ru_RU: Максимальный размер загружаемого файла для зарегистрированных пользователей. (MB)

en: Max Attachments Per Message for Guest Users.
ru_RU: Максимальное число вложений в сообщении от гостя.

en: Max Attachments Per Message for Registered Users
ru_RU: Максимальное число вложений в сообщении от зарегистрированного пользователя.

en: Max Height
ru_RU: Максимальная высота

en: Max Width
ru_RU: Максимальная ширина

en: Max file size exceeded
ru_RU: Достигнут максимальынй размер файла

en: Maximum Gravatar Rating
ru_RU: Макс. Gravatar рейтинг

en: May disclose sensitive information, use only for development.
ru_RU: Может содержать конфиденциальную информацию, используйте только во время разработки.

en: Member profile (if enabled)
ru_RU: Профиль пользователя (если разрешено)

en: Members
ru_RU: Пользователи

en: Memory Requirements
ru_RU: Требования к памяти

en: Memory limit %sMB.
ru_RU: Ограничение памяти %sMB.

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Message Author
ru_RU: Автор сообщения

en: Message List
ru_RU: Список сообщений

en: Message Sent.
ru_RU: Сообщение отправлено.

en: Message approved.
ru_RU: Сообщение одобрено.

en: Message deleted successfully.
ru_RU: Сообщение успешно удалено.

en: Message flagged successfully.
ru_RU: Сообщение успешно помечено.

en: Message has not been approved.
ru_RU: Сообщение не было одобрено.

en: Message is approved.
ru_RU: Сообщение одобрено.

en: Message is deleted.
ru_RU: Сообщение удалено.

en: Message is flagged as spam.
ru_RU: Сообщение отмечено как спам.

[ctx: Message posted date]
en: Posted on %s
ru_RU: Опубликовано %s

en: Message restored.
ru_RU: Сообщение восстановлено.

en: Message to Display When No Pages Listed.
ru_RU: Сообщение для показа, когда нет страниц в списке.

en: Message to display when completed
ru_RU: Сообщение для показа по завершению

en: Message unflagged.
ru_RU: Отметка удалена.

en: Message:
    %s
ru_RU: Сообщение:
    %s

en: Message: %s
ru_RU: Сообщение: %s

en: Messages
ru_RU: Сообщения

en: Messages Per Page
ru_RU: Сообщений на странице

en: Meta Description
ru_RU: Мета описание страницы (meta description)

en: Meta Title
ru_RU: Заголовок страницы (meta title)

en: Minutes
ru_RU: Минут

en: Mobile Preview
ru_RU: Предпросмотр на мобильных

en: Mobile Theme
ru_RU: Мобильная тема

en: Mobile theme saved.
ru_RU: Мобильная тема сохранена.

en: Mode
ru_RU: Режим

en: Modified
ru_RU: Изменен

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Months
ru_RU: Мес.

en: Montreal
ru_RU: Монреаль

en: More
ru_RU: Еще

en: More Add-ons
ru_RU: Больше расширений

en: More Details
ru_RU: Подробнее

en: More Information
ru_RU: Больше информации

en: More Options
ru_RU: Больше опций

en: More Than
ru_RU: Больше чем

en: More help.
ru_RU: Помощь

en: Most Popular
ru_RU: Популярное

en: Most Popular First
ru_RU: По самым популярным

en: Most Recent Downloads
ru_RU: Последние скачивания

en: Most Recent First
ru_RU: Самые новые в начале

en: Most Recent Version
ru_RU: Самая последняя версия

en: Most recent first
ru_RU: самые новые в начале

en: Move
ru_RU: Переместить

en: Move Down
ru_RU: Переместить ниже

en: Move Groups
ru_RU: Переместить группы

en: Move Multiple Groups
ru_RU: Перемещение групп

en: Move Up
ru_RU: Переместить выше

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
ru_RU: Переместите или измените порядок страниц путем перетаскивания их значков.

en: Move package to trash directory on server?
ru_RU: Переместить пакет в корзину на Вашем сервере?

en: Move selected groups (left column) beneath selected group (right column)
ru_RU: Перемещение всех выбранных групп (в левой колонке) ниже указанной группы (в правой колонке)

en: Move the following group(s) <strong>to the top level of groups</strong>.
ru_RU: Перемещение ниже указанных групп <strong>на верхний уровень в дереве всех групп</strong>.

en: Move the following group(s) beneath <strong>%s</strong>.
ru_RU: Перемещение ниже указанных групп под группу <strong>%s</strong>.

en: Move/Copy
ru_RU: Переместить / копировать

en: Multilingual
ru_RU: Мультиязычность

en: Multilingual Settings
ru_RU: Настройки мультиязычности

en: Multilingual Setup
ru_RU: Настройки локализации

en: Multilingual content enabled
ru_RU: Мультиязычность включена.

en: Multilingual content updated
ru_RU: Настройки мультиязычности обновлены.

en: Multilingual tree copied. You might consider rescanning links in the section you copied to.
ru_RU: Языковое дерево скопировано. Вы можете произвести проверку ссылок в скопированном разделе.

en: Multilingual tree links rescanned.
ru_RU: Ссылки языкового раздела проверены.

en: Multiple Values
ru_RU: Несколько значений

en: Multiple values
ru_RU: Несколько значений

en: My Account
ru_RU: Моя страница

en: My Sets
ru_RU: Мои наборы

en: My Video
ru_RU: Мое видео

en: MySQL PDO Extension Enabled
ru_RU: Расширение MySQL PDO включено

en: MySQL Password
ru_RU: Пароль MySQL

en: MySQL Username
ru_RU: Пользователь MySQL

en: N/A
ru_RU: нет данных

en: Name
ru_RU: Имя

en: Name (optional)
ru_RU: Имя файла (необязательно)

en: Name cannot contain the characters: %s
ru_RU: Имя не может содержать следующие символы: %s

[ctx: Name of a set]
en: Set Name
ru_RU: Укажите название

en: Name required.
ru_RU: Необходимо имя.

en: Navigate this page in other languages
ru_RU: Просматривать страницу на другом языке

en: Navigate through sibling pages.
ru_RU: Навигация по соседним страницам.

en: Navigation
ru_RU: Навигация

en: Navigation Link Text
ru_RU: Текст навигационной ссылки

en: Never
ru_RU: Никогда

en: New
ru_RU: Новое

en: New Message Approval
ru_RU: Утверждение новых сообщений

en: New Message on Conversation: %s
ru_RU: Новое сообщение в беседе: %s

en: New Page
ru_RU: Новая страница

en: New Page Created From Version
ru_RU: Новая страница клонирована из другой версии

en: New Password
ru_RU: Новый пароль

en: New Question
ru_RU: Новый вопрос

en: New Topic
ru_RU: Новая тема

en: New User Registration
ru_RU: Регистрация нового пользователя

en: New Version %s
ru_RU: Новая версия %s

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
ru_RU: Новая версия: %s. Обновление из: %s.

en: New file set added successfully.
ru_RU: Новый набор файлов успешно добавлен.

en: New template.
ru_RU: Новое оформление

en: Next
ru_RU: Следующий

en: Next & Previous Nav
ru_RU: Последовательная навигация

en: Next Label
ru_RU: Следующий

en: Next this:
ru_RU: Потом это:

en: Next →
ru_RU: Далее →

en: Nine Sixty Grid System
ru_RU: Система сеток 960 (960 Grid System)

en: No
ru_RU: Нет

en: No Actions found.
ru_RU: Действия не найдены.

en: No Attributes
ru_RU: Нет атрибутов

en: No Block Types
ru_RU: Нет типов блоков

en: No Content.
ru_RU: Нет данных.

en: No End Date.
ru_RU: Нет даты окончания.

en: No Faq Entries Entered.
ru_RU: Нет данных.

en: No File Types
ru_RU: Никакие типы файлов

en: No Groups
ru_RU: Нет групп

en: No Jobs found.
ru_RU: Задачи не найдены.

en: No Meta Description
ru_RU: Нет мета описания

en: No Name
ru_RU: (Без имени)

en: No Page Attributes
ru_RU: Нет атрибутов страницы

en: No Page Types
ru_RU: Никакие типы страниц

en: No Queueing
ru_RU: Очередность отсутствует

en: No Repeat
ru_RU: Без повторения

en: No Slides Entered.
ru_RU: Нет слайдов.

en: No Suggestions
ru_RU: Нет вариантов

en: No Themes
ru_RU: Нет тем

en: No Video Files Selected.
ru_RU: Файлы видео не выбраны.

en: No access entities selected.
ru_RU: Объекты не выбраны.

en: No add-ons found.
ru_RU: Расширения не найдены.

en: No add-ons installed.
ru_RU: Нет установленных модулей.

en: No attribute categories currently defined.
ru_RU: Категории атрибутов не определены.

en: No attribute sets currently defined.
ru_RU: Наборы атрибутов не определены.

en: No attributes defined.
ru_RU: Атрибуты не определены.

en: No attributes found.
ru_RU: Атрибуты не найдены.

en: No block types available.
ru_RU: Нет доступных типов блоков.

en: No custom block types are awaiting installation.
ru_RU: Нет блоков, ожидающих установки.

en: No data is available yet.
ru_RU: Данные недоступны.

en: No default file storage location could be found to store this file.
ru_RU: Не найдено хранилище файлов по умолчанию для сохранения файла.

en: No entries found.
ru_RU: Нет элементов для отображения.

en: No file sets found.
ru_RU: Наборы файлов не найдены.

en: No file specified
ru_RU: Файл не указан

en: No files found in %s for the storage location "%s".
ru_RU: Файлы не найдены в %s для файлового хранилища "%s".

en: No files have been downloaded.
ru_RU: Нет загрузок

en: No global areas have been added.
ru_RU: Глобальные области не добавлены.

en: No grid framework found. Grid area methods require a valid grid framework defined in a PageTheme class.
ru_RU: Grid фреймворки не найдены. Методы работы с областями страницы требуют наличия grid фреймворка, заданного в классе PageTheme.

en: No group sets found.
ru_RU: Не найдены наборы групп.

en: No groups found.
ru_RU: Группы не найдены.

en: No information about this add-on available.
ru_RU: Информация о данном модулем недоступна.

en: No job specified.
ru_RU: Задача не определена.

en: No local user account associated with this user, please log in with a local account and connect your account from your user profile.
ru_RU: Не найдена локальная учетная запись, ассоциированная с данным пользователем. Пожалуйста, авторизуйтесь с локальной учетной записью и присоедините аккаунт из вашего пользовательского профиля.

en: No messages found.
ru_RU: Сообщения не найдены.

en: No messages in this conversation.
ru_RU: Нет сообщений в данной беседе.

en: No one has yet submitted this form.
ru_RU: Пока еще никто не использовал эту форму.

en: No packages have been installed.
ru_RU: Нет установленных пакетов

en: No page could be found at this address.
ru_RU: По этому адресу страниц не найдено.

en: No page types found.
ru_RU: Типы страниц не найдены.

en: No pages found.
ru_RU: Страницы не найдены.

en: No results found.
ru_RU: Нет результатов.

en: No results match
ru_RU: Нет результатов, соответствующих запросу

en: No stacks have been added.
ru_RU: Нет добавленных стеков.

en: No themes are installed.
ru_RU: Нет установленных тем.

en: No themes found.
ru_RU: Темы не найдены.

en: No thumbnail found. Usually this is because the source file is smaller than this thumbnail configuration.
ru_RU: Миниатюра не найдена. Обычно это происходит потому, что исходный файл имеет меньшие размеры, чем необходимо для миниатюры.

en: No timed permission assignments
ru_RU: Не найдено временных ограничений

en: No topic filtering
ru_RU: Нет фильтрации тем

en: No topics have been posted.
ru_RU: Нет добавленных тем.

en: No topics.
ru_RU: Нет тем.

en: No updates are ready to be installed.
ru_RU: Нет обновлений, готовых к установке.

en: No updates for your add-ons are available.
ru_RU: Не найдено доступных обновлений для Ваших расширений.

en: No upgrade notices found.
ru_RU: Уведомления об обновлениях не найдены.

en: No users found.
ru_RU: Пользователи не найдены.

en: No users or groups added.
ru_RU: Не добавлены группы или пользователи.

en: No users or groups selected.
ru_RU: Не выбраны пользователи или группы

en: No users selected.
ru_RU: Пользователь не выбран.

en: No, display all messages.
ru_RU: Нет, отображать все сообщения.

en: No, posting is disabled.
ru_RU: Нет, публикация запрещена.

en: No, this is not the default storage location.
ru_RU: Нет, это местонахождение не является хранилищем по умолчанию.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
ru_RU: Нет. <strong>Не удалять</strong> любой контент и файлы с этого сайта.

en: Nobody
ru_RU: Никто

en: None
ru_RU: Нет

en: None Created
ru_RU: Не создано

en: None Selected
ru_RU: Не выбрано

en: None of the requested files could be found.
ru_RU: Ни один из запрашиваемых файлов не найден.

en: None selected
ru_RU: Не выбрано

en: None.
ru_RU: Ничего

en: None. Pages do not have canonical URLs until they are published.
ru_RU: Примечание. Страницы не имеют канонических URL пока не будут опубликованы.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
ru_RU: Этот файл будет использован автоматически страницей: <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
ru_RU: Это файл будет использован автоматически для страниц без оформления.

en: None. This file will automatically be used.
ru_RU: Это файл будет использован автоматически.

en: None. This file will be used by pages with the <strong>%s</strong> template.
ru_RU: Примечание. Этот файл будет использован для страниц с шаблоном: <strong>%s</strong>.

en: Normal text
ru_RU: Абзац

en: Not a member? Register
ru_RU: Еще не зарегистрированы? Создайте аккаунт.

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
ru_RU: Примечание: Добавленные URL адреса не имеют версий. Изменения будут применены сразу.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
ru_RU: Примечание: Загрузка обновлений не будет автоматически производить их установку.

en: Note: Entering values here will override global conversations file attachment settings for this block if you enable Attachment Overrides for this Conversation.
ru_RU: Примечание: введенные значения будут переопределять глобальные настройки для вложений в данном блоке, если вы включите переопределение вложений для данной беседы.

en: Note: These settings can be overridden in the block edit form for individual conversations.
ru_RU: Примечание: Данные настройки могут быть переопределены в форме редактирования блока для отдельных бесед.

en: Note: this will override the selected preset with the new preset. It will not update any layouts already in use.
ru_RU: Примечание: это действие переопределит выбранные предустановки новыми данными. Это не затронет разметки, которые уже используются на сайте.

en: Nothing currently available to install.
ru_RU: Нет элементов для установки.

en: Notification
ru_RU: Уведомление

en: Notification - Spam Detected
ru_RU: Уведомление - Обнаружен спам

en: Notify me by email when people submit this form
ru_RU: Уведомить меня по email, когда эту форму заполнят

en: Number of Pages to Display
ru_RU: Страниц для отображения

en: Number of Responses
ru_RU: Количество ответов

en: Number to Display
ru_RU: Количество для отображения

en: OGG Video
ru_RU: OGG видео

en: OR Path
ru_RU: или часть

en: Off
ru_RU: Отключено

en: Off - Good for active block and site development.
ru_RU: Отключено. Идеально при разработке.

en: Off - Good for active theme development when using LESS files.
ru_RU: Отключено. Идеально при разработке, когда необходимо редактировать LESS файлы.

en: Off - Good for debugging generated CSS output.
ru_RU: Отключено. Идеально подходит для отладки CSS стилей.

en: Off - Good for development of custom blocks.
ru_RU: Отключено. Рекомендовано при разработке пользовательских блоков.

en: Off - Good for development.
ru_RU: Отключено. Рекомендовано отключать в процессе разработки.

en: Off - Proxy classes need to be manually generated. Helps speed up a live site.
ru_RU: Отключено - классы прокси должны генерироваться вручную. Это ускоряет работу сайта.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
ru_RU: Отключено. Можно включить вручную для отдельных страниц.

en: Offer choice of language on login.
ru_RU: Предлагать выбор языка при авторизации.

en: Older &rarr;
ru_RU: Старые &rarr;

en: On
ru_RU: На

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
ru_RU: На %s, пользователь %s одобрил следующий запрос: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
ru_RU: На %s, пользователь %s отменил следующий запрос: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
ru_RU: На %s, пользователь %s утвердил следующий запрос: %s

en: On - Helps speed up a live site.
ru_RU: Включено. Помогает ускорить работу сайта.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
ru_RU: Включено. Если блоки на конкретной странице позволяют это.

en: On - In all cases.
ru_RU: Включено для всех случаев.

en: On - Proxy classes will be generated on the fly. Good for development.
ru_RU: Включено - классы прокси генерируются "на лету". Подходит для разработки.

en: On - approve manually
ru_RU: Включено с проверкой вручную

en: On - signup and go
ru_RU: Включено без проверок

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
ru_RU: Очистив поисковый индекс, вы должны переиндексировать сайт с помощью задачи "Индексирование страниц для поиска"

en: One per line
ru_RU: По одному выражению на строку

en: One per line, to whitelist all %s domains: %s
ru_RU: По одному выражению на строку, для того чтобы занести в белый список все домены %s: %s

en: Only Missing Pages
ru_RU: Только пропущенные страницы

en: Only Registered Users
ru_RU: Только зарегистрированные пользователи

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
ru_RU: Только файлы с указанными расширениями будут разрешены для использования. Разделяйте расширения запятыми. Пробелы и точки будут проигнорированы.

en: Only place a value in here if you want this thumbnail to force its dimensions to the width and height.
ru_RU: Для ширины и высоты указывайте значения в том случае, если вы хотите принудительно зафиксировать  точные размеры для изображения.

en: Only registered users may view the website.
ru_RU: Только зарегистрированные пользователи могут просматривать сайт.

en: Only render at canonical URLs.
ru_RU: Отображать только по каноническим URL.

en: Only the %s user may reset the site's content.
ru_RU: Только %s может сбросить содержимое сайта.

en: Only the admin user may reset all languages.
ru_RU: Только администратор может сбросить все языки.

en: Only the admin user may reset all strings.
ru_RU: Только администратор может сбросить все строки.

en: Only the administrative group may view the website.
ru_RU: Только административная группа может просматривать сайт.

en: Only the super user may copy locale trees.
ru_RU: Только суперпользователь может копировать деревья локализаций.

en: Only the super user may remove block types.
ru_RU: Только администратор может удалять типы блоков.

en: Only the super user may rescan the links inside a multilingual tree.
ru_RU: Только администратор может проверять ссылки внутри языковых разделов.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
ru_RU: Пользователи, кто состоит во всех выбранных группах буду иметь право на эти права.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
ru_RU: Только когда удаляется вручную или прозводится очистка кэша.

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
ru_RU: Ну воот! Что-то не так с формой, которую вы заполнили (в ней не определены идентификаторы вопросов).

en: Open Link
ru_RU: Открывать ссылку

en: Open Link in New Window
ru_RU: Открыть ссылку в новом окне

en: Open Page
ru_RU: Открыть страницу

en: Open link in Lightbox
ru_RU: во всплывающем окне (lightbox)

en: Open link in new tab
ru_RU: в новом окне

en: Open link in same window
ru_RU: в том же окне

en: Open links in a new window
ru_RU: Открыть ссылки в новом окне

en: Optimization
ru_RU: Оптимизация

en: Option
ru_RU: Опция

en: Option Order
ru_RU: Порядок опций

en: Optional
ru_RU: Необязательно

en: Options
ru_RU: Настройки

en: Options %s Storage Type
ru_RU: Параметры хранилища с типом %s

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
ru_RU: Опции отключены, настройки интерфейса задаются в файле config/site.php.

en: Options saved successfully.
ru_RU: Настройки успешно обновлены.

en: Or choose
ru_RU: или выберите

en: Order &amp; Group
ru_RU: Порядок и группы

en: Order Pages
ru_RU: Порядок отображения страниц

en: Order Saved.
ru_RU: Порядок сохранен.

en: Ordered List
ru_RU: Упорядоченный список

en: Ordering
ru_RU: Сортировка

en: Organize Page Type Order
ru_RU: Управление порядком отображения типов страниц

en: Original Post
ru_RU: Исходное сообщение

en: Original String
ru_RU: Исходная строка

en: Originally requested by %s.
ru_RU: Первоначально запрошено %s.

en: Other
ru_RU: Другие

en: Other Attributes
ru_RU: Другие атрибуты

en: Other Filters
ru_RU: Другие фильтры

en: Other countries
ru_RU: Другие страны

en: Others
ru_RU: Другие

en: Outdent
ru_RU: Смещение влево

en: Output
ru_RU: Вывод на странице

en: Output error information to site users
ru_RU: Показывать информацию об ошибках пользователям

en: Outset
ru_RU: Выпуклая

en: Override Block Type
ru_RU: Переопределение блоков

en: Override Global Settings
ru_RU: Переопределение глобальных настроек

en: Override Permissions
ru_RU: Переписать права

en: Override Timestamp
ru_RU: Переопределить временную метку

en: Override block type cache settings.
ru_RU: Переопределить настройки кеширования блоков.

en: Override page name with custom title?
ru_RU: Перезаписать название страницы пользовательским заголовком?

en: Overrides Cache
ru_RU: Кэш переопределений

en: Owner
ru_RU: Автор

en: PHP Comments Preserved
ru_RU: Защита PHP комментариев

en: POP Mail Server Authentication Settings
ru_RU: Настройки авторизации почтового POP сервера

en: Pacific Ocean
ru_RU: Тихий океан

en: Package
ru_RU: Пакет

en: Package controller file not found.
ru_RU: Контроллер пакета не найден.

en: Padding
ru_RU: Поля

en: Page
ru_RU: страница

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
ru_RU: Страница "%s", расположенная в "%s" перемещена в корзину

en: Page "%s" at path "%s" deleted
ru_RU: Страница "%s", расположенная в "%s" удалена

en: Page (if it exists)
ru_RU: страницы (если существует)

en: Page Action
ru_RU: Действие страницы

en: Page Added Successfully.
ru_RU: Страница добавлена успешно

en: Page Added To
ru_RU: Страница добавлена

en: Page Alias.
ru_RU: Псевдоним страницы

en: Page Attribute Created.
ru_RU: Атрибуты страници созданны.

en: Page Attribute Deleted.
ru_RU: Атрибуты страницы удалены.

en: Page Attribute Display
ru_RU: Отображение атрибутов страницы

en: Page Attribute Updated.
ru_RU: Атрибуты страницы обновлены.

en: Page Attributes
ru_RU: Атрибуты страницы

en: Page Attributes have been saved.
ru_RU: Атрибуты страницы сохранены.

en: Page Caching
ru_RU: Кэширование страницы

en: Page Date Created
ru_RU: Дата создания страницы

en: Page Date Modified
ru_RU: Дата изменения страницы

en: Page Date Published
ru_RU: Дата публикации страницы

en: Page Description
ru_RU: Описание страницы

en: Page Design
ru_RU: Дизайн страницы

en: Page Design, Location, Attributes and Settings
ru_RU: Дизайн страницы, расположение, атрибуты и настройки

en: Page Draft.
ru_RU: Черновик страницы

en: Page Drafts
ru_RU: Черновики страницы

en: Page Forbidden
ru_RU: Отказано в доступе

en: Page ID: %s
ru_RU: ID страницы: %s

en: Page Levels
ru_RU: Уровни страницы

en: Page List
ru_RU: Список страниц

en: Page Name
ru_RU: Название страницы

en: Page Not Found
ru_RU: Страница не найдена

en: Page Order
ru_RU: Порядок страниц

en: Page Owner
ru_RU: Владелец страницы

en: Page Permissions
ru_RU: Права доступа страницы

en: Page Properties
ru_RU: Свойства страницы

en: Page Properties saved.
ru_RU: Свойства страницы сохранены.

en: Page Report
ru_RU: Сводка по страницам

en: Page Saved
ru_RU: Страница сохранена

en: Page Search
ru_RU: Поиск страниц

en: Page Settings
ru_RU: Параметры страницы

en: Page Submitted for Permission Changes.
ru_RU: Страница представленная для изменения прав.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
ru_RU: Страница утверждена для изменения прав наследования %s.

en: Page Successfully Added.
ru_RU: Страница успешно добавлена.

en: Page Successfully Refreshed.
ru_RU: Страница успешно обновлена.

en: Page Template
ru_RU: Тип страницы

en: Page Templates
ru_RU: Шаблоны страниц

en: Page Templates in Theme
ru_RU: Шаблоны страниц в теме

en: Page Title
ru_RU: Заголовок страницы

en: Page Type
ru_RU: Тип страницы

en: Page Type Attributes
ru_RU: Атрибуты типа страницы

en: Page Type Handle
ru_RU: Дескриптор типа страницы

en: Page Type Name
ru_RU: Название типа страницы

en: Page Type Permissions
ru_RU: Доступ к типам страниц

en: Page Type added successfully.
ru_RU: Тип страницы успешно добавлен.

en: Page Types
ru_RU: Типы страниц

en: Page URLs
ru_RU: URL страницы

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
ru_RU: Не удалось обновить страницу.

en: Page Updated
ru_RU: Страница обновлена

en: Page Values
ru_RU: Характеристики страницы

en: Page Version %s Submitted for Approval.
ru_RU: Страница версии %s представлена для подтверждения.

en: Page Views
ru_RU: Просмотры страниц

en: Page assigned.
ru_RU: Соответствие назначено.

en: Page copy operations pending.
ru_RU: Ожидание операций копирования страницы.

en: Page created.
ru_RU: Страница создана.

en: Page deleted successfully.
ru_RU: Страница успешно удалена.

en: Page deletion request saved. This action will have to be approved before the page is deleted.
ru_RU: Запрос на удаление страницы сохранен. Это действие должно быть подтверждено администратором для полного удаления страницы.

en: Page ignored.
ru_RU: Страница проигнорирована.

en: Page is Pending Approval.
ru_RU: Страница ожидает утверждения.

en: Page location information saved successfully.
ru_RU: Информация о расположении страницы успешно сохранена.

en: Page not found.
ru_RU: Страница не найдена.

en: Page permissions have been saved.
ru_RU: Права доступа к странице сохранены.

en: Page permissions request saved successfully. You must approve this workflow request before the permissions are changed.
ru_RU: Запрос на изменение прав сохранен. Вы должны утвердить запрос по данному рабочему процессу перед тем, как изменения прав вступят в силу.

en: Page permissions saved successfully.
ru_RU: Права доступа к странице успешно сохранены.

en: Page permissions updated successfully.
ru_RU: Права доступа к странице успешно обновлены.

en: Page saved on %s
ru_RU: Страница сохранена %s

en: Page search columns saved successfully.
ru_RU: Колонки в поиске страниц успешно сохранены.

en: Page template added successfully.
ru_RU: Шаблон страницы успешно добавлен.

en: Page template deleted successfully.
ru_RU: Тип страницы успешно удален.

en: Page template updated successfully.
ru_RU: Тип страницы успешно обновлен.

en: Page themes
ru_RU: Темы страниц

en: Page type
ru_RU: Тип страницы

en: Page type basic setup.
ru_RU: Установка типов страниц.

en: Page type copied successfully. Important! You will need to re-add any blocks into output areas that you had set on the original page type.
ru_RU: Тип страницы успешно скопирован. Важно! Все блоки, которые находились в исходном типе страницы, необходимо повторно добавить в редактируемые области скопированного типа страницы.

en: Page type deleted successfully.
ru_RU: Тип страницы успешно удален.

en: Page type updated successfully.
ru_RU: Тип страницы успешно обновлен.

en: Page types
ru_RU: Типы страниц

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
ru_RU: Типы страниц отображают модули страницы по-разному и могут рассматриваться как «шаблоны» для контента, например: боковая панель слева, справа или вообще без боковых панелей  и т.д. Типы страниц связаны с конкретными темами оформления. CMS всегда будет искать указанный тип страницы в активной теме оформления.

en: Page unmapped.
ru_RU: Соответствие отменено.

en: Page updated successfully.
ru_RU: Страница обновлена успешно.

en: Page – Display a list of topics for the current page.
ru_RU: Страница - отображение списка тем для текущей страницы.

[ctx: PageTemplateName]
en: Blank
ru_RU: Чистая страница

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Full
ru_RU: Панель управления

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Header + Four Column
ru_RU: Заголовок + Четыре колонки

[ctx: PageTemplateName]
en: Full
ru_RU: Полный

[ctx: PageTemplateName]
en: Left Sidebar
ru_RU: Левая панель

[ctx: PageTemplateName]
en: Right Sidebar
ru_RU: Правая панель

[ctx: PageTemplateName]
en: Stack
ru_RU: Стэки

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Description
ru_RU: Описание

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Location
ru_RU: Расположение страницы

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Name
ru_RU: Название страницы

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Template
ru_RU: Шаблон страницы

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Public Date/Time
ru_RU: Время и дата публикации

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: URL Slug
ru_RU: Псевдоним

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: User
ru_RU: Пользователь

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Block
ru_RU: Блок

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Built-In Property
ru_RU: Встроенное свойство

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Custom Attribute
ru_RU: Настраиваемый атрибут

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Body
ru_RU: Содержимое

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Brief Description
ru_RU: Краткое описание

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Date Completed
ru_RU: Дата завершения

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Entry Name
ru_RU: Название страницы

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Details
ru_RU: Полное описание вакансии

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Name
ru_RU: Название вакансии

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Name
ru_RU: Название

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Page Name
ru_RU: Страница

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Posting Date
ru_RU: Дата публикации

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Short Description
ru_RU: Краткое описание

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Topics
ru_RU: Темы

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: About This Job
ru_RU: О вакансии

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Basics
ru_RU: Общее

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Body
ru_RU: Основной контент

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Content
ru_RU: Текстовая информация

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Details
ru_RU: Подробно

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Image Slider
ru_RU: Слайдер изображений

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Page
ru_RU: Страница

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Post Details
ru_RU: Стандартные свойства страницы

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Project Data
ru_RU: Данные проекта

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Always publish below a certain page
ru_RU: Всегда публиковать ниже определенной страницы.

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from all pages when publishing
ru_RU: Выберите из всех страниц при публикации

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from pages of a certain type
ru_RU: Выбрать из страниц определнного типа.

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Pages & Themes
ru_RU: Темы

en: Pages Created
ru_RU: Создано страниц

en: Pages Panel
ru_RU: Панель страниц

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
ru_RU: Будет создана ссылка на страницу оригинал; все изменения оригинала будут отображены в копии.

en: Pages deleted successfully.
ru_RU: Страницы успешно удалены.

en: Pages updated successfully.
ru_RU: Страницы успешно обновлены.

en: Paginate Message List
ru_RU: Разбивка по страницам

en: Pagination
ru_RU: Разбиение на страницы

[ctx: Pagination]
en: &larr; Previous
ru_RU: &larr; Назад

[ctx: Pagination]
en: (current)
ru_RU: (текущая)

[ctx: Pagination]
en: Next &rarr;
ru_RU: Вперед &rarr;

en: Paragraph:
ru_RU: Текст

en: Parent Group
ru_RU: Родительская группа

en: Parent Page
ru_RU: Родительская страница

en: Parent page does not exist. Create the parent page in this tree first.
ru_RU: Родительская страница не существует. Для начала создайте родительскую страницу в данном дереве.

en: Password
ru_RU: Пароль

[ctx: Password]
en: <hidden>
ru_RU: <скрыт>

en: Password incorrect. Please try again.
ru_RU: Неверный пароль. Попробуйте еще раз.

en: Password updated successfully.
ru_RU: Пароль успешно обновлен.

en: Paste
ru_RU: Вставить

en: Paste From Clipboard
ru_RU: Вставить из буфера

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
ru_RU: Вставьте ссылку на внешнюю RSS-ленту, расположенную на другом сайте и concrete5 отобразит её на вашей странице. Выберите формат даты, заголовок ленты, количество отображаемых элементов, а также укажите нужно ли отображать краткие описания.

en: Paste a short or long-form YouTube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
ru_RU: Вставьте короткую или длинную (разницы нет) ссылку на видео ролик, находящийся на сайте Youtube ссылку в поле "Ссылка на YouTube" для отображения видео на странице сайта. Опция IFrame рекомендуется для достижения наилучших результатов, особенно при отображении страниц на мобильных устройствах.

en: Paste from Clipboard
ru_RU: Вставить из буфера обмена

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
ru_RU: Вставьте ваш HTML код в это поле и он будет отображен браузером.

en: Path
ru_RU: Путь

en: Paths
ru_RU: Части

en: Pellentesque ultricies ligula vel neque dictum, eu mollis tortor adipiscing.
ru_RU: Давно выяснено, что при оценке дизайна и композиции читаемый текст мешает сосредоточиться.

en: Pending
ru_RU: Ожидание

en: Pending Approval
ru_RU: Ожидание подтверждения.

en: Pending Delete
ru_RU: Ожидание удаления.

en: Pending Move
ru_RU: Ожидание перемещения

en: Pending Permissions
ru_RU: Ожидаемые права

en: Per Page
ru_RU: Результатов на страницу

en: Permanent IP Ban
ru_RU: Постоянная блокировка IP

en: Permission Changes
ru_RU: Права изменены

en: Permission Inheritance Changes
ru_RU: Права наследования изменены

en: Permission access entity types
ru_RU: Типы прав доступа

en: Permission categories
ru_RU: Категории прав

en: Permission on
ru_RU: Включить права

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
ru_RU: Настройки прав сохранены. Вы должны заполнить процесс перед активацией изменений.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
ru_RU: Загрузчик файлов

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
ru_RU: Группа

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
ru_RU: Комбинация групп

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
ru_RU: Набор групп

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Message Author
ru_RU: Автор сообщения

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
ru_RU: Владелец страницы

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
ru_RU: Пользователь

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
ru_RU: Возможность изменять что-либо в меню свойств страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
ru_RU: Возможность изменять настройки кэширования.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page template for this page.
ru_RU: Возможность изменять шаблон для текущей страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
ru_RU: Возможность изменять тему для этой страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
ru_RU: Возможность изменить права доступа к этой странице. Предупреждение: путем предоставления этой возможности, пользователь может дать сам себе больше прав.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
ru_RU: Возможность редактировать определенный контент на странице. Вы можете заблокировать разные области и определенные блоки при установке прав доступа.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
ru_RU: Возможность перемещения этой страницы в корзину сайта.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
ru_RU: Возможность удалять старые версии этой страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see and use the website when concrete5 is in maintenance mode.
ru_RU: Возможность просматривать и пользоваться сайтом когда concrete5 находится в режиме обслуживания.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
ru_RU: Возможность посмотреть, как эта страница будет выглядеть в заданной теме под заданным пользователем.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
ru_RU: Получает доступ к Менеджеру файлов

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
ru_RU: Может иметь доступ к Менеджеру файлов

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
ru_RU: Может добавить блок в любую область на сайте. Любой, получивший данное право, может добавлять блоки в любую область (до тех пора пока данная область не имеет заданных прав доступа, которые переопределяют глобальные).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
ru_RU: Может создавать подстраницы данной страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
ru_RU: Может добавлять стеки или блоки из стека в любую область на сайте. Любой, получивший данное право, может добавлять стеки в любую область (до тех пора пока данная область не имеет заданных прав доступа, которые переопределяют глобальные).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
ru_RU: Может добавлять блоки в данную область. Эта настройка переопределяет глобальные права на добавление блоков для данной области.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
ru_RU: Может добавлять файлы в набор.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
ru_RU: Может добавлять стек в эту область. Эти настройки переписывают глобальные права добавления стека для данной области.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
ru_RU: Возможно ли запланировать гостевой доступ к этой странице.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
ru_RU: Может копировать файлы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
ru_RU: Может копировать файлы в наборе.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
ru_RU: Может удалять наборы файлов.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
ru_RU: Возможность удалить файл

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
ru_RU: Может удалять файлы в наборе.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
ru_RU: Может редактировать свойства файла

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
ru_RU: Может редактировать доступ к наборам файлов.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
ru_RU: Может редактировать доступ к файлу.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
ru_RU: Может редактировать блоки в данной области.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
ru_RU: Может редактировать или перемещать файлы в наборе.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
ru_RU: Может редактировать или перемещать файлы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit the footprint and items in all gatherings.
ru_RU: Редактирование всех данных в коллекторе.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
ru_RU: Может переносить или копировать эту страницу в другое место.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
ru_RU: Может публиковать неподтвержденные версии страниц.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
ru_RU: Может видеть сущуствующую страницу и ее контент.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
ru_RU: Может просматривать и скачивать файлы с сайта.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
ru_RU: Может просматривать и загружать файлы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
ru_RU: Может просматривать область и ее контент.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
ru_RU: Может видеть версию страницы и просматривать предыдущие версии страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Change the type of an existing page.
ru_RU: Изменять тип существующей страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
ru_RU: Управление правами доступа к экспорту пользоваталей

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
ru_RU: Управление тем, как пользователь должен видеть страницу в карте сайта или при интеллектуальном поиске.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see the multilingual settings menu, re-map a page or set a page as ignored in multilingual settings.
ru_RU: Управление правами на просмотр многоязычного меню, а так же возможностью настраивать мультиязычность (переопределение соответствия, игнорирование страниц).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can view the search user interface.
ru_RU: Управление правами доступа к интерфейсу поиска пользователей.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
ru_RU:  Управляет правами пользователя на возможность доступа к правам области. Определенные права области могут переопределяться в настройках отдельных страниц.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
ru_RU: Управляет правами пользователя на изменение прав доступа для этого модуля, потенциально предоставляет больший доступ пользователю и другим пользователям.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block cache settings for this block instance.
ru_RU: Возможность менять настройки кеширования для блоков.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block's name (rarely used.)
ru_RU: Управление возможностью редактировать названия блоков (используется очень редко).

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
ru_RU: Определяет могут ли пользователи изменять пользовательский шаблон для данного блока. Переопределяет любые права доступа для области или страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
ru_RU: Определяет может ли пользователь удалять блоки из данной области.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
ru_RU: Определяет могут ли пользователи удалить данный блок. Переопределяет любые права доступа для области или страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
ru_RU: Определяет могут ли пользователи редактировать данный блок. Переопределяет любые права доступа для области или страницы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
ru_RU: Определяет могут ли пользователи запланировать гостевой доступ для блоков в данной области. Гостевой доступ это кратчайший путь для предоставления прав доступа только гостевой группе.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
ru_RU: Управляет может ли пользователь на запланировать гостевой доступа к этому модулю. Гостевой доступ нужен для предоставления прав только для обычных посетителей сайта.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
ru_RU: Определяет может ли пользователь задавать собственные свойства дизайна или CSS для данного блока.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
ru_RU: Определяет могут ли пользователи видеть данный блок на странице.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
ru_RU:  Управляет правами пользователя на добавление разметки в области при редактировании страниц.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
ru_RU:  Управляет правами пользователя на управления дизайном и изменением CSS для редактируемых областей.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
ru_RU: Дает возможность утверждать процессы.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
ru_RU: Уведомлять утверждающих, что изменение было одобрено.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
ru_RU: Уведомлять утверждающих в отказе изменения

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
ru_RU: Уведомлять утверждающих о том, что произошло изменение в процессе.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
ru_RU: Доступ к поиску групп

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
ru_RU: Доступ к страницам по умолчанию

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Permissions
ru_RU: Доступ к назначению прав

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
ru_RU: Доступ к карте сайта

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
ru_RU: Доступ к назначению прав

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
ru_RU: Доступ к поиску пользователей

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
ru_RU: Активировать/деактивировать пользователя.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
ru_RU: Добавить блок

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
ru_RU: Добавить блок в область

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Child Group
ru_RU: Добавить дочернюю группу

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
ru_RU: Добавить файл

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
ru_RU: Добавить разметку в область

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message Attachments
ru_RU: Вложения к сообщениям

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message to Conversation
ru_RU: Написание сообщений в беседу

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Pages of This Type
ru_RU: Добавлять страницы данного типа

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
ru_RU: Добавить стек

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
ru_RU: Добавить стек в область

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
ru_RU: Добавлять подстраницу

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Topic Tree
ru_RU: Добавить дерево тем

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
ru_RU: Утвердить изменения

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Message
ru_RU: Утверждение сообщений

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
ru_RU: Принять или Отклонить

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Group
ru_RU: Добавление в группу

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
ru_RU: Изменить оформление

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Template
ru_RU: Изменение шаблона страницы

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
ru_RU: Изменение темы страницы

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
ru_RU: Копировать файл

[ctx: PermissionKeyName]
en: Customize Themes
ru_RU: Настройка шаблонов

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
ru_RU: Удалять

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
ru_RU: Удалить контент области

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
ru_RU: Удаление блоков

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
ru_RU: Удалить файл

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
ru_RU: Удалить набор файлов

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Message
ru_RU: Удаление сообщений

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Page Type
ru_RU: Удалить тип страницы

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
ru_RU: Удалить пользователя

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
ru_RU: Удалять версии

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
ru_RU: Редактировать область контента

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
ru_RU: Редактировать дизайн области

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
ru_RU: Редактировать права области

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
ru_RU: Редактировать блок

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Cache Settings
ru_RU: Редактирование настроек кеширования

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
ru_RU: Редактирование контента

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Conversation Permissions
ru_RU: Редактирование прав доступа к беседе

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
ru_RU: Редактировать дизайн

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
ru_RU: Редактировать права доступа к файлам

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
ru_RU: Редактировать файл

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
ru_RU: Редактировать свойства файла

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gathering Items
ru_RU: Редактирование фрагментов коллектора

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gatherings
ru_RU: Редактирование коллектора

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group
ru_RU: Редактировать группу

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group Permissions
ru_RU: Редактирование прав для групп

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Message
ru_RU: Редактирование сообщений

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Multilingual Settings
ru_RU: Редактировать настройки многоязычности

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Name
ru_RU: Редактирование названий блоков

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type
ru_RU: Редактировать тип страницы

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Drafts
ru_RU: Редактирование черновиков типа страницы

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Permissions
ru_RU: Редактирование прав доступа к типу страницы

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
ru_RU: Редактировать права доступа

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
ru_RU: Редактировать свойства

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
ru_RU: Редактировать настройки производительности

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
ru_RU: Редактировать свойства пользователя

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
ru_RU: Очистить корзину

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
ru_RU: Экспорт пользователей сайта

[ctx: PermissionKeyName]
en: Flag Message
ru_RU: Добавление пометок к сообщениям

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
ru_RU: Установка пакетов

[ctx: PermissionKeyName]
en: Manage Layout Presets
ru_RU: Управление предустановками разметок

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
ru_RU: Перемещать или Копировать страницу

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
ru_RU: Уведомлять при подтверждении.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
ru_RU: Уведомлять при отказе

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
ru_RU: Уведомлять при входе.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
ru_RU: Выполнить резервное копирование

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
ru_RU: Просмотреть страницу от имени другого пользователя

[ctx: PermissionKeyName]
en: Rate Message
ru_RU: Голосование за сообщения

[ctx: PermissionKeyName]
en: Remove Topic Tree
ru_RU: Удалить дерево тем

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
ru_RU: Запланировать гостевой доступ

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
ru_RU: Искать файлы в Менеджере файлов

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search User Group
ru_RU: Поиск групп пользователей

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
ru_RU: Вход от имени пользователя

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
ru_RU: Удаление пакетов

[ctx: PermissionKeyName]
en: Upgrade concrete5
ru_RU: Обновить Concrete5

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
ru_RU: Показать

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
ru_RU: Просмотр областей

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
ru_RU: Просмотреть блок

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
ru_RU: Просматривать файл в Менеджере файлов

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
ru_RU: Просматривать файлы

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
ru_RU: Просмотр ленты новостей

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
ru_RU: Просмотр страниц в карте сайта

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Site in Maintenance Mode
ru_RU: Просмотр сайта при включённом режиме обслуживания.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Category Tree Node
ru_RU: Просмотр категорий дерева тем

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Tree Node
ru_RU: Просмотр дерева тем

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
ru_RU: Просмотр атрибутов пользователя

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
ru_RU: Просматривать версии

en: Permissions
ru_RU: Права доступа

en: Permissions & Access
ru_RU: Права и доступ

en: Permissions Inheritance
ru_RU: Наследование прав доступа

en: Permissions Should
ru_RU: Действие

en: Permissions for All Pages Created Of This Type
ru_RU: Права для ВСЕХ создаваемых страниц данного типа

en: Permissions for This Page Type
ru_RU: Права доступа для данного типа страниц

en: Permissions for this area currently override those of the page.
ru_RU: Права для этой области переписывают права страницы

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
ru_RU: Права для этого блок зависят от области, в которой он находится.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
ru_RU: Права доступа для этого блока в данный момент переопределяют права области и страницы.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
ru_RU: Права для данного файла зависят от прав набора файлов и глобальных настроек файлов.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
ru_RU: В данный момент права этого файла перекрывают права его набора и глобальные права файлов.

en: Permissions for this node are currently inherited from <strong>%s</strong>.
ru_RU: Права для этого узла наследуются от: <strong>%s</strong>.

en: Permissions for this node currently override its parents' permissions.
ru_RU: Права для этого узла перекрывают права родителя.

en: Permissions saved
ru_RU: Права доступа сохранены

en: Permissions updated successfully.
ru_RU: Права обновлены успешно

en: Personalize your site
ru_RU: Персонализация сайта

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Photo Credit:
ru_RU: Фото сделано:

en: Picture
ru_RU: Изображение

en: Place a new block on the page. Copy one using the clipboard, or try a reusable stack.
ru_RU: Размещение новых блоков на странице. Копируйте их при помощи буфера обмена или используйте стеки.

en: Places a conversation message into a page.
ru_RU: Выводит сообщение из беседы на странице.

en: Places a discussion a page.
ru_RU: Вставка страницы обсуждений.

en: Plain Text
ru_RU: Простой текст

en: Please Enter a Name
ru_RU: Пожалуйста введите имя

en: Please Login to Vote
ru_RU: Авторизируйтесь чтобы голосовать

en: Please add at least one question to your form.
ru_RU: Добавьте как минимум один вопрос в вашу форму.

en: Please complete all required fields.
ru_RU: Пожалуйста заполните все необходимые поля.

en: Please complete or cancel the current message editing session before editing this message.
ru_RU: Перед началом редактирования этого сообщения завершите или отмените редактирование предыдущего.

en: Please correct the following errors:
ru_RU: Пожалуйста исправьте следующие ошибки:

en: Please enable JavaScript in your browser.
ru_RU: Пожалуйста, включите JavaScript в вашем браузере.

en: Please enter a valid feed address.
ru_RU: Укажите верный адрес рассылки

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
ru_RU: Введите масштаб в виде числа от 0 до 21.

en: Please enter the number of items to display.
ru_RU: Введите число пунктов для отображения.

en: Please fill-in all plural forms
ru_RU: Заполните все формы множественного числа

en: Please give your RSS Feed a name.
ru_RU: Дайте название вашей RSS рассылке.

en: Please provide both username and password.
ru_RU: Необходимо указать имя пользователя и пароль.

en: Please remove all storage locations using this storage type.
ru_RU: Пожалуйста удалите все хранилища, использующие данный тип хранилища.

en: Please specify a valid email address
ru_RU: Укажите существующий email адрес

en: Please specify your site's name
ru_RU: Укажите название вашего сайта

en: Please type the letters and numbers shown in the image. Click the image to see another captcha.
ru_RU: Введите символы с картинки. Нажмите, чтобы показать другое изображение.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
ru_RU: Используйте форму ниже для загрузки файлов.

en: Plural Original String
ru_RU: Исходная строка множественной формы

[ctx: PluralCase]
en: Few
ru_RU: Немного

[ctx: PluralCase]
en: Many
ru_RU: Много

[ctx: PluralCase]
en: One
ru_RU: Один

[ctx: PluralCase]
en: Other
ru_RU: Другие

[ctx: PluralCase]
en: Two
ru_RU: Два

[ctx: PluralCase]
en: Zero
ru_RU: Ноль

en: Point Value
ru_RU: Значение

en: Points
ru_RU: Баллы

en: Points Required
ru_RU: Необходимо указать количество баллов

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
ru_RU: Опрос e-mail адресов и сбор личных сообщений/постингов посланных там...

en: Port (Leave blank for default)
ru_RU: Порт (Оставьте пустым по умолчанию)

en: Portfolio
ru_RU: Портфолио

en: Portfolio Project
ru_RU: Проект

en: Position
ru_RU: Позиция

en: Post
ru_RU: Публикация

en: Post Results to a Different Page
ru_RU: Отображать результаты на другой странице

en: Post to Gathering
ru_RU: Публикация в коллектор

en: Postal Code
ru_RU: Индекс

en: Posted
ru_RU: Опубликовано

en: Posting
ru_RU: Публикация

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
ru_RU: Разработано на <a href="%s">concrete5</a>.

en: Preset
ru_RU: Предустановка

[ctx: PresetName]
en: Blue Sky
ru_RU: Голубое небо

[ctx: PresetName]
en: Night Road
ru_RU: Ночная дорога

[ctx: PresetName]
en: Royal
ru_RU: Роскошь

[ctx: PresetName]
en: Sunrise
ru_RU: Заря

en: Presets
ru_RU: Предустановки

en: Pretty URLs
ru_RU: Красивые ссылки (ЧПУ)

en: Preview
ru_RU: Просмотр

en: Preview File
ru_RU: Предварительный просмотр

en: Preview Image
ru_RU: Предпросмотр изображения

en: Preview Survey
ru_RU: Предварительный просмотр

en: Previous
ru_RU: Предыдущий

en: Previous Label
ru_RU: Предыдущий

en: Price
ru_RU: Стоимость

en: Primary Button
ru_RU: Основная кнопка

en: Private
ru_RU: Частный

en: Private Messages
ru_RU: Личные сообщения

en: Private message from %s
ru_RU: Личное сообщение от %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
ru_RU: Лимит личных сообщений превышен для пользователя: %s на %s

en: Process Email Posts
ru_RU: Проверка новых почтовых сообщений

en: Profile Options
ru_RU: Опции профиля

en: Profile Picture
ru_RU: Аватар

en: Profile updated successfully.
ru_RU: Профиль успешно обновлен.

en: Project Page
ru_RU: Страница проекта

en: Project Title
ru_RU: Заголовок проекта

en: Project Title 2
ru_RU: Заголовок проекта 2

en: Project Title 3
ru_RU: Заголовок проекта 3

en: Project Title 4
ru_RU: Заголовок проекта 4

en: Project Title 5
ru_RU: Заголовок проекта 5

en: Project Title 6
ru_RU: Заголовок проекта 6

en: Properties
ru_RU: Свойства

en: Properties Panel
ru_RU: Панель настроек

en: Properties like name, description and tags are unavailable when uploading multiple files.
ru_RU: Параметры такие, как название, описание и теги недоступны при загрузке нескольких файлов.

en: Property to Display:
ru_RU: Параметры для отображения:

en: Protect with Password
ru_RU: Защитить паролем

en: Provide RSS Feed
ru_RU: Отображение RSS ленты

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
ru_RU: Создание простейшего опроса с выдачей результатов в виде круговой диаграммы.

en: Proxy Host
ru_RU: Proxy cервер

en: Proxy Password
ru_RU: Proxy пароль

en: Proxy Port
ru_RU: Proxy порт

en: Proxy Server
ru_RU: Proxy сервер

en: Proxy User
ru_RU: Proxy пользователь

en: Proxy block for area layouts.
ru_RU: Промежуточный блок для работы с макетами областей.

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
ru_RU: Проксирующий блок для вставки модулей из заготовок.

en: Proxy block for blocks that need to be output through composer.
ru_RU: Промежуточный блок для блоков, отображаемых в публикаторе.

en: Proxy block for gathering items added to areas.
ru_RU: Промежуточный блок для сбора элементов, добавленных в области.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
ru_RU: Промежуточный блок для стеков, добавленных через пользовательский интерфейс.

en: Proxy configuration saved.
ru_RU: Настройки proxy сохранены.

en: Public
ru_RU: Общий

en: Public Date
ru_RU: Дата публикации

en: Public Date/Time
ru_RU: Время и дата публикации

en: Public Display
ru_RU: Общий просмотр

en: Public Profiles
ru_RU: Общие профили

en: Public Registration
ru_RU: Регистрация на сайте

en: Public Set.
ru_RU: Общедоступный набор.

en: Public Sets
ru_RU: Общедоступные наборы

en: Public profiles have been disabled
ru_RU: Общие профили отключены.

en: Public profiles have been enabled
ru_RU: Общие профили разрешены.

en: Publish
ru_RU: Публикация

en: Publish Beneath Page
ru_RU: Публиковать ниже следующей страницы

en: Publish Beneath Pages of Type
ru_RU: Публиковать ниже страницы указанного типа

en: Publish Changes
ru_RU: Опубликовать изменения

en: Publish Method
ru_RU: Настройка публикации

en: Publish Page
ru_RU: Публикация страницы

en: Pull Content from Area
ru_RU: Из указанной области

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
ru_RU: Получать изображение дня с concrete5.org (по умолчанию)

en: Purchase
ru_RU: Купить

en: Purge
ru_RU: Провести чистку

en: Put each answer options on a new line
ru_RU: Разместить опции каждого ответа на новой строке

en: Query
ru_RU: Запрос

en: Query Details
ru_RU: Подробности запроса

en: Question
ru_RU: Вопрос

en: Question added. To view it click the preview tab.
ru_RU: Вопрос добавлен. Для просмотра кликните на вкладке "Просмотр".

en: Queueing
ru_RU: Очередность

en: Quote
ru_RU: Цитата

en: RSS Displayer
ru_RU: RSS лента

en: RSS Feed
ru_RU: RSS лента

en: RSS Feed Description
ru_RU: Описание RSS ленты

en: RSS Feed Location
ru_RU: Адрес RSS ленты

en: RSS Feed Title
ru_RU: Название RSS ленты

en: RSS Feed can be found here: <a href="%s" target="_blank">%s</a>
ru_RU: RSS лента не обнаружена по адресу: <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: RSS Feeds
ru_RU: RSS ленты

en: Radio Buttons
ru_RU: Радиокнопоки

en: Radius
ru_RU: Радиус

en: Random
ru_RU: в случайном порядке

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: Rating types updated.
ru_RU: Типы оценок обновлены.

en: Re-Map
ru_RU: Переопределить соответствие

en: Re-connect to Community
ru_RU: Повторить попытку присоединения к сообществу

en: Read
ru_RU: Читать

en: Read More
ru_RU: Читать полностью

en: Read the <a href="%s" target="_blank">User Documentation</a> to learn editing and site management with concrete5.
ru_RU: Читайте <a href="%s" target="_blank">документацию пользователя</a>, чтобы узнать подробности о редактировании и управлении сайтом concrete5.

en: Reason For Ban
ru_RU: Причина блокировки

en: Recent
ru_RU: Недавние

en: Recent Comment
ru_RU: Последний комментарий

en: Recent First
ru_RU: Самые новые в начале

en: Recent Page Views
ru_RU: Последние просмотры страниц

en: Recent Registrations
ru_RU: Последние регистрации на сайте

en: Recipient email address
ru_RU: Адрес получателя

en: Redirect administrators to dashboard
ru_RU: Перенаправлять администраторов в панель управления

en: Redirect home page to default locale.
ru_RU: Перенаправлять с главной страницы в языковой раздел по умолчанию.

en: Redirect to Different Page on Click
ru_RU: Редиректить на другую страницу при клике

en: Redirect to another page after form submission?
ru_RU: Перейти на другую страницу после отправки формы?

en: Redirect users to:
ru_RU: Перенаправлять пользователей на:

en: Redo
ru_RU: Повторить

en: References
ru_RU: Упоминания

en: Refresh
ru_RU: Обновить

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
ru_RU: Обновить страницу, восстановить права доступа и имя.

en: Regex
ru_RU: Регулярное выражение

en: Register
ru_RU: Регистрация

en: Register an account for "%s"
ru_RU: Регистрация аккаунта для "%s"

en: Registered
ru_RU: Зарегистрированный

en: Registered Between
ru_RU: Зарегистрирован между

en: Registered Users Language Preferences
ru_RU: Языковые предпочтения для зарегистрированных пользователей

en: Registration
ru_RU: Регистрация

en: Registration - A New User Has Registered
ru_RU: Регистрация - новый пользователь был зарегестрирован

en: Registration - Approval Required
ru_RU: Регистрация - Требуется одобрение

en: Registration - Validate Email Address
ru_RU: Регистрация - Подтвердите e-mail

en: Registration Approval Required
ru_RU: Требуется подтверждение регистрации

en: Registration Approved
ru_RU: Регистрация подтверждена

en: Registration Data
ru_RU: Регистрационные данные

en: Registration settings have been saved.
ru_RU: Настройки регистрации сохранены успешно.

en: Related Topic
ru_RU: Похожие темы

en: Relative Path
ru_RU: Относительный путь

en: Release Date: %s
ru_RU: Дата публикации: %s

en: Release Notes
ru_RU: Примечания к релизу

en: Relevant sub pages.
ru_RU: относящиеся к данной странице

en: Reload Strings
ru_RU: Обновить строки

en: Remember my choice on this computer.
ru_RU: Запомнить мой выбор на этом компьютере.

en: Remote File Importing Available
ru_RU: Удаленный импорт файлов

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
ru_RU: Удаленный импорт URL требует установку расширения Iconv на сервере.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
ru_RU: Удаленный файл импорта через файловый менеджер требует расширение PHP iconv.

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove Alias
ru_RU: Удалить копию

en: Remove Ban
ru_RU: Удалить бан

en: Remove Font Family
ru_RU: Удалить семейство шрифтов

en: Remove Font Size
ru_RU: Удалить размер шрифта

en: Remove From Group
ru_RU: Удалить из группы

en: Remove Node
ru_RU: Удалить узел

en: Remove Old Page Versions
ru_RU: Удалить старые версии страниц

en: Remove Style
ru_RU: Сброс стилей

en: Remove all filters
ru_RU: Удалить все фильтры

en: Remove files from incoming/ directory.
ru_RU: Удалить файлы из директории /incoming

en: Remove font
ru_RU: Удалить шрифт

en: Remove index.php from URLs
ru_RU: Убирать index.php из URL адресов

en: Remove index.php from your URLs with pretty URLs, and ensure canonical URLs if you're running a site at multiple domains.
ru_RU: Удалите index.php из URL, включив опцию красивых ссылок, укажите канонический URL, если сайт работает на множественных доменах.

en: Remove the user from the group and deactivate the account
ru_RU: Удалить пользователя из группы и деактивировать его учетную запись

en: Remove the user from this group
ru_RU: Удалить пользователя из данной группы

en: Remove the users below from Group(s)
ru_RU: Удалить пользователей из групп(ы)

en: Remove this Job
ru_RU: Снять эту задачу

en: Remove this alias or external link?
ru_RU: Удалить это алиасы или внешние ссылки?

en: Remove this attachment?
ru_RU: Удалить это вложение?

en: Remove this message? Replies to it will not be removed
ru_RU: Удалить сообщение? Ответы к нему удалены не будут.

en: Remove this message? Replies to it will not be removed.
ru_RU: Удалить сообщение? Ответы на него удалены не будут.

en: Remove your user avatar
ru_RU: Удалить аватару

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
ru_RU: Удаление всех, кроме последних 10 версий для каждой страницы.

en: Rename
ru_RU: Переименовать

en: Rename Stack
ru_RU: Переименование стека

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
ru_RU: Запрос на переименование сохранен. Вы должны завершить процесс утверждения перед тем, как название стека будет обновлено.

en: Repeat By
ru_RU: Повторить к

en: Repeat every
ru_RU: Повторять каждый(ую)

en: Repeat...
ru_RU: Повторить

en: Repeats
ru_RU: Повторы

en: Repeats %s.
ru_RU: Повторяется %s.

en: Replace
ru_RU: Заменить

en: Replace Permissions
ru_RU: Удаление прав

en: Replied
ru_RU: Отвечено

en: Reply
ru_RU: Ответить

en: Reply Sent.
ru_RU: Ответ отправлен.

en: Reply to this email address
ru_RU: Ответить на этот email адрес

en: Reply-To
ru_RU: Отвечать на

en: Reports
ru_RU: Отчеты

en: Request timed out.
ru_RU: Время запроса истекло.

en: Requested Version: %s
ru_RU: Запрашиваемая версия: %s

en: Require on Registration Form.
ru_RU: Обязательное для заполнения.

en: Required
ru_RU: Обязательно

en: Required Attributes
ru_RU: Обязательные атрибуты

en: Requires Password to Access
ru_RU: Требуется пароль для доступа

en: Rescan
ru_RU: Пересканировать

en: Rescan Links
ru_RU: Проверка ссылок

en: Rescan Locale
ru_RU: Проверить локализацию

en: Rescan Multilingual Tree
ru_RU: Проверка языкового дерева

en: Reserved words reset.
ru_RU: Список зарезервированных слов очищен.

en: Reserved words updated.
ru_RU: Список зарезервированных слов обновлён.

en: Reset All
ru_RU: Сбросить все

en: Reset All Jobs
ru_RU: Остановить все задачи

en: Reset Customizations
ru_RU: Сброс настроек

en: Reset Languages
ru_RU: Сбросить языки

en: Reset Password
ru_RU: Сброс пароля

en: Reset To Default
ru_RU: Вернуться к умолчаниям

en: Reset and Email Password
ru_RU: Сбросить пароль и отправить на email

en: Reset the theme customizations for just this page, or your entire site?
ru_RU: Сбросить настройку темы для этой страницы или для всего сайта?

en: Resize Image
ru_RU: Ресайз изображения

en: Reskin your site.
ru_RU: Управление внешним видом сайта.

en: Responses to %s
ru_RU: Ответы на %s

en: Restoration Successful
ru_RU: Восстановлено успешно

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Restore Backup
ru_RU: Восстановление резервного копирования

en: Restore Page
ru_RU: Восстановить страницу

en: Result(s)
ru_RU: Результат(-ы)

en: Results
ru_RU: Результаты

en: Results Page
ru_RU: Страница с результатами

en: Results for &#34;%s&#34;
ru_RU: Результаты для &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
ru_RU: Результаты последнего запуска

en: Resume Copy
ru_RU: Продолжить копирование

en: Resume Editing
ru_RU: Продолжить редактирование

en: Retrieving Release Notes...
ru_RU: Получение списка примечаний к релизу...

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
ru_RU: Загрузить другие расширения из магазина на сайте concrete5.org

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
ru_RU: Загрузить другие темы оформления из магазина на сайте concrete5.org

en: Return to Home
ru_RU: Назад на главную

en: Return to Themes
ru_RU: Вернуться к темам

en: Reverse Chronological
ru_RU: В обратном хронологическом порядке

en: Reverse Sitemap
ru_RU: В порядке, обратном карте сайта

en: Reverse alphabetical order
ru_RU: в обратном алфавитном порядке

en: Revert to Area Permissions
ru_RU: Возвратить права доступа для области

en: Revert to File Set and Global Permissions
ru_RU: Отменить настройки прав доступа

en: Revert to Page Permissions
ru_RU: Возвратить права доступа

en: Revert to Parent Permisisons
ru_RU: Вернуться к родительским правам

en: Rich Text
ru_RU: Форматированный текст

en: Rich Text - Default Setting
ru_RU: Форматированный текст - настройки по умолчанию

en: Rich Text Editor
ru_RU: Редактор текста

en: Ridge
ru_RU: С выступом

en: Right
ru_RU: Справа

en: Root Path
ru_RU: Корневой путь

en: Rotate
ru_RU: Вращение

en: Rotation (in degrees)
ru_RU: Вращение (в градусах)

en: Rows
ru_RU: Строки

en: Run
ru_RU: Запустить

en: Run Backup
ru_RU: Создать резервную копию

en: Run Guide
ru_RU: Запустить руководство

en: Run Job
ru_RU: Запустить задачу

en: Run Tests
ru_RU: Запустить проверку снова

en: Run a concrete5 job
ru_RU: Запуск задач concrete5

en: Run this Job Every
ru_RU: Периодичность запуска

en: Run your site in multiple languages.
ru_RU: Работа сайта на различных языках.

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
ru_RU: Запуск резервного копирования приведет с созданию файла для экспорта базы данных и сохранению его на сервере. Шифрование рекомендуется в том случае, если вы планируете хранить резервную копию непосредственно на сервере. Но это <strong>не рекомендуется</strong>. После создания резервной копии, скачайте файл и убедитесь, что вся база данных сохранена корректно. При появлении сообщений об ошибках в процессе создания резервной копии, <strong>не пытайтесь</strong> делать восстановление из этой копии.

en: Running since %s
ru_RU: Запущено с %s

en: SEO & Statistics
ru_RU: SEO и статистика

en: SMTP Authentication: none
ru_RU: SMTP аутентификация: отсутствует

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
ru_RU: нет

en: SMTP Encryption: %s
ru_RU: Шифрование SMTP: %s

en: SMTP Method
ru_RU: Метод отправки сообщений

en: SMTP Password: %s
ru_RU: Пароль SMTP: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
ru_RU: По умолчанию

en: SMTP Port: %s
ru_RU: Порт SMTP: %s

en: SMTP Server: %s
ru_RU: SMTP сервер: %s

en: SMTP Settings
ru_RU: Настройки SMTP

en: SMTP Username: %s
ru_RU: Имя пользователя SMTP: %s

en: SSL URL
ru_RU: URL по протоколу SSL

en: Sales Associate
ru_RU: Продавец-консультант

en: Sample Content
ru_RU: Тестовое содержимое

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save & Continue
ru_RU: Сохранить и продолжить

en: Save All
ru_RU: Сохранить все

en: Save Changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Save Layout as Preset
ru_RU: Сохранить разметку как предустановку

en: Save Location
ru_RU: Сохранить местонахождение

en: Save Ordering
ru_RU: Сохранить порядок

en: Save Password
ru_RU: Сохранить пароль

en: Save Positioning
ru_RU: Сохранить позицию

en: Save Preset
ru_RU: Сохранить предустановку

en: Save Settings
ru_RU: Сохранить

en: Save and Exit
ru_RU: Сохранить и выйти

en: Save old page path
ru_RU: Сохранить старый путь к странице

en: Save to file
ru_RU: Сохранить в файл

en: Saved Presets
ru_RU: Сохраненные предустановки

en: Scale
ru_RU: Масштаб

en: Scans all blocks within the selected section. Any links to pages within another multilingual section will be updated to link to the pages within the selected tree. Any blocks within the scanned section that reference pages in another multilingual section will be updated to point to the page within the selected tree.
ru_RU: Проверка по всем блокам для указанной локализации. Все ссылки, ведущие на другое языковое дерево, будут обновлены и заменены правильными. Все блоки, которые относятся к другим языковым разделам, но находятся в выбранном разделе, будут обновлены и исправлены.

en: Schedule Guest Access
ru_RU: Запланировать гостевой доступ

en: Score
ru_RU: Оценка

en: Scrapbook Display
ru_RU: Отображение заготовок

en: Screenshots
ru_RU: Скриншоты

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search All Children?
ru_RU: Поиск в подстраницах?

en: Search Index
ru_RU: Поисковый индекс

en: Search Index Preferences Updated
ru_RU: Настройки поиска успешно сохранены

en: Search Pages
ru_RU: Поиск страниц

en: Search Results
ru_RU: Результаты поиска

en: Search Users
ru_RU: Поиск пользователей

en: Search for Groups to Move
ru_RU: Поиск групп для перемещения

en: Search for Pages
ru_RU: Поиск страниц

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
ru_RU: Поиск страниц по имени и типу. Кроме того, вы можете выполнять групповые операции со страницами, установив флажки слева от страниц, с которыми требуется выполнить операцию, а затем выбрать действие, которое нужно выполнять из выпадающего меню над списком страниц.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
ru_RU: Поиск пользователей по имени, электронной почте и группе. Выполняйте действия с несколькими пользователями одновременно, установив флажки слева от пользователей, с которыми вы хотите выполнить групповую операцию, а затем выберите действие, которое нужно выполнять с отобранными пользователями из выпадающего меню.

en: Search for...
ru_RU: Поиск...

en: Search in contexts
ru_RU: Искать в контексте

en: Search in originals
ru_RU: Искать в исходных строках

en: Search in translations
ru_RU: Искать в переводах

en: Search – Display a list of all topics for use on a search sidebar.
ru_RU: Поиск - отображение списка всех тем и использование функций поиска при клике по ним.

en: Searchable
ru_RU: Участвует в поиске?

en: Section removed.
ru_RU: Раздел удален.

en: SecurImage (Default)
ru_RU: SecurImage (По умолчанию)

en: Secure and setup your site.
ru_RU: Настройки параметров сайта

en: See the PHP manual
ru_RU: См. справочник функций даты/времени PHP

en: See the formatting options at %s.
ru_RU: Форматы отображения смотри по ссылке: %s.

en: Select
ru_RU: Выпадающий список

en: Select All
ru_RU: Выбрать все

en: Select Area
ru_RU: Выбрать область

en: Select Box
ru_RU: Выпадающий список

en: Select Group(s)
ru_RU: Выберите группу(ы)

en: Select Options
ru_RU: Выпадающий список

en: Select Some Options
ru_RU: Выберите варианты

en: Select User
ru_RU: Укажите пользователя

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
ru_RU: Выберите пользовательскую форму для отображения в виде блока на странице.

en: Select a form
ru_RU: Выбрать форму

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 and FLV formats are supported.
ru_RU: Выберите файл видео с помощью Менеджера файлов и укажите ширину и высоту для его отображения на странице сайта. Поддерживаются следующие форматы видео: AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 и FLV.

en: Select an Option
ru_RU: Выберите вариант

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
ru_RU: Выберите изображение из Менеджера файлов. Также вы можете выбрать изображение, которое будет появляться при наведении мыши и куда будет происходить переход по нажатию на изображение. Очень полезно для поисковой оптимизации ввести альтернативный текст. Используйте размеры изображения, чтобы оптимизировать его для отображения в требуемой позиции на странице.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
ru_RU: Выберите какие типы атрибутов нужно сделать доступными для страниц, пользователей и/или файлов

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Architecture
ru_RU: Архитектура

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Database
ru_RU: База данных

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Design
ru_RU: Дизайн

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Development
ru_RU: Разработка

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Finance
ru_RU: Финансы

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Human Resources
ru_RU: Управление персоналом

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Management
ru_RU: Менеджмент

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Marketing and Sales
ru_RU: Коммерческий

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Multimedia
ru_RU: Мультимедиа

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Production
ru_RU: Верстка

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Quality Assurance
ru_RU: Контроль качества

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Technical and Operations
ru_RU: Технический

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Writing
ru_RU: Тексты

[ctx: SelectAttributeValue]
en: iOS/Android/App Development
ru_RU: Разработка под iOS/Android

en: Selected Attributes
ru_RU: Выбранные атрибуты

en: Selected Countries
ru_RU: Выбранные страны

en: Selected Page Templates
ru_RU: Выбранные шаблоны страницы

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Send Message
ru_RU: Отправить сообщение

en: Send To Bottom
ru_RU: Переместить вниз

en: Send To Top
ru_RU: Переместить вверх

en: Send a Private Message
ru_RU: Отправить личное сообщение

en: Send email when a user registers
ru_RU: Отсылать email когда пользователь регистрируется

en: Send mail method: %s
ru_RU: Метод отправки почты: %s

en: Sent
ru_RU: Отправлен

en: Sent At
ru_RU: Отправлено

en: Sent Messages
ru_RU: Отправленные сообщения

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
ru_RU: Разделяйте зарезервированные слова запятой. Эти слова будут автоматически исключаться из адресов страниц. Чтобы не исключать ничего из адресов, удалите все слова выше.

en: Server
ru_RU: Сервер

en: Server Timezone:
ru_RU: Часовой пояс сервера:

en: Service
ru_RU: Социальная сеть

en: Services
ru_RU: Сервисы/социальные сети

en: Set
ru_RU: Назначить

en: Set Block Styles
ru_RU: Настройка стилей блока

en: Set Name
ru_RU: Название

en: Set Permissions
ru_RU: Настроить права

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
ru_RU: Установки для использования внешнего SMTP сервера при отправке почтовых сообщений, вместо использования функции mail(), используемой по умолчанию.

en: Set the "Callback URL" to: %s.
ru_RU: Установите адрес ссылки для возврата ("Callback URL"): %s.

en: Set the "Callback URL" to:%s.
ru_RU: Установите адрес ссылки для возврата ("Callback URL"): %s.

en: Sets
ru_RU: Наборы

en: Sets the amount of time to store the page output before generating a new version
ru_RU: Установка промежутка времени, в течение которого будет храниться содержимое кеша, после чего будут сгененированы новые данные

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
ru_RU: Создание проектной страницы вашего сайта на concrete5.org - это безопасно и дает много возможностей, включая:

en: Setting up site permissions.
ru_RU: Установка прав доступа для сайта.

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings Saved.
ru_RU: Параметры сохранены.

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
ru_RU: Настроить атрибуты для страниц, пользователей, файлов и прочего.

en: Setup on Child Pages
ru_RU: Установить на дочерних страницах

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
ru_RU: Доступно несколько обновлений. Пожалуйста, выберите нужное обновление из списка.

en: Shadow
ru_RU: Тень

en: Shadow and Rotation (CSS3)
ru_RU: Тени и вращения (CSS3)

en: Share This Page
ru_RU: Поделиться страницей

en: Share content across your site.
ru_RU: Общее содержимое сайта

en: Share message URL on Facebook.
ru_RU: Поделиться ссылкой в Facebook.

en: Share message URL on Twitter.
ru_RU: Поделиться ссылкой в Twitter.

en: Shiprock
ru_RU: Шип Рок

en: Short Description
ru_RU: Короткое описание

en: Short Description of Page
ru_RU: Короткого описания страницы

en: Show API secret
ru_RU: Показать API secret

en: Show All
ru_RU: Показать все

en: Show approved
ru_RU: Показать одобренные

en: Show on Registration Form.
ru_RU: Показывать на форме регистрации.

en: Show secret key
ru_RU: Показать секретный ключ

en: Show the debug error output
ru_RU: Показывать отладочную информацию при ошибках

en: Show the error message but nothing else
ru_RU: Показывать только текст ошибки

en: Show translated
ru_RU: Показать переводы

en: Show unapproved
ru_RU: Показать неодобренные

en: Show untranslated
ru_RU: Показать непереведенные

en: Sign In.
ru_RU: Войти.

en: Sign Out
ru_RU: Выход

en: Sign Out.
ru_RU: Выйти.

en: Sign in As User
ru_RU: Вход от имени пользователя

en: Sign in to %s
ru_RU: Авторизация в %s

en: Sign in with %s
ru_RU: Войти с помощью %s

en: Sign in with a community account
ru_RU: Авторизация через аккаунт в сообществе

en: Signup Date
ru_RU: Дата регистрации

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not duplicate your site tree using this tool. You must manually assign pages using the page report.
ru_RU: Так как один из языковых разделов имеет в основе главную страницу сайта, то вы не можете воспользоваться данным инструментом для дублирования дерева страниц из одного раздела в другой. Воспользуйтесь инструментом в разделе  'Сводка по страницам'.

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not rescan the links in your site tree using this tool.
ru_RU: Если один из языковых разделов является главной странице сайта, вы не можете пользоваться этим инструментом для проверки.

en: Single Page
ru_RU: Одиночная страница

en: Single Pages
ru_RU: Одиночные страницы

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
ru_RU: Одиночные страницы используются, когда вы хотите запустить пользовательский код в среде concrete5. Каждая одиночная страница доступна только по одному адресу на сайте. Эта страница должна быть зарегистрирована в панели управления и сопоставлена адресу. Этот адрес соответствует файлу PHP, который помещается в директорию single_pages/ корня сайта или в вашем пакете. Ниже приведен список из одиночных страниц, которые в настоящее время установлены на сайте.

en: Single pages
ru_RU: Одиночные страницы

en: Singular Original String
ru_RU: Исходная строка формы единственного числа

en: Site Access
ru_RU: Доступ к сайту

en: Site Information
ru_RU: Информация о сайте

en: Site Name
ru_RU: Название сайта

en: Site Registration
ru_RU: Регистрация на сайте

en: Site User
ru_RU: Пользователь

en: Site interface source locale
ru_RU: Исходная локализация интерфейса сайта

en: Sitemap
ru_RU: Карта сайта

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
ru_RU: Плоский вид карты сайта позволяет пролистывать длинные списки страниц.

en: Sitemap order
ru_RU: как в карте сайта

en: Sitewide %s
ru_RU: %s для всего сайта

en: Size
ru_RU: Размер

en: Skill Level
ru_RU: Уровень

en: Skip →
ru_RU: Пропустить →

en: Slot
ru_RU: Слот

en: Slug
ru_RU: Псевдоним

en: Smart IP Banning
ru_RU: Умная блокировка IP

en: Social Link Added.
ru_RU: Ссылка на социальную сеть добавлена.

en: Social Links
ru_RU: Социальные сети

en: Solid
ru_RU: Сплошная

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
ru_RU: Использовать <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> для отправки формы?

en: Someone has already checked out this page for editing.
ru_RU: Кто то уже отметил эту страницу как редактируемую

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
ru_RU: Что то было изменено в вашей учетной записи. Сессия была закрыта. Для продолжения обновите страницу.

en: Something went wrong while deleting this attachment, please refresh and try again.
ru_RU: Что-то пошо не так при удалении этого вложения. Обновите страницу и попробуйте ещё раз.

en: Something went wrong while deleting this message, please refresh and try again.
ru_RU: Что-то пошо не так при удалении этого сообщения. Обновите страницу и попробуйте ещё раз.

en: Something went wrong while flagging this message, please refresh and try again.
ru_RU: Что-то пошо не так при попытке добавить метку к сообщению. Обновите страницу и попробуйте ещё раз.

en: Sort
ru_RU: Сортировка

en: Sort By
ru_RU: Сортировать

en: Sort order saved
ru_RU: Порядок сортировки сохранен.

en: South Pole
ru_RU: Южный полюс

en: Spacing:
ru_RU: Промежутки:

en: Spam Control
ru_RU: Антиспам

en: Spam Whitelist Group
ru_RU: Белый список спам-листа

en: Special Characters Palette
ru_RU: Набор специальных символов

en: Specify Custom Image
ru_RU: Выбрать изображение

en: Specify a handle for your attribute set.
ru_RU: Укажите идентификатор для вашего набора атрибутов.

en: Specify a name for your Job set.
ru_RU: Укажите имя для набора задач.

en: Specify a name for your attribute set.
ru_RU: Укажите имя для вашего набора атрибутов.

en: Specify a name for your group set.
ru_RU: Укажите имя для вашего набора групп.

en: Specify a new image attached to posts or edits.
ru_RU: Добавление или редактирование картинки, прикрепляемой к сообщениям на сайте.

en: Spread
ru_RU: Растяжение

en: Stack
ru_RU: Стек

en: Stack Category
ru_RU: Категория стека

en: Stack Display
ru_RU: Отображение стека

en: Stack List
ru_RU: Список стеков

en: Stack Name
ru_RU: Название стека

en: Stack Permissions
ru_RU: Права стека

en: Stack added successfully.
ru_RU: Стек успешно добавлен.

en: Stack approved successfully
ru_RU: Стек успешно утвержден.

en: Stack deleted successfully
ru_RU: Стек удален успешно

en: Stack duplicated successfully
ru_RU: Стек успешно продублирован.

en: Stack order updated successfully.
ru_RU: Порядок стека успешно обновлен.

en: Stack renamed successfully
ru_RU: Стек успешно переименован.

en: Stacks
ru_RU: Стеки

en: Stacks & Blocks
ru_RU: Стеки и блоки

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
ru_RU: Стеки это группы модулей. Они сделаны, чтобы легче было использовать одни и те же модули на множестве страниц сайта. Стеки редактируются и управляются из Панели инструментов, а затем размещаются на одиночных страницах или развертываются как модули по умолчанию в типах страниц. Содержанием и порядком отображения модулей можно управлять, а также имеется возможность отката к предыдущей версии стека.

en: Standard Button
ru_RU: Стандартная кнопка

en: Standard Properties
ru_RU: Стандартные

[ctx: Start date]
en: From
ru_RU: От

en: Start typing a location (e.g. Apple Store or 235 W 3rd, New York) then click on the correct entry on the list.
ru_RU: Начните печатать местонахождение (например, Россия, Ульяновская область, Ульяновск, проспект Созидателей) затем кликните по корректному местоположению из списка.

en: Starting installation and creating directories.
ru_RU: Запуск установки и создание директорий.

en: Starts %s.
ru_RU: Начинается %s.

en: Starts On
ru_RU: Начать

en: State/Province
ru_RU: Область

en: Statistics
ru_RU: Статистика

en: Statistics tracking preference saved.
ru_RU: Настройки статистики сохранены.

en: Status
ru_RU: Статус

en: Stay signed in for two weeks
ru_RU: Запомнить меня на 2 недели

en: Storage Location
ru_RU: Нахождение хранилища

en: Storage Locations
ru_RU: Местонахождение хранилища

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
ru_RU: Хранение данные о пользователях, такие как предпочтения, дни рождения и многое другое. Управляйте, какие элементы доступны для обновления пользователями.

en: Stores the generation of CSS and JavaScript assets
ru_RU: Хранение CSS и Javascript файлов

en: Stores the location and existence of source code files
ru_RU: Хранение информации о местоположении и существовании файлов с исходным кодом

en: Stores the output of an entire page
ru_RU: Хранение содержимого целых страниц.

en: Stores the output of blocks which support block caching
ru_RU: Хранение содержимого блоков (если они позволяют это делать)

en: Strength
ru_RU: Сила

en: Style
ru_RU: Стиль

[ctx: StyleName]
en: Accent Background
ru_RU: Акцентный фон

[ctx: StyleName]
en: Accent Header Color
ru_RU: Акцентный цвет шапки

[ctx: StyleName]
en: Active Navigation
ru_RU: Активный элемент навигации

[ctx: StyleName]
en: Background
ru_RU: Фон

[ctx: StyleName]
en: Background Image
ru_RU: Фоновое изображение

[ctx: StyleName]
en: Border Color
ru_RU: Цвет границы

[ctx: StyleName]
en: Bottom Background Color
ru_RU: Цвет фона нижней части

[ctx: StyleName]
en: Content Divider Color
ru_RU: Цвет разделителя контента

[ctx: StyleName]
en: Default Button Border
ru_RU: Границы стандартной кнопки

[ctx: StyleName]
en: Heading 1
ru_RU: Заголовок  1

[ctx: StyleName]
en: Heading 2
ru_RU: Заголовок  2

[ctx: StyleName]
en: Heading 3
ru_RU: Заголовок 3

[ctx: StyleName]
en: Heading 4
ru_RU: Заголовок 4

[ctx: StyleName]
en: Heading 5
ru_RU: Заголовок 5

[ctx: StyleName]
en: Heading 6
ru_RU: Заголовок 6

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Icon
ru_RU: Цвет значка в блоке "Избранное" на главной

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Title
ru_RU: Цвет заголовка в блоке "Избранное" на главной

[ctx: StyleName]
en: Image Caption
ru_RU: Подпись к изображению

[ctx: StyleName]
en: Left Padding
ru_RU: Левый внутренний отступ

[ctx: StyleName]
en: Link
ru_RU: Ссылка

[ctx: StyleName]
en: Link Color
ru_RU: Цвет ссылок

[ctx: StyleName]
en: Link Hover
ru_RU: Ссылка при наведении

[ctx: StyleName]
en: Link Hover Color
ru_RU: Цвет ссылок при наведении

[ctx: StyleName]
en: Navigation
ru_RU: Навигация

[ctx: StyleName]
en: Navigation Hover
ru_RU: Навигация при наведении

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background
ru_RU: Фон выпадающего меню навигации

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background Hover
ru_RU: Фон выпадающего меню при наведении

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Border
ru_RU: Цвет границы в выпадающем меню

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text
ru_RU: Цвет текста в выпадающем меню

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text Hover
ru_RU: Цвет текста при наведении в выпадающем меню

[ctx: StyleName]
en: Page Background
ru_RU: Фон страницы

[ctx: StyleName]
en: Page Titles
ru_RU: Заголовки страницы

[ctx: StyleName]
en: Paragraph
ru_RU: Текст

[ctx: StyleName]
en: Search Field Background Color
ru_RU: Фон в поле поиска

[ctx: StyleName]
en: Search Field Border Color
ru_RU: Границы поля поиска

[ctx: StyleName]
en: Search Field Icon Color
ru_RU: Значок в поле поиска

[ctx: StyleName]
en: Section Divider Color
ru_RU: Цвет разделителя элементов

[ctx: StyleName]
en: Site Title
ru_RU: Название сайта

[ctx: StyleName]
en: Social Icons
ru_RU: Цвет социальных значков

[ctx: StyleName]
en: Social Icons Hover
ru_RU: Цвет социальных значков при наведении

[ctx: StyleName]
en: Text
ru_RU: Текст

[ctx: StyleName]
en: Title
ru_RU: Название

[ctx: StyleName]
en: Title Caps
ru_RU: Заглавные буквы

[ctx: StyleName]
en: Title Thin
ru_RU: Тонкий заголовок

[ctx: StyleName]
en: Top Background Color
ru_RU: Цвет фона верхней части

[ctx: StyleSetName]
en: Blockquote
ru_RU: Цитаты

[ctx: StyleSetName]
en: Footer
ru_RU: Подвал сайта

[ctx: StyleSetName]
en: Full Page
ru_RU: Общие стили

[ctx: StyleSetName]
en: Header
ru_RU: Шапка сайта

[ctx: StyleSetName]
en: Headings
ru_RU: Заголовки

[ctx: StyleSetName]
en: Image Slider
ru_RU: Слайдер изображений

[ctx: StyleSetName]
en: Miscellaneous
ru_RU: Прочие стили

en: Sub-Page Inheritance Changes
ru_RU: Подстраница изменение наследования

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
ru_RU: Подстраница ожидает изменение наследования прав от типа страницы.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
ru_RU: Подстраница ожидает изменение наследования прав от родителя.

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Subject: %s
ru_RU: Тема: %s

en: Submissions
ru_RU: Отправлено

en: Submit
ru_RU: Отправить

en: Submit Text
ru_RU: Текст на кнопке отправки

en: Submit for Approval
ru_RU: Представлено на утверждение

en: Submit to Workflow
ru_RU: Добавить в рабочий процесс

en: Submitted Date
ru_RU: Дата заполнения

en: Subpage Permissions
ru_RU: Права подстраницы

en: Subscribe
ru_RU: Подписаться

en: Subscribe Option
ru_RU: Настройки подписки

en: Subscribe to Conversation
ru_RU: Подписаться на обсуждение

en: Subscribe to receive email updates when new messages are posted.
ru_RU: Подпишитесь, чтобы получать на email уведомления о новых сообщениях в обсуждении.

en: Success Button
ru_RU: Кнопка success

en: Successfully attached.
ru_RU: Привязка прошла успешно.

en: Successfully changed password
ru_RU: Пароль успешно изменен

en: Successfully saved accessibility settings.
ru_RU: Настройки специальных возможностей успешно сохранены.

en: Suggested countries
ru_RU: Предлагаемые страны

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Supports concrete5 request URLs
ru_RU: Поддержка URL для С5

en: Survey
ru_RU: Опрос

en: Surveys
ru_RU: Опросы

en: Swap Site Contents
ru_RU: Замена содержимого сайта

en: Switch Language
ru_RU: Переключатель языков

en: System & Settings
ru_RU: Настройки системы

en: System &amp; Settings
ru_RU: Настройки системы

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: Page Name
ru_RU: Страница

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: User Name
ru_RU: Имя пользователя

en: TAR Archive
ru_RU: Архив TAR

en: Table
ru_RU: Таблица

en: Tablet
ru_RU: Планшет

en: Tags
ru_RU: Теги (tags)

en: Target Audience
ru_RU: Целевая аудитория

en: Task Permissions
ru_RU: Права доступа к управлению сайтом

en: Team
ru_RU: Команда

en: Telephone
ru_RU: Телефон

en: Template Used
ru_RU: Используется оформление

en: Template for internal concrete5 page.
ru_RU: Шаблон для внутренней страницы Concrete5.

[ctx: TemplateFileName]
en: Archive
ru_RU: Архив

[ctx: TemplateFileName]
en: Boolean
ru_RU: Логическое значение

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
ru_RU: «Хлебные крошки»

[ctx: TemplateFileName]
en: Byline
ru_RU: С датой и автором

[ctx: TemplateFileName]
en: Date Time
ru_RU: Дата/время

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags
ru_RU: Флаги

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags Set Default
ru_RU: Флаги с умолчанием

[ctx: TemplateFileName]
en: Flat Filter
ru_RU: Плоский вид

[ctx: TemplateFileName]
en: Hover Description
ru_RU: Описание при наведении

[ctx: TemplateFileName]
en: Parallax
ru_RU: Параллакс

[ctx: TemplateFileName]
en: Responsive Header Navigation
ru_RU: Адаптивная навигация в шапке

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
ru_RU: Облако тегов

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail Grid
ru_RU: Сетка миниатюр

en: Test
ru_RU: Надпись

en: Test Mail Settings
ru_RU: Тест настроек почты

en: Test Settings
ru_RU: Проверка настроек

en: Test message from %s
ru_RU: Тестовое сообщение от %s

en: Testimonial
ru_RU: Отзыв

en: Testing Optional Items
ru_RU: Проверка необязательных компонентов

en: Testing Required Items
ru_RU: Проверка обязательных компонентов

en: Testing System...
ru_RU: Тестирование системы...

en: Text
ru_RU: Текстовая строка

en: Text Area
ru_RU: Текст

en: Text Area Height
ru_RU: Высота текстовой области

en: Text Area Options
ru_RU: Текст

en: Text Area Width
ru_RU: Ширина текстовой области

en: Text Color
ru_RU: Цвет текста

en: Text Field
ru_RU: Текстовое поле

en: Text Input Field
ru_RU: Текстовое поле

en: Text Size and Color
ru_RU: Размер и цвет шрифта

en: Text for Linked File
ru_RU: Текст ссылки на файл

en: Thanks!
ru_RU: Спасибо!

en: That handle is in use.
ru_RU: Такой идентификатор уже используется.

en: That page has already been added.
ru_RU: Эта страница уже была добавлена.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
ru_RU: Указанный путь недопустим для статической страницы.

en: That theme has already been installed.
ru_RU: Эта тема уже установленна.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
ru_RU: Задача "%s" поддерживает соблюдение очередности, т.е. оно может быть запущено несколькими разными способами:

en: The %s authentication type has been disabled.
ru_RU: Тип аутентификации "%s " отключен.

en: The %s authentication type has been enabled.
ru_RU: Тип аутентификации "%s " включен.

en: The %s authentication type has been saved.
ru_RU: Тип аутентификации "%s " сохранен.

en: The %s page type composer form element will output its contents here (Block ID %s)
ru_RU: Группа управляющих элементов Публикатора %s будет отображать контент в этом месте (ID модуля %s)

en: The <a href="%s" target="_blank">Developer Documentation</a> covers theming, building add-ons and custom concrete5 development.
ru_RU: <a href="%s" target="_blank">Документация разработчиков</a> подробно раскрывает информацию о разработке шаблонов, модулей и разработке сайтов на concrete5 под заказ.

en: The Current Page.
ru_RU: текущей страницы

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
ru_RU: Панель управления позволяет выполнять административные функции вашего сайта.

en: The Entire Site.
ru_RU: всего сайта

en: The Job was run successfully.
ru_RU: Задача была успешно запущена.

en: The PDO extension is not loaded.
ru_RU: Расширение PDO не загружено.

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorten Page Description text to a specified number of characters.
ru_RU: Список страниц создает навигационное меню, отображающее один конкретный уровень карты сайта. Выберите место в карте сайта, которое вы хотели бы отобразить и задайте порядок, в котором будут отображены страницы. Поле "Обрезать описание" задает количество символов, до которого будет обрезан текст описания страницы.

en: The SEO information has been saved.
ru_RU: Настройки регистрации успешно сохранены.

en: The active editor has been updated.
ru_RU: Используемый редактор изменен.

en: The application specific entities directory is missing. Please create it first at: %s.
ru_RU: Директория объектов базы данных приложения не найдена. Создайте её в: %s.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
ru_RU: Базовый URL Вашего сайта не соответствует зарегистрированному экземпляру сайта. Пожалуйста, нажмите ниже для проверки подлинности Вашего сайта еще раз.

en: The block has been added successfully.
ru_RU: Блок добавлен успешно.

en: The block has been added to your clipboard.
ru_RU: Блок добавлен в ваш буфер обмена.

en: The block has been removed successfully.
ru_RU: Блок удален успешно.

en: The block has been saved successfully.
ru_RU: Блок сохранен успешно.

en: The block type has been removed.
ru_RU: Тип блока был удален.

en: The checkbox will be checked by default.
ru_RU: Установить флаг по умолчанию.

en: The core concrete5 authentication cannot be disabled.
ru_RU: Базовый тип аутентификации в concrete5 не может быть отключен.

en: The current item has changed.
    If you proceed you will lose your changes.
    
    Do you want to proceed anyway?
ru_RU: Текущий элемент изменен.
    Если вы продолжите, то потеряете все изменения.
    
    Вы уверены, что хотите продолжить в любом случае?

en: The dashboard is where you go to manage aspects of your site that have to do with more than the content on just one page. Click the sliders icon.
ru_RU: В данном разделе вы можете управлять характеристиками сайта, которые выполняют гораздо большую роль, чем просто настройки контента на сайте. Для перехода в панель управления нажмите сюда.

en: The database query log is empty.
ru_RU: Журнал запросов к базе данных пуст.

en: The default country must be in the list of custom countries.
ru_RU: Страна по умолчанию должна быть в списке стран.

en: The destination page doesn't appear to be in a valid multilingual section.
ru_RU: Указанную страницу невозможно назначить языковым разделом.

en: The dimensions for this image are either unspecified or invalid. Please rescan this file or manually enter the correct dimensions.
ru_RU: Размеры для данного изображения не указаны либо некорректны. Пожалуйста, пересканируйте данный файл или вручную введите корректные размеры.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
ru_RU: Директория %s уже существует. Возможно этот элемент уже был установлен.

en: The directory %s does not exist.
ru_RU: Директория %s не существует.

en: The directory %s must be writable by the web server.
ru_RU: Директория %s должна быть доступна на запись web сервером.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
ru_RU: E-mail %s уже используется. Укажите другой.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
ru_RU: Адрес почты  '%s' уже зарегесрированн, введите другой.

en: The email address '%s' is not valid.
ru_RU: Ошибочный адрес электронной почты %s.

en: The field "%s" is required
ru_RU: Поле %s является обязательным

en: The field %s is required
ru_RU: Поле %s является обязательным

en: The file %s is not writable
ru_RU: Файл %s не доступен для записи

en: The file was only partially uploaded.
ru_RU: Файл был получен только частично.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
ru_RU: Первый URL запускает процесс, а второй - обеспечивает пакетную обработку задачи.

en: The following area permissions are inherited from a parent area.
ru_RU: Права доступа данной области наследуются от родительской области.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
ru_RU: Следующие настройки области наследуются от области, заданной на настройках следующего типа страницы <strong>%s</strong>

en: The following area permissions are inherited from an area set on
ru_RU: Права доступа данного поля наследуются из поля, в котором находятся

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
ru_RU: Следущие права наследуются от прав страницы

en: The following error was found while trying to send the test email:
ru_RU: Произошла ошибка в процессе отправки тестового сообщения:

en: The given prefix needs to be a string.
ru_RU: Данный префикс должен быть строкой.

en: The highlighted button makes it obvious you're in edit mode.
ru_RU: Подсвеченная кнопка показывает, что страница находится в режиме редактирования.

en: The last
ru_RU: Последний день

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
ru_RU: Последняя версия concrete5 <strong>%s</strong>. Сейчас установлена %s.

en: The mail system is disabled.
ru_RU: Система отправки сообщений отключена.

en: The package could not be installed:
ru_RU: Пакет не может быть установлен:

en: The package has been installed.
ru_RU: Пакет установлен.

en: The package has been uninstalled.
ru_RU: Пакет удален.

en: The package has been updated successfully.
ru_RU: Пакет был успешно обновлен.

en: The package was successfully installed.
ru_RU: Пакет был успешно установлен.

en: The packages/, application/config/ and application/files/ directories must be writable by your web server.
ru_RU: Директории packages/, application/config/ и application/files/ должны быть доступны для записи веб-сервером.

en: The page has been removed successfully.
ru_RU: Страница была успешно удалена.

en: The pages is where you go to add a new page to your site, or jump between existing pages. To open the pages panel, click the icon.
ru_RU: Здесь вы можете добавлять новые страницы или перемещаться по уже существующим. Нажмите сюда, чтобы открыть панель страниц.

en: The properties panel controls data and details about the current page including design customizations. To open the properties panel, click the gear icon.
ru_RU: Панель содержит данные и подробности о текущей странице, включая настройки дизайна. Нажмите здесь, чтобы открыть панель настроек.

en: The recipient address of the test email has not been specified.
ru_RU: Тестовый email-адрес не установлен.

en: The requested file couldn't be found.
ru_RU: Запрашиваемый файл не найден.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
ru_RU: Здесь находятся результаты завершенных голосований посетителей сайта. Узнайте, что ваши пользователи ответили на поставленные вопросы.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
ru_RU: Поисковый индекс не обнаружен. Этот модуль не будет работать до проведения индексации страниц. Запустите задачу индексирования страниц в разделе настроек в панели управления.

en: The sitemap lets manage the structure of your website. You can delete pages you don't need, or drag them around the tree to suit your needs.
ru_RU: Карта сайта позволяет управлять структурой сайта. Вы можете удалять страницы, которые больше не нужны, или перетаскивать их внутри дерева, чтобы расположить их в нужном порядке.

en: The specified root path does not exist.
ru_RU: Указанный корневой путь не  существует.

en: The stack contains invalid block types.
ru_RU: Стек содержит некорректные типы блоков.

en: The stack has been added successfully
ru_RU: Стек добавлен успешно

en: The stack name cannot be empty.
ru_RU: Название стека не должно быть пустым.

en: The test email has been successfully sent to %s.
ru_RU: Тестовое сообщение успешно отправлено на почту %s.

en: The theme file %1$s does not defines the class %2$s
ru_RU: Файл темы %1$s не определяет класс %2$s

en: The theme file %1$s should define a %2$s class that extends the class %3$s
ru_RU: Файл темы%1$s должен определять класс %2$s, а тот в свою очередь расширять класс %3$s

en: The thumbnail you requested was not included in the available thumbnails, is your source image smaller than the thumbnail?
ru_RU: Запрашиваемой миниатюры нет в списке доступных миниатюр сайта, возможно ваше изображение меньше, чем требуемый размер миниатюры?

en: The token you provided doesn't appear to be valid, please paste the url exactly as it appears in the email.
ru_RU: Ключ, который вы указали, не действителен, вставьте url точно в таком же виде, в каком он был прислан по электронной почте.

en: The translations have been exported to file and will be used by the website.
ru_RU: Переводы были экспортированы в файл и будут использованы на этом сайте.

en: The two passwords provided do not match.
ru_RU: Пароли не совпадают.

en: The username %s already exists. Please choose another
ru_RU: Имя пользователя %s уже зарегистрированно. Попробуйте другое

en: The username '%s' already exists. Please choose another
ru_RU: Имя '%s' уже зарегистрированно, попробуйте выбрать другое

en: Theme
ru_RU: Тема

en: Theme CSS Cache.
ru_RU: Кеширование CSS стилей темы.

en: Theme activated. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
ru_RU: Тема активирована. Вы можете автоматически создать шаблоны страниц из файлов, относящихся к текущей теме, используя форму ниже.

en: Theme and page type updated successfully.
ru_RU: Шаблон и тип страницы успешно обновлены.

en: Theme installed. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
ru_RU: Тема установлена. Вы можете автоматически создать шаблоны страниц из файлов, относящихся к текущей теме, используя форму ниже.

en: Theme uninstalled.
ru_RU: Шаблон удален.

en: Themes
ru_RU: Оформление

en: Themes Available to Install
ru_RU: Тема доступна для установки

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
ru_RU: Темы оформления изменяют общий дизайн страниц вашего сайта. Активация темы применит её ко всем страницам сайта. Предварительный просмотр позволяет увидеть, как ваш сайт будет выглядеть в новой теме. Проверьте списки типов страниц использующих тему. Настройка позволяет изменять некоторые свойства стилей темы, если это разрешено разработчиком.

en: Then this:
ru_RU: Затем это:

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
ru_RU: Затем запланируйте следующий URL для запуска с периодичностью, например, каждые 3-5 минут:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
ru_RU: В базе данных уже содержатся таблицы - %s. Cms oncrete5 должна устанавливаться с использованием пустой базы данных.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
ru_RU: Сейчас доступно <strong>%s</strong> обновления(ий).

en: There are no Community Points Rating Types installed.
ru_RU: Нет установленных типов оценок.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
ru_RU: Нет доступных ожидающих установки типов атрибутов.

en: There are no available forms in your site.
ru_RU: Нет доступных форм на сайте.

en: There are no drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
ru_RU: Черновики не найдены. <a href="%s">Перейти в публикатор &gt;</a>

en: There are no files in this set.
ru_RU: Файлы отсутствуют в этом наборе.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
ru_RU: Отсутствуют почтовые импортеры. Почтовые импортеры опрашивают учетные записи электронной почты на наличие новых сообщений и запускают заданные действия над этими сообщениями.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
ru_RU: На вашем сайте нет страниц с таким типом. Если бы они были, у вас была бы возможность выбрать на какой из этих страниц блок должен отображаться.

en: There are no templates in this file.
ru_RU: В этом файле нет оформления

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
ru_RU: Обнаружены проблемы с настройками системы. Пожалуйста, исправьте их и нажмите кнопку ниже, чтобы повторно запустить проверку компонентов.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
ru_RU: Сейчас доступно <strong>1</strong> обновление.

en: There is nothing currently waiting for you.
ru_RU: Для вас ничего нет

en: There was a database error, try again.
ru_RU: Произошла ошибка в базе данных, выполните действие повторно.

en: There was a problem processing your email.
ru_RU: Обнаружена проблема при обработке электронной почты.

en: There was an error downloading %s
ru_RU: Произошла ошибка при скачивании %s

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
ru_RU: Возникли ошибки при попытке восстановления резервной копии. Проблемный запрос: %s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
ru_RU: Возникли ошибки при попытке восстановления резервной копии. Файл пуст.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
ru_RU: Ничего не найдено. Попробуйте ввести другое ключевое слово или фразу.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
ru_RU: Эти ошибки, скорее всего, связаны с несовместимым расширением, обновите расширения и повторно запустите этот скрипт, чтобы завершить преобразование данных.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
ru_RU: Эти скрипты присматривают за входящей почтой, которая приходит на ваш сайт. Многие расширения рассчитаны на использование входящих сообщений, например форум concrete5 использует входящие письма, если они соответствуют заданным условиям и создает новую страницу, которая содержит сообщение как текст ответа.

en: This %s has been marked for deletion.
ru_RU: Этот %s был отмечен для удаления.

en: This Page
ru_RU: Для страницы

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
ru_RU: Эта учетная запись не подтверждена. Пожалуйста, проверьте ваш электронный почтовый ящик. Вам было выслано письмо, содержащее ссылку для подтверждения. Перейдите по ней.

en: This account may be managed directly at
ru_RU: Управлять учетной записью можно напрямую

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
ru_RU: Это действие <strong>не может быть отменено</strong>. Вы уверены?

en: This area is full!
ru_RU: Эта область заполнена!

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
ru_RU: Этот набор атрибутов заблокирован. Он не может быть удален, а его идентификатор не может быть изменен.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
ru_RU: Этот набор атрибутов заблокирован. Это означает, что она была добавлена в пакет и не может быть удалена вручную.

en: This authentication type does not require any customization.
ru_RU: Данный тип аутентификации не имеет настраиваемых параметров.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
ru_RU: Такое поведение, как правило, указывает на то, что кто-то спамит Ваш сайт. Вы можете поближе рассмотреть  эту активность пользователей и, возможно, отключить или удалить эту учетную запись пользователя.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
ru_RU: Этот блок создает ссылки на соседние страницы того же уровня карты сайта, что и текущая страница. Задайте свои подписи для каждой ссылки, а также выберите, следует ли отображать стрелки. Опция "Зацикливание" отобразит ссылку на первую страницу при достижении последней.

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
ru_RU: Этот блок привязан к странице по умолчанию. При изменении он будет отвязан от не и изменения в страницы по умолчанию больше не будут на него влиять.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
ru_RU: Этот блок находится в глобальной области. Изменение его содержимого изменит его везде, где используется эта область.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
ru_RU: Этот тип блока является системным и не может быть удален из системы.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
ru_RU: Данный блок был скопирован из другого места. Изменения параметров создадут новый экземпляр.

en: This can be useful when working with a block programmatically. This is rarely used or needed.
ru_RU: Эта функция полезна для работы с блоком на уровне кода. Это используется редко.

en: This cannot be undone.
ru_RU: Это не может быть отменено.

en: This conversation does not allow file attachments.
ru_RU: В данной беседе запрещено прикреплять файлы.

en: This email address has been validated! You may now access the features of this site.
ru_RU: Данный email адрес подтвержден! Вы можете войти в аккаунт и пользоваться всеми возможностями сайта.

en: This file requires a password to download.
ru_RU: Для скачивания этого файла необходим пароль

en: This group is a badge.
ru_RU: Эта группа является бейджем.

en: This group is automatically entered.
ru_RU: Добавлять в эту группу автоматически.

en: This has not been implemented in 5.7
ru_RU: Этот функционал не задействован в версии 5.7

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
ru_RU: Это глобальная область. Информация, добавленная здесь, будет видна на всех страницах, содержащих эту область.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
ru_RU: Это глобальный блок. Изменения, сделанные здесь, затронут все экземпляры это блока на всём на сайте.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
ru_RU: Ниже приведен список всех файлов в каталоге внешних форм: %s

en: This is a single page. It does not have a page template.
ru_RU: Это одиночная страница. У нее нет шаблона.

en: This is a single page. It does not have a page type.
ru_RU: Это одиночная страница. У неё нет типа страницы.

en: This is a test message.
ru_RU: Это тестовое сообщение.

en: This is an internal block type.
ru_RU: Это системный тип блока.

en: This is an un-published draft.
ru_RU: Это неопубликованный черновик.

en: This is just an example of how a custom form works.
ru_RU: Это всего лишь пример того, как работают произвольные формы.

en: This is the approved page version.
ru_RU: Это утвержденная версия страницы.

en: This is usually the date the page is created. It can be changed from the page attributes panel.
ru_RU: Обычно это дата создания страницы. Дата может быть изменена в панели настроек страницы.

en: This is your list of page types. Click any of them to add a page.
ru_RU: Здесь содержится список типов страниц. Кликните по одному из них чтобы создать страницу.

en: This is your sitemap. Use it to easily navigate your site.
ru_RU: Это карта вашего сайта. Используется для быстрой навигации по сайту.

en: This job cannot be uninstalled.
ru_RU: Эта задача не может быть удалена.

en: This language/region combination already exists.
ru_RU: Языковой раздел по указанному пути уже существует.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
ru_RU: Секция разметки не может быть перемещена в этом направлении.

en: This message has been deleted.
ru_RU: Сообщение удалено.

en: This message has been flagged as spam.
ru_RU: Сообщение помечено как спам.

en: This message is pending approval by a moderator.
ru_RU: Сообщение ожидает одобрения модератором.

en: This message is queued for approval.
ru_RU: Сообщение добавлено в очередь на утверждение.

en: This package contains the active site theme, please change the theme before uninstalling.
ru_RU: Пакет содержит шаблон, который используется системой, смените шаблон перед удалением.

en: This package is corrupted. Make sure it has a valid controller.php file and that it has been updated for concrete5.7 and later.
ru_RU: Пакет поврежден. Убедитесь, что он имеет корректный файл controller.php и он обновлен до версии, совместимой с concrete5.7 и выше.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
ru_RU: В настоящее время данный пакет недоступен для этой версии concrete5. Пожалуйста, свяжитесь с разработчиками этого пакета.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
ru_RU: Для установки пакета требуется версия concrete5 %s или выше.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
ru_RU: Эта страница <strong>может</strong> существовать в кэше страниц.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
ru_RU: На текущий момент эта страница существует в кэше. Он истекает %s.

en: This page has been purged from the full page cache.
ru_RU: Эта страница удалена из кэша страниц.

en: This page inherits its permissions from:
ru_RU: Эта страница наследует разрешения от:

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
ru_RU: Эта страница является псевдоним страницы, которая на самом деле появляется в другом месте.

en: This page is newer than what appears to visitors on your live site.
ru_RU: Данная страница новее, чем та, которую видят посетители сайта.

en: This page is not currently in the full page cache.
ru_RU: Эта страница на текущий момент отсутствует в кэше страниц.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
ru_RU: Эта страница ожидает перемежиние вниз <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page must always be available from at least one URL. This is that URL.
ru_RU: Данная страница должна быть доступна хотя бы с одного URL адреса.

en: This page path is automatically generated from URL slugs. You cannot change this path.
ru_RU: Этот путь страницы создается автоматически из псевдонима. Вы не можете его изменить.

en: This page template is not a valid template for this page type.
ru_RU: Этот шаблон страницы не является допустимым для данного типа страницы.

en: This page type is in use on %d page. | This page type is in use on %d pages.
ru_RU[0]: Данный тип страницы используется на %d странице.
ru_RU[1]: Данный тип страницы используется на %d страницах.
ru_RU[2]: Данный тип страницы используется на %d страницах.
ru_RU[3]: Данный тип страницы используется на %d страницах.

en: This page will be published beneath "%s."
ru_RU: Эта страница будет опубликована ниже "%s."

en: This page will be published beneath <a href="%s">%s</a>.
ru_RU: Эта страница будет опубликована ниже <a href="%s">%s</a>.

en: This permission key cannot start a workflow.
ru_RU: Этот ключ доступа не может начать процесс.

en: This request took too long.
ru_RU: Этот запрос выполняется слишком долго.

en: This site is currently down for maintenance.
ru_RU: В данный момент сайт находится в режиме обслуживания.

en: This social link already exists.
ru_RU: Ссылка на социальную сеть уже существует.

en: This theme is currently active on your site.
ru_RU: Эта тема в данный момент активирована на сайте.

en: This user hasn't won any badges.
ru_RU: Пользователь не получал бейджей.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
ru_RU: Пользователь не активен. Свяжитесь с нами для рассмотрения.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
ru_RU: Контент домашней страницы, загруженные файлы и любое содержание страниц будет удалено. Будет полностью удален любой контент, который вы добавили и все изменения будут утрачены.

en: This will end your current session and sign you in as %s
ru_RU: Сейчас текущая сессия будет завершена и будет выполнен вход на сайт с именем %s

en: This will remove %s child page. | This will remove %s child pages.
ru_RU[0]: Будет удалена %s дочерняя страница.
ru_RU[1]: Будет удалено %s дочерние страницы.
ru_RU[2]: Будет удалено %s дочерних страниц.
ru_RU[3]: Будет удалено %s дочерних страниц.

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
ru_RU: Будут удалены все элементы относящиеся к расширению %s. Это действие не может быть отменено. Вы уверены?

en: This will remove this draft and it cannot be undone. Are you sure?
ru_RU: Черновик будет удален и это действие нельзя будет отменить. Вы уверены?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
ru_RU: Это действие интерпретируется, как и любая задача в concrete5. При запуске URL задача начнет выполняться немедленно.

en: Thought you'd enjoy this article.
ru_RU: Надеемся вы будете довольны статьей.

en: Threaded
ru_RU: Древовидный

en: Through Cron
ru_RU: Через инструмент cron

en: Thumbnail
ru_RU: Миниатюра

en: Thumbnail Images
ru_RU: Изображения миниатюр

en: Thumbnail type added.
ru_RU: Тип миниатюры добавлен.

en: Thumbnail type removed.
ru_RU: Тип миниатюры удален.

en: Thumbnail type updated.
ru_RU: Тип миниатюры обновлен.

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Detail Thumbnails
ru_RU: Просмотр изображения в менеджере файлов

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Thumbnails
ru_RU: Миниатюра для менеджера файлов

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Large Image
ru_RU: Большое изображение

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Medium Image
ru_RU: Среднее изображение

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Small Image
ru_RU: Малое изображение

en: Thumbnails
ru_RU: Миниатюры

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Time Settings
ru_RU: Настройки времени

en: Time Zone
ru_RU: Часовой пояс

en: Time elapsed since post.
ru_RU: Время, прошедшее с момента публикации.

en: Time zone saved successfully.
ru_RU: Часовой пояс успешно сохранен.

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
ru_RU: Временной доступ для гостей обновлен успешно.

en: Times Run
ru_RU: Число запусков

en: Timezone
ru_RU: Часовой пояс

en: Title
ru_RU: Название

en: Title Caps
ru_RU: Заглавные буквы

en: Title Caps Bold
ru_RU: Утолщенные заглавные буквы

en: Title Text
ru_RU: Заголовок

en: Title Thin
ru_RU: Тонкий заголовок

en: Title of Page List
ru_RU: Заголовок списка страниц

en: To
ru_RU: Кому

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
ru_RU: Чтобы приступить к созданию формы, введите текст вопроса в текстовое поле и выберите тип ответа, который вам необходим, а также, будет ли вопрос обязательным для ответа при отправке формы. После этого, нажмите кнопку Добавить, а затем повторите описанные шаги для добавления следующих вопросов.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
ru_RU: Чтобы отключить все последующие сообщения, измените свойства Вашего профиля по адресу: %s

en: To disallow everything other than whitelist: %s.
ru_RU: Чтобы запретить все, кроме "белого" списка: %s.

en: To install concrete5, please fill out the form below.
ru_RU: Чтобы установить concrete5, пожалуйста, заполните форму ниже.

en: To install the package manually:
ru_RU: Установка пакета вручную:

en: To proceed with the upgrade, click below.
ru_RU: Для продолжения обновления, нажмите ниже.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
ru_RU: Для запуска всех задач из группы <a href="%s">%s</a>, запланируйте запуск указанного ниже URL через сron или любой другой подобный инструмент:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
ru_RU: Для запуска всех задач из этого набора запланируйте запуск указанного ниже URL через сron или любой другой подобный инструмент:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
ru_RU: Для запуска задачи "%s" автоматизируйте доступ к следующему URL через сron или любой другой подобный инструмент:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
ru_RU: Чтобы использовать отдельную тему для мобильных браузеров, настройте ниже.

en: To view this user's profile, visit: %s
ru_RU: Для просмотра пользовательского профиля необходимо перейти по ссылке: %s

en: Today
ru_RU: Сегодня

en: Today at %s
ru_RU: Сегодня %s

en: Toggle Dropdown
ru_RU: Выпадающий список

en: Tomorrow
ru_RU: Завтра

en: Tomorrow at %s
ru_RU: Завтра в %s

en: Too many files
ru_RU: Слишком много файлов

en: Top
ru_RU: Сверху

en: Topic
ru_RU: Тема

[ctx: Topic]
en: /Activities
ru_RU: Бизнес

[ctx: Topic]
en: /Homework
ru_RU: Домашнее хозяйство

[ctx: Topic]
en: /Humor
ru_RU: /Юмор

[ctx: Topic]
en: /Projects
ru_RU: Проекты

en: Topic Archives: %s
ru_RU: Архивы тем: %s

en: Topic Attribute To Display
ru_RU: Атрибут темы для отображения

en: Topic Default Parent Node
ru_RU: Родительский узел темы по умолчанию

en: Topic List
ru_RU: Список тем

en: Topic Posted on %s.
ru_RU: Тема опубликована: %s.

en: Topic Tree
ru_RU: Дерево тем

[ctx: TopicCategoryName]
en: Reviews
ru_RU: Обзоры

[ctx: TopicName]
en: Activities
ru_RU: Бизнес

[ctx: TopicName]
en: Books
ru_RU: Книги

[ctx: TopicName]
en: Crafts
ru_RU: Искусство

[ctx: TopicName]
en: Gadgets
ru_RU: Гаджеты

[ctx: TopicName]
en: Homework
ru_RU: Домашнее хозяйство

[ctx: TopicName]
en: Humor
ru_RU: Юмор

[ctx: TopicName]
en: Movies
ru_RU: Кино

[ctx: TopicName]
en: Music
ru_RU: Музыка

[ctx: TopicName]
en: Projects
ru_RU: Проекты

[ctx: TopicName]
en: Sports
ru_RU: Спорт

[ctx: TopicName]
en: Supplies
ru_RU: Товары

en: Topics
ru_RU: Темы

en: Topics Per Page
ru_RU: Тем на страницу

en: Total Downloads
ru_RU: Всего скачиваний

en: Total Logged: %s
ru_RU: Всего входов: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
ru_RU: Всего отправлено форм: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> сегодня). <a href="%s">Показать результаты</a>.

en: Total page versions
ru_RU: Всего версий страниц

en: Total pages in edit mode
ru_RU: Всего страниц в режими редактирования

en: Track page view statistics.
ru_RU: Отслеживать статистику посещений страниц.

en: Tracking Codes
ru_RU: Коды отслеживания

en: Tracking code settings updated successfully.
ru_RU: Код отслеживания обновлен успешно.

en: Translate
ru_RU: Перевести

en: Translate Site Interface
ru_RU: Перевод интерфейса сайта

en: Translation
ru_RU: Перевод

en: Trash
ru_RU: Корзина

en: Tree Name
ru_RU: Название дерева

en: Tree added successfully.
ru_RU: Дерево успешно добавлено.

en: Tree deleted successfully.
ru_RU: Дерево успешно удалено.

[ctx: TreeName]
en: Blog Entries
ru_RU: Записи блога

[ctx: TreeName]
en: Groups Tree
ru_RU: Дерево груп

[ctx: TreeName]
en: Projects
ru_RU: Проекты

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
ru_RU: Включить или выключить отслеживание просмотров страниц, загрузки файлов на сайт и пользовательских регистраций. Они отображаются на странице Панель управления \ Отчеты \ Статистика. Если сайт работает в условиях высоких нагрузок или испытывает проблемы с производительностью, вы можете рассмотреть возможность отключения отслеживания статистики и использовать альтернативные решения для отслеживания статистики сайта.

en: Twitter Bootstrap
ru_RU: Twitter

en: Twitter Login Configuration
ru_RU: Настройка входа через Твиттер

en: Twitter User
ru_RU: Пользователь twitter

en: Type
ru_RU: Тип

en: Type required.
ru_RU: Необходим тип.

en: Type: %s
ru_RU: Тип: %s

en: Types
ru_RU: Типы

en: URL Redirection
ru_RU: Перенаправления URL

en: URL Slug
ru_RU: Псевдоним

en: URL to File
ru_RU: URL файла

en: URLs and Redirection
ru_RU: URL адреса и перенаправления

en: URLs to this Page
ru_RU: Список URL адресов для страницы

en: Un-Delete Message
ru_RU: Отменить удаление сообщения

en: Un-Flag As Spam
ru_RU: Убрать отметку о спаме

en: Un-Map
ru_RU: Убрать соответствие

en: Un-Subscribe
ru_RU: Отписаться

en: Unable to access composer settings.
ru_RU: Нет доступа к настройкам публикатора.

en: Unable to access the file manager.
ru_RU: Нет доступа к менеджеру файлов.

en: Unable to add files.
ru_RU: Невозможно добавить файлы.

en: Unable to attach user.
ru_RU: Невозможно привязать пользователя.

en: Unable to backup old package directory to %s
ru_RU: Невозможно создать резервную копию старой директории пакетов в %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
ru_RU: Невозможно завершить действие: Ваш IP был запрещен. Пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта для большей информации.

en: Unable to connect to database.
ru_RU: Невозможно соединиться с базой данных

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
ru_RU: Невозможно соединиться с магазином для получения товара.

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
ru_RU: Не удается подключиться к странице вашего проекта. Ваша база данных содержит токен, которой concrete5.org не может опознать.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
ru_RU: Не удалось скопировать директорию %s в %s. Возможно, права доступа настроены неправильно или целевая директория не существует.

en: Unable to copy file to storage location "%s". Please check the settings for the storage location.
ru_RU: Не удалось скопировать файл в хранилище "%s". Пожалуйста, проверьте настройки хранилища.

en: Unable to copy one or more files.
ru_RU: Невозможно скопировать один или несколько файлов.

en: Unable to create backup file: %s
ru_RU: Ошибка при создании резервной копии: %s

en: Unable to delete one or more files.
ru_RU: Невозможно удалить один или несколько файлов.

en: Unable to delete one or more pages.
ru_RU: Невозможно удалить одну или несколько страниц.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
ru_RU: Невозможно определить версию concrete5. Дальнейшее обновление не возможно.

en: Unable to find requested thumbnail
ru_RU: Не удалось найти запрошенную миниатюру

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
ru_RU: Невозможно создать токен магазина дополнений. Пожалуйста, убедитесь, что опция allow_url_fopen включена, или что сURL установлен на сервере. Если эти оба условия соблюдены, то, возможно IP-адрес Вашего сайта может быть в черном списке почему-либо на нашем сервере. Пожалуйста, уточните у Вашего хостера, что исходящие запросы сURL Вашего сайта проходят и отправьте его нам по адресу <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to generate a marketplace token. Request timed out.
ru_RU: Невозможно сгенерировать ключ для магазина дополнений. Время запроса истекло.

en: Unable to get category for permission %s
ru_RU: Невозможно получить категория для разрешения %s

en: Unable to get contents of incoming/ directory
ru_RU: Не удалось получить содержимое каталога incoming/

en: Unable to get information about this product.
ru_RU: Не удалось получить информацию об этом продукте.

en: Unable to get permission key for %s
ru_RU: Невозможно получить ключ безопасности %s.

en: Unable to install %s. Please check that this package has been updated for 5.7.
ru_RU: Невозможно установить %s. Проверьте, что этот пакет был обновлен для работы с concrete версии 5.7.

en: Unable to install database: %s
ru_RU: Попытка инсталляции базы данных: %s не увенчалась успехом.

en: Unable to load block into composer. You must edit this content from within the context of the page.
ru_RU: Невозможно загрузить блок в публикатор. Необходимо отредактировать этот контент непосредственно на странице сайта.

en: Unable to load environment info
ru_RU: Не удалось загрузить информацию о системном окружении

en: Unable to load sitemap data.
ru_RU: Не удается загрузить карту сайта.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
ru_RU: Не удается загрузить карту сайта. Получен ответ:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
ru_RU: Не удалось загрузить контроллер для этого типа блока. Возможно, он был перемещен или удален.

en: Unable to locate file %s
ru_RU: Невозможно определить местоположение файла %s

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
ru_RU: Это расширение не обнаружено на concrete5.org

en: Unable to open config/app.php for writing.
ru_RU: Файл config/app.php недоступен для записи.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
ru_RU: Файл config/site_user.php недоступен для записи.

en: Unable to parse news response.
ru_RU: Не удалось разобрать полученный ответ.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
ru_RU: Не удается обработать электронную почту. Убедитесь, что письмо содержит хэш проверки в исходном сообщении.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
ru_RU: Не удается обработать личные сообщения электронной почты. Убедитесь, что письмо содержит хэш проверки в исходном сообщении. Ваше сообщение не было доставлено.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
ru_RU: Не удалось получить объект блока. Если этот блок был перемещён, пожалуйста, перезагрузите страницу.

en: Unable to retrieve information about this update from concrete5.org. You may upgrade but do so with caution.
ru_RU: Невозможно получить информацию об этом обновлении с сайта concrete5.org. Вы можете произвести обновление на свой страх.

en: Unable to retrieve release notes from concrete5.org.
ru_RU: Невозможно получить примечания к релизу с сайта concrete5.org.

en: Unable to retrieve software from update server.
ru_RU: Невозможно получить обновления с сервера.

en: Unable to retrieve upgrade notices from concrete5.org.
ru_RU: Невозможно получить примечания к обновлению с сайта concrete5.org.

en: Unable to search file sets.
ru_RU: Невозможно найти набор файлов.

en: Unable to validate email
ru_RU: Невозможно подтвердить email

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
ru_RU: Недоступен для записи файл config/site.php. Необходимо сделать config/site.php доступным на запись для установки обновления.

en: Unapproved
ru_RU: Неодобренные

en: Underline
ru_RU: Подчеркнутый

en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Undo/Redo
ru_RU: Откат/повтор

en: Unexpected User Error
ru_RU: Неизвестная ошибка пользователя

en: Uninstall
ru_RU: Удаление

en: Uninstall Package
ru_RU: Деинсталлировать пакет

en: Unknown
ru_RU: Неизвестно

en: Unknown Error
ru_RU: Неизвестная ошибка

en: Unknown Job
ru_RU: Неизвестная задача

en: Unknown Package
ru_RU: Неизвестный пакет

en: Unknown User
ru_RU: Неизвестный пользователь

en: Unknown error retrieving thumbnails, please rescan this file.
ru_RU: Неизвестная ошибка при получении миниатюр, пожалуйста, пересканируйте данный файл.

en: Unknown mime-type: %s
ru_RU: Неизвестный mime-тип: %s

en: Unlink
ru_RU: Удалить ссылку

en: Unlock Layout
ru_RU: Открепить разметку

en: Unmapped
ru_RU: Соответствие убрано

en: Unordered List
ru_RU: Маркированный список

en: Unread
ru_RU: Не прочитано

en: Unsubscribe
ru_RU: Отписаться

en: Until manually cleared
ru_RU: Пока принудительно не очищен

en: Up
ru_RU: Выше

en: Up Label
ru_RU: Выше

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Update Action
ru_RU: Обновить действие

en: Update Add-On
ru_RU: Обновить расширение

en: Update Add-Ons
ru_RU: Обновление расширений

en: Update Attributes
ru_RU: Обновить атрибуты

en: Update Block
ru_RU: Обновить блок

en: Update Control Set
ru_RU: Обновить группу управляющих элементов

en: Update Gatherings
ru_RU: Обновление фрагментов коллектора

en: Update Group
ru_RU: Обновить группу

en: Update Groups
ru_RU: Обновить группу

en: Update Job Set
ru_RU: Обновить набор задач

en: Update Jobs
ru_RU: Обновить задачи

en: Update Layout
ru_RU: Обновить разметку

en: Update Ready
ru_RU: Обновление готово

en: Update Schedule
ru_RU: Обновить расписание

en: Update Set
ru_RU: Обновить набор

en: Update Set Details
ru_RU: Изменение свойств набора

en: Update add-ons.
ru_RU: Обновить

en: Update concrete5
ru_RU: Обновления Concrete5

en: Update concrete5.
ru_RU: Обновления сoncrete5.

en: Update your installed packages.
ru_RU: Обновить ваш установленный пакет

en: Updated
ru_RU: Обновлен

en: Updated Banned Words.
ru_RU: Запрещенные слова обновлены

en: Updated conversations settings.
ru_RU: Настройки бесед обновлены.

en: Upgrade
ru_RU: Обновление

en: Upgrade Notices
ru_RU: Уведомления об обновлениях

en: Upgrade concrete5
ru_RU: Обновить Concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
ru_RU: Обновление до <b>%s</b> завершено!

en: Upgrading from <b>%s</b>
ru_RU: Обновление от <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
ru_RU: Обновление до <b>%s</b>

en: Upload
ru_RU: Загрузить

en: Upload Complete
ru_RU: Загрузка завершена

en: Upload Complete.
ru_RU: Загрузка завершена.

en: Upload Failed
ru_RU: Ошибка загрузки

en: Upload Files
ru_RU: Загрузка файлов

en: Upload Progress
ru_RU: Процесс загрузки

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
ru_RU: Загрузите изображение, которое будет отображаться в адресной строке, когда посетители придут на ваш сайт и в списке закладок, если они установят закладку на ваш сайт.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
ru_RU: Загрузите и распакуйте пакет на вашем веб-сервере. Поместите распакованные файлы в директорию packages в корневом каталоге вашего сайта.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
ru_RU: Здесь вы можете выполнять загрузку, поиск, замену и изменение файлов на вашем сайте. Кроме того, доступна работа со свойствами файлов и простое редактирование изображений.

en: Uploaded file is too large. The current value of post_max_filesize is %s
ru_RU: Загружаемый файл слишком велик. Текущий максимальный размер загружаемого файла (значение переменной post_max_filesize) равен: %s

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
ru_RU: Загруженный файл слишком велик. Текущее значение параметра upload_max_filesize: %s

en: Uppercase
ru_RU: Верхний регистр

en: Usage Count
ru_RU: Счетчик использования

en: Usage Count on Active Pages
ru_RU: Использование счетчика на активных страницах

en: Use Different Link than Page Name
ru_RU: Сделать отдельные ссылки на страницы.

en: Use Encryption
ru_RU: Шифровать

en: Use Site Default.
ru_RU: Использовать умолчания для сайта.

en: Use emails for login
ru_RU: Использовать e-mail как имя для входа

en: Use global setting - %s
ru_RU: Использовать глобальные настройки - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
ru_RU: Используется изображение  <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> если пользователь ничего не загрузил

en: Use the editing toolbar at the top of the page to put your page in edit mode, add content to the page, change page settings, and navigate your site.
ru_RU: Используйте панель редактирования в верхней части сайта для переключения страниц в режим редактирования, добавления контента на страницу, изменения параметров страницы и навигации по разделам сайта.

en: Use the form below to create your page. You can also preview your page in edit mode at any time.
ru_RU: Используйте форму ниже для создания страницы. Вы также можете просмотреть страницу в режиме редактирования.

en: Use the toolbar
ru_RU: Использование панели инструментов

en: Use this menu to edit a block's contents, change its display, or remove it entirely.
ru_RU: Используйте это меню для редактирования контента в блоках, изменения внешнего вида или удаления блока целиком.

en: User
ru_RU: Пользователь

en: User Attribute Created.
ru_RU: Атрибут пользователя создан.

en: User Attribute Deleted.
ru_RU: Атрибут пользователя удален.

en: User Attribute Options
ru_RU: Атрибуты пользователя

en: User Attribute Updated.
ru_RU: Атрибут пользователя обновлен.

en: User Avatar
ru_RU: Аватара пользователя

en: User Groups
ru_RU: Группы пользователей

en: User Name
ru_RU: Имя пользователя

en: User Permissions
ru_RU: Права пользователя

en: User Point Entry Deleted
ru_RU: Начисленные баллы удалены

en: User Point Entry Saved
ru_RU: Начисленные баллы сохранены

en: User Profile
ru_RU: профиля пользователя

en: User Registrations
ru_RU: Регистрация пользователя

en: User Required
ru_RU: Необходимо указать пользователя

en: User Settings saved.
ru_RU: Настройки пользователя сохранены.

en: User Submissions
ru_RU: Отправлено пользователем

en: User activated successfully.
ru_RU: Пользователь успешно активирован.

en: User created successfully.
ru_RU: Пользователь успешно создан.

en: User deactivated successfully.
ru_RU: Пользователь успешно деактивирован.

en: User deleted successfully.
ru_RU: Пользователь удален успешно.

en: User is not registered. Check your authentication controller.
ru_RU: Пользователь не зарегистрирован. Проверьте контроллер аутентификации.

en: User search columns saved successfully.
ru_RU: Колонки в поиске пользователей успешно сохранены.

en: User time zones have been disabled.
ru_RU: Настройки пользовательских часовых поясов отключены.

en: User time zones have been enabled
ru_RU: Настройки пользовательских часовых поясов включены.

en: User time zones have been saved.
ru_RU: Настройки пользовательских часовых поясов сохранены.

en: User/Group Added
ru_RU: Пользователь/группа добавлена

en: User/Group Removed
ru_RU: Пользователь/группа удален(а)

en: User: %s (ID %s)
ru_RU: Пользователь: %s (ID: %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
ru_RU: Пользователь: %s попробовал отправить больше чем %s личных сообщений в течении %s минут

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Username or Email
ru_RU: Имя пользователя / email

en: Username saved successfully.
ru_RU: Имя пользователя успшено сохранено

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Users To Receive Conversation Notifications
ru_RU: Пользователи для получения уведомлений об активности в беседах

en: Users updated successfully.
ru_RU: Пользователи успешно обновлены.

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
ru_RU: Пароль не будет запрашиваться у пользователей, которым разрешен доступ к файлам через менеджер файлов.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
ru_RU: Пользователь не имеет прав на массовую деактивацию и был удален из этого списка.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
ru_RU: Пользователь не имеет прав на массовое удаление и был удален из этого списка.

en: Validate Email Address
ru_RU: Подтвердите e-mail

en: Values
ru_RU: Значения

en: Version
ru_RU: Версия

en: Version %d
ru_RU: Версия %d

en: Version %s
ru_RU: Версия %s

en: Version %s approved successfully
ru_RU: Версия %s успешно утверждена.

en: Version %s copied successfully. New version is %s.
ru_RU: Версия %s успешно скопирована. Новая версия: %s.

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
ru_RU: Версия %s страницы <a href="%s">%s</a> представлена для подтверждения.

en: Version Comments
ru_RU: Комментарии к версии

en: Version History
ru_RU: История версий

en: Version: %s
ru_RU: Версия: %s

en: Versions
ru_RU: Версии

en: Vertical Position
ru_RU: Смещение по вертикали

en: Vertically
ru_RU: По-вертикали

en: Video
ru_RU: Видео

en: Video Embed Code or Youtube/Vimeo Link
ru_RU: Код вставки видео или ссылка на ролик в Youtube/Vimeo

en: Video Files
ru_RU: Файлы видео

en: Video Placeholder Image
ru_RU: Миниатюра видео

en: Video Player
ru_RU: Видео ролик

en: View
ru_RU: Показать

en: View All
ru_RU: Показать все

en: View As
ru_RU: Просмотреть как

en: View Conversation
ru_RU: Просмотр беседы

en: View Full Release Notes
ru_RU: Ознакомиться с полным списком примечаний к релизу

en: View Full Results
ru_RU: Посмотреть все результаты

en: View Global Areas
ru_RU: Просмотр глобальных областей

en: View Pending Permissions
ru_RU: Просмотр ожидаемых прав

en: View Profile
ru_RU: Просмотр профиля

en: View Public Profile
ru_RU: Просмотр общего профиля

en: View Responses
ru_RU: Посмотреть ответы

en: View Stacks
ru_RU: Просмотр стеков

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
ru_RU: Просмотр журнала ошибок сайта и журнала исходящих сообщений электронной почты отправленных с вашего сайта.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
ru_RU: Здесь вы можете просматривать отельную ветку карты сайта. Это удобно при работе с большими сайтами или сложными структурами сайтов.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
ru_RU: Просмотр и изменение типов файлов, которые вы разрешили пользователям загружать через Менеджер файлов на ваш сайт.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
ru_RU: Здесь вы можете просматривать и изменять структуру сайта. Нажмите на страницу, чтобы увидеть доступные для нее действия. Используя это меню, вы можете управлять доступом или удалить страницу. Нажмите мышкой и перетащите страницу, чтобы переместить её в другое место на вашем сайте.

en: View as User
ru_RU: Просмотреть как пользователь

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
ru_RU: Просмотр доступных языковых пакетов, установленных для панели инструментов и интерфейса редактирования.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
ru_RU: Просмотр содержимого, созданного с использованием Публикатора, но не опубликованного на сайте.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MySQL errors returned as your site runs.
ru_RU: Просмотр сообщений электронной почты, отправленных с вашего сайта, а также сообщения об ошибках PHP и MySQL, которые произошли в процессе работы сайта.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
ru_RU: Просмотр графиков, показывающих трафик сайта за последнее время, регистрации пользователей, создание страниц и загруженные файлы.

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
ru_RU: Информация о конфигурации вашего сайта и системы управления, а также переменные среды, установленные на хостинг-площадке сайта.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
ru_RU: Данные всех отправленных форм собираются здесь и могут быть просмотрены в любой момент.

en: View your public user profile and the information you are sharing.
ru_RU: Просмотр публичной страницы профиля и информации, которую видят другие пользователи.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
ru_RU: Просмотр, поиск, добавление и редактирование групп пользователей. Выберите группу для редактирования. Группы могут быть использованы для организации пользователей и разграничения прав доступа для нескольких пользователей одновременно.

en: View/Edit %s
ru_RU: Просмотр/редактирование %s

en: View/Edit Original
ru_RU: Посмотреть/редактировать оригинал

en: Viewing
ru_RU: Просмотр

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
ru_RU: Показано с <b>%s</b> по <b>%s</b> ( всего <b>%s</b> )

en: Viewing Permissions
ru_RU: Права доступа для просмотра сайта

en: Visit
ru_RU: Открыть

en: Vote
ru_RU: Голосовать

en: Waiting for Me
ru_RU: Мои задачи

en: Want more themes?
ru_RU: Получить больше тем оформления?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
ru_RU: Внимание! Это системная страница. Её удаление может привести к неработоспособности вашего сайта. Пожалуйста, будьте внимательны.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
ru_RU: Внимание, это действие не может быть отменено. Атрибуты не будут удалены, однако они больше не будут сгруппированы вместе.

en: Warning, this cannot be undone. No groups will be deleted but they will no longer be grouped together.
ru_RU: Внимание, отменить будет невозможно. Группы не будут удалены, но они больше не будут связаны вместе.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
ru_RU: Внимание, отменить будет невозможно. Задачи не будут удалены, но они больше не будут сгруппированы вместе.

en: Warning:
ru_RU: Предупреждение:

en: Watch Video
ru_RU: Посмотреть видео

en: We have no record of that email address.
ru_RU: Нет записей по этому e-mail -у

en: We were able to automatically update .htaccess file.
ru_RU: Мы успешно обновили файл .htaccess в автоматическом режиме.

en: Web Address
ru_RU: Веб-адрес

en: Web Developer
ru_RU: Разработчик

en: Web Page
ru_RU: Страница

en: Website
ru_RU: Сайт

en: Website Registration Notification
ru_RU: Уведомление о регистрации на сайте

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Weeks
ru_RU: Нед.

en: Welcome Back
ru_RU: Добро пожаловать

en: Welcome to
ru_RU: Добро пожаловать в

en: Welcome to concrete5
ru_RU: Добро пожаловать в concrete5

en: What do you wish to do?
ru_RU: Что вы хотите сделать?

en: What would you like to write?
ru_RU: Что вы хотите написать?

en: When a user registers.
ru_RU: При регистрации пользователя.

en: When a user signs in.
ru_RU: При авторизации пользователя.

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
ru_RU: Когда пользователи посещают сайт (запускается после полной прорисовки страниц.)

en: When should guests be able to view this block?
ru_RU: Когда гости смогут видеть этот блок?

en: When the "Check Automated Groups" Job runs.
ru_RU: При запуске задачи "Проверка автоматизированных групп".

en: When you're done editing you can Save Changes for other editors to see, or Publish Changes to make your changes live immediately.
ru_RU: Когда все изменения выполнены, то их можно сохранить, чтобы другие редакторы их видели или опубликовать изменения, чтобы все правки сразу же отобразились на сайте для всех пользователей.

en: Where does this page live on the site?
ru_RU: Где расположена страница на сайте?

en: Where will this page live on the site?
ru_RU: Где будет находиться страница на сайте?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
ru_RU: Белый список: Только отмеченные области будут индексироваться.

en: Who can add what?
ru_RU: Кто может добавить?

en: Who can assign what?
ru_RU: Кто может назначить это?

en: Who can edit this page?
ru_RU: Кто может редактировать эту страницу?

en: Who can edit what?
ru_RU: Кто это может редактировать?

en: Who can set what?
ru_RU: Кто может установить?

en: Who can view this page?
ru_RU: Кто может просматривать эту страницу?

en: Who can view what?
ru_RU: Кто может просматривать?

en: Who can't add what?
ru_RU: Кто не может добавлять?

en: Who can't assign what?
ru_RU: Кто не может назначить это?

en: Who can't edit what?
ru_RU: Кто не может редактировать?

en: Who can't set what?
ru_RU: Кто не может установить?

en: Who can't view what?
ru_RU: Кто не может просматривать?

en: Who gets access to this permission?
ru_RU: У кого есть доступ к этим правам?

en: Whole world at a glance.
ru_RU: Весь мир, как на ладони.

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Width can only be an integer, with no units.
ru_RU: Значение ширины должно содержать только цифры, без указания единиц измерения.

en: Width must be greater than zero.
ru_RU: Значение ширины должно быть больше нуля.

en: Windows 8 Thumbnail
ru_RU: Миниатюра для Windows 8

en: Windows 8 icon removed successfully.
ru_RU: Миниатюра для Windows 8 успешно удален.

en: Windows 8 icon updated successfully.
ru_RU: Миниатюра для Windows 8 успешно обновлен.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
ru_RU: Изображение должно быть размером 144х144 и иметь формат .png.

en: With this setting enabled, users may specify their own time zone in their user profile, and content timestamps will be adjusted accordingly. Without this setting enabled, content timestamps appear in server time.
ru_RU: Включение этой опции позволяет пользователям самостоятельно устанавливать часовой пояс, в котором они находятся. При отключении опции часовой пояс будет определяться на основе серверного времени.

en: Won a Badge
ru_RU: Получение бейджа

en: Won the <strong>%s</strong> Badge
ru_RU: Получен бейдж: <strong>%s</strong>.

en: Woops!
ru_RU: Упс!

en: Word
ru_RU: Слово

en: Workflow
ru_RU: Рабочие процессы

en: Workflow Access
ru_RU: Доступ к процессу

en: Workflow Basics
ru_RU: Родительский процесс

en: Workflow List
ru_RU: Список рабочих процессов

en: Workflow Notification
ru_RU: Уведомление о процессе

en: Workflow Options saved.
ru_RU: Опции процесса сохранены

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
ru_RU: Процесс создан успешно. Вы можете изменять его свойства

en: Workflow deleted successfully.
ru_RU: Процесс успешно удален.

en: Workflow progress categories
ru_RU: Категории рабочих процессов

en: Workflow types
ru_RU: Типы рабочих процессов

en: Workflow updated.
ru_RU: Процесс обновлен.

en: Workflow with that name already exists.
ru_RU: Рабочий процесс с таким названием уже существует.

en: Wrapper for static pages.
ru_RU: Обертка для статических страниц сайта.

en: Writable Files and Configuration Directories
ru_RU: Доступ на запись к файлам и директориям конфигурации

en: XML Support
ru_RU: Поддержка XML

en: Yes
ru_RU: Да

en: Yes, allow registered users to choose to subscribe to conversations.
ru_RU: Да, разрешить зарегистрированным пользователям возможность подписываться на беседы.

en: Yes, display only a sub-set of messages at a time.
ru_RU: Да, показывать указанное ниже число сообщений.

en: Yes, include this page type in Composer.
ru_RU: Включить этот тип страницы для работы в Публикаторе.

en: Yes, make this the default storage location for new files.
ru_RU: Да, сделать это местонахождение хранилищем по умолчанию для новых файлов.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
ru_RU: Да, удалить папку пакета из установочной директории.

en: Yes, require this form element
ru_RU: Обязателен для заполнения

en: Yes, this conversation accepts messages and replies.
ru_RU: Да, в этой беседе разрешена публикация сообщений и ответов.

en: Yes, this conversation is open and new topics can be posted.
ru_RU: Да, данная беседа открыта и создание новых тем разрешено.

en: Yes, this gathering can be posted to the front-end.
ru_RU: Да, публиковать фрагменты на сайте.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
ru_RU: Да. Сбросить контент сайта и переписать его контентом, найденным в этом пакете.

en: Yesterday
ru_RU: Вчера

en: Yesterday at %s
ru_RU: Вчера в %s

en: You Won a Badge!
ru_RU: Вы выиграли бейдж!

en: You are currently logged in as <strong>%s</strong>
ru_RU: Вы вошли как <strong>%s</strong>

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
ru_RU: Вы вошли как <strong>%s</strong>.  Вы вошли в <strong>%s</strong>.

en: You are not allowed to access this page.
ru_RU: У вас недостаточно прав для доступа к этой странице.

en: You are not authorized to access this page.
ru_RU: Недостаточно прав для доступа к этой странице.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
ru_RU: Вы зарегистрированы, но администратор сайта должен активировать Вашу учетную запись. До этого момента Вы не сможете войти в закрытую область сайта.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
ru_RU: Вы зарегистрированны, но вам необходимо подтвердить ваш e-mail. Часть функций будет отключена до этого времени.

en: You can add saved layouts to other areas in your site. Note: these are different than any layout presets that might be included with your theme.
ru_RU: Вы можете добавлять сохраненную разметку в другие области сайта. Примечание: этот функционал отличается от предустановленных разметок, которые включены в некоторые шаблоны.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
ru_RU: Вы можете загрузить темы оформления и расширения из магазина на сайте concrete5.org

en: You can specify page name, page location and attributes from the <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Page Compose interface</a>.
ru_RU: Вы можете указать название страницы, расположение страницы и ее атрибуты через <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">интерфейс публикатора</a>.

en: You cannot access conversation permissions.
ru_RU: У вас недостаточно прав для редактирования прав бесед.

en: You cannot access task permissions.
ru_RU: У вас нет доступа к заданию прав

en: You cannot access these permissions.
ru_RU: У вас нет доступа к этим правам

en: You cannot assign this page to itself.
ru_RU: Вы не можете определить соответствие страницы самой себе.

en: You cannot delete the default Job set.
ru_RU: Вы не можете удалить набор задач по умолчанию.

en: You cannot move or copy the source page(s).
ru_RU: У вас нет возможности переносить или копировать исходную страницу(ы).

en: You cannot view the source page(s).
ru_RU: Вы не можете просмотреть исходную страницу.

en: You do not have access to add a message to this conversation.
ru_RU: У вас недостаточно прав для добавления сообщения в данную беседу.

en: You do not have access to add any page types beneath the selected page.
ru_RU: У вас нет доступа для добавления типов страниц ниже указанной страницы.

en: You do not have access to approve this stack.
ru_RU: У вас недостаточно прав для утверждения этого стека.

en: You do not have access to delete this page type.
ru_RU: У вас недостаточно прав для удаления данного типа страниц.

en: You do not have access to delete this stack.
ru_RU: У вас нет полномочий на удаления этого стека.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
ru_RU: У вас нет доступа для загрузки темы или расширения из магазина.

en: You do not have access to edit this group.
ru_RU: У вас недостаточно прав для редактирования этой группы.

en: You do not have access to edit this message.
ru_RU: У вас недостаточно прав для редактирования этого сообщения.

en: You do not have access to edit this page type permissions.
ru_RU: У вас нет доступа для редактирования прав этого типа страниц.

en: You do not have access to edit this page type.
ru_RU: У вас недостаточно прав для редактирования данного типа страниц.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
ru_RU: Вы не имеете доступа к карте сайта.

en: You do not have access to the file manager.
ru_RU: У вас нет доступа к менеджеру файлов.

en: You do not have access to the group search.
ru_RU: У вас нет доступа к поиску групп.

en: You do not have access to the sitemap.
ru_RU: У вас нет доступа к карте сайта.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
ru_RU: У вас недостаточно прав для поиска пользователей. Эта настройка может быть изменена в секции прав доступа раздела настроек сайта.

en: You do not have any page types.
ru_RU: У вас нет типов страниц.

en: You do not have group search permissions.
ru_RU: У вас нет прав доступа к поиску групп.

en: You do not have permission to add a group beneath %s
ru_RU: У вас недостаточно прав для добавления группы ниже %s

en: You do not have permission to add a page of this type.
ru_RU: У вас недостаточно прав для добавления страниц данного типа.

en: You do not have permission to add attachments.
ru_RU: У вас недостаточно прав для прикрепления файлов.

en: You do not have permission to add this page to this section of the tree.
ru_RU: У вас недостаточно прав для добавление данной страницы в данный раздел дерева.

en: You do not have permission to add this tree.
ru_RU: У вас недостаточно прав для добавления дерева.

en: You do not have permission to approve page versions.
ru_RU: У вас не достаточно прав для утверждения версий страниц.

en: You do not have permission to approve this message.
ru_RU: У вас недостаточно прав для одобрения сообщений.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
ru_RU: У вас нет прав изменять права на любой из выбранных страниц

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
ru_RU: Недостаточно прав для соединения сайта с магазином дополнений.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
ru_RU: Недостаточно прав для копирования выбранных файлов.

en: You do not have permission to create new pages of this type.
ru_RU: У вас недостаточно прав для создания новых страниц данного типа.

en: You do not have permission to create or administer backups.
ru_RU: Недостаточно прав для создания или управления резервными копиями.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
ru_RU: Недостаточно прав для удаления любого из выбранных файлов.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
ru_RU: Недостаточно прав для удаления любой из выбранных страниц.

en: You do not have permission to delete page versions.
ru_RU: У вас не достаточно прав для удаления версий страниц.

en: You do not have permission to delete this file set.
ru_RU: У вас нет прав для удаления данного набора.

en: You do not have permission to discard this page.
ru_RU: У вас недостаточно прав для отмены изменений на странице.

en: You do not have permission to download add-ons.
ru_RU: У вас нет прав для загрузки расширений.

en: You do not have permission to drag this node here.
ru_RU: У вас нет прав для перетаскивания узла в это место.

en: You do not have permission to flag this message.
ru_RU: У вас недостаточно прав для назначения меток сообщениям.

en: You do not have permission to install add-ons.
ru_RU: У вас нет разрешения на установку расширений.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
ru_RU: У вас нет прав на установку пользовательских типов блоков или расширений.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
ru_RU: Недостаточно прав для изменения настроек кэширования для любой из выбранных страниц.

en: You do not have permission to modify this attribute.
ru_RU: У вас недостаточно прав для изменения данного атрибута.

en: You do not have permission to modify this file.
ru_RU: У вас недостаточно прав для изменения данного файла.

en: You do not have permission to perform this action.
ru_RU: У вас нет прав для выполнения этого действия.

en: You do not have permission to post this to conversation.
ru_RU: У вас недостаточно прав для публикации сообщений в этой беседе.

en: You do not have permission to publish a page in this location.
ru_RU: У вас недостаточно прав для публикации страницы в этом месте.

en: You do not have permission to restore this message.
ru_RU: У вас недостаточно прав для восстановления сообщений.

en: You do not have permission to uninstall packages.
ru_RU: У вас нет прав для удаления этого расширения.

en: You do not have permission to upgrade this installation of concrete5.
ru_RU: У вас недостаточно прав для обновления concrete5.

en: You do not have permission to view this conversation
ru_RU: У вас недостаточно прав для просмотра данной беседы.

en: You do not have permissions to add a page of this type in the selected location.
ru_RU: У вас недостаточно прав для добавления страницы данного типа в указанное место.

en: You do not have permissions to refresh this page.
ru_RU: Недостаточно полномочий для обновления этой страницы.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
ru_RU: У вас нет достаточных прав для добавления этой страницы или этих страниц в это место.

en: You do not have the ability to copy this file.
ru_RU: У вас нет возможности копировать этот файл.

en: You do not have user search or group search permissions.
ru_RU: У вас нет прав для поиска пользователей или групп.

en: You don't have access to update this attribute.
ru_RU: У вас недостаточно прав для изменения данного атрибуты.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
ru_RU: Отсутствуют установленные языки интерфейса. Необходимо запустить сайт на английском языке.

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
ru_RU: Вы переместили "%s" в "%s". Укажите тип перемещения.

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
ru_RU: Вы загрузили новую версию Concrete5, но ещё не обновились.

en: You have no access to groups.
ru_RU: У вас нет доступа к списку групп

en: You have no access to user export.
ru_RU: У вас не достаточно прав для экспорта пользоваталей

en: You have no access to users.
ru_RU: У вас нет доступа к списку пользователей

en: You have no anti-spam libraries installed.
ru_RU: Не установлено ни одной антиспам библиотеки

en: You have no backups available.
ru_RU: Нет доступных резервных копий.

en: You have no captcha libraries installed.
ru_RU: Не установлено ни одной библиотеки CAPTCHA.

en: You have no jobs installed.
ru_RU: Нет установленных задач.

en: You have no presets.
ru_RU: Нет предустановок.

en: You have not added any Job sets.
ru_RU: У вас нет добавленных наборов задач.

en: You have not added any composer form layout control sets.
ru_RU: Вы не добавили ни одного управляющего элемента в публикатор.

en: You have not added any data sources.
ru_RU: Вы не добавили ни одного источника данных

en: You have not added any feeds.
ru_RU: Вы не добавили ни одной ленты.

en: You have not added any group sets.
ru_RU: У вас нет добавленных наборов групп.

en: You have not added any social links.
ru_RU: Вы не добавили ссылки на социальные сети.

en: You have not created a topic tree.
    You must create a topic tree from the <a href="%s">Topics Page</a>
    before you can use this attribute type.
ru_RU: Вы не создали дерево тем.
    Необходимо создать дерево тем на странице панели управления <a href="%s">Темы</a>
    перед тем, как использовать этот тип атрибута.

en: You have not created any multilingual content sections yet.
ru_RU: Вы ещё не создали ни одного языкового раздела на сайте

en: You have not created any page types yet.
ru_RU: Вы не создали ни одного типа страницы.

en: You have not created any surveys.
ru_RU: Не создано ни одного опроса.

en: You have not defined any multilingual sections for your site yet.
ru_RU: Вы ещё не определили ни одного языкового раздела на сайте.

en: You have registered on %s. Your account will be approved by the administrator.
ru_RU: Вы зарегистрировались на сайте: %s. Дождитесь подтверждения  аккаунта администратором.

en: You have too many attachments.
ru_RU: У вас слишком много прикрепленных файлов.

en: You haven't chosen a valid %s
ru_RU: Вы не выбрали корректное значение %s

en: You haven't chosen where to publish this page.
ru_RU: Вы не выбрали место для публикации страницы.

en: You haven't written a message!
ru_RU: Вы не написали сообщение!

en: You may approve or remove this user account here
ru_RU: Вы можете одобрить регистрацию или удалить учетную запись пользователя здесь

en: You may approve or remove this user account here:
ru_RU: Вы можете одобрить регистрацию или удалить учетную запись пользователя здесь:

en: You may not add %s to area %s.
ru_RU: Вы не можете добавить %s к области %s.

en: You may not add a category here.
ru_RU: Вы не можете добавить категорию в этом месте.

en: You may not add a topic here.
ru_RU: Вы не можете добавить тему здесь.

en: You may not add topic trees.
ru_RU: Вы не можете добавлять деревья тем.

en: You may not arrange the contents of area %s.
ru_RU: Вы не можете упорядочить содержимое области %s.

en: You may not delete a required thumbnail type.
ru_RU: Вы не можете удалить обязательный тип миниатюры.

en: You may not delete the default file storage location.
ru_RU: Вы не можете удалить хранилище по умолчанию.

en: You may not delete the home page.
ru_RU: Вы не можете удалить домашнюю страницу.

en: You may not edit this node.
ru_RU: Вы не можете редактировать данный узел.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
ru_RU: Вы не можете перемещать/копировать/содавать псевдоним для выбранной страницы в этом месте.

en: You may not remove the top level node.
ru_RU: Вы не можете удалить узел верхнего уровня.

en: You may not remove this node.
ru_RU: Вы не можете удалить данный узел

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
ru_RU: Вы не можете отправлять сообщений больше чем %s в течении %s минут

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
ru_RU: Вы можете добавлять доступ только к выбранным страницам, если для них было установлено изменение прав в значение "Вручную" или наследует такие права по умолчанию.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
ru_RU: Вы можете установить обновления только на более новую версию чем текущая.

en: You may only select a single file.
ru_RU: Вы можете выбрать только один файл.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
ru_RU: Вы можешь установить особые права для страниц, если у них установлена перезапись по умолчанию или у их родительских страниц

en: You must <a href="%s">enable advanced permissions</a> to set permissions for pages created of a certain type.
ru_RU: Необходимо включить <a href="%s">расширенные права</a> для установки прав доступа для страниц определенного типа.

en: You must <a href="%s">sign in</a> to post to this conversation.
ru_RU: Необходимо <a href="%s">войти</a> для участия в данной беседе.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
ru_RU: Вы должны быть авторизованы как %s для удаления групп.

en: You must be logged in to access this page.
ru_RU: Необходимо авторизироваться, чтобы получить доступ к этой странице.

en: You must choose a file.
ru_RU: Необходимо выбрать файл.

en: You must choose a page template.
ru_RU: Необходимо выбрать шаблон страницы.

en: You must choose a page to publish this page beneath.
ru_RU: Необходимо выбрать целевую страницу, под которой будет находиться новая созданная страница.

en: You must choose a service.
ru_RU: Необходимо выбрать социальную сеть.

en: You must choose a valid default page template.
ru_RU: Необходимо выбрать шаблон страницы по умолчанию.

en: You must choose a valid parent page for pages of this type.
ru_RU: Необходимо выбрать родительскую страницу для страниц данного типа.

en: You must choose at least one link.
ru_RU: Необходимо выбрать хотя бы одну ссылку.

en: You must choose at least one service.
ru_RU: Необходимо выбрать хотя бы один сервис.

en: You must choose two separate multilingual sections to copy from/to
ru_RU: Необходимо выбрать два различных языковых раздела для копирования откуда/куда.

en: You must choose who this permission is for.
ru_RU: Вы должны указать для кого эти права.

en: You must create an attribute with the 'thumbnail' handle in order to use this option.
ru_RU: Для использования этой опции необходимо создать атрибут с дескриптором 'thumbnail'.

en: You must create the directory %s and make it writable before you may run this tool. Additionally, all files within this directory must be writable.
ru_RU: Необходимо создать каталог %s и сделать его доступным для записи перед использованием данного инструмента. Также все файлы, находящиеся внутри данного каталога, должны быть доступны для записи.

en: You must disable PHP's ASP Style Tags.
ru_RU: Необходимо отключить теги в стиле ASP в настройках PHP.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
ru_RU: Вы должны активировать <a href="%s">расширенные права</a>, чтобы использовать наборы групп.

en: You must enable PHP's JSON support. This should be enabled by default in PHP 5.2 and above.
ru_RU: Необходимо включить поддержку JSON в PHP. Должно быть включено по умолчанию в PHP 5.2 и выше.

en: You must enable ctype and multibyte string (mbstring) support in PHP.
ru_RU: Необходимо включить ctype и поддержку многобайтовых строк (mbstring) в настройках PHP.

en: You must enter a valid email address to post this message.
ru_RU: Необходимо указать корректный email перед отправкой сообщения.

en: You must enter a valid email address.
ru_RU: Вы должны ввести правильный email адресс.

en: You must enter your name to post this message.
ru_RU: Необходимо указать имя перед отправкой сообщения.

en: You must give the workflow a name.
ru_RU: Вы должны назвать процесс.

en: You must give your custom style preset a name.
ru_RU: Необходимо задать название для Вашей предустановки стилей.

en: You must give your file a link.
ru_RU: Необходимо дать ссылку на файл.

en: You must give your stack a name.
ru_RU: Необходимо указать название стеку.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
ru_RU: Вам необходимо иметь доступ к карте сайта для поиска страниц.

en: You must have more than one multilingual section to use this tool.
ru_RU: Для использования данной опции на сайте необходимо иметь как минимум два языковых раздела.

en: You must include a root path for this storage location.
ru_RU: Необходимо указать корневой путь для этого хранилища.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
ru_RU: Вам необходимо установить Flash плеер для просмотра содержимого.

en: You must select a file.
ru_RU: Вы должны выбрать файл

en: You must select a form.
ru_RU: Вы должны выбрать форму

en: You must select a valid location.
ru_RU: Необходимо выбрать корректное местоположение.

en: You must select a valid sample content starting point.
ru_RU: Вы должны выбрать тип содержимого.

en: You must select an image.
ru_RU: Необходимо выбрать изображение.

en: You must select at least one file.
ru_RU: Вы должны выбрать хотя бы один файл.

en: You must select at least one group to move
ru_RU: Необходимо выбрать как минимум одну группу для перемещения

en: You must sign in order to access this page!
ru_RU: Нужно авторизироваться чтобы войти на эту страницу!

en: You must specify a default language tree in your multilingual settings.
ru_RU: Необходимо указать языковой раздел по умолчанию в настройках мультиязычности.

en: You must specify a description for this badge. It will be displayed publicly.
ru_RU: Необходимо указать описание к бейджу. Это описание будет общедоступно.

en: You must specify a page for this multilingual content section.
ru_RU: Необходимо указать страницу для данного языкового раздела.

en: You must specify a plugin key and name.
ru_RU: Необходимо указать ключ и название плагина.

en: You must specify a search string.
ru_RU: Необходимо указать поисковый запрос.

en: You must specify a unique handle for your page type.
ru_RU: Необходимо указать уникальный дескриптор для типа страницы.

en: You must specify a valid URL.
ru_RU: Необходимо указать корректный URL.

en: You must specify a valid database name
ru_RU: Укажите название существующей базы данных

en: You must specify a valid database server
ru_RU: Укажите сервер базы данных

en: You must specify a valid description.
ru_RU: Необходимо указать описание.

en: You must specify a valid file for %s
ru_RU: Необходимо указать правильный файл для %s

en: You must specify a valid file.
ru_RU: Необходимо указать корректный файл.

en: You must specify a valid handle for your page type.
ru_RU: Необходимо указать корректный дескриптор для типа страницы.

en: You must specify a valid image file.
ru_RU: Необходимо указать допустимый файл изображения.

en: You must specify a valid name for your page type.
ru_RU: Необходимо указать корректное название для типа страницы.

en: You must specify a valid name for your tree.
ru_RU: Необходимо указать допустимое название для дерева.

en: You must specify a valid title.
ru_RU: Необходимо указать название.

en: You must specify a valid topic tree parent node ID and topic tree ID.
ru_RU: Необходимо указать допустимый идентификатор для дерева тем и идентификатор для их родительского узла.

en: You must specify an external form.
ru_RU: Необходимо указать внешнюю форму.

en: You must specify at least one country.
ru_RU: Необходимо указать хотя бы одну из стран.

en: You must specify at least one page template.
ru_RU: Необходимо указать как минимум один шаблон страницы.

en: You must specify at least one template to create.
ru_RU: Необходимо указать по крайней мере один шаблон.

en: You must specify at least one valid URL.
ru_RU: Необходимо указать хотя бы один корректный URL.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
ru_RU: Необходимо установить плагин Adobe Flash на компьютер, чтобы иметь возможность загружать и масштабировать фотографии профиля.

en: You need to update .htaccess by hand.
ru_RU: Необходимо вручную обновить файл .htaccess

en: You will receive a test message from %s
ru_RU: Вы получите тестовое сообщение сообщение от %s

en: You've already installed that package.
ru_RU: Этот пакет уже установлен.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out.
    				We've notified an administrator to check into this.
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
ru_RU: Вы отправили больше сообщений чем мы можем обработать в данный момент и последнее сообщение еще находится в очереди.
    				Мы уведомили администратора, чтобы он произвел необходимые проверки. 
    				Пожалуйста, подождите несколько минут перед отправкой нового сообщения.

en: You've voted on this survey.
ru_RU: Вы уже голосовали в этом опросе.

en: YouTube URL
ru_RU: Ссылка на YouTube

en: YouTube Video
ru_RU: Видео YouTube

en: YouTube Video disabled in edit mode.
ru_RU: Видео не показывается в режиме редактирования.

en: Your Details
ru_RU: О себе

en: Your MySQL database does not support InnoDB database tables. These are required.
ru_RU: Ваша база данных MySQL не поддерживает InnoDB таблицы. Это требование обязательно.

en: Your RSS feed must have a valid URL, containing only letters, numbers or underscores
ru_RU: Ваша RSS лента должна иметь корректный URL, содержать только буквы, цифры или символ подчеркивания.

en: Your RSS feed must have a valid description.
ru_RU: Ваша RSS лента должна иметь корректное описание.

en: Your RSS feed must have a valid title.
ru_RU: Ваша RSS лента должна иметь корректный заголовок.

en: Your Site
ru_RU: Название сайта

en: Your account has been created, and you are now logged in.
ru_RU: Ваша учетная запись создана, и вы теперь вошли.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
ru_RU: Ваш браузер не поддерживает загрузку файлов методом drag'n'drop.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
ru_RU: Ваш сайт использует расширенную модель управления правами доступа. Необходимо изменить права для каждой конкретной страницы и области содержимого.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
ru_RU: config/ -  не доступен для записи

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
ru_RU: Копирование затронет только текущую страницу.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
ru_RU: На вашем сайте версия concrete5 выше чем данная. Обновление не возможно.

en: Your file storage location must have a name.
ru_RU: Хранилище должно иметь название.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
ru_RU: files/ -  не доступен для записи

en: Your form must have a name.
ru_RU: У вашей формы должно быть имя.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
ru_RU: Изображение должно иметь размер 16x16 пикселей и должно быть в формате gif или png, а файл иметь расширение .ico.

en: Your locale will be computed from your choice of language and country. Your language icon will be chosen based on the country.
ru_RU: Ваша локализация будет определена вашим выбором языка и страны. Ваша языковая иконка будет выбрана на основе страны.

en: Your login is the most recent.
ru_RU: Ваш вход на сайт был самым последним.

en: Your message cannot be empty.
ru_RU: Сообщение не должно быть пустым.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
ru_RU: Директория пакетов packages/ закрыта на запись и не может быть обновлена web сервером.

en: Your project page URL is:
ru_RU: URL вашего проекта:

en: Your question has been saved.
ru_RU: Вопрос сохранен.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
ru_RU: Ваша регистрация подтверждена. Теперь вы можете войти в свою учётную запись здесь

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
ru_RU: Ваш запрос на пермещение "%s" ниже "%s" был сохранен. После утверждения изменений уполномоченным пользователем они будут активированы.

en: Your session has expired. Please sign in again.
ru_RU: Ваша сессия истекла. Попробуйте авторизоваться повторно.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>.
ru_RU: Ваш сайт уже обновлен! Текущая версия concrete5 <b>%s</b>.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
ru_RU: Ваш сайт теперь присоединен к сообществу Concrete5. Страница вашего проекта:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
ru_RU: Ваш сайт не подключен к сообществу Concrete5. Сообщество позволяет легко добавлять на сайт новые расширения и темы оформления.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
ru_RU: В данный момент ваш сайт не подключен к сообществу Concrete5. Соединение будет восстановлено автоматически.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
ru_RU: Ваш сайт сейчас присоединен к сообществу.

en: Your site's name has been saved.
ru_RU: Название сайта сохранено.

en: Your subject cannot be empty.
ru_RU: Тема не может быть пустой.

en: Your thumbnail type handle must only contain lowercase letters and underscores.
ru_RU: Дескриптор типа миниатюры должен содержать только буквы латинского алфавита в нижнем регистре и знаки подчеркивания.

en: Your thumbnail type must have a name.
ru_RU: У типа миниатюры должно быть название.

en: Zip Archive
ru_RU: Архив Zip

en: Zip Support
ru_RU: Поддержка ZIP-архивов

en: Zoom
ru_RU: Масштаб

en: [SHIFT]+[TAB] Backward
ru_RU: [SHIFT]+[TAB] Назад

en: [TAB] Forward
ru_RU: [TAB] Вперед

en: accessibility, easy mode
ru_RU: специальные возможности, простой режим

en: action, community actions
ru_RU: действие, действие сообщества

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
ru_RU: добавить файл, удалить файл, копировать, переместить, псевдоним, изменить размер, обрезать, переименовать, изображения, заголовок, атрибут

en: add workflow, remove workflow
ru_RU: добавить процесс, удалить процесс

en: add-on, addon, add on, package, app, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
ru_RU: расширение, пакет, приложение, электронная коммерция, обсуждения, форумы, темы, шаблоны, блоки

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
ru_RU: расширение, электронная коммерция, установка, обсуждения, форумы, темы, шаблоны, блоки

en: and all its children were successfully copied beneath
ru_RU: и все дочерние страници были успешно скопированы ниже

en: antispam, block spam, security
ru_RU: антиспам, блокировка спама, безопасность

en: at a specific date and time
ru_RU: в определенный день и время

en: at the current level
ru_RU: на текущий уровень

en: at the level above
ru_RU: на уровень выше

en: at the second level
ru_RU: второго уровня

en: at the third level
ru_RU: третьего уровня

en: at the top level
ru_RU: верхнего уровня

en: atom, rss, feed, syndication
ru_RU: atom, rss, канал, агрегатор

en: attribute configuration
ru_RU: конфигурации атрибутов

en: attribute type icon
ru_RU: значок для типа атрибута

en: attributes, sets
ru_RU: атрибуты, наборы

en: attributes, types
ru_RU: атрибуты, типы

en: auth, authentication, types, oauth, facebook, login, registration
ru_RU: авторизация, аутентификация, тип, oauth, facebook, логин, регистрация

en: beneath
ru_RU: ниже

en: block, refresh, custom
ru_RU: блок, обновить

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
ru_RU: массовые операции, seo, сменить ключевые слова, оптимизация, поиск

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
ru_RU: купить расширение, оплата, оплата расширения, поиск расширений, найти расширение, новое расширение

en: buy theme, new theme, marketplace, template
ru_RU: купить тему, новая тема, marketplace, шаблон

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
ru_RU: опции кэша, изменить кэш, отключить кэш, включить кэш, без кэша, кэширование страниц

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
ru_RU: опции кэша, включить кэш, выключить кэш, кэш страниц, кеширование

en: cache page if all blocks support it.
ru_RU: кэшировать страницу если все блоки поддерживают это.

en: characters
ru_RU: символы

en: community, points, karma
ru_RU: сообщество, баллы, карма

en: concrete5 Marketplace
ru_RU: Магазин дополнений Marketplace

en: concrete5 Marketplace - Download
ru_RU: Магазин дополнений concrete5 - скачивание

en: concrete5 Marketplace - Purchase & Checkout
ru_RU: Магазин дополнений concrete5 - покупка

en: concrete5 Migrations
ru_RU: Миграция concrete5

en: concrete5 Update
ru_RU: Обновление concrete5

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
ru_RU: Concrete5 не может обработать PATH_INFO или ORIG_PATH_INFO информацию, предоставленную вашим сервером.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
ru_RU: concrete5 не поддерживает браузер Internet Explorer 6 в режиме редактирования.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
ru_RU: Настройки интерфейса concrete5 успешно сохранены.

en: concrete5 is already installed.
ru_RU: concrete5 уже установлена.

en: concrete5 is not compatible with opcode caches that strip PHP comments. Certain configurations of eAccelerator and Zend opcode caching may use this behavior, and it must be disabled.
ru_RU: concrete5 не совместима с opcode кешированием, которое урезает PHP комментарии. Определенные конфигурации расширений eAccelerator и Zend для opcode кеширования используют такое поведение, поэтому они должны быть отключены.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 with JPEG, PNG and GIF support. Doublecheck that your installation has support for all these image types.
ru_RU: concrete5 требует библиотеку GD версии 2.0.1 с поддержкой JPEG, PNG и GIF. Дважды проверьте поддержку вашей системой всех этих форматов.

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
ru_RU: concrete5 необходимы расширения PHP XML Parser и SimpleXML.

en: concrete5 requires at least PHP %s
ru_RU: concrete5 требует PHP %s или выше

en: concrete5 runs best with at least 64MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. You may experience problems uploading and resizing large images, and may have to install concrete5 without sample content.
ru_RU: Наилучшим образом concrete5 работает при объеме памяти от  64MB и выше.
    Текущее ограничение памяти: %sMB. Могут появляться проблемы при загрузке файлов и при изменении размеров больших изображений. В данном случае советуем устанавливать пустой сайт без контента.

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
ru_RU: Специалисты concrete5 могут выбрать вариант "Пустой сайт", остальным же рекомендуем устанавливать "Заполненный сайт"

en: concrete5 was not able to save the package after download.
ru_RU: CMS concrete5 не смогла сохранить пакет после скачивания.

en: concrete5 will not install with less than 24MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. Please increase your memory_limit using ini_set.
ru_RU: Concrete5 не будет установлена при объеме памяти ниже 24MB.
    Текущее ограничение памяти: %sMB. Пожалуйста, увеличьте значение memory_limit, используя ini_set.

en: concrete5.org, my account, marketplace
ru_RU: concrete5.org, учетная запись, marketplace

en: configure search, site search, search option
ru_RU: настройки поиска, поиск по сайту, опции поиска

en: conversations
ru_RU: беседы

en: conversations bad words, banned words, banned, bad words, bad, words, list
ru_RU: запрещенные слова в беседах, забаненные слова, запрет, список

en: conversations ratings, ratings, community, community points
ru_RU: рейтинг бесед, рейтинги, сообщество, баллы сообщества

en: dashboard, configuration
ru_RU: панель управления, конфигурация

en: database, entities, doctrine, orm
ru_RU: база данных, объекты, doctrine, orm

en: days
ru_RU: дней

en: disable full page cache.
ru_RU: запретить полностраничное кэширование.

en: edit stacks, view stacks, all stacks
ru_RU: изменить стеки, просмотр стеков, все стеки

en: editors, hide site, offline, private, public, access
ru_RU: редакторы, скрыть сайт, оффлайн, частный, публичный, доступ

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
ru_RU: почтовый сервер, настройки почты, конфигурация почты, внешние, внутренний

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
ru_RU: почтовый сервер, настройки почты, конфигурация почты, личные сообщения, система сообщений, импорт, email, сообщение

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
ru_RU: почта, журналирование, журналы, smtp, pop, ошибки, mysql, журнал

en: enable full page cache.
ru_RU: разрешить полностраничное кэширование.

en: enable source maps in generated CSS files
ru_RU: разрешить карты кода "source maps" для генерируемых css файлов.

en: errors, exceptions, develop, support, help
ru_RU: ошибки, исключения, разработка, поддержка, помощь

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
ru_RU: экспорт, резервирование, база данных, sql, mysql, шифрование, восстановление

en: failed login attempts
ru_RU: неудачных попыток авторизации

en: file options, file manager, upload, modify
ru_RU: опции файла, менеджер файлов, выгрузка, изменение

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
ru_RU: файл, файловые атрибуты, заголовок, атрибут, описание, переименовать

en: files, category, categories
ru_RU: файлы, категория, категории

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
ru_RU: поиск страниц, поиск, страницы, карта сайта

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
ru_RU: поиск, найти, люди, удалить пользователя, сменить пароль, пароль

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
ru_RU: формы, журнал, ошибка, почта, mysql, email, исключение, опросы

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
ru_RU: формы, журнал, ошибка, почта, mysql, email, исключение, опросы, история

en: forms, questions, response, data
ru_RU: формы, вопросы, ответы, данные

en: group set
ru_RU: набор групп

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha
ru_RU: http://ru.wikipedia.org/wiki/Капча

en: iFrame - Works in more devices
ru_RU: iFrame - Работает на большинстве устройств

en: iPhone Thumbnail
ru_RU: Иконка для iPhone

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
ru_RU: Изображение должно иметь размер 57х57 px и иметь формат .png.

en: iPhone icon removed successfully.
ru_RU: Иконка для iPhone успешно удалена.

en: iPhone icon updated successfully.
ru_RU: Иконка для iPhone успешно обновлена.

en: images, picture, responsive, retina
ru_RU: изображения, картинки, адаптивный, гибкий, ретина

en: in
ru_RU: за

en: in alphabetical order.
ru_RU: в алфавитном порядке

en: in reverse alphabetical order.
ru_RU: в обратном алфавитном порядке.

en: in reverse sitemap order.
ru_RU: в обратном порядке карты сайта.

en: in their sitemap order.
ru_RU: в порядке карты сайта.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
ru_RU: поисковый индекс, переиндексация, создание карты сайта, sitemap.xml, очистить старые версии, версии страниц, удалить старые

en: leave blank to hide
ru_RU: оставьте пустым для скрытия

en: levels
ru_RU: - число уровней

en: lock site, under construction, hide, hidden
ru_RU: блокировка сайта, в разработке, скрыт, невидим

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
ru_RU: логотип, иконка сайта, iphone, icon, закладки

en: max
ru_RU: Максимально

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
ru_RU: профиль пользователя, страница пользователя, сообщество, форумы, социальный, аватар

en: minutes
ru_RU: минут

en: months
ru_RU: Месяцев

en: multilingual, localization, internationalization, i18n
ru_RU: мультиязычность, локализация, интернационализация, многоязычность, i18n

en: network, proxy server
ru_RU: сеть, прокси

en: new file set
ru_RU: новый набор файлов

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
ru_RU: новая тема, тема, активная тема, сменить тему, шаблон, css

en: new user group, new group, group, create
ru_RU: новая группа пользователей, новая группа, группа, создать

en: new user, create
ru_RU: новый пользователь, создать

en: once a certain amount of time has passed
ru_RU: по истечении определенного количества времени

en: overrides, system info, debug, support, help
ru_RU: переопределение, системная информация, отладка, поддержка, помощь

en: page
ru_RU: страница

en: page attributes, custom
ru_RU: атрибуты страниц

en: page types
ru_RU: типы страниц

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
ru_RU: страницы, добавить страницу, удалить страницу, копировать, переместить, псевдоним

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
ru_RU: страницы, добавить страницу, удалить страницу, копировать, переместить, псевдоним, массовые операции

en: pretty, slug
ru_RU: дружественный, псевдоним

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
ru_RU: профиль, вход, перенаправление, определение, панель управления, администраторы

en: queries, database, mysql
ru_RU: запросы, база данных, mysql

en: questions, quiz, response
ru_RU: вопросы, опрос, ответ

en: seconds
ru_RU: секунд

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
ru_RU: безопасность, действия, администратор, админ, пакет, поиск, marketplace

en: security, alternate storage, hide files
ru_RU: безопасность, альтернативное хранилище, скрытие файлов

en: security, files, media, extension, manager, upload
ru_RU: безопасность, файлы, расширения, менеджер, выгрузка

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
ru_RU: безопасность, блокировка ip, снятие блокировки, адрес, ограничения, доступ

en: security, registration
ru_RU: безопасность, регистрация

en: sharing, facebook, twitter
ru_RU: поделиться, фейсбук, твиттер, facebook, twitter

en: signup, new user, community, public registration, public, registration
ru_RU: зарегистрироваться, новый пользователь, сообщество, регистрация

en: single, page, custom, application
ru_RU: одиночный, страница, пользовательский, приложение

en: smtp, mail settings
ru_RU: smtp, настройки почты

en: spam
ru_RU: спам

en: stack
ru_RU: стэк

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
ru_RU: стеки, повторно используемое содержимое, заготовки, копировать, вставить, вставить блок, копировать блок, имя сайта, логотип

en: step %1$d of %2$d
ru_RU: шаг %1$d из %2$d

en: success
ru_RU: Успешно

en: survey results
ru_RU: Результаты опросов

en: test smtp, test mail
ru_RU: проверка smtp, проверка почты

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
ru_RU: Блок %s назван <strong>%s</strong> в области <strong>%s</strong>.

en: timezone, profile, locale
ru_RU: часовой пояс, профиль, локаль

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
ru_RU: tinymce, блок контента, шрифты, редактор, контент, оверлей

en: to
ru_RU: до

[ctx: toolbar]
en: Add Content
ru_RU: Добавить контент

[ctx: toolbar]
en: Dashboard
ru_RU: Панель управления

[ctx: toolbar]
en: Edit Mode
ru_RU: Режим редактирования

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Mode
ru_RU: Выход из режима редактирования

[ctx: toolbar]
en: Page Settings
ru_RU: Параметры страницы

[ctx: toolbar]
en: Pages
ru_RU: Страницы

[ctx: toolbar]
en: Return to Website
ru_RU: Назад

[ctx: toolbar]
en: Sign Out
ru_RU: Выход

en: topics, tags, taxonomy
ru_RU: темы, теги, классификация, систематизация

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
ru_RU: траффик, статистика, просмотры

en: translate, translation, internationalization, multilingual
ru_RU: перевести, перевод, интернационализация, многоязычный

en: twitter
ru_RU: твиттер

en: update, upgrade
ru_RU: обновить, обновление

en: upgrade, new version, update
ru_RU: обновление, новая версия, модернизация

en: user attributes, user data, gather data, registration data
ru_RU: атрибуты пользователей, данные пользователя, регистрационные данные

en: user, group, people, permissions, expire, badges
ru_RU: пользователь, группа, люди, права, доступ, истечение срока, бейдж

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
ru_RU: пользователи, группы, люди, поиск, удалить пользователя, сменить пароль, пароль

en: vanity, pretty url, redirection, hostname, canonical, seo, pageview, view
ru_RU: компактные, красивые url, перенаправление, имя хоста, канонический, seo, просмотр страницы

en: warning
ru_RU: предупреждение

en: was moved beneath
ru_RU: было перемещено ниже

en: was successfully aliased beneath
ru_RU: успешно сдублировано ниже

en: was successfully copied beneath
ru_RU: успешно скопировано ниже

en: website name, title
ru_RU: название сайта, заголовок

en: weeks
ru_RU: Недель

en: with the earliest first.
ru_RU: самая старая в начале

en: with the most recent first.
ru_RU: самая новая в начале.
