concrete5 - en to sv_SE translation catalogue (4120 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
sv_SE: 
    Hej %s!
    
    Du har begärt ett nytt lösenord för webbplatsen %s.
    
    Ditt användarnamn är: %s
    
    Du kan ändra ditt lösenord på följande adress:
    %s
    
    Tack för att du använder webbplatsen!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
sv_SE: 
    
    Någon har försökt skicka spam via din webbplats. Uppgifter nedanför:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
sv_SE: 
    
    Du måste klicka på följande länk för att aktivera ditt konto på %s:
    
    %s 
    
    Tack för ditt intresse för %s!

en: 
    %s has posted a new message to the conversation "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s
sv_SE: 
    %s har postat ett nytt meddelande i konversationen "%s":
    
    %s
    
    Du kan se hela konversationen här
    
    %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
sv_SE: 
    Det har skickats in ett svar på formuläret %s genom din concrete5 webbplats.
    
    %s
    
    För att visa detta formulärs samtliga svar, besök %s

en:  On - email validation
sv_SE: På - godkänn via e-mail

en:  minutes.
sv_SE: minuter.

en:  with the comments "%s"
sv_SE: med kommentarerna "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
sv_SE: "%s" har markerats för borttagning. Visa sidan här: %s.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved.
    
    Version Comments: %s
    
    View the page here: %s.
sv_SE: "%s" har väntande ändringar och behöver godkännas.
    
    Versionskommentarer: %s
    
    Se sidan här: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
sv_SE: "%s" har väntande behörighetsändringar. Visa sidan här: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
sv_SE: "%s" har väntande behörighetsarv. Visa sidan här: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
sv_SE: "%s" har väntande ändringar i undersidas behörigheterarv. Visa sidan här: %s.

en: "%s" is not a valid asset group handle
sv_SE: "%s" är inte ett giltigt handtag för gruppen med tillgångar

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
sv_SE: "%s" väntar på att bli flyttad under "%s". Källsida: %s. Destinationssida: %s.

en: # Children
sv_SE: # undersidor

en: # Logins
sv_SE: Antal inloggningar

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
sv_SE[0]: %1$d version togs bort från %2$d sida (%3$s)
sv_SE[1]: %1$d versioner togs bort från %2$d sidor (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
sv_SE: %1$s fil sparad (%2$d sidor).

en: %1$s of %2$s
sv_SE: %1$s av %2$s

en: %d Message | %d Messages
sv_SE[0]: %d meddelande
sv_SE[1]: %d meddelanden

en: %d Vote | %d Votes
sv_SE[0]: %d röst
sv_SE[1]: %d röster

en: %d Workflow | %d Workflows
sv_SE[0]: %d arbetsflöde
sv_SE[1]: %d arbetsflöden

en: %d day | %d days
sv_SE[0]: %d dag
sv_SE[1]: %d dagar

en: %d day ago | %d days ago
sv_SE[0]: %d dag sedan
sv_SE[1]: %d dagar sedan

en: %d hour | %d hours
sv_SE[0]: %d timme
sv_SE[1]: %d timmar

en: %d hour ago | %d hours ago
sv_SE[0]: %d timme sedan
sv_SE[1]: %d timmar sedan

en: %d item | %d items
sv_SE[0]: %d objekt
sv_SE[1]: %d objekt

en: %d minute | %d minutes
sv_SE[0]: %d minut
sv_SE[1]: %d minuter

en: %d minute ago | %d minutes ago
sv_SE[0]: %d minut sedan
sv_SE[1]: %d minuter sedan

en: %d month ago | %d months ago
sv_SE[0]: %d månad sedan
sv_SE[1]: %d månader sedan

en: %d page | %d pages
sv_SE[0]: %d sida
sv_SE[1]: %d sidor

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
sv_SE[0]: %d sida borttagen.
sv_SE[1]: %d sidor borttagna.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
sv_SE[0]: %d sida kräver omindexering.
sv_SE[1]: %d sidor kräver omindexering.

en: %d review | %d reviews
sv_SE[0]: %d recension
sv_SE[1]: %d recensioner

en: %d second | %d seconds
sv_SE[0]: %d sekund
sv_SE[1]: %d sekunder

en: %d second ago | %d seconds ago
sv_SE[0]: %d sekund sedan
sv_SE[1]: %d sekunder sedan

en: %d task | %d tasks
sv_SE[0]: %d åtgärd
sv_SE[1]: %d åtgärder

en: %d year ago | %d years ago
sv_SE[0]: %d år sedan
sv_SE[1]: %d år sedan

en: %s (Retina Version)
sv_SE: %s (Retina-version)

en: %s Form Submission
sv_SE: %s - formulärsvar

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
sv_SE: %s inskickad av <strong>%s</strong> den %s.

en: %s Theme
sv_SE: %s tema

en: %s can fully clear your website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
sv_SE: %s kan helt rensa din webbplats på existerande innehåll och installera sitt eget i dess ställe. Om du installerar ett tema för första gången kan du vilja göra detta. Rensa allt innehåll på webbplatsen?

en: %s file deleted successfully. | %s files deleted successfully.
sv_SE[0]: %s fil borttagen.
sv_SE[1]: %s filer borttagna.

en: %s file imported successfully. | %s files imported successfully
sv_SE[0]: %s fil importerad
sv_SE[1]: %s filer importerade

en: %s file rescanned successfully. | %s files rescanned successfully.
sv_SE[0]: %s fil skannades.
sv_SE[1]: %s filer skannades.

en: %s file uploaded | %s files uploaded
sv_SE[0]: %s fil uppladdad
sv_SE[1]: %s filer uppladdade

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

[ctx: %s is a channel]
en: Clear all in %s
sv_SE: Töm alla i %s

en: %s is currently editing this page.
sv_SE: %s redigerar just nu denna sidan.

en: %s method does not exist for the %s class
sv_SE: %s metoden existerar inte för klassen %s

en: %s minutes
sv_SE: %s minuter

en: %s more to display. <strong>View all &gt;</strong>
sv_SE: %s fler att visa. <strong>Visa alla &gt;</strong>

en: %s version deleted successfully | %s versions deleted successfully.
sv_SE[0]: %s version borttagen.
sv_SE[1]: %s versioner borttagna.

en: %s x %s dimensions
sv_SE: %s x %s dimensioner

en: %s: Basic Details
sv_SE: %s: Grundläggande uppgifter

en: &larr; Newer
sv_SE: &larr; Nyare

en: &lt; Back to %s
sv_SE: &lt; Tillbaka till %s

en: &lt; Back to Home
sv_SE: &lt; Tillbaka till startsidan

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
sv_SE: (<strong>Observera</strong>: du måste skapa sidegenskapen "is_featured" först.)

en: (Deleted Group)
sv_SE: (Borttagen grupp)

en: (Deleted User)
sv_SE: (Borttagen användare)

en: (No Description)
sv_SE: (Ingen beskrivning)

en: (No Name)
sv_SE: (Inget namn)

en: (No Subject)
sv_SE: (Inget ämne)

en: (Optional)
sv_SE: (Frivillig)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
sv_SE: (Separera flera e-postadresser med ett komma)

en: (Unknown author)
sv_SE: (Författare okänd)

en: (Unknown)
sv_SE: (Okänt)

en: (Untitled Page)
sv_SE: (Namnlös sida)

en: (Untitled)
sv_SE: (Namnlös)

en: (User ID: %s)
sv_SE: (användar-ID: %s)

en: * Scroll right to view full results
sv_SE: * Scrolla åt höger för att se fullständigt resultat

en: ** All
sv_SE: ** Alla

en: ** Choose a page type
sv_SE: ** Välj en sidtyp

en: ** Multiple Settings
sv_SE: ** Flera inställningar

en: ** New
sv_SE: ** Ny

en: ** No Filtering
sv_SE: ** Ingen filtrering

en: ** None
sv_SE: ** Ingen

en: ** None Activated
sv_SE: ** Inget aktiverat

en: ** None Selected
sv_SE: ** Inget valt

en: ** None Set
sv_SE: ** Inga inställningar

en: ** Options
sv_SE: ** Inställningar

en: ** Same as website (default)
sv_SE: ** Samma som webbplatsen (förvalt)

en: ** Show All
sv_SE: ** Visa alla

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
sv_SE: *** SVARA INTE PÅ MEDDELANDET NEDAN. ***

en: *** Undetermined country
sv_SE: *** Obestämt land

en: *** Unknown or mixed language
sv_SE: *** Okänt eller blandat språk

en: -- None --
sv_SE: -- Ingen --

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
sv_SE: --- Svara OVANFÖR. Ändra inte denna rad --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
sv_SE: ---------------- Ursprungligt meddelande ----------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
sv_SE: /\-\-\- Svara OVANFÖR\. Ändra inte denna rad \-\-\- \[(.*)\]\-\-\-/i

en: 403 Error
sv_SE: 403 Fel

en: 404 Error
sv_SE: 404 Fel

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to obtain your access keys.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Klicka här</a> för att få dina åtkomstnycklar.

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
sv_SE: <a href="%s">%s</a> har markerats för borttagning.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
sv_SE: <a href="%s">%s</a> har väntande ändringar i behörighetsarv.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
sv_SE: <a href="%s">%s</a> inväntar en flytt in under <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
sv_SE: <a href="%s">%s</a> skickad för behörighetsändringar.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
sv_SE: <a href="%s">%s</a> inskickad för att ändra behörighetsarv till %s.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
sv_SE: <a href="%s">Klicka här</a> om du vill köra detta skript igen.

en: <em>%s</em> Reply | <em>%s</em> Replies
sv_SE[0]: <em>%s</em> Svar
sv_SE[1]: <em>%s</em> Svar

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
sv_SE: <p>Hämtar information från concrete5:s marknadsplats.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
sv_SE: <p>Du har loggat ut ifrån concrete5:s marknadsplats.

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
sv_SE: <p>Du har loggat in på concrete5:s marknadsplats.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
sv_SE: <p>Du måste vara inloggad på concrete5:s marknadsplats för att kunna installera tillägg och teman. Var vänlig och logga in.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
sv_SE: <p>Paketet kunde inte installeras. Ett okänt fel uppstod.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
sv_SE: <p>Paketet kommer nu att laddas ner och installeras.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
sv_SE: <strong>%s Block</strong> i <strong>%s</strong> området.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
sv_SE: <strong>%s</strong>, skickat av %s den %s

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
sv_SE: <strong>Observera:</strong> När avancerade behörigheter väl slagits på, kan de inte stängas av igen.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
sv_SE: <strong>Förfrågan sparad.</strong> Du måste fullfölja arbetsflödet innan denna ändring blir aktiv.

en: <strong>Upload Files</strong> / Click to Choose or Drag &amp; Drop. /
sv_SE: <strong>Ladda upp filer</strong> / Klicka för att välja eller drag &amp; släpp. /

en: A Beautiful Site Deserves a Beautiful Blog
sv_SE: En vacker sida förtjänar en vacker blogg

en: A file exists in place of the proxy directory. Please remove the '%s' file to proceed with the proxy class generation.
sv_SE: En fil existerar i stället för proxy-katalogen. Vänligen ta bort filen '%s' för att fortsätta med generera proxyklassen.

en: A job set with name "%s" was not found
sv_SE: En jobbgrupp med namnet "%s" hittades inte

en: A job with handle "%s" was not found
sv_SE: Ett jobb med handtaget "%s" hittades inte

en: A location has not yet been chosen.
sv_SE: En plats har ännu inte blivit vald.

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
sv_SE: Ett meddelande har skickats till dig från %s genom din profil på %s.

en: A multilingual section page at this location already exists.
sv_SE: En sida för multipla språk existerar redan på denna plats.

en: A new user has registered on your website.
sv_SE: En ny användare har registrerat sig på din webbplats.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
sv_SE: En ny användare har registrerat sig på din webbplats. Kontot måste godkännas före det är aktivt och går att logga in med.

en: A password can be at most %s characters long.
sv_SE: Ett lösenord vara högst %s tecken långt.

en: A password must be at least %s characters long.
sv_SE: Ett lösenord måste vara minst %s tecken långt.

en: A password must be between %s and %s characters long.
sv_SE: Ett lösenord måste innehålla mellan %s och %s tecken långt.

en: A username cannot be more than %s characters long.
sv_SE: Ett användarnamn kan inte vara längre än %s tecken.

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
sv_SE: Ett användarnamn får endast innehålla bokstäver, nummer, punkter (ej i början eller slutet), understryknings-tecken (ej i början eller slutet).

en: A username may only contain letters, numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
sv_SE: Ett användarnamn får endast innehålla bokstäver, nummer, punkter (ej i början eller slutet), understryknings-tecken (ej i början eller slutet).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces (not at the beginning/end), dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
sv_SE: Ett användarnamn får endast innehålla bokstäver, nummer, mellanslag (ej i början eller slutet), punkter (ej i början eller slutet), understryknings-tecken (ej i början eller slutet).

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
sv_SE: Ett användarnamn får endast innehålla bokstäver, nummer, mellanslag, punkter (ej i början eller slutet), understryknings-tecken (ej i början eller slutet).

en: A username must be at least %s characters long.
sv_SE: Ett användarnamn måste vara minst %s tecken långt.

en: A valid handle must contain no punctuation or spaces.
sv_SE: Ett giltigt handtag får inte innehålla några punkter eller mellanslag.

en: AJAX Error.
sv_SE: AJAX-fel.

en: ASP Style Tags Disabled
sv_SE: ASP taggstil avaktiverad

en: About
sv_SE: Om

en: Access
sv_SE: Åtkomst

en: Access Denied
sv_SE: Åtkomst nekad

en: Access Denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: Access to block denied
sv_SE: Åtkomst till blocket nekades

en: Accessibility
sv_SE: Tillgänglighet

en: Account
sv_SE: Konto

en: Accounts expire after
sv_SE: Kontot upphör att gälla efter

en: Action
sv_SE: Aktivitet

en: Action Handle
sv_SE: Åtgärdshandtag

en: Action Name
sv_SE: Aktivitetsnamn

en: Action Required
sv_SE: Åtgärd krävs

en: Action is not available here.
sv_SE: Åtgärd ej tillgänglig här.

en: Action to take
sv_SE: Åtgärd att ta

en: Actions
sv_SE: Aktiviteter

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activate User
sv_SE: Aktivera användare

en: Activate Users
sv_SE: Aktivera användare

en: Activated Users
sv_SE: Aktiverade användare

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Active Captcha
sv_SE: Aktiv Captcha

en: Active Conversation Editor
sv_SE: Aktiv redaktör för konversation

en: Active Library
sv_SE: Aktivt bibliotek

en: Active Users
sv_SE: Aktiva användare

en: Active users updated.
sv_SE: Aktiva användare uppdaterade.

en: Activity
sv_SE: Aktivitet

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add %s
sv_SE: Lägg till %s

en: Add & Change Content
sv_SE: Lägg till & ändra innehåll

en: Add Access Entity
sv_SE: Lägg till åtkomstenhet

en: Add Action
sv_SE: Lägg till aktivitet

en: Add Attribute
sv_SE: Lägg till egenskap

en: Add Attributes to Set
sv_SE: Lägg till egenskap till grupp

en: Add Block
sv_SE: Lägg till block

en: Add Blocks
sv_SE: Lägg till block

en: Add Category
sv_SE: Lägg till kategori

en: Add Column Left
sv_SE: Lägg till kolumn till vänster

en: Add Column Right
sv_SE: Lägg till kolumn till höger

en: Add Content
sv_SE: Lägg till innehåll

en: Add Content Section
sv_SE: Lägg till innehållssektion

en: Add Content to The Page
sv_SE: Lägg till innehåll på sidan

en: Add Control Set
sv_SE: Lägg till kontrollgrupp

en: Add Entry
sv_SE: Lägg till inlägg

en: Add External Link
sv_SE: Lägg till extern länk

en: Add Feed
sv_SE: Lägg till flöde

en: Add File Set
sv_SE: Lägg till filgrupp

en: Add Files
sv_SE: Lägg till filer

en: Add Form Control
sv_SE: Lägg till formulärkontroll

en: Add From Computer
sv_SE: Lägg till från datorn

en: Add From Incoming
sv_SE: Lägg till från inkommande

en: Add Functionality
sv_SE: Lägg till funktionalitet

en: Add Group
sv_SE: Lägg till grupp

en: Add Group Combination
sv_SE: Lägg till gruppkombination

en: Add Group Set
sv_SE: Lägg till gruppuppsättning

en: Add Groups
sv_SE: Lägg till grupper

en: Add Head
sv_SE: Lägg till sidhuvud

en: Add Incoming
sv_SE: Lägg till inkommande

en: Add Job Set
sv_SE: Lägg till jobbgrupp

en: Add Layout
sv_SE: Lägg till layout

en: Add Link
sv_SE: Lägg till länk

en: Add Location
sv_SE: Lägg till plats

en: Add Message
sv_SE: Lägg till meddelande

en: Add Message Label
sv_SE: Lägg till meddelande-etikett

en: Add Mode Active
sv_SE: Läge för att lägga till innehåll är aktivt

en: Add Option
sv_SE: Lägg till alternativ

en: Add Page
sv_SE: Lägg till sida

en: Add Page Template
sv_SE: Lägg till sidmall

en: Add Page Type
sv_SE: Lägg till sidtyp

en: Add Pages and Navigate Your Site
sv_SE: Lägg till sidor och navigera på din webbplats

en: Add Panel
sv_SE: Lägg till panel

en: Add Points
sv_SE: Lägg till poäng

en: Add Question
sv_SE: Lägg till fråga

en: Add Remote Files
sv_SE: Lägg till externa filer

en: Add Row Above
sv_SE: Lägg till rad ovanför

en: Add Row Below
sv_SE: Lägg till rad nedanför

en: Add Service
sv_SE: Lägg till tjänst

en: Add Set
sv_SE: Lägg till grupp

en: Add Single Page
sv_SE: Lägg till specialsida

en: Add Source
sv_SE: Lägg till källa

en: Add Stack
sv_SE: Lägg till stack

en: Add Template
sv_SE: Lägg till mall

en: Add To Existing Permissions
sv_SE: Lägg till existerande behörigheter

en: Add Topic
sv_SE: Lägg till ämne

en: Add Topic Tree
sv_SE: Lägg till ämnesträd

en: Add Type
sv_SE: Lägg till typ

en: Add URL
sv_SE: Lägg till URL

en: Add User
sv_SE: Lägg till användare

en: Add Word
sv_SE: Lägg till ord

en: Add Workflow
sv_SE: Lägg till arbetsflöde

en: Add a Locale
sv_SE: Lägg till språk

en: Add a new page to your site, or quickly jump around your sitemap.
sv_SE: Lägg till en ny sida till din webbplats, eller hoppa snabbt runt på din sajtkarta.

en: Add a page
sv_SE: Lägg till en sida

en: Add a search box to your site.
sv_SE: Lägg till ett sökfält på din sida.

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
sv_SE: Lägg till och hantera användarkonton och grupper på din webbplats.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
sv_SE: Lägg till vilken HTML eller Javascript-kod du än behöver för statistikspårning på varje sida av din webbplats, och välja om koden ska stå i sidans sidhuvud eller sidfot. Det är här du kan lägga in din kod från Google Analytics.

en: Add from Incoming Directory
sv_SE: Lägg till från katalogen incoming

en: Add from Remote URL
sv_SE: Lägg till från extern URL

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
sv_SE: Lägga till enskilda bilder som valts från filhanteraren eller välja en befintlig filgrupp. Inställningar för uppspelning låter dig visa bilder i ordning eller slumpmässigt. concrete5 kommer att visa bilderna som ett animerat bildspel.

en: Add page templates to your site.
sv_SE: Lägg till sidmall till din webbplats.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
sv_SE: Lägg till frågor och ange om oregistrerade användare kan få lämna svar. Ange varje svar som en egen alternativ under Lägg till nytt val. Svaren kan ses genom att besöka Kontrollpanelen> Rapporter > Undersökningar.

en: Add social links <a href="%s">in the dashboard</a>
sv_SE: Lägg till sociala länkar <a href="%s">i kontrollpanelen</a>

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
sv_SE: Lägg till textinnehåll och formatera den med WYSIWYG-editorn. Skapa länkar till sidor, filer och andra tillgångar på din webbplats med hjälp av de övre verktygsfältet till concrete5.

en: Add the users below to Group(s)
sv_SE: Lägg till användarna nedan till grupp(er)

en: Add to Group
sv_SE: Lägg till i grupp

en: Add uploaded files to a set?
sv_SE: Lägg uppladdade filer i en grupp?

en: Add-On Compatibility
sv_SE: Tilläggs-kompatibilitet

en: Add-On Updates
sv_SE: Tilläggsuppdateringar

en: Add-On updates are available!
sv_SE: Det finns uppdateringar till dina tillägg!

en: Add-Ons
sv_SE: Tillägg

en: Add/Remove Sets
sv_SE: Lägg till/Ta bort grupper

en: Added
sv_SE: Tillagd

en: Added Between
sv_SE: Tillagd mellan

en: Added On
sv_SE: Tillagd den

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
sv_SE: Tillagd av <strong>%s<strong> den %s

en: Added to Page
sv_SE: Tillagd på sida

en: Adding admin user.
sv_SE: Lägger till admin-användare.

en: Adding block types.
sv_SE: Lägger till blocktyper.

en: Adding gathering data sources.
sv_SE: Lägger till källor för insamlingsdata.

en: Adding image editor functionality.
sv_SE: Lägger till funktionalitet för bildredigering.

en: Adding new posts is disabled for this conversation.
sv_SE: Att lägga till nya inlägg är inaktiverat i denna konversation.

en: Adding pages and content.
sv_SE: Lägger till sidor och innehåll.

en: Adding themes.
sv_SE: Lägger till teman.

en: Additional Attributes
sv_SE: Ytterligare egenskaper

en: Address 1
sv_SE: Adress 1

en: Address 2
sv_SE: Adress 2

en: Address Options
sv_SE: Inställningar för adress

en: Adds a front-end language switcher to your website.
sv_SE: Lägger till en front-end språkväljare till din webbplats.

en: Adds a thin hairline horizontal divider to the page.
sv_SE: Lägger till en hårfin horisontell avdelare på sidan.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
sv_SE: Lägger till bilder och aktiveringsegenskaper från biblioteket på sidor.

en: Administrator Information
sv_SE: Administratorinformation

en: Advanced
sv_SE: Avancerad

en: Advanced Block Settings
sv_SE: Avancerade blockinställningar

en: Advanced Permissions
sv_SE: Avancerade behörigheter

en: Advanced Search
sv_SE: Avancerad sökning

en: Advanced block settings saved successfully.
sv_SE: Avancerade inställningar för block sparade.

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
sv_SE: Avancerade behörigheter är avaktiverade. Aktivera dom nedan.

en: Advanced permissions are turned on.
sv_SE: Avancerade behörigheter är aktiverade.

en: Advanced permissions enabled.
sv_SE: Avancerade behörigheter aktiverade

en: Advanced settings for web developers.
sv_SE: Avancerade inställningar för webbutvecklare.

en: After Today
sv_SE: Efter idag

en: Alias deleted.
sv_SE: Alias borttaget.

en: Align text to the left
sv_SE: Justera fil till vänster

en: Align text to the right
sv_SE: Justera text till höger

en: Alignment
sv_SE: Justering

en: All
sv_SE: Alla

en: All Attributes
sv_SE: Alla egenskaper

en: All Available Countries
sv_SE: Alla tillgängliga länder

en: All Block Types
sv_SE: Alla blocktyper

en: All Channels
sv_SE: Alla kanaler

en: All Day
sv_SE: Hela dan

en: All File Types
sv_SE: Alla filtyper

en: All Groups
sv_SE: Alla grupper

en: All Items
sv_SE: Alla objekt

en: All Levels
sv_SE: Alla nivåer

en: All Page Types
sv_SE: Alla sidtyper

en: All Pages
sv_SE: Alla sidor

en: All Themes
sv_SE: Alla teman

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
sv_SE: Alla block installerade på din webbplats listas här. Anpassade block som du har utvecklat visas under inväntar installation, tills du installerar dem. Klicka på ett block för att hitta information om användning och för att uppdatera ett blocks databastabeller.

en: All documents and images.
sv_SE: Alla dokument och bilder.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
sv_SE: Alla sidor har blivit bearbetade, startar om från början nästa körning.

en: All running jobs have been reset.
sv_SE: Alla aktiva jobb har återställts.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
sv_SE: Alla versioner av filen kommer att flyttas till vald plats.

en: Allow External Links
sv_SE: Tillåt externa länkar

en: Allow automatic registration
sv_SE: Tillåt automatisk registrering

en: Allow multiple options to be chosen.
sv_SE: Tillåt att flera alternativ väljs.

en: Allow users to add to this list.
sv_SE: Tillåt användare att lägga till i denna lista.

en: Allow visitors to signup as site members?
sv_SE: Tillåt besökare att registrera sig som medlemmar?

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
sv_SE: Tillåter dina användare att ange sin tidszon. Denna inställning är redigerbar i användarens profil och på kontrollpanelens användarsektion.

en: Allowed File Extensions (Comma separated, no periods).
sv_SE: Tillåtna filändelser (kommaseparerat, inga punkter).

en: Allowed File Types
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: Allowed Page Templates
sv_SE: Tillåtna sidomallar

en: Allowed file types saved.
sv_SE: Tillåtna filtyper sparade.

en: Allows other blocks like the topic list block to pass search criteria to this page list block.
sv_SE: Tillåter andra block så som ämnesblocket att skicka sökkriterier till detta sidlistningsblock.

en: Allows users to add social icons to their website
sv_SE: Tillåter användare att lägga till sociala ikoner på deras webbplats.

en: Allows users to share this page with social networks.
sv_SE: Tillåter användare att dela denna sida med sociala nätverk.

en: Alphabetical
sv_SE: Alfabetisk

en: Alphabetical order
sv_SE: Alfabetisk ordning

en: Already Installed
sv_SE: Redan installerade

en: Already Started.
sv_SE: Redan startat.

en: Alt. Text
sv_SE: Alt. text

en: Always publish below a certain page.
sv_SE: Publicera alltid under en speciell sida.

en: An attribute with the handle %s already exists.
sv_SE: En egenskap med handtaget %s finns redan.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
sv_SE: Ett e-postmeddelande har sänts till din e-postadress. Klicka på länken i brevet för att bekräfta din e-postadress.

en: An error occured while deleting this item:
sv_SE: Ett fel uppstod vid borttagning av detta objekt:

en: An error occured while saving.
sv_SE: Ett fel uppstod under sparandet.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
sv_SE: Ett fel uppstod vid kopieringen.

en: An error occurred while attempting to determine file permissions.
sv_SE: Ett fel uppstod vid försök att bestämma filrättigheter.

en: An error occurred while downloading the package.
sv_SE: Ett fel ägde rum när paketet laddades ned.

en: An error occurred while processing this request.
sv_SE: Ett fel uppstod under bearbetningen av denna åtgärd.

en: An error occurred while trying to create the account.
sv_SE: Ett fel uppstod när kontot skulle skapas.

en: An error occurred while trying to install the package.
sv_SE: Ett fel ägde rum när paketet skulle installeras.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
sv_SE: Ett fel ägde rum när paketet packades upp med unzip.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
sv_SE: Ett oväntat fel uppstod när din webbplats skulle ansluta till marknadsplatsen.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
sv_SE: Ett oväntat fel uppstod vid sökningen efter den efterfrågade filen

en: An unexpected error occurred.
sv_SE: Ett oväntat fel uppstod.

en: An unknown error occurred while trying to find the thumbnails!
sv_SE: Ett okänt fel uppstod när miniatyrbilderna eftersöktes!

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
sv_SE: Ett okänt fel inträffade när filen överfördes. Var vänlig och kontrollera att filuppladdning är aktiverad, samt att filen inte är större än varken variabeln post_max_size eller variabeln upload_max_filesize.
    
    Filuppladdning: %s
    Storleksgräns enligt upload_max_filesize: %s
    Storleksgräns enligt post_max_size: %s

en: An unspecified error has occurred.
sv_SE: Ett ospecificerat fel har inträffat.

en: An unspecified error occurred.
sv_SE: Ett ospecificerat fel inträffade.

en: Anchor
sv_SE: Ankare

en: And much more!
sv_SE: Och mycket mer!

en: Anonymous
sv_SE: Anonym

en: Another Blog Post
sv_SE: Ytterligare ett blogginlägg

en: Another Page
sv_SE: Annan sida

en: Answer Options
sv_SE: Svarsalternativ

en: Answer Type
sv_SE: Svarstyp

en: Anti-spam settings saved.
sv_SE: Inställningar för anti-spam har sparats.

en: Antispam libraries
sv_SE: Anti-spam-bibliotek

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
sv_SE: All HTML som du klistrat in här kommer automatiskt att infogas underst eller överst på alla sidor av din webbplats.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in Composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in Composer.
sv_SE: Alla egenskaper eller blockområden du har markerat som redigerbara i Composer för denna sidtyp finns här. Lägg till block som förval på din sidtyp. När du har lagt blocket, klicka på det och välj alternativet för att göra det tillgängligt i Composer.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
sv_SE: Alla e-mailadresser i denna ruta kommer att underrättas när spam har upptäckts.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
sv_SE: Alla valda användare eller grupper kommer att tas bort från behörigheterna på de valda sidorna.

en: Anyone may view the website.
sv_SE: Vem som helst kan se webbplatsen.

en: Anything that isn't specific to this page happens here. Manage users, files, reporting data, and site-wide settings.
sv_SE: Allt som inte är specifikt för denna sida händer här. Hantera användare, filer, rapportdata och webbplatsövergripande inställningar.

en: App Secret
sv_SE: APP Hemlighet

en: Application
sv_SE: Program

en: Application specific database entities were refreshed.
sv_SE: Applikationsspecifika databasenheter har uppdaterats.

en: Apply Downloaded Update
sv_SE: Applicera hämtat uppdatering

en: Apply a sepia tone
sv_SE: Lägg på sepia färgton

en: Apply this design to just this page, or your entire site?
sv_SE: Använd denna design endast för denna sidan, eller för hela din webbplats?

en: Apply this theme to every page on your site?
sv_SE: Använd detta tema på samtliga sidor på din webbplats?

en: Approve
sv_SE: Godkänn

en: Approve Changes
sv_SE: Godkänn ändringar

en: Approve Delete
sv_SE: Godkänn borttag

en: Approve Move
sv_SE: Godkänn flytt

en: Approve Page
sv_SE: Godkänn sida

en: Approve Version
sv_SE: Godkänn version

en: Approve request saved. You must complete the approval workflow before these changes are publicly accessible.
sv_SE: Förfrågan om godkännande sparad. Du måste fullfölja arbetsflödet för godkännande innan dessa ändringar är tillgängliga för allmänheten.

en: Approved
sv_SE: Godkänd

en: Approved Version
sv_SE: Godkänd version

en: Approved by
sv_SE: Godkänd av

en: Approved by %s
sv_SE: Godkänd av %s

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Arctic
sv_SE: Arktis

en: Are you sure you want to copy the following files?
sv_SE: Är du säker på att du vill kopiera följande filer?

en: Are you sure you want to delete the following files?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort följande filer?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort följande sidor?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla dessa anpassade stilar?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta formulär samt formulärsvaren?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera detta formulärsvar?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta inlägg?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta layoutförval?

en: Are you sure you want to delete this question?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna fråga?

en: Are you sure you want to delete this tile?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna platta?

en: Are you sure you want to delete this word?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta ord?

en: Are you sure you want to flag this message as spam?
sv_SE: Är du säker på att du vill flagga detta meddelande som spam?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna filgrupp för alltid?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna grupp permanent?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna användare permanent?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla dessa anpassade stilar?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna egenskap?

en: Are you sure you want to remove this node? It will not remove any resources from the system but it will remove all subcategories and their catalog resource references.
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna nod? Inga resurser kommer att tas bort från systemet men det kommer att ta bort alla underkategorier och deras referenskatalog.

en: Are you sure you want to remove this value?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta värde?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta arbetsflöde?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this conversation? You will no longer receive email updates when new messages are posted.
sv_SE: Är du säker på att du vill avsluta prenumerationen på denna konversation? Du kommer inte att få e-postuppdateringar när nya meddelanden postats.

en: Are you sure you wish to delete this page?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort denna sida?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
sv_SE: Är du säker på att du vill aktivera följande användare?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
sv_SE: Är du säker på att du vill avaktivera följande användare?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort följande användare?

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Are you sure? This action cannot be undone.
sv_SE: Är du säker? Denna åtgärd går ej att ångra.

en: Are you sure? This will remove all translations from all languages, in the database and in your site PO files. This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker? Detta kommer ta bort alla översättningar från alla språk, i databasen och i PO-filerna. Detta går inte att ångra.

en: Area Layout
sv_SE: Omårdeslayout

en: Area Permissions
sv_SE: Behörigheter för områden

en: Area layout preset saved successfully.
sv_SE: Förval för layout på området sparades.

en: Area layout preset updated successfully.
sv_SE: Förval för layout på området uppdaterades.

[ctx: AreaName]
en: Main
sv_SE: Huvudblock

[ctx: AreaName]
en: Page Footer
sv_SE: Sidfot

[ctx: AreaName]
en: Page Header
sv_SE: Sidhuvud

[ctx: AreaName]
en: Primary
sv_SE: Primär

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
sv_SE: Sekundär 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
sv_SE: Sekundär 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
sv_SE: Sekundär 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
sv_SE: Sekundär 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
sv_SE: Sekundär 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
sv_SE: Sidofält

[ctx: AreaName]
en: Sidebar Footer
sv_SE: Sidfot med sidfält

en: Areas
sv_SE: Områden

en: Arrows
sv_SE: Pilar

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Ask User For
sv_SE: Fråga användare om

en: Assign
sv_SE: Tilldela

en: Assign Community Points
sv_SE: Tilldela community-poäng

en: Assign Permissions
sv_SE: Tilldela behörigheter

en: Assign Points
sv_SE: Tilldela poäng

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
sv_SE: Tilldelad till <strong>%s</strong>.

en: At a loss? Try searching here. You can find anything from pages in your site to settings and how-to documentation.
sv_SE: Har du tappat bort dig? Försök att söka här. Du kan hitta allt från sidor på din webbplats till inställningar och dokumentation på hur man gör.

en: At least one job must be provided
sv_SE: Åtminstånne ett jobb måste tillhandalhållas

en: At the level below
sv_SE: På nivån under

en: Atlantic Ocean
sv_SE: Atlanten

en: Attach Files
sv_SE: Bifoga filer

en: Attach Workflow to this Permission
sv_SE: Koppla arbetsflöde till denna behörighet?

en: Attach a %s account
sv_SE: Anslut ett %s konto

en: Attach a community account
sv_SE: Anslut ett community-konto

en: Attach a concrete5.org account
sv_SE: Anslut ett concrete5.org-konto

en: Attachment Settings
sv_SE: Inställningar för bilagor

en: Attachment limit reached
sv_SE: Gräns för antal bilagor nådd

en: Attempt to use visitor's locale based on their browser information.
sv_SE: Försök att använda besökarens språk baserat på webbläsarinformationen.

en: Attribute Categories
sv_SE: Egenskapskategorier

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
sv_SE: Egenskapskategorier används för att gruppera olika typer av grupper.

en: Attribute Type Associations
sv_SE: Kopplingar för egenskapstyp

en: Attribute Type Associations saved.
sv_SE: Kopplingar för egenskapstyp sparade.

en: Attribute Type added.
sv_SE: Egenskapstyp tillagt

en: Attribute categories
sv_SE: Egenskapskategorier

en: Attribute cleared successfully.
sv_SE: Egenskap rensad.

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
sv_SE: Egenskapshandtag får endast innehålla bokstäver, siffror samt understreck.

en: Attribute keys
sv_SE: Egenskapsnycklar

en: Attribute saved successfully.
sv_SE: Egenskap sparad.

en: Attribute set added.
sv_SE: Egenskapsgrupp tillagd.

en: Attribute set deleted.
sv_SE: Egenskapsgruppen borttagen.

en: Attribute set updated.
sv_SE: Egenskapsgruppen uppdaterad.

en: Attribute sets
sv_SE: Egenskapsgrupper

en: Attribute types
sv_SE: Egenskapstyper

[ctx: AttributeKeyName]
en: Blog Entry Topics
sv_SE: Ämnen för blogginlägg

[ctx: AttributeKeyName]
en: Client
sv_SE: Klient

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
sv_SE: Ikon för kontrollpanelen

[ctx: AttributeKeyName]
en: Department
sv_SE: Avdelning

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
sv_SE: Varaktighet

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
sv_SE: Exkludera från navigering

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
sv_SE: Exkludera från sidlista

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
sv_SE: Utelämna från sökindex

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
sv_SE: Utelämna från sitemap.xml

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude Sub-Pages From Nav
sv_SE: Exkludera undersidor från navigering

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
sv_SE: Extra innehåll i HTTP-huvud

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
sv_SE: Höjd

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
sv_SE: Jag vill kunna ta emot privata meddelanden.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Featured
sv_SE: Är utvald

[ctx: AttributeKeyName]
en: Location
sv_SE: Plats

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
sv_SE: Metabeskrivning

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
sv_SE: Meta-keywords

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
sv_SE: Meta-titel

[ctx: AttributeKeyName]
en: Personal Links
sv_SE: Personliga länkar

[ctx: AttributeKeyName]
en: Project Topics
sv_SE: Projektämnen

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
sv_SE: Skicka mig e-postmeddelanden när jag får ett privat meddelanden.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Skills
sv_SE: Färdigheter

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
sv_SE: Taggar

[ctx: AttributeKeyName]
en: Task
sv_SE: Uppdrag

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyrbild

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
sv_SE: Bredd

[ctx: AttributeSetName]
en: Blog
sv_SE: Blogg

[ctx: AttributeSetName]
en: Jobs
sv_SE: Jobb

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
sv_SE: Navigering och indexering

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
sv_SE: Adress

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
sv_SE: Kryssruta

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
sv_SE: Tidpunkt

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
sv_SE: Bild/Fil

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
sv_SE: Nummer

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
sv_SE: Betyg

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
sv_SE: Välj

[ctx: AttributeTypeName]
en: Social Links
sv_SE: Sociala länkar

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
sv_SE: Textarea

[ctx: AttributeTypeName]
en: Topics
sv_SE: Ämnen

en: Attributes
sv_SE: Egenskaper

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
sv_SE: Egenskaper är tillgängliga för sidor (aka samlingar), användare och filer. Om du vill lägga till ett nytt attribut till någon av dessa föremål, börja här.

en: Attributes cleared successfully.
sv_SE: Egenskaper rensade.

en: Attributes set here will automatically be applied to new pages of that type.
sv_SE: Egenskaper satta här kommer automatiskt att tilldelas nya sidor av denna typ.

en: Attributes to Display in Composer
sv_SE: Egenskaper att visa i Composer

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Authentication Types
sv_SE: Autentisering-typer

en: Authentication type with handle %s already exists!
sv_SE: Autentiserings-typ med handtaget %s finns redan!

en: Author
sv_SE: Författare

[ctx: Authored]
en: By %s
sv_SE: Av %s

[ctx: Authored]
en: by %s
sv_SE: av %s

en: Auto-Nav
sv_SE: Auto-navigering

en: Automate this Job
sv_SE: Automatisera detta jobb

en: Automated Groups aren't assigned by administrators. They are checked against code at certain times that determines whether users should enter them.
sv_SE: Automatiserade grupper kontrolleras inte av administratörer. De kontrolleras mot kod vid särskilda tidpunkter för att avgöra om en användare ska ingå i en grupp.

en: Automated Jobs
sv_SE: Automatiserade jobb

en: Automatic
sv_SE: Automatisk

en: Automatically Banned IP Addresses
sv_SE: Automatiskt blockerade IP-adresser

en: Automatically add users to groups and assign badges.
sv_SE: Lägg automatiskt in användare i grupper och tilldela märken.

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
sv_SE: Installera tillägg och teman automatiskt med ett klick.

en: Automatically remove users from this group
sv_SE: Ta automatiskt bort användare från gruppen

en: Automatically remove users from this group.
sv_SE: Ta automatiskt bort användare från gruppen.

en: Automation
sv_SE: Automatisering

en: Automation Instructions
sv_SE: Instruktioner för automation

en: Available Countries
sv_SE: Tillgängliga länder

en: Available Job Sets
sv_SE: Tillgängliga jobbgrupper

en: Available Jobs
sv_SE: Tillgängliga jobb

en: Available Update for Download
sv_SE: Tillgänglig uppdatering för nedladdning

en: Avatar saved successfully.
sv_SE: Avatar sparad.

en: Awaiting Installation
sv_SE: Inväntar installationen

en: Awarded %s
sv_SE: Tilldelat %s

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Back Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Back to Account
sv_SE: Tillbaka till konto

en: Back to Add Functionality
sv_SE: Tillbaka till lägg till funktionalitet

en: Back to Block Types
sv_SE: Tillbaka till blocktyper

en: Back to Global Areas
sv_SE: Tillbaka till globala områden

en: Back to Home
sv_SE: Återgå till startsidan

en: Back to List
sv_SE: Tillbaka till listan

en: Back to Message
sv_SE: Tillbaka till meddelande

en: Back to Messages
sv_SE: Tillbaka till meddelanden

en: Back to Page Types
sv_SE: Tillbaka till sidtyper

en: Back to Profile
sv_SE: Tillbaka till profil

en: Back to Sitemap
sv_SE: Återgå till sajtkartan

en: Back to Stacks
sv_SE: Tillbaka till stackar

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Background Color and Image
sv_SE: Bakgrundsfärg och bild

en: Background Image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: Backup & Restore
sv_SE: Säkerhetskopiera & Återställ

en: Backup Database
sv_SE: Säkerhetskopiera din databas

en: Backup or restore your website.
sv_SE: Säkerhetskopiera eller återställ din webbplats.

en: Bad token
sv_SE: Dålig nyckel

en: Badge | Badges
sv_SE[0]: Märke
sv_SE[1]: Märken

en: Badge Associated
sv_SE: Märkesassocierat

en: Badge Description
sv_SE: Märkesbeskrivning

en: Badges
sv_SE: Märken

en: Badges are publicly viewable in user profiles, and display pictures and a custom description. Badges can be automatically assigned or given out by administrators.
sv_SE: Märkens syns offentligt i användarprofiler, och visar bilder och anpassade beskrivningar. Märken kan tilldelas automatiskt eller utdelas av administratörer.

en: Ban IP For
sv_SE: Blockera IP i

en: Banned Words
sv_SE: Förbjudna ord

en: Banned word already initialized.
sv_SE: Förbjudna ord redan initierat.

en: Banned words detected.
sv_SE: Förbjudna ord upptäckta.

en: Base Font Size
sv_SE: Bas för fontstorlek

en: Basic Details
sv_SE: Grundläggande uppgifter

en: Basic Information
sv_SE: Grundläggande information

en: Basic Properties
sv_SE: Grundläggande egenskaper

en: Basic Workflow
sv_SE: Enkelt arbetsflöde

en: Basic information about your website.
sv_SE: Grundläggande information om din webbplats.

en: Basics
sv_SE: Grundläggande inställningar

en: Before Today
sv_SE: Före idag

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
sv_SE: Innan du kan ta bort denna sida, måste du ta bort alla dess undersidor.

en: Begin Auto Nav
sv_SE: Börja Auto Nav

en: Beginner
sv_SE: Nybörjare

en: Beginning Installation
sv_SE: Påbörjar installation

en: Beneath Another Page
sv_SE: Nedanför en annan sida

en: Beneath a particular page
sv_SE: Under en viss sida

en: Beneath another page
sv_SE: Under en annan sida

en: Beneath this Page
sv_SE: Nedanför denna sida

en: Beneath this page
sv_SE: Under denna sida

en: Between
sv_SE: Mellan

en: Bio/Quote
sv_SE: Biografi/Citat

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
sv_SE: Svartlistning: alla områden förutom de som är angivna här indexeras.

en: Blank
sv_SE: Tom

en: Blank Page
sv_SE: Blank sida

en: Bleeding Edge/Developer
sv_SE: Bleeding Edge/Utvecklare

en: Block & Stack Permissions
sv_SE: Behörigheter för Block & Stackar

en: Block Container Class
sv_SE: Blockera container klass

en: Block Deleted
sv_SE: Block borttaget

en: Block ID or Page ID not sent
sv_SE: Block ID eller Page ID inte skickat

en: Block Name
sv_SE: Blocknamn

en: Block Permissions
sv_SE: Behörigheter för block

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
sv_SE: Blocktyp uppdaterad. Eventuella förändringar av databasschemat har tillämpats.

en: Block Types
sv_SE: Blocktyper

en: Block caching is currently disabled globally. These settings won't take affect until block caching is turned on. You can turn these settings on from the <a href="%s">Cache and Speed Settings</a> page in the Dashboard.
sv_SE: Block-cache är för närvarande avstängt globalt. Dessa inställningar kommer inte att börja gäller förrän block-cache är påslaget. Du kan slå på dessa inställningar från <a href="%s">Cache och hastighetsinställningar</a> på kontrollpanelen.

en: Block type installed successfully.
sv_SE: Block-typ installerad.

en: Block types
sv_SE: Blocktyper

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
sv_SE: Blockera användare på specifika IP-adresser från att logga in på din webbplats. Blockerade användare kan fortfarande se sidor som är synliga för gäster.

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Basic
sv_SE: Grundläggande

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Forms
sv_SE: Formulär

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Navigation
sv_SE: Navigering

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Social Networking
sv_SE: Socialt nätverkande

en: Blocks
sv_SE: Block

en: Blocks arranged successfully.
sv_SE: Block arrangerade.

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Blog Entry
sv_SE: Blogginlägg

en: Blur
sv_SE: Oskärpa

en: Body
sv_SE: Innehåll

en: Bold
sv_SE: Fet

en: Bookmark Icons
sv_SE: Bokmärkesikoner

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
sv_SE: Bokmärkesikon och ikon för mobila enheter.

en: Border
sv_SE: Ram

en: Borders
sv_SE: Ramar

en: Both Date and Time
sv_SE: både datum och tid

en: Bottom
sv_SE: Botten

en: Broken package (handle %s).
sv_SE: Trasigt paket (handtag %s).

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
sv_SE: Bläddra igenom vår marknadsplats efter tillägg för att bygga ut din webbplats!

en: Build simple forms and surveys.
sv_SE: Bygg enkla formulär och undersökningar.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> CMS.
sv_SE: Byggt med <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> CMS.

en: Bulk SEO Updater
sv_SE: Uppdatera SEO i bulk

en: Bullets
sv_SE: Bomber

en: Button Text
sv_SE: Knapptext

en: By Area of Site (Hierarchy)
sv_SE: Genom plats i webbplatsens hierarki

en: By Page Type
sv_SE: Efter sidtyp

en: By Parent Page
sv_SE: Efter överordnad sida

en: By default, site name is displayed in the browser title bar. It is also the default name for your project on concrete5.org
sv_SE: Som standard visas webbplatsens namn i webbläsarens övre list. Det är även det förvalda namnet för ditt projekt på concrete5.org

en: CAPTCHA required
sv_SE: CAPTCHA måste anges

en: CSS and JavaScript Cache
sv_SE: CSS och JavaScript Cache

en: Cache & Speed Settings
sv_SE: Cache & Prestanda

en: Cache Status
sv_SE: Cachstatus

en: Cache block output even for logged in users.
sv_SE: Cache blockresultat även för inloggade användare.

en: Cache block output on HTTP POST.
sv_SE: Cache blockresultat på HTTP POST.

en: Cache block output.
sv_SE: Cache blockresultat.

en: Cache for how long (in seconds)?
sv_SE: Cache för hur länge (i sekunder)?

en: Cache for how long?
sv_SE: Cacha under hur lång tid?

en: Cache settings saved.
sv_SE: Inställningar för cachning sparade.

en: Cache this page.
sv_SE: Lagra denna sida i cachen.

en: Cached files removed.
sv_SE: Tog bort cachande filer.

en: Caches the output of customized theme stylesheets for faster loading. Turn off if you are editing LESS files in your theme directly.
sv_SE: Cachar resultatet av teman med anpassade stilmallar för snabbare laddning. Stäng av om du redigerar LESS-filer i din temakatalog.

en: Can't Install!
sv_SE: Kan inte installera!

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cannot open file %s
sv_SE: Kan inte öppna fil %s

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
sv_SE: Kan inte hämta data från concrete5:s marknadsplats.

en: Canonical
sv_SE: Kanonisk

en: Canonical URL
sv_SE: Kanonisk URL

en: Canonical URLs
sv_SE: Kanoniska URL:er

en: Captcha Code
sv_SE: Captcha-kod

en: Captcha Settings
sv_SE: Inställningar för Captcha

en: Captcha Setup
sv_SE: CAPTCHA

en: Captcha libraries
sv_SE: Captcha-bibliotek.

en: Captcha settings saved.
sv_SE: CAPTCHA-inställningar sparade.

en: Careers
sv_SE: Karriärer

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
sv_SE: Kategorisera filegenskaper i grupper för att ge större organisatoriskt sammanhang till editorer och förbättra användarvänligheten.

en: Category Name
sv_SE: Kategorinamn

en: Center
sv_SE: Centrera

en: Center text
sv_SE: Centrera text

en: Certain add-ons require a secure SSL URL. Enter that URL here.
sv_SE: Vissa tillägg kräver en säker SSL URL. Skriv in den URL här.

en: Change
sv_SE: Byt

en: Change Font Family
sv_SE: Ändra fontfamilj

en: Change Font Size
sv_SE: Ändra fontstorlek

en: Change Inheritance
sv_SE: Ändra släktskap

en: Change Page Order
sv_SE: Ändra sidordning

en: Change Password
sv_SE: Ändra lösenord

en: Change Permissions
sv_SE: Ändra behörigheter

en: Change Settings
sv_SE: Ändra inställningar

en: Change login behaviors and setup public profiles.
sv_SE: Ändra loginförfarande och ställ in offentliga profiler.

en: Change password and sign in
sv_SE: Byt lösenord och logga in

en: Change the general look and options like SEO and permissions. Delete the page or roll versions back from here as well.
sv_SE: Ändra det genomgående utseendet och alternativ så som SEO och behörigheter. Här går även att ta bort sidan och återgå till tidigare versioner.

en: Change the picture attached to my posts.
sv_SE: Ändra bilden som visas med mina inlägg.

en: Changing page types of existing pages could result in unexpected behavior.
sv_SE: Att byta sidtyp på existerande sidor kan få oväntade resultat.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
sv_SE: Ändring av denna inställning kommer att påverka sidan omedelbart. Är du säker?

en: Channel
sv_SE: Kanal

en: Check Automated Groups
sv_SE: Kontrollera automatiserade grupper

en: Check For Updates
sv_SE: Sök efter uppdateringar

en: Check Group
sv_SE: Kontrollera grupp

en: Check Page Permissions
sv_SE: Kontrollera sidbehörigheter

en: Check out this article on %s:
    
    %s
    %s
sv_SE: Kolla på denna artikeln på %s:
    
    %s
    %s

en: Check the box labeled "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".
sv_SE: Kryssa i boxen märkt "Tillåt denna applikation att användas för att logga in med Twitter".

en: Check this checkbox to remove index.php from your URLs. You will be given code to place in a file named .htaccess in your web root. Concrete5 will try and place this code in the file for you.
sv_SE: Kryssa i denna kryssruta för att ta bort index.php från dina URL:er. Du kommer att få kod att placera i en fil som heter .htaccess i roten på din webbplats. Concrete5 kommer försöka placera denna kod här åt dig.

en: Checkbox List
sv_SE: Lista med kryssrutor

en: Checkbox Options
sv_SE: Inställningar för kryssruta

en: Checking for updates.
sv_SE: Letar efter uppdateringar.

en: Checking...
sv_SE: Kontrollerar...

en: Child Pages
sv_SE: Undersidor

en: Choose
sv_SE: Välj

en: Choose Badge Image
sv_SE: Välj märkesbild

en: Choose Columns
sv_SE: Välj kolumner

en: Choose Country
sv_SE: Välj land

en: Choose Field
sv_SE: Välj fält

en: Choose File
sv_SE: Välj fil

en: Choose File Storage Location
sv_SE: Välj lagringsplats för filer

en: Choose Font
sv_SE: Välj font

en: Choose Groups to Move
sv_SE: Välj grupper att flytta

en: Choose Icon
sv_SE: Välj ikon

en: Choose Image
sv_SE: Välj bild

en: Choose Image On-State
sv_SE: Välj aktiveringsegenskap för bild

en: Choose Language
sv_SE: Välj språk

en: Choose Location
sv_SE: Välj plats.

en: Choose New File
sv_SE: Välj ny fil

en: Choose New Page Parent
sv_SE: Välj en ny överordnad sida

en: Choose New Parent Location
sv_SE: Välj ny överordnad plats

en: Choose Page
sv_SE: Välj sida.

en: Choose Page:
sv_SE: Välj sida:

en: Choose Sharing Service
sv_SE: Välj delningstjänst

en: Choose Social Links to Show
sv_SE: Välj sociala länkar att visa

en: Choose Source
sv_SE: Välj källa

en: Choose State/Province
sv_SE: Välj kommun/landskap

en: Choose Targets
sv_SE: Välj mål

en: Choose Type
sv_SE: Välj typ

en: Choose User
sv_SE: Välj användare

en: Choose Users
sv_SE: Välj användare

en: Choose Video File
sv_SE: Välj videofil

en: Choose Video Placeholder Image (Optional)
sv_SE: Välj bild för platshållare åt video (Valfritt)

en: Choose WebM Video File
sv_SE: Välj WebM videofil

en: Choose a Page
sv_SE: Välj en sida

en: Choose a Parent Page
sv_SE:  en överordnad sida

en: Choose a Service
sv_SE: Välj en tjänst

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
sv_SE: Välj en fil från filhanteraren och fil-blocket kommer att skapa en länk till den med hjälp av länktexten du anger.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
sv_SE: Välj en ny överordnad sida från sajtkartan.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
sv_SE: Välj mellan att felmeddelanden visas på sidan där de inträffar (som du kanske vill göra medans du utvecklar en webbplats) och att dölja dem från besökarna genom att spara dem i din logg (som ni kanske vill göra om din webbplats är aktiv).

en: Choose file | Choose files
sv_SE[0]: Välj fil
sv_SE[1]: Välj filer

en: Choose from all pages when publishing.
sv_SE: Välj bland alla sidor när du publicerar.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
sv_SE: Välj bland sidor av en särskild typ vid publicering.

en: Choose topics attribute.
sv_SE: Välj ämnesegenskaper.

en: Choose which attribute types are available for different items.
sv_SE: Välj vilka typer av egenskaper som är tillgängliga för olika objekt.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
sv_SE: Välj vilka sidor som just detta block ska synas på. Eventuella tidigare valda block kan också tas bort, genom att markera kryssrutan. Klicka på kryssrutan i rubriken för att (av)markera alla sidor.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
sv_SE: Välj vilka användare och grupper som får redigera din webbplats. Observera: Dessa inställningar kan åsidosättas på specifika sidor.

en: Chronological
sv_SE: Kronologisk

en: City
sv_SE: Stad

en: Cleanup and organize your site
sv_SE: Rensa upp och organisera din webbplats

en: Clear
sv_SE: Töm

en: Clear Cache
sv_SE: Töm cache

en: Clear Color Selection
sv_SE: Återställ färgval

en: Clear Global Area
sv_SE: Rensa globala områden

en: Clear Log
sv_SE: Töm logg

en: Clear Query Log on Reload
sv_SE: Rensa loggen för databasfrågor vid uppdatering.

en: Clear Search Index
sv_SE: Rensa sökindex

en: Clear Styles
sv_SE: Rensa stilar

en: Clear all
sv_SE: Töm alla

en: Clear this Site?
sv_SE: Rensa denna webbplats?

en: Click and drag blocks from the add panel into the page to add them.
sv_SE: Klicka och dra block från panelen in på sidan för att lägga till dom.

en: Click and drag to change column order.
sv_SE: Klicka och dra för att ändra kolumnordning.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
sv_SE: Klicka och dra filerna för att ordna dem i gruppen. Nya filer som läggs till gruppen kommer automatiskt att läggas till i slutet.

en: Click for history.
sv_SE: Klicka för historik.

en: Click here to choose between adding blocks, clipboard items, stacks and stack contents.
sv_SE: Klicka här för att välja mellan att lägga till block, objekt från urklipp, stackar och innehåll för stackar.

en: Click here to load the theme customizer for the page.
sv_SE: Klicka här för att ladda temats anpassningsverktyg för sidan.

en: Click here to log in
sv_SE: Klicka här för att logga in

en: Click the "Add Content" button to enter edit mode, with the Add Content panel active.
sv_SE: Klicka på "Lägg till innehåll"-knappen för att gå in i redigeringsläge, med panelen för att lägga till innehåll aktiv.

en: Click the Install button next to the package name.
sv_SE: Klicka på Installera-knappen bredvid paketets namn.

en: Click this button to choose the location of the page in your sitemap. If saved, the page will be moved to this location.
sv_SE: Klicka på denna knapp för att välja vart i sajtkartan sidan ska ligga. Om sparad, så kommer sidan att flyttas hit.

en: Clipboard
sv_SE: Klippbord

en: Clone Category
sv_SE: Duplicera kategori

en: Clone Topic
sv_SE: Duplicera ämne

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Code
sv_SE: Kod

en: Code for your .htaccess file
sv_SE: Kod för din .htaccess-fil

en: Collapse
sv_SE: Kollapsa

en: Color
sv_SE: Färg

en: Column %s
sv_SE: Kolumn %s

en: Column Order
sv_SE: Kolumnordning

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Columns:
sv_SE: Kolumner:

en: Coming Back Soon
sv_SE: Kommer strax tillbaka

en: Coming soon.
sv_SE: Kommer snart.

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Commonly Used
sv_SE: Vanligtvis använda

en: Community Authentication Configuration
sv_SE: Inställningar för Community-autentisering

en: Community Point Action Deleted
sv_SE: Aktiviteten för community-poäng borttagen

en: Community Point Action Saved
sv_SE: Aktiviteten för community-poäng sparad

en: Community Points
sv_SE: Community-poäng

en: Company
sv_SE: Företag

en: Company URL
sv_SE: Företagets URL

en: Compare
sv_SE: Jämför

en: Compare Versions
sv_SE: Jämför versioner

en: Complete required fields *
sv_SE: Fyll i obligatoriska fält *

en: Completion
sv_SE: Avslutande

en: Compose Form
sv_SE: Skapa formulär

en: Composer Content Order
sv_SE: Innehållsordning i Composer

en: Composer Control
sv_SE: Composer-kontroll

en: Composer Publishing Settings
sv_SE: Inställningar för publicering med Composer

en: Composer Settings
sv_SE: Inställningar för Composer

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
sv_SE: Composer låter dig skapa och publicera sidor (t.ex. blogginlägg) direkt från din kontrollpanel. Minst en sidtyp måste aktiveras för användning av Composer, och minst ett block måste ingå i Composer genom förvalda sidtyper.

en: Compress LESS Output.
sv_SE: Komprimera LESS-resultat.

en: Concrete5 Extensions
sv_SE: Concrete5 utbyggnader

en: Configuration:
sv_SE: Inställningar:

en: Configuring site.
sv_SE: Konfigurerar webbplats.

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Confirm Change
sv_SE: Bekräfta ändring

en: Confirm Delete
sv_SE: Bekräfta borttagandet

en: Confirm New Password
sv_SE: Bekräfta nytt lösenord

en: Confirm Password
sv_SE: Bekräfta lösenord

en: Confirm Reset
sv_SE: Bekräfta återställning

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
sv_SE: Grattis, concrete5 har installerats. Du har loggats in som <b>%s</b> med lösenordet du valde. Om du vill ändra lösenord gör du det från användardelen i kontrollpanelen.

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Connect to Community
sv_SE: Anslut till concrete5:s community

en: Connect to the Community
sv_SE: Anslut till communityn

en: Connect to the concrete5 community.
sv_SE: Anslut till concrete5:s community.

en: Connection Method
sv_SE: Anslutningsmetod

en: Constrain Image Size
sv_SE: Begränsa bildstorlek

en: Consumer Key (API Key)
sv_SE: Användanyckel (API Key)

en: Consumer Secret (API Secret)
sv_SE: Användarhemlighet (API Secret)

en: Contact
sv_SE: Kontakt

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Content %s (author %s, %s) flagged as spam by user %s
sv_SE: Innehållet %s (författad av %s, %s) har flaggats som spam av användare %s

en: Content Sections
sv_SE: Innehållssektioner

en: Content Selector
sv_SE: Innehållsväljaren

en: Content disabled in edit mode.
sv_SE: Innehållet är inaktiverat i redigeringsläge.

en: Content included in "Keyword Search".
sv_SE: Innehåll inkluderat i "nyckelordssökning".

en: Content included in file search index.
sv_SE: Innehållet inkluderat i filsökningsindexering.

en: Content included in sitewide page search index.
sv_SE: Innehållet inkluderat i webbplatsens sökindexering.

en: Content included in user keyword search.
sv_SE: Innehåll sökbart för användare

en: Context
sv_SE: Sammanhang

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Continue to Installation
sv_SE: Fortsätt till installationen

en: Continue to your site
sv_SE: Fortsätt till din webbplats

en: Control
sv_SE: Kontroll

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
sv_SE: Styr grundläggande, allmänna parametrar för visning och redigering av din webbplats. Behörigheter för visning gör din webbplats sidor tillgängliga för alla användare, registrerade användare eller administratörer. Redigera behörigheter för vilka grupper som kan redigera sidor när dom är inloggade. För mer detaljerad kontroll ange behörigheter på sidorna individuellt från "Sidegenskaper", eller aktivera "Avancerade Behörigheter" för ännu mer detaljerad kontroll.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
sv_SE: Styr hur användare interagerar med din webbplats filhanterare, tillåta eller förbjuda åtgärder som sök, ladda upp, byt ut och annat.

en: Control how your site send and processes mail.
sv_SE: Styr hur din webbplats skickar och tar hand om e-post.

en: Control the URLs used to access your page here. Non-canonical URLs will redirect to your page; canonical URLs can be either generated or automatically or overridden. Sub-pages to this page start with canonical URLs by default.
sv_SE: Kontrollera URL:erna som används för att nå din sida här. Icke-kanoniska URL:er kommer att omdirigera din sida; kanoniska URL:er kan antingen vara genererade eller automatiska eller åsidosatta. Undersidor till denna sia kommer starta med kanoniska URL:er som standard.

en: Control the options available for Public Registration.
sv_SE: Styr tillgängliga alternativ för offentlig registrering.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
sv_SE: Styr vilken typ av information som kan sparas om varje sida på din webbplats.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
sv_SE: Styr användares möjlighet att utföra specifika jobb, som att installera paket, ändra behörighet, osv.

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
sv_SE: Styr vilken uppsättning verktyg som innehålls-editorns verktygsfält använder (t.ex. Enkel, Avancerat, Office), och verktygsfältets dimensioner.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
sv_SE: Styr vem som kan lägga till block och stackar på din webbplats.

en: Control who sees and edits your site.
sv_SE: Styr vem som kan se och redigera din webbplats.

en: Conversation
sv_SE: Konversation

en: Conversation Message
sv_SE: Konversationsmeddelande

en: Conversation Permissions
sv_SE: Behörigheter för konversationer

[ctx: ConversationEditorName]
en: Markdown
sv_SE: Nedsätt

[ctx: ConversationEditorName]
en: Plain Text
sv_SE: Oformaterad text

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Down Vote
sv_SE: Rösta ner

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Up Vote
sv_SE: Rösta upp

en: Conversations
sv_SE: Konversationer

en: Conversations Settings
sv_SE: Inställningar för konversation

en: Convert image to grayscale
sv_SE: Konvertera bild till gråskala

en: Cookies Enabled
sv_SE: Tillåt kakor

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
sv_SE: Kakor måste vara tillåtna i din webbläsare för att kunna installera concrete5.

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy File
sv_SE: Kopiera fil

en: Copy From
sv_SE: Kopiera från

en: Copy Languages
sv_SE: Kopiera språk

en: Copy Locale Tree
sv_SE: Kopiera språkträd.

en: Copy Page Type
sv_SE: Kopiera sidtyp

en: Copy Progress
sv_SE: Kopieringsförlopp

en: Copy Tree
sv_SE: Kopiera träd

en: Copy all pages from a locale to another section. This will only copy pages that have not been associated. It will not replace or remove any pages from the destination section.
sv_SE: Kopiera alla sidor från ett språk till en annan sektion. Detta kommer bara att kopiera sidor som inte blivit associerade. Det kommer inte att ersätta eller ta bort några sidor från destinationssektionen.

en: Copy of Version: %s
sv_SE: Kopia av version: %s

en: Copy page + children.
sv_SE: Kopiera sida + undersidor

en: Copy page.
sv_SE: Kopiera sida.

en: Copy to Clipboard
sv_SE: Kopiera till klippbord

en: Could not create the proxies directory. Please check the file permissions of the proxy directory: %s.
sv_SE: Kunde inte skapa proxykatalogen. Kontrollera filrättigheterna i proxykatalogen: %s.

en: Could not delete a proxy file. Please check the permissions of the proxy directory: %s
sv_SE: Det gick inte att ta bort en proxy-fil. Kontrollera behörigheterna för proxy katalogen: %s

en: Could not determine the name of the file at %s
sv_SE: Kunde inte avgöra filnamnet på filen som ligger här %s

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
sv_SE: Kunde inte öppna med ZipArchive::CREATE

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
sv_SE: Kunde inte överföra till temporär katalog - filen hittades inte.

en: Country
sv_SE: Land

en: Create Conversation using Page Type
sv_SE: Skapa konversation med hjälp av sidtyp

en: Create Page
sv_SE: Skapa sida

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySQL.
sv_SE: Skapa en säkerhetskopia av din webbplats databas. Denna funktion fungerar bäst på små webbplatser. För större anläggningar rekommenderar vi att du använder ett databasverktyg så som phpMyAdmin eller exporterar en databasdump via kommandoraden för MySQL.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
sv_SE: Skapa ett block för att tillåta användare att söka på innehållet på din concrete5 webbplats. Välj titel, knapptext och där concrete5 bör söka. För att skicka formuläret till en annan sida, välj en annan sida på sajtkartan. Placera ytterligare ett sökblock på den här sidan och resultaten visas här.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
sv_SE: Skapa en navigeringsmenyn som återspeglar strukturen från din sajtkarta. Välj först i vilken ordning sidorna visas. Behörigheterna för visning kontrollerar en användares behörigheter innan länken för varje sida visas. Visa sidor väljer nivån på sajtkarta där du vill att menyn ska börja. Inställningar för att visa undersidor för varje objekt finns också tillgängliga.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
sv_SE: Skapa en ny grupp för att organisera och klassificera användare. Välj ett utgångsdatum för att ta bort användare automatiskt.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
sv_SE: Skapa en tagg moln som visar alla "tag" anpassade egenskaper satta på den aktuella sidan eller på alla sidor på webbplatsen. Ange värden i "Taggar" fältet för att automatiskt lägga till taggar till den aktuella sidan. Länka taggar till en viss sida genom att klicka på fliken Avancerat och använda sidväljaren för att välja en sida.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
sv_SE: Skapa en alternativ fil-lagringsplats (utöver den vanliga filplatsen) där du har möjlighet att spara filer efter att ha laddat upp dom till filhanteraren.

en: Create new Backup
sv_SE: Skapa ny säkerhetskopia

en: Create page template.
sv_SE: Skapa sidomall.

en: Create pages using
sv_SE: Skapa sidor med hjälp av

en: Create the parent page first.
sv_SE: Skapa överordnad sidan först.

en: Created By
sv_SE: Skapad av

en: Created Time
sv_SE: Tidpunkt för skapande

en: Creates a full website with the Elemental theme, including a home page, multiple page types, portfolio, contact forms, blogs and more..
sv_SE: Skapar en komplett webbplats med Elemental-temat, inklusive en startsida, multipla sidtyper, portfolio, kontaktformulär, blogg med mera.

en: Creates an empty site using the unstyled Elemental theme.
sv_SE: Skapar en tom webbplats och använder det ostylade Elemental-temat.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
sv_SE: Skapar navigationsträd och sajtkartor.

en: Creating database tables.
sv_SE: Skapar databastabeller.

en: Creating home page.
sv_SE: Skapar startsida.

en: Creator
sv_SE: Författare

en: Crop Image
sv_SE: Beskär bild

en: Current Canonical URL
sv_SE: Nuvarande kanonisk URL

en: Current Date/Time
sv_SE: Nuvarande datum/tid

en: Current Image
sv_SE: Nuvarande bild

en: Current Permission Set
sv_SE: Nuvarande behörighetsgrupp

en: Current Status
sv_SE: Nuvarande status

en: Current Version
sv_SE: Nuvarande version

en: Currently Installed
sv_SE: Installerade just nu

en: Currently Running %s
sv_SE: Nuvarande version %s

en: Currently Viewing
sv_SE: Visas just nu

en: Custom
sv_SE: Anpassat

en: Custom Attribute Types
sv_SE: Anpassade egenskapstyper

en: Custom Attributes
sv_SE: Anpassade egenskaper

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom CSS Classes, Block Name, Custom Templates and Reset Styles
sv_SE: Egna CSS-klasser, blocknamn, egna mallar och återställ stilar

en: Custom Class
sv_SE: Egen klass

en: Custom Label
sv_SE: Anpassad etikett

en: Custom Options saved.
sv_SE: Anpassade inställningar sparade.

en: Custom Styles
sv_SE: Anpassade stilar

en: Custom Template
sv_SE: Anpassad mall

en: Custom Title
sv_SE: Anpassad titel

en: Custom Title Text
sv_SE: Anpassad titel

en: Custom Topic
sv_SE: Eget ämne

en: Custom date format
sv_SE: Eget datumformat

en: Custom date/time format
sv_SE: Eget datum/tid-format

en: Custom design reset.
sv_SE: Anpassad design återställd.

en: Custom page
sv_SE: Anpassad sida

en: Custom page class file.
sv_SE: Anpassad klass-fil för sida.

en: Customize
sv_SE: Anpassa

en: Customize Dashboard Home
sv_SE: Anpassa kontrollpanelen

en: Customize Results
sv_SE: Anpassa resultatsvisningen

en: Customize Search
sv_SE: Anpassad sökning

en: Customize Theme
sv_SE: Anpassa tema

en: Dashboard
sv_SE: Kontrollpanel

en: Dashboard App Status
sv_SE: Status för program på kontrollpanelen

en: Dashboard Featured Add-On
sv_SE: Utvalt tillägg på kontrollpanelen

en: Dashboard Featured Theme
sv_SE: Utvalt tema på kontrollpanelen

en: Dashboard File Manager
sv_SE: Kontrollpanelens filhanterare

en: Dashboard Full
sv_SE: Kontrollpanelen full

en: Dashboard Header + Four Column
sv_SE: Kontrollpanelen: Rubrik + fyra kolumner

en: Dashboard Home
sv_SE: Kontrollpanel - Hem

en: Dashboard Newsflow Latest
sv_SE: Senaste nytt på kontrollpanelen

en: Dashboard Panel
sv_SE: Kontrollpanelen

en: Dashboard Primary + Five
sv_SE: Kontrollpanelen: Primär + fem

en: Dashboard Site Activity
sv_SE: Webbplatsaktivitet på kontrollpanelen

en: Dashboard – Change Site-wide Settings
sv_SE: Kontrollpanel - Ändra övergripande inställnignar för webbplatsen

en: Dashed
sv_SE: Streckad

en: Data Sources
sv_SE: Datakälla

en: Database Entities
sv_SE: Databasenheter

en: Database Information
sv_SE: Databasinformation

en: Database Name
sv_SE: Databasnamn

en: Database Query Log
sv_SE: Logg för databasfrågor

en: Database entities configurations saved.
sv_SE: Konfiguration för databasenheter sparad.

en: Database query log cleared.
sv_SE: Logg för databasfrågor rensad.

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date / time
sv_SE: Datum / tid

en: Date Added
sv_SE: Inlagd den

en: Date Assigned
sv_SE: Datum tilldelat

en: Date Created
sv_SE: Skapad den

en: Date Field
sv_SE: Datumfält

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Date Modified
sv_SE: Ändrad den

en: Date Navigation
sv_SE: Datumnavigation

en: Date Only
sv_SE: endast datum

en: Date/Time
sv_SE: Tidpunkt

en: Date/Time Options
sv_SE: Inställningar för datum/tid

en: DateTime Field
sv_SE: Datum/Tid-fält

en: Day of Month
sv_SE: Dag i månaden

en: Day of Week
sv_SE: Dag i veckan

en: Days
sv_SE: dagar

en: Days in the Future
sv_SE: Kommande dagar

en: Days in the Past
sv_SE: Passerade dagar

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: Deactivate User
sv_SE: Inaktivera användare

en: Deactivate Users
sv_SE: Avaktivera användare

en: Deactivate the user account
sv_SE: Inaktivera användarkontot

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
sv_SE: Kära %s,
    
    %s
    
    Du kan granska, godkänna eller neka alla väntande åtgärder härifrån:
    
    %s

en: Dear %s,
    
    You've just won the %s badge!
    
    View your profile here:
    %s
sv_SE: Kära %s,
    
    Du har just vunnit %s märket!
    
    Se din profil här:
    %s

en: Debug Settings
sv_SE: Felsökningsinställningar

en: Debug configuration saved.
sv_SE: Felsökningsinställningar sparade.

en: Default
sv_SE: Förval

en: Default - %s minutes
sv_SE: Förvald - %s minuter

en: Default Column
sv_SE: Förvald kolumn

en: Default Country
sv_SE: Förvalt land

en: Default Language
sv_SE: Förvalt språk

en: Default Locale
sv_SE: Förvalt språk

en: Default PHP Mail Function
sv_SE: Förvald mail-funktion i PHP

en: Default Page Template
sv_SE: Förvald sidmall

en: Default Points
sv_SE: Förvalda poäng

en: Default Section settings updated.
sv_SE: Inställningar för sektioner uppdaterade.

en: Default Setting
sv_SE: Standardinställningar

en: Default Value
sv_SE: Förvalt värde

[ctx: Default locale]
en: ** Default
sv_SE: ** Förvalda

en: Default template.
sv_SE: Förvald mall.

en: Default value. Click to edit.
sv_SE: Förvalt värde. Klicka för att ändra.

en: Defaults and Output
sv_SE: Förval och output

en: Defaults updated.
sv_SE: Standarder uppdaterade.

en: Define where this page lives on your website. View and delegate what other pages are redirecting to this page.
sv_SE: Definiera vart denna sida existerar på din webbplats. Visa och delegera vilka andra sidor som är omdirigerade till denna sida.

en: Defines whether the Doctrine proxy classes are created on the fly. On the fly generation is active when development mode is enabled.
sv_SE: Definierar huruvida Doktrine proxyklasser skapas i farten. Generering i farten är aktiv när utvecklingsläge är aktiverat.

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete Attachment
sv_SE: Ta bort bilaga

en: Delete Attribute
sv_SE: Ta bort egenskap

en: Delete Backup
sv_SE: Ta bort backup

en: Delete Category
sv_SE: Ta bort kategori

en: Delete Column
sv_SE: Ta bort kolumn

en: Delete Control
sv_SE: Ta bort kontroll

en: Delete Control Set
sv_SE: Ta bort kontrollgrupp

en: Delete Entry
sv_SE: Ta bort inlägg

en: Delete Feed
sv_SE: Ta bort flöde

en: Delete Forever
sv_SE: Ta bort för alltid

en: Delete Group Set
sv_SE: Ta bort gruppuppsättning

en: Delete Head
sv_SE: Ta bort sidhuvud

en: Delete Item
sv_SE: Ta bort objekt

en: Delete Job Set
sv_SE: Ta bort jobbgrupp

en: Delete Layout
sv_SE: Ta bort layout

en: Delete Link
sv_SE: Ta bort länk

en: Delete Location
sv_SE: Ta bort plats

en: Delete Message
sv_SE: Ta bort meddelande

en: Delete Page
sv_SE: Ta bort sida

en: Delete Page Type
sv_SE: Ta bort sidtyp

en: Delete Pages
sv_SE: Ta bort sidor

en: Delete Row
sv_SE: Ta bort rad

en: Delete Set
sv_SE: Ta bort grupp

en: Delete Social Link
sv_SE: Ta bort social länk

en: Delete Stack
sv_SE: Ta bort stack

en: Delete Submissions
sv_SE: Ta bort inlägg

en: Delete Table
sv_SE: Ta bort tabell

en: Delete Template
sv_SE: Ta bort mall

en: Delete Tile
sv_SE: Ta bort platta

en: Delete Topic
sv_SE: Ta bort ämne

en: Delete Topic Tree
sv_SE: Ta bort ämnesträd

en: Delete Type
sv_SE: Ta bort typ

en: Delete Workflow
sv_SE: Ta bort arbetsflöde

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
sv_SE: Förfrågan om borttagning är sparad. Du måste fullfölja arbetsflödet för borttagning innan du kan ta bort denna stack.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
sv_SE: Förfrågan om borttagning är sparad. Du måste fullfölja arbetsflödet innan sidan tas bort helt och hållet.

en: Delete this control? This cannot be undone.
sv_SE: Ta bort denna kontroll? Detta går inte att ångra.

en: Delete this form layout set? This cannot be undone.
sv_SE: Ta bort denna uppsättning formulärlayout? Detta går inte att ångra.

en: Delete this message?
sv_SE: Ta bort detta meddelande?

en: Delete this page type? This cannot be undone.
sv_SE: Ta bort denna sida? Detta går inte att ångra.

en: Delete this storage location? All files using it will have their storage location reset to the default.
sv_SE: Ta bort denna lagringsplats? Alla filer som använder den kommer att återställas till den förvalda lagringsplatsen.

en: Delete this thumbnail type?
sv_SE: Ta bort denna miniatyrtyp?

en: Deleted
sv_SE: Borttagen

en: Deleted User
sv_SE: Borttagen användare

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
sv_SE: Borttagna sidor flyttas till papperskorgen i sajtkartan.

[ctx: Deleted user]
en: Deleted (id: %s)
sv_SE: Borttagen (id: %s)

en: Deleting a preset will not affect any layouts that have used that preset in the past.
sv_SE: Att ta bort en förinställning kommer inte påverka sidor som använt denna förinställning tidigare.

en: Denied by %s
sv_SE: Nekad av %s

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Description
sv_SE: Beskrivning

[ctx: Description of a set]
en: Set Description
sv_SE: Gruppbeskrivning

en: Design &amp; Custom Template
sv_SE: Design &amp; Anpassad mall

en: Design &amp; Type
sv_SE: Design &amp; Typ

en: Design updated.
sv_SE: Design uppdaterad.

en: Desktop
sv_SE: Stationär

[ctx: Destination]
en: To
sv_SE: Till

en: Details
sv_SE: Uppgifter

en: Determine where users should be redirected to after they login.
sv_SE: Bestämmer vart en användare ska bli omdirigerad till efter inloggning.

en: Determines whether compiled LESS stylesheets should output as compressed CSS. Uncompressed stylesheets are slightly larger but easier to read.
sv_SE: Bestämmer om kompilerade LESS-stilmallar ska visas som komprimerad CSS. Okomprimerade stilmallar är något större men enklare att läsa.

en: Device Visibility
sv_SE: Enheters synlighet

en: Devices
sv_SE: Enheter

en: Direction
sv_SE: Riktning

en: Directory
sv_SE: Katalog

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disable Grid Container
sv_SE: Avaktivera rutnät

en: Disable to show a generic error message
sv_SE: Stäng av för att visa ett generellt felmeddelande

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disallow posts that include banned words?
sv_SE: Förkasta inlägg som innehåller förbjudna ord?

en: Discard Changes
sv_SE: Kasta ändringar

en: Discard Draft
sv_SE: Kasta utkast

en: Discussion
sv_SE: Diskussion

en: Display
sv_SE: Visa

en: Display Errors
sv_SE: Visa fel

en: Display Featured Only?
sv_SE: Visa endast utvalda?

en: Display Mode
sv_SE: Visningsläge

en: Display Name
sv_SE: Visa namn

en: Display Order
sv_SE: Visningsordning

en: Display Order Reset.
sv_SE: Nollställ visningsordning

en: Display Ordering Option in Page
sv_SE: Visa alternativ för sortering på sidan

en: Display Page Aliases?
sv_SE: Visa sidalias.

en: Display Pages Beneath Page
sv_SE: Visa sidor under sidan

en: Display Posting Form
sv_SE: Visa formulär för inlägg

en: Display Thumbnail Image
sv_SE: Visa miniatyrbilder

en: Display Truncated Description
sv_SE: Visa nedkortade beskrivningar

en: Display a List of Tags From
sv_SE: Visa en lista på taggar från

en: Display a custom amount.
sv_SE: Visa ett anpassat antal.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
sv_SE: Visa en lista över sidor som skapats under en viss månad eller månader. Sidor kommer att sorteras efter månad.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
sv_SE: Visa en lista över sidor som använder en viss sidtyp. Visa sidor som finns på din webbplats, eller under endast en viss del.

en: Display all.
sv_SE: Visa alla.

en: Display breadcrumb trail.
sv_SE: Visa länkstig.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
sv_SE: Visar information om dina användare på din concrete5:s webbplats, på en offentlig sida.

en: Display links that may require login.
sv_SE: Visa länkar som kan kräva inloggning.

en: Display order saved.
sv_SE: Visningsordning sparad.

en: Display page aliases.
sv_SE: Visa sidalias.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
sv_SE: Visa paginering om det finns fler poster tillgängliga än vad som visas.

en: Display property with formatting
sv_SE: Visa egenskap med formatering

en: Display sub pages to current +1.
sv_SE: Visa undersidor till nuvarande sida och en nivå till.

en: Display sub pages to current.
sv_SE: Visa undersidor till nuvarande sida.

en: Display your images and captions in an attractive slideshow format.
sv_SE: Visar dina bilder och beskrivningstexter i ett attraktivt bildspelsformat.

en: Displayed in Public Profile.
sv_SE: Visas i offentlig profil.

en: Displayed on Member List.
sv_SE: Visas i medlemslistan.

en: Displays a Page's Title
sv_SE: Visar en sidas titel

en: Displays a list of months to filter a page list by.
sv_SE: Visa en lista med månader att filtrera en sidlista efter.

en: Displays a list of your site's topics, allowing you to click on them to filter a page list.
sv_SE: Visar en lista på din webbplats ämnen, detta låter dig filtrera ut olika ämnen för en sidlista.

en: Displays a quote or paragraph next to biographical information and a person's picture.
sv_SE: Visar ett citat eller en mening bredvid biografin och en persons foto.

en: Displays a summary of website activity.
sv_SE: Visar sammanfattning av websidesaktivitet.

en: Displays an icon, a title, and a short paragraph description.
sv_SE: Visar en ikon, en titel och en kort beskrivning.

en: Displays conversations on a page.
sv_SE: Visa konversationer på en sida.

en: Displays pages and data in list or grids.
sv_SE: Visar sidor och data i listor eller rutnät.

en: Displays the value of a page attribute for the current page.
sv_SE: Visar värdet av en sidegenskap för den aktuella sidan.

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
sv_SE: Visar uppdaterings- och välkommen tillbaka-information på kontrollpanelen.

en: Do not cache this page.
sv_SE: Lagra inte denna sida i cachen.

en: Do this:
sv_SE: Gör detta:

en: Do you want to delete this block?
sv_SE: Vill du ta bort detta block?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
sv_SE: Vill du ta bort detta block? Blocket är ett original. Om du tar bort det tar du även bort alla block som är alias till detta block.

en: Do you want to delete this layout? This will remove all blocks inside it.
sv_SE: Vill du ta bort denna layout? Detta kommer att radera samtliga block i layouten.

[ctx: Doctrine]
en: Refresh Entities
sv_SE: Uppdatera enheter

en: Doctrine Development Mode
sv_SE: Doktrin utvecklingsläge

en: Document
sv_SE: Dokument

en: Domain Blacklist regex
sv_SE: Regex för svartlistade domäner

en: Domain Filtering
sv_SE: Domänfiltrering

en: Domain Whitelist regex
sv_SE: Regex för vitlistade domäner

en: Done
sv_SE: Klart

en: Dotted
sv_SE: Punktad

en: Double
sv_SE: Dubbel

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Download File
sv_SE: Ladda ner fil

en: Download Time
sv_SE: Nerladdningstid

en: Download add-ons from concrete5.org.
sv_SE: Ladda ned tillägg från concrete5.org.

en: Download and Install
sv_SE: Ladda ner och installera

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
sv_SE: Ladda ner senaste versionen av concrete5 och uppgradera din webbplats.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
sv_SE: Ladda ner paketet <a href="%s">här</a>

en: Download themes from concrete5.org.
sv_SE: Ladda ned teman från concrete5.org.

en: Downloaded On
sv_SE: Nedladdat på

en: Downloading zipped files from the file manager, remote updating and marketplace integration requires the Zip extension.
sv_SE: För att ladda ner zippade filer från filhanteraren, uppdatera på distans och integrering med Marknadsplatsen krävs tillägget för Zip.

en: Drafts
sv_SE: Utkast

en: Drop file here
sv_SE: Släpp fil här

en: Drop file here or
sv_SE: Släpp fil här eller

en: Drop files here to upload
sv_SE: Släpp filer här för att ladda upp

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Duplicate Stack
sv_SE: Duplicera Stack

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
sv_SE: E-POST ÄR INAKTIVERAD. DETTA MEDDELANDE LOGGADES MEN SKICKADES INTE

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
sv_SE: E-POST ÄR AKTIVERAT. DETTA MEDDELANDE SKICKADES TILL mail()

en: Earliest First
sv_SE: Äldsta först

en: Earliest first
sv_SE: Äldsta först

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

en: Edit %s Authentication Type
sv_SE: Redigera %s autentiserings-typ

en: Edit %s Page Type
sv_SE: Redigera %s sidtyp

en: Edit %s Template
sv_SE: Redigera %s mall

en: Edit Access
sv_SE: Redigera åtkomst

en: Edit Area Design
sv_SE: Redigera områdets design

en: Edit Block
sv_SE: Redigera block

en: Edit Category
sv_SE: Redigera kategori

en: Edit Container Layout
sv_SE: Redigera layouten för containern

en: Edit Defaults
sv_SE: Redigera förvalda

en: Edit Details
sv_SE: Redigera uppgifter

en: Edit External Link
sv_SE: Redigera extern länk.

en: Edit Form
sv_SE: Redigera formulär

en: Edit Form Control
sv_SE: Redigera formulärkontroll

en: Edit Gathering Template
sv_SE: Redigera insamlingsmall

en: Edit Group
sv_SE: Redigera grupp

en: Edit Layout
sv_SE: Redigera layout

en: Edit Layout Design
sv_SE: Redigera layoutdesign

en: Edit Menu
sv_SE: Redigeringsmeny

en: Edit Mode
sv_SE: Redigeringsläge

en: Edit Mode Active
sv_SE: Redigeringsläge aktivt

en: Edit Page
sv_SE: Redigera sida

en: Edit Permissions
sv_SE: Redigera behörigheter

en: Edit Profile
sv_SE: Redigera profil

en: Edit Properties
sv_SE: Redigera egenskaper

en: Edit Question
sv_SE: Redigera fråga

en: Edit Survey
sv_SE: Redigare undersökning

en: Edit This Page
sv_SE: Redigera denna sida

en: Edit Thumbnail
sv_SE: Redigera miniatyr

en: Edit Thumbnail Images
sv_SE: Redigera miniatyrbilder

en: Edit Topic
sv_SE: Redigera ämne

en: Edit anything on this page by clicking the pencil icon.
sv_SE: Redigera vad som helst på denna sidan genom att klicka på pennikonen.

en: Edit by
sv_SE: Redigering av

en: Edit in Composer
sv_SE: Redigera i Composer

en: Edit link
sv_SE: Redigera länk

en: Edit the Block
sv_SE: Redigera blocket

en: Edit this Page
sv_SE: Redigera denna sida

en: Edit your user profile and change password.
sv_SE: Redigera din användarprofil och byt lösenord.

en: Editable and Required in Profile.
sv_SE: Redigerbar och obligatorisk i profil.

en: Editable in Profile.
sv_SE: Redigerbar i profil.

en: Editing Unavailable.
sv_SE: Redigering otillgänglig

en: Editor
sv_SE: Redaktör

en: Editor Plugins
sv_SE: Plugin för editorn

en: Elegant, spacious theme with support for blogs, portfolios, layouts and more.
sv_SE: Elegant, rymligt tema med stöd för bloggar, portfolios, layouter och mer.

en: Email
sv_SE: E-postadress

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Email Address to Route Emails To
sv_SE: Email att dirigera email till

en: Email Importers
sv_SE: E-post-importerare

en: Email Notification
sv_SE: Underrättelse via email

en: Email Validated
sv_SE: E-postadress bekräftad

en: Email address
sv_SE: Epostadress

en: Email marked as valid.
sv_SE: E-postadress bekräftad.

en: Email saved successfully.
sv_SE: Epost sparad.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
sv_SE: Inkludera en YouTube-video på din websida

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports WebM, Ogg, and Quicktime/MPEG4 formats.
sv_SE: Infogar en video som har laddats upp på webbplatsen. Stöder WebM-, Ogg- och Quicktime/MPEG4-format.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
sv_SE: Töm sidosökningsindex och reindexera samtliga sidor.

en: Empty %s Area
sv_SE: Tom %s yta

en: Empty Auto-Nav Block.
sv_SE: Tomt Auto-Nav block.

en: Empty Content Block.
sv_SE: Tomt innehållsblock.

en: Empty File Block.
sv_SE: Tomt filblock.

en: Empty Image Block.
sv_SE: Tomt bildblock.

en: Empty Page
sv_SE: Tom sida

en: Empty Page List Block.
sv_SE: Tomt Sidlistnings-block.

en: Empty Site
sv_SE: Tom webbplats

en: Empty Trash
sv_SE: Töm papperskorgen

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enable Advanced Permissions
sv_SE: Aktivera avancerade behörigheter

en: Enable Attachment Overrides
sv_SE: Aktivera åsidosättning för bifogade filer

en: Enable Attachments
sv_SE: Aktivera bilagor

en: Enable Cache
sv_SE: Aktivera cachning

en: Enable Comment Rating
sv_SE: Aktivera betygsättning av kommentarer

en: Enable Grid Container
sv_SE: Aktivera rutnät

en: Enable Help
sv_SE: Aktivera hjälp

en: Enable New Topics
sv_SE: Aktivera nya ämnen

en: Enable Other Blocks to Filter This Page List.
sv_SE: Tillåt andra block att filtrerar denna sidlista.

en: Enable Posting
sv_SE: Aktivera postning

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
sv_SE: Aktivera offentlig registrering för nya användare att skapa ett konto.

en: Enable Scroll Wheel
sv_SE: Aktivera scrollhjul

en: Enable Toolbar Titles
sv_SE: Aktivera rubriker på verktygsfält

en: Enable custom permissions for this file set.
sv_SE: Aktivera anpassade behörigheter för denna filgrupp.

en: Enable file selection from file manager.
sv_SE: Aktivera filval från filhanteraren.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
sv_SE: Aktivera eller inaktivera underhållsläge, där din webbplats bara är synlig för admin-användaren. Underhållsläge är användbart för att utveckla, testa och tillfälligt inaktivera en webbplats.

en: Enable page selection from sitemap.
sv_SE: Aktivera sidval från sajtkartan.

en: Enable pretty URLs and tracking codes.
sv_SE: Aktivera förenklade adresser och koder för spårning.

en: Enable public profiles.
sv_SE: Aktivera offentliga profiler.

en: Enable user defined time zones.
sv_SE: Aktivera användardefinierade tidszoner.

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Encryption
sv_SE: Kryptering

[ctx: End date]
en: To
sv_SE: Till

en: Ends
sv_SE: Slutar den

en: Ends %s.
sv_SE: Slutar %s

en: Ensure that your site ONLY renders at the canonical URL or the canonical SSL URL.
sv_SE: Försäkrar att din webbplats ENDAST skapas vid en kanonisk URL eller kanonisk SSL URL.

en: Ensure that your site is viewable at the URL(s) above before you check the checkbox below.
            If not, doing so may render your site unviewable until you can manually undo this change.
sv_SE: Försäkra dig om att din webbplats är synlig på URL(erna) ovan innan du kryssar i kryssrutan nedan. Om sidan inte är synlig, kan hela din webbplats bli oåtkomlig tills du kan ändra tillbaka inställningarna manuellt.

en: Ensure your software is up to date and stable.
sv_SE: Säkerställ att din mjukvara är uppdaterad och stabil.

en: Enter Edit Mode
sv_SE: Gå in i redigeringsläge

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
sv_SE: Fyll i IP-adresser, en per rad, i formuläret nedan för att manuellt blockera en IP-adress. För att ange ett spann, använd ett jokertecken (t.ex. kommer 192.168.15.* att svartlista 192.168.15.1, 192.168.15.2 osv).

en: Enter URL to valid file(s)
sv_SE: Ange URL till giltiga fil(er)

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
sv_SE: Ange en titel för din gästbok, och justera datumformatet efter dina önskemål. Välj om du vill aktivera kommentarer, moderation och CAPTCHA. Ange en e-postadress om du vill bli meddelad vid varje nytt gästboksinlägg.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
sv_SE: Ange en titel för din karta, sedan adressen för den plats som du vill visa på kartan. Slutligen ange zoomnivån som kartan ska visas i. Google försöker hitta adressen automatiskt när du lägger till blocket.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
sv_SE: Ange en adress så visar Google Maps en karta för angiven plats på din sida.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
sv_SE: Ange din epostadress nedan. Vi kommer skicka instruktioner på hur du återställer ditt lösenord.

en: Enter your new password below.
sv_SE: Skriv ditt nya lösenord nedan.

en: Entire Page
sv_SE: Hela sidan

en: Entire Site
sv_SE: Hela webbplatsen

en: Entities
sv_SE: Enheter

en: Environment
sv_SE: Miljö

en: Environment Information
sv_SE: Systeminformation

en: Equal To
sv_SE: Lika med

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error Message
sv_SE: Felmeddelande

en: Error Processing Importer Mail
sv_SE: Ett fel uppstod vid import av mail

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
sv_SE: Fel vid borttagning av fil %s. Var vänlig och kontrollera behörigheterna för katalog %s

en: Error detail
sv_SE: Felinformation

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
sv_SE: Kunde inte ansluta till concrete5:s community. Var vänlig och kontrollera att curl och andra nödvändiga bibliotek är aktiverade.

en: Error saving user point record: %s
sv_SE: Fel vid sparande av poäng för användare: %s

en: Error writing to file %s
sv_SE: Fel vid skrivning till fil %s

en: Error: %s
sv_SE: Fel: %s

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
sv_SE: Fel: Sidegenskapen med handtaget "%s" finns inte.

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
sv_SE: Även om du ändrar din webbplats logotyp, kommer webbplatsens namn att användas i några utav e-mailen.

en: Every
sv_SE: Var

en: Every %s (default setting).
sv_SE: Var %s (förvald inställning).

en: Every Day
sv_SE: Varje dag

en: Every Month
sv_SE: Varje månad

en: Every Week
sv_SE: Varje vecka

en: Everything But Selected
sv_SE: Alla utom de valda

en: Everywhere
sv_SE: Överallt

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Example: %s
sv_SE: Exempel: %s

en: Example: %ssome/path
sv_SE: Exempel: %snågon/sökväg

en: Exclude system pages.
sv_SE: Exkludera systemsidor

en: Excluded
sv_SE: Exkluderad

en: Excluded URL Word List
sv_SE: Exkludera URL ordlista

en: Excluded Users/Groups
sv_SE: Exkludera användare/grupper

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
sv_SE: Exkludera användare/grupper med tidsbestämda behörigheter

en: Existing Backups
sv_SE: Befintliga säkerhetskopior

en: Existing page template.
sv_SE: Existerande sidomall.

en: Exit Edit Mode
sv_SE: Lämna redigeringsläge

en: Exit Preview
sv_SE: Avsluta förhandsgranskning

en: Expand
sv_SE: Expandera

en: Expiration Action
sv_SE: Åtgärd vid förfallotid

en: Expiration Date
sv_SE: Förfallodatum

en: Expire Pages from Cache
sv_SE: Ta bort sidorna från cache.

en: Expires In
sv_SE: Går ut den

en: Export to CSV
sv_SE: Exportera till CSV

en: Extend concrete5
sv_SE: Utöka concrete5

en: Extension
sv_SE: Filändelse

en: External Form
sv_SE: Externt formulär

en: External Link deleted.
sv_SE: Extern länk borttagen.

en: External Link updated.
sv_SE: Extern länk uppdaterad.

en: External SMTP Server
sv_SE: Extern SMTP-server

en: External URL
sv_SE: Extern URL

en: External marketplace support has been disabled for this website.
sv_SE: Extern support via marknadsplatsen har inaktiverats på denna webbplats.

en: F d, Y
sv_SE: j F Y

en: Failed Registration
sv_SE: Misslyckad registrering

en: Failed authentication: %s
sv_SE: Autentisering misslyckades: %s

en: Failed to complete authentication.
sv_SE: Misslyckades med att slutför autentiseringen.

en: Failed to create zip file as "%s": %s
sv_SE: Kunde inte skapa zip-fil som "%s": %s

en: Failed to render filter view.
sv_SE: Misslyckades med att visa filtrerad vy.

en: Fall Back To Gravatar
sv_SE: Fall back för Gravatar

en: Favicon
sv_SE: Favikon

en: Favorites
sv_SE: Favoriter

en: Feature
sv_SE: Utvald

en: Featured Add-On
sv_SE: Utvalt tillägg

en: Featured Items
sv_SE: Utvalda objekt

en: Featured Theme
sv_SE: Utvalt tema

en: Featured pages only.
sv_SE: Endast utvalda sidor.

en: Features a theme from concrete5.org.
sv_SE: Använder ett tema från concrete5.org

en: Features an add-on from concrete5.org.
sv_SE: Har ett tillägg från concrete5.org

en: Feed Added.
sv_SE: Flöde tillagt.

en: Feed Deleted.
sv_SE: Flöde borttaget.

en: Feed Title
sv_SE: Flödestitel

en: Feed URL
sv_SE: Flödes-URL

en: Feed Updated.
sv_SE: Flöde uppdaterat.

[ctx: FeedDescription]
en: concrete5 Blog
sv_SE: concrete5 Blogg

[ctx: FeedTitle]
en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
sv_SE: Hämta, tolka och visa innehållet i ett RSS- eller Atom-flöde.

en: Fewer Than
sv_SE: Färre än

en: Field available in "Advanced Search".
sv_SE: Fält tillgängligt i "avancerad sökning".

en: Field available in Dashboard Page Search.
sv_SE: Fält tillgängligt i kontrollpanelens sidsökning

en: Field available in Dashboard User Search.
sv_SE: Fält tillgängligt i kontrollpanelens användarsök

en: Field available in File Manager Search.
sv_SE: Fält tillgängligt i filhanterarsök

en: File
sv_SE: Fil

en: File %s could not be found.
sv_SE: Filen %s kunde inte hittas.

en: File Attachment Management
sv_SE: Hantera bifogade filer

en: File Attribute Created.
sv_SE: Filegenskap skapat.

en: File Attribute Deleted.
sv_SE: Filegenskapen borttaget.

en: File Attribute Updated.
sv_SE: Filegenskap uppdaterat.

en: File Content
sv_SE: Filinnehåll

en: File Manager
sv_SE: Filhanterare

en: File Manager Permissions
sv_SE: Filhanterarbehörighet

en: File Name
sv_SE: Filnamn

en: File Not Found.
sv_SE: Filen hittades inte.

en: File Preview
sv_SE: Förhandsgranska fil

en: File Set
sv_SE: Filgrupp

en: File Set Name
sv_SE: Filgruppsnamn

en: File Sets
sv_SE: Filgrupper

en: File Storage Locations
sv_SE: Lagringsplats för filer

en: File Upload
sv_SE: Filuppladdning

en: File Uploader
sv_SE: Filuppladdare

en: File Version ID
sv_SE: Versions-ID för fil

en: File name
sv_SE: Filnamn

en: File not found
sv_SE: Filen hittades inte

en: File not found.
sv_SE: Filen hittades inte.

en: File password saved successfully.
sv_SE: Lösenord för fil sparat.

en: File replaced successfully.
sv_SE: Fil ersatt.

en: File search columns saved successfully.
sv_SE: Sökkolumner för filer sparad.

en: File set deleted successfully.
sv_SE: Filgruppen togs bort.

en: File set updated successfully.
sv_SE: Filgrupp uppdaterad.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
sv_SE: Filgrupper tillhandahåller ett flexibelt sätt organisera och gruppera din webbplats tillgångar.

en: File sets updated successfully.
sv_SE: Filgrupper uppdaterade.

en: File size exceeds limit
sv_SE: Filstorleken överskrider gränsen

en: File storage location added.
sv_SE: Lagringsplats för filer tillagd.

en: File storage location removed.
sv_SE: Lagringsplats för filer borttagen.

en: File storage location saved successfully.
sv_SE: Lagringsplats för filer sparad.

en: File storage location saved.
sv_SE: Lagringsplats för filer sparad.

en: File to Include
sv_SE: Filer att inkludera

en: File to include
sv_SE: Fil att inkludera

en: File updated successfully.
sv_SE: Fil uppdaterad.

en: File uploaded successfully.
sv_SE: Fil uppladdad.

en: Filename
sv_SE: Filnamn

en: Files
sv_SE: Filer

en: Files in Set
sv_SE: Filer i gruppen

en: Files in no sets.
sv_SE: Filer utan filgrupp.

en: Files in the theme were activated successfully.
sv_SE: Filerna i temat aktiverades.

en: Files updated successfully.
sv_SE: Filer uppdaterade.

en: Filter By
sv_SE: Filtrera efter

en: Filter By Page Type
sv_SE: Filtrera efter sidtyp

en: Filter By Topic
sv_SE: Filtrera efter ämne

en: Filter By:
sv_SE: Filtrera efter:

en: Filter Sets
sv_SE: Filtrera grupper

en: Filter by Parent Page
sv_SE: Filtrera efter överordnad sida

en: Filter by Public Date
sv_SE: Filtrera efter publiceringsdatum

en: Filtering
sv_SE: Filtrering

en: Finalize Crop
sv_SE: Slutför beskärning

en: Finally, <a href="%s" target="_blank">the forum</a> is full of helpful community members that make concrete5 so great.
sv_SE: Slutligen, <a href="%s" target="_blank">forumet</a> är fullt av hjälpsamma medlemmar som gör concrete5 så bra.

en: Find jobs by set instead of job handle
sv_SE: Hitta jobb baserat på grupp istället för jobbhandtag

en: Finishing.
sv_SE: Avslutar.

en: First Level
sv_SE: Första nivån

en: First, click the "Edit Page" button. This will enter edit mode for this page.
sv_SE: Klicka först på "Redigera sida"-knappen. Detta gör att du kommer in i sidans redigeringsläge.

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
sv_SE: Först, schemalägga denna URL för när du vill att det här jobbet för att köra:

en: Five Most Recent Downloads
sv_SE: Senaste fem nedladdningarna

en: Flag As Spam
sv_SE: Flagga som skräppost

en: Flag as Spam
sv_SE: Flagga som skräppost

en: Flag type already initialized.
sv_SE: Flaggtyp redan initierad.

en: Flash Embed - Legacy method
sv_SE: Flash-inbäddning - tidigare concrete5-lösning

en: Flat
sv_SE: Platt

en: Flat View
sv_SE: Lista

en: Font Color
sv_SE: Fontfärg

en: Font Family
sv_SE: Fontfamilj

en: Font Size
sv_SE: Fontstorlek

en: Font Weight
sv_SE: Font tjocklek

en: Footer Contact
sv_SE: Sidfot - Kontakt

en: Footer Legal
sv_SE: Sidfot - Legal info

en: Footer Navigation
sv_SE: Sidfot - Navigering

en: Footer Site Title
sv_SE: Sidfot - Webbplatsens titel

en: Footer Social
sv_SE: Sidfot - Sociala länkar

en: Footer of the page
sv_SE: Sidfot

en: For adding HTML by hand.
sv_SE: För att lägga till HTML manuellt.

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists at %s
sv_SE: För åtgärder i en automatiserade grupp, försäkra dig om att en kontroller för automatiserade grupper existerar på %s

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists.
sv_SE: För åtgärder i en automatiserade grupp, försäkra dig om att en kontroller för automatiserade grupper existerar.

en: Force file to download
sv_SE: Tvinga fil att laddas ner

en: Forever
sv_SE: För alltid

en: Forgot Password
sv_SE: Glömt lösenord

en: Forgot Your Password?
sv_SE: Glömt lösenordet?

en: Form
sv_SE: Formulär

en: Form Captcha
sv_SE: Formulär Captcha

en: Form Name
sv_SE: Formulärets namn

en: Form Results
sv_SE: Formulärresultat

en: Form factors for pages in your site.
sv_SE: Formatfaktorer för sidor på din webbplats.

en: Form layout set added.
sv_SE: Grupp för formulärlayout har lagts till.

en: Form layout set deleted.
sv_SE: Grupp för formulärlayout har tagits bort.

en: Form layout set updated.
sv_SE: Grupp för formulärlayout har uppdaterats.

en: Format of Date Properties
sv_SE: Formatering av datum

en: Formatting
sv_SE: Formatering

en: Formatting Style
sv_SE: Formateringsstilar

en: Found on Page
sv_SE: Hittades på sidan

en: Frame Options
sv_SE: Inramningsalternativ

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Free-Form Layout
sv_SE: Friformslayout

en: Frequently Asked Questions
sv_SE: Ofta ställda frågor - FAQ

en: Frequently Asked Questions Block
sv_SE: Block för Ofta ställda frågor - FAQ

en: Frequently Used
sv_SE: Ofta använd

en: Frequently added page types are always visible in the Pages panel.
sv_SE: Sidtyper som läggs till ofta är alltid synliga i sidopanelen.

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: From
sv_SE: Från

en: From Page Type Defaults
sv_SE: Från förvalda sidtyper.

en: From here you can change your page template and customize your page's styles.
sv_SE: Här kan du ändra din sidmall och anpassa din sidas stilar.

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
sv_SE: Från: %s
    Skickat den: %s
    Ämne: %s

en: Full Article
sv_SE: Hela atikeln

en: Full Name
sv_SE: Fullständigt namn

en: Full Page Caching
sv_SE: Cachning av hela sidor

en: Full Page Index
sv_SE: Fullständigt sidindex

en: Full Record
sv_SE: Komplett post

en: Full Site
sv_SE: Hela webbplatsen

en: Full Sitemap
sv_SE: Sajtkarta

en: Full page caching can dramatically improve page speed for pages that don't need to have absolutely up-to-the-minute content.
sv_SE: Cachning av hela sidor kan dramatiskt öka hastigheten för sidor som inte behöver den absolut senaste innehållet på sekunden.

en: Full page caching settings saved.
sv_SE: Inställningar för cachning av hela sidor sparade.

en: GZip Archive
sv_SE: GZip-fil

en: Gathering
sv_SE: Insamling

en: Gathering Display
sv_SE: Insamlings-visning

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Flickr Feed
sv_SE: Flickr-flöde

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: RSS Feed
sv_SE: RSS-flöde

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Site Page
sv_SE: Webbplatssida

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Basic
sv_SE: Grundläggande

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Featured Item
sv_SE: Utvalt objekt

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Byline Description Center
sv_SE: Centrerad med bild, signatur och beskrivning

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Conversation
sv_SE: Bild för konversation

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Masthead Description Center
sv_SE: Centrerad redaktionsruta med bild och beskrivning.

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Overlay Headline
sv_SE: Bild över rubrik

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Sharing Link
sv_SE: Länk för delning av bild

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Large Image
sv_SE: Stor bild

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Byline Description
sv_SE: Redaktionsruta med signatur och beskrivning.

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Description
sv_SE: Beskrivning för redaktionsruta.

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Left
sv_SE: Redaktionsruta bild och signatur till vänster.

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Right
sv_SE: Redaktionsruta bild och signatur till höger.

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Left
sv_SE: Redaktionsruta bild till vänster.

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Right
sv_SE: Redaktionsruta bild till höger.

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyrbild

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail & Description Center
sv_SE: Miniatyrbild- & Beskrivningscentrum

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Date
sv_SE: Titel & Datum

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Description
sv_SE: Titel & Beskrivning

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title Date & Description
sv_SE: Titel Datum & Beskrivning

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title, Date & Comments
sv_SE: Titel, Datum & Kommentarer

en: General
sv_SE: Allmäna

en: Generate the sitemap.xml file
sv_SE: Generera sitemap.xml

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
sv_SE: Skapa filen sitemap.xml som sökmotorer använder för att söka igenom din webbplats.

en: Get Content From
sv_SE: Hämta innehåll från

en: Get Help
sv_SE: Få hjälp

en: Get More Add-Ons
sv_SE: Hämta fler tillägg

en: Get More Blocks
sv_SE: Hämta fler block

en: Get More Themes
sv_SE: Hämta fler teman

en: Get data from forms and logs.
sv_SE: Se data ur formulär och loggar.

en: Get message URL.
sv_SE: Hämta meddelande URL.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
sv_SE: Få mer hjälp kring din fråga genom att lägga ut den på hjälpcentret för concrete5 på concrete5.org

en: Get submission data.
sv_SE: Hämta inskickade data.

en: Get support from developers.
sv_SE: Få support från utvecklare.

en: Global mail settings saved.
sv_SE: Globala e-postinställningar sparade.

en: Go
sv_SE: OK

en: Go Back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Go back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
sv_SE: Gå till <a href="%s">Lägg till funktionalitet</a> i din Concrete5:s kontrollpanel.

en: Google Map disabled in edit mode.
sv_SE: Google Map är inaktiverad i redigeringsläge.

en: Google allows accounts be created against custom domains like "example.com". These lists allow you to use standard PHP regular expressions to filter against the domain name or email address. For example user@example.com would filter against "example.com".
sv_SE: Google tillåter konton att skapas mot förvalda domäner så som "example.com". Dessa listor tillåter dig att använda vanliga reguljära PHP-uttryck för att filtrera mot domännamnet eller e-postadressen. Till exempel user@example.com filtreras mot "example.com".

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
sv_SE: Hämtar senaste nyheterna från concrete5.org.

en: Gravatar Image Set
sv_SE: Bildgrupp Gravatar

en: Greenwich Mean Time
sv_SE: Greenwichtid

en: Grid:
sv_SE: Rutnät:

en: Grids
sv_SE: Rutnät:

en: Groove
sv_SE: Skåra

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Group Details
sv_SE: Gruppuppgifter

en: Group Set
sv_SE: Gruppuppsättning

en: Group Sets
sv_SE: Gruppuppsättningar

en: Group added successfully
sv_SE: Gruppen tillagd.

en: Group attributes into sets for easier organization
sv_SE: Gruppera egenskaper för enklare organisering

en: Group deleted successfully.
sv_SE: Grupp borttagen.

en: Group set added successfully.
sv_SE: Gruppuppsättning tillagd.

en: Group set deleted successfully.
sv_SE: Gruppuppsättning borttagen.

en: Group set updated successfully.
sv_SE: Gruppuppsättning uppdaterad.

en: Group sets
sv_SE: Gruppuppsättning

en: Group to enter on registration
sv_SE: Grupp att gå med vid registrering

en: Group update successfully
sv_SE: Gruppen uppdaterad.

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
sv_SE: Gästgruppen representerar oregistrerade besökare på din webbplats.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
sv_SE: Gruppen med registrerade användare representerar alla användarkonton.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
sv_SE: Administratörer

[ctx: GroupName]
en: Guest
sv_SE: Gäst

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
sv_SE: Registrerade användare

en: Grouped by Set
sv_SE: Sorterade efter grupp

en: Groups
sv_SE: Grupper

en: Groups moved successfully.
sv_SE: Grupper flyttade.

en: Guest
sv_SE: Gäst

en: Guide: Add Content
sv_SE: Guide: Lägg till innehåll

en: Guide: Change Content
sv_SE: Guide: Ändra innehåll

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
sv_SE: Innehåll i HTML/WYSIWYG-editorn

en: Handle
sv_SE: Handtag

en: Handle required.
sv_SE: Handtag krävs.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
sv_SE: Namn på handles kan endast innehålla bokstäver, nummer och understrykningsstreck.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
sv_SE: Låt concrete5 utföra olika uppgifter för att hjälpa dig med att köra din webbplats i toppskick, hantera epost och uppdatera indexering för sökmotor. Klicka på triangeln bredvid jobbet för att starta det. Ett meddelande kommer visas när jobbet är slutfört.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
sv_SE: Har du problem? Läs i <a href="%s">forumen för installationshjälp</a>, eller <a href="%s">låt oss tillhandahålla en installation</a> till dig.

en: Header 1
sv_SE: Rubrik 1

en: Header 2
sv_SE: Rubrik 2

en: Header 3
sv_SE: Rubrik 3

en: Header 4
sv_SE: Rubrik 4

en: Header 5
sv_SE: Rubrik 5

en: Header Navigation
sv_SE: Sidhuvud - Navigering

en: Header Search
sv_SE: Sidhuvud - Sökfunktion

en: Header Site Title
sv_SE: Sidhuvud - Webbplatsens titel

en: Header of the page
sv_SE: Sidhuvud

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Hello World!
sv_SE: Hej världen!

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hide API secret
sv_SE: Göm API-hemlighet

en: Hide All
sv_SE: Dölj alla

en: Hide secret key
sv_SE: Göm hemlig nyckel

en: Hide the current content on a particular type of device. Un-check a device below to hide the content.
sv_SE: Dölj detta innehåll på en speciell typ av enheter. Bocka av en enhet nedan för att dölja innehållet.

en: Highest Rated
sv_SE: Högst betyg

en: Home
sv_SE: Hem

en: Homepage
sv_SE: Startsida

en: Horizontal Position
sv_SE: Horisontalt läge

en: Horizontal Rule
sv_SE: Horisontell linje

en: Horizontally
sv_SE: Horisontellt

en: Horizontally & Vertically
sv_SE: Horisontellt & vertikalt

en: Hours
sv_SE: timmar

en: How Many Levels Below Parent?
sv_SE: Hur många nivåer under överordnad sida?

en: How long will this permission be valid for?
sv_SE: Hur länge kommer denna behörighet att gälla?

en: INVALID ACTION
sv_SE: OGILTIG ÅTGÄRD

en: IP Address
sv_SE: IP-adress

en: IP Blacklist
sv_SE: IP-svartlista

en: IP Blacklist settings saved.
sv_SE: Inställningar för IP-svartlistan sparade.

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon removed successfully.
sv_SE: Ikonen borttagen.

en: Icons updated successfully.
sv_SE: Ikonerna uppdaterades.

en: If a badge is assigned to this action, the first time this user performs this action they will be granted the badge.
sv_SE: Om ett märke är tilldelat denna åtgärd, kommer detta märke tilldelas första gången en användare utför denna åtgärd.

en: If checked, this site will only be available at the host, port and SSL combination chosen above.
sv_SE: Om ikryssad, kommer denna webbplats endast vara tillgänglig med den värd, port och SSL kombination som är vald ovan.

en: If there is an account associated with this email, instructions for resetting your password have been sent.
sv_SE: Om det finns ett konto associerat med denna e-postadress, har instruktioner skickats på hur man återställer sitt lösenord.

en: If used, height can only be an integer, with no units.
sv_SE: Om höjd används, kan endast vara heltal utan enheter.

en: If used, height must be greater than zero.
sv_SE: Om höjd används, måste värdet vara högre än noll.

en: If you are running a site at multiple domains, enter the canonical domain here. This will be used for sitemap generation, any other purposes that require a specific domain. You can usually leave this blank.
sv_SE: Om du driftar en webbplats med multipla domäner, skriv in den kanoniska domänen här. Denna kommer användas för skapandet av sajtkarta, och alla andra operationer där det behövs en specifik domän. Du kan vanligtvis lämna detta fält tomt.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
sv_SE: Om din webbplats beter sig konstigt eller visa out-of-date innehåll, är det en bra idé att rensa cachen. Om du behöver rensa cachen mycket, bör du kanske stänga av caching helt under Cache & Prestanda-inställningar.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
sv_SE: Om din webbplats visar gammal information eller beter sig konstigt, kan det hjälpa att tömma cachen.

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: Ignored
sv_SE: Ignorerad

en: Illegal variable name '%s' in element args.
sv_SE: Ogiltigt variabelnamn '% s' i elementet args.

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image Caption
sv_SE: Bildtext

en: Image Hover
sv_SE: Bild för hovrande

en: Image Link
sv_SE: Länk för bild

en: Image Manipulation Available
sv_SE: Bildmanipulation tillgänglig

en: Image Slider
sv_SE: Bildspel

en: Image Slider disabled in edit mode.
sv_SE: Bildspel inaktiverat i redigeringsläge.

en: Image Web Link
sv_SE: Länk till bild

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Blur
sv_SE: Oskärpa

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Gaussian Blur
sv_SE: Gaussisk oskärpa

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Grayscale
sv_SE: Gråskala

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: None
sv_SE: Inga

en: Important Information about Backup & Restore
sv_SE: Viktig information om Säkerhetskopiering & Återställning

en: Important Notices
sv_SE: Viktiga noteringar

en: Importer saved.
sv_SE: Importfilter sparat.

en: Importing files.
sv_SE: Importerar filer.

en: In Group
sv_SE: I grupp

en: In One List
sv_SE: I en lista

en: In-Page Sitemap
sv_SE: Sajtkarta på sidan

en: Inactive Users
sv_SE: Inaktiva användare

en: Inbox
sv_SE: Inkorg

en: Inbox for site-specific messages.
sv_SE: Inkorg för webbplats-specifika meddelanden.

en: Include All Sub-Pages of Parent?
sv_SE: Inkludera alla undersidor till sidan?

en: Include Page Description
sv_SE: Inkludera sidbeskrivning

en: Include Page Name
sv_SE: Inkludera sidnamn

en: Include Public Page Date
sv_SE: Inkludera offentligt siddatum

en: Include Summary
sv_SE: Inkludera sammanfattning

en: Include System Pages in Sitemap
sv_SE: Inkludera systemsidor i sajtkartan

en: Include WebM, Ogg, and MP4 file types for best cross-browser results
sv_SE: Inkludera WebM-, Ogg- och MP4-format för bästa support över olika webbläsare.

en: Include all child pages
sv_SE: Inkludera alla undersidor

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
sv_SE: Inkludera externa formulär i filsystemet och placera dem på sidor.

en: Included
sv_SE: Inkluderad

en: Included Pages
sv_SE: Inkludera sidor

en: Included Users/Groups
sv_SE: Inkludera användare/grupper

en: Included Users/Groups with timed permissions
sv_SE: Inkludera användare/grupper med tidsbestämda behörigheter

en: Included in Composer?
sv_SE: Inkludera i Composer?

en: Incorrect captcha code
sv_SE: Fel CAPTCHA-kod

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
sv_SE: Felaktig bekräftelsekod. Var vänlig och titta på bilden igen och fyll i bokstäverna eller siffrorna som visas.

en: Increase Toolbar Font Size
sv_SE: Öka teckenstorlek på verktygsfält

en: Indent
sv_SE: Öka indrag

en: Index Search Engine - All
sv_SE: Indexera för sökning - Samtliga

en: Index Search Engine - Updates
sv_SE: Indexera för sökning - Uppdateringar

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
sv_SE: Index rensat. Du måste nu indexera din webbplats igen under menyn automatiserade jobb.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
sv_SE: Indexet delvis uppdaterad. %s sidor indexerade (maxantal). Kör jobbet igen för att fortsätta processen.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
sv_SE: Indexera webbplatsen så att sökning fungerar snabbt och exakt. Reindexerar endast sidor som har ändrats sen senaste indexeringen.

en: Index updated.
sv_SE: Index uppdaterat.

en: Index updated. %s pages indexed.
sv_SE: Index uppdaterat. %s sidor indexerades.

en: Indexing Method
sv_SE: Indexeringsmetod

en: Indexing complete. Index is up to date
sv_SE: Indexering slutförd. Indexet är nu uppdaterat.

en: Indian Ocean
sv_SE: Indiska oceanen

en: Inherit page type default permissions.
sv_SE: Ärv sidtypens förvalda behörigheter.

en: Inherit the permissions of this page.
sv_SE: Ärv behörigheter från denna sida.

en: Input Format
sv_SE: Inmatningsformat

en: Insert
sv_SE: Infoga

en: Insert Character
sv_SE: Infoga tecken

en: Insert File
sv_SE: Infoga fil

en: Insert Horizontal Rule
sv_SE: Infoga horisontalt streck

en: Insert Image
sv_SE: Infoga bild

en: Insert Link to File
sv_SE: Infoga länk till fil

en: Insert Table
sv_SE: Infoga tabell

en: Insert Video
sv_SE: Infoga video

en: Insert link
sv_SE: Infoga länk

en: Inset
sv_SE: Infälld

en: Inspect
sv_SE: Inspektera

en: Install
sv_SE: Installera

en: Install %s
sv_SE: Installera %s

en: Install Update
sv_SE: Installera uppdatering

en: Install add-ons & themes.
sv_SE: Installera tillägg & teman.

en: Install concrete5
sv_SE: Installera concrete5

[ctx: InstallError]
en: %s.<br><br>Trace:<br>%s
sv_SE: %s.<br><br>Spår:<br>%s

en: Installation Notes
sv_SE: Noteringar om installationen

en: Installed Block Types
sv_SE: Installerade blocktyper

en: Installed Rating Types
sv_SE: Installerade betygstyper

en: Installing attributes.
sv_SE: Installerar egenskaper.

en: Installing automated jobs.
sv_SE: Installerar automatiserade jobb.

en: Installing dashboard.
sv_SE: Installerar kontrollpanelen.

en: Installing login and registration pages.
sv_SE: Installerar inloggnings- och registreringssidor.

en: Installing permissions & workflow.
sv_SE: Installerar behörigheter & arbetsflöden.

en: Intelligent Search
sv_SE: Intelligent sökning

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
sv_SE: Inställningar för gränssnittet är sparade. Var vänlig och logga ut och in igen för att uppdatera samtliga bakomliggande meddelanden.

en: Intermediate
sv_SE: Intermediär

en: Internal
sv_SE: Inbyggd

en: Internal Block Types
sv_SE: Interna blocktyper

en: Internationalization Support
sv_SE: Support för internationalisering

en: Invalid Attribute Type.
sv_SE: Ogiltig egenskapstyp.

en: Invalid Authentication Type
sv_SE: Ogiltig autentisering-typ

en: Invalid Authentication Type Handle
sv_SE: Ogiltig autentisering-typ-handtag

en: Invalid Authentication Type ID
sv_SE: Ogiltig autentisering-typ-ID

en: Invalid Block Object.
sv_SE: Ogiltigt blockobjekt.

en: Invalid Conversation.
sv_SE: Ogiltig konversation.

en: Invalid Error Code
sv_SE: Ogiltig felkod

en: Invalid File Dimensions
sv_SE: Ogiltiga fildimensioner.

en: Invalid File Extension
sv_SE: Ogiltig filtyp.

en: Invalid File.
sv_SE: Ogiltig fil.

en: Invalid ID
sv_SE: Ogiltigt ID

en: Invalid Job set.
sv_SE: Ogiltig jobbgrupp.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
sv_SE: Nyckeln är ogiltig. Var vänlig och gå till sidan för glömt lösenord igen och skapa en ny nyckel.

en: Invalid Package.
sv_SE: Ogiltigt paket.

en: Invalid Page.
sv_SE: Ogiltig sida.

en: Invalid Permissions
sv_SE: Ogiltiga behörigheter

en: Invalid Request, please attempt login again.
sv_SE: Ogiltig begäran, var vänlig och försök logga in igen.

en: Invalid Request.
sv_SE: Ogiltig förfrågan

en: Invalid SQL in order by
sv_SE: Ogiltig SQL i sortera efter

en: Invalid Section
sv_SE: Ogiltig sektion

en: Invalid Token
sv_SE: Ogiltigt nyckel

en: Invalid Token.
sv_SE: Ogiltig nyckel.

en: Invalid Username
sv_SE: Ogiltigt användarnamn

en: Invalid Workflow Type.
sv_SE: Ogiltig typ av arbetsflöde.

en: Invalid anti-spam library.
sv_SE: Ogiltigt anti-spam-bibliotek.

en: Invalid attribute ID.
sv_SE: Ogiltigt egenskaps-ID.

en: Invalid attribute set.
sv_SE: Ogiltig egenskapsgrupp.

en: Invalid backup file specified.
sv_SE: Ogiltig backup-fil angiven

en: Invalid block
sv_SE: Ogiltigt block.

en: Invalid block type handle: %s
sv_SE: Ogiltigt block-typ-handtag: %s

en: Invalid block.
sv_SE: Ogiltigt block

en: Invalid captcha library.
sv_SE: Ogiltigt captcha-bibliotek.

en: Invalid characters in group set name.
sv_SE: Ogiltiga tecken i gruppuppsättningen namn.

en: Invalid characters in page template name.
sv_SE: Ogiltiga tecken i sidmallens namn.

en: Invalid characters in workflow name.
sv_SE: Ogiltiga tecken i namnet för arbetsflöde.

en: Invalid column definition: %s in table %s
sv_SE: Ogiltig definition för kolumn: %s i tabell %s

en: Invalid control
sv_SE: Ogiltig kontroll.

en: Invalid conversation post token.
sv_SE: Ogiltig nyckel för konversationsinlägg.

en: Invalid conversation.
sv_SE: Ogiltig konversation.

en: Invalid dimensions.
sv_SE: Ogiltiga dimensioner.

en: Invalid domain.
sv_SE: Ogiltig domän.

en: Invalid editor handle.
sv_SE: Ogiltigt handtag för editor.

en: Invalid email address or password.
sv_SE: Ogiltig e-postadress eller lösenord.

en: Invalid email address provided.
sv_SE: Ogiltig e-postadress ifylld.

en: Invalid email address.
sv_SE: Ogiltig e-postadress.

en: Invalid feed.
sv_SE: Ogiltigt flöde.

en: Invalid file dimensions, please rescan this file.
sv_SE: Ogiltiga fildimensioner, var vänlig skanna denna fil igen.

en: Invalid file extension
sv_SE: Ogiltig filtyp

en: Invalid file extension.
sv_SE: Ogiltig filtyp.

en: Invalid file storage location object.
sv_SE: Ogiltigt objekt för lagringsplats för filer.

en: Invalid file version.
sv_SE: Ogiltig filversion

en: Invalid file.
sv_SE: Ogiltig fil.

en: Invalid flag type.
sv_SE: Ogiltig flaggtyp.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
sv_SE: Ogiltig formulär-nyckel. Var vänlig och ladda om formuläret och skicka det igen.

en: Invalid group ID.
sv_SE: Ogiltigt grupp-ID.

en: Invalid group set.
sv_SE: Ogiltig gruppuppsättning.

en: Invalid group.
sv_SE: Ogiltig grupp.

en: Invalid language identifier
sv_SE: Ogiltig språkidentifierare

en: Invalid layout object.
sv_SE: Ogiltigt layoutobjekt.

en: Invalid layout preset object.
sv_SE: Ogiltigt förvalt layoutobjekt.

en: Invalid link.
sv_SE: Ogiltig länk.

en: Invalid marketplace item ID.
sv_SE: Ogiltigt objekt-ID för marknadsplatsen.

en: Invalid marketplace item object.
sv_SE: Ogiltigt objekt på marknadsplatsen.

en: Invalid message
sv_SE: Ogiltigt meddelande

en: Invalid message object.
sv_SE: Ogiltigt objekt för meddelande.

en: Invalid node.
sv_SE: Ogiltigt nod..

en: Invalid or non-customizable theme.
sv_SE: Ogiltigt eller icke anpassningsbart tema.

en: Invalid package.
sv_SE: Ogiltigt paket.

en: Invalid page template
sv_SE: Ogiltig sidmall

en: Invalid page template object.
sv_SE: Ogiltigt objekt för sidmall.

en: Invalid page template.
sv_SE: Ogiltig sidmall.

en: Invalid page type object.
sv_SE: Ogiltigt objekt för sidtyp.

en: Invalid page type publish target type.
sv_SE: Ogiltig sidtyp publicera måltyp.

en: Invalid page type target type.
sv_SE: Ogiltig sidtyp och måltyp.

en: Invalid page type.
sv_SE: Ogiltig sidtyp.

en: Invalid parameter received: %s
sv_SE: Ogiltig parameter mottagen: %s

en: Invalid parent category
sv_SE: Ogiltig överordnad kategori.

en: Invalid parent message.
sv_SE: Ogiltig överordnat meddelande.

en: Invalid parent page.
sv_SE: Ogiltig översida.

en: Invalid password.
sv_SE: Ogiltigt lösenord.

en: Invalid path to file storage location. You may not choose the root directory.
sv_SE: Ogiltig sökväg för lagring av filer. Du kan inte välja rot-katalogen.

en: Invalid path traversal. Please make this request with a valid HTTP client.
sv_SE: Ogiltig sökvägstraversering. Gör denna begäran med en giltigt HTTP-klient.

en: Invalid schema version found. Expecting 0.3
sv_SE: Ogiltig schemaversion hittad. Förväntad version 0.3

en: Invalid section
sv_SE: Ogiltig sektion

en: Invalid set
sv_SE: Ogiltig grupp.

en: Invalid stack
sv_SE: Ogiltig stack

en: Invalid stack.
sv_SE: Ogiltig stack.

en: Invalid target page.
sv_SE: Ogiltig målsida.

en: Invalid target parent group.
sv_SE: Ogiltig mål för överordnad grupp.

en: Invalid theme.
sv_SE: Ogiltigt tema.

en: Invalid thumbnail type object.
sv_SE: Ogiltigt objekt för miniatyrtyp.

en: Invalid title for category
sv_SE: Ogiltig titel för kategori.

en: Invalid title for topic
sv_SE: Ogiltig titel för ämne.

en: Invalid token.
sv_SE: Ogiltig nyckel.

en: Invalid tree type.
sv_SE: Ogiltig trädtyp.

en: Invalid type object.
sv_SE: Ogiltigt typobjekt.

en: Invalid username or password.
sv_SE: Ogiltigt användarnamn eller lösenord.

en: Invalid version
sv_SE: Ogiltig version

en: Invalid workflow ID.
sv_SE: Ogiltigt ID för arbetsflöde.

en: Is this page type frequently added?
sv_SE: Läggs denna sidtyp till ofta?

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
sv_SE: Det tar bara ett ögonblick och du behöver inte ens lämna din webbplats.

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
sv_SE: Det går inte att testa inställningarna eftersom mail-systemet är inaktiverat (alternativet %1$s är satt till %2$s i inställningarna).

en: Italic
sv_SE: Kursiv

en: Items Per Page
sv_SE: Objekt per sida

en: Items Selected
sv_SE: Valda poster

en: Items returned by getPresets() must implement the PresetInterface
sv_SE: Objekt som returneras av getPresets() måste implementera PresetInterfacet

en: Items to Show
sv_SE: Objekt att visa

en: Itself (Override)
sv_SE: Själv (åsidosätt)

en: JSON Extension Enabled
sv_SE: JSON -filändelse aktiverat

en: JavaScript Enabled
sv_SE: JavaScript aktiverat

en: Job Failed
sv_SE: Jobb misslyckades

en: Job Handle
sv_SE: Jobbhandtag

en: Job Name
sv_SE: Jobbnamn

en: Job Posting
sv_SE: Jobbmeddelanden

en: Job Set schedule updated successfully.
sv_SE: Jobbgruppschema uppdaterat.

en: Job Set updated successfully.
sv_SE: Jobbgrupp uppdaterad.

en: Job Sets
sv_SE: Jobbgrupper

en: Job not found.
sv_SE: Jobb hittades ej.

en: Job schedule updated successfully.
sv_SE: Jobbschema uppdaterat.

en: Job set added.
sv_SE: Jobbgrupp tillagd

en: Job successfully installed.
sv_SE: Jobb installerat.

en: Job successfully uninstalled.
sv_SE: Jobb avinstallerat.

[ctx: JobSetName]
en: Default
sv_SE: Förval

en: Jobs
sv_SE: Jobb

en: Jobs to run (separate multiple jobs with a space)
sv_SE: Jobb att köra (separera multipla jobb med ett mellanslag)

en: Join the concrete5.org community to setup multiple websites, shop for extensions, and get support.
sv_SE: Gå med i concrete5.org community för att ställa in flera webbplatser, för att köpa tillägg och få support.

en: Joined on %s
sv_SE: Blev medlem den %s

en: Just roll over any content on the page. Click or tap to get the edit menu for that block.
sv_SE: För bara markören över innehållet på sidan. Klicka eller tappa för att få upp redigeringsmenyn för det blocket.

en: Justify text
sv_SE: Justera text

en: Keep your site running well.
sv_SE: Håll din webbplats i topptrim.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
sv_SE: Nyckeln är inte längre giltig. Var vänlig och gå till sidan för glömt lösenord igen och skapa en ny nyckel.

en: Keywords
sv_SE: Nyckelord

en: Label
sv_SE: Ettikett

en: Language
sv_SE: Språk

en: Language Icon
sv_SE: Språkikon

en: Language saved successfully.
sv_SE: Språk sparat.

en: Languages
sv_SE: Språk

en: Languages refreshed.
sv_SE: Språk uppdaterade.

en: Languages reset.
sv_SE: Språk återställt.

en: Last Action
sv_SE: Sista händelsen

en: Last IP Address
sv_SE: Senaste IP-adress

en: Last Message Posted on %s.
sv_SE: Senaste meddelandet postat den %s

en: Last Modified
sv_SE: Senast ändrad

en: Last Response
sv_SE: Senaste svar

en: Last Run
sv_SE: Senaste körning

en: Last Updated
sv_SE: Senast uppdaterad

en: Last edit
sv_SE: Senaste redigering

en: Last login
sv_SE: Senaste inloggning

en: Latest Message
sv_SE: Senaste meddelandet

en: Latitude: %s
sv_SE: Latitud: %s

en: Launch
sv_SE: Kör

en: Launch Guide
sv_SE: Startguide

en: Launch in Composer?
sv_SE: Starta i Composer?

en: Layout Presets
sv_SE: Förinställda layouter

en: Learn More
sv_SE: Läs mer

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
sv_SE: Lär dig hur man använder concrete5, hur man utvecklar för concrete5 samt hur man kan få allmän hjälp.

en: Learn more and update.
sv_SE: Få reda på mer och uppdatera.

en: Learn the basics.
sv_SE: Lär dig grunderna.

en: Leave 0 to show all future dated pages
sv_SE: Lämna 0 för att visa alla kommande datumsidor

en: Leave 0 to show all past dated pages
sv_SE: Lämna 0 för att visa alla passerade datumsidor

en: Leave blank to keep current password.
sv_SE: Lämna tomt för att behålla nuvarande lösenord.

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
sv_SE: Lämna följande fält tomt för att ge alla tillstånd att ladda ner filen.

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Let's start editing a page.
sv_SE: Låt oss börja redigera en sida.

en: Letter spacing
sv_SE: Avstånd mellan bokstäver

en: Level
sv_SE: Nivå

en: Limit By Page Type
sv_SE: Begränsa efter sidtyp

en: Line Height
sv_SE: Radhöjd

en: Link
sv_SE: Länk

en: Link Color
sv_SE: Länkfärg

en: Link Deleted.
sv_SE: Länk borttagen.

en: Link Tag to Search Page
sv_SE: Länka tagg till söksida

en: Link Text
sv_SE: Länktext

en: Link Type
sv_SE: Länktyp

en: Link Updated.
sv_SE: Länk uppdaterad.

en: Link to Page
sv_SE: Länk till sida

en: Link to files stored in the asset library.
sv_SE: Länka till filer i resursbiblioteket.

en: List available jobs
sv_SE: Lista tillgängliga jobb

en: List pages based on type, area.
sv_SE: Visa lista över sidor baserat på typ, område.

en: Live Example
sv_SE: Live exempel

en: Live Version
sv_SE: Publicerad version

en: Load Interface Language from:
sv_SE: Ladda språk för gränssnitt från:

en: Load More
sv_SE: Ladda fler

en: Load error!
sv_SE: Fel vid laddning!

en: Loading
sv_SE: Laddar

en: Loading Components...
sv_SE: Laddar komponenter...

en: Loading Control Sets...
sv_SE: Laddar kontrollgrupper...

en: Loading Conversation
sv_SE: Laddar konversation

en: Loading Filters...
sv_SE: Laddar filter...

en: Loading Image...
sv_SE: Laddar bild...

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Loads new items into gatherings.
sv_SE: Laddar in nya objekt i insamlingen.

en: Local
sv_SE: Lokal

en: Locale
sv_SE: Språk

en: Location
sv_SE: Plats

en: Location: %s
sv_SE: Plats: %s

en: Lock IP after
sv_SE: Lås IP efter

en: Lock Layout
sv_SE: Lås layout

en: Log Application Exceptions
sv_SE: Logga programundantag

en: Log Database Queries
sv_SE: Logga databasfrågor

en: Log Emails Sent
sv_SE: Logga sända e-mail.

en: Log Settings
sv_SE: Inställningar för logg

[ctx: Log channel]
en: Application
sv_SE: Program

[ctx: Log channel]
en: Exceptions
sv_SE: Undantag

[ctx: Log channel]
en: Sent Emails
sv_SE: Skickad e-post

en: Log entries marked as spam.
sv_SE: Loggposter som markerats som spam.

en: Log in
sv_SE: Logga in

en: Log in with %s
sv_SE: Logga in med %s

en: Log in with concrete5.org
sv_SE: Logga in med concrete5.org

[ctx: Log level]
en: Alert
sv_SE: Varning

[ctx: Log level]
en: Critical
sv_SE: Kritiskt

[ctx: Log level]
en: Emergency
sv_SE: Akut

[ctx: Log level]
en: Error
sv_SE: Fel

[ctx: Log level]
en: Notice
sv_SE: Notera

[ctx: Log level]
en: Warning
sv_SE: Varning

en: Log out
sv_SE: Logga ut

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
sv_SE: Loggposter kan hittas under <a href="%s" style="color:#bfbfbf: text-decoration:underline">Kontrollpanelen > Rapporter > Loggar

en: Logged in as <a href="%s">%s</a>
sv_SE: Inloggad som <a href="%s">%s</a>

en: Logging Settings
sv_SE: Logg-inställningar

en: Logging configuration saved.
sv_SE: Inställningar för loggning sparade.

en: Login
sv_SE: Logga in

en: Login & Registration
sv_SE: Inloggning & Registrering

en: Login Destination
sv_SE: Inloggningsdestination

en: Login redirection saved.
sv_SE: Vidarebefordran vid inloggning sparad.

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: Longitude: %s
sv_SE: Longitud: %s

en: Loop Navigation
sv_SE: Loopa navigering

en: MP4 Audio
sv_SE: MP4 Ljud

en: Mail Details: %s
sv_SE: Detaljer för e-post: %s

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
sv_SE: E-posten genererade ett undantagsfel. Kunde inte skicka e-post:

en: Mail Server
sv_SE: E-postserver

en: Mail importers
sv_SE: Importfilter för e-post

en: Mailbox
sv_SE: Brevlåda

en: Main
sv_SE: Huvudblock

en: Maintenance Mode
sv_SE: Underhållsläge

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
sv_SE: Underhållsläge avstängt. Din webbplats är offentlig.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
sv_SE: Underhållsläge påslaget. Din webbplats är nu privat.

en: Make Ban Permanent
sv_SE: Gör blockeringen permanent

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
sv_SE: Se till att <a href="%s">säkerhetskopiera din databas</a> före uppdatering.

en: Manage Presets
sv_SE: Hantera förval

en: Manage Sets
sv_SE: Hantera uppsättningar

en: Manage Stack Contents
sv_SE: Administrera innehåll i stackar

en: Manage sitewide content and administer block types.
sv_SE: Hantera globalt innehåll samt administrera blocktyper.

en: Manage the installed block types in your site.
sv_SE: Hantera installerade blocktyper på din webbplats.

en: Manage the page attributes. To associate an attribute to the page click it in the left panel.
sv_SE: Hantera sidans egenskaper. För att associera en egenskap med sidan klicka på den i panelen till vänster.

en: Manage your conversations settings
sv_SE: Hantera dina inställningar för konversationer

en: Manually
sv_SE: Manuellt

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
sv_SE: Skapa nya användarkonton manuellt för din concrete5 webbplats.

en: Map
sv_SE: Karta

en: Map Existing Page
sv_SE: Mappa existerande sida

en: Map Height
sv_SE: Höjd på karta

en: Map Title (optional)
sv_SE: Rubrik för karta (valfritt)

en: Map Width
sv_SE: Bredd på karta

en: Mapped in Other Sections
sv_SE: Mappad i andra sektioner

en: Margin
sv_SE: Marginal

en: Margin and Padding
sv_SE: Marginal och spaltutfyllnad

en: Mark Email as Valid
sv_SE: Bekräfta e-postadress

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
sv_SE: Integration med marknadsplatsen är inaktiverat i konfigurationsfilen.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
sv_SE: Objektet %s laddades ner från marknadsplatsen.

en: Max Attachment Size for Guest Users. (MB)
sv_SE: Max storlek på bilaga för gästanvändare. (MB)

en: Max Attachment Size for Registered Users. (MB)
sv_SE: Max storlek på bilaga för registrerade användare. (MB)

en: Max Attachments Per Message for Guest Users.
sv_SE: Max antal bilagor per meddelande för gästanvändare.

en: Max Attachments Per Message for Registered Users
sv_SE: Max antal bilagor per meddelande för registrerade användare.

en: Max Height
sv_SE: Max höjd

en: Max Width
sv_SE: Max bredd

en: Max file size exceeded
sv_SE: Maximal filstorlek överskriden

en: Maximum Gravatar Rating
sv_SE: Maximalt Gravatarbetyg

en: May disclose sensitive information, use only for development.
sv_SE: Kan avslöja känslig information, använd bara för utveckling.

en: Member profile (if enabled)
sv_SE: Medlemsprofil (om aktiverat)

en: Members
sv_SE: Användare

en: Memory Requirements
sv_SE: Minneskrav

en: Memory limit %sMB.
sv_SE: Minnesgräns %sMB

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Message Author
sv_SE: Författare

en: Message List
sv_SE: Meddelandelista

en: Message Sent.
sv_SE: Meddelande skickat.

en: Message approved.
sv_SE: Meddelandet godkänt.

en: Message deleted successfully.
sv_SE: Meddelandet borttaget.

en: Message flagged successfully.
sv_SE: Meddelandet flaggat.

en: Message has not been approved.
sv_SE: Meddelandet har inte godkänts.

en: Message is approved.
sv_SE: Meddelandet är godkänt.

en: Message is deleted.
sv_SE: Meddelandet är borttaget.

en: Message is flagged as spam.
sv_SE: Meddelandet är flaggat som skräppost.

[ctx: Message posted date]
en: Posted on %s
sv_SE: Postat den %s

en: Message restored.
sv_SE: Meddelande återskapat.

en: Message to Display When No Pages Listed.
sv_SE: Meddelande att visa när inga sidor listas.

en: Message to display when completed
sv_SE: Meddelande som visas då allt är klart

en: Message unflagged.
sv_SE: Meddelandet avflaggat.

en: Message:
    %s
sv_SE: Meddelande:
    %s

en: Message: %s
sv_SE: Meddelande: %s

en: Messages
sv_SE: Meddelanden

en: Messages Per Page
sv_SE: Meddelanden per sida

en: Meta Description
sv_SE: Metabeskrivning

en: Meta Title
sv_SE: Meta-titel

en: Minutes
sv_SE: minuter

en: Mobile Preview
sv_SE: Förhandsgranskning mobil

en: Mobile Theme
sv_SE: Mobila teman

en: Mobile theme saved.
sv_SE: Mobilt tema sparat.

en: Mode
sv_SE: Läge

en: Modified
sv_SE: Ändrad

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Months
sv_SE: Månader

en: More
sv_SE: Mer

en: More Add-ons
sv_SE: Fler tillägg

en: More Details
sv_SE: Mer uppgifter

en: More Information
sv_SE: Mer information

en: More Options
sv_SE: Fler inställningar

en: More Than
sv_SE: Fler än

en: More help.
sv_SE: Mer hjälp.

en: Most Popular
sv_SE: Mest populär

en: Most Popular First
sv_SE: Mest populär först

en: Most Recent Downloads
sv_SE: Senaste nedladdningarna

en: Most Recent First
sv_SE: Senaste först

en: Most Recent Version
sv_SE: Senaste versionen

en: Most recent first
sv_SE: Senaste först

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Move Down
sv_SE: Flytta ner

en: Move Groups
sv_SE: Flytta grupper

en: Move Multiple Groups
sv_SE: Flytta flera grupper

en: Move Up
sv_SE: Flytta upp

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
sv_SE: Flytta eller ändra ordning på filer genom att dra deras ikoner.

en: Move package to trash directory on server?
sv_SE: Flytta paketet till trash-katalogen på servern?

en: Move selected groups (left column) beneath selected group (right column)
sv_SE: Flytta valda grupper (vänster kolumn) nedanför valda grupper (höger kolumn)

en: Move the following group(s) <strong>to the top level of groups</strong>.
sv_SE: Flytta följande grupp(er) <strong>till den översta nivån av grupper</strong>.

en: Move the following group(s) beneath <strong>%s</strong>.
sv_SE: Flytta följande grupp(er) nedanför <strong>%s</strong>.

en: Move/Copy
sv_SE: Flytta/kopiera

en: Multilingual
sv_SE: Flerspråkig

en: Multilingual Settings
sv_SE: Flerspråksinställningar

en: Multilingual Setup
sv_SE: Flerspråksinställningar

en: Multilingual content enabled
sv_SE: Flerspråkigt innehåll aktiverat

en: Multilingual content updated
sv_SE: Flerspråkigt innehåll uppdaterat

en: Multilingual tree copied. You might consider rescanning links in the section you copied to.
sv_SE: Flerspråkigt träd kopierat. Du bör överväga att skanna om länkar i den sektion du kopierat till.

en: Multilingual tree links rescanned.
sv_SE: Länkar i flerspråkigt träd har skannats.

en: Multiple Values
sv_SE: Flera värden

en: Multiple values
sv_SE: Multipla värden

en: Must be at least %s characters long.
sv_SE: Måste vara minst %s tecken långt.

en: Must be at most %s characters long.
sv_SE: Måste vara högst %s tecken långt.

en: Must be between %s and %s characters long.
sv_SE: Måste vara mellan %s och %s tecken långt.

en: My Account
sv_SE: Mitt konto

en: My Sets
sv_SE: Mina grupper

en: My Video
sv_SE: Min video

en: MySQL PDO Extension Enabled
sv_SE: Tillägget för MySQL PDO är aktiverat.

en: MySQL Password
sv_SE: MySQL-lösenord

en: MySQL Username
sv_SE: MySQL-användarnamn

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name (optional)
sv_SE: Namn (frivilligt)

en: Name cannot contain the characters: %s
sv_SE: Namn kan inte innehålla dessa tecken: %s

[ctx: Name of a set]
en: Set Name
sv_SE: Gruppnamn

en: Name required.
sv_SE: Namn krävs.

en: Navigate this page in other languages
sv_SE: Navigera denna sida på andra språk

en: Navigate through sibling pages.
sv_SE: Navigera genom syskonsidor.

en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: Navigation Link Text
sv_SE: Navigering - Länktext

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: New
sv_SE: Ny

en: New Message Approval
sv_SE: Nytt meddelande behöver godkännas.

en: New Message on Conversation: %s
sv_SE: Nytt meddelande i konversationen: %s

en: New Page
sv_SE: Ny sida

en: New Page Created From Version
sv_SE: Ny sida skapad från version

en: New Password
sv_SE: Nytt lösenord

en: New Question
sv_SE: Ny fråga

en: New Topic
sv_SE: Nytt ämne

en: New User Registration
sv_SE: Registrering för ny användare

en: New Version %s
sv_SE: Ny version %s

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
sv_SE: Ny version: %s. Uppgraderar från: %s.

en: New file set added successfully.
sv_SE: Filgruppen tillagd.

en: New template.
sv_SE: Ny mall.

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next & Previous Nav
sv_SE: Navigering för nästa & föregående

en: Next Label
sv_SE: Etikett för "Nästa"

en: Next this:
sv_SE: Härnäst detta:

en: Next →
sv_SE: Nästa →

en: Nine Sixty Grid System
sv_SE: 960 Gridsystem

en: No
sv_SE: Nej

en: No Actions found.
sv_SE: Inga aktiviteter hittade.

en: No Attributes
sv_SE: Inga egenskaper

en: No Block Types
sv_SE: Inga blocktyper

en: No Content.
sv_SE: Inget innehåll.

en: No End Date.
sv_SE: Inget slutdatum.

en: No Faq Entries Entered.
sv_SE: Inga FAQ inskrivna

en: No File Types
sv_SE: Inga filtyper

en: No Groups
sv_SE: Inga grupper

en: No Jobs found.
sv_SE: Hittade inga jobb.

en: No Meta Description
sv_SE: Ingen Meta-beskrivning

en: No Name
sv_SE: Inget namn

en: No Page Attributes
sv_SE: Inga sidoegenskaper

en: No Page Types
sv_SE: Inga sidtyper

en: No Queueing
sv_SE: Ingen kö

en: No Repeat
sv_SE: Ingen repetering

en: No Slides Entered.
sv_SE: Inga bilder angivna.

en: No Suggestions
sv_SE: Inga förslag

en: No Themes
sv_SE: Inga teman

en: No Video Files Selected.
sv_SE: Inga videofiler valda.

en: No access entities selected.
sv_SE: Inga åtkomsttyper valda.

en: No add-ons found.
sv_SE: Inga tillägg funna.

en: No add-ons installed.
sv_SE: Inga tillägg installerade.

en: No attribute categories currently defined.
sv_SE: Inga egenskapskategorier definierade.

en: No attribute sets currently defined.
sv_SE: Inga egenskapsgrupper existerar.

en: No attributes defined.
sv_SE: Inga egenskaper definierade.

en: No attributes found.
sv_SE: Inga egenskaper hittade.

en: No block types available.
sv_SE: Inga blocktyper tillgängliga.

en: No custom block types are awaiting installation.
sv_SE: Inga anpassade block väntar på att installeras.

en: No data is available yet.
sv_SE: Inga data tillgänglig än.

en: No default file storage location could be found to store this file.
sv_SE: Ingen förvald lagringsplats för filer kunde hittas för att lagra denna fil

en: No entries found.
sv_SE: Inga poster hittades.

en: No file sets found.
sv_SE: Inga filgrupper hittades.

en: No file specified
sv_SE: Ingen fil vald

en: No files found in %s for the storage location "%s".
sv_SE: Inga filer funna i %s för lagringsplats "%s".

en: No files have been downloaded.
sv_SE: Inga filer har laddats ner.

en: No global areas have been added.
sv_SE: Inga globala områden har lagts till.

en: No grid framework found. Grid area methods require a valid grid framework defined in a PageTheme class.
sv_SE: Ingen ramrutnät hittades. Metoder för ramområden kräver ett giltigt ramrutnät som definieras i en PageTheme-klass.

en: No group sets found.
sv_SE: Inga gruppuppsättningar hittade.

en: No groups found.
sv_SE: Inga grupper hittades.

en: No information about this add-on available.
sv_SE: Ingen information om detta tillägg tillgänglig.

en: No job specified.
sv_SE: Inget jobb specificerat.

en: No local user account associated with this user, please log in with a local account and connect your account from your user profile.
sv_SE: Inget lokalt användarkonto associerat med denna användare, var vänlig logga in med ett lokalt konto och anslut ditt konto från din användarprofil.

en: No messages found.
sv_SE: Inga meddelanden hittades.

en: No messages in this conversation.
sv_SE: Inga meddelanden i denna konversationen.

en: No one has yet submitted this form.
sv_SE: Ingen har skickat in det här formuläret än.

en: No packages have been installed.
sv_SE: Inga paket har installerats.

en: No page could be found at this address.
sv_SE: Ingen sida kunde hittas på denna adress.

en: No page types found.
sv_SE: Inga sidtyper hittades.

en: No pages found.
sv_SE: Inga sidor hittades.

en: No results found.
sv_SE: Inga resultat hittades.

en: No results match
sv_SE: Inga resultat passade

en: No stacks have been added.
sv_SE: Inga stacks har lagts till.

en: No themes are installed.
sv_SE: Inga teman installerade.

en: No themes found.
sv_SE: Inget tema funnet.

en: No thumbnail found. Usually this is because the source file is smaller than this thumbnail configuration.
sv_SE: Ingen miniatyr hittades. Vanligtvis beror detta på att källfilen är mindre än konfigurationen för denna miniatyr.

en: No timed permission assignments
sv_SE: Inga tidsbestämda behörighetstilldelningar

en: No topic filtering
sv_SE: Ingen ämnesfiltrering

en: No topics have been posted.
sv_SE: Inga ämnen har postats.

en: No topics.
sv_SE: Inga ämnen.

en: No updates are ready to be installed.
sv_SE: Inga uppdateringar är redo att installera.

en: No updates for your add-ons are available.
sv_SE: Inga uppdateringar för dina tillägg är tillgängliga.

en: No upgrade notices found.
sv_SE: Inga uppgraderingsnoteringar funna.

en: No users found.
sv_SE: Inga användare hittades.

en: No users or groups added.
sv_SE: Inga användare eller grupper tillagda.

en: No users or groups selected.
sv_SE: Inga användare eller grupper valda.

en: No users selected.
sv_SE: Inga användare valda.

en: No, display all messages.
sv_SE: Nej, visa alla meddelanden.

en: No, posting is disabled.
sv_SE: Nej, postning av meddelanden är inaktiverat.

en: No, this is not the default storage location.
sv_SE: Nej, detta är inte den förvalda lagringsplatsen.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
sv_SE: Nej. Ta <strong>inte</strong> bort något innehåll eller filer från denna webbplats.

en: Nobody
sv_SE: Ingen

en: None
sv_SE: Inga

en: None Created
sv_SE: Ingen skapad

en: None Selected
sv_SE: Inget valt

en: None of the requested files could be found.
sv_SE: Ingen av de efterfrågade filerna kunde hittas.

en: None selected
sv_SE: Inga valda

en: None.
sv_SE: Ingen.

en: None. Pages do not have canonical URLs until they are published.
sv_SE: Inga. Sidor har inte kanoniska URL:er tills de har publicerats.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
sv_SE: Inga. Den här filen kommer att användas automatiskt av sidan <strong>%s</strong>.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
sv_SE: Inga. Den här filen kommer att användas automatiskt för sidor utan mall.

en: None. This file will automatically be used.
sv_SE: Inga. Den här filen kommer att användas automatiskt.

en: None. This file will be used by pages with the <strong>%s</strong> template.
sv_SE: Inga. Denna fil kommer att användas av sidor med <strong>%s</strong> som mall.

en: Not a member? Register
sv_SE: Inte medlem? Registrera dig

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
sv_SE: Observera: Ytterligare sökvägar till sidor är inte sparade i versioner. De kommer att vara tillgängliga omedelbart.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
sv_SE: Observera: Att ladda ner en uppdatering kommer <strong>INTE</strong> att automatiskt installera den.

en: Note: Entering values here will override global conversations file attachment settings for this block if you enable Attachment Overrides for this Conversation.
sv_SE: Notera: Att ange värden här kommer att åsidosätta de globala inställningarna för bifogade konversationsfiler för detta block om du aktiverar åsidosättning av bifogade filer för denna konversation.

en: Note: These settings can be overridden in the block edit form for individual conversations.
sv_SE: Notera: Dessa inställningar kan åsidosättas i blocket editera formulär för individuella konversationer.

en: Note: this will override the selected preset with the new preset. It will not update any layouts already in use.
sv_SE: Notera: detta kommer åsidosätta den valda förinställningen med en ny förinställning. Det kommer inte uppdatera någon layout som redan används.

en: Nothing currently available to install.
sv_SE: Ingenting är tillgängligt för installation just nu.

en: Notification
sv_SE: Notifiering

en: Notification - Spam Detected
sv_SE: Meddelande - Spam upptäckt

en: Notify me by email when people submit this form
sv_SE: Meddela mig via e-post när någon besvarat detta formulär

en: Number of Pages to Display
sv_SE: Antal sidor att visa

en: Number of Responses
sv_SE: Antal svar

en: Number to Display
sv_SE: Antal att visa

en: OR Path
sv_SE: ELLER sökväg

en: Off
sv_SE: Av

en: Off - Good for active block and site development.
sv_SE: Av - Bra vid utveckling av teman och block.

en: Off - Good for active theme development when using LESS files.
sv_SE: Av - Bra vid utveckling av teman som använder LESS-filer.

en: Off - Good for debugging generated CSS output.
sv_SE: Av - Bra vid debugging av genererat CSS resultat.

en: Off - Good for development of custom blocks.
sv_SE: Av - Bra vid utvecklandet av anpassade block.

en: Off - Good for development.
sv_SE: Av - Bra alternativ vid utveckling.

en: Off - Proxy classes need to be manually generated. Helps speed up a live site.
sv_SE: Av - Proxy klasser måste manuellt genereras. Hjälper till att påskynda en levande webbplats.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
sv_SE: Av - Sätt på för hand för specifika sidor.

en: Offer choice of language on login.
sv_SE: Erbjud val av språk vid inloggning.

en: Older &rarr;
sv_SE: Äldre &rarr;

en: On
sv_SE: Den

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
sv_SE: Den %s, användare %s godkände följande begäran: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
sv_SE: Den %s, användare %s avbröt följande begäran: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
sv_SE: Den %s, användare %s skickade följande förfrågan: %s

en: On - Helps speed up a live site.
sv_SE: På - Hjälper till att snabba upp en publicerad webbplats

en: On - If blocks on the particular page allow it.
sv_SE: På - Om blocken på den specifika sidan tillåter det.

en: On - In all cases.
sv_SE: På - I alla fall.

en: On - Proxy classes will be generated on the fly. Good for development.
sv_SE: På - Proxyklasser kommer att genereras i farten. Bra för utveckling.

en: On - approve manually
sv_SE: På - godkänn manuellt

en: On - signup and go
sv_SE: På - registrera och fortsätt

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
sv_SE: När indexet är rensat, måste du indexera om din webbplats igen under menyn automatiserade jobb.

en: One per line
sv_SE: En per rad

en: One per line, to whitelist all %s domains: %s
sv_SE: En per rad, för att vitlista alla %s domäner: %s

en: Only Missing Pages
sv_SE: Endast saknade sidor

en: Only Registered Users
sv_SE: Endast registrerade användare

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
sv_SE: Endast filer med följande filändelse är tillåtna. Separera filändelserna med kommatecken. Punkter och mellanslag kommer att ignoreras.

en: Only place a value in here if you want this thumbnail to force its dimensions to the width and height.
sv_SE: Sätt endast ett värde här om du vill att denna miniatyr ska tvinga sina dimensioner till dessa värden i höjd och bredd.

en: Only registered users may view the website.
sv_SE: Endast registrerade användare kan se webbplatsen.

en: Only render at canonical URLs.
sv_SE: Skapa endast med kanoniska URL:er.

en: Only the %s user may reset the site's content.
sv_SE: Endast %s användaren kan återställa webbplatsens innehåll.

en: Only the admin user may reset all languages.
sv_SE: Endast admin-användaren kan återställa alla språk.

en: Only the admin user may reset all strings.
sv_SE: Endast admin-användaren kan återställa alla trådar.

en: Only the administrative group may view the website.
sv_SE: Endast administratörsgruppen kan se webbplatsen.

en: Only the super user may copy locale trees.
sv_SE: Endast superanvändaren kan kopiera språkträd.

en: Only the super user may remove block types.
sv_SE: Endast superanvändaren får ta bort blocktyper.

en: Only the super user may rescan the links inside a multilingual tree.
sv_SE: Endast superanvändaren kan skanna om länkar i ett flerspråkigt träd.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
sv_SE: Endast användare som är medlemmar ALLA valda grupper kommer att påverkas av denna rättighet.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
sv_SE: Endast när det är borttaget manuellt eller att cachen är rensad.

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
sv_SE: Hoppsan! Något är fel med formuläret du skickade (det har inget grupp-id för frågor).

en: Open Link
sv_SE: Öppna länk

en: Open Link in New Window
sv_SE: Öppna länk i ett nytt fönster

en: Open Page
sv_SE: Öppna sida

en: Open link in Lightbox
sv_SE: Öppna i en Lightbox

en: Open link in new tab
sv_SE: Öppna länk i ny flik

en: Open link in same window
sv_SE: Öppna länk i samma fönster

en: Open links in a new window
sv_SE: Öppna länkar i ett nytt fönster

en: Optimization
sv_SE: Optimering

en: Option
sv_SE: Alternativ

en: Option Order
sv_SE: Sortering av alternativ

en: Optional
sv_SE: Frivilligt

en: Options
sv_SE: Inställningar

en: Options %s Storage Type
sv_SE: Alternativ för %s lagringstyp

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
sv_SE: Inställningar inaktiverade, gränssnittets egenskaper är specificerade i config/site.php

en: Options saved successfully.
sv_SE: Alternativ sparade.

en: Or choose
sv_SE: Eller välj

en: Order &amp; Group
sv_SE: Ordning &amp; Grupp

en: Order Pages
sv_SE: Sortera sidor

en: Order Saved.
sv_SE: Ordning sparad.

en: Ordered List
sv_SE: Sorterad lista

en: Ordering
sv_SE: Sortering

en: Organize Page Type Order
sv_SE: Organisera sorteringsordning för sidtyp

en: Original Post
sv_SE: Originalinlägg

en: Original String
sv_SE: Originaltråd

en: Originally requested by %s.
sv_SE: Ursprungligen begärd av %s

en: Other
sv_SE: Annan

en: Other Attributes
sv_SE: Övriga egenskaper

en: Other Filters
sv_SE: Andra filter

en: Other countries
sv_SE: Andra länder

en: Others
sv_SE: Andra

en: Outdent
sv_SE: Minska indrag

en: Output error information to site users
sv_SE: Visa felinformation för webbplatsägare

en: Outset
sv_SE: Relief

en: Override Block Type
sv_SE: Åsidosätt blocktyp

en: Override Global Settings
sv_SE: Åsidosätt globala inställningar

en: Override Permissions
sv_SE: Åsidosätt behörigheter

en: Override Timestamp
sv_SE: Åsidosätt tidsstämpel

en: Override block type cache settings.
sv_SE: Åsidosätt blocktypens cache-inställningar.

en: Override page name with custom title?
sv_SE: Åsidosätt sidonamn med anpassad titel?

en: Overrides Cache
sv_SE: Åsidosätt cache

en: Owner
sv_SE: Ägare

en: PHP Comments Preserved
sv_SE: PHP kommentarer bevarade

en: POP Mail Server Authentication Settings
sv_SE: Autentiseringsinställningar för POP-server för e-post

en: Pacific Ocean
sv_SE: Stilla havet

en: Package
sv_SE: Paket

en: Package controller file not found.
sv_SE: Styrenhetsfil för paket hittades inte.

en: Padding
sv_SE: Utfyllnad

en: Page
sv_SE: Sida

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
sv_SE: Sidan "%s" med sökvägen "%s" Flyttad till papperskorgen

en: Page "%s" at path "%s" deleted
sv_SE: Sidan "%s" med sökvägen "%s" borttagen

en: Page (if it exists)
sv_SE: Sida (om den existerar)

en: Page Action
sv_SE: Sidoaktivitet

en: Page Added Successfully.
sv_SE: Sidtypen lades till.

en: Page Added To
sv_SE: Sida tillagd till

en: Page Alias.
sv_SE: Sidoalias.

en: Page Attribute Created.
sv_SE: Sidegenskap skapat.

en: Page Attribute Deleted.
sv_SE: Sidegenskap borttaget.

en: Page Attribute Display
sv_SE: Visa sidegenskaper

en: Page Attribute Updated.
sv_SE: Sidegenskap uppdaterad.

en: Page Attributes
sv_SE: Sidegenskaper

en: Page Attributes have been saved.
sv_SE: Egenskaperna för sidan har sparats.

en: Page Caching
sv_SE: Sid-caching

en: Page Date Created
sv_SE: Datum då sidan skapades

en: Page Date Modified
sv_SE: Datum då sidan redigerades

en: Page Date Published
sv_SE: Datum då sidan publiserades

en: Page Description
sv_SE: Sidbeskrivning

en: Page Design
sv_SE: Sidodesign

en: Page Design, Location, Attributes and Settings
sv_SE: Siddesign, plats, egenskaper och inställningar

en: Page Draft.
sv_SE: Sidutkast

en: Page Drafts
sv_SE: Sidutkast

en: Page Forbidden
sv_SE: Åtkomst nekad

en: Page ID: %s
sv_SE: Sid-ID: %s

en: Page Levels
sv_SE: Sidonivåer

en: Page List
sv_SE: Sidlista

en: Page Name
sv_SE: Sidnamn

en: Page Not Found
sv_SE: Sidan kunde inte hittas

en: Page Order
sv_SE: Sidordning

en: Page Owner
sv_SE: Sidägare

en: Page Permissions
sv_SE: Behörigheter för sidan

en: Page Properties
sv_SE: Sidegenskaper

en: Page Properties saved.
sv_SE: Sidegenskaper sparade.

en: Page Report
sv_SE: Sidorapport

en: Page Saved
sv_SE: Sida sparad

en: Page Search
sv_SE: Sidsökning

en: Page Settings
sv_SE: Sidegenskaper

en: Page Submitted for Permission Changes.
sv_SE: Sidan skickad för behörighetsändringar.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
sv_SE: Sidan inskickad för ändring av behörighetsarv till %s.

en: Page Successfully Added.
sv_SE: Sidan tillagd.

en: Page Successfully Refreshed.
sv_SE: Sidan uppdaterades framgångsrikt

en: Page Template
sv_SE: Sidomall

en: Page Templates
sv_SE: Sidomallar

en: Page Templates in Theme
sv_SE: Sidomallar i tema

en: Page Title
sv_SE: Sidtitel

en: Page Type
sv_SE: Sidtyp

en: Page Type Attributes
sv_SE: Sidtypsegenskaper

en: Page Type Handle
sv_SE: Handtag för sidtyp

en: Page Type Name
sv_SE: Namn på sidtyp

en: Page Type Permissions
sv_SE: Behörigheter för sidtyper

en: Page Type added successfully.
sv_SE: Sidtyp tillagd.

en: Page Types
sv_SE: Sidtyper

en: Page URLs
sv_SE: SidoURL:er

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
sv_SE: Sidan kunde inte uppdateras.

en: Page Updated
sv_SE: Sida uppdaterad

en: Page Values
sv_SE: Sidvärde

en: Page Version %s Submitted for Approval.
sv_SE: Sidoversion %s skickad för att godkännas.

en: Page Views
sv_SE: Sidovisningar

en: Page assigned.
sv_SE: Sida tilldelad.

en: Page copy operations pending.
sv_SE: Kopiering av sidor inväntas.

en: Page created.
sv_SE: Sida skapad.

en: Page deleted successfully.
sv_SE: Sida borttagen.

en: Page deletion request saved. This action will have to be approved before the page is deleted.
sv_SE: Förfrågan om borttagning av sida är sparad. Denna åtgärd måste godkännas innan sidan tas bort.

en: Page ignored.
sv_SE: Sida ignorerad.

en: Page is Pending Approval.
sv_SE: Sidan inväntar godkännande.

en: Page location information saved successfully.
sv_SE: Information om sidans placering sparades.

en: Page not found.
sv_SE: Sidan kunde inte hittas

en: Page permissions have been saved.
sv_SE: Behörigheter för sidan har sparats.

en: Page permissions request saved successfully. You must approve this workflow request before the permissions are changed.
sv_SE: Förfrågan om sidbehörigheter sparad. Du måste godkänna denna arbetsflödesförfrågan innan behörigheten ändras.

en: Page permissions saved successfully.
sv_SE: Sidbehörigheter sparade.

en: Page permissions updated successfully.
sv_SE: Sidbehörigheter uppdaterade.

en: Page saved on %s
sv_SE: Sidan sparades den %s

en: Page search columns saved successfully.
sv_SE: Sökkolumner för sidor sparad.

en: Page template added successfully.
sv_SE: Sidmall tillagd.

en: Page template deleted successfully.
sv_SE: Sidmall borttagen.

en: Page template updated successfully.
sv_SE: Sidmall uppdaterad.

en: Page themes
sv_SE: Sidoteman

en: Page type
sv_SE: Sidtyp

en: Page type basic setup.
sv_SE: Sidtyp med grundläggande inställningar.

en: Page type copied successfully. Important! You will need to re-add any blocks into output areas that you had set on the original page type.
sv_SE: Sidtyp kopierad. Viktigt! Du måste lägga till alla block på ytorna som var med i den ursprungliga sidtypen.

en: Page type deleted successfully.
sv_SE: Sidtyp borttagen.

en: Page type updated successfully.
sv_SE: Sidtypen uppdaterad.

en: Page types
sv_SE: Sidtyper

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
sv_SE: Sidtyper visar en sidas block på olika sätt och kan ses som "mallar" för ditt innehåll: vänster och hel osv. Sidtyper svarar mot specifika teman. concrete5 kommer att leta efter den angivna sidan i ditt aktiva tema.

en: Page unmapped.
sv_SE: Omappad sida

en: Page updated successfully.
sv_SE: Sidan uppdaterad.

en: Page – Display a list of topics for the current page.
sv_SE: Sida - Visar en lista med ämnen på nuvarande sida.

[ctx: PageTemplateName]
en: Blank
sv_SE: Tom

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Full
sv_SE: Kontrollpanelen full

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Header + Four Column
sv_SE: Kontrollpanelen: Rubrik + fyra kolumner

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Primary + Five
sv_SE: Kontrollpanelen: Primär + fem

[ctx: PageTemplateName]
en: Full
sv_SE: Kompletta

[ctx: PageTemplateName]
en: Left Sidebar
sv_SE: Vänstra sidofältet

[ctx: PageTemplateName]
en: Right Sidebar
sv_SE: Högra sidofältet

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Description
sv_SE: Beskrivning

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Location
sv_SE: Sidplats

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Name
sv_SE: Sidnamn

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Template
sv_SE: Sidomall

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Public Date/Time
sv_SE: Offentlig tidsstämpel

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: User
sv_SE: Användare

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Built-In Property
sv_SE: Inbyggd egenskap

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Custom Attribute
sv_SE: Anpassad egenskap

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Body
sv_SE: Innehåll

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Brief Description
sv_SE: Kort beskrivning

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Date Completed
sv_SE: Datum slutförande

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Entry Name
sv_SE: Namn på inlägg

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Details
sv_SE: Jobbdetaljer

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Name
sv_SE: Jobbnamn

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Page Name
sv_SE: Sidnamn

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Posting Date
sv_SE: Postningsdatum

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Short Description
sv_SE: Kort beskrivning

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Topics
sv_SE: Ämnen

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: About This Job
sv_SE: Om detta jobb

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Basics
sv_SE: Grundläggande inställningar

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Body
sv_SE: Innehåll

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Content
sv_SE: Innehåll

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Details
sv_SE: Uppgifter

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Image Slider
sv_SE: Bildspel

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Page
sv_SE: Sida

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Post Details
sv_SE: Detaljer för inlägg

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Project Data
sv_SE: Projektdata

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Always publish below a certain page
sv_SE: Publicera alltid under en särskilld sida

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from all pages when publishing
sv_SE: Välj från alla sidor vid publisering

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from pages of a certain type
sv_SE: Välj från sidor av en speciell sort

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Pages & Themes
sv_SE: Sidor & Teman

en: Pages Created
sv_SE: Sidor skapade

en: Pages Panel
sv_SE: Sidopanel

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
sv_SE: Sidorna finns på båda ställena; alla förändringar på original kommer att slå igenom på dess alias.

en: Pages deleted successfully.
sv_SE: Sidor borttagna.

en: Pages updated successfully.
sv_SE: Sidor uppdaterade.

en: Paginate Message List
sv_SE: Paginera meddelandelista

en: Pagination
sv_SE: Paginering

[ctx: Pagination]
en: &larr; Previous
sv_SE: &larr; Föregående

[ctx: Pagination]
en: (current)
sv_SE: (nuvarande)

[ctx: Pagination]
en: Next &rarr;
sv_SE: Nästa &rarr;

en: Paragraph:
sv_SE: Stycke:

en: Parent Group
sv_SE: Överordnad grupp

en: Parent Page
sv_SE: Överordnad sida

en: Parent page does not exist. Create the parent page in this tree first.
sv_SE: Överordnad sida existerar inte. Skapa den överordnade sidan i detta träd först.

en: Password
sv_SE: Lösenord

[ctx: Password]
en: <hidden>
sv_SE: <dold>

en: Password incorrect. Please try again.
sv_SE: Fel lösenord. Var vänlig och försök igen.

en: Password updated successfully.
sv_SE: Lösenord uppdaterat.

en: Paste
sv_SE: Klistra in

en: Paste From Clipboard
sv_SE: Klistra in från klippbordet

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
sv_SE: Klistra in en länk till ett externt RSS-flöde från en annan webbplats, och concrete5 kommer att visa det på din sida. Välj datumformatering, rubrik, antal artiklar som visas och välja om du vill visa eller dölja artikelsammanfattningar.

en: Paste a short or long-form YouTube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
sv_SE: Klistra in en kort eller lång YouTube-länk i fältet YouTube URL och concrete5 kommer bädda in video på din sida. Alternativet  iframe rekommenderas för bästa resultat, särskilt vid visning på mobila enheter.

en: Paste from Clipboard
sv_SE: Klistra in från klippbordet

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
sv_SE: Klistra in din HTML-kod i detta fält, och de kommer att renderas av din webbläsare.

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Paths
sv_SE: Sökvägar

en: Pending
sv_SE: Väntande

en: Pending Approval
sv_SE: Inväntar godkännande

en: Pending Delete
sv_SE: Väntar på borttagning

en: Pending Move
sv_SE: Väntar på flytt

en: Pending Permissions
sv_SE: Väntande behörigheter

en: Per Page
sv_SE: Per sida

en: Permanent IP Ban
sv_SE: Permanent IP-blockering

en: Permission Changes
sv_SE: Behörighetsändringar

en: Permission Inheritance Changes
sv_SE: Ändringar i behörigheternas släktskap

en: Permission access entity types
sv_SE: Behörighet enhetstyper för åtkomst

en: Permission categories
sv_SE: Behörighetskategorier

en: Permission on
sv_SE: Behörighet påslaget

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
sv_SE: Inställningar för behörighet sparade. Du måste fullfölja arbetsflödet innan denna ändring blir aktiv.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
sv_SE: Filuppladdare

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
sv_SE: Grupp

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
sv_SE: Gruppkombination

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
sv_SE: Gruppuppsättning

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Message Author
sv_SE: Författare

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
sv_SE: Sidägare

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
sv_SE: Användare

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
sv_SE: Möjlighet att ändra något i menyn för sidegenskaper.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
sv_SE: Möjlighet att ändra inställningar för cachning.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page template for this page.
sv_SE: Möjlighet att endast ändra sidmallen för denna sida.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
sv_SE: Möjlighet att ändra temat för endast denna sida.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
sv_SE: Möjlighet att ändra behörighet för denna sidan. Varning: Genom att bevilja detta kan en användare ge sig själv mer åtkomst.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
sv_SE: Möjlighet att göra ändringar till åtminstone en del av innehållet i sidan. Du kan låsa olika block-områden eller enskilda block-områden genom att klicka på behörigheter i dem också.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
sv_SE: Möjlighet att flytta denna sida till webbplatsens papperskorg.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
sv_SE: Möjlighet att ta bort äldre versioner av denna sidan.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see and use the website when concrete5 is in maintenance mode.
sv_SE: Förmåga att se och använda webbplatsen när concrete5 är i underhållsläge.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
sv_SE: Möjlighet att se hur den här sidan kommer att se ut vid en viss tidpunkt i framtiden som en specifik användare.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
sv_SE: Kan komma åt filhanteraren.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
sv_SE: Kan komma åt filhanteraren

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
sv_SE: Kan lägga till ett block till samtliga områden på webbplatsen. Om någon läggs till här kan de lägga till block till samtliga områden (såvida inte området har behörigheter som åsidosätter de globala behörigheterna.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
sv_SE: Kan lägga till en sida under nuvarande sida.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
sv_SE: Kan lägga till en stack eller ett block från en stack till samtliga områden på webbplatsen. Om någon läggs till här kan de lägga till stackar till samtliga områden (såvida inte området har behörigheter som åsidosätter de globala behörigheterna.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
sv_SE: Kan lägga till block i detta område. Denna inställning åsidosätter de globala behörigheterna för att lägga till block i detta område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
sv_SE: Kan lägga till filer i grupp.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
sv_SE: Kan lägga stackar till detta område. Denna inställning åsidosätter globala behörigheter för att lägga till stackar i detta område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
sv_SE: Kan styra schemalagd åtkomst för gäster till denna sidan.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
sv_SE: Kan kopiera fil.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
sv_SE: Kan kopiera filer i filgrupp.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
sv_SE: Behörig att ta bort filgrupp.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
sv_SE: Kan ta bort fil.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
sv_SE: Kan ta bort filer i grupp.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
sv_SE: Kan redigera en fils egenskaper.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
sv_SE: Kan redigera åtkomst till filgrupp.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
sv_SE: Kan redigera åtkomst till fil.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
sv_SE: Kan redigera block inom detta område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
sv_SE: Kan redigera och ersätta filer i grupp.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
sv_SE: Kan redigera eller ersätta filer.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit the footprint and items in all gatherings.
sv_SE: Kan redigera fotavtryck och inlägg i alla samlingar.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
sv_SE: Kan flytta eller kopiera en sida till en annan plats.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
sv_SE: Kan publicera en icke godkänd version av sidan.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
sv_SE: Kan se att en sida existerar och läsa dess innehåll.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
sv_SE: Kan se och ladda ner filer från webbplatsen.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
sv_SE: Kan visa och ladda ner filer.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
sv_SE: Kan se området och dess innehåll.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
sv_SE: Kan visa dialogfönster med sidans versioner och läsa tidigare versioner av en sida.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Change the type of an existing page.
sv_SE: Byt typ på en existerande sida.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
sv_SE: Styr om användare kan exportera användare eller inte

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
sv_SE: Styr om en användare kan se en sida i sajtkartan eller den intelligenta sökningen.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see the multilingual settings menu, re-map a page or set a page as ignored in multilingual settings.
sv_SE: Kontrollerar om en användare kan se menyn för flerspråksinställningarna, mappa om en sida eller sätta en sida att bli ignorerad i flerspråksinställningarna.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can view the search user interface.
sv_SE: Styr om användare kan se sökrutan för användare.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
sv_SE: Styr om användare kan komma åt behörigheterna för ett område. Anpassade behörigheter för området kan åsidosätta de på sidan.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
sv_SE: Styr om användare kan ändra behörigheter för detta block, eventuellt ge sig själva eller andra större åtkomst.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block cache settings for this block instance.
sv_SE: Styr om användare kan ändra inställningarna för cache för denna blockinstans.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block's name (rarely used.)
sv_SE: Styr om användare kan ändra blockets namn (används sällan.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
sv_SE: Styr om användaren kan ändra den anpassade mallen på detta block. Detta åsidosätter område- eller sidbehörigheter.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
sv_SE: Styr om användare kan ta bort block från detta område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
sv_SE: Styr om användare kan ta bort detta block. Detta åsidosätter behörigheter för sidan och området.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
sv_SE: Styr om en användare kan redigera detta block. Detta åsidosätter behörigheter för område eller sida.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
sv_SE: Styr om användare kan schemalägga behörigheter för gäster på block i detta område. Gäst-åtkomst är en genväg för att bevilja tillstånd bara till gäster.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
sv_SE: Styr om användare kan schemalägga gäst-åtkomst för behörigheter på detta block. Gäst-åtkomst är en genväg för att bevilja tillstånd bara till gäster.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
sv_SE: Styr om användaren kan ange anpassade designegenskaper eller CSS på detta block.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
sv_SE: Styr om användare kan se detta block på sidan.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
sv_SE: Styr om användare får möjligheten att lägga till layout till ett specifikt område.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
sv_SE: Kontrollerar om en användare kan se designkontroller och redigera ett områdes anpassade CSS.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
sv_SE: Tillåt möjligheten att godkänna arbetsflöde.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
sv_SE: Meddela ansvariga att en ändring har blivit godkänd.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
sv_SE: Meddela ansvariga att en ändring har blivit nekad.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
sv_SE: Meddela ansvariga att en ändring har kommit till arbetsflödet.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
sv_SE: Åtkomst till gruppsökning

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
sv_SE: Åtkomst till förvalda sidtyper

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Permissions
sv_SE: Åtkomst till behörigheter för sidtyp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
sv_SE: Åtkomst till sajtkarta

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
sv_SE: Åtkomst till behörigheter för uppdrag

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
sv_SE: Åtkomst till användarsökning

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
sv_SE: Aktivera/avaktivera användare

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
sv_SE: Lägg till block

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
sv_SE: Lägg till block till område

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Child Group
sv_SE: Lägg till grupp för underordnade

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
sv_SE: Lägg till fil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
sv_SE: Lägg till layout till området

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message Attachments
sv_SE: Lägg till bilagor till meddelande

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message to Conversation
sv_SE: Lägg till meddelande till konversation

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Pages of This Type
sv_SE: Lägg till sidor av denna typ

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
sv_SE: Lägg till stack

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
sv_SE: Lägg till stack till område

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
sv_SE: Lägg till undersida

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Topic Tree
sv_SE: Lägg till ämnesträd

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
sv_SE: Godkänn ändringar

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Message
sv_SE: Godkänn meddelande

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
sv_SE: Godkänn eller neka

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Group
sv_SE: Tilldela grupp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
sv_SE: Ändra anpassad mall

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Template
sv_SE: Byt sidmall

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
sv_SE: Byt tema

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
sv_SE: Kopiera fil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Customize Themes
sv_SE: Anpassa teman

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
sv_SE: Ta bort

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
sv_SE: Ta bort områdets innehåll

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
sv_SE: Ta bort block

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
sv_SE: Ta bort fil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
sv_SE: Ta bort filgrupp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Message
sv_SE: Ta bort meddelande

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Page Type
sv_SE: Ta bort sidtyp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
sv_SE: Ta bort användare

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
sv_SE: Ta bort versioner

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
sv_SE: Redigera områdets innehåll

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
sv_SE: Redigera områdets design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
sv_SE: Redigera behörigheter för område

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
sv_SE: Redigera block

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Cache Settings
sv_SE: Redigera inställningar för Cache

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
sv_SE: Redigera innehåll

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Conversation Permissions
sv_SE: Redigera behörigheter för konversationer

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
sv_SE: Redigera design

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
sv_SE: Redigera filåtkomst

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
sv_SE: Redigera filinnehåll

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
sv_SE: Redigera filegenskaper

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gathering Items
sv_SE: Redigera insamlingsposter

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gatherings
sv_SE: Redigera insamlingar

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group
sv_SE: Redigera grupp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group Permissions
sv_SE: Redigera behörigheter för grupper

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Message
sv_SE: Redigera meddelande

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Multilingual Settings
sv_SE: Redigera inställningar för multipla språk

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Name
sv_SE: Redigera namn

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type
sv_SE: Redigera sidtyp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Drafts
sv_SE: Redigera utkast för sidtyp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Permissions
sv_SE: Redigera behörigheter för sidtyp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
sv_SE: Redigera behörigheter

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
sv_SE: Redigera egenskaper

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
sv_SE: Redigera prestanda-inställningar

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
sv_SE: Redigera användaruppgifter

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
sv_SE: Töm papperskorgen

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
sv_SE: Exportera användare

[ctx: PermissionKeyName]
en: Flag Message
sv_SE: Flagga meddelande

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
sv_SE: Installera paket

[ctx: PermissionKeyName]
en: Manage Layout Presets
sv_SE: Hantera förinställda layouter

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
sv_SE: Flytta eller kopiera sida

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
sv_SE: Meddela vid godkännande

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
sv_SE: Meddela vid nekande

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
sv_SE: Meddela vid inlägg

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
sv_SE: Gör backups

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
sv_SE: Förhandsvisa sida som användare

[ctx: PermissionKeyName]
en: Rate Message
sv_SE: Betygsätt meddelande

[ctx: PermissionKeyName]
en: Remove Topic Tree
sv_SE: Ta bort ämnesträd

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
sv_SE: Schemalägg åtkomst för gäst

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
sv_SE: Sök efter filer i filhanteraren

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search User Group
sv_SE: Sök användargrupp

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
sv_SE: Logga in som användare

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
sv_SE: Avinstallera paket

[ctx: PermissionKeyName]
en: Upgrade concrete5
sv_SE: Uppgradera concrete5

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
sv_SE: Visa

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
sv_SE: Visa område

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
sv_SE: Visa block

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
sv_SE: Visa filen i filhanteraren

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
sv_SE: Visa filer

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
sv_SE: Visa nyhetsflöde

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
sv_SE: Visa sidan i sajtkartan

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Site in Maintenance Mode
sv_SE: Visa webbplatsen i underhållsläge

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Category Tree Node
sv_SE: Visa noden för kategoriträdet.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Tree Node
sv_SE: Visa noden för ämnesträdet.

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
sv_SE: Visa användaregenskaper

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
sv_SE: Visa versioner

en: Permissions
sv_SE: Behörighet

en: Permissions & Access
sv_SE: Behörigheter & Åtkomst

en: Permissions Inheritance
sv_SE: Behörigheternas släktskap

en: Permissions Should
sv_SE: Behörigheter bör

en: Permissions for All Pages Created Of This Type
sv_SE: Behörigheter för alla sidor skapade med denna sidtyp

en: Permissions for This Page Type
sv_SE: Behörigheter för denna sidtyp

en: Permissions for this area currently override those of the page.
sv_SE: Behörigheter för detta område åsidosätter för närvarande sidans behörigheter.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
sv_SE: Behörigheter för detta block är för närvarande beroende av det område som innehåller detta block.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
sv_SE: Behörigheter för detta block åsidosätter för närvarande de från området och sidan.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
sv_SE: Behörigheter för denna fil är just nu beroende på filgrupper och globala filbehörigheter.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
sv_SE: Behörigheter för denna fil åsidosätter för närvarande sin grupps och de globala filbehörigheterna.

en: Permissions for this node are currently inherited from <strong>%s</strong>.
sv_SE: Behörighet för denna nod är för tillfället ärvd från <strong>%s</strong>.

en: Permissions for this node currently override its parents' permissions.
sv_SE: Behörighet för denna nod är för tillfället åsidosatt av dess överordnades behörighet.

en: Permissions saved
sv_SE: Behörigheter sparade

en: Permissions updated successfully.
sv_SE: Behörigheter uppdaterade.

en: Personalize your site
sv_SE: Anpassa din webbplats

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Photo Credit:
sv_SE: Fotograf:

en: Picture
sv_SE: Bild

en: Place a new block on the page. Copy one using the clipboard, or try a reusable stack.
sv_SE: Placera ett nytt block på sidan. Kopiera ett genom att använda   klippbordet eller testa en återanvändbar stack.

en: Places a conversation message into a page.
sv_SE: Lägg ett konversationsmeddelande på en sida.

en: Places a discussion a page.
sv_SE: Placerar en diskussion på en sida.

en: Plain Text
sv_SE: Oformaterad text

en: Please Enter a Name
sv_SE: Var vänlig och ange ett namn

en: Please Login to Vote
sv_SE: Var vänlig och logga in för att rösta

en: Please add at least one question to your form.
sv_SE: Var vänlig och lägga till minst en fråga till ditt formulär.

en: Please complete all required fields.
sv_SE: Var vänlig och fyll i alla obligatoriska fält.

en: Please complete or cancel the current message editing session before editing this message.
sv_SE: Var vänlig att avsluta eller avbryt pågående editeringssession innan du kan editera detta meddelande.

en: Please correct the following errors:
sv_SE: Var vänlig och korrigera följande fel:

en: Please enable JavaScript in your browser.
sv_SE: Var vänlig och aktivera JavaScript i din webbläsare.

en: Please enter a valid feed address.
sv_SE: Var vänlig och ange en giltig adress till ett flöde.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
sv_SE: Var vänlig och ange ett zoom nummer från 0 till 21

en: Please enter the number of items to display.
sv_SE: Var vänlig och ange antalet inlägg att visa.

en: Please fill-in all plural forms
sv_SE: Var vänlig att ange ange alla pluralformer

en: Please give your RSS Feed a name.
sv_SE: Var vänlig och ge ditt RSS-flöde ett namn.

en: Please provide both username and password.
sv_SE: Var vänlig och ange både användarnamn och lösenord.

en: Please remove all storage locations using this storage type.
sv_SE: Var vänlig ta bort alla lagringsplatser som använder denna lagringstyp.

en: Please specify a valid email address
sv_SE: Var vänlig och ange en giltig e-postadress

en: Please specify your site's name
sv_SE: Var vänlig och ange namnet på din webbplats

en: Please type the letters and numbers shown in the image. Click the image to see another captcha.
sv_SE: Fyll i bokstäverna och siffrorna som visas på bilden. Klicka på bilden för att få fram en annan captcha.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
sv_SE: Var vänlig använd backupformuläret nedan för att ladda upp dina filer som på den gamla goda tiden.

en: Plural Original String
sv_SE: Plural i originaltråden

[ctx: PluralCase]
en: Few
sv_SE: Få

[ctx: PluralCase]
en: Many
sv_SE: Många

[ctx: PluralCase]
en: One
sv_SE: Ett

[ctx: PluralCase]
en: Other
sv_SE: Annan

[ctx: PluralCase]
en: Two
sv_SE: Två

[ctx: PluralCase]
en: Zero
sv_SE: Noll

en: Point Value
sv_SE: Poängvärde

en: Points
sv_SE: Poäng

en: Points Required
sv_SE: Poäng krävs

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
sv_SE: Kontrollerar ett e-postkonto och hämtar privata meddelanden och inlägg skickade dit.

en: Port (Leave blank for default)
sv_SE: Port (lämna tomt för förval)

en: Portfolio Project
sv_SE: Portfolioprojekt

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: Post Results to a Different Page
sv_SE: Publicera resultat till en annan sida

en: Post to Gathering
sv_SE: Inlägg till insamling

en: Postal Code
sv_SE: Postnummer

en: Posted
sv_SE: Postat

en: Posting
sv_SE: Postar meddelande

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
sv_SE: Drivs av <a href="%s">concrete5</a>.

en: Preset
sv_SE: Förinställning

[ctx: PresetName]
en: Blue Sky
sv_SE: Blå himmel

[ctx: PresetName]
en: Night Road
sv_SE: Nattväg

[ctx: PresetName]
en: Royal
sv_SE: Kunglig

[ctx: PresetName]
en: Sunrise
sv_SE: Soluppgång

en: Presets
sv_SE: Förinställningar

en: Pretty URLs
sv_SE: Förenklade adresser (pretty URLs)

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Preview File
sv_SE: Förhandsgranska fil

en: Preview Image
sv_SE: Förhandsgranska bild

en: Preview Survey
sv_SE: Förhandsgranska undersökning

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Previous Label
sv_SE: Etikett för "Föregående"

en: Price
sv_SE: Pris

en: Primary Button
sv_SE: Primär knapp

en: Print
sv_SE: Skriv ut

en: Private
sv_SE: Privat

en: Private Messages
sv_SE: Privata meddelande

en: Private message from %s
sv_SE: Privat meddelande från %s

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
sv_SE: Antalet privata meddelanden överskridit för användare: %s på %s

en: Process Email Posts
sv_SE: Bearbeta inskickade e-post

en: Profile Options
sv_SE: Inställningar för profil

en: Profile Picture
sv_SE: Profilbild

en: Profile updated successfully.
sv_SE: Profilen uppdaterad.

en: Project Page
sv_SE: Projektsida

en: Project Title
sv_SE: Projektnamn

en: Project Title 2
sv_SE: Projektnamn 2

en: Project Title 3
sv_SE: Projektnamn 3

en: Project Title 4
sv_SE: Projektnamn 4

en: Project Title 5
sv_SE: Projektnamn 5

en: Project Title 6
sv_SE: Projektnamn 6

en: Properties
sv_SE: Egenskaper

en: Properties Panel
sv_SE: Egenskapspanel

en: Properties like name, description and tags are unavailable when uploading multiple files.
sv_SE: Egenskaper så som namn, beskrivning och taggar är otillgängliga när flera filer laddas upp.

en: Property to Display:
sv_SE: Egenskap att visa:

en: Protect with Password
sv_SE: Skydda med lösenord

en: Provide RSS Feed
sv_SE: Skapa RSS-flöde

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
sv_SE: Skapa en enkel undersökning, med resultaten presenterade i form av ett cirkeldiagram.

en: Proxy Host
sv_SE: Proxyhost

en: Proxy Password
sv_SE: Proxy Lösenord

en: Proxy Server
sv_SE: Proxyserver

en: Proxy User
sv_SE: Proxy Användare

en: Proxy block for area layouts.
sv_SE: Proxyblock för områdeslayouter.

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
sv_SE: Proxyblock för block som kopierats in från din scrapbook.

en: Proxy block for blocks that need to be output through composer.
sv_SE: Proxy-block för block som behöver visas genom composer.

en: Proxy block for gathering items added to areas.
sv_SE: Proxy-block för insamling av objekt som ligger på områden.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
sv_SE: Proxy-block för stackar tillagda genom användargränssnittet.

en: Proxy configuration saved.
sv_SE: Konfigurationen för proxy sparad.

en: Public
sv_SE: Offentlig

en: Public Date
sv_SE: Offentligt datum

en: Public Date/Time
sv_SE: Offentlig tidsstämpel

en: Public Display
sv_SE: Offentlig vy

en: Public Profiles
sv_SE: Offentliga profiler

en: Public Registration
sv_SE: Offentlig registrering

en: Public Set.
sv_SE: Offentlig grupp

en: Public Sets
sv_SE: Offentliga grupper

en: Public profiles have been disabled
sv_SE: Offentliga profiler har inaktiverats

en: Public profiles have been enabled
sv_SE: Offentliga profiler har aktiverats

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: Publish Beneath Page
sv_SE: Publicera under sida

en: Publish Beneath Pages of Type
sv_SE: Publicera under sidor av typen

en: Publish Changes
sv_SE: Publicera ändringar

en: Publish Method
sv_SE: Publiceringsmetod

en: Publish Page
sv_SE: Publicera sida

en: Pull Content from Area
sv_SE: Hämta innehåll från område

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
sv_SE: Använd dagens bild från concrete5.org (förvalt)

en: Purchase
sv_SE: Köp

en: Purge
sv_SE: Rensa

en: Put each answer options on a new line
sv_SE: Placera varje svarsalternativ på en ny rad

en: Query
sv_SE: Fråga

en: Query Details
sv_SE: Frågedetaljer

en: Question
sv_SE: Fråga

en: Question added. To view it click the preview tab.
sv_SE: Fråga tillagd. För att se den klicka på fliken förhandsgranska.

en: Queueing
sv_SE: Köa

en: Quote
sv_SE: Citat

en: RSS Displayer
sv_SE: RSS-visare

en: RSS Feed
sv_SE: RSS-flöde

en: RSS Feed Description
sv_SE: Beskrivning av RSS-flöde

en: RSS Feed Location
sv_SE: Plats för RSS-flöde

en: RSS Feed Title
sv_SE: Titel på RSS-flöde

en: RSS Feed can be found here: <a href="%s" target="_blank">%s</a>
sv_SE: RSS-flöde finns här: <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: RSS Feeds
sv_SE: RSS-flöden

en: Radio Buttons
sv_SE: Radioknappar

en: Radius
sv_SE: Radie

en: Random
sv_SE: Slumpmässig

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: Rating types updated.
sv_SE: Betygstyper uppdaterade.

en: Re-Map
sv_SE: Gör om karta

en: Re-connect to Community
sv_SE: Återanslut till Communityn

en: Re: %s
sv_SE: Ang: %s

en: Read
sv_SE: Läsa

en: Read More
sv_SE: Läs mer

en: Read the <a href="%s" target="_blank">User Documentation</a> to learn editing and site management with concrete5.
sv_SE: Läs <a href="%s" target="_blank">användardokumentationen</a> för att lära dig redigera och hantera din webbplats med concrete5.

en: Reason For Ban
sv_SE: Orsak för blockering

en: Recent
sv_SE: Senaste

en: Recent Comment
sv_SE: Senaste kommentar

en: Recent First
sv_SE: Senaste först

en: Recent Page Views
sv_SE: Senaste sidovisningarna

en: Recent Registrations
sv_SE: Senaste registreringar

en: Recipient email address
sv_SE: Mottagarens e-postadress

en: Redirect administrators to dashboard
sv_SE: Skicka administratörer till kontrollpanelen

en: Redirect home page to default locale.
sv_SE: Dirigera hemsidan till det språk som är satt som standard.

en: Redirect to Different Page on Click
sv_SE: Vidarebefordra till annan sida vid klickning

en: Redirect to another page after form submission?
sv_SE: Vidarebefordra till en annan sida när formuläret skickats?

en: Redirect users to:
sv_SE: Omdirigera användare till:

en: Redo
sv_SE: Gör om

en: References
sv_SE: Referens

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
sv_SE: Uppdaterar sidan samt bygger om dess behörigheter och namn.

en: Register
sv_SE: Registrera

en: Register an account for "%s"
sv_SE: Registrera ett konto för "%s"

en: Registered
sv_SE: Registrerad

en: Registered Between
sv_SE: Registrerad mellan

en: Registered Users Language Preferences
sv_SE: Språkinställningar för registrerade användare

en: Registration
sv_SE: Registrering

en: Registration - A New User Has Registered
sv_SE: Registrering - En ny användare har registrerat sig

en: Registration - Approval Required
sv_SE: Registrering - godkännande krävs

en: Registration - Validate Email Address
sv_SE: Registrering - bekräfta e-postadress

en: Registration Approval Required
sv_SE: Registrering godkännande krävs

en: Registration Approved
sv_SE: Registrering godkänd

en: Registration Data
sv_SE: Registreringsinformation

en: Registration settings have been saved.
sv_SE: Registreringsinställningar är sparade.

en: Related Topic
sv_SE: Relaterat ämne

en: Relative Path
sv_SE: Relativ sökväg

en: Release Date: %s
sv_SE: Utgivet den: %s

en: Release Notes
sv_SE: Utgivningsanteckningar

en: Relevant sub pages.
sv_SE: Relevanta undersidor.

en: Reload Strings
sv_SE: Ladda om trådar

en: Remember my choice on this computer.
sv_SE: Kom ihåg mitt val på denna datorn.

en: Remote File Importing Available
sv_SE: Möjlighet att importera filer från annan server tillgänglig

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
sv_SE: Import av URL från en annan server kräver att tillägget iconv är aktiverat på din server.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
sv_SE: För att importera filer från annan webbplats genom filhanteraren kräver iconv PHP-tillägget.

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove Alias
sv_SE: Ta bort alias

en: Remove Ban
sv_SE: Ta bort blockering

en: Remove Font Family
sv_SE: Ta bort fontfamilj

en: Remove Font Size
sv_SE: Ta bort fontstorlek

en: Remove From Group
sv_SE: Ta bort från grupp

en: Remove Node
sv_SE: Ta bort nod

en: Remove Old Page Versions
sv_SE: Ta bort gamla sidversioner.

en: Remove Style
sv_SE: Ta bort stil

en: Remove all filters
sv_SE: Ta bort alla filter

en: Remove files from incoming/ directory.
sv_SE: Ta bort filer från katalogen incoming/

en: Remove font
sv_SE: Ta bort font

en: Remove index.php from URLs
sv_SE: Ta bort index.php från URL:er.

en: Remove index.php from your URLs with pretty URLs, and ensure canonical URLs if you're running a site at multiple domains.
sv_SE: Ta bort index.php från din URL med förenklade URL:er, och säkerställ kanoniska adresser om du driftar en webbplats med multipla domäner.

en: Remove the user from the group and deactivate the account
sv_SE: Ta bort användaren från gruppen och inaktivera kontot

en: Remove the user from this group
sv_SE: Ta bort användaren från gruppen

en: Remove the users below from Group(s)
sv_SE: Ta bort användarena nedan från grupp(erna)

en: Remove this Job
sv_SE: Ta bort detta jobb

en: Remove this alias or external link?
sv_SE: Ta bort denna alias eller externa länk?

en: Remove this attachment?
sv_SE: Ta bort denna bilaga?

en: Remove this message? Replies to it will not be removed
sv_SE: Ta bort detta meddelande? Svaren kommer inte att tas bort

en: Remove this message? Replies to it will not be removed.
sv_SE: Ta bort detta meddelande? Svaren kommer inte att tas bort.

en: Remove your user avatar
sv_SE: Ta bort din användaravatar

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
sv_SE: Ta bort alla utom de senaste 10 versionerna av varje sida.

en: Rename
sv_SE: Döp om

en: Rename Stack
sv_SE: Byt namn på stack

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
sv_SE: Förfrågan om namnbyte sparad. Du måste fullfölja arbetsflödet för godkännande innan namnet på stacken uppdateras.

en: Repeat By
sv_SE: Repetera den

en: Repeat every
sv_SE: Repetera varje

en: Repeat...
sv_SE: Repetera...

en: Repeats
sv_SE: Repeteringar

en: Repeats %s.
sv_SE: Upprepas %s.

en: Replace
sv_SE: Ersätt

en: Replace Permissions
sv_SE: Byt ut behörigheter

en: Replied
sv_SE: Besvarat

en: Reply
sv_SE: Svara

en: Reply Sent.
sv_SE: Svar skickat.

en: Reply to this email address
sv_SE: Svara till denna E-postadress.

en: Reports
sv_SE: Rapporter

en: Request timed out.
sv_SE: Begäran tog för lång tid.

en: Requested Version: %s
sv_SE: Efterfrågad version: %s

en: Require on Registration Form.
sv_SE: Gör obligatorisk i registreringsformulär.

en: Required
sv_SE: Obligatorisk

en: Required Attributes
sv_SE: Tvingade egenskaper

en: Requires Password to Access
sv_SE: Kräver lösenord för åtkomst

en: Rescan
sv_SE: Sök igen

en: Rescan Links
sv_SE: Skanna om länkar

en: Rescan Locale
sv_SE: Skanna om språk

en: Rescan Multilingual Tree
sv_SE: Skanna om flerspråkigt träd

en: Reserved words reset.
sv_SE: Nollställ reserverad ord.

en: Reserved words updated.
sv_SE: Reserverade ord uppdaterade.

en: Reset All
sv_SE: Återställ alla

en: Reset All Jobs
sv_SE: Återställ alla jobb

en: Reset Customizations
sv_SE: Återställ anpassningar

en: Reset Languages
sv_SE: Återställ språk

en: Reset Password
sv_SE: Återställ lösenord

en: Reset To Default
sv_SE: Återställ till förval

en: Reset and Email Password
sv_SE: Återställ och skicka lösenord

en: Reset the theme customizations for just this page, or your entire site?
sv_SE: Återställ anpassningarna av temat bara för denna sidan, eller för hela din webbplats?

en: Resize Image
sv_SE: Skala om bild

en: Reskin your site.
sv_SE: Byt utseende på din webbplats.

en: Responses to %s
sv_SE: Svar på %s

en: Restoration Successful
sv_SE: Återställningen lyckades.

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore Backup
sv_SE: Återställ backup

en: Restore Page
sv_SE: Återställ sida

en: Result(s)
sv_SE: Resultat

en: Results
sv_SE: Resultat

en: Results Page
sv_SE: Resultatsida

en: Results for &#34;%s&#34;
sv_SE: Resultat för &#34;%s&#34;

en: Results of Last Run
sv_SE: Resultat, senaste körning

en: Resume Copy
sv_SE: Fortsätt kopiera

en: Resume Editing
sv_SE: Fortsätt redigering

en: Retrieving Release Notes...
sv_SE: Hämtar utgivningsanteckningar...

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
sv_SE: Hämtar data för tillägg från concrete5.org:s marknadsplats.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
sv_SE: Hämtar data för tema från concrete5.org:s marknadsplats.

en: Return to Home
sv_SE: Återgå till startsidan

en: Return to Themes
sv_SE: Återvänd till teman

en: Reverse Chronological
sv_SE: Omvänd kronologisk

en: Reverse Sitemap
sv_SE: Omvänd sajtkarta

en: Reverse alphabetical order
sv_SE: Omvänd alfabetisk ordning

en: Revert to Area Permissions
sv_SE: Återgå till behörigheter för området.

en: Revert to File Set and Global Permissions
sv_SE: Återgå till filgrupper och globala behörigheter

en: Revert to Page Permissions
sv_SE: Återgå till behörigheter för sida

en: Revert to Parent Permisisons
sv_SE: Återgå till överordnads behörighet

en: Rich Text
sv_SE: formaterad text (RTF)

en: Rich Text - Default Setting
sv_SE: Formaterad text - Förvalda inställningar

en: Rich Text Editor
sv_SE: Editor för formaterad text

en: Ridge
sv_SE: Rand

en: Right
sv_SE: Höger

en: Root Path
sv_SE: Rot-sökväg

en: Rotate
sv_SE: Rotera

en: Rotation (in degrees)
sv_SE: Rotation (i grader)

en: Rows
sv_SE: Rader

en: Run
sv_SE: Kör

en: Run Backup
sv_SE: Kör säkerhetskopiering

en: Run Guide
sv_SE: Kör guide

en: Run Job
sv_SE: Kör jobb

en: Run Tests
sv_SE: Kör tester

en: Run a concrete5 job
sv_SE: Kör ett concrete5-jobb

en: Run this Job Every
sv_SE: Kör detta jobb varje

en: Run your site in multiple languages.
sv_SE: Kör din webbplats med multipla språk.

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
sv_SE: Vid start av en säkerhetskopiering skapas en exportfil för din databas, som lagras på servern. Kryptering rekommenderas endast om du planerar att lagra säkerhetskopian på servern under lång tid. Detta <strong>rekommenderas inte</strong>. När säkerhetskopieringen är färdig, ladda ner filen och säkerställ att hela databasen överfördes korrekt. Om några felmeddelanden skulle dyka upp under kopieringsprocessen, <strong>använd inte</strong> den säkerhetskopian för att återställa webbplatsen.

en: Running since %s
sv_SE: Kört sedan %s

en: SEO & Statistics
sv_SE: SEO & Statistik

en: SMTP Authentication: none
sv_SE: SMTP-autentisering: ingen

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
sv_SE: ingen

en: SMTP Encryption: %s
sv_SE: SMTP-kryptering: %s

en: SMTP Method
sv_SE: SMTP-metod

en: SMTP Password: %s
sv_SE: SMTP lösenord: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
sv_SE: förvald

en: SMTP Port: %s
sv_SE: SMTP-port: %s

en: SMTP Server: %s
sv_SE: SMTP-server: %s

en: SMTP Settings
sv_SE: SMTP-inställningar

en: SMTP Username: %s
sv_SE: SMTP användarnamn: %s

en: Sales Associate
sv_SE: Försäljningsansvarig

en: Sample Content
sv_SE: Exempelinnehåll

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save & Continue
sv_SE: Spara & fortsätt

en: Save All
sv_SE: Spara alla

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Layout as Preset
sv_SE: Spara layout som förinställning

en: Save Location
sv_SE: Spara plats

en: Save Ordering
sv_SE: Spara ordning

en: Save Password
sv_SE: Spara lösenord

en: Save Positioning
sv_SE: Spara positionering

en: Save Preset
sv_SE: Spara förinställningar

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Save and Exit
sv_SE: Spara och avsluta

en: Save old page path
sv_SE: Spara tidigare sökväg till sidan

en: Save to file
sv_SE: Spara till fil

en: Saved Presets
sv_SE: Sparade förinställningar

en: Scale
sv_SE: Skala

en: Scans all blocks within the selected section. Any links to pages within another multilingual section will be updated to link to the pages within the selected tree. Any blocks within the scanned section that reference pages in another multilingual section will be updated to point to the page within the selected tree.
sv_SE: Skanna alla block i den valda sektionen. Länkar till sidor inom en annan flerspråkig sektion kommer att uppdateras för att länka till sidor inom det valda trädet. Alla block inom den skannade sektionen som referera till sidor i andra flerspråkiga sektioner kommer att uppdateras till att peka mot sidor inom det valda trädet.

en: Schedule Guest Access
sv_SE: Schemalägg åtkomst för gäst

en: Score
sv_SE: Poäng

en: Scrapbook Display
sv_SE: Scrapbook-visning

en: Screenshots
sv_SE: Skärmdumpar

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search All Children?
sv_SE: Sök i alla undersidor?

en: Search Blocks
sv_SE: Sök block

en: Search Index
sv_SE: Sökindex

en: Search Index Preferences Updated
sv_SE: Egenskaperna för sökindexeringen är uppdaterade.

en: Search Pages
sv_SE: Sök sidor

en: Search Results
sv_SE: Sökresultat

en: Search Users
sv_SE: Sök användare

en: Search for Groups to Move
sv_SE: Sök efter grupper att flytta

en: Search for Pages
sv_SE: Sök efter sidor

en: Search for application and package-specific entities, refresh their database schema and generate their proxy classes.
sv_SE: Sök efter applikations- och paketspecifika enheter, uppdatera deras databasschema och skapa proxyklasser.

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
sv_SE: Sök efter sidor på namn och typ. Utföra åtgärder på flera sidor samtidigt genom att markera rutorna bredvid de sidor du vill utföra åtgärden på och sedan välja den åtgärd du vill utföra från rullgardinsmenyn.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
sv_SE: Sök efter användare med namn, e-post och grupp. Utföra åtgärder på flera användare samtidigt genom att markera rutorna bredvid de användare som du vill utföra åtgärden på och sedan välja den åtgärd du vill utföra från rullgardinsmenyn.

en: Search for...
sv_SE: Sök efter...

en: Search in contexts
sv_SE: Sök i sammanfattningar

en: Search in originals
sv_SE: Sök i original

en: Search in translations
sv_SE: Sök i översättningar

en: Search – Display a list of all topics for use on a search sidebar.
sv_SE: Sök - Visa en lista på alla ämnen att använda på en sökruta.

en: Searchable
sv_SE: Sökbar

en: Section removed.
sv_SE: Sektion borttagen.

en: SecurImage (Default)
sv_SE: SecurImage (Förvald)

en: Secure and setup your site.
sv_SE: Säkra och gör inställningar för din webbplats.

en: See the PHP manual
sv_SE: Läs PHP-manualen

en: See the formatting options at %s.
sv_SE: Visa alternativen för formatering på %s

en: Select
sv_SE: Välj

en: Select All
sv_SE: Välj alla

en: Select Area
sv_SE: Välj område

en: Select Box
sv_SE: Rullgardinsmeny

en: Select Group(s)
sv_SE: Välj grupp(er)

en: Select Menu
sv_SE: Välj meny

en: Select Options
sv_SE: Inställningar för alternativ

en: Select Some Options
sv_SE: Välj några alternativ

en: Select User
sv_SE: Välj användare

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
sv_SE: Välj ett anpassat formulär att visas som ett block på din sida.

en: Select a form
sv_SE: Välj ett formulär

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 and FLV formats are supported.
sv_SE: Välj en videofil från filhanteraren och ange en bredd och höjd för hur stor du vill att filmen ska vara på sidan du vill visa den på. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 och FLV-format stöds.

en: Select an Option
sv_SE: Välj ett alternativ

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
sv_SE: Välj en bild från filhanteraren, och välj eventuellt en överrullningsbild. Välj var du vill länka bilden, om så önskas, och ange alt-text. Använd begränsat bildformat för att tvinga bilden att visas i en annan storlek än den faktiska bildfilen.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
sv_SE: Välj vilka egenskaper som ska vara tillgängliga för sidor, användare och filer.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Architecture
sv_SE: Arkitektur

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Database
sv_SE: Databas

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Development
sv_SE: Utveckling

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Finance
sv_SE: Finanser

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Human Resources
sv_SE: Personal

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Management
sv_SE: Ledning

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Marketing and Sales
sv_SE: Marknadsföring och försäljning

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Production
sv_SE: Produktion

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Quality Assurance
sv_SE: Kvalitetssäkring

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Technical and Operations
sv_SE: Teknik och verksamhet

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Writing
sv_SE: Skriver

[ctx: SelectAttributeValue]
en: iOS/Android/App Development
sv_SE: iOS/Android/App-utveckling

en: Selected Attributes
sv_SE: Valda egenskaper

en: Selected Countries
sv_SE: Valda länder

en: Selected Page Templates
sv_SE: Utvalda sidomallar

en: Selector Form Factor
sv_SE: Selektor för formulär

en: Send
sv_SE: Skicka

en: Send Message
sv_SE: Skicka meddelande

en: Send To Bottom
sv_SE: Flytta nederst

en: Send To Top
sv_SE: Flytta överst

en: Send a Private Message
sv_SE: Skicka ett privat meddelande

en: Send email when a user registers
sv_SE: Skicka epost när en användare registrera sig

en: Send mail method: %s
sv_SE: Metod att skicka mail med: %s

en: Sent
sv_SE: Skickat

en: Sent At
sv_SE: Skickat den

en: Sent Messages
sv_SE: Skickade meddelanden

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
sv_SE: Separera reserverade ord med komma. Dessa ord kommer automatiskt att tas bort ur URL Slug. För att inte ta bort några ord från URL Slug, ta bort alla ord ovan.

en: Server Timezone:
sv_SE: Serverns tidszon:

en: Service
sv_SE: Tjänst

en: Services
sv_SE: Tjänster

en: Session Invalidated. Session IP %s did not match provided IP %s.
sv_SE: Sessionen ogiltigförklarad. Sessions-IP %s stämmer inte överens med bifogat IP %s.

en: Session Invalidated. Session user agent %s did not match provided agent %s
sv_SE: Sessionen ogiltigförklarad. Sessionens användaragent %s stämmer inte överens med bifogad agent %s.

en: Set
sv_SE: Uppsättning

en: Set Block Styles
sv_SE: Ändra blockstilar

en: Set Name
sv_SE: Gruppnamn

en: Set Permissions
sv_SE: Ställ in behörigheter

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
sv_SE: Ställ in concrete5 på att använda en extern SMTP-server, i stället för den förvalda PHP postfunktionen för att skicka e-post.

en: Set the "Callback URL" to: %s.
sv_SE: Sätt "Callback URL" till: %s

en: Set the "Callback URL" to:%s.
sv_SE: Sätt "Callback URL" till: %s

en: Sets
sv_SE: Grupper

en: Sets the amount of time to store the page output before generating a new version
sv_SE: Fastställer tiden för hur länge sidans utseende ska sparas innan en ny version genereras

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
sv_SE: Att skapa en projektsida för din webbplats på concrete5.org är säkert och privat, och ger dig många fördelar:

en: Setting up site permissions.
sv_SE: Sätter behörigheter för webbplatsen.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings Saved.
sv_SE: Inställningar sparade.

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
sv_SE: Ställ in egenskaper för sidor, användare, filer m.m.

en: Setup on Child Pages
sv_SE: Upprätta på undersidor

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
sv_SE: Flera uppdateringar finns tillgängliga. Var vänlig och välj de önskade uppdateringarna från listan nedan.

en: Shadow
sv_SE: Skugga

en: Shadow and Rotation (CSS3)
sv_SE: Skugga och rotation (CSS3)

en: Share This Page
sv_SE: Dela denna sida

en: Share content across your site.
sv_SE: Dela innehåll på hela webbplatsen.

en: Share message URL on Facebook.
sv_SE: Dela meddelande URL på Facebook.

en: Share message URL on Twitter.
sv_SE: Dela meddelande URL på Twitter.

en: Short Description
sv_SE: Kort beskrivning

en: Short Description of Page
sv_SE: Kort beskrivning av sida

en: Show API secret
sv_SE: Visa API hemlighet

en: Show All
sv_SE: Visa alla

en: Show approved
sv_SE: Visa godkända

en: Show on Registration Form.
sv_SE: Visa i registreringsformulär.

en: Show secret key
sv_SE: Visa hemlig nyckel

en: Show the debug error output
sv_SE: Visa debug-fel

en: Show the error message but nothing else
sv_SE: Visa felmeddelandet men inget annat

en: Show translated
sv_SE: Visa översatta

en: Show unapproved
sv_SE: Visa icke godkända

en: Show untranslated
sv_SE: Visa icke översatta

en: Sign In.
sv_SE: Logga in.

en: Sign Out
sv_SE: Logga ut

en: Sign Out.
sv_SE: Logga ut.

en: Sign in As User
sv_SE: Logga in som användare

en: Sign in to %s
sv_SE: Logga in på %s

en: Sign in with %s
sv_SE: Logga in med %s

en: Sign in with a community account
sv_SE: Logga in med ett community-konto.

en: Signup Date
sv_SE: Registreringsdatum

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not duplicate your site tree using this tool. You must manually assign pages using the page report.
sv_SE: Eftersom en av dina flerspråkiga sektioner är hemsidan, får du inte kopiera ditt webbplats-träd med hjälp av detta verktyg. Du måste tilldela sidor manuellt med hjälp av sidrapporten.

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not rescan the links in your site tree using this tool.
sv_SE: Eftersom en av dina flerspråkiga sektioner är hemsidan, får du inte skanna länkar i ditt webbplatsträd med hjälp av detta verktyg.

en: Single Page
sv_SE: Specialsida

en: Single Pages
sv_SE: Specialsidor

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
sv_SE: Specialsidor, single pages, används när du vill köra anpassad kod i concrete5 miljön. Varje specialsida finns endast på en plats i din sajtkarta, och denna plats måste registreras från denna sida i kontrollpanelen. Denna plats motsvarar en PHP-fil i din single_pages/ katalog på servern. Nedanför är en lista på specialsidor som är installerade.

en: Single pages
sv_SE: Specialsidor

en: Singular Original String
sv_SE: Singular i originaltråd

en: Site Access
sv_SE: Webbplats åtkomst

en: Site Information
sv_SE: Webbplatsinformation

en: Site Name
sv_SE: Webbplatsens namn

en: Site Registration
sv_SE: Webbplatsregistrering

en: Site User
sv_SE: Användare av webbplats

en: Site interface source locale
sv_SE: Källspråk för gränssnitt

en: Sitemap
sv_SE: Sajtkarta

en: Sitemap Pop-Up
sv_SE: Sajtkarta som Pop-up

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
sv_SE: Listvyn låter dig bläddra igenom stora mängder sidor.

en: Sitemap order
sv_SE: Ordna efter sajtkarta.

en: Sitewide %s
sv_SE: På hela webbplatsen %s

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Skill Level
sv_SE: Kunskapsnivå

en: Skip →
sv_SE: Hoppa över →

en: Slot
sv_SE: Plats

en: Smart IP Banning
sv_SE: Smart IP-blockering

en: Social Link Added.
sv_SE: Social länk tillagd.

en: Social Links
sv_SE: Sociala länkar

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
sv_SE: Måste ett <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA-test</a> lösas för att få skicka?

en: Someone has already checked out this page for editing.
sv_SE: Någon har redan öppnat denna sida för redigering.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
sv_SE: Något har ändrats i ditt användarkonto. Du har loggats ut. Var vänlig och uppdatera den här sidan för att fortsätta.

en: Something went wrong while deleting this attachment, please refresh and try again.
sv_SE: Någonting blev fel vid borttagningen av denna bilaga, var vänlig att uppdatera och försök igen.

en: Something went wrong while deleting this message, please refresh and try again.
sv_SE: Någonting blev fel vid borttagning av detta meddelande, var vänlig att uppdatera och försök igen.

en: Something went wrong while flagging this message, please refresh and try again.
sv_SE: Någonting blev fel vid flaggningen av detta meddelande, var vänlig att uppdatera och försök igen.

en: Sort
sv_SE: Sortera

en: Sort By
sv_SE: Sortera efter

en: Sort order saved
sv_SE: Sorteringsordning sparad.

en: South Pole
sv_SE: Sydpolen

en: Spacing:
sv_SE: Mellanrum:

en: Spam Control
sv_SE: SPAM-kontroll

en: Spam Whitelist Group
sv_SE: Grupp för vitlistning av spam

en: Special Characters Palette
sv_SE: Palett med särskilda tecken

en: Specify Custom Image
sv_SE: Ange anpassad bild

en: Specify a handle for your attribute set.
sv_SE: Specificera ett handtag för din egenskapsgrupp.

en: Specify a name for your Job set.
sv_SE: Ange ett namn för din jobbgrupp.

en: Specify a name for your attribute set.
sv_SE: Ange ett namn för din egenskapsgrupp.

en: Specify a name for your group set.
sv_SE: Ange ett namn för din uppsättning med grupper.

en: Specify a new image attached to posts or edits.
sv_SE: Specificera en ny bild som bilaga till inlägg och redigeringar.

en: Spread
sv_SE: Spridning

en: Stack Category
sv_SE: Kategorier för stackar

en: Stack Display
sv_SE: Stack-visning

en: Stack List
sv_SE: Stacklista

en: Stack Name
sv_SE: Stacknamn

en: Stack Permissions
sv_SE: Behörigheter för stackar

en: Stack added successfully.
sv_SE: Stacken lades till.

en: Stack approved successfully
sv_SE: Stacken godkänd

en: Stack deleted successfully
sv_SE: Stacken borttagen

en: Stack duplicated successfully
sv_SE: Stacken duplicerad

en: Stack order updated successfully.
sv_SE: Stack-ordningen uppdaterad.

en: Stack renamed successfully
sv_SE: Stacken har döpts om

en: Stacks
sv_SE: Stackar

en: Stacks & Blocks
sv_SE: Stackar & Block

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
sv_SE: Stackar är grupper med block, och gör det lättare att återanvända innehåll på flera sidor på din webbplats. Stackar redigeras och administreras från kontrollpanelen, de placeras sen på individuella sidor eller som förval på sidtyper. Innehåll och ordning på blocken kan bestämmas, såväl som att kunna återgå till en tidigare version av en stack.

en: Standard Button
sv_SE: Standardknapp

en: Standard Properties
sv_SE: Standardegenskaper

[ctx: Start date]
en: From
sv_SE: Från

en: Start typing a location (e.g. Apple Store or 235 W 3rd, New York) then click on the correct entry on the list.
sv_SE: Börja skriv en plats (t.ex Apple Store eller 235 W 3rd, New York) klicka sedan på rätt plats i listan.

en: Starting installation and creating directories.
sv_SE: Påbörjar installation och skapar kataloger.

en: Starts %s.
sv_SE: Börjar %s.

en: Starts On
sv_SE: Startar den

en: State/Province
sv_SE: Kommun/landskap

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Statistics tracking preference saved.
sv_SE: Inställningar för statistikspårning har sparats.

en: Stay signed in for two weeks
sv_SE: Förbli inloggad i två veckor

en: Storage Location
sv_SE: Lagringsplats

en: Storage Locations
sv_SE: Lagringsplatser

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
sv_SE: Lagra data om dina användare - så som platsinställningar, födelsedagar, bios och mycket mer. Styr vilka delar är tillgängliga för användarna att uppdatera sig.

en: Stores the generation of CSS and JavaScript assets
sv_SE: Lagrar genererade CSS och JavaScript

en: Stores the location and existence of source code files
sv_SE: Lagrar plats och vart källkodsfiler existerar

en: Stores the output of an entire page
sv_SE: Lagrar utseendet av en hel sida

en: Stores the output of blocks which support block caching
sv_SE: Lagrar utseendet för block som har stöd för block-caching

en: Strength
sv_SE: Styrka

en: Style
sv_SE: Stil

[ctx: StyleName]
en: Accent Background
sv_SE: Bruten bakgrund

[ctx: StyleName]
en: Accent Header Color
sv_SE: Bruten rubrikfärg

[ctx: StyleName]
en: Active Navigation
sv_SE: Aktiv navigering

[ctx: StyleName]
en: Background
sv_SE: Bakgrund

[ctx: StyleName]
en: Background Image
sv_SE: Bakgrundsbild

[ctx: StyleName]
en: Border Color
sv_SE: Kantfärg

[ctx: StyleName]
en: Bottom Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg - Botten

[ctx: StyleName]
en: Content Divider Color
sv_SE: Färg på avdelare av innehåll

[ctx: StyleName]
en: Default Button Border
sv_SE: Standardknapp - Ram

[ctx: StyleName]
en: Heading 1
sv_SE: Rubrik 1

[ctx: StyleName]
en: Heading 2
sv_SE: Rubrik 2

[ctx: StyleName]
en: Heading 3
sv_SE: Rubrik 3

[ctx: StyleName]
en: Heading 4
sv_SE: Rubrik 4

[ctx: StyleName]
en: Heading 5
sv_SE: Rubrik 5

[ctx: StyleName]
en: Heading 6
sv_SE: Rubrik 6

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Icon
sv_SE: Hem - Utvald ikon

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Title
sv_SE: Hem - Utvald titel

[ctx: StyleName]
en: Image Caption
sv_SE: Bildtext

[ctx: StyleName]
en: Left Padding
sv_SE: Utfyllnad vänster

[ctx: StyleName]
en: Link
sv_SE: Länk

[ctx: StyleName]
en: Link Color
sv_SE: Länkfärg

[ctx: StyleName]
en: Link Hover
sv_SE: Länk - Hovra

[ctx: StyleName]
en: Link Hover Color
sv_SE: Länk - Hovringsfärg

[ctx: StyleName]
en: Navigation
sv_SE: Navigering

[ctx: StyleName]
en: Navigation Hover
sv_SE: Navigering - Hovra

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background
sv_SE: Navigering - Menybakgrund

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background Hover
sv_SE: Navigering - Menybakgrund hovra

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Border
sv_SE: Navigering - Menyram

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text
sv_SE: Navigering - Menytext

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text Hover
sv_SE: Navigering - Menytext hovra

[ctx: StyleName]
en: Page Background
sv_SE: Bakgrund för sidan

[ctx: StyleName]
en: Page Titles
sv_SE: Sidtitlar

[ctx: StyleName]
en: Paragraph
sv_SE: Stycke

[ctx: StyleName]
en: Search Field Background Color
sv_SE: Sökfält - Bakgrundsfärg

[ctx: StyleName]
en: Search Field Border Color
sv_SE: Sökfält - Ramfärg

[ctx: StyleName]
en: Search Field Icon Color
sv_SE: Sökfält - Ikonfärg

[ctx: StyleName]
en: Section Divider Color
sv_SE: Färg på avdelare

[ctx: StyleName]
en: Site Title
sv_SE: Webbplatsens titel

[ctx: StyleName]
en: Social Icons
sv_SE: Sociala ikoner

[ctx: StyleName]
en: Social Icons Hover
sv_SE: Sociala ikoner - Hovra

[ctx: StyleName]
en: Title
sv_SE: Titel

[ctx: StyleName]
en: Title Caps
sv_SE: Titel - Stora bokstäver

[ctx: StyleName]
en: Title Thin
sv_SE: Tunn titel

[ctx: StyleName]
en: Top Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg - Toppen

[ctx: StyleSetName]
en: Footer
sv_SE: Sidfot

[ctx: StyleSetName]
en: Full Page
sv_SE: Hela sidan

[ctx: StyleSetName]
en: Header
sv_SE: Rubrik

[ctx: StyleSetName]
en: Headings
sv_SE: Rubriker

[ctx: StyleSetName]
en: Image Slider
sv_SE: Bildspel

[ctx: StyleSetName]
en: Miscellaneous
sv_SE: Diverse

en: Stylesheet
sv_SE: stilmall

en: Sub-Page Inheritance Changes
sv_SE: Ändringar i släktskap för undersidor

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
sv_SE: Undersidor väntar på ändring av behörighetsarv från sidtyp.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
sv_SE: Undersidor väntar på ändring av behörighetsarv från överordnad sida.

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Subject: %s
sv_SE: Ämne: %s

en: Submissions
sv_SE: Svar

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Submit Text
sv_SE: Text på skicka-knapp

en: Submit for Approval
sv_SE: Skicka för godkännande

en: Submit to Workflow
sv_SE: Skicka till arbetsflöde

en: Submitted Date
sv_SE: Skickat den

en: Subpage Permissions
sv_SE: Behörigheter för undersida

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Subscribe Option
sv_SE: Alternativ för prenumeration

en: Subscribe to Conversation
sv_SE: Prenumerera på konversation

en: Subscribe to receive email updates when new messages are posted.
sv_SE: Prenumerera för att få e-postuppdateringar när nya meddelande postas.

en: Success Button
sv_SE: Knappindikering för en lyckad utförd åtgärd

en: Successfully attached.
sv_SE: Anslutningen lyckades.

en: Successfully changed password
sv_SE: Lösenord ändrat

en: Successfully saved accessibility settings.
sv_SE: Inställningar för tillgänglighet sparade.

en: Suggested countries
sv_SE: Föreslagna länder

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Supports concrete5 request URLs
sv_SE: Stödjer concrete5:s begärda URL:er

en: Survey
sv_SE: Undersökning

en: Surveys
sv_SE: Undersökningar

en: Swap Site Contents
sv_SE: Byt webbplatsinnehåll

en: Switch Language
sv_SE: Byt språk

en: System & Settings
sv_SE: System & Inställningar

en: System &amp; Settings
sv_SE: System & Inställningar

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: Page Name
sv_SE: Sidnamn

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: User Name
sv_SE: Användarnamn

en: TAR Archive
sv_SE: TAR-arkiv

en: Table
sv_SE: Tabell

en: Tablet
sv_SE: Pekplatta

en: Tags
sv_SE: Taggar

en: Target Audience
sv_SE: Målgrupp

en: Task Permissions
sv_SE: Behörigheter för jobb

en: Telephone
sv_SE: Telefon

en: Template Used
sv_SE: Använd mall

en: Template for internal concrete5 page.
sv_SE: Mall för intern concrete5-sida.

[ctx: TemplateFileName]
en: Archive
sv_SE: Arkiv

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
sv_SE: Länkstig

[ctx: TemplateFileName]
en: Byline
sv_SE: Signatur

[ctx: TemplateFileName]
en: Date Time
sv_SE: Datum tid

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags
sv_SE: Flaggor

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags Set Default
sv_SE: Standardflaggor

[ctx: TemplateFileName]
en: Flat Filter
sv_SE: Platt filter

[ctx: TemplateFileName]
en: Hover Description
sv_SE: Beskrivning vid hovrande

[ctx: TemplateFileName]
en: Responsive Header Navigation
sv_SE: Responsiv navigering i sidhuvud

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
sv_SE: Etikettmoln

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail Grid
sv_SE: Rutnät miniatyrbilder

en: Test Mail Settings
sv_SE: Testa e-postinställningar

en: Test Settings
sv_SE: Testa inställningar

en: Test message from %s
sv_SE: Testmeddelande från %s

en: Testimonial
sv_SE: Rekommendation

en: Testing Optional Items
sv_SE: Kontrollerar valfria objekt

en: Testing Required Items
sv_SE: Kontrollerar obligatoriska objekt

en: Testing System...
sv_SE: Testar system...

en: Text Area
sv_SE: Textarea

en: Text Area Height
sv_SE: Höjd på textarea

en: Text Area Options
sv_SE: Inställningar för textområde

en: Text Area Width
sv_SE: Bredd på textarea

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Text Field
sv_SE: Textfält

en: Text Input Field
sv_SE: Textinmatningsfält

en: Text Size and Color
sv_SE: Textstorlek och färg

en: Text for Linked File
sv_SE: Text för länkad fil

en: Thanks!
sv_SE: Tack!

en: That handle is in use.
sv_SE: Detta handtag används redan.

en: That page has already been added.
sv_SE: Den sidan har redan lagt till.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
sv_SE: Den angivna sökvägen verkar inte vara en giltig statisk sida.

en: That theme has already been installed.
sv_SE: Detta tema är redan installerat.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
sv_SE: Den "% s" jobb stöder kö, vilket betyder att den kan köras i ett par olika sätt:

en: The %s authentication type has been disabled.
sv_SE: Den %s autentiseringstypen har inaktiverats.

en: The %s authentication type has been enabled.
sv_SE: Den %s autentiseringstypen har aktiverats.

en: The %s authentication type has been saved.
sv_SE: Den %s autentiseringstypen har sparats.

en: The %s page type composer form element will output its contents here (Block ID %s)
sv_SE: Sidtypen %s:s formulärelement kommer att visa sitt innehåll här. (Block ID %s)

en: The <a href="%s" target="_blank">Developer Documentation</a> covers theming, building add-ons and custom concrete5 development.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Utvecklardokumentationen</a> går igenom teman, bygga tillägg och utveckling av anpassade concrete5-funktioner.

en: The Current Page.
sv_SE: Den aktuella sida.

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
sv_SE: Kontrollpanelen låter dig utföra administrativa uppgifter på din webbplats.

en: The Entire Site.
sv_SE: Hela webbplatsen.

en: The Job was run successfully.
sv_SE: Jobbet utfördes utan fel.

en: The PDO extension is not loaded.
sv_SE: Tillägget för PDO är inte laddat.

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorten Page Description text to a specified number of characters.
sv_SE: Sidlistaren skapar en navigeringsmeny som visar en viss nivå av webbplatskartan. Välj den plats på webbplatskartan som du vill visa och ställ in sorteringsalternativ för att definiera i vilken ordning sidorna ska visas. Korta av summeringar kommer att korta ner sidobeskrivningens text till ett angivet antal tecken.

en: The SEO information has been saved.
sv_SE: SEO-informationen har sparats.

en: The SSL canonical URL provided must start with "https://".
sv_SE: Den inskrivna SSL kanoniska URL:en måste börja med "https://".

en: The active editor has been updated.
sv_SE: Den aktiva editorn har blivit uppdaterad.

en: The application specific entities directory is missing. Please create it first at: %s.
sv_SE: Den applikationsspecifika enheteskatalogen saknas. Vänligen skapa den först på: %s.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
sv_SE: Bas-URL:en för din webbplats stämmer inte överens med en registrerad instans av webbplatsen. Var vänlig och klicka nedan för att autentisera din webbplats igen.

en: The block has been added successfully.
sv_SE: Blocket tillagt.

en: The block has been added to your clipboard.
sv_SE: Blocket har kopieras till klippbordet.

en: The block has been removed successfully.
sv_SE: Blocket togs bort.

en: The block has been saved successfully.
sv_SE: Blocket sparades.

en: The block type has been removed.
sv_SE: Denna blocktyp har tagits bort.

en: The canonical URL provided must start with "http://".
sv_SE: Den inskrivna kanoniska URL:en måste börja med "http://".

en: The checkbox will be checked by default.
sv_SE: Kryssrutan kommer att vara förvald från början.

en: The core concrete5 authentication cannot be disabled.
sv_SE: Autentiseringen för concrete5:s kärna kan inte inaktiveras.

en: The current item has changed.
    If you proceed you will lose your changes.
    
    Do you want to proceed anyway?
sv_SE: Nuvarande post har ändrats.
    Om du fortsätter kommer ändringarna att gå förlorade.
    
    Vill du fortsätta ändå?

en: The dashboard is where you go to manage aspects of your site that have to do with more than the content on just one page. Click the sliders icon.
sv_SE: Kontrollpanelen är dit du går för att hantera inställningar på din webbplats som har med annat än innehållet på en sida att göra. Klicka på slideikonen.

en: The database query log is empty.
sv_SE: Loggen för databasfrågor är tom.

en: The default country must be in the list of custom countries.
sv_SE: Det förvalda landet måste finnas med i den anpassade listan över länder.

en: The destination page doesn't appear to be in a valid multilingual section.
sv_SE: Destinationssidan verkar inte vara i en giltigt språksektion.

en: The dimensions for this image are either unspecified or invalid. Please rescan this file or manually enter the correct dimensions.
sv_SE: Dimensionerna för denna bild är antingen ospecificerade eller ogiltiga. Var vänlig skanna denna fil eller skriv in de korrekta dimensionerna manuellt.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
sv_SE: Katalogen %s finns redan. Kanske har objektet redan installerats.

en: The directory %s does not exist.
sv_SE: Katalogen %s finns inte.

en: The directory %s must be writable by the web server.
sv_SE: Katalogen %s måste vara skrivbar på webbservern.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
sv_SE: E-postadressen %s används redan. Var vänlig och välj en annan.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
sv_SE: E-postadressen '%s' används redan. Var vänlig och välj en annan.

en: The email address '%s' is not valid.
sv_SE: E-postadressen '%s' är inte giltig.

en: The field "%s" is required
sv_SE: Fältet "%s" krävs

en: The field %s is required
sv_SE: Fältet %s måste vara ifyllt

en: The file %s is not writable
sv_SE: Filen %s är inte skrivbar.

en: The file was only partially uploaded.
sv_SE: Bara en del av filen kunde laddas upp.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
sv_SE: Den första URL börjar processen - den andra ser till att den är klar i omgångar.

en: The following area permissions are inherited from a parent area.
sv_SE: Följande behörigheter för området är ärvda från ett överordnat område.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
sv_SE: Följande områdes behörigheter ärvs från en områdesgrupp som anges i <strong>%s </strong> förval.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
sv_SE: Följande områdes behörigheter har ärvts från ett område inställt den

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
sv_SE: Följande områdes behörigheter är ärvda från sidans behörigheter.

en: The following error was found while trying to send the test email:
sv_SE: Följande fel inträffade när ett test-mail försökte skickas:

en: The given prefix needs to be a string.
sv_SE: Det givna prefixet måste vara en sträng.

en: The highlighted button makes it obvious you're in Add Content mode.
sv_SE: Den markerade knappen tydliggör att du är i läget för att lägga till innehåll.

en: The highlighted button makes it obvious you're in edit mode.
sv_SE: Den markerade knappen tydliggör att du är i redigeringsläge.

en: The last
sv_SE: Den sista

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
sv_SE: Den senaste versionen av concrete5 är <strong>%s</strong>. Du använder concrete5 version <strong>%s</strong>.

en: The mail system is disabled.
sv_SE: Mailsystemet är inaktiverat.

en: The package could not be installed:
sv_SE: Paketet kunde inte installeras:

en: The package has been installed.
sv_SE: Paketet har installerats.

en: The package has been uninstalled.
sv_SE: Paketet har blivit avinstallerat.

en: The package has been updated successfully.
sv_SE: Paketet har uppdaterats.

en: The package was successfully installed.
sv_SE: Paketet installerades.

en: The packages/, application/config/ and application/files/ directories must be writable by your web server.
sv_SE: Katalogerna packages/, application/config och application/files/ måste vara skrivbara på din webbserver.

en: The page has been removed successfully.
sv_SE: Sidan är borttagen.

en: The pages is where you go to add a new page to your site, or jump between existing pages. To open the pages panel, click the icon.
sv_SE: Sidorna är dit du går för att lägga till en ny sida på din webbplats, eller hoppar mellan existerande sidor. För att öppna Sidopanelen, klicka på ikonen.

en: The properties panel controls data and details about the current page including design customizations. To open the properties panel, click the gear icon.
sv_SE: Egenskapspanelen kontrollerar data och detaljer om den nuvarande sidan inklusive designanpassningar. För att öppna egenskapspanelen, klicka på kugghjulsikonen.

en: The recipient address of the test email has not been specified.
sv_SE: Mottagaradressen för test-mailet har inte angivits.

en: The requested file couldn't be found.
sv_SE: Den efterfrågade filen kunde inte hittas.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
sv_SE: Resultaten av genomförda undersökningar loggas här. Ta reda på vad dina användare har tyckt.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
sv_SE: Sökindexet verkar inte existera. Detta block kommer inte att fungera förrän jobbet för indexering har körts åtminstone en gång via kontrollpanelen.

en: The sitemap lets manage the structure of your website. You can delete pages you don't need, or drag them around the tree to suit your needs.
sv_SE: Sajtkartan låter dig hantera strukturen på din webbplats. Du kan ta bort sidor du inte behöver, eller dra dom runt trädet för att uppfylla dina önskemål.

en: The specified root path does not exist.
sv_SE: Den specificerade rot-sökvägen existerar inte.

en: The stack contains invalid block types.
sv_SE: Stacken innehåller ogiltiga blocktyper.

en: The stack has been added successfully
sv_SE: Stacken har lagts till

en: The stack name cannot be empty.
sv_SE: Stack-namn kan inte vara tomt.

en: The test email has been successfully sent to %s.
sv_SE: Test-mailet har skickats till %s.

en: The theme file %1$s does not defines the class %2$s
sv_SE: Temafilen %1$s definerar inte klassen %2$s

en: The theme file %1$s should define a %2$s class that extends the class %3$s
sv_SE: Temafilen %1$s ska definera en %2$s klass som utökar klassen  %3$s

en: The thumbnail you requested was not included in the available thumbnails, is your source image smaller than the thumbnail?
sv_SE: Miniatyrbilden du efterfrågade var inte inkluderad bland de tillgängliga miniatyrbilderna, är din källbild mindre än miniatyrbilden?

en: The token you provided doesn't appear to be valid, please paste the url exactly as it appears in the email.
sv_SE: Nyckeln du angav ser inte ut att vara giltiga, var vänlig att klistra in url:en exakt så som den ser ut i e-postmeddelandet.

en: The translations have been exported to file and will be used by the website.
sv_SE: Översättningarna har exporterats till filer och kommer att användas av webbplatsen.

en: The two passwords provided do not match.
sv_SE: Lösenorden stämmer inte överens.

en: The username %s already exists. Please choose another
sv_SE: Användarnamnet %s finns redan. Var vänlig och välj ett annat.

en: The username '%s' already exists. Please choose another
sv_SE: Användarnamnet "%s" finns redan. Var vänlig och välj ett annat.

en: Theme
sv_SE: Tema

en: Theme CSS Cache.
sv_SE: Cachning av teman med CSS.

en: Theme activated. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
sv_SE: Tema aktiverat. Du kan skapa sidmallar automatiskt från mallfilerna i ditt tema med hjälp av formuläret nedan.

en: Theme and page type updated successfully.
sv_SE: Tema och sidtyp uppdaterade.

en: Theme installed. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
sv_SE: Tema installerat. Du kan skapa sidmallar automatiskt från mallfilerna i ditt tema med hjälp av formuläret nedan.

en: Theme uninstalled.
sv_SE: Tema avinstallerat.

en: Themes
sv_SE: Teman

en: Themes Available to Install
sv_SE: Teman som går att installera

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
sv_SE: Teman ändrar den övergripande utformningen av dina webbsidor. Genom att aktivera ett tema kommer det att tillämpas på varje sida av din webbplats. Med "förhandsgranska" kan du se hur ditt innehåll kommer att se ut när det nya temat tillämpas. "Kontrollera" visar alla sidtyper ett tema använder. Med "Anpassa" kan du ändra vissa egenskaper hos ditt tema, om detta tillåts.

en: Then this:
sv_SE: Sedan detta:

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
sv_SE: Se sedan till denna URL är schemalagd att köras ofta, som var 3-5 minut:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
sv_SE: Det finns redan %s tabeller i databasen. concrete5 måste installeras i en tom databas.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
sv_SE: Det finns <strong>%s</strong> uppdateringar tillgängliga.

en: There are no Community Points Rating Types installed.
sv_SE: Det finns ingen betygsättning installerad för community-poäng.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
sv_SE: Det finns inga egenskapstyper som väntar på att installeras.

en: There are no available forms in your site.
sv_SE: Det finns inga formulär på din webbplats.

en: There are no drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
sv_SE: Det finns inga utkast. <a href="%s">Gå till Composer &gt;</a>

en: There are no files in this set.
sv_SE: Det finns inga filer i denna grupp.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
sv_SE: Det finns inga importfilter för e-post. Importfiltren hämtar nya meddelanden från e-postkonton och utför åtgärder baserat på meddelandena.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
sv_SE: Det finns inga sidor av denna typ på din webbplats. Om det funnes sådana, skulle du ha haft möjligheten att välja vilka av de sidorna detta block ska synas på.

en: There are no templates in this file.
sv_SE: Det finns inga mallar i denna fil.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
sv_SE: De finns problem med din servermiljö. Var vänlig och korrigera dessa och klicka på knappen nedan för att köra installationstestet igen.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
sv_SE: Det finns <strong>1</strong> uppdatering tillgänglig.

en: There is nothing currently waiting for you.
sv_SE: Det finns inget som väntar på dig för närvarande.

en: There was a database error, try again.
sv_SE: Det uppstod ett databasfel, försök igen.

en: There was a problem processing your email.
sv_SE: Det uppstod ett fel när din e-mail hanterades.

en: There was an error downloading %s
sv_SE: Ett fel uppstod vid nerladdning från %s

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
sv_SE: Det uppstod ett fel när databasen försökte återställas. Påverkar fråga: %s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
sv_SE: Det uppstod ett fel när databasen försökte återställas. Filen var tom.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
sv_SE: Inga resultat hittades. Var vänlig och pröva med ett annat sökord eller fras.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
sv_SE: Dessa fel är mest sannolikt relaterade till inkompatibla tillägg. Var vänlig och uppgradera alla tillägg och kör detta skript igen för att färdigställa konverteringen av dina data.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
sv_SE: Dessa skript letar efter inkommande post till din webbplats. Tillägg som concrete5:s diskussionsforum bifogar e-post till inlägg om de matchar, skapa en ny sida som innehåller meddelandet som svarstext.

en: This %s has been marked for deletion.
sv_SE: Denna %s har markerats för borttagning.

en: This Page
sv_SE: Denna sida

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
sv_SE: Detta konto har inte bekräftats ännu. Var vänlig och kontrollera e-posten för den e-postadress som är associerat med detta konto och följ länken den innehåller.

en: This account may be managed directly at
sv_SE: Kontot kan hanteras på

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
sv_SE: Denna handling <strong>kan inte ångras</strong>. Är du säker?

en: This area is full!
sv_SE: Denna yta är full!

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
sv_SE: Denna egenskapsgrupp är låst. De kan ej tas bort, och dess handle kan inte ändras.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
sv_SE: Den här egenskapsgruppen är låst. Det innebär att egenskapsgruppen lades till genom av ett paket och kan inte tas bort manuellt.

en: This authentication type does not require any customization.
sv_SE: Denna autentiserings-typ kräver ingen anpassning.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
sv_SE: Detta är typiskt beteende för någon som försker spamma din webbplats, du bör nog kontrollera denna användares aktivitet och avaktivera eller ta bort användaren.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
sv_SE: Detta block skapar länkar till angränsande sidor på samma nivå i sajtkartan som den aktuella sidan. Definiera anpassade etiketter för varje länk och välja om du vill visa pilar. Loop-alternativet visar den första sidan igen när en användare når den sista sidan i navigeringen.

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
sv_SE: Detta block är ett alias för sidans förval. Om du redigerar den här, "frikopplas" den så att ändringar i sidans förval inte längre påverkar detta block.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
sv_SE: Detta block existerar i ett globalt område. Att ändra dess innehåll innebär att de ändras på alla ställen där det globala området används.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
sv_SE: Denna blocktyp är inbyggd. Den kan inte avinstalleras.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
sv_SE: Det här blocket är en kopia från en annan plats. Vid redigering kommer en ny instans av blocket skapas.

en: This can be useful when working with a block programmatically. This is rarely used or needed.
sv_SE: Detta kan vara användbart när man jobbar med ett block programmeringsmässigt. Detta används sällan eller behövligt.

en: This cannot be undone.
sv_SE: Denna ändring kan inte ångras.

en: This conversation does not allow file attachments.
sv_SE: Denna konversation tillåter inte bilagor.

en: This email address has been validated! You may now access the features of this site.
sv_SE: Denna e-postadress har blivit validerad! Du kan nu komma åt funktionerna på denna webbplats.

en: This file requires a password to download.
sv_SE: Du måste ha ett lösenord för att kunna ladda ner denna fil.

en: This group is a badge.
sv_SE: Denna grupp är ett märke.

en: This group is automatically entered.
sv_SE: Denna grupp blir man automatiskt medlem i.

en: This has not been implemented in 5.7
sv_SE: Detta har inte implementerats i 5.7

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
sv_SE: Detta är ett globalt område. Innehåll som läggs till här kommer att vara synligt på varenda sida som har detta område i sitt innehåll.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
sv_SE: Det här är ett globalt block. Ändringar som görs här kommer att återspeglas överallt på webbplatsen där detta block används.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
sv_SE: Det här är en lista över alla filer i din mapp med externa formulär: %s

en: This is a single page. It does not have a page template.
sv_SE: Detta är en specialsida. Den har ingen sidomall.

en: This is a single page. It does not have a page type.
sv_SE: Detta är en specialsida. Den har ingen sidtyp.

en: This is a test message.
sv_SE: Detta är ett testmeddelande.

en: This is an internal block type.
sv_SE: Detta är en inbyggd blocktyp.

en: This is an un-published draft.
sv_SE: Detta är ett opbubliserat utkast.

en: This is just an example of how a custom form works.
sv_SE: Detta är endast ett exempel på hur ett anpassat formulär fungerar.

en: This is the Add Content Panel.
sv_SE: Detta är panelen för att lägga till innehåll.

en: This is the approved page version.
sv_SE: Detta är den godkända versionen av sidan.

en: This is usually the date the page is created. It can be changed from the page attributes panel.
sv_SE: Detta är vanligtvis datumen då sidan skapades. Det kan ändras från sidans egenskapspanel.

en: This is your list of page types. Click any of them to add a page.
sv_SE: Detta är din lista av sidotyper. Klicka på någon av dom för att lägga till en sida.

en: This is your sitemap. Use it to easily navigate your site.
sv_SE: Detta är din sajtkarta. Använd den för att enkelt navigera runt på din webbplats.

en: This job cannot be uninstalled.
sv_SE: Detta jobb kan inte avinstalleras.

en: This language/region combination already exists.
sv_SE: Denna språk/region kombination finns redan.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
sv_SE: Denna layoutsektion kan inte flyttas mer i denna riktning.

en: This message has been deleted.
sv_SE: Detta meddelande har tagits bort.

en: This message has been flagged as spam.
sv_SE: Detta meddelande har flaggats som skräppost.

en: This message is pending approval by a moderator.
sv_SE: Detta meddelande inväntar godkännade av en moderator.

en: This message is queued for approval.
sv_SE: Detta meddelande har köats för godkännande.

en: This package contains the active site theme, please change the theme before uninstalling.
sv_SE: Detta paket innehåller det aktiva webbplatstemat, var vänlig att byta tema innan du avinstallerar.

en: This package is corrupted. Make sure it has a valid controller.php file and that it has been updated for concrete5.7 and later.
sv_SE: Detta paket är korrupt. Kontrollera att du har en giltig controller.php-fil och att den har blivit uppdaterad för concrete5.7 eller senare.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
sv_SE: Detta paket är ännu inte tillgängligt för denna version av concrete5. Var vänlig och kontakta den ansvarige för detta paket för hjälp.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
sv_SE: Detta paket kräver concrete5 version %s eller senare.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
sv_SE: Denna sida <strong>kan</strong> finnas med i sidocachen.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
sv_SE: Denna sida finns för närvarande cachad som hel sida. Den upphör %s.

en: This page has been purged from the full page cache.
sv_SE: Denna sida har rensats ut från cachning av hela sidor.

en: This page inherits its permissions from:
sv_SE: Denna sida ärver sina behörigheter från:

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
sv_SE: Denna sida är en instans av en sida som finns någon annanstans.

en: This page is newer than what appears to visitors on your live site.
sv_SE: Denna sida är nyare än den som visas för besökare på din publicerade webbplats.

en: This page is not currently in the full page cache.
sv_SE: Denna sida finns just nu inte med i cachning av hela sidor.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
sv_SE: Denna sida inväntar flytt in under <strong><a href="%s">%s</a></strong>.

en: This page must always be available from at least one URL. This is that URL.
sv_SE: Sidan måste alltid vara tillgänglig från åtminstone en URL. Detta är den URL:en.

en: This page path is automatically generated from URL slugs. You cannot change this path.
sv_SE: Denna sökväg är automatiskt skapad från URL-slugs. Du kan inte ändra denna sökväg.

en: This page template is not a valid template for this page type.
sv_SE: Denna sidomall är inte en giltig mall för denna typ av sida.

en: This page type is in use on %d page. | This page type is in use on %d pages.
sv_SE[0]: Denna sidtyp används på %d sida.
sv_SE[1]: Denna sidtyp används på %d sidor.

en: This page will be published beneath "%s."
sv_SE: Den här sidan kommer att publiceras under "%s."

en: This page will be published beneath <a href="%s">%s</a>.
sv_SE: Denna sida kommer att publiceras under <a href="%s">%s</a>.

en: This permission key cannot start a workflow.
sv_SE: Denna behörighetsnyckel kan inte starta ett arbetsflöde.

en: This request took too long.
sv_SE: Denna begäran tog för lång tid.

en: This site is currently down for maintenance.
sv_SE: Denna webbplats är tillfälligt nere för underhåll.

en: This social link already exists.
sv_SE: Denna sociala länk existerar redan.

en: This theme is currently active on your site.
sv_SE: Detta tema är för närvarande aktivt på din webbplats.

en: This user hasn't won any badges.
sv_SE: Denne användare har inte vunnit några märken.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
sv_SE: Denna användare är inaktiv. Var vänlig och kontakta oss angående detta konto.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
sv_SE: Detta kommer att rensa din webbsida, uppladdade filer och alla innehållssidor från din webbplats. Det kommer att nollställa din webbplats totalt, och all information du har lagt till kommer att försvinna.

en: This will end your current session and sign you in as %s
sv_SE: Detta kommer att avsluta din nuvarande session och logga in dig som %s.

en: This will remove %s child page. | This will remove %s child pages.
sv_SE[0]: Detta kommer ta bort %s undersida.
sv_SE[1]: Detta kommer ta bort %s undersidor.

en: This will remove all elements associated with the %s package. While you can reinstall the package, this may result in data loss.
sv_SE: Detta kommer att ta bort alla element förknippade med paketet %s. Även om du kan ominstallera paketet, kommer detta resultera i dataförlust.

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
sv_SE: Detta kommer att ta bort alla förekomster av blocktypen %s. Detta kan inte ångras. Är du säker?

en: This will remove this draft and it cannot be undone. Are you sure?
sv_SE: Detta kommer att ta bort detta utkast och det går inte att ångra. Är du säker?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
sv_SE: Detta kommer att behandla det jobb som om det var som alla andra concrete5 jobb. Hela arbetet kommer att köras på en gång.

en: Thought you'd enjoy this article.
sv_SE: Tänkte du skulle gilla den här artikeln.

en: Threaded
sv_SE: Trådad

en: Through Cron
sv_SE: Genom CRON

en: Thumbnail
sv_SE: Miniatyrbild

en: Thumbnail Images
sv_SE: Miniatyrbilder

en: Thumbnail type added.
sv_SE: Miniatyrtyp tillagd.

en: Thumbnail type removed.
sv_SE: Miniatyrtyp borttagen.

en: Thumbnail type updated.
sv_SE: Miniatyrtyp uppdaterad.

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Detail Thumbnails
sv_SE: Miniatyrer för filhanterare egenskaper

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Thumbnails
sv_SE: Miniatyrer för filhanterare

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Large Image
sv_SE: Stor bild

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Medium Image
sv_SE: Mellanstor bild

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Small Image
sv_SE: Liten bild

en: Thumbnails
sv_SE: Miniatyrer

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Time Settings
sv_SE: Tidsinställningar

en: Time Zone
sv_SE: Tidszon

en: Time elapsed since post.
sv_SE: Tid som förflutit sedan inlägget postades.

en: Time zone saved successfully.
sv_SE: Tidszon sparad.

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
sv_SE: Tidsbegränsad åtkomst för gäster är uppdaterad.

en: Times Run
sv_SE: Antal gånger körd

en: Timezone
sv_SE: Tidszon

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title Caps
sv_SE: Titel - Stora bokstäver

en: Title Caps Bold
sv_SE: Titel - Stora bokstäver fetstil

en: Title Text
sv_SE: Text för titel

en: Title Thin
sv_SE: Tunn titel

en: Title of Page List
sv_SE: Rubrik på sidlista

en: To
sv_SE: Till

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
sv_SE: För att börja skapa ett formulär, skriv din frågetext i textfältet, välj den typ av svar du behöver, och om ett svar är tvingat när du skickar in formuläret. Klicka på lägg till, och upprepa sedan för efterföljande frågor.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
sv_SE: För att inaktivera eventuella framtida meddelanden, ändra dina profilinställningar på: %s

en: To disallow everything other than whitelist: %s.
sv_SE: Att inte tillåta allt annat än vitlistat: %s

en: To install concrete5, please fill out the form below.
sv_SE: För att installera concrete5, var vänlig och fyll i formuläret nedan.

en: To install the package manually:
sv_SE: För att installera paketet manuellt:

en: To proceed with the upgrade, click below.
sv_SE: För att fortsätta med uppgraderingen, klicka nedan.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
sv_SE: För att köra samtliga jobb i <a href="%s">%s</a> jobbgruppen, schemalägg denna URL i CRON eller liknade system:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
sv_SE: För att köra alla jobb i denna jobbgrupp, schemalägg denna URL med hjälp av CRON eller liknande system:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
sv_SE: För att köra "%s" jobb, automatisera denna URL med hjälp av CRON eller liknande system:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
sv_SE: För att använda ett särskilt tema för mobila webbläsare, välj i listan nedan.

en: To view this user's profile, visit: %s
sv_SE: För att se denna användares profil, besök: %s

en: Today
sv_SE: Idag

en: Today at %s
sv_SE: Idag vid %s

en: Toggle Dropdown
sv_SE: Visa/dölj dropdown

en: Tomorrow
sv_SE: Imorgon

en: Tomorrow at %s
sv_SE: Imorgon vid %s

en: Too many files
sv_SE: För många filer

en: Top
sv_SE: Topp

en: Topic
sv_SE: Ämne

[ctx: Topic]
en: /Activities
sv_SE: /Aktiviteter

[ctx: Topic]
en: /Homework
sv_SE: /Hemläxa

[ctx: Topic]
en: /Projects
sv_SE: /Projekt

en: Topic Archives: %s
sv_SE: Ämnesarkiv: %s

en: Topic Attribute To Display
sv_SE: Egenskaper för ämne att visa

en: Topic Default Parent Node
sv_SE: Ämnets förvalda överordnade nod

en: Topic List
sv_SE: Ämneslista

en: Topic Posted on %s.
sv_SE: Ämne postat den %s

en: Topic Tree
sv_SE: Ämnesträd

[ctx: TopicCategoryName]
en: Reviews
sv_SE: Recensioner

[ctx: TopicName]
en: Activities
sv_SE: Aktiviteter

[ctx: TopicName]
en: Books
sv_SE: Böcker

[ctx: TopicName]
en: Crafts
sv_SE: Hantverk

[ctx: TopicName]
en: Gadgets
sv_SE: Prylar

[ctx: TopicName]
en: Homework
sv_SE: Hemläxa

[ctx: TopicName]
en: Movies
sv_SE: Filmer

[ctx: TopicName]
en: Music
sv_SE: Musik

[ctx: TopicName]
en: Projects
sv_SE: Projekt

[ctx: TopicName]
en: Sports
sv_SE: Sport

[ctx: TopicName]
en: Supplies
sv_SE: Förnödenheter

en: Topics
sv_SE: Ämnen

en: Topics Per Page
sv_SE: Ämnen per sida

en: Total Downloads
sv_SE: Totalt antal nedladdningar

en: Total Logged: %s
sv_SE: Totalt loggat: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
sv_SE: Totalt antal formulärsvar: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> idag). <a href="%s">Se formulärsvar</a>.

en: Total page versions
sv_SE: Antal versioner

en: Total pages in edit mode
sv_SE: Antal sidor i redigeringsläge

en: Track page view statistics.
sv_SE: Spåra statistik över sidvisningar.

en: Tracking Codes
sv_SE: Spårningskoder

en: Tracking code settings updated successfully.
sv_SE: Inställningarna för spårningskoderna är uppdaterade.

en: Translate
sv_SE: Översätt

en: Translate Site Interface
sv_SE: Översätt gränssnitt för webbplatsen.

en: Translation
sv_SE: Översättning

en: Trash
sv_SE: Skräp

en: Tree Name
sv_SE: Trädnamn

en: Tree added successfully.
sv_SE: Träd tillagt.

en: Tree deleted successfully.
sv_SE: Träd borttaget.

[ctx: TreeName]
en: Blog Entries
sv_SE: Blogginlägg

[ctx: TreeName]
en: Groups Tree
sv_SE: Gruppträd

[ctx: TreeName]
en: Projects
sv_SE: Projekt

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
sv_SE: Slår på eller av spårning av sidvisningar, nedladdningar av filer och registreringar användare. Dessa visas på din webbplats Kontrollpanel > Rapporter> Statistiksida. Om din webbplats har hög trafik och upplevelser prestandaproblem, bör du överväga att inaktivera statistikspårning och undersöka en alternativ tredjepartlösning för att spåra webbplatsstatistik.

en: Twitter Login Configuration
sv_SE: Inställningar för Twitter-login

en: Twitter User
sv_SE: Twitter-användare

en: Type
sv_SE: Typ

en: Type required.
sv_SE: Typ krävs.

en: Type: %s
sv_SE: Typ: %s

en: Types
sv_SE: Typer

en: URL Redirection
sv_SE: Omdirigering för URL

en: URL to File
sv_SE: URL till fil

en: URLs and Redirection
sv_SE: URL:er och omdirigeringar.

en: URLs to this Page
sv_SE: URL:er till denna sida

en: Un-Delete Message
sv_SE: Återskapa meddelande

en: Un-Flag As Spam
sv_SE: Avflagga som skräppost

en: Un-Map
sv_SE: Av-mappa

en: Un-Subscribe
sv_SE: Avsluta prenumeration

en: Unable to access composer settings.
sv_SE: Kunde inte komma åt inställningarna för Composer.

en: Unable to access the file manager.
sv_SE: Kunde inte komma åt filhanteraren.

en: Unable to add files.
sv_SE: Kunde inte lägga till filer.

en: Unable to attach user.
sv_SE: Kunde inte ansluta användare.

en: Unable to backup old package directory to %s
sv_SE: Kunde inte säkerhetskopiera tidigare paketkatalog till %s

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
sv_SE: Kunde inte slutföra åtgärden: din IP-adress är blockerad. Var vänlig och kontakta administratören av webbplatsen för mer information.

en: Unable to connect to database.
sv_SE: Kunde inte ansluta till databasen.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
sv_SE: Kunde inte ansluta till marknadsplatsen för att hämta objektet.

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
sv_SE: Kunde inte ansluta till din projektsida. Din webbplats innehåller en marknadsplats-nyckel som concrete5 inte känner igen.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
sv_SE: Kunde inte kopiera katalog %s till %s. Kanske behörigheterna är felsatta eller så finns inte målkatalogen.

en: Unable to copy file to storage location "%s". Please check the settings for the storage location.
sv_SE: Kunde inte kopiera filer till lagringsplats "%s". Var vänlig att kontrollera inställningarna för lagringsplatsen.

en: Unable to copy one or more files.
sv_SE: Kunde inte kopiera en eller flera filer.

en: Unable to create backup file: %s
sv_SE: Kunde inte skapa säkerhetskopia: %s

en: Unable to delete one or more files.
sv_SE: Kunde inte ta bort en eller flera filer.

en: Unable to delete one or more pages.
sv_SE: Kunde inte ta bort en eller flera av sidorna.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
sv_SE: Kan inte avgöra din nuvarande version av concrete5. Uppgraderingen kunde inte fullföljas.

en: Unable to find requested thumbnail
sv_SE: Kunde inte hitta efterfrågad miniatyrbild.

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
sv_SE: Kunde inte skapa marknadsplats-nyckel. Var vänlig och se till att både allow_url_fopen samt cURL är aktiverade på din server. Om bägge är aktiverade, är det möjligt att din webbplats IP-adress är blockerad på vår server av någon anledning. Fråga den som tillhandahåller din serverplats vilken IP-adress cURL använder för utgående förfrågningar, och maila den till oss på <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.

en: Unable to generate a marketplace token. Request timed out.
sv_SE: Det går inte att skapa en marknadsplats-nyckel. Begäran tog för lång tid.

en: Unable to get category for permission %s
sv_SE: Kan inte få behörighet för kategori %s

en: Unable to get contents of incoming/ directory
sv_SE: Kunde inte hämta innehåll från katalogen /incoming

en: Unable to get information about this product.
sv_SE: Kunde inte få någon information om denna produkt.

en: Unable to get permission key for %s
sv_SE: Kan inte få behörighetsnyckel för %s

en: Unable to install %s. Please check that this package has been updated for 5.7.
sv_SE: Kunde inte installera %s. Kontrollera att paketet har uppdaterats för 5.7.

en: Unable to install database: %s
sv_SE: Kunde inte installera databasen: %s

en: Unable to load block into composer. You must edit this content from within the context of the page.
sv_SE: Kunde inte ladda in blocket i Composer. Du måste editera detta innehåll på sidan.

en: Unable to load environment info
sv_SE: Kunde inte ladda miljöinformation.

en: Unable to load sitemap data.
sv_SE: Kunde inte ladda sajtkartan.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
sv_SE: Kunde inte ladda information för sajtkartan. Mottaget svar:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
sv_SE: Kunde inte ladda styrenheten för denna blocktyp. Kanske har den flyttats eller tagits bort.

en: Unable to locate file %s
sv_SE: Kunde inte hitta filen %s.

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
sv_SE: Kunde inte hitta detta tillägg på concrete5.org

en: Unable to open config/app.php for writing.
sv_SE: Kunde inte öppna config/app.php för skrivning.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
sv_SE: Kan inte öppna config/site_user.php för skrivning.

en: Unable to parse news response.
sv_SE: Kunde inte att tolka svaret från nyheterna.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
sv_SE: Kunde inte skicka e-post. Kontrollera att e-postmeddelandet innehåller den giltiga hash-koden som finns i originalmeddelandet.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
sv_SE: Kunde inte skicka privat e-post. Kontrollera att e-postmeddelandet innehåller den giltiga hash-koden som finns i originalmeddelandet. Ditt privata meddelande skickade INTE.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
sv_SE: Kunde ej hämta blocket. Om detta block har flyttats, var vänlig och ladda om sidan.

en: Unable to retrieve information about this update from concrete5.org. You may upgrade but do so with caution.
sv_SE: Kunde inte hitta någon information om denna uppdatering på concrete5.org. Du kan uppgradera men gör så med försiktighet.

en: Unable to retrieve release notes from concrete5.org.
sv_SE: Kunde inte hämta utgivningskommentarer från concrete5.org.

en: Unable to retrieve software from update server.
sv_SE: Kunde inte hämta programvara från uppdateringsservern.

en: Unable to retrieve upgrade notices from concrete5.org.
sv_SE: Kunde inte hämta uppgraderingsanteckningar från concrete5.org.

en: Unable to search file sets.
sv_SE: Kunde inte söka i filgrupper.

en: Unable to validate email
sv_SE: Kunde inte validera e-postadress

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
sv_SE: Kunde inte skriva till config/site.php. Du måste göra filen skrivbar för att kunna uppgradera på detta sätt.

en: Unapproved
sv_SE: Inte godkänd

en: Underline
sv_SE: Understruken

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Undo/Redo
sv_SE: Ångra/Gör om

en: Unexpected User Error
sv_SE: Oväntat användarfel

en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

en: Uninstall Package
sv_SE: Avinstallera paket

en: Unknown
sv_SE: Okänt

en: Unknown Error
sv_SE: Okänt fel

en: Unknown Job
sv_SE: Okänt jobb

en: Unknown Package
sv_SE: Okänt paket

en: Unknown User
sv_SE: Okänd användare

en: Unknown error retrieving thumbnails, please rescan this file.
sv_SE: Okänt fel vid inhämtande av miniatyrbild, var vänlig skanna denna fil igen.

en: Unknown mime-type: %s
sv_SE: Okänd mime-typ: %s

en: Unlink
sv_SE: Avlänka

en: Unlock Layout
sv_SE: Lås upp layout

en: Unmapped
sv_SE: Avmappad

en: Unordered List
sv_SE: Osorterad lista

en: Unread
sv_SE: Oläst

en: Unsubscribe
sv_SE: Avsluta prenumeration

en: Until manually cleared
sv_SE: Förräns manuellt återställd

en: Up
sv_SE: Upp

en: Up Label
sv_SE: Etikett för "Upp"

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update Action
sv_SE: Uppdatera aktivitet

en: Update Add-On
sv_SE: Uppdatera tillägg

en: Update Add-Ons
sv_SE: Uppdatera tillägg.

en: Update Attributes
sv_SE: Uppdatera egenskaper

en: Update Block
sv_SE: Uppdatera block

en: Update Control Set
sv_SE: Uppdatera kontrollgrupp

en: Update Gatherings
sv_SE: Uppdatera insamlingar

en: Update Group
sv_SE: Uppdatera grupp

en: Update Groups
sv_SE: Uppdatera grupper

en: Update Job Set
sv_SE: Uppdatera jobbgrupper

en: Update Jobs
sv_SE: Uppdatera jobb

en: Update Layout
sv_SE: Uppdatera layout

en: Update Ready
sv_SE: Uppgradering redo

en: Update Schedule
sv_SE: Uppdatera schema

en: Update Set
sv_SE: Uppdatera grupp

en: Update Set Details
sv_SE: Uppdatera gruppuppgifter

en: Update add-ons.
sv_SE: Uppdatera tillägg

en: Update concrete5
sv_SE: Uppdatera concrete5

en: Update concrete5.
sv_SE: Uppdatera concrete5.

en: Update your installed packages.
sv_SE: Uppdatera installerade paket.

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Updated Banned Words.
sv_SE: Förbjudna ord uppdaterade.

en: Updated conversations settings.
sv_SE: Uppdatera inställningar för konversationer.

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Upgrade Notices
sv_SE: Uppgraderingsnoteringar

en: Upgrade concrete5
sv_SE: Uppgradera concrete5

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
sv_SE: Uppgradering till <b>%s</b> färdig!

en: Upgrading from <b>%s</b>
sv_SE: Uppgraderar från <b>%s</b>

en: Upgrading to <b>%s</b>
sv_SE: Uppgraderar till <b>%s</b>

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload Complete
sv_SE: Uppladdning klar

en: Upload Complete.
sv_SE: Uppladdning klar.

en: Upload Failed
sv_SE: Uppladdning misslyckades

en: Upload Files
sv_SE: Ladda upp filer

en: Upload Progress
sv_SE: Status för uppladdning

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
sv_SE: Ladda upp en bild som kommer att visas i adressfältet när besökare går till din webbplats och i bokmärkeslistan om de lägger till sidan som bokmärke.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
sv_SE: Ladda upp och packa upp paketet på din webbserver. Placera de uppackade filerna i katalogen packages/ i roten på din concrete5-installation.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
sv_SE: Ladda upp, söka, ersätta och ändra filer som du använder på din webbplats. Ändra egenskaper och utföra grundläggande bildredigering.

en: Uploaded file is too large. The current value of post_max_filesize is %s
sv_SE: Filen som laddades upp är för stor. Värdet för post_max_filesize är för närvarande %s

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
sv_SE: Filen som laddades upp är för stor. Maximal filstorlek (upload_max_filesize i inställningarna för PHP) är för närvarande %s

en: Uppercase
sv_SE: Versaler

en: Usage Count
sv_SE: Användningsräknare

en: Usage Count on Active Pages
sv_SE: Aktivitetsräknare på aktiva sidor

en: Use Different Link than Page Name
sv_SE: Använd annan länk än sidnamn

en: Use Encryption
sv_SE: Använd kryptering

en: Use Site Default.
sv_SE: Använd förval för webbplatsen.

en: Use emails for login
sv_SE: Använd e-post för att logga in

en: Use global setting - %s
sv_SE: Använd global inställning - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
sv_SE: Använd bild från <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> om användaren inte har laddat upp en egen.

en: Use the editing toolbar at the top of the page to put your page in edit mode, add content to the page, change page settings, and navigate your site.
sv_SE: Använd verktygsfältet för redigering längst upp på sidan för att sätta din sida i redigeringsläge, lägga till innehåll till sidan, ändra sidoinställningar och navigera på din webbplats.

en: Use the form below to create your page. You can also preview your page in edit mode at any time.
sv_SE: Använd formuläret nedan för att skapa din sida. Du kan även förhandsgranska din sida i editeringsläget när som helst.

en: Use the toolbar
sv_SE: Använd verktygsfältet

en: Use this menu to edit a block's contents, change its display, or remove it entirely.
sv_SE: Använd denna meny för att redigera ett blocks innehåll, ändra dess visningsläge eller ta bort det helt.

en: User
sv_SE: Användare

en: User Attribute Created.
sv_SE: Egenskapen för användaren är skapat.

en: User Attribute Deleted.
sv_SE: Egenskapen för användaren är borttaget.

en: User Attribute Options
sv_SE: Inställningar för användaregenskaper

en: User Attribute Updated.
sv_SE: Egenskapen för användaren är uppdaterat.

en: User Avatar
sv_SE: Användaravatar

en: User Groups
sv_SE: Användargrupper

en: User Name
sv_SE: Användarnamn

en: User Permissions
sv_SE: Behörigheter för användare

en: User Point Entry Deleted
sv_SE: Poäng för användare borttagen

en: User Point Entry Saved
sv_SE: Poäng för användare sparad

en: User Profile
sv_SE: Användarprofil

en: User Registrations
sv_SE: Användarregistrering

en: User Required
sv_SE: Användare krävs

en: User Settings saved.
sv_SE: Egenskaper för användare sparat.

en: User Submissions
sv_SE: Användarbidrag

en: User activated successfully.
sv_SE: Användare aktiverad.

en: User created successfully.
sv_SE: Användare skapad.

en: User deactivated successfully.
sv_SE: Användare avaktiverad.

en: User deleted successfully.
sv_SE: Användare borttagen.

en: User is not registered. Check your authentication controller.
sv_SE: Användaren är inte registrerad. Kontrollera din styrenheten för autentisering.

en: User search columns saved successfully.
sv_SE: Sökkolumner för användare sparad.

en: User time zones have been disabled.
sv_SE: Användardefinierade tidszoner är inaktiverade.

en: User time zones have been enabled
sv_SE: Användardefinierade tidszoner har aktiverats.

en: User time zones have been saved.
sv_SE: Användardtidszoner har sparats.

en: User/Group Added
sv_SE: Användare/Grupp tillagd

en: User/Group Removed
sv_SE: Användare/Grupp borttagen

en: User: %s (ID %s)
sv_SE: Användare: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
sv_SE: Användare %s har försökt att skicka fler än %s privata meddelanden inom %s minuter

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username or Email
sv_SE: Användarnamn eller e-postadress

en: Username saved successfully.
sv_SE: Användarnamn sparat.

en: Users
sv_SE: Användare

en: Users To Receive Conversation Notifications
sv_SE: Användare som får notifieringar om konversationen

en: Users updated successfully.
sv_SE: Användare uppdaterade.

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
sv_SE: Användare som kommer åt filer via filhanteraren kommer inte att tillfrågas om lösenord.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
sv_SE: Användare du inte har behörighet att avaktivera ihop med andra har tagits bort från denna lista.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
sv_SE: Användare du inte har behörighet att ta bort ihop med andra har tagits bort från denna lista.

en: Validate Email Address
sv_SE: Bekräfta e-postadress

en: Values
sv_SE: Värden

en: Version %s approved successfully
sv_SE: Version %s sparades.

en: Version %s copied successfully. New version is %s.
sv_SE: Version %s kopierades. Ny version är %s.

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
sv_SE: Version %s av sidan <a href="%s">%s</a> skickad för godkännande.

en: Version Comments
sv_SE: Versionskommentarer

en: Version History
sv_SE: Versionshistorik

en: Versions
sv_SE: Versioner

en: Vertical Position
sv_SE: Vertikalt läge

en: Vertically
sv_SE: Vertikalt

en: Video Embed Code or Youtube/Vimeo Link
sv_SE: Embedkod för video eller Youtube-/Vimeolänk

en: Video Files
sv_SE: Videofiler

en: Video Placeholder Image
sv_SE: Bild för platshållare åt video.

en: Video Player
sv_SE: Videospelare

en: View
sv_SE: Visa

en: View All
sv_SE: Visa alla

en: View As
sv_SE: Visa som

en: View Conversation
sv_SE: Visa konversation

en: View Full Release Notes
sv_SE: Visa fullständiga utgivningsanteckningar

en: View Full Results
sv_SE: Visa fullständiga resultat

en: View Global Areas
sv_SE: Visa globala områden.

en: View Pending Permissions
sv_SE: Visa väntande behörigheter

en: View Profile
sv_SE: Visa profil

en: View Public Profile
sv_SE: Visa offentlig profil

en: View Responses
sv_SE: Visa svar

en: View Stacks
sv_SE: Visa stackar

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
sv_SE: Visa en förteckning över fel din webbplats har stött på, och en logg av utgående e-postmeddelanden som skickas från din webbplats.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
sv_SE: Visa en enda gren av din sajtkarta. Användbart för att arbeta med stora platser och komplexa trädstrukturer.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
sv_SE: Visa och ändra vilka filtyper du tillåter användare att ladda upp till din filhanterare.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
sv_SE: Visa och ändra webbplatsens struktur. Klicka på en sida för att se tillgängliga åtgärder, från den här menyn kan du kontrollera åtkomst till eller ta bort en sida. Klicka och dra en sida att flytta den till en annan plats på din sida.

en: View as User
sv_SE: Visa som användare

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
sv_SE: Visar tillgängliga installerade språk för concrete5:s kontrollpanel och gränssnitt.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
sv_SE: Visa innehåll som skapats med hjälp av Composer, men som ännu inte blivit publicerat.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MySQL errors returned as your site runs.
sv_SE: Visa e-post din webbplats skickar, samt felmeddelanden PHP och MySQL ger medans din webbplats körs.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
sv_SE: Visa diagram som visar senaste trafiken till webbplatsen, registrering, skapade sidor och nedladdade filer.

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
sv_SE: Visa information om din concrete5-webbplats konfiguration samt information om servermiljö du använder.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
sv_SE: Visa svar på din webbplats formulär. Inskickade formulärdata samlas här.

en: View your public user profile and the information you are sharing.
sv_SE: Visa din offentliga användarprofil och den information du delar.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
sv_SE: Visa, söka, lägga till och redigera grupper. Klicka på en grupp för att redigera den. Grupper är användbara för att organisera användare och ange behörigheter för flera användare samtidigt.

en: View/Edit %s
sv_SE: Visa/Redigera %s

en: View/Edit Original
sv_SE: Visa/redigera original

en: Viewing
sv_SE: Visar

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
sv_SE: Visar <b>%s</b> till <b>%s</b> (<b>%s</b> totalt)

en: Viewing Permissions
sv_SE: Behörigheter för visning

en: Visit
sv_SE: Besök

en: Vote
sv_SE: Rösta

en: Waiting for Me
sv_SE: Väntar på mig

en: Want more themes?
sv_SE: Vill du ha fler teman?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
sv_SE: Varning! Detta är en systemsida. Att ta bort denna sida kan förstöra din webbplats. Var vänlig och fortsätt med försiktighet.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
sv_SE: Varning, detta går ej att ångra. Inga egenskaper kommer att tas bort, men de kommer inte längre vara grupperade.

en: Warning, this cannot be undone. No groups will be deleted but they will no longer be grouped together.
sv_SE: Varning, detta går inte att ångra. Inga grupper kommer att tas bort men de kommer inte längre vara grupperade.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
sv_SE: Varning, detta går inte att ångra. Inga jobb kommer att tas bort, men de kommer inte längre vara grupperade.

en: Warning:
sv_SE: Varning:

en: Watch Video
sv_SE: Se video

en: We have no record of that email address.
sv_SE: Vi har ingen information angående den e-postadressen.

en: We were able to automatically update .htaccess file.
sv_SE: Vi kunde uppdatera .htaccess-filen automatiskt.

en: Web Address
sv_SE: Webbadress

en: Web Developer
sv_SE: Webbutvecklare

en: Web Page
sv_SE: Webbsida

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Website Registration Notification
sv_SE: Meddelande om webbplatsregistrering

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Weeks
sv_SE: Veckor

en: Welcome Back
sv_SE: Välkommen tillbaka

en: Welcome to
sv_SE: Välkommen till

en: Welcome to concrete5
sv_SE: Välkommen till concrete5

en: What do you wish to do?
sv_SE: Vad vill du göra?

en: What would you like to write?
sv_SE: Vad vill du skriva?

en: When a user registers.
sv_SE: När en användare registrerar sig.

en: When a user signs in.
sv_SE: När en användare loggar in.

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
sv_SE: När folk surfar till sidan. (som körs efter den huvudsakliga renderingsbegäran av sidan.)

en: When should guests be able to view this block?
sv_SE: När ska gäster kunna se detta block?

en: When the "Check Automated Groups" Job runs.
sv_SE: När jobbet för "Kontrollera automatiserade grupper" körs.

en: When you're done editing you can Save Changes for other editors to see, or Publish Changes to make your changes live immediately.
sv_SE: När du är klar med din redigering kan du spara ändringarna så att andra redaktörer kan se, eller publicera ändringar för att de ska komma online direkt.

en: Where does this page live on the site?
sv_SE: Var existerar denna sida på webbplatsen?

en: Where will this page live on the site?
sv_SE: Var kommer denna sidan att existera på webbplatsen?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
sv_SE: Vitlistning: endast valda områden indexeras.

en: Who can add what?
sv_SE: Vem kan lägga till vad?

en: Who can assign what?
sv_SE: Vem kan inte tilldela vad?

en: Who can edit this page?
sv_SE: Vem kan redigera denna sida?

en: Who can edit what?
sv_SE: Vem kan redigera vad?

en: Who can set what?
sv_SE: Vem kan ställa in vad?

en: Who can view this page?
sv_SE: Vem kan se denna sida?

en: Who can view what?
sv_SE: Vem kan se vad?

en: Who can't add what?
sv_SE: Vem kan inte lägga till vad?

en: Who can't assign what?
sv_SE: Vem kan inte tilldela vad?

en: Who can't edit what?
sv_SE: Vem kan inte redigera vad?

en: Who can't set what?
sv_SE: Vem kan inte ställa in vad?

en: Who can't view what?
sv_SE: Vem kan inte se vad?

en: Who gets access to this permission?
sv_SE: Vem har åtkomst till den här behörigheten?

en: Whole world at a glance.
sv_SE: Hela världen i ett ögonkast.

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Width can only be an integer, with no units.
sv_SE: Bredd kan endast vara heltal, utan enheter.

en: Width must be greater than zero.
sv_SE: Bredd måste vara större än noll.

en: Windows 8 Thumbnail
sv_SE: Windows 8-ikon

en: Windows 8 icon removed successfully.
sv_SE: Windows 8-ikon borttagen.

en: Windows 8 icon updated successfully.
sv_SE: Windows 8-ikon uppdaterad.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
sv_SE: Windows 8 startskärmsikon ska vara 144x144px och vara i .png-format.

en: Windows Bitmap
sv_SE: Windows-bitmap

en: With this setting enabled, users may specify their own time zone in their user profile, and content timestamps will be adjusted accordingly. Without this setting enabled, content timestamps appear in server time.
sv_SE: Med denna inställning aktiverad, så kan användarna specificera sin egen tidszon i sin profil, och datum och tidsangivelser kan justeras så de anpassas för den tidszonen. Utan denna inställning aktiverad så kommer datum och tidsangivelser att baseras på serverns klocka.

en: Won a Badge
sv_SE: Vann ett märke

en: Won the <strong>%s</strong> Badge
sv_SE: Tilldelades <strong>%s</strong> märket

en: Woops!
sv_SE: Ojdå!

en: Word
sv_SE: Ord

en: Workflow
sv_SE: Arbetsflöde

en: Workflow Access
sv_SE: Åtkomst till arbetsflöde

en: Workflow Basics
sv_SE: Grundläggande om arbetsflöden

en: Workflow List
sv_SE: Lista med arbetsflöden

en: Workflow Notification
sv_SE: Meddelande om arbetsflöde

en: Workflow Options saved.
sv_SE: Inställningar för arbetsflöde sparat.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
sv_SE: Arbetsflöde har skapats. Du kan nu redigera dess egenskaper.

en: Workflow deleted successfully.
sv_SE: Arbetsflödet borttaget.

en: Workflow progress categories
sv_SE: Kategorier för olika lägen i arbetsflöden

en: Workflow types
sv_SE: Typer av arbetsflöden

en: Workflow updated.
sv_SE: Arbetsflöde uppdaterat.

en: Workflow with that name already exists.
sv_SE: Ett arbetsflöde med det namnet existerar redan.

en: Wrapper for static pages.
sv_SE: Omsluter statiska sidor.

en: Writable Files and Configuration Directories
sv_SE: Skrivbara filer och konfigurerbara kataloger

en: XML Support
sv_SE: XML-stöd

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes, allow registered users to choose to subscribe to conversations.
sv_SE: Ja, tillåt användare att välja om de vill prenumerera på en konversation.

en: Yes, display only a sub-set of messages at a time.
sv_SE: Ja, visa endast en undergrupp av meddelanden åt gången.

en: Yes, include this page type in Composer.
sv_SE: Ja, inkludera denna sidtyp i Composer.

en: Yes, make this the default storage location for new files.
sv_SE: Ja, gör detta till den förvalda lagringsplatsen för filer.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
sv_SE: Ja, ta bort katalogen packages från installationskatalogen.

en: Yes, require this form element
sv_SE: Ja, detta är ett tvingat formulärelement.

en: Yes, this conversation accepts messages and replies.
sv_SE: Ja, denna konversation accepterar meddelanden och svar.

en: Yes, this conversation is open and new topics can be posted.
sv_SE: Ja, denna konversation är öppen och nya ämnen kan postas.

en: Yes, this gathering can be posted to the front-end.
sv_SE: Ja, denna insamling kan postas till den synliga delen av sidan.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
sv_SE: Ja. Rensa webbplatsens innehåll och ersätt med innehållet i detta paket.

en: Yesterday
sv_SE: Igår

en: Yesterday at %s
sv_SE: Igår vid %s

en: You Won a Badge!
sv_SE: Du vann ett märke!

en: You are currently logged in as <strong>%s</strong>
sv_SE: Du är för närvarande inloggad som <strong>%s</strong>

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
sv_SE: Du är inloggad som <strong>%s</strong>. Du loggade in den <strong>%s</strong>.

en: You are not allowed to access this page.
sv_SE: Du saknar tillåtelse att komma åt denna sidan.

en: You are not authorized to access this page.
sv_SE: Du saknar åtkomst att se denna sidan.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
sv_SE: Du har registrerats men en administratör måste granska ditt konto. Du kommer inte att kunna logga in förrän ditt konto har godkänts.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
sv_SE: Du har registrerats men du måste bekräfta din e-postadress. En del av eller alla funktionerna på denna webbplats kommer att vara begränsade tills du gör det.

en: You can add saved layouts to other areas in your site. Note: these are different than any layout presets that might be included with your theme.
sv_SE: Du kan lägga till sparade layouter till andra områden på din webbplats. Notera: Dessa är annorlunda mot de layouter som kan följa med ditt tema.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
sv_SE: Du kan ladda ner teman och tillägg från concrete5:s marknadsplats.

en: You can easily filter the blocks in the panel by searching here.
sv_SE: Du kan enkelt filtrera blocken i denna panel genom att söka här.

en: You can specify page name, page location and attributes from the <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Page Compose interface</a>.
sv_SE: Du kan specificera sidonamn, sidplats och attribut från <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">gränssnittet i Composer</a>.

en: You cannot access conversation permissions.
sv_SE: Du har ingen behörighet till konversations-behörigheterna.

en: You cannot access task permissions.
sv_SE: Du saknar åtkomst till behörigheterna för aktiviteter.

en: You cannot access these permissions.
sv_SE: Du har ingen åtkomst till dessa behörigheter.

en: You cannot assign this page to itself.
sv_SE: Du kan inte tilldela den här sidan till sig själv.

en: You cannot delete a template that is set as the default for any of the page types. Please change the default template for the following page types first: %s.
sv_SE: Du kan inte ta bort en mall som är satt som standardmall för någon av de olika sidtyperna. Var vänlig byt standardmall för följande sidtyp först: %s

en: You cannot delete the default Job set.
sv_SE: Du kan inte ta bort en förvald jobbgrupp.

en: You cannot move or copy the source page(s).
sv_SE: Du kan inte flytta eller kopiera källsidan(orna).

en: You cannot view the source page(s).
sv_SE: Du kan inte se källsidan(sidorna)

en: You do not have access to add a message to this conversation.
sv_SE: Du har inte behörighet att lägga till ett meddelande i denna konversation.

en: You do not have access to add any page types beneath the selected page.
sv_SE: Du saknar behörighet att lägga till sidatyper under den valda sidan.

en: You do not have access to approve this stack.
sv_SE: Du saknar åtkomst att godkänna denna stack.

en: You do not have access to delete this page type.
sv_SE: Du har inte behörighet att ta bort denna sidtyp.

en: You do not have access to delete this stack.
sv_SE: Du saknar åtkomst att ta bort denna stack.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
sv_SE: Du saknar åtkomst att ladda ner teman och tillägg från marknadsplatsen.

en: You do not have access to edit this group.
sv_SE: Du saknar åtkomst att redigera denna grupp.

en: You do not have access to edit this message.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera detta meddelande.

en: You do not have access to edit this page type permissions.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera denna sidtypens behörigheter.

en: You do not have access to edit this page type.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera denna sidtyp.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
sv_SE: Du saknar åtkomst till sajtkartan på kontrollpanelen.

en: You do not have access to the file manager.
sv_SE: Du saknar åtkomst till filhanteraren.

en: You do not have access to the group search.
sv_SE: Du har inte åtkomst till gruppsökning.

en: You do not have access to the sitemap.
sv_SE: Du saknar åtkomst till sajtkartan.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
sv_SE: Du saknar åtkomst att söka efter användare. Detta kan ändras under åtkomstsektionen på sidan med inställningar för kontrollpanelen.

en: You do not have any page types.
sv_SE: Du har inga sidtyper.

en: You do not have group search permissions.
sv_SE: Du saknar behörighet för gruppsökning.

en: You do not have permission to add a group beneath %s
sv_SE: Du saknar behörighet att lägg till en grupp under %s.

en: You do not have permission to add a page of this type.
sv_SE: Du saknar rättigheter att skapa en ny sida av denna typ.

en: You do not have permission to add attachments.
sv_SE: Du saknar behörighet att lägg till bilagor.

en: You do not have permission to add this page to this section of the tree.
sv_SE: Du saknar behörighet att lägga till denna sida till den här sektionen av trädet.

en: You do not have permission to add this tree.
sv_SE: Du saknar behörighet att lägg till detta träd.

en: You do not have permission to approve page versions.
sv_SE: Du saknar behörighet att godkänna sidversioner.

en: You do not have permission to approve this message.
sv_SE: Du har inte behörighet att godkänna detta meddelande.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
sv_SE: Du saknar behörighet att ändra behörighet på någon av de valda sidorna.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
sv_SE: Du saknar behörighet att ansluta den här webbplatsen till marknadsplatsen.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
sv_SE: Du saknar behörighet att kopiera någon av de valda filerna.

en: You do not have permission to create new pages of this type.
sv_SE: Du saknar rättigheter att skapa nya sidor av den här typen.

en: You do not have permission to create or administer backups.
sv_SE: Du saknar behörighet att skapa eller administrera säkerhetskopiering.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
sv_SE: Du saknar behörighet att ta bort någon av de valda filerna.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
sv_SE: Du saknar behörighet att ta bort någon av de markerade sidorna.

en: You do not have permission to delete page versions.
sv_SE: Du saknar behörighet att ta bort sidversioner.

en: You do not have permission to delete this file set.
sv_SE: Du saknar behörighet att ta bort denna filgrupp.

en: You do not have permission to discard this page.
sv_SE: Du saknar behörighet att kasta denna sida.

en: You do not have permission to download add-ons.
sv_SE: Du saknar behörighet att ladda ned tillägg.

en: You do not have permission to drag this node here.
sv_SE: Du saknar behörighet för att dra denna nod hit.

en: You do not have permission to flag this message.
sv_SE: Du har inte behörighet att flagga detta meddelande.

en: You do not have permission to install add-ons.
sv_SE: Du saknar behörighet att installera tillägg.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
sv_SE: Du saknar behörighet att lägga till anpassade blocktyper eller tillägg.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
sv_SE: Du saknar behörighet att ändra prestanda-inställningar för någon av de valda sidorna.

en: You do not have permission to modify this attribute.
sv_SE: Du saknar behörighet att redigera denna egenskap.

en: You do not have permission to modify this file.
sv_SE: Du saknar behörighet att modifiera denna fil.

en: You do not have permission to perform this action.
sv_SE: Du saknar behörighet att utföra den här åtgärden.

en: You do not have permission to post this to conversation.
sv_SE: Du saknar behörighet att posta i denna konversation.

en: You do not have permission to publish a page in this location.
sv_SE: Du saknar rättigheter att lägga till en sida på den här platsen.

en: You do not have permission to restore this message.
sv_SE: Du har inte behörighet att återskapa detta meddelande.

en: You do not have permission to uninstall packages.
sv_SE: Du saknar behörighet att avinstallera paket.

en: You do not have permission to upgrade this installation of concrete5.
sv_SE: Du har inte behörighet att uppgradera denna installation av concrete5.

en: You do not have permission to view this conversation
sv_SE: Du saknar behörighet att se denna konversation

en: You do not have permissions to add a page of this type in the selected location.
sv_SE: Du saknar behörighet att lägga till en sida av den här typen på det valda stället.

en: You do not have permissions to refresh this page.
sv_SE: Du saknar behörighet att uppdatera sidan.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
sv_SE: Du saknar tillräcklig behörighet att lägga till denna sida eller dessa sidorna till denna plats.

en: You do not have the ability to copy this file.
sv_SE: Du saknar möjlighet att kopiera denna fil.

en: You do not have user search or group search permissions.
sv_SE: Du saknar behörighet för användar- eller gruppsökning.

en: You don't have access to update this attribute.
sv_SE: Du har inte åtkomst att uppdatera denna egenskap.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
sv_SE: Du har inget gränssnittsspråk installerat. Du måste köra concrete5 på engelska.

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
sv_SE: Du drog "%s" till "%s". Vad vill du göra?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
sv_SE: Du har laddat ner en ny version av concrete5 men inte uppgraderat till den än.

en: You have no access to groups.
sv_SE: Du saknar åtkomst till grupperna.

en: You have no access to user export.
sv_SE: Du saknar åtkomst till att exportera användare.

en: You have no access to users.
sv_SE: Du saknar åtkomst till användarna.

en: You have no anti-spam libraries installed.
sv_SE: Du har inget anti-spam-bibliotek installerat.

en: You have no backups available.
sv_SE: Du har inga tillgängliga säkerhetskopior.

en: You have no captcha libraries installed.
sv_SE: Du har inget captcha-bibliotek installerat.

en: You have no jobs installed.
sv_SE: Du har inga jobb installerade.

en: You have no presets.
sv_SE: Du har inga förval.

en: You have not added any Job sets.
sv_SE: Du har inte lagt till nån jobbgrupp.

en: You have not added any composer form layout control sets.
sv_SE: Du har inte lagt till någon kontrollgrupper för formulärlayout i Composer.

en: You have not added any data sources.
sv_SE: Du har inte lagt till några datakällor.

en: You have not added any feeds.
sv_SE: Du har inte lagt till några flöden.

en: You have not added any group sets.
sv_SE: Du har inte lagt till några gruppuppsättningar.

en: You have not added any social links.
sv_SE: Du har inte lagt till några sociala länkar.

en: You have not created a topic tree.
    You must create a topic tree from the <a href="%s">Topics Page</a>
    before you can use this attribute type.
sv_SE: Du har inte skapat ett ämnesträd.
    Du måste skapa ett ämnesträd på <a href="%s">ämnessidan</a>
    innan du kan använda denna egenskapstyp.

en: You have not created any multilingual content sections yet.
sv_SE: Du har inte skapat några flerspråkiga innehållssektioner ännu.

en: You have not created any page types yet.
sv_SE: Du har inte skapat några sidtyper än.

en: You have not created any surveys.
sv_SE: Du har inte skapat några undersökningar.

en: You have not defined any multilingual sections for your site yet.
sv_SE: Du har inte definierat några flerspråkiga sektioner för din webbplats ännu.

en: You have registered on %s. Your account will be approved by the administrator.
sv_SE: Du har registrerat på %s. Ditt konto kommer att godkännas av administratören.

en: You have too many attachments.
sv_SE: Du har för många bilagor.

en: You haven't chosen a valid %s
sv_SE: Du har inte valt en giltig %s

en: You haven't chosen where to publish this page.
sv_SE: Du har inte valt vart du vill publicera denna sidan.

en: You haven't written a message!
sv_SE: Du har inte skrivit något meddelande!

en: You may approve or remove this user account here
sv_SE: Du kan godkänna eller ta bort kontot här

en: You may approve or remove this user account here:
sv_SE: Du kan godkänna eller ta bort kontot här:

en: You may not add %s to area %s.
sv_SE: Du får inte lägga till %s till område %s.

en: You may not add a category here.
sv_SE: Du får inte lägga till en kategori här.

en: You may not add a topic here.
sv_SE: Du får inte lägga till ett ämne här.

en: You may not add topic trees.
sv_SE: Du får inte lägga till ämnesträd.

en: You may not arrange the contents of area %s.
sv_SE: Du får inte ordna innehållet i område %s

en: You may not delete a required thumbnail type.
sv_SE: Du får inte ta bort en tvingad miniatyrtyp.

en: You may not delete the default file storage location.
sv_SE: Du får inte ta bort den förvalda lagringsplatsen för filer.

en: You may not delete the home page.
sv_SE: Du kan inte ta bort startsidan.

en: You may not edit this node.
sv_SE: Du får inte redigera denna nod.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
sv_SE: Du får inte flytta/kopiera/alias den(de) valda sidan(sidorna) till den platsen.

en: You may not remove the top level node.
sv_SE: Du får inte ta bort denna toppnod.

en: You may not remove this node.
sv_SE: Du får inte ta bort denna nod.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
sv_SE: Du kan inte skicka fler än %s meddelanden inom %s minuter

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
sv_SE: Du kan endast tilldela åtkomst för de valda sidorna om alla har inställningen att åsidosätta överordnade sidor eller sidors förvalda behörigheter.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
sv_SE: Du kan bara uppdatera till versioner som är nyare än din nuvarande version.

en: You may only select a single file.
sv_SE: Du kan endast välja en fil.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
sv_SE: Du kan endast tilldela behörigheter för sidor om de är inställda på att åsidosätta de förvalda behörigheterna eller dess överordnade sidor.

en: You must <a href="%s">enable advanced permissions</a> to set permissions for pages created of a certain type.
sv_SE: Du måste <a href="%s">aktivera avancerade rättigheter</a> för att sätta behörigheter för sidor skapade med en speciell sidtyp.

en: You must <a href="%s">sign in</a> to post to this conversation.
sv_SE: Du måste <a href="%s">logga in</a> för att posta i denna konversationen.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
sv_SE: Du måste vara inloggad som %s för att kunna ta bort grupper.

en: You must be logged in to access this page.
sv_SE: Du måste logga in för att komma åt denna sida.

en: You must choose a file.
sv_SE: Du måste välja en fil.

en: You must choose a page template.
sv_SE: Du måste ange en sidomall.

en: You must choose a page to publish this page beneath.
sv_SE: Du måste välja en sida att publicera denna sida under.

en: You must choose a service.
sv_SE: Du måste välja en tjänst.

en: You must choose a valid default page template.
sv_SE: Du måste ange en förvald giltig sidomall.

en: You must choose a valid parent page for pages of this type.
sv_SE: Du måste välja en giltig överordnad sida för sidor av denna typ.

en: You must choose at least one link.
sv_SE: Du måste välja minst en länk.

en: You must choose at least one service.
sv_SE: Du måste välja minst en tjänst.

en: You must choose the type of page these page types are published beneath.
sv_SE: Du måste välja den typ av sida dessa sidtyper publiceras under.

en: You must choose two separate multilingual sections to copy from/to
sv_SE: Du måste välja två olika flerspråkiga sektioner för att kopiera från/till

en: You must choose who this permission is for.
sv_SE: Du måste välja för vem behörigheten gäller.

en: You must create an attribute with the 'thumbnail' handle in order to use this option.
sv_SE: Du måste skapa en egenskap med handtaget 'thumbnail' för att kunna använda detta alternativ.

en: You must create the directory %s and make it writable before you may run this tool. Additionally, all files within this directory must be writable.
sv_SE: Du måste skapa katalogen %s och gör den skrivbar innan du kan köra detta verktyg. Alla filer i denna katalog måste även dessa vara skrivbara.

en: You must disable PHP's ASP Style Tags.
sv_SE: Du måste avaktivera PHP's ASP taggstilar.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
sv_SE: Du måste sätta på <a href="%s">avancerade behörigheter</a> för att använda gruppuppsättningar.

en: You must enable PHP's JSON support. This should be enabled by default in PHP 5.2 and above.
sv_SE: Du måste aktivera PHP:s JSON support. Detta ska vara aktiverat som förval i PHP 5.2 och högre.

en: You must enable ctype and multibyte string (mbstring) support in PHP.
sv_SE: Du måste aktivera stödet för ctype och multibyte string (mbstring) i PHP.

en: You must enter a valid email address to post this message.
sv_SE: Du måste ange en giltig e-postadress för att posta detta meddelande.

en: You must enter a valid email address.
sv_SE: Du måste ange en giltig e-postadress.

en: You must enter your name to post this message.
sv_SE: Du måste ange ditt namn för att posta detta meddelande.

en: You must give the workflow a name.
sv_SE: Du måste namnge arbetsflödet.

en: You must give your custom style preset a name.
sv_SE: Du måste ge det anpassade förvalet för stil ett namn.

en: You must give your file a link.
sv_SE: Du måste ge din fil en länk.

en: You must give your stack a name.
sv_SE: Du måste ge din stack ett namn.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
sv_SE: Du måste ha åtkomst till sajtkartan i kontrollpanelen för att kunna söka efter sidor.

en: You must have more than one multilingual section to use this tool.
sv_SE: Du måste ha mer än ett flerspråkigt avsnitt för att använda detta verktyg.

en: You must include a root path for this storage location.
sv_SE: Du måste inkludera en rot-sökväg för denna lagringsplats.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
sv_SE: Du måste installera Adobe Flash Player för att se detta innehåll.

en: You must select a file.
sv_SE: Du måste välja en fil.

en: You must select a form.
sv_SE: Du måste välja ett formulär.

en: You must select a valid location.
sv_SE: Du måste ange en giltig plats.

en: You must select a valid sample content starting point.
sv_SE: Du måste välja vilken sorts exempelinnehåll du vill ha från start.

en: You must select an image.
sv_SE: Du måste välja en bild.

en: You must select at least one file.
sv_SE: Du måste välja minst en fil.

en: You must select at least one group to move
sv_SE: Du måste ange minst en grupp att flytta.

en: You must sign in order to access this page!
sv_SE: Du måste logga in för att kunna komma åt denna sida!

en: You must specify a default language tree in your multilingual settings.
sv_SE: Du måste ange ett språkträd under inställningarna för flerspråkigt innehåll för att använda som standard.

en: You must specify a description for this badge. It will be displayed publicly.
sv_SE: Du måste ange en beskrivning för detta märke. Detta kommer synas offentligt.

en: You must specify a page for this multilingual content section.
sv_SE: Du måste ange en sida för detta flerspråkiga innehåll.

en: You must specify a plugin key and name.
sv_SE: Du måste ange en plugin-nyckel och namn.

en: You must specify a search string.
sv_SE: Du måste ange en söksträng.

en: You must specify a unique handle for your page type.
sv_SE: Du måste ange ett unikt handtag för din sidtyp.

en: You must specify a valid URL.
sv_SE: Du måste ange en giltig URL.

en: You must specify a valid database name
sv_SE: Du måste ange ett giltigt databasnamn

en: You must specify a valid database server
sv_SE: Du måste ange en giltig databasserver

en: You must specify a valid description.
sv_SE: Du måste ange en giltig beskrivning.

en: You must specify a valid file for %s
sv_SE: Du måste ange en giltig fil för %s

en: You must specify a valid file.
sv_SE: Du måste ange en giltig fil.

en: You must specify a valid handle for your page type.
sv_SE: Du måste ange ett giltigt handtag för din sidtyp.

en: You must specify a valid image file.
sv_SE: Du måste välja en giltig bildfil.

en: You must specify a valid name for your page type.
sv_SE: Du måste ange ett giltigt namn för din sidtyp.

en: You must specify a valid name for your tree.
sv_SE: Du måste ange ett giltigt namn på ditt träd.

en: You must specify a valid title.
sv_SE: Du måste ange en giltig rubrik.

en: You must specify a valid topic tree parent node ID and topic tree ID.
sv_SE: Du måste ange ett giltigt nod-ID för överordnad ämnesträd och ID för ämnesträd.

en: You must specify an external form.
sv_SE: Du måste ange ett externt formulär.

en: You must specify at least one country.
sv_SE: Du måste ange minst ett land.

en: You must specify at least one page template.
sv_SE: Du måste ange minst en sidmall.

en: You must specify at least one template to create.
sv_SE: Du måste ange minst en mall för att kunna skapa.

en: You must specify at least one valid URL.
sv_SE: Du måste fylla i minst en giltig URL.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
sv_SE: Du måste ha Adobe Flash Player installerat på din dator för att kunna ladda upp och beskära din användarbild.

en: You need to update .htaccess by hand.
sv_SE: Du måste uppdatera .htaccess-filen manuellt.

en: You will receive a test message from %s
sv_SE: Du kommer att få ett test-meddelande från %s

en: You've already installed that package.
sv_SE: Du har redan installerat det paketet.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out.
    				We've notified an administrator to check into this.
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
sv_SE: Du har skickat fler meddelande än vad vi kan hantera just nu, det sista blev inte ivägskickat.
    				Vi har meddelat en administratör att kontrollera detta vidare.
    				Var vänlig och vänta några minuter innan du skickar ett nytt meddelande.

en: You've voted on this survey.
sv_SE: Du har redan röstat i denna undersökning.

en: YouTube Video
sv_SE: YouTube-video

en: YouTube Video disabled in edit mode.
sv_SE: YouTube-video är inaktiverad i redigeringsläget.

en: Your Details
sv_SE: Dina uppgifter

en: Your MySQL database does not support InnoDB database tables. These are required.
sv_SE: Din MySQL-databas stödjer inte InnoDB databastabeller. Detta är ett krav.

en: Your RSS feed must have a valid URL, containing only letters, numbers or underscores
sv_SE: Ditt RSS-flöde måste ha en giltig URL, som endast innehåller bokstäver, siffror eller understrykningsstreck

en: Your RSS feed must have a valid description.
sv_SE: Ditt RSS-flöde måste ha en giltig beskrivning.

en: Your RSS feed must have a valid title.
sv_SE: Ditt RSS-flöde måste ha en giltig rubrik.

en: Your Site
sv_SE: Din webbplats

en: Your account has been created, and you are now logged in.
sv_SE: Ditt konto har skapats, och du är nu inloggad.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
sv_SE: Din webbläsare stödjer inte filuppladdning med 'drag-och-släpp'-funktion.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
sv_SE: Din concrete5 webbplats använder inte den enkla behörighetsmodellen. Du måste ändra behörigheterna för varje individuell sida och innehållsområde.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
sv_SE: Katalogen för konfigurationsfilerna config/ verkar inte vara skrivbar för webbservern.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
sv_SE: Din kopiering kommer endast att beröra aktuell sida, men inga undersidor.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
sv_SE: Din nuvarande webbplats använder en version av concrete5 som är nyare än denna. Du kan inte uppgradera.

en: Your file storage location must have a name.
sv_SE: Din lagringsplats för filer måste ha ett namn.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
sv_SE: Katalogen för filer files/ verkar inte vara skrivbar för webbservern.

en: Your form must have a name.
sv_SE: Ditt formulär måste ha ett namn.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
sv_SE: Din bild ska vara 16x16 pixlar, och bör vara en gif eller png med .ico som filändelse.

en: Your locale will be computed from your choice of language and country. Your language icon will be chosen based on the country.
sv_SE: Ditt språk kommer väljas utifrån ditt val av språk och land.
    Din språkikon kommer att väljas baserat på valt språk.

en: Your login is the most recent.
sv_SE: Din inloggning är den senaste.

en: Your message cannot be empty.
sv_SE: Ditt meddelande kan inte vara tomt.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
sv_SE: Katalogen för paket packages/ verkar inte vara skrivbar för webbservern.

en: Your project page URL is:
sv_SE: Din projektsidas URL är:

en: Your question has been saved.
sv_SE: Din fråga har sparats.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
sv_SE: Din registrering har blivit godkänd. Du kan logga in på ditt nya konto här

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
sv_SE: Din förfrågan om att flytta "%s" under "%s" har sparats. Någon med rätt behörighet behöver godkänna ändringen.

en: Your session has expired. Please sign in again.
sv_SE: Din session har gått ut. Logga in igen.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>.
sv_SE: Din webbplats är redan uppdaterad! Den nuvarande versionen av concrete5 är <b>%s</b>.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
sv_SE: Din webbplats är ansluten till concrete5:s community. Länken till din projektsida är:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
sv_SE: Din webbplats är inte ansluten till concrete5:s community. Ansluter du dig kan du enkelt utöka din webbplats med teman och tillägg.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
sv_SE: Din webbplats är inte ansluten till concrete5.org:s community. Om du ansluter dig kan du enkelt expandera din webbplats med teman och tillägg. Anslutningen kommer även att möjliggöra automatiska uppdateringar.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
sv_SE: Din webbplats är nu ansluten till concrete5:s community.

en: Your site's name has been saved.
sv_SE: Namnet på din webbplats har sparats.

en: Your subject cannot be empty.
sv_SE: Din ämnesrad kan inte vara tom.

en: Your thumbnail type handle must only contain lowercase letters and underscores.
sv_SE: Din miniatyrtyps handtag får endast innehålla små bokstäver och understreck.

en: Your thumbnail type must have a name.
sv_SE: Din miniatyrtyp måste ha ett namn-

en: Zip Archive
sv_SE: Zip-arkiv

en: Zip Support
sv_SE: Stöd för Zip

en: [SHIFT]+[TAB] Backward
sv_SE: [SHIFT]+[TAB] Bakåt

en: [TAB] Forward
sv_SE: [TAB] Framåt

en: accessibility, easy mode
sv_SE: tillgänglighet, enkelt läge

en: action, community actions
sv_SE: aktiviteter, community-aktiviteter

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
sv_SE: lägg till fil, ta bort fil, kopiera, flytta, alias, skala om, beskär, byt namn, bilder, titel, egenskaper

en: add workflow, remove workflow
sv_SE: lägg till arbetsflöde, ta bort arbetsflöde

en: add-on, addon, add on, package, app, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
sv_SE: tillägg, paket, applikationer, e-handel, diskussioner, forum, teman, mallar, block

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
sv_SE: tillägg, e-handel, installera, diskussioner, forum, teman, mallar, block

en: and all its children were successfully copied beneath
sv_SE: och alla dess undersidor kopierades nedanför

en: antispam, block spam, security
sv_SE: antispam, blockera spam, säkerhet

en: at a specific date and time
sv_SE: vid en viss tidpunkt

en: at the current level
sv_SE: på nuvarande nivå

en: at the level above
sv_SE: på nivån ovanför

en: at the second level
sv_SE: på den andra nivån

en: at the third level
sv_SE: på den tredje nivån

en: at the top level
sv_SE: på den översta nivån

en: atom, rss, feed, syndication
sv_SE: atom, rss, flöde, syndication

en: attribute configuration
sv_SE: configurera egenskaper

en: attribute type icon
sv_SE: Ikon för egenskapstyper

en: attributes, sets
sv_SE: egenskaper, grupper

en: attributes, types
sv_SE: egenskaper, typer

en: auth, authentication, types, oauth, facebook, login, registration
sv_SE: auth, autentisering, typer, oauth, facebook, inloggning, registrering

en: beneath
sv_SE: nedanför

en: block, refresh, custom
sv_SE: block, uppdatera, anpassa

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
sv_SE: bulk, seo, byt nyckelord, motor, optimering, sök

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
sv_SE: köpa tillägg, handla tillägg, hitta tillägg, nytt tillägg, marknadsplatsen

en: buy theme, new theme, marketplace, template
sv_SE: köp team, nytt tema, marknadsplats, mall

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
sv_SE: cache alternativ, byt cache, åsidosätt, aktivera cache, avaktivera cache, ingen cache, sidocache, caching

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
sv_SE: cache alternativ, avaktivera cache, ingen cache, sidocache, caching

en: cache page if all blocks support it.
sv_SE: Cacha sidan om alla block stödjer det.

en: characters
sv_SE: tecken

en: community, points, karma
sv_SE: community, poäng, karma

en: concrete5 Marketplace
sv_SE: concrete5:s marknadsplats

en: concrete5 Marketplace - Download
sv_SE: concrete5:s marknadsplats - Ladda ner

en: concrete5 Marketplace - Purchase & Checkout
sv_SE: concrete5:s marknadsplats - Köp & gå till kassan

en: concrete5 Migrations
sv_SE: concrete5 migreringar

en: concrete5 Update
sv_SE: concrete5-uppdatering

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
sv_SE: concrete5 kan inte tolka PATH_INFO- eller ORIG_PATH_INFO-informationen som gavs av din server.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
sv_SE: concrete5 stödjer ej Internet Explorer 6 i redigeringsläge.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
sv_SE: Inställningarna för concrete5:s användargränssnitt sparades framgångsrikt.

en: concrete5 is already installed.
sv_SE: concrete5 är redan installerat.

en: concrete5 is not compatible with opcode caches that strip PHP comments. Certain configurations of eAccelerator and Zend opcode caching may use this behavior, and it must be disabled.
sv_SE: concrete5 är inte kompatibelt opcode cacheer som tar bort PHP kommentarer. Vissa konfigurationer av eAccelerator och Zend opcode cachning kan använda detta, och det måste avaktiveras.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 with JPEG, PNG and GIF support. Doublecheck that your installation has support for all these image types.
sv_SE: concrete5 kräver GD library 2.0.1 med support för JPEG, PNG och GIF. Dubbelkolla att din installation har support för alla dessa bildtyper.

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
sv_SE: concrete5 kräver PHP XML Parser och SimpleXML extensions

en: concrete5 requires at least PHP %s
sv_SE: concrete5 kräver minst PHP %s

en: concrete5 runs best with at least 64MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. You may experience problems uploading and resizing large images, and may have to install concrete5 without sample content.
sv_SE: concrete5 fungerar bäst med minst 64MB av RAM.
    Din minnesgräns är för närvarande %sMB. Du kan uppleva problem vid uppladdning och skalning av bilder, och kan bli tvungen att installera concrete5 utan exempelinnehåll.

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
sv_SE: concrete5-veteraner kan välja "Tom webbplats", men annars rekommenderar vi att starta med exempelinnehållet.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
sv_SE: concrete5 kunde inte spara paketet efter nedladdningen.

en: concrete5 will not install with less than 24MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. Please increase your memory_limit using ini_set.
sv_SE: concrete5 kommer inte installeras med mindre än 24MB av RAM.
    Din minnesgräns är för närvarande %sMB. Öka din minnesnivå genom memory_limit med hjälp av ini_set.

en: concrete5.org, my account, marketplace
sv_SE: concrete5.org, mitt konto, marknadsplatsen

en: configure search, site search, search option
sv_SE: konfigurera sökning, webbplatssök, sökalternativ

en: conversations
sv_SE: konversationer

en: conversations bad words, banned words, banned, bad words, bad, words, list
sv_SE: konversationer dåliga ord, förbjudna ord, förbjudna, fula ord, dåliga, ord, lista

en: conversations ratings, ratings, community, community points
sv_SE: betygsatta konversationer, betyg, community, community-poäng

en: dashboard, configuration
sv_SE: kontrollpanelen, konfiguration

en: database, entities, doctrine, orm
sv_SE: databas, enheter, doktrin, orm

en: days
sv_SE: dagar

en: disable full page cache.
sv_SE: inaktivera cachning av hela sidor.

en: edit stacks, view stacks, all stacks
sv_SE: redigera stackar, visa stackar, alla stackar

en: editors, hide site, offline, private, public, access
sv_SE: editorer, dölj webbplats, inte uppkopplad, privat, publik, åtkomst

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
sv_SE: e-postserver, e-postinställningar, e-postkonfiguration, extern, intern

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
sv_SE: e-postserver, e-postinställningar, e-postkonfiguration, privata meddelande, meddelandesystem, import, export, meddelande

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
sv_SE: epost, loggning, logar, smtp, pop, fel, mysql, logg

en: enable full page cache.
sv_SE: aktivera cachning av hela sidor.

en: enable source maps in generated CSS files
sv_SE: Aktivera källkartor i genererade CSS-filer

en: errors, exceptions, develop, support, help
sv_SE: fel, undantag, utveckling, support, hjälp

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
sv_SE: export, backup, databas, sql, mysql, kryptering, återställa

en: failed login attempts
sv_SE: misslyckade login-försök

en: file options, file manager, upload, modify
sv_SE: filegenskaper, filuppladdare, ladda upp, redigera

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
sv_SE: fil, filegenskaper, titel, egenskaper, beskrivning, byt namn

en: files, category, categories
sv_SE: filer, kategori, kategorier

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
sv_SE: hitta sida, sök sida, sök, hitta, sidor, sajtkarta

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
sv_SE: hitta, sök, människor, ta bort användare, byt lösenord, lösenord

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
sv_SE: formulär, logg, fel, epost, mysql, undantag, undersökningar

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
sv_SE: formulär, logg, fel, e-post, mysql, undantag, undersökningar, historik

en: forms, questions, response, data
sv_SE: formulär, frågor, svar, data

en: group set
sv_SE: gruppuppsättning

en: iFrame - Works in more devices
sv_SE: iFrame - Fungerar i fler enheter

en: iPhone Thumbnail
sv_SE: iPhone-ikon

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
sv_SE: iPhone-ikon bör vara 57x57 pixlar och i .png-format.

en: iPhone icon removed successfully.
sv_SE: iPhone-ikonen borttagen.

en: iPhone icon updated successfully.
sv_SE: iPhone-ikonen uppdaterad.

en: images, picture, responsive, retina
sv_SE: bilder, foto, responsiv, retina

en: in
sv_SE: i

en: in alphabetical order.
sv_SE: i alfabetisk ordning.

en: in reverse alphabetical order.
sv_SE: i omvänd alfabetisk ordning.

en: in reverse sitemap order.
sv_SE: i omvänd ordning enligt sajtkartan.

en: in their sitemap order.
sv_SE: i den ordning de finns på sajtkartan.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
sv_SE: indexsök, omindexera sök, bygg sajtkarta, sitemap.xml, rensa äldre versioner, sidversioner, ta bort gamla

en: leave blank to hide
sv_SE: Lämna tomt för att dölja

en: levels
sv_SE: nivåer

en: lock site, under construction, hide, hidden
sv_SE: lås webbplats, under konstruktion, dölj, dold

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
sv_SE: logo, favikon, iphone, ikon, bokmärke

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
sv_SE: medlemsprofil, medlemssida, community, forum, social, avatar

en: minutes
sv_SE: minuter

en: months
sv_SE: månader

en: multilingual, localization, internationalization, i18n
sv_SE: flerspråkig, översättningar, internationalisering, i18n

en: n/j/Y
sv_SE: Y-m-d

en: network, proxy server
sv_SE: nätverk, proxyserver

en: new file set
sv_SE: ny filgrupp

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
sv_SE: nytt tema, tema, aktivt tema, byt tema, mall, css

en: new user group, new group, group, create
sv_SE: ny användargrupp, ny grupp, grupp, skapa

en: new user, create
sv_SE: ny användare, skapa

en: of
sv_SE: av

en: on
sv_SE: den

en: once a certain amount of time has passed
sv_SE: efter att en viss tid har förflutit

en: overrides, system info, debug, support, help
sv_SE: åsidosätter, systeminformation, debug, support, hjälp

en: page
sv_SE: sida

en: page attributes, custom
sv_SE: sidoegenskaper, anpassa

en: page types
sv_SE: sidtyper

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
sv_SE: sidor, lägg till sida, ta bort sida, kopiera, flytta, alias

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
sv_SE: sidor, lägg till sida, ta bort sida, kopiera, flytta, alias, bulk

en: pretty, slug
sv_SE: förenklade adresser, slug

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
sv_SE: profil, inloggning, omdirigera, specifik, kontrollpanel, administratörer

en: queries, database, mysql
sv_SE: frågor, databas, mysql

en: questions, quiz, response
sv_SE: frågor, frågeställning, svar

en: seconds
sv_SE: sekunder

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
sv_SE: säkerhet, åtgärder, administratör, admin, paket, marknadsplats, sök

en: security, alternate storage, hide files
sv_SE: säkerhet, alternativ lagring, dölj filer

en: security, files, media, extension, manager, upload
sv_SE: säkerhet, filer, media, tillägg, hanterare, ladda upp

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
sv_SE: säkerhet, lås ip, lås ute, blockera ip, adress, begränsa, åtkomst

en: security, registration
sv_SE: säkerhet, registrering

en: sharing, facebook, twitter
sv_SE: delning, facebook, twitter

en: signup, new user, community, public registration, public, registration
sv_SE: registrering, ny användare, community, offentlig registrering, offentlig, registrering

en: single, page, custom, application
sv_SE: special, sida, anpassad, program

en: smtp, mail settings
sv_SE: smtp, e-postinställningar

en: spam
sv_SE: skräppost

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
sv_SE: stackar, återanvändbart innehåll, klippbok, kopiera, klistra in, klistra in block, kopiera block, webbplatsnamn, logotyp

en: step %1$d of %2$d
sv_SE: steg %1$d av %2$d

en: success
sv_SE: lyckades

en: survey results
sv_SE: undersökningsresultat

en: test smtp, test mail
sv_SE: testa smtp, testa e-post

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
sv_SE: %s block kallat <strong>%s</strong> i <strong>%s</strong> området.

en: timezone, profile, locale
sv_SE: tidszon, profil, språk

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
sv_SE: tinymce, innehållsblock, typsnitt, editor, innehåll, overlay

en: to
sv_SE: till

[ctx: toolbar]
en: Add Content
sv_SE: Lägg till innehåll

[ctx: toolbar]
en: Dashboard
sv_SE: Kontrollpanel

[ctx: toolbar]
en: Edit Mode
sv_SE: Redigeringsläge

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Mode
sv_SE: Lämna redigeringsläge

[ctx: toolbar]
en: Page Settings
sv_SE: Sidegenskaper

[ctx: toolbar]
en: Pages
sv_SE: Sidor

[ctx: toolbar]
en: Return to Website
sv_SE: Återgå till webbplatsen

[ctx: toolbar]
en: Sign Out
sv_SE: Logga ut

en: topics, tags, taxonomy
sv_SE: ämnen, taggar, klassificeringssystem

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
sv_SE: trafik, statistik, google analytics, kvantitativ, sidovisningar, träffar

en: translate, translation, internationalization, multilingual
sv_SE: översätta, översättning, internationalisering, flerspråkig

en: update, upgrade
sv_SE: uppdatera, uppgradera

en: upgrade, new version, update
sv_SE: uppgradera, ny version, uppdatera

en: user attributes, user data, gather data, registration data
sv_SE: användaregenskaper, användardata, insamlad data, registreringsdata

en: user, group, people, permissions, expire, badges
sv_SE: användare, grupp, människor, behörigheter, upphöra, märken

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
sv_SE: användare, grupper, människor, hitta, ta bort användare, byt lösenord, lösenord

en: vanity, pretty url, redirection, hostname, canonical, seo, pageview, view
sv_SE: fåfänga, enkel url, omdirigering, värdnamn, kanonisk url, seo, sidovisningar, visa

en: warning
sv_SE: varning

en: was moved beneath
sv_SE: flyttades nedanför

en: was successfully aliased beneath
sv_SE: fick ett alias under

en: was successfully copied beneath
sv_SE: kopierades nedanför

en: website name, title
sv_SE: webbplatsens namn, titel

en: weeks
sv_SE: veckor

en: with the earliest first.
sv_SE: med den äldsta först.

en: with the most recent first.
sv_SE: med den senaste först.

en: x
sv_SE: ×
