concrete5 - en to tr_TR translation catalogue (4164 entries)

en: 
    
    Dear %s,
    
    You have requested a new password for the site %s 
    
    Your username is: %s
    
    You may change your password at the following address:
    
    %s
    
    Thanks for browsing the site!
tr_TR: 
    
    sayın %s,
    
    %s sitesi için yeni bir parola talebinde bulundunuz
    
    Kullanıcı adınız: %s
    
    Aşağıdaki adresten parolanızı değiştirebilirsiniz:
    
    %s
    
    Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz!

en: 
    
    Someone has attempted to send you spam through your website. Details below:
    
    %s
tr_TR: 
    
    Birisi web sitenizden size spam göndermeyi denedi. Detaylar aşağıdadır:
    
    %s

en: 
    
    You must click the following URL in order to activate your account for %s:
    
    %s 
    
    Thanks for your interest in %s
tr_TR: 
    
    %s için hesabınızı etkinleştirmeniz için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız gerekir:
    
    %s 
    
    %s ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz

en: 
    %s has posted a new message to the conversation "%s":
    
    %s
    
    You can view the whole conversation at
    
    %s
tr_TR: 
    %s şu konumaya yeni bir mesaj gönderdi "%s":
    
    %s
    
    Tüm konuşmayı şuradan görüntüleyebilirsiniz
    
    %s

en: 
    There has been a submission of the form %s through your concrete5 website.
    
    %s
    
    To view all of this form's submissions, visit %s
tr_TR: 
    concrete5 web sitenizdeki %s formuna yeni bir yanıt gönderildi.
    
    %s
    
    Bu formun tüm yanıtlarını görmek için, ziyaret edin: %s

en:  On - email validation
tr_TR: Açık - email doğrulama

en:  minutes.
tr_TR:  dakika.

en:  with the comments "%s"
tr_TR: ekenen yorum: "%s"

en: "%s" has been marked for deletion. View the page here: %s.
tr_TR: "%s" silinmek için işaretlendi. Sayfayı buradan görüntüleyebilirsiniz: %s.

en: "%s" has pending changes and needs to be approved.
    
    Version Comments: %s
    
    View the page here: %s.
tr_TR: "%s"e ait bekleyen değişlikler var ve onaylanması gerekiyor.
    
    Sürüm Açıklamaları: %s
    
    Sayfayı görüntülemek için: %s.

en: "%s" has pending permission changes. View the page here: %s.
tr_TR: "%s" izin değişimlerini bekliyor. Sayfayı buradan görüntüleyebilirsiniz: %s.

en: "%s" has pending permission inheritance. View the page here: %s.
tr_TR: "%s" izin devrini bekliyor. Sayfayı buradan görebilirsiniz: %s.

en: "%s" has pending sub-page permission inhiterance changes. View the page here: %s.
tr_TR: "%s" alt sayfa izin devri değişikliklerini bekliyor. Sayfayı buradan görebilirsiniz: %s.

en: "%s" is not a valid asset group handle
tr_TR: "%s" geçerli bir varlık grubu işleci değildir

en: "%s" is pending a move to beneath "%s". Source Page: %s. Target Page: %s.
tr_TR: "%s" ögesi "%s" altına taşınmak için bekliyor. Kaynak Sayfa: %s. Hedef Sayfa: %s.

en: # Children
tr_TR: # Alt Sayfalar

en: # Logins
tr_TR: # Oturumlar

en: %1$d versions deleted from %2$d page (%3$s) | %1$d versions deleted from %2$d pages (%3$s)
tr_TR[0]: %2$d sayfadan %1$d sürüm silindi (%3$s)

en: %1$s file saved (%2$d pages).
tr_TR: %1$s dosya kaydedildi (%2$d sayfa).

en: %1$s of %2$s
tr_TR: %2$s'te %1$s

en: %d Block | %d Blocks
tr_TR[0]: %d Blok

en: %d Message | %d Messages
tr_TR[0]: %d Mesaj

en: %d Vote | %d Votes
tr_TR[0]: %d Oy

en: %d Workflow | %d Workflows
tr_TR[0]: %d İş akışı

en: %d day | %d days
tr_TR[0]: %d gün

en: %d day ago | %d days ago
tr_TR[0]: %d gün önce

en: %d hour | %d hours
tr_TR[0]: %d saat

en: %d hour ago | %d hours ago
tr_TR[0]: %d saat önce

en: %d item | %d items
tr_TR[0]: %d öge

en: %d minute | %d minutes
tr_TR[0]: %d dakika

en: %d minute ago | %d minutes ago
tr_TR[0]: %d dakika önce

en: %d month ago | %d months ago
tr_TR[0]: %d ay önce

en: %d page | %d pages
tr_TR[0]: %d sayfa

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
tr_TR[0]: %d sayfa silindi.

en: %d page required reindexing. | %d pages required reindexing.
tr_TR[0]: %d sayfanın yeniden indekslenmesi gerekiyor.

en: %d review | %d reviews
tr_TR[0]: %d yorum

en: %d second | %d seconds
tr_TR[0]: %d saniye

en: %d second ago | %d seconds ago
tr_TR[0]: %d saniye önce

en: %d task | %d tasks
tr_TR[0]: %d görev

en: %d year ago | %d years ago
tr_TR[0]: %d yıl önce

en: %s (Retina Version)
tr_TR: %s (Retina Sürümü)

en: %s Form Submission
tr_TR: %s Form Gönderme

en: %s Submitted by <strong>%s</strong> on %s.
tr_TR: %s isteği <strong>%s</strong> tarafından %s tarihinde gönderildi.

en: %s Theme
tr_TR: %s Teması

en: %s can fully clear your website of all existing content and install its own custom content in its place. If you're installing a theme for the first time you may want to do this. Clear all site content?
tr_TR: %s var olan tüm içeriğiyle web sitenizi tamamen temizleyebilir ve kendi yerindeki özel içeriğini kurabilir. Eğer ilk defa bir tema yüklüyorsanız bunu yapmak isteyebilirsiniz. Tüm site içeriği temizlensin mi?

en: %s file deleted successfully. | %s files deleted successfully.
tr_TR[0]: %s dosya başarıyla silindi.

en: %s file imported successfully. | %s files imported successfully
tr_TR[0]: %s dosya başarıyla içe aktarıldı

en: %s file rescanned successfully. | %s files rescanned successfully.
tr_TR[0]: %s dosya başarıyla yeniden tarandı.

en: %s file uploaded | %s files uploaded
tr_TR[0]: %s dosya yüklendi

[ctx: %s is a block type name]
en: Edit %s
tr_TR: %s'i Düzenle

[ctx: %s is a channel]
en: Clear all in %s
tr_TR: %s'deki tümünü temizle

en: %s is currently editing this page.
tr_TR: %s, şu an bu sayfayı düzenliyor.

en: %s method does not exist for the %s class
tr_TR: %s methodu, %s sınıfında mevcut değildir

en: %s minutes
tr_TR: %s dakika

en: %s more to display. <strong>View all &gt;</strong>
tr_TR: %s tane daha gösterilebilir. <strong>Tümünü Göster &gt;</strong>

en: %s version deleted successfully | %s versions deleted successfully.
tr_TR[0]: %s sürümleri başarıyla silindi.

en: %s x %s dimensions
tr_TR: boyutları %s x %s

en: %s: Basic Details
tr_TR: %s : Temel Detaylar

en: &larr; Newer
tr_TR: &larr; Daha Yeni

en: &lt; Back to %s
tr_TR: &lt; Geri Dön: %s

en: &lt; Back to Home
tr_TR: &lt; Ana Sayfaya Dön

en: (<strong>Note</strong>: You must create the "is_featured" page attribute first.)
tr_TR: (<strong>Not</strong>: Önce "is_featured" sayfa özelliğini oluşturmalısınız.)

en: (Deleted Group)
tr_TR: (Silinmiş Grup)

en: (Deleted User)
tr_TR: (Silinmiş Kullanıcı)

en: (No Description)
tr_TR: (Açıklamasız)

en: (No Name)
tr_TR: (İsimsiz)

en: (No Subject)
tr_TR: (Konusuz)

en: (Optional)
tr_TR: (Opsiyonel)

en: (Seperate multiple emails with a comma)
tr_TR: (Birden çok e-postayı virgülle ayırın)

en: (Unknown author)
tr_TR: (Bilinmeyen yazar)

en: (Unknown)
tr_TR: (Bilinmeyen)

en: (Untitled Page)
tr_TR: (İsimsiz Sayfa)

en: (Untitled)
tr_TR: (İsimsiz)

en: (User ID: %s)
tr_TR: (Kullanıcı ID: %s)

en: * Scroll right to view full results
tr_TR: * Tüm sonuçları görmek için sağa kaydırın

en: ** All
tr_TR: ** Tümü

en: ** Choose a page type
tr_TR: ** Bir sayfa türü seçin

en: ** Multiple Settings
tr_TR: ** Çoklu Ayar

en: ** New
tr_TR: ** Yeni

en: ** No Filtering
tr_TR: ** Filtre Yok

en: ** None
tr_TR: ** Hiçbiri

en: ** None Activated
tr_TR: ** Aktif Yok

en: ** None Selected
tr_TR: ** Hiçbiri Seçilmedi

en: ** None Set
tr_TR: ** Hiçbiri Seçilmedi

en: ** Options
tr_TR: ** Seçenekler

en: ** Same as website (default)
tr_TR: ** Web site ile aynı (varsayılan)

en: ** Show All
tr_TR: ** Tümünü Göster

en: *** DO NOT REPLY TO THE MESSAGE BELOW. ***
tr_TR: *** AŞAĞIDAKİ MESAJA CEVAP VERMEYİN. ***

en: *** Undetermined country
tr_TR: *** Belirsiz ülke

en: *** Unknown or mixed language
tr_TR: *** Bilinmeyen veya karışık dil

en: -- None --
tr_TR: -- Hiçbiri --

en: --- Reply ABOVE. Do not alter this line --- [
tr_TR: --- YUKARIDA Yanıtlayın. Bu hattı değiştirmeyin --- [

en: -------------------- Original Message --------------------
tr_TR: -------------------- Orjinal Mesaj --------------------

en: /\-\-\- Reply ABOVE\. Do not alter this line \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i
tr_TR: /\-\-\- YUKARIDA Yanıtlayın.\. Bu hattı değiştirmeyin \-\-\- \[(.*)\] \-\-\-/i

en: 403 Error
tr_TR: 403 Hatası

en: 404 Error
tr_TR: 404 Hatası

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to obtain your access keys.
tr_TR: Erişim anahtarlarınızı almak için <a href="%s" target="_blank">buraya tıklayın</a>.

en: <a href="%s">%s</a> has been marked for deletion.
tr_TR: <a href="%s">%s</a> silinmek için işaretlendi.

en: <a href="%s">%s</a> has pending sub-page permission inhiterance changes.
tr_TR: <a href="%s">%s</a>  alt sayfa izin devri değişikliklerini bekliyor.

en: <a href="%s">%s</a> is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
tr_TR: <a href="%s">%s</a>ögesi <strong><a href="%s">%s</a></strong> altına taşınmayı bekliyor.

en: <a href="%s">%s</a> submitted for Permission Changes.
tr_TR: <a href="%s">%s</a> izin değişimleri için gönderildi.

en: <a href="%s">%s</a> submitted to change permission inheritance to %s.
tr_TR: <a href="%s">%s</a> %s'e izin devri için gönderildi.

en: <a href="%s">Click here</a> if you would like to re-run this script.
tr_TR: Bu komut dosyasını yeniden çalıştırmak istiyorsanız <a href="%s">buraya tıklayın</a>.

en: <em>%s</em> Reply | <em>%s</em> Replies
tr_TR[0]: <em>%s</em> Yanıt

en: <p>Retrieving information from the concrete5 Marketplace.</p>
tr_TR: <p>concrete5 Market'ten bilgi alınıyor.</p>

en: <p>You are now logged out of concrete5 Marketplace.</p>
tr_TR: <p>Concrete5 marketteki oturumunuzu kapattınız.</p>

en: <p>You have successfully logged into the concrete5 Marketplace.</p>
tr_TR: <p>Concrete5 markette başarıyla oturum açtınız.</p>

en: <p>You must be logged into the concrete5 Marketplace to install add-ons and themes.  Please log in.</p>
tr_TR: <p>concrete5 Market'ten eklenti ve tema yükleyebilmek için oturum açmış olmanız gerekiyor. Lütfen oturum açınız.</p>

en: <p>You package could not be installed.  An unknown error occured.</p>
tr_TR: <p>Paketiniz yüklenemiyor. Bilinmeyen bir hata oluştu.</p>

en: <p>Your package will now be downloaded and installed.</p>
tr_TR: <p>Paketiniz şimdi indirilip kurulacak.</p>

en: <strong>%s Block</strong> in <strong>%s</strong> Area.
tr_TR: <strong>%s Bloğu</strong>, <strong>%s</strong> Alanında.

en: <strong>%s</strong>, sent by %s on %s
tr_TR: <strong>%s</strong>, %s tarafından %s tarihinde gönderildi

en: <strong>Note:</strong> Once enabled, advanced permissions cannot be turned off.
tr_TR: <strong>Not:</strong> Bir kez aktif edildikten sonra gelişmiş izinler asla kapatılamaz.

en: <strong>Request Saved.</strong> You must complete the workflow before this change is active.
tr_TR: <strong>İstek Kaydedildi.</strong> Değişiklik aktif olmadan önce bu iş akışını tamamlamalısınız.

en: <strong>Upload Files</strong> / Click to Choose or Drag &amp; Drop. /
tr_TR: <strong>Dosyaları Yükle</strong> / Seç'e tıklayın veya Sürükle &amp; Bırak yapın. /

en: A Beautiful Site Deserves a Beautiful Blog
tr_TR: Güzel Bir Site Güzel Bir Bloğu Hak Eder

en: A file exists in place of the proxy directory. Please remove the '%s' file to proceed with the proxy class generation.
tr_TR: Vekil dizinin yerinde bir dosya mevcut. Lütfen vekil sınıf oluşturma işlemine devam etmek için '%s' dosyasını silin.

en: A job set with name "%s" was not found
tr_TR: "%s" isimli bir görev grubu bulunamadı

en: A job with handle "%s" was not found
tr_TR: "%s" işleçli bir görev bulunamadı

en: A location has not yet been chosen.
tr_TR: Henüz bir konum seçili değil.

en: A message has been sent to you by %s through your profile on %s
tr_TR: %s kullanıcısı %s sitesindeki profilinizden size bir mesaj gönderdi

en: A multilingual section page at this location already exists.
tr_TR: Bu konumda çoklu dil bölümü sayfası zaten mevcut.

en: A new user has registered on your website.
tr_TR: Web sitenize yeni bir kullanıcı kaydoldu.

en: A new user has registered on your website. This account must be approved before it is active and may login.
tr_TR: Web sitenize yeni bir kullanıcı kaydoldu. Kullanıcının oturum açabilmesi için onaylanması gerekiyor.

en: A password can be at most %s characters long.
tr_TR: Bir parola en fazla %s karakter uzunluğunda olabilir.

en: A password must be at least %s characters long.
tr_TR: Bir parola en az %s karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: A password must be between %s and %s characters long.
tr_TR: Bir parola %s-%s karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: A username cannot be more than %s characters long.
tr_TR: Kullanıcı adı %s karakterden uzun olamaz.

en: A username may only contain letters numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
tr_TR: Bir kullanıcı adı sadece harfler, sayılar, noktalar(başlangıçta veya sonda olmamak üzere) ve alt çizgiler(başlangıçta veya sonda olmamak üzere) içerebilir.

en: A username may only contain letters, numbers, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
tr_TR: Bir kullanıcı adı sadece harfler, sayılar ve başlangıçta veya sonda olmamak üzere noktalar ve alt çizgiler içerebilir.

en: A username may only contain letters, numbers, spaces (not at the beginning/end), dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
tr_TR: Bir kullanıcı adı sadece harfler; sayılar ve başlangıçta veya sonda olmamak üzere boşluklar, noktalar ve alt çizgiler içerebilir.

en: A username may only contain letters, numbers, spaces, dots (not at the beginning/end), underscores (not at the beginning/end).
tr_TR: Bir kullanıcı adı sadece harfler, sayılar, boşluklar, noktalar(başlangıçta veya sonda olmamak üzere) ve alt çizgiler(başlangıçta veya sonda olmamak üzere) içerebilir.

en: A username must be at least %s characters long.
tr_TR: Bir kullanıcı adı en az %s karakter olmalıdır.

en: A valid handle must contain no punctuation or spaces.
tr_TR: Geçerli bir işleç hiçbir noktalama işareti ve boşluk içermez.

en: AJAX Error.
tr_TR: AJAX Hatası.

en: ASP Style Tags Disabled
tr_TR: ASP Stili Tagler Devre Dışı

en: About
tr_TR: Hakkında

en: Access
tr_TR: Erişim

en: Access Denied
tr_TR: Erişim Engellendi

en: Access Denied.
tr_TR: Erişim Engellendi.

en: Access to block denied
tr_TR: Bloğa erişim engellendi

en: Accessibility
tr_TR: Erişilebilirlik

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Accounts expire after
tr_TR: Hesapların şu tarihten sonra sona erecek

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Action Handle
tr_TR: Eylem İşleci

en: Action Name
tr_TR: Eylem Adı

en: Action Required
tr_TR: Eylem Gereklidir

en: Action is not available here.
tr_TR: Eylem burada mevcut değil.

en: Action to take
tr_TR: Yapılacak eylem

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate User
tr_TR: Kullanıcıyı Etkinleştir

en: Activate Users
tr_TR: Kullanıcıları Etkinleştir

en: Activated Users
tr_TR: Etkinleştirilmiş Kullanıcılar

en: Active
tr_TR: Etkinleştirilme

en: Active Captcha
tr_TR: Aktif Güvenlik Kodu Sistemi

en: Active Conversation Editor
tr_TR: Aktif Konuşma Editörü

en: Active Library
tr_TR: Aktif Kütüphane

en: Active Users
tr_TR: Aktif Kullanıcılar

en: Active users updated.
tr_TR: Aktif kullanıcılar güncellendi.

en: Activity
tr_TR: Etkinlik

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add %s
tr_TR: %s Ekle

en: Add & Change Content
tr_TR: İçeirk Ekle & Değiştir

en: Add Access Entity
tr_TR: Erişim Varlığı Ekle

en: Add Action
tr_TR: Eylem Ekle

en: Add Attribute
tr_TR: Özellik Ekle

en: Add Attributes to Set
tr_TR: Gruba Özellik Ekle

en: Add Block
tr_TR: Blok Ekle

en: Add Blocks
tr_TR: Blok Ekle

en: Add Category
tr_TR: Kategori Ekle

en: Add Column Left
tr_TR: Sola Sütun Ekle

en: Add Column Right
tr_TR: Sağa Sütun Ekle

en: Add Content
tr_TR: İçerik Ekle

en: Add Content Section
tr_TR: İçerik Bölümü Ekle

en: Add Content to The Page
tr_TR: Sayfaya İçerik Ekle

en: Add Control Set
tr_TR: Denetim Grubu Ekle

en: Add Entry
tr_TR: Kayıt Ekle

en: Add External Link
tr_TR: Harici Bağlantı Ekle

en: Add Feed
tr_TR: Besleme Ekle

en: Add File Set
tr_TR: Dosya Grubu Ekle

en: Add Files
tr_TR: Dosya Ekle

en: Add Form Control
tr_TR: Form Denetimi Ekle

en: Add From Computer
tr_TR: Bilgisayardan Ekle

en: Add From Incoming
tr_TR: Gelen Dizininden Ekle

en: Add Functionality
tr_TR: İşlevsellik Ekleyin

en: Add Group
tr_TR: Grup Ekle

en: Add Group Combination
tr_TR: Grup Kombinasyonu Ekle

en: Add Group Set
tr_TR: Grup Kümesi Ekle

en: Add Groups
tr_TR: Gruplar Ekle

en: Add Head
tr_TR: Üstbilgi Ekle

en: Add Incoming
tr_TR: Dizinden Ekle

en: Add Job Set
tr_TR: Görev Grubu Ekle

en: Add Layout
tr_TR: Mizanpaj Ekle

en: Add Link
tr_TR: Bağlantı Ekle

en: Add Location
tr_TR: Konum Ekle

en: Add Message
tr_TR: Mesaj Ekle

en: Add Message Label
tr_TR: Mesaj Etiketi Ekle

en: Add Mode Active
tr_TR: Ekleme Modu Aktif

en: Add Option
tr_TR: Seçenek Ekle

en: Add Page
tr_TR: Sayfa Ekle

en: Add Page Template
tr_TR: Sayfa Şablonu Ekle

en: Add Page Type
tr_TR: Sayfa Türü Ekle

en: Add Pages and Navigate Your Site
tr_TR:  Sayfalar Ekleyin ve Sitenizi Gezin

en: Add Panel
tr_TR: Ekleme Paneli

en: Add Points
tr_TR: Puan Ekleyin

en: Add Question
tr_TR: Soru Ekle

en: Add Remote Files
tr_TR: Harici Dosya Ekle

en: Add Row Above
tr_TR: Üste Satır Ekle

en: Add Row Below
tr_TR: Alta Satır Ekle

en: Add Service
tr_TR: Servis Ekle

en: Add Set
tr_TR: Grup Ekle

en: Add Single Page
tr_TR: Özel Sayfa Ekle

en: Add Source
tr_TR: Kaynak Ekle

en: Add Stack
tr_TR: Yığın Ekle

en: Add Template
tr_TR: Şablon Ekle

en: Add To Existing Permissions
tr_TR: Var Olan İzinlere Ekle

en: Add Topic
tr_TR: Konu Ekle

en: Add Topic Tree
tr_TR: Konu Ağacı Ekle

en: Add Type
tr_TR: Tür Ekle

en: Add URL
tr_TR: URL Ekle

en: Add User
tr_TR: Kullanıcı Ekle

en: Add Word
tr_TR: Kelime Ekle

en: Add Workflow
tr_TR: İş Akışı Ekle

en: Add a Locale
tr_TR: Bir Dil Ekle

en: Add a new page to your site, or quickly jump around your sitemap.
tr_TR: Sitenize yeni bir sayfa ekleyin veya site haritanızda hızlıca gezinin.

en: Add a page
tr_TR: Bir sayfa ekleyin

en: Add a search box to your site.
tr_TR: Sitenize arama kutusu ekleyin.

en: Add and manage the user accounts and groups on your website.
tr_TR: Web sitenize kullanıcı ve grup ekleyip yönetin.

en: Add any HTML or Javascript code you need for analytics tracking to every page of your site, and pick whether it will go in pages' header or footer. This is where you would input code from Google Analytics, for example.
tr_TR: Sitenizdeki her sayfayı analitik takip için ihtiyacınız olan HTML ya da Javascript kodu ekleyin, ve sayfaların üst veya alt kısımda olmasını seçin. Bu, örneğin Google Analytics'ten alacağınız bir giriş kodudur.

en: Add from Incoming Directory
tr_TR: "Incoming" Dizininden Ekle

en: Add from Remote URL
tr_TR: Harici URL'den Ekle

en: Add individual images selected from the File Manager, or choose an existing file set. Playback options allow you to display images in order or randomly. concrete5 will render the images as an animated slideshow.
tr_TR: Dosya Yöneticisinden tek tek resim seçin veya var olan bir dosya grubunu seçin. Kayıttan yürütme seçenekleri resimleri sıralı ya da rastgele görüntülemeyi sağlar. concrete5, resimleri animasyonlu slayt gösterisi olarak gösterecektir.

en: Add page templates to your site.
tr_TR: Sitenize sayfa şablonları ekleyin.

en: Add questions and specify whether or not unregistered users will be allowed to submit responses. Enter each response as its own option under Add Option. Results can be viewed by visiting Dashboard > Reports > Surveys.
tr_TR: Sorular ekleyin ve cevap göndermek için kullanıcıların kayıt olup olmaması gerektiğini belirleyin. Seçenek Ekle'den tüm yanıtları girin. Sonuçlar, Kontrol Paneli >Raporlar > Anketler sayfasını ziyaret edilerek görülebilir.

en: Add social links <a href="%s">in the dashboard</a>
tr_TR: <a href="%s">Kontrol paneli</a>nde sosyal bağlantılar ekle

en: Add text content and stylize it using the WYSIWYG editor toolbar. Create links to pages, files and other site assets by using the upper concrete5 toolbar.
tr_TR: Zengin metin editörünün araç çubuğunu kullanarak içerik ekleyin ve stil verin. Sayfalara, dosyalara ve diğer site ögelerine üstteki concrete5 araç çubuğunu kullanarak linkler verin.

en: Add the users below to Group(s)
tr_TR: Alttaki grup(lar)a kullanıcı ekleyin

en: Add to Group
tr_TR: Gruba Ekle

en: Add uploaded files to a set?
tr_TR: Yüklediğiniz dosyalar bir gruba eklensin mi?

en: Add-On Compatibility
tr_TR: Eklenti Uyumluluğu

en: Add-On Updates
tr_TR: Eklenti Güncellemeleri

en: Add-On updates are available!
tr_TR: Eklenti güncellemeleri mevcut.

en: Add-Ons
tr_TR: Eklentiler

en: Add/Remove Sets
tr_TR: Grupları Ekle/Kaldır

en: Added
tr_TR: Tarih

en: Added Between
tr_TR: Eklenme Aralığı

en: Added On
tr_TR: Eklenme

en: Added by <strong>%s</strong> on %s
tr_TR: <strong>%s</strong> tarafından %s tarihinde eklendi

en: Added to Page
tr_TR: Sayfaya Eklenmiş

en: Adding admin user.
tr_TR: Admin kullanıcısı ekleniyor.

en: Adding block types.
tr_TR: Blok türleri ekleniyor.

en: Adding gathering data sources.
tr_TR: Toplama veri kaynakları ekleniyor.

en: Adding image editor functionality.
tr_TR: Resim düzenleme işlevselliği ekleniyor.

en: Adding new posts is disabled for this conversation.
tr_TR: Bu konuşmaya yeni gönderiler eklenemez.

en: Adding pages and content.
tr_TR: Sayfalar ve içerikler ekleniyor.

en: Adding themes.
tr_TR: Temalar ekleniyor.

en: Additional Attributes
tr_TR: Ek Özellikler

en: Address 1
tr_TR: Adres 1

en: Address 2
tr_TR: Adres 2

en: Address Options
tr_TR: Adres Seçenekleri

en: Adds a front-end language switcher to your website.
tr_TR: Web sitenize ön uç dil değiştirici ekler.

en: Adds a thin hairline horizontal divider to the page.
tr_TR: Sayfaya ince bir yatay bölücü ekler.

en: Adds images and onstates from the library to pages.
tr_TR: Sayfalara, kütüphaneden resim ekler.

en: Administrator Information
tr_TR: Yönetici Bilgileri

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Advanced Block Settings
tr_TR: Gelişmiş Blok Ayarları

en: Advanced Permissions
tr_TR: Gelişmiş İzinler

en: Advanced Search
tr_TR: Gelişmiş Arama

en: Advanced block settings saved successfully.
tr_TR: Gelişmiş blok ayarları başarıyla kaydedildi.

en: Advanced permissions are turned off. Enable them below.
tr_TR: Gelişmiş izinler kapalı. Aşağıdan aktif edebilirsiniz.

en: Advanced permissions are turned on.
tr_TR: Gelişmiş izinler etkinleştirildi.

en: Advanced permissions enabled.
tr_TR: Gelişmiş izinler etkinleştirildi.

en: Advanced settings for web developers.
tr_TR: Web geliştiricileri için gelişmiş ayarlar.

en: After Today
tr_TR: Bugünden Sonra

en: Alias
tr_TR: Yansımasını Oluştur

en: Alias deleted.
tr_TR: Yansıma silindi.

en: Align text to the left
tr_TR: Metni sola hizala

en: Align text to the right
tr_TR: Metni sağa hizala

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: All
tr_TR: Tamamı

en: All Attributes
tr_TR: Tüm Özellikler

en: All Available Countries
tr_TR: Mevcut Tüm Ülkeler

en: All Block Types
tr_TR: Tüm Blok Türleri

en: All Channels
tr_TR: Tüm Kanallar

en: All Day
tr_TR: Tüm Gün

en: All File Types
tr_TR: Tüm Dosya Türleri

en: All Groups
tr_TR: Tüm Gruplar

en: All Items
tr_TR: Tüm Ögeler

en: All Levels
tr_TR: Tüm Düzeyler

en: All Page Types
tr_TR: Tüm Sayfa Türleri

en: All Pages
tr_TR: Tüm Sayfalar

en: All Themes
tr_TR: Tüm Temalar

en: All blocks currently installed on your site are listed here. Custom blocks that you've developed will appear under Awaiting Installation' until you install them. Click any block to find information about usage and refreshing a block's database tables.
tr_TR: Sitenizde yüklü olan tüm bloklar burada listeleniyor. Sizin geliştirdiğiniz özel bloklar siz onları kurana kadar Bekleyen Kurulumlar altında görünecektir. Kullanım hakkında bilgi bulmak ve bloğun veritabanı tablolarını yenilemek için herhangi bir bloğa tıklayın.

en: All documents and images.
tr_TR: Tüm belgeler ve resimler.

en: All pages have been processed, starting from beginning on next run.
tr_TR: Tüm sayfalar başlangıçtan sonraki çalıştırmada baştan başlamak üzere işlendi.

en: All running jobs have been reset.
tr_TR: Çalışan tüm görevler sıfırlandı.

en: All versions of a file will be moved to the selected location.
tr_TR: Dosyanın tüm sürümleri seçilen adrese taşınacaktır.

en: Allow External Links
tr_TR: Harici Bağlantılara İzin Ver

en: Allow automatic registration
tr_TR: Otomatik kayıt olmaya izin ver

en: Allow multiple options to be chosen.
tr_TR: Birden fazla seçeneğin seçilebilmesine izin ver.

en: Allow users to add to this list.
tr_TR: Kullanıcılara bu listeye ekleme izni ver.

en: Allow visitors to signup as site members?
tr_TR: Ziyaretçilerin site üyeleri olarak kayıt olmasına izin ver.

en: Allow your users to specify their time zone. This setting is editable in the user profile and in the dashboard users section.
tr_TR: Kullanıcıların kendi zaman dilimini belirtmesini sağlayın. Bu ayar kullanıcı profilinde ve kontrol panelindeki kullanıcılar bölümünde düzenlenebilir.

en: Allowed File Extensions (Comma separated, no periods).
tr_TR: İzin Verilen Dosya Uzantıları (ayırmak için virgül kullanın, nokta kullanmayın)

en: Allowed File Types
tr_TR: İzin Verilen Dosya Türleri

en: Allowed Page Templates
tr_TR: İzin Verilen Sayfa Şablonları

en: Allowed file types saved.
tr_TR: İzin verilen dosya türleri kaydedildi.

en: Allows other blocks like the topic list block to pass search criteria to this page list block.
tr_TR: Konu listesi ve benzer blokların bu sayfa listesi bloğuna arama kriteri göndermesini sağlar.

en: Allows users to add social icons to their website
tr_TR: Kullanıcıların web sitelerine sosyal simgeler eklemelerini sağlar

en: Allows users to share this page with social networks.
tr_TR: Kullanıcıların sosyal ağda bu sayfayı paylaşabilmesini sağlar.

en: Alphabetical
tr_TR: Alfabetik

en: Alphabetical order
tr_TR: Alfabetik sıralama

en: Already Installed
tr_TR: Kurulu Olanlar

en: Already Started.
tr_TR: Zaten Başladı.

en: Alt. Text
tr_TR: Alternatif Metin

en: Always publish below a certain page.
tr_TR: Her zaman aşağıda belirtilen sayfayı yayınla.

en: An attribute with the handle %s already exists.
tr_TR: %s işleçli bir özellik zaten var.

en: An email has been sent to your email address. Click on the URL contained in the email to validate your email address.
tr_TR: Adresinize bir e-posta gönderildi. Doğrulama için e-postadaki bağlantıya tıklatın.

en: An error occured while deleting this item:
tr_TR: Bu ögeyi silerken bir hata meydana geldi:

en: An error occured while saving.
tr_TR: Kayıt esnasında bir hata meydana geldi.

en: An error occurred while attempting the copy operation.
tr_TR: Kopyalama işlemi denenirken bir hata oluştu.

en: An error occurred while attempting to determine file permissions.
tr_TR: Dosya izinlerini belirlemeye çalışırken bir hata oluştu.

en: An error occurred while downloading the package.
tr_TR: Paket karşıdan yüklenirken bir hata oluştu.

en: An error occurred while processing this request.
tr_TR: Bu istek işlenirken bir hata oluştu.

en: An error occurred while trying to create the account.
tr_TR: Hesap oluşturulurken bir hata oluştu.

en: An error occurred while trying to install the package.
tr_TR: Paketi kurmayı denerken bir hata oluştu.

en: An error occurred while trying to unzip the package.
tr_TR: Paketi açmayı denerken bir hata oluştu.

en: An unexpected error occurred when connecting your site to the marketplace.
tr_TR: Markete bağlanmaya çalışılırken beklenmeyen bir hatayla karşılaşıldı.

en: An unexpected error occurred while looking for the requested file
tr_TR: İstenilen dosya aranırken beklenmeyen bir hata meydana geldi

en: An unexpected error occurred.
tr_TR: Beklenmeyen bir hata oluştu.

en: An unknown error occurred while trying to find the thumbnails!
tr_TR: Önizleme resimleri aranırken biinmeyen bir hata meydana geldi.

en: An unknown error occurred while uploading the file. Please check that file uploads are enabled, and that your file does not exceed the size of the post_max_size or upload_max_filesize variables.
    
    File Uploads: %s
    Max Upload File Size: %s
    Post Max Size: %s
tr_TR: Dosya yüklenirken bilinmeyen bir hata oluştu. Lütfen dosya yüklemelerinin etkin olup olmadığını ve dosyanızın post_max_size veya upload_max_filesize verilerindeki sınırı aşmadığını kontrol edin.
    
    Dosya Yüklemeleri: %s
    Max Dosya Yükleme: %s
    Maximum Gönderi Boyutu: %s

en: An unspecified error has occurred.
tr_TR: Belirlenemeyen bir hata oluştu.

en: An unspecified error occurred.
tr_TR: Belirtilmeyen bir hata oluştu.

en: Anchor
tr_TR: Sayfa İçi Bağlantı

en: And much more!
tr_TR: Ve daha fazla!

en: Anonymous
tr_TR: Anonim

en: Another Blog Post
tr_TR: Bir Diğer Blog Gönderisi

en: Another Page
tr_TR: Diğer Sayfa

en: Answer Options
tr_TR: Cevap Seçenekleri

en: Answer Type
tr_TR: Cevap Türü

en: Anti-spam settings saved.
tr_TR: Anti-spam ayarları kaydedildi.

en: Antispam libraries
tr_TR: Antispam kütüphaneleri

en: Any HTML you paste here will be inserted at either the bottom or top of every page in your website automatically.
tr_TR: Buraya yapıştırdığınız herhangi bir HTML web sitenizdeki her sayfanın altına veya üstüne otomatik olarak yerleştirilir.

en: Any attributes or block areas you have enabled to be editable in Composer for this page type are available here. Add blocks to your page type's defaults. After adding the block, click it and choose the option to make it available in Composer.
tr_TR: Bu sayfa tipi için kompozitörde düzenlenebilir tüm özellikler veya blok alanları burada mevcuttur. Sayfa tipinizin varsayılanlarına bloklar ekleyin. Blok ekledikten sonra tıklayın ve Kompozitöre ekle seçeneğini seçin.

en: Any email address in this box will be notified when spam is detected.
tr_TR: Bu kutudaki herhangi bir e-posta adresi spam tespit edildiğinde bilgilendirilmeyecektir.

en: Any users or groups selected will be removed from the permissions on the selected pages.
tr_TR: Seçilen herhangi kullanıcı veya gruplar seçilen sayfalardaki izinlerden kaldırılacaktır.

en: Anyone may view the website.
tr_TR: Herhangi biri web sitenizi görüntüleyebilir.

en: Anything that isn't specific to this page happens here. Manage users, files, reporting data, and site-wide settings.
tr_TR: Bu sayfaya özgü olmayan herhangi bir şey burada olur. Kullanıcıları, dosyaları, veri raporlamalarını ve site geneli ayarları yönetin.

en: App ID
tr_TR: Uygulama ID'si

en: App Secret
tr_TR: Uygulama Anahtarı

en: Application
tr_TR: Uygulama

en: Application specific database entities were refreshed.
tr_TR: Uygulamaya özel veritabanı varlıkları yenilendi.

en: Apply Downloaded Update
tr_TR: İndirilen Güncellemeyi Uygula

en: Apply a sepia tone
tr_TR: Sepya tonu uygula

en: Apply this design to just this page, or your entire site?
tr_TR: Sadece bu sayfa için mi yoksa tüm site için mi bu tasarım uygulansın?

en: Apply this theme to every page on your site?
tr_TR: Sitenizdeki her sayfa için bu tema uygulansın mı?

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Approve Changes
tr_TR: Değişiklikleri Onayla

en: Approve Delete
tr_TR: Silmeyi Onayla

en: Approve Move
tr_TR: Taşımayı Onayla

en: Approve Page
tr_TR: Sayfayı Onayla

en: Approve Version
tr_TR: Sürümü Onayla

en: Approve request saved. You must complete the approval workflow before these changes are publicly accessible.
tr_TR: Onaylama isteği kaydedildi. Değişiklikler herkes için aktif olmadan önce iş akışını onaylamalısınız.

en: Approved
tr_TR: Onaylanmış

en: Approved Version
tr_TR: Onaylı Sürüm

en: Approved by
tr_TR: Onaylayan

en: Approved by %s
tr_TR: %s tarafından onaylandı

en: Archives
tr_TR: Arşiv

en: Arctic
tr_TR: Kuzey Kutup Bölgesi

en: Are you sure you want to copy the following files?
tr_TR: Aşağıdaki dosyaları kopyalamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the following files?
tr_TR: Aşağıdaki dosyaları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the following pages?
tr_TR: Aşağıdaki sayfaları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this custom style preset?
tr_TR: Bu özel stil öntanımını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form and its form submissions?
tr_TR: Bu formu ve alınan cevapları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form submission?
tr_TR: Bu form verisini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form submissions?
tr_TR: Bu form yanıtlarını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this layout preset?
tr_TR: Bu mizanpaj öntanımını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this question?
tr_TR: Bu soruyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this tile?
tr_TR: Bu kutucuğu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this word?
tr_TR: Bu kelimeyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to flag this message as spam?
tr_TR: Bu mesajı spam olarak işaretlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently remove this file set?
tr_TR: Bu dosya grubunu kalıcı olarak kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently remove this group?
tr_TR: Bu grubu kalıcı olarak silmek istedğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently remove this user?
tr_TR: Bu kullanıcıyı kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove all of these custom styles?
tr_TR: Bu özel stillerin tümünü kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this attribute?
tr_TR: Bu özelliği silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this node? It will not remove any resources from the system but it will remove all subcategories and their catalog resource references.
tr_TR: Bu düğümü silmek istediğinizden emin misiniz? Bu, sistemden hiçbir kaynağı kaldırmayacaktır fakat tüm alt kategorileri ve kendi katalog kaynak referanslarını kaldıracaktır.

en: Are you sure you want to remove this value?
tr_TR: Bu değeri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this workflow?
tr_TR: Bu iş akışını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this conversation? You will no longer receive email updates when new messages are posted.
tr_TR: Bu konuşmanın aboneliğinden çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you wish to delete this page?
tr_TR: Bu sayfayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you would like to activate the following users?
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıları etkinleştirmek istediğizden emin misiniz?

en: Are you sure you would like to deactivate the following users?
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıları devre dışı bırakmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you would like to delete the following users?
tr_TR: Aşağıdaki kullanıcıları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Are you sure? This action cannot be undone.
tr_TR: Emin misiniz? Bu eylem geri alınamaz.

en: Are you sure? This will remove all translations from all languages, in the database and in your site PO files. This cannot be undone.
tr_TR: Emin misiniz? Bu, veritabanındaki ve sitenizdeki tüm PO dosyalarındaki tüm dillere ait çevirileri kaldıracaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: Area Layout
tr_TR: Alan Mizanpajı

en: Area Permissions
tr_TR: Alan İzinleri

en: Area layout preset saved successfully.
tr_TR: Alan mizanpajı öntanımı başarıyla kaydedildi.

en: Area layout preset updated successfully.
tr_TR: Alan mizanpajı öntanımı başarıyla güncellendi.

[ctx: AreaName]
en: Main
tr_TR: Ana

[ctx: AreaName]
en: Page Footer
tr_TR: Sayfa Altbilgisi

[ctx: AreaName]
en: Page Header
tr_TR: Sayfa Başlığı

[ctx: AreaName]
en: Primary
tr_TR: Birincil

[ctx: AreaName]
en: Secondary 1
tr_TR: İkincil 1

[ctx: AreaName]
en: Secondary 2
tr_TR: İkincil 2

[ctx: AreaName]
en: Secondary 3
tr_TR: İkincil 3

[ctx: AreaName]
en: Secondary 4
tr_TR: İkincil 4

[ctx: AreaName]
en: Secondary 5
tr_TR: İkincil 5

[ctx: AreaName]
en: Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğu

[ctx: AreaName]
en: Sidebar Footer
tr_TR: Kenar Çubuğu Altlığı

en: Areas
tr_TR: Alanlar

en: Arrows
tr_TR: Oklar

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Ask User For
tr_TR: Kullancıya Sor

en: Assign
tr_TR: Ata

en: Assign Community Points
tr_TR: Topluluk Puanları Ata

en: Assign Permissions
tr_TR: İzinleri Ata

en: Assign Points
tr_TR: Puan Ata

en: Assigned to <strong>%s</strong>.
tr_TR: Şuna atandı: <strong>%s</strong>.

en: At a loss? Try searching here. You can find anything from pages in your site to settings and how-to documentation.
tr_TR: Ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Sitenizdeki sayfalarınızdan ayarlara kadar ve nasıl yapılır dökümanlarından herhangi bir şeyi bulabilirsiniz.

en: At least one job must be provided
tr_TR: En az bir görev sağlanmalıdır

en: At the level below
tr_TR: Bir alt düzeyde

en: Atlantic Ocean
tr_TR: Atlas Okyanusu

en: Attach Files
tr_TR: Dosya Ekle

en: Attach Workflow to this Permission
tr_TR: İş Akışını Bu İzne Ekle

en: Attach a %s account
tr_TR: Bir %s hesabını bağla

en: Attach a community account
tr_TR: Bir topluluk hesabını bağla

en: Attach a concrete5.org account
tr_TR: Bir concrete5.org hesabını bağla

en: Attachment Settings
tr_TR: Dosya Eki Ayarları

en: Attachment limit reached
tr_TR: Ek limitine ulaşıldı

en: Attempt to use visitor's locale based on their browser information.
tr_TR: Ziyaretçinin tarayıcı bilgilerini kullanarak dilini tespit etmeye çalış.

en: Attribute Categories
tr_TR: Özellik Kategorileri

en: Attribute Categories are used to group different types of sets.
tr_TR: Özellik Kategorileri farklı küme türlerini gruplamak için kullanılır.

en: Attribute Type Associations
tr_TR: Özellik Türü Bağlantıları

en: Attribute Type Associations saved.
tr_TR: Özellik Türü Bağlantıları

en: Attribute Type added.
tr_TR: Özellik Türü eklendi.

en: Attribute categories
tr_TR: Özellik kategorileri

en: Attribute cleared successfully.
tr_TR: Özellik başarıyla temizlendi.

en: Attribute handles may only contain letters, numbers and underscore "_" characters
tr_TR: Özellik işleçleri yalnızca harf, sayı ve alt çizgi "_" karakterlerini içerebilir

en: Attribute keys
tr_TR: Özellik anahtarları

en: Attribute saved successfully.
tr_TR: Özellik başarıyla kaydedildi.

en: Attribute set added.
tr_TR: Özellik kümesi eklendi.

en: Attribute set deleted.
tr_TR: Özellik kümesi silindi.

en: Attribute set updated.
tr_TR: Özellik kümesi güncellendi.

en: Attribute sets
tr_TR: Özellik grupları

en: Attribute types
tr_TR: Özellik türleri

[ctx: AttributeKeyName]
en: Blog Entry Topics
tr_TR: Blog Girdisi Konuları

[ctx: AttributeKeyName]
en: Client
tr_TR: Müşteri

[ctx: AttributeKeyName]
en: Dashboard Icon
tr_TR: Kontrol Paneli Simgesi

[ctx: AttributeKeyName]
en: Department
tr_TR: Bölüm

[ctx: AttributeKeyName]
en: Duration
tr_TR: Süre

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Nav
tr_TR: Navigasyondan Hariç Tut

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Page List
tr_TR: Sayfa Listesinden Hariç Tut

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From Search Index
tr_TR: Arama İndisinden Hariç Tut

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude From sitemap.xml
tr_TR: sitemap.xml'den Hariç Tut

[ctx: AttributeKeyName]
en: Exclude Sub-Pages From Nav
tr_TR: Alt Sayfaları Navigasyondan Hariç Tut

[ctx: AttributeKeyName]
en: Header Extra Content
tr_TR: Üstbilgi(Header) Ekstra Kodları

[ctx: AttributeKeyName]
en: Height
tr_TR: Yükseklik

[ctx: AttributeKeyName]
en: I would like to receive private messages.
tr_TR: Özel mesaj almak istiyorum.

[ctx: AttributeKeyName]
en: Is Featured
tr_TR: Öne Çıkan

[ctx: AttributeKeyName]
en: Location
tr_TR: Konum

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Description
tr_TR: Meta Açıklama

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Keywords
tr_TR: Meta Anahtar Kelimeler

[ctx: AttributeKeyName]
en: Meta Title
tr_TR: Meta Başlık

[ctx: AttributeKeyName]
en: Personal Links
tr_TR: Kişisel Bağlantılar

[ctx: AttributeKeyName]
en: Project Topics
tr_TR: Proje Konuları

[ctx: AttributeKeyName]
en: Send me email notifications when I receive a private message.
tr_TR: Özel bir mesaj geldiğinde bana e-posta bildirimleri gönder

[ctx: AttributeKeyName]
en: Skills
tr_TR: Beceriler

[ctx: AttributeKeyName]
en: Tags
tr_TR: Etiketler

[ctx: AttributeKeyName]
en: Task
tr_TR: Görev

[ctx: AttributeKeyName]
en: Thumbnail
tr_TR: Önizleme Resmi

[ctx: AttributeKeyName]
en: Width
tr_TR: Genişlik

[ctx: AttributeSetName]
en: Jobs
tr_TR: Görevler

[ctx: AttributeSetName]
en: Navigation and Indexing
tr_TR: Navigasyon ve İndeksleme

[ctx: AttributeSetName]
en: Portfolio
tr_TR: Portfolyo

[ctx: AttributeTypeName]
en: Address
tr_TR: Adres

[ctx: AttributeTypeName]
en: Checkbox
tr_TR: Onay Kutusu

[ctx: AttributeTypeName]
en: Date/Time
tr_TR: Tarih/Saat

[ctx: AttributeTypeName]
en: Image/File
tr_TR: Resim/Dosya

[ctx: AttributeTypeName]
en: Number
tr_TR: Sayı

[ctx: AttributeTypeName]
en: Rating
tr_TR: Reyting

[ctx: AttributeTypeName]
en: Select
tr_TR: Seçim

[ctx: AttributeTypeName]
en: Social Links
tr_TR: Sosyal Bağlantılar

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text
tr_TR: Metin

[ctx: AttributeTypeName]
en: Text Area
tr_TR: Metin Alanı

[ctx: AttributeTypeName]
en: Topics
tr_TR: Konular

en: Attributes
tr_TR: Özellikler

en: Attributes are available to pages (aka Collections), users and files. If you want to add a new attribute to any of these objects, start here.
tr_TR: Sayfalar (ayrıca Koleksiyonlar olarak isimlendirilebilir), kullanıcılar ve dosyalar için özellikler mevcuttur. Bu ögelerin herhangi birine yeni bir özellik eklemek istiyorsanız buradan başlayın.

en: Attributes cleared successfully.
tr_TR: Özellikler başarıyla temizlendi.

en: Attributes set here will automatically be applied to new pages of that type.
tr_TR: Buradaki özellik kümesi, bu türdeki yeni sayfalara otomatik olarak uygulanır.

en: Attributes to Display in Composer
tr_TR: Kompozitörde Gösterilecek Özellikler

en: Audio
tr_TR: Ses

en: Authentication Types
tr_TR: Kimlik Doğrulama Türleri

en: Authentication type with handle %s already exists!
tr_TR: %s işleçli kimlik doğrulama türü zaten mevcut!

en: Author
tr_TR: Yazar

[ctx: Authored]
en: By %s
tr_TR: Yazar %s

[ctx: Authored]
en: by %s
tr_TR: yazar %s

en: Auto-Nav
tr_TR: Otomatik Navigasyon

en: Automate this Job
tr_TR: Bu Görevi Otomatikleştir

en: Automated Groups aren't assigned by administrators. They are checked against code at certain times that determines whether users should enter them.
tr_TR: Otomatikleştirilmiş Gruplar yöneticiler tarafından atanmazlar. Kullanıcıların gruplara girip girmemesi gerektiğini belirleyen kodlar ile belirli zamanlarda  kontrol edilirler.

en: Automated Jobs
tr_TR: Otomatik Görevler

en: Automatic
tr_TR: Otomatik

en: Automatically Banned IP Addresses
tr_TR: Otomatik Olarak Engellemiş IP Adresleri

en: Automatically add users to groups and assign badges.
tr_TR: Gruplara otomatik olarak kullanıcılar ekleyin ve rozetler atayın.

en: Automatically install add-ons and themes with a mouse click.
tr_TR: Eklentileri ve temaları tek tıklamayla otomatik olarak kurun.

en: Automatically remove users from this group
tr_TR: Otomatik olarak bu grubun kullanıcılarını kaldır

en: Automatically remove users from this group.
tr_TR: Bu gruptan kullanıcıları otomatik olarak kaldır.

en: Automation
tr_TR: Otomasyon

en: Automation Instructions
tr_TR: Otomasyon Talimatları

en: Available Countries
tr_TR: Mevcut Ülkeler

en: Available Job Sets
tr_TR: Mevcut Görev Grupları

en: Available Jobs
tr_TR: Mevcut Görevler

en: Available Update for Download
tr_TR: İndirilebilir Mevcut Güncelleme

en: Avatar saved successfully.
tr_TR: Avatar başarıyla kaydedildi.

en: Awaiting Installation
tr_TR: Kurulum Bekleyenler

en: Awarded %s
tr_TR: %s tarihinde ödüllendirildi

en: Back
tr_TR: Geri

en: Back Color
tr_TR: Arkaplan Rengi

en: Back to Account
tr_TR: Hesaba Geri Dön

en: Back to Add Functionality
tr_TR: İşlevsellik Ekleye Dön

en: Back to Block Types
tr_TR: Blok Türlerine Dön

en: Back to Global Areas
tr_TR: Global Alanlara Dön

en: Back to Home
tr_TR: Ana Sayfaya Dön

en: Back to List
tr_TR: Listeye Dön

en: Back to Message
tr_TR: Mesaja Geri Dön

en: Back to Messages
tr_TR: Mesajlara Geri Dön

en: Back to Page Types
tr_TR: Sayfa Türlerine Dön

en: Back to Profile
tr_TR: Profile Geri Dön

en: Back to Sitemap
tr_TR: Sayfalara Dön

en: Back to Stacks
tr_TR: Yığınlara Geri Dön

en: Background
tr_TR: Arka Plan

en: Background Color and Image
tr_TR: Arkaplan Resmi ve Rengi

en: Background Image
tr_TR: Arkaplan Resmi

en: Backup & Restore
tr_TR: Yedekle & Geri Yükle

en: Backup Database
tr_TR: Veritabanını Yedekle

en: Backup or restore your website.
tr_TR: Web sitenizi yedekleyin veya geri yükleyin.

en: Bad token
tr_TR: Geçersiz anahtar

en: Badge | Badges
tr_TR[0]: Rozetler

en: Badge Associated
tr_TR: İlişkili Rozet

en: Badge Description
tr_TR: Rozet Açıklaması

en: Badges
tr_TR: Rozetler

en: Badges are publicly viewable in user profiles, and display pictures and a custom description. Badges can be automatically assigned or given out by administrators.
tr_TR: Rozetler herkes tarafından kullanıcı profillerinde görüntülenebilir ve resim ve özel açıklama görüntüleyebilirler. Rozetler, otomatik olarak veya yöneticiler tarafından verilebilir.

en: Ban IP For
tr_TR: IP'yi Engelle

en: Banned Words
tr_TR: Yasaklı Kelimeler

en: Banned word already initialized.
tr_TR: Yasaklı kelime zaten başlatıldı.

en: Banned words detected.
tr_TR: Yasaklı kelime tespit edildi.

en: Base Font Size
tr_TR: Temel Font Boyutu

en: Basic Details
tr_TR: Temel Detaylar

en: Basic Information
tr_TR: Temel Bilgiler

en: Basic Properties
tr_TR: Temel Özellikler

en: Basic Workflow
tr_TR: Temel İş Akışı

en: Basic information about your website.
tr_TR: Web siteniz hakkında temel bilgiler

en: Basics
tr_TR: Temeller

en: Before Today
tr_TR: Bugünden Önce

en: Before you can delete this page, you must delete all of its child pages.
tr_TR: Bu sayfayı silmeden önce tüm alt sayfalarını silmelisiniz.

en: Begin Auto Nav
tr_TR: Otomatik Navigasyona Başla

en: Beginner
tr_TR: Başlangıç

en: Beginning Installation
tr_TR: Kuruluma Başlanıyor

en: Beneath Another Page
tr_TR: Başka Bir Sayfanın Altında

en: Beneath a particular page
tr_TR: Belirli bir sayfanın altında

en: Beneath another page
tr_TR: Başka bir sayfanın altında

en: Beneath this Page
tr_TR: Bu Sayfanın Altında

en: Beneath this page
tr_TR: Bu sayfanın altında

en: Between
tr_TR: Arasında

en: Bio/Quote
tr_TR: Bio/Alıntı

en: Blacklist: Every area but the selected areas are indexed.
tr_TR: Kara liste: Seçilen alanların dışındaki tüm alanlar indekslenir.

en: Blank
tr_TR: Boş

en: Blank Page
tr_TR: Boş Sayfa

en: Bleeding Edge/Developer
tr_TR: Keskin Kenar/Geliştirici

en: Block & Stack Permissions
tr_TR: Blok & Yığın İzinleri

en: Block Cache
tr_TR: Blok Önbelleği

en: Block Container Class
tr_TR: Blok Taşıyıcı Sınıfı

en: Block Deleted
tr_TR: Blok Silindi

en: Block ID or Page ID not sent
tr_TR: Blok ID veya Sayfa ID gönderilmedi

en: Block Name
tr_TR: Blok Adı

en: Block Permissions
tr_TR: Blok İzinleri

en: Block Type Refreshed. Any database schema changes have been applied.
tr_TR: Blok Türü Yenilendi. Veritabanı şema değişiklikleri uygulandı.

en: Block Types
tr_TR: Blok Türleri

en: Block caching is currently disabled globally. These settings won't take affect until block caching is turned on. You can turn these settings on from the <a href="%s">Cache and Speed Settings</a> page in the Dashboard.
tr_TR: Blok önbelleğe alımı şu an global olarak devre dışı. Bu ayarlar blok önbelleğe alımı aktif edilene kadar uygulanmayacaktır. Bu ayarları Kontrol Panelindeki<a href="%s">Önbellek ve Hız Ayarları</a> sayfasında değiştirebilirsiniz.

en: Block type installed successfully.
tr_TR: Blok türü başarıyla kuruldu.

en: Block types
tr_TR: Blok türleri

en: Block users at specific IP addresses from logging into your site. Blocked users can still view pages that are visible to guests.
tr_TR: Belirli IP adreslerindeki kullanıcıların sitenizde oturum açmasını engelleyin. Engellenen kullanıcılar ziyaretçilere açık olan sayfaları görmeye devam eder.

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Basic
tr_TR: Temel

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Forms
tr_TR: Formlar

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Multimedia
tr_TR: Multimedya

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Navigation
tr_TR: Navigasyon

[ctx: BlockTypeSetName]
en: Social Networking
tr_TR: Sosyal Ağ

en: Blocks
tr_TR: Bloklar

en: Blocks arranged successfully.
tr_TR: Bloklar sıraya konuldu.

en: Blog Entry
tr_TR: Blok Girdisi

en: Blur
tr_TR: Bulanık

en: Body
tr_TR: İleti Gövdesi

en: Bold
tr_TR: Kalın

en: Bookmark Icons
tr_TR: Yer İmi Simgeleri

en: Bookmark icon and mobile home screen icon setup.
tr_TR: Yer imi ikonu ve mobil ana ekran ikonu kurulumu.

en: Border
tr_TR: Kenarlık

en: Borders
tr_TR: Kenarlık

en: Both Date and Time
tr_TR: Tarih ve Saat

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Broken package (handle %s).
tr_TR: Bozuk paket (işleç %s).

en: Browse our marketplace of add-ons to extend your site!
tr_TR: Sitenizi genişletmek için eklenti marketimize göz atın!

en: Build simple forms and surveys.
tr_TR: Basit formlar ve anketler oluştur.

en: Built with <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> CMS.
tr_TR: <a href="http://www.concrete5.org" class="concrete5">concrete5</a> İYS ile oluşturulmuştur.

en: Bulk SEO Updater
tr_TR: Toplu SEO Güncelleyici

en: Bullets
tr_TR: Yuvarlak Kutucuklar

en: Button Text
tr_TR: Buton Metni

en: By Area of Site (Hierarchy)
tr_TR: Site Alanına Göre (Hiyerarşik)

en: By Page Type
tr_TR: Sayfa Türüne Göre

en: By Parent Page
tr_TR: Üst Sayfaya Göre

en: By default, site name is displayed in the browser title bar. It is also the default name for your project on concrete5.org
tr_TR: Varsayılan olarak, site adı tarayıcınızın başlık çubuğunda gösterilir. Ayrıca concrete5.org'daki projeniz için varsayılan isimdir.

en: CAPTCHA required
tr_TR: Güvenlik kodu gerekiyor

en: CSS and JavaScript Cache
tr_TR: CSS ve JavaScript Önbelleği

en: Cache & Speed Settings
tr_TR: Önbellek & Hız Ayarları

en: Cache Status
tr_TR: Önbellek Durumu

en: Cache block output even for logged in users.
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcılar için bile blok çıktısını önbelleğe al.

en: Cache block output on HTTP POST.
tr_TR: HTTP POST'ta blok çıktısını önbelleğe al.

en: Cache block output.
tr_TR: Blok çıktısını önbelleğe al.

en: Cache for how long (in seconds)?
tr_TR: Ne kadar süreliğine önbelleğe alınacak(saniye olarak)?

en: Cache for how long?
tr_TR: Önbellek Süresi

en: Cache settings saved.
tr_TR: Önbellek ayarları kaydedildi.

en: Cache this page.
tr_TR: Bu sayfayı önbelleğe al.

en: Cached files removed.
tr_TR: Önbelleğe alınan dosyalar kaldırıldı.

en: Caches the output of customized theme stylesheets for faster loading. Turn off if you are editing LESS files in your theme directly.
tr_TR: Hızlı yüklenmesi için özelleştirilmiş tema stillerini önbelleğe alır. Temanızdaki LESS dosyalarını düzenliyorsanız kapatın.

en: Caching
tr_TR: Önbellek

en: Can't Install!
tr_TR: Yüklenemez!

en: Cancel
tr_TR: Vazgeç

en: Cannot open file %s
tr_TR: %s dosyası açılamıyor

en: Cannot retrieve data from the concrete5 marketplace.
tr_TR: concrete5 market'ten veriler çekilemiyor.

en: Canonical
tr_TR: Standart

en: Canonical URL
tr_TR: Standart URL

en: Canonical URLs
tr_TR: Standart URL'ler

en: Captcha Code
tr_TR: Güvenlik Kodu

en: Captcha Settings
tr_TR: Güvenlik Kodu Ayarları

en: Captcha Setup
tr_TR: Güvenlik Kodu Kurulumu

en: Captcha libraries
tr_TR: Güvenlik kodu kütüphaneleri

en: Captcha settings saved.
tr_TR: Güvenlik kodu ayarları kaydedildi.

en: Careers
tr_TR: Kariyer

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categorize file attributes into sets to give greater organizational context to editors and enhance ease of use.
tr_TR: Dosya özelliklerini editörlere daha fazla örgütsel bağlam vermek ve kullanımı kolaylaştırmak için kategorize edin.

en: Category Name
tr_TR: Kategori Adı

en: Center
tr_TR: Orta

en: Center text
tr_TR: Metni ortala

en: Certain add-ons require a secure SSL URL. Enter that URL here.
tr_TR: Belirli eklentiler güvenli SSL URL'ine ihtiyaç duyar. O URL'i buraya girin.

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change Font Family
tr_TR: Font Türünü Değiştir

en: Change Font Size
tr_TR: Font Boyutunu Değiştir

en: Change Inheritance
tr_TR: Kalıtımı Değiştir

en: Change Page Order
tr_TR: Sayfa Sıralamasını Değiştir

en: Change Password
tr_TR: Parolayı Değiştir

en: Change Permissions
tr_TR: İzinleri Değiştir

en: Change Settings
tr_TR: Ayarları Değiştir

en: Change login behaviors and setup public profiles.
tr_TR: Giriş davranışlarını değiştirin ve herkese açık profilleri kurun.

en: Change password and sign in
tr_TR: Parolayı değiştir ve oturum aç

en: Change the general look and options like SEO and permissions. Delete the page or roll versions back from here as well.
tr_TR: Genel görünümü ve SEO ve izinler gibi seçenekleri değiştirin. Sayfaları silin veya sürümleri de buradan geri alın.

en: Change the picture attached to my posts.
tr_TR: Gönderilerime eklenen resmi değiştir.

en: Changing page types of existing pages could result in unexpected behavior.
tr_TR: Mevcut sayfaların sayfa türünü değiştirmek beklenmeyen şekilde sonuçlanabilir.

en: Changing this setting will affect this page immediately. Are you sure?
tr_TR: Bu ayarı değiştirmek sayfayı hemen etkileyecektir. Emin misiniz?

en: Channel
tr_TR: Kanal

en: Check Automated Groups
tr_TR: Otomatikleştirilmiş Grupları Kontrol Et

en: Check For Updates
tr_TR: Güncellemeleri Kontrol Et

en: Check Group
tr_TR: Grubu Kontrol Et

en: Check Page Permissions
tr_TR: Sayfa İzinlerini Kontrol Et

en: Check out this article on %s:
    
    %s
    %s
tr_TR: %s sitesindeki bu makaleye bir göz atın:
    
    %s
    %s

en: Check the box labeled "Allow this application to be used to Sign in with Twitter".
tr_TR: "Bu uygulamayı Twitter ile oturum aç özelliğinde kullanılabilir yap" olarak etiketlenen kutuyu kontrol edin.

en: Check this checkbox to remove index.php from your URLs. You will be given code to place in a file named .htaccess in your web root. Concrete5 will try and place this code in the file for you.
tr_TR: URL'lerinizden index.php'yi kaldırmak için bu onay kutusunu işaretleyin. Web sitenizin kök dizininde .htaccess adında bir dosyaya konulmak üzere bir kod size verilecektir. Concrete5 kodu sizin için dosyaya koymayı deneyecektir.

en: Checkbox List
tr_TR: İşaret Kutuları

en: Checkbox Options
tr_TR: Seçim Kutusu Seçenekleri

en: Checking for updates.
tr_TR: Güncellemeler kontrol ediliyor.

en: Checking...
tr_TR: Denetleniyor...

en: Child Pages
tr_TR: Alt Sayfalar

en: Choose
tr_TR: Seç

en: Choose Badge Image
tr_TR: Rozet Resmi Seç

en: Choose Columns
tr_TR: Sütunları Seç

en: Choose Country
tr_TR: Ülke Seç

en: Choose Field
tr_TR: Alan Seçin

en: Choose File
tr_TR: Dosya Seç

en: Choose File Storage Location
tr_TR: Dosya Depolama Konumu Seçin

en: Choose Font
tr_TR: Yazı Tipi Seçin

en: Choose Groups to Move
tr_TR: Taşınacak Grupları Seçin

en: Choose Icon
tr_TR: Simge Seçin

en: Choose Image
tr_TR: Resim Seç

en: Choose Image On-State
tr_TR: Üzerinde-Durumu Resmi Seç

en: Choose Language
tr_TR: Dili Seç

en: Choose Location
tr_TR: Konum Seç

en: Choose New File
tr_TR: Yeni Dosya Seç

en: Choose New Page Parent
tr_TR: Yeni Üst Sayfayı Seç

en: Choose New Parent Location
tr_TR: Yeni Üst Konumu Seçin

en: Choose Page
tr_TR: Sayfa Seç

en: Choose Page:
tr_TR: Sayfa Seç:

en: Choose Sharing Service
tr_TR: Paylaşım Servisi Seç

en: Choose Social Links to Show
tr_TR: Gösterilecek Sosyal Bağlantıları Seçin

en: Choose Source
tr_TR: Kaynak Seç

en: Choose State/Province
tr_TR: Eyalet/İl Seçin

en: Choose Targets
tr_TR: Hedefleri Seç

en: Choose Type
tr_TR: Türü Seç

en: Choose User
tr_TR: Kullanıcı Seç

en: Choose Users
tr_TR: Kullanıcıları Seç

en: Choose Video File
tr_TR: Video Dosyası Seç

en: Choose Video Placeholder Image (Optional)
tr_TR: Video Yer Tutucu Resmi Seç (Opsiyonel)

en: Choose WebM Video File
tr_TR: WebM Video Dosyası Seç

en: Choose a Page
tr_TR: Sayfa Seç

en: Choose a Parent Page
tr_TR: Üst Sayfa Seçin

en: Choose a Service
tr_TR: Bir Servis Seçin

en: Choose a file from the File Manager and the File block will create a hyperlink to it using the link text you specify.
tr_TR: Dosya Yöneticisinden ve Dosya bloğundan bir dosya seçin ve bir metin belirtip kullanım için link oluşturulsun.

en: Choose a new parent page from the sitemap.
tr_TR: Bu sayfa için sayfa listesinden yeni bir üst sayfa seçin.

en: Choose between having error messages appear on the page where they occur (as you might want to do while developing a site) and hiding them from site visitors by saving them in your log (as you might want to do if your site is active).
tr_TR: Sayfanızda hata oluştuğunda sayfanızda görüntülenmesini(bir site geliştirirken yapmak istemelisiniz) veya hataları günlüğe kaydederek ziyaretçiden gizlemeyi(siteniz aktifse yapmak istemelisiniz) seçin.

en: Choose file | Choose files
tr_TR[0]: Dosyaları seçin

en: Choose from all pages when publishing.
tr_TR: Yayınlarken tüm sayfa türlerini seç.

en: Choose from pages of a certain type when publishing.
tr_TR: Yayınlarken belirli türdeki sayfalar arasından seç.

en: Choose topics attribute.
tr_TR: Konu özelliğini seçin.

en: Choose which attribute types are available for different items.
tr_TR: Hangi özellik türlerinin farklı ögeler için uygun olduğunu seçin.

en: Choose which pages below this particular block should appear on. Any previously selected blocks may also be removed using the checkbox. Click the checkbox in the header to select/deselect all pages.
tr_TR: Bu bloğun aşağıdaki hangi sayfalarda gösterileceğini seçiniz. Daha önce seçilmiş bloklar, işaret kutuları kullanılarak kaldırılabilir. Tüm sayfaları seçmek/kaldırmak için başlıktaki işaret kutusunu kullanınız.

en: Choose which users and groups may edit your site. Note: These settings can be overridden on specific pages.
tr_TR: Hangi kullanıcı ve grupların sitenizi düzenleyebileceğini seçin. Not: Bu ayarlar belirli sayfalarda geçersiz kılınabilir.

en: Chronological
tr_TR: Kronolojik

en: City
tr_TR: Şehir

en: Cleanup and organize your site
tr_TR: Sitenizi temizleyin ve organize edin

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear Cache
tr_TR: Önbelleği Temizle

en: Clear Color Selection
tr_TR: Renk Seçimini Temizle

en: Clear Global Area
tr_TR: Global Alanı Temizle

en: Clear Log
tr_TR: Günlüğü Temizle

en: Clear Query Log on Reload
tr_TR: Yeniden Yüklerden Sorgu Günlüğünü Temizle

en: Clear Search Index
tr_TR: Arama İndeksini Temizle

en: Clear Styles
tr_TR: Stilleri Temizle

en: Clear all
tr_TR: Tümünü Temizle

en: Clear this Site?
tr_TR: Siteyi Temizlemek İstiyor musunuz?

en: Click and drag blocks from the add panel into the page to add them.
tr_TR: Ekleme paneline bloklara tıklayın ve eklemek için sayfaya sürükleyin.

en: Click and drag to change column order.
tr_TR: Sütun sıralamasını değiştirmek için tıklayıp sürükleyin.

en: Click and drag to reorder the files in this set. New files added to this set will automatically be appended to the end.
tr_TR: Gruptaki dosyaların sıralamalarını değiştirmek için tıklayıp sürükleyin. Gruba yeni eklenen dosyalar otomatik olarak grubun sonuna yerleştirilecektir.

en: Click for history.
tr_TR: Geçmiş için tıkla.

en: Click here to choose between adding blocks, clipboard items, stacks and stack contents.
tr_TR: Blok ekleme, pano ögeleri, yığınlar ve yığın içerikleri arasında seçim yapmak için buraya tıklayın.

en: Click here to load the theme customizer for the page.
tr_TR: Bu sayfa iin tema özelleştiriciyi yüklemek için tıklayın.

en: Click here to log in
tr_TR: Oturum açmak için buraya tıklayın

en: Click the "Add Content" button to enter edit mode, with the Add Content panel active.
tr_TR: Düzenleme moduna girmek için İçerik Ekleme paneli aktifse "İçerik Ekle" butonuna tıklayın,

en: Click the Install button next to the package name.
tr_TR: Paket adının yanındaki kur butonuna tıklayın.

en: Click this button to choose the location of the page in your sitemap. If saved, the page will be moved to this location.
tr_TR: Site haritanızda sayfanın konumunu seçmek için bu butona tıklayın. Kaydettiyseniz sayfa bu adrese taşınacaktır.

en: Clipboard
tr_TR: Pano

en: Clone Category
tr_TR: Kategoriyi Çoğalt

en: Clone Topic
tr_TR: Konuyu Çoğalt

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Code
tr_TR: Kod

en: Code for your .htaccess file
tr_TR: .htaccess dosyanız için kod

en: Collapse
tr_TR: Daralt

en: Color
tr_TR: Renk

en: Column %s
tr_TR: Sütun %s

en: Column Order
tr_TR: Sütun Sıralaması

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Columns:
tr_TR: Sütunlar:

en: Coming Back Soon
tr_TR: Yakında Dönüyoruz

en: Coming soon.
tr_TR: Yakında.

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Commonly Used
tr_TR: Sık Kullanılan

en: Community Authentication Configuration
tr_TR: Topluluk Kimlik Doğrulama Yapılandırması

en: Community Point Action Deleted
tr_TR: Topluluk Puan Eylemi Silindi

en: Community Point Action Saved
tr_TR: Topluluk Puan Eylemi Kaydedildi

en: Community Points
tr_TR: Topluluk Puanları

en: Company
tr_TR: Şirket

en: Company URL
tr_TR: Şirket URL

en: Compare
tr_TR: Karşılaştır

en: Compare Versions
tr_TR: Sürümleri Karşılaştır

en: Complete required fields *
tr_TR: Zorunlu alanları doldurunuz *

en: Completion
tr_TR: Tamamlanma

en: Compose Form
tr_TR: Form Oluştur

en: Composer
tr_TR: Kompozitör

en: Composer - %s
tr_TR: Kompozitör - %s

en: Composer Content Order
tr_TR: Kompozitör İçerik Sıralaması

en: Composer Control
tr_TR: Kompozitör Denetleyicisi

en: Composer Publishing Settings
tr_TR: Kompozitör Yayımlama Ayarları

en: Composer Settings
tr_TR: Kompozitör Ayarları

en: Composer lets you create and publish pages (such as blog posts) directly from your Dashboard. At least one Page Type must be enabled for use Composer, and at least one block needs to be included in Composer via Page Type Defaults.
tr_TR: Kompozitör, direkt olarak Kontrol Panelinizden sayfalar(blog gönderileri gibi) oluşturmanızı ve yayınlamanızı sağlar.

en: Compress LESS Output.
tr_TR: LESS Çıktısını Sıkıştır.

en: Concrete5 Extensions
tr_TR: Concrete5 Uzantıları

en: Configuration:
tr_TR: Yapılandırma:

en: Configuring site.
tr_TR: Site yapılandırılıyor.

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Confirm Change
tr_TR: Değişimi Onayla

en: Confirm Delete
tr_TR: Silmeyi Onayla

en: Confirm New Password
tr_TR: Yeni parolayı onaylayın.

en: Confirm Password
tr_TR: Parolayı Onaylayın

en: Confirm Reset
tr_TR: Sıfırlamayı Onayla

en: Congratulations. concrete5 has been installed. You have been logged in as <b>%s</b> with the password you chose. If you wish to change this password, you may do so from the users area of the dashboard.
tr_TR: Tebrikler. concrete5 kuruldu. <b>%s</b> olarak seçtiğiniz parola ile oturum açtınız. Parolanızı değiştirmek isterseniz, kontrol panelindeki kullanıcılar alanından yapabilirsiniz.

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Connect to Community
tr_TR: Topluluğa Bağlan

en: Connect to the Community
tr_TR: Topluluğa Bağlanın

en: Connect to the concrete5 community.
tr_TR: concrete5 topluluğuna bağlanın.

en: Connection Method
tr_TR: Bağlantı Yöntemi

en: Constrain Image Size
tr_TR: Resim Boyutlarını Sınırla

en: Consumer Key (API Key)
tr_TR: Tüketici Anahtarı (API Anahtarı)

en: Consumer Secret (API Secret)
tr_TR: Tüketici Parolası (API Parolası)

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content %s (author %s, %s) flagged as spam by user %s
tr_TR: %s içeriği (yazar %s, %s) %s kullanıcısı tarafından spam olarak işaretlendi

en: Content Sections
tr_TR: İçerik Bölümleri

en: Content Selector
tr_TR: İçerik Seçici

en: Content disabled in edit mode.
tr_TR: Düzenleme modunda içerik görüntülenemez.

en: Content included in "Keyword Search".
tr_TR: İçerik "Anahtar Kelime Ara" ya  eklendi.

en: Content included in file search index.
tr_TR: Dosya arama indeksine içeriği dahil et.

en: Content included in sitewide page search index.
tr_TR: Site geneli sayfa arama indeksinde bu içerik kullanılabilir.

en: Content included in user keyword search.
tr_TR: Kullanıcı anahtar kelime aramasına içeriği dahil et.

en: Context
tr_TR: Bağlam

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Continue to Installation
tr_TR: Kuruluma Devam Et

en: Continue to your site
tr_TR: Sitenize devam edin

en: Control
tr_TR: Denetle

en: Control basic, general parameters for viewing and editing your site. Viewing Permissions makes your site's pages accessible to all users, registered-users-only or administrators-only. Edit Access controls which groups can edit pages, when logged in. For more granular control, set permissions on pages individually from Page Properties, or enable Advanced Permissions for even more granular control.
tr_TR: Sitenizi görmek ve düzenlemek için temel ve genel parametreleri denetleyin. Görüntüleme İzinleri sitenizin erişimini tüm kullanıcılara, sadece kayıtlı kullanıcılara veya sadece yöneticilere açık yapar. Düzenleme İzni, hangi grupların oturum açtıklarında sayfaları düzenleyebileceğini denetler. Daha fazla ayrıntılı denetim için, sayfaların izinlerini Sayfa Özelliklerinden anında belirleyebilirsiniz, veya daha da ayrıntılı denetim için Gelişmiş İzinleri etkinleştirebilirsiniz.

en: Control how users interact with your site's File Manager, allowing or disallowing actions like search, upload, replace and more.
tr_TR: Kullanıcıların sitenin Dosya Yöneticisiyle nasıl etkileşim kurduğunu denetleyin, arama, yükleme, değiştirme ve daha fazla eylemlere izin verin veya engelleyin.

en: Control how your site send and processes mail.
tr_TR: Sitenizin mailleri nasıl gönderdiğini ve süreçlerini denetleyin.

en: Control the URLs used to access your page here. Non-canonical URLs will redirect to your page; canonical URLs can be either generated or automatically or overridden. Sub-pages to this page start with canonical URLs by default.
tr_TR: Sayfanıza erişmek için kullanılan URL'leri burada kontrol edin. Standart dışı URL'ler sayfanıza yönlendirilir; standart URL'ler otomatik olarak veya geçersiz kılınmış olarak üretilebilir. Bu sayfanın alt sayfaları varsayılan olarak standart URL'ler ile başlar.

en: Control the options available for Public Registration.
tr_TR: Mevcut Herkese Açık Kayıt ayarlarını denetleyin.

en: Control the types of information that can be saved about each page in your site.
tr_TR: Her sayfa için kaydedilebilen bilgi türlerini denetleyin.

en: Control users' ability to do perform specific tasks, such as install packages, alter permissions, etc.
tr_TR: Kullanıcıların belirli görevleri gerçekleştirebilme iznini denetleyin, paket kurulumları, izinleri değiştirme, vb. gibi.

en: Control which set of tools the content-editor toolbar includes (e.g., Simple, Advanced, Office), and the toolbar's spatial dimensions.
tr_TR: Hangi araç gruplarının içerik editörü araç çubuğunda yer alacağını(örn. Basit, Gelişmiş, Ofis), ve araç çubuğunun boyutlarını denetleyin.

en: Control who can add blocks and stacks on your site.
tr_TR: Sitenize kimlerin blok ve yığın ekleyebileceğini denetleyin.

en: Control who sees and edits your site.
tr_TR: Siteyi kimlerin görebileceğini ve düzenleyebileceğini denetleyin.

en: Conversation
tr_TR: Konuşma

en: Conversation Message
tr_TR: Konuşma Mesajı

en: Conversation Permissions
tr_TR: Konuşma İzinleri

[ctx: ConversationEditorName]
en: Plain Text
tr_TR: Düz Metin

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Down Vote
tr_TR: Negatif Oy

[ctx: ConversationRatingTypeName]
en: Up Vote
tr_TR: Pozitif Oy

en: Conversations
tr_TR: Konuşmalar

en: Conversations Settings
tr_TR: Konuşma Ayarları

en: Convert image to grayscale
tr_TR: Görüntüyü siyah beyaza dönüştür

en: Cookies Enabled
tr_TR: Çerezler Aktif

en: Cookies must be enabled in your browser to install concrete5.
tr_TR: concrete5'i kurmak için çerezler tarayıcınızda aktif edilmelidir.

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy File
tr_TR: Dosyayı Kopyala

en: Copy From
tr_TR: Şuradan Kopyala

en: Copy Languages
tr_TR: Dilleri Kopyala

en: Copy Locale Tree
tr_TR: Dil Ağacını Kopyala

en: Copy Page Type
tr_TR: Sayfa Türünü Kopyala

en: Copy Progress
tr_TR: Kopyalama İşlemi

en: Copy Tree
tr_TR: Ağacı Kopyala

en: Copy all pages from a locale to another section. This will only copy pages that have not been associated. It will not replace or remove any pages from the destination section.
tr_TR: Bir dilden başka bir bölüme tüm sayfaları kopyalayın. Bu işlem sadece ilişkilendirilmemiş sayfaları kopyalar. Hedef bölümden hiçbir sayfayı değiştirmez veya kaldırmaz.

en: Copy of Version: %s
tr_TR: %s sürümünün kopyası

en: Copy page + children.
tr_TR: Sayfayı ve alt sayfalarını kopyala

en: Copy page.
tr_TR: Sayfayı kopyala.

en: Copy to Clipboard
tr_TR: Panoya Kopyala

en: Could not create the proxies directory. Please check the file permissions of the proxy directory: %s.
tr_TR: Vekil dizini oluşturulamadı. Lütfen vekil dizininin dosya izinlerini kontrol edin: %s.

en: Could not delete a proxy file. Please check the permissions of the proxy directory: %s
tr_TR: Vekil dosyası silinemedi. Lütfen vekil dizinin izinlerini kontrol edin: %s

en: Could not determine the name of the file at %s
tr_TR: %s'teki dosya adı saptanamadı.

en: Could not open with ZipArchive::CREATE
tr_TR: ZipArchive::CREATE ile açılamadı.

en: Could not transfer to temp directory - file not found.
tr_TR: Geçici klasöre aktarılamıyor - dosya bulunamadı.

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Create Conversation using Page Type
tr_TR: Sayfa Türü Kullanarak Konuşma Oluştur

en: Create Page
tr_TR: Sayfa Oluştur

en: Create a backup of your site's database. This feature works best on small sites. For larger sites, we recommend using a database utility like phpMyAdmin or exporting a database dump via command-line MySQL.
tr_TR: Sitenizin veritabanının bir yedeğini oluşturun. Bu özellik küçük siteler için en iyi şekilde çalışır. Daha büyük siteler için phpMyAdmin veritabanı aracını ya da MySQL komut satırıyla veri tabanı dökümünü dışarı aktarmanızı öneririz.

en: Create a block to allow users to search the content of your concrete5 site. Choose title, button text, and where concrete5 should search. To submit the form to another page, choose another page from the Sitemap. Place a second Search block on this page and the results will appear here.
tr_TR: Kullanıcıların concrete5 sitenizin içeriğini arayabilmesi için bir blok oluşturun. Başlığı, buton metnini ve concrete5'in araması gereken yerleri seçin. Formu diğer bir sayfaya göndermek için, site haritasından başka bir sayfa seçin. Bu sayfaya 2. bir arama bloğu ekleyin, sonuçlar o blokta görünür.

en: Create a navigational menu that reflects the structure of your Sitemap. First, choose the order in which pages appear. Viewing Permissions checks a user's permissions before rendering the link for each page. Display Pages selects the level of the Sitemap where you'd like the menu to begin. Options for displaying sub-pages for each item are also available.
tr_TR: Site haritanızın yapısını yansıtan bir navigasyon menüsü oluşturun. İlk olarak, görüntülünecek sayfaların sıralamasını seçin. Görüntüleme İzinleri her sayfanın linkini oluşturmadan önce kullanıcıların iznini kontrol eder. Sayfaları Göster site haritasının menüdeki başlama düzeyini seçer. Ayrıca her sayfa için alt sayfa görüntüleme seçenekleri mevcuttur.

en: Create a new group to organize and classify users. Choose an expiration date to remove users automatically.
tr_TR: Kullanıcıları düzenlemek ve sınıflandırmak için yeni bir grup oluşturun. Kullanıcıları otomatik olarak silmek için bitiş tarihi seçin.

en: Create a tag cloud that displays all the "Tag" custom attributes set on the current page, or on all pages throughout your site. Enter values into the "Tags" field to automatically add tags to the current page. Link the tags to a specific page by clicking the Advanced tab and using the page picker to select a page.
tr_TR: Bu sayfadaki veya sitenizdeki tüm sayfalardaki "Etiket" özel özellikler grubunda belirlenen her şeyi görüntüleyen bir etiket bulutu oluşturun. Bu sayfaya otomatik olarak etiketler eklemek için "Etiketler" alanına değerler girin. Gelişmiş sekmesine tıklayarak etiketlerle bağlantı kuracağınız bir sayfa belirleyin ve bir sayfa seçmek için sayfa seçicisini kullanın.

en: Create an alternate file-storage location (in addition to the standard file location) where you'll have the option of putting files after uploading them to the File Manager.
tr_TR: Dosya Yöneticisine dosya yükledikten sonra dosyaları koyma seçeneğiniz olacak alternatif(varsayılan dosya dizininin yanı sıra) bir dosya depolama konumu oluşturun.

en: Create new Backup
tr_TR: Yeni Yedek Oluştur

en: Create page template.
tr_TR: Sayfa şablonu oluştur.

en: Create pages using
tr_TR: Şu sayfa türlerini kullanarak sayfalar oluşturun

en: Create the parent page first.
tr_TR: Önce üst sayfayı oluşturun.

en: Created By
tr_TR: Oluşturan

en: Created Time
tr_TR: Oluşturulma Zamanı

en: Creates a full website with the Elemental theme, including a home page, multiple page types, portfolio, contact forms, blogs and more..
tr_TR: Anasayfa, çoklu sayfa türleri, portfolyo, iletişim formları, bloglar ve daha fazlasını içeren temel tema ile dolu bir web site oluşturur.

en: Creates an empty site using the unstyled Elemental theme.
tr_TR: Stilsiz temel temayı kullanarak bir site oluşturur.

en: Creates navigation trees and sitemaps.
tr_TR: Navigasyon ağaçları ve site haritaları oluşturur.

en: Creating database tables.
tr_TR: Veritabanı tabloları oluşturuluyor.

en: Creating home page.
tr_TR: Ana sayfa oluşturuluyor.

en: Creator
tr_TR: Oluşturan

en: Crop Image
tr_TR: Resmi Kırp

en: Current Canonical URL
tr_TR: Güncel Standart URL

en: Current Date/Time
tr_TR: Geçerli Tarih/Zaman

en: Current Image
tr_TR: Geçerli Resim

en: Current Permission Set
tr_TR: Güncel İzin Grubu

en: Current Status
tr_TR: Geçerli Durum

en: Current Version
tr_TR: Geçerli Sürüm

en: Currently Installed
tr_TR: Şu Anda Yüklü Olanlar

en: Currently Running %s
tr_TR: %s Şu An Çalışıyor

en: Currently Viewing
tr_TR: Şu an Görüntüleniyor

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom Attribute Types
tr_TR: Özel Özellik Türleri

en: Custom Attributes
tr_TR: Özel Özellikler

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom CSS Classes, Block Name, Custom Templates and Reset Styles
tr_TR: Özel CSS Sınıfları, Blok Adı, Özel Şablonlar ve Stilleri Sıfırla

en: Custom Class
tr_TR: Özel Sınıf

en: Custom Label
tr_TR: Özel Etiket

en: Custom Options saved.
tr_TR: Özel Seçenekler kaydedildi.

en: Custom Styles
tr_TR: Özel Stiller

en: Custom Template
tr_TR: Özel Şablon

en: Custom Title
tr_TR: Özel Başlık

en: Custom Title Text
tr_TR: Özel Başlık Metni

en: Custom Topic
tr_TR: Özel Konu

en: Custom date format
tr_TR: Özel tarih biçimi

en: Custom date/time format
tr_TR: Özel tarih/saat biçimi

en: Custom design reset.
tr_TR: Özel tasarım sıfırlandı.

en: Custom page
tr_TR: Özel bir sayfaya

en: Custom page class file.
tr_TR: Özel sayfa sınıfı dosyası.

en: Customize
tr_TR: Özelleştir

en: Customize Dashboard Home
tr_TR: Kontrol Paneli Ana Sayfasını Özelleştir

en: Customize Results
tr_TR: Sonuçları Özelleştir

en: Customize Search
tr_TR: Özel Arama

en: Customize Theme
tr_TR: Temayı Özelleştir

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Dashboard App Status
tr_TR: Kontrol Paneli Uygulama Durumu

en: Dashboard Featured Add-On
tr_TR: Kontrol Paneli Özellikli Eklenti

en: Dashboard Featured Theme
tr_TR: Kontrol Paneli Özellikli Tema

en: Dashboard File Manager
tr_TR: Kontrol Paneli Dosya Yöneticisi

en: Dashboard Full
tr_TR: Kontrol Paneli Tam

en: Dashboard Header + Four Column
tr_TR: Kontrol Paneli Başlık + Dört Sütun

en: Dashboard Home
tr_TR: Kontrol Paneli Ana Sayfa

en: Dashboard Newsflow Latest
tr_TR: Kontrol Paneli Son Haberler

en: Dashboard Panel
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Dashboard Primary + Five
tr_TR: Kontrol Paneli Birincil + Beş

en: Dashboard Site Activity
tr_TR: Kontrol Paneli Site Aktivitesi

en: Dashboard – Change Site-wide Settings
tr_TR: Kontrol Paneli – Site Geneli Ayarları Değiştir

en: Dashed
tr_TR: Kesik

en: Data Sources
tr_TR: Veri Kaynakları

en: Database Entities
tr_TR: Veritabanı Varlıkları

en: Database Information
tr_TR: Veritabanı Bilgileri

en: Database Name
tr_TR: Veritabanı Adı

en: Database Query Log
tr_TR: Veritabanı Sorgu Günlüğü

en: Database entities configurations saved.
tr_TR: Veritabanı varlıkları yapılandırmaları kaydedildi.

en: Database query log cleared.
tr_TR: Veritabanı sorgu günlüğü temizlendi.

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date / time
tr_TR: Tarih / saat

en: Date Added
tr_TR: Eklenme Tarihi

en: Date Assigned
tr_TR: Atanma Tarihi

en: Date Created
tr_TR: Oluşturulma Tarihi

en: Date Field
tr_TR: Tarih Alanı

en: Date Format
tr_TR: Tarih Biçimi

en: Date Modified
tr_TR: Değiştirilme Tarihi

en: Date Navigation
tr_TR: Tarih Navigasyonu

en: Date Only
tr_TR: Sadece Tarih

en: Date/Time
tr_TR: Tarih/Saat

en: Date/Time Options
tr_TR: Tarih/Zaman Seçenekleri

en: DateTime Field
tr_TR: Tarih Saat Alanı

en: Day of Month
tr_TR: Ayın Günü

en: Day of Week
tr_TR: Haftanın Günü

en: Days
tr_TR: Gün

en: Days in the Future
tr_TR: Gelecek Günler

en: Days in the Past
tr_TR: Geçmiş Günler

en: Deactivate
tr_TR: Devre Dışı Bırak

en: Deactivate User
tr_TR: Kullanıcıyı Devre Dışı Bırak

en: Deactivate Users
tr_TR: Kullanıcıları Devre Dışı Bırak

en: Deactivate the user account
tr_TR: Kullanıcı hesabını devre dışı bırak

en: Dear %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    
    %s
tr_TR: Sayın %s,
    
    %s
    
    You can review, approve or deny all pending actions from here:
    Buradan bekleyen tüm eylemleri gözden geçirebilir, onaylayabilir veya reddedebilirsiniz:
    
    %s

en: Dear %s,
    
    You've just won the %s badge!
    
    View your profile here:
    %s
tr_TR: Sayın %s,
    
    Az önce %s rozetini kazandınız!
    
    Buradan profilinizi görüntüleyebilirsiniz:
    %s

en: Debug Settings
tr_TR: Hata Ayıklama Ayarları

en: Debug configuration saved.
tr_TR: Hata ayıklama ayarları kaydedildi.

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default - %s minutes
tr_TR: Varsayılan - %s dakika

en: Default Column
tr_TR: Varsayılan Sütun

en: Default Country
tr_TR: Varsayılan Ülke

en: Default Language
tr_TR: Varsayılan Dil

en: Default Locale
tr_TR: Varsayılan Dil

en: Default PHP Mail Function
tr_TR: Varsayılan PHP E-Posta Fonksiyonu

en: Default Page Template
tr_TR: Varsayılan Sayfa Şablonları

en: Default Points
tr_TR: Varsayılan Puanlar

en: Default Section settings updated.
tr_TR: Varsayılan Bölüm ayarları güncellendi.

en: Default Setting
tr_TR: Varsayılan Ayar

en: Default Value
tr_TR: Varsayılan Değer

[ctx: Default locale]
en: ** Default
tr_TR: ** Varsayılan

en: Default template.
tr_TR: Varsayılan şablon.

en: Default value. Click to edit.
tr_TR: Varsayılan değer. Düzenlemek için tıklayın.

en: Defaults and Output
tr_TR: Varsayılanlar ve Çıktı

en: Defaults updated.
tr_TR: Varsayılanlar güncellendi.

en: Define where this page lives on your website. View and delegate what other pages are redirecting to this page.
tr_TR: Bu sayfanın sitenizin neresinde olacağını tanımlayın. Diğer sayfaların bu sayfaya ne yönlendirdiğini görüntüleyin ve seçin.

en: Defines whether the Doctrine proxy classes are created on the fly. On the fly generation is active when development mode is enabled.
tr_TR: Doctrine vekil sınıflarının işlem sırasında oluşturulmasını denetler. İşlem sırasında oluşturma, geliştirme modu etkin durumdayken aktiftir.

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Attachment
tr_TR: Eki Sİl

en: Delete Attribute
tr_TR: Özelliği Sil

en: Delete Backup
tr_TR: Yedeği Sil

en: Delete Category
tr_TR: Kategoriyi Sil

en: Delete Column
tr_TR: Sütunu Sil

en: Delete Control
tr_TR: Kontrolü Sil

en: Delete Control Set
tr_TR: Kontrol Kümesini Sil

en: Delete Entry
tr_TR: Kaydı Sil

en: Delete Feed
tr_TR: Beslemeyi Sil

en: Delete Forever
tr_TR: Sonsuza Dek Kaldır

en: Delete Group Set
tr_TR: Grup Kümesini Sil

en: Delete Head
tr_TR: Üstbilgiyi Sil

en: Delete Item
tr_TR: Ögeyi Sil

en: Delete Job Set
tr_TR: Görev Grubunu Sil

en: Delete Layout
tr_TR: Mizanpajı Sil

en: Delete Link
tr_TR: Bağlantıyı Sil

en: Delete Location
tr_TR: Konumu Sil

en: Delete Message
tr_TR: Mesajı Sil

en: Delete Page
tr_TR: Sayfayı Sil

en: Delete Page Type
tr_TR: Sayfa Türünü Sil

en: Delete Pages
tr_TR: Sayfaları Sil

en: Delete Row
tr_TR: Satırı Sil

en: Delete Set
tr_TR: Grubu Sil

en: Delete Social Link
tr_TR: Sosyal Bağlantıyı Sil

en: Delete Stack
tr_TR: Yığını Sil

en: Delete Submissions
tr_TR: Yanıtları Sil

en: Delete Table
tr_TR: Tabloyu Sil

en: Delete Template
tr_TR: Şablonu Sil

en: Delete Tile
tr_TR: Kutucuğu Sil

en: Delete Topic
tr_TR: Konuyu Sil

en: Delete Topic Tree
tr_TR: Konu Ağacını Sil

en: Delete Type
tr_TR: Türü Sil

en: Delete Workflow
tr_TR: İş Akışını Sil

en: Delete request saved. You must complete the delete workflow before this stack can be deleted.
tr_TR: Silinme isteği kaydedildi. Bu yığını silmeden önce iş akışını silmeyi bitirmeniz gerekiyor.

en: Delete request saved. You must complete the workflow before the page is fully removed.
tr_TR: Silinme isteği kaydedildi. Sayfayı tamamen silinmeden önce iş akışını tamamlamalısınız.

en: Delete this control? This cannot be undone.
tr_TR: Bu denetimi silmek istiyor musunuz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Delete this form layout set? This cannot be undone.
tr_TR: Bu form mizanpaj grubunu silmek istiyor musunuz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Delete this message?
tr_TR: Bu mesajı silmek istiyor musunuz?

en: Delete this page type? This cannot be undone.
tr_TR: Bu sayfa türünü silmek istiyor musunuz? Bu işlem geri alınamaz.

en: Delete this storage location? All files using it will have their storage location reset to the default.
tr_TR: Bu depolama konumu silinsin mi? Bunu kullanan tüm dosyaların depolama konumları varsayılan olarak sıfırlanacaktır.

en: Delete this thumbnail type?
tr_TR: Bu önizleme resmi türü silinsin mi?

en: Deleted
tr_TR: Silindi

en: Deleted User
tr_TR: Silinmiş Kullanıcı

en: Deleted pages are moved to the trash can in the sitemap.
tr_TR: Silinen sayfalar "Tüm Sayfalar" sayfasındaki çöp kutusunda yer alır.

[ctx: Deleted user]
en: Deleted (id: %s)
tr_TR: Silindi (id: %s)

en: Deleting a preset will not affect any layouts that have used that preset in the past.
tr_TR: Bir öntanımı silmek, bu öntanımı geçmişte kullanan mizanpajları etkilemez.

en: Denied by %s
tr_TR: %s tarafından engellendi

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Description
tr_TR: Açıklama

[ctx: Description of a set]
en: Set Description
tr_TR: Grup Açıklaması

en: Design
tr_TR: Tasarım

en: Design &amp; Custom Template
tr_TR: Tasarım &amp; Özel Şablon

en: Design &amp; Type
tr_TR: Tasarım &amp; Tür

en: Design updated.
tr_TR: Tasarım güncellendi.

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

[ctx: Destination]
en: To
tr_TR: Bitiş

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Determine where users should be redirected to after they login.
tr_TR: Kullanıcıların girişlerinden sonra nereye yönlendirileceğini belirleyin.

en: Determines whether compiled LESS stylesheets should output as compressed CSS. Uncompressed stylesheets are slightly larger but easier to read.
tr_TR: LESS stil dosyalarının sıkıştırılmış CSS olarak çıktısı alınıp alınmayacağına karar verir. Sıkıştırılmamış stil dosyaları biraz daha büyüktür fakat okunması daha kolaydır.

en: Device Visibility
tr_TR: Cihaz Görünülürlüğü

en: Devices
tr_TR: Cihazlar

en: Direction
tr_TR: Yön

en: Directory
tr_TR: Dizin

en: Disable
tr_TR: Devre Dışı Bırak

en: Disable Grid Container
tr_TR: Izgara Taşıyıcısını Devre Dışı Bırak

en: Disable to show a generic error message
tr_TR: Genel hata iletisini göstermeyi devre dışı bırak

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı

en: Disallow posts that include banned words?
tr_TR: Engellenen kelimeleri içeren gönderilere izin verme.

en: Discard Changes
tr_TR: Değişiklikleri İptal Et

en: Discard Draft
tr_TR: Taslağı İptal Et

en: Discussion
tr_TR: Tartışma

en: Display
tr_TR: Göster

en: Display Errors
tr_TR: Hataları Göster

en: Display Featured Only?
tr_TR: Sadece Öne Çıkanlar mı Görüntülensin?

en: Display Mode
tr_TR: Görüntüleme Modu

en: Display Name
tr_TR: Görünen Ad

en: Display Order
tr_TR: Gösterim Sıralaması

en: Display Order Reset.
tr_TR: Görünüm Sırası Sıfırlandı.

en: Display Ordering Option in Page
tr_TR: Sayfada Sıralama Seçeneğini Göster

en: Display Page Aliases?
tr_TR: Sayfa Yansımaları Görüntülensin mi?

en: Display Pages Beneath Page
tr_TR: Sayfa Altındaki Sayfaları Göster

en: Display Posting Form
tr_TR: Gönderim Formunu Göster

en: Display Thumbnail Image
tr_TR: Önizleme Resmini Göster

en: Display Truncated Description
tr_TR: Kısaltılmış Açıklamayı Göster

en: Display a List of Tags From
tr_TR: Etiketlerin Bir Listesini Şuradan Görüntüle

en: Display a custom amount.
tr_TR: Özel bir miktar göster.

en: Display a list of pages created during a certain month, or months. Pages will be sorted by month.
tr_TR: Belirli bir ay(lar)da oluşturulan sayfaların listesini görüntüler. Sayfalar aylara göre sıralanır.

en: Display a list of pages that use a certain page type. Return pages that exist throughout your site, or under only one specific section.
tr_TR: Belirli bir sayfa türünü kullanan sayfa listesini görüntüler. Sitenizde veya belirli bir bölüm altında bulunan sayfaları döndürür.

en: Display all.
tr_TR: Tümünü göster.

en: Display breadcrumb trail.
tr_TR: Sayfa-izlerini(breadcrumbs) görüntüle.

en: Display information about your concrete5 site's users, on a public page.
tr_TR: Herkese açık bir sayfada concrete5 sitenizin kullanıcılarının verilerini görüntüleyin.

en: Display links that may require login.
tr_TR: Oturum açmayı gerektiren bağlantıları göster.

en: Display order saved.
tr_TR: Görünüm sıralaması kaydedildi.

en: Display page aliases.
tr_TR: Sayfa yansımalarını görüntüle.

en: Display pagination interface if more items are available than are displayed.
tr_TR: Gösterilenden daha fazla öge varsa sayfalama arayüzünü kullan.

en: Display property with formatting
tr_TR: Özelliği biçimlendirerek göster

en: Display sub pages to current +1.
tr_TR: Mevcut +1'in alt sayfalarını göster

en: Display sub pages to current.
tr_TR: Mevcut sayfanın alt sayfalarını göster.

en: Display your images and captions in an attractive slideshow format.
tr_TR: Çekici bir slayt gösterisi biçiminde resimlerinizi ve başlıklarınızı gösterin.

en: Displayed in Public Profile.
tr_TR: Herkese Açık Profilde Gösterilir

en: Displayed on Member List.
tr_TR: Kullanıcı Listesinde Gösterilir.

en: Displays a Page's Title
tr_TR: Bir Sayfanın Başlığını Görüntüler

en: Displays a list of months to filter a page list by.
tr_TR: Bir sayfayı filtrelemek için ayların listesini görüntüler.

en: Displays a list of your site's topics, allowing you to click on them to filter a page list.
tr_TR: Tıklayarak bir sayfa listesini filtrelemenize olanak tanıyarak sitenizdeki konuların bir listesini gösterir.

en: Displays a quote or paragraph next to biographical information and a person's picture.
tr_TR: Biyografik bilginin ve bir kişinin resminin yanında bir alıntı veya paragraf görüntüler.

en: Displays a summary of website activity.
tr_TR: Web sitedeki aktivitelerin özetini görüntüler.

en: Displays an icon, a title, and a short paragraph description.
tr_TR: Bir simge, başlık ve kısa bir açıklama görüntüler.

en: Displays conversations on a page.
tr_TR: Konuşmaları bir sayfada göster.

en: Displays pages and data in list or grids.
tr_TR: Sayfaları ve verileri liste veya tablo olarak gösterir.

en: Displays the value of a page attribute for the current page.
tr_TR: Geçerli sayfaya ait bir sayfa özelliği gösterir.

en: Displays update and welcome back information on your dashboard.
tr_TR: Kontrol panelinizde güncelleme ve hoş geldiniz bilgilendirmesini gösterir.

en: Do not cache this page.
tr_TR: Bu sayfayı önbelleğe alma.

en: Do this:
tr_TR: Bunu yap:

en: Do you want to delete this block?
tr_TR: Bu bloğu silmek mi istiyorsunuz?

en: Do you want to delete this block? This item is an original. If you delete it, you will delete all blocks aliased to it
tr_TR: Bu bloğu silmek mi istiyorsunuz? Bu blok özgün bir bloktur. Eğer silerseniz bağlı olduğu tüm bloklar da beraberinde silinecektir.

en: Do you want to delete this layout? This will remove all blocks inside it.
tr_TR: Bu mizanpajı silmek istiyor musunuz? İçindeki tüm bloklar da silinecektir.

[ctx: Doctrine]
en: Refresh Entities
tr_TR: Varlıkları Yenile

en: Doctrine Development Mode
tr_TR: Doctrine Geliştirme Modu

en: Document
tr_TR: Döküman

en: Domain Blacklist regex
tr_TR: Domain Kara Liste Düzenli İfadesi

en: Domain Filtering
tr_TR: Domain Filtreleme

en: Domain Whitelist regex
tr_TR: Domain Beyaz Liste Düzenli İfadesi

en: Done
tr_TR: Tamamlandı

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Double
tr_TR: Çift

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download File
tr_TR: Dosyayı İndir

en: Download Time
tr_TR: İndirme Zamanı

en: Download add-ons from concrete5.org.
tr_TR: concrete5.org'dan eklentileri indir

en: Download and Install
tr_TR: İndir ve Kur

en: Download the latest version of concrete5 and upgrade your site.
tr_TR: concrete5'in son sürümünü indirin ve sitenizi yükseltin.

en: Download the package from <a href="%s">here</a>.
tr_TR: Paketi <a href="%s">buradan</a> indirin.

en: Download themes from concrete5.org.
tr_TR: concrete5.org'dan temaları indir

en: Downloaded On
tr_TR: İndirilme Tarihi:

en: Downloading zipped files from the file manager, remote updating and marketplace integration requires the Zip extension.
tr_TR: Dosya yöneticisinden sıkıştırılmış dosyaları indirmek, uzaktan yükleme ve market entegrasyonu Zip eklentisine ihtiyaç duyar.

en: Drafts
tr_TR: Taslaklar

en: Drop file here
tr_TR: Dosyayı buraya bırakın

en: Drop file here or
tr_TR: Dosyayı buraya bırakın veya

en: Drop files here to upload
tr_TR: Dosyaları yüklemek için buraya bırakın

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Duplicate Stack
tr_TR: Yığını Çoğalt

en: EMAILS ARE DISABLED. THIS EMAIL WAS LOGGED BUT NOT SENT
tr_TR: E-MAİLLER AKTİF DEĞİL. BU E-MAİL GÜNLÜĞE İŞLENDİ FAKAT GÖNDERİLMEDİ

en: EMAILS ARE ENABLED. THIS EMAIL WAS SENT TO mail()
tr_TR: EMAILLER AKTİF. BU EMAIL mail()'E GÖNDERİLDİ

en: Earliest First
tr_TR: İlk Eklenen İlk Sırada

en: Earliest first
tr_TR: En eski üstte

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit %s
tr_TR: %s'i Düzenle

en: Edit %s Authentication Type
tr_TR: %s Kimlik Doğrulama Türünü Düzenle

en: Edit %s Page Type
tr_TR: %s Sayfa Türünü Düzenle

en: Edit %s Template
tr_TR: %s Şablonunu Düzenle

en: Edit Access
tr_TR: Düzenleme İzni

en: Edit Area Design
tr_TR: Alan Tasarımını Düzenle

en: Edit Block
tr_TR: Bloğu Düzenle

en: Edit Category
tr_TR: Kategoriyi Düzenle

en: Edit Container Layout
tr_TR: Taşıyıcı Mizanpajı Düzenle

en: Edit Defaults
tr_TR: Varsayılanları Düzenle

en: Edit Details
tr_TR: Ayrıntıları Düzenle

en: Edit External Link
tr_TR: Harici Bağlantıyı Düzenle

en: Edit Form
tr_TR: Formu Düzenle

en: Edit Form Control
tr_TR: Form Denetimini Düzenle

en: Edit Gathering Template
tr_TR: Toplama Şablonunu Düzenle

en: Edit Group
tr_TR: Grubu Düzenle

en: Edit Layout
tr_TR: Mizanpajı Düzenle

en: Edit Layout Design
tr_TR: Mizanpaj Tasarımını Düzenle

en: Edit Menu
tr_TR: Düzenleme Menüsü

en: Edit Mode
tr_TR: Düzenleme Modu

en: Edit Mode Active
tr_TR: Düzenleme Modu Aktif

en: Edit Page
tr_TR: Sayfayı Düzenle

en: Edit Permissions
tr_TR: İzinleri Düzenle

en: Edit Profile
tr_TR: Profili Düzenle

en: Edit Properties
tr_TR: Özellikleri Düzenle

en: Edit Question
tr_TR: Soru Düzenle

en: Edit Survey
tr_TR: Anketi Düzenle

en: Edit This Page
tr_TR: Bu Sayfayı Düzenle

en: Edit Thumbnail
tr_TR: Önizleme Resmini Düzenle

en: Edit Thumbnail Images
tr_TR: Önizleme Resimlerini Düzenle

en: Edit Topic
tr_TR: Konuyu Düzenle

en: Edit anything on this page by clicking the pencil icon.
tr_TR: Kalem simgesine tıklayarak bu sayfadaki herhangi bir şeyi düzenleyin.

en: Edit by
tr_TR: Düzenleyen

en: Edit in Composer
tr_TR: Kompozitörde Düzenle

en: Edit link
tr_TR: Bağlantıyı düzenle

en: Edit the Block
tr_TR: Bloğu Düzenle

en: Edit this Page
tr_TR: Bu Sayfayı Düzenle

en: Edit your user profile and change password.
tr_TR: Kullanıcı profilinizi düzenleyin ve parolanızı değiştirin.

en: Editable and Required in Profile.
tr_TR: Profilde Düzenlenebilir ve Gerekli.

en: Editable in Profile.
tr_TR: Profilde Düzenlenebilir.

en: Editing Unavailable.
tr_TR: Düzenleme Kullanılamaz.

en: Editor
tr_TR: Editörü

en: Editor Plugins
tr_TR: Editör Eklentileri

en: Elegant, spacious theme with support for blogs, portfolios, layouts and more.
tr_TR: Bloglar, portföyler, mizanpajlar ve daha fazlasını destekleyen zarif, ferah bir tema.

en: Elemental
tr_TR: Temel

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Email Address
tr_TR: E-Posta Adresi

en: Email Address to Route Emails To
tr_TR: E-Postaların yönlendirileceği adres

en: Email Importers
tr_TR: Email Alıcıları

en: Email Notification
tr_TR: Email Bildirimi

en: Email Validated
tr_TR: Email Doğrulandı

en: Email address
tr_TR: Email adresi

en: Email marked as valid.
tr_TR: E-posta geçerli olarak işaretlendi.

en: Email saved successfully.
tr_TR: Email başarıyla kaydedildi.

en: Embeds a YouTube Video in your web page.
tr_TR: İnternet sayfanıza bir YouTube videosu gömer.

en: Embeds uploaded video into a web page. Supports WebM, Ogg, and Quicktime/MPEG4 formats.
tr_TR: Yüklenen videoyu bir internet sayfası içine gömer. WebM, Ogg, ve Quicktime/MPEG4 biçimlerini destekler.

en: Empties the page search index and reindexes all pages.
tr_TR: Sayfa arama indeksini boşaltır ve tüm sayfaları yeniden indeksler.

en: Empty %s Area
tr_TR: Boş %s Alanı

en: Empty Auto-Nav Block.
tr_TR: Boş Otomatik Navigasyon Bloğu.

en: Empty Content Block.
tr_TR: İçerik Bloğu Boş

en: Empty File Block.
tr_TR: Boş Dosya Bloğu.

en: Empty Image Block.
tr_TR: Boş Resim Bloğu.

en: Empty Page
tr_TR: Boş Sayfa

en: Empty Page List Block.
tr_TR: Boş Sayfa Listesi Bloğu.

en: Empty Site
tr_TR: Boş Site

en: Empty Trash
tr_TR: Çöpü Boşalt

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Enable Advanced Permissions
tr_TR: Gelişmiş İzinleri Aktif Et

en: Enable Attachment Overrides
tr_TR: Eklenti Düzenlemelerini Etkinleştir

en: Enable Attachments
tr_TR: Eklentileri Etkinleştir

en: Enable Cache
tr_TR: Önbelleği Aktif Et

en: Enable Comment Rating
tr_TR: Yorum Puanlamasını Etkinleştir

en: Enable Grid Container
tr_TR: Izgara Taşıyıcısını Etkinleştir

en: Enable Help
tr_TR: Yardımı Aktif Et

en: Enable New Topics
tr_TR: Yeni Konuları Etkinleştir

en: Enable Other Blocks to Filter This Page List.
tr_TR: Diğer Blokların Bu Sayfa Listesini Filtrelemesini Etkinleştir

en: Enable Posting
tr_TR: Gönderimi Etkinleştir

en: Enable Public Registration to let visitors create new user accounts.
tr_TR: Ziyaretçilerin yeni kullanıcı hesabı oluşturmasına izin vermek için Herkese Açık Kaydı etkinleştirin.

en: Enable Scroll Wheel
tr_TR: Tekerlek İle Kaydırmayı Etkinleştir

en: Enable Toolbar Titles
tr_TR: Araç Çubuğu Başlıklarını Etkinleştir

en: Enable custom permissions for this file set.
tr_TR: Bu dosya grubu için özel izinleri aktif et.

en: Enable file selection from file manager.
tr_TR: Dosya yöneticisinden dosya seçmeyi etkinleştir.

en: Enable or disable maintenance mode, in which your site is only visible to the admin user. Maintenance Mode is useful for developing, testing or temporarily disabling a site.
tr_TR: Sitenizi sadece yönetime görünebilir kılan bakım modunu etkinleştirin ya da devre dışı bırakın. Bakım Modu geliştirmek, test etmek veya siteyi geçici olarak devre dışı bırakmak için kullanışlıdır.

en: Enable page selection from sitemap.
tr_TR: Site haritasından sayfa seçimini etkinleştir.

en: Enable pretty URLs and tracking codes.
tr_TR: Hoş URL'leri ve izleme kodlarını etkinleştir.

en: Enable public profiles.
tr_TR: Herkese açık profili etkinleştir.

en: Enable user defined time zones.
tr_TR: Kullanıcı tanımlı zaman dilimlerini etkinleştir.

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Encryption
tr_TR: Şifreleme

[ctx: End date]
en: To
tr_TR: Bitiş

en: Ends
tr_TR: Bitiş

en: Ends %s.
tr_TR: Bitiş %s.

en: Ensure that your site ONLY renders at the canonical URL or the canonical SSL URL.
tr_TR: Sitenizin SADECE standart URL'de veya standart SSL URL'inde sunulduğunu garantiye alın.

en: Ensure that your site is viewable at the URL(s) above before you check the checkbox below.
            If not, doing so may render your site unviewable until you can manually undo this change.
tr_TR: Alttaki onay kutusunu işaretlemeden önce yukarıdaki URL(ler)'de sitenizin görüntülenebilir olduğundan emin olun.
            Eğer değilse, bunu yapmak bu değişikliği manuel olarak geri alana kadar sitenizin görüntülenemez olarak sunulmasına neden olabilir.

en: Ensure your software is up to date and stable.
tr_TR: Yazılımınızın güncel ve istikrarlı olduğundan emin olun.

en: Enter Edit Mode
tr_TR: Düzenleme Moduna Gir

en: Enter IP addresses, one per line, in the form below to manually ban an IP address. To indicate a range, use a wildcard character (e.g. 192.168.15.* will block 192.168.15.1, 192.168.15.2, etc...)
tr_TR: Manuel olarak bir IP adresini engellemek için IP adreslerini her biri tek satırda olmak üzere aşağıdaki forma girin. Aralık belirtmek için joker karakter kullanın (örneğin 192.168.15.* girdisi 192.168.15.1, 192.168.15.2, vb. bloklayacaktır...)

en: Enter URL to valid file(s)
tr_TR: Dosya(lar)ı doğrulamak için adres girin

en: Enter a title for your guestbook, and adjust the date format to your liking. Choose whether or not to enable comments, moderation and CAPTCHA. Enter an email address if you'd like to be notified of each new guestbook submission.
tr_TR: Ziyaretçi defteriniz için bir başlık girin, ve istediğiniz tarih biçimini ayarlayın. Yorumları, onaylanmayı ve güvenlik kodunu etkinleştirmek isteyip istemediğinizi seçin.

en: Enter a title for your map, then the address of the location you'd like to display on your map. Finally, specify the zoom level of the map to render. Google will try to locate the address automatically when you add the block.
tr_TR: Haritanız için önce bir başlık, daha sonra haritada görüntülenmesini istediğiniz yerin adresini girin.

en: Enter an address and a Google Map of that location will be placed in your page.
tr_TR: Bir adres girin ve o konumun Google Haritası sayfanızda yer alsın.

en: Enter your email address below. We will send you instructions to reset your password.
tr_TR: Parola sıfırlama talimatlarını göndereceğimiz e-posta adresinizi aşağıdaki kutuya yazınız.

en: Enter your new password below.
tr_TR: Aşağıya yeni parolanızı girin.

en: Entire Page
tr_TR: Tüm Sayfa

en: Entire Site
tr_TR: Tüm Site

en: Entities
tr_TR: Varlıklar

en: Environment
tr_TR: Ortam

en: Environment Information
tr_TR: Ortam Bilgileri

en: Equal To
tr_TR: Eşit

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Message
tr_TR: Hata Mesajı

en: Error Processing Importer Mail
tr_TR: E-Posta Alıcısını İşleme Hatası

en: Error deleting the file %s. Please check the permissions of the folder %s
tr_TR: %s dosyasını silerken hata. Lütfen %s klasörünün izinlerini kontrol edin

en: Error detail
tr_TR: Hata detayı

en: Error establishing connection to the concrete5 community. Please check that curl and other required libraries are enabled.
tr_TR: concrete5 topluluğuyla bağlantı kurma hatası. Lütfen curl ve diğer önemli kütüphanelerin etkinleştirilmiş olduğunu kontrol edin.

en: Error saving user point record: %s
tr_TR: Kullanıcı puan kaydını eklemede hata: %s

en: Error writing to file %s
tr_TR: Dosyaya yazılırken hata oluştu %s

en: Error: %s
tr_TR: Hata: %s

en: Error: The required page attribute with the handle of: "%s" doesn't exist
tr_TR: Hata: "%s" işleçli istenilen sayfa özelliği bulunamadı

en: Even if you change your website's logo, the Site Name is used in some emails.
tr_TR: Web sitenizin logosunu değiştirseniz bile, Site Adı bazı e-postalarda kullanılır.

en: Every
tr_TR: Her

en: Every %s (default setting).
tr_TR: Her %s (varsayılan ayar).

en: Every Day
tr_TR: Her Gün

en: Every Month
tr_TR: Her Ay

en: Every Week
tr_TR: Her Hafta

en: Everything But Selected
tr_TR: Seçilenler Hariç Herşey

en: Everywhere
tr_TR: Her Yerde

en: Example
tr_TR: Örnek

en: Example: %s
tr_TR: Örnek: %s

en: Example: %ssome/path
tr_TR: Örnek: %sornek/yol

en: Exclude system pages.
tr_TR: Sistem sayfalarını hariç tut.

en: Excluded
tr_TR: Hariç Tutulan

en: Excluded URL Word List
tr_TR: Hariç Tutulan URL Kelime Listesi

en: Excluded Users/Groups
tr_TR: Hariç Tutulan Kullanıcı/Gruplar

en: Excluded Users/Groups with timed permissions
tr_TR: Hariç tutulan zamanlanmış izinli Kullanıcılar/Gruplar

en: Existing Backups
tr_TR: Var Olan Yedekler

en: Existing page template.
tr_TR: Mevcut sayfa şablonu.

en: Exit Edit Mode
tr_TR: Düzenlemeyi Bitir

en: Exit Preview
tr_TR: Önizlemeden Çık

en: Expand
tr_TR: Genişlet

en: Expiration Action
tr_TR: Sona Erme Eylemi

en: Expiration Date
tr_TR: Geçerlilik Sonu

en: Expire Pages from Cache
tr_TR: Sayfaları Önbellekten Kaldır

en: Expires In
tr_TR: Bitiş Tarihi

en: Export to CSV
tr_TR: CSV Formatında Dışa Aktar

en: Extend concrete5
tr_TR: concrete5'i Genişletin

en: Extension
tr_TR: Uzantı

en: External Form
tr_TR: Harici Form

en: External Link deleted.
tr_TR: Harici Bağlantı silindi.

en: External Link updated.
tr_TR: Harici Bağlantı güncellendi.

en: External SMTP Server
tr_TR: Harici SMTP Sunucusu

en: External URL
tr_TR: Harici URL

en: External marketplace support has been disabled for this website.
tr_TR: Dış market desteği bu site için devre dışı bırakılmış.

en: F d, Y
tr_TR: d/m/Y

en: FAQ
tr_TR: SSS

en: Failed Registration
tr_TR: Kayıt Başarısız

en: Failed authentication: %s
tr_TR: Başarısız kimlik doğrulama: %s

en: Failed to complete authentication.
tr_TR: Kimlik doğrulama başarısız oldu.

en: Failed to create zip file as "%s": %s
tr_TR: "%s" olarak zip dosyası oluşturulamadı: %s

en: Failed to render filter view.
tr_TR: Filtre görünümü sunumu başarısız oldu.

en: Fall Back To Gravatar
tr_TR: Boş Avatar Yerine Gravatar Kullan

en: Favicon
tr_TR: Yer İmi Simgesi

en: Favorites
tr_TR: Favoriler

en: Feature
tr_TR: Özellik

en: Featured Add-On
tr_TR: Seçilmiş Eklentiler

en: Featured Items
tr_TR: Öne Çıkanlar

en: Featured Theme
tr_TR: Seçilmiş Tema

en: Featured pages only.
tr_TR: Sadece öne çıkan sayfalar.

en: Features a theme from concrete5.org.
tr_TR: concrete5.org'dan bir tema gösterir.

en: Features an add-on from concrete5.org.
tr_TR: concrete5.org'dan bir eklenti gösterir.

en: Feed Added.
tr_TR: Besleme eklendi.

en: Feed Deleted.
tr_TR: Besleme Silindi.

en: Feed Title
tr_TR: Akış Başlığı

en: Feed URL
tr_TR: Akış Adresi

en: Feed Updated.
tr_TR: Besleme Güncellendi.

[ctx: FeedDescription]
en: concrete5 Blog
tr_TR: concrete5 Bloğu

en: Fetch, parse and display the contents of an RSS or Atom feed.
tr_TR: Bir RSS veya Atom akışının içeriklerini, getir, ayrıştır ve görüntüle.

en: Fewer Than
tr_TR: Daha Az

en: Field available in "Advanced Search".
tr_TR: Alan "Detaylı Arama" 'da mevcut.

en: Field available in Dashboard Page Search.
tr_TR: Kontrol Paneli Aramasında bu alan kullanılabilir.

en: Field available in Dashboard User Search.
tr_TR: Kontrol Paneli Kullanıcı Aramasında bu alan kullanılabilir.

en: Field available in File Manager Search.
tr_TR: Dosya Yöneticisi Aramasında bu alan kullanabilir.

en: File
tr_TR: Dosya

en: File %s could not be found.
tr_TR: %s dosyası bulunamadı.

en: File Attachment Management
tr_TR: Dosya Eki Yönetimi

en: File Attribute Created.
tr_TR: Dosya Özelliği Oluşturuldu.

en: File Attribute Deleted.
tr_TR: Dosya Özelliği Silindi.

en: File Attribute Updated.
tr_TR: Dosya Özelliği Güncellendi.

en: File Content
tr_TR: Dosya İçeriği

en: File Manager
tr_TR: Dosya Yöneticisi

en: File Manager Permissions
tr_TR: Dosya Yöneticisi İzinleri

en: File Name
tr_TR: Dosya Adı

en: File Not Found.
tr_TR: Dosya Bulunamadı.

en: File Preview
tr_TR: Dosya Önizleme

en: File Set
tr_TR: Dosya Grubu

en: File Set Name
tr_TR: Dosya Grubu Adı

en: File Sets
tr_TR: Dosya Grupları

en: File Storage Locations
tr_TR: Dosya Depolama Konumları

en: File Upload
tr_TR: Dosya Yükleme

en: File Uploader
tr_TR: Dosya Yükleyici

en: File Version ID
tr_TR: Dosya Sürüm ID

en: File name
tr_TR: Dosya adı

en: File not found
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: File not found.
tr_TR: Dosya bulunamadı.

en: File password saved successfully.
tr_TR: Dosya parolası başarıyla kaydedildi.

en: File replaced successfully.
tr_TR: Dosya başarıyla değiştirildi.

en: File search columns saved successfully.
tr_TR: Dosya arama sütunları başarıyla kaydedildi.

en: File set deleted successfully.
tr_TR: Dosya grubu silindi.

en: File set updated successfully.
tr_TR: Dosya grubu güncellendi.

en: File sets provide a flexible way to organize and group your site's assets.
tr_TR: Dosya grupları sitenizin varlıklarını düzenlemek ve gruplandırmak için esnek bir yol sağlar.

en: File sets updated successfully.
tr_TR: Dosya grupları başarıyla güncellendi.

en: File size exceeds limit
tr_TR: Dosya boyutu sınırı aşıyor

en: File storage location added.
tr_TR: Dosya depolama konumu eklendi.

en: File storage location removed.
tr_TR: Dosya depolama konumu silindi.

en: File storage location saved successfully.
tr_TR: Dosya depolama konumu başarıyla kaydedildi.

en: File storage location saved.
tr_TR: Dosya depolama konumu kaydedildi.

en: File to Include
tr_TR: Dahil Edilecek Dosya

en: File to include
tr_TR: Dahil edilecek dosya

en: File updated successfully.
tr_TR: Dosya başarıyla güncellendi.

en: File uploaded successfully.
tr_TR: Dosya başarıyla yüklendi.

en: Filename
tr_TR: Dosya ismi

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Files in Set
tr_TR: Gruptaki Dosyalar

en: Files in no sets.
tr_TR: Herhangi bir grupta olmayan dosyalar.

en: Files in the theme were activated successfully.
tr_TR: Temadaki dosyalar başarıyla etkinleştirildi.

en: Files updated successfully.
tr_TR: Dosyalar başarıyla güncellendi.

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: Filter By
tr_TR: Filtrele

en: Filter By Page Type
tr_TR: Sayfa Türüne Göre Filtrele

en: Filter By Topic
tr_TR: Konuya Göre Filtrele

en: Filter By:
tr_TR: Filtrele:

en: Filter Sets
tr_TR: Grupları Filtrele

en: Filter by Parent Page
tr_TR: Üst Sayfaya Göre Filtrele

en: Filter by Public Date
tr_TR: Herkese Açık Yayınlanma Tarihine Göre Filtrele

en: Filtering
tr_TR: Filtreleme

en: Finalize Crop
tr_TR: Kırpmayı Tamamla

en: Finally, <a href="%s" target="_blank">the forum</a> is full of helpful community members that make concrete5 so great.
tr_TR: Son olarak, <a href="%s" target="_blank">forum</a> concrete5'i mükemmel kılan tamamen yardımsever topluluk üyeleriyle dolu.

en: Find jobs by set instead of job handle
tr_TR: Görevleri, görev işlecinin yerine gruplara göre bul

en: Finishing.
tr_TR: Bitiriliyor.

en: First Level
tr_TR: İlk Düzey

en: First, click the "Edit Page" button. This will enter edit mode for this page.
tr_TR: İlk olarak, "Sayfayı Düzenle" butonuna tıklayın. Bu, sizin düzenleme moduna girmenizi sağlar.

en: First, schedule this URL for when you'd like this job to run:
tr_TR: Önce, bu adresi çalıştırmak istediğiniz zamana planlayın:

en: Five Most Recent Downloads
tr_TR: Son Beş Dosya İndirme

en: Flag As Spam
tr_TR: Spam Olarak İşaretle

en: Flag as Spam
tr_TR: Spam Olarak İşaretle

en: Flag type already initialized.
tr_TR: Etiket türü zaten başlatılmış.

en: Flash Embed - Legacy method
tr_TR: Gömülü Flash - Genel yöntem

en: Flat
tr_TR: Düz

en: Flat View
tr_TR: Düz Görünüm

en: Font Color
tr_TR: Yazı Rengi

en: Font Family
tr_TR: Yazı Tipi

en: Font Size
tr_TR: Yazı Tipi Boyutu

en: Font Weight
tr_TR: Yazı Kalınlığı

en: Footer Contact
tr_TR: Sayfa Altlığı İletişim

en: Footer Legal
tr_TR: Sayfa Altlığı Yasal Bilgi

en: Footer Navigation
tr_TR: Sayfa Altlığı Navigasyonu

en: Footer Site Title
tr_TR: Sayfa Altlığı Site Başlığı

en: Footer Social
tr_TR: Sayfa Altlığı Sosyal

en: Footer of the page
tr_TR: Sayfa sonunda.

en: For adding HTML by hand.
tr_TR: Elle HTML eklemek için.

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists at %s
tr_TR: Özel otomatikleştirilmiş grup eylemleri için, %s'te bir otomasyon grup denetleyicisi olduğundan emin olun.

en: For custom automated group actions, make sure an automation group controller exists.
tr_TR: Özel otomatikleştirilmiş grup eylemleri için, bir otomasyon grup denetleyicisi olduğundan emin olun.

en: Force file to download
tr_TR: Dosyayı indirmeye zorla

en: Forever
tr_TR: Sonsuza Dek

en: Forgot Password
tr_TR: Parola Hatırlatma

en: Forgot Your Password?
tr_TR: Parolanızı mı Unuttunuz?

en: Form Captcha
tr_TR: Form Güvenlik Kodu

en: Form Name
tr_TR: Form Adı

en: Form Results
tr_TR: Form Sonuçları

en: Form factors for pages in your site.
tr_TR: Sitenizdeki sayfalar için şekil öğeleri.

en: Form layout set added.
tr_TR: Form mizanpaj grubu eklendi.

en: Form layout set deleted.
tr_TR: Form mizanpaj grubu silindi.

en: Form layout set updated.
tr_TR: Form mizanpaj grubu güncellendi.

en: Format of Date Properties
tr_TR: Tarih Özellikleri Biçimi

en: Formatting
tr_TR: Biçimlendirme

en: Formatting Style
tr_TR: Biçimlendirme Stili

en: Found on Page
tr_TR: Bulunduğu Sayfa

en: Foundation
tr_TR: Temel

en: Frame Options
tr_TR: Çerçeve Seçenekleri

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Free-Form Layout
tr_TR: Serbest Mizanpaj Düzeni

en: Frequently Asked Questions
tr_TR: Sık Sorulan Sorular

en: Frequently Asked Questions Block
tr_TR: Sık Sorulan Sorular Bloğu

en: Frequently Used
tr_TR: Sıklıkla Kullanılan

en: Frequently added page types are always visible in the Pages panel.
tr_TR: Sıklıkla eklenen sayfa türleri Sayfalar panelinde her zaman görünürdür.

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: From
tr_TR: Başlangıç

en: From Page Type Defaults
tr_TR: Sayfa Türü Varsayılanlarından

en: From here you can change your page template and customize your page's styles.
tr_TR: Buradan sayfanızın şablonunu değiştirebilir ve sayfanızın stillerini özelleştirebilirsiniz.

en: From: %s
    Date Sent: %s
    Subject: %s
tr_TR: Kimden: %s Yollandığı Tarih: %s Konu: %s

en: Full Article
tr_TR: Makalenin Tamamı

en: Full Name
tr_TR: Tam İsim

en: Full Page Caching
tr_TR: Tam Sayfa Önbelleği

en: Full Page Index
tr_TR: Tam Sayfa İndisi

en: Full Record
tr_TR: Tam Kayıt

en: Full Site
tr_TR: Tüm Site

en: Full Sitemap
tr_TR: Sayfalar

en: Full page caching can dramatically improve page speed for pages that don't need to have absolutely up-to-the-minute content.
tr_TR: Tam sayfa önbelleği, her dakika içeriği güncellenmesi gerekmeyen sayfaların hızını etkileyici biçimde artırabilir.

en: Full page caching settings saved.
tr_TR: Tam sayfa önbelleği ayarları kaydedildi.

en: GZip Archive
tr_TR: GZip Arşivi

en: Gathering
tr_TR: Toplama

en: Gathering Display
tr_TR: Toplama Görünümü

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Flickr Feed
tr_TR: Flickr Beslemesi

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: RSS Feed
tr_TR: RSS Akışı

[ctx: GatheringDataSourceName]
en: Site Page
tr_TR: Site Sayfası

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Basic
tr_TR: Temel

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Featured Item
tr_TR: Öne Çıkan Öge

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Byline Description Center
tr_TR: Resim Çizgi Açıklama Ortalanmış

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Conversation
tr_TR: Resimli Konuşma

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Masthead Description Center
tr_TR: Resim Künye Açıklama Ortalanmış

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Overlay Headline
tr_TR: Görüntü Bindirme Başlık

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Image Sharing Link
tr_TR: Resim Paylaşım Bağlantısı

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Large Image
tr_TR: Geniş Resim

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Byline Description
tr_TR: Künye Çizgi Açıklama

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Description
tr_TR: Künye Açıklama

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Left
tr_TR: Künye Resim Çizgi Sola dayalı

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Byline Right
tr_TR: Künye Resim Çizgi Sağa Dayalı

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Left
tr_TR: Künye Resim Sola Dayalı

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Masthead Image Right
tr_TR: Künye Resim Sağa Dayalı

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail
tr_TR: Önizleme Resmi

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Thumbnail & Description Center
tr_TR: Önizleme Resmi & Açıklama Ortalanmış

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Date
tr_TR: Başlık & Tarih

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title & Description
tr_TR: Başlık & Açıklama

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title Date & Description
tr_TR: Başlık Tarih & Açıklama

[ctx: GatheringItemTemplateName]
en: Title, Date & Comments
tr_TR: Başlık, Tarih & Yorumlar

en: General
tr_TR: Genel

en: Generate the sitemap.xml file
tr_TR: Sitemap.xml Dosyası Oluştur

en: Generate the sitemap.xml file that search engines use to crawl your site.
tr_TR: Arama motorlarının sitenizi taraması için kullandığı sitemap.xml dosyası oluşturun.

en: Get Content From
tr_TR: İçeriği Şuradan Al

en: Get Help
tr_TR: Yardım Alın

en: Get More Add-Ons
tr_TR: Daha Fazla Eklenti

en: Get More Blocks
tr_TR: Daha Fazla Blok Edinin

en: Get More Themes
tr_TR: Daha Fazla Tema Alın

en: Get data from forms and logs.
tr_TR: Formlardan ve günlüklerden veri al.

en: Get message URL.
tr_TR: Mesaj adresini al.

en: Get more help on your question by posting it to the concrete5 help center on concrete5.org
tr_TR: concrete5.org'da concrete5 yardım merkezine sorunuzu göndererek daha fazla yardım alın.

en: Get submission data.
tr_TR: Gönderilen verileri alın.

en: Get support from developers.
tr_TR: Geliştiricilerden destek al.

en: Global mail settings saved.
tr_TR: Global e-posta ayarları kaydedildi.

en: Go
tr_TR: Git

en: Go Back
tr_TR: Geri Dön

en: Go back
tr_TR: Geri dön

en: Go to the <a href="%s">Add Functionality</a> page in your concrete5 Dashboard.
tr_TR: concrete5 Kontrol Panelindeki <a href="%s">İşlevsellik Ekle</a> sayfasına gidin.

en: Google Map
tr_TR: Google Haritası

en: Google Map disabled in edit mode.
tr_TR: Google Haritası düzenleme modunda görüntülenemez.

en: Google allows accounts be created against custom domains like "example.com". These lists allow you to use standard PHP regular expressions to filter against the domain name or email address. For example user@example.com would filter against "example.com".
tr_TR: Google, hesapların "example.com" gibi özel domainlere karşı hesaplara izin verir. Bu listeler alan adı veya email adresini filtrelemeniz için standart PHP düzenli ifadelerini kullanmanıza izin verir.

en: Grabs the latest newsflow data from concrete5.org.
tr_TR: concrete5.org'dan son haber akışını alır.

en: Gravatar Image Set
tr_TR: Gravatar Resim Grubu

en: Greenwich Mean Time
tr_TR: Greenwich Ortalama Zamanı

en: Grid:
tr_TR: Izgara

en: Grids
tr_TR: Izgaralar

en: Groove
tr_TR: Yiv

en: Group
tr_TR: Grup

en: Group Details
tr_TR: Grup Detayları

en: Group Set
tr_TR: Grup Kümesi

en: Group Sets
tr_TR: Grup Kümeleri

en: Group added successfully
tr_TR: Grup eklendi

en: Group attributes into sets for easier organization
tr_TR: Kolay organizasyon için özellikleri kümeler halinde gruplandırın

en: Group deleted successfully.
tr_TR: Grup silindi.

en: Group set added successfully.
tr_TR: Grup kümesi eklendi.

en: Group set deleted successfully.
tr_TR: Grup kümesi silindi.

en: Group set updated successfully.
tr_TR: Grup kümesi güncellendi.

en: Group sets
tr_TR: Grup kümeleri

en: Group to enter on registration
tr_TR: Kayıt ardından gireceği grup

en: Group update successfully
tr_TR: Grup güncelleştirmesi başarılı

[ctx: GroupDescription]
en: The guest group represents unregistered visitors to your site.
tr_TR: Misarif grubu sitenize kayıt olmayan ziyaretçileri temsil eder.

[ctx: GroupDescription]
en: The registered users group represents all user accounts.
tr_TR: Kayıtlı kullanıcılar grubu tüm kullanıcı hesaplarını temsil eder.

[ctx: GroupName]
en: Administrators
tr_TR: Yöneticiler

[ctx: GroupName]
en: Guest
tr_TR: Misafir

[ctx: GroupName]
en: Registered Users
tr_TR: Kayıtlı Kullanıcılar

en: Grouped by Set
tr_TR: Küme Tarafından Gruplanmış

en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: Groups moved successfully.
tr_TR: Gruplar başarıyla taşındı.

en: Guest
tr_TR: Misafir

en: Guide: Add Content
tr_TR: Rehber: İçerik Ekle

en: Guide: Change Content
tr_TR: Rehber: İçerik Değiştir

en: HTML/WYSIWYG Editor Content.
tr_TR: HTML / WYSIWYg Editör İçeriği

en: Handle
tr_TR: İşleç

en: Handle required.
tr_TR: İşleç gerekiyor.

en: Handles must contain only letters, numbers or the underscore symbol.
tr_TR: İşleçler sadece harf, sayı veya alt çizgi sembolleri içermelidir.

en: Have concrete5 perform various tasks to help your site running in top condition, process email posts, and update search engine indexing maps. Click the triangle icon next to the job to start it. A success message will be displayed once the job has been completed.
tr_TR: Sitenizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için concrete5 çeşitli görevlere sahiptir, e-posta gönderilerini işleyin, ve arama motoru indeksleme haritalarını güncelleyin. Görevi başlatmak için yanındaki üçgen simgesine tıklayın. Görev tamamlandığında bir başarı mesajı görüntülenecektir.

en: Having trouble? Check the <a href="%s">installation help forums</a>, or <a href="%s">have us host a copy</a> for you.
tr_TR: Sorun mu yaşıyorsunuz? <a href="%s">Kurulum yardım forumlarını</a> kontrol edin, veya sizin için <a href="%s">bir kopya barındıralım</a>.

en: Header 1
tr_TR: Başlık 1

en: Header 2
tr_TR: Başlık 2

en: Header 3
tr_TR: Başlık 3

en: Header 4
tr_TR: Başlık 4

en: Header 5
tr_TR: Başlık 5

en: Header Navigation
tr_TR: Sayfa Üstlüğü Navigasyonu

en: Header Search
tr_TR: Sayfa Üstlüğü Arama

en: Header Site Title
tr_TR: Sayfa Üstlüğü Site Başlığı

en: Header of the page
tr_TR: Sayfa başında.

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Hello World!
tr_TR: Merhaba Dünya!

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Hide API secret
tr_TR: API parolasını gizle

en: Hide All
tr_TR: Tümünü Gizle

en: Hide secret key
tr_TR: Gizli Anahtarı Gizle

en: Hide the current content on a particular type of device. Un-check a device below to hide the content.
tr_TR: Geçerli içeriği belirli cihazlarda gizle. İçeriği gizlemek için aşağıdaki bir cihazın işaretini kaldırın

en: Highest Rated
tr_TR: En Çok Oylanan

en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

en: Homepage
tr_TR: Ana Sayfa

en: Horizontal Position
tr_TR: Yatay Konum

en: Horizontal Rule
tr_TR: Yatay Çizgi

en: Horizontally
tr_TR: Yatay Olarak

en: Horizontally & Vertically
tr_TR: Yatay & Dikey Olarak

en: Hours
tr_TR: Saat

en: How Many Levels Below Parent?
tr_TR: Üst Sayfanın Altında Kaç Düzey Olsun?

en: How long will this permission be valid for?
tr_TR: Bu izin ne kadar süre geçerli kalacak?

en: INVALID ACTION
tr_TR: GEÇERSİZ EYLEM

en: IP Address
tr_TR: Ip Adresi

en: IP Blacklist
tr_TR: IP Kara Listesi

en: IP Blacklist settings saved.
tr_TR: IP Karalistesi ayarları kaydedildi.

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Icon removed successfully.
tr_TR: Simge kaldırıldı.

en: Icons updated successfully.
tr_TR: Simge güncellendi.

en: If a badge is assigned to this action, the first time this user performs this action they will be granted the badge.
tr_TR: Eğer bu eyleme bir rozet atanırsa, bu kullanıcıya ilk kez bu eylemi yaptığında rozet verilir.

en: If checked, this site will only be available at the host, port and SSL combination chosen above.
tr_TR: Seçili durumda, site sadece üstte seçilen host, port ve SSL birleşiminde yayınlanacaktır.

en: If there is an account associated with this email, instructions for resetting your password have been sent.
tr_TR: Bu e-mail ile ilişkili bir hesap varsa, parola sıfırlamak için gerekli bilgiler gönderilmiştir.

en: If used, height can only be an integer, with no units.
tr_TR: Kullanılıyorsa, yükseklik sadece birim içermeyen bir tam sayı olabilir.

en: If used, height must be greater than zero.
tr_TR: Kullanılıyorsa, yükseklik sıfırdan büyük olmalıdır.

en: If you are running a site at multiple domains, enter the canonical domain here. This will be used for sitemap generation, any other purposes that require a specific domain. You can usually leave this blank.
tr_TR: Sitenizi birden çok domainde çalıştırıyorsanız, standart domaini buraya giriniz. Bu, site haritası oluşturulması ve belirli bir domaine ihtiyaç duyan başka herhangi bir amaç için kullanılacaktır.

en: If your site is behaving oddly or displaying out-of-date content, it's a good idea to clear the cache. If you're having to clear the cache a lot, you might want to just turn off caching in Cache & Speed Settings.
tr_TR: Siteniz garip davranışlar sergiliyorsa ya da günü geçmiş içerik gösteriyorsa, önbelleği temizlemek iyi bir fikir olabilir. Eğer önbelleği çok fazla temizliyorsanız Önbellek & Hız Seçenekleri'nden önbelleği kapatmak isteyebilirsiniz.

en: If your site is displaying out-dated information, or behaving unexpectedly, it may help to clear your cache.
tr_TR: Eğer siteniz günü geçmiş bilgileri gösteriyorsa, veya beklenmedik bir bir şekilde davranıyorsa, önbelleği temizlemek yardımcı olabilir.

en: Ignore
tr_TR: Görmezden Gel

en: Ignored
tr_TR: Görmezden Gelindi

en: Illegal variable name '%s' in element args.
tr_TR: Öğe argümanlarında geçersiz '%s' değişken adı.

en: Image
tr_TR: Resim

en: Image Caption
tr_TR: Resim Başlığı

en: Image Hover
tr_TR: Mouse Üzerindeyken

en: Image Link
tr_TR: Resim Bağlantısı

en: Image Manipulation Available
tr_TR: Görüntü İşleme Mevcut

en: Image Slider
tr_TR: Resim Slayt Gösterisi

en: Image Slider disabled in edit mode.
tr_TR: Resim Slayt Gösterisi düzenleme modunda devre dışıdır.

en: Image Web Link
tr_TR: Görüntünün Web Bağlantısı

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Filter
tr_TR: Filtrele

[ctx: ImageEditorControlSetName]
en: Position
tr_TR: Pozisyon

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Blur
tr_TR: Bulanık

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Gaussian Blur
tr_TR: Gauss Bulanıklığı

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Grayscale
tr_TR: Gri Ton

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: None
tr_TR: Hiçbiri

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Sepia
tr_TR: Sepya

[ctx: ImageEditorFilterName]
en: Vignette
tr_TR: Kitap Süsü

en: Important Information about Backup & Restore
tr_TR: Yedekleme & Geri Yükleme için önemli bilgiler.

en: Important Notices
tr_TR: Önemli Uyarılar

en: Importer saved.
tr_TR: İçe aktarım aracı kaydedildi.

en: Importing files.
tr_TR: Dosyalar alınıyor.

en: In Group
tr_TR: Şu Grupta

en: In One List
tr_TR: Tek Listede

en: In-Page Sitemap
tr_TR: Sayfa İçi Site Haritası

en: Inactive Users
tr_TR: Devre Dışı Olan Kullanıcılar

en: Inbox
tr_TR: Gelen Kutusu

en: Inbox for site-specific messages.
tr_TR: Siteye özel mesajlar için gelen kutusu.

en: Include All Sub-Pages of Parent?
tr_TR: Tüm Alt Sayfalar Dahil Edilsin mi?

en: Include Page Description
tr_TR: Sayfa Açıklamasını Dahil Et

en: Include Page Name
tr_TR: Sayfa Adını Dahil Et

en: Include Public Page Date
tr_TR: Herkese Açık Yayınlanma Tarihini Dahil Et

en: Include Summary
tr_TR: Özeti Dahil Et

en: Include System Pages in Sitemap
tr_TR: Site Haritasına Sistem Sayfalarını Dahil Et

en: Include WebM, Ogg, and MP4 file types for best cross-browser results
tr_TR: Tüm tarayıcılarda en iyi sonuçlar için WebM, Ogg, ve MP4 dosya türlerini dahil et.

en: Include all child pages
tr_TR: Tüm alt sayfaları dahil et

en: Include external forms in the filesystem and place them on pages.
tr_TR: Dosya sistemindeki harici formları ekle ve sayfalara yerleştir.

en: Included
tr_TR: Dahil Edilen

en: Included Pages
tr_TR: Dahil Edilen Sayfalar

en: Included Users/Groups
tr_TR: Dahil edilen Kullanıcılar/Gruplar

en: Included Users/Groups with timed permissions
tr_TR: Dahil edilen zamanlanmış izinli Kullanıcılar/Gruplar

en: Included in Composer?
tr_TR: Kompozitörde Görünsün mü?

en: Incorrect captcha code
tr_TR: Hatalı güvenlik kodu

en: Incorrect image validation code. Please check the image and re-enter the letters or numbers as necessary.
tr_TR: Doğrulama kodu geçersiz. Resmi kontrol edin ve harfleri/rakamları gerektiği şekilde tekrar girin.

en: Increase Toolbar Font Size
tr_TR: Araç Çubuğu Yazı Boyutunu Artır

en: Indent
tr_TR: Girinti

en: Index Search Engine - All
tr_TR: Arama Motoru İndeksi - Tümü

en: Index Search Engine - Updates
tr_TR: Arama Motoru İndeksi - Güncellemeler

en: Index cleared. You must now reindex your site from the Automated Jobs page.
tr_TR: İndeks temizlendi. Otomatik Görevler sayfasından sitenizi yeniden indeksletmeniz gerekiyor.

en: Index partially updated. %s pages indexed (maximum number.) Re-run this job to continue this process.
tr_TR: İndeks kısmen güncellendi. %s sayfa indekslendi (maximum sayı). İşlemi devam ettirmek için lütfen görevi tekrar çalıştırın.

en: Index the site to allow searching to work quickly and accurately. Only reindexes pages that have changed since last indexing.
tr_TR: Aramanın hızlı ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için siteyi indeksleyin. Sadece son indekslenmeden sonra değişen sayfaları yeniden indeksler.

en: Index updated.
tr_TR: Indeks güncellendi.

en: Index updated. %s pages indexed.
tr_TR: İndeks güncellendi. %s sayfa indekslendi.

en: Indexing Method
tr_TR: İndeksleme Yöntemi

en: Indexing complete. Index is up to date
tr_TR: İndeksleme tamamlandı. İndeks şu an güncel.

en: Indian Ocean
tr_TR: Hint Okyanusu

en: Inherit page type default permissions.
tr_TR: Sayfa türü varsayılan izinlerinden kopyala.

en: Inherit the permissions of this page.
tr_TR: Bu sayfanın izinlerini kopyala.

en: Input Format
tr_TR: Girdi Biçimi

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Insert Character
tr_TR: Karakter Ekle

en: Insert File
tr_TR: Dosya Ekle

en: Insert Horizontal Rule
tr_TR: Yatay Çizgi Ekle

en: Insert Image
tr_TR: Resim Ekle

en: Insert Link to File
tr_TR: Dosyaya Bağlantı Ekle

en: Insert Table
tr_TR: Tablo Ekle

en: Insert Video
tr_TR: Video Ekle

en: Insert link
tr_TR: Bağlantı ekle

en: Inset
tr_TR: İçe Dönük

en: Inspect
tr_TR: İncele

en: Install
tr_TR: Kur

en: Install %s
tr_TR: %s yükle

en: Install Update
tr_TR: Güncellemeyi Kur

en: Install add-ons & themes.
tr_TR: Eklenti ve tema kur.

en: Install concrete5
tr_TR: concrete5 Kurulumu

[ctx: InstallError]
en: %s.<br><br>Trace:<br>%s
tr_TR: %s.<br><br>İz:<br>%s

en: Installation Notes
tr_TR: Kurulum Notları

en: Installed Block Types
tr_TR: Kurulu Blok Türleri

en: Installed Rating Types
tr_TR: Yüklü Oylama Türleri

en: Installing attributes.
tr_TR: Özellikler ekleniyor.

en: Installing automated jobs.
tr_TR: Otomatik görevler kuruluyor.

en: Installing dashboard.
tr_TR: Kontrol paneli kuruluyor.

en: Installing login and registration pages.
tr_TR: Kullanıcı girişi ve kayıt sayfaları kuruluyor.

en: Installing permissions & workflow.
tr_TR: İzinler & iş akışları kuruluyor.

en: Intelligent Search
tr_TR: Akıllı Arama

en: Interface settings saved. Please log out and in again to update all backend messages.
tr_TR: Arayüz ayarları kaydedildi. Lütfen kontrol paneli mesajlarını güncellemek için çıkıp yapıp tekrar oturum açın.

en: Intermediate
tr_TR: Orta

en: Internal
tr_TR: Dahili

en: Internal Block Types
tr_TR: Dahili Blok Türleri

en: Internationalization Support
tr_TR: Uluslararasılaşma Desteği

en: Invalid Attribute Type.
tr_TR: Geçersiz Özellik Türü

en: Invalid Authentication Type
tr_TR: Geçersiz Kimlik Doğrulama Türü

en: Invalid Authentication Type Handle
tr_TR: Geçersiz Kimlik Doğrulama Türü İşleci

en: Invalid Authentication Type ID
tr_TR: Geçersiz Kimlik Doğrulama Türü ID

en: Invalid Block Object.
tr_TR: Geçersiz Blok Nesnesi.

en: Invalid Conversation.
tr_TR: Geçersiz Konuşma.

en: Invalid Error Code
tr_TR: Geçersiz Hata Kodu

en: Invalid File Dimensions
tr_TR: Geçersiz Dosya Boyutları

en: Invalid File Extension
tr_TR: Geçersiz Dosya Uzantısı

en: Invalid File.
tr_TR: Geçersiz Dosya.

en: Invalid ID
tr_TR: Geçersiz ID

en: Invalid Job set.
tr_TR: Geçersiz görev grubu.

en: Invalid Key. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
tr_TR: Geçersiz anahtar. Yeni bir anahtar oluşturmak için parolamı unuttum sayfasını yeniden ziyaret ediniz.

en: Invalid Package.
tr_TR: Geçersiz Paket.

en: Invalid Page.
tr_TR: Geçersiz Sayfa.

en: Invalid Permissions
tr_TR: Geçersiz İzinler

en: Invalid Request, please attempt login again.
tr_TR: Geçersiz İstek, lütfen tekrar oturum açma denemesinde bulunun.

en: Invalid Request.
tr_TR: Geçersiz İstek.

en: Invalid SQL in order by
tr_TR: Sıralama komutunda hatalı SQL

en: Invalid Section
tr_TR: Geçersiz Bölüm

en: Invalid Token
tr_TR: Geçersiz Anahtar

en: Invalid Token.
tr_TR: Geçersiz Anahtar.

en: Invalid Username
tr_TR: Geçersiz Kullanıcı Adı

en: Invalid Workflow Type.
tr_TR: Geçersiz İş Akışı Türü.

en: Invalid anti-spam library.
tr_TR: Geçersiz anti-spam kütüphanesi.

en: Invalid attribute ID.
tr_TR: Geçersiz özellik ID'si.

en: Invalid attribute set.
tr_TR: Geçersiz özellik kümesi.

en: Invalid backup file specified.
tr_TR: Geçersiz yedekleme dosyası belirtildi.

en: Invalid block
tr_TR: Geçersiz blok

en: Invalid block type handle: %s
tr_TR: Geçersiz blok türü işleci: %s

en: Invalid block.
tr_TR: Geçersiz blok.

en: Invalid captcha library.
tr_TR: Geçersiz güvenlik kodu kütüphanesi.

en: Invalid characters in group set name.
tr_TR: Grup kümesi adında geçersiz karakterler var.

en: Invalid characters in page template name.
tr_TR: Sayfa şablonu adında geçersiz karakterler var.

en: Invalid characters in workflow name.
tr_TR: İş akışı adında geçersiz karakterler var.

en: Invalid column definition: %s in table %s
tr_TR: Hatalı sütun tanımı: %s, şu tabloda %s

en: Invalid control
tr_TR: Geçersiz denetim

en: Invalid conversation post token.
tr_TR: Geçersiz konuşma gönderisi anahtarı.

en: Invalid conversation.
tr_TR: Geçersiz konuşma.

en: Invalid dimensions.
tr_TR: Geçersiz boyutlar.

en: Invalid domain.
tr_TR: Geçersiz domain.

en: Invalid editor handle.
tr_TR: Geçersiz editör işleci.

en: Invalid email address or password.
tr_TR: Geçersiz e-posta veya parola.

en: Invalid email address provided.
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi girilmiş.

en: Invalid email address.
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi.

en: Invalid feed.
tr_TR: Geçersiz besleme.

en: Invalid file dimensions, please rescan this file.
tr_TR: Geçersiz dosya boyutları, lütfen dosyayı yeniden tarayın.

en: Invalid file extension
tr_TR: Geçersiz dosya uzantısı

en: Invalid file extension.
tr_TR: Geçersiz dosya uzantısı.

en: Invalid file storage location object.
tr_TR: Geçersiz dosya depolama konumu nesnesi.

en: Invalid file version.
tr_TR: Geçersiz dosya sürümü.

en: Invalid file.
tr_TR: Geçersiz dosya.

en: Invalid flag type.
tr_TR: Geçersiz etiket türü.

en: Invalid form token. Please reload this form and submit again.
tr_TR: Geçersiz form anahtarı. Lütfen bu formu yeniden yükleyip tekrar gönderin.

en: Invalid group ID.
tr_TR: Geçersiz grup ID'si.

en: Invalid group set.
tr_TR: Geçersiz grup kümesi.

en: Invalid group.
tr_TR: Geçersiz grup.

en: Invalid language identifier
tr_TR: Geçersiz dil tanımlayıcısı

en: Invalid layout object.
tr_TR: Geçersiz mizanpaj nesnesi.

en: Invalid layout preset object.
tr_TR: Geçersiz mizanpaj öntanım nesnesi.

en: Invalid link.
tr_TR: Geçersiz bağlandı.

en: Invalid marketplace item ID.
tr_TR: Geçersiz market öge ID'si.

en: Invalid marketplace item object.
tr_TR: Geçersiz market öğesi nesnesi.

en: Invalid message
tr_TR: Geçersiz mesaj

en: Invalid message object.
tr_TR: Geçersiz mesaj nesnesi.

en: Invalid node.
tr_TR: Geçersiz düğüm.

en: Invalid or non-customizable theme.
tr_TR: Geçersiz veya özelleştirilemez tema.

en: Invalid package.
tr_TR: Geçersiz paket.

en: Invalid page template
tr_TR: Geçersiz sayfa şablonu

en: Invalid page template object.
tr_TR: Geçersiz sayfa şablonu nesnesi.

en: Invalid page template.
tr_TR: Geçersiz sayfa şablonu.

en: Invalid page type object.
tr_TR: Geçersiz sayfa türü nesnesi.

en: Invalid page type publish target type.
tr_TR: Geçersiz yayınlanacak hedef sayfa türü.

en: Invalid page type target type.
tr_TR: Geçersiz hedef sayfa türü.

en: Invalid page type.
tr_TR: Geçersiz sayfa türü.

en: Invalid parameter received: %s
tr_TR: Hatalı parametre alındı: %s

en: Invalid parent category
tr_TR: Geçersiz üst kategori

en: Invalid parent message.
tr_TR: Geçersiz üst mesaj.

en: Invalid parent page.
tr_TR: Geçersiz üst sayfa.

en: Invalid password.
tr_TR: Geçersiz parola.

en: Invalid path to file storage location. You may not choose the root directory.
tr_TR: Dosya depolama konumu için geçersiz yol. Kök dizini seçemezsiniz.

en: Invalid path traversal. Please make this request with a valid HTTP client.
tr_TR: Geçersiz yol geçişi. Lütfen bu isteği geçerli bir HTTP istemcisi ile yapın.

en: Invalid schema version found. Expecting 0.3
tr_TR: Geçersiz şema sürümü bulundu. 0.3 bekleniyordu

en: Invalid section
tr_TR: Geçersiz bölüm

en: Invalid set
tr_TR: Geçersiz grup

en: Invalid stack
tr_TR: Geçersiz yığın

en: Invalid stack.
tr_TR: Geçersiz yığın.

en: Invalid target page.
tr_TR: Geçersiz hedef sayfa.

en: Invalid target parent group.
tr_TR: Geçersiz üst hedef grup.

en: Invalid theme.
tr_TR: Geçersiz Tema

en: Invalid thumbnail type object.
tr_TR: Geçersiz önizleme resmi türü nesnesi.

en: Invalid title for category
tr_TR: Kategori için geçersiz başlık

en: Invalid title for topic
tr_TR: Konu için geçersiz başlık

en: Invalid token.
tr_TR: Geçersiz anahtar.

en: Invalid tree type.
tr_TR: Geçersiz ağaç türü.

en: Invalid type object.
tr_TR: Geçersiz tür nesnesi.

en: Invalid username or password.
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı veya parola.

en: Invalid version
tr_TR: Geçersiz sürüm

en: Invalid workflow ID.
tr_TR: Geçersiz iş akışı ID'si.

en: Is this page type frequently added?
tr_TR: Bu sayfa türü sıklıkla ekleniyor mu?

en: It only takes a moment and you don't even have to leave your site.
tr_TR: Bu sadece bir dakika alır ve sitenizi bırakmak zorunda bile değilsiniz.

en: It's not possible to test the settings since the mail system is disabled (the setting %1$s is set to %2$s in the configuration).
tr_TR: Mail sistemi devre dışı iken ayarları test etmek mümkün değildir (%1$s ayarı yapılandırmada %2$s olarak kayıtlı).

en: Italic
tr_TR: İtalik

en: Items Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Öğe

en: Items Selected
tr_TR: Seçilen Ögeler

en: Items returned by getPresets() must implement the PresetInterface
tr_TR: getPresets()'ten dönen ögeler PresetInterface'i uygulamalıdır

en: Items to Show
tr_TR: Gösterilecek Öğeler

en: Itself (Override)
tr_TR: Kendisi(Geçersiz Kıl)

en: JSON Extension Enabled
tr_TR: JSON Eklentisi Etkin

en: JavaScript Enabled
tr_TR: JavaScript Aktif

en: Job Failed
tr_TR: Görev Başarısız Oldu

en: Job Handle
tr_TR: Görev İşleci

en: Job Name
tr_TR: Görev Adı

en: Job Posting
tr_TR: İş Gönderimi

en: Job Set schedule updated successfully.
tr_TR: Görev Grubu takvimi başarıyla güncellendi.

en: Job Set updated successfully.
tr_TR: Görev Grubu başarıyla güncellendi.

en: Job Sets
tr_TR: Görev Grupları

en: Job not found.
tr_TR: Görev bulunamadı.

en: Job schedule updated successfully.
tr_TR: Görev takvimi başarıyla güncellendi.

en: Job set added.
tr_TR: Görev grubu eklendi.

en: Job successfully installed.
tr_TR: Görev başarıyla kuruldu.

en: Job successfully uninstalled.
tr_TR: Görev başarıyla kaldırıldı.

[ctx: JobSetName]
en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Jobs
tr_TR: Görevler

en: Jobs to run (separate multiple jobs with a space)
tr_TR: Çalıştırılacak görevler (birden çok görevi boşluk ile ayırın)

en: Join the concrete5.org community to setup multiple websites, shop for extensions, and get support.
tr_TR: Birden çok web sitesi kurmak, eklenti satın almak ve yardım almak için concrete5.org topluluğuna katılın.

en: Joined on %s
tr_TR: %s tarihinde katıldı

en: Just roll over any content on the page. Click or tap to get the edit menu for that block.
tr_TR: Sayfadaki herhangi bir içeriği sürükleyin. Bu blok için düzenle menüsüne tıklayın veya dokunun.

en: Justify text
tr_TR: Metni her iki yana yasla

en: Keep your site running well.
tr_TR: Sitenizin iyi çalışmasını sağlayın.

en: Key Expired. Please visit the forgot password page again to have a new key generated.
tr_TR: Anahtar süresi doldu. Yeni bir anahtar oluşturmak için parolamı unuttum sayfasını ziyaret ediniz.

en: Keywords
tr_TR: Anahtar Kelimeler

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Language
tr_TR: Dil

en: Language Icon
tr_TR: Dil Simgesi

en: Language saved successfully.
tr_TR: Dil başarıyla kaydedildi.

en: Languages
tr_TR: Diller

en: Languages refreshed.
tr_TR: Diller yenilendi.

en: Languages reset.
tr_TR: Diller sıfırlandı.

en: Last Action
tr_TR: Son Eylem.

en: Last IP Address
tr_TR: Son IP Adresi

en: Last Message Posted on %s.
tr_TR: Son Mesaj %s Tarihinde Gönderildi.

en: Last Modified
tr_TR: Son Düzenlenme

en: Last Response
tr_TR: Son Yanıt

en: Last Run
tr_TR: Son Çalıştırma

en: Last Updated
tr_TR: Son Güncellenme

en: Last edit
tr_TR: Son Düzenleme

en: Last login
tr_TR: Son açılan oturum

en: Latest Message
tr_TR: Son Mesaj

en: Latitude: %s
tr_TR: Enlem: %s

en: Launch
tr_TR: Çalıştır

en: Launch Guide
tr_TR: Klavuzu Çalıştır

en: Launch in Composer?
tr_TR: Kompozitör'de Başlatılsın mı?

en: Layout Presets
tr_TR: Mizanpaj Öntanımları

en: Learn More
tr_TR: Detaylar

en: Learn about how to use concrete5, how to develop for concrete5, and get general help.
tr_TR: concrete5'i nasıl kullanacağınızı, nasıl geliştireceğinizi öğrenin, ve genel yardım alın.

en: Learn more and update.
tr_TR: Detayları göster ve güncelle.

en: Learn the basics.
tr_TR: Temelleri öğrenin.

en: Leave 0 to show all future dated pages
tr_TR: Gelecek tarihli tüm sayfaları göstermek için 0 girin

en: Leave 0 to show all past dated pages
tr_TR: Geçmişte kalan tüm sayfaları göstermek için 0 girin

en: Leave blank to keep current password.
tr_TR: Geçerli parolayı korumak için boş bırakın.

en: Leave the following form field blank in order to allow everyone to download this file.
tr_TR: Bu dosyanın herkes tarafından indirilebilmesi için aşağıdaki form alanını boş bırakın.

en: Left
tr_TR: Sol

en: Let's start editing a page.
tr_TR: Bir sayfayı düzenleyerek başlayalım.

en: Letter spacing
tr_TR: Harf aralığı

en: Level
tr_TR: Düzey

en: Lightbox
tr_TR: Açılır Pencere

en: Limit By Page Type
tr_TR: Sayfa Türüne Göre Sınırla

en: Line Height
tr_TR: Satır Yüksekliği

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Link Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

en: Link Deleted.
tr_TR: Bağlantı Silindi.

en: Link Tag to Search Page
tr_TR: Etiketleri Arama Sayfasına Bağla

en: Link Text
tr_TR: Bağlantı Metni

en: Link Type
tr_TR: Bağlantı Türü

en: Link Updated.
tr_TR: Bağlantı Güncellendi.

en: Link to Page
tr_TR: Sayfaya Bağla

en: Link to files stored in the asset library.
tr_TR: Asset kütüphanesinde depolanan dosyalara bağlantı.

en: List available jobs
tr_TR: Mevcut görevleri listele

en: List pages based on type, area.
tr_TR: Alan türünden sayfaları listeleyin.

en: Live Example
tr_TR: Canlı Örnek

en: Live Version
tr_TR: Aktif Sürüm

en: Load Interface Language from:
tr_TR: Arayüz Dilini şuradan yükle:

en: Load More
tr_TR: Daha Fazla Yükle

en: Load error!
tr_TR: Yükleme hatası!

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Loading Components...
tr_TR: Bileşenler Yükleniyor...

en: Loading Control Sets...
tr_TR: Kontrol Kümeleri Yükleniyor...

en: Loading Conversation
tr_TR: Konuşma Yükleniyor

en: Loading Filters...
tr_TR: Filtreler Yükleniyor...

en: Loading Image...
tr_TR: Resim Yükleniyor...

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Loads new items into gatherings.
tr_TR: Toplamalara yeni ögeler yükler.

en: Local
tr_TR: Yerel

en: Locale
tr_TR: Dil

en: Location
tr_TR: Konum

en: Location: %s
tr_TR: Konum: %s

en: Lock IP after
tr_TR: IP'yi kilitle

en: Lock Layout
tr_TR: Mizanpajı Kilitle

en: Log Application Exceptions
tr_TR: Uygulama İstisnalarını Günlüğe Kaydet

en: Log Database Queries
tr_TR: Veritabanı Sorgularını Günlüğe Kaydet

en: Log Emails Sent
tr_TR: Gönderilen E-Postaları Günlüğe Kaydet

en: Log Settings
tr_TR: Günlük Ayarları

[ctx: Log channel]
en: Application
tr_TR: Uygulama

[ctx: Log channel]
en: Exceptions
tr_TR: İstisnalar

[ctx: Log channel]
en: Sent Emails
tr_TR: Gönderilen Emailler

en: Log entries marked as spam.
tr_TR: Günlük kayıtları gereksiz olarak işaretlendi.

en: Log in
tr_TR: Oturum Aç

en: Log in with %s
tr_TR: %s ile oturum aç

en: Log in with concrete5.org
tr_TR: concrete5.org ile giriş yap

[ctx: Log level]
en: Alert
tr_TR: Alarm - "Derhal Önlem Alın"

[ctx: Log level]
en: Critical
tr_TR: Kritik

[ctx: Log level]
en: Debug
tr_TR: Hata Ayıklama - "Debug"

[ctx: Log level]
en: Emergency
tr_TR: Acil Durum

[ctx: Log level]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Log level]
en: Info
tr_TR: Bilgi - "İlginç Olaylar"

[ctx: Log level]
en: Notice
tr_TR: Bildiri - "Nadir Olaylar"

[ctx: Log level]
en: Warning
tr_TR: Uyarı - "Olağanüstü Olaylar"

en: Log out
tr_TR: Oturumu Kapat

en: Logged entries can be found in <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Dashboard > Reports > Logs</a>
tr_TR: Günlüğe kaydedilen gidiler <a href="%s" style="color: #bfbfbf; text-decoration: underline">Kontrol Paneli > Raporlar> Günlükler</a> sayfasında bulunabilir.

en: Logged in as <a href="%s">%s</a>
tr_TR: <a href="%s">%s</a> olarak oturum açıldı

en: Logging Settings
tr_TR: Günlük Ayarları

en: Logging configuration saved.
tr_TR: Günlük yapılandırması kaydedildi.

en: Login
tr_TR: Oturum Aç

en: Login & Registration
tr_TR: Oturum & Kayıt

en: Login Destination
tr_TR: Giriş Hedefi

en: Login redirection saved.
tr_TR: Oturum açma yönlendirmesi kaydedildi.

en: Logs
tr_TR: Günlükler

en: Longitude: %s
tr_TR: Boylam: %s

en: Loop Navigation
tr_TR: Navigasyonu Düğümle

en: MP4 Audio
tr_TR: MP4 Ses

en: Mail Details: %s
tr_TR: Mail Detayları: %s

en: Mail Exception Occurred. Unable to send mail:
tr_TR: E-Posta Hatası Oluştu. E-Posta gönderilemiyor:

en: Mail Server
tr_TR: E-Posta Sunucusu

en: Mail importers
tr_TR: E-Posta içe aktarıcıları

en: Mailbox
tr_TR: Posta Kutusu

en: Main
tr_TR: Ana

en: Maintenance Mode
tr_TR: Bakım Modu

en: Maintenance Mode turned off. Your site is public.
tr_TR: Bakım modu kapandı. Şu an siteniz dışarıya açık.

en: Maintenance Mode turned on. Your site is now private.
tr_TR: Bakım modu açıldı. Şu an siteniz dışarıya gizli.

en: Make Ban Permanent
tr_TR: Engellemeyi Kalıcı Yap

en: Make sure you <a href="%s">backup your database</a> before updating.
tr_TR: Güncellemeden önce <a href="%s">veritabanınızı yedeklediğinizden</a> emin olun.

en: Manage Presets
tr_TR: Öntanımları Yönet

en: Manage Sets
tr_TR: Grupları Yönet

en: Manage Stack Contents
tr_TR: Yığın İçeriklerini Yönet

en: Manage sitewide content and administer block types.
tr_TR: Site içeriğinizi ve blok türlerini yönetin.

en: Manage the installed block types in your site.
tr_TR: Sitenize kurulmuş olan blokları yönetin.

en: Manage the page attributes. To associate an attribute to the page click it in the left panel.
tr_TR: Sayfa özelliklerini yönetin. Sayfa ile bir özelliği ilişkilendirmek için sol panelde istediğiniz özeliğe tıklayın.

en: Manage your conversations settings
tr_TR: Konuşma ayarlarınızı yönetin

en: Manually
tr_TR: Elle

en: Manually create new user accounts for your concrete5 site.
tr_TR: concrete5 siteniz için manuel olarak yeni kullanıcı hesapları oluşturun.

en: Map
tr_TR: Planla

en: Map Existing Page
tr_TR: Mevcut Sayfayı Planla

en: Map Height
tr_TR: Harita Yüksekliği

en: Map Title (optional)
tr_TR: Harita Başlığı (opsiyonel)

en: Map Width
tr_TR: Harita Genişliği

en: Mapped in Other Sections
tr_TR: Diğer Bölümlerde Planlanmış

en: Margin
tr_TR: Kenar Boşluğu

en: Margin and Padding
tr_TR: Kenar Boşluğu ve Dolgu

en: Mark Email as Valid
tr_TR: E-posta Geçerli Olarak İşaretle

en: Marketplace integration disabled in configuration file.
tr_TR: Market entegrasyonu yapılandırma dosyanızda devre dışı bırakılmış.

en: Marketplace item %s downloaded successfully.
tr_TR: Market ögesi %s indirildi.

en: Max Attachment Size for Guest Users. (MB)
tr_TR: Misafir Kullanıcılar İçin Maksimum Ek Boyutu. (MB)

en: Max Attachment Size for Registered Users. (MB)
tr_TR: Kayıtlı Kullanıcılar İçin Maksimum Ek Boyutu. (MB)

en: Max Attachments Per Message for Guest Users.
tr_TR: Misafir Kullanıcılar İçin Mesaj Başına Maksimum Eklenti Sayısı.

en: Max Attachments Per Message for Registered Users
tr_TR: Kayıtlı Kullanıcılar İçin Mesaj Başına Maksimum Eklenti Sayısı.

en: Max Height
tr_TR: Max Yükseklik

en: Max Width
tr_TR: Max Genişlik

en: Max file size exceeded
tr_TR: Maksimum dosya boyutu aşıldı

en: Maximum Gravatar Rating
tr_TR: Maximum Gravatar Derecesi

en: May disclose sensitive information, use only for development.
tr_TR: Hassas bilgileri açığa vurabilir, sadece geliştirme için kullanın.

en: Member profile (if enabled)
tr_TR: Kullanıcı profili (eğer etkinse)

en: Members
tr_TR: Kullanıcılar

en: Memory Requirements
tr_TR: Bellek Gereksinimleri

en: Memory limit %sMB.
tr_TR: Bellek limiti %sMB.

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message Author
tr_TR: Mesajı Yazan

en: Message List
tr_TR: Mesaj Listesi

en: Message Sent.
tr_TR: Mesaj Gönderildi.

en: Message approved.
tr_TR: Mesaj onaylandı.

en: Message deleted successfully.
tr_TR: Mesaj silindi.

en: Message flagged successfully.
tr_TR: Mesaj işaretlendi.

en: Message has not been approved.
tr_TR: Mesaj onaylanmamış.

en: Message is approved.
tr_TR: Mesaj onaylandı.

en: Message is deleted.
tr_TR: Mesaj silindi.

en: Message is flagged as spam.
tr_TR: Mesaj spam olarak işaretlendi.

[ctx: Message posted date]
en: Posted on %s
tr_TR: %s tarihinde gönderildi

en: Message restored.
tr_TR: Mesaj restore edildi.

en: Message to Display When No Pages Listed.
tr_TR: Hiçbir Sayfa Listelenmediğinde Görüntülenecek Mesaj.

en: Message to display when completed
tr_TR: Tamamlandığında gösterilecek mesaj

en: Message unflagged.
tr_TR: Mesajın işareti kaldırıldı.

en: Message:
    %s
tr_TR: Mesaj:
    %s

en: Message: %s
tr_TR: Mesaj: %s

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Messages Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Mesaj

en: Meta Description
tr_TR: Meta Açıklama

en: Meta Title
tr_TR: Meta Başlık

en: Minutes
tr_TR: Dakika

en: Mobile Preview
tr_TR: Mobil Önizlemesi

en: Mobile Theme
tr_TR: Mobil Tema

en: Mobile theme saved.
tr_TR: Mobil tema kaydedildi.

en: Mode
tr_TR: Biçim

en: Modified
tr_TR: Düzenlenme

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Months
tr_TR: Ay

en: More
tr_TR: Devamı

en: More Add-ons
tr_TR: Daha Fazla Eklentiler

en: More Details
tr_TR: Daha Fazla Detay

en: More Information
tr_TR: Daha Fazla Bilgi

en: More Options
tr_TR: Daha Fazla Seçenek

en: More Than
tr_TR: Daha Fazla

en: More help.
tr_TR: Daha fazla yardım.

en: Most Popular
tr_TR: En Popüler

en: Most Popular First
tr_TR: En Popüler İlk Sırada

en: Most Recent Downloads
tr_TR: En Son İndirmeler

en: Most Recent First
tr_TR: En Yeni Üstte

en: Most Recent Version
tr_TR: En Yeni Sürüm

en: Most recent first
tr_TR: En yeni üstte

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Move Down
tr_TR: Aşağıya Taşı

en: Move Groups
tr_TR: Grupları Taşı

en: Move Multiple Groups
tr_TR: Birden Çok Grubu Taşı

en: Move Up
tr_TR: Yukarı Taşı

en: Move or reorder pages by dragging their icons.
tr_TR: Simgeleri sürükleyerek sayfaları taşıyabilir veya sıralarını değiştirebilirsiniz.

en: Move package to trash directory on server?
tr_TR: Paket sunucunuzdaki çöp kutusu dizinine taşınsın mı?

en: Move selected groups (left column) beneath selected group (right column)
tr_TR: Seçilen grupları (soldaki sütun) seçilen grup (sağdaki sütun) altına taşı

en: Move the following group(s) <strong>to the top level of groups</strong>.
tr_TR: Aşağıdaki grup(ları) <strong>grupların en üst düzeyine</strong> taşı.

en: Move the following group(s) beneath <strong>%s</strong>.
tr_TR: Aşağıdaki grup(ları) <strong>%s</strong> altına taşı.

en: Move/Copy
tr_TR: Taşı/Kopyala

en: Multilingual
tr_TR: Çoklu Dil

en: Multilingual Settings
tr_TR: Çoklu Dil Ayarları

en: Multilingual Setup
tr_TR: Dil Ayarı

en: Multilingual content enabled
tr_TR: Çoklu dil içeriği eklendi

en: Multilingual content updated
tr_TR: Çoklu dil içeriği güncellendi

en: Multilingual tree copied. You might consider rescanning links in the section you copied to.
tr_TR: Çoklu dil ağacı kopyalandı. Kopyaladığınız bölümde bağlantıları yeniden taramayı gözden geçirebilirsiniz.

en: Multilingual tree links rescanned.
tr_TR: Çoklu dil ağacı bağlantıları yeniden tarandı.

en: Multiple Values
tr_TR: Birden Fazla Değer

en: Multiple values
tr_TR: Çoklu değer

en: Must be at least %s characters long.
tr_TR: En az %s karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: Must be at most %s characters long.
tr_TR: En fazla %s karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: Must be between %s and %s characters long.
tr_TR: %s-%s karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: My Sets
tr_TR: Bana Ait Gruplar

en: My Video
tr_TR: Benim Videom

en: MySQL PDO Extension Enabled
tr_TR: MySQL PDO Uzantısı Etkinleştirildi

en: MySQL Password
tr_TR: MySQL Parolası

en: MySQL Username
tr_TR: MySQL Kullanıcı Adı

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name (optional)
tr_TR: İsim (Opsiyonel)

en: Name cannot contain the characters: %s
tr_TR: İsim şu karakterleri içeremez: %s

[ctx: Name of a set]
en: Set Name
tr_TR: Grup Adı

en: Name required.
tr_TR: İsim zorunludur.

en: Navigate this page in other languages
tr_TR: Bu sayfayı diğer dillerde görüntüleyin

en: Navigate through sibling pages.
tr_TR: Yan sayfalar arasında gezin.

en: Navigation
tr_TR: Navigasyon

en: Navigation Link Text
tr_TR: Navigasyon Bağlantı Metni

en: Never
tr_TR: Hiçbir zaman

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Message Approval
tr_TR: Yeni Mesaj Onayı

en: New Message on Conversation: %s
tr_TR: Konuşmaya Yeni Bir Mesaj Yazıldı: %s

en: New Page
tr_TR: Yeni Sayfa

en: New Page Created From Version
tr_TR: Sürümden Yeni Sayfa Oluşturuldu

en: New Password
tr_TR: Yeni Parola

en: New Question
tr_TR: Yeni Soru

en: New Topic
tr_TR: Yeni Konu

en: New User Registration
tr_TR: Yeni Kullanıcı Kaydı

en: New Version %s
tr_TR: Yeni Sürüm %s

en: New Version: %s. Upgrading from: %s.
tr_TR: Yeni Sürüm: %s. Var olan sürüm: %s.

en: New file set added successfully.
tr_TR: Yeni dosya grubu eklendi.

en: New template.
tr_TR: Yeni şablon.

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next & Previous Nav
tr_TR: Sonraki & Önceki Bağlantıları

en: Next Label
tr_TR: Sonraki Etiketi

en: Next this:
tr_TR: Sonra bunu:

en: Next →
tr_TR: İleri →

en: Nine Sixty Grid System
tr_TR: 960 Izgara Sistemi

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Actions found.
tr_TR: Hiçbir eylem bulunamadı.

en: No Attributes
tr_TR: Hiçbir Özellik Mevcut Değil

en: No Block Types
tr_TR: Hiçbir Blok Türü

en: No Content.
tr_TR: İçerik Bulunamadı.

en: No End Date.
tr_TR: Bitiş Tarihi Yok.

en: No Faq Entries Entered.
tr_TR: Hiçbir SSS Kaydı Girilmedi.

en: No File Types
tr_TR: Hiçbir Dosya Türü

en: No Groups
tr_TR: Hiçbir Grup

en: No Jobs found.
tr_TR: Hiçbir görev bulunamadı.

en: No Meta Description
tr_TR: Meta Açıklama Mevcut Değil

en: No Name
tr_TR: İsim Yok

en: No Page Attributes
tr_TR: Sayfa Özellikleri Mevcut Değil

en: No Page Types
tr_TR: Hiçbir Sayfa Türü

en: No Queueing
tr_TR: Kuyruk Olmadan

en: No Repeat
tr_TR: Tekrar Etme

en: No Slides Entered.
tr_TR: Hiçbir Slayt Girilmedi.

en: No Suggestions
tr_TR: Öneri Bulunamadı

en: No Themes
tr_TR: Hiçbir Tema Bulunamadı

en: No Video Files Selected.
tr_TR: Hiçbir Video Dosyası Seçilmedi.

en: No access entities selected.
tr_TR: Hiçbir erişim girdisi seçilmedi.

en: No add-ons found.
tr_TR: Hiçbir eklenti bulunamadı.

en: No add-ons installed.
tr_TR: Hiçbir eklenti kurulmadı.

en: No attribute categories currently defined.
tr_TR: Hiçbir özellik kategorisi şu an tanımlı değil.

en: No attribute sets currently defined.
tr_TR: Hiçbir özellik kümesi şu an tanımlı değil.

en: No attributes defined.
tr_TR: Hiçbir özellik tanımlanmamış.

en: No attributes found.
tr_TR: Hiçbir özellik bulunamadı.

en: No block types available.
tr_TR: Hiçbir blok türü mevcut değil.

en: No custom block types are awaiting installation.
tr_TR: Hiçbir özel blok türü kurulum beklemiyor.

en: No data is available yet.
tr_TR: Hiçbir veri henüz mevcut değil.

en: No default file storage location could be found to store this file.
tr_TR: Bu dosyayı depolamak için hiçbir varsayılan dosya depolama konumu bulunamadı.

en: No entries found.
tr_TR: Hiçbir kayıt bulunamad.

en: No file sets found.
tr_TR: Hiçbir dosya grubu bulunamadı.

en: No file specified
tr_TR: Hiçbir dosya belirtilmedi

en: No files found in %s for the storage location "%s".
tr_TR: %s'te "%s" depolama konumu için dosya bulunamadı.

en: No files have been downloaded.
tr_TR: İndirilen hiçbir dosya bulunamadı.

en: No global areas have been added.
tr_TR: Hiçbir global alan eklenmemiş.

en: No grid framework found. Grid area methods require a valid grid framework defined in a PageTheme class.
tr_TR: Hiçbir ızgara iskeleti bulunamadı. Izgara alan yöntemleri PageTheme sınıfında geçerli bir ızgara iskeleti tanımlı olmasına ihtiyaç duyar.

en: No group sets found.
tr_TR: Hiçbir grup kümesi bulunamadı.

en: No groups found.
tr_TR: Grup bulunamadı.

en: No information about this add-on available.
tr_TR: Bu eklenti hakkında mevcut hiçbir bilgi yok.

en: No job specified.
tr_TR: Hiçbir görev belirtilmedi.

en: No local user account associated with this user, please log in with a local account and connect your account from your user profile.
tr_TR: Hiçbir yerel kullanıcı hesabı bu kullanıcı ile ilişkilendirilmemiş, lütfen yerel bir hesapla oturum açın ve kullanıcı profilinizden hesabınıza bağlanın.

en: No messages found.
tr_TR: Hiçbir mesaj bulunamadı.

en: No messages in this conversation.
tr_TR: Bu konuşmada hiçbir mesaj yok.

en: No one has yet submitted this form.
tr_TR: Hiçkimse henüz bu formu göndermedi.

en: No packages have been installed.
tr_TR: Hiçbir paket kurulmamış.

en: No page could be found at this address.
tr_TR: Bu adreste hiçbir sayfa bulunamadı.

en: No page types found.
tr_TR: Herhangi bir sayfa türü buulunamadı.

en: No pages found.
tr_TR: Sayfa Bulunamadı.

en: No results found.
tr_TR: Hiçbir sonuç bulunamadı.

en: No results match
tr_TR: Eşleşen sonuç yok

en: No stacks have been added.
tr_TR: Hiçbir yığın eklenmemiş.

en: No themes are installed.
tr_TR: Hiçbir kurulu tema bulunamadı.

en: No themes found.
tr_TR: Hiçbir tema bulnamadı.

en: No thumbnail found. Usually this is because the source file is smaller than this thumbnail configuration.
tr_TR: Hiçbir önizleme resmi bulunamadı. Muhtemelen kaynak dosya, önizleme resmi ayarlarında belirtilenden daha küçük.

en: No timed permission assignments
tr_TR: Zamanlanmış izin atamaları yok.

en: No topic filtering
tr_TR: Konu filtrelemesi yok

en: No topics have been posted.
tr_TR: Hiçbir konu oluşturulmamış.

en: No topics.
tr_TR: Hiçbir konu bulunamadı.

en: No updates are ready to be installed.
tr_TR: Kuruluma hazır hiçbir güncelleme yok.

en: No updates for your add-ons are available.
tr_TR: Eklentileriniz için hiçbir güncelleme mevcut değil.

en: No upgrade notices found.
tr_TR: Hiçbir yükseltme uyarısı bulunmadı.

en: No users found.
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı.

en: No users or groups added.
tr_TR: Hiç kullanıcı veya grup eklenmemiş.

en: No users or groups selected.
tr_TR: Hiçbir kullanıcı veya grup seçilmedi.

en: No users selected.
tr_TR: Hiçbir kullanıcı seçilmedi.

en: No, display all messages.
tr_TR: Hayır, tüm mesajları göster.

en: No, posting is disabled.
tr_TR: Hayır, gönderim devre dışıdır.

en: No, this is not the default storage location.
tr_TR: Hayır, bu varsayılan depolama konumu değil.

en: No. Do <strong>not</strong> remove any content or files from this website.
tr_TR: Hayır. Bu web sitedeki <strong>hiçbir</strong> içerik silinmesin.

en: Nobody
tr_TR: Hiçkimse

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: None Created
tr_TR: Hiçbiri Oluşturulmamış

en: None Selected
tr_TR: Hiçbiri Seçilmedi

en: None of the requested files could be found.
tr_TR: İstenilen dosyalardan hiçbiri bulunamadı.

en: None selected
tr_TR: Hiçbirisi seçilmedi

en: None.
tr_TR: Hiçbiri.

en: None. Pages do not have canonical URLs until they are published.
tr_TR: Hiçbiri. Sayfalar yayınlanana kadar standart URL'leri yoktur.

en: None. This file will automatically be used by the <strong>%s</strong> page.
tr_TR: Yok. Bu dosya <strong>%s</strong> sayfası için otomatik olarak kullanılır.

en: None. This file will automatically be used for pages without a template.
tr_TR: Yok. Bu dosya şablonu olmayan sayfalar için otomatik olarak kullanılır.

en: None. This file will automatically be used.
tr_TR: Yok. Bu dosya otomatik olarak kullanılır.

en: None. This file will be used by pages with the <strong>%s</strong> template.
tr_TR: Hiçbiri. Bu dosya <strong>%s</strong> şablonlu sayfalar tarafından kullanılacaktır.

en: Normal text
tr_TR: Normal metin

en: Not a member? Register
tr_TR: Üye değil misiniz? Kayıt Olun

en: Note: Additional page paths are not versioned. They will be available immediately.
tr_TR: Not: Ek sayfa yolları sürümlere tek tek kaydedilmez. Onlar hemen etkinleştirilecektir.

en: Note: Downloading an update will NOT automatically install it.
tr_TR: Not: Bir güncellemeyi indirmeniz onu otomatik olarak kurmaz.

en: Note: Entering values here will override global conversations file attachment settings for this block if you enable Attachment Overrides for this Conversation.
tr_TR: Not: Eğer Eklenti Düzenlemelerini etkinleştirdiyseniz ve buraya bir değer girerseniz bu blok için global konuşma dosya eki ayarları geçersiz kılınacaktır.

en: Note: These settings can be overridden in the block edit form for individual conversations.
tr_TR: Not: Bu ayarlar bireysel konuşmalar için blok düzenleme formunda geçersiz kılınabilir.

en: Note: this will override the selected preset with the new preset. It will not update any layouts already in use.
tr_TR: Not: Bu, seçilen öntanımla, yeni öntanımı geçersiz kılacaktır. Halen kullanılan herhangi bir mizanpaj güncellenmeyecektir.

en: Nothing currently available to install.
tr_TR: Şu an kurulum için hiçbir şey mevcut değil.

en: Notification
tr_TR: Bildirim

en: Notification - Spam Detected
tr_TR: Bildirim - Spam Algılandı

en: Notify me by email when people submit this form
tr_TR: İnsanlar bu formu gönderdiğinde e-posta ile bana bildir.

en: Number of Pages to Display
tr_TR: Gösterilecek Sayfa Sayısı

en: Number of Responses
tr_TR: Yanıt Sayısı

en: Number to Display
tr_TR: Kaç Tane Görüntülenecek

en: OR Path
tr_TR: Veya Adres

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Off - Good for active block and site development.
tr_TR: Kapalı - Aktif tema ve blok geliştirmek için doğru seçim.

en: Off - Good for active theme development when using LESS files.
tr_TR: Kapalı - LESS dosyalarıyla aktif tema geliştirmek için doğru seçim.

en: Off - Good for debugging generated CSS output.
tr_TR: Kapalı - CSS çıktısı ile oluşturulan hata ayıklama için idealdir.

en: Off - Good for development of custom blocks.
tr_TR: Kapalı - Özel blokları geliştirmek için idealdir.

en: Off - Good for development.
tr_TR: Kapalı - Geliştirme için iyi.

en: Off - Proxy classes need to be manually generated. Helps speed up a live site.
tr_TR: Kapalı - Vekil sınıfların manuel olarak oluşturulması gerekir. Çalışan siteyi hızlandırmaya yardım eder.

en: Off - Turn it on by hand for specific pages.
tr_TR: Kapalı - Belirli sayfaları el ile açın.

en: Offer choice of language on login.
tr_TR: Oturum açılırken dil seçimine izin ver.

en: Ok
tr_TR: Tamam

en: Older &rarr;
tr_TR: Daha Eski &rarr;

en: On %s, user %s approved the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
tr_TR: %s tarihinde, %s kullanıcısı aşağıdaki isteği onayladı: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s cancelled the following request: 
    
    ---
    %s
    ---
tr_TR: %s tarihinde, %s kullanıcısı aşağıdaki isteği reddetti: 
    
    ---
    %s
    ---

en: On %s, user %s submitted the following request: %s
tr_TR: %s tarihinde, %s kullanıcısı şu isteği gönderdi: %s

en: On - Helps speed up a live site.
tr_TR: Açık - Çalışan siteyi hızlandırmaya yardım eder.

en: On - If blocks on the particular page allow it.
tr_TR: Açık - Eğer belirli sayfadaki bloklar izin veriyorsa.

en: On - In all cases.
tr_TR: Açık - Her durumda.

en: On - Proxy classes will be generated on the fly. Good for development.
tr_TR: Açık - Vekil sınıflar işem sırasında oluşturulacaktır. Geliştirme için doğru seçim.

en: On - approve manually
tr_TR: Açık - manuel onayla

en: On - signup and go
tr_TR: Açık - kayıt ol ve başla

en: Once the index is clear, you must reindex your site from the Automated Jobs page.
tr_TR: İndeks silinirse, siteyi Otomatik Görevler sayfasından yeniden indeksletmeniz gerekir.

en: One per line
tr_TR: Her satıra bir tane

en: One per line, to whitelist all %s domains: %s
tr_TR: Tüm %s domainlerini filtrelemek için, her satıra bir tane: %s

en: Only Missing Pages
tr_TR: Sadece Eksik Sayfalar

en: Only Registered Users
tr_TR: Sadece Kayıtlı Kullanıcılar

en: Only files with the following extensions will be allowed. Separate extensions with commas. Periods and spaces will be ignored.
tr_TR: Sadece aşağıdaki uzantılar kabul edilecektir. Uzantıları virgülle ayırın. Noktalar ve boşluklar göz ardı edilecektir.

en: Only place a value in here if you want this thumbnail to force its dimensions to the width and height.
tr_TR: Eğer bu önizleme resmininin boyutlarını zorlamak istediğiniz genişlik ve yükseklik varsa buraya sadece bir değer girin.

en: Only registered users may view the website.
tr_TR: Sadece kayıtlı kullanıcılar web sitenizi görebilir.

en: Only render at canonical URLs.
tr_TR: Sadece standart URL'lerde sunun.

en: Only the %s user may reset the site's content.
tr_TR: Sadece %s kullanıcısı sitenin içeriğini sıfırlayabilir.

en: Only the admin user may reset all languages.
tr_TR: Sadece yönetici tüm dilleri sıfırlayabilir.

en: Only the admin user may reset all strings.
tr_TR: Sadece yönetici tüm metinleri sıfırlayabilir.

en: Only the administrative group may view the website.
tr_TR: Sadece yönetim grubu siteyi görebilir.

en: Only the super user may copy locale trees.
tr_TR: Sadece üst yönetici dil ağaçlarını kopyalayabilir.

en: Only the super user may remove block types.
tr_TR: Sadece üst yönetici blok türlerini kaldırabilir.

en: Only the super user may rescan the links inside a multilingual tree.
tr_TR: Sadece üst yönetici bir çoklu dil ağacının içindeki bağlantıları yeniden tarayabilir.

en: Only users who are members of ALL selected groups will be eligible for this permission.
tr_TR: Sadece seçilen tüm gruplardaki kullanıcılar için bu izin geçerli olacaktır.

en: Only when manually removed or the cache is cleared.
tr_TR: Sadece elle kaldırıldığında veya önbellek temizlendiğinde.

en: Oops, something is wrong with the form you posted (it doesn't have a question set id).
tr_TR: Oops, yolladığınız formla ilgili bir sorun var (soru kümesi kimliği belirtilmemiş)

en: Open Link
tr_TR: Bağlantıyı Aç

en: Open Link in New Window
tr_TR: Bağlantıyı Yeni Pencerede Aç

en: Open Page
tr_TR: Sayfayı Aç

en: Open link in Lightbox
tr_TR: Bağlantıyı açılır pencerede aç

en: Open link in new tab
tr_TR: Bağlantıyı yeni sekmede aç

en: Open link in same window
tr_TR: Bağlantıyı aynı pencerede aç

en: Open links in a new window
tr_TR: Bağlantıları yeni pencerede aç

en: Optimization
tr_TR: Optimizasyon

en: Option
tr_TR: Seçenek

en: Option Order
tr_TR: Seçenek Sıralaması

en: Optional
tr_TR: İsteğe Bağlı

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Options %s Storage Type
tr_TR: %s Depolama Türü Seçenekleri

en: Options disabled, interface settings are specified in config/site.php.
tr_TR: Seçenekler kapalı, arayüz ayarları config/site.php dosyasında belirtilmiştir.

en: Options saved successfully.
tr_TR: Seçenekler başarıyla kaydedildi.

en: Or choose
tr_TR: Yada seç

en: Order &amp; Group
tr_TR: Sırala &amp; Gruplandır

en: Order Pages
tr_TR: Sayfaları Sırala

en: Order Saved.
tr_TR: Sıralama Kaydedildi.

en: Ordered List
tr_TR: Sıralı Liste

en: Ordering
tr_TR: Sıralama

en: Organize Page Type Order
tr_TR: Sayfa Türü Sıralamasını Organize Et

en: Original Post
tr_TR: İlk Gönderi

en: Original String
tr_TR: Orjinal Metin

en: Originally requested by %s.
tr_TR: Aslen %s tarafından istendi.

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Other Attributes
tr_TR: Diğer Özellikler

en: Other Filters
tr_TR: Diğer Filtreler

en: Other countries
tr_TR: Diğer ülkeler

en: Others
tr_TR: Diğerleri

en: Outdent
tr_TR: Çıkıntı

en: Output
tr_TR: Çıktı

en: Output error information to site users
tr_TR: Hata bilgilerini site kullanıcılarına göster.

en: Outset
tr_TR: Dışa Dönük

en: Override Block Type
tr_TR: Blok Türünü Geçersiz Kıl

en: Override Global Settings
tr_TR: Genel Ayarları Geçersiz Kıl

en: Override Permissions
tr_TR: İzinleri Düzenle

en: Override Timestamp
tr_TR: Zaman Damgasını Geçersiz Kıl

en: Override block type cache settings.
tr_TR: Blok türü önbellek ayarlarını geçersiz kıl.

en: Override page name with custom title?
tr_TR: Sayfa adı yerine özel başlık kullanılsın mı?

en: Overrides Cache
tr_TR: Önbelleği Düzenle

en: Owner
tr_TR: Sahip

en: PHP Comments Preserved
tr_TR: PHP Yorum Koruması

en: POP Mail Server Authentication Settings
tr_TR: POP E-Posta Sunucu Kimlik Doğrulama Ayarları

en: Pacific Ocean
tr_TR: Büyük Okyanus

en: Package
tr_TR: Paket

en: Package controller file not found.
tr_TR: Paket denetleyici dosyası bulunamadı.

en: Padding
tr_TR: Doldurma

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page "%s" at path "%s" Moved to trash
tr_TR: "%s" sayfası, "%s" yolundan çöpe taşındı

en: Page "%s" at path "%s" deleted
tr_TR: "%s" sayfası("%s" yolunda olan) silindi

en: Page (if it exists)
tr_TR: Sayfa (eğer mevcutsa)

en: Page Action
tr_TR: Sayfa Eylemi

en: Page Added Successfully.
tr_TR: Sayfa Eklendi.

en: Page Added To
tr_TR: Eklendiği Sayfa

en: Page Alias.
tr_TR: Sayfa Yansımaları.

en: Page Attribute Created.
tr_TR: Sayfa Özelliği Oluşturuldu.

en: Page Attribute Deleted.
tr_TR: Sayfa Özelliği Silindi.

en: Page Attribute Display
tr_TR: Sayfa Özelliği Gösterimi

en: Page Attribute Updated.
tr_TR: Sayfa Özelliği Güncellendi.

en: Page Attributes
tr_TR: Sayfa Özellikleri

en: Page Attributes have been saved.
tr_TR: Sayfa Özellikleri kaydedildi.

en: Page Caching
tr_TR: Sayfa Önbellekleme

en: Page Date Created
tr_TR: Sayfanın Oluşturulma Tarihi

en: Page Date Modified
tr_TR: Sayfanın DeğiştirilmeTarihi

en: Page Date Published
tr_TR: Sayfanın Yayınlanma Tarihi

en: Page Description
tr_TR: Sayfa Açıklaması

en: Page Design
tr_TR: Sayfa Tasarımı

en: Page Design, Location, Attributes and Settings
tr_TR: Sayfa Tasarımı, Konumu, Özellikleri ve Ayarları

en: Page Draft.
tr_TR: Sayfa Taslağı.

en: Page Drafts
tr_TR: Sayfa Taslakları

en: Page Forbidden
tr_TR: Sayfaya Erişim Yasak

en: Page ID: %s
tr_TR: Sayfa ID: %s

en: Page Levels
tr_TR: Sayfa Düzeyleri

en: Page List
tr_TR: Sayfa Listesi

en: Page Name
tr_TR: Sayfa Adı

en: Page Not Found
tr_TR: Sayfa Bulunamadı

en: Page Order
tr_TR: Sayfa Sıralaması

en: Page Owner
tr_TR: Sayfa Sahibi

en: Page Permissions
tr_TR: Sayfa İzinleri

en: Page Properties
tr_TR: Sayfa Özellikleri

en: Page Properties saved.
tr_TR: Sayfa Özellikleri kaydedildi.

en: Page Report
tr_TR: Sayfa Raporu

en: Page Saved
tr_TR: Sayfa Kaydedildi

en: Page Search
tr_TR: Sayfa Araştır

en: Page Settings
tr_TR: Sayfa Ayarları

en: Page Submitted for Permission Changes.
tr_TR: Sayfa İzin Değişimleri İçin Gönderildi.

en: Page Submitted to Change Permission Inheritance to %s.
tr_TR: Sayfa %s'e İzin Devri İçin Gönderildi.

en: Page Successfully Added.
tr_TR: Sayfa Eklendi.

en: Page Successfully Refreshed.
tr_TR: Sayfa Yenilendi.

en: Page Template
tr_TR: Sayfa Şablonu

en: Page Templates
tr_TR: Sayfa Şablonları

en: Page Templates in Theme
tr_TR: Temadaki Sayfa Şablonları

en: Page Title
tr_TR: Sayfa Başlığı

en: Page Type
tr_TR: Sayfa Türü

en: Page Type Attributes
tr_TR: Sayfa Türü Özellikleri

en: Page Type Handle
tr_TR: Sayfa Türü İşleci

en: Page Type Name
tr_TR: Sayfa Türü Adı

en: Page Type Permissions
tr_TR: Sayfa Türü İzinleri

en: Page Type added successfully.
tr_TR: Sayfa tipi başarıyla eklendi.

en: Page Types
tr_TR: Sayfa Türleri

en: Page URLs
tr_TR: Sayfa URL'leri

en: Page Unsuccessfully Refreshed.
tr_TR: Sayfa Yenilemesi Başarısız Oldu.

en: Page Updated
tr_TR: Sayfa Güncellendi

en: Page Values
tr_TR: Sayfa Değerleri

en: Page Version %s Submitted for Approval.
tr_TR: Sayfanın %s Sürümü Onay İçin Gönderildi.

en: Page Views
tr_TR: Sayfa Görüntülenmeleri

en: Page assigned.
tr_TR: Sayfa atandı.

en: Page copy operations pending.
tr_TR: Sayfa kopyalama işlemleri beklemede.

en: Page created.
tr_TR: Sayfa oluşturuldu.

en: Page deleted successfully.
tr_TR: Sayfa başarıyla silindi.

en: Page deletion request saved. This action will have to be approved before the page is deleted.
tr_TR: Sayfa silinme isteği kaydedildi. Bu eylem, sayfa silinmeden önce onaylanmak zorundadır.

en: Page ignored.
tr_TR: Sayfa görmezden gelindi.

en: Page is Pending Approval.
tr_TR: Sayfa Onay Bekliyor.

en: Page location information saved successfully.
tr_TR: Sayfa konum bilgisi başarıyla kaydedildi.

en: Page not found.
tr_TR: Sayfa bulunamadı.

en: Page permissions have been saved.
tr_TR: Sayfa izinleri kaydedildi.

en: Page permissions request saved successfully. You must approve this workflow request before the permissions are changed.
tr_TR: Sayfa izinleri isteği başarıyla kaydedildi. İzinler değişmeden önce bu iş akışı isteğini onaylamalısınız.

en: Page permissions saved successfully.
tr_TR: Sayfa izinleri başarıyla kaydedildi.

en: Page permissions updated successfully.
tr_TR: Sayfa izinleri güncellendi.

en: Page saved on %s
tr_TR: Sayfa %s tarihinde kaydedildi

en: Page search columns saved successfully.
tr_TR: Sayfa arama sütunları başarıyla kaydedildi.

en: Page template added successfully.
tr_TR: Sayfa şablonu başarıyla eklendi.

en: Page template deleted successfully.
tr_TR: Sayfa şablonu başarıyla silindi.

en: Page template updated successfully.
tr_TR: Sayfa şablonu başarıyla güncellendi.

en: Page themes
tr_TR: Sayfa temaları

en: Page type
tr_TR: Sayfa türü

en: Page type basic setup.
tr_TR: Sayfa türü temel kurulumu.

en: Page type copied successfully. Important! You will need to re-add any blocks into output areas that you had set on the original page type.
tr_TR: Sayfa türü başarıyla kopyalandı. Dikkat! Orjinal sayfa türünde belirlemiş olduğunuz çıktı alanlarına tüm blokları tekrar eklemeniz gerekecektir.

en: Page type deleted successfully.
tr_TR: Sayfa türü başarıyla silindi.

en: Page type updated successfully.
tr_TR: Sayfa türü güncellendi.

en: Page types
tr_TR: Sayfa türleri

en: Page types display a page's blocks in different ways and can be thought of as 'templates' for your content: Left Sidebar, Full, etc. Page types correspond to specific themes. concrete5 will look for the specified page type in your active theme.
tr_TR: Sayfa türleri, bir sayfanın bloklarını farklı yollarda görüntüler ve içeriğiniz için 'şablonlar' olarak düşünülebilir. Sol Kenar Çubuğu, Tam, vb. Sayfa türleri belirli temalara karşılık gelir. concrete5 belirtilen sayfa türü için etkin olan temanıza bakar.

en: Page unmapped.
tr_TR: Sayfa bağı kaldırıldı.

en: Page updated successfully.
tr_TR: Sayfa güncellendi.

en: Page – Display a list of topics for the current page.
tr_TR: Sayfa – Bu sayfaya ait konuların listesini görüntüleyin.

[ctx: PageTemplateName]
en: Blank
tr_TR: Boş

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Full
tr_TR: Kontrol Paneli Tam

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Header + Four Column
tr_TR: Kontrol Paneli Başlık + Dört Sütun

[ctx: PageTemplateName]
en: Dashboard Primary + Five
tr_TR: Kontrol Paneli Birincil + Beş

[ctx: PageTemplateName]
en: Full
tr_TR: Tam

[ctx: PageTemplateName]
en: Left Sidebar
tr_TR: Sol Kenar Çubuğu

[ctx: PageTemplateName]
en: Right Sidebar
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu

[ctx: PageTemplateName]
en: Stack
tr_TR: Yığın

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Description
tr_TR: Açıklama

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Location
tr_TR: Sayfa Konumu

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Name
tr_TR: Sayfa Adı

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Page Template
tr_TR: Sayfa Şablonu

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: Public Date/Time
tr_TR: Yayın Tarih/Zamanı

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: URL Slug
tr_TR: Kullanıcı Dostu Adres

[ctx: PageTypeComposerControlName]
en: User
tr_TR: Kullanıcı

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Block
tr_TR: Blok

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Built-In Property
tr_TR: Dahili Özellik

[ctx: PageTypeComposerControlTypeName]
en: Custom Attribute
tr_TR: Özel Özellik

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Body
tr_TR: Sayfa Gövdesi

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Brief Description
tr_TR: Kısa Açıklama

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Date Completed
tr_TR: Tamamlanma Tarihi

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Entry Name
tr_TR: Girdi Adı

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Details
tr_TR: İş Detayları

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Job Name
tr_TR: İş Adı

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Name
tr_TR: İsim

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Page Name
tr_TR: Sayfa Adı

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Posting Date
tr_TR: Gönderim Tarihi

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Short Description
tr_TR: Kısa Açıklama

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetControlCustomLabel]
en: Topics
tr_TR: Konular

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: About This Job
tr_TR: Bu İş Hakkında

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Basics
tr_TR: Temeller

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Body
tr_TR: Sayfa Gövdesi

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Content
tr_TR: İçerik

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Details
tr_TR: Detaylar

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Image Slider
tr_TR: Resim Slayt Gösterisi

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Page
tr_TR: Sayfa

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Post Details
tr_TR: Gönderi Detayları

[ctx: PageTypeComposerFormLayoutSetName]
en: Project Data
tr_TR: Proje Verileri

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Always publish below a certain page
tr_TR: Her zaman belirli bir sayfa altında yayınla

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from all pages when publishing
tr_TR: Yayınlarken tüm sayfalarda seç

[ctx: PageTypePublishTargetTypeName]
en: Choose from pages of a certain type
tr_TR: Belirli bir türden sayfaları seçin

en: Pages
tr_TR: Sayfa

en: Pages & Themes
tr_TR: Sayfalar & Temalar

en: Pages Created
tr_TR: Sayfa Oluşturmaları

en: Pages Panel
tr_TR: Sayfalar Paneli

en: Pages appear in both locations; all edits to originals will be reflected in their alias.
tr_TR: Sayfa her iki konumda da görünür; tüm düzenlemeler orjinale yapılır ve yansımasını da etkiler.

en: Pages deleted successfully.
tr_TR: Sayfalar başarıyla silindi.

en: Pages updated successfully.
tr_TR: Sayfalar başarıyla güncellendi.

en: Paginate Message List
tr_TR: Mesaj Listesini Sayfalandır

en: Pagination
tr_TR: Sayfalama

[ctx: Pagination]
en: &larr; Previous
tr_TR: &larr; Önceki

[ctx: Pagination]
en: (current)
tr_TR: (geçerli)

[ctx: Pagination]
en: Next &rarr;
tr_TR: Sonraki &rarr;

en: Paragraph:
tr_TR: Paragraf:

en: Parent Group
tr_TR: Üst Grup

en: Parent Page
tr_TR: Üst Sayfa

en: Parent page does not exist. Create the parent page in this tree first.
tr_TR: Üst sayfa mevcut değil. İlk olararak bu ağaç için üst sayfa oluşturun.

en: Password
tr_TR: Parola

[ctx: Password]
en: <hidden>
tr_TR: <gizli>

en: Password incorrect. Please try again.
tr_TR: Parola yanlış. Lütfen yeniden deneyin.

en: Password updated successfully.
tr_TR: Parola başarıyla güncellendi.

en: Paste
tr_TR: Yapıştır

en: Paste From Clipboard
tr_TR: Panodan Yapıştır

en: Paste a link to an external RSS feed located on another site, and concrete5 will render it on your page. Select date formatting, feed title, number of items to display at once and choose whether to show or hide article summaries.
tr_TR: Başka bir sitede yer alan RSS beslemesi için bir link yapıştırın, concrete5 onu sayfanızda gösterecektir. Tarih biçimlendirmesini, besleme başlığını, bir seferde gösterilecek öge sayısını ve makale özetlerini gösterip göstermeyeceğinizi seçin.

en: Paste a short or long-form YouTube link into the YouTube URL field and concrete5 will embed the video on your page. The iFrame option is recommended for best results, especially when displaying pages on mobile devices.
tr_TR: Youtube linkini Youtube Adresi alanına kısa veya uzun biçimde yapıştırın. concrete5, videoyu sayfanıza ekleyecektir. Satıriçi çerçeveler seçeneği en iyi sonuç için özellikle sayfalar mobil cihazlarda görüntülenirken tavsiye edilir.

en: Paste from Clipboard
tr_TR: Panodan Yapıştır

en: Paste your HTML code into this field, and it will be rendered by your web browser.
tr_TR: Bu alana HTML kodunuzu yapıştırın, kodunuz web tarayıcınız tarafından görüntülenecektir.

en: Path
tr_TR: Yol

en: Paths
tr_TR: Yollar

en: Pending
tr_TR: Bekliyor

en: Pending Approval
tr_TR: Onay Bekliyor

en: Pending Delete
tr_TR: Bekleyen Silme

en: Pending Move
tr_TR: Bekleyen Taşıma

en: Pending Permissions
tr_TR: Bekleyen İzinler

en: Per Page
tr_TR: Sayfa Başına

en: Permanent IP Ban
tr_TR: Kalıcı IP Engelleme

en: Permission Changes
tr_TR: İzin Değişimleri

en: Permission Inheritance Changes
tr_TR: Kalıtım Değişiklikleri İzinleri

en: Permission access entity types
tr_TR: İzin erişimi varlık türleri

en: Permission categories
tr_TR: İzin kategorileri

en: Permission on
tr_TR: İzin:

en: Permission setting saved. You must complete the workflow before this change is active.
tr_TR: İzin ayarları kaydedildi. Değişiklikler aktif olmadan önce iş akışını tamamlamalısınız.

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: File Uploader
tr_TR: Dosya Yükleyici

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group
tr_TR: Grup

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Combination
tr_TR: Grup Kombinasyonu

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Group Set
tr_TR: Grup Kümesi

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Message Author
tr_TR: Mesajı Yazan

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: Page Owner
tr_TR: Sayfa Sahibi

[ctx: PermissionAccessEntityTypeName]
en: User
tr_TR: Kullanıcı

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change anything in the Page Properties menu.
tr_TR: Sayfa Özellikleri menüsündeki herhangi bir şeyi değiştirebilme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change caching settings.
tr_TR: Önbellek ayarlarını düzenleyebilme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the page template for this page.
tr_TR: Bu sayfa için sadece sayfa şablonunu değiştirebilme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change just the theme for this page.
tr_TR: Bu sayfanın temasını değiştirebilme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to change permissions for this page. Warning: by granting this a user could give themselves more access.
tr_TR: Bu sayfanın izinlerini değiştirebilme. Uyarı: izin sağladığınız kullanıcılar kendilerine daha fazla yetki verebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to make edits to at least some of the content in the page. You can lock down different block areas and specific blocks by clicking Permissions on them as well.
tr_TR: Sayfadaki en azından bazı içerikleri değiştirebilme. Farklı blok alanlarını ve belirli blokları da İzinler'e tıklayarak kilitleyebilirsiniz.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to move this page to the site's Trash.
tr_TR: Bu sayfayı sitenin çöp kutusuna taşıyabilme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to remove old versions of this page.
tr_TR: Bu sayfanın eski sürümlerini silebilme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see and use the website when concrete5 is in maintenance mode.
tr_TR: concrete5 bakım modundayken siteyi görebilme ve kullanma özelliği.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Ability to see what this page will look like at a specific time in the future as a specific user.
tr_TR: Bu sayfayı gelecekte belirtilen bir zamanda, belirtilen bir kullanıcı olarak görebilme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the File Manager.
tr_TR: Dosya Yöneticisi'ne erişebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can access the file manager
tr_TR: Dosya yöneticisine erişebilir

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a block to any area on the site. If someone is added here they can add blocks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
tr_TR: Sitedeki herhangi bir alana blok ekleyebilir. Birisi buraya eklenmişse herhangi bir alana blok ekleyebilirler(bu alan global izinleri geçersiz kılan izinlere sahipse.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a page beneath the current page.
tr_TR: Geçerli sayfa altına yeni sayfa ekleyebilme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add a stack or block from a stack to any area on the site. If someone is added here they can add stacks to any area (unless that area has permissions that override these global permissions.)
tr_TR: Sitedeki herhangi bir alana yığın veya blok ekleyebilir. Birisi buraya eklenmişse herhangi bir alana yığın ekleyebilirler(bu alan global izinleri geçersiz kılan izinlere sahipse.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add blocks to this area. This setting overrides the global Add Block permission for this area.
tr_TR: Bu alana blok ekleyebilir. Bu ayar, bu alan için global Blok Ekleme izinlerini geçersiz kılar.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add files to set.
tr_TR: Gruba dosya ekleyebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can add stacks to this area. This setting overrides the global Add Stack permission for this area.
tr_TR: Bu alana yığın ekleyebilir. Bu ayar, bu alan için global Yığın Ekleme izinlerini geçersiz kılar.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can control scheduled guest access to this page.
tr_TR: Bu sayfa için planlanan misafir erişimini denetleyebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy file.
tr_TR: Dosya kopyalayabilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can copy files in file set.
tr_TR: Gruptaki dosyaları kopyalayabilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file set.
tr_TR: Dosya grubunu silebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete file.
tr_TR: Dosyayı silebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can delete files in set.
tr_TR: Gruptaki dosyaları silebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit a file's properties.
tr_TR: Dosyanın özelliklerini düzenleyebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file sets.
tr_TR: Dosya grubunun erişimini düzenleyebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit access to file.
tr_TR: Dosyanın erişimini düzenleyebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit blocks within this area.
tr_TR: Bu alandaki blokları düzenleyebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files in set.
tr_TR: Gruptaki dosyaları düzenleyebilir veya değiştirebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit or replace files.
tr_TR: Dosyaları düzenleyebilir veya değiştirebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can edit the footprint and items in all gatherings.
tr_TR: Tüm toplamalardaki kaplanılan alan ve ögeleri düzenleyebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can move or copy this page to another location.
tr_TR: Bu sayfayı başka bir yere taşıyabilir veya kopyalayabilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can publish an unapproved version of the page.
tr_TR: Sayfanın onaysız bir sürümünü yayınlayabilme.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can see a page exists and read its content.
tr_TR: Sayfanın varlığını ve içeriğini görebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files in the site.
tr_TR: Sitedeki dosyaları görebilir ve indirebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view and download files.
tr_TR: Dosyaları görüntüleyebilir ve indirebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the area and its contents.
tr_TR: Alanı ve içindekileri görüntüleyebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Can view the page versions dialog and read past versions of a page.
tr_TR: Sayfa sürümleri penceresini ve sayfanın eski sürümlerini görebilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Change the type of an existing page.
tr_TR: Sayfa türünü var olan bir sayfa ile değiştir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can export site users or not
tr_TR: Bir kullanıcının site kullanıcılarını dışa aktarabilmesini denetler

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see a page in the sitemap or intelligent search.
tr_TR: Bir kullanıcının, bir sayfayı, site haritası veya akıllı aramada görebilmesini denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can see the multilingual settings menu, re-map a page or set a page as ignored in multilingual settings.
tr_TR: Bir kullanıcının çoklu dil ayarları menüsünü görebilmesini, bir sayfayı yeniden planlamasını veya çoklu dil ayarlarında sayfanın görmezden gelinmiş olarak ayarlanmasını denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether a user can view the search user interface.
tr_TR: Bir kullanıcının kullanıcı arama arayüzünü görüntüleyebilmesini denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can access the permissions on an area. Custom area permissions could override those of the page.
tr_TR: Kullanıcıların bu alana erişim izni olup olmadığını denetler. Özel alan izinleri sayfadakileri geçersiz kılabilir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change permissions on this block, potentially granting themselves or others greater access.
tr_TR: Kullanıcıların bu blok üzerindeki izinleri değiştirebilmelerini, kendilerine veya başkalarına daha fazla erişim izni verilme potansiyelini denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block cache settings for this block instance.
tr_TR: Kullanıcıların bu blok örneğinin blok önbelleği ayarlarını değiştirebilmelerini denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the block's name (rarely used.)
tr_TR: Kullanıcıların bloğun adını değiştirebilmelerini denetler (nadiren kullanılır.)

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can change the custom template on this block. This overrides any area or page permissions.
tr_TR: Kullanıcıların bu bloktaki özel şablonu değiştirebilmelerini denetler. Bu, herhangi bir alan veya sayfa izinlerini geçersiz kılar.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete blocks from this area.
tr_TR: Kullanıcıların bu alandaki blokları silebilmelerini denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can delete this block. This overrides any area or page permissions.
tr_TR: Kullanıcıların bu bloğu silebilmelerini denetler. Bu, herhangi bir alan veya sayfa izinlerini geçersiz kılar.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can edit this block. This overrides any area or page permissions.
tr_TR: Kullanıcıların bu bloğu düzenleyebilmelerini denetler. Bu, herhangi bir alan veya sayfa izinlerini geçersiz kılar.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on blocks in this area. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
tr_TR: Kullanıcıların bu alandaki bloklardaki misafir erişim izinlerini düzenleyebilmelerini denetler. Misafir Erişimi yalnızca Misafir Grubu izinlerinin verilmesi için bir kısayoldur.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can schedule guest access permissions on this block. Guest Access is a shortcut for granting permissions just to the Guest Group.
tr_TR: Kullanıcıların bu blok üzerinde misafir erişim izinlerini düzenleyebilmesini denetler. Misafir erişimi sadece Misafir Grubuna izin sağlamak için bir kısayoldur.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can set custom design properties or CSS on this block.
tr_TR: Kullanıcıların bu bloktaki özel tasarım ayarları veya stilleri belirleyebilmelerini denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users can view this block in the page.
tr_TR: Kullanıcıların bu sayfadaki blokları görebilmelerini denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users get the ability to add layouts to a particular area.
tr_TR: Kullanıcıların belirli bir alana mizanpaj ekleme izni olup olmadığını denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Controls whether users see design controls and can modify an area's custom CSS.
tr_TR: Kullanıcıların tasarım kontrollerini görebilmelerini ve alanın özel CSS'ini düzenleyebilmesini denetler.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Grant ability to approve workflow.
tr_TR: İş akışını onaylamak için izin verin.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been approved.
tr_TR: Bir değişiklik onaylandığında onaylayanlara bildir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has been denied.
tr_TR: Bir değişiklik reddedildiğğinde onaylayanlara bildir.

[ctx: PermissionKeyDescription]
en: Notify approvers that a change has entered the workflow.
tr_TR: İş akışında bir değişiklik olunca onaylayanlara bildir.

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Group Search
tr_TR: Grup Aramasına Erişim

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Defaults
tr_TR: Sayfa Türü Varsayılanlarına Erişim

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Page Type Permissions
tr_TR: Sayfa Türü İzinlerine Erişim

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Sitemap
tr_TR: Tüm Sayfalara Erişim

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access Task Permissions
tr_TR: Görev İzinlerine Erişim

[ctx: PermissionKeyName]
en: Access User Search
tr_TR: Kullanıcı Aramasına Erişim

[ctx: PermissionKeyName]
en: Activate/Deactivate User
tr_TR: Kullanıcıyı Etkinleştir/Devre Dışı Bırak

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block
tr_TR: Blok Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Block to Area
tr_TR: Alana Blok Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Child Group
tr_TR: Alt Grup Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add File
tr_TR: Dosya Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Layouts to Area
tr_TR: Alana Mizanpaj Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message Attachments
tr_TR: Mesaja Eklenti Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Message to Conversation
tr_TR: Konuşmaya Mesaj Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Pages of This Type
tr_TR: Bu Türden Sayfalar Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack
tr_TR: Yığın Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Stack to Area
tr_TR: Alana Yığın Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Sub-Page
tr_TR: Alt Sayfa Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Add Topic Tree
tr_TR: Konu Ağacı Ekle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Changes
tr_TR: Değişiklikleri Onayla

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve Message
tr_TR: Mesajı Onayla

[ctx: PermissionKeyName]
en: Approve or Deny
tr_TR: Onayla veya Reddet

[ctx: PermissionKeyName]
en: Assign Group
tr_TR: Grup Ata

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Custom Template
tr_TR: Özel Şablon Belirle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Page Template
tr_TR: Sayfa Şablonunu Değiştir

[ctx: PermissionKeyName]
en: Change Theme
tr_TR: Tema Değiştir

[ctx: PermissionKeyName]
en: Copy File
tr_TR: Dosyayı Kopyala

[ctx: PermissionKeyName]
en: Customize Themes
tr_TR: Temaları Özelleştir

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete
tr_TR: Sil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Area Contents
tr_TR: Alan İçeriğini Sil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Block
tr_TR: Bloğu Sil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File
tr_TR: Dosyayı Sil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete File Set
tr_TR: Dosya Grubunu Sil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Message
tr_TR: Mesajı Sil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Page Type
tr_TR: Sayfa Türünü Sil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete User
tr_TR: Kullanıcıyı Sil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Delete Versions
tr_TR: Sürümleri Sil

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Contents
tr_TR: Alan İçeriklerini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Design
tr_TR: Alan Tasarımını Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Area Permissions
tr_TR: Alan İzinlerini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Block
tr_TR: Bloğu Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Cache Settings
tr_TR: Önbellek Ayarlarını Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Contents
tr_TR: İçerikleri Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Conversation Permissions
tr_TR: Konuşma İzinlerini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Design
tr_TR: Tasarımı Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Access
tr_TR: Dosya Erişimini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Contents
tr_TR: Dosya İçeriğini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit File Properties
tr_TR: Dosya Özelliklerini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gathering Items
tr_TR: Toplama Ögelerini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Gatherings
tr_TR: Toplamaları Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group
tr_TR: Grubu Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Group Permissions
tr_TR: Grup İzinlerini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Message
tr_TR: Mesajı Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Multilingual Settings
tr_TR: Çoklu Dil Seçeneklerini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Name
tr_TR: İsmi Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type
tr_TR: Sayfa Tipini Güncelle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Drafts
tr_TR: Sayfa Türü Taslaklarını Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Page Type Permissions
tr_TR: Sayfa Türü İzinlerini Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Permissions
tr_TR: İzinleri Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Properties
tr_TR: Özellikleri Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit Speed Settings
tr_TR: Hız Ayarlarını Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Edit User Details
tr_TR: Kullanıcı Detaylarını Düzenle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Empty Trash
tr_TR: Çöpü Boşalt

[ctx: PermissionKeyName]
en: Export Site Users
tr_TR: Site Kullanıcılarını Dışa Aktar

[ctx: PermissionKeyName]
en: Flag Message
tr_TR: Mesajı İşaretle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Install Packages
tr_TR: Paketleri Kur

[ctx: PermissionKeyName]
en: Manage Layout Presets
tr_TR: Mizanpaj Öntanımlarını Yönet

[ctx: PermissionKeyName]
en: Move or Copy Page
tr_TR: Sayfayı Taşı yada Kopyala

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Approve
tr_TR: Onaylanınca Bildir

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Deny
tr_TR: Reddedildiğinde Bildir

[ctx: PermissionKeyName]
en: Notify on Entry
tr_TR: Girdi Olunca Bildir

[ctx: PermissionKeyName]
en: Perform Backups
tr_TR: Yedeklemeleri Gerçekleştir

[ctx: PermissionKeyName]
en: Preview Page As User
tr_TR: Sayfayı Kullanıcı Olarak Önizle

[ctx: PermissionKeyName]
en: Rate Message
tr_TR: Mesajı Puanlandır

[ctx: PermissionKeyName]
en: Remove Topic Tree
tr_TR: Konu Ağacını Kaldır

[ctx: PermissionKeyName]
en: Schedule Guest Access
tr_TR: Misafir Erişimini Planla

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search Files in File Manager
tr_TR: Dosya Yöneticisinde Dosya Ara

[ctx: PermissionKeyName]
en: Search User Group
tr_TR: Kullanıcı Grubunu Ara

[ctx: PermissionKeyName]
en: Sign in as User
tr_TR: Kullanıcı Olarak Oturum Aç

[ctx: PermissionKeyName]
en: Uninstall Packages
tr_TR: Paketleri Kaldır

[ctx: PermissionKeyName]
en: Upgrade concrete5
tr_TR: concrete5'i Yükselt

[ctx: PermissionKeyName]
en: View
tr_TR: Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Area
tr_TR: Alanı Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Block
tr_TR: Bloğu Gör

[ctx: PermissionKeyName]
en: View File in File Manager
tr_TR: Dosya Yöneticisinde Dosyayı Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Files
tr_TR: Dosyaları Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Newsflow
tr_TR: Haber Akışını Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Page in Sitemap
tr_TR: Sayfayı Site Haritasında Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Site in Maintenance Mode
tr_TR: Siteyi Bakım Modunda Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Category Tree Node
tr_TR: Konu Kategorisi Ağaç Düğümünü Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Topic Tree Node
tr_TR: Konu Ağaç Düğümünü Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View User Attributes
tr_TR: Kullanıcı Özelliklerini Görüntüle

[ctx: PermissionKeyName]
en: View Versions
tr_TR: Sürümleri Görüntüle

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Permissions & Access
tr_TR: İzinler & Erişim

en: Permissions Inheritance
tr_TR: İzinlerin Kalıtımı

en: Permissions Should
tr_TR: İzinler Şöyle Olmalı

en: Permissions for All Pages Created Of This Type
tr_TR: Bu Türde Oluşturulan Tüm Sayfaların İzinleri

en: Permissions for This Page Type
tr_TR: Bu Sayfa Türünün İzinleri

en: Permissions for this area currently override those of the page.
tr_TR: Bu alan için izinler sayfadakileri şu an geçersiz kılıyor.

en: Permissions for this block are currently dependent on the area containing this block.
tr_TR: Bu bloğun izinleri şu an bu bloğu içeren alana bağlıdır.

en: Permissions for this block currently override those of the area and page.
tr_TR: Bu blok için izinler şu an alan ve sayfadakileri geçersiz kılıyor.

en: Permissions for this file are currently dependent on file sets and global file permissions.
tr_TR: Bu dosyanın izinleri şu an dosya gruplarına ve global izinlere bağlıdır.

en: Permissions for this file currently override its sets and the global file permissions.
tr_TR: Bu dosyanın izinleri şu an kendi gruplarını ve global dosya izinlerini geçersiz kılıyor.

en: Permissions for this node are currently inherited from <strong>%s</strong>.
tr_TR: Bu düğüm için izinler şu an için <strong>%s</strong> ögesinden miras alınmıştır.

en: Permissions for this node currently override its parents' permissions.
tr_TR: Bu düğüm, şu an için üst izinlerini ezmiştir.

en: Permissions saved
tr_TR: İzinler kaydedildi

en: Permissions updated successfully.
tr_TR: İzinler güncellendi.

en: Personalize your site
tr_TR: Sitenizi kişiselleştirin

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Photo Credit:
tr_TR: Fotoğrafın Sahibi:

en: Picture
tr_TR: Resim

en: Place a new block on the page. Copy one using the clipboard, or try a reusable stack.
tr_TR: Bu sayfaya yeni bir blok yerleştirin. Panoyu kullanarak bir tanesini kopyalayın, veya yeniden kullanılabilir bir yığını deneyin.

en: Places a conversation message into a page.
tr_TR: Bir sayfaya konuşma mesajını yerleştirir.

en: Places a discussion a page.
tr_TR: Bir sayfaya tartışma yerleştirir.

en: Plain Text
tr_TR: Düz Metin

en: Please Enter a Name
tr_TR: Lütfen Bir İsim Giriniz

en: Please Login to Vote
tr_TR: Oylamak İçin Oturum Açmalısınız

en: Please add at least one question to your form.
tr_TR: Lütfen formunuza en az bir soru ekleyiniz.

en: Please complete all required fields.
tr_TR: Lütfen tüm zorunlu alanları doldurunuz.

en: Please complete or cancel the current message editing session before editing this message.
tr_TR: Lütfen mesaj düzenleme oturumunuzu bu mesajı düzenlemeden önce tamamlayın veya iptal edin.

en: Please correct the following errors:
tr_TR: Lütfen bu hataları düzeltiniz:

en: Please enable JavaScript in your browser.
tr_TR: Lütfen tarayıcınızda JavaScript'i aktif edin.

en: Please enter a valid feed address.
tr_TR: Lütfen geçerli bir akış adresi giriniz.

en: Please enter a zoom number from 0 to 21.
tr_TR: Lütfen 0'la 21 arasında bir yakınlaştırma düzeyi belirleyin.

en: Please enter the number of items to display.
tr_TR: Lütfen, gösterilecek öge sayısını giriniz.

en: Please fill-in all plural forms
tr_TR: Lütfen tüm çoğul formları doldurun

en: Please give your RSS Feed a name.
tr_TR: RSS akışınıza bir isim verin.

en: Please provide both username and password.
tr_TR: Lütfen kullanıcı adı ve parolanızı belirtin.

en: Please remove all storage locations using this storage type.
tr_TR: Lütfen bu depolama türünü kullanan tüm konumları kaldırın.

en: Please specify a valid email address
tr_TR: Geçerli bir e-posta adresi yazın

en: Please specify your site's name
tr_TR: Lütfen sitenizin adını belirtin

en: Please type the letters and numbers shown in the image. Click the image to see another captcha.
tr_TR: Lütfen resimde gösterilen harfleri ve numaraları girin. Başka bir güvenlik kodu görmek için resme tıklayın.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
tr_TR: Dosyalarınızı eski günlerdeki gibi yüklemek için aşağıdaki geri dönüş formunu kullanın.

en: Plural Original String
tr_TR: Orjinal Çoğul Metin

[ctx: PluralCase]
en: Few
tr_TR: Birkaç

[ctx: PluralCase]
en: Many
tr_TR: Birçok

[ctx: PluralCase]
en: One
tr_TR: Bir

[ctx: PluralCase]
en: Other
tr_TR: Diğer

[ctx: PluralCase]
en: Two
tr_TR: İki

[ctx: PluralCase]
en: Zero
tr_TR: Sıfır

en: Point Value
tr_TR: Puan Değeri

en: Points
tr_TR: Puanlar

en: Points Required
tr_TR: Puan Gereklidir

en: Polls an email account and grabs private messages/postings that are sent there..
tr_TR: Bir e-posta hesabını alır ve oraya gönderilen özel mesajları/gönderileri alır...

en: Port (Leave blank for default)
tr_TR: Port (Varsayılan için boş bırakınız)

en: Portfolio
tr_TR: Portfolyo

en: Portfolio Project
tr_TR: Portfolyo Proje

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Post
tr_TR: Gönder

en: Post Results to a Different Page
tr_TR: Sonuçları Başka Bir Sayfaya Gönder

en: Post to Gathering
tr_TR: Toplamaya Gönder

en: Postal Code
tr_TR: Posta Kodu

en: Posted
tr_TR: Gönderilme

en: Posting
tr_TR: Gönderim

en: Powered by <a href="%s">concrete5</a>.
tr_TR: <a href="%s">concrete5</a> tarafından desteklenmektedir.

en: Preset
tr_TR: Öntanımlı

[ctx: PresetName]
en: Blue Sky
tr_TR: Mavi Gökyüzü

[ctx: PresetName]
en: Night Road
tr_TR: Gece Yolu

[ctx: PresetName]
en: Sunrise
tr_TR: Gündoğumu

en: Presets
tr_TR: Öntanımlılar

en: Pretty URLs
tr_TR: Kullanıcı Dostu Adresler

en: Preview
tr_TR: Önizle

en: Preview File
tr_TR: Dosyayı Önizle

en: Preview Image
tr_TR: Resmi Önizle

en: Preview Survey
tr_TR: Anketi Önizle

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Previous Label
tr_TR: Önceki Etiketi

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Primary Button
tr_TR: Birincil Buton

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Private
tr_TR: Özel

en: Private Messages
tr_TR: Özel Mesajlar

en: Private message from %s
tr_TR: %s kullanıcısından özel mesaj

en: Private message limit exceeded for user: %s on %s
tr_TR: %s kullanıcısı tarafından özel mesaj limiti aşıldı: %s

en: Process Email Posts
tr_TR: Email Gönderilerini İşle

en: Profile Options
tr_TR: Profil Seçenekleri

en: Profile Picture
tr_TR: Profil Resmi

en: Profile updated successfully.
tr_TR: Profil başarıyla güncellendi.

en: Project Page
tr_TR: Proje Sayfası

en: Project Title
tr_TR: Proje Başlığı

en: Project Title 2
tr_TR: Proje Başlığı 2

en: Project Title 3
tr_TR: Proje Başlığı 3

en: Project Title 4
tr_TR: Proje Başlığı 4

en: Project Title 5
tr_TR: Proje Başlığı 5

en: Project Title 6
tr_TR: Proje Başlığı 6

en: Properties
tr_TR: Özellikler

en: Properties Panel
tr_TR: Özellikler Paneli

en: Properties like name, description and tags are unavailable when uploading multiple files.
tr_TR: Ad, açıklama ve etiketler gibi birden çok dosya yüklerken mevcut olmayan özellikler.

en: Property to Display:
tr_TR: Gösterilecek Özellik:

en: Protect with Password
tr_TR: Parola İle Koru

en: Provide RSS Feed
tr_TR: RSS Akışı Sağla

en: Provide a simple survey, along with results in a pie chart format.
tr_TR: Sonuçların pasta grafik biçiminde gösterildiği basit bir anket oluşturun.

en: Proxy Password
tr_TR: Proxy Parolası

en: Proxy Port
tr_TR: Proxy Portu

en: Proxy Server
tr_TR: Proxy Sunucusu

en: Proxy User
tr_TR: Proxy Kullanıcısı

en: Proxy block for area layouts.
tr_TR: Alan mizanpajları için vekil blok.

en: Proxy block for blocks pasted through the scrapbook.
tr_TR: Karalama defteri aracılığıyla yapıştırılan bloklar için vekil blok.

en: Proxy block for blocks that need to be output through composer.
tr_TR: Kompozitörden çıkan bloklar için vekil blok.

en: Proxy block for gathering items added to areas.
tr_TR: Alanlara eklenen toplama öğeleri için vekil blok.

en: Proxy block for stacks added through the UI.
tr_TR: Kullanıcı Arayüzü doğrultusunda eklenen yığınlar için vekil blok.

en: Proxy configuration saved.
tr_TR: Proxy yapılandırması kaydedildi.

en: Public
tr_TR: Herkese Açık

en: Public Date
tr_TR: Yayın Tarihi

en: Public Date/Time
tr_TR: Yayın Tarih/Zamanı

en: Public Display
tr_TR: Herkese Açık Görünüm

en: Public Profiles
tr_TR: Herkese Açık Profiller

en: Public Registration
tr_TR: Herkese Açık Kayıt

en: Public Set.
tr_TR: Herkese Açık Grup.

en: Public Sets
tr_TR: Herkese Açık Gruplar

en: Public profiles have been disabled
tr_TR: Herkese açık profiller devre dışı bırakıldı

en: Public profiles have been enabled
tr_TR: Herkese açık profiller etkinleştirildi

en: Publish
tr_TR: Yayınla

en: Publish Beneath Page
tr_TR: Sayfa Altında Yayınla

en: Publish Beneath Pages of Type
tr_TR: Şu Türdeki Sayfalar Altında Yayınla

en: Publish Changes
tr_TR: Değişiklikleri Yayınla

en: Publish Method
tr_TR: Yayınlama Yöntemi

en: Publish Page
tr_TR: Sayfayı Yayınla

en: Pull Content from Area
tr_TR: Şu Alandan İçerik Al

en: Pull a picture of the day from concrete5.org (Default)
tr_TR: concrete5.org'dan her gün değişen bir resim çekin. (Varsayılan)

en: Purchase
tr_TR: Satın Al

en: Purge
tr_TR: Temizle

en: Put each answer options on a new line
tr_TR: Her cevap seçeneğini ayrı bir satıra koyun

en: Query
tr_TR: Sorgu

en: Query Details
tr_TR: Sorgu Detayları

en: Question
tr_TR: Soru

en: Question added. To view it click the preview tab.
tr_TR: Soru eklendi. Görüntülemek için önizleme sekmesini tıklayın.

en: Queueing
tr_TR: Kuyruklu

en: Quote
tr_TR: Alıntı

en: RSS Displayer
tr_TR: RSS Görüntüleyici

en: RSS Feed
tr_TR: RSS Akışı

en: RSS Feed Description
tr_TR: RSS Akışı Açıklaması

en: RSS Feed Location
tr_TR: RSS Besleme Konumu

en: RSS Feed Title
tr_TR: RSS Akışı Başlığı

en: RSS Feed can be found here: <a href="%s" target="_blank">%s</a>
tr_TR: RSS Beslemeniz burada bulunur: <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: RSS Feeds
tr_TR: RSS Beslemeleri

en: Radio Buttons
tr_TR: Radyo Butonlar

en: Radius
tr_TR: Yarıçap

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Rating
tr_TR: Reyting

en: Rating types updated.
tr_TR: Oylama türleri güncellendi.

en: Re-Map
tr_TR: Yeniden Planla

en: Re-connect to Community
tr_TR: Topluluğa Yeniden Bağlan

en: Read
tr_TR: Oku

en: Read More
tr_TR: Daha Fazla Oku

en: Read the <a href="%s" target="_blank">User Documentation</a> to learn editing and site management with concrete5.
tr_TR: concrete5 ile düzenleme ve site yönetimini öğrenmek için <a href="%s" target="_blank">Kullanıcı Belgeleri</a>ni okuyun.

en: Reason For Ban
tr_TR: Engellenme Sebebi

en: Recent
tr_TR: En Son

en: Recent Comment
tr_TR: Son Yorum

en: Recent First
tr_TR: En Yeni İlk Sırada

en: Recent Page Views
tr_TR: Son Sayfa Görüntülemeleri

en: Recent Registrations
tr_TR: Son Kayıtlar

en: Recipient email address
tr_TR: Alıcı email adresi

en: Redirect administrators to dashboard
tr_TR: Yöneticileri kontrol paneline yönlendir

en: Redirect home page to default locale.
tr_TR: Anasayfayı varsayılan dile yönlendir.

en: Redirect to Different Page on Click
tr_TR: Tıklayınca Başka Sayfaya Yönlendir

en: Redirect to another page after form submission?
tr_TR: Form gönderiminden sonra başka bir sayfaya yönlendirilsin mi?

en: Redirect users to:
tr_TR: Kullanıcıları şuraya yönlendir:

en: Redo
tr_TR: Yinele

en: References
tr_TR: Referanslar

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Refreshes the page, rebuilding its permissions and its name.
tr_TR: Sayfayı yeniler, izinlerini ve adını tekrardan oluşturur.

en: Regex
tr_TR: Düzenli İfade

en: Register
tr_TR: Kayıt Ol

en: Register an account for "%s"
tr_TR: "%s" için bir hesap oluştur

en: Registered
tr_TR: Kayıtlı

en: Registered Between
tr_TR: Aralığında Kayıtlı

en: Registered Users Language Preferences
tr_TR: Kayıtlı Kullanıcıların Dil Tercihleri

en: Registration
tr_TR: Kayıt

en: Registration - A New User Has Registered
tr_TR: Kayıt - Yeni Bir Kullanıcı Kayıt Oldu

en: Registration - Approval Required
tr_TR: Kayıt - Onay Gerekiyor

en: Registration - Validate Email Address
tr_TR: Kayıt - E-Posta Adresi Doğrulama

en: Registration Approval Required
tr_TR: Kaydın Onaylanması Gerekiyor

en: Registration Approved
tr_TR: Kayıt Onaylandı

en: Registration Data
tr_TR: Kayıt Verileri

en: Registration settings have been saved.
tr_TR: Oturum ayarları kaydedildi.

en: Related Topic
tr_TR: İlişkili Konu

en: Relative Path
tr_TR: Bağıl Yol

en: Release Date: %s
tr_TR: Yayın Tarihi: %s

en: Release Notes
tr_TR: Sürüm Notları

en: Relevant sub pages.
tr_TR: İlgili alt sayfalar.

en: Reload Strings
tr_TR: Metinleri Yeniden Yükle

en: Remember my choice on this computer.
tr_TR: Bu bilgisayarda seçimimi hatırla.

en: Remote File Importing Available
tr_TR: Uzaktan Dosya Alma Mevcut

en: Remote URL import requires the iconv extension enabled on your server.
tr_TR: Harici URL'den eklemek için iconv uzantısı sunucunuzda etkinleştirilmiş olmalıdır.

en: Remote file importing through the file manager requires the iconv PHP extension.
tr_TR: Dosya yöneticisi doğrultusunda uzaktan dosya aktarımı, iconv PHP uzantısına ihtiyaç duyuyor.

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove Alias
tr_TR: Yansımayı Kaldır

en: Remove Ban
tr_TR: Engellemeyi Kaldır

en: Remove Font Family
tr_TR: Font  Türünü Kaldır

en: Remove Font Size
tr_TR: Font Boyutunu Kaldır

en: Remove From Group
tr_TR: Gruptan Kaldır

en: Remove Node
tr_TR: Düğümü Kaldır

en: Remove Old Page Versions
tr_TR: Eski Sayfa Sürümlerini Sil

en: Remove Style
tr_TR: Stili Kaldır

en: Remove all filters
tr_TR: Tüm filtreleri kaldır

en: Remove files from incoming/ directory.
tr_TR: Incoming/ klasöründeki dosyaları sil.

en: Remove font
tr_TR: Fontu kaldır

en: Remove index.php from URLs
tr_TR: URL'lerden index.php'yi kaldırın

en: Remove index.php from your URLs with pretty URLs, and ensure canonical URLs if you're running a site at multiple domains.
tr_TR: Hoş URL'ler ile sitenizin URL'lerinden index.php'yi kaldırın veya birden çok domainde çalışan bir site çalıştırıyorsanız standart URL'lerden emin olun.

en: Remove the user from the group and deactivate the account
tr_TR: Kullanıcıyı gruptan kaldır ve hesabını devre dışı bırak

en: Remove the user from this group
tr_TR: Kullanıcıyı bu gruptan kaldır

en: Remove the users below from Group(s)
tr_TR: Alttaki grup(lar)dan kullanıcıları silin

en: Remove this Job
tr_TR: Bu Görevi Sil

en: Remove this alias or external link?
tr_TR: Bu yansıma veya harici bağlantıyı silmek istiyor musunuz?

en: Remove this attachment?
tr_TR: Eki silmek istiyor musunuz?

en: Remove this message? Replies to it will not be removed
tr_TR: Mesajı silmek istiyor musunuz? Yanıtları silinmeyecektir

en: Remove this message? Replies to it will not be removed.
tr_TR: Mesajı silmek istiyor musunuz? Yanıtları silinmeyecektir.

en: Remove your user avatar
tr_TR: Kullanıcı avatarınızı kaldırın

en: Removes all except the 10 most recent page versions for each page.
tr_TR: Her sayfanın en yeni 10 sürümünün dışındakiler kaldırılır.

en: Rename
tr_TR: Yeniden Adlandır

en: Rename Stack
tr_TR: Yığını Yeniden Adlandır

en: Rename request saved. You must complete the approval workflow before the name of the stack will be updated.
tr_TR: Yeniden adlandırma isteği kaydedildi. Yığın adı güncellenmeden önce iş akışını onaylamayı tamamlamanız gerekiyor.

en: Repeat By
tr_TR: Tekrarla

en: Repeat every
tr_TR: Tekrarla, her

en: Repeat...
tr_TR: Tekrar..

en: Repeats
tr_TR: Tekrarlama

en: Repeats %s.
tr_TR: Tekrarlama: %s.

en: Replace
tr_TR: Değiştir

en: Replace Permissions
tr_TR: İzinleri Değiştir

en: Replied
tr_TR: Yanıtlandı

en: Reply
tr_TR: Cevapla

en: Reply Sent.
tr_TR: Cevap Gönderildi.

en: Reply to this email address
tr_TR: Bu email adresine yanıtla

en: Reply-To
tr_TR: Cevap Adresi

en: Reports
tr_TR: Raporlar

en: Request timed out.
tr_TR: İstek zaman aşımına uğradı.

en: Requested Version: %s
tr_TR: İstenen Sürüm: %s

en: Require on Registration Form.
tr_TR: Kayıt Formunda Gerekli.

en: Required
tr_TR: Zorunlu

en: Required Attributes
tr_TR: Gerekli Özellikler

en: Requires Password to Access
tr_TR: Erişim Parola Korumalıdır

en: Rescan
tr_TR: Yeniden Tara

en: Rescan Links
tr_TR: Bağlantıları Yeniden Tara

en: Rescan Locale
tr_TR: Dili Yeniden Tara

en: Rescan Multilingual Tree
tr_TR: Çoklu Dil Ağacını Yeniden Tara

en: Reserved words reset.
tr_TR: Ayrılmış sözcükler sıfırlandı.

en: Reserved words updated.
tr_TR: Ayrılmış sözcükler güncellendi.

en: Reset All
tr_TR: Tümünü Sıfırla

en: Reset All Jobs
tr_TR: Tüm Görevleri Sıfırla

en: Reset Customizations
tr_TR: Özelleştirmeleri Sıfırla

en: Reset Languages
tr_TR: Dilleri Sıfırla

en: Reset Password
tr_TR: Parolayı Sıfırla

en: Reset To Default
tr_TR: Varsayılana Sıfırla

en: Reset and Email Password
tr_TR: Parolayı Sıfırla ve E-posta Gönder

en: Reset the theme customizations for just this page, or your entire site?
tr_TR: Sadece bu sayfa için mi yoksa tüm site için mi tema özelleştirmeleri sıfırlansın?

en: Resize Image
tr_TR: Resmi Yeniden Boyutlandır

en: Reskin your site.
tr_TR: Sitenizin tasarımını değiştirin.

en: Responses to %s
tr_TR: %s için yanıtlar

en: Restoration Successful
tr_TR: Restorasyon Başarılı

en: Restore
tr_TR: Geri Yükle

en: Restore Backup
tr_TR: Yedeği Geri YÜkle

en: Restore Page
tr_TR: Sayfayı Geri Yükle

en: Result(s)
tr_TR: Sonuç(lar)

en: Results
tr_TR: Sonuçlar

en: Results Page
tr_TR: Sonuçlar Sayfası

en: Results for &#34;%s&#34;
tr_TR: &#34;%s&#34; için sonuçlar

en: Results of Last Run
tr_TR: Son Çalıştırmanın Sonuçları

en: Resume Copy
tr_TR: Kopyalamayı Sürdür

en: Resume Editing
tr_TR: Düzenlemeye Devam Et

en: Retrieving Release Notes...
tr_TR: Sürüm Notları Alınıyor...

en: Retrieving add-on data from concrete5.org marketplace.
tr_TR: concrete5.org marketten eklenti verileri alınıyor.

en: Retrieving theme data from concrete5.org marketplace.
tr_TR: concrete5.org marketten tema verileri alınıyor.

en: Return to Home
tr_TR: Ana Sayfaya Geri Dön

en: Return to Themes
tr_TR: Temalara Dön

en: Reverse Chronological
tr_TR: Ters Kronolojik

en: Reverse Sitemap
tr_TR: Site Haritasının Tersi

en: Reverse alphabetical order
tr_TR: Ters alfabetik sıralama

en: Revert to Area Permissions
tr_TR: Alan İzinlerine Döndür

en: Revert to File Set and Global Permissions
tr_TR: Dosya Grubu ve Genel İzinlere Döndür

en: Revert to Page Permissions
tr_TR: Sayfa İzinlerini Kullan

en: Revert to Parent Permisisons
tr_TR: Üst İzinlerine Geri Döndür

en: Rich Text
tr_TR: Zengin Metin

en: Rich Text - Default Setting
tr_TR: Zengin Metin - Varsayılan Ayarlar

en: Rich Text Editor
tr_TR: Zengin Metin Editörü

en: Ridge
tr_TR: Kabartma

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Root Path
tr_TR: Kök Yol

en: Rotate
tr_TR: Döndür

en: Rotation (in degrees)
tr_TR: Rotasyon (derece)

en: Rows
tr_TR: Satırlar

en: Run
tr_TR: Çalıştır

en: Run Backup
tr_TR: Yedeklemeyi Çalıştır

en: Run Guide
tr_TR: Klavuzu Çalıştır

en: Run Job
tr_TR: Görevi Çalıştır

en: Run Tests
tr_TR: Testleri Çalıştır

en: Run a concrete5 job
tr_TR: Bir concrete5 görevini çalıştırın

en: Run this Job Every
tr_TR: Bu Görevi Çalıştır "her X zamanda bir"

en: Run your site in multiple languages.
tr_TR: Sitenizi birden çok dilde çalıştırın.

en: Running a backup will create a database export file and store it on your server. Encryption is only advised if you plan on storing the backup on the server indefinitely. This is <strong>not recommended</strong>. After running backup, download the file and make sure that the entire database was saved correctly. If any error messages appear during the backup process, do <b>not</b> attempt to restore from that backup.
tr_TR: Bir yedeklemeyi çalıştırmak yeni bir veritabanı çıktı dosyası oluşturur ve onu sunucunuzda depolar. Şifreleme sadece yedeği sunucunuzda ne kadar tutacağınız belli olmadığında düşünülmelidir. Bu <strong>tavsiye edilmez</strong>. Yedeklemeyi çalıştırdıktan sonra, dosyayı indirin ve tüm veritabanının doğru bir şekilde kaydedildiğinden emin olun. Yedekleme işlemi sırasında herhangi bir hata mesajı görünürse, bu yedeği kullanarak geri yükleme yapmayı <b>denemeyin</b>.

en: Running since %s
tr_TR: %s'ten beri çalışıyor

en: SEO & Statistics
tr_TR: Optimizasyon & İstatistikler

en: SMTP Authentication: none
tr_TR: SMTP Kimlik Doğrulama: yok

[ctx: SMTP Encryption]
en: none
tr_TR: hiçbiri

en: SMTP Encryption: %s
tr_TR: SMTP Şifrelemesi: %s

en: SMTP Method
tr_TR: SMTP Yöntemi

en: SMTP Password: %s
tr_TR: SMTP Parolası: %s

[ctx: SMTP Port]
en: default
tr_TR: varsayılan

en: SMTP Port: %s
tr_TR: SMTP Portu: %s

en: SMTP Server: %s
tr_TR: SMTP Sunucusu: %s

en: SMTP Settings
tr_TR: SMTP Ayarları

en: SMTP Username: %s
tr_TR: SMTP Kullanıcı Adı: %s

en: Sales Associate
tr_TR: Satış Ortaklığı

en: Sample Content
tr_TR: Örnek İçerik

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save & Continue
tr_TR: Kaydet & Devam Et

en: Save All
tr_TR: Tümünü Kaydet

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Save Layout as Preset
tr_TR: Mizanpajı Öntanım Olarak Kaydet

en: Save Location
tr_TR: Konumu Kaydet

en: Save Ordering
tr_TR: Sıralamayı Kaydet

en: Save Password
tr_TR: Parolayı Kaydet

en: Save Positioning
tr_TR: Konumlandırmayı Kaydet

en: Save Preset
tr_TR: Öntanımı Kaydet

en: Save Settings
tr_TR: Ayarları Kaydet

en: Save and Exit
tr_TR: Kaydet ve Çık

en: Save old page path
tr_TR: Sayfanın eski adresini koru

en: Save to file
tr_TR: Dosyaya kaydet

en: Saved Presets
tr_TR: Kayıtlı Öntanımlar

en: Scale
tr_TR: Ölçeklendir

en: Scans all blocks within the selected section. Any links to pages within another multilingual section will be updated to link to the pages within the selected tree. Any blocks within the scanned section that reference pages in another multilingual section will be updated to point to the page within the selected tree.
tr_TR: Seçilen bölümdeki tüm blokları tarar. Başka bir çoklu dil bölümündeki sayfalara olan bağlantılar, seçilen ağaçtaki sayfalara bağlantı verecek şekilde güncellenecektir. Taranan bölümde, başka çoklu dildeki sayfaya başvuran bloklar, seçilen ağaçtaki sayfaya yönelecek şekilde güncellenecektir.

en: Schedule Guest Access
tr_TR: Misafir Erişimini Planla

en: Score
tr_TR: Skor

en: Scrapbook Display
tr_TR: Karalama Defteri Görünümü

en: Screenshots
tr_TR: Ekran Görüntüleri

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search All Children?
tr_TR: Tüm Alt Sayfaları Ara

en: Search Blocks
tr_TR: Blokları Ara

en: Search Index
tr_TR: Arama İndeksi

en: Search Index Preferences Updated
tr_TR: Arama İndeksi Tercihleri Güncellendi

en: Search Pages
tr_TR: Sayfaları Ara

en: Search Results
tr_TR: Arama Sonuçları

en: Search Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Search for Groups to Move
tr_TR: Taşınacak Grupları Arayın

en: Search for Pages
tr_TR: Sayfaları Ara

en: Search for application and package-specific entities, refresh their database schema and generate their proxy classes.
tr_TR: Uygulama ve pakete özel varlıkları arayın, veritabanı şemalarını sıfırlayın ve vekil sınıflarını oluşturun.

en: Search for pages by name and type. Perform actions on multiple pages simultaneously by checking the boxes next to the pages you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
tr_TR: Sayfaları isim ve türüne göre arayın. İşlem yapmak istediğiniz sayfanın yanındaki seçim kutusunu işaretleyip gerçekleştirmek istediğiniz eylemi açılır menüden seçerek birden çok sayfa üzerinde aynı anda eylemler gerçekleştirin.

en: Search for users by name, email, and group. Perform actions on multiple users simultaneously by checking the boxes next to the users you want to perform the action on, then selecting the action you want to perform from the drop-down menu.
tr_TR: Kullanıcıları ad, e-posta ve gruba göre arayın. İşlem yapmak istediğiniz kullanıcıların yanındaki seçim kutusunu işaretleyip gerçekleştirmek istediğiniz eylemi açılır menüden seçerek birden çok kullanıcı üzerinde aynı anda eylemler gerçekleştirin.

en: Search for...
tr_TR: Ara...

en: Search in contexts
tr_TR: Bağlamlarda ara

en: Search in originals
tr_TR: Orjinal metinlerde ara

en: Search in translations
tr_TR: Çevirilen metinlerde ara

en: Search – Display a list of all topics for use on a search sidebar.
tr_TR: Ara – Bir arama kenar çubuğunda kullanılabilecek tüm konuların listesini görüntüleyin.

en: Searchable
tr_TR: Araştırılabilir

en: Section removed.
tr_TR: Bölge kaldırıldı.

en: SecurImage (Default)
tr_TR: SecurImage (Varsayılan)

en: Secure and setup your site.
tr_TR: Sitenizi ayarlayın ve güvenliğini sağlayın.

en: See the PHP manual
tr_TR: PHP klavuzunu görün

en: See the formatting options at %s.
tr_TR: %s'te biçimlendirme seçeneklerini görün.

en: Select
tr_TR: Seçim

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Select Area
tr_TR: Alanı Seç

en: Select Box
tr_TR: Seçim Kutusu

en: Select Group(s)
tr_TR: Grup(ları) seçin

en: Select Menu
tr_TR: Seçim Menüsü

en: Select Options
tr_TR: Seçenekleri Seçin

en: Select Some Options
tr_TR: Seçimler Yapın

en: Select User
tr_TR: Kullanıcı Seç

en: Select a custom-coded form to display as a block on your page.
tr_TR: Sayfanızda blok olarak görüntülemek için özel kodlanmış bir form seçin.

en: Select a form
tr_TR: Bir form seçiniz

en: Select a video file from the File Manager and specify a width and height at which to display it on your page. AVI, WMV, QuickTime/MPEG4 and FLV formats are supported.
tr_TR: Dosya Yöneticisinden bir video dosyası seçin ve sayfanızda görüntülenecek genişlik ve yüksekliği belirtin. AVI, WMV, Quicktime/MPEG4 ve FLV formatları desteklenmektedir.

en: Select an Option
tr_TR: Seçim Yapın

en: Select an image from the File Manager, and optionally select a rollover image. Choose where to link the image, if desired, and enter alt text. Use Constrain Image Dimensions to force the image to be displayed at a different size than the actual image file.
tr_TR: Dosya Yöneticisinden bir resim seçin ve isteğe bağlı olarak mouse ile üzerine gelindiğinde görüntülenecek resmi seçin. Resme bağlantı verilecek yeri seçin ve istiyorsanız açıklama metni girin. Resmin, gerçek resim dosyasını farklı bir boyutta görüntülenmesine zorlamak için Resim Boyutları Sınırla'yı kullanın.

en: Select which types of attributes to make available to pages, users, and files.
tr_TR: Sayfalara, kullanıcılara, ve dosyalara uygulanacak özellik türlerini seçin.

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Architecture
tr_TR: Yapı

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Database
tr_TR: Veritabanı

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Design
tr_TR: Tasarım

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Development
tr_TR: Geliştirme

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Finance
tr_TR: Finans

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Human Resources
tr_TR: İnsan Kaynakları

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Management
tr_TR: Yönetim

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Marketing and Sales
tr_TR: Pazarlama ve Satış

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Multimedia
tr_TR: Multimedya

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Production
tr_TR: Üretim

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Quality Assurance
tr_TR: Kalite Güvencesi

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Technical and Operations
tr_TR: Teknik ve Operasyon

[ctx: SelectAttributeValue]
en: Writing
tr_TR: Yazma

[ctx: SelectAttributeValue]
en: iOS/Android/App Development
tr_TR: iOS/Android/Uygulama Geliştirme

en: Selected Attributes
tr_TR: Seçilen Özellikler

en: Selected Countries
tr_TR: Seçilen Ülkeler

en: Selected Page Templates
tr_TR: Seçilen Sayfa Şablonları

en: Selector Form Factor
tr_TR: Seçici Form Faktörü

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send Message
tr_TR: Mesajı Gönder

en: Send To Bottom
tr_TR: En Alta Gönder

en: Send To Top
tr_TR: En Üste Gönder

en: Send a Private Message
tr_TR: Özel Mesaj Gönder

en: Send email when a user registers
tr_TR: Kullanıcı kayıt olunca e-posta gönder

en: Send mail method: %s
tr_TR: Mail gönderme yöntemi: %s

en: Sent
tr_TR: Gönderildi

en: Sent At
tr_TR: Gönderilme

en: Sent Messages
tr_TR: Mesajları Gönder

en: Separate reserved words with a comma. These words will be automatically removed from URL slugs. To remove no words from URLs, delete all the words above.
tr_TR: İstenen sözcükleri virgül ile ayırın. Bu sözcükler Kullanıcı Dostu Adreslerden otomatik olarak kaldırılacaktır. Adreslerden hiçbir sözcük kaldırmak istemiyorsanız yukarıdaki her şeyi silin.

en: Server
tr_TR: Sunucu

en: Server Timezone:
tr_TR: Sunucu Zaman Dilimi:

en: Service
tr_TR: Servis

en: Services
tr_TR: Servisler

en: Session Invalidated. Session IP %s did not match provided IP %s.
tr_TR: Oturum Geçersiz. Oturum IP'si %s belirtilen IP %s ile eşleşmedi.

en: Session Invalidated. Session user agent %s did not match provided agent %s
tr_TR: Oturum Geçersiz. Oturum kullanıcı aracısı %s belirtilen kullanıcı aracısı %s ile eşleşmedi.

en: Set
tr_TR: Grup

en: Set Block Styles
tr_TR: Blok Stillerini Belirle

en: Set Name
tr_TR: Grup Adı

en: Set Permissions
tr_TR: İzinleri Ayarla

en: Set concrete5 to use an external SMTP server, instead of the default PHP Mail function, for sending email.
tr_TR: E-posta göndermesi için harici SMTP sunucusu, varsayılan PHP Mail fonksiyonu kullanması için concrete5'i ayarlayın.

en: Set the "Callback URL" to: %s.
tr_TR: "Geri Çağırma URL'i" verisini şu değer olarak belirle: %s.

en: Set the "Callback URL" to:%s.
tr_TR: "Geri Çağırma URL'i" verisini şu değer olarak belirle:%s.

en: Sets
tr_TR: Gruplar

en: Sets the amount of time to store the page output before generating a new version
tr_TR: Yeni sürüm oluşturmadan önce sayfanın ne kadar süre ile depolanacağını ayarlar

en: Setting up a project page for your site on concrete5.org is safe and private, and gives you lots of benefits including:
tr_TR: concrete5.org'da sitenizin aşağıdaki gibi size yarar sağlayan güvenli ve özel proje sayfasını kurun:

en: Setting up site permissions.
tr_TR: Site izinleri ayarlanıyor.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings Saved.
tr_TR: Ayarlar Kaydedildi.

en: Setup attributes for pages, users, files and more.
tr_TR: Sayfalar, kullanıcılar, dosyalar ve dahası için özellikleri kur.

en: Setup on Child Pages
tr_TR: Alt Sayfalara Kur

en: Several updates are available. Please choose the desired update from the list below.
tr_TR: Birkaç güncelleme mevcut. Lütfen aşağıdaki listeden istediğiniz güncellemeyi seçin.

en: Shadow
tr_TR: Gölge

en: Shadow and Rotation (CSS3)
tr_TR: Gölge ve Rotasyon (CSS3)

en: Share This Page
tr_TR: Bu Sayfayı Paylaş

en: Share content across your site.
tr_TR: Sayfanızdaki içeriği paylaşın.

en: Share message URL on Facebook.
tr_TR: Mesaj adresini Facebook'ta paylaş.

en: Share message URL on Twitter.
tr_TR: Mesaj adresini Twitter'da paylaş.

en: Short Description
tr_TR: Kısa Açıklama

en: Short Description of Page
tr_TR: Sayfanın Kısa Açıklaması

en: Show API secret
tr_TR: API parolasını göster

en: Show All
tr_TR: Tümünü Göster

en: Show approved
tr_TR: Onaylananları göster

en: Show on Registration Form.
tr_TR: Kayıt Formunda Gösterilsin.

en: Show secret key
tr_TR: Gizli Anahtarı Göster

en: Show the debug error output
tr_TR: Hata ayıklama çıktısını göster

en: Show the error message but nothing else
tr_TR: Hata mesajından başka hiçbir şey gösterme

en: Show translated
tr_TR: Çevirilenleri göster

en: Show unapproved
tr_TR: Onaylanmayanları göster

en: Show untranslated
tr_TR: Çevirilmeyenleri göster

en: Sign In.
tr_TR: Oturum Aç.

en: Sign Out
tr_TR: Oturumu Kapat

en: Sign Out.
tr_TR: Oturumu Kapat.

en: Sign in As User
tr_TR: Kullanıcı Olarak Oturum Aç

en: Sign in to %s
tr_TR: Oturum Aç : %s

en: Sign in with %s
tr_TR: %s ile oturum aç

en: Sign in with a community account
tr_TR: Bir topluluk hesabıyla oturum aç

en: Signup Date
tr_TR: Kayıt Tarihi

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not duplicate your site tree using this tool. You must manually assign pages using the page report.
tr_TR: Çoklu dil bölümlerinizden biri anasayfa olduğu sürece, site ağacınızı bu aracı kullanarak çoğaltamazsınız. Sayfa raporunu kullanarak el ile sayfaları atamalısınız.

en: Since one of your multilingual sections is the home page, you may not rescan the links in your site tree using this tool.
tr_TR: Çoklu dil bölümlerinizden biri anasayfa olduğu sürece, bu aracı kullanarak site ağacınızdaki bağlantıları yeniden tarayamazsınız.

en: Single Page
tr_TR: Özel Sayfa

en: Single Pages
tr_TR: Özel Sayfalar

en: Single Pages are used when you want to run custom code in the concrete5 environment. Each Single Page is available in only one location in your sitemap, and this location must be registered from this Dashboard page. This location corresponds to a PHP file placed in your single_pages/ override directory. Below is a list of Single Pages currently installed.
tr_TR: concrete5 ortamında özel bir kod çalıştırmak için Özel Sayfalar kullanılır. Her Özel Sayfa, sitede tek bir yerde mevcuttur, ve bu yer bu Kontrol Paneli sayfasında kayıtlı olmalıdır. Bu yer single_pages/ dizininizde yer alan bir PHP dosyasına karşılık gelir. Şu an yüklü olan Özel Sayfalar aşağıda listelenmektedir.

en: Single pages
tr_TR: Özel sayfalar

en: Singular Original String
tr_TR: Orjinal Tekil Metin

en: Site Access
tr_TR: Site Erişimi

en: Site Information
tr_TR: Site Bilgileri

en: Site Name
tr_TR: Site Adı

en: Site Registration
tr_TR: Kullanıcı Kaydı

en: Site User
tr_TR: Site Kullanıcısı

en: Site interface source locale
tr_TR: Site arayüzü kaynak dili

en: Sitemap
tr_TR: Sayfalar

en: Sitemap Pop-Up
tr_TR: Site Haritası Açılır Penceresi

en: Sitemap flat view lets you page through particular long lists of pages.
tr_TR: Site haritası belirli uzun sayfa listeleri doğrultusunda düz görünüm sayfası sunar.

en: Sitemap order
tr_TR: Site haritasına göre

en: Sitewide %s
tr_TR: Site Geneli %s

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Skill Level
tr_TR: Beceri Seviyesi

en: Skip →
tr_TR: Atla →

en: Slug
tr_TR: Kullanıcı Dostu Adres

en: Smart IP Banning
tr_TR: Akıllı IP Engelleme

en: Social Link Added.
tr_TR: Sosyal Bağlantı Eklendi.

en: Social Links
tr_TR: Sosyal Bağlantılar

en: Solid
tr_TR: Katı

en: Solving a <a href="%s" target="_blank">CAPTCHA</a> Required to Post?
tr_TR: Göndermek için bir <a href="%s" target="_blank">güvenlik kodu</a>nu çözmek zorunlu mudur?

en: Someone has already checked out this page for editing.
tr_TR: Birisi zaten şu an bu sayfayı düzenliyor.

en: Something about your user account has changed. You have been logged out. Please refresh this page to continue.
tr_TR: Kullanıcı hesabınız hakkında bir şey değişti. Çıkış yaptınız. Devam etmek için lütfen sayfayı yenileyin.

en: Something went wrong while deleting this attachment, please refresh and try again.
tr_TR: Bu eklentiyi silerken bir şeyler yanlış gitti, lütfen yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Something went wrong while deleting this message, please refresh and try again.
tr_TR: Bu mesajı silerken bir şeyler yanlış gitti, lütfen yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Something went wrong while flagging this message, please refresh and try again.
tr_TR: Bu mesajı işaretlerken bir şeyler yanlış gitti, lütfen yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Sort
tr_TR: Sırala

en: Sort By
tr_TR: Şuna Göre Sırala

en: Sort order saved
tr_TR: Sıralama düzeni kaydedildi

en: South Pole
tr_TR: Güney Kutbu

en: Spacing:
tr_TR: Aralık:

en: Spam Control
tr_TR: Spam Kontrolü

en: Spam Whitelist Group
tr_TR: Spam Beyaz Liste Grubu

en: Special Characters Palette
tr_TR: Özel Karakterler Paleti

en: Specify Custom Image
tr_TR: Özel Bir Resim Belirle

en: Specify a handle for your attribute set.
tr_TR: Özellik kümeniz için bir işleç belirtin.

en: Specify a name for your Job set.
tr_TR: Görev grubunuz için bir isim belirtin.

en: Specify a name for your attribute set.
tr_TR: Özellik kümesi için bir ad belirtin.

en: Specify a name for your group set.
tr_TR: Grup kümeniz için bir ad belirtin.

en: Specify a new image attached to posts or edits.
tr_TR: Gönderilere veya düzenlemelere eklenen bir resim belirtin.

en: Spread
tr_TR: Yayılma

en: Stack
tr_TR: Yığın

en: Stack Category
tr_TR: Yığın Kategorisi

en: Stack Display
tr_TR: Yığın Görüntüsü

en: Stack List
tr_TR: Yığın Listesi

en: Stack Name
tr_TR: Yığın Adı

en: Stack Permissions
tr_TR: Yığın İzinleri

en: Stack added successfully.
tr_TR: Yığın başarıyla eklendi.

en: Stack approved successfully
tr_TR: Yığın başarıyla onaylandı.

en: Stack deleted successfully
tr_TR: Yığın silindi.

en: Stack duplicated successfully
tr_TR: Yığın başarıyla çoğaltıldı.

en: Stack order updated successfully.
tr_TR: Yığın sıralaması başarıyla güncellendi.

en: Stack renamed successfully
tr_TR: Yığın başarıyla yeniden adlandırıldı

en: Stacks
tr_TR: Yığınlar

en: Stacks & Blocks
tr_TR: Yığınlar & Bloklar

en: Stacks are groups of blocks, and make it easier to recycle content places on many pages of your site. Stacks are edited and administered from the Dashboard, then placed on individual pages or deployed as Page Type Defaults. Block content and display order can be controlled, as well as the ability to roll-back to previous versions of the stack.
tr_TR: Yığınlar blok gruplarıdır, sitenizdeki çoğu sayfanın içerik yerleşiminin geri dönüşümünü kolaylaştırır. Yığınlar, Kontrol Panelinde düzenlenir ve yönetilirler, sonra sayfalara tek tek eklenir veya Sayfa Türü Varsayılanları olarak dağıtılırlar. Hem blok içeriği ve görünüm sıralaması hem de yığının önceki sürümlerine geri dönebilme yeteneği denetlenebilir.

en: Standard Button
tr_TR: Standart Buton

en: Standard Properties
tr_TR: Standart Özellikler

[ctx: Start date]
en: From
tr_TR: Başlangıç

en: Start typing a location (e.g. Apple Store or 235 W 3rd, New York) then click on the correct entry on the list.
tr_TR: Bir yer girerek başlayın (örn. Abant Yeşil Ev, Bolu, Türkiye) daha sonra listedeki doğru girdiye tıklayın.

en: Starting installation and creating directories.
tr_TR: Kurulum başlatılıyor ve klasörler oluşturuluyor.

en: Starts %s.
tr_TR: Başlam: %s.

en: Starts On
tr_TR: Başlangıç

en: State/Province
tr_TR: Eyalet/İl

en: Statistics
tr_TR: İstatistikler

en: Statistics tracking preference saved.
tr_TR: İstatistik izleme seçenekleri kaydedildi.

en: Status
tr_TR: Durum

en: Stay signed in for two weeks
tr_TR: İki hafta boyunca oturum açmış olarak kal

en: Storage Location
tr_TR: Depolama Alanı

en: Storage Locations
tr_TR: Depolama Konumları

en: Store data about your users-- like site preferences, birthdays, bios and more. Control which elements are available for users to update themselves.
tr_TR: Kullanıcılarınızla ilgili veri depolayın-- site tercihleri, doğum günleri, biyografiler ve daha fazlası ile ilgili olabilir. Hangi ögelerin üyeler için mevcut olduğunu ve hangilerinin kendi kendilerini güncelleyebildiklerini denetleyin.

en: Stores the generation of CSS and JavaScript assets
tr_TR: CSS ve JavaScript varlıklarının nesillerini depolar

en: Stores the location and existence of source code files
tr_TR: Konumu ve kaynak kod dosyalarının varlığını depolar

en: Stores the output of an entire page
tr_TR: Tüm sayfanın çıktısını depolar

en: Stores the output of blocks which support block caching
tr_TR: Blok önbelleklemeyi destekleyen blokların çıktısını depolar

en: Strength
tr_TR: Sertlik

en: Style
tr_TR: Stil

[ctx: StyleName]
en: Accent Background
tr_TR: Vurgulu Arkaplan

[ctx: StyleName]
en: Accent Header Color
tr_TR: Vurgulu Başlık Rengi

[ctx: StyleName]
en: Active Navigation
tr_TR: Aktif Navigasyon

[ctx: StyleName]
en: Background
tr_TR: Arka Plan

[ctx: StyleName]
en: Background Image
tr_TR: Arkaplan Resmi

[ctx: StyleName]
en: Border Color
tr_TR: Kenarlık Rengi

[ctx: StyleName]
en: Bottom Background Color
tr_TR: Alt Arkaplan Rengi

[ctx: StyleName]
en: Content Divider Color
tr_TR: İçerik Ayırıcı Rengi

[ctx: StyleName]
en: Default Button Border
tr_TR: Varsayılan Buton Kenarlığı

[ctx: StyleName]
en: Heading 1
tr_TR: Başlık 1

[ctx: StyleName]
en: Heading 2
tr_TR: Başlık 2

[ctx: StyleName]
en: Heading 3
tr_TR: Başlık 3

[ctx: StyleName]
en: Heading 4
tr_TR: Başlık 4

[ctx: StyleName]
en: Heading 5
tr_TR: Başlık 5

[ctx: StyleName]
en: Heading 6
tr_TR: Başlık 6

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Icon
tr_TR: Anasayfa Vitrin Simgesi

[ctx: StyleName]
en: Home Feature Title
tr_TR: Anasayfa Vitrin Başlığı

[ctx: StyleName]
en: Image Caption
tr_TR: Resim Başlığı

[ctx: StyleName]
en: Left Padding
tr_TR: Sol Dolgu

[ctx: StyleName]
en: Link
tr_TR: Bağlantı

[ctx: StyleName]
en: Link Color
tr_TR: Bağlantı Rengi

[ctx: StyleName]
en: Link Hover
tr_TR: Bağlantı Üzerinde Durumu

[ctx: StyleName]
en: Link Hover Color
tr_TR: Link Üzerinde Rengi

[ctx: StyleName]
en: Navigation
tr_TR: Navigasyon

[ctx: StyleName]
en: Navigation Hover
tr_TR: Navigasyon Üzerinde Durumu

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background
tr_TR: Navigasyon Menü Arkaplanı

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Background Hover
tr_TR: Navigasyon Menü Arkaplan Üzerinde Durumu

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Border
tr_TR: Navigasyon Menü Kenarlığı

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text
tr_TR: Navigasyon Menü Metni

[ctx: StyleName]
en: Navigation Menu Text Hover
tr_TR: Navigasyon Menü Metni Üzerinde Durumu

[ctx: StyleName]
en: Page Background
tr_TR: Sayfa Arkaplanı

[ctx: StyleName]
en: Page Titles
tr_TR: Sayfa Başlıkları

[ctx: StyleName]
en: Paragraph
tr_TR: Paragraf

[ctx: StyleName]
en: Search Field Background Color
tr_TR: Arama Alanı Arkaplan Rengi

[ctx: StyleName]
en: Search Field Border Color
tr_TR: Arama Alanı Kenarlık Rengi

[ctx: StyleName]
en: Search Field Icon Color
tr_TR: Arama Alanı Simgesi Rengi

[ctx: StyleName]
en: Section Divider Color
tr_TR: Bölüm Ayırıcı Rengi

[ctx: StyleName]
en: Site Title
tr_TR: Site Başlığı

[ctx: StyleName]
en: Social Icons
tr_TR: Sosyal Simgeler

[ctx: StyleName]
en: Social Icons Hover
tr_TR: Sosya Simgeler Üzerinde Durumu

[ctx: StyleName]
en: Text
tr_TR: Metin

[ctx: StyleName]
en: Title
tr_TR: Başlık

[ctx: StyleName]
en: Title Caps
tr_TR: Büyük Başlık

[ctx: StyleName]
en: Title Thin
tr_TR: İnce Başlık

[ctx: StyleName]
en: Top Background Color
tr_TR: Üst Arkaplan Rengi

[ctx: StyleSetName]
en: Blockquote
tr_TR: Alıntı

[ctx: StyleSetName]
en: Footer
tr_TR: Sayfa Altlığı

[ctx: StyleSetName]
en: Full Page
tr_TR: Tam Sayfa

[ctx: StyleSetName]
en: Header
tr_TR: Başlık

[ctx: StyleSetName]
en: Headings
tr_TR: Başlıklar

[ctx: StyleSetName]
en: Image Slider
tr_TR: Resim Slayt Gösterisi

[ctx: StyleSetName]
en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: Stylesheet
tr_TR: Stil Şablonu

en: Sub-Page Inheritance Changes
tr_TR: Alt Sayfa Kalıtım Değişiklikleri

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from page type.
tr_TR: Alt sayfalar, sayfa türünden izin devri değişikliklerini bekliyor.

en: Sub-pages pending change to inherit permissions from parent.
tr_TR: Alt sayfalar bu üst sayfadan izin devri değişikliklerini bekliyor.

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subject: %s
tr_TR: Konu: %s

en: Submissions
tr_TR: Yanıtlar

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Submit Text
tr_TR: Metni Gönder

en: Submit for Approval
tr_TR: Onay için Gönder

en: Submit to Workflow
tr_TR: İş Akışına Gönder

en: Submitted Date
tr_TR: Gönderim Tarihi

en: Subpage Permissions
tr_TR: Alt Sayfa izinleri

en: Subscribe
tr_TR: Abone Ol

en: Subscribe Option
tr_TR: Abonelik Seçenekleri

en: Subscribe to Conversation
tr_TR: Konuşmaya Abone Ol

en: Subscribe to receive email updates when new messages are posted.
tr_TR: Yeni mesajlar gönderildiğinde mail ile güncellemeleri almak için abone olun.

en: Success Button
tr_TR: Başarılı Butonu

en: Successfully attached.
tr_TR: Başarıyla bağlandı.

en: Successfully changed password
tr_TR: Parola başarıyla değiştirildi

en: Successfully saved accessibility settings.
tr_TR: Erişebilirlik ayarları başarıyla kaydedildi.

en: Suggested countries
tr_TR: Önerilen ülkeler

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Supports concrete5 request URLs
tr_TR: concrete5 URL'lerini destekler

en: Survey
tr_TR: Anket

en: Surveys
tr_TR: Anketler

en: Swap Site Contents
tr_TR: Site İçeriğini Değiştir

en: Switch Language
tr_TR: Dil Değiştir

en: System & Settings
tr_TR: Sistem & Ayarlar

en: System &amp; Settings
tr_TR: Sistem &amp; Ayarlar

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: Page Name
tr_TR: Sayfa Adı

[ctx: SystemContentEditorSnippetName]
en: User Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: TAR Archive
tr_TR: TAR Arşivi

en: Table
tr_TR: Tablo

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Target Audience
tr_TR: Hedef Kitle

en: Task Permissions
tr_TR: Görev İzinleri

en: Team
tr_TR: Ekip

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: Template Used
tr_TR: Kullanılan Şablon

en: Template for internal concrete5 page.
tr_TR: concrete5 iç sayfa şablonu.

[ctx: TemplateFileName]
en: Archive
tr_TR: Arşiv

[ctx: TemplateFileName]
en: Boolean
tr_TR: Evet/Hayır

[ctx: TemplateFileName]
en: Breadcrumb
tr_TR: Sayfa-izi(Breadcrumb)

[ctx: TemplateFileName]
en: Byline
tr_TR: Künye

[ctx: TemplateFileName]
en: Date Time
tr_TR: Tarih Saat

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags
tr_TR: Bayraklar

[ctx: TemplateFileName]
en: Flags Set Default
tr_TR: Bayrak Grubu Varsayılanı

[ctx: TemplateFileName]
en: Flat Filter
tr_TR: Düz Filtre

[ctx: TemplateFileName]
en: Hover Description
tr_TR: Mouse Üzerinde Açıklaması

[ctx: TemplateFileName]
en: Parallax
tr_TR: Paralaks

[ctx: TemplateFileName]
en: Responsive Header Navigation
tr_TR: Duyarlı(Responsive) Üst Navigasyonu

[ctx: TemplateFileName]
en: Tag Cloud
tr_TR: Etiket Bulutu

[ctx: TemplateFileName]
en: Thumbnail Grid
tr_TR: Küçük Resim İzgarası

en: Test Mail Settings
tr_TR: Mail Ayarlarını Test Et

en: Test Settings
tr_TR: Ayarları Test Et

en: Test message from %s
tr_TR: %s'ten test mesajı

en: Testimonial
tr_TR: Tavsiye

en: Testing Optional Items
tr_TR: İsteğe Bağlı Ögelerin Testleri

en: Testing Required Items
tr_TR: Gerekli Ögelerin Testleri

en: Testing System...
tr_TR: Sistem Test Ediliyor...

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Area
tr_TR: Metin Alanı

en: Text Area Height
tr_TR: Metin Alanı Yüksekliği

en: Text Area Options
tr_TR: Metin Alanı Seçenekleri

en: Text Area Width
tr_TR: Metin Alanı Genişliği

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: Text Field
tr_TR: Metin Kutusu

en: Text Input Field
tr_TR: Metin Giriş Alanı

en: Text Size and Color
tr_TR: Yazı Boyutu ve Rengi

en: Text for Linked File
tr_TR: Bağlantılı Dosya Metni

en: Thanks!
tr_TR: Teşekkürler!

en: That handle is in use.
tr_TR: Bu işleç kullanılıyor.

en: That page has already been added.
tr_TR: Bu sayfa zaten eklenmiş.

en: That specified path doesn't appear to be a valid static page.
tr_TR: Bu özel yol geçerli bir statik sayfada görünmez.

en: That theme has already been installed.
tr_TR: Bu tema zaten kurulmuş.

en: The "%s" job supports queueing, meaning it can be run in a couple different ways:
tr_TR: "%s" görevi kuyruk destekliyor, yani birkaç farklı yolla çalıştırılabilir:

en: The %s authentication type has been disabled.
tr_TR: %s kimlik doğrulama türü devre dışı bırakıldı.

en: The %s authentication type has been enabled.
tr_TR: %s kimlik doğrulama türü etkinleştirildi.

en: The %s authentication type has been saved.
tr_TR: %s kimlik doğrulama türü kaydedildi.

en: The %s page type composer form element will output its contents here (Block ID %s)
tr_TR: Kompozitör form elemanının burada içeriğini göstereceği %s sayfa türü (Blok ID %s)

en: The <a href="%s" target="_blank">Developer Documentation</a> covers theming, building add-ons and custom concrete5 development.
tr_TR: <a href="%s" target="_blank">Geliştirici Belgeleri</a> temaları, eklenti oluşturmayı ve özel concrete5 geliştirmeyi içerir.

en: The Current Page.
tr_TR: Geçerli Sayfa.

en: The Dashboard allows you to perform administrative tasks for your site.
tr_TR: Kontrol Paneli sitenizdeki yönetimsel görevleri gerçekleştirmenizi sağlar.

en: The Entire Site.
tr_TR: Tüm Site.

en: The Job was run successfully.
tr_TR: Görev başarıyla çalıştırıldı.

en: The PDO extension is not loaded.
tr_TR: PDO uzantısı yüklenmedi.

en: The Page List creates a navigation menu that shows one particular level of the Sitemap. Select the Sitemap location that you'd like to display and set Sorting Options to define the order in which pages will be displayed. Truncate Summaries will shorten Page Description text to a specified number of characters.
tr_TR: Sayfa Listesi, Site Haritasının özel bir düzeyini gösteren bir navigasyon menüsü oluşturur. Görüntülemek istediğiniz Site Haritası yerini seçin ve sayfaların gösterimi için sıralamasını Sıralama Seçeneklerinden belirtin. Özetleri Kırpmak, Sayfa Açıklama metnini belirtilen sayıda karaktere kısaltır.

en: The SEO information has been saved.
tr_TR: SEO bilgileri kaydedildi.

en: The SSL canonical URL provided must start with "https://".
tr_TR: Standart SSL URL "https://" ile başlamalıdır.

en: The active editor has been updated.
tr_TR: Aktif editör güncellendi.

en: The application specific entities directory is missing. Please create it first at: %s.
tr_TR: Uygulamaya özel varlıklar dizini bulunamadı. Lütfen ilk olarak şu dizinde oluşturun: %s.

en: The base URL of your site does not match a registered instance of the site. Please click below to authenticate your site again.
tr_TR: Sitenizin ana URL'i bu sitenin kayıtlı örneği ile eşleşmiyor. Lütfen sitenizi tekrar doğrulamak için aşağıya tıklayın.

en: The block has been added successfully.
tr_TR: Blok eklendi.

en: The block has been added to your clipboard.
tr_TR: Blok, panoya eklendi.

en: The block has been removed successfully.
tr_TR: Blok kaldırıldı.

en: The block has been saved successfully.
tr_TR: Blok kaydedildi.

en: The block type has been removed.
tr_TR: Blok türü kaldırıldı.

en: The canonical URL provided must start with "http://".
tr_TR: Standart URL "http://" ile başlamalıdır.

en: The checkbox will be checked by default.
tr_TR: İşaretleme kutusu varsayılan olarak tiklenmiş olsun.

en: The core concrete5 authentication cannot be disabled.
tr_TR: Çekirdek concrete5 kimlik doğrulaması devre dışı bırakılamaz.

en: The current item has changed.
    If you proceed you will lose your changes.
    
    Do you want to proceed anyway?
tr_TR: Geçerli öğe değişmiş durumda.
    Devam ederseniz yaptığınız değişiklikleri kaybedeceksiniz.
    
    Yine de devam etmek ister misiniz?

en: The dashboard is where you go to manage aspects of your site that have to do with more than the content on just one page. Click the sliders icon.
tr_TR: Kontrol paneli, sadece bir sayfadaki içerikten daha çoğu ile yapılması gereken sitenizin varlıklarını yönettiğiniz yerdir. Sürgü simgesine tıklayın.

en: The database query log is empty.
tr_TR: Veritabanı sorgu günlüğü boş.

en: The default country must be in the list of custom countries.
tr_TR: Varsayılan ülke, özel ülkeler listesinde olmalıdır.

en: The destination page doesn't appear to be in a valid multilingual section.
tr_TR: Hedef sayfa geçerli bir çoklu dil bölümünde gibi görünmüyor.

en: The dimensions for this image are either unspecified or invalid. Please rescan this file or manually enter the correct dimensions.
tr_TR: Bu resmin boyutları belirtilmemiş veya geçersiz. Lüten bu dosyayı yeniden tarayın veya doğru boyutları el ile girin.

en: The directory %s already exists. Perhaps this item has already been installed.
tr_TR: %s dizini zaten var. Belki bu öge daha önce yüklenmiş olabilir.

en: The directory %s does not exist.
tr_TR: %s dizini mecut değil.

en: The directory %s must be writable by the web server.
tr_TR: %s dizinine sunucu tarafından yazılabilmelidir.

en: The email address %s is already in use. Please choose another.
tr_TR: Bu e-posta adresi (%s) kullanımda. Lütfen başka bir tane deneyin.

en: The email address '%s' is already in use. Please choose another.
tr_TR: E-posta adresi '%s' zaten kullanılıyor. Lütfen farklı bir adres belirtin.

en: The email address '%s' is not valid.
tr_TR: '%s' email adresi geçerli değil.

en: The field "%s" is required
tr_TR: "%s" alanı zorunludur.

en: The field %s is required
tr_TR: Bu %s alanı zorunludur

en: The file %s is not writable
tr_TR: %s dosyası yazılabilir değil

en: The file was only partially uploaded.
tr_TR: Dosya kısmen karşıya yüklendi.

en: The first URL starts the process - the second ensures that it completes in batches.
tr_TR: İlk adres işlemi başlatır - ikincisi ise işlemin gruplar halinde tamamlanmasını sağlar.

en: The following area permissions are inherited from a parent area.
tr_TR: Aşağıdaki alan izinleri bir üst alandan miras kalmıştır.

en: The following area permissions are inherited from an area set in <strong>%s</strong> defaults.
tr_TR: Aşağıdaki alanın izinleri <strong>%s</strong> varsayılanlarındaki bir alan kümesinden devralınmıştır.

en: The following area permissions are inherited from an area set on
tr_TR: Aşağıdaki alan izinleri, ayarlandığı alandan devralındı.

en: The following area permissions are inherited from the page's permissions.
tr_TR: Aşağıdaki alan izinleri sayfanın izinlerinden devralınmıştır.

en: The following error was found while trying to send the test email:
tr_TR: Test emaili gönderilirken aşağıdaki hata bulundu:

en: The given prefix needs to be a string.
tr_TR: Verilen önek bir dize olmalıdır.

en: The highlighted button makes it obvious you're in Add Content mode.
tr_TR: Vurgulanan buton İçerik Ekleme modunda olduğunuzu açığa vurur.

en: The highlighted button makes it obvious you're in edit mode.
tr_TR: Vurgulanan buton düzenleme modunda olduğunuzu açığa vurur.

en: The last
tr_TR: Geçen

en: The latest version of concrete5 is <strong>%s</strong>. You are currently running concrete5 version <strong>%s</strong>.
tr_TR: concrete5'in son sürümü <strong>%s</strong>. Şu an concrete5'in <strong>%s</strong> sürümünü kullanıyorsunuz.

en: The mail system is disabled.
tr_TR: Mail sistemi devre dışı.

en: The package could not be installed:
tr_TR: Paket yüklenemiyor:

en: The package has been installed.
tr_TR: Paket türü kuruldu.

en: The package has been uninstalled.
tr_TR: Paket kaldırıldı.

en: The package has been updated successfully.
tr_TR: Paket güncellendi.

en: The package was successfully installed.
tr_TR: Paket başarıyla yüklendi.

en: The packages/, application/config/ and application/files/ directories must be writable by your web server.
tr_TR: packages/, application/config/ ve apllication/files/ dizinleri web sunucunuz tarafından yazılabilir olmalıdır.

en: The page has been removed successfully.
tr_TR: Sayfa silindi.

en: The pages is where you go to add a new page to your site, or jump between existing pages. To open the pages panel, click the icon.
tr_TR: Sayfalar, sitenizi yeni sayfa eklediğiniz veya var olan sayfalar arasında gezdiğiniz yerdir. Sayfalar panelini açmak için simgeye tıklayın.

en: The properties panel controls data and details about the current page including design customizations. To open the properties panel, click the gear icon.
tr_TR: Özellikler paneli, veri ve tasarım özelleştirmeleri dahil geçerli sayfanın detaylarını kontrol eder. Özellikler panelini açmak için dişli simgesine tıklayın.

en: The recipient address of the test email has not been specified.
tr_TR: Test emailinin alıcı adresi belirtilmemiş.

en: The requested file couldn't be found.
tr_TR: İstenilen dosya bulunamadı.

en: The results of completed survey blocks are logged here. Find out what your users have submitted.
tr_TR: Tamamlanan anket bloklarının sonuçları burada günlüğe kaydedilir. Kullanıcıların ne gönderdiğini bulun.

en: The search index does not appear to exist. This block will not function until the reindex job has been run at least once in the dashboard.
tr_TR: Arama indeksi bulunamadı. Kontrol panelinde, görevler kısmında yeniden indeksleme işlemi yapılmadıkça bu blok düzgün çalışmayacak.

en: The sitemap lets manage the structure of your website. You can delete pages you don't need, or drag them around the tree to suit your needs.
tr_TR: Site haritası web sitenizin yapısının yönetilmesini sağlar. İhtiyacınız olmayan sayfaları silebilir veya ihtiyaçlarınızı karşılamak için ağacın etrafında sürükleyin.

en: The specified root path does not exist.
tr_TR: Belirtilen kök dizin mevcut değil.

en: The stack contains invalid block types.
tr_TR: Yığın geçersiz blok türleri içeriyor.

en: The stack has been added successfully
tr_TR: Yığın başarıyla eklendi

en: The stack name cannot be empty.
tr_TR: Yığın adı boş olamaz.

en: The test email has been successfully sent to %s.
tr_TR: Test emaili başarıyla %s'e gönderildi.

en: The theme file %1$s does not defines the class %2$s
tr_TR: Tema dosyası %1$s, %2$s sınıfını tanımlamamış

en: The theme file %1$s should define a %2$s class that extends the class %3$s
tr_TR: Tema dosyası %1$s, %3$s sınıfını genişleten bir %2$s sınıfı tanımlamalıdır

en: The thumbnail you requested was not included in the available thumbnails, is your source image smaller than the thumbnail?
tr_TR: İstediğiniz önizleme resmi mevcut önizleme resimlerine eklenmemiş. Kaynak resminiz önizleme resminden daha küçük mü?

en: The token you provided doesn't appear to be valid, please paste the url exactly as it appears in the email.
tr_TR: Belirttiğiniz anahtar geçerli gibi görünmüyor, lütfen emailde görünenin URL'in aynısını yapıştırın.

en: The translations have been exported to file and will be used by the website.
tr_TR: Çeviriler dosyaya geçirildi ve web site tarafından kullanılacaktır.

en: The two passwords provided do not match.
tr_TR: Girilen iki parola birbiriyle eşleşmiyor.

en: The username %s already exists. Please choose another
tr_TR: %s kullanıcı adı zaten kullanılıyor. Lütfen başka bir tane seçin.

en: The username '%s' already exists. Please choose another
tr_TR: '%s' kullanıcı adı alınmış. Lütfen başka bir tane deneyin

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Theme CSS Cache.
tr_TR: Tema CSS Önbelleği.

en: Theme activated. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
tr_TR: Tema etkinleştirildi. Aşağıdaki formu kullanarak temanızda bulunan şablon dosyalarından otomatik olarak sayfa türleri oluşturabilirsiniz.

en: Theme and page type updated successfully.
tr_TR: Tema ve sayfa türü başarıyla güncellendi.

en: Theme installed. You may automatically create page templates from template files contained in your theme using the form below.
tr_TR: Tema kuruldu. Aşağıdaki formu kullanarak temanızda bulunan şablon dosyalarından otomatik olarak sayfa türleri oluşturabilirsiniz.

en: Theme uninstalled.
tr_TR: Tema kaldırıldı.

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: Themes Available to Install
tr_TR: Kurulmaya Hazır Temalar

en: Themes change the overall design of your site's pages. Activating a theme will apply it to every page in your site. Preview allows you to see how your content will look when the new theme is applied. Inspect lists the Page Types a theme uses. Customize allows you to change certain properties of your theme's styles, if allowed.
tr_TR: Temalar sitenizin tasarımını tamamiyle değiştirir. Bir temayı etkinleştirmek onu sitenizdeki tüm sayfalara uygular. Önizleme yeni tema uygulandığında sitenizin içeriğinin nasıl görüneceğini görmenizi sağlar. İncele, bir temanın kullandığı sayfa türlerini listeler. Özelleştir, eğer izin veriyorsa temanızın stillerinin belirli özelliklerini değiştirmenizi sağlar.

en: Then this:
tr_TR: Sonra bunu:

en: Then, make sure this URL is scheduled to run frequently, like every 3-5 minutes:
tr_TR: Daha sonra, bu adresin belirtilen sıklıkta çalıştığından emin olun, mesela her 3-5 dakikada:

en: There are already %s tables in this database. concrete5 must be installed in an empty database.
tr_TR: Veritabanında zaten %s tablo var. concrete5 boş bir veritabanına yüklenmelidir.

en: There are currently <strong>%s</strong> updates available.
tr_TR: <strong>%s</strong> güncelleme var.

en: There are no Community Points Rating Types installed.
tr_TR: Yüklü hiçbir topluluk puanları değerlendirme türü yok.

en: There are no available attribute types awaiting installation.
tr_TR: Yüklenmeyi bekleyen özellik türü bulunamadı.

en: There are no available forms in your site.
tr_TR: Sitenizde mevcut form bulunamadı.

en: There are no drafts. <a href="%s">Visit Composer &gt;</a>
tr_TR: Hiçbir taslak bulunamadı. <a href="%s">Kompozitör'ü Ziyaret Et &gt;</a>

en: There are no files in this set.
tr_TR: Bu grupta hiçbir dosya yok.

en: There are no mail importers. Mail importers poll email accounts for new messages and run actions on those messages.
tr_TR: Hiçbir mail alıcısı yok. Mail alıcıları e-posta adreslerini yeni mesajlar ve bu mesajlarda eylemleri çalıştırmak için alırlar.

en: There are no pages of this type added to your website. If there were, you'd be able to choose which of those pages this block appears on.
tr_TR: Bu türden sitenize eklenmiş hiçbir sayfa mevcut değil. Mevcut olduğunda bu bloğun, o sayfalardan hangilerinde görünmesini istiyorsanız seçebileceksiniz.

en: There are no templates in this file.
tr_TR: Bu dosyada hiçbir şablon bulunamadı.

en: There are problems with your installation environment. Please correct them and click the button below to re-run the pre-installation tests.
tr_TR: Yükleme ortamı ile ilgili bazı sorunlar var. Lütfen sorunları düzelttikten sonra aşağıdaki Testleri Çalıştır butonuna tıklayın.

en: There is currently <strong>1</strong> update available.
tr_TR: <strong>1</strong> güncelleme var.

en: There is nothing currently waiting for you.
tr_TR: Sizi bekleyen herhangi birşey bulunamadı.

en: There was a database error, try again.
tr_TR: Bir veritabanı hatası oluştu, tekrar deneyin.

en: There was a problem processing your email.
tr_TR: E-postanızi işlerken bir sorun oluştu.

en: There was an error downloading %s
tr_TR: %s'i indirirken bir hata ile karşılaşıldı.

en: There was an error trying to restore the database. Affected query: %s
tr_TR: Veritabanı restorasyonu sırasında bir hata oluştu. Etkilenen sorgu: %s

en: There was an error trying to restore the database. This file was empty.
tr_TR: Veritabanı restorasyonu sırasında bir hata oluştu. Bu dosya boş.

en: There were no results found. Please try another keyword or phrase.
tr_TR: Sonuç bulunamadı. Lütfen başka bir kelime veya sözcük grubu deneyin.

en: These errors are most likely related to incompatible add-ons, please upgrade any add-ons and re-run to this script to complete the conversion of your data.
tr_TR: Bu hatalar genelde uyumsuz eklentiler ile ilgilidir, lütfen eklentileri yükseltin ve veri dönüştürme işlemini tamamlamak için bu komut dosyasını çalıştırın.

en: These scripts look for incoming mail to your site. Add-ons like the concrete5 Discussion Forum will attach emails to posts if they match, creating a new page containing the message as reply text.
tr_TR: Bu komut dosyaları sitenize gelen postaları arıyor. concrete5 Tartışma Forumları gibi eklentiler eğer eşleşiyorsa gönderilere e-postaları ekleyeceklerdir, yanıt mesajını içeren yeni bir sayfa oluştururlar.

en: This %s has been marked for deletion.
tr_TR: Bu %s silinme için işaretlenmiş.

en: This Page
tr_TR: Bu Sayfa

en: This account has not yet been validated. Please check the email associated with this account and follow the link it contains.
tr_TR: Bu hesap, henüz etkinleştirilmemiş. Bu hesapla ilişkili e-postayı kontrol ediniz ve içerdiği bağlantıyı takip ediniz.

en: This account may be managed directly at
tr_TR: Bu hesap direkt olarak şuradan yönetilebilir

en: This action <strong>cannot be undone</strong>. Are you sure?
tr_TR: Bu eylem <strong>geri alınamaz</strong>. Emin misiniz?

en: This area is full!
tr_TR: Bu alan dolu!

en: This attribute set is locked. It cannot be deleted, and its handle cannot be changed.
tr_TR: Bu özellik grubu kilitlidir. Silinemez ve işleci değiştirilemez.

en: This attribute set is locked. That means it was added by a package and cannot be manually removed.
tr_TR: Bu özellik grubu kilitli. Yani bu, bir paket tarafından eklendi ve elle kaldırılamaz.

en: This authentication type does not require any customization.
tr_TR: Bu kimlik doğrulama türü herhangi bir özelleştirme gerektirmiyor.

en: This behavior is typically an indication of someone spamming your site, you may want to take a closer look at this users activity and possibly disable or delete this user account.
tr_TR: Bu davranış genelde birinin sitenize spam yaptığının göstergesidir, bu kullanıcının aktivitesine daha yakından bakmak ve büyük olasılıkla devre dışı bırakmak veya kullanıcı hesabını silmek isteyebilirsiniz.

en: This block creates links to adjacent pages on the same level of the Sitemap as the current page. Define custom label text for each link, and choose whether or not to display arrows. The Loop option will display the first page again when a user reaches the last page in the nav.
tr_TR: Bu blok Site Haritasında bu sayfa ile aynı düzeyde olan bitişik sayfaların bağlantılarını oluşturur. Her bağlantı için özel bir etiket metni tanımlayın, ve okların görüntülenip görüntülenmeyeceğini seçin. Döngü seçeneği kullanıcı son sayfaya ulaştığında ilk sayfayı tekrar görüntüleyecektir.

en: This block is an alias of Page Defaults. Editing it here will "disconnect" it so changes to Page Defaults will no longer affect this block.
tr_TR: Bu blok Sayfa Varsayılanlarının bir yansımasıdır. Bunu burada düzenlemek bağlantıyı koparacaktır ve Sayfa Varsayılanları bu bloğu artık etkilemeyecektir.

en: This block is contained within a global area. Changing its content will change it everywhere that global area is referenced.
tr_TR: Bu blok global bir alanda yer alıyor. Bunun içeriklerinin değiştirilmesi global alanın kullanıldığı her yerde onu değiştirecektir.

en: This block type is internal. It cannot be uninstalled.
tr_TR: Bu dahili bir blok türü olduğu için kaldırılamaz.

en: This block was copied from another location. Editing it will create a new instance of it.
tr_TR: Bu blok farklı bir konumdan kopyalanmıştır. Bunu düzenlemek yeni istek oluşturacaktır.

en: This can be useful when working with a block programmatically. This is rarely used or needed.
tr_TR: Bir blok ile programlı olarak çalışırken kullanışlı olabilir. Bu, nadiren kullanılır veya ihtiyaç duyulur.

en: This cannot be undone.
tr_TR: Bu işlem geri alınamaz.

en: This conversation does not allow file attachments.
tr_TR: Bu konuşmaya dosya eki eklenemez.

en: This email address has been validated! You may now access the features of this site.
tr_TR: Email adresi doğrulandı! Artık üyelere özel alanlara erişebilirsiniz.

en: This file requires a password to download.
tr_TR: Bu dosya parola korumalıdır.

en: This group is a badge.
tr_TR: Bu grup bir rozettir.

en: This group is automatically entered.
tr_TR: Bu gruba otomatik olarak girilir.

en: This has not been implemented in 5.7
tr_TR: Bu, henüz 5.7'de uygulanmamıştır

en: This is a global area. Content added here will be visible on every page that contains this area.
tr_TR: Bu global bir alandır. Buraya eklenen içerik bu alanı içeren tüm sayfalarda görünecektir.

en: This is a global block.  Editing it here will change all instances of this block throughout the site.
tr_TR: Bu global bir bloktur. Bunun burada değiştirilmesi sitedeki tüm örnekleri değiştirecektir.

en: This is a list of all files found in your external forms directory: %s
tr_TR: Bu, harici formlar dizininizde bulunan tüm dosyaların listesidir: %s

en: This is a single page. It does not have a page template.
tr_TR: Bu bir özel sayfadır. Bir sayfa şablonuna sahip değildir.

en: This is a single page. It does not have a page type.
tr_TR: Bu bir özel sayfadır. Bir sayfa türüne sahip değildir.

en: This is a test message.
tr_TR: Bu bir test mesajıdır.

en: This is an internal block type.
tr_TR: Bu bir dahili blok türüdür.

en: This is an un-published draft.
tr_TR: Bu yayınlanmamış bir taslaktır.

en: This is just an example of how a custom form works.
tr_TR: Bu tanımlanmış bir formun nasıl çalıştığının bir örneğidir.

en: This is the Add Content Panel.
tr_TR: Bu, İçerik Ekleme Panelidir.

en: This is the approved page version.
tr_TR: Bu, onaylı sayfa sürümüdür.

en: This is usually the date the page is created. It can be changed from the page attributes panel.
tr_TR: Bu, genellikle sayfanın oluşturulma tarihidir. Sayfa özellikleri panelinden değiştirilebilir.

en: This is your list of page types. Click any of them to add a page.
tr_TR: Bu, sayfa türlerinizin listesidir. Bir sayfa eklemek için herhangi birine tıklayın.

en: This is your sitemap. Use it to easily navigate your site.
tr_TR: Bu sizin site haritanız. Sitenizi kolayca gezmek için bunu kullanın.

en: This job cannot be uninstalled.
tr_TR: Bu görev kaldırılamaz.

en: This language/region combination already exists.
tr_TR: Bu dil/bölge kombinasyonu zaten mevcut.

en: This layout section can not be moved further in this direction.
tr_TR: Mizanpaja ait bu bölüm bu yönde daha fazla taşınamaz.

en: This message has been deleted.
tr_TR: Bu mesaj silindi.

en: This message has been flagged as spam.
tr_TR: Bu mesaj spam olarak işaretlendi.

en: This message is pending approval by a moderator.
tr_TR: Bu mesaj bir moderatör tarafından onaylanmayı bekliyor.

en: This message is queued for approval.
tr_TR: Bu mesaj onay için kuyruğa alındı.

en: This package contains the active site theme, please change the theme before uninstalling.
tr_TR: BU paket aktif site temasını içeriyor, lütfen kaldırmadan önce temayı değiştirin.

en: This package is corrupted. Make sure it has a valid controller.php file and that it has been updated for concrete5.7 and later.
tr_TR: Bu paket bozuktur. Geçerli bir controller.php dosyası olduğundan ve concrete5.7 veya sonrası için güncellenmiş olduğundan emin olun.

en: This package isn't currently available for this version of concrete5. Please contact the maintainer of this package for assistance.
tr_TR: Bu paket concrete5'in bu sürümü için şu an uygun değil. Lütfen destek için bu paketi yayınlayanla irtibata geçin.

en: This package requires concrete5 version %s or greater.
tr_TR: Bu paket concrete5 %s ya da daha yüksek sürümüne ihtiyaç duyuyor.

en: This page <strong>may</strong> exist in the page cache.
tr_TR: Bu sayfa, sayfa önbelleğinde var <strong>olabilir</strong>.

en: This page currently exists in the full page cache. It expires %s.
tr_TR: Bu sayfa şu an tam sayfa önbelleğinde mevcut. %s tarihinde sona erecek.

en: This page has been purged from the full page cache.
tr_TR: Bu sayfa, tam sayfa önbelleğinden başarıyla temizlendi.

en: This page inherits its permissions from:
tr_TR: Bu sayfa, izinlerini şuradan kopyalar:

en: This page is an alias of one that actually appears elsewhere.
tr_TR: Bu sayfa bir başka bir yerde görünen sayfanın yansımasıdır.

en: This page is newer than what appears to visitors on your live site.
tr_TR: Bu sayfa, ziyaretçilerinizin gördüğünden daha yenidir.

en: This page is not currently in the full page cache.
tr_TR: Bu sayfa şu an tam sayfa önbelleğinde değildir.

en: This page is pending a move beneath <strong><a href="%s">%s</a></strong>.
tr_TR: Bu sayfa <strong><a href="%s">%s</a></strong> altına taşınmayı bekliyor.

en: This page must always be available from at least one URL. This is that URL.
tr_TR: Bu sayfa her zaman için en az bir URL'de mevcut olmalıdır. O URL buradakidir.

en: This page path is automatically generated from URL slugs. You cannot change this path.
tr_TR: Bu sayfa yolu, URL harf dizelerinden otomatik olarak üretilmiştir. Bu yolu değiştiremezsiniz.

en: This page template is not a valid template for this page type.
tr_TR: Sayfa şablonu by sayfa türü için geçerli bir şablon değildir.

en: This page type is in use on %d page. | This page type is in use on %d pages.
tr_TR[0]: Bu sayfa türünü %d sayfa kullanıyor.

en: This page will be published beneath "%s."
tr_TR: Bu sayfa "%s" altında yayınlanacaktır.

en: This page will be published beneath <a href="%s">%s</a>.
tr_TR: Bu sayfa, <a href="%s">%s</a> altında yayınlanacaktır.

en: This permission key cannot start a workflow.
tr_TR: Bu izin anahtarı bir iş akışını başlatamıyor.

en: This request took too long.
tr_TR: Bu istek çok uzun sürdü.

en: This site is currently down for maintenance.
tr_TR: Site şu an bakım için kapalıdır.

en: This social link already exists.
tr_TR: Sosyal bağlantı zaten mevcut.

en: This theme is currently active on your site.
tr_TR: Sitenizde şu an bu tema aktif.

en: This user hasn't won any badges.
tr_TR: Bu kullanıcı herhangi bir rozet kazanmış değil.

en: This user is inactive. Please contact us regarding this account.
tr_TR: Bu kullanıcı devre dışıdır. Bu hesap ile ilgili bizimle irtibata geçiniz.

en: This will clear your home page, uploaded files and any content pages out of your site completely. It will completely reset your site and any content you have added will be lost.
tr_TR: Bu, giriş sayfanızı, yüklenen dosyalarınızı ve siteniz dışındaki tüm içerik sayfalarınızı tamamen temizleyecek. Bu, sitenizi ve yüklediğiniz her içeriği tamamen sıfırlayacak ve bilgiler kaybolacak.

en: This will end your current session and sign you in as %s
tr_TR: Bu, güncel oturumunuzu sona erdirip %s olarak oturum açtıracaktır

en: This will remove %s child page. | This will remove %s child pages.
tr_TR[0]: Bu, %s alt sayfayı da silecektir.

en: This will remove all elements associated with the %s package. While you can reinstall the package, this may result in data loss.
tr_TR: Bu, %s paket

en: This will remove all instances of the %s block type. This cannot be undone. Are you sure?
tr_TR: Bu, %s blok türünün tüm örneklerini kaldıracaktır. Bu geri alınamaz. Emin misiniz?

en: This will remove this draft and it cannot be undone. Are you sure?
tr_TR: Bu taslak silinecektir ve bu işlem geri alınamaz. Emin misiniz?

en: This will treat the job as though it were like any other concrete5 job. The entire job will be run at once.
tr_TR: Bu, göreve concrete5'in başka herhangi bir görevi gibi değerlendirecektir. Tüm görev bir kerede çalıştırılacaktır.

en: Thought you'd enjoy this article.
tr_TR: Bu makaleyi seveceğinizi düşündüm.

en: Threaded
tr_TR: Grup(Karşılıklı)

en: Through Cron
tr_TR: Cron İle

en: Thumbnail
tr_TR: Önizleme Resmi

en: Thumbnail Images
tr_TR: Önizleme Resimleri

en: Thumbnail type added.
tr_TR: Önizleme resmi türü eklendi.

en: Thumbnail type removed.
tr_TR: Önizleme resmi türü kaldırıldı.

en: Thumbnail type updated.
tr_TR: Önizleme resmi türü güncellendi.

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Detail Thumbnails
tr_TR: Dosya Yöneticisi Detaylı Önizleme Resimleri

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: File Manager Thumbnails
tr_TR: Dosya Yöneticisi Önizleme Resimleri

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Large Image
tr_TR: Geniş Resim

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Medium Image
tr_TR: Orta Boyutlu Resim

[ctx: ThumbnailTypeName]
en: Small Image
tr_TR: Küçük Resim

en: Thumbnails
tr_TR: Önizleme Resimleri

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Time Settings
tr_TR: Zaman Ayarları

en: Time Zone
tr_TR: Zaman Dilimi

en: Time elapsed since post.
tr_TR: Gönderimden bu yana geçen süre.

en: Time zone saved successfully.
tr_TR: Zaman dilimi başarıyla kaydedildi.

en: Timed Access for Guest Users Updated Successfully.
tr_TR: Misafir Kullanıcılar İçin Zamanlanmış Erişim Başarıyla Kaydedildi.

en: Times Run
tr_TR: Çalıştırılma Sayısı

en: Timezone
tr_TR: Zaman Dilimi

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title Caps
tr_TR: Büyük Başlık

en: Title Caps Bold
tr_TR: Kalın Büyük Başlık

en: Title Text
tr_TR: Başlık Metni

en: Title Thin
tr_TR: İnce Başlık

en: Title of Page List
tr_TR: Sayfa Listesinin Başlığı

en: To
tr_TR: Bitiş

en: To begin creating a form, type your question text into the text field, choose the type of answer you need, and whether or not a question response is required when submitting the form. Click Add, then repeat for subsequent questions.
tr_TR: Form oluşturmaya başlamak için, metin alanına soru metninizi girin, istediğiniz cevap türünü seçin, ve form gönderilirken cevabın gerekli olup olmadığını seçin. Ekleye tıklayın, daha sonra, sonraki sorular için tekrarlayın.

en: To disable any future messages, change your profile preferences at: %s
tr_TR: Gelecekteki mesajları kapatmak için, profil seçeneklerinizi buradan değiştirin: %s

en: To disallow everything other than whitelist: %s.
tr_TR: Beyaz liste dışındaki her şeyi devre dışı bırakmak için: %s.

en: To install concrete5, please fill out the form below.
tr_TR: concrete5'i kurmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

en: To install the package manually:
tr_TR: Paket manuel olarak kurulacak:

en: To proceed with the upgrade, click below.
tr_TR: Yükseltme işlemine devam etmek için aşağıya tıklayınız.

en: To run all the jobs in the <a href="%s">%s</a> Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
tr_TR: <a href="%s">%s</a> Görev Grubundaki tüm görevleri çalıştırmak için, bu adresi cron veya benzer bir sistem ile programlayın:

en: To run all the jobs in this Job Set, schedule this URL using cron or a similar system:
tr_TR: Bu Görev Grubundaki tüm görevleri çalıştırmak için, bu adresi cron veya benzer bir sistem kullanarak programlayın:

en: To run the "%s" job, automate the following URL using cron or a similar system:
tr_TR: "%s" görevini çalıştırmak için, aşağıdaki adresi cron veya benzer bir sistem kullanarak otomatikleştirin:

en: To use a separate theme for mobile browsers, specify it below.
tr_TR: Mobil tarayıcılar için farklı bir tema kullanmak isterseniz aşağıda belirtin.

en: To view this user's profile, visit: %s
tr_TR: Kullanıcının profilini görmek için ziyaret edin: %s

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Today at %s
tr_TR: Bugün saat %s'te

en: Toggle Dropdown
tr_TR: Açılır Menüyü Göster/Gizle

en: Tomorrow
tr_TR: Yarın

en: Tomorrow at %s
tr_TR: Yarın saat %s'te

en: Too many files
tr_TR: Çok fazla dosya

en: Top
tr_TR: Üst

en: Topic
tr_TR: Konu

[ctx: Topic]
en: /Activities
tr_TR: /Aktiviteler

[ctx: Topic]
en: /Homework
tr_TR: /Ödev

[ctx: Topic]
en: /Humor
tr_TR: /Mizah

[ctx: Topic]
en: /Projects
tr_TR: /Projeler

en: Topic Archives: %s
tr_TR: Konu Arşivi: %s

en: Topic Attribute To Display
tr_TR: Gösterilecek Konu Özelliği

en: Topic Default Parent Node
tr_TR: Varsayılan Konu Üst Düğümü

en: Topic List
tr_TR: Konu Listesi

en: Topic Posted on %s.
tr_TR: Konu, %s Tarihinde Oluşturuldu.

en: Topic Tree
tr_TR: Konu Ağacı

[ctx: TopicCategoryName]
en: Reviews
tr_TR: Yorumlar

[ctx: TopicName]
en: Activities
tr_TR: Aktiviteler

[ctx: TopicName]
en: Books
tr_TR: Kitaplar

[ctx: TopicName]
en: Crafts
tr_TR: Beceriler

[ctx: TopicName]
en: Gadgets
tr_TR: Mini Eklentiler

[ctx: TopicName]
en: Homework
tr_TR: Ödev

[ctx: TopicName]
en: Humor
tr_TR: Mizah

[ctx: TopicName]
en: Movies
tr_TR: Filmler

[ctx: TopicName]
en: Music
tr_TR: Müzik

[ctx: TopicName]
en: Projects
tr_TR: Projeler

[ctx: TopicName]
en: Sports
tr_TR: Sporlar

[ctx: TopicName]
en: Supplies
tr_TR: Gereçler

en: Topics
tr_TR: Konular

en: Topics Per Page
tr_TR: Sayfa Başına Konu

en: Total Downloads
tr_TR: Toplam İndirme

en: Total Logged: %s
tr_TR: Günlüğe Alınan Toplam: %s

en: Total form submissions: <strong>%s</strong> (<strong>%s</strong> today). <a href="%s">View Form Results</a>.
tr_TR: Toplam Form Yanıtları: <strong>%s</strong> (Bugün <strong>%s</strong>). <a href="%s">Form Sonuçlarını Göster</a>.

en: Total page versions
tr_TR: Toplam sayfa sürümü

en: Total pages in edit mode
tr_TR: Düzenleme modundaki toplam sayfa

en: Track page view statistics.
tr_TR: Sayfa görüntülenme istatistiklerini izle.

en: Tracking Codes
tr_TR: İzleme Kodları

en: Tracking code settings updated successfully.
tr_TR: İzleme kodu ayarları güncellendi.

en: Translate
tr_TR: Çevir

en: Translate Site Interface
tr_TR: Site Arayüzünü Çevir

en: Translation
tr_TR: Çeviri

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: Tree Name
tr_TR: Ağaç Adı

en: Tree added successfully.
tr_TR: Ağaç başarıyla eklendi.

en: Tree deleted successfully.
tr_TR: Ağaç başarıyla silindi.

[ctx: TreeName]
en: Blog Entries
tr_TR: Blog Girdileri

[ctx: TreeName]
en: Groups Tree
tr_TR: Grup Ağacı

[ctx: TreeName]
en: Projects
tr_TR: Projeler

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Turns tracking of page views, file downloads and user registrations on or off. These are displayed on your site's Dashboard > Reports > Statistics page. If your high-traffic site experiences performance issues, you might consider disabling statistics tracking and investigate the use of an alternate, third-party solution for tracking site stats.
tr_TR: Sayfa görünümlerini izlemeyi, dosya indirmeleri ve kullanıcı kayıtlarını açma veya kapamayı ayarlar. Bunlar sitenizin Kontrol Paneli > Raporlar > İstatistikler sayfasında görüntülenir. Eğer siteniz yüksek trafik sorunlarıyla karşılaşırsa, istatistik izlemeyi devre dışı bırakmayı ve alternatif kullanımını araştırabilir, site istatistiklerini üçüncü parti çözümle izlemeyi düşünebilirsiniz.

en: Twitter Login Configuration
tr_TR: Twitter Oturum Açma Yapılandırması

en: Twitter User
tr_TR: Twitter Kullanıcısı

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type required.
tr_TR: Tür gerekiyor.

en: Type: %s
tr_TR: Tür: %s

en: Types
tr_TR: Türler

en: URL Redirection
tr_TR: URL Yönlendirme

en: URL Slug
tr_TR: Kullanıcı Dostu Adres

en: URL to File
tr_TR: Dosyanın Adresi

en: URLs and Redirection
tr_TR: URL'ler ve Yeniden Yönlendirme

en: URLs to this Page
tr_TR: Bu Sayfanın URL'leri

en: Un-Delete Message
tr_TR: Mesajın Silinmesini İptal Et

en: Un-Flag As Spam
tr_TR: Spam İşaretini Kaldır

en: Un-Map
tr_TR: Bağı Kaldır

en: Un-Subscribe
tr_TR: Abonelikten Çık

en: Unable to access composer settings.
tr_TR: Kompozitör ayarlarına erişilemiyor

en: Unable to access the file manager.
tr_TR: Dosya yöneticisine erişim izni yok.

en: Unable to add files.
tr_TR: Dosyalar eklenemiyor.

en: Unable to attach user.
tr_TR: Kullanıcı bağlanamadı.

en: Unable to backup old package directory to %s
tr_TR: Eski paket dizini %s'e yedekleme yapılamıyor.

en: Unable to complete action: your IP address has been banned. Please contact the administrator of this site for more information.
tr_TR: İşlem tamamlanamıyor: IP adresiniz engellenmiş. Daha fazla bilgi için lütfen site yönetimine ulaşın.

en: Unable to connect to database.
tr_TR: Veritabanına bağlanılamıyor.

en: Unable to connect to marketplace to retrieve item
tr_TR: Ögeyi almak için markete bağlanılamıyor

en: Unable to connect to your project page. Your database contains a marketplace token which concrete5.org cannot verify.
tr_TR: Proje sayfanıza erişilemiyor. Veritabanınız concrete5.org'un doğrulayamadığı bir market anahtarı içeriyor.

en: Unable to copy directory %s to %s. Perhaps permissions are set incorrectly or the target directory does not exist.
tr_TR: %s dizini %s adresine kopyalanamıyor. Belki de yanlış izinler ayarlandı veya hedef dizin mevcut değil.

en: Unable to copy file to storage location "%s". Please check the settings for the storage location.
tr_TR: "%s" depolama konumuna dosya kopyalanamadı. Lütfen depolama konumunun ayarlarını kontrol edin.

en: Unable to copy one or more files.
tr_TR: Bir ya da daha fazla için kopyalama izni yok.

en: Unable to create backup file: %s
tr_TR: Yedekleme dosyası oluşturulamadı: %s

en: Unable to delete one or more files.
tr_TR: Bir ya da daha fazla dosya silinemiyor.

en: Unable to delete one or more pages.
tr_TR: Bir ya da daha fazla sayfa silinemiyor.

en: Unable to determine your current version of concrete5. Upgrading cannot continue.
tr_TR: concrete5'in şu anki sürümü belirlenemiyor. Yükseltme devam edemiyor.

en: Unable to find requested thumbnail
tr_TR: İstenilen önizleme resmi bulunamadı

en: Unable to generate a marketplace token. Please ensure that allow_url_fopen is turned on, or that cURL is enabled on your server. If these are both true, It's possible your site's IP address may be blacklisted for some reason on our server. Please ask your webhost what your site's outgoing cURL request IP address is, and email it to us at <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a>.
tr_TR: Market anahtarı oluşturulamıyor. allow_url_fopen'ın açık olduğundan, ya da cURL'in sunucunuzda etkinleştirilmiş olduğundan emin olun. Eğer her ikisi de doğruysa, muhtemelen sitenizin IP adresi bazı nedenlerden dolayı sunucumuzda kara listeye alınmıştır. Lütfen web barındırıcınızdan sitenizin giden cURL istek IP adresinin ne olduğunu ve bizim <a href="mailto:help@concrete5.org">help@concrete5.org</a> adresimize göndermesini isteyin.

en: Unable to generate a marketplace token. Request timed out.
tr_TR: Bir market anahtarı üretilemedi. İstek zaman aşımına uğradı.

en: Unable to get category for permission %s
tr_TR: %s izni için kategoriye erişilemiyor

en: Unable to get contents of incoming/ directory
tr_TR: incoming/ dizininin içerikleri alınamıyor.

en: Unable to get information about this product.
tr_TR: Bu ürün hakkında bilgi alınamıyor.

en: Unable to get permission key for %s
tr_TR: %s için izin anahtarı alınamıyor

en: Unable to install %s. Please check that this package has been updated for 5.7.
tr_TR: %s kurulamıyor. Lütfen bu paketin 5.7 için güncellenmiş olup olmadığını kontrol edin.

en: Unable to install database: %s
tr_TR: Veritabanı kurulamıyor: %s

en: Unable to load block into composer. You must edit this content from within the context of the page.
tr_TR: Blok, kompozitöre yüklenemedi. Bu içeriği sayfanın bağlam kısmında düzenlemelisiniz.

en: Unable to load environment info
tr_TR: Çevre bilgisi alınamıyor.

en: Unable to load sitemap data.
tr_TR: Sayfa listesi yüklenemiyor.

en: Unable to load sitemap data. Response received:
tr_TR: Sayfa listesi yüklenemiyor. Şu cevap alındı:

en: Unable to load the controller for this block type. Perhaps it has been moved or removed.
tr_TR: Bu blok türü için denetleyici yüklenemiyor. Belki taşınmış veya silinmiştir.

en: Unable to locate file %s
tr_TR: %s dosyası bulunamıyor

en: Unable to locate this add-on on concrete5.org
tr_TR: Bu eklenti concrete5.org'da bulunamıyor.

en: Unable to open config/app.php for writing.
tr_TR: config/app.php yazım için açılamadı.

en: Unable to open config/site_user.php for writing.
tr_TR: config/site_user.php dosyası yazma için açılamıyor.

en: Unable to parse news response.
tr_TR: Haber yanıtı ayrıştırılamıyor.

en: Unable to process email. Check that your email contains the validation hash present in the original message.
tr_TR: E-posta işlenemiyor. E-postanızın özgün iletideki doğrulama kodunu içerip içerip içermediğini denetleyin.

en: Unable to process private message email. Check that your email contains the validation hash present in the original message. Your private message was NOT delivered.
tr_TR: Özel e-posta mesajı işlenemiyor. E-postanızın özgün iletideki doğrulama kodunu içerip içerip içermediğini denetleyin. Özel mesajınız teslim edilemedi.

en: Unable to retrieve block object. If this block has been moved please reload the page.
tr_TR: Blok nesnesi alınamıyor. Eğer blok taşındıysa lütfen sayfayı yenileyin.

en: Unable to retrieve information about this update from concrete5.org. You may upgrade but do so with caution.
tr_TR: concrete5.org'dan bu güncelleme hakkında bilgi alınamıyor. Yükseltme yapabilirsiniz ama dikkatli olun.

en: Unable to retrieve release notes from concrete5.org.
tr_TR: concrete5.org'dan sürüm notları alınamıyor.

en: Unable to retrieve software from update server.
tr_TR: Güncelleme sunucusundan yazılım alınamıyor.

en: Unable to retrieve upgrade notices from concrete5.org.
tr_TR: concrete5.org'dan yükseltme uyarıları alınamıyor.

en: Unable to search file sets.
tr_TR: Dosya grupları aranamıyor.

en: Unable to validate email
tr_TR: email doğrulanamıyor

en: Unable to write to config/site.php. You must make config/site.php writable in order to upgrade in this manner.
tr_TR: config/site.php dosyasına yazılamıyor. Bu şekilde yükseltme yapabilmek için bu dosyaya yazma izni vermelisiniz.

en: Unapproved
tr_TR: Onaylanmamış

en: Underline
tr_TR: Altı Çizili

en: Undo
tr_TR: Geri Al

en: Undo/Redo
tr_TR: Geri Al/Yinele

en: Unexpected User Error
tr_TR: Beklenmeyen Kullanıcı Hatası

en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

en: Uninstall Package
tr_TR: Paketi Kaldır

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unknown Error
tr_TR: Bilinmeyen Hata

en: Unknown Job
tr_TR: Bilinmeyen Görev

en: Unknown Package
tr_TR: Bilinmeyen Paket

en: Unknown User
tr_TR: Bilinmeyen Kullanıcı

en: Unknown error retrieving thumbnails, please rescan this file.
tr_TR: Önizleme resimleri alınırken bilinmeyen hata, lütfen bu dosyayı yeniden tarayın.

en: Unknown mime-type: %s
tr_TR: Bilinmeyen mime(dosya) türü: %s

en: Unlink
tr_TR: Bağlantıyı kaldır

en: Unlock Layout
tr_TR: Mizanpaj Kilidini Aç

en: Unmapped
tr_TR: Bağ kaldırıldı

en: Unordered List
tr_TR: Sırasız Liste

en: Unread
tr_TR: Okunmamış

en: Unsubscribe
tr_TR: Abonelikten Çık

en: Until manually cleared
tr_TR: Elle silinene kadar

en: Up
tr_TR: Yukarı

en: Up Label
tr_TR: Yukarı Etiketi

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Action
tr_TR: Eylemi Güncelle

en: Update Add-On
tr_TR: Eklentiyi Güncelle

en: Update Add-Ons
tr_TR: Eklentileri Güncelle

en: Update Attributes
tr_TR: Özellikleri Güncelle

en: Update Block
tr_TR: Bloğu Güncelle

en: Update Control Set
tr_TR: Kontrol Kümesini Güncelle

en: Update Gatherings
tr_TR: Toplamaları Güncelle

en: Update Group
tr_TR: Grubu Güncelle

en: Update Groups
tr_TR: Grupları Güncelle

en: Update Job Set
tr_TR: Görev Grubunu Güncelle

en: Update Jobs
tr_TR: Görevleri Güncelle

en: Update Layout
tr_TR: Mizanpajı Güncelle

en: Update Ready
tr_TR: Güncelleme Hazır

en: Update Schedule
tr_TR: Programı Güncelle

en: Update Set
tr_TR: Grubu Güncelle

en: Update Set Details
tr_TR: Grup Detaylarını Güncelle

en: Update add-ons.
tr_TR: Eklentileri güncelle.

en: Update concrete5
tr_TR: concrete5'i Yükselt

en: Update concrete5.
tr_TR: concrete5'i güncelle.

en: Update your installed packages.
tr_TR: Yüklü paketlerinizi güncelleştirin.

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Updated Banned Words.
tr_TR: Yasaklı Kelimeler Güncellendi.

en: Updated conversations settings.
tr_TR: Konuşma ayarları güncellendi.

en: Upgrade
tr_TR: Yükselt

en: Upgrade Notices
tr_TR: Yükseltme Uyarıları

en: Upgrade concrete5
tr_TR: concrete5'i yükselt

en: Upgrade to <b>%s</b> complete!
tr_TR: <b>%s</b> sürümüne yükseltme tamamlandı.

en: Upgrading from <b>%s</b>
tr_TR: <b>%s</b> sürümünden yükseltiliyor.

en: Upgrading to <b>%s</b>
tr_TR: %s sürümüne yükseltiliyor.

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Upload Complete
tr_TR: Yükleme Tamamlandı

en: Upload Complete.
tr_TR: Yükleme Tamamlandı.

en: Upload Failed
tr_TR: Yükleme Başarısız Oldu

en: Upload Files
tr_TR: Dosya Yükle

en: Upload Progress
tr_TR: Yükleme Süreci

en: Upload an image that will appear in the address bar when visitors go to your site and in the bookmark list if they bookmark it.
tr_TR: Ziyaretçiler sitenizi ziyaret ettiklerinde adres çubuğunda bu resim görünür, yer imlerine eklerseler de yer imlerinde görünmesi için bir resim yükleyin.

en: Upload and unpack the package on your web server. Place the unpacked files in the packages directory of the root of your concrete5 installation.
tr_TR: Web sunucunuza paket yükleyin ve paketi açın. concrete5 kurulumunun kök dizinindeki "packages" klasörüne açılan paket dosyalarını yerleştirin.

en: Upload, search, replace, and change files you're using on your site. Change properties and perform basic image editing tasks.
tr_TR: Yükleyin, arayın, değiştirin ve sitenizde kullandığınız dosyaları değiştirin. Özellikleri değiştirin ve temel resim düzenleme görevlerini gerçekleştirin.

en: Uploaded file is too large. The current value of post_max_filesize is %s
tr_TR: Yüklenen dosya çok büyük. post_max_filesize'ın şu anki değeri %s

en: Uploaded file is too large. The current value of upload_max_filesize is %s
tr_TR: Yüklenen dosya çok büyük. Geçerli upload_max_filesize(Maksimum Dosya Boyutu) değeri %s

en: Uppercase
tr_TR: Büyük Harf

en: Usage Count
tr_TR: Kullanım Sayısı

en: Usage Count on Active Pages
tr_TR: Aktif Sayfalardaki Kullanım Sayısı

en: Use Different Link than Page Name
tr_TR: Sayfa Adından Başka Bir Bağlantı Kullan

en: Use Encryption
tr_TR: Şifreleme Kullan

en: Use Site Default.
tr_TR: Site Varsayılanını Kullan.

en: Use emails for login
tr_TR: Giriş için emailleri kullan

en: Use global setting - %s
tr_TR: Genel ayarları kullan - %s

en: Use image from <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a> if the user has not uploaded one
tr_TR: Kullanıcı bir şey yüklememişse <a href="http://gravatar.com" target="_blank">gravatar.com</a>'dan bir resim kullan.

en: Use the editing toolbar at the top of the page to put your page in edit mode, add content to the page, change page settings, and navigate your site.
tr_TR: Sayfanızı düzenleme moduna almak, sayfanıza içerik eklemek, sayfa ayarlarını değiştirmek ve sitenizi gezmek için sayfanızın en üstündeki düzenleme araç çubuğunu kullanın.

en: Use the form below to create your page. You can also preview your page in edit mode at any time.
tr_TR: Sitenizi oluşturmak için aşağıdaki formu kullanın. Ayrıca istediğiniz zaman düzenleme modunda sayfanızı önizleyebilirsiniz.

en: Use the toolbar
tr_TR: Araç çubuğunu kullanın

en: Use this menu to edit a block's contents, change its display, or remove it entirely.
tr_TR: Bir bloğun içeriklerini düzenlemek için bu menüyü kullanın, görünümünü değiştirin veya onu tamamen kaldırın.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Attribute Created.
tr_TR: Kullanıcı Özelliği Oluşturuldu.

en: User Attribute Deleted.
tr_TR: Kullanıcı Özelliği Silindi.

en: User Attribute Options
tr_TR: Kullanıcı Özelliği Seçenekleri

en: User Attribute Updated.
tr_TR: Kullanıcı Özelliği Güncellendi.

en: User Avatar
tr_TR: Kullanıcı Avatarı

en: User Groups
tr_TR: Kullanıcı Grupları

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: User Permissions
tr_TR: Kullanıcı İzinleri

en: User Point Entry Deleted
tr_TR: Kullanıcı Puan Girdisi Silindi

en: User Point Entry Saved
tr_TR: Kullanıcı Puan Girdisi Kaydedildi

en: User Profile
tr_TR: Kullanıcı Profili

en: User Registrations
tr_TR: Kullanıcı Kayıtları

en: User Required
tr_TR: Kullanıcı Gereklidir

en: User Settings saved.
tr_TR: Kullanıcı Ayarları kaydedildi.

en: User Submissions
tr_TR: Kullanıcı Gönderileri

en: User activated successfully.
tr_TR: Kullanıcı başarıyla etkinleştirildi.

en: User created successfully.
tr_TR: Kullanıcı başarıyla oluşturuldu

en: User deactivated successfully.
tr_TR: Kullanıcı başarıyla devre dışı bırakıldı.

en: User deleted successfully.
tr_TR: Kullanıcı silindi.

en: User is not registered. Check your authentication controller.
tr_TR: Kullanıcı kayıtlı değil. Kimlik doğrulama denetleyicinizi kontrol edin.

en: User search columns saved successfully.
tr_TR: Kullanıcı arama sütunları başarıyla kaydedildi.

en: User time zones have been disabled.
tr_TR: Kullanıcı saat dilimi devre dışı bırakıldı.

en: User time zones have been enabled
tr_TR: Kullanıcı saat dilimi etkinleştirildi

en: User time zones have been saved.
tr_TR: Kullanıcı zaman dilimleri kaydedildi.

en: User/Group Added
tr_TR: Kullanıcı/Grup Eklendi

en: User/Group Removed
tr_TR: Kullanıcı/Grup Kaldırıldı

en: User: %s (ID %s)
tr_TR: Kullanıcı: %s (ID %s)

en: User: %s has tried to send more than %s private messages within %s minutes
tr_TR: Kullanıcı: %s, %s özel mesajdan fazlasını %s dakika içinde göndermeyi denedi

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Username or Email
tr_TR: Kullanıcı Adı veya E-posta

en: Username saved successfully.
tr_TR: Kullanıcı adı başarıyla kaydedildi.

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users To Receive Conversation Notifications
tr_TR: Konuşma Bildirimleri Alacak Kullanıcılar

en: Users updated successfully.
tr_TR: Kullanıcılar başarıyla güncellendi.

en: Users who access files through the file manager will not be prompted for a password.
tr_TR: Dosya Yöneticisi ile dosyalara erişen kullanıcılar için parola istenmez.

en: Users you don't have permission to bulk-deactivate have been removed from this list.
tr_TR: Toplu devre dışı bırakma izniniz olmayan kullanıcılar listeden kaldırıldı.

en: Users you don't have permission to bulk-delete have been removed from this list.
tr_TR: Toplu silme izniniz olmayan kullanıcılar listeden kaldırıldı.

en: Validate Email Address
tr_TR: E-Posta Adresi Doğrula

en: Values
tr_TR: Değerler

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Version %d
tr_TR: Sürüm %d

en: Version %s
tr_TR: Sürüm %s

en: Version %s approved successfully
tr_TR: %s sürümü başarıyla onaylandı.

en: Version %s copied successfully. New version is %s.
tr_TR: %s sürümü başarıyla kopyalandı. %s, yeni sürüm olarak atandı.

en: Version %s of Page <a href="%s">%s</a> submitted for Approval.
tr_TR: Sürüm %s , <a href="%s">%s</a> sayfasından onay için gönderildi.

en: Version Comments
tr_TR: Sürüm Açıklamaları

en: Version History
tr_TR: Sürüm Geçmişi

en: Version: %s
tr_TR: Sürüm: %s

en: Versions
tr_TR: Sürümler

en: Vertical Position
tr_TR: Dikey Konum

en: Vertically
tr_TR: Dikey Olarak

en: Video Embed Code or Youtube/Vimeo Link
tr_TR: Vimeo Gömme Kodunu veya Youtube/Vimeo Linki

en: Video Files
tr_TR: Video Dosyaları

en: Video Placeholder Image
tr_TR: Video Yer Tutucu Resmi

en: Video Player
tr_TR: Video Oynatıcı

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View All
tr_TR: Tümünü Gör

en: View As
tr_TR: Şu Olarak Gör

en: View Conversation
tr_TR: Konuşmayı Görüntüle

en: View Full Release Notes
tr_TR: Sürüm Notlarının Tümünü Gör

en: View Full Results
tr_TR: Tüm Sonuçları Göster

en: View Global Areas
tr_TR: Global Alanları Gör

en: View Pending Permissions
tr_TR: Bekleyen İzinleri Göster

en: View Profile
tr_TR: Profili Görüntüle

en: View Public Profile
tr_TR: Herkese Açık Profili Görüntüle

en: View Responses
tr_TR: Yanıtları Görüntüle

en: View Stacks
tr_TR: Yığınları Gör

en: View a record of errors your site has encountered, and a log of outgoing email messages sent by your site.
tr_TR: Sitenizin karşılaştığı hata kayıtlarını, ve gönderilen e-postaların kayıtlarını görün.

en: View a single branch of your Sitemap. Useful for working with large sites and complex tree structures.
tr_TR: Site haritanızın tek bir bölümünü görün. Geniş siteler ve kapsamlı ağaç yapıları ile çalışmak için kullanışlıdır.

en: View and change which file types you permit users to upload to your File Manager.
tr_TR: Dosya Yöneticinize hangi dosya türlerinin yüklenebileceğini görmek ve değiştirmek için kullanıcılara izin verin.

en: View and change your site's structure. Click a page to see available actions; from this menu, you can control access to or delete a page. Click and drag a page to move it to a different place in your site.
tr_TR: Sitenizin yapısını görün ve değiştirin. Mevcut eylemleri görmek için sayfaya tıklayın; bu menü ile, erişimi denetleyebilir veya bir sayfayı silebilirsiniz. Sayfayı sitenizin başka bir yerinde göstermek için sayfayı sürükleyip bırakın.

en: View as User
tr_TR: Kullanıcı Olarak Gör

en: View available language packs installed for the concrete5 Dashboard and editing interface.
tr_TR: concrete5 Kontrol Paneli ve düzenleme arayüzü için yüklenen dil paketlerini görün.

en: View content created using Composer, but have not yet published.
tr_TR: Kompozitör tarafından oluşturulan fakat henüz yayınlanmayan içeriği görüntüleyin.

en: View emails your site sends, as well as error messages PHP and MySQL errors returned as your site runs.
tr_TR: Sitenizin gönderdiği e-mailleri ve siteniz çalışırken PHP ve MYSQL'in döndürdüğü hataları görüntüleyin.

en: View graphs showing recent site traffic, registration, page creation and downloaded files.
tr_TR: Son site trafiği, kayıt verileri, sayfa oluşturma ve indirilen dosyalara ait grafikleri görün.

en: View information about your concrete5 site's configuration, as well as details about the hosting environment you're using.
tr_TR: concrete5 sitenizin yapılandırma bilgilerini hem de kullandığınız barındırma ortamının detaylarını görün.

en: View responses to your site's forms. Submitted form data is collected here.
tr_TR: Web sitenizin formlarına verilen yanıtları görün. Gönderilen form verileri burada toplanır.

en: View your public user profile and the information you are sharing.
tr_TR: Herkese açık profilinizi ve paylaştığınız bilgileri görün.

en: View, search for, add, and edit groups. Click a group to edit it. Groups are useful for organizing users and setting permissions for multiple users simultaneously.
tr_TR: Grupları gör, ara, ekle ve düzenle. Grubu düzenlemek için tıklayın. Gruplar kullanıcıları ve aynı anda birden çok kullanıcı düzenlemek ve izinlerini belirlemek için kullanışlıdır.

en: View/Edit %s
tr_TR: %s'i Görüntüle/Düzenle

en: View/Edit Original
tr_TR: Orjinali Gör / Düzenle

en: Viewing
tr_TR: Görüntüleniyor:

en: Viewing <b>%s</b> to <b>%s</b> (<b>%s</b> Total)
tr_TR: <b>%s</b> ile <b>%s</b> arası gösteriliyor (Toplam <b>%s</b>)

en: Viewing Permissions
tr_TR: Görüntüleme İzinleri

en: Visit
tr_TR: Ziyaret Et

en: Vote
tr_TR: Oy Ver

en: Waiting for Me
tr_TR: Benim İçin Bekleyenler

en: Want more themes?
tr_TR: Daha fazla tema ister misiniz?

en: Warning! This is a system page. Deleting it could potentially break your site. Please proceed with caution.
tr_TR: Uyarı! Bu bir sistem sayfasıdır. Bu sayfayı silmek sitenizin bozulmasına yol açabilir. Lütfen dikkatli işlem yapın.

en: Warning, this cannot be undone. No attributes will be deleted but they will no longer be grouped together.
tr_TR: Uyarı, bu işlem geri alınamaz. Hiçbir özellik silinmeyecektir fakat bundan sonra gruplandırılmazlar.

en: Warning, this cannot be undone. No groups will be deleted but they will no longer be grouped together.
tr_TR: Uyarı, bu işlem geri alınamaz. Hiçbir grup silinmeyecektir fakat bundan sonra gruplandırılmazlar.

en: Warning, this cannot be undone. No jobs will be deleted but they will no longer be grouped together.
tr_TR: Uyarı, bu işlem geri alınamaz. Hiçbir görev silinmeyecektir fakat bundan sonra gruplandırılmazlar.

en: Warning:
tr_TR: Uyarı:

en: Watch Video
tr_TR: Videoyu izle

en: We have no record of that email address.
tr_TR: E-posta adresi veritabanında kayıtlı değil.

en: We were able to automatically update .htaccess file.
tr_TR: .htaccess dosyanızı otomatik olarak güncelledik.

en: Web Address
tr_TR: İnternet Adresi

en: Web Developer
tr_TR: Web Geliştirici

en: Web Page
tr_TR: Web Sayfası

en: Website
tr_TR: Web site

en: Website Registration Notification
tr_TR: Kullanıcı Kaydı Bildirimi

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Weeks
tr_TR: Hafta

en: Welcome Back
tr_TR: Tekrar Hoşgeldiniz

en: Welcome to
tr_TR: Hoşgeldiniz :

en: Welcome to concrete5
tr_TR: concrete5'e hoş geldiniz

en: What do you wish to do?
tr_TR: Ne yapmak istiyorsunuz?

en: What would you like to write?
tr_TR: Ne yazmak isterdiniz?

en: When a user registers.
tr_TR: Bir kullanıcı kayıt olduğunda.

en: When a user signs in.
tr_TR: Bir kullanıcı oturum açtığında.

en: When people browse to the page.  (which runs after the main rendering request of the page.)
tr_TR: Ziyaretçiler sayfayı görüntülediğinde. (sayfaya yapılan ana gösterim isteğinden sonra çalışır)

en: When should guests be able to view this block?
tr_TR: Ziyaretçiler bu bloğu ne zaman görebilmeli?

en: When the "Check Automated Groups" Job runs.
tr_TR: "Otomatikleştirilmiş Grupları Kontrol Et" İşi çalıştığında.

en: When you're done editing you can Save Changes for other editors to see, or Publish Changes to make your changes live immediately.
tr_TR: Düzenlemeyi bitirdiğinizde diğer editörlerin görmesi veya değişikliklerinizi yayınlayarak anında geçerli yapmaları için değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

en: Where does this page live on the site?
tr_TR: Bu sayfa sitenin neresindedir?

en: Where will this page live on the site?
tr_TR: Bu sayfa sitenin neresinde olacak?

en: Whitelist: Selected areas are only areas indexed.
tr_TR: Beyaz liste: Yalnızca seçilen alanlar indexlenir.

en: Who can add what?
tr_TR: Kim neyi ekleyebilir?

en: Who can assign what?
tr_TR: Kim neyi atayabilir?

en: Who can edit this page?
tr_TR: Bu sayfayı kimler düzenleyebilir?

en: Who can edit what?
tr_TR: Kim neyi düzenleyebilir?

en: Who can set what?
tr_TR: Kim neyi ayarlayabilir?

en: Who can view this page?
tr_TR: Bu sayfayı kimler görebilir?

en: Who can view what?
tr_TR: Kim neyi görebilir?

en: Who can't add what?
tr_TR: Kim neyi ekleyemez?

en: Who can't assign what?
tr_TR: Kim neyi atayamaz?

en: Who can't edit what?
tr_TR: Kim neyi düzenleyemez?

en: Who can't set what?
tr_TR: Kim neyi ayarlayamaz?

en: Who can't view what?
tr_TR: Kim neyi göremez?

en: Who gets access to this permission?
tr_TR: Bu erişim iznini kim alacak?

en: Whole world at a glance.
tr_TR: Bir bakışta bütün dünya.

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Width can only be an integer, with no units.
tr_TR: Genişlik sadece birim içermeyen bir tam sayı olabilir.

en: Width must be greater than zero.
tr_TR: Genişlik sıfırdan büyük olmalıdır.

en: Windows 8 Thumbnail
tr_TR: Windows 8 Önizleme Resmi

en: Windows 8 icon removed successfully.
tr_TR: Windows 8 simgesi başarıyla kaldırıldı.

en: Windows 8 icon updated successfully.
tr_TR: Windows 8 simgesi başarıyla güncellendi.

en: Windows 8 start screen tiles should be 144x144 and be in the .png format.
tr_TR: Windows 8 başlangıç ekranı kutucukları 144x144 boyutlarında ve .png formatında olmalıdır.

en: With this setting enabled, users may specify their own time zone in their user profile, and content timestamps will be adjusted accordingly. Without this setting enabled, content timestamps appear in server time.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde, kullanıcılar kendi profillerinde, buna bağlı olarak içerik zamanlarını da kendi zaman dilimleri olarak belirtebilirler.

en: Won a Badge
tr_TR: Bir Rozet Kazandınız

en: Won the <strong>%s</strong> Badge
tr_TR: <strong>%s</strong> Rozeti Kazandınız

en: Woops!
tr_TR: Hoop!

en: Word
tr_TR: Kelime

en: Workflow
tr_TR: İş Akışı

en: Workflow Access
tr_TR: İş Akışı Erişimi

en: Workflow Basics
tr_TR: İş Akışı Temelleri

en: Workflow List
tr_TR: İş Akışı Listesi

en: Workflow Notification
tr_TR: İş Akışı Bildirimi

en: Workflow Options saved.
tr_TR: İş Akışı Seçenekleri kaydedildi.

en: Workflow created successfully. You may now modify its properties.
tr_TR: İş akışı oluşturuldu. Şimdi onun özelliklerini değiştirebilirsiniz.

en: Workflow deleted successfully.
tr_TR: İş akışı silindi.

en: Workflow progress categories
tr_TR: İş akışı ilerleme kategorileri

en: Workflow types
tr_TR: İş akışı türleri

en: Workflow updated.
tr_TR: İş akışı güncellendi.

en: Workflow with that name already exists.
tr_TR: Bu isimde iş akışı zaten mevcut.

en: Wrapper for static pages.
tr_TR: Statik sayfalar için sarıcı.

en: Writable Files and Configuration Directories
tr_TR: Yazılabilir Klasörler ve Yapılandırma Dizinleri

en: XML Support
tr_TR: XML Desteği

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, allow registered users to choose to subscribe to conversations.
tr_TR: Evet, kayıtlı kullanıcıların konuşmalara abone olmayı seçmesine izin verin.

en: Yes, display only a sub-set of messages at a time.
tr_TR: Evet, bir zamandaki mesajların yalnızca bir alt kümesini göster.

en: Yes, include this page type in Composer.
tr_TR: Evet, bu sayfa türünü Kompozitör'de göster.

en: Yes, make this the default storage location for new files.
tr_TR: Evet, bunu yeni dosyalar için varsayılan depolama konumu yap.

en: Yes, remove the package's directory from the installation directory.
tr_TR: Evet, paketin dizinini kurulum dizininden kaldır.

en: Yes, require this form element
tr_TR: Evet, bu form elemanı gereklidir

en: Yes, this conversation accepts messages and replies.
tr_TR: Evet, bu konuşma mesajları ve yanıtları kabul eder.

en: Yes, this conversation is open and new topics can be posted.
tr_TR: Evet, bu konuşma açıktır ve yeni konular gönderilebilir.

en: Yes, this gathering can be posted to the front-end.
tr_TR: Evet, bu toplama ön arayüze gönderilebilir.

en: Yes. Reset site content with the content found in this package
tr_TR: Evet. Site içeriğini bu pakette bulunan içerikle sıfırla.

en: Yesterday
tr_TR: Dün

en: Yesterday at %s
tr_TR: Dün saat %s'te

en: You Won a Badge!
tr_TR: Bir Rozet Kazandınız!

en: You are currently logged in as <strong>%s</strong>
tr_TR: <strong>%s</strong> olarak oturum açtınız

en: You are logged in as <strong>%s</strong>. You logged in on <strong>%s</strong>.
tr_TR: <strong>%s</strong> olarak oturum açtınız. <strong>%s</strong> tarihinde oturum açtınız.

en: You are not allowed to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişiminiz sağlanamadı.

en: You are not authorized to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: You are registered but a site administrator must review your account, you will not be able to login until your account has been approved.
tr_TR: Kaydınız tamamlandı ancak site yöneticisi hesabınıza onay verdikten sonra oturum açabilirsiniz.

en: You are registered but you need to validate your email address. Some or all functionality on this site will be limited until you do so.
tr_TR: Kayıt tamamlandığında e-posta adresini doğrulamanız gerekir. Doğrulama tamamlanana kadar bazı işlemleri gerçekleştiremeyebilirsiniz.

en: You can add saved layouts to other areas in your site. Note: these are different than any layout presets that might be included with your theme.
tr_TR: Sitenizdeki diğer alanlara kayıtlı mizanpajları ekleyebilirsiniz. Not: bunlar temanıza eklemiş olabileceğiniz herhangi mizanpaj öntanımlarından farklıdır.

en: You can download themes and add-ons from the concrete5 marketplace.
tr_TR: concrete5 marketten temalar ve eklentileri indirebilirsiniz.

en: You can easily filter the blocks in the panel by searching here.
tr_TR: Paneldeki blokları buradan arayarak kolayca filtreleyebilirsiniz.

en: You can specify page name, page location and attributes from the <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Page Compose interface</a>.
tr_TR: <a href="#" data-launch-panel-detail="page-composer" data-panel-detail-url="%s" data-panel-transition="fade">Sayfa Oluşturma arayüzü</a>nde bir sayfa adı, sayfa konumu ve özellikleri belirtebilirsiniz.

en: You cannot access conversation permissions.
tr_TR: Konuşma izinlerine erişiminiz yok.

en: You cannot access task permissions.
tr_TR: Görev izinlerine erişemezsiniz.

en: You cannot access these permissions.
tr_TR: Bu izinlere erişemezsiniz.

en: You cannot assign this page to itself.
tr_TR: Bu sayfayı kendi kendine atayamazsınız.

en: You cannot delete a template that is set as the default for any of the page types. Please change the default template for the following page types first: %s.
tr_TR: Herhangi bir sayfa türünün varsayılanı olan bir şablonu silemezsiniz. Lütfen ilk olarak şu sayfa türlerinin varsayılan şablonunu değiştirin: %s.

en: You cannot delete the default Job set.
tr_TR: Varsayılan çalışma grubunu silemezsiniz.

en: You cannot move or copy the source page(s).
tr_TR: Kaynak sayfa(lar)ı kopyalayamaz veya taşıyamazsınız.

en: You cannot view the source page(s).
tr_TR: Kaynak sayfa(lar)ı görüntüleyemezsiniz.

en: You do not have access to add a message to this conversation.
tr_TR: Bu konuşmaya mesaj ekleme izniniz yok.

en: You do not have access to add any page types beneath the selected page.
tr_TR: Seçilen sayfanın altında herhangi bir sayfa türü ekleme izniniz yok.

en: You do not have access to approve this stack.
tr_TR: Bu yığını onaylama izniniz yok.

en: You do not have access to delete this page type.
tr_TR: Bu sayfa türünü silme izniniz yok.

en: You do not have access to delete this stack.
tr_TR: Bu yığını silme izniniz yok.

en: You do not have access to download themes or add-ons from the marketplace.
tr_TR: Marketten tema yada eklenti indirme izniniz yok.

en: You do not have access to edit this group.
tr_TR: Bu grubu düzenleme izniniz yok.

en: You do not have access to edit this message.
tr_TR: Bu mesajı düzenleme izniniz yok.

en: You do not have access to edit this page type permissions.
tr_TR: Bu sayfa türü izinlerin değiştirme izniniz yok.

en: You do not have access to edit this page type.
tr_TR: Bu sayfa türünü düzenleme izniniz yok.

en: You do not have access to the dashboard sitemap.
tr_TR: Tüm sayfalar kontrol paneli erişim izniniz yok.

en: You do not have access to the file manager.
tr_TR: Dosya yöneticisine erişim izniniz yok.

en: You do not have access to the group search.
tr_TR: Grup aramasına erişim izniniz yok

en: You do not have access to the sitemap.
tr_TR: Sayfa listesine erişim izniniz yok.

en: You do not have access to user search. This setting may be changed in the access section of the dashboard settings page.
tr_TR: Kullanıcı aramasına erişim izniniz yok. Bu ayar kontrol panelindeki ayarlar sayfasının erişim bölümünden değiştirilebilir.

en: You do not have any page types.
tr_TR: Hiçbir sayfa türü bulunamadı.

en: You do not have group search permissions.
tr_TR: Grup arama izniniz yok.

en: You do not have permission to add a group beneath %s
tr_TR: %s altında bir grup ekleme izniniz yok.

en: You do not have permission to add a page of this type.
tr_TR: Bu türde bir sayfa ekleme izniniz yok.

en: You do not have permission to add attachments.
tr_TR: Eklenti ekleme izniniz yok.

en: You do not have permission to add this page to this section of the tree.
tr_TR: Ağacın bu bölümüne bu sayfayı ekleme izniniz yok.

en: You do not have permission to add this tree.
tr_TR: Bu ağacı ekleme izniniz yok.

en: You do not have permission to approve page versions.
tr_TR: Sayfa sürümlerini onaylama izniniz yok.

en: You do not have permission to approve this message.
tr_TR: Bu mesajı onaylama izniniz yok.

en: You do not have permission to change permissions on any of the selected pages.
tr_TR: Seçilen sayfalardan herhangi biri için izinleri değiştirme izniniz yok.

en: You do not have permission to connect this site to the marketplace.
tr_TR: Bu siteyi markete bağlama izniniz yok.

en: You do not have permission to copy any of the selected files.
tr_TR: Seçilen dosyalardan herhangi biri için kopyalama izniniz yok.

en: You do not have permission to create new pages of this type.
tr_TR: Bu türde yeni sayfa oluşturma izniniz yok.

en: You do not have permission to create or administer backups.
tr_TR: Yedekleri oluşturma ve yönetme izniniz yok.

en: You do not have permission to delete any of the selected files.
tr_TR: Seçilen dosyalardan birini silme izniniz yok.

en: You do not have permission to delete any of the selected pages.
tr_TR: Seçilen sayfalardan herhangi biri için silme izniniz yok.

en: You do not have permission to delete page versions.
tr_TR: Sayfa sürümlerini silme izniniz yok.

en: You do not have permission to delete this file set.
tr_TR: Bu dosya grubunu silme izniniz yok.

en: You do not have permission to discard this page.
tr_TR: Bu sayfayı iptal etme izniniz yok.

en: You do not have permission to download add-ons.
tr_TR: Eklenti indirme izniniz yok.

en: You do not have permission to drag this node here.
tr_TR: Bu düğümü buraya sürükleme izniniz yok.

en: You do not have permission to flag this message.
tr_TR: Bu mesajı işaretleme izniniz yok.

en: You do not have permission to install add-ons.
tr_TR: Eklenti kurma izniniz yok.

en: You do not have permission to install custom block types or add-ons.
tr_TR: Özel blok türleri ve eklentileri kurma izniniz yok.

en: You do not have permission to modify speed settings on any of the selected pages.
tr_TR: Seçilen sayfalardan herhangi birininin hız ayarlarını düzenleme izniniz yok.

en: You do not have permission to modify this attribute.
tr_TR: Bu özelliği değiştirme izniniz yok.

en: You do not have permission to modify this file.
tr_TR: Bu dosyayı düzenleme izniniz yok.

en: You do not have permission to perform this action.
tr_TR: Bu eylemi gerçekleştirmeye izniniz yok.

en: You do not have permission to post this to conversation.
tr_TR: Bu konuşmaya gönderi yapma izniniz yok.

en: You do not have permission to publish a page in this location.
tr_TR: Bu konumda sayfa yayınlama izniniz yok.

en: You do not have permission to restore this message.
tr_TR: Bu mesajı restore etme izniniz yok.

en: You do not have permission to uninstall packages.
tr_TR: Paketleri kaldırma izniniz yok.

en: You do not have permission to upgrade this installation of concrete5.
tr_TR: concrete5'in bu sürümüne yükseltme izniniz yok.

en: You do not have permission to view this conversation
tr_TR: Bu konuşmayı görüntüleme izniniz yok

en: You do not have permissions to add a page of this type in the selected location.
tr_TR: Seçilen konumda bu türde bir sayfa ekleme izniniz yok.

en: You do not have permissions to refresh this page.
tr_TR: Bu sayfayı yenileme izniniz yok.

en: You do not have sufficient privileges to add this page or these pages to this destination.
tr_TR: Bu hedefe bu sayfayı veya sayfaları eklemek için yeterli ayrıcalıklara sahip değilsiniz.

en: You do not have the ability to copy this file.
tr_TR: Bu dosyayı kopyalama izniniz yok.

en: You do not have user search or group search permissions.
tr_TR: Kullanıcı veya grup arama izniniz yok.

en: You don't have access to update this attribute.
tr_TR: Bu özelliği güncellemek için erişime sahip değilsiniz.

en: You don't have any interface languages installed. You must run concrete5 in English.
tr_TR: Başka bir arayüz dili kurmamışsınız. concrete5 İngilizce olarak çalışacak.

en: You dragged "%s" onto "%s." What do you wish to do?
tr_TR: "%s" sayfasını "%s" altına sürüklediniz. Ne yapmak istiyorsunuz?

en: You have downloaded a new version of concrete5 but have not upgraded to it yet.
tr_TR: concrete5'in yeni bir sürümünü indirdiniz ama henüz yükseltmediniz.

en: You have no access to groups.
tr_TR: Gruplara erişim izniniz yok.

en: You have no access to user export.
tr_TR: Kullanıcı dışa aktarımı için erişim izniniz yok.

en: You have no access to users.
tr_TR: Kullanıcılara erişiminiz yok.

en: You have no anti-spam libraries installed.
tr_TR: Yüklenmiş hiçbir anti-spam kütüphaneniz yok.

en: You have no backups available.
tr_TR: Mevcut hiçbir yedeğiniz yok.

en: You have no captcha libraries installed.
tr_TR: Hiçbir güvenlik kodu kütüphanesi yüklemediniz.

en: You have no jobs installed.
tr_TR: Yüklenmiş hiçbir görev bulunamadı.

en: You have no presets.
tr_TR: Hiçbir öntanıma sahip değilsiniz.

en: You have not added any Job sets.
tr_TR: Hiçbir görev grubu oluşturmadınız.

en: You have not added any composer form layout control sets.
tr_TR: Hiçbir Kompozitör form mizanpaj grubu eklemediniz.

en: You have not added any data sources.
tr_TR: Herhangi bir veri kaynağı eklememişsiniz.

en: You have not added any feeds.
tr_TR: Hiçbir besleme eklemediniz.

en: You have not added any group sets.
tr_TR: Hiçbir grup kümesi eklemediniz.

en: You have not added any social links.
tr_TR: Hiçbir sosyal bağlantı eklemediniz.

en: You have not created a topic tree.
    You must create a topic tree from the <a href="%s">Topics Page</a>
    before you can use this attribute type.
tr_TR: Konu ağacı oluşturmamışsınız.
    Bu özellik türünü kullanabilmek için <a href="%s">Konular Sayfası</a>ndan
    bir konu ağacı oluşturmalısınız.

en: You have not created any multilingual content sections yet.
tr_TR: Henüz hiçbir çoklu dil bölümü eklememişsiniz.

en: You have not created any page types yet.
tr_TR: Henüz hiçbir sayfa türü oluşturmadınız.

en: You have not created any surveys.
tr_TR: Hiçbir anket oluşturmadınız.

en: You have not defined any multilingual sections for your site yet.
tr_TR: Siteniz için henüz hiçbir çoklu dil bölümü tanımlamamışsınız.

en: You have registered on %s. Your account will be approved by the administrator.
tr_TR: %s'e kayıt oldunuz. Hesabınız yönetici tarafından onaylanacaktır.

en: You have too many attachments.
tr_TR: Çok fazla eklentiniz var.

en: You haven't chosen a valid %s
tr_TR: Geçerli bir %s seçmediniz

en: You haven't chosen where to publish this page.
tr_TR: Bu sayfayı nerede yayınlayacağınızı seçmediniz.

en: You haven't written a message!
tr_TR: Mesaj yazmamışsınız.

en: You may approve or remove this user account here
tr_TR: Bu kullanıcı hesabını buradan onaylayabilir veya silebilirsiniz

en: You may approve or remove this user account here:
tr_TR: Bu kullanıcı hesabını buradan onaylayabilir veya silebilirsiniz:

en: You may not add %s to area %s.
tr_TR: %s'i %s alanına ekleyemezsiniz.

en: You may not add a category here.
tr_TR: Buraya kategori ekleyemezsiniz

en: You may not add a topic here.
tr_TR: Buraya konu ekleyemezsiniz.

en: You may not add topic trees.
tr_TR: Konu ağaçları ekleyemezsiniz.

en: You may not arrange the contents of area %s.
tr_TR: %s alanındaki içerikleri sıralayamayabilirsiniz.

en: You may not delete a required thumbnail type.
tr_TR: Zorunlu önizleme resmi türünü silemezsiniz.

en: You may not delete the default file storage location.
tr_TR: Varsayılan dosya depolama konumunu silemezsiniz.

en: You may not delete the home page.
tr_TR: Anasayfayı silemezsiniz.

en: You may not edit this node.
tr_TR: Bu düğümü düzenleyemezsiniz.

en: You may not move/copy/alias the chosen page(s) to that location.
tr_TR: Seçilen sayfaları bu adrese taşıyamaz/kopyalayamaz/yansımasını oluşturamazsınız.

en: You may not remove the top level node.
tr_TR: En üst düzey düğümü kaldıramazsınız.

en: You may not remove this node.
tr_TR: Bu düğümü kaldıramazsınız.

en: You may not send more than %s messages in %s minutes
tr_TR: %s mesajı %s dakika içinde gönderemezsiniz

en: You may only add access to these selected pages if they have all been set to override parent or page defaults permissions.
tr_TR: Tamamen üst sayfa veya varsayılan izinleri geçersiz kılan seçili sayfalara erişim izni ekleyebilirsiniz.

en: You may only apply updates with a greater version number than the version you are currently running.
tr_TR: Sadece mevcut sürümünüzden daha üst bir sürüme yükseltebilirsiniz.

en: You may only select a single file.
tr_TR: Sadece bir dosya seçebilirsiniz.

en: You may only set specific permissions for pages if they are set to override defaults or their parent pages.
tr_TR: Yalnızca yarsayılanları veya kendi üst sayfalarından geçersiz kılmak için ayarlanan sayfalar için belirli izinleri ayarlayabilirsiniz.

en: You must <a href="%s">enable advanced permissions</a> to set permissions for pages created of a certain type.
tr_TR: Belirtilen türde oluşturulan sayfalarda izinleri belirlemek için <a href="%s">gelişmiş izinleri etkinleştir</a>melisiniz.

en: You must <a href="%s">sign in</a> to post to this conversation.
tr_TR: Bu konuşmaya gönderi yapmak için <a href="%s">oturum aç</a>malısınız.

en: You must be logged in as %s to remove groups.
tr_TR: Grupları silmek için %s olarak oturum açmalısınız.

en: You must be logged in to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişmek için oturum açmanız gerekiyor.

en: You must choose a file.
tr_TR: Bir dosya seçmelisiniz.

en: You must choose a page template.
tr_TR: Bir sayfa şablonu seçmelisiniz.

en: You must choose a page to publish this page beneath.
tr_TR: Bu sayfayı altında yayınlayacağınız bir sayfa seçmelisiniz.

en: You must choose a service.
tr_TR: Bir servis seçmelisiniz.

en: You must choose a valid default page template.
tr_TR: Geçerli bir varsayılan sayfa şablonu belirtmelisiniz.

en: You must choose a valid parent page for pages of this type.
tr_TR: Bu türdeki sayfalar için geçerli bir üst sayfa seçmelisiniz.

en: You must choose at least one link.
tr_TR: En azından bir bağlantı seçmelisiniz.

en: You must choose at least one service.
tr_TR: En az bir servis seçmeniz gerekiyor.

en: You must choose the type of page these page types are published beneath.
tr_TR: Bu sayfa türlerinin, altında yayınlanacakları bir sayfa türü seçmelisiniz.

en: You must choose two separate multilingual sections to copy from/to
tr_TR: Kopyalanacak kaynak/hedef iki ayrı çoklu dil bölümü seçmelisiniz.

en: You must choose who this permission is for.
tr_TR: Bu iznin kimin için olduğunu seçmeniz gerekiyor.

en: You must create an attribute with the 'thumbnail' handle in order to use this option.
tr_TR: Bu seçeneği kullanmanız için 'thumbnail' işleciyle bir özellik oluşturmanız gerekir.

en: You must create the directory %s and make it writable before you may run this tool. Additionally, all files within this directory must be writable.
tr_TR: Bu aracı çalıştırmadan önce %s dizinini oluşturmalı ve yazma izni vermelisiniz. Ayrıca, bu dizindeki tüm dosyalar yazılabilir olmalıdır.

en: You must disable PHP's ASP Style Tags.
tr_TR: PHP'nin ASP Stili Tagler özelliğini kapatmalısınız.

en: You must enable <a href="%s">advanced permissions</a> to use group sets.
tr_TR: Grup kümelerini kullanmak için <a href="%s">gelişmiş izinler</a>'i etkinleştirmeniz gerekiyor.

en: You must enable PHP's JSON support. This should be enabled by default in PHP 5.2 and above.
tr_TR: PHP'nin JSON desteğini etkinleştirmelisiniz. Bu, PHP 5.2 ve üst sürümlerinde varsayılan olarak etkinleştirilmiştir.

en: You must enable ctype and multibyte string (mbstring) support in PHP.
tr_TR: PHP'deki ctype ve multibyte string (mbstring) desteğini etkinleştirmelisiniz.

en: You must enter a valid email address to post this message.
tr_TR: Bu mesajı göndermek için geçerli bir email adresi girmelisiniz.

en: You must enter a valid email address.
tr_TR: Geçerli bir e-posta adresi girmeniz gerekiyor.

en: You must enter your name to post this message.
tr_TR: Bu mesajı göndermek için adınızı girmelisiniz.

en: You must give the workflow a name.
tr_TR: Bir iş akışı ismi vermelisiniz.

en: You must give your custom style preset a name.
tr_TR: Özel stil öntanımınıza bir isim vermelisiniz.

en: You must give your file a link.
tr_TR: Dosyanıza bir link vermelisiniz.

en: You must give your stack a name.
tr_TR: Yığınınızın adını belirtmelisiniz.

en: You must have access to the dashboard sitemap to search pages.
tr_TR: Sayfaları aramak için tüm sayfalar kontrol paneline erişim izniniz olmalıdır.

en: You must have more than one multilingual section to use this tool.
tr_TR: Bu aracı kullanmak için birden fazla, çoklu dil bölümünüz olmalı.

en: You must include a root path for this storage location.
tr_TR: Bu depolama konumu için bir kök dizin belirtmelisiniz.

en: You must install Adobe Flash to view this content.
tr_TR: Bu içeriği görüntüleyebilmek için Adobe Flash kurmalısınız.

en: You must select a file.
tr_TR: Bir dosya seçmelisiniz.

en: You must select a form.
tr_TR: Bir form seçmelisiniz.

en: You must select a valid location.
tr_TR: Geçerli bir yer seçmelisiniz.

en: You must select a valid sample content starting point.
tr_TR: Başlangıç noktası için geçerli bir örnek seçmelisiniz.

en: You must select an image.
tr_TR: Bir resim seçmeniz gerekiyor.

en: You must select at least one file.
tr_TR: En az 1 dosya seçmelisiniz.

en: You must select at least one group to move
tr_TR: Taşımak için en az bir grup seçmelisiniz

en: You must sign in order to access this page!
tr_TR: Bu sayfayı görebilmek için oturum açmalısınız!

en: You must specify a default language tree in your multilingual settings.
tr_TR: Çoklu dil ayarlarınızda bir varsayılan dil ağacı belirtmelisiniz.

en: You must specify a description for this badge. It will be displayed publicly.
tr_TR: Bu rozet için bir açıklama belirtmelisiniz. Bu, herkese açık olacaktır.

en: You must specify a page for this multilingual content section.
tr_TR: Çoklu dil içerik bölümü için bir sayfa belirtmelisiniz.

en: You must specify a plugin key and name.
tr_TR: Bir eklenti anahtarı ve adı belirtmelisiniz.

en: You must specify a search string.
tr_TR: Bir arama dizesi belirtmelisiniz.

en: You must specify a unique handle for your page type.
tr_TR: Sayfa tipiniz için benzersiz bir işleç belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid URL.
tr_TR: Geçerli bir URL belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid database name
tr_TR: Geçerli bir veritabanı adı belirtmelisiniz

en: You must specify a valid database server
tr_TR: Geçerli bir veritabanı sunucusu belirtmelisiniz

en: You must specify a valid description.
tr_TR: Geçerli bir açıklama belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid file for %s
tr_TR: %s için geçerli bir dosya belirtmelisiniz

en: You must specify a valid file.
tr_TR: Geçerli bir dosya belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid handle for your page type.
tr_TR: Sayfa türünüz için geçerli bir işleç belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid image file.
tr_TR: Geçerli bir resim dosyası belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid name for your page type.
tr_TR: Sayfa türünüz için geçerli bir isim belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid name for your tree.
tr_TR: Ağacınız için geçerli bir ad belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid title.
tr_TR: Geçerli bir başlık belirtmelisiniz.

en: You must specify a valid topic tree parent node ID and topic tree ID.
tr_TR: Geçerli bir konu ağacı üst düğüm ID'si ve konu ağacı ID'si belirtmelisiniz.

en: You must specify an external form.
tr_TR: Harici bir form belirtmelisiniz.

en: You must specify at least one country.
tr_TR: En az bir ülke belirtmelisiniz.

en: You must specify at least one page template.
tr_TR: En azından bir sayfa şablonu belirtmelisiniz.

en: You must specify at least one template to create.
tr_TR: Oluşturmak için en azından bir şablon belirtmeniz gerekiyor.

en: You must specify at least one valid URL.
tr_TR: En az bir geçerli adres belirtmelisiniz.

en: You need the Adobe Flash plugin installed on your computer to upload and crop your user profile picture.
tr_TR: Kullanıcı profil resmini yüklemek ve kırpmak için Adobe Flash eklentisinin bilgisayarınızda kurulu olması gerekiyor.

en: You need to update .htaccess by hand.
tr_TR: .htaccess dosyasını kendiniz güncellemeniz gerekiyor.

en: You will receive a test message from %s
tr_TR: %s'ten bir test mesajı alacaksınız

en: You've already installed that package.
tr_TR: Bu paketi zaten yüklemişsiniz.

en: You've sent more messages than we can handle just now, that last one didn't go out.
    				We've notified an administrator to check into this.
    				Please wait a few minutes before sending a new message.
tr_TR: Şu an işleyebileceğimizden daha fazla mesaj gönderdiniz, sonuncusu gönderilmedi.
    				Bunu kontrol etmesi için bir yöneticiye haber verdik.
    				Yeni mesaj göndermeden önce lütfen birkaç dakika bekleyin.

en: You've voted on this survey.
tr_TR: Bu ankete oy verdiniz.

en: YouTube URL
tr_TR: Youtube Adresi

en: YouTube Video
tr_TR: YouTube Videosu

en: YouTube Video disabled in edit mode.
tr_TR: Youtube Videosu düzenleme modunda devre dışıdır.

en: Your Details
tr_TR: Detaylarınız

en: Your MySQL database does not support InnoDB database tables. These are required.
tr_TR: MySQL veritabanınız InnoDB veritabanı tablolarını desteklemiyor. Bu gerekli bir özelliktir.

en: Your RSS feed must have a valid URL, containing only letters, numbers or underscores
tr_TR: RSS beslemeniz sadece harfler, rakamlar veya alt tire içeren geçerli bir URL içermelidir.

en: Your RSS feed must have a valid description.
tr_TR: RSS beslemenizin geçerli bir açıklaması olmalıdır.

en: Your RSS feed must have a valid title.
tr_TR: RSS beslemenizin geçerli bir başlığı olmalıdır.

en: Your Site
tr_TR: Siteniz

en: Your account has been created, and you are now logged in.
tr_TR: Hesabınız oluşturuldu ve oturumunuz açıldı.

en: Your browser does not support drag'n'drop file uploads.
tr_TR: Tarayıcınız sürükle-bırak dosya yüklemeyi desteklemiyor.

en: Your concrete5 site does not use the simple permissions model. You must change your permissions for each specific page and content area.
tr_TR: concrete5 siteniz basit izin modelini kullanmıyor. Belirli her sayfa ve içerik alanı için izinlerinizi değiştirmelisiniz.

en: Your configuration directory config/ does not appear to be writable by the web server.
tr_TR: Sunucu, ayar dizininiz "config/"e yazamıyor.

en: Your copy operation will only affect the current page - not any children.
tr_TR: Kopyalama işleminiz sadece bu sayfa için geçerli olur - hiçbir alt sayfayı içermez.

en: Your current website uses a version of concrete5 greater than this one. You cannot upgrade.
tr_TR: Şu anki web siteniz concrete5'in bundan daha yeni bir versiyonunu kullanıyor. Yükseltme yapamazsınız.

en: Your file storage location must have a name.
tr_TR: Dosya depolama konumunuzun bir ismi olmalıdır.

en: Your files directory files/ does not appear to be writable by the web server.
tr_TR: Sunucu, dosya dizininiz "files/"a yazamıyor.

en: Your form must have a name.
tr_TR: Formunuza bir isim vermelisiniz.

en: Your image should be 16x16 pixels, and should be a gif or a png with a .ico file extension.
tr_TR: Görseliniz 16x16 pixel olmalı ve .ico dosya uzantısıyla gif veya png olmalıdır.

en: Your locale will be computed from your choice of language and country. Your language icon will be chosen based on the country.
tr_TR: Yeriniz dil ve ülke seçiminize göre hesaplanacaktır. Dil simgeniz ülkeye göre seçilecektir.

en: Your login is the most recent.
tr_TR: Geçerli oturumunuz en son oturumdur.

en: Your message cannot be empty.
tr_TR: Mesajınız boş olamaz.

en: Your packages directory packages/ does not appear to be writable by the web server.
tr_TR: Sunucu, paket dizininiz "packages/"a yazamıyor.

en: Your project page URL is:
tr_TR: Proje sayfanızın URL'i:

en: Your question has been saved.
tr_TR: Sorunuz kaydedildi.

en: Your registration has been approved. You can log into your new account here
tr_TR: Kayıt işleminiz onaylandı. Buradan yeni hesabınız ile oturum açabilirsiniz

en: Your request to move "%s" beneath "%s" has been stored. Someone with approval rights will have to activate the change.
tr_TR: "%s" sayfasını "%s" altına taşıma isteğiniz kaydedildi. Onaylama haklarına sahip birisi değişikliği etkinleştirmek zorundadır.

en: Your session has expired. Please sign in again.
tr_TR: Oturumunuzun süresi doldu. Lütfen tekrar giriş yapın.

en: Your site is already up to date! The current version of concrete5 is <b>%s</b>.
tr_TR: Siteniz zaten güncel! concrete5'in geçerli sürümü <b>%s</b>'dir.

en: Your site is currently connected to the concrete5 community. Your project page URL is:
tr_TR: Siteniz şu an concrete5 topluluğuna bağlıdır. Proje sayfanızın adresi:

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons.
tr_TR: Siteniz concrete5 topluluğuna bağlı değildir. Bağlanmak sitenizi tema ve eklentilerle kolayca genişletmenizi sağlar.

en: Your site is not connected to the concrete5 community. Connecting lets you easily extend a site with themes and add-ons. Connecting enables automatic updates.
tr_TR: Siteniz concrete5 topluluğuna bağlı değildir. Bağlanmak sitenizi tema ve eklentilerle kolayca genişletmenizi ve otomatik güncelleştirmeleri etkinleştirmeyi sağlar.

en: Your site is now connected to the concrete5 community.
tr_TR: Siteniz concrete5 topluluğuna bağlandı.

en: Your site's name has been saved.
tr_TR: Site isminiz kaydedildi.

en: Your subject cannot be empty.
tr_TR: Konunuz boş olamaz.

en: Your thumbnail type handle must only contain lowercase letters and underscores.
tr_TR: Önizleme resmi türü işleci sadece küçük harfler ve alt tireler içermelidir.

en: Your thumbnail type must have a name.
tr_TR: Önizleme resmi türünün bir adı olmalıdır.

en: Zip Archive
tr_TR: Zip Arşivi

en: Zip Support
tr_TR: Sıkıştırma Desteği

en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştırma

en: [SHIFT]+[TAB] Backward
tr_TR: [SHIFT]+[TAB] Geri

en: [TAB] Forward
tr_TR: [TAB] İleri

en: accessibility, easy mode
tr_TR: erişilebilirlik, kolay mod

en: action, community actions
tr_TR: eylem, topluluk eylemleri

en: add file, delete file, copy, move, alias, resize, crop, rename, images, title, attribute
tr_TR: dosya ekle, dosya sil, kopyala, taşı, yansımalar, yeniden boyutlandır, kırp, yeniden adlandır, görüntüler, başlık, özellik

en: add workflow, remove workflow
tr_TR: iş akışı ekle, iş akışı sil

en: add-on, addon, add on, package, app, ecommerce, discussions, forums, themes, templates, blocks
tr_TR: eklenti, paket, uyglama, e-ticaret, e ticaret, tartışmalar, forumlar, temalar, şablonlar, bloklar

en: add-on, addon, ecommerce, install, discussions, forums, themes, templates, blocks
tr_TR: eklenti, e-ticaret, kur, tartışmalar, forumlar, temalar, şablonlar, bloklar

en: and all its children were successfully copied beneath
tr_TR: ve onun tüm alt sayfaları şunun altına kopyalandı:

en: antispam, block spam, security
tr_TR: anti spam, spamı engelle, güvenlik

en: at a specific date and time
tr_TR: belirli bir tarih ve saatte

en: at the current level
tr_TR: mevcut düzeyde

en: at the level above
tr_TR: bir üst düzeyde

en: at the second level
tr_TR: ikinci düzeyde

en: at the third level
tr_TR: üçüncü düzeyde

en: at the top level
tr_TR: en üst düzeyde

en: atom, rss, feed, syndication
tr_TR: atom, rss, besleme, veri özeti

en: attribute configuration
tr_TR: özellik yapılandırma

en: attribute type icon
tr_TR: özellik türü simgesi

en: attributes, sets
tr_TR: özellikler, kümeler

en: attributes, types
tr_TR: özellikleri, türler

en: auth, authentication, types, oauth, facebook, login, registration
tr_TR: giriş, kimlik doğrulama, türler, oturum, facebook, oturum aç, kayıt, kullanıcı kaydı, üyelik

en: beneath
tr_TR: şunun altına:

en: block, refresh, custom
tr_TR: blok, yenile, özel

en: bulk, seo, change keywords, engine, optimization, search
tr_TR: toplu, seo, anahtar kelimeleri değiştir, motor, optimizasyon, arama

en: buy addon, buy add on, buy add-on, purchase addon, purchase add on, purchase add-on, find addon, new addon, marketplace
tr_TR: eklenti al, eklenti satın al, eklenti bul, yeni eklenti, market

en: buy theme, new theme, marketplace, template
tr_TR: tema al, yeni tema, market, şablon

en: cache option, change cache, override, turn on cache, turn off cache, no cache, page cache, caching
tr_TR: önbellek seçeneği, önbelleği değiştir, geçersiz kıl, düzenle, önbelleği aç, önbelleği kapat, önbellek yok, sayfa önbelleği, önbelleğe alma

en: cache option, turn off cache, no cache, page cache, caching
tr_TR: önbellek seçeneği, önbelleği kapat, önbellek yok, sayfa önbelleği, önbelleğe alma

en: cache page if all blocks support it.
tr_TR: eğer bütün bloklar destekliyorsa sayfayı önbelleğe al.

en: characters
tr_TR: karakterden sonra

en: community, points, karma
tr_TR: topluluk, puanlar, karma

en: concrete5 Marketplace
tr_TR: concrete5 Market

en: concrete5 Marketplace - Download
tr_TR: concrete5 Market - İndir

en: concrete5 Marketplace - Purchase & Checkout
tr_TR: concrete5 Market - Satın Al & Öde

en: concrete5 Migrations
tr_TR: concrete5 Taşınmaları

en: concrete5 Update
tr_TR: concrete5 Güncellemesi

en: concrete5 cannot parse the PATH_INFO or ORIG_PATH_INFO information provided by your server.
tr_TR: concrete5 sunucunuzun sağladığı PATH_INFO veya ORIG_PATH_INFO verilerini ayrıştıramıyor.

en: concrete5 does not support Internet Explorer 6 in edit mode.
tr_TR: concrete5 Internet Explorer 6'yı düzenleme modunda desteklemiyor.

en: concrete5 interface settings saved successfully.
tr_TR: concrete5 arayüz ayarları güncellendi.

en: concrete5 is already installed.
tr_TR: concrete5 zaten kurulmuş.

en: concrete5 is not compatible with opcode caches that strip PHP comments. Certain configurations of eAccelerator and Zend opcode caching may use this behavior, and it must be disabled.
tr_TR: concrete5, PHP yorumlarını ayıklayan opcode önbellekleriyle uyumlu değildir. eAccelerator ve Zend opcode önbelleğinin belirli yapılandırmaları bu  davranışı sergiliyor olabilir, bunlar devre dışı bırakılmalıdır.

en: concrete5 requires GD library 2.0.1 with JPEG, PNG and GIF support. Doublecheck that your installation has support for all these image types.
tr_TR: concrete5 JPEG, PNG ve GIF destekleyen GD kütüphanesinin 2.0.1 sürümüne ihtiyaç duyar. Kurulumunuzun tüm bu resim türlerini desteklediğinden emin olunuz.

en: concrete5 requires PHP XML Parser and SimpleXML extensions
tr_TR: concrete5, PHP XML Parser ve SimpleXML uzantılarına ihtiyaç duyuyor

en: concrete5 requires at least PHP %s
tr_TR: concrete5 için en azından PHP %s gerekir.

en: concrete5 runs best with at least 64MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. You may experience problems uploading and resizing large images, and may have to install concrete5 without sample content.
tr_TR: concrete5 en iyi şekilde en az 64MB RAM ile çalışır.
                                Bellek limitiniz şuan %sMB'tır. Büyük resimler yüklerken veya yeniden boyutlandırırken sorun yaşayabilirsiniz ve concrete5'i örnek içerik olmadan yüklemek zorunda kalabilirsiniz.

en: concrete5 veterans can choose "Empty Site," but otherwise we recommend starting with some sample content.
tr_TR: concrete5'te uzman olanlar "Boş Site" seçeneğini seçebilir, yeni başlayanlara ise örnek veri yüklemelerini tavsiye ediyoruz.

en: concrete5 was not able to save the package after download.
tr_TR: concrete5 paketi indirdikten sonra kaydedemedi.

en: concrete5 will not install with less than 24MB of RAM.
                                Your memory limit is currently %sMB. Please increase your memory_limit using ini_set.
tr_TR: concrete5 24MB RAM'den aşağısı ile kurulamaz.
                                Bellek limitiniz şuan %sMB'tır. Lütfen memory_limit değerinizi ini_set kullanarak artırın.

en: concrete5.org, my account, marketplace
tr_TR: concrete5.org, hesabım, market

en: configure search, site search, search option
tr_TR: aramayı yapılandır, siteyi ara, seçenek ara

en: conversations
tr_TR: konuşmalar

en: conversations bad words, banned words, banned, bad words, bad, words, list
tr_TR: kötü kelimeli konuşmalar, engelli kelimeler, engelli, kötü kelimeler, kötü, argo, kelimeler, liste

en: conversations ratings, ratings, community, community points
tr_TR: konuşma puanları, puanlar, değerlendirme, topluluk, topluluk puanları

en: dashboard, configuration
tr_TR: kontrol paneli, yapılandırma

en: database, entities, doctrine, orm
tr_TR: veritabanı, varlıkları, doctrine, orm

en: days
tr_TR: gün

en: disable full page cache.
tr_TR: tam sayfa önbelleğini kapat.

en: edit stacks, view stacks, all stacks
tr_TR: yığınları düzenle, yığınları gör, tüm yığınlar

en: editors, hide site, offline, private, public, access
tr_TR: editörler, siteyi gizle, çevrimdışı, özel, herkese açık, erişim

en: email server, mail settings, mail configuration, external, internal
tr_TR: email sunucusu, mail ayarları, mail yapılandırması, harici, dahili

en: email server, mail settings, mail configuration, private message, message system, import, email, message
tr_TR: email sunucusu, mail ayarları, mail yapılandırması, özel mesaj, mesaj sistemi, al, email, mesaj

en: email, logging, logs, smtp, pop, errors, mysql, log
tr_TR: email, günlük tutma, günlükler, smtp, pop, hatalar, mysql, günlük

en: enable full page cache.
tr_TR: tam sayfa önbelleğini aç.

en: enable source maps in generated CSS files
tr_TR: oluşturulan CSS dosyalarındaki kaynak haritalarını etkinleştir

en: errors, exceptions, develop, support, help
tr_TR: hatalar, istisnalar, geliştir, destek, yardım

en: export, backup, database, sql, mysql, encryption, restore
tr_TR: dışa aktar, yedekle, veritabanı, sql, mysql, şifreleme, restore et

en: failed login attempts
tr_TR: başarısız giriş denemeleri

en: file options, file manager, upload, modify
tr_TR: dosya seçenekleri, dosya yöneticisi, yükle, düzenle

en: file, file attributes, title, attribute, description, rename
tr_TR: dosya, dosya özellikleri, başlık, özellik, açıklama, yeniden adlandır

en: files, category, categories
tr_TR: dosyalar, kategori, kategoriler

en: find page, search page, search, find, pages, sitemap
tr_TR: sayfa bul, sayfa ara, ara, bul, sayfalar, tüm sayfalar

en: find, search, people, delete user, remove user, change password, password
tr_TR: bul, ara, insanlar, kullanıcı sil, kullanıcı kaldır, parola değiştir, parola, şifre

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey
tr_TR: formlar, günlük, hata, email, mysql, istina, anket

en: forms, log, error, email, mysql, exception, survey, history
tr_TR: formlar, günlük, hata, email, mysql, istisna, anket, geçmiş

en: forms, questions, response, data
tr_TR: formlar, sorular, cevap, veri

en: group set
tr_TR: grup kümesi

en: http://en.wikipedia.org/wiki/Captcha
tr_TR: http://tr.wikipedia.org/wiki/Captcha

en: iFrame - Works in more devices
tr_TR: Satıriçi çerçeveler - Birçok cihazda çalışır

en: iPhone Thumbnail
tr_TR: iPhone Önizleme Resmi

en: iPhone home screen icons should be 57x57 and be in the .png format.
tr_TR: iPhone ana ekran ikonları 57x57 pixel boyutlarında ve png formatında olmalıdır.

en: iPhone icon removed successfully.
tr_TR: iPhone simgesi kaldırıldı.

en: iPhone icon updated successfully.
tr_TR: iPhone ikonu güncellendi.

en: images, picture, responsive, retina
tr_TR: görüntüler, resim, duyarlı, retina

en: in
tr_TR: içinde

en: in alphabetical order.
tr_TR: alfabetik sırada.

en: in reverse alphabetical order.
tr_TR: ters alfabetik sırada.

en: in reverse sitemap order.
tr_TR: site haritasına göre sondan başa.

en: in their sitemap order.
tr_TR: site haritası düzenlerinde.

en: index search, reindex search, build sitemap, sitemap.xml, clear old versions, page versions, remove old
tr_TR: aramayı indeksle, aramayı yeniden indeksle, site haritası oluştur, sitemap.xml, eski sürümleri temizle, sayfa sürümleri, eskileri sil

en: leave blank to hide
tr_TR: gizlemek için boş bırakın

en: levels
tr_TR: seviyeler

en: lock site, under construction, hide, hidden
tr_TR: siteyi kilitle, yapım aşamasında, gizle, gizli

en: logo, favicon, iphone, icon, bookmark
tr_TR: logo, yer imi simgesi, iphone, simge, yer imi

en: member profile, member page, community, forums, social, avatar
tr_TR: üye profili, üye sayfası, topluluk, forumlar, sosyal, avatar

en: minutes
tr_TR: dakika

en: months
tr_TR: ay

en: multilingual, localization, internationalization, i18n
tr_TR: çoklu dil, yerelleştirme, uluslararasılaşma, i18n

en: n/j/Y
tr_TR: d/n/Y

en: network, proxy server
tr_TR: ağ, proxy sunucusu

en: new file set
tr_TR: yeni dosya grubu

en: new theme, theme, active theme, change theme, template, css
tr_TR: yeni tema, tema, aktif tema, tema değiştir, şablon, css

en: new user group, new group, group, create
tr_TR: yeni kullanıcı grubu, yeni grup, grup, oluştur

en: new user, create
tr_TR: yeni kullanıcı, oluştur

en: of
tr_TR: toplam:

en: on
tr_TR: üstünde

en: once a certain amount of time has passed
tr_TR: belirli bir süre geçtikten sonra

en: overrides, system info, debug, support, help
tr_TR: düzenlemeler, sistem bilgisi, hata ayıklama, destek, yardım

en: page
tr_TR: sayfa

en: page attributes, custom
tr_TR: sayfa özellikleri, özel

en: page types
tr_TR: sayfa türleri

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias
tr_TR: sayfalar, sayfa ekle, sayfa sil, kopyala, taşı, yansıma

en: pages, add page, delete page, copy, move, alias, bulk
tr_TR: sayfalar, sayfa ekle, sayfa sil, kopyala, taşı, yansıma, toplu

en: pretty, slug
tr_TR: kullanıcı dostu url, kısa url, kullanıcı dostu adres, kısa adres

en: profile, login, redirect, specific, dashboard, administrators
tr_TR: profil, giriş, yönlendir, belirli, kontrol paneli, yöneticiler

en: queries, database, mysql
tr_TR: sorgular, veritabanı, mysql

en: questions, quiz, response
tr_TR: sorular, quiz, cevap

en: seconds
tr_TR: saniye

en: security, actions, administrator, admin, package, marketplace, search
tr_TR: güvenlik, olaylar, yönetici, paket, market, ara

en: security, alternate storage, hide files
tr_TR: güvenlik, alternatif depolama, dosyaları gizle

en: security, files, media, extension, manager, upload
tr_TR: güvenlik, dosyalar, medya, uzantı, yönetici, yükle

en: security, lock ip, lock out, block ip, address, restrict, access
tr_TR: güvenlik, ip kilitle, kilit, ip engelle, adres, kısıtla, erişim

en: security, registration
tr_TR: güvenlik, kayıt olma

en: sharing, facebook, twitter
tr_TR: paylaşmak, facebook, twitter

en: signup, new user, community, public registration, public, registration
tr_TR: kayıt ol, yeni kullanıcı, topluluk, herkese açık kayıt, herkese açık, kayıt

en: single, page, custom, application
tr_TR: özel, sayfa, uygulama

en: smtp, mail settings
tr_TR: smtp, mail ayarları

en: stack
tr_TR: yığın

en: stacks, reusable content, scrapbook, copy, paste, paste block, copy block, site name, logo
tr_TR: yığınlar, yeniden kullanılabilir içerik, karalama defteri, kopyala, yapıştır, blok yapıştır, blok kopyala, site adı, logo

en: step %1$d of %2$d
tr_TR: adım %1$d/%2$d

en: success
tr_TR: başarılı

en: survey results
tr_TR: anket sonuçları

en: test smtp, test mail
tr_TR: smtp test, mail test

en: the %s block named <strong>%s</strong> in <strong>%s</strong> Area.
tr_TR: %s bloğu <strong>%s</strong> olarak <strong>%s</strong> alanında isimlendirildi.

en: timezone, profile, locale
tr_TR: zaman bölgesi, profil, yerel

en: tinymce, content block, fonts, editor, content, overlay
tr_TR: tinymce, içerik bloğu, yazı tipleri, editör, içerik

en: to
tr_TR: şuna

[ctx: toolbar]
en: Add Content
tr_TR: İçerik Ekle

[ctx: toolbar]
en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

[ctx: toolbar]
en: Edit Mode
tr_TR: Düzenleme Modu

[ctx: toolbar]
en: Exit Edit Mode
tr_TR: Düzenlemeyi Bitir

[ctx: toolbar]
en: Page Settings
tr_TR: Sayfa Ayarları

[ctx: toolbar]
en: Pages
tr_TR: Sayfa

[ctx: toolbar]
en: Return to Website
tr_TR: Siteye Dön

[ctx: toolbar]
en: Sign Out
tr_TR: Oturumu Kapat

en: topics, tags, taxonomy
tr_TR: konular, etiketler, taksonomi

en: traffic, statistics, google analytics, quant, pageviews, hits
tr_TR: trafik, istatistikleri, google analitik, kuantum, sayfa gösterimleri, hit

en: translate, translation, internationalization, multilingual
tr_TR: çevir, çeviri, uluslararası yapma, çoklu dil

en: update, upgrade
tr_TR: güncelle, yükselt

en: upgrade, new version, update
tr_TR: yükselt, yeni sürüm, güncelle

en: user attributes, user data, gather data, registration data
tr_TR: kullanıcı özellikleri, kullanıcı verileri, veri topla, kayıt verileri

en: user, group, people, permissions, expire, badges
tr_TR: kullanıcı, grup, insanlar, izinler, sona erme, rozetler

en: users, groups, people, find, delete user, remove user, change password, password
tr_TR: kullanıcılar, gruplar, insanlar, bul, kullanıcı sil, kullanıcı kaldır, parola değiştir, parola, şifre

en: vanity, pretty url, redirection, hostname, canonical, seo, pageview, view
tr_TR: gösterim, hoş url, yeniden yönlendirme, host adı, standart, seo, sayfa gösterimleri, gösterim

en: warning
tr_TR: uyarı

en: was moved beneath
tr_TR: şunun altına taşındı:

en: was successfully aliased beneath
tr_TR: sayfasının yansıması şu sayfa altında oluşturuldu:

en: was successfully copied beneath
tr_TR: şunun altına kopyalandı:

en: website name, title
tr_TR: website adı, başlık

en: weeks
tr_TR: hafta

en: with the earliest first.
tr_TR: ilk eklenenler en üstte.

en: with the most recent first.
tr_TR: son eklenenler en üstte.
